Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Nemoce

  Ahoj, dnes se mi na levé noze objevila podivná vyrážka, mám před levým chodidlem asi 50 červených malinkých pupínků a bolí to. Potom taky před levým kolenem mám to stejném na koleni a za kolenem. Rodičům to říct nemůžu, protože bych jim překazila dovolenou na kterou jedeme 11 srpna. Prosím napište mi, co to může být a co mám dělat.

  holka, 12 let, 2. srpna 2018

  Ahoj,
  už opakovaně tady bylo napsáno, že diagnózu na dálku nikdo neudělá.
  Ale pokud to oznámíš rodičům a bude jen trochu možné, aby to dovolenou nezkazilo, tak se na dovolenou pojede. A pokud je to tak vážné, že by to dovolenou zkazilo, pak ji to tím spíš zkazí, když na to rodiče přijdou až těsně před odjezdem, nebo dokonce až na té dovolené. Onemocnění někde na dovolené, kde může být lékař špatně dostupný a kde ani nemáte takové léky a nástroje, jako doma, může být velký problém. A kdyby to přece jen bylo tak vážné, že by se na dovolenou jet nemohlo, tak větší komplikace je, když se odjezd zruší těsně před odjezdem, než když se zruší týden předem. A kdyby to bylo něco, co se musí léčit, je lepší jet na dovolenou po týdenním léčení než po jednodenním léčení nebo s neléčenou nemocí.
  Takže to rodičům oznam co nejdřív. Jestli to bude jen trochu možné, tak na dovolenou pojedete, a jestli ne, tak víc zkažená by byla, kdyby se onemocnění začalo řešit až v den odjezdu nebo kdyby to dovolenou zkazilo až na místě pobytu.

  Nemoce

  Ahoj, Alíku, každý den mne bolí bříško, občas mi je na zvracení, ve škole jsem čtyřikrát zvracela, každý den teď chodím na velkou. Můžeš mi prosím pomoct? Předem díky.

  holka, 11 let, 6. července 2018

  Tak především s akutními zdravotnímu potížemi ti nepomůže Alík, ale lékař. A za druhé, tento dotaz jsi vložila 6. července, tedy v době, kdy již týden jsou prázdniny. Kdy jsi v té škole čtyřikrát zvracela? Ještě před prázdninami?
  Pokud potíže trvají ještě dosud, tedy více než týden, rozhodně navštiv lékaře.

  Nemoce

  Ahoj Báro,
  Už 8 let mám v noze miniaturní nádor který nejde vyoperovat (doktor říká že se to věkem vstřebá, ale to se mi nezdá). Projevuje se to tak, že když mě někdo uhodí, chytne nebo jakkoli zavadí za nohu začne mě strašně bolet. Jelikož mi to tak nějak vadilo začala jsem z instinktu kulhat. Došlo to až do takového stádia, že mám každou nohu jinak velkou. Chci přestat kulhat, ale nejde to. Každý rok jezdím do dětské nemocnice v Brně kde mi udělají ultrazvuk a vezmou krev. V tom je ten problém, strašně se bojím doktorů. Už několikrát mi nabízeli léčbu laserem, ale já vždy odmítla. Ano chci mít nohu zdravou, přestat kulhat a mít stejné nohy, ale strašně se bojím, že by to bolelo a taky vím že by mě to úplně nevyléčilo. Co mám dělat? Nechat se vyléčit laserem nebo ne?
  A ještě něco. V létě poletíme do Bulharska a já nevím jestli by mi ten tlak nemohl nějak vadit na nohu nebo ji jakkoli poškodit. Táta mi totiž říkal, že by se mi mohli utrhnout krevní sraženiny které mám a putovat do srdce, ale nevím jestli to neříkal jen tak, má totiž strašný strach z létání.
  Báro vím, že nejsi doktorka, ale myslím, že bys mi mohla dobře poradit.
  Ahoj a předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 4. června 2018

  Ahoj,

  mrzí mě, že žiješ s bolestí. Věřím, že je to náročné zvládat, protože Ti to přináší pochybnosti, možná beznaděj, že se to někdy zlepší, a spousta situací je složitější než pro ostatní (třeba cestování).
  Přijde mi proto skvělé, že se obracíš na nás - o pomoc. Čtu z toho, že na to nechceš být sama. A to je přesně to, co si myslím, že by Ti pomohlo - prober s lidmi kolem sebe, jak náročné pro duši to je. Zdravotní otázky konzultujte s lékaři, na podporu si klidně najdi i psychologa, který může pomáhat ve zmírnění strachu z lékařů. Tento dopis můžeš svým nejbližším i ukázat, aby pochopili, že potřebuješ jejich pomoc.

  Přejeme hodně štěstí.
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahojky Aliku a tyme , už cca dva týdny premlouvam ať se mnou jde máma na oční, protože vidím mírně rozostřeně i když sedím v první lavici tak na tabuli nevidím úplně v pohodě. Ale máma na to kašle se ségrou jde k oční protože prý ji naměřili dioptrie a my máme v rodině skolny k astigmatismu a právě rozostření je jedna ze znamek co mívá astigmatismus a štve mě, že nemůžu nic udělat mámu jsem přemlouvala ale ona řekla jen objednam tě a když jsem jí to připomínala tak byla protivná a vždy řekla jen Jo pořád a prostě nwm co mám dělat prosím o radu a předem děkuji sice se mi dotazy píšou špatně ale nějak to ještě zvládám ale sice těžko ale zvládám a jsem moc vděčná z každou vaši pomoc. S pozdravem a přáním zbytku krásného dne Terezka

  Terka, 15 let, 17. května 2018

  Ahoj Terezko,
  mrzí mě, že máma Tvou návštěvu očního odkládá, přestože máš takové nepříjemné potíže. Nevím, co se děje, jestli s mámou jinak dobře vycházíte, nebo Ti chybí její péče i v jiných oblastech. V každém případě se můžeš obrátit třeba na třídní učitelku ve škole, která by to mohla popohnat a promluvit s mámou o tom, jaké potíže ve škole se zrakem máš. Někdy je potřeba zastání dospělého, aby se věci daly do pohybu. O podporu můžeš požádat i školní psycholožku, jestli jí ve škole máte, nebo jiného dospělého příbuzného, který by s mámou také mohl promluvit nebo Tě i přímo objednat k očnímu místo ní. Je důležité, abys v tom teď nebyla sama a požádala o pomoc někoho z dospělých ve svém okolí, který Ti může pomoci dostat se co nejdříve na oční.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj Alíku, jednou když jsem byla na bruslích tak jsme s kámoškou udělali závod, jenže jsme do sebe narazili a já bohužel neměla přilbu. Od té doby mě stále bolí v pravém uchu, třeba když zkousnu tak mám pocit, jakoby mě tam něco bodlo. Nevím si rady a na internetu nic nemůžu najít, tak nevím jestli je to něco vážnějšího a nebo to nic není. Děkuji předem

  holka, 11 let, 29. dubna 2018

  Ahoj,
  s takovým problémem si rozhodně zajdi ke svému lékaři. Tady na Alíku ti nikdo na dálku diagnózu neudělá. A hledat si diagnózu sama podle internetu taky není úplně ono. Jde-li o nějaké vážnější zranění, může zanedbání mít vážné následky. A lékař má k dispozici i různé přístroje, které doma nemáš a pomocí kterých se dá v řadě případů zjistit, o jaké onemocnění nebo zranění jde.

  Nemoce

  Ahoj Alíku když jím jídlo třeba jablko a kousnu si tak se tam objeví krev takové červené a když se dívám na své zuby tak je všechno v pohodě nevíte co to může být hodně se toho bojím že se mi může něco stát

  holka, 16 let, 21. dubna 2018

  ahoj,

  může se jednat o problém s dásněmi, nikoliv přímo se zuby. Výjinečně se může stát, že se třeba škrábneme o tužší kůrku pečiva a krev se objeví, ale rozhodně by to nemělo být časté nebo pravidelné.
  Pokud se Ti krev při kousnutí do jídla objevila v poslední době opakovaně, svěř se mamce nebo taťkovi a společně zajdete k zubaři, který Ti zuby a dásně zkontroluje.

  Ať se dobře daří přeje Vím, co jím

  Nemoce

  Dobry den potřebovala bych pomoct ,moje mamka je těžce nemocna a teď podstupuje 4 chemoterapii už jenom 2 poslední a potom půjde na operaci prsa ,potřebovala bych se zeptat my teď doma hodně řešíme dovolenou a jelikož chceme mamce splnit sen tak bychom s ni chtěli letět do Dubaje ale teď si nejsem jistá smí se na chemoterapii jet ke sluníčku nebo celkové být u moře nebo jakou destinaci byste nám doporucovali.??moje maminka je silná bojovnice a věřím ze by ji to udělalo radost ale nevim jestli muže jit na sluníčko a proto se vás ptám ....letěli bysme v červenci takže to je zachvili a tímhle potřebuji pomoct děkuji

  Kluk 13 let, 5. dubna 2018

  Ahoj,

  zdá se mně, z Tvého dopisu, že jsi moc prima, záleží Ti na mamce, chcete jí s rodinou udělat radost, splnit jí její sen a vzít ji do Dubaje. Chceš vědět, jakou destinaci bychom vám doporučili v mamčině stavu.
  Je moc fajn, že se ptáš, zdá se, že myslíš na všechno, jenom je třeba místo nás, optat se lékaře, který mamku ošetřuje. Ten na rozdíl od nás přesně ví, s čím se mamka léčí, v jakém stavu nyní je, co pro ni právě teď je a co naopak není vhodné. Je výborné, že mamku hodnotíš jako silnou bojovnici, všichni, i my tady na lince jí držíme pěsti. Napadá mě ale, jestli by nebylo lepší se domluvit nejdřív opravdu s ošetřujícími lékaři, ale také s mamkou. Možná teď mamka právě nestojí o nějaké vzdálené destinace, ale uvítala by klid někde na samotě v přírodě s rodinou, prostě výběr podle ní, podle toho, co by v tuto chvíli chtěla. Dnes je všude tolik různých penzionů a i naše země je krásná, tak je možné ji ani nebrat tak daleko, kde je sluneční záření opravdu velmi silné, mění se časová pásma a cestování je náročnější. Nádherné prostředí je i blíže v zahraničí. Pečlivě vše zvažte, poraďte se s lékaři.
  Domnívám se, že pro mamku je velký dar už to, že na ni tak myslíš, a že jí chcete udělat radost.

  Držíme vám pěsti, jsme s vámi.
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj poradno,
  chtěla bych se na něco zeptat. Jakmile si totiž sednu do auta nebo autobusu, začne mě hrozně bolet hlava. Poprvé se mi to stalo v osmi letech a stále se to s věkem zhoršuje. Je jedno jestli to auto nebo autobus jede rychle pomalu, do kopce nebo do zatáček. Bolí to pořád stejně nesnesitelně. V autobuse je to tak hrozné, že z bolesti skoro omdlívám. Nevím co s tím mám dělat. Zkoušela jsem všechno: zavřít oči, žvýkat, brát léky atd. Nic ale nepomáhá. Jen ty léky tu bolest na chvíli zeslabí, ale nemůžu je přeci brát pořád. Nevíš prosím co mám dělat? Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 20. února 2018

  Ahoj,

  chápu, že je bolest hlavy nepříjemná, píšeš, že zatím na ní nic nezabralo a ani se nedalo vysledovat, čím je to ovlivněné. Je dobře, že se aktivně snažíš najít radu a pomoc. Po fyzické stránce by Ti mohla pomoci Tvá praktická lékařka/lékař, na kterou/kterého se můžeš s rodiči obrátit a poradit se s ní/ním. Napadá mě, že by to mohlo mít i příčiny psychosomatické, zkus svůj problém probrat se školní psycholožkou, jestli jí na škole máte. Bolest hlavy může odrážet i psychickou nepohodu, stres a podobně, s čímž se dá pracovat různými nácviky právě s psychologem.

  Přejeme Ti brzké nalezení pomoci,
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj,
  když bývám nachlazená strašně mě bolí hrtan a někdy tak kašlu, až mě bolí pod hrtanem(nějak u hrudi). Mám alergii na pyly, chodím i na alergologii. Mívám i běžně ucpaný nos a nemohu dýchat osem(když jsem úplně zdravá při každém r. období.) Já se bojím, že budu trpět Astmatem. Umírá se na to? Protože jeden herec na to zemřel.(asi 60 let).

  Také mám na oku malý červený ,,vřed“ už od 6 let. Ale nebolí to. Nejde se toho nějak zbavit.

  Co s tím?

  holka, 12 let, 5. února 2018

  Ahoj,
  píšeš, že máš alergii. Tvůj kašel tedy může být alergickým kašlem. Měla bys o těchto svých problémech říct lékaři na alergologii. Předpokládám, že tam chodíš pravidelně na kontroly.
  Určitě bys měla informovat i svého dětského lékaře, že máš obtíže, které popisuješ.

  Nejsem lékařka, ale nemyslím si, že bys měla mít strach ze smrti. Alergiemi i astmatem trpí mnoho lidí.

  Co se týče vředu na oku, tam ti poradí oční lékař. Určitě si za ním zajdi.

  Nemoce

  Ahoj Alíku, nevím kam tohle zařadit, ale jsem dost nemocná a už asi 3. den mě bolí v pravém uchu. Řekla jsem to tátovi a ten mi jen řekl že musím smrkat.
  Já už jsem smrkala dost, už to ani nejde. Na to ucho normálně slyším, ale mám pocit jak když je zablokované nebo jak když tam něco mám. Bolí hodně když si zívnu, ani nejde odlehnout (to jak otevřeš pusu a v uších ti jakoby „praskne“). Zkoušela jsem si je i vyčistit, ale nepomohlo to. Jak si mám poradit? Předem děkuji.

  štěpa, 13 let, 3. ledna 2018

  Ahoj,
  pokud potíže trvají nebo se dokonce zhoršují, rozhodně je zapotřebí navštívit lékaře. V lepším případě zjistí, že to není nic vážného, a jinak zahájí nějakou příslušnou léčbu. Když budeš návštěvu lékaře odkládat, hrozí nebezpečí, že případné nemoc pokročí a půjde hůř léčit.

  Nemoce

  Chěla bych se jen zeptat Jak probíhá hypoglykémie? Když jsem vstala bylo mě zle a bolela mě hlava. Avšak jím normálně. Jinak nechci zbytečně otravovat.

  holka, 12 let, 8. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Hypoglykemie je abnormálně nízká hladina cukru v krvi. K příznakům hypoglykemie patří silné pocení, zblednutí, úzkost, chvění, zvýšená únava, silná nevolnost a zvracení. Uvedené příznaky však mohou být vyvolány i řadu jiných poruch či onemocnění.

  Nemoce

  Ahojky,
  Mám dvě otázky (promiň, ale je to pro mě důležité)

  1. Chtěla jsem se zeptat když mi odebírali krev a výsledky byli naprosto v pořádku jestli opravdu nemám žádnou vážnou nemoc.
  2. Jsem velkej chypochondr. Mamka říká, že je to normální, ale já z toho mám někdy hrozný strach. Když vidím sanitku je mi hrozně. Když mám jít k doktorovi nebo k zubaři, tak mám z toho trauma. Nedokážu být někdy ani ve vaně, protože se ani nedokážu podívat na své tělo. Když slyším o nějaké nemoci tak si myslím že ji mám. Za chvíli jdu na 13ti letou prohlídku a hrozně se bojím. Jak se mám zbavit alespoň trochu hypochondrie? Už si někdy připadám jako blázen, ale já se hrozně bojím, že mám asi všechny nemoci na světě. Děkuji moc předem za odpověď
  holka, 12 (skoro 13) let,, 30. října 2017

  Ahoj,
  většinu nemocí lze odhalit z rozboru krve - pokud ji máš v pořádku, nejspíš nemáš důvod se obávat. Když je někdo hypochondrický, moc ho neuklidní ani dobré výsledky vyšetření a dál se bojí, nevěří, že je v pořádku. To, co popisuješ, by bylo dobré probrat s psychologem, aby ses nemusela zbytečně stresovat. Mohl by Ti pomoct v tom, abys to lépe zvládala, postupně se zbavila zbytečného strachu a nejistoty. Můžeš zkusit zajít za školním psychologem, jestli ho ve škole máte, nebo se domluvit s rodiči, aby s Tebou nějakého navšítivili. Když by to rodiče nechápali, nebo to brali na lehkou váhu, mohla by Tě podpořit např. i nějaká učitelka ze školy, nebo Tvůj praktický lékař, kteří by s nimi také promluvili. Můžeš to také sama probrat s doktorem, až budeš na té 13tileté prohlídce. Ten Ti může dát konkrétní doporučení na vhodného psychologa. Je dobře, že si uvědomuješ, že něco není v pořádku a že chceš pracovat na tom, aby se to zlepšilo.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Nemoce

  Dobrý den pane MUDr Jiří Staňku,
  10. 10. jsem byla na rentgenu. Mám skoliosu a nosím korzet. Skoliosa se zlepšila. Ale to s tím ani tak nesouvisí. Zjistila jsem, že něco mám na levo u pánve. Před tím jsem to neměla (řed půl rokem) tady je obrázk... Nevím, jestli Vám to půjde zobrazit. Možná , že by s tím mohla souviset únava. V dubnu jsem byla na ultrazvuku, kvůli bolesti břicha, ale žádný nález. Nevíte, co by to mohlo být ? Moc děkuji

  holka, 14 let, 29. října 2017

  Ahoj holko,

  Kromě skoliózy na snímku nevidím nic patologického. Zakroužkovaný detail na snímku je nejspíše část tlustého střeva. Vzhledem k negativním výsledkům ultrasonografického vyšetření bych však tento orgán nepovažoval za zdroj obtíží.
  Pokud vyšetření břicha neprokázalo jinou příčinu bolesti, její původ je pravděpodobně neurologický. Vychýlení páteře do strany může vést k podráždění určitých nervů působením tlaku, což se může projevit bolestí.

  Nemoce

  Ahoj aliku mam problem velky...mam sedozelenou stolici, co s tim?

  holka, 13 let, 20. října 2017

  Ahoj holko,

  Uvedené zbarvení stolice rozhodně není běžné. Může se jednat o projev infekce trávicího traktu (například salmonelózy), ale příčinou tohoto zbarvení může být rovněž rychlý průchod stolice trávicím traktem, při němž se stolice nestíhá obarvit žlučovými barvivy do normální hnědé barvy. Další možnou příčinou zbarvení stolice do zelena může být nadměrná konzumace listové zeleniny, případně také potravin, na jejichž obarvení bylo použito větší množství umělého zeleného potravinářského barviva.

  Bez laboratorního vyšetření stolice nelze konkrétní příčinu jejího neobvyklého zbarvení přesněji stanovit.
  V případě, že neobvyklé zbarvení stolice přetrvává delší dobu (několik dnů po sobě) doporučuji navštívit lékaře. Kromě samotného zbarvení je třeba věnovat pozornost také dalším příznakům, například výskytu průjmu, horečky, nevolnosti, zvracení, bolestí břicha, přítomnosti krve ve stolici a podobně.
  Pokud se u tebe některý z těchto příznaků vyskytuje, jedná se pravděpodobně o infekční onemocnění trávicího traktu. Naopak v případě, že se žádný z příznaků nevyskytuje a neobvyklé je pouze zbarvení stolice, jedná se spíše o neinfekční poruchu trávení.

  Nemoce

  Ahoj. Včera jsem snědla 2 cukrové vaty docela velké a prostě... mám ted strach že jsem dostala cukrovku. nebo spíš takhle. Můžu dostat z toho cukrovku? A nebo jak prostě můžu dostat cukrovku a jak to můžu poznat (příznaky cukrovky)? Vím že je to hloupý ale prostě ted toho lituju...dík

  holka, 14 let, 22. října 2017

  Ahoj holko,

  Můžeš být klidná, cukrovka vzniká v důsledku nedostatku inzulinu, což je hormon produkovaný slinivkou břišní.
  Rozlišujeme cukrovku I. a II. typu. Cukrovka I. typu se rozvíjí na základě genetických předpokladů, v podstatě se tedy jedná o vrozenou nemoc. Cukrovka II. typu vzniká v důsledku těžké obezity, a to spíše u starších pacientů.
  Rozhodně se však nemusíš obávat toho, že by se u tebe cukrovka II. typu vyvinula na základě toho, že jsi snědla dvě cukrové vaty.