Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Nemoce

Ahoj Alíku, před necelým rokem jsem si nahmatala pod oběma bradavkami menší bouličky. Mám strach že je to rakovina prsu, jen mi příjde zvláštní, že je to pod oběma bradavkami. Dá se orčit přesně okraj bouliček. Jsou mírně tvrdé. Co mám dělat, poraď prosím! Chtěla bych to vyřešit, rakovinu bych nezvládla...

Šmoulinka(v říjnu mi bylo 13 let), 5. prosince 2011

Ahoj Šmoulinko,
je dobře, že se zajímáš o své tělo a že Ti záleží na svém zdravotním stavu. Rakovinu těžko zvládají i dospělí, natož děti nebo dospívající, jako Ty. Domnívám se ale, že o rakovinu nejde, jak docela logicky usuzuješ ze stejné velikosti a umístění pod oběma bradavkami.

Může jít o nějaký tukový útvar nebo hmatnou prsní žlázu a cokoliv dalšího. Modrá linka se zabývá spíše psychickými problémy a vztahy mezi lidmi, nejsme zdravotní poradnou, nakonec víš, že po internetu se vyšetřovat ani nedá, takto na dálku tedy nejde stanovit, o co u Tebe jde.

Za Tebe a Tvé zdraví jsou odpovědní Tví rodiče, měli by vědět, že máš tuto starost a uklidnit Tě, popřípadě Tě doprovodit k Tvému praktickému lékaři/lékařce, který by Tě po Tvém vyšetření mohl/a zbavit všech obav a nejistot.
Přejeme Ti stálé zdraví a příjemné chvíle v kruhu rodinném. Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

ahoj alíku moc tě prosím o odpověď: docela často mě bolí břicho,šla sem za svojí paní učitelkou a ona mi řekla že to můžou být MĚSÍČKY nevím co to je a jak se tomu bránit.Vím že se takhle asi někdo ptal ale prosím poraď opravdu se bojím ahoj Natálka

Natálka-10let, 2. prosince 2011

Milá Natálko, pokud tě často pobolívá bříško, bylo by rozumné to říci doma rodičům. Maminka bude vědět "co dál". Můžete pak spolu navštívit i paní doktorku, kdyby tě bříško bolelo i déle a bolest byla větší. Paní učitelka myslela menstruaci. Více se dočteš v naší poradně, téma menstruace a výtok . O všem by bylo prima promluvit i s maminkou. Můžeš ale také s babičkou, tetou - prostě s ženou, které důvěřuješ. Držím ti palečky a přeju krásný předvánoční čas Alík

Nemoce

Ahoj Alíčku,jak se máš?Už jsi mi několikrát pomohl a ted potrebuju od tebe zase pomoct. Nevím klde začít no tak prostě jsem už strašně dlouho jsem unavená ale ne normalně utahaná ale prostě neudržim víčka.už jsem i několikrát usnula při hodině a já nevim co dělat. Jsem vegetariánka může to s tím souviset? a nebo s menstruací?(dostala jsem jí na začátku října) nebo s pubertou? když to řeknu mámě tak mě pošle do háje a že je to prý moje vina. Někdy nemám dokonce chuť k jídlu.Kdyloliv si sednu hned spím.Mám i silnější výtok může i to mít spojitost? A nejsem nejhubenější. Ráda čtu. A také měw skoro pořád bolí hlava jednou jsem i omdlela. Mám silné menstruační bolesti. Jsem z toho už šílená!!!Pomožte mi prosíííím :-( mám poslední dobou i horší prospěch ve škole. Ach jo. Udělám cokoliv jen aby to přestalo. Už mi dochází znaky.Dííííky moc a Ahooooooooooooojky Bára

Bára 11let, 24. října 2011

Ahoj Báro,
děkujeme za důvěru a Tvá slova. Co se týká dotazu, únava může mít hodně příčin. Jednou z nich může být opravdu i málo pestrá strava nebo nedostatek látek, potřebných pro růst těla (faktem je, že jsi nyní na začátku puberty, takže spotřeba energie je u Tebe asi vyšší).

Ve spojení s vyšší únavou bývá často zmiňovaný (kromě složení stravy) nedostatek spánku, tekutin, málo pohybu, kterým by se tělo udržovalo v kondici, psychická nepohoda a stres. Někdy je ale zvýšená únava i známkou onemocnění.

Protože píšeš, že Tě trápí i další zdravotní potíže (bolest hlavy, silnější výtok, a dokonce jsi i omdlela), je potřeba, aby ses o celé věci co nejdříve poradila se svou praktickou obvodní lékařkou/lékařem. Požádej proto mámu (tátu nebo některého z prarodičů), ať Tě k lékařce doprovodí. Jen lékařka může totiž na základě vyšetření určit, co může být příčinou Tvých potíží.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj Alíku mám zvětšené uzliny na krku,nejde to vidět ani to nebolí ale cítim to.Já jsem četla,že jsou zvětšené když jsou nad 1 cm a já nemám ani 1 cm ale přesto se bojím,četla jsem že to z toho může být i rakovina když to nebolí.Ale to jenom u zvetšených,ale já je vlastně zvětšené ani nemám,myslíš že to je jenom nějakými bakteriemi a zmizí to? K doktorce s tím jít nechci.Děkuju za odpověď.

Andýsek, 2. září 2011

Ahoj Andrýsku,
bohužel netuším, jak je to s Tvými uzlinami, jestli jsou opravdu zvětšené nebo naprosto v normě. Jestli máš jakékoliv pochybnosti, zda je s Tvým tělem všechno v pořádku, neboj se svěřit doktorce a nechat se prohlédnout. O radu taky můžeš požádat někoho dospělého ze Tvého okolí. Když Tebe a Tvé uzliny uvidí "naživo", budou Ti moci říct určitě víc, než my takto na dálku v poradně.
Ať je vše v pořádku Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Nemoce

Ahoj,já mám problém ohledně zdraví.Už od roku 2009 mě asi 2x za měsíc hrozně bolí v podbřišku,dřív to bylo častějc,teď asi 2x za měsíc,ale je to fakt nepříjemná bolest.Co to může být ????

Dýdý 12 let, 29. srpna 2011

Ahoj Dýdý, pokud je bolest opravdu "hrozná" a velmi nepříjemná, měla bys vše říci své lékařce. Ta ti nejlépe poradí. Provede patřičná vyšetření a hned bude moudřejší. Naše poradna, ač bych 1000x chtěl, neumí po netu léčit dětské bolesti. Alepoň tedy ne bolesti bříška. Řekni to mamče, poraďte se spolu a možná bych za paní doktorkou opravdu došel. Posílám pusu a napiš, jak to dopadlo. Alík

Nemoce

ahoj aliku potřebuji poradit myslím si totiž že jsem těhotná ale pohlavní styk jsem ještě neměla jelikoš je mi 11 a pan. blánu mám taky ale mám divné bolesty břicha ale jen někdy ne pořád a je mi docela šasto špatně myslím si totiž že kyž tatka třeba byl na zachdě že tam nechal sperma nebo někde jinde je to možné? docela mám strach ptala sem se na to mamky a ta my řekla že je to hloupost a špetně my může být i s toho slunka jelikož sem se spálila jak sem byla na koupališti a mám taky průjem nevíš co by to mohlo být . předem děkuji za odpověd

holka11let, 24. srpna 2011

Ahoj,
je fajn, že ses o tom poradila s mamkou. Má naprostou pravdu - přes záchodové prkénko nebo třeba z bazénu (jak si taky někdy dívky myslí) otěhotnět nejde. Zkuste spolu s mamkou hledat jiné příčiny toho, proč Ti je pořád špatně, máš bolesti a průjem. Pokud se Tvoje zdravotní problémy nelepší, bylo by určitě namístě zajít na vyšetření k lékaři.
Ať je Ti brzy lépe, přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Nemoce

Ahoj poradno, mám menší zdravotní problém. Vím, že mi takhle na dálku neporadíte, ale potřebuju to někomu říct. Asi před rokem se mi na krku udělala malá boule. Pořád tam je, je pohyblivá a už jsem s tím byla u doktorky a na ultrazvuku a řekli mi, že je to jen zvětšená uzlina, ale slyšela jsem, že taková zvětšená uzlina může být i leukémie. Hrozně se toho bojím, že mi ji zjistí. Nevím ani, v čem bych chtěla poradit. Možná chci jenom slyšet, že to bude dobrý, ale já bych chtěla hlavně slyšet, jestli je možný, abych měla leukémii.

Káťa (15), 23. srpna 2011

Dobrý den, Káťo,
chápu, že máš starost o své zdraví a že tě možnost vážné nemoci docela vyděsila. V životě se může stát leccos. Můžeš onemocnět, ale taky jej můžeš prožít celý ve zdraví a bez vážnější nemoci. Myslím, že je důležité, žes o tom řekla doktorce, bylas vyšetřená a že zjistili, že to nic není.

Často se vyplatí důvěřovat. A ještě víc je důležité věřit, že budeš zdravá. Někteří lidé říkají, že nemoc si můžeme přivodit i sami, tím, že na ni pořád myslíme. Proto je lepší vytvořit si obraz sebe jako zdravé a šťastné bytosti.

To jsou myslím lepší vyhlídky, než se trápit možnou nemocí, ne? A kdyby náhodou mělo něco přijít, můžeš si důvěřovat v tom, že bys to včas poznala a lékaři dokázali účinně zasáhnout.
Pevné zdraví ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Nemoce

Ahoj, když jsem si projížděl různé otázky, tak jsem narazil na jednu, která se mě taky celkem týká...Když vystříknu sperma, tak to smrdí, zápach se podobá rybině...Dočetl jsem se, že to může být hygienou a nebo zánětem...Hygienou to u mě určitě není, protože ten zápach je jenom tehdy kdy vystříknu a každý den se umývám....A co se týká toho zánětu, tak jak se to řeší?? Je to nebezpečné??Mám to totiš delší dobu...MOJE TĚLO-KLUCI.Děkuji za odpověď, Tomáš 12let.

Tomáš, 16. srpna 2011

Ahoj Tomáši, pokud máš strach, že by se mohlo jednat o zánět, bylo by lepší obrátit se na odborníka - lékaře. Je mi líto, ale takové rady po netu opravdu dávat nemůžeme. Léčit se takto skutečně nedá. Alespoň já to tedy neumím. Začni možná tím, že se svěříš se svou obavou tátovi, nebo mamce. Ti by mohli poznat, zda je vše OK, nebo je lepší zajít k lékaři. Nemusíš se stydět! To rozhodně ne! Jako jsi to napsal do poradny, tak to řekni doma. Uvidíš, vyřeší se to :-) Posílám pozdrav Alík

Nemoce

Ahoj Aldo, jak je to s cukrovkou? Můžu ji mít když sním denně třeba 30 kostek cukru? Kolik můžu denně sníst (limit)? Nebo je to pouze dědičná nemoc? Díky za odpověd R.

Kluk 14 a třičtvrtě, 12. srpna 2011

Ahoj,
Tvůj dotaz by měl být určen spíše lékaři. Cukrovka není dědičná nemoc, ale jsou rodiny, kde se vyskytuje mnohem častěji a je k ní tedy genetická dispozice. Souvisí to i s režimem a životosprávou, jakou má ta která rodina.

Nechápu, proč bys měl jíst 30 kostek cukru, cukr je nezdravý, to se obecně ví, ničí zuby, cévy, výrazně se po něm tloustne, ukládají se tukové polštáře pod kůží. Pokud sportuješ a potřebuješ energii, ať je mnohem lepší si dát tyčinky z rozemletých ovesných vloček, spojených rozinkami, citronovou šťávou, hořkou čokoládou a medem.

Limit, kolik můžeš sníst, to máš na mysli počet kostek cukru nebo svůj denní příděl stravy? Cukr bych z Tvého jídelníčku zcela vyškrtla a nahradila tak, jak jsem psala výše, co se týče celkové stravy, je to velmi individuální a záleží to na rychlosti Tvého metabolismu, na tom, jak jsi velký, jak rostlý, jaké množství svalové hmoty máš a kolik tuku, i to je otázka pro Tvého praktického lékaře nebo diabetologa , který Tě zná.

Je dobře, že se zajímáš o to, co bys měl jíst a v jakém množství, je to opravdu důležité. Jen s malou nadsázkou se říká- Co jíš, to žiješ. Špatným složením jídelníčku a špatnou životosprávou v mládí si zaděláváš na nemoci v dospělosti a stáří.
Přejeme Ti pěkný zbytek prázdnin. Modrá linka www.modralinka.cz.

Nemoce

Ahoj Alíku. Včera jsem se dozvěděl že mám cukrovku. :-( Jak s tím mám žít a jak to říct rodině? Moc se bojím že až to řeknu mojí holce že se se mnou rozejde a žádná jiná už mě nebude chtít. Díky za odpověď PS. je mi 14

Ahoj Luky,
část Tvého dotazu týkající se zdraví by měla být směrována spíše k lékaři nežli do naší poradny. Rozumím Tvým obavám týkající se nemoci, ale nemáš se zač stydět. Některé skutečnosti v životě jdou ovlivnit jen z části, cukrovka je sice nemoc, která člověka provází celý život, ale u nás ji má velké množství lidí a žijí s ní docela dobře.

Sám víš, že úroveň mediciny stále roste, jsou vyráběny stále kvalitnější léky, to se týká i cukrovky. To, jak s ní máš žít Ti vysvětlí odborník, diabetolog, který s Tebou rozebere celý Tvůj denní režim a životosprávu.

Jak to říct rodině? Způsobů je tolik, kolik je druhů komunikace. Můžeš jim to říct, napsat, dát přečíst odborný nález, sám najdeš mnohé další možnosti. Nevím, proč by Tě neměla chtít Tvá dívka. Cukrovka není nic, za co by ses měl stydět, jak píšu výše, důvod k rozchodu to rozhodně není.

Leda by Tě Tvá holka už nechtěla a jen hledala záminku k rozchodu, pak se hodí cokoliv. Nejdůležitější je, aby ses dokázal s novou informací se vyrovnat, seznámit se s tím, co Tě čeká, s novým režimem, který budeš muset dodržovat, dietou, zkrátka, aby ses s nemocí dokázal úspěšně poprat a žít si dál smysluplně svůj život. Mohu Tě ujistit, že to s cukrovkou jde.
Přejeme Ti hezké dny. Modrá linka www.modralinka.cz.

Nemoce

ahoj jsem prdlej na hlavu a vůbec nejsem normální chovám se jako blb.pomozmi děkuji

Kryštof, 10. srpna 2011

Ahoj Kryštofe, proč se tak chováš?!? Pokud víš, že je tvé chování špatné, nebudeš na tom úplně zle. Uvědomit si své chyby, to je dobrý začátek. Začni svou ozdravnou kůru třeba tím, že každý den uděláš jednu dobrou věc :-) Zdraví tě Alík

Nemoce

Ahoj alíku já mám takovej problém už pět dní mě bolí břycho a nevím zčeho toje a mám proto stoho strach máma mi říkala že budu muset když to nepřestane jít k doktorovi a mám stoho strach protože mi je teprve 11let a musela bych jít na braní krve a na další ty věci ale já se tam bojim jít tak prosím porad mi co mám dělat. Předem děkuju

Anonym, 3. srpna 2011

Moje milá, opravdu neumíme po netu léčit. Je mi moc líto, že tě bolí břicho. Strach z doktorů má většina dětí, ale ber to tak, že díky té návštěvě zmizí ta bolest. Budeš se moci zase smát a myslet na úplně jiné věci. Zkus udělat s maminkou dohodu a stejný den, jako půjdeš k lékaři, si naplánovat i něco hezkého. Maminka půjde s tebou, není čeho se bát, nebudeš tam sama a mamka tě může držet za ruku a povídat ti něco. Myslím na tebe, posílám pusu a napiš, jak to dopadlo. Zdraví Alík

Nemoce

Ahoj. Nedávno jsem chytila klíště...sice jsem se ho za chvíli zbavila, ale stejně se chci zeptat...když chytím klíště, tak jakým způsobe bych ho měla odstranit? Někdo žíká speciálníma kleštičkama nebo mastma, octem, olejem a dalšími. Čím by se mělo odstranit? Já jsem ho odstranila jen tak na sucho tím, že jsem ho krouživým pohybem chvilku točila a ono potom pustilo...potom jsem si po tom klíštěti ránu vydezinfikovala...udělala jsem to dobře?

Jo aha!13let..., 3. srpna 2011

Ahoj,
je to opravdu tak, že existuje více způsobů, jak klíště odstranit. Jde jej zadusit pomocí mastnoty a po té jej vytáhnout krouživým pohybem proti směru hodinových ručiček. Dnes se však spíše doporučuje zakápnout klíště ne mastnotou (tedy krémem, olejem apod.), ale roztokem mýdlové vody a po té jej odstranit viklavým způsobem za použití pinzety.

Co je však důležité, je to, cos udělala a sice místo dezinfikovat. A také se podívat, zda bylo odstraněno klíště celé a nezbyl žádný kousek.

Myslím, že sis poradila dobře, ale pokud budeš cítit nějakou nejistotu, můžeš se poradit se svým obvodním lékařem, který místo po klíštěti zkontroluje.
Přejeme Ti hezké léto, Modrá linka www.modralinka.cz.

Nemoce

Dobrý Den Mám takový malý problém. Už pět dní se mi hrozně špatně polyká, kdykoli když nemám pití zdá se mi že nepolknu atp. rodiču jsem to neřekla nevím totiž co jim jako mám říct. Nevíte proč to tak je? Nejhůře je mi v noci kdy mám jít spát a v posteli se převracím a každou chvíli vyletím do sedu protože nemůžu polknout.. prosím co mám dělat?

Milá Calistko, tvůj problém je zdravotní a není, bohužel, v našich silách ho přes internet vyřešit. Nejlepší bude, když promluvíš s mamkou. Prostě řekni, že tě bolí v krku a nemůžeš polykat. Vyřešit to můžete společně. Zakoupíte homeopatika, či jiný lék v lékárně a bude ti jistě za pár dní lépe. Takové věci je fakt nejlepší pořešit doma - s rodiči. Přeji ti brzké uzdravení Alík

Nemoce

Ahoj mám problém hrozně mi smrdí z pusy a vy jste mi poradily že mám zkusit ustní vodu proti zápachu z úst.Zajímá mě kolik tak zhruba stojí prosím poradte mi jestli to víte.

Milá Niko, produktů je opravdu hodně. Můžeš si koupit kapky, které stojí cca 120,- Kč. Můžeš si koupit kapsle, které mají hodnotu i 300,- Kč a můžeš si koupit i ústní vody, jejichž cena se opradu hodně liší. Nejlepší bude, když osobně navštívíš lékárnu a necháš si poradit od odborníků :-) Zdraví tě Alík

Nemoce

Milý Alíku, Tamaro aspol., především Vám Chci poděkovat za to, že ostatním pomáháte a doufám, že jsou Vaše rady účinné.Ale k problému: Je mi 12,5 let a mám strach. Nikdy jsem totiž nedostala neštovice. Když jsem chodila do školky, tak vždy, když dostal někdo neštovice, tak je dostala celá školka, jen já tam chodila zdravá jak řípa. Ale teď se bojím: Co všechno se mi může stát, až budu velká a dostanu neštovice? Myslíte, že je hodně dospělých lidí, co nedostalo neštovice? A myslíte, že kdybych je dostala teď,tak by to bylo už nebezpečné? Opravdu mi to nedává spát, bojím se, že je už nedostanu a že v dospělosti se mi něco stane...

Kateřina(12,5 let), 30. června 2011

Ahoj Kateřino,
mohu Ti jen napsat, že dospělých lidí, kteří nedostali neštovice, je spousta. A spousta jich je nedostala během celého života. Mohou se Ti tedy klidně vyhnout. O tom, jak je to nebo není nebezpečné Ti ale více nepovím. Můžeš se zkusit zeptat třeba paní učitelky v hodině občanské výchovy, když budete brát zdraví nebo v přírodopisu, když se budete bavit o nemocech, případně si najít nějaké informace na internetu. Nejlépe by Ti ale odpověděla paní doktorka, takže až půjdeš na nějakou prohlídku nebo kontrolu, můžeš se jí klidně zeptat.
Bezstarostné léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Mám asi trochu zvláštní dotaz, ale přesto ho položím. Mám trochu kašel a bolí mě v krku, maminka mi koupila cucací "prášky" proti kašli, které se jmenují Isla mint. Jsou docela účinné a hrozně dobré, chci se zeptat jestli se dá bonbónama proti kašli nějak předávkovat?? ;-) Na obalu není napsáno, že by se při předávkování objevil třeba průjem, vlastně tam o předávkování není vůbec nic. Asi na toto neznáte odpověď ale za zeptání to stálo. ;-) Předem děkuji za odpověď.

Ahoj Šárko, máš pravdu, že tady nejsme odborníci na léky. Nejlepší bude, když si zítra zajdeš do lékárny a zeptáš se skutečných profíků. Tam dostaneš ty nejlepší informace. Já ti přeji pevné zdraví, krásné prázdniny a přidávám pusu, aby ti bylo dobře :-) Alík

Nemoce

už jednou jsem sem psala, o mých depresích, odpověď jsem dostala 20. června. Ptala jste se kolik mi je... je mi 17, tyto deprese mam už rok a stále se to stupňuje. Ale nechci za nikým jít, protože jsem se o tom jednou zmínila mamce a i kamarádce, ale nikdo...prostě nikdo mě nebere vážně, dokonce se mi zdálo že ze mě mají i srandu a to mě deprimuje ještě více....... probrečím noci a jsem jak tělo bez duše a bez energie. Taky se bojím že když pujdu za někym a řeknu mu o mých problémech tak že si bude myslet že jsou to blbosti a nebude mě chapat.....

Ahoj, mrzí mě, čím si procházíš... Dle pravidel poradny tu odpovídáme dětem do 15 let. Myslím, že bychom s tebou stejně po netu moc nevyřešili. Prosím, najdi si nějakého odborníka - psychologa, psychoterapeuta. Začít můžeš i u své obvodní lékařky, která ti doporučí další cestu. Nezůstávej s tím sama... Moudrý člověk ví, že deprese není blbost, ale nemoc a je potřeba s ní začít bojovat. Posílám pusu Alík

Nemoce

ahoj alíku naskakojí mi pupínky.mamka říká že jsuo tro peděry a přitom mi je teprve 9let.

Ahoj Anid, čtu si tvůj dotaz opakovaně, ale moc nevím, co bys ráda vyřešila... Ty pupínky? Nebo se ptáš, zda má maminka pravdu? Nebo chceš vědět, zda je to normální? Když já nevím, co znamená "peděry". To je prostě složité, radit ve věci, kterou nevidím a které přesně nerozumím... Ale chápu, že tě pupínky mohou zlobit a ráda bys vše vyřešila. Radou ti může pomoci paní prodavačka v lékárně, nebo přímo odborný lékař. Znovu si promluv s mamkou, řekni jí, jak moc tě to trápí a určitě to společně zvládnete. Držím palečky Alík

Nemoce

Mám hrozné deprese, nevim co stím dělat, nebavimě život a nebavi mě cokoliv dělat. Občas přemýšlím o sebevraždě.... ale neudělam to kvuli rodině!!!!!!!!

K...., nevím kolik ti je roků, ale určitě potřebuješ pomoc, pokud nebude stačit psycholog, pomůže psychiatr. Deprese je nemoc jako chřipka a potřebuje léčit. Není důvod se za ní stydět. Poraď se se svojí obvodní doktorkou.... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko