Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Nemoce

ahojky aliku merim 145 a vazim 46kg jak mam zhibnout prosim porad. co mam dlat proti kousani nehtu uy jsem skusila vsechno§!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§§

Veverka 123456789123456789, 10. února 2011

Ahojky, tak ve věci váhy si pročti nejdříve článek Vážím akorát?. Pak uvidíš, jak dál. Hlavně nezapomeň na to, že člověk by se měl mít rád takový, jaký je!!! A fakt jsi zkusila uplně všechno? Pokud ano, je potřeba dohodnout si konzultaci s psychologem, protože tvůj problém bude možná složitý... Kousáním nehtů člověk vyjadřuje většinou nějakou "duševní nemoc" a to je opravdu na internetovou poradnu moc dlouhé téma. Držím palečky, aby vše dobře dopadlo. Alík

Nemoce

Dobrý den, v úterý 1. února jsem byl na operaci slepého střeva, která byla docela akutní. Můžu teď normálně masturbovat, nebo mám radši chvíli počkat?

Ahoj z Modré linky,
nejsme tu bohužel lékaři, nemůžeme Ti tedy doporučovat, jak se máš po operaci chovat. To Ti může doporučit Tvůj ošetřující lékař. Takže buď mu svůj dotaz můžeš položit přímo, nebo se ho můžeš podrobně vyptat, jakou zátěž si po operaci můžeš dovolit - a z toho potom vysoudit, zda je nebo není masturbace vhodná.
Brzké zotavení přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj Alíku, moc by mě zajímalo, jak se pozná, když má někdo vysoký tlak. Totiž, u nás v rodině je to časté, jeden děda bere prášky a ten druhy zemřel na onemocnění srdce a mně se pořád motá hlava a je mi často špatně. Nemůže to být nebezpečné? Předem díky za odpověď.

Milá Wendy, myslím si, že rada je pro tebe jediná - zajdi si ke svému lékaři. Paní doktorka nebo pan doktor ti hned změří tlak a uvidíš, jak na tom jsi. Nepíšeš, kolik ti je let. Může s tebou jít i maminka. Když se ti "motá" hlava a je často špatně - něco není v pořádku. Držím palečky, posílám pusu a napiš mi, prosím, jak to dopadlo... Alík

Nemoce

starosti mi dělá můj táta. Vadí mi jeho nevychovanost, a když se snažím myslet na něco, co na něm mám ráda nejde to. V 7 letech se přišlo na to že mám problémy s dýcháním a lékař řekl, že budu muset víc sporovat ( když jsem na sportovala hodně). Táta my udělal takový opravdu silný režim jednou mi třeba bylo špatně a tak jsem dělala, že spím a nakonec doopravdy usnula. Vzbudila jsem se asi v 6hodin večer, myslela jsem, že budu ode dnešního běhání osvobozena. Mýlila jsem se musela jsem běhat ve tmě s baterkou a pravděpodobnou teplotou. Oni si myslí, že mi to prospívá ale já spíše naopak. A tady je další věc, co mi na nich vadí. Jsou oba příšerně tvrdohlaví. Například jsem měla v zimě jet na běžky a byla pořádná zima! Řekla jsem, že si vezmu tu teplejší bundu, ale oni že ne že se v ní upeču. Chvíli jsem protestovala, ale pak mě donutili vzít si tu slabší. Samozřejmě jsem pravdu měla já a celou dobu všichni klepali kosu. Nikdo z rodičů neuznal že mám pravdu. Chci aby to bylo jako dřív

holka 12, 27. ledna 2011

Moje milá, nejdřív bys měla mluvit se svým lékařem. Bylo by vhodné, aby u toho byl třeba i tvůj táta. Protože všechno se mění a je dost možné, že lékař bude mít na tebe jiné názory teď. Pokud je ti špatně, máš si změřit teplotu a rodičům ukázat, že si nevymýšlíš. Asi s nimi mluvit bude těžké, ale dost možná by ti mohla pomoci babička, teta a nebo někdo jiný blízký z tvé rodiny. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Nemoce

ahoj Alíku, mám takový problémek. zdá se mi, že od dneška špatněji vidím. nevím ale, jestli se mi to jenom nezdá, protože minulý týden se mi to nejspíš jenom zdálo, protože jsem jeden den viděla hůř a pak už zase dobře. může se to změnit tak ze dne na den? vím, že to není nic zvláštního, ale já chci vědět, jestli se mi to opravdu jenom zdálo. možná je to z počítače nebo z toho, že hodně čtu. opravdu nevím a děkuju za odpověď

Ahoj Katko,
kladeš nám otázku, na kterou se nedá po internetu na dálku odpovědět. Máš pravdu v tom, že čtením či dlouhým sezením u obrazovky počítače se oči výrazně namáhají. Tvé potíže mohly být způsobeny například únavou očních svalů či oka, po námaze. Změnit se ze dne na den se to může. Důvod ale může být jakýkoliv, proto by bylo lepší, zejména, kdyby se ta situace opakovala, kdybys navštívila odborníka - očního lékaře.
Přejeme Ti pěkné dny z Modré linky www.modralinka.cz

Nemoce

Ahojky. Nevím jak začít, tak třeba: Můj králík, tedy ramlice jménem Julie, nedávno prodělala složitý zánět dělohy. Ve skutečnosti patří mojí sestře a přesto při léčbě jsem to byla já, kdo jí podával léky a jezdil s ní k veterináři. Pár dní po tom, co se Julinka jakž takž uzdravila, jsem u sebe začala pozorovat příznaky, které jsem si na internetu z opatrnosti vyzvěděla jako příznaky zánětu dělohy. Mám často silné bolesti v podbřišku, i když před tím jsem je nemívala, a přes to, že už půl roku byl můj menstruační cyklus pravidelný, najednou se objevily různé nepravidelnosti. Chtěla bych vědět, jestli je zánět dělohy nějakým způsobem přenosný ze zvířete na člověka, případně jestli je možnost jak se doma sama léčit, protože se stydím jít na gynekologii. A jestli mám vůbec důvod se stresovat? Předem vřelé díky za odpověď.

KolieAlan, 28. ledna 2011

Ahoj,
bohužel Ti nedokážeme na Tvoje otázky odpovědět. Rozumím však tomu, že máš obavy o svoje zdraví a je fajn, že si hledáš pro sebe pomoc. Pokud však máš často silné bolesti v podbřišku, je opravdu nezbytné, abys zašla na vyšetření k lékaři. Jde o Tvoje zdraví a věřím tomu, že jak ses bezvadně dokázala postarat o vašeho králíka, tak se dokážeš postarat i o to, abys byla zdravá i Ty.
Držíme Ti palce, Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj Alíku dneska je to asi blbé ale strašně se bojím. Dneska jsem vykašlala tmavě zelenou malinkou ,,kuličku´´, která strašně zapáchala jak kdyby špína. Nevíš Co by to mohlo být? Omlouvám se za tak divný a asi nechutný dotaz ale vážně se bojím. Děkuji za odpověď

Anonymka B, 21. ledna 2011

Ahoj Anonymko, chápu tvůj strach, ale nemohu ti přes net pomoci. Dám ti však radu. Stejně, jako jsi mi o svém strachu napsala, můžeš to napsat i mamince. Třeba hned zítra ráno... Pak si o všem promluvíte a když mamka uzná za správné, můžete zajít k paní doktorce. Neboj se! To se vyřeší! Jen je důležité, aby jsi to řekla nějakému dospělákovi, kterému důvěřuješ a který ti vše pomůže vyřešit. Je mi líto, ale po netu to opravdu nejde. Posílám pusu Alík

Nemoce

Ahoj Alíku!!!!!!Vždy jste mě odpověděli a taky že jo!!No a obracím se navás.Já když du na záchod a čůrám no tak mě to teče po pyscích po stehnech atd.A mě to štve se utírat i po stehnech!!!!!!Už jsme stím byli u doktorky,dala mě na něco,ale nepomáháto!!!!!!!!A proto se navás obracím,co by to mohlo bejt!!!!!!!P.s.Spěcháto!!!!Jste ta nejjjjjj stránky!!!!!!Děkuji za odpověď!!!!!!!!!Mějte se hezky!!!!!

anonymka 12 let, 8. ledna 2011

Ahoj anonymko,
umím si představit, že Tě potíže s čůráním mohou opravdu potrápit. Nejsme však lékaři, proto Ti nemůžeme v této zdravotní věci poradit. Navíc i lékař by Ti mohl dát zodpovědně odpověď na Tvůj dotaz pouze po konzultaci tváří v tvář a po odborném vyšetření.

Zkus se tedy s celou věcí znovu obrátit na Tvou doktorku a poraď se s ní. V případě, že by to nepomohlo, můžeš společně s rodiči vyhledat radu jiného odborníka - asi nejlépe urologa (kontakty na ně vám poskytne buď praktická obvodní lékařka, nebo je najdete v telefonním seznamu či na internetu).
Přejeme Ti pohodové dny. Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

ahojky, potřebuju prosím poradit...je možné, abych měla hemeroidy? na zadku mám nějaké pupínky...nevím jak vypadají...díky moc za odpověd!

Klááári, 12, 5. ledna 2011

Ahoj Klári,
bohužel nedokážeme posoudit, zda je možné, že máš hemeroidy, nebo ne. Tento dotaz by patřil spíš do nějaké zdravotní poradny, nebo, ještě lépe, přímo lékaři. Pro začátek si můžeš něco víc o hemeroidech přečíst např. na http://hemeroidy.ordinace.biz/hemeroidy-priznaky.php. Pokud bys měla stále pochybnosti (i třeba kvůli těm pupínkům), bylo by vhodné, aby ses svěřila rodičům a spolu jste zašli na vyšetření k lékaři. Problémům je lepší předcházet včas.
Pěkné zimní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj alíku nevím co mám dělat dělala jsem to s jedním klukem(cikánem) a on mi ji natrhl strašně to bolí mam to zahnisané co mám dělat :( :( :( ???? a po styku mi eště k tomu řekl že má HIV pozityvní a nvm jestly sem to chytla od té špíny cikánké :( :( :( sem zoufalá a vystresovaná :(

Kytička15, 1. ledna 2011

Ahoj Kytičko,
téma, o kterém píšeš je docela intimní a domnívám se, že by tedy bylo vhodnější obrátit se osobně třeba na nějakou linku důvěry, ať už na naši Modrou linku, či kteroukoli jinou, než je rozebírat takto veřejně.

Navíc píšeš na dětský server, na který toto téma tak úplně nepatří, a když už, dalo by se vše napsat jinou formou, méně vulgárně. Sex, milování většinu probíhá mezi lidmi, kterým je spolu hezky, kteří se mají rádi - a potom je to něco moc hezkého a příjemného, Protože když má člověk někoho rád, chce, aby ten druhý byl šťastný a chová se k němu ohleduplně.

Při sexu bez lásky, jen k "uspokojení pudu", pak může dojít k mnohým nepříjemnostem a ta, že to není tak hezké jako milování z lásky, je ta nejmenší. Závažnější jsou rizika poranění, přenosu pohlavních nemocí, nechtěných těhotenství, apod. Nicméně už se to stalo, a nezbývá než doufat, že to pro Tebe i ty, co si to přečtou, bude ponaučením, aby víc přemýšleli o tom, s kým se stýkají a s kým se stýkat opravdu chtějí.

Máš-li bolesti nebo dokonce hnisavý zánět, to nejde takto na dálku posoudit, musíš pochopitelně navštívit gynekologa, který Tě vyšetří, udělá Ti i testy na HIV, případně také testy na možné těhotenství (nezmiňuješ, jestli jste použili nějakou ochranu) a pomůže Ti.

Ostatně návštěvy gynekologa mají být, pokud jsi už zahájila svůj sexuální život, pravidelné. Neměla bys tedy otálet a zajít k němu co nejdříve. Je-li Tvůj partner opravdu HIV pozitivní, musíš se nechat opakovaně otestovat a vše bude třeba nahlásit. Lékař také bude informovat Tvé rodiče.
Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

ahoj alíku, chtela bych mit se svym klukem sex. ale kdyz jsme byli spolu a ja mu ho "kourila" tak mel na te hrane žaludu takové malé bílé pupínky je to nejak nakazlive nebo vadi to pri sexu ? díky bára

Ahoj Báro,
bohužel nevím, co mohly být ony bílé pupínky. Zkus se na to zeptat svého kluka - jak dlouho to má, jestli se to nějak mění, jestli ty pupínky mají i jiné projevy, třeba svědění, apod. Lepší než začít sexuální život a až pak řešit případnou nákazu, je nechat se vyšetřit předem, a případně i přeléčit, u doktora.

Pokud Tvému klukovi na Tobě a Tvém zdraví záleží, jistě neodmítne vyšetření, které by zjistilo, o co se jedná. Možná Ti přijde nepříjemné začít hovor na takové intimní téma, jde však o Tvé zdraví (a taky zdraví kluka, kterého miluješ) a to za odložení studu přece stojí.
A jen tak mimochodem, řada pohlavních nemocí se přenáší i při orálním sexu. Ať se to brzy vyřeší přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj Tamaro,Modrá linko,Alíku!Chci se zeptat:Já vážim 34kg a měřim 147cm. Já vim mám spíše podváhu,to vim,ale mám na břiše takovou bouli, prostě to břicho je takový nafouklý.Co to znamená??? <3 Vaše poradna je super! <3

LucíínQek11let:, 27. prosince 2010

Ahoj,
nafouknutí břicha může mít různé příčiny. Může to být tělesným typem Tvé postavy, nebo kvůli stravě, nebo i kvůli něčemu úplně jinému. Zkus se s tím svěřit rodičům a zeptat na jejich názor, nebo se o tom poradit se svým dětským lékařem, třeba při pravidelné preventivní prohlídce. Když Tě lékař prohlédne a celkově vyšetří, může lépe posoudit, o co může jít. Možná Tě pak po vyšetření uklidní, že se nejedná o nic neobvyklého.
Pěkné dny v novém roce Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj Alíku, za dva měsíce mi bude 11 let. Mám takový větší problém a mám ho doslova ... redakčně kráceno

suprholcinaaa, 18. prosince 2010

Moje milá, pokud je pravda, co jsi nám do poradny napsala, tak OKAMŽITĚ navštiv lékaře. Je to velmi nebezpečné!!! Alík

Nemoce

Dobrý den, potřebovala bych poradit, u třísel se mi udělal červeno-fialový flek, který když zmáčknu tak tam je boulička.....už ho tam mám asi 5 měsíců a nevím co s tím, protože to bolí. Ptala jsem se i v jiné internetové poradně a psali různí lidé že to může být nádor........ tak se chci zeptat jestli je možné že bych ten nádor mohla mít (popř, co by to mohlo být a jestli mám jít k doktorce nebo rovnou na kožní)......předem díky.....Pavlína MAZZ.

Pavlína MAZZ., 13. prosince 2010

Milá Pavlíno, myslím si, že nejmoudřejší bude, když navštívíš svou lékařku. Ta ti k tomu poví více a případně tě nasměruje ke správnému specialistovi. Nic neodkládej! Nemusí to být nic vážného, ale po netu jen těžko radit. Nejsme tu zdravotní poradna. Ale záleží mi na tom, aby jsi byla v pohodě, tak prosím - zajdi si k doktorce. Pusu a vánoční pozdrav posílá Alík

Nemoce

Dobrý den, mám problém, před několika dny se mi na penisu udělala taková boule (velká asi jako pecka od menší třešně). CO S TÍM MÁM DĚLAT??? Děkuji předem moc a moc.

Jirka-13 let, 5. prosince 2010

Milý Jirko, moc mě to mrzí, ale po netu léčit nemůžeme, ani to neumíme. Promluv si o všem s maminkou, nebo tátou. Prostě s dospělákem, kterému důvěřuješ. Zajdete společně k lékaři a jistě se vše vyřeší. Nic neodkládej. Držím palečky a přeji vše dobré Alík

Nemoce

Dobrý den! Vím, že to na dálku moc vyřešit nejde, ale přesto se zeptám. Třeba máte zkušenost. Mám na krku dvě malé bulky. z každé strany jednu, ale na úplně stejném místě! Jakoby pod lalůčkem, ale normálně na obvodu krku. Nevíte co to může být? Děkuji Naty

Ahoj Naty,
správně píšeš, že na dálku bohužel nepoznáme, co mohou být zač Tvoje bulky na krku. Může to mít něco společného s mízními uzlinami, i s lecčím dalším. Zkus se zeptat u svojí doktorky, třeba až půjdeš na pravidelnou preventivní prohlídku, nebo třeba když u ní budeš s nějakou nemocí. Když bulky uvidí odborník, může Ti k nim říct mnohem více.

Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

aliku je mi 10 amam takovy problem kdyz se sprchuju tak me pali,stipe a boli pochva kdyz se tam kouknu tak nicpomoc

Milá Karolíno, je mi líto, ale já ti tady moc neporadím. Tvůj strach, obavy a bolest by nejlépe vyřešil tvůj lékař. Přes net se nic nedá vyšetřit a rady by tu nebyly odborné. Naše poradna je spíše přes bolesti na duši. Tak ti tedy radím - promluv si o všem ještě dnes s maminkou. Společně zajdete za paní doktorkou/panem doktorem a tak dostaneš tu nejlepší pomoc. Držím palečky Alík

Nemoce

Ahojky bude mi 13 let Chtěla jsem se zeptat co se děje když mně to tam dole svědí a mám tam asi dva pupínky je to děsný děkuji za odpověď

Ahoj Verunko, svědění je vždy nepříjemné, zejména, je-li úporné a trvá delší dobu. Přes internet však nezjistíme a tedy Ti ani neřekneme, co se děje. Příčin může být více - může jít o nějakou alergii, kožní onemocnění, infekci či například průvodní komplikace zánětu či něco zcela jiného. To však opravdu zjistí při vyšetření pouze Tvůj praktický lékař/ka. Takže nezbývá než aby ses na něj/ni obrátila se žádostí o vyšetření a nápravu stavu. Pěkné dny z Modré linky www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj, chci se zeptat. Je mi 13 let a mám trochu problémy se spánkem, už jsem si o tom něco hledal na internetu, ale z těch článků nic moc nechápu ;-) . Já prostě jsem pořád hrozně unavenej, zkoušel jsem už i třeba týden chodit spát v 7h večer, stejně jsem další den byl úplně unavenej. Dokonce už se mi i stalo že jsem usnul v autobuse cestou ze školy (podotýkam že autobusem jedu 2 zastávky...) ... Je mi jasný, že únava je normální, třeba ze školy apod. ale tohle už začíná bejt za hranici snesitelnosti... předem díky za odpověď :-)

Marku, řekni to mamce. Můžeš klidně mít nedostatek nějakých vitamínů a nebo málo červených krvinek. Potřebuješ navštívit lékaře, aby se ti "podíval" na tvoji krev!!!! NEODKLÁDEJ TO!!!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Nemoce

ahoj, pobila jsem se s jedním 9. on si začal a proto jsem to ně něho řekla. dostala jsem ránu do takové kosti vedle ucha, pozoruji, že na to ucho hůř slyším, mamka říká, že se mně to zdá.....co mám dělat....tu kost mám naraženou....budu to mít do konce života?

Smutna 10 let, 10. listopadu 2010

Ahoj,
rozumím Tvé obavě o sluch. Bohužel takto na dálku nedokážu říct, jestli Ti to zůstane nebo se to spraví. Pokud máš problémy se sluchem, bylo by na místě zajít na odborné vyšetření. Můžeš zkusit o tom ještě jednou říct mamce, důrazněji, a že se to nezlepšuje, a poprosit ji o doprovod do ušní ordinace. Pokud bys u mamky nenašla pochopení, můžeš to zkusit u někoho dalšího - taťky, prarodičů, tety či strýce, apod.

Ať je tvůj sluch v pořádku Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz