Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Obrázek

  Dobrý den,
  chtěla bych vložit jeden článek sem na Alíka... Obrázek je volně dostupný (z Wikipedie) a já nevím, jak bych tam měla napsat, že obrázek je volně dostupný a smí ho kdokoli používat.
  Děkuji

  Ahoj,
  licence je úplně poslední věc, která se u obrázku nastavuje, najdeš ji hned nad ukládacím tlačítkem. Nejprve ale musíš uvést, že autorem je někdo jiný (a kdo to je + odkaz na něj), všechny tyto informace najdeš přímo u obrázku na Wikipedii. Jako odkaz stačí vložit odkaz na stránku daného obrázku (ideálně tu s podrobnostmi, když obrázek úplně rozklikneš, tam také snadno najdeš všechny informace, které potřebuješ).

  Obrázek

  Ahoj poradno, když jsem si k vizitce dala obrázek od někoho jiného, dá se pak odstranit? Zkoušela jsem to a úplně jsem na to nepřišla. Předem děkuji za odpověď.

  Bafalek

  Ahoj,
  určitě dá, je i jedno, čí ten obrázek je. Rozklikni si přes nastavení úpravu vizitky a otevři daný obrázek. Poslední příkaz v levém sloupečku je Zrušit vybrání. Právě to je příkaz, který obrázek dá pryč a vytvoří prázdné místo. Nezapomeň pak všechny změnit uložit!

  Obrázek

  Trvanlivost obrázků v generátoru vajíček a přání

  Ahoj Alíku a týme zvěrolékařů,
  v poradně jsem přímo tento dotaz nenašla, tak se raději zeptám. Když vymažu vajíčko, které jsem použila do přání, vymaže se i z toho přání? Nemohu nahrávat další obrázky, protože mám 10 nepoužitých, jenže většina těch obrázků jsou buď vajíčka, nebo zatím neschválené obrázky, které chci použít na vajíčka. Ráda bych tedy věděla, zda je bezpečné odstranit vajíčka použitá v přání.

  Ještě by mě hrozně zajímalo – jsou vajíčka dutá, plná nebo plněná? Nejvíc se mi líbí ta čokoládová, tak abych věděla, do jaké míry se jimi mohu kochat. :)

  Děkuji a přeji krásný den,
  Aniusia

  Ahoj,
  vajíčka použitá v přání se v tuto chvíli nepočítají jako použitá, takže jsou považovaná za součást desetiobrázkového limitu. Přání považujeme za dočasnou věc, i když asi zůstane dlouhodoběji funkční. Pokud ale vložíš vajíčko do nějaké nástěnky, tak tam už použité je.
  Pokud obrázek smažeš, v přání se přestane zobrazovat.

  Mimochodem, u většiny obrázků, které jsi do Alíka nahrála, jsi neuvedla správně autora. Napsat doménu, kde jsi obrázek stáhla, nám nestačí. Bez odkazu na místo, kde si skutečně jde ověřit, že uvedený autor (nebo přezdívka autora) je autor, ti to správci zamítnou. Mrzí mě, že schvalování (i zamítání) obrázků tak dlouho trvá, u většiny neschválených obrázků nechápu, na co se přesně čeká, ale chápu, že správci mají plné ruce práce s jinými věcmi na Alíkovi.

  Co se týče náplně vajíček… jsou čokoládová a plná nugátu. 8-P:-)
  Alespoň tedy světelné vlastnosti zanesené do našeho generátoru vycházejí z optických parametrů čokolády. (To, že je čokoláda hnědá, není jediná její vlastnost, funguje tam i nějaký rozptyl světla atd.)

  Obrázek

  Dobrý den všem.
  Chtěla jsem se jenom zeptat, co mám napsat, když chci zveřejnit obrázek, jehož jsem sice autorem, ale obrázky mám použité z Alíka?
  Díky moc za odpověď$>
  Kájínek10

  Ahoj,
  pokud je to tvá vlastní koláž z více obrázků, která jim dodává nějaký svůj význam, tak nám nevadí, že uvedeš jako autora sebe. Ale kdyby to byl jen obrázek, kde jsou jen tak bez rozmyslu poházené obrázky od Alíka, protože se ti líbí pohromadě, byl by autorem spíš Alík. ;-)

  Obrázek

  Jak dlouho přibližně trvá povolení obrázku (v sekci Moje obrázky)?

  Ahoj,
  to je různé. Některé obrázky se schvalují dost složitě, zejména když je u nich špatně nebo vůbec uveden autor a schvalující musí ověřovat, zda je autor uveden správně a zda je fotka vůbec z hlediska autorských práv použitelná. Jiné obrázky se schválí snadno a rychle, ale všeobecně se to ne vždy stíhá a ty jednoduché obrázky někdy stojí ve frontě za těmi složitými. Takže někdy některé obrázky se podaří schválit docela rychle, ale některé mohou čekat i víc než měsíc.

  Obrázek

  Ahoj,
  chtěla jsem se zeptat, kdo schvaluje obrázky? Je to jen Pralinka2? A omlouvám se, jestli se tu už někdo ptal. :-)

  Danielenl

  Ahoj,
  tak různě, podle toho, kdo má zrovna čas, a celkově podle potřeby. Určitě to není jenom jeden člověk. Práva na schvalování obrázků mají všichni správci, tedy uživatelé, kteří mají alespoň červenou korunku (ti s vyšší samozřejmě také).

  Pokud chcete nějaký obrázek schválit rychle, ozvěte se do pošty někomu, koho zrovna vidíte online (snadno to zjistíte na seznamu správců). Jedná-li se o obrázek (případně obrázky) do článku, tak se jím nemusíte trápit, vyřešíme ho při zpracovávání daného článku.

  Obrázek

  Ahoj,
  dostanu nějaký trest, když použiji do článku obrázek z Googlu?

  Ahoj,
  tresty jsou za opakované kradení obrázků, tedy pokud člověk i přes upozornění vydává cizí obrázky za své. Pokud použiješ převzatý obrázek a uvedeš u něj autora, pak určitě žádný trest nedostaneš.

  Upozorňuji akorát, že Google je pouze vyhledávač, nikoliv autor všeho, co vyhledá. Chceš-li volně dostupné obrázky, u kterých je snadné autora zjistit, hledej třeba na pixabay.

  Obrázek

  Ahoj, chci se zeptat, kdo schvaloval tenhle obrázek. Neznám tady nikoho jméno Mafrou.

  Obrázek k otázce do poradny

  Ahoj,
  Mafra (nikoliv Mafrou, jedná se o 7. pád, protože schváleno „kým, čím“) není totiž uživatel. Mafra je společnost, která Alíka do roku 2017 vlastnila. Více si o tom můžeš přečíst třeba v článku o 18. narozeninách Alíka.

  Znamená to tedy, že obrázek byl schválen už dávno (ještě za Mafry), a tedy nemusí odpovídat současným pravidlům.

  Obrázek

  Ahoj,
  chci si změnit profilový obrázek na jiný. Ten mi nakreslil uživatel 1000 na přání. A tam potřebují dát nějaký odkaz na uživatele, a to mi přes mobil nejde a přes počítač na Alíka nemůžu. Jak mám udělat ten odkaz?
  Děkuji za odpověď

  Ahoj,
  úplně stejně, jako kdybys byla na Alíkovi z počítače. Otevři si vizitku autora obrázku a zkopíruj její odkaz. Potom nahraj obrázek, napiš přezdívku autora a do kolonky odkazu na něj vlož to, co už máš zkopírované.

  Popřípadě tam můžeš odkaz sama napsat, není složitý, vizitky mají adresy (za běžnou adresou Alíka) ve tvaru /u/prezdivka, jen pozor, číselné přezdívky ještě mají před číslem cislo-, takže třeba zrovna tisícovka má www.alik.cz/u/cislo-1000.

  Obrázek

  Ahoj, jak se dělá průhlednost za obrázkem, jako je v Alíkových obrázcích? Tam jsou postavičky a ty nemají žádné pozadí. A viděla jsem to i v některých obrázcích od ostatních uživatelů Alíka.
  Děkuji za odpověď
  Anež

  Chytřejší grafické editory podporují průhlednost.

  Důležité je uložit takový obrázek jako formát PNG.

  Obrázek

  Ahoj, jak můžu zijstit autorská práva u obrázků z různých filmů a seriálů? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  nevím, jestli sis toho všimla, ale na konci filmů a seriálů bývají titulky, kde bývají všichni autoři vyjmenovaní. ;-)

  Jako zadaný autor v Alíkovi stačí jméno režiséra nebo firmy, která seriál produkuje. Většina filmů a seriálů má i nějaký svůj oficiální web, ten jde uvést jako odkaz na autora. (V patičce oficiálního webu bývá též napsáno, která firma ho tvoří, což bude v 99 % případů firma odpovědná i za seriál.)

  Obrázek

  Podle čeho a jak se určuje vzhled packy? Bude možné ho nějak upravit?

  Obrázek

  Ahoj Alíku,
  někdo ze správců mi pravděpodobně zamítl novou profilovku. Napsal k tomu nadbytečná kopie.

  Já vím, že jsem tam tu fotku už jednou dala, ale na Alíka mužů chodit jen přes mobil a tam mi nejdou vybrat ta důležitá místa u té fotky. Poprvé se mi to nepovedlo a fotka byla špatně oříznutá, tak jsem to udělala ještě jednou, a to se povedlo, ale zamítli mi ji. :( Chtěla bych tě poprosit, jestli by jsi se na to mohl ještě podívat a tu špatně oříznutou klidně smazat.

  Díky

  Ahoj,
  fotky se ořezávají v náhledu a profilovce podle vyznačených důležitých míst. Když máš náhled nešikovný, není to důvod fotku zamítat nebo ji nahrávat opakovaně. Stačí poprosit někoho ze správců (třeba nástěnkáře) a on ti to upraví.

  Obrázek

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak mám na Alíka poslat obrázky z telefonu. (Mám totiž nástěnku na obrázky ode mě.):-)
  Předem děkuji za odpověď.:-3

  Ahoj,
  nahrávání obrázků funguje na mobilu stejně jako na počítači. Otevři si vpravo nahoře Nastavení, pak dej v nabídce Upravit si obrázky a nakonec Nahrát nový obrázek. Pak už stačí jen vybrat obrázek z galerie a vyplnit název atd. Nakonec to nezapomeň odeslat!

  Obrázek

  Ahoj, proč se mi změnila profilová fotka? Děkuji.

  Ahoj,
  nezměnila se jen tobě, ale všem, kdo neměli nastavený žádný profilový obrázek – všem, kdo měli doposud žlutého smajlíka.

  Připadalo nám už hodně dlouho, že ten výchozí obrázek moc nepasuje do vzhledu Alíka, byl takový moc nudný. Krom toho bývalo trošku matoucí, když měla spousta uživatelů úplně stejný profilový obrázek. Teď o víkendu mě napadlo řešení – použít tlapku a různé její části zabarvit u každého uživatele jinak. ;-)

  Nakonec měníme nejen zabarvení, ale i úhel a styl čáry, dohromady existují více jak tři miliony kombinací, to by mohlo budoucím novým uživatelům stačit. Myslím, že se to docela povedlo, všechny tlapky, co jsem zatím viděl, jsou pěkně alíkovsky pestré…

  Pokud ti tlapka nevyhovuje, můžeš si nastavit jiný obrázek z těch, které jsou nahrané do Alíka… nebo nahrát i nějaký svůj. Nechceme ti nic vnucovat, ale předpokládali jsme, že je uživatelům bez nastaveného obrázku celkem jedno, jaký obrázek mají.