Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Obrázek

  Alíku, můžu se zeptat? Mám otázku. Nevím koho mám napsat jako autora k obrázku do Alíkovin, který mám ze stránky Pixabay.

  Ahoj,
  na Pixabay je jméno (nebo přezdívka) autora uvedené vpravo nahoře vedle obrázku:

  Autorem této fotky na Pixabay je „ivanovgood“.

  Při zobrazení na mobilu se zobrazuje kousek pod obrázkem, vždy je to to jméno, které má u sebe tlačítka „káva“ a „následuj“. Jako odkaz na autora použij přímo tu adresu, kde se nachází převzatý obrázek. Licence je Volné dílo (public domain, CC0), což znamená, že obrázek může používat kdokoliv kdekoliv jakkoliv. (To je právě výhoda Pixabay, proto ho na Alíkovi doporučujeme na ilustrační obrázky.)

  Obrázek

  Ahoj,
  jdou smazat vajíčka, když už jsem je použila?
  Děkuji KrálíčekSušenka

  Ahoj,
  nejde, žádné použité obrázky nejdou smazat. Aby to šlo, musely by se smazat všude, kde byly použity.

  Obrázek

  Zdravím,
  možná je to hloupý dotaz, ale koukala jsem se na své obrázky a všimla jsem si, že nemůžu smazat obrázky, které jsem označila jako cizí (pokud to říkám správně).
  Tak mě zajímá, proč přesně je vlastně nemohu odstranit?
  Jinak předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. >X<-

  Ahoj,
  nezáleží vůbec na tom, jestli je obrázek cizí nebo tvůj vlastní. Záleží pouze na tom, zda je nebo není někde použitý (je jedno, jestli tebou nebo někým jiným). Použité obrázky nejde smazat, neboť už jsou použité někde tady na Alíkovi, měla bys po rozkliknutí obrázku dole vidět místa jeho použití, jestliže nějaká jsou. Pokud obrázek nikde použitý není, tak ho smazat můžeš (a to i v případě, že je cizí).

  Obrázek

  Ahoj, chci se zeptat, jaký je omezený počet nahrání obrázků na Alíka? Pokud obrázek umístím třeba v článku, počítá se do toho počtu? :->
  Díky za odpovědi...

  Ahoj,
  pokud jsou obrázky někde použité, tak je jejich počet neomezený – je jedno, kolik jich bude. V případě nepoužitých je povolených nanejvýš 10 obrázků.

  U Alíkovin záleží na tom, v jakém je článek stavu – pokud je nezpracovaný, tak jsou jeho obrázky v nepoužitých (není totiž jisté, zda to vyjde). Jakmile má článek nastavené datum vydání (a kdykoli později), tak už se obrázky v něm berou jako použité.

  Obrázek

  Je omezený počet vajíček, které můžu vygenerovat?

  Ahoj,
  jde o generátor vajíček. Je nějaký omezený počet vajíček, které může uživatel udělat?
  Děkuji.

  Ahojky,
  v tuto chvíli není. Pokud omezení vznikne, bude spíš na minimální prodlevu mezi vytvořením dvou vajíček (ta je v tuto chvíli několik minut), ne na počet generování.

  Měl bych však podotknout, že obrázky na Alíkovi by neměly být skladiště zbytečností. Pokud nějaký obrázek není nikde na tomto webu použitý (a víš, že už ani nebude), měla bys ho smazat. To platí nejen pro vajíčka.

  Takto bych letos vypadal ve vaječné formě., © Alíkův vajíčkový generátor

  Obrázek

  Ahojte, jen se ptám :)

  Mám otázku, proč má –MM– v profilovce housenku?
  A jinak mám návrh, aby –MM– měl na profilovce housenku s vánoční čepicí :D
  Pokud vás zatěžují touhle otázkou, tak se omlouvám ;)

  Ahoj,
  to není housenka, ale červík ze hry, kterou jsem rozpracoval někdy v roce 2011 a zatím nedodělal. Někdy ji snad doděláme. Když jsem hru začínal vyvíjet, ptal jsem se tehdejší šéfové Alíka, jestli mi ji pak povolí sem dát… a ona byla docela pro. Takže to mám schválené, zbývá jen hru dodělat. ;-)

  Mám tady obrázky téhož červíka s granátem, s bazukou a s ptakopyskem. Ale ty asi nepůsobí moc vánočně. :-D

  Červík připravený použít ptakopyska v nelítostném boji, © Taurus

  Obrázek

  Jak změnit profilový obrázek?

  Ahoj aliku a spol. Chci se zeptat, jak si změnit profilovku?

  Předem dekuji.

  Ahoj,
  vpravo nahoře máš oranžový čudlík Nastavení, na ten klikni a pak vyber v nabídce Upravit vizitku.

  Dostaneš se na stránku úprav a tam vedle zájmů máš profilový obrázek. Když na něj ťukneš, tak se dostaneš do obrázků, kde můžeš buďto vybrat nějaký ze své sbírky, nebo nějaký nový nahrát, nebo vybrat jakýkoli obrázek, který tam najdeš. Na vybraný obrázek pak klikni.

  Nakonec je potřeba dát dole Uložit vizitku.

  Obrázek

  Mohu se zeptat, jestli je tady někdo kdo schvaluje fotografie, čekám na schválení už dlouho?😭

  Ahoj,
  ano, fotografie se schvalují, ale teď v době prázdnin se občas stane, že redaktoři jsou na dovolené a schvalování se může o několik dní zdržet.

  Ale než se ke schvalování dostaneme, tak se ještě podívej na tu svou fotku; zejména pokud je fotka na výšku, je vhodné hlavní část fotky, např. hlavu postavy, zakroužkovat, aby se správně zobrazovala ve zmenšených náhledech obrázku. Jinak se v těch zmenšených náhledech objevuje například postavička bez hlavy a nevypadá to dobře.

  Obrázek

  Ahoj poradno. Chtěla jsem si vybrat profilový obrázek část jednoho videa z tiktoku. Nejspíš je původně z YouTube. Myslim ze je to nějaký kreslený film.Nevím jak tam mám vložit odkaz a navíc to na ten yt dal nejspíš někdo kdo si to stáhl a já vůbec nevím koho označit a uživatel navíc není z alika. Prosím poraďte nechci přijít o kacky :-(

  Ahoj,
  oceňuji snahu o dodržování autorských práv. ok
  Pokud je autor skutečně obtížně dohledatelný, nebo úplně nedohledatelný, vyber při nahrávání obrázku možnost, že je autor neznámý. ;-)

  Pak bude mít obrázek i neznámou licenci. To ti sice omezí, co s ním půjde dělat (nepůjde vložit do nástěnky, do článku, dolu na vizitku), ale zrovna jako profilový obrázek jde nastavit i obrázek s neznámou licenci. Při velkém zmenšení je totiž zanedbatelná pravděpodobnost, že by skutečnému autorovi toto použití vadilo a chtěl by se o něj hádat.

  Obrázek

  Proč moje fotografie čeká na schválení tak dlouho? :/

  Ahoj, taky tě zdravím...

  Tu fotku jsi nahrála v den dotazu, skutečně ti přijde pár hodin jako tak dlouho? Každý obrázek musí někdo schválit, nějaký správce Alíka (případně zvěrolékař). Není tady nikdo, kdo by měl na starosti pouze obrázky, a ani nikdo, kdo by tady pracoval na plný úvazek. Všichni tady jsme ve svém volném čase (chodíme k tomu třeba do práce nebo do školy a zároveň máme i jiné povinnosti, takže tu nemůžeme být pořád) a i když tady jsme, tak neřešíme jen obrázky, ale i jiné věci, třeba Alíkoviny, vtipy, různé problémové uživatele atd.

  Je tedy naprosto normální, že se i na schválení obrázku nějakou dobu čeká. U nějakých složitějších obrázků to můžou být klidně i týdny a občas i měsíce, třeba když je potřeba dohledávat, kdo je autorem a jakou má ten obrázek licenci. Je-li obrázek vlastní, tak to je většinou rychlejší, ale i tak to může několik hodin nebo pár dní prostě trvat. Chce to trochu trpělivosti. Ten obrázek už máš schválený, ale příště zkus být trpělivější, ne psát hned v ten den do poradny.

  Obrázek

  Chci se zeptat, jak dlouho budu čekat na schválení obrázku, který chci mít jako profilovou fotku?

  Ahoj,
  příště zkus být prosím trošku trpělivá a ne psát do poradny ani ne 5 minut po tom, co obrázek vložíš.:-)

  Jak jistě víš, tak každý obrázek musí někdo schválit (ten někdo může být zvěrolékař, správce Alíka nebo redaktor). Nikdo z nás není (a ani nemůže být) na Alíkovi 24/7, všichni z nás mají i jiné povinnosti a občas také potřebují spát a tak podobně. Nelze tedy přesně říct, jak dlouho schválení obrázku trvá. Může to být pár minut, může to být pár hodin, ale i několik dní. Celkově asi záleží na tom, co za obrázek to je. Vlastní fotky, které jsou opravdu vlastní a v pořádku, bývají schválené většinou rychle, viditelně ukradené fotky jsou většinou také vyřízené rychle, ale už ne kladně, delší čas to může být u nějakých převzatých obrázků, protože někdy je složitější dohledat jejich autora a licenci.

  Nicméně to nebyl tvůj případ, obrázek už máš schválený. Do budoucna asi zkus chvíli počkat (třeba den, dva), jestli ti někdo obrázek neschválí, a pak případně můžeš poprosit někoho ze správců (třeba Pralinku2, případně klidně i mně), ale rozhodně stačí v poště.;-)

  Obrázek

  Milá technická poradno,

  nechci obtěžovat, ale odpověď na tuto otázku jsem nikde nenašla. Respektive našla, ale nepochopila jsem ji, proto se ptám:

  Když chci na svém profilu (a později třeba i v Alíkovině) zveřejnit fotku z Pixabay, jak ji mám správně označit?

  Některým uživatelům jste to již psali, ale není mi to i přesto jasné. Nemohli byste sem vložit odkaz na profil nějakého uživatele, který má fotku správně označenou?

  Děkuji předem.

  Ahoj,

  jediné, co je u takové fotky potřeba, je uvést u ní jejího autora. Když si tu fotku najdeš na Pixabay, tak jméno/přezdívku toho, kdo ji na Pixabay vložil. Třeba teď u článku o nudě (www.alik.cz/a/jak-zahnat-nudu-v-karantene) je hned několik fotek z Pixabay, konkrétně to jsou fotky Forest, Sisters, Table Game a mobil. Všechny tyhle fotky jsou z již zmíněné stránky, u každé je jméno toho, kdo tu fotku na Pixabay dal, a odkaz na jeho účet. Nic víc u těchto fotek není potřeba.

  A co se týče přímo nahrávání... když vybereš fotku ze svého počítače/mobilu, tak je u autorství potřeba vybrat možnost Autorem je někdo jiný.... Tato možnost ti vytvoří 2 nové kolonky. Jedna z nich je Označení autora (do té píšeš přezdívku) a druhá je Odkaz na autora (do té kopíruješ odkaz, který na jeho přezdívku vede). Co se licence týče, tak můžeš volit, jak chceš, je na tobě, zda pustíš k fotce všechny, nebo si ji necháš pro sebe. Na Pixabay mají všechny obrázky licenci CC0, což označuje volné dílo, takže klidně můžeš zaškrtnout i to.;-)

  Obrázek

  Ahoj,
  mam mensi problem.Omylem jsem dala na svoji vizitku dva stejne obrazky a ten druhy chci dat pryc.Ale nevim jak.Ten obrazek je na me vizitce, ale nedokazu ho z te vizitky smazat.Poradite, jak ho mam dat pryc z vizitky?(Omlouvam se za to, ze v tomhle dotazu nejsou hacky a carky, neda se nastavit ceska klavesnice.)

  Ahoj,
  pohybujeme se v nastavení vizitky. Klikni na zvolenou miniaturu obrázku, který chceš z vizitky smazat, pak vyskočí Tvá galerie obrázků a v levém sloupečku je třeba zvolit „nastavit prázdno/nic“.

  Obrázek

  Ahoj,
  oni už se neschvalují obrázky?
  Protože mně přijde, že moje obrázky jsou schválené a strašně rychle.

  Jsme jako blesk. Z

  Nedávno jsem prošel a dořešil všechny neschválené obrázky nahromaděné za poslední rok a půl, takže správci mají čistý stůl... a to je pak větší chuť, aby pořádek vydržel. ;-)

  Obrázek

  Ahoj, nevíte, jak dlouho trvá schválení obrázků?

  Ahoj,
  záleží na tom, jak mají zvěrolékaři, správci a redakce čas... Psát sem dotaz 2 minuty po tom, co jsi obrázek vložila, je příliš rychlé, nikdo z nás tu nesedí celé dny. Jinak už ten obrázek máš vyřízený.