Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Co znamená zamítnutí obrázku typu „špatný záběr“?

  Obrázek

  Proč mi byl zamítnut obrázek z důvodu špatného záběru? Jsem vyfotil Bratislavu z vlaku a přišlo mi to jako dobrý obrázek na vizitku, ale byl zamítnut kvůli špatnému záběru. Co to znamená?

  Ahoj,
  označení „špatný záběr“ obvykle značí, když je obrázek jako takový špatně vyfocený. Může to být přesvícení či naopak nedostatek světla, může být rozmazaný a nebo prostě jen obsahuje spoustu hluchého místa, které by šlo oříznout (v drtivé většině případů je to právě tohle).

  V tvém případě tvoří polovinu obrázku obloha. Jelikož má být jeho předmětem spíš Bratislava, tak by bylo vhodné část té oblohy oříznout. Obrázek ti potom bude schválen.

  Jak určit autora u obrázků vygenerovaných umělou inteligencí?

  Obrázek

  Koho mám prosím označit za autora obrázku, který vytvořila umělá inteligence?
  Případně kontakt na autora...

  Děkuju.

  Ahoj,
  jelikož se generátory obrázků na bázi umělé inteligence rozšířily teprve nedávno, autorský zákon momentálně s touto možností přiliš nepočítá.

  Ve chvíli, kdy vzniká obrázek, se v podstatě na jeho vzniku podílí tři skupiny lidí. Do první patří všichni autoři obrázků, ze kterých se model umělé inteligence učil, druzí jsou vývojáři, kteří za generátorem obrázků stojí, a do poslední skupiny patří uživatelé, kteří umělé inteligenci v textové podobě popíšou, co na výsledném obrázku má být.

  Určit autora je v tuto chvíli složité, protože kdybychom opomenuli kteroukoliv z těchto skupin, obrázek by nemohl nikdy vzniknout. Dá se tedy říct, že autorem obrázku jsi malou měrou ty (jako ten, kdo napsal pokyn pro AI), společnost provozující generátor obrázků a také všichni autoři obrázků, bez kterých by tvůj obrázek vypadal dost jinak.

  Na Alíkovi prozatím tuto problematiku zjednodušujeme tím, že obrázek schvalujeme, když uvedete do autora název té služby a odkážete na ni. Prosím, nepište do autora věci jako „Umělá inteligence“. Kdyby existovala jenom jedna, bylo by to pochopitelné, ale v současnosti existuje mnoho generátorů obrázků, které můžete využít.

  Jinak pokud na webu té služby není výslovně napsáno, že použití obrázku je výrazně omezené (třeba jen pro personální účely), obrázek schválením projde. To samé platí pro vodoznaky –⁠⁠⁠⁠ pokud není, neznamená to pro nás, že použití obrázku je placené nebo omezené.

  Druhá možná varianta, kterou spíše nedoporučuji, je zadat jako autora sebe. Schválením to také projde, protože svým způsobem jsi se podílela na tvorbě obrázku svým textovým popisem, ale ve srovnání s ostatními „spoluautory“ tvá část úsilí je natolik malá, že by prohlásit sebe jako jediného autora obrázku prostě nebylo hezké.

  Obrázek

  Kdy bude můj obrázek schválený?

  Ještě pár dní vydrž. :-D

  Obrázek

  Ahoj Alíku a spol.,
  Chtěla bych se jen zeptat. Píšu článek do Alíkovin a chtěla bych přidat fotku, akorát si nejsem jistá jak spoje to s autorskými právy.. Fotit moc dobře neumím a na Pixabay nebo podobných stránkách jsem to co jsem chtěla nenašla. Fotku jsem si našla na internetu ale žádná autorská práva u ní napsaná nejsou. Tak jenom nevím jestli fotku můžu použít nebo jak to mám udělat ;-D.

  Děkuji moc za odpověď.

  Ahoj,
  s takovými obrázky je to pak složité. Jestliže chceš používat náhodnou fotku z internetu, tak musíš zjistit, kdo je jejím autorem a jestli je daná fotka volně šiřitelná. Zjistit tohle je často velmi a složité, někdy skoro až nemožné...

  Víš-li alespoň autora dané fotky, můžeš se třeba pokusit mu nějak napsat, ale jednodušší by spíš bylo zkusit k článku vymyslet nějaký jiný obrázek.

  Jinak to, že moc dobře fotit neumíš, taky tolik nevadí. Určitě tady nepotřebujeme profesionální obrázky od lidí, kteří se focením živí. Stačí zvládnout základní věci – umět zaostřit, nemít useknuté to, co být useknuté nemá, ale zároveň ani nemít na obrázku tunu prázdna, když fotíš něco konkrétního a máš pod tím třeba stůl, ... V dnešní době není složité ani udělat pěkný obrázek přes průměrný mobil.

  A připomínám, že za vlastní obrázek (či obrázky) v Alíkovinách dáváme i kačky navíc. ;-)

  Obrázek

  Ahoj,
  když bych chtěla nějaký obrázek z internetu třeba do Alíkoviny, co mám dát dole pod tím obrázkem, když si tam mám vybrat, kdo to vyfotil a tak?

  Předem děkuji za odpověď, bank.

  Ahoj,
  no přesně to, co to po tobě chce – autora. Žádný obrázek nespadl z nebe, vždycky ho někdo vytvořil. A toho někoho máš uvést. Zjistit autora je často velmi těžké, někdy skoro nemožné, kromě toho také je nutné vědět, zda je obrázek volně šířitelný. Autoři mají právo si určovat, za jakých podmínek se jejich díla smí používat. Je to celé mnohem komplikovanější, než se na první pohled zdá...

  A co s tím? Poměrně jednoduchým řešením je používat obrázky z fotobanek, v nichž je všechno volně šířitelné a s jasně uvedeným autorem (třeba Pexels či Pixabay). Případně třeba něco, co najdeš na Wikipedii, ta si také obrázky hlídá, aby byly bez problémů.

  Moct si používat obrázku odkudkoli a jakkoli je sice lákavější, ale dost dobře to nejde. Spousty obrázků se třeba smí používat jen za peníze... A předpokládáme, že vy je platit nechce. Alík překvapivě také ne. To je i důvod toho, proč se obrázky musí schvalovat, aby se předešlo tomu, že budou akorát chodit výzvy k zaplacení.

  Nejlepší je ale samozřejmě používat obrázky vlastní, dostanete za ně i kačky navíc. ;-)

  Obrázek

  Ahoj,
  poradíte mi prosím, jak mám dát do Alíka nějakou fotku? Pořád to zkouším, ale pořád mi to nic neukuzauje. :-(

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  kde přesně to zkoušíš? Co ti nic neukazuje?

  Obrázek můžeš nahrát třeba přes Nastavení (čudlík nahoře u pošty). V nabídce zvol Upravit si obrázky a poté Nahrát nový obrázek. Otevře se ti formulář, do kterého je třeba obrázek nahrát, vyplnit název, autorství a tak podobně a následně všechno červeným tlačítkem dole Odeslat.

  Obrázek

  Ahoj, mám tu spíše dotaz ze zvědavosti.
  Když jsem se koukala na nástěnku „Co si o Alíkovi myslí vaši rodiče“, tak se u kolonky zakládajícího příspěvku žížala od MM dívala na stranu pravou. Když tam ale bylo, že poslední příspěvek napsal MM, tak se žížala koukala na stranu levou. Pak jsem si nástěnku rozklikla a žížala se dívala zase na stranu pravou. Proč tomu tak je? :D

  Díky!

  Ahoj,
  to je kouzlo, co? :-D

  Při nahrávání obrázků se Alík mimo jiné ptá také na to, jestli se daný obrázek smí zrcadlově převracet. Jinými slovy jestli jsou v něm třeba nějaká písmenka nebo něco, u čeho by změna stran vadila.

  –MM–ův červík v sobě (stejně jako většina obrázků) nic takového nemá, a proto je u něj převracení povolené. Když najdeš nějakou jeho nástěnku s posledním příspěvkem od něj, uvidíš tam červíky dva, jak koukají na sebe.

  Obecně je hezčí, když profilovka třeba „kouká“ na příspěvky či jiný obsah ze správné strany a ne zezadu. A proto se obrázky, u nichž to je povolené, takhle otáčí. ;-)

  Obrázek

  Dobrý den,
  chtěla bych vložit jeden článek sem na Alíka... Obrázek je volně dostupný (z Wikipedie) a já nevím, jak bych tam měla napsat, že obrázek je volně dostupný a smí ho kdokoli používat.
  Děkuji

  Ahoj,
  licence je úplně poslední věc, která se u obrázku nastavuje, najdeš ji hned nad ukládacím tlačítkem. Nejprve ale musíš uvést, že autorem je někdo jiný (a kdo to je + odkaz na něj), všechny tyto informace najdeš přímo u obrázku na Wikipedii. Jako odkaz stačí vložit odkaz na stránku daného obrázku (ideálně tu s podrobnostmi, když obrázek úplně rozklikneš, tam také snadno najdeš všechny informace, které potřebuješ).

  Obrázek

  Ahoj poradno, když jsem si k vizitce dala obrázek od někoho jiného, dá se pak odstranit? Zkoušela jsem to a úplně jsem na to nepřišla. Předem děkuji za odpověď.

  Bafalek

  Ahoj,
  určitě dá, je i jedno, čí ten obrázek je. Rozklikni si přes nastavení úpravu vizitky a otevři daný obrázek. Poslední příkaz v levém sloupečku je Zrušit vybrání. Právě to je příkaz, který obrázek dá pryč a vytvoří prázdné místo. Nezapomeň pak všechny změnit uložit!

  Trvanlivost obrázků v generátoru vajíček a přání

  Obrázek

  Ahoj Alíku a týme zvěrolékařů,
  v poradně jsem přímo tento dotaz nenašla, tak se raději zeptám. Když vymažu vajíčko, které jsem použila do přání, vymaže se i z toho přání? Nemohu nahrávat další obrázky, protože mám 10 nepoužitých, jenže většina těch obrázků jsou buď vajíčka, nebo zatím neschválené obrázky, které chci použít na vajíčka. Ráda bych tedy věděla, zda je bezpečné odstranit vajíčka použitá v přání.

  Ještě by mě hrozně zajímalo – jsou vajíčka dutá, plná nebo plněná? Nejvíc se mi líbí ta čokoládová, tak abych věděla, do jaké míry se jimi mohu kochat. :)

  Děkuji a přeji krásný den,
  Aniusia

  Ahoj,
  vajíčka použitá v přání se v tuto chvíli nepočítají jako použitá, takže jsou považovaná za součást desetiobrázkového limitu. Přání považujeme za dočasnou věc, i když asi zůstane dlouhodoběji funkční. Pokud ale vložíš vajíčko do nějaké nástěnky, tak tam už použité je.
  Pokud obrázek smažeš, v přání se přestane zobrazovat.

  Mimochodem, u většiny obrázků, které jsi do Alíka nahrála, jsi neuvedla správně autora. Napsat doménu, kde jsi obrázek stáhla, nám nestačí. Bez odkazu na místo, kde si skutečně jde ověřit, že uvedený autor (nebo přezdívka autora) je autor, ti to správci zamítnou. Mrzí mě, že schvalování (i zamítání) obrázků tak dlouho trvá, u většiny neschválených obrázků nechápu, na co se přesně čeká, ale chápu, že správci mají plné ruce práce s jinými věcmi na Alíkovi.

  Co se týče náplně vajíček… jsou čokoládová a plná nugátu. 8-P:-)
  Alespoň tedy světelné vlastnosti zanesené do našeho generátoru vycházejí z optických parametrů čokolády. (To, že je čokoláda hnědá, není jediná její vlastnost, funguje tam i nějaký rozptyl světla atd.)

  Obrázek

  Dobrý den všem.
  Chtěla jsem se jenom zeptat, co mám napsat, když chci zveřejnit obrázek, jehož jsem sice autorem, ale obrázky mám použité z Alíka?
  Díky moc za odpověď$>
  Kájínek10

  Ahoj,
  pokud je to tvá vlastní koláž z více obrázků, která jim dodává nějaký svůj význam, tak nám nevadí, že uvedeš jako autora sebe. Ale kdyby to byl jen obrázek, kde jsou jen tak bez rozmyslu poházené obrázky od Alíka, protože se ti líbí pohromadě, byl by autorem spíš Alík. ;-)

  Obrázek

  Jak dlouho přibližně trvá povolení obrázku (v sekci Moje obrázky)?

  Ahoj,
  to je různé. Některé obrázky se schvalují dost složitě, zejména když je u nich špatně nebo vůbec uveden autor a schvalující musí ověřovat, zda je autor uveden správně a zda je fotka vůbec z hlediska autorských práv použitelná. Jiné obrázky se schválí snadno a rychle, ale všeobecně se to ne vždy stíhá a ty jednoduché obrázky někdy stojí ve frontě za těmi složitými. Takže někdy některé obrázky se podaří schválit docela rychle, ale některé mohou čekat i víc než měsíc.

  Obrázek

  Ahoj,
  chtěla jsem se zeptat, kdo schvaluje obrázky? Je to jen Pralinka2? A omlouvám se, jestli se tu už někdo ptal. :-)

  Danielenl

  Ahoj,
  tak různě, podle toho, kdo má zrovna čas, a celkově podle potřeby. Určitě to není jenom jeden člověk. Práva na schvalování obrázků mají všichni správci, tedy uživatelé, kteří mají alespoň červenou korunku (ti s vyšší samozřejmě také).

  Pokud chcete nějaký obrázek schválit rychle, ozvěte se do pošty někomu, koho zrovna vidíte online (snadno to zjistíte na seznamu správců). Jedná-li se o obrázek (případně obrázky) do článku, tak se jím nemusíte trápit, vyřešíme ho při zpracovávání daného článku.

  Obrázek

  Ahoj,
  dostanu nějaký trest, když použiji do článku obrázek z Googlu?

  Ahoj,
  tresty jsou za opakované kradení obrázků, tedy pokud člověk i přes upozornění vydává cizí obrázky za své. Pokud použiješ převzatý obrázek a uvedeš u něj autora, pak určitě žádný trest nedostaneš.

  Upozorňuji akorát, že Google je pouze vyhledávač, nikoliv autor všeho, co vyhledá. Chceš-li volně dostupné obrázky, u kterých je snadné autora zjistit, hledej třeba na pixabay.

  Obrázek

  Ahoj, chci se zeptat, kdo schvaloval tenhle obrázek. Neznám tady nikoho jméno Mafrou.

  Obrázek k otázce do poradny

  Ahoj,
  Mafra (nikoliv Mafrou, jedná se o 7. pád, protože schváleno „kým, čím“) není totiž uživatel. Mafra je společnost, která Alíka do roku 2017 vlastnila. Více si o tom můžeš přečíst třeba v článku o 18. narozeninách Alíka.

  Znamená to tedy, že obrázek byl schválen už dávno (ještě za Mafry), a tedy nemusí odpovídat současným pravidlům.