Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Obrázek

  Milá technická poradno,

  nechci obtěžovat, ale odpověď na tuto otázku jsem nikde nenašla. Respektive našla, ale nepochopila jsem ji, proto se ptám:

  Když chci na svém profilu (a později třeba i v Alíkovině) zveřejnit fotku z Pixabay, jak ji mám správně označit?

  Některým uživatelům jste to již psali, ale není mi to i přesto jasné. Nemohli byste sem vložit odkaz na profil nějakého uživatele, který má fotku správně označenou?

  Děkuji předem.

  Ahoj,

  jediné, co je u takové fotky potřeba, je uvést u ní jejího autora. Když si tu fotku najdeš na Pixabay, tak jméno/přezdívku toho, kdo ji na Pixabay vložil. Třeba teď u článku o nudě (www.alik.cz/a/jak-zahnat-nudu-v-karantene) je hned několik fotek z Pixabay, konkrétně to jsou fotky Forest, Sisters, Table Game a mobil. Všechny tyhle fotky jsou z již zmíněné stránky, u každé je jméno toho, kdo tu fotku na Pixabay dal, a odkaz na jeho účet. Nic víc u těchto fotek není potřeba.

  A co se týče přímo nahrávání... když vybereš fotku ze svého počítače/mobilu, tak je u autorství potřeba vybrat možnost Autorem je někdo jiný.... Tato možnost ti vytvoří 2 nové kolonky. Jedna z nich je Označení autora (do té píšeš přezdívku) a druhá je Odkaz na autora (do té kopíruješ odkaz, který na jeho přezdívku vede). Co se licence týče, tak můžeš volit, jak chceš, je na tobě, zda pustíš k fotce všechny, nebo si ji necháš pro sebe. Na Pixabay mají všechny obrázky licenci CC0, což označuje volné dílo, takže klidně můžeš zaškrtnout i to.;-)

  Obrázek

  Ahoj,
  mam mensi problem.Omylem jsem dala na svoji vizitku dva stejne obrazky a ten druhy chci dat pryc.Ale nevim jak.Ten obrazek je na me vizitce, ale nedokazu ho z te vizitky smazat.Poradite, jak ho mam dat pryc z vizitky?(Omlouvam se za to, ze v tomhle dotazu nejsou hacky a carky, neda se nastavit ceska klavesnice.)

  Jančulka, 2. února 2020

  Ahoj,
  pohybujeme se v nastavení vizitky. Klikni na zvolenou miniaturu obrázku, který chceš z vizitky smazat, pak vyskočí Tvá galerie obrázků a v levém sloupečku je třeba zvolit „nastavit prázdno/nic“.

  Obrázek

  Ahoj,
  oni už se neschvalují obrázky?
  Protože mně přijde, že moje obrázky jsou schválené a strašně rychle.

  Jsme jako blesk. Z

  Nedávno jsem prošel a dořešil všechny neschválené obrázky nahromaděné za poslední rok a půl, takže správci mají čistý stůl... a to je pak větší chuť, aby pořádek vydržel. ;-)

  Obrázek

  Ahoj, nevíte, jak dlouho trvá schválení obrázků?

  Ahoj,
  záleží na tom, jak mají zvěrolékaři, správci a redakce čas... Psát sem dotaz 2 minuty po tom, co jsi obrázek vložila, je příliš rychlé, nikdo z nás tu nesedí celé dny. Jinak už ten obrázek máš vyřízený.

  Obrázek

  Zablokovaná uživatelka www.alik.cz/u/chlupatavarlata má jako obrázek mě. Mi se to nelíbí. Prosím, moc prosím, dejte ji ho pryč a smazejte ho z Alíka, děkuju moc $>

  VeverkaČiperka123, 17. dubna 2019

  Konečně vyřešeno!
  Pokud si chceš ten obrázek smazat, nyní už to jde, protože není nikde použitý. Každý trvale zablokovaný by měl nyní přijít o obrázek...

  Příště si dej prosím pozor, komu všemu dovoluješ obrázek použít. Jakmile prohlásíš, že fotku smí používat všichni, tak se můžou najít i všelijací vtipálci...

  Omlouvám se, že vyřešení tak dlouho trvalo. Pověřil jsem tím kolegu, který obrázkovému systému lépe rozumí. Několikrát do měsíce jsem se ho na různých místech osobně ptal, jestli už vyřešil chlupatá varlata... zpravidla můj dotaz budil zvláštní údiv kolemjdoucích, zejména v městské hromadné dopravě. A vlastně i v restauraci. V práci na náš rozhovor také jeden kolega zíral docela nechápavě, tak jsem mu sdělil, že to řeším kvůli veverce, a víc už vědět nepotřeboval. :-)

  Obrázek

  Ahoj poradno,
  Mám problém s vložením profilového obrázku. Když se chystám kliknout na „odeslat” tak se to neodešle a zůstane to tak jak to bylo.

  Předem děkuji za odpověď
  Joy Chery ^^

  Ahoj Joy,
  K tvému problému by bylo potřeba znát v jakém prohlížeči se pokoušíš nahrát obrázek. Co vím, tak nám to funguje, tedy je taky možné, že ses jenom trefila do doby kdy probíhala nějaká údržba Alíka. Pokud bys měla přetrvávající problém, můžes oslovit jakéhokoliv správce přímo, pokusíme se to spravit co nejrychleji.

  Obrázek

  Ahoj Alíku a ostatní,
  kdy mi schválíte obrázky, když jsem je nahrála dnes?
  Děkuji za odpověď, Míša.

  Ahoj,
  obrázky se schvalují tak nějak postupně, jak je na ně čas. Některé jsou vyřízené hned, ale u jiných je to trochu složitější, takže to může trvat o něco déle. Jinak tvoje obrázky, které jsi vložila 7. října, už jsou schválené.

  Obrázek

  Když upravím fotku z Pixabay, můžu ji vydávat jako svou? (filtry, nálepky)

  Můžeš. Obrázky na Pixabay jsou šířené pod licencí „public domain“ neboli „volné dílo“, která znamená, že se autor zříká úplně všech autorských práv.

  Obrázek

  Ahoj , jak často schvalujete fotky? :D Už mi tu trčí fotky dva dny a nic :)

  Ahoj,
  to je různé.
  Jak již bylo uvedeno, správci a redaktoři působí na Alíku dobrovolně ve svém volném čase.
  Zejména o prázdninách se může stát, že část redakce a správců je na dovolené, a z těch zbývajících někteří třeba chodí do práce a mezi službami se stěží stačí najíst a vyspat. V takových případech může schválení bezproblémové fotky trvat i dva nebo tři dny. A u fotek, které jsou náročnější, protože je u nich zapotřebí zkoumat autora a autorská práva a licenci a podobně, je to ještě delší, některé takové fotky čekají za zpracování (schválení nebo zamítnutí) i déle než měsíc. Nikdo z redakce a ze správců není takovým odborníkem na autorská práva, aby u obrázku, který se vyskytuje leckde na internetu, dokázal za několik vteřin zjistit autora a licenci a zda je povoleno takový obrázek použít.
  Ale tvoje fotky vypadají celkem neproblémově, tak by mohly být v dohledné době schválené.

  Obrázek

  Ahoj, mám takový návrh. Neplánujete, že byste zavedli psího smajlíka? Jako je ten hroší, tak že by mohl být i psí smajlík. Děkuji a pokuď to zamítnete, vůbec se nebudu zlobit. Hezký den.

  Ahoj,
  chtěl bych, ale Alík má oproti hrochovi moc složitou hlavu. :-D

  Když se zmenší na velikost smajlíku (mívají výšku 21 pixelů), tak nevypadá moc dobře, sotva jde poznat, že to je Alík. Kdybych na něj nanesl podobné stínované smajlíkové efekty, jako mají ostatní zdejší smajlíky, byl by už k nepoznání.

  Třeba mě časem něco napadne... nebo kdyby někdo jiný, kdo se vyzná v kreslení na počítači, měl nějaký tip, jak to udělat, může se mi ozvat.

  Obrázek

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, když vyfotím nějaký snímek hry, smím se pak na Alíkovi uvést jako autor nebo mám shánět souhlas vývojáře hry?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Ahoj,
  to je zrovna taková šedá zóna autorských práv... ale myslím, že téměř žádný tvůrce hry si nečiní nároky na obrázek ze svého výtvoru.
  Z pohledu zdejší stávající praxe se smíš uvést jako autor.

  Obrázek

  Proč mi pořád někdo nechce schválit obrázek Alíka, i když jsem dala jako autora sebe, potom Alíka, pak i –MM–? Tak co mám udělat? Koho tam mám napsat, ať to schválíte? ;-D

  VeverkaČiperka123, 18. března 2019

  Asi tě zklamu...

  Pokud vyplníš autora u obrázku, předpokládáme, že s ním máš domluvené, že obrázek smíš na Alíkovi používat. S Alíkem nemáš domluvené, že smíš používat jeho obrázek. Souhlas s použitím ti nedá. Nikomu ho nedává. Je to prostě jeho obrázek. :->

  Ilustrační obrázky Alíka využíváme v různých soutěžích a není tedy příliš žádoucí, aby se na webu vyskytovaly i na místech, kde nemají svoji soutěžní roli. Mohlo by to v dobách soutěže některé uživatele poplést. Možná ne u těch dosavadních soutěží, ale třeba u nějaké budoucí...

  Obrázek

  Ahoj Alíku už fakt dlouho čekám na dva obrázky který by jsem dala do čláku ( minule jste mi psali že to de i když ten obrázek ještě není schválený) Poradíte mi děkuju
  Fandíček18

  Už je máš schválené.

  Obrázek

  Ahoj, jak se přejmenovává název obrázku, co tam mám svoje tady na Alíkovi tři fotky zveřejněné několik let? Děkuji za odpověď.

  Měnit popisek schváleného obrázku můžou pouze správci a redakce. Pokud je poprosíš, co přesně chceš jak změnit, nejspíš ti vyhoví...

  Obrázek

  Když vybarvím omalovánku a vložím ji na Alíka, můžu u ní zaškrtnout „sám jsem ji nakreslil nebo vyfotil“?

  Ano, můžeš. Lze předpokládat, že všechny tyto polotovary (a různé generátory atd.) jsou určené k tomu, aby s jejich pomocí člověk vytvořil vlastní umělecké dílo.

  Těžko si lze představit, že se bude autor omalovánkového základu cítit poškozený tím, že někdo jiný obrázek omaloval a považuje výsledek za svůj.