Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Obrázek

  Ahoj,
  Jde odstranit obrázek z vizitky?
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj, jde. V rozbaleném vybírání obrázku je vlevo v menu možnost „Nastavit prázdno / nic“.

  Obrázek

  Ahojky, mám ještě dotaz. Jak dlouho trvá, než budou fotky schváleny? Četla jsem ve starších odpovědí, že nejdéle do druhého dne a já už je tam mám skoro týden a pořád čekají na schválení. Ptám se jen ze zvědavosti, nikam nespěchám. :-) Díky!

  Ahoj,
  záleží na tom, jak je schválení fotky složité. Pokud se jedná o očividně vlastní fotku uživatele, je schválení rychlé. Ale pokud jde o fotku odněkud převzatou a není zřejmé, odkud a zda tato fotka má licenci povolující použití, je posouzení delší a v případě nedostatku času schvalovatel schválení takové fotky o pár dní odloží. No a taky se může stát, že prostě nikdo ze schvalovatelů třeba některý den nemá čas, Alík nemá žádné zaměstnance v nepřetržitém provozu, kteří by neustále sledovali, zda někdo nevložil fotku.

  Obrázek

  Ahoj, když si chci dát na vizitku nějaký obrázek třeba z Pixabay, tak jak se to dělá? Mám tam dát, že je autor neznámý, a když tam napíšu autora, tak to nepovolíte. Jak se to teda dělá, že si chci dát obrázek z Pixabay, když neznám odkaz?

  Jak můžeš vzít obrázek z Pixabay a nemít odkaz? To mi nedává smysl. Každý obrázek na Pixabay má nějakou svoji stránku.

  Pokud jde obrázek najít na milionu stránek a ty jako autora uvedeš nějaké slovo, tak to toho autora vlastně nijak neidentifikuje.

  Obrázek

  Ahoj, Alíku.Jak se dává profilová fotka?Ještě jsem na to nepřišla

  Zajdi do Nastavení, podpoložka Osobní údaje... tam je kolonka „Profilový obrázek“.

  Obrázek

  Už nevím kde ty obrázky vzít! Když zadám autora i odkaz, nepovolíte to! Vůbec nechápu... tak už opravdu nevím, co tam psát! Píšu autora i odkaz, tak tam má být ještě něco dalšího?

  Pokud napíšeš, že je autorkou fotky Emmy Watson nějaká jiná uživatelka na Alíkovi, tak to zjevně není pravda... ona jí nevyfotila, takže není autorkou. (Sama u té své kopie fotky zadala, že autor je neznámý.)

  Pokud si fotku Emmy Watson zobrazíš na monitoru a vyfotíš si monitor, tak to z tebe také nedělá autorku. To je stejné, jako kdyby sis zašla do muzea vyfotit obraz Mony Lisy a pak bys tu fotku zkoušela jako své umělecké dílo prodat jinému muzeu.

  Nevím, proč je tak těžké to pochopit. Vypadá to, že se snažíš úplně zbytečně očůrat systém. Pokud autora neznáš, proč při vkládání fotky pravdivě nepřiznáš, že je autor neznámý?

  Obrázek

  Ahoj, můj dotaz se opět týká profilových obrázků... Už vím, že jsem zde psala několikrát, s obrázkami jste mi tvrdili že to nejde. Pokud si uložím obrázek volně z internetu a zaškrtnu, že jsem autorkou já, tak je nelegální. Což nechápu proč jste mé kamarádce povolili obrázek a vůbec tam nezadávala nějakého autora. Zdá se mi to nespravedlivé! Obrázek z Pixabay ani Wikipedie to nepovolíte, tak by mě zajímalo, proč některým obrázek povolíte i bez toho, aniž by tam byl napsán autor!
  Děkuji za odpověď, ze které se doufám dozvím, jak to je s těmi obrázky.

  Uživatel, který vkládá nový obrázek, může zadat, že autor je neznámý a že nezná licenci obrázku. V takovém případě má velmi omezené, kde jde obrázek na Alíkovi používat – může ho použít jako profilový obrázek (ale kdykoliv se může stát, že o něj přijde), nemůže si ho dát na vizitku, do článku v Alíkovinách atd.

  Základním zásadou je nelhat o autorství. Za kradení obrázků budou časem i kačkové pokuty. Nespravedlivé by bylo předstírat, že všechno patří všem a že stáhnout si odkudkoliv jakýkoliv obrázek a prohlásit se za jeho autora je v pořádku.

  Může se někdy stát, že správci schválí i ukradený obrázek, pokud nepřijdou na to, že je ukradený. Ale dnes už existuje spousta vyhledávačů, do kterých jde nahrát obrázek a ony najdou, kde všude byl na internetu použitý... takže když někde vyhledávačem najdeš cizí obrázek, nahraješ ho do Alíka a řekneš, že jsi jeho autorkou, tentýž vyhledávač tě může usvědčit z krádeže.

  Obrázky z Pixabay a Wikipedie mají většinou licence, které povolují šíření. Což ovšem neznamená, že povolují, aby se kdokoliv kdykoliv označil za jejich autora... znamená to jen, že je legální je kopírovat.

  Obrázek

  Ahoj, když si chci dát na vizitku nějaký obrázek,tak se mi tam objeví, že to je nelegální. Přitom ten obrázek je normální. Proč je to nelegální? To ty obrázky musíme mít jenom z wikipedie a pixabay? Já to totiž ani z jednoho nemám, tak proto je to nelegální?

  Ahoj,
  obrázek můžeš použít i z jiných zdrojů, pokud u toho obrázku je povoleno volné šíření nebo použití. Ale není v pořádku u takového obrázku označit, že jsi ho sama nakreslila nebo vyfotografovala.

  Obrázek

  Už jsem psala... A u obrázku se mi opět objevilo nelegální, nechápu, proč jiní obrázek mohou mít jaký chtějí a já ne... :( píšete, že si můžeme obrázky uložit z Pixbay nebo Wikipedie, ale ani jedno jste mi nepovolily... Několik ostatních má i z jiných stránek stažené obrázky...

  Ostatní na rozdíl od tebe neprohlašují, že stažený obrázek sami nakreslili nebo vyfotili. Musíš uvést jméno autora a odkaz na něj.

  Do názvu obrázku prosím „pixbay“ nepiš, do kolonky pro název patří skutečně název (podle kterého půjde časem i vyhledávat). Mimochodem, ta fotobanka se navíc jmenuje Pixabay, ne Pixbay.

  Obrázek

  Proč je na mém obrázku pendolína a u posunovacího vlaku nelegání?

  Ahoj,
  protože u obou obrázků jsi uvedl, že jsi je sám nakreslil či vyfotografoval, ale všechny dostupné údaje nasvědčují tomu, že jde o obrázky stažené z internetu.

  Obrázek

  Chtěla jsem se zeptat na profilové obrázky...
  Když si chci dát např. nějakého hrdinu z pohádky apod., tak proč se mi tam objeví, že je to nelegální? Když někteří jiní na Alíku mají ty obrázky... a proč mně to nejde?

  Pokud prohlásíš, že jsi autorkou obrázku, který jsi zjevně nevytvořila, tak to někdo ze správců zamítne, protože je to trestný čin a nechtějí, aby byl Alík spolupachatelem.

  Pokud uvedeš skutečného autora, předpokládáme, že s ním máš domluvené, že jeho obrázek používat můžeš... je to už tvoje odpovědnost.

  Tipnul bych si, že dokud patřil Alík Mafře, nikdo autorská práva k obrázkům moc neřešil. Ale Mafra v kupní smlouvě prohlásila, že všechny obrázky na Alíkovi smíme nadále používat, takže to snad také měla se všemi dotčenými autory poctivě domluvené ;-)

  Obrázek

  Ahoj, chci si vlozit nový obrazek na vizitku a pise to ceka se na schvaleni. A to znamena ze se na moji vizitku musi kouknout spravce a schvalit to?

  Ano, na každý obrázek se musí podívat správce a schválit ho, což je možné jen v případě, že za prvé není nevhodný a za druhé že není kradený, tedy že uživatel nevydává nějaký cizí obrázek za svůj.
  A tvůj obrázek už je schválený.

  Obrázek

  Chtěla jsem si změnit obrázek a už asi 2 týdny mi to píše, že čeká na schválení. Můžete mi poradit?

  Vanillka-KOČIČKYYY, 27. prosince 2017

  To je ten obrázek s kočkou, u kterého jsi zatrhnula „autorkou jsem já, sama jsem ho nakreslila nebo vyfotila“ a který má přes sebe viditelný vodoznak fotobanky Depositphotos? Ten jsem teď zamítnul jakožto nelegální.

  Někdo si dal práci s tím, aby vyfotil číču na stromě při správném osvětlení a správné expozici, pak tuto profesionální fotografii prodává na tržišti Depositphotos, aby uživil sebe nebo svojí rodinu... a ty pak vodotiskem mírně znehodnocenou verzi této fotky vezmeš, prohlásíš, že jsi ji vyfotila ty a chceš si jí nastavit jako profilový obrázek. Předpokládám, že když se na to podíváme takhle, tak ti to už nepřipadá moc v pořádku...

  I kdybys uvedla zdroj, tak bych to zamítl, protože v tomto případě jde zjevně o fotku, která se prodává... a je tedy velmi málo pravděpodobné, že by ti její autor dal jen tak zadarmo souhlas. Server Alík by byl spolupachatelem, což by mohlo být nepříjemné – webové fotobanky totiž aktivně hledají, jestli jim někdo nekrade fotky, a pak rovnou rozesílají výzvy k zaplacení provozovatelům.

  Najdi si raději nějakou volně dostupnou fotku, nebo vyfoť opravdu vlastní.

  Obrázek

  Ahoj, jiz sem napsal clanek do Alikovin, ale zapomnel jsem vlozit obrazek, slo by ho tam v tudle chvili nejak vlozit?

  Ahoj,
  normálně si obrázek vlož na Alíka pomocí volby „Upravit si obrázky“, a až si ho tam vložíš, tak to napiš do pošty nějakému správci Alíka, například mně, a ten připojí obrázek k tvému článku.

  Obrázek

  Ahoj, můj druhý dotaz:
  Jak se tedy mění profilovka? Nechci tam mít pořád smajlíka...
  Jak to mám udělat?

  Vpravo nahoře klikneš na Nastavení, pak přejdeš na Osobní údaje a tam je výběr obrázku...

  Koukám, že už jsi na to asi přišel, když tam máš místo výchozího smajlíka barevného smajlíka :-)

  Obrázek

  Ahoj Alíku, kdy půjdou změnit profilovky?

  Teď! :-D
  Nastavení profilových obrázků jsem nyní zpřístupnil pro všechny.

  Upozorňuji, že nově nahraný obrázek se ti vymění až po schválení správcem, což může pár hodin trvat.