Odpovědi uživatele Kamarádi z 2. LF UK

Celkem zodpovědělo dotazů: 333

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, chtěla bych tě poprosit, jestli bys mi nemohl dát pár instrukcí o menstruaci. Na internetu je to vše napsané v řeči dospělích a moc tomu nerozumím. Četla jsem si tu moc dotazů, takže toho více vím. Ale přece jen... Je mi 12 a už mi asi 1/5 roku rostou prsa. Ale ještě mi nenarostli. Asi rok mám slabý výtok (ne každý den). Věčinou mám jenom mastnou vagínu. Ochlupení na vagíně mám, v podpaží ne. Přednášku o mens. jsme měly v páté třídě, teď jdu do sedmé. Už dvakrát jsem měla silnou křeč v břiše, ale pořád nic. Hrozně se těším až ot dostanu. Vím že se mi měsíčky blíží, ale bude to trvat rok, nebo měsíc, nebo týden? Jedna moje kamarádka má mámu a ona mi řekla, že se nemůže koupat porotže to má. To se také nebudu moct koupat až to dostanu? Měsíčky budu mít i v důchodu? A co mám dělat, když mi začnou. Mám si dát vložku a nebo jít na záchod. Opravdu s tím moc nemám zkušenosti. Mámě se umím svěřit, ale nejdřív mi porsím odpověz. S mámou o tom často mluvíme. Hezký den:)

trampulína, 6. srpna 2013

Ahoj,
tak na tohle téma se tady v poradně toho popsalo už strašně moc, kromě toho máš nárok na jednu otázku a Ty jich tady máš hroznou spoustu. Radím Ti projít si dotazy na téma Menstruace a výtok, tam najdeš moc odpovědí na Tvé dotazy. Jenom ve zkratce: menstruace je hrozně individuální záležitost pro každou holku, takže její příchod se nedá předvídat s určitostí na dny nebo týdny. Během tvých dnů je hygiena hrozně důležitá, takže sprchovat se máš každý den, s koupáním jako v bazénu nebo v moři je to složitější, ale s použitím tamponů je už dnes možné všechno, ne každé ženě to ale vyhovuje. Menstruaci máš do určitého věku, kdy nastane tzv klimakterium, tedy přechod, cca v 50ti, taky hrozně individuální, odkdy se pak u žen menstruace už nevyskytuje. Promluv si o všech otázkách s mamkou, určitě Ti ráda poradí!
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku.Mám celkem závažný problém a potřeboval bych pomoc,radu co s tím.Je mi 17 let.Za pár dní mi bude 18.a pořád mutuju.Vypadá to tak,mám tichý,vysoký hlas,ale to už mám mít dávno zasebou,ne? :-( Strašně mi to komplikuje život,stávám se terčem výsměchů a středem pozornosti.Už nevím jak dál.Chvíli mám hlas normální,jako že pořád vysoký a tichý ale jakš takš v dobré kondici,ale někdy,jako třeba ted'''' ze sebe nevydám ani hlásku skoro,jen strašně skřípu a mluvím potichu,jako bych měl nějak problém s hrtanem,či co.Ochlupení mám všude,ejakuluju při každé masturbaci.Mám vyvinuté absolutně všechno,až na ten hlas.Nevíte prosímvás o nějaké radě,nebo operaci,léčbě? Která by mě pomohla se toho zbavit? Je to pro mě vážně zlo,nemůžu se nikde pobavit,nemůžu mluvit nahlas,ve škole je to asi nejhorší..na to že je mi za týden 18 let. začlo to v 6.třídě a pořád to pokračuje,ted'' půjdu do třetáku. Není to divné? prosímvás o jakoukoliv radu,pomůže mi to moc.předem díky za odpověd''

Martin, 6. srpna 2013

Ahoj Martine!

Kluci by měli mutovat v průměru od 13ti do 16ti let. Ale to je jenom statistický průměr. Realita je taková, že u každého kluka to probíhá jinak, někteří kluci mají problémy s hlasem ještě i po 20tce. Na Tvém místě bych se s tímhle problémem svěřila svému lékaři, protože taky se může jednat o nějaký endokrinologický problém, nebo by bylo potřeba navštívit ORL, kde by Tě vyšetřili. Takže Tvé pochybnosti vyřeší s určitostí až lékař.
Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - váha

Ahoj, je mi 13.A vážím 74kg. A jsem hodně vysoká.Všichni mi říkají, že jsem hubená, ale já tomu nevěřím.Teď jsem o hodně zhubla podle postavy.Ale podle váhy jsem přibrala. Čím to je, že jsem hubenější, ale přitovám vážím více ??

Ahoj,

je samozřejmé, že když rosteš, přímo úměrně se zvyšuje taky tvá váha. Rostou Ti kosti, svaly, to přidá na celkové váze, i když se to na pohled třeba neprojeví a vizuálně to může vypadat, že si dokonce zhubla. Je to jev zcela běžný když se během puberty mladý člověk vytahuje do výšky. Nepíšeš, kolik měříš, proto nemohu posoudit, jestli je Tvá váha v normě. Ale na vyšší postavu je 73 kilo v pořádku.
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku. Tuto věc nechci hrotit tak, abych šel za doktorkou. Proto se tě zeptám tady. Párkrát už se mi stalo, že když sem přišel zvenka, měl jsem mokré(vlhké) trenýrky. Pot to nebyl, to sem si 100% jistý. Příjde mi, že je to prostě jen nějaký výměšek mého pohlaví.. ale i tak se tu radši ptám :)

Pepa :) 14 let, 29. července 2013

Ahoj Pepo,

tekutina, kterou opisuješ, je predejakulační tekutina, teda jakýsi výpotek pohlavních žláz, který má za úlohu zneutralizovat pozůstatky moči, aby případný následný přechod ejakulátu nebyl pro spermie smrtelný, aby jim neuškodil. Je individuální, u každého muže se objevuje při jiném stupni vzrušení, u některých mužů se neobjevuje vůbec. Je to ale jev úplně normální, nemáš se čeho obávat.
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - váha

Ahoj trpým obezitou! Vážím 113kg a měřím 166cm, pořád nevím jak mám zhubnout:-( Prosím nějakou dobrou radu už si nevím rady!

Kajušák,14let, 29. července 2013

Ahoj Kajušák!

113 kilo je opravdu hodně, proto Ti věřím, že hubnutí už není lehké. Může to být taky genetická predispozice, čili že se obezita ve Tvé rodině vyskytuje pravidelně. Nestačí už jenom trochu cvičit a nejíst sladké, tady bych už doporučila návštěvu lékaře, odborníka na výživu, který Ti doporučí správný jídelníček, dá Ti rady taky ohledně cvičení.
Držím Ti palce, aby Ti hubnutí vyšlo a aby si se taky cítil lépe a zdravě! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Jiné téma

Zdravím. Sice mám divnou otázku,ale je to hrozná. Teď jsou pořád hrozná vedra,a já to snáším špatně.Když chvíli sedím,a potom si stoupnu hrozně se mi motá hlava.Nevím co to je je to asi z toho,že jsou pořád neskutečná vedra?!Já si to myslím,ale třeba to tak není.Zařaď to prosím do Jiná téma.Moc děkuji.Týnka!

Ahoj Týnko!
Je úplně normální, že v tomhle vedru je Ti špatně, že se Ti motá hlava a podobně. Neboj, nejsi jediná, kdo prožívá tyhle stavy. Jedná se hlavně o zanedbaný pitný režim, pak jsi dehydrovaná a Tvé tělo kolabuje. Zvláště při vstávání, prudce se zvedneš a tlak Ti klesne natolik, že Ti do mozku neproudí krev a na pár sekund můžeš ztratit vědomí. Tenhle stav se jmenuje ortostatická hypotenze. První pomoc je jednak dodržovat pořádně pitný režim, a když už pociťuješ závrať, nejlepší je sednout si rychle na zem, nebo si taky lehnout, a počkat, než to přejde. Kdyby se Ti ale tyhle stavy vraceli i když už nebude takové vedro, mohlo by to mít souvislost s nějakou poruchou tlaku nebo oběhu, pak bych radila zajít k lékaři.
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

ahoj alíku!!! chci se zeptat na mojí správnost váhy a na nějaké věci. Měřím 141 cm a vážím 39 kg. Jsem holka a můj koníček je plavání. bez plavání bych byla asi už na dně. mám takové to krabatění na stehně že se mi dělá ta pomerančová kůže. ale jen na jednom protože jsem měla tu nohu zlomenou a tak se snažím jí trénovat a aby se vrátila zpět na normál. no ale zpět k věci . Koukala jsem se na nějaké to plavání a ty ženské něměli prsa a ani krk pořádnej. za to měli svaly na nohách a na rukách. což mě odpovídá. Ale zas takovej malej krk nemám. No alíku myslíš že když budu pokrečovat v mém oblíbením sportu že budu taková??? mě se ty svaly zase moc nelíbějí jenže já ty ruce už mám zmutované protože já jim ještě dávám posilování činek. alíčku nevím jestli budeš schopen mi odpovědět. Děkuji předem

holka v říjnu 12 let, 26. července 2013

Ahoj,
je hezké, že se věnuješ sportování. A je taky pravda, že profesionální sportovkyně mají svalstvo hodně vypracované, plavkyně zvláště pak svaly na rukou, vždyť už sama píšeš, že máš po posilování taky už svalstvo na rukou hodně vidět. S tím ale nic neuděláš, jestli chceš poctivě cvičit, trénovat a být lepší a lepší, s tréninkem půjde taky nabírání na svalové hmotě. Proto si musíš sama uspořádat, jestli chceš více řešit svůj vzhled, nebo se soustředit spíše na sportování na vyšší úrovni. Dá se to samozřejmě taky nějak skloubit, že nebudeš plavat pořád a závodit profesionálně, ale zůstaneš u toho jenom jako u hobby, pak by si trénovala méně, spíš jenom plavala pro kondici a pro radost a pak by svalstvo nemělo být až tak výrazné.
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj,nejspíš budu mít asi tak kolem 160cm.Ted je mi sice 13,ale uz moc nerostu a mam 152cm.Moje prava mama ma asi 160cm ,vzdycky jsem byla jedna z nejmensich ve tride.A navic bych chtela byt modelka a ted to asi nepujde!?Slo by to nejak zmenit.

Anonym-13, 25. července 2013

Ahoj,
máš pravdu, že výška je částečně dána geneticky, ale ne kompletně, má na ni vliv i mnoho jiných faktorů. Růstové štěrbiny se uzavírají až kolem 18. roku života, proto ještě rozhodně růst můžeš, nevzdávala bych se svého snu být modelkou! Uvidíš za pár let. Je pravda, že průměrná modelka by měla být vysoká, ale to neznamená, že na některé specifické kampaně nebo reklamy není třeba taky nižších holek! A sebevědomí Ti mohou dodat boty na vysokém podpatku:)
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - kluci

Ahoj aliku mám jeden elmi intimní problém jsem kluk a mám 13 let a mám jedno varle vetší než to druhé co mám dělat nikomu jsem to neřek a nikomu to nechci ani říct protože se stydím ale zase se trochu bojím prosím pomoz mi tvůj kamarát tomík

Ahoj Tomíku!
Ráda bych Tě ubezpečila, že nikdo z nás není úplně symetrický. Proto se klidně může stát, že máš jedno varle větší než druhé, stejně tak se může stát holce, že má jedno prso větší než to druhé. Na Tvém místě bych se vůbec neznepokojovala. Jestli Tě to ale pořád neuklidnilo, zajdi si k lékaři, který může naživo tenhle problém posoudit a říct Ti více informací.
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku trápi mě jedna věc letos mi bude 15 a myslím si že jsem docela divný :( . žalud mám pořád pokrytý kůží která se pomalu oddělává mám půlku žaludu normálně a půlku zakrytou myslíš že je to normální když mi letos bude 15? předem děkuji za tvůj čas a odpověd

Anonym 14, 25. července 2013

Ahoj,
tohle je problém, který by si nejlíp řešil s lékařem, jedině ten Ti může udělat prohlídku a poradit konkrétně s Tvou otázkou. Takhle na dálku je to opravdu náročné, proto bych Ti radila svěřit se taťkovi nebo někomu staršímu, komu důvěřuješ a společně zajít k lékaři.
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku mám dotez je mi 12 měřím 153 a nemám velký prsa , myslim že to brzy dostanu znamená to že budu tak malá s tak malýma prsama ?

Ahoj Eli!

Je Ti jenom 12 let, proto je hrozně těžké odhadovat, jak bude Tvé tělo vypadat za několik let. To, že máš malá prsa neznamená, že je budeš mít takové pořád. Tvoje dospívání ještě jednom začíná, proto buď trpělivá! Budeš se vyvíjet ještě dlouho, proto bych na Tvém místě tohle vůbec neřešila.
Držím Ti palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - váha

Ahoj alíku, byla jsem na stránce hravě žij ydravě a přečetla jsem si kolikrát denně se má jíst a jaké jídla bych jíst neměla... Ale ted k mé otázce. Když mám 140 cm a 39 kg tak kdy zhubnu na 30 kg... (už jsem zhubla ze 40 kg na 39.3 kg). A taky jsem se dočetla že budu hubnout pomalu ale jistě a taky nejde o to aby sem zhubla ale aby jsem si vytvořila správné stravovací návyky. P.S.Dej to prosím do Moje tělo váha

Ahoj,
tvoje váha odpovídá výšce, proto bych ti příliš hubnout nedoporučovala. Zkus jíst dál zdravě a často po menších porcích. Tím uděláš pro své tělo hodně. Teď k tvé otázce. Úbytek hmotnosti se nedá odhadnout. Záleží na spoustě věcí, např. Kolik kalorií denně příjmeš, jak často sportuješ, na tvém metabolismu...
Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča

Moje tělo - váha

ahoj poradno je mi 12 let a měřim 154 a vážim 55 kg a chtělach bich zhubnout alespoň 15 kg a jak bich to mohla zhubnout

Ahoj,
pokud chceš hubnout, začni zdravě jíst a hodně sportuj. Nedávej si příliš vysoké cíle, které nemůžeš splnit. Například štíhlá dívka ve tvém věku a s tvou výškou váží průměrně o 10 ne o 15 kg míň. Navíc váha není vůbec důležitý ukazatel.. Důležité je, aby ses ve svém těle cítila dobře. Co takhle začít tím, že přestaneš pít všechny nápoje, které obsahují cukr? A nezapomeň na dostatek pohybu:)
Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám problém se zuby.Pravidelně si je čistím, používám ústní vodu i zubní nit, přesto jsou pořád žluté. Na internetu jsem četla, že citronová kůra zuby vybělí, ale i zničí. Proto to nechci zkoušet. Poradíš mi prosím,nějaký recept, po kterém bych měla zuby aspoň o odstín bělejší? Co bych pro to mohla udělat?Opravdu moc mi záleží na krásném úsměvu a se žlutými zuby to vůbec nejde. Děkuji za odpověď.

Eliška (13), 21. července 2013

Ahoj Eliško,
nejlepší prevencí proti žloutnutí zubů je jejich pravidelné čištění a omezení užívání potravin a nápojů, které zuby obarvují. Typickým příkladem je káva, černý čaj a kola nebo třeba kouření cigaret. Pokud chceš svůj odstín mít bělejší, v drogerii je dostupná celá řada přípravků. Vybírej opatrně, protože většina z nich alespoň dočasně zvyšuje citlivost zubů. Úplně se vyhni přípravkům s abrazivním účinkem, ty totiž trvale poškozují sklovinu. Mezi ně patří některé bělící pasty na zuby nebo zubní pudry. Jen nezapomeň, že krásný úsměv není o kráse zubů, ale spíš o tvé osobnosti a s jakou upřímností ho nosíš ;)
Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča :)

Menstruace a výtok

Ahoj poradno, je mi 15 let a trápí mě bolestivá menstruace. Většinou každý první den mě trápí silné bolesti, které trvají pokaždé 3-4 hodiny a nic na to nepomáhá. Žádné rady typu teplé obklady, teplá sprcha, zalézt pod deku, i když si dám ibalgin nebo dva, nic z toho prostě nezabere, usnout se taky nedá, fakt šílená bolest, nevím co s tím. Totálně mi to znemožní jakoukoli aktivitu. Proím, poraďte mi co s tím a co by mohlo zabrat. Moc díky za odpověď.

Ahoj Jíťo,
každé ženě na bolest při menstruaci funguje něco jiného (ať už je to zalézt si pod deku nebo jít se ven projít). Pokud ale je bolest tak silná, že Ti nezabírá ani ibalgin, měla by ses s tímto problémem svěřit svému gynekologovi.
Držím Ti palce! :) Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča

Moje tělo - holky

Ahoj, Alíku je mi 13 let (V říjnu mi bude už 14) a vůbec ale, vůbec to myslím do slova mi nerostou prsa.Je to normální?Když mi už je 13 let a nerostou mi žádná prsa?Ostatní holky jsou i menší než já a mají velké prsa.Štve mně to protože, se mi všichni smějí :(( Strašně se kvůli toho trápím :(( Dokonce si beru volnější oblečení aby to tak nešlo vidět že jsem plochá :(( Myslíš že mi někdy začnou růst? A do kolikati let rostou prsa? :(( Přemýšlela jsem o tom že bych začala nosit podprsenku s vycpávkami adˇ to nevypadá tak blbě :(( Myslíš že bych jí teda měla začít nosit?? :(( Děkuji za odpovědˇ

Ahoj,
růst prsou je individuální u každé holky. Není to nic neobvyklého, že Ti prsa ještě nezačali růst. Je to taky zakódováno ve tvé genetické informaci, zkus se třeba zeptat mamky, kdy začali růst prsa jí, a pravděpodobně to taky bylo někdy později, proto by Tě to mohlo uklidnit. Kvůli svému okolí se vůbec netrap. Lidé, kteří se chtějí vysmívat, si vždycky najdou nějaký důvod. Nic si z toho nedělej, Tvé tělo nejlíp ví, jakým tempem má růst a co je pro Tebe nejlepší. 13 let znamená, že jsi ve vývoji, takže se ještě pár let budeš měnit. Růst prsou závisí také na hladině hormonů, relativně se jejich vzhled mění pořád. Také v závislosti na menstruačním cyklu. Vycpávky Ti ve Tvém věku rozhodně nedoporučuji, bylo by to poznat a vypadalo by to hodně nepřirozeně.
Buď trpělivá a vyčkej na vlastní prsa:) Držím Ti palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - holky

Ahojky Alíku! Nejprve chci poděkovat za všechny dotazy na které odpovídáte :D. Ale k mému problému- trápí mě mé malé stydké pysky...No prostě jeden je větší než druhý a celkově působí tak jako povoleně a seschle (nevím moc jak to popsat).No a mě zajímá jestli se s tím nedá něco dělat nebo třeba jestli se časem nějak nezmenší sám (to asi ne, co? xD). Bojím se, že až jednou budu mít kluka tak se mu to asi moc líbit nebude :/...Díky moc Eva

Ahoj Evo!
Anatomická stavba pohlavních orgánů je u každé ženy kapánek odlišná, proto neexistuje něco jako "univerzální vzhled", který by byl ten úplně správný. Taky Ti připomenu, že jsi pořád ve vývoji, Tvé tělo bude růst a měnit se ještě několik let, proto nezoufej, uvidíš, jestli se to nějak upraví. Kdybys pořád měla pochybnosti, zajdi si ke svému lékaři, který po prohlídce může určit, jestli je něco nesprávně, takhle na dálku je to hrozně těžké.
Držím Ti palce, aby jsi byla co nejvíc spokojena se svým tělem! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - váha

Ahoj Marťo, dříve jsem se tě ptala kolem váhy , že měřím 168cm a vážím 47kg a jestli mi vyrostou vůbec prsa nebo jestli dostanu menstruaci apod. a ty si mi odpověděla, ať dojdu k lékaři nebo k nějakému odborníkovi, aby mi sestavil jídelníček, abych trochu přibrala:-) Jenže když jsem to řekla mamce, že jsem podvyživená a že musíme jít kvůli tomu k lékaři, tak řekla že to není potřeba:-( Docela jsem se naštvala, protože mi na mé váze dost záleží. Tak mi koupila jeden prášek, který se jmenuje: Pangamin BiFi Plus s inulinem a pupalkovým olejem. Myslíš, že po tomhle tom prášku trochu ztloustnu a nebo je mi úplně k ničemu? Tak ahoj a měj se pěkně a užívej si sluníčka:-D Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Beruška :-D

Beruška je trochu smutná:-/, 17. července 2013

Ahoj Beruško!
Moc mě potěšilo, že si mi napsala o tom, jak postupuje Tvá snaha o co nejzdravější a nejsprávnější životní styl!:) Chápu mamku, že Ti odpověděla, že to není potřeba. Možná si vzpomíná na sebe samotnou, že taky vždycky byla hubenější a nic to neznamenalo, možná to taky máte v rodině, jednoduše vysokou a štíhlou postavu. Tak zkusme tomu dát šanci ještě bez návštěvy lékaře. Bude to ale více potřebovat Tvou osobní snahu.
Prášek sem si vyhledala, na trhu je jich v dnešní době hrozně moc, měl by Ti zlepšit a zvýšit chuť k jídlu. Dej mu šanci a uvidíš, jestli opravdu zabírá, při těchto výrobcích to totiž není nikde zaručeno a taky to na každého může působit trochu jinak. Taky si zkus ale sama dávat více pozor na to, co jíš. Zjisti si podle internetu, které jídlo je jak moc kalorické a vyhledej si, kolik kalorií by jsi měla denně přijmout. Existují různé kalorické tabulky, které si lehce na internetu najdeš. Pak zkus jíst tak, aby tvůj kalorický příjem byl trochu vyšší, aby si nabírala na váze. Nezapomeň ale, aby jsi taky jedla ze všech druhů potravy, aby Tvá strava byla vyvážená! S tímhle by Ti uměl pomoct ten odborník na výživu.
Držím Ti palce, aby jsi byla trpělivá a nestresovala se. Pokud Tvoje váha bude ze začátku stabilní, nezoufej, tělo potřebuje čas, než si zvykne. Když sama uvidíš, že máš větší chuť k jídlu a začneš taky něco málo nabírat na váze, tak máš vyhráno!:) Jedině kdyby váha naopak začala klesat, pak si teprve promluv s mamkou, vysvětli jí, že jsi už zkoušela svépomocně s tím něco udělat, ale nepomohlo to. Pak určitě společně najdete další možnosti, jak postupovat!
Budu na Tebe myslet!:) Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Alíku a Alíkovy kamarádky. :) Chtěla bych radu... Moje bělmo není úplně bílé... Jsou tam takové malé shluky červených žilek, ale opravdu takové světlé. Ale není to pěkné :/ Mám tam fleky- především víc v pravém oku. Nevíte co pro to udělat, aby to zmizelo? Třeba co jíst nebo pít a tak. Nebo existují nějaké oční kapky bez lékařského předpisu? Ale aby zase nestály moc peněz... Děkuji předem za odpoveď a posílám pozdravy do poradny. Krásné prázdniny! :)

Dívka, 15 let, 17. července 2013

Ahoj!
Začervenání očí je celkem běžné, objeví se vždy, když jsou oči nějak moc namáhané a vyčerpané, není to nic nezvyklého. Klidně si zajdi do nejbližší lékárny a zeptej se na kapky na zčervenalé a unavené oči a tam Ti rozhodně doporučí to nejlepší. Nebo řekni mamce a ta Ti je určitě ochotně koupí nebo půjde s Tebou. Kapky seženeš v cenové relaci kolem 150 korun, což není úplně málo, ale měli by Ti s tímhle problémem pomoci.
Děkujeme za pozdravy a taky přejeme krásné léto!:) Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo - holky

Ahoj Alíčku. Mám několik otázek -1.holím se (podpaží,nohy,rozkrok), ale mámě jsem to neřekla. My totiž o takových věcech moc nemluvíme.Myslím, že by proti nebyla ,ale prostě se stydím to říct...Nemáš třeba nějaký nápad jak jí to říct? 2.Chloupky mi rostou hrozně rychle a navíc jsou černé takže třeba i brzo po oholení jsou zase vidět.Nejspíš neexistuje nějaký způsob, jak zpomalit jejich růst nebo je alespon nějak zesvětlit,vid´ :(? 3. ,,Mezi nohama" jsem taková...jako ulepená ,špinavá a smradlavá. Ikdyž se každý den sprchuju a i tam dole se samozřejmě umývám, tak chvíli po tom jsem zase špinavá. A když chci třeba masturbovat tak se mi hnusí si tam sáhnout (takže masturbuju jen ve sprše) Prosím poradte nevím co s tím :(

Eliška,13, 14. července 2013

Ahoj Eliško,
nejprve Ti chci připomenout pravidla poradny. Jeden dotaz 100 bodíků. Ty máš hned dotazy tři za 100 bodíků. To není fér. Tentokrát Ti odpovíme na všechny tři dotazy, ale příště prosím dodržuj pravidla.
Alíkova kamarádka Bája

1. Nejlepší je začít se bavit o holení. Co takhle se jí zeptat na radu, jaký typ žiletky nebo pěny na holení používat? Mámu potěší, že ji důvěřuješ a zároveň z toho vyplyne, že se už holíš.
2. Bohužel o žádném způsobu jak růst zpomalit nebo chloupky zesvětlit nevím. Existují komerčně dostupné prostředky, které slibují zpomalení růstu, ale jsou drahé a jejich účinek je velmi pochybný (to znamená, že většinou nefungují vůbec). Pouze po vytrhnutí chloupků, je jejich struktura jemnější, takže můžou působit světleji.
3. Pravidelný výtok je normální. Pro lepší pocit hygieny používej intimky (velmi tenké vložky pro každodenní použití). Ve sprše nikdy nepoužívej normální sprchový gel, ten ničí přirozenou mikroflóru a to situaci jenom zhoršuje. Buďto se tam dole umývej jenom vodou nebo používej speciální mýdla pro intimní hygienu.
Měj se moc hezky :) Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Janča