Odpovědi uživatele Alík

Celkem zodpověděl dotazů: 15723

Tajemno

Proč se rádi bojíme a máme rádi duchy, tajemno atd.?

kluk, skoro 13 let, 13. března

Ahoj,
nemyslím si, že se rádi bojíme. Zkus si představit strach, když tě učitel zavolá k tabuli, ty víš, že potřebuješ strašně moc dostat dobrou známku, ale vůbec nic neumíš :-c – takový pocit snad má někdo rád? :->

Spíš bych řekl, že míváme rádi navazující okamžik, kdy je strach překonaný a tísnivá situace vyřešená. Drtivá většina strašidelných příběhů má dobrý konec, kdy je zdánlivě neporazitelné nebezpečí zažehnáno, padouši ztrestáni, hrdinové poučeni, vše je tak, jak má být. I pokud příběh pohádkově dobrý konec nemá a je to čistokrevná depresivní hrůza, tak pro nás jako pro čtenáře či diváky ten strach skončí v okamžiku, kdy zavřeme knížku nebo vypneme televizi, a vrátíme se myšlenkami k našemu běžnému (méně strašidelnému) životu… a vše je zase tak, jak má být. B-)

Je to svým způsobem i takový trénink pro případ, kdy nastane skutečná dramatická situace (třeba autonehoda :-(), a náš mozek začne na podněty reagovat zkratkovitě – nemá čas na důkladnou rozvahu, ale načerpané zkušenosti z příběhů si vybaví rychle. Zdráhal bych se tvrdit, že lekce naučené z hororů fungují, ale jsou pravděpodobně v součtu užitečnější než nic, a proto máme tendenci příběhy o překonání strachu v přiměřené míře vyhledávat.

Tajemno obecně máme též rádi, protože jsme od přírody velmi zvědaví. Máme chuť zkoumat svět, učit se, jak funguje. Kdysi dávno zvědavost našim předkům pomáhala k lepšímu přežití a k vybudování příbytků, vesnic, měst, států – v místech, která se dříve zdála tajemná, a s pomocí postupů, které neznalým připadaly jako kouzla. 8-o

Do říše tajemna velmi dlouho spadali třeba i magnetismus nebo elektřina, kterým dnes už docela dobře rozumíme, ale ve vesmíru je ještě hodně fyzikálních jevů, jejichž chápání nám uniká, stále je co objevovat. Duchové mezi fenomény, které potřebují rozluštit, určitě nepatří – alespoň ne ve skutečném světě. Ale fiktivní svět může mít zcela odlišné zákonitosti a ty nás lákají také, i když víme, že nejsou skutečné. Duchové, draci, elfové, čarodějové, mimozemšťani, roboti, superhrdinové, zombie… v tom všem můžeme vnímat nějaký pořádek, vycítit něco, co připomíná ponaučení. ;-)

Alík

Jiné téma

Zdravím,
moc děkuji za odpověď na moji minulou otázku!
Ale je tu ještě jedna věc co mě zajímá, když jdete k psychologovi a svěříte se mu, tak je asi logické, že je zakázáno to komukoli vyzradit, ale pokud bych se například svěřil, že jsem byl svědkem vraždy nebo ji dokonce spáchal, měl by právo to oznámit? Asi ano, ale co kdybych ho předtím výslovně požádal, aby to nikomu neříkal, a on slíbil, že to v žádném případě neudělá a bude to jen mezi námi. Jak by se pak psycholog zachoval?

kluk, 13 let, 6. března

Ahoj,
v případě vraždy by měl vyloženě povinnost to oznámit.

Neoznámení je trestný čin – to platí pro úplně kohokoliv, vyjma advokáta při výkonu advokátní činnosti (pachatel se mu může bez obav svěřit), duchovního registrovaného náboženství při zpovědním tajemství, nebo osoby blízké. Viz bližší popis na webu policie, případně si můžeš pročíst přímo zákon.

Kdyby ti psycholog při výkonu své práce slíbil na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí, že trestný čin fakt neoznámí, tak je to z jeho strany trošku neprofesionální, protože oznámit ho stejně musí, jinak by se sám vystavil riziku trestního stíhání. Jedině snad, kdyby měl bližší vztah k viníkovi (příbuzenský, nebo takový, že by jeho újmu vnímal jako újmu vlastní), tak proti němu vypovídat nemusí. Ale může, zakázané to nemá…

Co se týče zmíněných profesí právníka a kněze, tam přesně nevím, jaké jsou zákonné důsledky, pokud se rozhodnou, že čin svého klienta nebo hříšníka oznámí policii (i když tu povinnost nemají) nebo komukoliv jinému (kdo už pak tu oznamovací povinnost má). Předpokládám, že by jim hrozila minimálně ztráta práce, tedy vyloučení z advokátní komory a exkomunikace z církve.

I když jsi svoji otázku myslel hypoteticky (doufám :-c), měl bych pro jistotu podotknout, že drtivá většina vražd v České Republice je úspěšně vyšetřena a pachatelé bývají dopadeni.

Alík

Jiné téma

Ahoj, můžu se zeptat?
Když něco napíšu, může to někdo zjistit?
Děkuji za odpověď.

holka 12 let, 1. března

Ahoj,
to je zvláštní otázka a nejsem si jistý, jak ji vlastně mám uchopit. :-|

Pokud se ptáš na psaní sem do této poradny, tak tě nasměruji na moji nedávnou odpověď na podobný dotaz.

Pokud se ptáš obecněji na utajení autorství nějakého textu, tak u toho záleží na spoustě faktorů. Pokud píšeš rukou, může písmoznalec odborně porovnat anonymní text se vzorky tvého textu a určit, jestli mají stejného autora (pozor, neplést písmoznalce s grafologem, grafologie je šarlatánství, které se snaží předstírat, že jde odvodit charakterové vlastnosti z kudrlinek písma :->).

Pokud píšeš text na počítači, máš utajení trošku snazší, ale pořád můžeš jít s určitou pravděpodobností rozpoznat – třeba podle toho, jaké děláš pravopisné chyby, jakou volíš stavbu vět, jak košatou máš slovní zásobu a tak podobně. Písemné vyjadřovací schopnosti sice nejsou otisk prstu, ale pozornější čtenář si může všimnout podobností. Na počítači také pisatelé zanechávají všelijaké digitální stopy, které si mnohdy neuvědomují – můžou se k textům zaznamenávat IP adresy, označení prohlížeče a tak podobně.

Pak bývá samozřejmě otázka, jestli někdo tuto informaci opravdu chce vědět. Určitě jinou pozornost vzbudí třeba anonymní dotaz v poradně na význam slova a jinou pozornost anonymní výhružka bombou poslaná řediteli školy. :-c

Asi je dobré průběžně přemýšlet nad tím, kdo a co by mohl zjistit, kdyby opravdu moc chtěl, podobně, jako je třeba dobré uvědomit si na ulici při procházení před zastaveným autem, že nemusí být zcela dobržděné. Zkrátka zvažovat rizika a možné dopady… ale nenechat se jimi zase moc zastrašit. ;-)

Alík

Milování

Ahoj,
tuhle otázku sem píšu, protože vážně nemám tušení, kde jinde se na ni zeptat, a celkem by mě její odpověď zajímala, takže moje otázka zní: Jak je možné, že některé věci člověka vzruší a jiné ne? Spíše jak může mít člověk zafixováno, že např. pohled na lidské genitálie je něco extra, proč tomu tak je?

Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 14. února

Ahoj,
to je pěkná otázka. Člověk má stejně jako jiná zvířata spoustu pudů, které příroda vyšlechtila během milionů let evoluce. Má nutkání jednak přežít, jednak se rozmnožit, aby přežila i genetická informace, ze které vzešel.

Stejně jako mají živočichové hlad a žízeň proto, aby jejich těla získala hmotu nezbytnou na svoji údržbu, mají od jistého věku i sexuální touhu, která je motivuje k rozmnožování. Pokud nějaký prapraživočich necítil dostatečné nutkání najít si potravu, nedožil se toho, aby měl potomky, kteří by mohli zdědit jeho slabší hlad. V populaci tedy přežily jen geny těch živočichů, kteří mívají hlad tak akorát. Rozmnožovací pud bývá obyvkle komplikovanější a rozmanitější než hlad, ale v principu má stejnou příčinu i stejný výsledek – přinutit nositele genů, aby zařídil, že tyto geny přežijí do další generace. Kdo v tomto úkolu neuspěl, vyřadil své geny z budoucího vývoje, stal se slepou větví v rodokmenu. :-(

U primátů a později i u lidského druhu se postupně vyvinuly velmi složité společenské vazby a s nimi i rozsáhlá psychologie, která mnohdy zahaluje pudy do důstojnějšího pláště civilizovanějších rituálů (namlouvání, manželství apod.), ale v základu jsou lidi pořád jen zvířata, která reagují na krásně vypadající jídlo sliněním a na předloženou příležitost k sexuálnímu střetnutí velkolepým ohňostrojem příjemných pocitů a samovolných tělesných reakcí. Příležitost samozřejmě nemusí mít jen podobu obnažených genitálií, vzrušující můžou být i jiné části fyzického těla v kombinaci se spoustou duševních podnětů (třeba s pocity bezpečí, moci, vzájemné oddanosti a lásky). :-3

Stejně jako umělá sladidla dovedou uspokojit chuť na cukr, i rozmnožovací instinkty se nechají snadno ošálit třeba obrázkem nebo bujnou fantazií. Důmyslné triky na oklamání smyslů jsou však příliš nové na to, aby ovlivnily zaběhnuté biologické pochody (žádná odnož lidí kvůli nim nevymírá). Evoluce je pomalý proces, lidská těla fungují pořád přibližně stejně jako před desítkami tisíc let... a pralidem v jeskyních nefungovala wifi. :-D

Alík

Klubovna

Dobrý den, chci se zeptat, chodí Alík ješte někdy do klubovny?

Mějte se hezky.

Samozřejmě.
Třeba zrovna teď tam jsem, přestože už Sluníčko zapadlo. :->

Měl bych si stanovit nějaký rozvrh, kdy budu chodit do klubovny. Až něco vymyslím, napíšu si to na vizitku, abyste věděli, kdy mě můžete potkat.

Poděkování poradně

Dobrý den, chtěla bych poděkovat za všechny milé rady. Velice vám děkuji, už s několika problémy jste mi pomohli ^^

Přeji vám krásný den :)

holka, 13 let, 5. února

Děkujeme, rádo se stalo. :-3
Těší nás, že naše rady pomáhají.

Jiné téma

Ahoj, mám takový zvláštní dotaz a to jak se píše tato věta: Kájy (žen. rod) výraz je vystrašený. Nebo Káji výraz je vystrašený. Hodně mě to zmátlo a nikde jsem to nenašel. Díky za odpověď

kluk, 13 let, 14. ledna

Ahoj,
patří tam měkké „i“. Jazyková příručka ÚJČ říká, že jde o podvzor „vikuňa“, tedy něco mezi ženou a růží. Psali bychom „vikuni výraz je vystrašený“ – proto „i“.

Jak taková vikuňa Kája vypadá, když zrovna není vystrašená?

Vikuňa v liberecké ZOO, © Jiří Sedláček

Je to druh lamy. ;-)

Alík

Strach

Ahoj,
potřebuju se někomu svěřit a nic jiného než napsat sem mě nenapadá... mám další depresi z konce světa... dívala jsem se na Instagram na story jedné holky (30 let jí je), která hodně řeší teď tu Austrálii atd., a psala, že za takových 15 let bude deadline (konec), že to potvrdilo hodně vědců a všichni se shodli, a já mám takový strach, že mám pocit, jak kdybych nikdy větší neměla.

Já fakt nevím, co mám dělat, asi z toho půjdu na psychiatrii, bojím se smrti, nechci umřít za 15 let, chci se dožít dospělosti, mít děti, svatbu, vnoučata, nechci zažít konec světa!!! Prý to má být kvůli těm globálním změnám a kvůli zvýšení stupňů na Zemi a kvůli tomu přemnoženému CO2, ani nevím přesně, co to způsobuje... Hrozně se bojím, prosím, pomozte mi se uklidnit a nemyslet na to, děkuji mooc předem.

holka, 13 let, 6. ledna

Ahoj,
předně bych chtěl vyjasnit, že pojem deadline (vyslovováno [dedlajn]) se používá pro nejzazší lhůtu, nejpozdější možný termín, do kdy je nezbytné něco vyřešit. Když ti třeba jednou v práci šéf řekne, že musíš zpracovat určitý úkol, a oznámí ti, že deadline je 10. ledna, tak tím nechce říct, že je všechno ztracené a že tě 10. ledna uškrtí. :-D

Je pěkné, že o světě přemýšlíš a že ti není osud naší civilizace lhostejný. Změny klimatu představují problém, ale jak jsem již odpovídal nedávno, nemůžou způsobit konec světa. Můžou způsobit nějaké změny světa, občas pro někoho i dost nepříjemné a náročné. Šance, že oteplení planety přímo způsobí nějakou újmu tobě osobně (natož smrt), je ale dle mého názoru spíš menší než větší. ;-)

Budoucnost je však těžké předvídat. Dalo by se říct, že je to dokonce i čím dál těžší kvůli rychlosti technického pokroku. Kdybys někomu před patnácti lety popsala, jak bude vypadat rok 2020, nejspíš by nevěřil a nechápal, rozhodně to není budoucnost, kterou by běžný smrtelník v roce 2005 očekával (tehdy nikdo neznal Facebook, YouTube, iPhone). Zmoudřeli jsme snad od té doby natolik, abychom si nyní dokázali správně představit, jaké výzvy a zvraty ovlivní život v roce 2035? Nemyslím si… :-|

Hodně vlivů ti může do tvého velkého životního plánu výrazně zasáhnout, ale některé můžou být i velmi příznivé. Přijde mi docela možné, že se podaří:

  • Vyléčit většinu jiných ošklivých nemocí (rakovinu, AIDS atd.).
  • Bezchybně opravovat genetické vady dětí před narozením.
  • Zastavit stárnutí.
  • Zvrátit stárnutí.
  • Pěstovat poživatelné maso v laboratoři, bez zabíjení zvířat.
  • Zavést automatické řízení do automobilů.
  • Dostat lidi na jinou planetu (na Mars).
  • Najít jiné obyvatelné planety.
  • Získat kontrolu nad stavem klimatu.

Sice je možné, že svět zpustoší jaderná válka, nebo že veškerý život nějakým nedopatřením vyhubí umělá inteligence, ale zrovna tak je i možné, že nezemřeš (v podstatě) nikdy. Tedy ani za 15 let, ani za 80 let…

Mrkni třeba na toto video: (lze si u něj zapnout české titulky)

Čekají nás v budoucnu velké hrozby, ale i velké příležitosti. Zkus se soustředit spíš na ty druhé… :-3

Alík

P. S.: Můžeš si pročíst také mé dvě starší odpovědi na ekologicky laděné dotazy z roku 2017.

Strach

Ahoj, mám hrozný strach z konce světa, globálního oteplování, tání ledovců a teď jsem někde na Google četla, že v roce 2020 má přijít apokalypsa!! Věříte, že by se něco takového mohlo stát?
Mám hrozný strach, nevíte, jak se toho zbavit?
Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 4. ledna

Ahoj,
nepropadej panice! Svět je sice složitý a hrozby se zdají být velké, ale určitě nejsi sama, kdo o nich přemýšlí a kdo hledá nějaké dobré řešení. Svět se jen tak nevzdá, nepodceňuj prosím lidskou vynalézavost. ;-)

Nevím, jak ostatní, ale já na letošní rok apokalypsu neplánuji. Mohla bys namítnout, že to nezáleží na mně, ale ... na kom tedy? Kdo přesně by měl tuto katastrofu řídit? Dostali se snad do vlivných politických (a jiných) funkcí lidé, kteří nemají pud sebezáchovy?

Globální oteplování sice může způsobit velké škody, ale nemůže způsobit konec světa. Kde beru takovou jistotu? Už teď totiž existují technologie, které dovedou vycucnout nadbytečný oxid uhličitý z atmosféry, akorát jsou zatím hodně drahé. Pokud se bude stav klimatu zhoršovat, za pár let budou způsobené škody dražší než tyto vycucávače CO2 – v tu chvíli se už nikomu nevyplatí předstírat, že problém neexistuje, a začne být najednou levnější ho řešit než neřešit. Lepší by samozřejmě bylo podniknout nějaká opatření dříve, ale pokud se bavíme čistě o hrozbě konce světa, tak pokud existuje alespoň nějaké řešení, bude zákonitě vždy výhodnější než konec světa. To je trošku uklidňující, ne? :-|

Co se týče toho, že jsi to četla někde na Google...
Google je jen vyhledávač, sám o sobě žádné zprávy nepíše. Jeho cílem je najít to, co hledáš, kdekoliv, tedy i v těch méně důvěryhodných zdrojích. To znamená, že můžeš hledat i úplně absurdní nesmysl, a pokud o něm někdo někdě něco napsal, Google to nejspíš najde. Je pak na tobě, abys posoudila, jestli je nalezený text důvěryhodný. Pokud hledáš, jestli v roce 2020 přijde apokalypsa, najdeš určitě weby, které píšou, že bude. Totéž nejspíš platí pro rok 2022. I pro rok 2018... o každém roku nejspíš někde někdo napsal, že bude poslední. Dokonce i tady na mém webu je nástěnka, která (dodnes) řeší, jestli v roce 2012 nastane konec světa. :->

Spousta velkých webů také přizpůsobuje svůj obsah tomu, co o tobě vědí, takže pokud se třeba koukáš na YouTubu na nějaká katastroficky vystrašená videa, bude ti jich následně YouTube víc nabízet, protože se snaží, abys na něj víc koukala... a je mu celkem jedno, že tě tím děsí. :-(
Řešením bývá promazat historii, nebýt přihlášená... nebo hledat něco méně chmurného. ;-)

Alík

Jiné téma

Ahoj. Jsem u babičky doma v paneláku. Doma jsem si zapomněla nabíječku. Nevíte jak nabít telefon bez nabíječky?

holka, 11 let, 29. prosince 2019

Ahoj,
rozumím tomu správně, že se nás ptáš, jak nabít mobilní telefon bez nabíječky, jen s pomocí paneláku a babičky? Nic dalšího tam po ruce nemáš? :-D

Pokud má delší vlasy, tak třením babičky o panelák by mohla vzniknout statická elektřina 8-D, ale jak ji usměrnit, aby se pomocí ní nabila baterie telefonu, na to bohužel nemám dostatečné elektrotechnické znalosti. Žádný jednoduchý trik na to asi nebude.

Ale teď vážně: Dneska má většina mobilů skoro stejné konektory, tak zkus poprosit někoho, kdo má mobil, jestli by ti nepůjčil svojí nabíječku. ;-)

Alík

Jiné téma

Ahoj,
já vím, že už budu na tuhle poradnu za chvíli moc stará a můj dotaz asi není nijak akutní. Ale poslední dobou se ve svém okolí skoro pořád setkávám s iracionálním myšlením, vírou v nadpřirozeno a podobné nesmysly. Jedna moje kamarádka utrácí peníze za homeopatika, bojí se Ibalginu prostě proto, že je růžový, a nemyje si vlasy, „když je vodní znamení“. Další je přesvědčená, že jí jedna vánoční písnička vyvolává vzpomínku na minulý život, a hledá si články o démonech a hypnóze. A velká část mojí rodiny věří v Boha a popírá evoluci.

Asi stojí za to zmínit, že jsem na gymnáziu. Přestože by školy měly vést žáky k logickému uvažování, na zeměpis máme učitelku, která se ve volném čase zabývá čištěním bytů od zlých duchů. A obě uvedené kamarádky jsou moje spolužačky. Mám je moc ráda, ale přála bych si, aby vytáhly hlavu z písku a začaly si trochu všímat, jak věci doopravdy fungují. Je to jako házet hrách na stěnu. Všechny pokusy o (slušnou) debatu končí defensivním „věř si, čemu chceš, ty mě nepřesvědčíš, já tebe taky ne“.

Lidi jsou vážně strašně citliví na svoje názory, i když nejsou vůbec nijak podložené. Ta spolužačka třeba četla v knížce o homeopatii nějaký příběh o paní, která se vyhnula operaci kyčelního kloubu, a teď to používá jako argument. (A že jí osobně to pomáhá, což je samozřejmě taky skvělý argument.) Když jí řeknu jakýkoliv fakt, smete ho ze stolu. Neví, jak a proč by to mělo fungovat, nezjistila si o tom nic, vůbec jí nepřijde divné, jak jsou homeopatika drahá a že za ně brojí hlavně ti, kteří na nich vydělávají. (Takhle to zní, že na ni nějak útočím, ale ne, snažím se být v klidu a neurazit ji. Problém je, že nemyslí logicky v ničem, takže konkrétní fakta stejně k ničemu nejsou.)

A mě to děsí. Lidi se nechají tak snadno zmanipulovat a nejsou vůbec skeptičtí.
Vím, že je nemůžu k ničemu nutit, ale prostě mě to frustruje. Jasně, asi to budu muset buď přijmout, nebo se bavit s jinými lidmi.

holka, 15 let, 4. prosince 2019

Ahoj,
z tvé otázky vyzařuje negativní aura, už sis letos demagnetizovala svůj měsíční kámen? :-D

Soucítím s tvojí frustrací. Ani nevíš jak! Je trpkým údělem nás skeptiků, že můžeme žasnout jen nad skutečnými krásami reálného světa a nikdy nepodlehneme slastem blažené nevědomosti a příslibům nadpřirozených zázraků. Ačkoliv, to slovo nikdy zní možná až příliš kategoricky a sebevědomě a na první pohled i maličko fanaticky, ne? Proč jsme si vlastně tak moc jistí, že tvá učitelka zeměpisu neodklízí doopravdy zlé duchy? Teď nechci říct, že bychom měli víc pochybovat, jen mi přijde zajímavé prozkoumat povahu našeho přesvědčení. Když ti kamarádka odsekne, že se stejně navzájem nemůžete o ničem přesvědčit… proč má pravdu? Vysvětlení typu „já jsem ta chytrá a ona moc ne“ může být pravdivé, ale nejspíš až příliš zjednodušující…

Hlavní předností logického myšlení podle mého názoru je, že umožňuje stavět poměrně odolné složitější úvahy, ze kterých mnohdy vyplývá nějaký praktický užitek. Poznatky do sebe elegantně zapadají jako ozubená kolečka v hodinovém strojku. Je jasné, že nějaké kolečko nemá dokonale vybroušené zuby a že neznáme všechna kolečka, ale máme tušení, jak to celé funguje, a umíme díky tomu létat do vesmíru a měřitelně zachraňovat životy. Spekulace z říše nadpřirozena obvykle podobnou eleganci postrádají, jsou jako kus voňavé žvýkačky, kterým někdo zkusil hodinový strojek opravit. Začínají i končí u nějakého pohádkového tvrzení, které nejen, že není podložené, ale mělo by mít mnohem širší praktické důsledky, kdyby bylo skutečné. Není občas zajímavé nad těmi důsledky přemýšlet? (O=)

Uvažuješ-li o světě racionálně, můžeš brát odlišná přesvědčení jako zajímavá myšlenková cvičení. Jde třeba vyrobit homeopatický jed? Pokud si podle pseudovědecké teorie voda pamatuje léčivou složku, měla by si pamatovat i jedovatou. Jsou ve věznicích výrazněji zastoupená některá znamení zvěrokruhu? Na extrémním chování by měl být vliv horoskopů více patrný. Pokud učitelka zeměpisu vyžene zlého ducha z bytu, kam se poděl? Nepropadl jen podlahou do nižšího patra? Pokud si lze vzpomenout na minulý život, jde touto cestou odkrýt nějaké historické tajemství? Třeba kód k trezoru? Půlka všech lidí, co kdy žili, zemřela na malárii, takže by si na své předchozí životy mělo vzpomenout hodně lidí spíš při zvracení a pocitech slabosti než při vánoční písničce. :-c

Myslím, že u iracionálních teorií není nutné požadovat důkazy, stačí hledat jakákoliv vysvětlení a funkční pravidla. Tedy vzít si na ně spíš vědeckou metodu, nikoliv soudní žalobu. Pokud spor nevypadá jako hádka, ale jako pátrání po pravdě, lidi jsou na své názory méně citliví… ;-)

Pokud tě divně uvažující lidé nijak neohrožují, není nutné vůči nim pociťovat jakoukoliv formu nepřátelství. Můžeš jim trpělivě a zvědavě naslouchat, aniž bys jakkoliv ohrozila svoji pozici. Píšeš, že se snažíš být v klidu… zkus být v klidu ještě víc! B-)

Třeba mě, když osloví svědkové Jehovovi a chtějí mi vyprávět o stvoření nebo konci světa, tak (pokud mám čas) si je klidně poslechnu a zamyslím se nad tím, co říkají. Šance, že by mě zlákali, je prakticky nulová. Ale zkusit to klidně můžou. Já jim můžu také nabídnout pár otázek, o kterých třeba ještě nepřemýšleli a které jejich přesvědčení můžou nahlodat… a nebo nemusí… ale je to zajímavá zkušenost.

Přeji hodně optimismu a trpělivosti. O:-)

Alík

Jiné téma

Dobrý den, je to takový hloupý dotaz, ale ještě než pojedu do města... Hledala jsem to na internetu, ale nikde nebyla přesnější odpověď. Mám dvě 50€ bankovky, jedna z roku 2017 a druhá 2002 a vypadá jinak. Platí i ta stará? Když půjdu do směnárny, tak mi ji smění? Omlouvám se za mrhání času, ale když budete mít chvilku, prosím odpovězte. Děkuju a Veselé Vánoce přeji všem, co si toto čtou.

Ahoj,
ano, měla by být platná i ta stará – ta bývá označovaná jako ES1. Nová série (od roku 2013) je nazývaná ES2, nebo někdy také Europa.

Zkusil jsem hledat na anglicky psaných stránkách (třeba na anglické Wikipedii) a nenašel jsem žádnou informaci o tom, že by ES1 někdy platit přestala. Na některých webech cestovních kanceláří se výslovně píše, že stále platí, ale třeba v Norsku (které není v EU) ji prý někteří prodejci nechtějí přijímat.

Nenapsala jsi, do jakého města pojedeš. Tak si vyber raději nějaké české než norské. ;-)

Za jednu 50€ bankovku bys měla dostat zhruba 1275 korun českých.

Alík

Tajemno

Mám strach z duchů, nevíte, jak se ho zbavit?

holka, 12 let, 28. listopadu 2019

Ahoj,
co takhle přesvědčit sebe sama, že duchové neexistují? (O=)

Jak by asi fungoval svět, kdyby duchové skutečně existovali? Mohli by se využívat třeba ke špionáži? Nebo k jiným krádežím tajných informací? Co kdyby koukali na prsty miliardářům, když zadávají heslo do svého internetového bankovnictví? Nebo kdyby vyčetli u amerického prezidenta kódy k jaderným zbraním? Měl by mít takový prezident v ochrance krotitele duchů? Prodávaly by se duchovzdorné trezory, do kterých by si vystrašený člověk mohl uschovat svoje tajnosti? Na jakém principu by takový trezor fungoval?

Další věc, kterou si můžeš uvědomit, je, že všichni (jako civilizace) vynakládáme hodně úsilí, abychom všechno kolem sebe zaznamenali s čím dál větší přesností. V dávných časech naši předkové zapisovali svá pozorování jen rytím symbolů do kamenných destiček, později dokázali nakreslit obraz, následně i zvěčnit scénu fotoaparátem. Nyní už umíme fotit v ohromně detailním rozlišení, dovedeme zaznamenat spoustu věcí, které běžným okem nevidíme – třeba i mikroskopické bakterie, roztoče v pohovce, vzdálené hvězdné soustavy na druhém konci galaxie, zpomalený průlet světla tekutinou, ultrafialové záření – to všechno si umíme technikou perfektně zviditelnit a zvěčnit. Pokud máme senzory, které jsou ve všech ohledech lepší než lidské oko, proč duchy nevidí? Navíc už nyní nosí v kapse nějaký druh fotoaparátu prakticky půlka planety díky mobilním telefonům, ale záznamů nevysvětlitelných jevů nijak zvlášť nepřibývá. Takže buď se duchové náhle začali důmyslněji schovávat, nebo – a to je mnohem jednodušší vysvětlení – neexistují.

Přesněji řečeno neexistují ve formě, ve které by měli nějaký zřetelný dopad na skutečný svět. Takže i kdyby nějak existovali, není důvod se jich bát, protože nemají na nic vliv. :->

Už jsem se kdysi u jednoho dotazu rozpovídal na téma duchů. Zmínil jsem tam, že existují velmi dobrá vysvětlení, proč si někteří lidé myslí, že duchy vidí. Psychická nemoc, nebo syndrom Charlese Bonneta je mnohem pravděpodobnější vysvětlení, než že existuje tajuplný nadpřirozený jev, který naschvál nedělá nic jiného, než že straší lidi. :-D

Alík

Poděkování poradně

Alíku a všichni, co pomáháte, jsem rád že tady jste a opravdu Vám chci poděkovat.
Pomohli jste mi s výběrem školy a jsem Vám vděčný, opravdu děkuji, svou práci děláte výborně. Mimochodem, měli by Vám zvýšit plat.

kluk, 14 let, 20. listopadu 2019

Ahoj,
děkujeme za pochvalu! :-3
Snad tě bude učivo dotyčné školy bavit. ;-)

Provoz poradny financují v tuto chvíli moji zvěrolékaři ze své kapsy, to nejspíš není úplně bezedný zdroj, takže je zvyšování platu složitá otázka. Ale souhlasím, že by dobrá práce měla být odměněna. Kdyby se našel nějaký hodný sponzor, nebo inzerent, bylo by na světě lépe. O:-):-D

Alík

Moje tělo

Ahoj, chtěl bych se zeptat na jeden dotaz, včera jsem se bouchl do hlavy a teďka tam mám bouli, kdy mi to zmizí? Děkuji za odpověď.

Tomáš, 12 let, 19. listopadu 2019

Ahoj,
upozorňuji, že nejsem lékař – i zdejší pravidla varují, že na otázky ohledně fyzického zdraví neodpovídáme.

Zkoušel jsem zběžně hledat na internetu a zjistil jsem, že každá správná boule má na sobě digitální displej s výrazným časovým odpočtem. Po skončení odpočtu následuje ničivá exploze, která může srovnat se zemí celou budovu. 8-o

Hm, možná jsem zadal do vyhledávače špatný pojem... :-)@=
Myslím, že boule na hlavě zmizí během pár dní a bez exploze. Neměla by se silou zatlačovat, jinak hrozí zhoršení (ale exploze nikoliv). Příště si dávej pozor, abys nebouchl. ;-)

Alík

Šikana

Jak holku ve škole co nejvíce ztrapnit? Předem děkuji za radu (chci se pomstít za její hnusné ztrapnění, že jsem se pomočil).

kluk, 12 let, 17. listopadu 2019

To je mi ale záludná otázka!

Nevím, jestli se chci nějak vměšovat do vašeho sporu. Co kdyby se pak ta holka chtěla mstít mně, třeba tím, že mi rozkouše moje oblíbené pantofle? Děsivá představa, ne? :-c

Pokud tě to tvé ztrapnění skutečně moc tíží na duši, popovídej si o tom s nějakou dospělou autoritou (s učitelem, výchovným poradcem, rodičem), mohla by nějak usměrnit chování dotyčné holky. Čistě takticky vzato, pokud přichystáš obzvláště vypečenou odvetu, kterou by vnímala jako šikanu tvá sokyně, riskuješ, že s tím půjde za dospělým ona a budeš mít průšvih. Oprávněně.

Neuvažoval jsi o jiném řešení? (O=)
O nějakém ušlechtilejším, za které by ses nestyděl, až si na něj za pět či deset let vzpomeneš? Mohl bys nad tím vším třeba mávnout rukou. Můžeš jí říct před celou třídou „hele, Mahuleno, já ti tvůj podlý čin velkoryse odpouštím, nenechám se vtáhnout do zničující žabomyší šarvátky, takové dětinské chování je pod mojí úroveň, mám svoji hrdost!“… kdyby se jmenovala Mahulena… a kdybys měl svoji hrdost. ;-)

Alík

Moje tělo - holky

Nazdar Alíku a spol.
Chtěla bych se zeptat, proč při menstruaci vytéká krev. Bojím se zeptat rodičů a kamarádi by si ze mě dělali srandu.

Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 16. listopadu 2019

Ahoj,
před rokem jsem víceméně popsal důvod v odpovědi na otázku, proč menstruují jenom holky. Zjednodušeně řečeno je to důsledek krvelačného boje dvou pudů sebezáchovy – ženské tělo se nechce nechat využívat neoplodněným vajíčkem a vajíčko (i neoplodněné) se nechce pustit výstelky dělohy… tak musí jít celá ta výstelka pryč. Je to jedna z drsnějších bitev, které se v lidském těle odehrávají. Podrobněji je popsaná na Wikipedii.

Jestli tvým kamarádům přijde menstruace humorná, pořiď jim netopýřici. ;-)

Alík

Povolání

Ahoj Alíku,
zdál se mi sen, že jsem se stala dětskou herečkou. Dostávala jsem ňáké peníze.
Tak mě napadlo, kolik si asi vydělávají?
Děkuji, hezký den.

Ahoj,
honoráře se běžně nezveřejňují, můžeme tedy bohužel jen spekulovat. Co jsem našel, tak u reklamních spotů si jde za jeden natáčecí den vydělat pět tisíc korun. U filmů bude odměna za den zřejmě nižší, ale zase bude těch dnů minimálně několik desítek (naproti tomu reklama bývá natočená během dvou dní). U televizních seriálů bude asi odměna ještě víc rozprostřena. Čekal bych, že výše honoráře hodně záleží na velikosti role, na talentu, na spolehlivosti a na celkových produkčních hodnotách natáčeného díla. Hvězda propracovaného velkofilmu může být finančně úplně jinde než vedlejší rolička v televizní inscenaci.

Lepší odpověď ti asi nikdo nedá. Příště musíš ve snu dávat lepší pozor a peníze si před probuzením přepočítat. :-D

Alík

Milování

Ahoj, je to celkem intimní dotaz.
Vím, že pohlavní styk je až od patnácti.
Myslíte, že je zakázané, aby tě pod patnáctým rokem kluk prstil?
Předem děkuji za odpověď.

Mě? :-c:-c

Jakákoliv sexuální aktivita je při věku nižším než 15 let trestná.

Katalog dárků

Dobrý den.

Objednala jsem si - Hobby set pro začátečníky - červený. Za 52000 bodů.
Objednávka mně byla 3 x zrušena - nevím proč?
Děkuji za odpověď.

Ahoj,

teď ti bude zrušena i počtvrté, kvůli systematickému a dlouhodobému porušování desátého pravidla věrnostního programu.

Dárky z mého katalogu dárků jsou určené pro děti, které web poctivě navštěvují, ne pro lidi, kteří se dovedou devětkrát denně přihlásit k devíti účtům. Výslovně jsem letos v červnu zdůrazňoval, že si takové vyčůrané chování nenechám líbit. Tipnul bych si, že jsi můj článek nečetla a že jsi nevěnovala pozornost ani nástěnce o dárcích, kde se to nedávno řešilo, protože tě můj web vlastně ani moc nezajímá. Kromě přihlašování a objednávek nevidím u tvých účtů víceméně žádnou aktivitu, chceš jen hromadně sbírat body (my jim tady mimochodem říkáme kačky) a nakupovat dárky… přesněji řečeno devětkrát víc dárků, než na kolik mají nárok normální uživatelé. Na ty poctivé pak třeba zajímavé dárky nezbydou… :-(
Zrovna u toho korálkového hobby setu je na skladě poslední kousek.

Rozumím, že není příjemné, když se dozvíš, že jsi absolvovala přibližně osm tisíc přihlášení v průběhu čtyř let zbytečně. Přijmi prosím jako útěchu devět čtyřlístků pro štěstí:
>X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<-

Alík