Odpovědi uživatele Alík

Celkem zodpověděl dotazů: 15711

Tajemno

Mám strach z duchů, nevíte, jak se ho zbavit?

holka, 12 let, 28. listopadu

Ahoj,
co takhle přesvědčit sebe sama, že duchové neexistují? (O=)

Jak by asi fungoval svět, kdyby duchové skutečně existovali? Mohli by se využívat třeba ke špionáži? Nebo k jiným krádežím tajných informací? Co kdyby koukali na prsty miliardářům, když zadávají heslo do svého internetového bankovnictví? Nebo kdyby vyčetli u amerického prezidenta kódy k jaderným zbraním? Měl by mít takový prezident v ochrance krotitele duchů? Prodávaly by se duchovzdorné trezory, do kterých by si vystrašený člověk mohl uschovat svoje tajnosti? Na jakém principu by takový trezor fungoval?

Další věc, kterou si můžeš uvědomit, je, že všichni (jako civilizace) vynakládáme hodně úsilí, abychom všechno kolem sebe zaznamenali s čím dál větší přesností. V dávných časech naši předkové zapisovali svá pozorování jen rytím symbolů do kamenných destiček, později dokázali nakreslit obraz, následně i zvěčnit scénu fotoaparátem. Nyní už umíme fotit v ohromně detailním rozlišení, dovedeme zaznamenat spoustu věcí, které běžným okem nevidíme – třeba i mikroskopické bakterie, roztoče v pohovce, vzdálené hvězdné soustavy na druhém konci galaxie, zpomalený průlet světla tekutinou, ultrafialové záření – to všechno si umíme technikou perfektně zviditelnit a zvěčnit. Pokud máme senzory, které jsou ve všech ohledech lepší než lidské oko, proč duchy nevidí? Navíc už nyní nosí v kapse nějaký druh fotoaparátu prakticky půlka planety díky mobilním telefonům, ale záznamů nevysvětlitelných jevů nijak zvlášť nepřibývá. Takže buď se duchové náhle začali důmyslněji schovávat, nebo – a to je mnohem jednodušší vysvětlení – neexistují.

Přesněji řečeno neexistují ve formě, ve které by měli nějaký zřetelný dopad na skutečný svět. Takže i kdyby nějak existovali, není důvod se jich bát, protože nemají na nic vliv. :->

Už jsem se kdysi u jednoho dotazu rozpovídal na téma duchů. Zmínil jsem tam, že existují velmi dobrá vysvětlení, proč si někteří lidé myslí, že duchy vidí. Psychická nemoc, nebo syndrom Charlese Bonneta je mnohem pravděpodobnější vysvětlení, než že existuje tajuplný nadpřirozený jev, který naschvál nedělá nic jiného, než že straší lidi. :-D

Alík

Poděkování poradně

Alíku a všichni, co pomáháte, jsem rád že tady jste a opravdu Vám chci poděkovat.
Pomohli jste mi s výběrem školy a jsem Vám vděčný, opravdu děkuji, svou práci děláte výborně. Mimochodem, měli by Vám zvýšit plat.

kluk, 14 let, 20. listopadu

Ahoj,
děkujeme za pochvalu! :-3
Snad tě bude učivo dotyčné školy bavit. ;-)

Provoz poradny financují v tuto chvíli moji zvěrolékaři ze své kapsy, to nejspíš není úplně bezedný zdroj, takže je zvyšování platu složitá otázka. Ale souhlasím, že by dobrá práce měla být odměněna. Kdyby se našel nějaký hodný sponzor, nebo inzerent, bylo by na světě lépe. O:-):-D

Alík

Moje tělo

Ahoj, chtěl bych se zeptat na jeden dotaz, včera jsem se bouchl do hlavy a teďka tam mám bouli, kdy mi to zmizí? Děkuji za odpověď.

Tomáš, 12 let, 19. listopadu

Ahoj,
upozorňuji, že nejsem lékař – i zdejší pravidla varují, že na otázky ohledně fyzického zdraví neodpovídáme.

Zkoušel jsem zběžně hledat na internetu a zjistil jsem, že každá správná boule má na sobě digitální displej s výrazným časovým odpočtem. Po skončení odpočtu následuje ničivá exploze, která může srovnat se zemí celou budovu. 8-o

Hm, možná jsem zadal do vyhledávače špatný pojem... :-)@=
Myslím, že boule na hlavě zmizí během pár dní a bez exploze. Neměla by se silou zatlačovat, jinak hrozí zhoršení (ale exploze nikoliv). Příště si dávej pozor, abys nebouchl. ;-)

Alík

Šikana

Jak holku ve škole co nejvíce ztrapnit? Předem děkuji za radu (chci se pomstít za její hnusné ztrapnění, že jsem se pomočil).

kluk, 12 let, 17. listopadu

To je mi ale záludná otázka!

Nevím, jestli se chci nějak vměšovat do vašeho sporu. Co kdyby se pak ta holka chtěla mstít mně, třeba tím, že mi rozkouše moje oblíbené pantofle? Děsivá představa, ne? :-c

Pokud tě to tvé ztrapnění skutečně moc tíží na duši, popovídej si o tom s nějakou dospělou autoritou (s učitelem, výchovným poradcem, rodičem), mohla by nějak usměrnit chování dotyčné holky. Čistě takticky vzato, pokud přichystáš obzvláště vypečenou odvetu, kterou by vnímala jako šikanu tvá sokyně, riskuješ, že s tím půjde za dospělým ona a budeš mít průšvih. Oprávněně.

Neuvažoval jsi o jiném řešení? (O=)
O nějakém ušlechtilejším, za které by ses nestyděl, až si na něj za pět či deset let vzpomeneš? Mohl bys nad tím vším třeba mávnout rukou. Můžeš jí říct před celou třídou „hele, Mahuleno, já ti tvůj podlý čin velkoryse odpouštím, nenechám se vtáhnout do zničující žabomyší šarvátky, takové dětinské chování je pod mojí úroveň, mám svoji hrdost!“… kdyby se jmenovala Mahulena… a kdybys měl svoji hrdost. ;-)

Alík

Moje tělo - holky

Nazdar Alíku a spol.
Chtěla bych se zeptat, proč při menstruaci vytéká krev. Bojím se zeptat rodičů a kamarádi by si ze mě dělali srandu.

Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 16. listopadu

Ahoj,
před rokem jsem víceméně popsal důvod v odpovědi na otázku, proč menstruují jenom holky. Zjednodušeně řečeno je to důsledek krvelačného boje dvou pudů sebezáchovy – ženské tělo se nechce nechat využívat neoplodněným vajíčkem a vajíčko (i neoplodněné) se nechce pustit výstelky dělohy… tak musí jít celá ta výstelka pryč. Je to jedna z drsnějších bitev, které se v lidském těle odehrávají. Podrobněji je popsaná na Wikipedii.

Jestli tvým kamarádům přijde menstruace humorná, pořiď jim netopýřici. ;-)

Alík

Povolání

Ahoj Alíku,
zdál se mi sen, že jsem se stala dětskou herečkou. Dostávala jsem ňáké peníze.
Tak mně napadlo, kolik si asi vydělávají?
Děkuji, hezký den.

Holka, 16. října

Ahoj,
honoráře se běžně nezveřejňují, můžeme tedy bohužel jen spekulovat. Co jsem našel, tak u reklamních spotů si jde za jeden natáčecí den vydělat pět tisíc korun. U filmů bude odměna za den zřejmě nižší, ale zase bude těch dnů minimálně několik desítek (naproti tomu reklama bývá natočená během dvou dní). U televizních seriálů bude asi odměna ještě víc rozprostřena. Čekal bych, že výše honoráře hodně záleží na velikosti role, na talentu, na spolehlivosti a na celkových produkčních hodnotách natáčeného díla. Hvězda propracovaného velkofilmu může být finančně úplně jinde než vedlejší rolička v televizní inscenaci.

Lepší odpověď ti asi nikdo nedá. Příště musíš ve snu dávat lepší pozor a peníze si před probuzením přepočítat. :-D

Alík

Milování

Ahoj, je to celkem intimní dotaz.
Vím, že pohlavní styk je až od patnácti.
Myslíte, že je zakázané, aby tě pod patnáctým rokem kluk prstil?
Předem děkuji za odpověď.

Holka, 12. října

Mě? :-c:-c

Jakákoliv sexuální aktivita je při věku nižším než 15 let trestná.

Katalog dárků

Dobrý den.

Objednala jsem si - Hobby set pro začátečníky - červený. Za 52000 bodů.
Objednávka mně byla 3 x zrušena - nevím proč?
Děkuji za odpověď.

Ahoj,

teď ti bude zrušena i počtvrté, kvůli systematickému a dlouhodobému porušování desátého pravidla věrnostního programu.

Dárky z mého katalogu dárků jsou určené pro děti, které web poctivě navštěvují, ne pro lidi, kteří se dovedou devětkrát denně přihlásit k devíti účtům. Výslovně jsem letos v červnu zdůrazňoval, že si takové vyčůrané chování nenechám líbit. Tipnul bych si, že jsi můj článek nečetla a že jsi nevěnovala pozornost ani nástěnce o dárcích, kde se to nedávno řešilo, protože tě můj web vlastně ani moc nezajímá. Kromě přihlašování a objednávek nevidím u tvých účtů víceméně žádnou aktivitu, chceš jen hromadně sbírat body (my jim tady mimochodem říkáme kačky) a nakupovat dárky… přesněji řečeno devětkrát víc dárků, než na kolik mají nárok normální uživatelé. Na ty poctivé pak třeba zajímavé dárky nezbydou… :-(
Zrovna u toho korálkového hobby setu je na skladě poslední kousek.

Rozumím, že není příjemné, když se dozvíš, že jsi absolvovala přibližně osm tisíc přihlášení v průběhu čtyř let zbytečně. Přijmi prosím jako útěchu devět čtyřlístků pro štěstí:
>X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<-

Alík

Poradna - dotazy k webu

Chci se zeptat, je tohle vážně anonymní poradna? Že nikdo nemůže zjistit, kdo to píše? Děkuji.

holka, 13 let, 7. října

Ahoj,
pravidla této poradny, k jejichž přečtení jsi byla před položením dotazu vyzvána, říkají: „Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.

Stoprocentní anonymita garantovaná není, z principu ani nemůže být, protože tazatelé mohou v dotazu nenápadně zmínit útržky informací, podle kterých by je někdo s mírnou detektivní snahou vypátrat mohl (třeba křestní jména spolužáků, učitelů, město, školu). Ale pokud si tazatel dá pozor na to, co píše, může být v klidu, před široširým světem zůstane jeho identita utajena.

Z hlediska odpovídajících odborníků, správců a provozovatele webu je anonymita menší. Jednak se evidují různé technické údaje, jednak je dotaz svázaný s uživatelským účtem. Samotný ten účet ale může být také docela dost anonymní, protože můj web na rozdíl od jiných sociálních sítí nevnímá osobní údaje dětí jako zboží… ;-)

Alík

Povolání

Dobrý den,
mám dotaz ohledně mého povolání. Už od malička (asi pěti let) mě fascinuje vesmír. Nejvíce mě zajímají černé díry a chtěla bych je prozkoumat. A teď můj dotaz – na jakou střední a potom vysokou školu musím jít, aby mi bylo umožněno zkoumat vesmír? Vím, že mám ještě dost času, ale chtěla bych to vědět. Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 22. září

Ahoj,
klíčové obory pro výzkum vesmíru jsou matematika a fyzika, takže bych ti doporučil začít v každém případě gymnáziem a následně po maturitě pokračovat na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. V bakalářském studiu (první tři roky VŠ) by sis vybrala jako studijní program obecnou fyziku a pak v navazujícím magisterském (další dva roky VŠ) je přímo možnost Astronomie a astrofyzika. ;-)

Během doby, než se dostaneš na vysokou školu, se možná ve výzkumu vesmíru ledacos změní. I když už se mnoho let odkládá vypuštění teleskopu Jamese Webba, je pravděpodobné, že až začneš studovat na Matfyzu, už bude venku a bude fotit vesmír mnohem podrobněji, než nyní zvládá Hubble. Čekají nás určitě velmi zajímavé objevy!

Předpokládal bych, že se v tu chvíli vyplatí i znalost informatiky a obecně schopnost práce s velkým množstvím dat, protože nestačí data jen posbírat, zrovna tak důležité bude navrhnout způsob, jakým na ně pohlížet a jak v nich najít to zajímavé. Časy, kdy výzkumníci vesmíru dumali nad rozmazanými fotografiemi u počmárané tabule, jsou pryč, dnes už většinou sedí u počítačů a zírají na tabulky s čísly a na všelijaké grafy. Nemusíš se stát počítačovou expertkou, ale hlubší přehled o analýze informací se pro výzkum čehokoliv rozhodně vyplatí.

Pokud už umíš anglicky, můžeš se začít vzdělávat na YouTubu, doporučil bych ti třeba kanál PBS Space Time. Videí o černých dírách mají několik. Tady je třeba jedno o tom, jak černou díru vytvořit:

A tady popis, jak černá díra zabíjí galaxie:

Přeji hodně štěstí při studiu. ;-)

Alík

Jiné téma

Dobrý den, mám takový dotaz, a docela by mě to zajímalo. Když nejsem pokřtěna (a vlastně skoro nikdo z mé rodiny), můžu se modlit a věřit v Boha? Já vím, že je to takový divný dotaz, ale chtěla bych být věřící, tak mě to zajímá, jestli můžu dělat to co věřící.

holka, 15. září

Ahoj,
můžeš věřit, na co chceš, viz moje nedávná odpověď na téma pohanů. Různé církve se sice snaží mít různá formální pravidla, ale nikdo tě nemůže opravovat „tak prrr, ty na to nevěříš!“ – v otázce, čemu a jak věříš, jsi logicky ty sama rozhodující autorita. Ostatní tě můžou o tom či onom přesvědčovat, ale jestli něčemu skutečně věříš, to samozřejmě záleží na tobě. Nebo snad ten bůh, ve kterého chceš věřit, potřebuje, aby tvoji víru posuzoval i někdo další? Že bys vyslovila modlitbu a z nebes by přišlo znamení „sorry jako, ale nevyplnila jsi formulář“? :-)

Já třeba věřím, že je Zeměkoule kulatá. Někdo by se třeba mohl chtít hádat, že ve skutečnosti není kulatá, ale hranatá, budiž, o tom můžeme debatovat, ale kdyby mi řekl „Alíku, ty vůbec nevěříš, že je Země kulatá!“, tak bych mu nejprve odpověděl starou kočičí moudrostí „Co to sakra meleš, ty vořechu?“ a následně bych ho poslal do… asi do nějakého hodně vzdáleného rohu Zeměkrychle. ;-)

Alík

Význam slova

Ahoj, teď jsem byl v klubovně u dočasného stolu, kde byl avantgardní pokec, já jsem se teda tam ptal, co to je avantgardní, ale nikdo mi na to neodpověděl. Co to je avantgardní?

kluk, 10 let, 28. srpna

Slovo „avantgarda“ pochází z francouzštiny a v češtině doslova znamená „předvoj“. Označovalo experimentální a občas i extrémní umělecké směry a myšlenky z první poloviny dvacátého století, které vzhlížely kupředu ke společensky spravedlivějším a technicky vyspělejším zítřkům. Vzdorovaly tradicím a zkoumaly nové uličky kultury, občas zajímavé, občas slepé.

Pro lepší představu: Je třeba Fontána zvláštní druh umění, nebo jen obyčejný otočený pisoár drze umístěný na výstavě? Není samotná tato otázka zároveň i odpovědí? Co třeba obraz od Jacksona Pollocka? Nebo od Pabla Picassa?

Mezi avantgardní směry se řadí třeba dadaismus, surrealismus, kubismus, poetismus... těžko říct, kterým směrem se chtěl vydat pokec v klubovně a jestli vůbec byl avantgardní. :-)

Alík

Jiné téma

Ahoj Alíku,
zajímalo by mě, když např. rodiče vlastní byt, tak jaké je ověření, že ho opravdu vlastní? To na to mají nějaký papír nebo tak něco? Kdyby ten byt třeba prodávali, tak co k tomu doloží? Děkuji za odpověď.

kluk, 14 let, 24. srpna

Ahoj,
neexistuje žádný papír, který by říkal cosi ve smyslu „držitel tohoto dokumentu je vlastníkem bytu“, který by si rodiče schovali do trezoru a který by jim teoreticky mohl někdo ukrást nebo zkopírovat.

Přehled o tom, kdo vlastní jakou nemovitost (byt, dům, pozemek) udržují většinou státní instituce, v naší republice je to katastrální úřad, který umožňuje na svém webu i prohlížení záznamů. To je rozhodující autorita. V katastru jde i zjistit, jestli u bytu neprobíhají nějaké exekuce – tedy jestli majitel není zadlužený natolik, že má na byt (přesněji na peníze z prodeje bytu) zálusk banka nebo jiná instituce, která mu půjčila peníze.

Při prodeji bytu bývají v kupní smlouvě popsané podrobnosti, kdy a za jakých podmínek dojde k zápisu nového majitele do katastru. Úřad také částečně dohlíží, jestli jsou splněny všechny náležitosti, takže změna záznamů může chvilku trvat.

Jsou známé případy podvodů, kdy se vykutálený nájemník vydával za majitele, našel nějakého důvěřivce, kterému byt nejprve předvedl a následně i prodal, kupující podvodníkovi převedl peníze, ale změny v zápisu katastru nemovitostí se už samozřejmě nedočkal, protože o ni podvodník ani nezažádal, místo toho frnknul pryč. Nebo jiný druh podvodu je, že skutečný majitel prodá byt několika zájemcům najednou, kteří o sobě navzájem netuší, a jakmile má miliony na účtě, tak se také vypaří. Proto je dobré při nákupu nemovitostí moc nespěchat, všechno důsledně prověřovat a peníze předávat přes věrohodného prostředníka, který je prodávajícímu nevydá dřív, než katastrální úřad potvrdí změnu majitele.

Podobně jako vlastnictví bytů funguje třeba i vlastnictví domén na internetu. Také je jeden centrální rejstřík, o který se stará respektovaná organizace, v případě českých domén CZ.NIC. Majitel domény nevlastní žádný papír, že je doména jeho, ale všichni vědí, kam koukat, když chtějí majitele zjistit. Některé internetové domény jsou dokonce i hodnotnější než nemovitosti, pokud na nich bydlí významný projekt.

Alík

Poradna - dotazy k webu

Ahoj všichni.
Od jakého roku funguje poradna?
Ahoj.
Dík.

kluk, 11 let, 18. srpna

Ahoj, v této podobě funguje od roku 2007. Tuším, že před tím občas vycházely odpovědi na některé otázky dětí v podobě článků...

Znamená to, že ses tady mohl začít ptát hned, jak ses narodil. :-D
Kde to jsem? Jak jsem se sem dostal? Proč jsem tady jediný nahatý? Proč mi ustřihli pupeční šňůru? Jak teď budu jíst?! :-c Já chci zpátky! ;-(

Ale zřejmě jsi našel odpovědi na své první otázky jinde. ;-)

Alík

Nemoce

Ahoj. Chtěla bych se zeptat, jestli mi v lékárně prodají lék „Sédatif PC“, když mi je 13 let. Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 10. srpna

Ahoj,
nejspíš ano. Je to volně prodejný homeopatický přípravek, u těch bývá zpravidla vědecky prokázané, že při pozření nehrozí žádné zdravotní účinky, tedy ani ty nežádoucí. :-D

Sédatif PC podle příbalové informace obsahuje 6 CH různých léčivých bylinek, to znamená, že kdybys rozdrtila jednu tabletku na 1 000 000 000 000 drobečků, v průměru jen jeden drobeček by pocházel z té bylinky, zbytek jsou pomocné výplňové látky bez účinku, aby pilulka dobře chutnala (směs mléčného cukru a solí).

Co jsem našel, tak šedesát čtvrtgramových tablet tohoto přípravku se prodává přibližně za 150 korun, to vychází na desetikorunu za zhruba jeden gram mléčného cukru. Kdybys z nějakého důvodu kupovala přímo samotný mléčný cukr, tak kilogram jde koupit za tři stovky, vyšel by tedy třicetkrát levněji, ale nebyla by v něm ta jedna biliontina oměje, rulíku, měsíčku lékařského, vlaštovičníku, sotorku a kaliny. Kdybys kolem zmíněných bylinek prošla, tak z nich nejspíš vdechneš víc než 0,00000000000025 gramu, tedy víc, než kolik je v jedné pilulce... myslíš, že by se to nějak léčebně projevilo?

Někteří lidé věří, že proces výroby u homeopatik má nějaký zázračný vliv, který věda zatím neodhalila, ale to nic nemění na tom, že klinické studie na skutečných lidech, které zkoumají výsledky působení, neprokazují vůbec žádný účinek, jen placebo efekt (= když si lidé myslí, že berou lék, cítí se lépe, přestože žádný skutečný lék neberou). Přímo samotné placebo jde pořídit mnohem levněji.

Doporučuji také mrknout na web Jak funguje homeopatie.cz. ;-)

Alík

Poradna - dotazy k webu

Čest poradno.
Zajímalo by mě, jak tahle poradna mohla vzniknout.

kluk, 14 let, 5. srpna

Na komunistický pozdrav ti s dovolením neodpovím.
Ale jak mohla poradna vzniknout...

  1. Někdo měl zvídavé otázky.
  2. Někdo měl správné odpovědi.
  3. Čáry máry fuk.
  4. A najednou tady byla poradna.

Takhle nějak vzniká většina poraden, které na internetu jsou.

Zajímalo by mě, jak mohl vzniknout tvůj dotaz. To jsi ho jako normálně napsal, písmenko po písmenku? A pak odeslal? Fíha, ty jsi kumštýř. 8-D

Alík

Proč Alík na Alíkovi ta často není?
Amee

Ahoj,
to je zapeklitá otázka. :->
Web Alík na mně psovi Alíkovi není, protože jsem pes a nikoliv počítač. :-D

Ale pokud byla otázka myšlena opačně... já na svůj web obvykle jednou denně nakouknu. Jestli někdo neprovokuje v poradně, jestli mají odpovídající přidělené dotazy, občas odpovím na nějaké dopisy (chodí mi jich mraky!) a tak podobně. Také řeším různé e-maily, musím domlouvat všechny soutěže a jiné potenciální spolupráce. Na jednoho psa je té práce docela dost. Občas přemýšlím, že si najdu nějaké pomocníky, abych nebyl tolik zavalený...

Na druhou stranu je v současném stavu takové hezky vzácnější a zajímavější, když přijdu mezi vás do klubovny nebo na nástěnky. A to je pěkné, ne? Kdybych tam byl všude a furt, tak bych se brzo okoukal. :-D

Alík

Hry

Ahoj!
Jak napočítá lednička do nekonečna?

Jako kterýkoliv jiný kuchyňský spotřebič: postupně od nuly. ;-)

Nedávno jsem kupoval varnou konvici, která na sobě měla zespoda nějaké sériové číslo a to bylo dvanácticiferné. Asi byla v obchodě už dlouho a přičítalo k ní hodně nakupujících. Takže moje lednička má co dohánět.

Poděkování poradně

Děkuji moc za rady ohledně mě a mojí psychiky. Díky tomu a taky díky té druhé paní učitelce už se cítím lépe. Také už nemám takovou touhu odsud odejít a říkám si že by to byla hloupost kdybych to opravdu udělala. Takže tímto děkuji za tuto poradnu, že vůbec existuje a může fungovat.

Mája, 13 let, 29. července

Ahoj,
jsme moc rádi, že ti naše poradna pomohla. ;-)

Alík

Tajemno

Ahoj Alíku, vím, že tohle je celkem náročné, ale zajímalo by mě pár věcí.

POHANÉ

  • Když prohlásím, že jsem věřící, může se tím myslet, že mohu být něco jiného než křesťan?
  • Jak se oficiálně stanu pohanem? (Určím si to sama? Pohané nemívají kostely jako křesťané, synagogy ani mešity, takže si nejsem vědoma, jak se jím stanou)
  • Pohan sice nemá přesné hranice, ale zajímalo by mě, co denně dělává, jestli se modlí (popřípadě jestli se modlí jen k Ódinovi nebo i k ostatním)
  • Pohané provozují různé rituály, zajímalo by mě, které jsou nejběžnější a jak přesně probíhají
  • Též by mě zajímalo, jak přesně probíhá magie s runami (vyryté do dřeva)
  • Pohané se řídí svou intuicí, tak by mě zajímalo, jestli podle intuice určují svůj životní styl, způsob svého života a každodenní rutiny

Prohledávala jsem internet, studovala na Wikipedii, ale stále mě to ukojilo, snad mě pochopíte. Často bývám velmi hladová po informacích.

Předem děkuji za odpověď! Přeji krásný den.

holka, 15 let, 28. července

Ahoj,

když prohlásíš, že jsi věřící, může se tím myslet úplně cokoliv. :->

Svoboda vyznání funguje všemi směry. Můžu klidně prohlásit, že jsem křesťan a zároveň věřit na islám, můžu prohlásit, že jsem hinduista a katolík dohromady, můžu prohlásit, že jsem ateista a zároveň si myslet, že jsem já sám bůh, můžu prohlašovat v podstatě cokoliv... na ničem z toho nijak zvlášť prakticky nezáleží. Samozřejmě, že můžu svými slovy popudit vyznavače určité víry (a teoreticky i bohy?), kteří mi třeba řeknou, že prohlašuji nesmysl, že mezi ně nepatřím a že se mýlím, ale to už je moje věc, jestli uznávám jejich autoritu. O:-)

Prakticky pro každou náboženskou doktrínu nyní platí, že minimálně pět miliard lidí neuznává její odpovědi na otázky vzniku vesmíru a života, takže případné neshody v tom, zda člověk smí sám sebe zahrnout do vyhrazené škatulky, nevypadají zase tak důležitě. :-)

Jak se oficiálně staneš pohanem? Nevím, co v tomto kontextu znamená „oficiálně“. Víra nepodléhá žádné státní registraci. Buď něčemu věříš, nebo ne. Kostely, synagogy a mešity nedělají z lidí křesťany, židy a muslimy. :-|
Ani to, jestli byl člověk pokřtěný, nemusí vypovídat o tom, zda věří v Krista.

Co pohané dělávají, jaké mají rituály a jestli se řídí intuicí, to vážně nevím. Asi by bylo nejlepší najít nějakého pohana a zeptat se ho, co a proč dělá. Ale nevím, jak poznáš, kdo je ten skutečně skutečný pohan, protože různí pohané si můžou pod svojí vírou představovat různé věci. I u křesťanství, které do značné míry bývá organizované, vidíme hodně široké rozpětí věcí, na které lidi doopravdy věří. Jednak existují obrovské tradiční odnože křesťanství, které kladou různý důraz na různé části Bible, jednak se potom i jednotliví věřící liší v tom, co berou smrtelně vážně a co jako přežitou tradici, co berou doslova a co jako podobenství. Víry bez jasně zakotvené vedoucí hierarchie trpí takovouto nejednoznačností ještě víc (sem mimochodem patří do jisté míry i islám). Kdybych se teď tady prohlásil za pohana a vycucal si z prstu nějaké odpovědi na tvé dotazy, nejspíš by se nenašel nikdo, kdo by mě zkusil odhodlaně opravovat.

Co se týče magie, tak tě asi také zklamu. :-(
Zatím se nikomu nepovedlo prokázat, že nějaká magie s runami existuje – a pokusů o prokázání proběhla už spousta. Rozumím, že tyto fenomény vypadají lákavě a zajímavě, ale k čemu to je, když nic z toho nefunguje? Bez dopadu na reálný svět to je jen hra na magii, rituální cvičení. Kdyby to fungovalo, tak by pohanství bylo jedním z dominantních vědeckých oborů a jeho kouzelné části by nejspíš přebrala i jiná náboženství. Lidi by pečlivě zkoumali, co přesně se musí vyrýt, jak to musí být velké (v dnešní době by šlo rýt i mikrometrové runy), jaké dřevo funguje nejlépe, základy runologie by se učily ve škole... :-D

K intuici při rozhodování bych chtěl podotknout, že pokud člověk nemá v nějaké oblasti dlouhodobý trénink, tak není intuice dobrý sluha, ale zlý pán. Rychlé bezmyšlenkovité rozhodování bývá zpravidla důsledkem promyšlených manipulací. Intuice v takových okamžicích není ryzí rozhodnutí, ke kterému tě nasměroval sám vesmír, ale naivní rozhodnutí, ke kterému tě nasměrovala třeba důmyslná reklama. :-E

Takže sice nevím, jak postupují pohané, ale důrazně doporučuji přemýšlet vždy nad vším, o čem si myslíš, že je důležité. O=

Alík

P. S.: Chtěl bych připomenout, že tato poradna je určena dětem do 15 let.