Odpovědi uživatele Alík

Celkem zodpověděl dotazů: 16019

Jiné téma

Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat, jestli je zakázáno veřejně nadávat na cigány, nebo ne.

Ahoj,
jako obecně na všechny? Pokud tě to zajímá čistě jen z hlediska zákonů, tak zakázané to není. Nejde-li přímo o výzvu k násilí, nebo něco podobného.

Může to ale být přitěžující okolnost, budeš-li třeba někdy podezřelý z trestného činu spáchaného vůči osobě tmavší barvy pleti. Rasová nesnášenlivost je snadno uvěřitelný motiv, který na tebe logicky vrhne silnější podezření v očích vyšetřovatelů – představ si situaci, kdy bys byl na místě detektiva a před sebou měl dva podezřelé, jeden by mlčel a druhý by veřejně nadával na skupinu osob, do které spadá oběť – kdo by ti připadal jako pravděpodobnější pachatel? Při usvědčení ze zločinu také hrozí větší trestní sazba, tedy delší vězení, pokud se prokáže rasový motiv.

Odhlédneme-li od otázek práv a zákonů, veřejné nadávání na jakoukoliv skupinu obyvatel je poměrně stupidní životní taktika. :-D

Zejména na internetu platí, že vyřčená slova mnohdy nejdou vzít zpět. Až si jednou budeš hledat práci, lidi odpovědní za nabírání zaměstnanců můžou zkoumat tvoji internetovou minulost a hodnotit tvé postoje. Pokud šéf firmy bude Rom a dozví se, že vlastně i na něj nadáváš, ztrácíš body. Pokud šéf nebude Rom, ale zaměstnává i nějaké Romy a nechce riskovat konflikty na pracovišti, ztrácíš body. Pokud teď nezaměstnává žádné Romy, ale ví, že by je třeba někdy zaměstnat mohl, ztrácíš body. Na to, abys body neztrácel, potřebuješ, aby všechny osoby rozhodující o tvém přijetí měly buď málo informací o tvých postojích, nebo přibližně stejné postoje jako ty. Tím vůbec neříkám, že práci neseženeš, nebo že nezáleží na tvých schopnostech, ale pokud se na jednu pracovní pozici přihlásí dva stejně schopní uchazeči a jeden z nich veřejně projevuje předsudky, dostane šanci spíš ten druhý. Neříkám, že je tento společenský tlak na politickou korektnost vždy oprávněný a správný (občas se přehání a může ubližovat i osobám, které ve skutečnosti žádné zavrženíhodné myšlenky neprojevují), jen upozorňuji, že existuje a nejspíš hned tak nezmizí.

Nebo si představ jinou situaci – ocitneš se v nemocnici, protože ti začnou selhávat játra, dárce nikde... když v tom přiběhne doktor, že jim zrovna na vedlejším sále umírá člověk, kterého srazilo auto. Tvojí jedinou nadějí v tu chvíli je, že zdrcení příbuzní umírajícího dají souhlas s transplantací. Pokud se v této těžké chvíli dozvědí, že je upřímně nesnášíš, přestože ti jejich rodina nikdy nic neprovedla, jak to asi ovlivní jejich ochotu zachránit ti život?

Máš-li skutečně neodolatelnou potřebu tvořit si nepřátele z lidí, které osobně neznáš a se kterými jsi nikdy nejednal (těžko budeš znát všechny Romy na světě), možná bys měl lépe vymezit, co ti na nich vadí. Je to skutečně jejich etnický původ? Nebo ti vadí něco jiného, konkrétnějšího? Něco, co by ti vadilo i u zrzavého bělocha? Něco, co jde teoreticky napravit? Rasu si člověk nevybírá, ale životní styl může.

Pokud si posčítám všechny možné klady a zápory veřejného nadávání na cigány, vychází mi, že to není příliš moudrá činnost. Klady víceméně žádné nejsou, nadávání nic nezlepší. Kdybych měl rasové předsudky, snažil bych se, aby o nich nikdo nevěděl, nechlubil bych se jimi. I když mám samozřejmě z pohledu zákona nezpochybnitelné právo říkat jakoukoliv ptákovinu. :-D

Alík

Jiné téma

Ahoj poradno,
Mám tři náročné otázky, které mě hodně zajímají.

  1. Proč lidé umírají?
  2. Proč lidé vnímají různé emoce, city?
  3. Proč lidé brečí, pláčou při filmu nebo před něčím jiným?
Předem moc děkuji za odpovědi.
holka, 13 let, 15. března

Ahoj,
to jsou moc pěkné otázky. ;-)R^

Na první otázku – proč lidé umírají – jsem již podrobně odpovídal loni v létě, viz www.alik.cz/p/251705. Asi nemám nic, co bych teď dodal.

Proč lidé vnímají různé emoce? Základem všech emocí je strach, který se vyvinul u našich vzdálených prapředků z pudu sebezáchovy. Viz moje odpověď u starší otázky, jak se zrodili lidi – www.alik.cz/p/252057. Kdybys byla předek primáta někde v Africe, malá skoro-opička zhruba velikosti veverky, měla bys větší šance na přežití (a rozmnožení), pokud se dravců bojíš, než nějaký tvůj příbuzný, který strach vůbec nezná. Ale zase kdybys znala jenom strach, tak to tvé šance na přežití naopak sníží, protože si netroufneš hledat potravu, potřebuješ tedy i odvahu/zvědavost jako protiváhu strachu. Pocit znechucení zase zajišťuje, abys nesnědla nebo nevypila něco zkaženého a potenciálně nebezpečného, co by také tvoji životní dráhu předčasně ukončilo. Mnoho druhů zvířat si dodnes běžně vystačí s těmito emocemi, které používají při vyhodnocování situací. Nepotřebují nad světem nijak složitě přemýšlet, stačí zrychlený hormonální výpočet, jehož výsledkem bývá buď „jdi do toho R^“, nebo „zdrhej Rv“...

Zvířata, která žijí ve smečkách (nebo podobných skupinách), si postupně vyvinula mnohem pestřejší sestavu citů. Smečka je totiž také vynikající nástroj k přežití rodu, jedinec má menší šance než početná tlupa. Pocity úcty k autoritě, ke stáří, soucit s bližním, ochota pomáhat, ctižádost, zlost vůči narušitelům pořádku, chamtivost, žárlivost, a dokonce i láska – tyto všechny emoce, byť mají mnohdy složité příčiny, jsou také odvozené od strachu z vyloučení ze skupiny. Lidé jsou prostě společenští tvorové. Dnes si to moc neumíme představit, ale ještě před několika desítkami tisíc let platilo, že člověk vyhnaný ze svého kmene byl de facto odsouzený k smrti. 8=

Proč lidé pláčou? Viditelný pláč je hlavně jasný signál smutku pro ostatní ve skupině, že se děje něco nepěkného a že na tento stav mají správně zareagovat – pochopit co nejdřív situaci, projevit sounáležitost, mlčet, případně plakat také. Podobně společenský účel má třeba i hlasitý smích – také je to zejména signál pro ostatní, že se přihodilo něco veselého. To, že si dovedeme tyto pocity uměle navodit filmem, literaturou či jinou kulturou, je novinka z posledních pár tisíc let, se kterou naše biologické procesy nepočítají. Stejně tak fakt, že žijeme v mnohem větších skupinách a že sdílíme smyšlené příběhy napříč městy, státy i světadíly – na něco takového naše emoce vůbec nejsou stavěné. Ale přesto fungují. Ve spolupráci s rozumem dokážou rozšířit soucit určený původně pro stopadesátičlenný kmen na sedm miliard skutečných lidí a na kdovíkolik fiktivních tvorů... ;-)

Někdy můžou také lidé u filmu slzet, protože zívají nudou, viz moje starší odpověď www.alik.cz/p/251951. :-D

Alík

Moje tělo

Ahoj Alíku, trapí mě jedna dost závažná věc ;(
Nahmatal jsem si bulku v pravém prsu u bradavky, nevíš, co to může být? Moc se bojím, že to je rakovina :(
Je mi 13.

Ahoj,
těžko tě vyšetříme po internetu. Vyhledej prosím lékaře.

Můžu ti nanejvýš nabídnout na uklidnění statistiku rakoviny prsu:

  • Riziko u mužů je zhruba stokrát nižší než u žen.
  • Riziko u osob ve věku do 25 let je také extrémně malé.
  • Většina nahmataných nálezů není rakovina, ale neškodná cysta.

Pravděpodobnost, že bys skutečně měl rakovinu, je tedy velmi nízká, ale to neznamená, že je nulová. Mnohem lepší, než se bát případné diagnózy, je zjistit skutečný stav u doktora.

Alík

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, mám problém, můj penis je dlouhý v pohodě, ale tloušťka mi přijde malá, už ho chci držet jako celou dlaní, ale držím ho jako pero. Díky za odpověď.

kluk, 13 let, 27. února

Ahoj,
je ti teprve 13 let, neboj se, ještě rosteš. ;-)

Co se týče způsobu držení, psací pero se obvykle drží mezi ukazováčkem a prostředníčkem, zapřené palcem – nehledě na to, jak je tlusté – protože jde takto nejlépe kontrolovat pozici hrotu. Jde ho samozřejmě držet celou dlaní, i když je tenké, i když je tlusté. Takže... no... příště bychom možná doporučoval zvolit nějaké lepší přirovnání... :->

Alík

Kluci a láska

Ahoj Alíku, přitahují mě spíše kluci než holky. Nevím, co s tím mám dělat. Prosím, poraď mi.

kluk, 3. března

Ahoj,
smířit se s tím. Podle současného vědeckého názoru je sexuální orientace vrozená. Nemůžeš silou vůle změnit, kdo tě přitahuje.

Neuvedl jsi, kolik ti je let. Pokud ti je spíš méně než více, možná jsou tvé závěry zatím předčasné.

Alík

Holky a láska

Ahoj.
Chci se zeptat, ve třídě je kluk, který se ke mně chová zvláštně, a to tak, že pořád chodí ve třídě okolo mé lavice a on má lavici o 2 řady dál a většinu holek oslovuje jejich normálním celým jménem např. Lenko, Šárko atd., ale mě Moni. Může to něco znamenat, třeba že se mu líbím?
P. S.: doufám, že ti to nepříjde jako pitomý dotaz, předem děkuji za odpověď, Nika

holka, 13 let, 1. března

Ahoj Moni,
nepřijde mi to vůbec jako pitomý dotaz. Ale přijde mi, že se tu ptáš už počtvrté víceméně na totéž. :->

Jak jsem ti již psal v první odpovědi www.alik.cz/p/253151, ze zkrácení jména nic jednoznačného vyvodit nejde. Kdyby se mu třeba líbila Šárka, tak by jí říkal Šári? Důvody, proč chodí kolem tvé lavice, můžou být též všelijaké.

Pokud máš ty zájem, aby o tebe dotyčný kluk měl zájem, zkus mu to dát nějak jasně najevo. On možná ani netuší, že v jeho chování spatřuješ romantické signály, a pokud směrem k němu také vysíláš nějaké nenápadné náznaky, možná je neumí správně číst. Pokud spolu mají dva lidé nějaký citový vztah a jeden z nich o tom ani neví, tak to není příliš perspektivní. ;-)

Alík

P. S.: Až budeš jednou vnoučatům vyprávět, jak jsi se dala dohromady s jejich dědečkem, doufám, že nezapomeneš zmínit roli Alíkovy poradny. :-D

Poděkování poradně

Ahoj, chci vám poděkovat a říct, že si vážím každé odpovědi na mou otázku. Říká se na Googlu seženeš vždy a všechno, ale na moje věci, které jsem chtěla zjistit, nikde, ale nikde jsem nenašla odpověď. Jenom u vás na Alíkovi, jsem za to hodně ráda. AHOJ

holka, 12 let, 26. února

Ahoj,
díky moc za pochvalu, rádi pomáháme! :-)

Trumfnout v něčem Google není jen tak a těší nás, že to někdo ocení.

Alík

Zvířata

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli si myslíte, že mi rodiče dovolí si pořídit sklípkana.

holka, 12 let, 25. února

Ahoj,
neznám tvé rodiče, ani tvého vysněného sklípkana, takže těžko posoudím, jak spolu budou vycházet.

Zkouším si představit, jak by u vás probíhal ten rozhovor:
– „Mami, tati, pořídila jsem si sklípkana.“
– „Cože?!“
– „Alík říkal, že mi to dovolíte.“
– „A jak to může vědět?“
– „To je prosté, on ví všechno.“
– „Tak jo, no.“
– „Sklípkane, toto jsou moji rodiče.“
– „Těší mě, já jsem sklípkan Bedřich.“
– „Potěšení je na naší straně. Chceš si natáhnout sítě za televizí?“
– „Ne, díky, já jsem bezdrátový pavouk.“

Alík

Kamarádi

Ahoj Alíku, už nějakou dobu vím že jsem bisexual... a rád bych si o tom s někým psal, nemáš nějaký tip na nějakou stránku nebo tak něco? Předem děkuji za odpověď.

Mhatew, 14 let, 24. února

Ahoj,
tady v poradně řeší podobná témata více lidí. Koukám, že jsi zřídil i nástěnku – www.alik.cz/n/klub-gayu-a-bisexualu – takže pokud si chce někdo s menšinovou sexuální orientací veřejně povídat (v mezích neexplicitních témat, viz www.alik.cz/o/pravidla#1.g), může zajít třeba tam. ;-)

Alík

Co to je?

Ahoj Alíku.
Když bratr a sestra jsou sourozenci, tak jaký je výraz pro sestřenici a bratrance? Předem děkuji za odpověď.

Ahoj A,
díky za velmi zajímavý dotaz!

Trochu jsem zapátral a bohužel odpověď už tak zajímavá není. Žádný souhrnný pojem pro sestřenice a bratrance neexistuje a pravděpodobně neexistoval ani v dávných dobách, kdy se rozlišovali strýčenci, ujčenové a tetěnci (jako různé pojmy pro bratrance podle pohlaví rodiče a jeho sourozence). Velmi pěkný výčet všech možných příbuzenských pojmů je na české Wikipedii:
cs.wikipedia.org/wiki/Seznam%5fčlenů%5frodiny

Vývoj jazyka kráčí různými cestičkami. Přestože všelijaké archaické pojmy vymizely, žádný pěkný souhrnný pojem pro potomky sourozenců rodičů nevznikl.

Zajímavé je, že třeba v angličtině existuje naopak pouze souhrnný pojem: cousin. Překladatelé do češtiny musí vždy zkoumat širší kontext, aby zjistili, jestli je tím míněn bratranec, nebo sestřenice. :->

Alík

Moje tělo - kluci

Ahoj Aliku, nedávno jsem slavil 12 let a mám 165 cm... Je to okay? A můj penis má v klidovém stavu 12 cm a při erekci 15,5 cm... je to ok?

Lukáš, 12 let, 23. února

Ahoj,
je to naprosto oukej. Jestli jsi omylem neproházel uvedená čísla, zřejmě vypadáš jako normální člověk po oslavě 12 let.

Alík

Poradna - dotazy k webu

Ahoj.
Čekám na odpověď ohledně váhy už od 8. února a Alík garantuje odpověď do 7 pracovních dnů, co mám dělat?

Anit, 22. února

Ahoj,
neptat se pořád dokola na totéž a nevymýšlet si.

Alík garantuje zpracování, ne odpověď. Během dvaceti dní jsi poslala čtyři dotazy ohledně váhy, na tři z nich jsi dostala velmi kvalitní podrobné odpovědi (přestože v nich byly určité nevěrohodné nekonzistence) a i ten čtvrtý skončil zpracovaný už třetí pracovní den – smazáním. Nejsi tu jediná, kdo potřebuje radu a ostatní tazatelé si odpověď vezmou k srdci, neberou ji jako součást nekonečného dialogu, nebo jako hru.

Děkuji za pochopení.

Jiné téma

Ahoj Alíku, jaké oblečení je vhodné do divadla?
Díky za odpověď.

holka, 11 let, 11. února

Ahoj,
to záleží do jisté míry na druhu divadla, na jeho úrovni. Jinak se člověk obléká, když jde třeba do Národního divadla, jinak do nějakého malého komorního divadélka. Čím lepší divadlo, tím lepší oblečení se od diváka očekává. Určitým vodítkem k úrovni divadla může být cena za vstupenku...

Myslím, že do běžného divadla stačí běžné slušné oblečení, v jakém se třeba chodí do školy... možná trochu slušnější, čistě vyprané, voňavé... pokud možno nepotrhané. :-)

Většina diváků se chodí koukat zejména na to, co hrají herci na pódiu, takže to, co mají na sobě ostatní diváci, nebývá zase tak důležité.

Alík

Nepatří do poradny

Ahoj Alíku, je mi 10 let a chcy se zeptat co to je menstruace holky ve třídě si o tom povidali a mě zajímá jestli to taky budu mýt

Cyril, 10 let, 13. února

Në, nechcëš se zeptat. Ty už v deseti letech studuješ brněnskou průmyslovku?

Jsi nesmírně šikovný, že sem umíš vložit takto z tvého pohledu patrně mistrovsky zábavný dotaz mrhající časem lidí, kteří pomáhají dětem, ale už to prosím víckrát nedělej, Jirko. Teda pardon... Cyrile.

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Vždy, když jdu ze školy, tak mě najednou začne bolet hlava. Ta hlava mě potom bolí celej den. A nevím, z čeho to může být. Doufám, že jste mojí odpovědi porozuměli a přeji pěkný den. - Kubina

kluk, 13 let, 9. února

Ahoj,
příčinou může být nevyspalost, nedostatek tekutin... možná i nějaká alergie na něco, kolem čeho procházíš. Zkus déle spát, víc během dne pít a chodit ze školy jinou trasou. Pokud nic z toho nepomůže, doporučuji promluvit si s lékařem, po internetu diagnózu neurčíme.

Alík

P. S.: Porozuměl jsem tvojí otázce, ne odpovědi, odpověď píšu já. :-)

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, bojím se, že mám rakovinu pravého varlete, jelikož mě občas bolí a našel jsem si tam bulku. Chtěl jsem to říct rodičům, ale prostě mi to nešlo. Potřeboval bych vědět, jak jim to říct. Děkuji.

kluk, 14 let, 10. února

Ahoj, jakkoliv!

Pardon, že to řeknu takhle natvrdo, ale: I kdybys to rodičům oznámil tím úplně nejtrapnějším možným způsobem, tak je pořád mnohem lepší být trapně naživu než nechat se důstojně pohřbít. Je to sice choulostivé téma k rodinné diskusi, ale nemá smysl předstírat, že varlata neexistují. Těžko se na tebe budou zlobit za to, že sis všiml možného zdravotního problému. Možná je to vyděsí, třeba i zbytečně (jsou i jiné možné diagnózy než rakovina), ale není jiná cesta. Takže prosím posbírej odvahu a rozum a jednej. Hned!

Přeji ti, ať ti to dobře dopadne.

Alík

P. S.: Můžeš si také zajít k doktorovi sám bez rodičů, ale to nedoporučuji...

Poradna

Podľa mňa by ste nemali všetkým deťom radiť, aby si vyhľadávali niektoré věci sami, môžu tím naraziť na nevhodné obrázky a videá. Keď vyhľadávajú napr. čo je masturbácia, sex alebo iné. Mohli by ste dať deťom link na nejakú vhodnú stránku ktorá im to vysvetlí ako napríklad Wikipédia.
Radko. :]

Ahoj Radko,

rozhodně souhlasím, že citace a/nebo odkaz na konkrétní zdroj je vždy lepší než poslat tazatele na vyhledávač. Když už je u dotazu veřejná odpověď, má to být odpověď k světu! :-)

Nicméně třeba Google i na potenciálně lechtivé dotazy běžně dává na předních místech spíš odbornější zdroje, velmi často i přímo Wikipedii. Když se podívám na Seznam.cz, ten je na tom hůř, hm... :-|

I ta Wikipedie může občas obsahovat nevhodný obsah, protože ji může upravovat kdokoliv, ale je pravda, že jakékoliv nevhodné vandalství bývá rychle vyřešené.

Alík

Sport

Ahoj, chtěla bych se zbavit ježdění autobusem, autem a podobně, abych se více hýbala. Bohužel mám školu přes město, takže bych to pěšky nestíhala. Na kolečkových bruslích neumím, kolo nemám k dispozici. Nenapadá vás nějaký další způsob? Předem moc děkuju!

holka, 16 let, 30. ledna

Ahoj,
co třeba koloběžka? Dnešní moderní koloběžky jdou i dobře složit, prodávají se i varianty s motorem, které dovedou trochu ušetřit námahu cestou do kopce.

Nezavrhoval bych úplně možnost chodit pěšky. Píšeš, že bys to nestíhala... chápu, jak to myslíš, nechce se ti vyrážet dřív, nebo si přivstat jen kvůli delší cestě. Zejména v zimě, kdy bývají rána chladná a temná, to nezní moc lákavě. Ale až bude ráno tepleji a světlo, tak by to šlo, ne? ;-)

Také můžeš třeba jezdit autobusem jen část cesty a zbytek chodit pěšky.

Alík

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Mám pro tebe takový dotaz, jsem v 7. třídě a kluci mě vždy oslovovali Moniko, ale teď k nám do třídy přišel nový kluk a ten mě oslovuje Moni, může to znamenat, že se mu líbím?

holka, 13 let, 26. ledna

Ahoj Moni,
může to znamenat ledacos. Kvůli tomu, že přišel z jiné třídy, může mít jiné návyky při jednání se spolužáky. Mohl třeba znát nějakou jinou Moniku, kterou osloval zkráceně, a nevšiml si, že ve tvé třídě to není běžné. Tobě to oslovení připadá důvěrnější proto, že ti tak říkají doma? To on nejspíš také neví. Kdyby tě oslovoval nějak zdrobněle, třeba „Moničko“, tak to by možná něco naznačovalo, ale takhle není nic jisté.

Pokud se mu skutečně líbíš, nejspíš najde lepší způsoby, jak ti to dát najevo, než tím, že ti usekne slabiku. :-D

Alík

Co to je?

Dobrý den, chci se zeptat, je holka to samé jako přítelkyně?

kluk, 11-15 let, 27. ledna

Ahoj,
záleží na tom, v jaké situaci se ten pojem použije. Ano, v některých případech to jsou slova stejného významu.

Všeobecně označuje pojem holka osobu ženského pohlaví. Když třeba rodič mluví o svém dítěti, tak myslí holkou spíš dceru. Kdyby v nemocnici po porodu doktor říkal „gratuluji maminko, je to přítelkyně“, asi by to naznačovalo, že utekl z psychiatrie. :->

Alík

P. S.: Ty máš ale krásné věkové rozpětí. Jestli chodíš i ve škole do čtyř tříd najednou, tak musíš mít hlavu jako nafukovací žirafu.