Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Alík

  Celkem zodpověděl dotazů: 15813

  Odpovědi za posledních 161 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Nepatří do poradny

  Dobrý den,
  Jeden kluk na mě furt dělá nějaké posunky. Na treninku mě v bazene furt tahá za nohu. Vadí mi to. Co to znamená a co s tím mám dělat.
  Děkuji za odpověď

  Kokoro, 13 let, 20. dubna

  Třeba je to vodník! :-c
  Ale asi ne, vodníci neexistují…

  Tohle je už pátý dotaz zaslaný během posledních tří dní, kde řešíš nějaký problém s klukem, ale tvé příběhy k sobě nepasují, v některých ohledech se navzájem vyloženě popírají. Řekl bych, že nás tady někdo tahá za fusekli!
  Poradna není na hraní, najdi si laskavě jinou zábavu. :-(

  Pokud náhodou popisuješ zrovna v tomto dotazu skutečný problém, řekni zmíněnému klukovi, ať tě za nohu netahá a ať se raději chová třeba jako ti kluci z tvých ostatních dotazů. ;-)

  Alíkoviny

  Reklama na vlastní knížku

  Ahoj poradno,
  Já vím, že je to divná otázka, ale zajímalo by mě, jestli bych tu mohla udělat např. v Alíkovinách reklamu na mou knížku. Jenom o čem je a tak. Mě je totiž deset let a chtěla bych o ní dát nějak vědět. Já se nechci nijak chlubit, prostě jsem se na to chtěla zeptat. Omlouvám se za dotaz.
  děkuji moc$>
  Magduška
  PS. Možná vám to bude připadat trohu divné, nezlobte se, prosím:-D

  Ahoj,
  v deseti letech jsi napsala knížku?! To je úžasné! ok

  Reklamu si udělat určitě můžeš! Pravidlo 7 říká, že přiměřené podporování vlastní tvorby je dovolené.

  Jen tedy je v případě Alíkovin nezbytné, aby článek měl i nějakou svoji normální náplň, aby to nebylo jen „Ahoj, napsala jsem knížku o veselých ponorkách, mějte se!:-) … Můžeš třeba popsat, jak jsi začínala, jak to bylo náročné, nebo uvést ukázku z té knížky. ;-)

  Kdybys byla starší, tak bychom tě poprosili, jestli bys nám pár výtisků nedala do katalogu dárků (pokud je knížka prodávaná ve fyzické podobě) výměnou za propagaci. Ale v takto mladém věku ti klidně uděláme reklamu úplně zadarmo. :-3

  Alík

  Nepatří do poradny

  Zoufalství dekadentního humoristy

  POČKEJTE JE TO VTIP PROSÍM!!!

  kluk, 13 let, 10. srpna

  Hm. Popsat trestný čin, to je vskutku k popukání!
  Ale když ten vtip, ve kterém jsi výslovně napsal, že to není vtip, chceme předat policii, ať se také během tvého výslechu zasmějou, tak se ti to najednou nelíbí?! Taková smršť nářků psaných s CAPS LOCKem se jen tak nevidí. :-$

  Zneužíváš k pobavení službu určenou pro pomoc dětem v nouzi. :-E

  Bereme na vědomí, nic posílat nebudeme.
  Připomínám, stejně jako loni, že poradna má ohlašovací povinnost.

  Význam slova

  Nerozumím odpovědím „tvoje máma“

  Dobrý den, co je to za trend říkat „tvoje máma“, moc tomu nerozumím.

  kluk, 12 let, 25. června

  Ahoj,
  myslím, že je to jistý druh vtipu. Nebo spíš pokusu o vtip.
  Většinou není příliš úspěšný a nikdo se mu nesměje.

  Viz Jaký máte názor na hlášku tvoje máma?

  Dovolím si podotknout, že to není nic nového, základními školami tyto hlášky kolují už strašně moc dlouho. Je docela možné, že je slýchal i tvůj táta. :-)

  Alík

  Kamarádi

  Kamarádka ví moje hesla, je to v pohodě?

  Dobrý den >X<-
  chtěla bych se zeptat jestli je v pohodě, když moje BFF ví heslo od mého instagramu, e-mailu, Alika, Snapchatu, mobilu. Do nedávna mi to nevadilo ale minule jsem byla u ní na návštěvě a přes její počítač jsem se přihlašovala na instagram a byla tam i druhá kámoška a moje BFF se chválila, že ví všechna moje hesla a já jsem zůstala taková, že jakože halo, řekla jsem jí ho ve 3. třídě a to jsme měli pouze e-mail a řekla jsem jí ho, protože jsem jí důvěřovala. A bojím se, že když se někdy pohádáme může to použít proti mně. Přemýšlela jsem, že si je změním ale bojím se, že kdyby to zjistí tak se hrozně naštve.
  Děkuji.@)->-

  holka, 13 let, 13. března

  Ahoj,
  to rozhodně v pohodě není. Svoje heslo nikdy nikomu neříkej. Pokud máš podezření, že ho někdo zná, okamžitě ho změň!

  Existují jen dvě místa, do kterých se hesla sdělují:

  1. Přihlašovací formulář služby, do které se heslem přihlašuješ.
  2. Závěť – aby se v případě nečekané smrti člověka mohli pozůstalí dostat do jeho počítačových záležitostí a náležitě je dořešit/uzavřít.

  Nikdo jiný nemá na heslo nárok. Ani kdyby ti volal někdo, kdo by tvrdil, že je technická podpora. Heslo se nikdy nikomu neříká!

  Pokud se kamarádka může dostat do tvé e-mailové schránky, tak se nejspíš může dostat i do úplně všech služeb, kde jsi tuto mailovou adresu zadala jako kontaktní, protože u všech pak může zadat, že zapomněla heslo a chce si nechat vygenerovat nové.

  Kdokoliv, kdo zná tvé přístupové údaje, se za tebe může vydávat. Sdělit někomu heslo, to není projev důvěry, ale spíš projev velké neopatrnosti. Zkus si představit, že ti účty někdo neznámý ukradne, že změní hesla i kontakty – což může být zatraceně nepříjemná situace – jak si potom odpovíš na otázku, kdo za to může? Uhodl někdo tvoje heslo, nebo tě zradila kamarádka? To se nejspíš nikdy nedozvíš. I kdyby v tom kamarádka byla nevinně, budeš ji podezírat, jestli třeba to heslo neřekla nějaké další kamarádce.

  Je docela normální, že si lidi čas od času heslo změní. A že nemají na všech službách stejné heslo. Kdyby se tvá kamarádka naštvala, že jsi heslo změnila, můžeš jí vysvětlit, že měnění hesel je úplně běžná bezpečnostní praktika.

  Alík

  Poděkování poradně

  Ahoj, moc děkuji za odpověď. Rodiče mi slíbili, že si Galaxyho za několik měsíců koupíme zpět! Mezitím za ním budu 1 týdně jezdit a starat se o něj! Jsem neskutečně šťastná. Jste bezva! $>ok:-)

  Ohledně koně/, 25. dubna

  Přejeme hodně štěstí tobě i koníkovi. ;-)>X<-

  Jiné téma

  Věková hranice filmů

  Ahoj poradno,
  všimla jsem si, že u některých filmů v kinech je hranice od 12 let, jak můžou ti lidé poznat, že dotyčnému 12 není, když u sebe o tom nemá žádný doklad? Nebo si musí brát svůj rodný list s sebou? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 8. dubna

  Ahoj,
  to je většinou doporučení pro rodiče.

  Myslím si, že kinům je to celkem jedno. Pokud nevysílají vyloženě nějaký sexuálně nespoutaný film, který by mohl ohrožovat mravní výchovu dětského diváka (pod 18 let), tak je žádná zákonná norma nenutí hlídat věk. Můžou sice na dětského diváka přísně a podezíravě koukat, když si kupuje lístek, ale to nemění nic na tom, že ten lístek chtějí prodat (a popcorn apod.). Rozhodně nebudou svým zákazníkům kontrolovat rodný list, to by nebylo pěkné ani z hlediska ochrany osobních údajů. :-(

  Doplnění od studenta práv Yaboiii:
  Filmy do 15 a 18 jsou skutečně mládeži nepřístupné, filmy do 12 jsou jen „nevhodné“, takže existuje norma, co to upravuje (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-496#p4) a k tomu „Při konání kinematografického představení je pořadatel povinen zajistit vyloučení účasti osob, na které se vztahuje případné omezení přístupnosti díla“ (§ 5, odst. 5). U těch 12 let povinný není – asi kvůli tomu, že to fakt prokázat nejde.

  Předpoklad je, že dítě si nevybírá film úplně samo, ale že má svůj záměr domluvený s rodičem… a že rodič věková doporučení vnímá. Věkové limity pro filmy i pro počítačové hry (nebo dárky na Alíkovi) existují proto, že podstatná část rodičů chce mít zjednodušený přehled, jaké kultuře jsou jejich potomci vystavováni, aniž by ji sami museli shlédnout či odehrát. Mnohdy bývá toto hodnocení trošku nelogicky vychýlené tak, že hlavní hrdinka filmu může postřílet desítky lidí a film je pořád dětem přístupný, ale běda, jestli řekne nějakou ošklivou vulgaritu, nebo dokonce odhalí ňadro! :->

  Rodič může mít na věc jiný názor, nebo nemusí hodnocení věřit.

  Kdysi existovala i organizace ICRA (viz anglická Wikipedie), která chtěla hodnotit přístupnost webových stránek, ale naštěstí se moc neuchytila. Takže portál Alík.cz nemusí nijak speciálně vyznačovat, že je dětem přístupný. O:-)

  Věková doporučení sestavují obvykle zájmové organizace, které zastupují zábavní průmysl v příslušné oblasti. Velká hollywoodská studia vybírají komisi, která hodnotí filmy, velcí výrobci her vybírají komisi hodnotící hry. Nebývají to nezávislí pozorovatelé, nebo někdo, kdo by byl třeba jmenovaný zvolenou vládou. I to je jeden z důvodů, proč nemají autoritu srovnatelnou se zákonnými limity. Také z toho vyplývá, že menší nezávislé filmy nebo hry můžou být vyhodnocované přísněji, nebo můžou skončit úplně neposouzené.

  Alík

  Přihlášení/Registrace

  Historie hledání a IP adresa

  Zdravím, jsem tu nová, mohu se prosím vás zeptat na otázku takovou, jak v registrovaní myslíte to povolení o přístupu k IP adrese a historii? To vidíte někteří mojí historii v Googlu, nebo jak, moc to nechápu, ani mojí rodiče🙏😩
  Přeji hezký den.

  Ahojky,
  vítám novou tvář! Neboj se, jsme tu hodní! O:-)
  Děkuji za otázku, zkusím tuto záludnost vyjasnit.

  Historie hledání

  Historií hledání se myslí pouze hledání uvnitř tohoto webu, tedy skrz tu zdejší zelenou kolonku nahoře na stromě. Do tvé historie v Googlu se nikdo zvenku nedostane, tu používá jen a pouze Google (k tomu, aby ti zkreslil výsledky hledání), nanejvýš ji jsou schopni vydat policii v případě, že si to od nich vyžádá. Ale my se do ní rozhodně nedostaneme, ani bychom nechtěli.

  Klademe velký důraz na ochranu soukromí, ale i na bezpečnost dětí. Uchovávání historie hledání je právě projevem důrazu na bezpečnost. Správci Alíka v případě podezření z nebezpečné situace zkoumají různé stopy, které jim pomáhají objasnit, co se děje, a vyhledávané pojmy můžou ledacos napovědět o záměrech, které uživatel má. Rozumím, že může být svým způsobem znepokojivé, že tyto údaje může někdo vidět, ale naši správci jsou důkladně prověření svědomití lidé, které zná vedení webu osobně. Myslím, že třeba u Googlu bude slabší kontrola, kteří z jejich zaměstnanců smí do historie uživatelů vidět.

  Informaci, že uživatel použil zdejší hledání, využíváme i jinak – třeba když někdo zakládá novou nástěnku, provádí se kontrola, jestli v nedávné době zkusil hledat v nástěnkách. Pokud nic nevyhledával, je vysoká šance, že založí opakovanou nástěnku, která by mohla skončit zamčená, takže ho automaticky varuji, že by měl raději zkusit hledání. ;-)

  IP adresa

  – „Řekni mi něco o sobě!“
  – „Moje IP je 80.211.196.144.“
  – „Ta je krásně sudá.“
  – „Díky, mívala jsem lichou, ale nebavila mě.“
  – „Liché bych také nebral, no.“
  – „Pořád tam mám tu 211.“
  – „Nikdo není dokonalý.“
  – „Jaká je tvoje IP?“
  – „Změňme téma. Jakou máš barvu očí?“
  – „Tak ty máš v IP prvočísla?!“
  – „Mé oči jsou modré!“

  Co se týče IP adresy, tu považují úřady oficiálně za osobní údaj. Což upřímně řečeno nedává vůbec smysl, protože to je napůl náhodná kombinace čtyř čísel, kterou ti přiřadil poskytovatel připojení v okamžiku, kdy ses připojila do sítě. Není odvozená od ničeho osobního, sama o sobě nám vůbec nic neříká, není ani unikátní (stejnou IP můžou mít i stovky lidí).

  Ze tvé IP adresy můžeme, pokud se budeme snažit, odhadnout místo, odkud jsi připojená. Lze to zjistit s pomocí rozsáhlých a převážně volně šířených databází. Ale jednak tento údaj nebývá moc přesný (v lepším případě se dozvíme město, v horším případě hlavní město), jednak může být i zastaralý, jednak tento druh analytického provázání jde dělat i s hromadou dalších informací, které se za osobní údaj nepovažují.

  Třeba pokud bys při psaní dotazu použila hovorovou češtinu s určitým nářečím, tak bychom mohli odhadnout, z jakého jsi kraje, protože víme, jaký kraj používá jaké nářečí. Pokud někomu autokorekce v mobilu omylem přidá do slov azbuku, tak se zase dozvíme, že pochází pravděpodobně z východu Evropy. Identifikace použitého prohlížeče v sobě někdy mívá i označení mobilu a z té můžeme odhadovat, jestli jsi chudá či bohatá. Jsou to takové volně pohazované útržky, dílčí informace, ze kterých je možné detektivním úsilím sestavovat nějaké dojmy a spekulace… a do stejné kategorie by podle nás logicky měla spadat i IP adresa.

  Úřad na ochranu osobních údajů (a Evropský soudní dvůr) si však myslí, že IP adresa osobní údaj může být, proto se pro jistotu ptáme, jestli ji smíme uchovávat. Registrace je v tuto chvíli podmíněna tím, že souhlas dostaneme. Ale nějaké vyšetřování, kde jsi připojená a kdo jiný použil stejnou IP adresu, správci Alíka neprovádějí, pokud k tomu nemají vážný důvod. Existují i různé technické nástroje, které umí IP adresu maskovat, a ty u správců paradoxně vzbudí větší pozornost, protože běžné děti se nesnaží takhle důkladně zamaskovat.

  Bezpečnost a ochrana soukromí jsou mnohdy protichůdné cíle, často bývá jeden na úkor druhého. Nad obojím je dobré přemýšlet. Na tomto webu se snažíme hledat tu nejlepší rovnováhu, jaká je v rámci dětského webu možná. Dostali jsme za to letos i cenu. ;-)

  Alík

  Kamarádi

  Okolí má výhrady k tomu, že jsem na Alíkovi

  Ahoj poradno :-D předem se omlouvám za to že píšu teď nějak často, vždy mě napadne další dotaz co bych potřebovala vědět až po tom, co už jeden napíšu, teď mám dva takové rychlé dotazy, takže já jsem sice na Alíkovi docela chvilku, ale baví me to tu a chci tu být, jediný problém je ten, že mi moje kamarádky říkají ze je to pro malý děti a ze tahle stránka je tak maximálně pro srandu, takže proste takový ti vtipálci co si dělají srandu z poradny a jsou tady jenom kvůli srandě, a můj bratr (13 ) na to má názor takový, ze je tady nebezpečí a muže se mi něco stát, ze jsou tu heckři atd. Nevím co mám dělat :-( jenom rodiče ví, že jsem na Alíkovi a jsou jediný, kterým to nějak tak nevadí, nevím, co mám dělat, říct kamarádkám ze si muzu delat co chci se mi nechce, mám takovou osobnost ze to proste říct nemuzu a bojim se ztráty kamarádek :-( . No a druhy dotaz […] (odmazáno)

  předem dekuju a mějte hezky den :-)

  holka, 11 let, 24. července

  Ahoj,
  to je zapeklitá situace. Nepochybně to vyzní z mé strany zvláštně, ale možná bys mohla před svým okolím můj web trošičku hájit. O:-)

  Průměrný nezletilý uživatel Alíka je o pár let starší než ty. Máme sice na první pohled roztomilou hlavičku webu s kresleným pejskem, ale při bližším ohledání je očividné, že klademe velký důraz na psaný text. Není tu moc videí, nemáme tu ani animované GIFy, články mívají tisíce znaků (a mnoho dotazů v poradně také není zrovna stručných), bez pozorného čtení se tady člověk daleko nedostane – takhle si tvé kamarádky představují web pro malé děti? O=

  Co se týče zábavnosti poradny, opět jde poměrně snadno ukázat, že většina dotazů moc veselá není. Naopak občas řešíme smrtelně vážné potíže, popsané stoprocentně skutečnými dětmi. Někdy necháme zveřejnit i poděkování. O starších všelijak-divných dotazech vzniklo pár slavných videí, ale občas zpozorujeme, že vznikají i méně slavná videa, kde se někdo rozhodne „pobavíme se u Alíkovy poradny“ a bez větší přípravy se rozhodne číst dotazy… a výsledkem je nuda. Někdy je nám začínajících YouTuberů skoro až líto, že pro ně nemáme dostatek humorného materiálu. :->
  Pokusy o vtipné dotazy v posledních letech už nezveřejňujeme, takže vtipálci mají většinou smůlu.

  Tvůj bratr se obává hackerů? Hm, jak tohle vysvětlit? To je docela oříšek. Hacker je česky počítačový odborník, ne nutně útočník. Máme tu mezi uživateli několik lidí, kteří počítačům rozumějí a které nejspíš čeká slibná kariéra v oboru informačních technologií. Všichni zdejší hackeři jsou neškodní a přátelští. Že by nějaký expert útočil na zdejší uživatele, o tom slyšíme prvně. Když to porovnáme třeba s provozovatelem Instagramu: společnosti Facebook před třemi lety unikla databáze skoro milionu a půl českých uživatelů! Webu Alík.cz se podobně nebezpečný průšvih nikdy nestal. Jsme nedobytná pevnost! B-)

  Možná jsem tvého bratra špatně pochopil a obává se jinak nebezpečných lidí, těch, kteří touží ubližovat dětem. Pokud si sem takto narušený člověk troufne vkročit, většinou zkouší odlákat dítě pryč, na Skype nebo na Instagram, aby mu nehrozilo dopadení. Protože sociální sítě pro dospělé moc nehlídají bezpečnost dětí. My na ni klademe velký důraz a rizikové lidi neváháme okamžitě nahlásit policii. Pokud se nenecháš vylákat na jiný web, jsi tu v bezpečí. Můžeš se svého bratra zeptat, jak poznává, jestli jsou bezpečné weby, na které on sám chodí…

  Jinak také viz starší dotaz: Je Alík bezpečný?

  Všechna argumentační munice, kterou ti tady sypu, předpokládá, že s kamarádkami a bratrem můžeš normálně diskutovat. Pokud diskuse z jakéhokoliv důvodu možná není, nabízí se možnost toto téma prostě neřešit. Nemusíš s nimi o mém webu mluvit. Máš nárok na soukromé záliby, o kterých nepotřebují vědět. ;-)

  Alík

  P. S.: S druhým dotazem ti já neporadím, omlouvám se, polož ho prosím odděleně. O:-)

  Katalog dárků

  Věk uváděný u hry

  Ahoj Alíku a spol.
  Já bych se chtěla zeptat ohledně výher u soutěží. Když třeba vyluštím tajenku a vyhraju a je tam na výběr hra např. od 16 let, tak jestli se to bude nějak kontrolovat jestli mi už těch 16 let bylo, nebo ne? A jestli ano, tak jak?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  bez obav, rozhodně nebudeme nijak kontrolovat, kolik ti je. ;-)
  Ani tvé osobní údaje neovlivňují losování v případě soutěže.

  Uváděný doporučený minimální věk u dárků je jen orientační, stanovený buď výrobcem, nebo (v případě her) nějakou autoritou zastupující domnělý zájem rodičů. Není na nás posuzovat, jestli je tento zájem v souladu se zájmy tvých rodičů, předpokládám v dobré víře, že v běžně fungující rodině si to nějak domluvíte sami. O:-)

  Jinak na tomto webu platí, že:

  • Nechceme sbírat vaše osobní údaje.
  • Nechceme, abyste o svém věku lhali.
  • Můžete věk neříkat, aniž by vás to znevýhodnilo.

  Jediné, co je pro nás z hlediska práva důležité, je hranice 15 let, kvůli správě osobních údajů.

  Žádný z dárků v katalogu neobsahuje přehnané explicitní násilí nebo explicitní sexuální scény a podobné věci, které by vyžadovaly zákonnou ochranu přístupnosti od 18 let.

  Alík

  Poradna

  Ahoj,
  Mám dotaz a zároveň prosbu. Jdou nějakým způsobem smazat minulé dotazy? Všimla jsem si že jdou smazat z mého profilu, ale to pořádný nezmizí. Nejdou nějak smazat, nebo upravit jméno, aby určití lidé nepoznali, kdo dotaz psal?

  Ahoj,
  smazat dotaz jde, pokud je skutečně vážný důvod.

  Z tvého staršího dotazu v poradně Alík radí dětem jsem odmazal jména. Pravidelně prosím, ať všichni respektují pravidlo, že je poradna anonymní, ale je to marné. :-)

  Někteří považují za slušné se podepsat, někteří za projev dostatku odvahy, někteří moc nepřemýšlí nad tím, že dotaz bude zveřejněný… ale podpis je navíc. Pavlové nedostávají jiné rady než Jakubové, ani Magdaleny jiné rady než Marie. Odpovídajícím odborníkům je celkem jedno, jak se při dotázání jmenujete, ale vám to možná jednou jedno nebude. Myslete na to prosím. :-3

  Strach

  Ahoj, mám noční můry o tom, že se ve tři ráno probudím a kamarád mi umývá okno, co s tím?

  Albert, 11 let, 5. března

  Ahoj,
  zkusím předpokládat, že je tento dotaz míněný vážně.

  Mozek si během spánku třídí informace, sny jsou chaos poskládaný z informací a pocitů, které prožíváš v bdělém stavu. Nemůžeš moc ovlivnit, co se ti zdá, ale můžeš do jisté míry ovlivnit, co tě trápí – přesněji řečeno snažit se, aby tě to netrápilo…

  Můžeš si zkusit s kamarádem (nebo s někým jiným) promluvit o něčem, co s mytím oken souvisí. Třeba tě to uklidní a přivede na jiné myšlenky.

  Nevím ale, proč by tě mělo děsit, že ti kamarád umývá okno. Zní to jako pěkné gesto. I když ve tři ráno by bylo poněkud neobvyklé. To máš strach, že tě tím probudí? Nebo tě děsí, že máš okno záměrně špinavé a někdo z tvého okolí zradí tvoji důvěru a zkusí ho tajně umýt? :-)

  Alík

  Význam slova

  Nenávist k Rusům

  Ahoj, mám dotaz.

  Je také rasismus například nenávist k Rusům?

  holka, 12 let, 9. srpna

  Ahoj,
  rasismus je jen posuzování člověka na základě rasy. Rusové nebývají rozeznáváni jako speciální rasa, takže nenávist k nim přímo rasismem není. Ale je to pořád druh xenofobie, v principu stejně špatný a zavrženíhodný jako rasismus. :-(

  Obecně se krátkozraké plošné odsuzování lidí podle příslušnosti do nějaké skupiny označuje jako bigotnost. Není to příliš používané slovo, asi proto, že nezní moc úderně. Je nadřazené k rasismu, xenofobii, nacionalismu, antisemitismu, sexismu i homofobii. Bigotní lidé nehodnotí skutečné chování jednotlivce, ale zkratkovitě se zaměří na nějakou jeho (zpravidla neměnnou či neovlivnitelnou) příslušnost ke skupině, kterou nemají rádi.

  Bigotně se chová třeba ruská vláda, když její komentátoři označují plošně všechny Ukrajince za nacisty. Házet do jednoho pytle všechny Rusy je úplně stejně nemorální. :-o

  Člověk si nevybírá, kde a komu se narodí, může si ale vybrat, co si myslí, co říká a zejména co dělá – za to by měl nést odpovědnost. Nesnášet někoho za věci, které nedělá, je trochu hloupé, ne? A myslím, že je to hloupé vždy, za jakékoliv situace, nehledě na válku…

  O tom, že Putin zaútočí na Ukrajinu, drtivá většina Rusů nerozhodovala. Nekonalo se žádné referendum. Vypadalo to, že tamní občané byli invazí podobně překvapení jako zbytek světa. :-)

  Statistiky bývají také někdy zkreslené, třeba článek Souhlasíme, ať Putin rozhodne tak, nebo úplně jinak, míní dvě třetiny Rusů ve skutečnosti popisuje, že s jistotou jen 25 % souhlasí s jakýmkoliv rozhodnutím. Ale redakci i čtenářům v diskusi je nejspíš jedno, že nadpis lže. :-(

  Občas někdo obhajuje projevy nenávisti k Rusům všelijakými statistikami o jejich převažujících názorech, ale ta rozhodující statistika v podobě svobodných demokratických voleb už tam spoustu let neprobíhá, takže skutečný nezkreslený názor tamních obyvatel neznáme. I kdybychom s jistotou věděli, že svému prezidentovi fandí víc jak půlka Rusů (což je sporné), pořád je tam nějaká opozice, která by chtěla tuto nesmyslnou válku zastavit a kterou tvoří také Rusové – ty bychom měli také nesnášet? Proč?

  Příležitostně je nenávist obhajována dějinami, poukázáním na fakt, že ruské impérium bylo vždy dobyvačné a drze namyšlené. Totéž ale platí pro úplně každé království v dějinách, dokonce i naši prapředkové před pár tisíci lety sprostě vraždili nevinné a zabírali jejich území. Během středověku bylo obávanou agresivní velmocí Švédsko – z dnešního pohledu nepředstavitelné. Velice výraznou a rychlou proměnou prošly státy, které prohrály druhou světovou válku, zejména Japonsko se proměnilo z brutálního dravce v mírumilovného pacifistu. Národní mentality, ať už si pod tím představuje kdokoliv cokoliv, nejsou vytesané do kamene. Lekce z dějepisu tedy zní, že různým státům trvá různě dlouho, než se poučí ze svých opakovaných krvavých omylů a než pochopí, jak se mají chovat… ale časem to pochopí každý. Proč by zrovna Rusko mělo být výjimkou?

  Ruská státní propaganda ráda zužitkuje citace o tom, jak západní lidé úplně všechny Rusy a všechno ruské nesnáší. Jejím cílem je prohlubování válečných příkopů. Chcete jí pomáhat?

  Nedostatkem bigotního uvažování je, že většinou nenabízí žádné pěkné řešení. Jestliže někdo skutečně nesnáší celý národ, co s tím chce udělat? Jak může takovou závadu opravit, aby byl šťastný? Spáchat genocidu? Postavit vyhlazovací tábory, aby z povrchu zemského odstranil i ženy a děti? Nebo posypat města atomovkami? :-c
  Pokud nic z toho nezní jako správné řešení, tak možná řešíme nesprávný problém. O=

  Pokud nevadí každý Rus, ale jen určité chování u určitých vlivných osob, tak je lepší soustředit hněv na to chování. To jde opravit, vlivné osoby vyměnit. ;-)

  Je úctyhodné, když se člověk nadchne pro spravedlnost, když chce trestat viníky velké křivdy, ale měl by se snažit, aby nevyráběl křivdy nové tím, že se svojí zlostí netrefí. Žádný čin není tak zlý, aby si odsouzení za něj zasloužili nevinní. @)->-

  Alík

  Škola

  Můžu si průměr vytáhnout na jedničku?

  Ahoj, dostala jsem ze zeměpisu 3. Mám průměr 2,33. Do konce tohodle roku to potřebuju vytáhnout na jedničku. Nevím jestli to zvládnu a navíc mě zeměpis stráááááášně nebaví. Myslíte, že mám vůbec šanci to vytáhnout z trojky na 1?

  holka, 12 let, 15. března

  Ahoj,
  tvá známka ze zeměpisu vypadá jako pěkná matematická úloha. :-D

  Máš průměr 2,33, z nějakého počtu známek, který jsi nám neprozradila, říkejme mu n. Chceš dosáhnout průměru 1,5… kolik na to potřebuješ jedniček? Řekněme, že jich bude x.

  Vychází nám rovnice:

  (2,33 • n + 1 • x) / (n + x) = 1,5

  Tedy nkrát známka, která se průměruje do 2,33, plus x jedniček, děleno n+x, to všechno má vyjít 1,5. Přenásobíme pravou stranu x+n, něco odečteme, něco přeskupíme… a vychází nám docela elegantně vypadající:

  x / n = (2,331,5) / (1,51)

  To nám vychází:

  x / n = 1,66

  Jinými slovy potřebuješ dostat 1,66krát víc jedniček, než kolik jsi zatím dostala známek.

  Pokud jsi dostala třeba dvě dvojky a jednu trojku, tedy tři známky, tak 3 • 1,66 = 5, musíš dostat pět jedniček, abys měla průměr 1,5. Nejspíš bys měla chtít ještě i šestou, abys průměr přehoupla pod 1,5. (Můj jednoduchý výpočet také nezohledňuje, že různé známky můžou mít různou váhu.)

  Jestli je ve tvém případě možné dostat tolik jedniček, to záleží na tom, kolik budeš mít příležitostí dostat známku, a jestli se zeměpis zvládneš naučit tak dobře, abys skutečně samé jedničky dostala. ;-)

  Hodně štěstí. >X<-

  Alík

  Sexuální orientace

  Ahoj,
  Dnes se mi stala jedna věc. Měli jsme přestávku a já se bavila s kamarády. Ve třídě máme pár blbců a ty většinu přestávek čmárají, někdy i nevhodné věci na tabuli. Dnes však na tabuli bylo napsáno LGBTQ, a u každého písmena bylo napsáno:
  L = Liga
  G = Gigantických
  B = Babiček
  T = Teroristických
  Q bylo škrtnuto

  Tyto slova nedávala ani moc smysl. Já jsem však pochopila, že jsou proti homosexuálům. To jsem zjistila i včera když měl spolužák v popisu kontaktu zbraň střílející na duhovou vlajku. Na toho spolužáka jsem změnila pohled. Nejspíš to myslel jako srandu, ale mně to jako sranda vůbec nepřišla. Chodíme do 6. třídy, tudíž nám je 12. Všichni, až na pár výjimek (jako třeba já) se chovají jak 9 let stará děcka. Na internetu se pohybují dosti často. Umějí natáčet na TikTok nebo hrát hry, práce s počítačem však nedokáží. To samé jsou politické názory. Oni jen od rodičů zaslechnou, že např. prezident je blbec a říkají to ve škole, i když politice vůbec nerozumí. Když se jich poté zeptám PROČ je ten a ten politik blbec, oni mi odpoví, že to je přeci jasné.
  Ale abychom se dostali k tomu proč mi vadí, že jsou homofóbové. Sleduji českého youtubera Lukefryho a on to je homosexuál. Na první pohled a z jeho chování to není vůbec zřejmé. Chová se jako klasický 24letý kluk. K tomu, že je to gay se přiznal v jednom videu. Na první pohled mne to trochu zaskočilo. Potom jsem si však uvědomila, že to vůbec nemění můj pohled na něj. Věřím však, že pár jeho diváků, ho potom co řekl, že je gay přestalo sledovat a to mne mrzí.

  Už mi hodně vadí, jak ve škole používají slovo gay jako nadávku. Chtěla bych jim už říct, ať si přestanou dělat srandu z LGBTQ+ komunity. Poradíte mi nějak jak si jich třeba přestat všímat, nebo jim vysvětlit, že dělat si z toho legraci není v pořádku? Toto není moc otázka, chtěla jsem se vypsat a zajímal by mě váš pohled na věc. Nechci si však zhoršit vztahy ve třídě (se všemi vycházím v pohodě).

  P. S.:
  Zatím jsem heterosexuálka.
  Je mi 12, chodím do 6. třídy.
  Odpovídat nemusíte hned, ostatní otázky jsou důležitější.

  Děkuji a pěkný den @)->-

  holka, 12 let, 9. února

  Ahoj,
  pardon, ale k té tabuli mě napadlo, že kdyby měli tvoji spolužáci alespoň trochu fantazie, tak to kvéčko mohlo být „kverulantů“. :->

  Proč si myslíš, že jsou tvoji spolužáci skutečně homofóbové?
  Myslím si, že někdy není nutné brát doslovně a vážně každou pitomost, kterou někdo vysloví nebo napíše. Existují židovské vtipy, rasistické vtipy, vtipy o policajtech, o blondýnkách, o křesťanech, o klucích jménem Pepíček… a většina lidí, kteří je říkají, netrpí nějakou skutečnou fóbií nebo odporem ke skupině lidí, do kterých se strefují.

  Půlka děsně vtipných trollů tady na Alíkovi se vydává za Adolfa Hitlera a gestapo atd., ale jsem si docela jistý, že by ani zdaleka neměla žaludek na zvěrstva, která nacistické Německo páchalo. Někdo by v tom mohl vidět, že je mladá generace posedlá nebezpečnou ideologií, my v tom se správci vidíme, že se snaží provokovat krajně nevkusným humorem (a nejde jim to, protože nic zajímavě vtipného stejně nedokážou vymyslet) a že tu ideologii ani mnohdy neznají. Pochytili z ní jen povrchní estetiku a pár pojmů a jmen a baví je dělat rozruch… i když musí tušit, že druhá světová válka asi zábavná nebyla. Když se nám tady v chatu objeví dvanáctiletý Joseph Goebbels a začne přemlouvat čtrnáctiletou slečnu, ať opeče své morče, tak to zní ve všech ohledech stupidně. Pubertální výrostci se dokážou navzájem vyhecovat k tak hloupému a asociálnímu chování, že si tím občas zavaří. Ale to se dělo v nějaké formě vždycky. Vždy je naděje, že z toho vyrostou. ;-)

  I pokud nějaká nenávistná průpovídka je myšlená vážně, není o moc důležitější než člověk, který ji vyslovil. Pokud někde někdo na internetu zkouší urazit skupinu lidí, je skutečně hrozba? Na světě už je skoro osm miliard lidí a vždy bude platit, že někteří z nich budou mít extrémně nevhodné názory. Pokud slavný youtuber řekne, že je homosexuál, tak tím nejspíš ztratí část diváků (a třeba i nějaké získá). Ale to platí, i když řekne, že má rád na pizze ananas, tím také ztratí část diváků, pro které je tato otázka životně důležitá. Ananasofóbové budou křičet „Fůj, další ananasista!“ a nadávat na jeho dekadentní chutě… :->
  Některé otázky zkrátka umí rozdělovat společnost a i malé menšiny můžou být hodně slyšet.

  Internet zviditelňuje extrémy, i v případě, že jsou velmi ojedinělé. Je pravda, že projevy nenávisti mohou být do jisté míry nakažlivé a že jejich závažnost může narůstat. Neříkám, že to není problém, spíš bych chtěl otevřeně přiznat, že neznám ideální řešení. Zdá se, že ho nezná skoro nikdo. Hrany svobody projevu budou vždy páchnout něčím radikálním, ale i když ji trochu ořežeme… pořád nějaké budou.

  Pokud se LGBT komunita dokáže organizovat takovým způsobem, že efektivněji bojuje za svá práva, stává se – ať se jí to líbí nebo ne – součástí běžného politického zápolení a to, že někdo bude proti (nebo bude jen říkat, že je proti), je přirozený následek. Cíl by měl být vést toto politické zápolení nějak civilizovaně, bez provokací, bez osobních urážek, bez trollů. Pokud se nějaké urážky objeví, bývá možná užitečnější vnímat je jako zbytečný šum, ne jako skutečný projev hodný pozornosti.

  Pochybuji ale, že jde vést civilizovanou politickou diskusi ve třídě šesťáků. Můžeš to zkoušet, můžeš svým spolužákům pokládat otázky, zjišťovat, co a proč si skutečně myslí, zkoušet na ně věcné i jiné argumenty. Myslím, že nic moc neriskuješ. O:-)

  Hodně štěstí. >X<-

  Alík

  P. S.: Moc se omlouvám za pozdní odpověď. Řekl jsem si, že na dotaz odpovím sám, ale omylem jsem ho založil do míst, kam jsem nekoukal. :-)