Odpovědi uživatele Alík

Celkem zodpověděl dotazů: 15717

Nepatří do poradny

Ahoj Alík, už ti píšu potřetí a pořád mi neodepisuješ, jak to? A pokud mi nebudeš odepisovat, nebudu tě žádat o rady.

holka, 12 let, 11. prosince 2018

Ahoj holka,
kdyby každý pokládal dva dotazy denně, tak by se odpovědi nedočkali ani do měsíce, naše kapacity jsou omezené, běžně bývá odpověď do sedmi pracovních dnů.

Nepotřebuji, abys mě žádala o rady. Pokud nemáš dostatek trpělivosti, zeptej se klidně jinde. Tvé dosavadní dotazy dokáže zodpovědět automat, nemusíš s nimi chodit za vystudovanými odborníky. Pokud nevíš význam nějakého slova, zadej ho do vyhledávače (třeba na Seznam.cz nebo Google.cz).

Alík

Co to je?

Ahoj Alíku, co je to „polibek maliny“?

holka, 12 let., 10. prosince 2018

Hodil jsem ten pojem do vyhledávače a řekl bych, že je to příchuť minerálky. Asi trochu malinová.

Poradna

Zdarec,
chtěla bych napsat dotaz na Alíkovu poradnu. Je mi 15 let, ale dotaz mi nejde položit. Co mám dělat?
Děkuji za odpověď.
Květa

Ahoj Květo,
v předchozím dotazu v poradně jsi uváděla v podpisu věk dvanáct let. Nemyslím si, že ti je patnáct let. Nemyslím si, že toto je tvůj jediný zdejší účet. Nemyslím si, že chceš položit skutečnou otázku, protože soudě dle tvé aktivity v klubovně i jinde jediné, na co tady na dětském webu myslíš, je sex. Myslím si, že jsi Adam Skřivánek z Brna, že ti je kolem dvaceti let a že máš problém.

A abych odpověděl na otázku, co máš dělat... zmiz odtud. Navždy. ]:-)

Alík

Význam slova

V jakém věku se může říct přítelkyně?

kluk, 11 let, 8. prosince 2018

V jakémkoliv, jakmile člověk umí vyslovit hlásku Ř.

Přítelkyně může být jiný výraz pro kamarádku, nebo pro partnerku (ve smyslu romantického vztahu). Tak či tak se na tento pojem nevztahují žádné jasné definice a podmínky.

Soutěže

Ahoj Alíku, jsem tu docela nová a ještě jsem nesoutěžila v žádné soutěži, chci se zapojit do adventního kalendáře, ale nevím, co je to čokoládový Alík, a nevím jak se má hledat atd., můžete mi prosím poradit, jak se Alík hledá a jak se to hraje?

Ahoj,
na různých místech webu se nacházejí obrázky s mojí podobiznou. Každý prosincový den se vybere jedna stránka, kde je místo mě Čokoládový Alík (loni vypadal podobně jako já, letos vypadá jako sklenice s čokoládovou pomazánkou kvůli jisté nehodě, která se mu přihodila na jaře :-)). Pokud na něj klikneš, sdělí ti soutěžní heslo pro daný den.

Pokud si v adventním kalendáři otevřeš okénko s dnešním číslem (tedy dvojkou), zobrazí se ti jednak formulář na zadání soutěžního hesla, jednak veršovaná nápověda, která tě zkusí nasměrovat, kde bys měla Čokoládového Alíka přesně hledat. Dnes je tam nápověda: „snad ti místní komici polechtají bránici“ – ta naznačuje, že se Čokoládový Alík schoval na stránku, kde je něco vtipného. Která by to asi mohla být? ;-)

Podobně jako ve všech soutěžích je ve formuláři na zadání soutěžního hesla i výběr výhry, kterou bys chtěla dostat, pokud budeš vylosovaná.

Alík

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych se s vámi podělit o takovou zajímavou věc.
Mé tělo mi dává signály, kdy přijde menstruace. Jdu večer spát a zdá se mi sen, kde jdu třeba na záchod a hele menses. V tu chvíli se probudím a rychle si šáhnu tam dolú a krev. Ale kalhotky ještě zcela nepošpiněné, protože se spustí právě v ten daný moment, kdy se probudím. Zajímavé že? :D nebo třeba když se mi zdá takový trochu jiný sen, který se odehrává že už menstruaci normálně mám, tak to znamená, že následující den příjde. Takže se vzbudím, zamyslím se jaký se mi zdál sen a mám hned jasno. Pro jistotu se jdu samozřejmě hned zkontrolovat a když to ještě nepřišlo tak vím, že ještě ten den to dostanu :D Tohle se mi stalo už 6×. Samozřejmě na to na 100 % nespolíhám, ale ještě nikdy se to nezmýlilo :)

holka, 14 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
to je vskutku pozoruhodné. Zkoušel jsem trochu pátrat a rozhodně nejsi sama, komu menstruace ovlivňuje sny – byť obvykle nejsou tak konkrétní a související.

Během spánku existuje takzvaná REM fáze, během té se zdají sny, které člověk běžně zapomíná... vyjma případů, kdy se během REM fáze probudí. Před menstruací ti klesá hladina hormonu progesteronu, což způsobí zvýšení tělní teploty a vyšší teplota narušuje kvalitu spánku, vzroste tedy šance, že se (třeba i jen částečně) probudíš během REM fáze. To je vědecké vysvětlení, proč si sny během těchto dní lépe pamatuješ.

Proč mají i tak přesně pasující děj, to už je spíš psychologická otázka, zřejmě je tvé podvědomí schopné výstižně zareagovat na hormonální nerovnováhu a na to, že víš, že ten den brzy nastane. Sny ale bývají nahodilou směsicí vzpomínek, zkušeností a představ, takže se kdykoliv může stát, že nějaký jiný prvek bude intenzivnější než hormonální signály.

Alík

Škola

Ahoj všichni,
poradili byste mi prosím nějaké 8leté zoologické gymnázium? Existuje nějaké takové gymnázium v Praze? Všude jsem hledala, ale nic jsem nenašla. Prosím, poradíte mi? Prosím... (Netuším jestli takové gymnázium existuje.)
DĚKUJI předem za vyslechnutí a přeji krásný den.
Vaše AnonymA

Ahoj AnonymO,
pojem „zoologické gymnázium“ mi nic neříká. Zkus raději hledat biologické, nebo ještě lépe přírodovědné. Nebude ale zaměřené jen na zvířata, to by bylo až moc specializované. Když si hodím do Googlu „přírodovědné gymnázium Praha“, tak mi něco najde. Zběžně jsem si je proklikal a nabízejí většinou čtyřleté obory.

Gymnázium Písnická v Praze 4 vypadá, že nabízí i osmileté studium, viz www.gpisnicka.cz.

Alík

Dárky

Co mám koupit kamarádce k Vánocům? Je jí dvanáct a nevím si rady.

holka 12 let, 23. listopadu 2018

Ahoj,
jestli o ní víš jen to, že je jí dvanáct let, tak to máš těžké, musela bys vybrat nějaké obecné dárky (kosmetiku apod.).

Pokud o ní víš něco víc, tak využij toho, co o ní víš. ;-)
Jestli je to kamarádka, tak snad znáš nějaké její záliby. Skoro ke každému koníčku jde vymyslet nějaký související dárek. Má třeba nějaký talent? Nebo nějakou oblíbenou kulturu (film, seriál, hudbu)?

Já o tvé kamarádce nic nevím, takže ti lepší radu asi nedám. Mrkni na ostatní odpovědi ve zdejším podtématu Dárky, třeba načerpáš inspiraci. :-)

Alík

Holky a láska

Ahoj musím se vypsat, protože jsem strašně naštvaná! Klidně mi neodpisujte, nebude mi to vadit. Zrovna jsme na skupině na Messengeru měli menší problém se spolužáky. Jedna spolužačka (třeba Lucka) tam napsala, že jedna moje kamarádka (třeba Julie) je lesba. Jeden kluk (třeba Honza), kterého jsem až doteď považovala za kámoše (stejně jako tu Lucku), ji začal podporovat. No, chvilku jsem jim to i věřila, když psali, že jim to Julie řekla. Ale potom jsem si řekla, že to je velká kravina, protože zrovna Honzovi by to Julie neřekla. Já i ostatní spolužáci jsme jim začali psát, jestli to není nějaký prank. Psali, že ne a že Julie chodí s jednou holčinou z vedlejší třídy (třeba Kiki). Už, už jsem Julii chtěla psát a zeptat se jí jak to teda je, ale pak jsem se rozhodla, že to nebudu dělat. Ostatní i já jsme začali psát do skupiny, že je to teda pěknej hnus, že o ní něco takového píšou, a že Lucka asi nebude Juliina kamarádka. Začali se obhajovat, že to s Julií mají domluvené a že je to prank a já jim napsala: I kdyby jste s Julčou byli domluvení (což podle vašich slov jste), pochybuju, že jste domluvení s Kiki. Začali psát, že jsou domluvení i s Kiki, a Honza napsal, že on za to nemůže, že to vymyslela Julča. Trápí mě, že se nemůžu rovnou zeptat, protože o tomhle si s ní nechci psát nebo volat přes telefon, lepší by bylo z očí do očí. Jak jsem řekla, klidně mi neodpovídejte, jen jsem se chtěla vypsat, protože jsem naštvaná jako nikdy!

Naštvaná holka, 11 let, 23. listopadu 2018

Ahoj,
zamyslel bych se nad tím, proč je tak důležité, jestli si někdo o někom myslí, že je nebo není lesba. Mně to nijak zvlášť důležité nepřijde. Horší by byla pomluva, že třeba někdo něco ukradl, nebo že někoho nějak zradil nebo tak něco... ale tohle mi přijde jako malichernost, kvůli které se není nutné naštvávat.

Tebe to trápí, protože Julie může kvůli tomuto možná-drbu přijít o nápadníky? Vyvrátit podobný drb není zase tak těžké, ne?

Alík

P.S.: Mimochodem, pokud tyto věci sdělujete Facebooku do jeho Messengeru, tak ten si na vaši sexuální orientaci a celkové psychické rozpoložení také dělá nějaký názor. Na rozdíl od spolužáků ho časem nezapomene.

Zvířata

Ahoj Alíku, až budu velká, chci si pořídit veverku, je to možné? :D

holka, 11 let, 10. listopadu 2018

Ahoj,
je to možné, že si chceš pořídit veverku. Není to zrovna obvyklý mazlíček, ale co jsem teď našel, existují lidé, kteří veverky chovají, takže to asi není úplně šílená možnost. Nebude to úplně snadné, protože veverky nejsou domestikovaná zvířátka, myslím, že budeš muset překonávat překážky, které u jiných zvířátek nejsou... minimálně bych neočekával, že bude veverka nějak zvlášť loajální ke svému páníčkovi, předpokládal bych, že při první příležitosti frnkne někam do lesa. Ale pořídit si veverku možné je. :->

Neobvyklým mazlíčkům se mimochodem věnuje i jedna zdejší nástěnka: www.alik.cz/n/chteli-byste-netradicni-zviratko-jake

Alík

Zvířata

Ahoj Alíku a spol., chci se zeptat, jak dlouho se cca dožije morče a kapr.
Předem díky.

holka, 11 let, 7. listopadu 2018

Ahoj,
kdybys je chtěla chovat pohromadě ve společném prostředí, tak jeden z nich by se pravděpodobně dožil mnohem kratšího věku, než je pro něj běžné. :-D

Na české wikipedii se o morčeti píše: „Délka života bývá pět až deset let, ale může dosáhnout až čtrnácti let.
Kapr délku života na české wikipedii uvedenu nemá, ale na anglické se píše, že nejdelší zaznamenaný věk je 38 let (podle nějaké publikace, která vyšla v roce 1962).

Jiné téma

Psala jsem zde s tím telefonem (www.alik.cz/p/252439), ještě mě zajimá jestli tam oni vidí třeba nějakou historii v hledání, protože se bojím, že mi tam kamarádky něco hledaly, jakože nějaké neslušně věci, a když jsem si stejně promazala data a historii na tom Safari, jestli to tam uvidí? Protože jsem s nima jednou byla a asi mi tam něco hledali, protože mi pak nefungovalo Safari, ale už dlouho to jede úplně v pohodě a nic se neděje.

holka, 12 let, 4. listopadu 2018

Ahoj,
vymazání historie by mělo stačit pro případy, když by do ní servisáci nedopatřením nakoukli. Jestli můžou nějakým složitým speciálním postupem zjistit, co bylo vyhledáváno, i když je historie smazaná, to si nejsem jistý. Ale i kdyby mohli, tak pokud se tvůj telefon nepřiplete do vyšetřování závažného trestného činu, nikdo z něj komplikovaně páčit data nebude.

I kdyby se k té soukromé historii dostali, tak by je neslušné věci nejspíš nijak zvlášť nešokovaly. Kamarádkám příště poraď, ať si zapnou anonymní prohlížení, viz support.apple.com/cs-cz/HT203036 – při něm klade prohlížeč na neukládání historie větší důraz. ;-)

Ještě bych měl podotknout, že informaci o tom, co jsi vyhledávala, může mít někde uloženou i vyhledávač (Google nebo Seznam). Je samozřejmě otázka, do jaké míry by si ji dokázal spojit s konkrétní osobou a jakou by zaměstnanci vyhledávače měli motivaci k takovému cílenému sledování dvanáctileté slečny... reálně to nehrozí. Ale pokud se bavíme o krajních možnostech, je dobré si uvědomit, že cokoliv, co na internetu píšeš, může provozovatel dané služby číst.

Alík

Jiné téma

Ahoj, chci se zeptat, mám prasklý mobil a půjdeme ho nejspíš reklamovat (do Applu) a zajímá mě, jestli se mi budou dívat i do toho telefonu, co v něm mám nebo tak, děkuji.

holka, 12 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
přístup k datům teoreticky mít budou, ale bylo by z jejich strany neprofesionální a proti firemním pravidlům (možná i protizákonné), kdyby slídili v osobních datech bez tvého výslovného souhlasu. Pokud vím, tak Apple zatím žádný průšvih podobného druhu neměl. Můžeš se zeptat přímo v servisu, jak přesně výměna displeje probíhá a jak je zajištěná bezpečnost tvých dat. Nejspíš ti řeknou, že telefon odemknou až po výměně displeje a jen proto, aby si vyzkoušeli, že funguje.

Chceš-li mít stoprocentní jistotu, data si zazálohuj někam jinam a telefon promaž.

Alík

Jiné téma

Ahoj, od kolika let můžu mít svůj podpis?

holka, 11 let, 31. října 2018

Ahoj, řekl bych, že od té doby, co se naučíš psát. :-)

Neexistuje žádný limit. Samozřejmě, že některá rozhodnutí nejsou na tobě a činí (a podepisují) je za tebe rodiče, ale to nesouvisí přímo s podpisem, ale s tím, o čem se rozhoduje, což jsi v dotazu neupřesnila. Třeba omluvenku do školy si sama podepsat nemůžeš, pokud ti ještě nebylo osmnáct.

Poradna - dotazy k webu

Dobrý den, proč už tady na Alíku neodpovídá na zprávy Tamara Cenková z psychologické poradny Sluníčko?

Itsmealien, 26. října 2018

Tamara Cenková bohužel před sedmi lety zemřela. :-(
Viz www.alik.cz/a/rozlouceni-s-tamarou.

Jiné téma

Ahoj, nedá se nějak zpomalit čas? Poslední dobou mi strašně utíká a je mi to celkem líto.

kluk, 14 let, 19. října 2018

Ahoj,
teoreticky dá, hmota deformuje časoprostor, takže stačí vytvořit černou díru. Brnkačka. :-D

Zkus se zamyslet nad lepší organizací, nad tím, čím svůj čas trávíš a která činnost ti ho zabírá víc, než by se ti líbilo – můžeš si to třeba vypsat na papír. Hodně lidí má pocit, že nestíhají, co by stíhat chtěli, ale málokdo si najde čas na nějakou systematičtější analýzu, která by vedla k řešení (nebo aspoň k pochopení, že lépe to nejde)... takže s tímto nepříjemným pocitem obvykle žijí trvale.

Alík

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, proč kluci nemenstruují a holky jo? Přijde mi to nefér.

holka, 11 let, 12. října 2018

Ahoj,
nemenstruují, protože v jejich těle nesvádí neoplodněné vajíčko boj o přežití. Menstruace není běžná ani u zvířat – jen u lidí a netopýrů se vyvinulo toto řešení. U ostatních savců se nepoužité vajíčko většinou bezbolestně vstřebává, podobně jako se vstřebávají nepoužité spermie.

U lidí zřejmě kdysi poskytlo lepší šance na přežití druhu to, že lidské vajíčko má silnější pud sebezáchovy (plod může během těhotenství i ovlivňovat myšlení ženy) a ani když není oplodněné, nechce se vzdát bez boje. Aby neohrožovalo život své nositelky, našlo si ženské tělo drsné řešení – utrhnout materiál, kterého se vajíčko drží. Což je právě menstruace.

Máš pravdu, že to vypadá trochu nefér. Totéž by šlo říct i o těhotenství, pro otce je čekání na potomka určitě snadnější. Ale přírodě je nějaká naše lidská spravedlnost docela ukradená. :-D

V době, kdy se tento mechanismus vyvinul, ženy moc menstruací nezažívaly, protože strávily většinu dospělého života těhotné. Většina dětí se nedožívala dospělosti, takže pokud měl rod přežít, musela žena téměř celý život rodit. Až teprve v posledních pár staletích se situace změnila k lepšímu... není to dokonalý stav, ale buďme za něj vděční. ;-)

Alík

Jiné téma

Jak moc je špatné rozdělávat při obědě v jídelně solničky, aby se tak někomu dalšímu zničil oběd?

Je to syčárna. Rv

Na druhou stranu nadměrný přísun soli v jídle je odpovědný za řadu zdravotních potíží, třeba za zvýšený krevní tlak. Některé restaurace slánky na stole ani nemají, jednak proto, že je solení nezdravé, jednak proto, že požadují od zákazníka určitý respekt k chuti jídla, kterou navrhnul kuchař (tedy strávník má věřit, že připravené jídlo je slané tak akorát, a nežádat jakési opravy, tedy ani sůl, ani kečup, ani tatarku). Ale tyto ušlechtilé myšlenky nikdy neospravedlňují sabotáž slánky.

Kamarádi

Ahoj, nevíte, kde bych si mohla najít nějaké kamarády na psychickou podporu ve cvičení? Nějaká internetová stránka, kde by mohli být lidé okolo 15 let?
Předem moc děkuji.

holka, 15, 9. října 2018

Ahoj,
lidé ve věku okolo patnácti let jsou tady na Alík.cz. ;-)

Zkus se zeptat na nějaké nástěnce, určitě nejsi jediná, kdo se chce motivovat k nějakému výkonu. Některé zdejší nástěnky jsou vyloženě stavěné pro výzvy (různé zadávání úkolů apod.).

Kdyby ti lidé nevyhovovali, tak existují i trénovací aplikace pro mobilní telefony. Ale nakonec stejně mívá vždy poslední slovo vlastní síla vůle.

Alík

Význam slova

Ahoj. Co to znamená slovo „crush“?
Teď se hodně používá a já vím jen, že to je něco s láskou. Vždy jsem si myslela, že to je jako kluk, kterého miluju. Ale proč zrovna crush? Proč to není nějaký normální český slovo?
A navíc teď mají crushe všichni, jako kdyby to byl nějaký trend.

holka, 13 let, 9. října 2018

Ahoj,
znamená „pobláznění“. Nebo také „rozmáčknout“ či „rozdrtit“, ale v souvislosti s láskou to bude spíš první význam. ;-)

Proč nepoužívají normální české slovo, to nevím. Dost možná ani nevědí, že česká obdoba existuje. Nebo si díky angličtině připadají víc jako kůl. :-D

Alík