Odpovědi uživatele Alík

Celkem zodpověděl dotazů: 15717

Jiné téma

Ahoj. Zeptám se na to tady, protože nikde na internetu se nic takového nepíše. Takže. Mám herní tablet Lenovo, na který si stahuji hry. Tablet má úložiště 8gb a mám tam SD kartu 16gb. Všechny aplikace, které jsem si tam nainstalovala už před tou SD kartou, už jsem je dávno přesunula na tu kartu. Ale když si chci něco stáhnout, stáhne se mi to do tabletu a pak odtamtud to teprve musím přesunout na kartu. Problém je v tom, že mám na kartě kvadrilion místa, ale právě kvůli tomu problému se stahováním co jsem psala původně, si nemůžu stáhnout nové aplikace. Z těch 16 nebo 14gb co mám na kartě (nevím kolik gb to má) mám k dispozici 13,70gb. Ale z celkového úložiště tabletu 8gb mám k dispozici jenom 295mb. Nevím co mám dělat, protože všechny aplikace co šly přetáhnout už jsou dávno na kartě ale zbyly mi tam aplikace které už v tabletu byly a nejdou přesunout. A údajně mi to zabírá 4,44gb. Co s tím? Jak mám zařídit, aby se mi aplikace stáhla rovnou na kartu? Jestli je to nepochopitelné, tak se omlouvám ale nevím jak to mám vysvětlit, co se týče techniky a pod. mi fakt vysvětlovat nejde. Předem díky za odpověď.

holka, 14 let, 8. října 2018

Ahoj,
myslím, že se tady nikdo z kolegů psychologů v Androidu nevyzná a já se v něm také moc nevyznám. Co jsem teď vygoogloval, mělo tam existovat nějaké nastavení Úložiště a USB, kde by mělo jít přepnout SD kartu na interní... a jakmile bude interní, systém na ni začne instalovat aplikace. Možná to má i nějaké nevýhody, že pak se něco pokazí, když tu SD kartu vyndáš, ale to jen tipuji. Návody, které jsem našel, se týkaly Androidu 5, dnes už je jiná verze, možná to v ní bude jiné...

Snad jsem nějak pomohl. Pokud ne, doporučuji zeptat se jinde.

Poradna - dotazy k webu

Ahoj Alíku. Když se tě někdo zeptá na masturbaci, tak ty mu jen řekneš, ať si vyhledá masturb. Já jsem si to vyhledal, ale našel jsem jen to, jak jim odpovídáš, ať si vyhledaj masturb. Když jsem si ale vyhledal masturbace vyjeli mi dotazy i odpovědi okolo ní. Takže bys měl odpovídat, ať si najdou masturbace. Doufám že to pochopíš. Hezký den.

kluk, 12 let, 1. října 2018

Ahoj,
díky za tip. Radu, kterou zmiňuješ, jsi našel asi v nějakém hodně starém dotazu. Hledání dříve fungovalo jinak. Nyní umí skloňovat a hledání podle části slova nedopadá tak dobře, jako dřív.

Doplněno o pár měsíců později: vyhledávání bylo vylepšeno, aby si poradilo i s tím zkráceným slovem.

Nepatří do poradny

mom otazku kdez jsem psela poprve tak plaka otazku kamoska druhou jsem psala ja ajset trestana?? proc

holka, 15 let, 29. září 2018

Plakat otázku? 8-o
Vůbec nerozumím, co se snažíš říct. Pokud chceš nějakou radu, piš prosím česky nebo slovensky.

Jiné téma

Ahoj Alíku, jak se zrodili lidi?

kluk, 9 let ANDÍLEK2009, 19. září 2018

Ahoj,
pračlověk se postupně vyvinul z opice. Šlo ale o pozvolnou změnu, nebylo to tak, že se najednou opici narodilo lidské miminko a ona překvapeně nechápala, kde má najednou vzít kočárek. :-D

Životní prostředí kdysi dávno v Africe způsobilo, že jakákoliv opice, která byla o ždibec chytřejší, uměla se o něco lépe dorozumívat a dařilo se jí víc vzpřímeně chodit, měla lepší šance na přežití – lépe si nacházela potravu a unikala dravcům. Takže ty opice, které byly víc podobné lidem, častěji přežívaly a měly mláďata. Z jejich mláďat opět ty víc lidské opice přežívaly ve větším množství než opice méně lidské. Tento cyklus se opakoval strašně moc dlouho... a na jeho konci jsou (zatím) lidé dnešního typu, kteří se rozšířili po celé planetě a žijí teď úplně jinak, než naši afričtí předkové. :-)

Procesu, který z opic vytvořil lidi, se říká evoluce. Ovlivňuje všechny formy života. Opice měla také své předky, nejstarší známý primát vypadal na první pohled trochu jako veverka... a i ten měl své předky. Takto by se šlo postupně dopátrat až k jednobuněčným organismům před čtyřmi miliardami let – ty jsou vlastně naši praprapra...prapříbuzní. :-3

Od jisté doby podobné principy, jako používala příroda, umí ovládat i člověk – tomu se říká šlechtění. Dobře je vidět třeba u psů, kteří jsou vyšlechtění z vlků. Nebo u banánů. Banán byl prapůvodně taková divná skoro-kulatá zelená věc, s velkými semínky, ale pěstitelé kdysi dávno opakovaně vybírali podlouhlejší, žlutější a chutnější kousky, které pak sázeli dál... a během stovek let takto postupně vznikl banán, který teď známe – dlouhý, žlutý, bez semínek. ;-)

Alík

Význam slova

Ahoj Alíku, můžu se zeptat co znamená anglická fráze couple goals?

holka, 13 let, 15. září 2018

Ahoj, doslova jsou to „cíle páru“. Používá se to obvykle ve významu ideálního partnerského vztahu, nebo k popisu věcí, které k takovému vztahu vedou.

Jiné téma

Mohu se zeptat, jestli existuje láska člověka a robota? Ve Futuramě to bylo, ale zajímá mě váš názor, děkuji.

kluk, 14 let, 17. září 2018

Ahoj,
to je trochu zvláštní otázka... ale vlastně docela zajímavá. R^

„Robot“ má v současné době mnohem blíž ke kuchyňskému robotovi než k člověku. Je to spíš prostoduchý mechanismus, do skutečné vnímající bytosti má hodně daleko. Ti nejchytřejší roboti jsou teď rozumově na úrovni hmyzu. Takže je člověk může mít rád podobně, jako mají někteří lidé rádi jako mazlíčky třeba pavouky. Pavoukovi je celkem jedno, jestli ho má někdo rád, je to cit, který je naprosto mimo jeho chápání. Zajímají ho jen mouchy a kvalita pavučiny (chvilkově možná i nějaká pavoučice, ale do nějaké lásky to má proklatě daleko).

Pravděpodobně se nám během pár let podaří vytvořit lepší umělou inteligenci, která začne v některých ohledech připomínat mysl savců. Nedomnívám se, že zrovna láska bude cílem vývojářů, ale nějaké složitější algoritmy připomínající upřímnou náklonnost k zadanému úkolu nebo k uživateli asi vzniknou. Člověk si je jako lásku bude vykládat, stejně jako si je vykládá u psů, koček, křečků, koňů... i když z druhé strany to tak vřelý cit obvykle není. :-|

Jakmile inteligence strojů dosáhne hranice lidské inteligence, je téměř jisté, že nás i velmi rychle překoná, nezůstane tedy na úrovni Bendera z Futuramy. Těžko odhadovat, co bude následovat. Možná něco jako v epizodě Overclockwise (česky Rychlé čipy, v pořadí 97. epizoda). Filmy Ex Machina nebo Her (česky Ona) mají také zajímavé scénáře. Historik Juval Noach Harari říká v souvislosti s rokem 2050, že jakákoliv předpověď, která zní jako sci-fi, je nejspíš špatně, a jakákoliv předpověď, která nezní jako sci-fi, je určitě špatně. :-D

Kdyby měl pokračovat trend, který platil poslední čtyři miliardy let v přírodě – že pokročilejší forma života má složitější emoce – tak by umělá superinteligence mohla prožívat i mnohem hlubší city, než je láska, které by byly zcela mimo naše chápání. Ale to je jen čirá spekulace. Každopádně by bylo lepší, kdyby měla příslušníky lidského druhu nějak ráda, než kdyby k nim neměla vůbec žádný vztah. ;-)

Alík

Moje tělo

Dobrý den, mohu se vás zeptat na problém? Mám ruce dlouhý, ale strašne krátký, a to je i s nohama. Vypadám dobře, ale ty ruce a nohy vypadají jak tyčky, prosím poraďte mi nějaký cviky, jak nabrat na ruce a svaly svalovou hmotu. Děkuji.

kluk, 14 let, 11. září 2018

Ahoj,
není mi úplně jasné, jak si mám představit „ruce dlouhý, ale strašně krátký8-o ... nicméně na posilování končetin bych ti doporučil plavání.

Alík

Jiné téma

Dávali se do úzké Škody 120 halogeny?

kluk, 13 let, 9. září 2018

Pravděpodobně ano.

Ale v této poradně se většinou specializujeme na jiné druhy otázek, automobily jsou mimo naši odbornou způsobilost, takže pokud nutně potřebuješ správnou odpověď, ověř si to raději u nějakého odborníka. Zkus se zeptat třeba v autoservisu (hodně autoservisů má i web a jde jim napsat e-mail).

Moje tělo - kluci

Jak dlouho trvá mutování hlasů?

kluk, 12 let, 6. září 2018

Bývá uváděno, že hlas se výrazněji mění dva až tři roky a k definitivnímu ustálení by mělo dojít v dospělosti.

Tudíž až do věku 18 let se může výška hlasu měnit. To ale nutně neznamená, že pubertou procházející jedinec několik let podivně skřehotá – u někoho je změna plynulejší, u někoho méně. Záleží do jisté míry na genetice, můžeš se zkusit zeptat svého táty a svých dědečků, jak probíhala změna hlasu v jejich případě.

Poděkování poradně

Ahoj Alík, veľmi zaujimave, chvaľim ťa za najlepšieho kamarada.
Peťka alebo Peťuška

holka, 7 let peťka, 6. září 2018

Ahoj a díky za pochvalu, kamarádko Peťko nebo Peťuško. ;-)

Soutěže

Dobrý den,
všimla jsem si, že Čokoladový Alík má v profilu napsáno zahrabaný uživatel, co to znamená?

Ahoj,
to je zajímavé. 8-o

Vypadá to, že se mu během pátrání po velikonočním zajíčkovi v Austrálii nějak podařilo, že skončil kdesi zahrabaný. Možná do věci vnese víc jasno poslední klokaní tajenka...

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol.
Vždycky když zívám, tak mi začnou slzit oči, nevíte, co to je? Ostatním to tak nedělá.

holka, 12 let, 4. září 2018

Ahoj,
díky za moc zajímavou otázku. R^
Děje se to do jisté míry všem, i když to možná není na ostatních vidět.

U každého oka máme slznou žlázu, která se stará nejen přímo o slzy při pláči, ale i o zvlhčování oka během dne. Má neustále v zásobě nějakou tekutinu na zvlhčení, nehledě na to, jestli jsme zrovna smutní nebo veselí. Během zívání, kdy se celý obličej napíná, jako kdyby chtěl spolknout celého učitele i s tabulí, a oči se přizavírají, je tato žláza stlačená, čímž se malá část nachystané tekutiny vymáčkne do oka. Je to tedy čistě mechanická záležitost, přirozená a neškodná.

Pokud ti někdo tvrdí, že se mu to neděje, tak neumí pořádně zívat. Rv:-D

Stlačení slzných žláz může být také vyvoláno intenzivním smíchem.

Zívání je mimochodem nakažlivé, i psaní této odpovědi jsem prozíval. ;-(:-)

Alík

Nemoce

Ahoj,
můžu se HIV nakazit polibkem, či líbáním?

holka, 16 let, 26. srpna 2018

Ahoj,
nemůžeš. Pokud ten, koho líbáš, nemá poraněná ústa (nemá v nich krev), tak nákaza nehrozí. Virus HIV se sice ve slinách nachází, ale v tak nízké koncentraci, že je nákaza vyloučena.

Poradna

Mně není 16 a musim bejt tady a neodpovídáte mi na normální problémy, je mi 14, proč jste mě přesměrovali sem? Odpovězte.

Ne, nemusíš být tady.
Nevím, o čem to mluvíš, my jsme tě nepřesměrovali sem, ty jsi sem přišel sám dobrovolně, nejspíš proto, že ti druhá poradna řekla, že tam pokládat dotazy nesmíš, protože už jsi příliš starý. V této poradně se můžeš všude dočíst, že dotazy, které sem nepatří, mažeme – což stále platí. Pokud nemáš dotaz související s webem Alík.cz, tak se v této technické poradně neptej.

Při registraci jsi řekl, že už ti bylo 16 let a že tedy máš právo rozhodovat sám o svých osobních údajích – že si smíš zřídit účet sám bez pomoci rodiče. Osoby mladší 16 let potřebují spolupráci dospělé osoby (která určuje, které osobní údaje dítěte se tady smí uchovávat). Buď jsi lhal tehdy, nebo lžeš teď.

Pokud ti skutečně nebylo 16 let a lhal jsi při registraci, přejdi do nastavení účtu (odkaz je na ceduli vpravo nahoře), tam vyplň své současné heslo, přepni, že ti ještě nebylo 16 let, vysvětli situaci rodičům, požádej je o nastavení jejich hesla... tím vznikne rozdělení na dětský a rodičovský podúčet.

Pokud ti už 16 let bylo a lžeš teď, tak... tytytyty! To se dělá?! Takový velký kluk a takhle lhát...

Alík

Poděkování poradně

Milá poradno, musím ti za tuto i druhou poradnu poděkovat. Na odpověď si sice občas musím počkat, ale to mi nevadí. V téhle i druhé poradně mi vždy poradíte a pomůžete. Máte můj dík.

Vděčná, 14. srpna 2018

Milá Vděčná,
těší nás, že ti naše rady pomáhají, děkujeme za potvrzení, že naše práce má blahodárný účinek. ;-)

Alík

Poděkování

Ahoj Alíku a všichni, moc Vám děkuji za rady, díky Vám jsem si našla svého nejlepšího kamaráda. S pozdravem Almon.

To jsme všichni moc rádi. R^
Ať vám to kamarádství vydrží! ;-)

Alík

Co to je?

Ahoj Alíku a spol. Je pravda že kakao z obchodu je droga, když se šňupe? Slyšela jsem to dneska venku.

holka, 12 let, 14. srpna 2018

Ahoj,
záleží asi, co si kdo představuje pod pojmem droga. Návyková látka to není, pokud vím, a na to způsob požívání nemá vliv.

Česká Wikipedie nyní říká: „Čisté na drobno rozdrcené kakao se také dá používat jako droga. Kakao způsobuje vyplavení endorfinu, známého také jako hormon štěstí, díky vysokému obsahu hořčíku také uvolňuje svaly a konzumentům dodává energii až po několik hodin.“ – cs.wikipedia.org/wiki/Kakao#Droga

Rovnátka

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli můžu s rovnátky napevno žvýkat žvýkačku, myslím, jestli se tam nepřilepí, a co se s rovnátky může stát, když mi vypadne zub. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
pokud ti při žvýkání vypadávají zuby, používáš moc lepivou žvýkačku. :-D

Ale teď vážně...
Pokud ti zubař vyloženě neřekne, že žvýkat nesmíš z nějakého speciálního důvodu, tak žvýkat můžeš. Žvýkačka by neměla rovnátka poškodit o nic víc než jiné potraviny. Může se na nějaký zámeček přilepit a zase odlepit... a jestli ti někde nějaký kousek zůstane zaseklý, musíš ho vyčistit – ale to opět platí i pro jakékoliv jídlo.

Co se týče vypadávání zubů, zdravé zuby (takové, které se vyplatí rovnat rovnátky), většinou jen tak samovolně nevypadávají. Vypadnutí by mohl způsobit nějaký prudký náraz do zubů, který by asi pochroumal i rovnátka... brr. :-c
Kdyby ti skutečně nějaký zub chtěl vypadnout sám od sebe, tak se mu to nepovede, protože je přidrátovaný k ostatním. :->

Přeji hodně žvýků a rovné zuby.
Alík

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Mám mobil huawei honor 6A. Teď mi u něj blbne nabíjení. Prostě se odmítá nabít. Nabíjí se jenom někdy. Je možné, že to bude tím že mi včera spadl na zem a praskl mi na něm levý roh? Mám ale pocit, že to tak bylo už před tím, než mi spadl. Děkuji Amča.

holka, 12 let, 9. srpna 2018

Ahoj Amčo,
je to možné, že náraz něčím uvnitř hnul tak, že se přerušil nějaký kontakt. Také se ti mohla porouchat nabíječka, nebo její drátek. Zkus s ním všelijak kroutit, jestli to má vliv, nebo připojit telefon k jiné nabíječce.

Alík

Moje tělo

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat.

Proč lidé umírají?

Odpověď mi pošlete i na e-mail.

Aleš 13 let, 8. srpna 2018

Ahoj,
to je jednoduchá otázka, která nemá úplně jednoduchou odpověď.

Lidé umírají stářím proto, že jim postupně čím dál hůř fungují orgány. Nebo přesněji řečeno: čím dál hůř se obnovuje činnost orgánů... až to nakonec některý životně důležitý orgán nezvládne. :-(

Každý den v těle umřou miliony buněk, které jsou nahrazené novými, a toto nahrazování je postupně čím dál méně kvalitní. Je to v důsledku vlastně mechanický problém, postupně se při kopírování poškozuje molekula DNA, která definuje, co buňka umí a jak přesně pracuje. Asi jako když od sebe řada dvaceti spolužáků postupně navzájem opisuje domácí úkol, ten první ho má správně, druhý udělá nějakou chybičku, třetí splete další část... a ten poslední už píše místo úkolu recept na čínskou polévku. :->

Postupně s rostoucím věkem čím dál častěji vzniká poškozená buňka, která umře dřív, než by měla, nebo funguje špatně, nebo se naopak nekontrolovaně množí (z čehož může vzniknout rakovina, pokud nezafunguje imunitní systém, on ale v drtivé většině případů zafunguje). Dalo by se říct, že umíráme v podstatě od narození. Prodělané nemoci, nezdravé životní prostředí a špatná péče o tělo (konzumace nezdravých jídel nebo drog, jako je třeba kouření) můžou toto opotřebení urychlit. Proto někteří lidé vypadají v šedesáti čiperně a jiní jsou ve třiceti zralí na starobní důchod.

Různé orgány také stárnou různě rychle. Člověk může mít zdravý mozek, ale zničené plíce nebo játra. Častou příčinou úmrtí bývá srdeční infarkt, nebo selhání ledvin, přestože zbytek člověka je relativně zdravý.

Současná věda se domnívá, že v ideálním stavu by se zdravý příslušník lidského druhu bez pomoci chemie mohl dožít až 125 let. Část vědců už dlouho hledá způsoby, jak tělu pomoct, aby se jeho buňky replikovaly bezchybně déle. Během posledních deseti let už učinili několik průlomových objevů. Sice ještě nemůžou zvolat „našli jsme elixír věčného mládí!“, ale vědí o hodně víc než dřív a je dost dobře možné, že v příštím desetiletí nějaké účinné sérum proti stárnutí skutečně vznikne. 8-o

Někteří lidé se domnívají, že usilovat o nesmrtelnost je špatné, protože naše kultura je smrtí tak trošku nezdravě posedlá. Kdykoliv v nějakém literárním či filmovém díle nějaká postava žije věčně, má to nějaký háček, který ji učiní velmi nešťastnou. Lidé se touto cestou asi vždy smiřovali s vlastní smrtelností – s něčím, co nedokázal nikdo změnit – proto bylo uklidňující si říkat, že je to tak vlastně lepší. Ve skutečnosti by ale vesměs každý, kdo umírá, nebo komu umírá bližní, upřednostnil kapku nějakého toho kouzelného elixíru.

Držme tedy vědcům palce! ;-)
Alík

P.S.: Poradna je anonymní, takže ti odpověď na e-mail poslat nemůžeme.