Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Alík

  Celkem zodpověděl dotazů: 15754

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj, proč je tato poradna určená pouze do 16 let? Já si na 16 let vůbec nepřipadám.

  kluk, 16, 28. května 2019

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  starší uživatelé mají více možností, kam se můžou obrátit pro radu se svými potížemi. Pokud má poradna odpovídat na (skoro) všechno a v rozumném čase, je omezení nezbytné.

  Mimochodem, já si také občas vůbec nepřipadám jako pes, ale když je třeba podkrovní apartmá v králíkárně určené jen pro králíky, tak mám stejně smůlu.

  Tajemno

  Vyvolávání duchů

  Ahoj.
  Chtěla bych se zeptat na vyvolávání duchů. Začala jsem na ně totiž věřit a moc bych si přála se s nimi spojit. Určitě bych se nebála, často se dívám na horory. Taky se mi občas stane, že jsem např. doma sama a samo se rozsvítí světlo, nebo tak něco. Máma mi říká, že vyvolávat duchy je nebezpečné a že bych tím mohla vyvolat i ty zlé. Co si o tom myslíte Vy? A nevíte, jakým způsobem bych se s nimi mohla spojit?

  holka, 13 let, 10. května 2019

  Ahoj,
  bohužel tě asi nepotěším, ale vyvolávání duchů neexistuje. Lidé, kteří tvrdí, že to dovedou, jsou buď protřelí podvodníci, nebo trpí nějakou duševní chorobou (typicky schizofrenií).

  Docela by mě zajímalo, proč si přeješ duchy vyvolávat. Chtěla by ses od nich dozvědět něco konkrétního? Z dotazu mám pocit, že ani ne, že chceš jen prozkoumat zajímavý zážitek. Není to málo?

  Kdyby skutečně bylo možné s duchy komunikovat, byla by to nesmírně užitečná a praktická dovednost! Třeba když se pozůstalí hádají o dědictví, duch zemřelého by mohl zakročit a pod dohledem notáře dodatečně sestavit závěť (už jen samotná možnost, že se nebožtíka někdy jde zeptat, by spoustu sporů utnula). Pokud se někdo ztratí, vyvolávači duchů by mohli spolehlivě prověřit, jestli žije, nebo zeptat se ho, jak zemřel. Můžou-li duchové nerozpoznatelně procházet zdmi, uplatnili by se nepochybně i ve špionáži, mohli by třeba vyzvědět tajné kódy k jaderným zbraním, nebo odkoukat hesla do počítačů. V nemocnici se doktoři pacientů mnohdy ptají, jestli jejich předkové trpěli nějakou vážnou dědičnou chorobou – duch prapradědečka by mohl zlepšit diagnózu a zachránit život. Spousta historických osobností jistě toužila zanechat po sobě nějaké poselství pro pozdější generace a v mnoha případech se jim to nejspíš nepovedlo tak, jak by chtěli – jejich duch by mohl historické nepřesnosti vyjasnit, nebo alespoň nasměrovat badatele určitým směrem (třeba „psal jsem si tajný deník, schoval jsem jej pod parketami v chatě kmotra mého bratrance“). Takových možností! O=

  V duchařských příbězích se občas říká, že nějaký konkrétní nebožtík měl nevyřízené účty, proto straší své živé okolí. Ve skutečnosti ale má nevyřízené účty vesměs každý, kdo umírá. Jen naprosté minimum lidí opouští tento svět s myšlenkou „vše mám vyřešeno, nazdar“. Zubatá přichází většinou nezvaná a nevítaná. To, že mrtvím zhatí jejich plány, sny a naděje a sebere jim možnost promlouvat k blízkým, patří k její krutosti. 8=

  Jestliže duchové skutečně existují a jsou všude kolem nás, musíš vymyslet poměrně složitá pravidla, proč všechna ta mnou vyjmenovaná praktická využití nejsou možná a proč pokec s duchy není naprosto normální součástí fungování společnosti. Ano, pokud se ti doma samo rozsvítí světlo, jedno možné vysvětlení je, že existují duchové, kteří se z nějakého důvodu nemůžou účastnit dědického řízení, pátrání po nezvěstných, mezinárodní ani průmyslové špionáže, zdravotní péče a kteří zásadně nikdy nezasahují do žádné vědecké disciplíny, aby nešlo jejich existenci prokázat a ověřitelně popsat...

  Druhé možné vysvětlení je, že možná máte doma špatnou izolaci ve vypínači, kterým se světlo zapíná. Dnešní úsporné LED žárovky potřebují mnohem slabší proud k tomu, aby se rozsvítily. Dříve s normální žárovkou člověk nepoznal, že má v bytě vadný vypínač, protože ke ztrátám sice docházelo také, ale nedokázaly žárovku rozsvítit. :-D

  Dala by se vymyslet i další vysvětlení, která nepotřebují nadpřirozené jevy. Třeba halucinace 8-o ... věřit vlastním očím není vždy správný postup.

  Podvodníci, kteří údajně vyvolávají duchy, obvykle používají takzvané chladné čtení. Zkoušejí nadhazovat různé statisticky pravděpodobné detaily, sledují odezvu od důvěřivé oběti, nechávají ji doplnit do příběhů podrobnosti... a oběť si ani neuvědomuje, že podvodník žádnou skutečnou informaci do hovoru nepřináší. Viz cs.wikipedia.org/wiki/Cold%5freading. Může říkat třeba: „Cítím ve svém okolí přítomnost duše ze záhrobí... ano, je tady mezi námi... měla své příbuzné moc ráda... trpěla nějakou nemocí... a ve jméně měla A, nebo E, možná U“ – není to zase tak těžké. Pokud narazí na důvěřivce, má vyhráno. Účastní-li se seance někdo, kdo mu očividně nevěří, řekne, že se s duchem nemůže spojit kvůli negativní energii v okolí, nebo nějaký podobný ezoblábol. Jasně, duchové sice chtějí sdělit něco důležitého, ale když někdo zpochybňuje jejich zjevení, tak se urazí a nezjeví se. :-D

  Vymítači duchů bohužel nejsou jen zábavná iluzionistická atrakce, ale často rádi parazitují na utrpení pozůstalých. Za své triky si nechávají zaplatit, pokud možno opakovaně. :-Q
  Takže bych se na tvém místě nebál zlých duchů, o kterých ti říkala máma, ale zlých lidí, kteří předstírají, že s duchy komunikují.

  Alík

  P. S.: Ve vypínači světla se prosím nešťourej, elektřina je skutečně skutečná a v neopatrných rukách dost nebezpečná.

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku.

  Sedím vedle jedné krásné holky, líbí se mi, hodně si spolu povídáme a kamarádíme se, je hodně fajn atd. Myslíte, že ji mám říct, že se mi líbí.

  kluk, 11 let, 9. května 2019

  Ahoj,
  to je těžké dilema. Ale jestli je opravdu hodně fajn, tak tím snad nemůžeš nic pokazit. Kdybych byl na tvém místě, asi bych jí to řekl, i za cenu rizika, že by ji ohromně překvapilo, že na ni promluvil pes.

  Alík

  Dárky

  Zdravím Alíka a spol.
  Mám menší problém, vím, že to není až tak moc důležité, ale potřebuji vymyslet dárek, ke dni matek. (Ale nemám moc peněz.) Prosím navrhněte něco, ale co nejrychleji.
  Děkuji předem. A mějte se pěkně.

  Maruška, 12 let, 5. května 2019

  Ahoj,
  jelikož tvoji maminku neznáme, máme pro vymyšlení vhodného dárku mnohem horší předpoklady, než máš ty. Zamysli se, co ji baví, co ji zajímá...

  Bez znalosti podrobností ti můžu poradit jen univerzální dárky, které potěší smysly její (bonboniéra, květina), nebo ostatních (kosmetika).

  Případně můžeš vyrobit nějaké přání, na to nejsou potřeba peníze, jen fantazie.

  Alík

  Moje tělo

  Jde odbarvit vlasy přírodně?

  Mohla bych se zeptat? Nedávno jsme se vsadily s kamarádkou, jestli se dají odbarvit přírodní vlasy, např. z brunety (od přírody) se odbarví (jednoduše bez barvy) vlasy a vznikne blond. Děkuji předem za odpověď, Eva

  holka, 12 let, 30. dubna 2019

  Ahoj,
  to je zajímavá otázka. Jestli jsem správně pochopil popis vlasu na Wikipedii, tak jakási přírodně výchozí barva vlasu je šedobílá. Tvar a skladba melaninu rozhoduje o zabarvení. Člověku se tedy běžně odbarvují vlasy, když stárne a ztrácí melanin. O=

  Odbarvení z brunety na blondýnu mi nepřipadá možné, to by se musel jeden melanin vyměnit za druhý. Možná by šlo vlasy jiné barvy transplantovat (takzvaně nastřelit), to je úkon, který si nechávají dělat někteří plešatící lidé. Podstupovat takový odborný zákrok jen kvůli změně barvy by asi bylo dost nepraktické, ale zřejmě by to šlo. :-)

  Nevím, jak přesně byla formulovaná ta vaše sázka... změnit barvu vlasů bez barvení na jinou barvu (nikoliv šedobílou) teoreticky jde, ale ne jednoduše.

  Alík

  P. S.: Ale rozhodně nejsem na vlasy odborník, takže pokud někdo zná lepší odpověď, může se mi ozvat a poučit mě. ;-)

  Povolání

  Jak se stát dealerem drog?

  Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych být v dospělosti dealerem drog. Nevíte, jak se jím můžu stát? Omlouvám se za nevhodný dotaz, předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 5. května 2019

  Ahoj holko.

  Kdybys chtěla být lékárníkem, který prodává legální drogy (známé též jako léky), tak na to budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání v oboru farmacie.

  Kdybys chtěla být prodavačem alkoholu a cigaret (a dalších látek, které v danou dobu bude legální šířit), tak na to asi nepotřebuješ nic, jen znát někoho, kdo by podobného prodavače zaměstnal. Je pravděpodobné, že trh s legálními rekreačními drogami poroste, ale že v něm bude pracovat čím dál méně lidí.

  Kdybys chtěla být prodavačem nelegálních drog, tak to zní jako roztomilý životní cíl... pro možná sice zdánlivě dobrodružný, ale nepříliš finančně úspěšný a dlouhý život. Jedna z věcí, které ti podobné plány může zkazit, je, že svůj záměr několik let předem takto oznámíš na internetu. Ale může se docela dobře stát, že než budeš dospělá, tak profese klasického pouličního drogového dealera zanikne a nelegální kšeftování se zcela přesune na internet. Podobně už zanikli třeba bankovní lupiči, protože v bankách nejsou peníze. :-D

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj, je mi 15 a od 12 mi rostou chlupy víc než ostatním, když je léto a mam šortky, tak mam vidět strašně chlupatý nohy... A dokonce se mi i smějou že jsem vopice... Jakože, mi to ani nevadí.
  Ale radí mi, abych se oholil (nohy), a to by mi nepomohlo...
  Já jsem na svoje chlupy chlupy hrdej, ale zajímá mě váš názor. Děkuju ;)

  kluk, 15 let, 2. května 2019

  Ahoj kluku,
  pokud ti chlupy nepůsobí zdravotní potíže, nezhoršují hygienu a nenarušují sebevědomí, buď si klidně chlupatej. :-D

  Je to asi otázka osobního vkusu. Určitě se najdou lidé, kterým chlupatost přijde nějak mužnější a zajímavější, než kdybys byl lysý jak kočka sphynx.

  Alík

  Jiné téma

  Ahoj,
  předem říkám, že to nechci zkoušet, jenom mě to zajímá. Mám těch dotazů víc a navazují na sebe. Takže...:

  1. Je nějako trestné líbání na krku?
  2. Považuje se to už za necking?
  3. Je necking také až od 15ti?
  4. Jsou cucáky taky nějako trestné?

  Děkuji za odpověď. :D

  holka, 14 let, 28. dubna 2019

  Ahoj,
  zákon až tak detailně nevymezuje, co je a co není sexuální aktivita. Nedovedu si představit, jak by naši poslanci ve sněmovně debatovali, zda se má či nemá zahrnout krk. :-D

  Pravděpodobně by sexuolog líbání krku mezi sexuální aktivity zařadil, ale soudce by to bral jako takovou šedou zónu, pokud není věkový rozdíl mezi zúčastněnými příliš velký a pokud nikdo z nich nevnímá tento čin jako újmu.

  „Necking“, to mi zní jako něco, na co nejspíš budou potřeba necky. 8-o
  Pokud tento pojem používá někdo, kdo žádné necky nemá, možná chce být světovější, aby alespoň jednomu slovu z jeho věty rozuměli i anglicky hovořící lidé. Skoro určitě tím myslí líbání na krku, ale v češtině mu to asi zní příliš něžně či romanticky...? Nevím.

  Také tím může myslet to, co dělají žirafy, když se spolu perou pomocí krků. Tomu se odborně v angličtině říká necking. Lidé bohužel na podobnou zábavu nemají dostatečně dlouhý krk, takže se musí prát jinými částmi těla.

  Alík

  Milování

  Trestní odpovědnost od 14 let?

  Ahoj, mám dotaz. Od kolika let jsem trestně odpovědná? Poslední dobou se setkávám s tím, že se to posouvalo na 14 let. I sex a tyhle věci. Zkoušela jsem si to vyhledat i na internetu, ale tam jsem všude viděla články, že to tak opravdu je, ovšem všechny ty články byly už starší, například z roku 2005 a tak. A tak tedy chci vědět, jak to tedy všechno je?

  holka, 14 let, 18. dubna 2019

  Ahoj,
  to jsi hledala špatně, nikdo tuto hranici v ČR nesnížil, viz třeba:
  cs.wikipedia.org/wiki/Trestní_odpovědnost
  Je to stále patnáct let, už strašně moc dlouho. Ani v roce 2005 nebyla nižší.

  Mám pro tebe tip O=: Hledáš-li takové věci vyhledávačem, příště začni tím, že zkusíš vyhledat opačné tvrzení k tomu, které chceš prověřit (v tomto případě třeba „hranice trestní odpovědnosti 15 let“). Jinak se ti může snadno stát, že uvěříš naprosté pitomosti, jen proto, že ti připadá na první pohled správná a někdy ji někdo někam napsal. Jakmile najdeš, že se někde píše to a jinde ono, pak musíš přemýšlet nad tím, který zdroj je lepší autorita. (Ne nutně, který je novější.)

  Přestože Wikipedii může upravovat kdokoliv, na změny v jejím obsahu dohlíží poměrně dost lidí, kteří opravují případné chyby. Navíc tam bývá spousta informací důkladně ozdrojovaná (i když zrovna u té trestní odpovědnosti ne :-)).

  Alík

  Význam slova

  Co znamená „nadržený“

  Ahoj.
  Zajímalo by mě, co to znamená, když někdo řekne, že je nadženej.
  Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 18. dubna 2019

  Ahoj,
  pravděpodobně neumí správně vyslovit R a chtěl říct nadrženej. :-D

  Viz pojem „nadržený“ na Wikislovníku. Nejpravděpodobnější význam, ve kterém jsi mohla toto slovo slyšet, bude ten třetí, tedy: mající potřebu se sexuálně vybít, touhu po sexu.

  Alík

  Jiné téma

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli jde aby si mě někdo na Messengeru zablokoval aniž bych to viděla. Prostě už si mě ten člověk zablokoval na instagramu tak jsem mu napsala na Messenger normálně si zobrazuje zprávy hned a teď vůbec a ani se mi neukazuje kdy byl naposledy aktivní.

  holka, 15 let, 4. dubna 2019

  Ahoj,
  žádnou aplikaci od Facebooku z bezpečnostních důvodů nepoužívám, protože když si s někým soukromě povídám, rozhodně nestojím o to, aby moje slova zkoumaly pokročilé algoritmy, které mě chtějí zmanipulovat (což je primární činnost Facebooku, zdroj jejich příjmu). Ale myslím si, že tam podobná blokace proveditelná bude. Můžeš si to asi snadno vyzkoušet s nějakou kamarádkou, kterou znáš přes Messenger i osobně, ne? Pokud jde ta blokace nějak zapnout, tak půjde i vypnout... takže pokus je otázkou chvilky. ;-)

  Alík

  Jiné téma

  Smí se nadávat na cikány?

  Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat, jestli je zakázáno veřejně nadávat na cigány, nebo ne.

  Ahoj,
  jako obecně na všechny? Pokud tě to zajímá čistě jen z hlediska zákonů, tak zakázané to není. Nejde-li přímo o výzvu k násilí, nebo něco podobného.

  Může to ale být přitěžující okolnost, budeš-li třeba někdy podezřelý z trestného činu spáchaného vůči osobě tmavší barvy pleti. Rasová nesnášenlivost je snadno uvěřitelný motiv, který na tebe logicky vrhne silnější podezření v očích vyšetřovatelů – představ si situaci, kdy bys byl na místě detektiva a před sebou měl dva podezřelé, jeden by mlčel a druhý by veřejně nadával na skupinu osob, do které spadá oběť – kdo by ti připadal jako pravděpodobnější pachatel? Při usvědčení ze zločinu také hrozí větší trestní sazba, tedy delší vězení, pokud se prokáže rasový motiv.

  Odhlédneme-li od otázek práv a zákonů, veřejné nadávání na jakoukoliv skupinu obyvatel je poměrně stupidní životní taktika. :-D

  Zejména na internetu platí, že vyřčená slova mnohdy nejdou vzít zpět. Až si jednou budeš hledat práci, lidi odpovědní za nabírání zaměstnanců můžou zkoumat tvoji internetovou minulost a hodnotit tvé postoje. Pokud šéf firmy bude Rom a dozví se, že vlastně i na něj nadáváš, ztrácíš body. Pokud šéf nebude Rom, ale zaměstnává i nějaké Romy a nechce riskovat konflikty na pracovišti, ztrácíš body. Pokud teď nezaměstnává žádné Romy, ale ví, že by je třeba někdy zaměstnat mohl, ztrácíš body. Na to, abys body neztrácel, potřebuješ, aby všechny osoby rozhodující o tvém přijetí měly buď málo informací o tvých postojích, nebo přibližně stejné postoje jako ty. Tím vůbec neříkám, že práci neseženeš, nebo že nezáleží na tvých schopnostech, ale pokud se na jednu pracovní pozici přihlásí dva stejně schopní uchazeči a jeden z nich veřejně projevuje předsudky, má větší šance spíš ten druhý. Neříkám, že je tento společenský tlak na politickou korektnost vždy oprávněný a správný (občas se přehání a může ubližovat i osobám, které ve skutečnosti žádné zavrženíhodné myšlenky neprojevují), jen upozorňuji, že existuje a nejspíš hned tak nezmizí.

  Nebo si představ jinou situaci – ocitneš se v nemocnici, protože ti začnou selhávat játra, dárce nikde... když v tom přiběhne doktor, že jim zrovna na vedlejším sále umírá člověk, kterého srazilo auto. Tvojí jedinou nadějí v tu chvíli je, že zdrcení příbuzní umírajícího dají souhlas s transplantací. Pokud se v této těžké chvíli dozvědí, že je upřímně nesnášíš, přestože ti jejich rodina nikdy nic neprovedla, jak to asi ovlivní jejich ochotu zachránit ti život?

  Máš-li skutečně neodolatelnou potřebu tvořit si nepřátele z lidí, které osobně neznáš a se kterými jsi nikdy nejednal (těžko budeš znát všechny Romy na světě), možná bys měl lépe vymezit, co ti na nich vadí. Je to skutečně jejich etnický původ? Nebo ti vadí něco jiného, konkrétnějšího? Něco, co by ti vadilo i u zrzavého bělocha? Něco, co jde teoreticky napravit? Rasu si člověk nevybírá, ale životní styl může.

  Pokud si posčítám všechny možné klady a zápory veřejného nadávání na cigány, vychází mi, že to není příliš moudrá činnost. Klady víceméně žádné nejsou, nadávání nic nezlepší. Kdybych měl rasové předsudky, snažil bych se, aby o nich nikdo nevěděl, nechlubil bych se jimi. I když mám samozřejmě z pohledu zákona nezpochybnitelné právo říkat jakoukoliv ptákovinu. :-D

  Alík

  Jiné téma

  Proč máme emoce?

  Ahoj poradno,
  Mám tři náročné otázky, které mě hodně zajímají.

  1. Proč lidé umírají?
  2. Proč lidé vnímají různé emoce, city?
  3. Proč lidé brečí, pláčou při filmu nebo před něčím jiným?

  Předem moc děkuji za odpovědi.

  holka, 13 let, 15. března 2019

  Ahoj,
  to jsou moc pěkné otázky. ;-)ok

  Na první otázku – proč lidé umírají – jsem již podrobně odpovídal loni v létě, viz www.alik.cz/p/251705. Asi nemám nic, co bych teď dodal.

  Proč lidé vnímají různé emoce? Základem všech emocí je strach, který se vyvinul u našich vzdálených prapředků z pudu sebezáchovy. Viz moje odpověď u starší otázky, jak se zrodili lidi – www.alik.cz/p/252057. Kdybys byla předek primáta někde v Africe, malá skoro-opička zhruba velikosti veverky, měla bys větší šance na přežití (a rozmnožení), pokud se dravců bojíš, než nějaký tvůj příbuzný, který strach vůbec nezná. Ale zase kdybys znala jenom strach, tak to tvé šance na přežití naopak sníží, protože si netroufneš hledat potravu, potřebuješ tedy i odvahu/zvědavost jako protiváhu strachu. Pocit znechucení zase zajišťuje, abys nesnědla nebo nevypila něco zkaženého a potenciálně nebezpečného, co by také tvoji životní dráhu předčasně ukončilo. Mnoho druhů zvířat si dodnes běžně vystačí s těmito emocemi, které používají při vyhodnocování situací. Nepotřebují nad světem nijak složitě přemýšlet, stačí zrychlený hormonální výpočet, jehož výsledkem bývá buď „jdi do toho ok“, nebo „zdrhej ko“...

  Zvířata, která žijí ve smečkách (nebo podobných skupinách), si postupně vyvinula mnohem pestřejší sestavu citů. Smečka je totiž také vynikající nástroj k přežití rodu, jedinec má menší šance než početná tlupa. Pocity úcty k autoritě, ke stáří, soucit s bližním, ochota pomáhat, ctižádost, zlost vůči narušitelům pořádku, chamtivost, žárlivost, a dokonce i láska – tyto všechny emoce, byť mají mnohdy složité příčiny, jsou také odvozené od strachu z vyloučení ze skupiny. Lidé jsou prostě společenští tvorové. Dnes si to moc neumíme představit, ale ještě před několika desítkami tisíc let platilo, že člověk vyhnaný ze svého kmene byl de facto odsouzený k smrti. 8=

  Proč lidé pláčou? Viditelný pláč je hlavně jasný signál smutku pro ostatní ve skupině, že se děje něco nepěkného a že na tento stav mají správně zareagovat – pochopit co nejdřív situaci, projevit sounáležitost, mlčet, případně plakat také. Podobně společenský účel má třeba i hlasitý smích – také je to zejména signál pro ostatní, že se přihodilo něco veselého. To, že si dovedeme tyto pocity uměle navodit filmem, literaturou či jinou kulturou, je novinka z posledních pár tisíc let, se kterou naše biologické procesy nepočítají. Stejně tak fakt, že žijeme v mnohem větších skupinách a že sdílíme smyšlené příběhy napříč městy, státy i světadíly – na něco takového naše emoce vůbec nejsou stavěné. Ale přesto fungují. Ve spolupráci s rozumem dokážou rozšířit soucit určený původně pro stopadesátičlenný kmen na sedm miliard skutečných lidí a na kdovíkolik fiktivních tvorů... ;-)

  Někdy můžou také lidé u filmu slzet, protože zívají nudou, viz moje starší odpověď www.alik.cz/p/251951. :-D

  Alík

  Moje tělo

  Může mít kluk rakovinu prsu?

  Ahoj Alíku, trapí mě jedna dost závažná věc ;(
  Nahmatal jsem si bulku v pravém prsu u bradavky, nevíš, co to může být? Moc se bojím, že to je rakovina :(
  Je mi 13.

  Ahoj,
  těžko tě vyšetříme po internetu. Vyhledej prosím lékaře.

  Můžu ti nanejvýš nabídnout na uklidnění statistiku rakoviny prsu:

  • Riziko u mužů je zhruba stokrát nižší než u žen.
  • Riziko u osob ve věku do 25 let je také extrémně malé.
  • Většina nahmataných nálezů není rakovina, ale neškodná cysta.

  Pravděpodobnost, že bys skutečně měl rakovinu, je tedy velmi nízká, ale to neznamená, že je nulová. Mnohem lepší, než se bát případné diagnózy, je zjistit skutečný stav u doktora.

  Alík

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, mám problém, můj penis je dlouhý v pohodě, ale tloušťka mi přijde malá, už ho chci držet jako celou dlaní, ale držím ho jako pero. Díky za odpověď.

  kluk, 13 let, 27. února 2019

  Ahoj,
  je ti teprve 13 let, neboj se, ještě rosteš. ;-)

  Co se týče způsobu držení, psací pero se obvykle drží mezi ukazováčkem a prostředníčkem, zapřené palcem – nehledě na to, jak je tlusté – protože jde takto nejlépe kontrolovat pozici hrotu. Jde ho samozřejmě držet celou dlaní, i když je tenké, i když je tlusté. Takže... no... příště bych možná doporučoval zvolit nějaké lepší přirovnání... :->

  Alík