Odpovědi uživatele ALX75

Celkem zodpověděl dotazů: 106

Porušení pravidel

matyas339 založil hodně sprostou nástěnku a nějaké zbytečné. proč ted už nejdou najít?

Ahoj,

protože jsme je na základě upozornění od uživatelů smazali.

Kačky

Proč, když jdu na vizitku někoho jiného, není u něj vidět, kolik má kaček?

Ahoj,

celkový počet kaček nebo i své kačkové konto podrobně si můžeš rozkliknout pouze u své přezdívky. U ostatních přezdívek toto možné není, jediný údaj, který je veřejný, je hodnost. Podle hodnosti můžeš tedy částečně usuzovat, kolik asi tak má daný uživatel nasbíráno v dané době kaček, ale přesný počet nikde nezjistíš a osobně nejsem nakloněn tomu, aby tento údaj veřejný byl, neboť jej může brát hodně uživatelů včetně mě za něco soukromého. Jiná věc pak samozřejmě je, pokud někdo dobrovolně prozradí svůj aktuální počet kaček například v Klubovně nebo na nástěnce, ale zdůrazňuji, že je to na dobrovolném principu a nikdo nikoho k prozrazení aktuálního stavu svého kačkového konta nenutí.

Hodnosti

Když si koupím něco na Alíkovi, můžu dostat zase hodnost „Voříšek“, i když bych už byla super šampionka?

Ahoj,

ne. Hodnosti se vypočítávají podle celkového počtu kaček za celou dobu registrace. Pokud si tedy objednáš něco z Katalogu dárků, tak se Ti sice kačky odečtou, ale celková hodnost se nemění. Naopak je možné, pokud budeš Alíka dále navštěvovat a ještě nemáš nejvyšší hodnost Vůdce smečky, že se Ti hodnost časem posune k vyšší hodnosti, jelikož nasbíráš zase více kaček, a to i přestože sis předtím už něco z Katalogu dárků objednala a kačky Ti ubyly.

Porušení pravidel

Ahoj, můžu se zeptat, kdyby někdo opakovaně psal do poradny "chifdvhkolm
Cfbnnjzfcnhfd'' _, nebo podobně, třeba třikrát, můžou ho odsud vyhodit?

Ahoj,

ano, pokud bude uživatel takto úmyslně porušovat pravidla, tak vyhozen být může. Spamování nesmyslnými shluky písmen je také porušením pravidel Alíka a pravidla Alíka na toto pamatují.
Právě proto bylo zavedeno omezení, aby dotazy mohli klást jen uživatelé, kteří mají alespoň 100 kaček - kde trvá několik dní, než si je nasbírají - aby se nestávalo, že si problémový uživatel založí novou přezdívku a ve své činnosti hned pak pokračuje.

Hodnosti

Ahoj, dnes se mi připsaly kačky za Alíkovinu, teď mám 11 075 kaček, ale pořád jsem šampionka. Mohli byste to prosím opravit?
Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
standardně se hodnosti nemění hned, ale až po půlnoci, takže ještě vydrž. :-)

Hodnosti

Ahoj alikova poradno,
Mám takový dotaz ohledně hodností ... V poradně sice už bylo, za kolik bodíků je jaká hodnost, ale taky tam bylo napsáno, že za 4800 (doufám, že jsem dobře četla) je hodnost super šampionka.... Jenže já už mám 5050 a mám "pouze" šampionku... Proto můj dotaz zní... Jak jsou momentálně hodnosti bodově umístěny? Neboli za kolik bodíků je jaká hodnost, děkuji moc za "aktualizaci" informací

Ahoj,

aktuální informace jsou zde: www.alik.cz/s/vernostni-program. Zde se píše, že hodnost šampion je od 4000 kaček a hodnost super šampiona je až od 10 000 kaček. Pokud máš tedy momentálně přes 5000 kaček, je v pořádku, že jsi stále šampion.

Vizitka - jak přidat kamarády

ahoj, když na vizitce v Co jí provést dám Přidat mezi kamarády, kde se mi přidaní kamarádi ukážou, děkuju.

Ahoj,

přidaní kamarádi se Ti následně zobrazí v sekci „S kým kamarádím“. Tuto sekci si můžeš zobrazit v možnostech Nastavení - Vizitka. Zde si taky můžeš navolit, zda chceš, aby to, s kým kamarádíš a taky kdo s Tebou kamarádí, mohli vidět veřejně i ostatní uživatelé na Alíkovi, nebo se tato informace nezobrazovala.

Vizitka - jak přidat kamarády

Ahoj,
v poslední době nevím, jak mám zadat, že s někým chci kamarádit. Zkoušel jsem to na jeho vizitce, ale nejde mi to. Doufám, že mi rozumíte. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,

přidání kamarádů na novém Alíkovi je možné přes možnosti v nabídce v levém okraji stránky, odkaz na přidání kamarádů již není přímo na dané vizitce, jako tomu bylo dříve. Tyto odkazy by měly být u všech stylů vizitek funkční, nicméně je pravda, že u některých nebyly (to by však už mělo být opraveno). Pokud Tvůj problém stále trvá, napiš znovu a upřesni, u kterého konkrétního kamaráda Ti přidání mezi kamarády nefunguje a uvidíme, co by se s tím dalo dělat.

Porušení pravidel

Ahoj, kam mám napsat, když mi někdo na Alíkovi nadává? Děkuji

HarmoniaHermiona, 17. března 2018

Ahoj,

máš několik možností. Pokud někdo porušuje Pravidla Alíka v Klubovně (píše Ti tam nevhodné příspěvky, atd.), tak můžeš přímo z daného konkrétního stolu v Klubovně nahlásit neplechu, odkaz na ni najdeš u každého stolu v pravém horním rohu. Uveď zde přezdívku dotyčného, dále, jak pravidla porušuje (můžeš případně zkopírovat do neplechy i konkrétní příspěvek) a dáš odeslat. U ostatních částí na Alíkovi se časem plánuje, že by byla také možnost nahlásit porušení pravidel podobným způsobem, zatím to však možné není. Je tedy potřeba, pokud někdo porušuje pravidla Alíka kdekoli jinde na Alíkovi, než v Klubovně, napsat Správcům Alíka a to buď prostřednictvím alíkovské pošty, případně i e-mailu, který většina z nás také má. Uvedeš zde stejné věci, jako bys hlásila neplechu z Klubovny, ale například v případě porušení pravidel na nástěnce je vhodné, abys uvedla konkrétní nástěnku, konkrétní příspěvek a případně i odkaz na danou nástěnku, aby se vše dalo lépe dohledat.

Alíkoviny

ahoj,můžu se zeptat, kdo kontroluje fotky, když chceme udělat Alíkovinu.Trvá to dlouho

Ahoj,

Alíkovinu s obrázkem můžeš vložit, i když obrázek nebude schválený. Pouze se u něj bude zobrazovat, že není schválený, do doby, než se někdo buď dostane ke schvalování obrázků, nebo přímo dané Alíkoviny.
Všechny obrázky vložené do Alíka nyní probíhají ručním schvalováním, které může trvat různě dlouho a závisí to na mnoha okolnostech, schvalování různých obrázků je různě složité, je potřeba tam ověřit autorství, možnost použití, licence, atd. Obrázky v současné době schvalují zpracovatelé Alíkovin, Správci Alíka a Zvěrolékaři.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, já jsem napsala článek o gymnastice, ale žádné bodíky jsem nedostala, udělala jsem něco špatně?

Ahoj,

článků chodí do Alíkovin velké množství a některé z nich se prostě nevydají, s tím je potřeba počítat. Pokud se vydají, může jejich vydání trvat různě dlouhou dobu, záleží to na mnoha okolnostech. Kačky za článek dostaneš až v momentě, kdy bude zveřejněn, dříve ne. Když si nyní svůj článek rozklikneš, tak tam vidíš poznámku Čas vydání zatím neurčen, což znamená, že článek v pořádku dorazil do redakce, ale ještě jej nikdo nenachystal k vydání, nebo to taky může znamenat, že se Tvým článkem nikdo vůbec nezabýval. Článků opravdu chodí velké množství a je spoustu přijatých článků před tím Tvým, a snažíme se je brát popořadě.
U každého článku je dále redakční rozprava, kterou bys měla pravidelně sledovat. V redakční rozpravě s Tebou různí redaktoři Alíkovin rozebírají různé věci související s Tvým článkem. V současné době jsou tam například nějaké dotazy od zpracovatele Správce Alíka Pralinka2, na které jsi zatím neodpověděla. Takže nyní začni tím, že zodpovíš otázky, na které jsi tam tázána, tím můžeš vydání článku urychlit.

Alíkoviny

Ahojte! :-) Chtěla jsem se zeptat na téma: články.
Tak mě zajímalo, že k vám chodí denně třeba 100 článků a vy musíte na ten konkrétní den vybrat jeden. To vyberete náhodně, nebo vyberete třeba ten, který vám ten den padne do očí? :-D Je to taková divná otázka, ale mě to zajímá. :-D Je možné, že mi můj článek vyjde třeba až za rok? Díky. :-D

Ahoj,

je pravda, že do Alíkovin chodí velké množství nových článků a na posouzení jich také čeká hodně.
A závisí to na více okolnostech. Pokud píšeš například na nějaké aktuální téma, tak takové články zařadíme spíše přednostně, ačkoli jsou před Tebou ještě starší články. Pokud napíšeš článek na nějaké originální téma, které se v Alíkovinách moc často nevyskytuje, tak platí víceméně to samé. Pokud naopak napíšeš článek na téma, které je v Alíkovinách často a není příliš originální, dá se předpokládat, že takový článek úplně hned nevyjde.
O Alíkoviny se stará několik lidí a jelikož Alík nefunguje jako nepřetržitý provoz, kde by se lidé střídali na směny, nýbrž všichni členové redakce připravují Alíkoviny bezplatně a ve svém volném čase, dle svých časových možností, tak se stává, že někdy někdo má méně času, proto připraví raději článek, který nevyžaduje příliš mnoho úprav a jeho zpracování je tedy jednodušší. Naopak pokud má někdo zrovna více času, tak se pustí do úpravy i složitějšího článku, ve kterém je potřeba ve velké míře opravit pravopis, slovní obraty, a podobně.
Jelikož bychom také měli do jisté míry odpovídat za obsahovou správnost zaslaného a následně vydaného článku, vliv na to, zda bude článek dříve nebo později vydán, má i to, zda se zpracovatel v daném tématu více či méně orientuje. Jsou témata, která jsou blízká více zpracovatelům, jsou některá, kterým rozumí jen jeden, ale jsou i taková, kterým nerozumí skoro nikdo, a zde je to pak složitější.
V Alíkovinách také dbáme na to, aby se dala možnost napsat a prezentovat Alíkovinu co nejširšímu okruhu uživatelů. Pokud tedy budeš psát články do Alíkovin pravidelně a budou kvalitní, tak je to sice možné, ale články budou vydávány s určitým časovým rozestupem, aby se mohly vydávat články i ostatních autorů, kterým třeba ještě v Alíkovinách nic nevyšlo.
U některých článků je problém s obrázkem, fotkou. Pokud máš vlastní fotku ke svému článku, a nebo tam vložíš vhodný legální i ilustrační obrázek, tak tím zařazení článku trochu urychlíš.
Také se nám stává, že autor sice pošle do Alíkovin článek, ale pak na Alíka přestane chodit, což je problém. Pokud tedy pošleš do Alíkovin článek, je potřeba, abys i nadále Alíka pravidelně navštěvovala a také pravidelně sledovala tzv. redakční rozpravu, jež se nachází u každého článku, a usnadnila a urychlila tak zodpovězení dotazů a podnětů od redakce, a tím i urychlila vydání článku.
Do jednoho roku je pravda, že se každý článek nějakým způsobem dořeší. Ale je pravda, že vzhledem k tomu, že dříve nešly do Alíka vkládat fotky, se vydání některých článků trochu zpomalilo, takže některé články čekaly nebo čekají na vydání i třeba půl roku. Je to různé.

Alíkoviny

Ahoj, dneska mi vyšel článek a nebyly mi ještě přiděleny žádné kačky. Je v tom nějaký problém? Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
kačky za články připisujeme průběžně, někdy před vydáním článku, někdy v den vydání článku, někdy až později. Články zpracovává v redakci více lidí a někdy je potřeba se společně o konečné odměně dohodnout, což může chvíli trvat. Měj, prosím, strpení.

Klubovna - stůl - zamykání

Ahoj.V klubovně jsem viděla některé stoly,které jsou zamčené pro všechny...Jak si můžu dát na svůj stůl zámek?

Anonymka_00, 18. února 2018

Ahoj,
tak, že si v možnostech Správce stolu zaškrtneš současně možnosti uzamčení pro kluky i holky. Samostatná kolonka pro uzamčení stolu pro všechny (zlatý zámeček) tam není.

Katalog dárků

ahoj Alíku,
mám dotaz když si chci za kačky objednat např (mini pexeso), tak zda se něco bude platit myslím poštovné? Díky Verča

Ahoj,
pouze Ti budou odečteny kačky, jinak nic neplatíš - poštovné hradí Alík. :-)

Kačky

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli můžu získat kačky i za něco jiného než za navštívení Alíka nebo za napsání článku v Alíkovinách? Předem dík za odpověď

Ahoj,
v současné době jiné možnosti získání kaček než ty, které jsi uvedla nejsou (tedy za denní navštěvování Alíka - zde je maximum 100 kaček za den, pokud budeš Alíka navštěvovat denně, a dále za článek v Alíkovinách - standardně až 3 000 kaček, výjimečně je možné připsat i mimořádnou prémii). Další možností je zúčastnit se na Alíkovi různých soutěží v průběhu roku, například různých pátraček - v nedávné době se jednalo například o Adventní kalendář, kde jsi mohla získat až 6 000 kaček. V současné době však žádná pátračka neběží, nicméně v průběhu roku zřejmě opět běžet bude. Doporučuji Ti sledovat titulní stránku Alíka, Alíkoviny a také sekci Soutěže, kde se včas dozvíš všechny potřebné informace o právě probíhajících soutěžích.

Pošta

Když si někoho označím jako spamera,bude to ten dotyčný vědět nebo ne?

Ahoj,
sám od sebe to vědět nebude, žádné upozornění nechodí. Ale pokud Ti bude chtít poslat dopis, tak se mu zobrazí upozornění o tom, že ho máš jako spamera a že mu dopis skončí ve spamovém koši, tudíž si jej možná nepřečte.

Klubovna

Co znamená to číslo u nápisu KLUBOVNA?

Ahoj,
předpokládám, že to znamená, kolik uživatelů je v tu danou chvíli celkem v Klubovně u všech stolů (každá přezdívka se počítá vždy jen jednou).

Katalog dárků

Když si budu chtít vybrat dárek od Alíka, budou se mi tím snižovat kačky?(pokud si ho vyberu)

Ahoj,
ano, samozřejmě, že se Ti budou snižovat kačky, dárek není úplně zadarmo, musíš za něj „zaplatit“ právě kačkami. Tudíž pokud si objednáš nějaký dárek z Katalogu dárků, Alík Ti daný počet kaček při objednávce odečte. Objednávat si samozřejmě můžeš jen takový dárek, na který máš naspořeno dostatek kaček, jinak to není možné. Nic dalšího kromě kaček však už neplatíš (poštovné platí Alík), nicméně při objednávce si ověř, zda máš vyplněnou celou adresu, aby bylo možné dárek zaslat. Kačky Ti ubydou, ale to nemá vliv na již dosaženou hodnost, ta zůstane stejná a rovněž se Ti celkový počet již nasbíraných kaček sčítá dohromady pro případný postup k další vyšší hodnosti.

Brýle

Ahoj, už pár měsíců špatně vidím na tabuli, mám ji rozostřenou. Máma mě vzala k očnímu lékaři a ten při čtení písmenek řekl, že budu mít asi 2 dioptrie. Nevím, jak by to bylo možné, ale ok. Nakonec jsem vyvázla jen se 0,75 dioptrie, ale doktor mi řekl, že se to bude zhoršovat. Oba rodiče mají brýle, oba kolem 2 nebo 3. Máme brýle v rodině a já je nechci mít i normálně. Když jsem přišla do školy s novými brýlemi, na tabuli jsem viděla krásně ostře, ale pořád mi něco nesedělo. Ne z pohodlí brýlí, ale z toho jak teď vidím. Mívám občas rozmazané i jiné věci než tabuli a bojím se, že když přijdu na kontrolu, dá mi doktor víc dioptrií.

holka, 12 let, 23. prosince 2017

Ahoj,
pocity, které popisuješ u svých nových brýlí, nejsou ničím neobvyklým. Jednak si na ně musíš zvyknout, což nějakou dobu trvá, a zároveň si pomalu budeš zvykat na to, že vidíš najednou lépe, ostřeji. Je jasné, že jak se Ti pomalu zrak zhoršoval, tak se tomu Tvé oči přizpůsobily a považovaly daný stav za normální. Nyní, když máš možnost vidět tak, jak bys správně měla, je to i pro ně změna a i ony si na daný nový stav musejí pomalu zvyknout. To je zřejmě příčinou toho, že některé věci vidíš i tak rozmazaně. Příčinou mohou být také špatně změřené dioptrie, ale to vzhledem k návštěvě lékaře asi nebude tento případ.

Je pravda, že oko se Ti stále vyvíjí a i nadále ještě nějakou dobu vyvíjet bude. Tak se stává, že dnes zjištěné věci nejsou definitivní a jak Ti už bylo řečeno, je možné, že se bude stav časem trochu zhoršovat. Jak sama podotýkáš, oba Tvoji rodiče brýle nosí, tudíž rodinné dispozice zřejmě těžko ovlivníš.

Pokud jde o to, že brýle nerada nosíš. Zkus si najít i na této věci nějaká pozitiva. Prober své obavy a pocity s rodiči, jistě ani pro ně nebylo možná zpočátku lehké brýle přijmout. Dále se na danou situaci můžeš zkusit dívat tak, že brýle dnes nosí skoro každý, a mnozí mají ještě o dost více dioptrií, než máš Ty, tudíž by bez brýlí skoro nic nepřečetli. Dnes je možné vybrat si z nepřeberného množství vzhledů brýlových obrub a příslušenství, záleží samozřejmě také na Vašich finančních možnostech, ale jinak není problém vybrat si takové, které se Ti budou líbit, budou ladit k Tvému oblečení a i celkově. V kvalitní optice se Ti budou takto věnovat standardně a vyberou s Tebou takové brýle, které se Ti budou líbit a zároveň Ti skvěle sednou.
Hledej pozitiva také v tom, že nyní dobře vidíš, naopak pokud brýle nosit nebudeš a budeš tak hůře vidět, tak se můžeš vystavovat různým trapasům a nesnázím, kde je pak otázka, zda jsou tyto trapasy lepší variantou než to, že všichni kolem Tebe budou vědět, že hůře vidíš a nosíš brýle.
Na druhou stranu, i když se tomu možná budeš divit, existují dnes lidé, kteří by brýle chtěli nosit dobrovolně. Vnímají je jako skvělý doplněk, který k nim sedne, nebo už je nyní nepotřebují, ale už si na ně tak zvykli a zvykli si na ně i lidé kolem daného člověka, že je nosí stále. Je možné zakoupit i brýle bez skutečných dioptrií (respektive brýle, které mají 0 dioptrií), takže ani to, že brýle nosíš, nemusí automaticky znamenat to, že hůře vidíš.
V pokročilejším věku pak navíc naprostá většina lidí potřebuje brýle na blízko, tedy zejména na čtení, což je tedy do jisté míry podmíněno i věkem.
Navíc někteří lidé jsou nuceni řešit i horší zdravotní problémy, než je nošení brýlí a v mnohých případech je to pak příjemné ještě méně.

Pokud bys ani tak nebyla s nošením brýlí spokojena a nemohla si na ně zvyknout, je možné později uvažovat o nošení kontaktních čoček. Tento postup však opět konzultuj se svým očním lékařem, případně následně i v optice, kontaktní čočky mají svá specifika a také nejsou vhodné úplně pro každého.
Později, zřejmě někdy v dospělosti, až se Ti oční vada ustálí a nebude delší dobu měnit, by bylo také možné uvažovat o oční operaci. Opět ale platí, že tento krok bys předem měla konzultovat se svým očním lékařem, předcházet by všemu mělo odborné vyšetření, a bohužel ani taková operace není vhodná pro každého. Nevýhodou také je, že takové operace bývají docela drahé a zdravotní pojišťovny je zpravidla nehradí, hradí si je tedy sám pacient a zpravidla v plném rozsahu.