Odpovědi uživatele ALX75

Celkem zodpověděl dotazů: 106

Škola

Ahoj Alíku,
snad nevadí,že se na něco ptám už podruhé.

Jsem v osmé třídě,ale už vím kam bych chtěla jít na střední.
Chtěla bych studovat jazykovou školu.
Jsou na takové škole přijímačky i z cizího jazyka nebo jen z matiky a češtiny jako na ostatních školách?
Slyšela jsem,že ten kdo chodí do zuš,tak má body navíc?
Je to pravda? Já do zuš nechodím,ale hraju tenis chodím na balet do domu dětí?
Jsou body navíc i za tohle? Bojím se,že bych se tam nedostala jen kvůli tomu,že nechodím do zuš
A vzali by mě na tu školu u 3 z chemie? Já jsem jinak docela chytrá,ale chemie je prostě děs.Vychází mi 4,ale nechám se často vyzkoušet a pokusím se to vytáhnout alespoň na 3. Myslíš,že bych to mohla dát i na 2? Schytala jsem špatné známky z výpočtů,ale nechala bych se vyzkoušet z teorie...

Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce.

holka, 14 let, 16. prosince 2017

Ahoj,

každá škola má obecně jiné podmínky pro přijímání žáků ke studiu.
Pokud už máš tedy konkrétní představu o nějaké konkrétní škole, pak bude asi nejrychlejší cestou navštívit internetové stránky dané školy. Každá škola by tam v nějaké sekci měla mít vypsány podmínky a jiná kritéria pro přijímání žáků ke studiu, tam se dozvíš vše potřebné. Další možností je využití Dne otevřených dveří, o této možnosti by ses také měla dozvědět z internetových stránek školy. Některé školy je budou pořádat teď někdy v lednu, tudíž využij této možnosti a zajdi se přímo do školy podívat, a ptej se na cokoli, co Tě zajímá. Případně je možné se domluvit na individuální prohlídce té dané školy, stačí se domluvit s ředitelem té dané školy nebo jeho spolupracovníky.

Nevím, zda u Vás už letos, ale v deváté třídě v prvním pololetí školního roku budou vaši školu a třídu navštěvovat zřejmě pracovníci různých středních škol a budou vám prezentovat obory té dané školy, které můžete jít studovat. Zde si můžeš potvrdit, zda opravdu stále chceš jít studovat tam, kam bys chtěla jít teď, zároveň se při této prezentaci také můžeš ptát na veškeré dotazy, které Tě ohledně dané školy a oborů zajímají. Využívej toho.

Další možností je, že své představy probereš se svou třídní učitelkou, která Tě možná odkáže na výchovného poradce u Vás ve škole. Výchovný poradce by měl být na každé škole, a zřejmě i u vás někdo takový je, i když zatím o této funkci možná mnoho nevíš. Nicméně výchovní poradci u sebe právě mívají různé propagační předměty těch daných škol a mimo jiné Ti právě mohou přesněji poradit, pokud ještě nejsi rozhodnuta, kam by měly Tvé další kroky po ukončení základní školy směřovat. Určitě není nic špatného služeb výchovného poradce využít, můžeš jej navštívit po domluvě i s rodiči.

Pokud jde obecně o Tvé známky a další zkušenosti, tak všeobecně samozřejmě platí, že čím lepší známky budeš mít, tím lépe. Některé školy posuzují jen celkové průměry, některé se zaměřují i na jednotlivé předměty a známky z nich. V případě, že se sejdou dva uchazeči, kteří mají stejný průměr, dalším kritériem bývá právě nějaká známka z předem určeného předmětu. Ale jak jsem uvedl na začátku, vždy záleží na přijímacích kritériích té dané konkrétní školy. Pokud jde o Tvé další aktivity mimo školu, tak je pravda, že i toto některé školy mohou zohledňovat a určitě Ti to může být ku prospěchu, jiné to naopak vůbec neposuzují. Nicméně určitě nic nezkazíš, pokud tyto ostatní zkušenosti budeš mít, protože se Ti mohou hodit také vždycky.

Přeji Ti mnoho zdaru ve studiu a pokud možno i správný výběr střední školy, důležité totiž také je, aby Tě škola bavila. Na to zkus při podávání přihlášek na dané školy také myslet.

Katalog dárků

Ahoj, když mám určitý počet kaček a chci si zakoupit nějaký předmět, tak to je jen za kačky, takže tzv. zdarma? Děkuji za odpověď.
Copinka

Ahoj,
ano, je to tak.
Při objednávce v Katalogu dárků Ti Alík strhne pouze nasbírané kačky (hodnost Ti nicméně zůstává) a nic dalšího už neplatíš. Poštovné platí také Alík. Jedinou podmínkou je, že zaslání musí být na nějakou adresu na území České republiky, do zahraničí se dárky z Katalogu v současné době nezasílají.

Správci

Ahoj,
v klubovně je několik označení a mezi nimi je i zvěrolékař. Co je to za označení nebo jakou má funkci?

Ahoj,
Zvěrolékař je programátor/vývojář webu Alík.cz.
Jinak viz již zodpovězený dotaz: www.alik.cz/p/245480.

Porušení pravidel

Ahoj, může být sprosté slovo i P... s tečkama (promin za to, ale já se ptám)

Ano,
je to obcházení nastavených filtrů Alíka, což rovněž není povoleno. Stejné by to bylo, pokud bys daný výraz vyhvězdičkoval.

Katalog dárků

Když si objednám dárek, doručí mi ho do schránky jako dopis, nebo si to musím vyzvednout?

Ahoj,
objednaný dárek je Ti standardně doručen na Tvoji adresu, kterou uvedeš při objednávání dárku. Tedy Ti jej doručovatel přinese až domů a vloží do schránky. V případě, že bude dárek doručován jako doporučená zásilka, tak ještě zazvoní a dárek Ti vydá až tehdy, až mu potvrdíš jeho převzetí podpisem. Pokud dárek není doručován jako doporučená zásilka, tak Ti jej vloží doručovatel do schránky bez ohledu na to, zda jsi, nebo nejsi doma. V případě doporučené zásilky, pokud Tě doma nezastihne, tak Ti vloží do schránky výzvu k vyzvednutí zásilky, kterou pak uloží na nejbližší poště a tam si ji musíš dojít pak vyzvednout (případně se třeba s poštou domluvit na opětovném doručení nějaký jiný den). Dárek je potřeba vyzvednout si do nějaké doby, kterou máš zpravidla uvedenou také v té Výzvě, pokud si jej nevyzvedneš, byl by zpravidla následující pracovní den vrácen odesílateli.

Správci

Ahoj Alíku a ostatní správci, může správce Alíka a zvěrolékař přisednout si ke stolu v Klubovně
Dík za odpověd. JosefNeoral12

Ahoj,
Správce Alíka nebo Zvěrolékaře můžeš běžně v Klubovně u stolu potkat a přisednout si ke stolu samozřejmě mohou. Ale nejen to. Správci Alíka, Zvěrolékaři, ale také Správci Klubovny si mohou přisednout k úplně všem stolům v Klubovně - i k těm, které jsou uzamčeny a to jakýmkoli zámkem. Pravidla chování totiž platí na všech stolech bez rozdílu.

Kačky

Ahoj,
k čemu jinému slouží kačky než k odemčení pokládání otázek?

Ahoj,
pokud máš na mysli ten limit minimálně 100 kaček, abys mohla položit otázku (nebo například poslat článek do Alíkovin), tak kačky slouží zejména k tomu, že si můžeš objednat něco z Katalogu dárků: www.alik.cz/s/darky. Další možností je také posun k nějaké vyšší hodnosti, více najdeš zde: www.alik.cz/s/vernostni-program.

Pátračka

Ahoj, chci se zeptat na adventní kalendář. Jak můžu získat 3000 kaček, jak tam je napsáno. Děkuju předem.

Ahoj,
nejprve musíš najít čokoládového Alíka. Každý den je k dispozici nápověda, kde přibližně by se mohl ten daný den nacházet. Pokud čokoládového Alíka najdeš, klikni na něj a on Ti sdělí soutěžní heslo. To pak vepiš do políčka. Následně jsou v nabídce každý den tři druhy cen, jedna z nich jsou právě kačky (dříve bodíky). Kaček je nabízeno každý den různé množství. Z těch tří cen si můžeš vybrat jen jednu. Pokud se rozhodneš pro kačky, tak danou možnost zaškrtneš a dáš odeslat. V případě, že bys byla vylosována, Ti pak Alík připíše na Tvoje kačkové konto slíbený počet kaček. Výherce pro každý den pak následně hledej v daném adventním kalendáři.

Nástěnka

Dá se smazat nástěnka? Jestli ano, tak jak?

Holka2007, 9. prosince 2017

Ahoj,
ano, nástěnku je možné smazat. Je potřeba napsat Správci Alíka, o jakou nástěnku jde a také nějaký dobrý důvod, proč si ji přeješ smazat. Nástěnky by se totiž měly rušit jen ve výjimečných případech.

Klubovna - neplecha

Ahoj,
Když nahlašuji z klubovny neplechu, mám se podepsat nebo ne? Děkuji.

Ahoj,
pokud budeš nahlašovat v Klubovně neplechu, tak se podepisovat nemusíš. Důležité je, abys uvedla přesně přezdívku toho, kdo porušuje pravidla. Ale Tvoje přezdívka, tedy přezdívka toho, kdo neplechu ze stolu z Klubovny nahlašuje, se ukládá automaticky. Samozřejmě se nic nestane, pokud se do neplechy podepíšeš, ale nutné to není. Automaticky se přezdívka ukládá mimo jiné proto, aby bylo případně možné potrestat i toho, kdo neplechu nahlásil - v případě, že by se prokázalo, že neplechu nahlásil neoprávněně. Jednalo by se totiž o porušení pátého Alíkova pravidla.

Klubovna - stůl - zamykání

Ahoj,
jakto, že někteří uživatelé mohou uzamknout stůl pro všechny, když to není v možnostech?
Díky moc.

Ahoj,
ano - samotná možnost „Uzamknout stůl pro všechny“ v nastavení ve Správci stolů není. Pokud tedy chceš uzamknout stůl pro všechny, musíš kombinovat možnosti Zamknout pro holky a zároveň pro kluky. Nezapomeň dát uložit. Tak se stane, že je stůl uzamčen pro všechny. Nicméně i k takto uzamčenému stolu si může kdykoli přisednout některý ze Správců Klubovny, Alíka, nebo Zvěrolékař, a i na uzamčených stolech je potřeba dodržovat Pravidla Alíka v plném rozsahu.

Správci

Nebývalo tu náhodou více správců? Co se s nimi stalo?

Ahoj,
ano, více Správců Alíka v hlavním Seznamu Správců bylo.
Správcování je dobrovolná aktivita, a občas se stává, že některý ze Správců již nemá tolik času, aby se mohl Alíkovi věnovat. Požádá tedy o uvolnění z této funkce, a tedy i ze seznamu Správců Alíka. Pokud má zájem občas správcovat, ale zároveň nechce být už oficiálně veden v hlavním seznamu Správců Alíka (například proto, aby mu nechodily stále dopisy uživatelů, které by nemohl v nějakém krátkém časovém intervalu řešit), tak také tuto možnost má. Proto je nyní oficiální seznam Správců Alíka menší.

Klubovna

Ahoj,
U stolů v Klubovně se zobrazuje můj věk, přestože jsem v Nastavení nezaškrtl políčko Zveřejnit věk.Předejít tomu jde jenom úplným vynecháním data narození. Šlo by to prosím nějak spravit?
A když už jsme u data narození, bude tu znova kolonka s uživateli, co mají v blízké době narozeniny?

Děkuji mnohokrát.

Ahoj,
pokud v Nastavení zaškrtneš možnosti uveřejnění dne, měsíce a roku narození, tak se zobrazuje všude. Pokud tyto možnosti nezaškrtneš, ale datum narození tam nastaveno stále máš, tak se Ti bude zobrazovat pouze u stolu v Klubovně. Pokud nechceš, aby se Ti zobrazoval věk nikde, tak je potřeba v Nastavení zadat výchozí nastavení na “den, měsíc, rok“ a samozřejmě ponechat bez zaškrtnutí políčka uveřejnění. Nezapomeň vždy dát Uložit.
Zobrazování narozenin kamarádů je v plánu, zkus ještě nějakou dobu vydržet.:-)

Katalog dárků

Ahoj Alíku,
Chtěla bych se zeptat, když si objednám něco z katalogu dárků, přinese mi to pošta až ke mně, nebo pro to musím dojít( k tomu asi potřebuju občanku, kterou ještě nemám). Díky za odpověď :-)

Ahoj,
zásilku s dárkem by Ti měl doručovatel donést až domů. Zpravidla ji nevloží jen do schránky, ale zazvoní, protože chce podepsat její převzetí. Pokud Tě doma nezastihne, tak Ti do schránky vloží výzvu, aby sis přišla zásilku na poštu vyzvednout. Na poště je pak zásilka asi 14 dní, pokud si ji do té doby nevyzvedneš, nebo si s poštou nedohodneš jiné podmínky, tak je následně vrácena odesílateli.

U formuláře pro objednávku z Katalogu je možné uvést nějaké poznámky. Můžeš tam tedy uvést, že chceš poslat zásilku na jméno někoho dospělého, například jednoho z rodičů, a uvedeš do poznámky jeho celé jméno (můžeš tam také zmínit důvod, který jsi napsala zde v dotazu). Zásilku Ti převezmou rodiče (nebo si ji vyzvednou na poště). Nezapomeň je ale předem informovat o tom, že sis objednala dárek od Alíka, aby o tom věděli.
Stav své objednávky můžeš sledovat v Katalogu dárků, kde vpravo v Alíkově věrnostním programu si zobrazíš možnost Tvé objednávky. Zkus tam stav pravidelně sledovat, až se tam objeví ve stavu Odesláno v....., tak můžeš v nejbližších dnech čekat doručení zásilky. Jiné zprávy o odeslání dárku (zatím) nikam nechodí.

Katalog dárků

Ahoj, objednal jsem si 21. září píšťalku z katalogu dárků. Když se podívám na stav objednávky, je tam stále napsáno, že se čeká na zpracování, co to znamená?

martin900gamer, 1. října 2017

Ahoj,
údaj “čeká na zpracování“ znamená, že objednávka byla úspěšně přijata, ale ještě není odeslána. Až bude, tak se Ti tam místo tohoto údaje zobrazí “Odesláno v .....“ Doporučuji tento stav Tvé objednávky sledovat, neboť zvláštní e-mail o odeslání objednávky se (zatím) neposílá. Objednávky jsou vyřizovány dle potřeby, zpravidla je objednaný dárek odeslán do cca 30 dnů od přijetí objednávky.

Katalog dárků

Ahoj Alíku, když si objednám dárek, zmizí mi i bodíky? Předem moc děkuji za odpověď s pozdravem křeček1233

Ahoj,
pokud si objednáš nějaký dárek z Katalogu dárků, tak se Ti pochopitelně bodíky v hodnotě daného dárku odečtou - za dárek musíš „zaplatit“ bodíky. Nicméně toto odečtení nemá vliv na již dosaženou hodnost, ta se Ti nezmění a dále se Ti celkový počet naspořených bodíků/kaček počítá do celkového součtu bodíků/kaček pro případný postup k vyšší hodnosti.

Alík - nová podoba

Ahoj,
v alíkovinách dřív bylo vyhledávání podle kategorií. Mně se líbil jeden recept, který jsem si bohužel neopsal, a chtěl jsem si ho znovu najít, ale teď už tam nevidím vyhledávání podle kategorií na místě, kde dřív bylo. Je někde jinde? A dá se v alíkovinách vyhledávat?

Ahoj,
vyhledávání v Alíkovinách ani členění na příslušné kategorie na novém Alíkovi zatím k dispozici není. Nicméně pracuje se na tom, aby později byly obě věci doplněny. Děkujeme za trpělivost.
Nyní si můžeš zkusit vzpomenout, o jaký recept asi šlo, a hlavně, kdy přibližně mohl být tehdy vydán. Následně můžeš zkusit listovat Alíkovinami ručně, to možné je.

Odhlášení z Alíka

Ahoj,
já, tedy Parníček512, jsem tu byl už velice dávno (no, zas tak dávno ani ne), asi tak před dvěma až třemi roky jsem tu měl starý účet Parníček287, vizitka od něho pořád existuje, sebe (tedy svůj starý účet) jsem našel v seznamu kamarádů, no prostě bych chtěl vědět, jak tu vizitku a ten účet celý zrušit.Předem děkuji za odpověď.
Parníček512 (slovo parníček zůstalo, vyměnil jsem jenom číslo)

Ahoj,
v Seznamu kamarádů jde nyní najít úplně všechny přezdívky, i ty zaniklé. Zároveň je však nyní už možné se i na ty zaniklé přezdívky přihlásit.
Takže pokud ses na tu předešlou přezdívku zatím nezkoušel přihlásit, je stále zaniklá, a nemusíš dělat nic. Časem dojde zřejmě k úpravě vyhledávání v Seznamu kamarádů, kde pak nebude možné vyhledat ani ty zaniklé přezdívky.

Poradna

Dobrý den,
Před pár dny jsem napsala do druhé poradny dotaz.
Dostanu nějaké upozornění až mi odepíšou?
Děkuji za odpověď.

Ahoj,
ne, upozornění o zodpovězení otázky tazateli zatím nikam nechodí.
Řešením je sledovat úvodní stránku poraden.

Alíkoviny

Ahoj, můžu se zeptat, jak dlouho asi trvá, než se nějaká Alíkovina vydá?
Předem děkuji za odpověď

Ahoj,
to nejde takto univerzálně říci, vždy tam závisí na spoustě okolností.
Obecně jde asi říci, že pokud někdo pošle do Alíkovin článek, který se zabývá nějakým aktuálním tématem, může být vydán přednostně i třeba druhý den po zaslání. Dále záleží na tom, jak moc je náročné upravit článek do nějaké srozumitelné podoby, aby se v něm nevyskytovaly pravopisné a jiné chyby, byly tam zvýrazněny nějaké důležité věci, odstavce, atd. Taky to závisí na tom, jak dalece se v jakém tématu zpracovatel Alíkoviny orientuje, neboť bychom měli ručit i za správnost uváděných informací v článku. Prověřujeme také, zda není článek zkopírován z nějakého jiného zdroje na internetu. V neposlední řadě jde také o to, kolik je k dispozici přijatých Alíkovin. Takže pokud chceš nějaký časový údaj, tak nějaký článek může vyjít třeba i druhý den po přijetí, některý za několik dní, jiný za týden, jiný za měsíc, jiný i déle. U každého článku je to zkrátka značně individuální záležitost.