Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele ALX75

  Celkem zodpověděl dotazů: 119

  Alíkoviny

  Ahoj, dneska mi vyšel článek a nebyly mi ještě přiděleny žádné kačky. Je v tom nějaký problém? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  kačky za články připisujeme průběžně, někdy před vydáním článku, někdy v den vydání článku, někdy až později. Články zpracovává v redakci více lidí a někdy je potřeba se společně o konečné odměně dohodnout, což může chvíli trvat. Měj, prosím, strpení.

  Klubovna - stůl - zamykání

  Ahoj.V klubovně jsem viděla některé stoly,které jsou zamčené pro všechny...Jak si můžu dát na svůj stůl zámek?

  Anonymka_00, 18. února 2018

  Ahoj,
  tak, že si v možnostech Správce stolu zaškrtneš současně možnosti uzamčení pro kluky i holky. Samostatná kolonka pro uzamčení stolu pro všechny (zlatý zámeček) tam není.

  Katalog dárků

  ahoj Alíku,
  mám dotaz když si chci za kačky objednat např (mini pexeso), tak zda se něco bude platit myslím poštovné? Díky Verča

  Ahoj,
  pouze Ti budou odečteny kačky, jinak nic neplatíš - poštovné hradí Alík. :-)

  Kačky

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli můžu získat kačky i za něco jiného než za navštívení Alíka nebo za napsání článku v Alíkovinách? Předem dík za odpověď

  Ahoj,
  v současné době jiné možnosti získání kaček než ty, které jsi uvedla nejsou (tedy za denní navštěvování Alíka - zde je maximum 100 kaček za den, pokud budeš Alíka navštěvovat denně, a dále za článek v Alíkovinách - standardně až 3 000 kaček, výjimečně je možné připsat i mimořádnou prémii). Další možností je zúčastnit se na Alíkovi různých soutěží v průběhu roku, například různých pátraček - v nedávné době se jednalo například o Adventní kalendář, kde jsi mohla získat až 6 000 kaček. V současné době však žádná pátračka neběží, nicméně v průběhu roku zřejmě opět běžet bude. Doporučuji Ti sledovat titulní stránku Alíka, Alíkoviny a také sekci Soutěže, kde se včas dozvíš všechny potřebné informace o právě probíhajících soutěžích.

  Pošta

  Když si někoho označím jako spamera,bude to ten dotyčný vědět nebo ne?

  VeverkaČiperka123, 26. ledna 2018

  Ahoj,
  sám od sebe to vědět nebude, žádné upozornění nechodí. Ale pokud Ti bude chtít poslat dopis, tak se mu zobrazí upozornění o tom, že ho máš jako spamera a že mu dopis skončí ve spamovém koši, tudíž si jej možná nepřečte.

  Klubovna

  Co znamená to číslo u nápisu KLUBOVNA?

  VeverkaČiperka123, 26. ledna 2018

  Ahoj,
  předpokládám, že to znamená, kolik uživatelů je v tu danou chvíli celkem v Klubovně u všech stolů (každá přezdívka se počítá vždy jen jednou).

  Katalog dárků

  Když si budu chtít vybrat dárek od Alíka, budou se mi tím snižovat kačky?(pokud si ho vyberu)

  Ahoj,
  ano, samozřejmě, že se Ti budou snižovat kačky, dárek není úplně zadarmo, musíš za něj „zaplatit“ právě kačkami. Tudíž pokud si objednáš nějaký dárek z Katalogu dárků, Alík Ti daný počet kaček při objednávce odečte. Objednávat si samozřejmě můžeš jen takový dárek, na který máš naspořeno dostatek kaček, jinak to není možné. Nic dalšího kromě kaček však už neplatíš (poštovné platí Alík), nicméně při objednávce si ověř, zda máš vyplněnou celou adresu, aby bylo možné dárek zaslat. Kačky Ti ubydou, ale to nemá vliv na již dosaženou hodnost, ta zůstane stejná a rovněž se Ti celkový počet již nasbíraných kaček sčítá dohromady pro případný postup k další vyšší hodnosti.

  Brýle

  Ahoj, už pár měsíců špatně vidím na tabuli, mám ji rozostřenou. Máma mě vzala k očnímu lékaři a ten při čtení písmenek řekl, že budu mít asi 2 dioptrie. Nevím, jak by to bylo možné, ale ok. Nakonec jsem vyvázla jen se 0,75 dioptrie, ale doktor mi řekl, že se to bude zhoršovat. Oba rodiče mají brýle, oba kolem 2 nebo 3. Máme brýle v rodině a já je nechci mít i normálně. Když jsem přišla do školy s novými brýlemi, na tabuli jsem viděla krásně ostře, ale pořád mi něco nesedělo. Ne z pohodlí brýlí, ale z toho jak teď vidím. Mívám občas rozmazané i jiné věci než tabuli a bojím se, že když přijdu na kontrolu, dá mi doktor víc dioptrií.

  holka, 12 let, 23. prosince 2017

  Ahoj,
  pocity, které popisuješ u svých nových brýlí, nejsou ničím neobvyklým. Jednak si na ně musíš zvyknout, což nějakou dobu trvá, a zároveň si pomalu budeš zvykat na to, že vidíš najednou lépe, ostřeji. Je jasné, že jak se Ti pomalu zrak zhoršoval, tak se tomu Tvé oči přizpůsobily a považovaly daný stav za normální. Nyní, když máš možnost vidět tak, jak bys správně měla, je to i pro ně změna a i ony si na daný nový stav musejí pomalu zvyknout. To je zřejmě příčinou toho, že některé věci vidíš i tak rozmazaně. Příčinou mohou být také špatně změřené dioptrie, ale to vzhledem k návštěvě lékaře asi nebude tento případ.

  Je pravda, že oko se Ti stále vyvíjí a i nadále ještě nějakou dobu vyvíjet bude. Tak se stává, že dnes zjištěné věci nejsou definitivní a jak Ti už bylo řečeno, je možné, že se bude stav časem trochu zhoršovat. Jak sama podotýkáš, oba Tvoji rodiče brýle nosí, tudíž rodinné dispozice zřejmě těžko ovlivníš.

  Pokud jde o to, že brýle nerada nosíš. Zkus si najít i na této věci nějaká pozitiva. Prober své obavy a pocity s rodiči, jistě ani pro ně nebylo možná zpočátku lehké brýle přijmout. Dále se na danou situaci můžeš zkusit dívat tak, že brýle dnes nosí skoro každý, a mnozí mají ještě o dost více dioptrií, než máš Ty, tudíž by bez brýlí skoro nic nepřečetli. Dnes je možné vybrat si z nepřeberného množství vzhledů brýlových obrub a příslušenství, záleží samozřejmě také na Vašich finančních možnostech, ale jinak není problém vybrat si takové, které se Ti budou líbit, budou ladit k Tvému oblečení a i celkově. V kvalitní optice se Ti budou takto věnovat standardně a vyberou s Tebou takové brýle, které se Ti budou líbit a zároveň Ti skvěle sednou.
  Hledej pozitiva také v tom, že nyní dobře vidíš, naopak pokud brýle nosit nebudeš a budeš tak hůře vidět, tak se můžeš vystavovat různým trapasům a nesnázím, kde je pak otázka, zda jsou tyto trapasy lepší variantou než to, že všichni kolem Tebe budou vědět, že hůře vidíš a nosíš brýle.
  Na druhou stranu, i když se tomu možná budeš divit, existují dnes lidé, kteří by brýle chtěli nosit dobrovolně. Vnímají je jako skvělý doplněk, který k nim sedne, nebo už je nyní nepotřebují, ale už si na ně tak zvykli a zvykli si na ně i lidé kolem daného člověka, že je nosí stále. Je možné zakoupit i brýle bez skutečných dioptrií (respektive brýle, které mají 0 dioptrií), takže ani to, že brýle nosíš, nemusí automaticky znamenat to, že hůře vidíš.
  V pokročilejším věku pak navíc naprostá většina lidí potřebuje brýle na blízko, tedy zejména na čtení, což je tedy do jisté míry podmíněno i věkem.
  Navíc někteří lidé jsou nuceni řešit i horší zdravotní problémy, než je nošení brýlí a v mnohých případech je to pak příjemné ještě méně.

  Pokud bys ani tak nebyla s nošením brýlí spokojena a nemohla si na ně zvyknout, je možné později uvažovat o nošení kontaktních čoček. Tento postup však opět konzultuj se svým očním lékařem, případně následně i v optice, kontaktní čočky mají svá specifika a také nejsou vhodné úplně pro každého.
  Později, zřejmě někdy v dospělosti, až se Ti oční vada ustálí a nebude delší dobu měnit, by bylo také možné uvažovat o oční operaci. Opět ale platí, že tento krok bys předem měla konzultovat se svým očním lékařem, předcházet by všemu mělo odborné vyšetření, a bohužel ani taková operace není vhodná pro každého. Nevýhodou také je, že takové operace bývají docela drahé a zdravotní pojišťovny je zpravidla nehradí, hradí si je tedy sám pacient a zpravidla v plném rozsahu.

  Škola

  Ahoj Alíku,
  snad nevadí,že se na něco ptám už podruhé.

  Jsem v osmé třídě,ale už vím kam bych chtěla jít na střední.
  Chtěla bych studovat jazykovou školu.
  Jsou na takové škole přijímačky i z cizího jazyka nebo jen z matiky a češtiny jako na ostatních školách?
  Slyšela jsem,že ten kdo chodí do zuš,tak má body navíc?
  Je to pravda? Já do zuš nechodím,ale hraju tenis chodím na balet do domu dětí?
  Jsou body navíc i za tohle? Bojím se,že bych se tam nedostala jen kvůli tomu,že nechodím do zuš
  A vzali by mě na tu školu u 3 z chemie? Já jsem jinak docela chytrá,ale chemie je prostě děs.Vychází mi 4,ale nechám se často vyzkoušet a pokusím se to vytáhnout alespoň na 3. Myslíš,že bych to mohla dát i na 2? Schytala jsem špatné známky z výpočtů,ale nechala bych se vyzkoušet z teorie...

  Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce.

  holka, 14 let, 16. prosince 2017

  Ahoj,

  každá škola má obecně jiné podmínky pro přijímání žáků ke studiu.
  Pokud už máš tedy konkrétní představu o nějaké konkrétní škole, pak bude asi nejrychlejší cestou navštívit internetové stránky dané školy. Každá škola by tam v nějaké sekci měla mít vypsány podmínky a jiná kritéria pro přijímání žáků ke studiu, tam se dozvíš vše potřebné. Další možností je využití Dne otevřených dveří, o této možnosti by ses také měla dozvědět z internetových stránek školy. Některé školy je budou pořádat teď někdy v lednu, tudíž využij této možnosti a zajdi se přímo do školy podívat, a ptej se na cokoli, co Tě zajímá. Případně je možné se domluvit na individuální prohlídce té dané školy, stačí se domluvit s ředitelem té dané školy nebo jeho spolupracovníky.

  Nevím, zda u Vás už letos, ale v deváté třídě v prvním pololetí školního roku budou vaši školu a třídu navštěvovat zřejmě pracovníci různých středních škol a budou vám prezentovat obory té dané školy, které můžete jít studovat. Zde si můžeš potvrdit, zda opravdu stále chceš jít studovat tam, kam bys chtěla jít teď, zároveň se při této prezentaci také můžeš ptát na veškeré dotazy, které Tě ohledně dané školy a oborů zajímají. Využívej toho.

  Další možností je, že své představy probereš se svou třídní učitelkou, která Tě možná odkáže na výchovného poradce u Vás ve škole. Výchovný poradce by měl být na každé škole, a zřejmě i u vás někdo takový je, i když zatím o této funkci možná mnoho nevíš. Nicméně výchovní poradci u sebe právě mívají různé propagační předměty těch daných škol a mimo jiné Ti právě mohou přesněji poradit, pokud ještě nejsi rozhodnuta, kam by měly Tvé další kroky po ukončení základní školy směřovat. Určitě není nic špatného služeb výchovného poradce využít, můžeš jej navštívit po domluvě i s rodiči.

  Pokud jde obecně o Tvé známky a další zkušenosti, tak všeobecně samozřejmě platí, že čím lepší známky budeš mít, tím lépe. Některé školy posuzují jen celkové průměry, některé se zaměřují i na jednotlivé předměty a známky z nich. V případě, že se sejdou dva uchazeči, kteří mají stejný průměr, dalším kritériem bývá právě nějaká známka z předem určeného předmětu. Ale jak jsem uvedl na začátku, vždy záleží na přijímacích kritériích té dané konkrétní školy. Pokud jde o Tvé další aktivity mimo školu, tak je pravda, že i toto některé školy mohou zohledňovat a určitě Ti to může být ku prospěchu, jiné to naopak vůbec neposuzují. Nicméně určitě nic nezkazíš, pokud tyto ostatní zkušenosti budeš mít, protože se Ti mohou hodit také vždycky.

  Přeji Ti mnoho zdaru ve studiu a pokud možno i správný výběr střední školy, důležité totiž také je, aby Tě škola bavila. Na to zkus při podávání přihlášek na dané školy také myslet.

  Katalog dárků

  Ahoj, když mám určitý počet kaček a chci si zakoupit nějaký předmět, tak to je jen za kačky, takže tzv. zdarma? Děkuji za odpověď.
  Copinka

  Ahoj,
  ano, je to tak.
  Při objednávce v Katalogu dárků Ti Alík strhne pouze nasbírané kačky (hodnost Ti nicméně zůstává) a nic dalšího už neplatíš. Poštovné platí také Alík. Jedinou podmínkou je, že zaslání musí být na nějakou adresu na území České republiky, do zahraničí se dárky z Katalogu v současné době nezasílají.

  Správci

  Ahoj,
  v klubovně je několik označení a mezi nimi je i zvěrolékař. Co je to za označení nebo jakou má funkci?

  Ahoj,
  Zvěrolékař je programátor/vývojář webu Alík.cz.
  Jinak viz již zodpovězený dotaz: www.alik.cz/p/245480.

  Porušení pravidel

  Ahoj, může být sprosté slovo i P... s tečkama (promin za to, ale já se ptám)

  Ano,
  je to obcházení nastavených filtrů Alíka, což rovněž není povoleno. Stejné by to bylo, pokud bys daný výraz vyhvězdičkoval.

  Katalog dárků

  Když si objednám dárek, doručí mi ho do schránky jako dopis, nebo si to musím vyzvednout?

  Ahoj,
  objednaný dárek je Ti standardně doručen na Tvoji adresu, kterou uvedeš při objednávání dárku. Tedy Ti jej doručovatel přinese až domů a vloží do schránky. V případě, že bude dárek doručován jako doporučená zásilka, tak ještě zazvoní a dárek Ti vydá až tehdy, až mu potvrdíš jeho převzetí podpisem. Pokud dárek není doručován jako doporučená zásilka, tak Ti jej vloží doručovatel do schránky bez ohledu na to, zda jsi, nebo nejsi doma. V případě doporučené zásilky, pokud Tě doma nezastihne, tak Ti vloží do schránky výzvu k vyzvednutí zásilky, kterou pak uloží na nejbližší poště a tam si ji musíš dojít pak vyzvednout (případně se třeba s poštou domluvit na opětovném doručení nějaký jiný den). Dárek je potřeba vyzvednout si do nějaké doby, kterou máš zpravidla uvedenou také v té Výzvě, pokud si jej nevyzvedneš, byl by zpravidla následující pracovní den vrácen odesílateli.

  Správci

  Ahoj Alíku a ostatní správci, může správce Alíka a zvěrolékař přisednout si ke stolu v Klubovně
  Dík za odpověd. JosefNeoral12

  Ahoj,
  Správce Alíka nebo Zvěrolékaře můžeš běžně v Klubovně u stolu potkat a přisednout si ke stolu samozřejmě mohou. Ale nejen to. Správci Alíka, Zvěrolékaři, ale také Správci Klubovny si mohou přisednout k úplně všem stolům v Klubovně - i k těm, které jsou uzamčeny a to jakýmkoli zámkem. Pravidla chování totiž platí na všech stolech bez rozdílu.

  Kačky

  Ahoj,
  k čemu jinému slouží kačky než k odemčení pokládání otázek?

  Ahoj,
  pokud máš na mysli ten limit minimálně 100 kaček, abys mohla položit otázku (nebo například poslat článek do Alíkovin), tak kačky slouží zejména k tomu, že si můžeš objednat něco z Katalogu dárků: www.alik.cz/s/darky. Další možností je také posun k nějaké vyšší hodnosti, více najdeš zde: www.alik.cz/s/vernostni-program.