Odpovědi uživatelky Bája

Celkem zodpověděla dotazů: 1069

Holky a láska

Ahoj,je mi skoro 13 a líbí se mi jeden kluk ,občas ho potkám v šatnách nebo na chodbě a to se pak na sebe dlouho díváme a vždycky mám pocit jako by se zastavil čas. Problém je to že neznám jeho jméno a vlastně o něm nic nevím. Jak mám oněm zjístit víc? A jak s ním poprvé promluvit?

holka, 12 let, 29. května 2017

Ahoj,

zkus se zeptat spolužaček, jestli o něm některá něco neví. Pokud ne, snaž se alespoň zjistit, do jaké třídy chodí, to ti hodně ulehčí pátrání. Třeba znáš někoho od něj ze třídy. Myslím, že zjistit jméno, pokud o to opravdu stojíš, nebude takový problém. Pak můžeš zjistit, jestli má facebook, instagram, a dát si ho do přátel, skupiny. Pokud je vaše náklonnost vzájemná, pak určitě i on vyvine snahu něco o tobě zjistit.
Držím palce a přeji krásný den dětí. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - kluci

Ahoj bude mi 12 chtěl bych se zeptat jestli je normální že mám za 1 den minimálně 31x erekci

radsizadavatnebudu, 29. května 2017

Ahoj,

pokud míváš tak častou erekci, předpokládám, že během 15hodin bdění, vychází to na erekci 2x za hodinu. Promluv si o tom s rodiči a zkus vyhledat odbornou pomoc.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - kluci

Ahoj, nevím proč ale asi jsem nemocný pořád myslím na sex etc... Prosím poraď jak se tohoto popřípadě zbavit díky :)

kluk, 12 let, 28. května 2017

Ahoj,

pokud si myslíš, že jsi nemocný, bylo by dobré svěřit se rodičům a společně vše konzultovat s odborníkem.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Ahoj spolku potřeboval bych pomoc [já Hledám Holku a nevím jak jednu hezkou holku zbalit ??]

kluk, 8 let, 30. května 2017

Ahoj,

píšeš, že ti je 8, to si myslím, že máš na „balení“ holky ještě čas. Zkus s ní být nejdřív kamarád a pak uvidíš, jak se vaše přátelství bude vyvíjet. Zda si budete rozumět.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Jiné téma

Ahoj musíš mi prosím pomoct, protože mě někdy napadají až hrozné nápady Chci odtud poslat pryč jednu holku, ale nevím proč vždyť nic mi neudělala a jí taky ne. Tu holku nechci poslat pryč a proto tě žádám pomoz mi prosím!

holka, 14 let, 29. května 2017

Ahoj,

z tvého dotazu, jestli je to dotaz, nejsem bohužel moc moudrá. Zkus si příště před odesláním dotazu pořádně přečíst, co jsi napsala a zda je to pro nezasvěceného člověka srozumitelné.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Zvířata

Dobrý den! Už od malička si přeji koně. Jezdím šest let a o koníčka se umím postarat. Vím, ze je to dost finančně náročné. Rodiče o koně prosím už asi 8 let a pořád nic. Někdy třeba odpoví rodiče a já chci zase vrtulník nebo něco takového ??. Nakonec mi táta slíbil, ze když budu mít v sedmé třídě samé jednicky dostanu koně to by bylo samo o sobě super jenže teď jsem na gymplu a je to dost těžké ve třídě měl samé jednicky jen jeden kluk a nikdo jiný??a to jsme v primě. Já jsem měla 2 trojky 3 dvojky a jednicky teď to asi bude ještě horší??. Navíc se moc neumím učit tak bych se chtěla zeptat na neake triky na učení. A jestli nevíte jak rodiče přemluvit rodiče, aby mi koupili koně i když samé jednicky mít asi nebudu. Předem moc děkuji ??????

Bára,12 let, 29. května 2017

Ahoj Báro,
z tvého dotazu cítím, že o koně opravdu stojíš a že se nejedná jen o nějaký chvilkový rozmar. Je pravda, že pořízení a chov koně je finančně a časově dost náročný. Nejedná se pouze o krmivo, ale i o veterináře a různé pomůcky. Takže nutit rodiče ke koupi koně nemá smysl. Oni si musí spočítat, zda jsou schopni to finančně zvládnout. Pokud si koupíš zvíře, máš pak za něj zodpovědnost, stane se z něj člen rodiny.
Pokud ti táta slíbil, že za samé jedničky je ochotný ti koně koupit, znamená to, že to asi finančně zvládne nebo věděl, že ta podmínka je pro tebe nesplnitelná. Zkus si někdy v klidu s rodiči o tom promluvit. Vysvětli jim, tak jako nám, že gymnázium je trošku těžší a mít zde samé jedničky se podařilo jen jednomu žákovi ze třídy. Zkus je přemluvit ať je jejich podmínka splnitelná. Co třeba vyznamenání? To si myslím může být pro tebe splnitelné a pro rodiče dostatečně uspokojivé. Nemá cenu dávat dětem úkoly, které nejsou i při největší snaze schopni splnit.
Ohledně triků na učení si můžeš vyhledat v Alíkovinách články. Např. tady: www.alik.cz/a/ucim-se-bez-problemu.
Přeji ti pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Zvířata

Ahoj,je mi 10 let a chci si vydělat na koně kolem 20 000,kč třeba tím že bych sedlala nebo čistila koně nebo pomáhala u koních nebo dělala masáže, jdou moc dobře jenže kde a komu to mám dělat? jenže něco takového je až od 15 let
Předem děkuji za odpověd’.

milujikone, 28. května 2017

Ahoj,

v deseti letech opravdu žádnou brigádu neseženeš. Zkus se domluvit s příbuznými v rodině, jestli by ti nedali nějakou práci. Nebo se domluvit se sousedy na venčení psů. Ušetřit si ale 20.000Kč je hodně.
Nevím, jestli už nějaké peníze máš, ale připrav se na to, že našetřit takovou částku, ti bude trvat dost dlouho.
Držím palce a přeji pěkné prázdniny. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku chtěl bych poradit žádná holka ve třidě mě nemá ráda a myslím si že kvůli tomu že jsem tlustý. nevíš co mám dělat?

kluk, 10 let, 28. května 2017

Ahoj,

nepíšeš kolik vážíš a měříš, takže těžko ti mohu říct, zda máš nadváhu nebo ne. Pokud si myslíš, že jsi tlustý, snaž se s tím něco udělat. Omez sladkosti, zejména slazené nápoje, fast foody, chipsy, atd.
Jez více ovoce a zeleniny, hlavně pij hodně vody. Samozřejmě důležitý je i pohyb. Zkus si tedy říct, že přes prázdniny změníš své stravovací návyky a začneš víc sportovat. Stačí rychlá chůze.
Uvidíš, jestli se tvá postava změní. Myslím si, že jo, je ti 10 a ještě určitě vytáhneš. Pokud tě holky v září pořád nebudou mít rádi, může to být tvým chováním, nikoli postavou.
Držím palce a přeji pěkné prázdniny. Alíkova kamarádka Bája

Volný čas

Ahoj Alíku už 3 roky se učím hrát na kytaru.A asi by mě víc bavilo hrát na piano, ale nevím jak to říct rodičům že by mě víc bavilo piano.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 10 let, 26. května 2017

Ahoj,

je super, že hraješ na nějaký hudební nástroj. Píšeš, že by tě asi víc bavilo hrát na piano. Znamená to, že si nejsi jistá a pořízení piana je finančně i prostorově náročná záležitost. Takže pokud bys uvažovala o změně nástroje, musíš o tom být přesvědčená. Hra na piano je o něco těžší, než hra na kytaru. Vše si v klidu promysli. Pokud budeš přesvědčená o tom, že je piano lepší, v klidu si o všem s rodiči promluv. Zkus jim navrhnout, že bys chodila i na kytaru i na piano. Myslím si, že je škoda kytaru úplně zrušit, když už jsi se něco naučila. Neznám tvé rodiče, takže nevím, jak se na to dívají oni, jaká bude asi jejich reakce. Zkus se svěřit třeba babičce a návrh rodičům můžete říct spolu, pokud víš, že tě babička podpoří.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Škola

Ahoj Alíku
Tak.....jak začít. Je mi 13 let a chodím do 7. třídy. Já nechci chodit do školy (tam kam teď chodím), ale máma mi to nechce dovolit. Nejdříve říkala, že můžu, ale teď, teď prostě nechce. Podle mě je to kvůli dojíždění. Nemáme zrovna moc peněz. Holky ve škole dělají jako, že jste jejich nej kámošky, ale pak, pak vás pomlouvají. Moje mamka mi věří, ale na tu školu mě nechce pustit. Nevím proč. A mne je to trapné se jí znova ptát a ve škole taky. Bojím se, že se učitelka naštve....... . Poraď mi prosím. Děkuji

Pavla, 13 let, 23. května 2017

Ahoj,
píšeš, že chceš změnit školu, kvůli spolužačkám. Bohužel pro změnu školy podporu rodičů potřebuješ. Takže si o tom budeš muset v klidu s maminkou promluvit. Sepiš si své pro a proti a předlož řádné argumenty. Máš jistotu, že holky v nové škole budou jiné a budou se k tobě chovat lépe? Podle mého názoru je přechod v osmé třídě do nové školy dost náročný. Něco jiného je, pokud jdeš třeba na gympl a ve třídě jste všichni nový, poznáváte se, hledáte si kamarády. Takhle přijdeš už do nějakého kolektivu a nemusí být jednoduché se zařadit.
Držím ti palce a přeji ti, aby se vše urovnalo. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - holky

Ahoj, je mi 11 let. Nedávno mi začali růst chlupy v podpaží, ale jenom na pravém. Nevíš proč???
Předem děkuji za odpověď.

Anonymka, 23. května 2017

Ahoj,

začínáš se dostávat do věku, kdy se tvé tělo mění. Začne ti růst ochlupení, bude se měnit tvá postava. To vše je naprosto v pořádku. To, že ti nejdříve rostou chlupy pouze v jednom podpaží, není nic závažného. Určitě se za chvíli objeví chloupky i v levém podpaží. Naše tělo není symetrické. Pokud by chloupky v levém podpaží nezačali růst a ty měla nějaké pochybnosti, svěř se mamince a pediatrovi.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - holky

ahoj,
je mi 12 let vážím 35 kg a měřím 150 cm všichni se mi smějou že jsem malá. ;(

holka, 12 let, 22. května 2017

Ahoj,
nechápu, proč se ti někdo směje, že jsi malá, vždyť co je malé, to je hezké. Je ti 12, ještě samozřejmě porosteš. Podívej se na své rodiče, jak velcí jsou oni. Pokud patří spíš k těm menším i ty budeš menší. Jen zřídka mají malí rodiče vysoké děti. Průměrná výška dívek ve 12 letech se uvádí 154cm. Takže si nemyslím, že bys na svůj věk byla nějak extrémně malá.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Kamarádi

Ahoj Alíku a Modrá linko ... nevím kde začít. Jsem první rok na gymnáziu a mám tam sice nějaké kamarádky, ale o žádné bych nemohla říct že je má bff. Jenže já jsem ten typ co prostě potřebuje nejlepší kamarádku se kterou bych si pořád psala chodila s ní třeba do kina nebo tak něco. Ještě mi situaci zhoršuje to že pořád někde vidím fotky dvou holek s nápisem bff ,nebo takové ty přívěsky,, nejlepší kamarádky“ poradíš mi prosím?

holka, 12 let, 23. května 2017

Ahoj,

stejně jako na lásku, tak i na nejlepší kamarádky musíte být dvě. Vztah potřebuje čas a to i vztah s kamarádkou. Říct o někom, že je tvůj BFF není jen tak. Ty co to o sobě tvrdí po týdenní známosti asi
nejsou skutečnými BFF. BF je někdo, kdo tě zná a má rád takovou jaká jsi, je na něj spolehnutí a i když zná tvé chyby a slabé stránky nepoužije je proti tobě. To je samozřejmě vzájemné. Takže pokud si zatím na nové škole žádnou BF nenašla, nemusíš se trápit. Ještě se může někdo objevit. Je to opravdu jako s láskou, bývá na celý život a každého jednou potká, chce to ale trpělivost.
Hezké dny a hodně trpělivosti ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj,vždy jsem chtěla být voják nebo policajt.. Ale protože jsem holka tak mě to nějak přešlo.. Pak sem chtěla být veterinář a teď nevím co chci být. Ale když jen koukam na ty řidiče jak řídí tak bych jim dala hned pokutu. Oni třeba kouří za volantem nebo mají mobil v ruce. A někdy i přes město jezdí víc jak 50.. Protože máme dům vedle toho co těm řidičům ukazuje kolik jedou tak se na to dívám a málo lidí to dodržuje.. Kdyby lidi nekouřili,neměli mobil v ruce za jizdy a nejezdili rychle tak se omezí bouračky a mnouho smrtí.. Chtěla bych být teda policajt,jaké školy na to musím mít a musím být chytrá??

holka, 12 let, 23. května 2017

Ahoj,

jsou střední policejní školy, vyšší policejní školy a je i vysoká policejní škola. Takže spíš záleží na tom, co konkrétně bys u policie chtěla dělat. Pokud bys chtěla být řadový policista a dávat pokuty, stačila by ti střední škola. Samozřejmě se nároky na vzdělání na určité pozice dost často mění. Bude fajn, když si začneš shánět nějaké informace. Určitě máte ve škole nějakou výchovnou poradkyni, která má o středních školách přehled. Jsou dny otevřených dveří na školách a také veletrhy středních škol, např. v Praze a v Brně.
Přeji ti hezké dny. Alíkova kamarádka Bája

Holky a láska

Ahoj.. je moje chování normální ?
Možná to zní divně.. já vím ale zajímá mě vaše odpověď.. Tak tedy.. Zamilovala jsem se do holky, chvilku jsme spolu chodily, držely se za ruce a chodily takhle na veřejnost, líbaly se atd.. miluji ženské rysy, zadky, prsa.. zároveň mě ‚‘vzrušují‘ i muži... A chovám se až moc dospěle na svůj věk..

Evelyn, 12 let, 24. května 2017

Ahoj Evelyn,

je ti 12let a tak se snažíš poznávat sebe, svou sexualitu. Tvé chování je v pořádku. Je běžné, že se ti líbí ženy i muži. Možná se to časem ustálí, že zjistíš, že se ti třeba víc líbí ženy, nebo vše zůstane, taktak to je teď a budou se ti líbit ženy i muži.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Jiné téma

Zdravím.
Zase já, a zase bych Vám rád řekl, ať raději nechodíte okolo horké kaše.
Mám potíže s tím, že nemohu usnout. Už je to tak půl roku, avšak než usnu, trvá to přibližně dvě hodiny. Zkoušel jsem všelijaké metody, avšak ŽÁDNÁ nezabrala... Tak se obracím tady, a doufám, že mi pomůžete.
Děkuji Vám za odpověď, a přeji Vám hezké dny.

Gameluner: 12 let, 22. května 2017

Ahoj,
bohužel nepíšeš, co všechno si vyzkoušel, ta ti napíšu nějaké všeobecné rady, které většinou pomáhají. Pokud by si měl s usínáním i nadále problémy, můžeš vše konzultovat s pediatrem.
Dobré je si před spaním pořádně vyvětrat. Teď, když je večer i v noci horko, nech okno otevřené celou noc. Zatáhni si žaluzie nebo závěsy, abys měl v pokoji tmu. Před spaním můžeš pravidelně pít čaj s meduňky. Během dne se snaž být co nejvíc venku.
Přeji pěkné dny a rychlé usínání. Alíkova kamarádka Bája.

Moje tělo - kluci

Zdravím.
Předem Vám chci sdělit, aby jste mi řekli naplno, jak se věci mají, a nechodili okolo horké kaše. Potřebuji se zeptat, proč se to děje jen mně, že když se denně sprchuji, všichni ze třídy mi říkají, že smrdím. Zkoušel jsem obměnit již mezi 6 sprchovými gely, avšak ani to nepomohlo.
Takže předem Vám děkuji za odpověď, a hezké dny.

Gameluner: 12 let, 22. května 2017

Ahoj,
to, že „smrdíš“ je dost nekonkrétní pojem. Smrdí ti nohy? Podpaží? Zadek? Výměna sprchového gelu tento problém asi nevyřeší. Zkus použít antiperspirant roll-on v kterékoli drogerii seženeš od nejrůznějších značek. Nemohu ti bohužel doporučit značku, ale určitě si vybereš. Můžeš se také poradit v lékárně, tam mají také dobrý výběr.
Nezapomeň, že potraviny, které jíš, zásadním způsobem ovlivňují náš pach. Takže zkus omezit sladké, hlavně kolové nápoje, česnek, cibuli a hodně aromatické koření. Až se vše srovná, pozoruj, které potraviny na tebe jak působí.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Ahoj..

Chci se zeptat ohledně menstruace, v sobotu jsem jí asi dostala.. Na kalhotkách jsem měla pár kapek krve ( nic intenzivního ) pak už jen takové zahnědlé špinění dva dny a teď už nic.. neřekla jsem to mámě protože mi to bylo takové strašně trapné. mám jí to říct při další menstruaci nebo teď ? Trochu opožděně..?
Bojím se návštěvy gynekologa a nechce se mi tam jít.. tak proto.
No a také se bojím že tu menstruaci dostanu ve škole a nebudu mít po ruce vložku a i kdyby..jak poznám že tu menstruaci mám zrovna dostat abych si tam tu vložku dala ?
Děkuji předem za odpověď

holka, 12 let, 24. května 2017

Ahoj,
takovýto průběh je pro první menstruaci velmi častý. Mamince to můžeš říct při další menstruaci, kterou bohužel nevíme, kdy dostaneš. Můžeš jí dostat za 28 dní, ale samozřejmě i dříve nebo později. Třeba až za půl roku. Je proto dobré nosit u sebe alespoň dvě vložky pořád. Dej si je do nějaké kapsičky a nos je do školy sebou. Před další menstruací tě může bolet v podbřišku. Pokud ne, poznáš to, že budeš mít špinavé kalhotky, nebo papír po utření se na WC. Nestane se to tak, že začneš najednou strašně krvácet, takže budeš mít jistě čas a příležitost si zajít na wc a vzít si vložku. To, že jsi dostala menstruaci, ještě neznamená, že teď musíš na gynekologii.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - holky

Malá prsa (citím se trapně XD).

Asi 6 holek ve třídě mají asi 4x větší prsa, než mám já. Podprsenku mám 80A. Fakt těm holkám závidím, nevíš, jak si zvětším prsa, nebo zrychlím růst? Matka a babička měly velká prsa, ale já mám prostě malá, co mám tedy dělat pro zvětšení? :(

holka, 12 let, 25. května 2017

Ahoj,
je ti 12, takže jsi ještě ve vývinu a tvé tělo a postava se budou měnit. Je velmi pravděpodobné, že ti ještě prsa porostou. Ve svém věku zatím pro zvětšení poprsí moc dělat nemůžeš, až budeš plnoletá, můžeš si nechat udělat plastiku a pra si zvětšit. Zákrok je zpoplatněný.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Holky a láska

Ahoj.......
Jsem už v pubertě (prsa,menses atd....)...a prostě už mně zajímají kluci a vše kolem.....stále si nemohu nalézt nějakého kluka......všichni mne nechtějí...........nejsem nějak ošklivá ani zla .....nevím v čem je problém.....vím že kluci v mém věku jsou ještě malý na chození.....proto hledám v starších ročnících........me otázky jsou?
Jaký je podle vás problém?Jak sbalit nějakého kluka?jak se změnit?
Předem děkuji za odpověď

holka, 11 let, 22. května 2017

Ahoj,

rozhodně se neměň kvůli tomu, aby sis našla kluka. Je ti jedenáct, to si myslím, že je na chození s klukama ještě dost brzy. Myslím, že by bylo lepší mít zatím jen kamarády. Kamarádství se pak může změnit v lásku.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája