Odpovědi uživatelky BáraV

Celkem zodpověděla dotazů: 1228

Jiné téma

Zdravím!
Potřubuju s jednou věcí pomoc. Sice je to už dávno, ale v minulosti se mi ostatní často smáli za příjmení a od té doby mi dělá problém svoje příjmení někomu říkat.
Od té doby je mi to velmi nepříjemné. Chtěl bych tedy radu, co mám udělat, abych se nemusel stydět říct svoje příjmění?

Děkuji

Kluk, 14 let, 3. prosince

Ahoj,
je jasné a zcela pochopitelné, že když máš špatnou zkušenost se svým příjmením, je ti nepříjemné se například představovat. Řekla bych, že musíš nad celou záležitostí získat nadhled. Uvědomit si, že tvé příjmení je součástí tvého života stejně jako třeba tvá barva očí, nebo jméno. Nic o tobě nevypovídá, protože jsi si ho nevybral a každý vyzrálý člověk to chápe. Nikdo tě přece nemůže soudit, nebo se ti posmívat na základě příjmení. A pokud to někdo i přesto dělá, vypovídá to spíš o jeho nezralosti než o čemkoli jiném. Ačkoli je ti to logicky nepříjemné, pokus se nad to povznést a pokud se ti někdo začne posmívat, klidně mu říct, že podobné chování je ubohé a typické pro malé, nevyzrálé děti. Zkus se dívat na své příjmení jako na svou součást, na kterou bys měl být hrdý místo toho, aby ses za ní styděl. Ať už zní tvé příjmení jakkoli, zcela jistě je za ním bohatý rodokmen a rod, v němž byla i spousta zajímavých osobností - a vaše příjmení k nim zkrátka patří.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj,tak se zjistilo, že mě Kuba má rád, ale bojím se s ním bavit. Co mám dělat?? Mám ho opravdu ráda. Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 3. prosince

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že už jsme spolu tvůj vztah s Kubou řešily před pár týdny. Radila jsem ti, že vzhledem k vašemu věku by bylo nejlepší udržovat kamarádský vztah - a na tom bych si dovolila trvat. Naprosto respektuji, že ho máš ráda a chápu, že se před ním stydíš. Pokus se ho brát stejně jako ostatní kamarády. Popřemýšlej, o čem se bavíš s nimi a stejným způsobem komunikuj i s Kubou. Zajímej se o jeho koníčky, o to, co dělá ve volném čase, o co se zajímá, co si o různých věcech myslí. Pokud zjistíte, že je vám spolu příjemně a máte společná témata k hovoru, je klidně možné, že za pár let váš vztah přesáhne kamarádské hranice.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj citim sa sama nemam kamošov v škole pri obedoch sedim vzdy sama a to len sa prehrabujem v jedle a potom to zjem citim sa sama nikdo sa somnou nebavi mam asistentku ktora mi pomaha v škole so sjl a mat cez hodiny a jednej babe to vadi čo sedi vedla mna s tou babou som sa bavila ale uz sa somnou nebavi lebo jej vadim ja aj asistentka som extrovert

holka, 14 let, 30. listopadu

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že jsi si na osamělost stěžovala už na konci října a kolegyně z Modré linky ti v souvislosti s dalšími věcmi, na které jsi se ptala, radila, abys vyhledala odbornou pomoc. Udělala jsi to? Myslím, že právě psycholog by ti mohl pomoci i s tímto problémem.
Naprosto chápu, že situace, kdy se s tebou nikdo nebaví, je pro tebe velmi nepříjemná, náročná a stresující. Sama za sebe se můžeš zkusit zamyslet nad tím, proč tě ostatní děti odmítají. Chybí vám například společná témata? Nechováš se nějakým způsobem, který ostatním dětem vadí? O pomoc bys mohla požádat i svou asistentku, která do poměrů ve třídě „vidí“ víc a mohla by s tebou například zajít za školním psychologem. Společně pak můžete rozebrat situaci ve třídě a zvážit možné řešení. Navíc školní psycholog může pracovat i s celou třídou.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno, mám jeden dotaz. Jestli je normální mít menstruaci v 10 letech. Ještě jí sice nemám ale mám tušení že brzy přijde. A když už to přijde. Jak to mám říct mamce? Já se totiž o takovýhle stydím mluvit. A ještě něco. Mívám někdy menší bolesti v podbřišku. A taky někdy cítím že mi tam něco vytéká a je to dost nepříjemné. Díky moc!

holka, 10 let, 30. listopadu

Ahoj,
nástup menstruace je velmi individuální. Samozřejmě existují i dívky, které začnou menstruovat i v takto časném věku, stejně jako některé čekají na menstruaci například až do šestnácti. Přičemž obě tyto varianty jsou v pořádku.
Až menstruaci dostaneš (a nemusí to být v dohledné době, protože pouhý „pocit“, nebo zvýšené množství výtoku, skutečně není určujícím faktorem), určitě by bylo dobré se mamince svěřit, protože budeš potřebovat vložky, nebo tampóny. Maminka ti navíc může pomoci a poradit. Menstruace je zcela normální součástí života a není vůbec žádný důvod, proč by ses za ni měla stydět.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku!
Cca před 1 měsícem se mi stala jedna podivná věc.
Jsem ve škole jako každý jiný den a o přestávce si zajdu na záchod, a všimnu si jedné nezvyklé věci, co jsem ještě neviděla. Už pár měsíců jsem měla výtok, ale teď jsem viděla něco jako hnědý výtok. Bojím se co by to mohlo být a jestli je to normální u dívek v mém věku. Vím, že na dálku nelze mít přesnou odpověď, ale chtěla bych aspoň vědět nějaké typy. Měla jsem ten ”hnědý výtok“ 2 dny za sebou a potom nic. (max. klasický výtok)

to vše pro můj dotaz. přeji hezký den! :)

holka, 12 let, 27. listopadu

Ahoj,
ačkoli, jak sama správně říkáš, je těžké radit na dálku a online, troufla bych si odhadnout, že nahnědlý výtok, který se objevil takhle krátkou dobu a nebyl spojen s bolestí, svěděním, či pálením, může být předzvěstí blížící se menstruace. Pro období dospívání jsou četné a intenzivnější výtoky typické - souvisí to s probíhajícími hormonálními změnami. Pokud netrpíš bolestmi v podbřišku, není výtok spojený se svěděním, pálením, nebo zápachem, myslím, že se nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj poradno,
Letos nevím co mám babičce dát k Vánocům. Letos bych chtěla něco speciálního, protože to jsou její první Vánoce bez dědy. (zemřel před dvěma měsíci) Ráda háčkovala, ale teď už na to moc nevidí. Jinak si topí, vaří a krmí zvířata.
A taky nevím, co koupit mamce (už mám dva dárky vyrobené) ráda vaří, ale nechci jí kupovat nádobí, které budeme používat všichni.
Předem děkuji za odpověď.

holka 14 let, 27. listopadu

Ahoj,
je moc hezké, že myslíš na své blízké a snažíš se jim udělat radost. Je velmi těžké radit s dárkem pro člověka, kterého neznáme a nikdy jsme ho neviděli, ale pokusím se navrhnout ti pár tipů, které mě napadají. Myslím, že žádnou ženu jakéhokoli věku neurazí kosmetika, nebo například hezká vůně (parfémy jsou poměrně drahé, ale toaletní vody jsou mnohem levnější a udělají stejnou radost).

Velkým hitem posledních let jsou například také audioknihy, tedy knihy namluvené nějakou slavnou osobností. Jejich výhoda je v tom, že se dají poslouchat prakticky všude a kdykoli (takže u nich babička, nebo maminka mohou například klidně i vařit apod.).

Osobně považuji za krásný dárek pro babičky knihu „Babičko, vyprávěj“, což je vlastně otevřená kniha pro uchování vzpomínek, kterou babička může vyplnit se svými vnoučaty. A vůbec; dobrá kniha je vždy vítaným dárkem.

Pak mě napadají nejrůznější vonné svíčky, které dokáží vytvořit sváteční a příjemnou atmosféru - a obdarovaný si na tebe vzpomene, kdykoli je zapálí. Nebo například nějaký osobní hrnek se vzkazem či obrázkem věnovaným přímo obdarovanému. Ten ostatně můžeš vyrobit sama, když si zakoupíš barvy na porcelán.
Doufám, že tě alespoň některý z tipů zaujal a přeji ti příjemné a šťastné Vánoce.
Bára

Moje tělo - kluci

Škodí nějak křupání prstů, krku a ostatních kloubů? Moc by mě to zajímalo, protože táta mi říká ať to nedělám.
Předem vám moc děkuji za odpověď, vždy vím na koho se obrátit když mám problém

kluk, 13 let, 27. listopadu

Ahoj,
křupnutí vzniká jako následek uvedení kloubů do krajního ohnutí. Vznikne podtlak, který se projeví zvukem při pohybu zpět. Tvrzení, že křupání klouby vede v dlouhodobém důsledku k artróze, nebo třesu rukou, je staré už několik desítek let. Ať je ale jeho původ jakýkoli, nezakládá se na pravdě a vědci potvrdili, že křupání klouby nemá žádné zdravotní následky. Nicméně možná je tvému tátovi tento zvuk nepříjemný a asi se shodneme, že ve společnosti ostatních lidí by sis měl skutečně křupání odpustit. Ze zdravotního hlediska se ovšem nemusíš obávat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Jak zapůsobit v tanečních? Jdu s kamarádkou do tanečních podívat se na věneček a nevím jak se tam chovat a co si vzít na sebe jinak jak mám udělat aby mě kluk (adam) vyzval k tanci? :(

Ahoj,
taneční jsou stejné jako kterákoli jiná společenská příležitost, například ples, takže je určitě nutné, abys měla společenské šaty, respektive oblečení. Nemusíš mít samozřejmě nutně šaty, ale přípustné jsou například i společenské kalhoty s blůzou. Vezmi si zkrátka oblečení, ve kterém se budeš cítit dobře a zároveň bude elegantní. Co se týká chování, zřejmě tušíš, že bys měla respektovat zásady slušného chování ve společnosti. Ohledně toho, jak máš docílit toho, aby tě konkrétní kluk vyzval k tanci, nenapadá mě nic jiného, než že mu zkrátka při vhodné příležitosti řekneš, že by sis s ním ráda zatančila.
Přeji ti, aby sis užila příjemný večer.
Bára

Škola

Ahoj Alíku a ostatní,
ve škole mi učení nejde a učitelky u nás na škole nemají čas. S financemi je také problém protože se o mě a mladší sestru stará jen táta a je toho moc co musí platit... , ani mí spomužáci/kamarádi mne nechcou nebo nemužou doučovat
PROSÍM poradte mi, já nevím co mám dělat, bojím se že se ničím nevyučím a zůstanu na ulici

holka, 14 let, 25. listopadu

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že na začátku října jsem ti odpovídala na velmi podobný dotaz, kdy jsi se ptala, čemu by ses měla věnovat po základní školy. Radila jsem ti, aby jsi navštívila pedagogicko-psychologickou poradnu, kde ti udělají test profesní orientace, který tě dokáže nasměrovat tak, aby se zúročily tvé silné stránky. Troufám si říci, že by ti právě tento test mohl pomoci i v tom, že najdeš novou motivaci k učení, když budeš vědět, kterým směrem se zaměřit a na co se soustředit. Určitě se nemusíš bát, že by ses ničím nevyučila, spíš by bylo potřeba, abys našla správnou motivaci a vrhla se do učení s novou chutí. Jsem si jistá, že návštěva pedagogicko-psychologické poradny ti v tomto ohledu skutečně pomůže.
Měj se hezky!
Bára

Povolání

Zdravím celou poradnu,
nejsem nijak nadšená z toho, že vás musím otravovat, protože věřím, že máte na starost důležitější dotazy, přesto mi tato otázka již dlouho leží v hlavě.
Už od dětství se toužím stát spisovatelkou, co všechno pro to musím udělat, popř. Jak mám napsat knihu? Mohu knihu vydat už teď, když je mi 13 let? Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 25. listopadu

Ahoj,
předně bych tě ráda ujistila, že rozhodně neotravuješ a naopak je velmi sympatické, že za svým snem jdeš už od dětství a zajímá tě, co pro jeho splnění můžeš udělat. Sama jsem autorkou několika knih, tudíž myslím, že jsem pro zodpovězení tvého dotazu poměrně kvalifikovaná.
Pro vydání knihy není na jednu stranu potřeba nic složitého, ale na druhou stranu to zároveň není úplně jednoduché. Základem je samozřejmě kvalitní rukopis, který zaujme vydavatele natolik, že se rozhodne tvou knihu vydat. Pokud máš tedy v hlavě vymyšlený dobrý příběh, o kterém jsi přesvědčená, že by mohl čtenáře zajímat, napiš ho (nejspíš tušíš, že rukopisy se v současné době píší už výhradně na počítačích). Pak popros rodiče, aby s tebou prošli nabídky knižních vydavatelství, kam bys mohla svůj rukopis poslat. Některá vydavatelství požadují celý rukopis, jiná jen ukázku s konceptem příběhu.
Potom nastává ta nejdelší fáze, kdy spisovatel čeká, jestli se jeho rukopis bude líbit a ozve se mu z vydavatelství někdo, koho zaujal. Jestliže odevzdáš skutečně kvalitní rukopis, určitě tě bude kvůli jeho vydání někdo kontaktovat. Co se týká tvého dotazu, jestli můžeš vydat knihu už ve třinácti letech, ujišťuji tě, že ano. Na světě je spousta velmi úspěšných dětských spisovatelů.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už od ledna mám menstruaci...Nikdy jsem ji neměla pravidelnou. Teď už mi to je ale divné. Za 2 měsíce už to bude rok a doktorka říkala, že do cca 1 roku by se měl cyklus zpravidelnit( u doktorky jsem byla, protože jsem byla na třináctileté prohlídce v půlce září) jenže já jsem to po té první dostala až za 3 měsíce. Další pak cca za měsíc. Jenže to hned několikrát. Bylo to asi tak 3 dny, pak 2 dny pauza, a 4 dny, pak zase 2 dny pauza a nakonec 5 dni. Pak byla poprvé téměř přesná (asi jen o dva dny). Od té doby (to bylo na konci srpna) jsem ji nedostala. Nemohlo by to být tím, že jsem od srpna zhubla a zpevnila tělo. Že si na to třeba nezvyklo ještě (to tělo). Měla bych to začít řešit? Jaký je Váš názor na toto.

Předem děkuji za odpověď (vždy pomůžete)

holka, 13 let, 25. listopadu

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že tě tvá nepravidelná menstruace trápí a určitě to musí být nepříjemné i z praktického hlediska, když nemáš nikdy představu, kdy se krvácení dostaví. Je to velmi složitá otázka, protože menstruační cyklus a doba, za kterou se „usadí“ a zpravidelní, je samozřejmě velmi individuální. Hubnutí na menstruaci může mít určitě vliv, ale pochopitelně to záleží na celé řadě faktorů, které na dálku a online těžko posoudíme. Pokud jsi ale kvůli hubnutí nedostala menstruaci tři měsíce, určitě to není normální situace. Na tvém místě bych se určitě objednala na gynekologickou prohlídku, kde zjistí, jestli příčinou není nějaký gynekologický problém. Jestliže tvoje tělo potřebuje jen čas, alespoň tě lékař uklidní a nebudeš si muset dělat starosti.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, potřebuji pomoct před měsícem mi bylo 12 a měřím 138 cm a vážím 29 kg potrebuji ztloustnout
Děkuji

kluk, 12 let, 25. listopadu

Ahoj,
nevím, z čeho jsi usoudil, že potřebuješ ztloustnout. Pokud jsi uvedl správné údaje, podle indexu BMI je tvoje váha naprosto optimální vzhledem k věku, pohlaví a výšce. Jestliže budeš dál dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček, který zkombinuješ s vhodným množstvím pohybu, nemusíš si dělat se svou hmotností žádné starosti.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,už nevím na koho se mám obrátit tak to zkusím tady,vím že tato stránka není zaměřena na zdravotní problémy a takový tyhle věci ale jen by mě zajímalo jestli třeba ze svých osobních zkušeností nebo z podobných případů nevíte co by mohla znamenat bolest až tlak pochvy a k tomu ještě světle hnědý výtok bolest se objevuje hlavně při chůzi po delší chůzi odezní a po delším sezení také...
Myslíte ze by se mohlo jednat o poševní zánět?
Předem děkuji??

holka, 13 let, 25. listopadu

Ahoj,
před třemi dny jsi se na poradnu obracela s tím, že máš problémy se svým menstruačním cyklem, odpovídala jsem ti, že ačkoli nikdo z nás není gynekologem, domnívám se, že tvé problémy vyžadují návštěvu u gynekologa a důkladnější vyšetření. Popravdě řečeno mi není úplně jasné, co čekáš, že se za tři dny změní a co bychom ti tu mohli poradit jiného. Stále trvám na svém doporučení, že je nutné navštívit gynekologa.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj poradno,
včera se se mnou rozešla moje první holka. Byly jsme mnoho měsíců skvělé kamarádky, řekla bych i nejlepší, a chodily jsme spolu necelé dva týdny. Pak mi ale napsala, že je konec a ani kamarádky už být nemůžeme, a že to je už navždycky. Nic jí nevyčítám, ale nemůžu přestat brečet. Rodičům jsem se nesvěřila, protože neví, že se mi líbí holky. Ale i u nich jsem plakala celý večer, pak sama celou noc a nyní opět celé ráno. Všechno mi ji připomíná a nemůžu na to přestat myslet. Jak se mám přes tu bolest dostat? Nedokážu se nijak uklidnit ani rozptýlit, je to příšerné.

holka, xx let, 24. listopadu

Ahoj,
velmi dobře rozumím tomu, že rozchod s někým, koho jsi měla velmi ráda, je moc bolestný. A bohužel ti nedokáži (a obávám se, že ani nikdo jiný) poradit nic určitého. Nejlepším lékem, jakkoli to zní jako klišé, na zraněné city je čas. I když ti to teď připadá nemožné, postupem času začne tvá bolest slábnout, až zmizí docela. Do té doby ti mohu doporučit, aby ses snažila co nejvíc rozptýlit a našla si činnosti, které tě zaměstnají do té míry, že nebudeš mít čas na bolestné myšlenky. Ale sama dobře vím, že pokud člověka něco velmi bolí, je prakticky nemožné dostat to z hlavy. Až jednou někdo najde způsob, jak se vyhnout bolesti a zraněným citům, nejspíš dostane Nobelovu cenu. Zatím nikdo takový recept nezná - bohužel. Přeji ti, ať tvůj smutek brzo přebolí a třeba potkáš někoho, kdo si tvých citů bude víc vážit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
Vím že je to trapný ale bojím se:
Jelikož v mém věku začíná puberta a holkám ženský problémy jako např. Menstruace. Dva dny zpátky jsem byla s kamarádkou venku a začalo mě to bolet a nevěděla jsem co to je a bála jsem se hodně.Minule ve škole na těláku mě to bolelo jako kdybych měla menstruace a strašně jsem se bála.Co mám dělat když dostanu poprvé menstruace ve škole?co mám říct učitelce?mám se zeptat spolužaček?Docela se bojím že se mi to stane ve škole máma mi o tom moc neříká. Jinak viděla jsem že i jiný holky psali něco podobného.

holka, 11 let, 24. listopadu

Ahoj,
je pochopitelné, že se bojíš a je tě nepříjemná představa, že bys svou první menstruaci dostala ve škole. Ujišťuji tě však, že bys nebyla zdaleka jediná a tuto situaci lze řešit v podstatě dvěma způsoby. Buď si můžeš připravit do aktovky jednu vložku nebo tampón, které tam budeš mít „preventivně“ pro případ, že by tvá první menstruace dorazila skutečně v okamžiku, kdy budeš ve škole. Nebo můžeš v takovém případě poprosit o pomoc některou z učitelek, nebo školní zdravotnici. Jsem si jistá, že takovou situaci řešily už mnohokrát a obvykle mají pro tento případ schovaný „pohotovostní“ balíček vložek.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj,
Strašně moc bych si přála mít králíka ale moje máma mi to nedovolila ale můj táta jo a hodně si ho přeji ale já jsem ho už měla když mi bylo 5-6 let a nestarala jsem se o něho ale jenom protože jsem byla malá s do teď si prostě moji rodiče myslí že bych se o něho nestarala.Oni si mysli že jsem ještě 5 letý dítě a jsem z toho smutná????????????????

Linda, 11 let, 24. listopadu

Ahoj,
chápu, že moc toužíš po tom, abys měla svého mazlíčka, ale na druhou stranu musíš chápat i své rodiče, kteří už s tebou v tomto ohledu udělali špatnou zkušenost. Je samozřejmé, že se člověk vyvíjí a je dost možné, že teď už by ses o něj starala dobře, ale zkus se na to podívat i z pohledu svých rodičů, kteří nemají žádnou záruku, že by péče o králíka nezůstala na nich. Na tvém místě bych se s nimi snažila domluvit, jak bys jim mohla dokázat, že už jsi vyzrála a jsi zodpovědnější. Můžeš se s nimi například domluvit, že budeš mít nějakou každodenní povinnost (třeba nějakou domácí práci) a pokud uvidí, že jsi schopná dlouhodobě každý den své povinnosti plnit, je dost možné, že změní i svůj názor ohledně mazlíčka.
Měj se hezky!
Bára

Povolání

Dobrý den jsem z kraje Vysočina a chtěla bych dělat nutričního terapeuta. Mohla bych se zeptat na jakou školu jít? Děkuju za odpověď

holka, 14 let, 23. listopadu

Ahoj,
nutriční terapeut je zdravotnickou profesí, ke které člověk potřebuje absolvovat vyšší odborné vzdělání na zdravotnické škole. Buďto si můžeš vybrat tříleté studium „Diplomovaný nutriční terapeut“ na vyšší odborné zdravotnické škole. Nebo je možné absolvovat tříletý bakalářský program „Nutriční terapeut“ na lékařské fakultě.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj alíku, už delší dobu přemýšlím nad jedinou věcí. Chodím do 8.třídy. Ale v 5. třídě k nám přišla nová spolužačka. Hned první den když jsem přišel do 5.třídy se mi ostatní smáli (bylo mi to jedno protože jsem trochu jinej než ostatní). Ale po prvním zvonění jsem zjistil proč se tak smáli.Jako jediný kluk jsem ve třídě seděl s holkou. Nevadilo mi to. A později jsem zjistil že máme hodně společného. Dnes vím že jsem se do ní zamiloval, ale neumím jí to říct. Vždy když byla vhodná chvíle na to abych jí to řekl, dostal jsem strach. Nevím jak jí to mám říct. Už 2 krát jsme se byli projít po městě ale nikdy jsem neměl odvahu jí říct co k ní cítím. Každý den si s tím lámu hlavu. Ale chci jí to říct než ze školy odejdu. Přeci jen jsem v 8.třídě a čas letí hrozně rychle.

kluk, 14 let, 23. listopadu

Ahoj,
rozumím tomu, že vyznat se někomu ze svých citů, je často těžké. Člověk má strach, aby nebyl odmítnutý, aby jeho vyznání nezničilo kamarádství, stydí se, pochybuje o sobě a podobně. Ale na druhou stranu, pokud to nezkusíš, nikdy nebudeš vědět, co k tobě tvá kamarádka cítí a jestli by vám to spolu neklapalo. A jak správně píšeš, čas utíká velmi rychle a pokud této příležitosti nevyužiješ, nejspíš si to budeš vyčítat. Zkus tedy sebrat všechnu odvahu a říct jí, že je ti s ní dobře. Nemusíš jí nutně vyznávat lásku, ale klidně jí řekni, že jsi v její společnosti rád a že by ses s ní rád vídal častěji i mimo školu. Věřím, že vaše sympatie budou oboustranné a budete si užívat společně strávený čas.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Povolání

Ahoj,

chtěl bych se zeptat jak moc si vydělává post. html programátor či php programátor?

týpeček, 13 let, 23. listopadu

Ahoj,
obávám se, že na tvou otázku nedokáži odpovědět, protože plat programátora závisí na mnoha faktorech. Záleží na tom, jakou má praxi, jak je šikovný, v jaké firmě pracuje atd. Podle průzkumů, které jsem našla na internetu, dostávají junior programátoři nejčastěji plat mezi třiceti a čtyřiceti tisíci. Senior programátoři potom nejčastěji berou mezi šedesáti a devadesáti tisíci. Ale jak jsem uvedla, jde o velmi orientační údaje.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj!
Je mi 12 a mám už asi přes 1 rok menstruaci. Občas se to zpozdí, ale nejblbější je, že mam výtoky. Bílý až občas pruhlednej slizskej je mi o tom trapný mluvit s mámou. Ale nevim co mam s tím dělat

holka, 12 let, 22. listopadu

Ahoj,
ačkoli nejsem gynekolog a radit ve zdravotních záležitostech na dálku je velmi ošidné, většina odborníků uvádí, že k dospívání zvýšená četnost výtoků patří. Pokud výtok nesvědí, nepálí, nezapáchá, nebo není spojený s bolestmi v podbřišku, většinou se jedná o normální projev dospívajícího těla, které prochází hormonálními změnami. Nicméně po zahájení menstruace by ses měla objednat na gynekologickou prevenci a tam se o svých problémech určitě můžeš zmínit, abys měla jistotu, že se nejedná o žádný zdravotní problém.
Měj se hezky!
Bára