Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky BáraV

  Celkem zodpověděla dotazů: 1972

  Odpovědi za posledních 30 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Kluci a láska

  Nezajímají mě holky

  Zdravím, mám dotaz, který sem možná nepatří, ale zkusím to.

  Inu, připadám si divně, když se všichni v mém okolí tahají za hoIkama a já jsem tuto potřebu nikdy neměl. Tak nějak si myslím, že to je tím, že nemám IG, jelikož mi všichni ukazují jak si tam s kým píšou. Ale taky se trochu obávám, že to může být mojí orientací. Avšak tak nějak si myslím že to bude tím, že mám rozum. Také bych se chtěl zeptat, zda je vůbec vhodné být v mém věku ve vztahu.

  Honzík, 13 let, 4. července

  Ahoj,
  na to, v kterém věku je vhodné navázat první milostný vztah, neexistuje všeobecně platná odpověď. Každý člověk je originál a každý má rozdílné tempo dospívání. Nicméně orientačně se můžeme „odrazit“ od věkové hranice patnácti let, která je určena pro zahájení pohlavního života. Odborníci se shodují, že před dosažením tohoto věku není většina dospívajících dostatečně psychicky zralá.
  Skutečnost, že nemáš touhu ve třinácti letech s někým chodit, tedy skutečně neznamená, že je s tebou něco špatně, nebo že bys byl homosexuál. Spíš bych se skutečně přikláněla k tvému vysvětlení, že „máš rozum.“ Ve třinácti letech je to spíše hraní si na chození než skutečné chození nebo vztah. Je tedy zcela v pořádku, že zůstáváš na kamarádské rovině a uvědomuješ si, že na vztahy máš dostatek času a vůbec nemáš kam spěchat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Prohlížím si brigády pro starší

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  chtěla bych se zeptat jestli se někomu taky děje to že má chuť prohlížet brigády od 18 let i když je mu 11. Mě totiž baví si prohlížet brigády v zahraničí jako animátorka, barmanka a tak a vzhledem k tomu že chci být učitelka v ČB tak si třeba prohlížím stránky pedáku v zdá se mi jestli to není divný v mém věku.
  A ještě se chci zeptat jak mám říct jednomu klukovi kterému se libim to, ze on me ne🤨
  Předem děkuju

  holka, 11 let, 3. července

  Ahoj,
  jsem si jistá, že na prohlížení brigád určených pro starší není vůbec nic špatného. Každý člověk má své plány a své sny a nevidím nic špatného na tom, že si pročítáš brigády, které bys chtěla jednou dělat, nebo stránky školy, kde bys chtěla studovat. Naopak si myslím, že jde o další krok, kterým se přibližuješ splnění svých snů, což je obdivuhodné. Je vidět, že tě to zajímá, sbíráš informace a chceš se zorientovat. Klidně si tedy brigády i stránky školy prohlížej dál a budeme ti držet palce, aby se tvé plány staly i realitou.
  Co se týká tvého dotazu, jak máš říct klukovi, kterému se líbíš, že on tobě ne, myslím, že to není nijak složité. Vzhledem k vašemu věku se ještě nebavíme o skutečném partnerském vztahu ale spíše o kamarádství. Pak je otázkou, zda tě onen kluk nepřitahuje fyzicky, nebo se s ním nechceš ani kamarádit. Pokud se ti nelíbí fyzicky, ale jinak si rozumíte, neexistuje důvod, proč byste se nemohli spolu kamarádit. Jestliže ti v jeho společnosti není ani příjemně, jednoduše s ním nemusíš trávit volný čas a preferovat jinou společnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Motání hlavy

  Ahoj,
  Mám takový problém. Někdy když se rychle zvednu, tak se mi zamotá hlava a někdy i vidím barvy před očima. Nevím co je a bojím se, že je to něco vážného.

  kluk, 13 let, 15. července

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařka a u většina zdravotních dotazů odkazujeme na návštěvu ordinace, ve tvém případě si dovolím udělat výjimku. To, co popisuješ, jsou totiž úplně běžné projevy lidí, kteří mají nižší tlak. Určitě se nejedná o nic vážného a stačí, když se budeš zvedat pomaleji a točení hlavy zmizí. Podobným „problémem“ trpí spousta lidí a rozhodně se nemusíš obávat, že by tvé zdraví bylo ohroženo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohu používat tampony ve svém věku?

  Ahoj alíku. Opět mám otázku. Chtěla bych se zeptat jestli můžu ve 12 používat tampon. Protože když mám vložku, tak se cítím jako mimino v plence a je mi to nepohodlné. Četla jsem že do 14 je lepší tampony nepoužívat .Takže bych se chtěla zeptat. jestli ho můžu ve 12 nosit.

  Klárka 12 let, 5. července

  Ahoj,
  nenapadá mě jediný důvod, proč bys nemohla tampony používat, pokud ti vyhovují. A také nechápu, proč a z jakého důvodu by měla být věková hranice jejich používání stanovena na čtrnáct let. Každé ženě vyhovují jiné hygienické pomůcky a pokud chceš vyzkoušet tampony, nebo už s nimi máš dobrou zkušenost, klidně je používej. Je samozřejmě nutné vybrat odpovídající velikost a dbát na všechna hygienická pravidla, která jsou s nimi spojena, ale ta jsou v každém věku stejná a neliší se u mladých dívek a dospělých žen. Klidně si proto tampony vyzkoušej.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Kdy dostanu menstruaci?

  Ahoj Alíku.

  Jde nějak poznat kdy budu mít první menstruaci? Prsa už mi rostou, i ochlupení. Navíc jsem dnes měla výtok, znamená to že už to může přijít? Totiž za pár dní jedu na dovolenou ale jen já s tátou, no a já se bojím že to v tu chvíli dostanu. A také teď o prázdninách jedu na street dance soustředění kde budu pochopitelně úplně bez rodičů. Nevím jak bych to řekla těm vedoucím a cítila bych se asi hodně trapně, a jestli jim to vůbec říkat?

  holka, ? let, 19. července

  Ahoj,
  chápu tvé obavy, ale to, kdy dostaneš menstruaci, lze jen velmi těžko odhadnout. Máš pravdu, že jejímu objevení obvykle předchází znaky dospívání, jako jsou právě rostoucí prsa, ochlupení a podobně. To ale ještě neznamená, že ve stejném okamžiku, kdy se tyto znaky dospívání objeví, začne dívka také menstruovat. Stejně tak nelze říci, že jakmile se objeví výtok, objeví se také menstruace. Obvykle přetrvává intenzivnější výtok nějakou dobu, než začne dívka menstruovat. Nicméně délka té doby je u každého jiná.
  Určitě neuděláš chybu, když si s sebou na dovolenou a na soustředění vezmeš hygienické potřeby, abys měla jistotu. Osobně se domnívám, že není příliš pravděpodobné, abys začala menstruovat jen několik dní poté, co se u tebe poprvé objevil výtok, ale naprosto rozumím tomu, že chceš mít určitou „pojistku.“ Kdyby k tomu náhodou došlo a dostala jsi svou první menstruaci na soustředění, myslím, že o tom klidně nějaké vedoucí říct můžeš a můžeš ji požádat o pomoc. Menstruace je úplně přirozenou záležitostí, za kterou vůbec není potřeba se stydět a každá dospělá žena to ví a chápe.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bolest bradavek

  Ahoj Alíku, poslední dobou mě bolí bradavky a nevím co to je. Podprsenku nosím už skoro dva roky a nikdy mě bradavky nebolely. Nevíte, proč mě teď bolí? Předem děkuji za odpověd:-)

  holka, 13 let, 12. července

  Ahoj,
  takto na dálku a online se to dá dost těžko odhadnout, ale bolest prsů a bradavek je často spojena s jejich růstem, který v dospívání probíhá. Vzhledem k tvému věku bych řekla, že toto vysvětlení může být velmi pravděpodobné. Vliv na to mají hormony a například i probíhající cyklus. Pokud by bolest i nadále přetrvávala, nebo tě hodně omezovala, samozřejmě se můžeš nechat vyšetřit u lékaře, abys měla jistotu, že se nejedná o nic vážného. Nicméně v průběhu puberty je tato nepříjemnost poměrně běžná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Odebírání moči při menstruaci

  Dobrý den mohla bych se zeptat mám 🩸 a mám jít na 13 prohlídku a máme vzít moč nemůže 🩸 nějak ovlivnit moč a mamka neví že mám 🩸 tak že se bojím že to tu moč nějak ovlivní.

  holka, 13 let, 16. července

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale pokud je mi známo, mimo nutné případy se odběry moče směřují mimo období menstruace. Určitě by bylo vhodné maminku (a posléze i lékaře) na tuto skutečnost upozornit a troufla bych si odhadovat, že tě nejspíš požádá, abys ranní moč přinesla po skončení menstruace. Ale je samozřejmě potřeba domluvit se s ním, jaké řešení bude preferovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Zhnisané palce u nohou

  Brý den.. Mám jeden problém a to takový že mi ze zarostlých nehtů zahnísaly oba palce na noze, ALE nehty mi už odrostli s tím že palec pořád hnísá a teče mi často po stranách nehtu hnis a někdy i krev, jedná se o infekci či něco jiného?

  kluk, 13 let, 12. července

  Ahoj,
  je velmi těžké radit se zdravotními problémy na dálku a online, ale dle tvého popisu bych řekla, že zhnisání bude mít pravděpodobně souvislost se zarostlými nehty. U infekce spojené se zarostlými nehty se doporučují hypermanganové nebo řepíkové koupele. Lékárníci ještě obvykle doporučují mast či roztok Betadine, nebo mast Ichtoxyl. Nicméně určitě by bylo dobré, aby se na tvůj problém podíval lékař a posoudil, jaká je jeho příčina a jaká bude také nejlepší léčba, aby ses hnisajících palců nejen zbavil, ale také aby se už tento problém do budoucna neopakoval.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Přehlížejí mě kvůli miminku

  Ahoj všichni,omlouvám se za to že zas píšu,ale už mě to docela dost otravuje a nevím jak to mám vyřešit.Abych začala,mojí sestře se před rokem narodilo miminko,ale pořád je z něj nadšená tolik,jakoby se právě narodil.Vždycky,když jsou u nás tak všichni hned to jejich "Daneček má botičky" a tak podobně,všichni mě přehlížejí a už mě to štve,prosím poraďte mi co mám dělat abych jim to nějak taktně naznačila?

  Dík za odpověď
  S pozdravem zoufalá holka kterou už štve jak ji všichni přehlížejí

  holka, věk je velmi přísně tajný, 12. července

  Ahoj,
  dle tvých předchozích dotazů vidím, že téma toho, abys měla dostatek pozornosti a byla jsi populární, je pro tebe velmi důležité. To samozřejmě chápu, protože každý člověk je rád středem pozornosti a je rád, pokud se mu ostatní věnují a třeba ho i opečovávají.
  Stejně tak je ale úplně normální, že většinu pozornosti na sebe přitahují miminka a malé děti. Je to způsobeno souhrou hned několika faktorů - jednak mají všichni živočichové (a tedy i lidé) geneticky a evolučně zakódováno, že chrání svá mláďata a věnují jim extrémně mnoho pozornosti, jednak jsou malé děti roztomilé, je na nich vidět rychlý pokrok ve vývoji a rodiče (i prarodiče) v nich vidí pokračování sebe samých.
  Předpokládám, že víš, že to, že se při návštěvě většina pozornosti upírá na tvého malého synovce, neznamená, že by tě tví rodiče neměli rádi. Ale jednoduše je pro ně návštěva jejich malého vnoučka rozptýlením a radostí. Sice nechceš uvádět svůj věk, ale soudím, že už budeš nejspíš dospívající slečnou a měla bys být proto schopná pohlížet na celou situaci trochu s nadhledem.
  Píšeš, že je tvá sestra ze svého syna nadšená pořád stejně, jako by se právě narodil. A to je samozřejmě v pořádku, protože nelze čekat, že rodiče budou ze svého dítěte nadšení například jen tři měsíce a potom začne jejich nadšení opadat. Respektuj, že má na své nadšení právo (až budeš mít jednou své vlastní děti, budeš na tom úplně stejně) a stejně tak respektuj právo na to, aby byli nadšení tví rodiče. Můžeš si s nimi promluvit o svém pocitu, že tě přehlížejí, ale dost těžko po nich ůžeš vyžadovat, aby nebyli ze svého vnoučka nadšení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Stýská se mi po spolužákovi

  Ahoj,
  dříve jsem lásku prezentovala jako něco, na co jsem ještě malá, co počká. Teď se to změnilo, v červnu se mi začal líbit spolužák. Jsem si jistá, že on je ten praví. Teď jsem naprosto zoufalá, protože ho ještě měsíc a kousek neuvidím. S láskou ještě nemám zkušenosti, proto se ptám vás: co mám dělat?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 22. července

  Ahoj,
  naprosto chápu, že se ti po spolužákovi stýská a obávám se, že pokud nejste v kontaktu, nebudeš mít jinou možnost, než počkat, až se zase uvidíte ve škole. Samozřejmě mu můžeš zkusit napsat, nebo zavolat (pokud na něj máš kontakt) a třeba budou podmínky natolik příznivé, že se vám podaří potkat se i dříve - nicméně spoléhat na to samozřejmě nemůžeš. Otázkou také je, zda máte o kamarádství zájem oba dva, nebo jde spíše o jednostrannou záležitost. Pokud jsou však vaše sympatie oboustranné a i on by se s tebou chtěl kamarádit a občas s tebou trávit volný čas, možná se vám podaří setkat už o prázdninách a něco společně podniknout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Mám zhubnout?

  Ahoj,
  už dlouhou dobu se trápím se svým tělem. Měřím 165 cm a vážím nějakých 58-60 kg. Připadám si tlustá a nelíbím se sama sobě. Mám tlusté břicho, stehna i boky. Zkoušela jsem to říct mámě, ale ta mi jenom říká, že jsem hezká a hubená. Už jsem zkoušela mnohokrát cvičit, ale nepomáhá to. Ještě k tomu mi kluci ve třídě často říkají jak bych měla zhubnout a jak jsem tlustá. Sice to oni berou jako vtip, ale mě to dost poškozuje a často kvůli tomu brečím. Jak se mám naučit akceptovat svoje tělo, popřípadně jak mám zhubnout tou nejšetrnější cestou?

  holka, xx let, 21. července

  Ahoj,
  tvoje maminka má naprostou pravdu v tom, že tvá váha je optimální a neexistuje žádný důvod, proč bys měla hubnout. Nerozumím tomu, proč ti spolužáci říkají, že jsi tlustá. Napadá mě snad jen vysvětlení, že vidí, že ti to vadí a proto je baví tě provokovat. Zároveň však samozřejmě rozumím tomu, že ti to vadí a zraňuje tě to. Tvá otázka, jak se naučit akceptovat své tělo, vůbec není jednoduchá. Spousta lidí se to totiž marně učí celý život. Především přestaň o svém těle přemýšlet jako o něčem, co potřebuješ razantně změnit. Jsi krásná taková, jaká jsi a až budeš ještě o pár let starší, najde se spousta kluků a později i mužů, kterým se budeš moc líbit a budeš pro ně ta nejkrásnější na světě.
  Zatím se nauč hýčkat sama sebe. Starej se o sebe, sportuj, nauč se zkrátka poznávat své tělo, abys mohla docenit, jak je úžasné a co všechno pro tebe dělá. Přestaň se kritizovat a místo toho, aby na sobě neustále hledala chyby, snaž se uvědomit si a vyzdvihnout své silné stránky. Neboj se sama sebe pochválit a říct si, že jsi se sebou spokojená. O chování svých spolužáků si můžeš promluvit s nějakým dospělým (například s rodiči, nebo učiteli), ale myslím, že pokud uvidí, že ti jejich provokace nevadí, přestane je to brzy bavit.
  Přeji ti, aby ses co nejdřív naučila mít ráda a byla jsi spokojená.
  Krásné léto!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Můžu cvičit?

  Ahoj,

  chtěla jsem mít dotaz, strašně dlouho cjci cvičit. Myslím tím na postavu a celkově hýbat se a něco dělat, ale nevím, jestli je to vhodný mojí váhu, protože mám 49 kg a bojím se, že zhubnu nebo budu mít ještě větší podvýživu, a celkově chci vědět, jestli je to ideální, samodrejmě, že bych jedla cukry a jedla bych výživná jídla, nechci si nějak poškodit zdraví, ale můj dotaz směřuje k tomu, jestli si můžu dovolit cvičit.

  holka, 12 let, 21. července

  Ahoj,
  štíhlí lidé se velmi často obávají, že nemohou cvičit, aby ještě víc nezhubli, ale to je velký omyl. Pokud netrpí člověk nějakými zdravotními komplikacemi, které by mu určitý druh pohybu znemožňovaly, je sport prospěšný každému a určitě je žádoucí, abys začala cvičit. Vhodným druhem pohybu si naopak vybuduješ svaly a zpevníš tělo. Budeš mít lepší držení, tudíž tě například nebudou bolet záda. Pohyb je lidskému tělu prospěšný v každém ohledu a rozhodně se ho nemusíš vzdávat. Vyzkoušej si sama, které cvičení nebo sport tě budou bavit a sama za nějakou dobu zjistíš, jak blahodárný vliv na tebe má. Určitě se nesoustřeďuj jen na kardio, ale zapoj do svého programu i posilovací cvičení, které ti pomůže právě s budováním svalů - a ty jsou zase vynikajícím prostředkem proti podváze.
  Přeji ti hodně štěstí a vytrvalosti.
  Bára

  Kamarádi

  Jak se seznámit na táboře?

  Dobrý den. Potřebuji poradit. Za dva týdny jedu na tábor, kde skoro nikoho neznám. Znám tam jednu holku, které je 16 ale se mnou se nebaví protože jsem podle ní nudná. A pak tam znám ještě jednu holku kterou nemám moc ráda takže s tou se taky nebavím. Nevím jak se mám začlenit do toho kolektivu, protože oni se tam všichni znají a já jsem tam nová. Hrozně se bojím začít hovor, protože jsem dost stydlivá. Jak mám překonat strach a začít se s někým bavit? Děkuji za radu

  holka, 14 let, 19. července

  Ahoj,
  moc dobře rozumím tvým obavám, že do sehraného kolektivu, kde se všichni znají, nezapadneš. Taková situace nikdy není jednoduchá a nejistý by se cítil i člověk, který není stydlivý.
  Na druhou stranu si však myslím, že pokud se budeš projevovat přátelsky, nabízet ostatním pomoc, zajímat se o ně a naslouchat jim, určitě se velmi rychle spřátelíš a najdeš si na táboře nové kamarády. Ptáš se, jak máš překonat strach a začít se s někým bavit. K tomu mohu jen říci, že z mé vlastní zkušenosti nefunguje nic nepřirozeného, k čemu by se člověk musel přemáhat a nutit. Snaž se být proto přátelská a otevřená. Ptej se dětí na táboře, na to co je zajímá, čemu se věnují ve volném čase, jaké mají koníčky a podobně. Tak „prolomíš ledy“ a určitě potom snadno najdeš i další společná témata.
  Přeji ti, aby sis nové kamarády našla rychle a tábor sis užila na sto procent.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bílé skvrny na zubech

  Zdravím, potřebuji radu. Na některých zubech mám bílé skvrny. Zuby si čistím a všechno.Dost mě to trápí, protože je to zrovna na těch zubech který jsou nejvíce vidět (ty přední). Dá se to nějak vyléčit? Zmizí to někdy? Co dělat proto aby to zmizelo?Když jdu k zubaři, tak se k tomu nikdy nijak nevyjádří.
  Přeji hezký den, a předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 17. července

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog a i kdyby byl, bylo by těžké odpovídat na dálku a online. Sama vím, že bílé skvrny na zubech mohou mít celou řadu příčin - od užívání antibiotik ve velmi raném věku, až po demineralizaci skloviny. Je potřeba, aby je prohlédl odborník a posoudil situaci. Stejně tak by ti měl říci, jaké jsou možnosti nápravy, protože bohužel například skvrny způsobené užíváním antibiotik už nikdy nezmizí a je potřeba zásahu odborníka. Není mi příliš jasné, proč se k tvému problému tvůj zubař nevyjádřil, ale určitě se ho na to zeptej. Pokud tě jeho odpověď a přístup neuspokojí, neboj se klidně objednat se na konzultaci i jinam a získat názor dalšího odborníka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Posunutí menstruace

  Ahojky. Dneska tady mám takový menší problém. Hned na začátku příštího školního roku jedeme na adapťák č.2 protože ten první se nepovedl a minulý rok na něho už nebyl čas. Strašně moc se těším, problém je v tom že zrovna ty dny kdy tam budeme mívám menstruaci a já bych chtěla abych si to co nejvíc užila, takže abych ani neměla menstruaci. Nevíte proto jak udělat to, abych menstruaci dostala o týden dřív? Děkuji moc

  holka, 12 let, 7. července

  Ahoj,
  naprosto chápu, že bys ráda neměla při adaptačním kurzu menstruaci, ale obávám se, že posunutí menstruace není možné. Respektive v některých výjimečných případech toho lze dosáhnout například hormonální antikoncepcí, nebo léky, ale řekla bych, že když s takovým požadavkem přijdeš za svým gynekologem, nebude z toho příliš nadšený.
  Místo toho bych proto na tvém místě přemýšlela, jak to udělat, aby tě menstruace příliš neomezovala. V současné době je na trhu nepřeberné množství hygienických pomůcek, které menstruaci velmi ulehčují a dovolují dívkám a ženám, aby se věnovaly všem svým zájmům a aktivitám. Podívej se proto, jaké jsou možnosti ochrany při menstruaci (o menstruačních kalíšcích a kalhotkách například píše tento článek: https://www.marianne.cz/zivotni-styl/nejen-vlozky-tampony-znate-dalsi-zpusoby-jak-se-chranit-behem-menstruace) a pokud máš příležitost, vyzkoušej si je. Určitě mezi nimi najdeš takové, které ti budou vyhovovat a nebudou tě prakticky vůbec omezovat. Takže si adaptační kurz užiješ i při menstruaci.
  Měj se hezky!
  Bára