Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky BáraV

  Celkem zodpověděla dotazů: 1746

  Jiné téma

  Proč lidi jedí psi?

  Ahoj,

  Mám další problém...

  V klubovně před chvilkou nastala debata o tom, jestli je pes pochoutka nebo ne. Pár lidí tam něco blábolilo o tom že by si dali hot dog, ale největší mlsač pejsků je Hogo. Ten mě pořád provokoval, jaký by byl dobrý jezevčíček, nebo třeba jorkšír, jaký by byl chutný psí guláš... Já psy miluju už odmalička, a nikdo mi mojí lásku k ním nikdy nepřeruší. Jak jsem strašně citlivá, lehce se rozbrečím, no... Já se rozbrečela. Proč jsou to tak bezsrdeční, bezcitní, a zlí lidé? Proč? Jak může někdo jíst pejsky? Píšu to, a brečím.

  Dari, holka, 11 let, 18. ledna

  Ahoj,
  je mi líto, že tě internetová diskuse tak rozrušila. Chápu, že je pro tebe představa, že lidé jedí psi, bolestná a trápí tě. Bohužel v některých zemích je to skutečně součást kultury a obávám se, že na tom nelze nic změnit. Na světě se děje spousta věcí, které se nám nelíbí, je nám z nich smutnu a úzko. Některé z nich se můžeme pokusit změnit a přispět ke změně vlastním dílem (jako je například ochrana životního prostředí...) a s jinými, jako jednotlivci, bohužel nic udělat nedokážeme (například s válkami). Lidé v různých koutech světa žijí různě a jejich kultura je rozdílná. Pro nás je nepředstavitelná a nepřijatelná představa, že někde na světě se jedí psi, ale pro spoustu národů je nepředstavitelné, že by si dali hovězí, nebo vepřové maso, které my konzumujeme zcela běžně.
  Co se týká účastníků internetové diskuse, která tě rozplakala, musím říct, že i to je bohužel běžná součást internetu. I v realitě existují lidé, které baví ostatní provokovat a čekají na jejich reakci. Na internetu je jich mnohem víc, protože jsou schovaní za obrazovkou a dovolí si tudíž mnohem víc než v normálním životě. Dělají to děti i dospělí - a internet je plný diskusí s kontroverzními, urážlivými i nenávistnými příspěvky. Neexistuje proti tomu jiná obrana, než diskusi, která ti vadí, opustit, uzavřít a už se k ní nevracet. Čím víc se budeš rozčilovat, tím spokojenější oni provokatéři budou, protože je tvá reakce bude bavit. Nenech si tím svou lásku ke psům zkazit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Chtěl bych se vidět s kamarádkou

  Ahoj Alíku a týme,
  Před dvoumi měsíci jsem si na jedné sociální síti našel holku.
  Máme se rádi ale bydlíme od sebe daleko(cca120km).Rád bych se s ní někdy viděl ale obávám se že dřív než v 16 to asi nepůjde.
  Určitě spoustu lidí co si to teď četli napadlo že bych to měl říct rodičům a třeba bych k ní někdy mohl na návštevu ale nevím jak jím to říct.

  Děkuji za odpověď a přeji hezký večer.😊

  kluk, 11 let, 16. ledna

  Ahoj,
  v současné době je kvůli epidemie setkávání poměrně složité, ale snad už se situace brzo uklidní a zase se budeme moci vídat, s kým budeme chtít. Až k tomu dojde, myslím, že by sis měl s rodiči promluvit na rovinu. Přání setkat se osobně s kamarádkou není nic, za co by ses měl stydět, a sto dvacet kilometrů není žádná závratná vzdálenost. Můžete se domluvit, že jeden z vás přijede za tím druhý, nebo že se sejdete někde na půl cesty. Předpokládám, že tví, stejně jako její, rodiče, budou chtít vědět, kde a s kým jste, aby měli jistotu, že se vám nic nestane. Můžete tedy požádat rodiče, zda by se nemohli spolu spojit a domluvit detaily vašeho setkání, aby si obě strany mohly být jisté, že se nejedná o setkání s pochybným kontaktem z internetu (protože určitě víš, že na internetu mohou lidé figurovat pod falešnými profily a lákat, vydírat, či zneužívat ty, kteří jim naletí). Pokud se ale například vaši rodiče spolu domluví, že vás na místo setkání dovezou, aby viděli, že reálně existujete a nejedná se o žádný podvod... a vy spolu půjdete například na procházku, do kina, nebo do cukrárny, nevidím v tom žádný problém.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Babičce umřel kamarád

  Dobrý den, babičce umřel na covid soused a ona je teď pořád smutná, protože ho znala skoro celý svůj život. ;-(Nevíte, jak jí můžů pomoct, aby nebyla pořád smutná? Děkuji

  holka, 12 let, 15. ledna

  Ahoj,
  je mi moc líto, co tvá babička musí zažívat. Dnešní doba je obtížná pro všechny, ale pro staré lidi, kteří patří mezi rizikové skupiny, je ještě složitější. Navíc blízký člověk tvé babičky na covid zemřel, takže babička se musí kromě pocitu ohrožení vypořádávat i se smutkem z odchodu blízkého. To je obrovská zátěž a je samozřejmé, že se to na její psychice muselo odrazit.
  Je od tebe moc hezké, že se snažíš najít řešení, které by babičce pomohlo. Ačkoli tvou babičku osobně neznám, troufla bych si říci, že pro ni nejlepším lékem bude přítomnost jejích blízkých. Chápu, že je to v této době nesmírně složité, ale snaž se najít způsoby, jak byste se ty a celá rodina mohli babičce co nejvíc věnovat a rozptýlit ji. Pokud se pravidelně navštěvujete, můžeš s babičkou chodit na procházky, nebo ji třeba požádat, aby tě naučila něco z toho, co umí (například mě moje babička učila háčkovat...), povídej si s ní, zeptej se jí na příhody z dětství. Jestliže bydlí daleko, nebo se kvůli covidu nenavštěvujete, volej si s ní co nejčastěji.
  Zkrátka věnuj jí společně strávený čas. To je to nejlepší, co pro ni můžeš ty i její blízcí udělat. Vaše přítomnost ji nejen rozptýlí, ale pomůže jí uvědomit si, že kolem sebe má stále spoustu lidí, kterým na ní záleží.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Mám mu říct, že ho jeho holka nemiluje?

  Ahoj Alíku, přijde mi divný, že ta holka mího ,,crushe’'dává do stories fotky z jejich chatu, ve kterém si píšou: my looove, miláčku, zlato moje... a tak, jemu vůbec nevadí že to ta jeho holka dává do stories. S tou mojí kamarádkou jsem si nic neudělaly, ona na se skamarádila s tou jeho holkou a společně mě a toho kluka pomlouvaly. Že jsme divný a tak. Alíku, mám tomu klukovi říct, že by jeho holka neměla dávat na stories fotky z jejich chatu, nebo to mám nechat být? Podle mě ho ta holka fakt nemiluje, když tohle dělá. Ta kamarádka se mi pak druhý den sice omluvila, ale já nevím jestli se s ní ještě bavit?

  holka, 1? let, 15. ledna

  Ahoj,
  spočetla jsem, že od začátku je tohle čtvrtý dotaz, ve kterém se ptáš na vztah kluka, který se ti líbí, s jeho přítelkyní. Přičemž se neustále snažíš domoci se důkazů, že ona jej nemiluje a nezaslouží si ho. Obávám se, že se ti má odpověď nejspíš nebude moc líbit, ale na rovinu si myslím, že by svému kamarádovi rozhodně neměla říkat, že by si jeho holka neměla dávat na stories fotky z jejich chatu - jednoduše proto, že ti do toho vůbec nic není.
  To, jakým způsobem mají nastavený vztah, je čistě jejich věc. Můžeš si o tom myslet cokoli, ale podstatné je, zda to vyhovuje jim a zda se v něm cítí dobře. Naopak si myslím, že svým špehováním a neustálým pitváním jejich vztahu riskuješ, že o něj přijdeš i jako o kamaráda.
  Co se týká tvé kamarádky samozřejmě nedokáži odhadnout, co je za jejím chováním. Zkus se však zamyslet nad tím, jestli jí třeba svou umanutostí, s jakou se snažíš onohu kluka získat, nemůžeš unavovat. Chápu, že se ti onen kluk líbí a dost možná si do něj i zamilovaná, ale podobným chováním ničeho dobrého nedosáhneš. Zkus získat nad celou situací alespoň trochu odstup, nešpehovat ho (ani jeho přítelkyni) na sociálních sítích, neanalyzovat jejich vztah a soustředit se na jiné věci, které tě rozptýlí a zabaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Modrá skvrna na prsu

  Dobrý den, jsem holka a je mi 13 let. V posledním měsíci jsem si všimla že mám na levém prsu okolo bradavky něco modrýho ale není to úplně jako modřina. Bojím se o tom říct mámě. Prso mě vůbec nebolí. Mám jít na 13 letou prohlídku a bojím se o tom říct i doktorce.

  holka, 13 let, 15. ledna

  Ahoj,
  nejsem bohužel lékařka a nemohu si tedy dovolit stanovovat diagnózu, ale rozhodně ti doporučuji, abys skvrnku ukázala své mamince a poté i paní doktorce na preventivní prohlídce. Neboj se jim říct o svých pochybnostech. Není to nic, za co by ses měla stydět. Je normální, že tě to znepokojuje a chceš vědět, co to je. Skutečně se nemusíš stydět a pediatrička ti určitě bez problémů vysvětlí, o co se jedná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Váha, láska a snowboard

  Ahoj Alíku, je mi 15 let, v minulém dotazu jsem nepsala kolik mi je let, protože starším 15 let vykáte a mě přijde blbý, když mi někdo vyká, Alíku prosím tykej mi. Ještě jednou bych se teda chtěla zeptat jestli je moje váha normální? Vážím 46 kg a měřím 165 cm. Rodiče říkají, že jsem hubená, to já i celkem jsem, ale přijde mi že mám nohy od kolen dolů tlustší, nevíš jak zhubnout jen nohy, nechci hubnout celá.
  A druhý dotaz, rozhodla jsem se toho kluka zeptat, co se děje. Říkal, že nic, ale že si ted víc chce psát s někým jiným, já myslím že s tou holkou, trochu jí závidím, ale nechci jim kazit vztah, i když ona na instagramu psala že ho nemiluje. Ten kluk, si se mnou ted sice píše, ale málo, hlavně že jsme zůstali kamarádi. Alíku, s kamarádkou jsme se domluvily, že už se mu už v mobilu nebude hrabat, ona na to nejdříve nechtěla přistoupit, ale vysvětlila jsem jí, že to fakt nemá dělat a že by z toho mohl být problém. Alíku, asi ted nemám tomu klukovi říkat, že ho mám ráda, viď?
  Alíku, ještě mám třetí dotaz, nevím jestli to do poradny patří, jsem tu celkem nová. Chtěla bych nový snowboard, začala jsem se učit na starém, který byl na půdě, jenže je malý a má rozbité vázání, takže mi z něj vypadávají nohy. Rodiče mi nechtějí koupit nový, říkají že na naučení to stačí, že až k narozeninám, jenže ty mám až v květnu a to mi bude snowboard k ničemu. Nevíš jak jim říct, že bych ten snowboard chtěla teď, když u nás tady na horách je tolik sněhu, asi 60 cm. Alíku, doufám, že jsem to nenapsala moc dlouhé.

  holka, 1? let, 14. ledna

  Ahoj,
  pokusím se na tvé dotazy odpovědět postupně. Co se týká tvé váhy - po uvedení tvého věku je zřejmé, že tvá váha je skutečně nižší než by měla být. Místo hubnutí (nehledě na to, že neexistuje způsob, jak zhubnout jen jednu konkrétní část těla) by ses proto měla spíš soustředit na to, abys dodržovala zdravý a pestrý jídelníček, který tvému tělu dodá to, co potřebuje.
  Ohledně tvého druhého dotazu ti mohu zopakovat jen to, co jsem ti psala už v předcházejících odpovědích - a totiž, že city druhého člověka se nedají vynutit a měla bys respektovat to, že se rozhodl pro někoho jiného. Naopak bych si velmi cenila toho, že ti to řekl na rovinu a zůstali jste kamarádi. Chápu, že to není jednoduché, ale smiř se s tím, že teď zkrátka o vztah s tebou nestojí. Možná se to časem změní, ale i kdyby ne, kvalitní kamarádství vůbec není málo.
  K tvému třetímu dotazu je obtížné něco napsat, protože neznám tvé rodiče, ani důvody, které je vedou k tomu, že ti snowboard nechtějí koupit. Nevím, jestli je to zapříčiněno vaší finanční situací, nebo třeba tím, že nevěří, že ti tvůj zájem vydrží. Nicméně mě napadá, že by tato situace šla vyřešit například tím, že se s nimi domluvíš na tom, zda by sis nemohla na tuto sezónu vypůjčit snowboard z půjčovny, nebo jestli by nešel pořídit například na inzerát z druhé ruky. Určitě by to bylo finančně méně náročné a možná by k tomuto řešení byli rodiče svolnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Miluji kluka kamarádky

  Drahý Aliku a spol.
  Chci jenom radu co dělat. Mám kámošku. Jsme si hodně blízké. Jako sestry. Jenže miluju jejího kluka. Je to těžké. Oni jsou do sebe hodně zamilovaní. Nechci to zkazit. Co mám dělat? Pomoc!.
  Děkuji moc.

  holka, 13 let, 13. ledna

  Ahoj,
  to, co popisuješ, je velmi ošemetná a citlivá situace. Naprosto chápu, že je pro tebe těžké vídat se s kamarádkou i jejím klukem, do kterého jsi zamilovaná. Na druhou stranu velmi oceňuji, že si uvědomuješ, že kdybys o tom kterémukoli z nich řekla, poznamenalo by to zcela jistě vaše přátelství.
  Bohužel se obávám, že v této situaci se toho moc dělat nedá. Člověk se zkrátka v životě mockrát ocitne v situaci, kdy nemůže mít to, co by si přál a kdy jeho city nejsou opětované. Chápu, že pro tebe musí být obtížné vídat se s nimi a možná by bylo řešením na nějaký čas omezit vaše kontakty, aby sis mohla udělat pořádek sama v sobě. Nemusíš se přestat vídat se svou kamarádkou, ale zkus omezit situace, kdy se vidíte ve třech - i s jejím přítelem. Pak můžeš jen doufat, že když se neuvidíte, tvé city k němu postupem času zeslábnou, nebo se na obzoru objeví někdo jiný, kdo tě zaujme víc.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohou panny používat tampóny?

  Ahojte,
  mám dotaz. Můžu používat tampony i když jsem panna? Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale s rodinou jsme chtěli jít do bazénu u tety, a když jsem mamce řekla že jsem to dostala jestli nemá tampon, tak mi řekla že si myslí že já si ještě tampony dávat nemůžu. Moje kamarádka tampony normálně používá, ale mamky se na to nikdy neptala a asi ji taky ani nenapadlo že by to mohlo vadit.
  A pak taky, mohla bych si tampony dávat na noc? V noci to mám silnější a vložky mi prostě nestačí, musím spávat na ručníku. Slyšela jsem že je nebezpečné si v sobě tampony nechávat déle kvůli toxickému šoku, ale nějak jsem nepochopila co to je. Napadlo mě pořídit si menstruační kalíšek, ale zase si nejsem jistá jestli ho můžu používat když jsem panna.
  Děkuju.

  holka, 14 let, 13. ledna

  Ahoj,
  tampóny mohou používat i panny (samozřejmě pokud nemají problémy s jejich zavedením) a stejně tak můžeš tampóny používat bez obav i přes noc. Je přirozeně nutné tampón ihned po probuzení vyměnit, ale na noc si tampóny zavádí miliony žen bez sebemenších problémů. Syndrom toxického šoku je mimořádně vzácné onemocnění a v lékařských statistikách jsem našla ze mezi roky 2000 - 2009 jím v ČR onemocnělo pouhých třicet lidí. To samozřejmě neznamená, že je radno ho podceňovat, ale pravděpodobnost, že by se ti něco takového mohlo stát jen kvůli tomu, že si zavedeš tampón n noc (při dodržení všech hygienických pravidel), je skutečně mizivá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci

  Ahoj Alíku, jsem 13-letá holka a všechny moje spolužačky už mají měsíčky, jen já ne. Bojím se, že nejsem normální. Může měsíčky ovlivnit to, že jsem diabetic? Prosím odpověz.

  holka, 13 let, 11. ledna

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že jsi zcela normální. To, že ve třinácti letech ještě nemáš menstruaci, vůbec nic neznamená. Většinou se uvádí, že je zcela normální, pokud dívka dostane menstruaci do šestnácti let (někteří gynekologové dokonce uvádí do sedmnácti let), takže máš ještě spoustu času. Dej svému tělu čas, až bude připravené, menstruace se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Kamarádky na sebe žárlí

  Mám 3 nejlepší kamarádky, který se jmenují Anička, Julie, a Stáňa. Mám je velmi ráda, ale někdy nestíhám, se každý věnovat. Holky se navzájem nemusí, což mě štve. Vždycky, když se věnuji jedné, tak se ty ostatní naštvou, a říkají že mě už nemají rádi. Už s toho šílím. Oni ale neví že taky mám svůj život. Mám s ni mi promluvit? Budu ráda za odpověd’.

  holka, 10 let, 11. ledna

  Ahoj,
  tvá situace je opravdu nezáviděníhodná a rozumím tomu, že tě to trápí. Zejména když máš obě kamarádky stejně ráda a nechceš jednu upřednostňovat před druhou. Doporučovala bych ti, abyste si sedly všechny čtyři dohromady a upřímně si to vyříkaly. Řekni jim, že je máš obě stejně ráda, nechceš mezi nimi dělat rozdíly a nechceš ani o jednu z nich přijít. Pokud se ale nedokáží snést, musíš jejich společnost společnost střídat. Řekni jim, že je pro tebe tato situace těžká a že nevíš, jak ji máš jinak řešit, než že se jim budeš věnovat střídavě. Klidně je můžeš požádat, ať ti nabídnou jiné řešení. Tak se alespoň lépe vcítí do tvé situace a lépe pochopí, jak se cítíš a jak těžké to pro tebe je. Stejně tak můžeš zdůraznit, že opravdové kamarádky tě nebudou vydírat tím, že už tě nemají rády, pokud se náhodou věnuješ právě někomu jinému. Určitě pochopí, že se nemůžeš rozkrájet na tři kousky a že tě svým chováním staví do neřešitelné situace.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Přestal si se mnou psát

  Ahoj Alíku, mám dva dotazy.

  1. Je normální moje výška 165 a váha 46 kg. Rodiče říkají že jsem hubená.
  2. Alíku, pamatuješ, jak jsem ti psala o tom klukovi co se mi líbí? Mám ho strašně ráda, ale on si se mnou najednou přestal psát, začal mi odpovídat jen jedním slovem, nic jsem mu neudělala. Zjistila jsem že si s tou jeho holkou začal volat a hodně psát. Jeho sestra, moje kamarádka mi poslala fotky chattu z jeho mobilu, on si s tou holkou píše jak se milujou, jenže ona mu lže, nemiluje ho. Je mi strašně líto, že si se mnou přestal psát. Alíku, myslíš že si s ním chvíli nemám psát a radši počkat až si se mnou zas bude chtít psát, nechci zničit naše kamarádství.
  holka, 1? let, 11. ledna

  Ahoj,
  na tvůj první dotaz bohužel nemohu odpovědět, protože nepíšeš, kolik je ti let. A pro výpočet BMI indexu je věk nezbytný.
  Co se týká druhého dotazu; je mi líto, že ti tvůj kamarád přestal psát, ale obávám se, že s tím nemůžeš udělat nic jiného, než se ho zeptat, co se děje. Chápu, že tě mrzí a bolí, že dal před tebou přednost jiné dívce, ale city se nedají vynutit a pokud k tobě necítí to samé, co ty k němu, nedá se bohužel nic dělat. Určitě také o oné dívce nemůžeš razantně tvrdit, že mu lže a nemiluje ho, protože jí do hlavy nevidíš a nevíš, jaké city k němu chová. Jestli se zkrátka rozhodli, že spolu zkusí chodit, musíš to respektovat.
  Nicméně samozřejmě mu můžeš napsat, že ti na kamarádství s ním velmi záleží a chtěla by ses zeptat, jestli se něco neděje, protože cítíš, že ve vztahu k tobě ochladl.
  Určitě ale není v pořádku, že ti jeho sestra posílá fotky jeho chatu. To je velmi zásadní a nepříjemný zásah do soukromí, který se nedá ničím omluvit. Vžij se do jeho situace, jak by ti bylo, kdyby někdo za tvými zády posílal tvou soukromou korespondenci. Řekla bych, že je dost možné, že pokud na to přijde, bude na tebe velmi naštvaný a zcela s tebou přeruší styky, protože něco podobného se skutečně nedělá. Zamysli se tedy nad tím, jestli je ti přednější vaše kamarádství, nebo takové nedůstojné špehování.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Chtěla bych ho jen jako kamaráda

  Ahoj, mám jeden takový problém a potřebovala bych poradit.
  V září jsem začala chodit na gympl, všichni jsme tam byli noví a nikdo s nikým se neznal. To se ale změnilo na adapťáku, všichni jsme se tam myslím dobře poznali a našla jsem si tam hodně kamarádů. Potom mi ale napsal jeden kluk, že se mu líbím. Sice jsem říkala, že jsme si všichni dobře poznali, ale přesto jsme se znali jen pár týdnů. A navíc, když pak k tomu napsal, že jsem se mu líbila od prvního dne a to o mně nevěděl VŮBEC nic, takže mi došlo, že to všechno bylo kvůli vzhledu (ne, že bych si myslela, že jsem nějak hezká). Ale na druhou stranu musím přiznat, že mě se také líbil. No a jak šel čas, pořád jsme si psali atd. a já zjistila, že je to vážně hrozně milej a fajnovej kluk, ale také jsem zjistila, že ho beru jen jako kamaráda, ale on mě bere, jako něco víc. Nechci mu lhát, ale zároveň mu ani nechci ublížit. Prosím, poraďte mi, co mám dělat. Děkuji.

  holka, 13 let, 10. ledna

  Ahoj,
  v první řadě bych si dovolila nesouhlasit s tím, že pokud ti onen spolužák napsal, že ses mu líbila už od prvního dne, muselo to být nutně kvůli vzhledu. Láska na první pohled bezpochyby existuje a nemusí být vůbec založena pouze na vzhledu. To, že je ti někdo sympatický, je výsledkem koktejlu mnoha faktorů... jak ten člověk působí, jak vystupuje, jak se chová, jak mluví a podobně. Dojem na tebe může někdo udělat už po několika minutách (a stejně tak se během pár minut mohou rozvinout i antipatie k někomu).
  Zároveň oceňuji, že se k němu snažíš chovat fér a pokud k němu necítíš lásku, nechceš mu dávat marné naděje. Určitě by bylo dobré, kdybys zůstala i dál upřímná. Možná bude tvůj kamarád trochu zklamaný, ale rozhodně mu upřímnost ublíží méně než falešné naděje a lži. Jestliže tedy na toto téma přijde řeč, řekni mu upřímně, že je ti to líto, ale necítíš k němu to samé jako on k tobě. Zdůrazni ale, že si ho vážíš, máš ho ráda a nechtěla bys o něj, jako o kamaráda, přijít. Možná se časem tvé city k němu změní, anebo ne, ale zůstanete přáteli - a to vůbec není málo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám zpožděnou menstruaci

  Ahoj, mám jeden dlouhodobý problém, už to budou 2 měsíce co se mi nedostavila menstruace. Menstruaci jsem měla vždycky tak o 2 dny zpožděnou, což je normalní. A jednou se mi stalo, že jsem ji měla dostat na začátku měsíce a dostala jsem jí na konci měsíce, ale teď je to jiné. 16.1. to budou 2 měsíce a zatím furt nic, svojí poslední menstruaci jsem měla 16.11., takže mám celkem strach. Googlila jsem si příčiny, důvody a nebo jak vyvolat opožděnou menstruaci, ale nic. Jednou jsem četla, že se mám naložit do horké vany, a poprvé (jak jsem zmiňovala o tom, že jsem to měla dostat na začátku měsíce, a dostala to až na konci) to pomohlo, ale teď když jsem to zkoušela znovu, tak nic, takže mám celkem starosti. Mámě jsem to zatím neřekla, protože se bojím její reakce. Poradíte mi co mám dělat? Předem moc děkuji.

  holka, 14 let, 10. ledna

  Ahoj,
  nepíšeš, jak dlouho už menstruuješ a jestli, kromě popsaných případů, máš dlouhodobě menstruaci pravidelnou. Protože pokud menstruuješ teprve pár měsíců, je možné, že cyklus ještě není „ustálený.“ Drobné výkyvy jsou zpočátku normální. Samozřejmě, pokud už menstruuješ dlouhou dobu pravidelně, dvouměsíční zpoždění už je poměrně dost a měla bys to řešit se svým gynekologem. To však já na dálku a online nejsem schopna odhadnout. Předpokládám, že když už nějakou dobu menstruuješ, byla jsi na preventivní gynekologické prohlídce a proto se mi jeví jako nejjistější zavolat svému lékaři, popsat mu svůj problém a zeptat se ho, jestli máš přijít na vyšetření, nebo ještě vyčkat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci

  Ahoj Alíku, mám trochu strach, protože před měsícem mi bylo 14 a zatím jsem nedostala menstruaci. Myslíš, že to je normální? S mamkou se mi o tom mluvit moc nechce, tak se ptám Tebe.
  Měj se hezky.

  holka, 14 let, 10. ledna

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale troufla bych si říci, že je to zcela normální. Většinou se uvádí, že by se menstruace měla dostavit do šestnácti let (někteří gynekologové uvádí dokonce až do sedmnácti let). Chápu však, že tě to trápí a pokud chceš mít stoprocentní jistotu, můžeš se o svých obavách zmínit na preventivní prohlídce u pediatra, nebo se objednat na preventivní prohlídku na gynekologii.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Problém s akné

  Ahojky všem, mám docela problémy s “pupínky, beďary“ nemáte nějakou radu ?

  holka, 12 let, 10. ledna

  Ahoj,
  jedinou radou, kterou ti v tomto ohledu mohu dát, je návštěva dermatologa. Mohu ti tady napsat prakticky „kilometrový“ seznam přípravků, které se na akné používají, ale nebude ti to k ničemu, protože akné existuje mnoho druhů, respektive u každého člověka je situace jiná a je potřeba zvolit řešení na míru. Osobně znám spoustu lidí, kteří po domácí léčbě a nejrůznějších experimentech, skončili s jizvičkami, jejichž odstranění je poté mnohem složitější. Proto ti rozhodně doporučuji poprosit rodiče, aby tě objednali na dermatologii, kde tvůj stav posoudí a doporučí ti adekvátní léčbu, která bude vyhovovat právě tobě.
  Měj se hezky!
  Bára