Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky BáraV

  Celkem zodpověděla dotazů: 1496

  Poděkování poradně

  Poděkování

  Ahoj. Tento dopis prosím dejte přečíst BářeV.
  Moc Vám děkuji za to, že píšete knížky pro děti a že takovýmto způsobem pomáháme dětem v nouzi. Nejraději mám od Vás knihu Vánoce Za Dveřmi (čtu pravidelně každé Vánoce) a Velký Závod.
  Děkuju za to, co děláte 😉

  kluk, 11 let, 30. června

  Ahoj,
  moc ti děkuji za krásný dopis, který mě moc potěšil. Mám velkou radost, že se ti moje knížky líbí. Když mi občas napíše některý z mých čtenářů, je to pro mě ta největší poklona a čest.
  Ještě jednou ti děkuji a přeji krásné léto!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Bolí zavádění tampónu?

  Ahoj, jsem holka, je mi 12 a už mám menstruaci a chcu se zeptat, jestli bolí zavádění tamponu poprvé, já se totiž moc bojím chvíle, kdy si ho budu muset zavést.

  Díky za odpověď ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Létající Sekačka, 29. června

  Ahoj,
  zavádění tampónu nebolí, ale zpočátku ti bude možná trochu nepohodlné, protože jeho aplikace vyžaduje trochu cviku. Není to nic složitého, jen je potřeba v tom získat určitou zručnost. Platí jednoduché pravidlo, že pokud tampón v sobě cítíš, je něco špatně. Dobře zavedený tampón by neměl být cítit a neměl by tě žádným způsobem omezovat v pohybu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Nemohu dostat z hlavy jednoho kluka

  Ahoj Alíku a spol. líbí se mi jeden kluk který natáčí na aplikaci TikTok a je celkem známý.. Vůbec nevím jak ho dostat z hlavy a tak jsem se chtěla zeptat, jak můžu upoutat jeho pozornost? Nebo jak na to, aby se se mnou začal alespoň kamarádit? Předem moc děkuji za odpověď a měj se krásně

  holka, 13 let, 29. června

  Ahoj,
  bohužel neexistuje způsob, jak si na někom vynutit lásku, nebo sympatie, což ovšem vůbec neznamená, že svého vyvoleného nezaujmeš. Nepíšeš, jestli se „vídáte“ i v realitě, nebo pouze ve virtuální realitě. Pokud se znáte i v realitě, je tvoje pozice samozřejmě jednodušší a můžeš ho oslovit přímo. Jestliže o tvé existenci zatím nemá ani potuchy, můžeš mu napsat, že se ti líbí to, co natáčí a že se na jeho videa ráda díváš. Třeba ti odepíše a zůstanete v kontaktu. Kdybyste časem zjistili, že si rozumíte a máte podobné zájmy, určitě se můžete i potkat a vznikne z toho přátelství, nebo i láska. Nikdo dopředu neví, jaká náhoda zasáhne do jeho osudu a i to, co se zpočátku jeví jako nemožné, se může uskutečnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Chci mít holku

  Ahoj poradno.
  Už fakt nevím jak mám mít holku,
  Vyzkoušel jsem: Třída, Nic
  Kroužky, Nic
  Fakt už nevím.

  Adam 9 let, 26. června

  Ahoj,
  i když to nejspíš nebudeš chtít slyšet, odpověď na tvou otázku, co máš dělat, abys měl holku, je jednoduchá: nic. Je ti devět let a na skutečný partnerský vztah máš ještě mnoho let čas. A i kdybys byl starší, nikdo by ti nedokázal říci, kde a za jakých okolností potkáš dívku, která tě zaujme. Láska tě může potkat úplně kdykoli a kdekoli, nedá se naplánovat, vynutit, ani přivolat. Až jednou potkáš tu pravou, která se ti bude líbit a ty se budeš líbit jí, určitě to poznáš. Zatím se soustřeď na budování kamarádských vztahů a přátelství, třeba se za pár let některý z nich „překlopí“ do opravdové lásky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Potřebuji přibrat

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, když jsem hubenej měřím 158cm a vážím 39,2kg tak toje asi málo, ale nevím jak pořádně přibrat to se vždy musím narvat až úplně do plna? Nebo jak to funguje?

  kluk, skoro 13 let, 25. června

  Ahoj,
  máš pravdu, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce nižší, než by měla být. Málo se přitom ví o tom, že pro některé lidi může být to, aby přibrali, stejně obtížné jako pro jiné zhubnout. Přitom cesta je podobná a vyžaduje v obou případech důslednost a sebediciplínu. Určitě není řešením přejídat se, ale spíš si sestavit vyvážený a pestrý jídelníček, který tvému tělu dodá všechno, co potřebuje. Stejně tak ti pomůže pravidelný pohyb, při kterém budeš budovat svalovou hmotu. Nicméně sestavení takového jídelníčku, který bude tvému tělu vyhovovat, není úplně jednoduché a nebylo by proto určitě od věci kontaktovat nějakého kvalifikovaného výživového poradce, který by ti s ním pomohl.
  Měj se hezky a držím palce!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj.
  Mám problém. Už cca od 1 třídy se holkám dívám po chodidlech. Když jde nějaká mladá holka po ulici bosá, pořád jí koukám po chodidlech. Letos jsem se poprvé po šesti letech odvážil si o tom něco zjistit. Zjistit jsem, že pravděpodobně trpím sexuální úchylkou Foot Fetiš. Co s tím? Bojím se to komukoliv říct. Nevím už, co s tím. Chci se toho zbavit, ale nevím jak.

  kluk, 11 let, 22. června

  Ahoj,
  máš pravdu, že existují lidé, které vzrušují nohy či chodidla a že se skutečně jedná o druh fetišismu. Na druhou stranu tato „úchylka“, jak to nazýváš, není nijak nebezpečná, nikoho neohrožuje a není potřeba jí nijak řešit. Pokud ti tvá záliba a preference vydrží i za pár let, až si budeš hledat partnerku, nejspíš vezmeš v úvahu i to, aby se ti líbily její nohy - ale na tom není nic špatného, co by bylo potřeba řešit, nebo kvůli čemu bys měl mít výčitky svědomí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Může uškodit masturbace?

  Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli nevadí když každý den masturbuji. Nemůže mi to nějak uškodit? Nevadí to?

  kluk, skoro 13 let, 22. června

  Ahoj,
  rozhodně to nevadí. Masturbace není zdraví (ani fyzickému, ani psychickému) nikterak škodlivá a pokud ti to vyhovuje, nemusíš se nijak omezovat. Navíc zvýšená intenzita masturbace je s dospíváním často spojena a je jeho zcela normálním projevem. Nemusíš mít proto vůbec strach.
  Měj se hezky!
  Bára

  Poděkování poradně

  Poděkování

  Moc bych vám chtěl poděkovat že jste mi hodně pomohli a na nějaké youtubery kašlete, alík je hodně užitečná stránka.

  kluk, 12 let, 21. června

  Ahoj,
  moc děkujeme za milou zprávu a dovolím si poděkovat i za své kolegy, kteří v poradně odpovídají. Všichni děláme maximum pro to, abychom dětem a dospívajícím, kteří mají problémy, pomohli a je moc milé, když nás někdo ocení a napíše nám, že jsme mu pomohli. To je to největší uznání, kterého se nám může dostat, takže ti za něj ještě jednou děkujeme. Vždycky se najde někdo, komu se naše práce nebude líbit, ale dokud tady budou lidé, kterým můžeme pomoct, má to pro nás smysl.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj, v září jdu na jinou školu, protože do školy do které jsem chodila 5 let je malotřídka (znamená to že máme třídy jen do 5) protože bydlíme na vesnici. Ale bojím se že až tam přestoupím, že se mi budou smát, nebo mě dokonce šikanovat za něco co miluju. Třeba skupinu Lollipopz. ❤️Sice tam spousta lidí budu znát z hudebky (protože mamina a babička učí v hudebce, proto mě tam všichni učitelé znají.) (taky ta hudebka není moc velká, jako třeba v Praze atd) ale stejně mám strach. Protože mi je 11, ale někdy se chovám třeba na 9... Jinak nemám žádnou mentální nemoc, jsem úplně v pořádku,uplne normální dítě.
  A ještě mám jeden dotaz

  Asi víte že byl nějaký člověk v Letňanech s nožem. Já popravdě o tom nevím VŮBEC nic. Jen jsem to dneska četla u jedné holčiny, která psala že je u nich v obci a že něco udělal její "kamarádce". Nevím kde má obec, ale stejně se bojím. Protože tam psala ať si dáváme pozor. A ať nikam radši nechodím sami a nejlépe s rodičem.
  Doufám že mě chápete a děkuju za odpověď.

  holka, 11 let, 21. června

  Ahoj,
  úplně chápu, že máš obavy z nové školy a z toho, jak zapadneš do nového kolektivu. Je to úplně normální a na tvém místě by to tak cítili všichni. Když se člověk ocitne v situaci, kdy musí stát tváří v tvář neznámému, je z toho vždycky nervózní a bojí se. Je skvělé, že v nové škole máš kamarády, které už znáš a nejdeš mezi úplně cizí lidi. Nemusíš se vůbec nikomu omlouvat ani zpovídat z toho, že máš ráda nějakou hudební skupinu, nebo že jsi taková, jaká jsi. Máš právo být sama sebou. Nikomu tím neubližuješ a jsi přesně taková, jaká jsi. Jsem si jistá, že si tam najdeš nové skutečné kamarády a určitě do kolektivu spolužáků zapadneš. Uvědom si také, že v této pozici „nováčka“ ve třídě nebudeš sama a bude tam spousta dalších dětí, které budou hledat „spřízněnou duši.“ Moc ti přeji, aby se ti na nové škole líbilo a našla jsi si nové kamarády co nejdříve.
  Co se týká tvého druhého dotazu, i to je úplně normální reakce. Když ti někdo napíše, že se cítí ohrožený a že by nebezpečí mohlo hrozit i tobě, je přirozené, že se bojíš. Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že internet víc než nahrává různým fámám a polopravdám. Sama píšeš. že vůbec netušíš, kde se to stalo a otázkou je, jestli se reálně něco stalo, nebo si třeba jen někdo udělal hloupou legraci. Nebo se k němu podobná fáma donesla stejně jako k tobě a protože se cítil ohrožený, rozšiřuje ji dál, aniž by věděl, jestli má reálný základ. Je samozřejmé, že je potřeba dávat neustále pozor, vyhýbat se nebezpečným situacím a neriskovat, ale určitě si nemusíš dělat starosti s něčím, o čem vlastně vůbec nevíš, jestli se zakládá na pravdě.
  Měj se moc hezky a krásné léto!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Místo hubnutí přibírám

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat asi týden zpátky jsem začla cvičit konkrétně břicho abych zhubla měla jsem ruzne aplikace jak zhubnout za 30 dní a tak divala jsem se i na různé videa no a tak jsem začla zvladala jsem to v pohodě protože dělám sport takže jsem byla celkem zvyklá ale přibližně po týdnů jsem si začla všímat že spíš přibírám než abych hubla teď to jde hodně vidět že jsem přibrala ale ja nechápu proč prosím pomozte mi předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 21. června

  Ahoj,
  možných vysvětlení může být celá řada. Předně je potřeba si uvědomit, že ačkoli ti reklamy slibují, že zhubneš do třiceti dní, váhový úbytek si můžeš dlouhodobě udržet pouze v případě, že budeš hubnout rozumně a postupně. Měsíc je v případě hubnutí (či cvičení) příliš krátká doba na to, abys podle toho mohla usuzovat na nějaké výsledky.
  Jestliže jsi během jednoho týdne přibrala, zkus se zamyslet nad tím, jakou skladbu měl tvůj jídelníček v posledních dnech. Nezvětšila jsi porce jídla, protože jsi byla z cvičení víc vyčerpaná? Nebo neulevovala jsi si a nedopouštěla se nějakých stravovacích hříchů? Často mají lidé tendenci odměnit se za sportování tím, že si například dají něco sladkého. Není také od věci zamyslet se nad tím, jak jsi vlastně přišla na to, že jsi přibrala, protože pokud je tím ukazatelem jen číslo na váze, může to být svalovým nárůstem, protože svaly váží víc než tuk, ale mají menší objem. Nicméně nepředpokládám, že po týdenním cvičení by k takovému efektu došlo. Je také možné, že se jedná jen o váhový výkyv, který třeba může být způsobený i hormony (zejména pokud už například menstruuješ).
  Je skvělé, že se o své tělo staráš, hýbeš se a nenech se váhovým výkyvem rozhodit. Pokud budeš zároveň dbát i na zdravý jídelníček a ve svém úsilí vytrváš, musí se výsledek dostavit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Oteklý penis

  Ahoj, nevím jestli to tak má být ale mám nateklý konec žaludu na penisu, Vypadá to jako kdyby se tam nahrnula nějaká přebytečná krev, mám to i když nemám erekci. Hlavu si z toho nelámu, jsem docela optimista a věřím že to zmizí až budu trochu starší 🙂 Přeji hezký zbytek dne A na co se vlastně ptám?

  1. co to je?
  2. zmizí to?
  3. je to pro mě nebezpečné?
  kluk, 14 let, 21. června

  Ahoj,
  obávám se, že tě příliš nepotěším, ale musím odpovědět to samé jako u většiny zdravotních dotazů. Pokoušet se diagnostikovat zdravotní problémy na dálku a online by bylo velmi nezodpovědné a mohlo by to být i nebezpečné. Je potřeba, aby tě vyšetřil lékař a zjistil, jestli se skutečně jedná o problém, který je potřeba řešit, nebo opravdu časem sám zmizí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj poradno.
  Tohle bude takový spíše intimnější dotaz, ale mám s tím celkem problém. Už mám menstruaci asi půl roku (od začátku listopadu tuším), ale pořád mám asi výtok, nebo co to je (má to průhlednou barvu). Vždy jsem myslela, že výtok můžeš mít jen před menstruací, ale já mám vždy zhruba celý ten měsíc výtok a zhruba vždy po tom měsíci mi začne menstruace. Takže jakoby se mi pořád dokola střídá výtok s menstruací, bez pauzy.
  Proto se ptám, je to v pohodě? Vlastně ani nevím proč se ptám, protože vím, že stejně pokud by to v pohodě nebylo, mamce to neřeknu a k doktorovi s tím taky nepůjdu.

  Nicméně, ale i tak budu moc ráda za odpovědi

  Anonymka, 11 let, mentální věk 13-14 let., 20. června

  Ahoj,
  chápu, že tě to zneklidňuje a i když obvykle odpovídáme, že na dálku a online se zdravotní problémy řešit nedají, v tomto případě si dovolím odpovědět, že to bude pravděpodobně v pořádku. Určitou formu „výtoku“ budeš mít po celý život. Jeho množství i vzhled se mění podle fáze cyklu. Obvykle se uvádí, že pokud není výtok spojený se svěděním, pálením, výrazným zápachem, nebo bolestí v podbřišku, není potřeba se strachovat.
  Spíš mě zaráží, že se nechceš svěřit mamince, ani bys případný problém v této oblasti nešla řešit s lékařem. Uvědom si, že i gynekologické záležitosti jsou součástí tvého tělo a je to podobné, jako kdyby ses styděla svěřit, že tě bolí v krku a odmítala ses nechat vyšetřit, jestli nemáš angínu. Uvědom si, že zanedbané zdravotní problémy mohou být velmi nebezpečné a měla bys mít vzhledem ke svému tělu zodpovědnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Nejde přetáhnout předkožka

  Ahoj Alíku,
  jdu rovnou k věci. Je mi 14 let. Mám problém takový, že nemůžu přetáhnout předkožku za žalud. Četl jsem, že to nemusí být problém, ale taky jsem někde četl ať jdu hned k doktorovi. Všechny články jsou jiné. K doktorovi se mi zrovna nechce... může se to nějak vyřešit bez návštěvy doktora? A kdyby ne, je součástí 15ti leté prohlídky kontrola jestli mi předkožka už jde přetáhnout?

  Děkuju moc za odpověď jakéhokoli typu.
  Měj se!

  kluk, 14 let, 20. června

  Ahoj,
  to je právě problém internetových článků i poraden, že nedokáží zohlednit individuální případy. Právě proto prakticky na všechny zdravotní dotazy odpovídáme, že nejsme lékaři a že na dálku a online si netroufáme radit. Konkrétně ohledně přetahování předkožky jsem si velmi dobře vědoma toho, že někde se píše, že se to časem upraví, zatímco jiní autoři nabádají k okamžité návštěvě doktora a ještě lépe k okamžitému „zákroku.“ K tomu lze pouze podotknout, že nic není černobílé a nelze říci, že řešení, které pomůže u jednoho člověka, zabere i u druhého. Bylo by velmi nezodpovědné, kdybych ti teď napsala, že se nic neděje, nebo že je potřeba to okamžitě vyřešit. Je zkrátka nutné, aby tvůj konkrétní případ posoudil lékař. Objednej se k pediatrovi (kontrola genitálií skutečně bývá součástí preventivních prohlídek, ale není důvod čekat až na prohlídku, když se můžeš zbavit nejistoty a vyřešit případný problém hned) a on ti řekne, jestli můžeš bez problémů vyčkat, nebo zda budete situaci nějak řešit.
  Věřím, že to bude v pořádku!
  Bára

  Jiné téma

  Kamarádka se chová divně

  Dobrý den, chci se zeptat.. existují nějaké léky volně prodávající, které mohou způsobit člověku halucinaci? Nebo celkově změnu chování? Kdyžtak popřípadě jaké? Pozoruji na své kamarádce, že je nějaká divná a všimla jsem si, že bere nějaké léky tak si chci o tom něco zjistit.
  Předem děkuji

  holka, 14 let, 19. června

  Ahoj,
  já osobně žádné takové léky neznám, ale každý člověk je originál a je možné, že se nějaký podobný vliv může u citlivějších jedinců projevit. Pokud máš však podezření, že s kamarádkou není všechno v pořádku, měla by sis o tom promluvit s někým dospělým. Zkus to třeba probrat se svými rodiči, školní psycholožkou, nebo kýmkoli, komu důvěřuješ - a kdo třeba kamarádku i zná. Pokud by bylo tvé podezření správné, bylo by potřeba, aby situaci začal řešit někdo dospělý.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Rád bych nabral svaly

  Ahoj poradno, mám dotaz. Chtěl bych se sebou přes léto něco udělat, tzn. trochu se pochlapit a nabrat nějaké ty svaly, ale chtěl bych se zeptat, zda to v tomto věku má význam, jestli růst a vývoj v pubertě na to nemá nějaký negativní vliv, například aby nabrané svalstvo nezmizelo v důsledku růstu a vývinu atd, ptám se proto, abych věděl jestli to má nějaký význam.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 19. června

  Ahoj,
  tvůj dotaz je poměrně záludný a obávám se, že na něj neexistuje jednoznačná odpověď. Myslím, že nikdo na světě ti nedokáže zaručit, že ti vybudované svaly vydrží po celé dospívání až do dospělosti. To záleží na mnoha faktorech - genetických dispozicích, stravě, pohybovém režimu a spoustě dalších. Co se týká případného negativního vlivu, tady rozhodně platí, že nic se nemá přehánět žádným směrem. Nedostatek pohybu je stejně špatný jako jeho přemíra. Je například vědecky dokázáno, že pokud mají dospívající sportovci příliš intenzivní trénink, může to mít negativní vliv na jejich růst i vývoj. Ale to se bavíme o skutečně velkých tréninkových dávkách. Pokud budeš sportovat pravidelně a rozumně, určitě to tvému tělu nemůže uškodit. Místo výhradního posilování bych ti ale určitě doporučila všestranné sportování, které nebude tvé tělo přetěžovat jednostranným pohybem, ale bude posilovat všechny svaly rovnoměrně. Pokud budeš vytrvalý, věřím, že dosáhneš takové formy a postavy, která ti bude vyhovovat.
  Měj se hezky!
  Bára