Odpovědi uživatelky BáraV

Celkem zodpověděla dotazů: 1205

Menstruace a výtok

Ahoj chci se zeptat na věci ohledně dospívání.
Prsa mi rostou. Ochlupení jsem dlouhou dobu měla jenom tam dole teď už mi roste i když v podpáží. Menstruaci nemám a strašně se bojim že ji nedostanu.
Jaké Jakub příznaky brzké menstruace?

holka, 13 let, 29. října

Ahoj,
ve třinácti letech je opravdu velmi předčasné dělat si starosti s tím, že nedostaneš menstruaci. Máš ještě minimálně tři roky (někteří gynekologové uvádí i čtyři) k dobru, než by se tento problém měl začít řešit. Ohledně příznaků přicházející menstruace se bohužel nedá uvést nic konkrétního. Jedná se o velmi individuální záležitost. Některé dívky mají několik měsíců před první menstruací intenzivnější výtok, ale ani to není pravidlem. Menstruace je zkrátka součástí dospívání a až bude tvé tělo připravené, naprosto jistě se dostaví. Nedělej si starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, nemáte nějaký tip jak jednoduše zhubnout? Děkuji

holka, 10 let, 23. října

Ahoj,
až někdo takový recept, jak jednoduše a bez námahy zhubnout, objeví, nepochybně ho nominují na Nobelovu cenu. I když důsledně vzato hubnutí je vlastně skutečně jednoduché: zkrátka potřebuješ mít kalorický příjem o něco málo nižší než kalorický výdej. Toho se dá dosáhnout pouze dvěma způsoby - a totiž, vyváženým a pestrým jídelníčkem a zvýšeným množstvím pohybu. Samozřejmě ideální je tyto dva faktory kombinovat. Hladověním a dietami se žádného dlouhodobého efektu nedocílí, protože logicky a nevyhnutelně následuje jojo efekt.
Ale konkrétně u tebe jsem spočítala, že od června letošního roku se jedná už o čtvrtý dotaz ohledně hmotnosti a obávám se, že už ti nikdo z nás nenapíše nic jiného, než v předchozích odpovědích.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku

Začnu z příma mám na penisu bílé vřídky (něco jako akné) pokoušel jsem to vymačknout a šlo to vylezla z toho bílá "věc" bojím se co to je. Nemám to jako na jednom místě ale na celém penisu a i na pytliku. (asi 100 a vic)

Asi předpokládám že řeknete že se to na dálku nedá říct a že mám zajít k doktorovi.
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 22. října

Ahoj,
ano, předpokládáš zcela správně. Samozřejmě rozumím tomu, že máš obavy z případných zdravotních komplikací a stejně tak bychom ti pochopitelně rádi pomohli. Bylo by moc fajn, kdybychom dokázali zadat tvé (nebo číkoli) zdravotní příznaky do nějakého speciálního programu a on by okamžitě „vyplivl“ spolehlivou diagnózu i s možností léčby. My bychom jeho závěry jen přepsali do poradny a všichni by byli spokojení. Ale asi rozumíš tomu, že by to bylo nejen nezodpovědné, ale i nebezpečné. Přirozeně ti mohu napsat, že se pravděpodobně jedná jen o nějaký kožní problém, který může mít souvislost s hormonálními výkyvy spojenými s dospíváním, ale co když se jedná o něco jiného? Něco, co potřebuje důkladnější léčbu? Chtěl bys, aby se léčba zanedbala a tvůj problém se třeba tak ještě víc zkomplikoval? Sám proto jistě uznáš, že ti bohužel ani já, ani nikdo z mých kolegů, nemůže poradit nic jiného, než aby ses objednal na lékařskou prohlídku a nechal se kvalifikovaně vyšetřit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj!
Mám jeden problém. Na lavej nohe pri nechtu palca sa mi zapálilo nechtové lôžko (aspoň myslím že to mám zapalené). Moje lôžko vylučuje nejakú divnú bielu alebo občas priesvitnú tekutinu. Všetko to začalo tak že som si tam s prstom rýpol. Mal som tam otvorenú ranu a keď tá rana bola otvorená tak sa mi tam asi niečo dostalo. Potom mi to opuchlo. Uz to mám týždeň takto opuchnuté. Každý deň si to s dezinfekčním vydezifikujem. Prosím poraďte mi čo mám robiť, rodičom to nechcem povedať pretože by to asi začalo fackou (pretože ja si na rukách okusujem nechty). Je aj nejaký spôsob ako by som to mohol sám vyriešiť? A ešte sa chcem opýtať, pomôže mi na zmenšenie opuchu Fenistil? Ďakujem za odpoveď
S pozdravom, anonymus.

kluk, 12 let, 21. října

Ahoj,
podle tvého popisu je zřejmé, že jsi „chytil“ do prstu nějakou infekci a na to ti rozhodně Fenistil nepomůže. Je naprosto nutné, abys to řekl svým rodičům (určitě se nemusíš bát, že by se na tebe zlobili, už proto, že nehty na nohou si zcela jistě nekoušeš), kteří posoudí, jestli je potřeba návštěva lékaře. Čím déle budeš účinnou léčbu odkládat, tím horší to bude a můžeš si „zadělat“ na obrovské komplikace.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol!

Když masturbuju tak to dělám až dokuď mi z toho nevyteče taková bílá tekutina znamená to že je to orgasmus? A můžu to utřít do kapesník?

Předem díky za odpověď.

kluk, 12 let, 20. října

Ahoj,
přesně tak. To, co popisuješ, je ejakulace, která doprovází vyvrcholení u chlapců. Časem bude tento ejakulát obsahovat spermie a až budeš dospělý a rozhodneš se mít rodinu, právě prostřednictvím tohoto ejakulátu (respektive spermií) oplodníš svou partnerku. Přirozeně je možné po vyvrcholení utřít ejakulát papírovým kapesníkem, umýt ho ve sprše, nebo cokoli uznáš za vhodné.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku, teď o podzimních prázdninách si chci zkusit výzvu den bez zraku. Jde o o to, že budu mít něco přes oči, abych maximálně omezila zrak. Jenže nevím, co použít. Co když šátek začneme po čase škrábat? Napadly mne takové ty náplasti co nosí malé děti při léčbě tupozrakosti,ale tím, že se to dá léčit jen do nízkého věku asi neseženu větší velikost, která by mi prekryla celé oko. Nenapadlo vás něco, co bych mohla použít? Děkuju předem za odpověď

holka, 15 let, 20. října

Ahoj,
je hezké, že si chceš vyzkoušet, jak se cítí slepí lidé a s jakými překážkami se v každodenním životě potkávají. Určitě ti to pomůže lépe se vžít do jejich pocitů a zažiješ tak spoustu nových podnětů. Když o tom přemýšlím, jako ideální by se mi jevily klapky, nebo maska na oči, která se používá na spaní například v letadle. Její nošení bude určitě komfortnější než šátek, který bude mít tendenci sklouzávat. Když zadáš do vyhledávače „maska na oči na spaní“, ukáže se ti spousta různých možností a většina z nich stojí jen pár korun.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, omlouvám se že zase otravuji ale chci se zeptat. Mám 10 let a měřím 155 cm. A mám 52 kg. Za půl roku mě čeká 11 léta prohlídka a bojím se že mám nadváhu. Sice to je za dlouho ale potřebuji vědět jestli se mám víc hýbat. Jinak se normálně hýbu jako všichni ostatní
Dekuji

holka, 10 let, 20. října

Ahoj,
podle dětské kalkulačky BMI je zřejmé, že je tvá váha skutečně vyšší, než by měla být. Určitě není od věci, aby ses zamyslela nad svým jídelníčkem a vyřadila z něj „prázdné“ kalorie, které ti nic nedávají a pouze zvyšují tvou hmotnost. Zařaď do svého programu také více pohybu. Stačí i dlouhé procházky, nebo pomalý běh a během pár týdnů už určitě uvidíš první výsledky.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, na Tanečáku musíme někdy dělat rozštěpy. To že dáváte nohy vedle sebe a musíte si sednout. Ale mamce to přijde špatné pro kyčle. A její kamarádka říká ať to nedělám. Ale zase sousedka a moji BFF ségra to umí. A teď ten dotaz. Můžu dělat rozštěp aniž by se mi něco stalo? Děkuji

holka, 10 let, 20. října

Ahoj,
ačkoli nejsem lékařka, pátrala jsem na internetu i na odborných stránkách a nikde jsem nenašla jakoukoli zmínku o tom, že by gymnastické prvky poškozovaly klouby. Je samozřejmé, že sportovci nesmí podceňovat protažení, zahřátí a přirozeně musí rozsah pohybu zvětšovat postupně, aby si neublížili. Ale přepokládám, že cvičíš pod dohledem kvalifikovaného dospělého, který všechny tyto aspekty pohlídá. Podle mého názoru tedy můžeš dělat roznožku, tedy rozštěp, zcela bez obav.
Měj se hezky!
Bára

Milování

ahoj poradna aky mate nazor na vztah kluk 19 let a holka 14 let maju sa radi a pohlavne začnu žit až vtedy ked bude holka chciet ale asi za rok chcem sa spytat či vam pride normalne taky vekovy rozdiel diki

holka, 14 let, 20. října

Ahoj,
především bych ráda upozornila na to, že rozhodně nemohou začít pohlavně žít tehdy, když se dívka rozhodne. Legální věková hranice pro první pohlavní styk a veškeré intimní aktivity je bez výjimky patnáct let a je lhostejné, zda s tím účastníci souhlasí, či nikoli. Takže v každém případě musí počkat minimálně do doby, než dívka dovrší patnáct let - s tím, že samozřejmě ani poté není potřeba se zahájením pohlavního života spěchat.
Co se týká tvého dotazu, jestli je rozdíl pěti let mezi partnery „normální“, neexistuje jednoznačná odpověď. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, jako jsou osobnostní charakteristiky, vyzrálost, momentální životní priority a mnohé další. Navíc pětiletý věkový rozdíl mezi partnery je jiný ve čtrnácti letech a jiný například v pětadvaceti. Takže na tento dotaz bohužel nedokážeme odpovědět.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj je mi 12 a mam dotaz. Jedna holka která se mi líbí má asi ráda mého kamaráda. Jenže on je to....... Neustále machruje, povyšuje se.. Mam jí napsat co se jí na něm tak líbí? Protože už mě to žere rok

kluk, 12 let, 18. října

Ahoj,
pokud mohu doporučit, určitě jí nic podobného nepiš. City druhého člověk si nelze vynutit a málokdo dokáže poručit vlastním citům. Pokud se oné dívce líbí někdo jiný, bohužel se s tím nedá nic dělat - a je vlastně úplně jedno, co si o dotyčném myslíš. To, že jí napíšeš, že je její idol pitomec, na jejích citech velmi pravděpodobně nic nezmění a řekla bych, že je dokonce pravděpodobné, že se místo toho naštve na tebe. Musíš jen doufat, že sama co nejdřív přijde na to, že kluk, který se jí líbí, za její city nestojí. A třeba se časem její sympatie přikloní směrem k tobě. Ale rozhodnutí musíš nechat na ní.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj Alíku a poradno,
Chtěl bych se zeptat co musím studovat na diplomata. Koukal jsem se na internet bohužel nic kromě Diplomatické akademie jsem nezjistil tak jsem se chtěl zeptat Vás.
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

kluk, 14 let, 18. října

Ahoj,
máš pravdu, že neexistuje nic jako vysoká diplomatická škola a diplomaté mají ve svých životopisech uvedené různé vzdělání. Nicméně všichni mají kvalitní vzdělání a velkou jazykovou vybavenost. Ze středních škol lze určitě doporučit gymnázium, které ti poskytne klasické vzdělání a široký rozhled a poté určitě vysokou školu. Plus by bylo určitě dobré, aby sis systematicky rozvíjel svou znalost cizích jazyků. Pokud ti i poté tvůj zájem o diplomacii vydrží, ministerstvo zahraničních věcí otevřelo takzvanou Diplomatickou akademii (víc informací najdeš na stránkách www.mzv.cz), která připravuje uchazeče na případnou budoucí dráhu diplomatů.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Je častá masturbace škodlivá?

fantomas, 14 let, 16. října

Ahoj,
ne není. Masturbovat můžeš tak často, jak chceš a jak je ti to příjemné bez jakýchkoli zdravotních následků.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj všichni, vím že sem pokládám už asi třetí dotaz ale snad to nevadí??.

Před půl rokem jsem začala menstruovat. Mamka mi včera řekla že asi za 14 dní půjdeme za dětskou gynekoložkou. Já se toho strašně bojím.
Mám se bát, nebo nebude to bolet? Protože jsem celkem stydlivá.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 16. října

Ahoj,
můžu tě ujistit, že se vůbec nemáš čeho bát. Gynekologická preventivní prohlídka nebolí a pokud je gynekolog citlivý (což dětský gynekolog zcela jistě bude), není ani nepříjemná. Je skvělé, že tě maminka ke gynekologovi objednala, protože po začátku menstruace by dívky skutečně první preventivní prohlídku měly absolvovat. Ještě jednou tě ale ujišťuji, že se opravdu není čeho obávat. Prohlídka trvá jen pár minut a není nijak bolestivá.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj poradno,
U nás ve třídě je jeden kluk Kuba
Dříve jsme se navzájem milovaly
Ale teď mě kvůli tomu nesnáší za poslední rok mi nic neřekl, ani slovo
Je mi to líto, pořád k němu něco cítím
A navíc na mě není moc milej
Co mám dělat??
Prosím o rychlou odpověď.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 15. října

Ahoj,
ačkoli se ti to asi nebude líbit, myslím, že to, co popisuješ, je ve vašem věku zcela normální. V jedenácti letech skutečně nikdo není zralý na opravdový partnerský vztah. To, že se v jeden okamžik tvůj kamarád tváří, že je do tebe zamilovaný, aby tě v následujícím nesnášel, svědčí o tom, že jeho sympatie neměly hlubší kořeny. Ve vašem věku mu to ale nelze vyčítat. Zkrátka si musíš na opravdový partnerský vztah ještě pár let počkat a zatím se „spokojit“ s kamarádstvím, což ale samozřejmě vůbec není málo.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj alíku, když mi rodiče dají peníze na útratu např. na svačinu peníze si schovám a šetřim ale nedávno jsem si řekl že bych si taky mohl něco koupit protože kamoši každy den si kupuji nějaké jídlo no a tak sem utratil za den asi 200 a teď zpětně mi těch peněz je docela líto je teda lepši šetřit nebo hned utratit peníze

kluk, 13 let, 15. října

Ahoj,
to je velmi složitá otázka a myslím, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Hospodaření s penězi je velmi individuální záležitost a každý člověk vyznává jinou filozofii. Zatímco někteří lidé spoří (ať už proto, že si chtějí koupit nějakou větší věc, nebo protože chtějí mít finanční rezervu), jiní raději zastávají názor, že peníze se mají užít. Těžko říci, který přístup je lepší a opravdu záleží na osobnostním založení člověka. Osobně bych byla pro „zlatou střední cestu“, kdy si člověk část peněz spoří a částí dělá sám sobě nebo ostatním radost. Ale jak už jsem řekla, to je pouze můj osobní názor, protože každý člověk si vztah k penězům musí najít sám a zjistit, co mu vyhovuje. Každopádně je určitě vynikající, že ve svém věku o financích a utrácení přemýšlíš a nejednáš bezmyšlenkovitě.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. prosím vás o rychlou odpověď!!
Kazdy rok jezdíme se školou na školu v přírodě a ja to mám dostat! Jedeme ve čtvrtek a jsme tam až do neděle. Mám to mít v pátek, a bojím se. Nějaká rychlá rada jak to oddálit?!!!! Ja bych tak chtěla hrozně moc jet protože mám spoustu kamarádů a je to jenom 1x do roka. Něco přírodního. Antikoncepci a léky ne, doktorka mi to nedoporučuje.

holka, 14 let, 15. října

Ahoj,
vzhledem k tomu, že na dotazy se odpovídá ve stejném pořadí, ve kterém do poradny dorazily, není možné odpověď uspíšit a nejspíš už tvůj dotaz nebude adekvátní. Nicméně i kdybychom zvládli odpovědět dřív, nemohli bychom ti napsat nic jiného, než že menstruace se dá oddálit pouze léky, či antikoncepcí. Žádná zaručená přírodní cesta neexistuje. Ale v současné době, kdy existují tampóny, či téměř neviditelné vložky, nevidím důvod, proč bys kvůli menstruaci neměla na školu v přírodě jet. Menstruující ženy normálně sportují, cestují a zkrátka žijí svým běžným životem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj všichni chtěl bych se zeptat na jednu věc.
Vím že jedno varle má být níže, ale já mám i jedno o trochu menší než to druhé.
Je to od začátku puberty. Je to normální?

kluk, 13 let, 15. října

Ahoj,
varlata bývají asymetrická, jak co se týká jejich uložení, tak co se týká jejich velikosti. Otázkou samozřejmě je, o jak velký rozdíl ve velikosti se jedná - a to bohužel po internetu opravdu posoudit nelze. Bylo by proto určitě lepší, aby ses se svými pochybnostmi svěřil svému pediatrovi (třeba na preventivní prohlídce), který tě prohlédne a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Povolání

Ahoj Alíku a spol.
Mám dotaz k mému vysněnému povolání, už asi 3 roky bych chtěla být dětská psycholožka.
I na internetu už jsem si hledala, co musím studovat a nic jsem nenašla, když jsem se ptala mamky taky nic nevěděla.
Prosím řekněte mi, co musím vystudovat abych mohla být psycholožka.
Předem moc děkuji za odpověď.
Ahoj

holka, 12 let, 14. října

Ahoj,
vzhledem k tomu, že mám sama vystudovanou psychologii, myslím, že ti mohu poskytnout kvalifikovanou odpověď. Jednooborová psychologie se studuje buď na filozofické fakultě, nebo případně je tento obor ještě otevřen na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. To, zda tě na studium jednooborové psychologie přijmou, záleží na tom, jestli složíš přijímací zkoušky. Přihlásit se můžeš z jakékoli střední školy, ale osobně se domnívám, že jednu z nejlepších průprav ti poskytne gymnázium (což ale samozřejmě neznamená, že se nemůžeš na psychologii hlásit třeba ze střední průmyslové - jen se určitě budeš muset připravovat sama a doplňovat si znalosti z některých předmětů, například biologie). Pokud se ti podaří na psychologii dostat, postupem času se budeš velmi pravděpodobně specializovat na některý z jejích oborů (například na poradenskou psychologii, klinickou psychologii atd.) a z něj poté také složíš státní zkoušky. Pak už ti nic nebrání v tom, aby ses začala psychologii věnovat v praxi.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj asi uz dva roky se mi libi jedna holka ze třídy ale stydím se zeptat jestli se mnou nechce chodit porad nad tim přemýšlím . Předem diky za odpověď.

kluk, 12 let, 14. října

Ahoj,
je prima, že jsi našel „spřízněnou duši“, tedy člověka, který je ti sympatický a v jehož společnosti je ti dobře. Upřímně si ale nemyslím, že je potřeba spěchat a rovnou se snažit navázat partnerský vztah. Na něj máte ještě několik let čas a vůbec nic vám neuteče. Být na tvém místě snažila bych se navázat a poté prohloubit s tou dívkou přátelství. Dej jí najevo, že je ti v její přítomnosti příjemně a že se o ní zajímáš. Hodně si s ní povídej, vyptávej se jí na věci, které ji zajímají a jsou jí blízké. Postupem času se možná začnete vídat i mimo školu a pokud budou vaše sympatie oboustranné, za několik let se vaše přátelství možná samo od sebe „překlopí“ do opravdového vztahu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Šikana

Ahoj
To co jsem říkala se stalo pravdou
Jsem šikanována!
Šikanuje mě holka ze třídy
Mlátí mě nadává, vyhrožuje a
Ještě mi řekla že se narodila proto aby mě šikanovala
Bojím se to říct rodičům či učiteli, protože mi říká že mi dá co proto
Dává mi facky a říká mi debile p*čo
A ještě k tomu s ní sedím v lavici a jezdím s ní také autobusem

holka, 11 let, 14. října

Ahoj,
je mi líto, že jsi se stala obětí šikany, ale na tuto otázku už ti odpovídala kolegyně z Modré linky před necelými dvěma týdny. Je nutné, aby ses nenechala zastrašit a svěřila se někomu dospělému, který ti pomůže nepříjemnou situaci vyřešit. Přečti si, prosím, ještě jednou odpověď, kterou už jsi dostala a ve které je vše popsáno podrobněji.
Měj se hezky!
Bára