Odpovědi uživatelky BáraV

Celkem zodpověděla dotazů: 1205

Moje tělo - váha

Ahoj
Moje kamarádka chodí do 3 . třídy
Chtěla by se zeptat jestli je její váha normální,
Je jí 8 let měří 134cm a váží 35kg.
Předem děkuji za odpověď??

holka, 11 let, 11. října

Ahoj,
podle dětské BMI kalkulačky je váha tvé kamarádky vyšší, než by měla být. Bylo by potřeba, aby se zamyslela nad svým jídelníčkem a udělala v něm úpravy směrem ke zdravému životnímu stylu. To znamená, že by měla eliminovat nezdravé a kaloricky vydatné potraviny a naopak zvýšit podíl zeleniny, cereálií a dalších zdravých potravin. Navíc by bylo samozřejmě potřeba, aby se začala víc hýbat. Když jí pomůžeš, budeš jí oporou a budeš ji motivovat, určitě to zvládne ještě lépe.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, chtěla bych začít chodit s kamarádkou do fitka. Ale chtěli bychom jen do ženského, aby na nás nekoukali chalpy.. to je ale problém, protože v ženském fitku, který jsme si našly berou dívky až od 16 let. Tak ted nevíme kam máme jít cvičit :/

holka, 13 let, 8. října

Ahoj,
máš pravdu, že většina fitness center má minimální věk návštěvníků omezen (většinou na patnáct let). Zkuste proto najít možné varianty posilování. Ve většině měst už jsou k dispozici venkovní posilovací stroje, na kterých si můžete vylepšit kondici. Spoustu práce na svém tělu ale můžete udělat i na obyčejné lavičce, nebo třeba schodech. Když si zadáte do vyhledávače heslo „posilování venku“, objeví se vám spousta odkazů s vynikajícími nápady, jak využít k posilování obyčejné věci, které máte kolem sebe.
Přeji vám hodně štěstí!
Bára

Šikana

Ahoj jezdím autobusem do skoly a mám kolem sebe kamarády no a minulý týden nás začal provokovat a otravovat jeden kluk (já nosím brýle tak mi rikal brejloune). No a tak sme se nastvali a bránili se a on mě tak vyprovokoval že sem mu praštil. Dalsi den přišel je tatka chytil mě pod krkem a začal na mě řvat co šahám na jeho syna atd. Když jsem se mu snažil vysvětlit že nás provokuje vůbec ho to nezajímalo a furt si mlel svoje. A já z toho jsem docela vyklepanej a nevím jestli mu zase něco ten kluk nenalže a zase by mě nadal. Doma jsem to zatím neřekl protože nejsem ten typ co by chtěl furt něco rešit.

kluk, 13 let, 7. října

Ahoj,
úplně rozumím tomu, že jsi z této situace vystresovaný, protože jde o opravdu nepříjemný problém. I přesto, že se ti do toho nechce, určitě bych ti radila, aby ses svěřil svým rodičům. Nepochybuji o tom, že kluk, který konflikt začal, podal svému otci jen svou verzi příhody. Přitom každý z vás na tom nese svůj díl viny. Oceňuji samozřejmě to, že nechce žalovat s každou drobností, ale v okamžiku, kdy se do vašeho konfliktu zapojil i jeho otec, bylo by určitě dobré, aby o tom věděli i tví rodiče a mohli zasáhnout v případě jakéhokoli pokračování. Ačkoli tvoje reakce (tedy to, že jsi ho uhodil) rozhodně nebyla v pořádku, není to důvod, aby tě jakýkoli dospělý napadal (ať už slovně, nebo fyzicky). Svěř se tedy svým rodičům, řekni jim popravdě, co se stalo a svěř se jim i s tím, že máš strach, aby tě jeho otec znovu nenapadl. Obávám se, že v tomto stádiu se už bez zapojení rodičů neobejdeš.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Včera a dneska jsem měla marihuanu, ale jen trošku že skleněnky (asi 5 potahů za den) a 15.10 a 17.10 mám jít na vyšetření na Neurologii a na Kardiologii, protože mi to doktorka doporučila a bojím se, jestli by na to přišli, kdybych si to už nedala... nevíte jestli na to přijdou ? Mamka by dostala infarkt a taťka by mě snad zabil... děkuji

holka, 13 let, 6. října

Ahoj,
bohužel ti nedokáži říci, jestli na specializovaném vyšetření tvé užívání marihuany odhalí, ale především jsi na důsledky svého jednání měla myslet dřív, než ses takové hlouposti dopustila. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že marihuana je nelegální drogou a kromě zdravotních následků se vystavuješ i právnímu postihu. Situace, kdy užíváš opakovaně drogu a teprve potom přemýšlíš, jaké by to mohlo mít důsledky a co tomu řeknou tví rodiče, bohužel svědčí o nezodpovědnosti a nezralosti. Především by ses měla zamyslet nad tím, jestli ti stojí za to ničit si své zdraví a život kvůli pár okamžikům prchavých a velmi pochybných prožitků.
Bára

Volný čas

Ahoj všichni,
Nejdříve jsem nevěděla, jestli to mám napsat k dotazům ohledně rodičů, protože to s nimi dost souvisí, ale přijde mi rozumnější napsat to sem.
Hudba je můj život. A když někdo hraje na klavír tak ho obdivuji. Ale chtěla bych se také naučit hrát na tak úžasný nástroj. Domů by se sice asi nevešel, ale nevadilo by mi někam dojíždět.
V první a druhé třídě jsem hrála na flétnu jinak jsem nikdy na žádný jiný nástroj nehrála..
Ale teď k věci. Nevím jestli by mi rodiče dovolili, abych chodila na hodiny klavíru. Nebo jestli by jim nevadilo, kdyby mě tam vozili. Zkrátka potřebuji poradit jak si najít správnou chvilku a kdyby náhodou tak je přemluvit. Ve škole jsem pilná a doma pomáhám. Ale potřebovala bych i nějaký koníček.
Předem moc děkuji za odpověď

Petra, 12 let, 4. října

Ahoj,
je skvělé, že máš takový zájem o hudbu a našla sis koníček, který by tě bavil. Stejně tak máš pravdu v tom, že člověk potřebuje i koníček, u kterého se odreaguje. Hra na klavír je úžasným zájmem, který navíc rozvine tvou osobnost a myslím, že to rodičům klidně můžeš říct. Vysvětli jim, že bys hodiny klavíru chtěla opravdu navštěvovat a jsi ochotná pro to i sama něco udělat. Můžete se například domluvit na tom, že alespoň jednu cestu na hodiny absolvuješ sama, nebo že si například přispěješ ze svého kapesného na noty a podobně. Myslím, že když tví rodiče uvidí tvůj opravdový zájem a snahu, budou vstřícně naladěni a určitě se vám společně podaří najít takové řešení, aby ses svému koníčku mohla věnovat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat co bych měla dělat když jsem nerozhodná a nevím co mě baví a už jsem v 9.třídě a nevím na jakou střední školu mám jít a k tomu mám dost špatné známky a logika mi nic neříká. Nemohl by jsi mi poradit jak si mám najít zálibu která vydrží a mohla bych se jí v budoucnu i živit?
Děkuji předem za odpověď.

Vanesa, 14 let, 2. října

Ahoj,
je fajn, že ke své budoucnosti přistupuješ zodpovědně a přemýšlíš o tom, co bys mohla v budoucnu dělat a co by tě bavilo. Bohužel tě osobně neznám, takže ti nedokáži poradit, jakým směrem by ses měla dát. Nicméně v každém okresním městě je pedagogicko-psychologická poradna a v ní můžeš absolvovat testy, které ti s tvou profesní orientací pomohou. Při nich odborníci odhalí tvé slabé, ale především tvé silné stránky. Řeknou ti, na co máš talent a na jaké škole je největší pravděpodobnost, že jej rozvineš a uplatníš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj,
celou dobu přemýšlím nad tím, že jsem asi lesba. Mám jednu kamarádku a později se z ní stala nejlepší.. Jednou jsme se večer obímaly v parku a od té doby mi připadá, že se s ní cítím moc dobře, že jsme víc než kamarádky.. a tak jak jsme jednou byly ve vířivce, tak jsem ji políbila. Líbilo se jí to, ale nechce být moje holka. Zlomilo mi to srdce.. Pořád ji mám ze všech (kromě mamky, samozřejmě) nejraději, že bych jí dala celý svět (kdyby to šlo). Snažím se jí poskytnout pomoc, vždy, když ji potřebuje. Nemáte nějaký nápad, jak udělat, aby mně taky milovala?

Někdo, 2. října

Ahoj,
v tvé vizitce vidím, že je ti dvanáct let. Období dospívání je tradičně spojeno s citovými zmatky, chaosem a hledáním sama sebe. To, že aktuálně ke své kamarádce cítíš intenzivnější sympatie, nemusí automaticky znamenat, že jsi lesbicky založená. A i kdyby tomu tak bylo, neexistuje způsob, jak donutit nebo přimět druhého člověka, aby někoho miloval, pokud to sám tak necítí. Jestliže k tobě tvoje kamarádka podobné city nechová, budeš to muset respektovat. To samozřejmě vůbec neznamená, že nemůže být tvou dobrou kamarádkou a že bys jí nemohla důvěřovat. Přátelství je něco jiného než láska a mít tak dobrou kamarádku vůbec není málo. Naopak je to „věc“, kterou spousta lidí za celý život nenajde. Respektuj proto její rozhodnutí a važ si jejího přátelství.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, kam bych mohla poslat nějaké designy oblečení... Protože mi to vážně jde, všichni mi to chválí a jako doopravdy upřímně.. a já bych chtěla zkusit to někam poslat, ale ani nevím, jestli to jde, nebo kam to poslat, protože nic takového jsem v Praze nenašla..:( poprosila bych o nějakou radu, je to pro mě doopravdy velmi důležité... A ano, vím, že to nemusí vyjít, a že ta šance, že to nevyjde je obrovská, ale stejně bych to chtěla zkusit..:( btw rodiče by neměly problém mi podepsat to, s čím by souhlasily (podmínky myslim v té smlouvě, jinak mě podpoří)

holka, 13 let, 1. října

Ahoj,
dovol mi, prosím, abych zrekapitulovala tvé dotazy od začátku září: chtěla jsi prorazit u filmu, chtěla jsi se stát spisovatelkou, chtěla jsi založit klub na ochranu přírody a chtěla jsi začít jezdit na skateboardu. Je určitě skvělé, že se zajímáš o tolik věcí a jsi tak všestranná, ale méně je někdy více. Tohle je už pátá aktivita, kterou chceš v průběhu jednoho kalendářního měsíce „rozjet“ - a žádná z nich není banální drobností, ale všechno jsou to projekty na několik let.
Ačkoli to nerada uslyšíš, než se pustíš do něčeho dalšího, radím ti spíše, aby ses věnovala menšímu množství aktivit, ale dělala je pořádně a do hloubky. Určitě dosáhneš mnohem lepších výsledků, než když rozjedeš další aktivitu.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj všichni asi si pamatujete jak jsem sem psala kvůli skateboardu tak líbí se mi jeden kluk od nás ze třídy no a nevím jestli já jemu taky on totiž o hodině na mě pořád kouká dost se spolu bavíme a chodíme do skateparku. Dneska jsem si sním psala celý večer a on pak založil skupinu ve Krétě jsem já on a ještě jedna kamarádka on mi sice psal že ti kamarádku nenávidu ale před tím s ní chodil a teď mi pořád říká že fakt nechápe jak s ní mohl být... No a my jsme si na ty skupině psali takový otázky jako jestli někoho milujem atd.. On odpověděl že asi jo a pak posílal srdíčka a potom ta kamarádka a já jsme psali že ho milujem a on že olnas taky ale teď nwm jestli Teda miluje i tu moji kamarádku nebo ne a když se ho na to vždycky zeptám tak odpoví že ji nesnáší a mě má rád milujee Teda nebo ne zítra mi dá i svého starého skejta takže aspoň už budu mít svůj

holka, 12 let, 30. září

Ahoj,
pokud tomu dobře rozumím, ptáš se na to, zda se svému kamarádovi líbíš. Ale na to ti nedokáže odpovědět nikdo jiný než on sám. Signály, které popisuješ, by mohly napovídat tomu, že k tobě skutečně cítí sympatie. Zeptala ses ho na vaši společnou kamarádku a on ti odpověděl, že ji nemá rád, zatímco tebe ano. To, jestli je to skutečně pravda, ale ví jen on sám a budeš muset počkat, jak se váš vztah postupem času vyvine.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, mám takovou osobní otázku. Za necelý měsíc mi bude 17 let a menstruaci jsem měla naposledy na konci června, od té doby nic. Vadí to? Měřím něco málo přes 160cm a vážím mezi 45kg a 50kg.
Předem děkuju!

holka, 16 let, 30. září

Ahoj,
nejsem sice gynekolog, ale obvykle se jako hraniční věk pro první menstruaci uvádí sedmnáct let. Na druhou stranu jsou nepravidelnosti cyklu v jeho počátcích zcela normální. Cyklus potřebuje nějakou dobu na to, aby se „usadil.“ Nepíšeš ale, zda už jsi předtím měla menstruaci pravidelnou, nebo se jednalo o tvou první menstruaci.
Jestliže jsi měla už pravidelný cyklus a najednou zničehonic došlo k tříměsíčnímu „výpadku,“ určitě by bylo na místě kontaktovat gynekologa, který tě vyšetří a zjistí příčinu.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. Jsem na 8mi letém gymnáziu v 9. třídě. Na základce jsem se nikdy nijak neučila a měla jsem jedničky, sem tam dvojky. Na gympl jsem přešla a už první rok (6.) sem mela trojky a horšila sem se. Taky jsem se neučila. A tak to jde stále. Neučíme se, měla jsem dokonce na vysvědčení 4ky. Teď nehledám řadu typu: uč se. Ano já vím, jenže já se prostě nedokážu přinutit a vím že to nikam nevede, i když rodiče a ostatní si myslí, že bych mohla mít samé, kdybych se semtam měkká do sešitu. Já prostě ne. No ale k tomu problému.. Moje mamka se strašně stresuje, že propadnu, budu popelář a tak.. Chci se zeptat, jaké jsou možnosti po gymplu bez výšky? myslím že i kdybych nepropadla, tak vysoká škola není nic pro mě.. Taky bych mohla přestoupit na jinou střední ale myslím si, že neudělám zkoušky.. Takže, s gymplem bez výšky? *Omlouvám se za chyby, za chybějící interpunkce, pisu ve spěchu..) děkuju alespoň za nějakou odpověď, budu ráda za všechno.

holka, 14 let, 30. září

Ahoj,
předně bych ráda ocenila zodpovědnost, s jakou o své budoucnosti přemýšlíš. Ačkoli tvůj školní prospěch není ideální a nesplňuje představy ani tvé, ani tvých rodičů, snažíš se k tomu přistupovat realisticky a přemýšlíš, co dál.
Gymnázium je těžká střední škola, která nemusí vyhovovat každému a zejména víceletá gymnázia jsou velmi specifická, protože na ně nastupují vlastně ještě děti, které většinou nemají o své budoucnosti jasné (pokud vůbec nějaké) představy. Skutečnost, že ti to na gymnáziu nejde a nebaví tě to, ale vůbec neznamená, že bys měla rovnou rezignovat na vysokou školu.
A tentokrát mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem měla na gymnáziu úplně stejné problémy s učením jako ty. Vyvrcholilo to přestupem na jinou střední školu, ale ve finále jsme složila přijímací zkoušky na dvě vysoké školy a obě jsem s úspěchem dokončila. Chci tím jen říct, že vysoká škola má úplně jiný systém učení než střední škola a především se tam můžeš věnovat oboru, který je ti blízký, zajímá tě a baví tě, tudíž samozřejmě člověk k učení přistupuje také úplně jinak.
Jde tedy „jen“ o to vyřešit aktuální situaci na střední škole. Samozřejmě, že jednou z možností je přestoupit na jinou střední školu, ale také se můžeš zkusit zamyslet nad tím, jestli ti třeba jen nechybí ta správná motivace. Zamysli se nad tím, co bys v životě ráda dělala, co tě baví, kde bys chtěla jednou pracovat a co je pro naplnění tvého snu potřeba udělat. Třeba ti to pomůže najít v sobě sílu a sebedisciplínu potřebnou pro učení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Zdravím,vubec nevím jak tohle funguje, ale potřebuju se svěřit. Na to, že je mi jen 14 jsem opravdu hodně vyspělá a mám rozum narozdíl od lidí pohybující se okolo mě. S mamkou mám super vztah, to stejné se svojí starší ségrou ale prostě se mi o tomhle před němi mluvit nechce. K věci.. Nevím jak je to možný, ale jeden kluk od nás ze školy mi totálně zamotal hlavu. Jako fakt hodně. Občas s ním mám spojenou hodinu a vidím že se na mě dívá protože to někdy spozoruju. už se to táhne asi rok, občas jsme se i zdravili. Ale to je jedno, prostě cítím že tohle by byla neštastná láska. Nechci se ted soustředit na kluky když jich ještě bude ale na školu.. Chci jít na gympl a fakt se musím snažit. Takže si ted nechci motat hlavu klukem. Ale ono to opravdu nejde, myslím na něho když jím, učím se, dokonce se mi o něm zdá. Už to nezvládám. A není to jen kluk co jsem si stvořila sama v přestavách, docela vím jaký je, znám jeho gesta, jeho reakce,asi 2krát jsme si i psali. Ale nedávám najevo že se mi líbí. Prosím o radu, děkuji za odpověd.

holka, 14 let, 30. září

Ahoj,
nešťastná láska je opravdové trápení a až na ni jednou někdo najde lék, myslím, že dostane Nobelovu cenu. Mohu ti poradit, aby ses pokusila nějak zabavit a odvést myšlenky jinam, ale uvědomuji si, že to se mnohem snadněji říká, než vykoná. Takové trápení, kdy se člověk zamiluje a nemůže dostat toho druhého z hlavy, prožil minimálně jednou asi každý a obávám se, že by ti asi nikdo nedokázal poradit, jak to udělat, aby ses „odmilovala.“ I když to zní jako klišé, citům se opravdu poroučí velmi těžko a většinou nezabírá ani to, když se člověk začne tomu druhému vyhýbat (což v tvém případě stejně nejde, pokud máte společné hodiny). Je mi proto líto, že ti vlastně nic konkrétního poradit nemohu a mohu ti jen popřát, aby tvoje nešťastná láska brzy dospěla k nějakému vyústění (ať už k tomu, aby tvé city začaly postupně ztrácet na intenzitě, nebo třeba k tomu, že časem skutečně navážete vztah, ve kterém budete oba spokojeni).
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj já vím že pořád otravuji mám spoustu dotazů a teď se chci zeptat na pár otázek a rozhodla jsem se že budu posílat měsíčně jeden dotaz takže další až v říjnu a potom až v listopadu... Doufám že chápete teď k věci. Já si četla na Alíkovy v poradně na co se ptají ostatní atd.. A jedna holka si prý stříká vodu jakože sprchu na bradavky a postupuje níž na chloupky u rozkroku a potom na pipinu a já to zkusila v pátek večer a todle jsem nezažila hlavně u té pipiny je to příjemný dát to hezky na silný proud a asi 5-10 cm od pipiny stříkat a já i tím rozkrokem k tomu hybu ono vlastně samo jelikož to chvilkama je takové že si říkám že už dost ale, přidám proud mě taky dělá dobře když mi to je nepříjemné ale, zároveň příjemné a zvyšuji proud aby to bylo víc a víc nepříjemné a zároveň příjemné dokážu to takhle vydržet dlouho.. je to masturbace? Může se mi přitom něco stát? Chtěla bych se zeptat je normální že jsem se včera ráno vzbudila a něco mi říkalo jdi do vany a dělej to a tak jsem šla a začala to dělat jsem normální?

holka, 13 let, 29. září

Ahoj,
to, co popisuješ, je klasická masturbace, která je zcela normálním projevem zdravého těla. Takže: ano, jedná se o masturbaci. Nemůže se ti při tom nic stát a je to zcela normální. Nemusíš se tím vůbec znepokojovat a pokud jsou ti tyto praktiky příjemné, bez obav se jim můžeš věnovat.
Měj se hezky!
Bára

Rodiče

Ahoj potřebuji poradit ohledně mamky hodně pracuje většinou přijíždí v 8 večer a ráno vyjíždí ve 4 ráno a některý dny se ani nevrátí domů ale přijde mi trapné si s ní povídat prostě už mě to nebaví ale zas je mi líto mé mamky protože je celý den v práci a doma se jí nikdo nevěnuje táta se většinou dívá na televizi a sestra je u svého kluka takže mi jí přijde líto a že jí může připadat že pracuje zbytečně co mám udělat aby nebyla smutná ale abych se jí nemusel furt věnovat

Ahoj,
je mi líto, že má tvoje maminka tak těžký život a musí tak tvrdě pracovat. Zároveň je hezké, že máš ohledy na city jiných lidí a nechceš mamince ublížit. Nevím, co si mám přesně představit pod tím, že se jí musíš „furt věnovat.“ Je samozřejmě v pořádku, že si s tebou chce maminka povídat, ale pokud si nárokuje veškerý tvůj volný čas, naprosto chápu, že je to pro tebe nepříjemná situace. Zkus proto najít nějakou „zlatou střední cestu.“
Rozhodně není trapné si se svými rodiči povídat. Jsou to jedni z tvých nejbližších lidí a zůstanou jimi po celý tvůj život. Byli a budou tu pro tebe, kdykoli je budeš potřebovat a určitě si zaslouží z tvé strany respekt a empatii.
Zkus se proto spíš zamyslet nad tím, proč už tě povídání s maminkou nebaví. Možná jste ustrnuli na tématech, která pro tebe už nejsou zajímavá. Ale to vůbec neznamená, že ti maminka nemá co říct. Přemýšlej nad tím, o čem by sis rád povídal (rozhovory s dospělými se přece nemusí omezovat jen na to, „co bylo ve škole“). Zajímej se třeba o to, co maminka prožila, na co myslí, co jí trápí a co naopak dělá radost. Může ti vyprávět o svých vzpomínkách a zážitcích z dětství a ujišťuji tě, že jednou budeš na tyto společné okamžiky moc rád vzpomínat.
Zároveň by vůbec nebylo špatné promluvit se s tvým tatínkem a říci mu, co cítíš. Že je ti maminky líto, protože tvrdě pracuje a doma se jí nikdo nevěnuje. Protože svůj díl viny na tom určitě má i on a třeba ho to přiměje zamyslet se nad svým chováním a trochu ho upravit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kamarádi

ahojky aliku a spol
víte měla jsem hodně dobrou kamarádku kterou jsem měla ráda nadevše byla to moje nejlepší kamarádka..ale teď už to tak není.. jednou jsme si řekli : budeme nejlepší kamarádky na vždy! ale není to tak.. teď mě nenávidí nevim proč.. říká že se prý "změnila". a je pravda už není jako dřív.. furt říká že jsem jí lhala nebo něco takového ale já si na nic takového nezapomínám a já vím že jsem jí nic neudělala... prosím pomozte mi chci ji zpět..

holka, 13 let, 28. září

Ahoj,
rozumím tomu, že jsi smutná z toho, že jsi ztratila kamarádku, o které jsi se domnívala, že bude tvou nejlepší kamarádkou na celý život. Bohužel tak to v životě chodí. Najít kamarádku, na kterou se budeš moci spolehnout, budeš jí moci důvěřovat a vaše kamarádství vydrží celý život, je strašně těžké a pokud ve tvém životě bude jeden, nebo dva takové lidé (ať už ženy, nebo muži), můžeš si gratulovat. A bohužel k takovému přátelství nestačí pouze si říci, že zkrátka budete nejlepší kamarádky. Kamarádky musí být na stejné vlně, mít podobné hodnoty, navzájem si důvěřovat, tolerovat své špatné vlastnosti, být ochotné obětovat se jedna pro druhou i dělat v kamarádství kompromisy. Můžeš si zkusit promluvit s kamarádkou ohledně tvého údajného lhaní a zkusit nedorozumění napravit. Třeba se jedná skutečně o nedorozumění, které se vysvětlí a zase budete kamarádky (samozřejmě pokud o to budete mít zájem obě dvě). Ale stejně tak je možné, že se kamarádka dostala do jiného životního stádia, než ve kterém se aktuálně nacházíš ty a vaše cesty se zkrátka rozešly. Třeba k sobě ještě časem najdete cestu začnete se znovu kamarádit, anebo se postupem času objeví ve tvém životě jiná kamarádka, které budeš moci důvěřovat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj alíku. Na škole máme rozdělení na 4 skupiny na češtinu. Já jsem v té druhé ale maminka chce abych byla v té nejlepší. Vím že se toho tam více naučíme ale chci být t v té druhé. Když jsem jí to říkala tak jsem nedostala úplnou odpověď. co mám dělat? Proším rychle děkuji
Kiki

Kiki 11, 25. září

Ahoj,
rodiče vždy chtějí pro své děti, to co považují za nejlepší a tvoje maminka samozřejmě chce, aby ses toho naučila co nejvíc. Nepíšeš, proč je pro tebe tak důležité, abys byla zařazená do druhé skupiny, ale předpokládám, že pro to máš nějaké své důvody (například že jsou v ní tví nejlepší kamarádi, že máš strach z nezvládnutí učiva atd.). Zkus se o svým důvodech a argumentech s maminkou ještě jednou pobavit. Vysvětli jí, proč stojíš právě o zařazení do této konkrétní skupiny. Zároveň si ale nech vysvětlit její argumenty a zkus k nim zůstat otevřená. Když si o tom s maminkou důkladně promluvíte, možná nakonec sama uznáš, že první skupina není tak špatný nápad. Anebo naopak maminka pochopí, že ti bude nejlépe v druhé skupině.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj poradno,
nedávno jsem se vás ptal na vydělávání peněz před dosažením patnácti let. Ale teď mě zajímá jestli je možné prodávat (výrobky) kvůli EET, účtenkám a tak dále? Potřebovala bych asi 4500 korun na mobil, protože mi ho nikdo nemůže zfinancovat a také bych pomohla mamce jelikož ona moc nevydělává a na každý měsíc jí zbyde pouze pár korun pro ní, mně, mou sestru na školu, oblečení, jídlo a dům (jelikož jsme v rekonstrukci a táta nás opustil ve snad nejhorším stavu-toho domu-). Nežije se nám nejhůř ani nejlíp. Jen bych byl radši kdyby si nás táta víc všímal. Je to přes dva měsíce co jsem měla narozeniny a měsíc co jsem měl svátek a táta mi ještě nepopřál ani mi nic nedal (jsem nenáročný člověk a tak by mě potěšila i čokoláda. Ale on si toho asi nevšiml :(
Předem děkuji za odpověď na EET. A předem také děkuji alespoň za přečtení mého ,,povídání,, potřebovala jsem se s tím někomu svěřit.
Poradna je super věc a jsem moc ráda, že tu je.

anonymní, 25. září

Ahoj,
k tomu, abys mohla prodávat výrobky především potřebuješ živnostenský list, od něhož se všechno odvíjí. O ten sice můžeš požádat ještě před dosažením osmnácti let, ale musela by ti být soudně přiznána svéprávnost a soud by ti také musel vydat patřičná povolení. Nicméně tento soudní proces mohou absolvovat pouze lidé starší šestnácti let.
Co se týká tvého vztahu s tvým otcem, je mi moc líto, že se o vás nezajímá a naprosto chápu, jak těžké to pro tebe je. Obávám se však, že nemůžeš udělat nic jiného, než si s ním o tom promluvit. Pokud jste alespoň v telefonickém kontaktu, řekni mu na rovinu, že tě jeho přístup mrzí, že ho máš ráda a chtěla bys, aby o vás projevoval větší zájem. Je to tvůj otec a měl by pochopit, že je pro tebe důležitý a má v tvém životě nenahraditelné místo. Nevím samozřejmě, jaké vztahy mezi sebou aktuálně mají tví rodiče, ale pokud se rozešli ve zlém, je možné, že otec vlastně ani sám neví, jak s tebou přerušený vztah navázat a tvoje pobídnutí mu pomůže.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Zdravím poradnu, a spol.

Mám pocit že tento dotaz patří právě sem..Je mi 12 let, nejsem jsi jista zda je normální v těch 12-ti, probírat sexuální orientaci..K dotazu a k rozboru....

Už od školky, nebo-li 9 let se bavím s jednou holkou (Z), chodíme spolu do třídy. Ona je extrovert a já introvert, takže nějaké to kamarádské pouto by tam býti mohlo..No..Nikdy jsem se nezajímala o to, např..Jaké jsou na světě orientace, vztahy v lásce, nespory v lásce... Apod. Teď je mi 12, a ta touha se začala vyvíjet více a více..Spolužáci nedávno začali pomlouvat jednu holku na naší škole, za to že jsi pouze mysleli že je lesba, dokonce přišli i s tím že někde na záchodech znásilnila holku.....V tu chvíli jsem se zamyslela jsem lesba? Bylo to horší.. Celé prázdniny jsem jsi volala s dotyčnou Z, když jsem jí slyšela, okamžitě jsem zčervenala. Teď už orientace může být nejspíš jasná, ale..Jak jsem psala..O holce která je údajně lesba, o její šikaně apod.(já tomu nikdy nevěřila..) od té doby se snažím pomyšlení na lásku k děvčatům vyvrátit..Vždycky když jsi s ní povídám např. o klukách a ona na mě „Ten, ten, a tento jsou krásní!“ (nějak tak..) tak to schválně řeknu taky..Nevím zda to na ní mám rovnou vybalit a nebo pár let ještě počkat, jak se orientace vyvine.. Vím že tam budou gramatické chyby, no.. Snad mi ta toto někdo z poradny odpoví, hezký den.

Nesnáší lesby,gaye,bi, a ostatní orientace které směrují jinam než „na kluky“...

holka, 12 let, 23. září

Ahoj,
úplně rozumím tomu, že jsi ze svých pocitů zmatená, nerozumíš jim a zároveň se bojíš ze svých pocitů vyznat. Máš naprostou pravdu v tom, že děti někdy dokáží být kruté, zejména pokud se někdo liší a ony mu nerozumí (ostatně dospělí to mívají velmi podobně). Kolem nejistoty se posléze nabalují fámy, nesmyslné povídačky a předsudky. Myslím, že zatím nemusíš ohledně své sexuální orientace podnikat žádné zásadní kroky.
Dospívání je období, v němž je hledání sama sebe, chaos v citech a tápání zcela normální. Je úplně normální i to, že cítíš silné pouto ke své kamarádce a nemusí to nutně znamenat, že jsi lesbicky orientovaná. Dej sama sobě čas, aby ses mohla v sobě zorientovat a všechno si ujasnit. Třeba časem zjistíš, že tě opravdu dívky přitahují víc než kluci, nebo naopak a obě varianty jsou zcela v pořádku.
Pokud ale tví spolužáci někoho šikanují, ať už z jakýchkoli důvodů, to samozřejmě v pořádku není a měla bys to určitě říct někomu dospělému, který zakročí a šikanované kamarádce pomůže. Protože nikdo nesmí nikoho jiného trestat za to, že je jiný (ať už skutečně, nebo jen domněle).
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj, chtěla bych se zeptat... Chci jezdit na skateboardu, ale nemám na něj peníze a bojím se to říct rodičům.. ani nevím proč. Někde jsem četla, že je lepší koupit si dražší skateboard (třeba za 500) než za 200, že to má lepší kolečka a tak.. prostě lepší na ježdění... A rodiče by mi koupili ten nejlevnější co by našli.. to jsem si jistá... A taky nevím, kde bych třeba měla přes zimu jezdit a tak.. jako když neprší, nesnezi nebo nemrzne prostě, tak je mi to jedno. To si můžu vzít skateboard okolo baráků u nás, protože je tu sice někde dost hrubek povrch jako kameny ale ty jsou už zatvrdly v tom betonu, takže to jenom Drnca, ale kde bych měla jezdit přes zimu? Taky nemám s kým jezdit:| Ale to není až takový problém.. mě stačí kdybych měla kde.. a myslíte si, že je to špatný jako holka na skatu? Já nevim, ale fakt se to chci naucit

holka, 13 let, 22. září

Ahoj,
je hezké, že máš svůj sen, za kterým si jdeš. V první řadě bych tě chtěla ujistit, že není rozhodně nic špatného, ani divného na tom, když dívka jezdí na skateboardu. Naopak každá sportovní aktivita je chvályhodná a má pozitivní vliv na lidské zdraví (samozřejmě až na extrémní situace, jako jsou například sportovní zranění). Určitě o svém snu řekni rodičům a domluv se s nimi na možném řešení. Samozřejmě netuším, v jaké finanční situaci se nachází vaše rodina, ale jsem si jistá, že když rodiče uvidí z tvé strany snahu, zcela jistě se na nějakém řešení domluvíte. Třeba by ti mohli na skateboard přispět a ty by sis nějakou částí mohla přispět sama z vlastních úspor. Ohledně toho, kde bys mohla přes zimu jezdit, ti dost dobře poradit nemůžu, protože neznám podmínky v tvém bydlišti. Ale pokud je mi známo, lidé jezdící na skateboardu většinou tvoří komunity, znají se mezi sebou a sdílejí různé tipy. Určitě ti budou schopni poradit, kde se dá ve tvém bydlišti trénovat na skateboardu i v zimě.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Milý Alíku a všichni ostatní.
Předem se omlouvám za uvedený věk, ale myslím si že v tomhle případě to nechci uvádět..
Znám jednoho kluka a ten mi dneska napsal, jestli s ním nechci chodit. A potom jsem zjistila že je to někdo jiný že třídy. Co mám dělat? Stalo se to dnes a bojím se jít zítra do školy.. Nevím proč mi tohle osud dělá.. Už jsem zažila rozvod rodičů, šikanu.... Ale tohle jsem vážně nečekala... :(

holka, 0 let, 19. září

Ahoj,
tvůj věk vidím v předchozích dotazech a obávám se, že ti nenapíšu nic jiného než v předchozích odpovědích. Ve tvém věku skutečně nemusíš řešit, zda navázat partnerský vztah či nikoli a bez problémů můžeš ještě několik let počkat, až budeš na skutečné partnerství připravená. To, že ti spolužák napíše, že by s tebou chtěl chodit, není žádná tragédie a neexistuje jediný důvod, proč bys mu nemohla napsat, že se s ním budeš ráda kamarádit, ale na vztah nejsi připravená. Je to naprosto regulérní a fér.
Měj se hezky!
Bára