Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky BáraV

  Celkem zodpověděla dotazů: 1496

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol. Přijde mi to takové trapné, ale i tak jsem tady. Nedávno jsem dostala výtok a nevím co s tím s mamkou jsem to už řešila byli jsme i u doktora ale moc nám nepomohl tak nevím jestli to je u mého věku normální nebo ne. Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 19. června

  Ahoj,
  tvůj dotaz vůbec není trapný a je naprosto v pořádku, že se ptáš. Je také vynikající, že tě maminka vzala k lékaři, abyste měly jistotu, že se nejedná o žádné onemocnění, infekci a podobně. Zvýšené množství výtoků k dospívání patří a je způsobeno hormonálními změnami. Pokud lékař nezjistil žádný zdravotní problém, nemusíš se tím znepokojovat, protože jde o důkaz skutečnosti, že dospíváš a začínáš se z dívky měnit v ženu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je má váha v pořádku?

  Ahoj alíku, mám 14 let, měřím 155 cm a mám 41 kilo. Nejsem moc tlustý?

  Honza, 14 let, 18. června

  Ahoj,
  podle BMI kalkulačky je tvá hmotnost vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Nemusíš si vůbec dělat žádné starosti. Dodržuj zásady zdravého životního stylu, nezapomínej na pohyb a nebudeš svou hmotnost muset řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  ahoj poradno,

  mám brýle už od 1-2let a spolužáci ve škole se mi za ně smějí tak mám čočky sice toho nechali ale chtěla bych přestat nosit brýle i čočky ale lejzrové operace se moc bojím předem dděkuji za odpověď

  holka, 11 let, 18. června

  Ahoj,
  jestli tomu dobře rozumím, máš vadu zraku, která vyžaduje korekci, ale nechceš nosit ani brýle, ani čočky a nechceš jít ani na laserovou operaci. Obávám se však, že tím jsi vyjmenovala a zároveň vyloučila všechna myslitelná řešení. Pokud máš vadu zraku natolik silnou, že při každodenním „fungování“ potřebuješ brýle/čočky, nedá se dělat nic jiného, než že je budeš nosit. Řekla bych, že spolužáci se ti smějí a pošťuchují tě především proto, že vidí, že ti to vadí - a děti někdy umějí být hodně zlomyslné. Protože v dnešní době nosí brýle obrovská spousta lidí a na výběr je neuvěřitelné množství modelů, takže se dají vybrat brýle, které ti budou slušet a podtrhnou tvou osobnost. Ostatně spousta celebrit používá brýle i místo módního doplňku. Zkus s rodiči navštívit optiku a nechat si od někoho povolaného poradit s výběrem vhodných brýlí. Určitě objevíte takové, které ti budou skutečně slušet.
  Co se týká laserové operace; nejsem lékař a samozřejmě neznám tvou diagnózu, ale pokud je mi známo, obvykle se s ní čeká minimálně do osmnácti let, takže by pro tebe stejně nejspíš v současné době nepřipadala v úvahu. Jinak ti mohu z vlastní zkušenosti říci, protože jsem ji před několika lety podstoupila, že se není čeho bát. Není to sice příjemný zákrok, ale je velmi krátký, dá se bez problémů vydržet, člověk se rychle zotaví a pak už si užívá jen pohodlí bez brýlí a čoček. Nicméně, jak jsem řekla, na rozhodnutí máš ještě spoustu času a nemusíš to řešit teď.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, chci se zeptat na mojí váhu. Měřím okolo 155 cm a vážím něco okolo 55 kilo. Je to ma můj věk v pořádku? Dělají si ze mě srandu že jsem tlustá. Mám hrozně malý sebevědomí.

  Ája, 11 let, 18. června

  Ahoj,
  bohužel podle BMI kalkulačky je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce skutečně vyšší, než by měla být. To je problém nejen z estetického hlediska, ale především z hlediska zdravotního, protože s vyšší váhou je spojena řada zdravotních problémů a komplikací. Bylo by potřeba, aby ses zamyslela nad složením svého jídelníčku a výrazně jsi ho upravila. Stejně tak bys měla do svého denního programu přidat mnohem víc pohybu. Je potřeba uvědomit si, že dodržování zdravého životního stylu je program na celý život a nikoli jen na dva týdny. Jen v případě, že budeš žít zdravě, budeš i sama zdravá a nebudeš své tělo zbytečně zatěžovat. Možná by také nebylo od věci domluvit se například s maminkou, aby s tebou navštívila výživového poradce, který by ti s upravením životního stylu a následně i váhy pomohl.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj poradno :)

  Včera v noci se mi zdálo že moje nejlepší kamarádka, kterou mám moooc ráda, umřela. Už se mi víckrát zdálo že nějaký moje kamarádky umřely, a vždycky umřely kvůli vlaku. Pod vlakem před třemi lety (doopravdy) umřela moje taky dobrá kamarádka. V těch snech nikdy nevidím jak umírají, buď vidím jen jak jsou už někde v hrobě, a všichni tam breci, nebo je vidím jako duchy. Snažila jsem se něco najít na internetu ale nic jsem nenašla.. Díky za odpověď :)

  Holka skoro 12 let, 18. června

  Ahoj,
  je mi moc líto, že máš za sebou tak tragický zážitek a je víc než pravděpodobné, že tvé sny souvisí právě s otřesem, který jsi v souvislosti se smrtí kamarádky prodělala. Nejspíš se podvědomě bojíš, aby se to znovu nezopakovalo a neztratila jsi nějakým tragickým způsobem další lidi, kteří jsou ti blízcí. V historii tvých dotazů vidím, že už jsi toto téma řešila před časem a pokud stále nedošlo ke zlepšení a stále tě to trápí do té míry, že máš noční můry, nebylo by určitě od věci, abys vyhledala pomoc odborníka. Svěř se svým rodičům a popros je, aby je objednali k psychologovi, který s tebou tvé trauma probere a pomůže ti ho zpracovat. Není na tom nic ostudného nebo divného. Někdy zkrátka lidé potřebují pomoc, aby se dokázali s prožitým traumatem vyrovnat, uměli ho v sobě zpracovat a dál neovlivňovalo jejich život.
  Držím ti palce!
  Bára

  Alík radí dětem

  Velikost penisu a váha

  Dobrý den, mám takové 2 dotazy a protože to s rodiči nechci probírát a příjde mi to trapné tak bych se zeptal tady.

  1. Je mi 13 let a můj penis je velký 14 cm při erekci a bez nějak 3cm je to normální na můj věk?

  2. Vážím 52kg a měřím 175cm je to vpohodě na věk 13 let?
  Děkuji za odpověd :D

  kluk, 13 let, 18. června

  Ahoj,
  děkujeme ti za tvůj dotaz a jsme rádi, že jsi se na nás obrátil. Co se týká tvé první otázky, mohu tě ujistit, že velikost tvého penisu je zcela normální. Respektive abych to upřesnila, nic jako ideální velikost penisu neexistuje. Je to naprosto individuální záležitost a je to podobné, jako kdyby ses ptal na ideální délku vlasů, nebo barvu očí. Až na nějaké opravdové anomálie, není v tomto ohledu nic špatně. Navíc jsi teprve na začátku dospívání a tvé tělo se bude v následujících letech ještě dramaticky měnit, takže tvé současné míry rozhodně nejsou definitivní. Opravdu nemusíš mít strach z toho, že je v tvé genitální oblasti něco špatně.
  Co se týká tvé váhy, ta je vzhledem k tvé výšce a věku naprosto optimální. Ani tady se nemusíš ničeho obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku a spol.

  Má častá masturbace vliv na osobní zdraví nebo množství spermatu.

  Předem děkuji.

  Michal, 14 let, 16. června

  Ahoj,
  častá masturbace zdraví nijak neškodí, takže z tohoto rozhodně nemusíš mít strach. Co se týká množství spermatu, je samozřejmé, že pokud jednou ejakuluješ a vzápětí začneš masturbovat znova, množství ejakulátu už bude významně menší. Ale z dlouhodobého hlediska rozhodně masturbace množství spermatu nesnižuje. To znamená, že když má tělo alespoň několik hodin na to, aby do „doplnilo“, zase se jeho objem ustálí. Veskrze lze říci, že nejsou známy žádné negativní účinky masturbace a nemusíš mít o své zdraví strach.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Jak bych si mohla vydělat peníze když nedostávám kapesné a na brigádu nemám ještě věk?

  holka, 11 let, 16. června

  Ahoj,
  je hezké, že si chceš sama přivydělat a nečekáš jen, až ti rodiče něco dají. Bohužel ve tvém věku jsou možnosti přivýdělku hodně omezené. Především si myslím, že by sis o penězích měla promluvit se svými rodiči. Nějaké kapesné bys určitě dostávat měla. Nemusí to být žádné vysoké částky, ale kapesné je důležité i kvůli tomu, aby se děti naučily hospodařit s penězi a mohly si případně ušetřit na to, po čem touží. Pak si také můžete promluvit o tom, co bys mohla doma dělat nad rámec svých povinností a zda bys za to nemohla dostávat alespoň malou finanční odměnu. Bylo by fér ocenit tvou snahu a úsilí a myslím, že to tví rodiče budou vnímat podobně. Určitě ocení, že si chceš sama přivydělat, i když ještě nejsi ve věku, kdy bys mohla chodit na brigádu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Chci být autobusák

  Ahoj,
  Mám takový dotaz.
  Hrozně rád mám rád autobusy. Vždy musím být ve předu a sledovat cestu, rád bych byl řidičem autobusu v dospělosti, ale chci být i něco lepšího...
  Napadlo mě, že bych mohl mít nějaké povolání jiné a autobus řídit třeba jen na kratší směny nebo až budu starší (+55 let třeba)
  Myslíte, že je to možné?
  Vím, že je to blbost na co se ptám, ale nevím si rady...

  Autobusák 12 let, 15. června

  Ahoj,
  předně bych ráda zdůraznila, že tvůj dotaz rozhodně není blbost, jak píšeš. Je skvělé, že máš nějaký dlouhodobý zájem, který tě bude nejspíš i do budoucna formovat a pomůže tě nasměrovat k zaměstnání, které tě bude bavit. To je obrovské štěstí!
  Při své odpovědi si dovolím inspirovat se svým bratrancem, který řešil úplně stejný problém jako ty - jen s vlaky. Od dětství je miloval, toužil se stát strojvůdcem, nebo alespoň zůstat kolem vlaků. Nakonec vystudoval dopravní techniku a zároveň si udělal výcvikový kurz na strojvedoucího. Kombinuje práci konstruktéra kolejových vozidel a strojvedoucího a je absolutně šťastný, protože dělá to, co celý život chtěl.
  Určitě je proto možné, aby ses vydal směrem, který ti umožní zůstat v autobusovém prostředí a třeba ho budeš moci kombinovat i s řízením autobusu. Říká se, že kde je vůle, je i cesta - a já nepochybuji o tom, že když víš, co chceš a umíš za tím jít, určitě se ti to podaří!
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kamarádi

  Nedokážu se obejít bez kamarádky

  Ahoj.
  Prosím o radu.
  Mám BFF ale o prázdninách se s ní nemůžu vidět a mám pocit že jsem na ní závislá a že bez ní nemůžu být. Co mám dělat?

  holka, 13 let, 15. června

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj dotaz. Chápu, že tě představa, že bys měla být na dlouhou dobu bez kamarádky, se kterou si rozumíte, děsí, ale myslím, že nakonec to nebude tak strašné, jak si představuješ. V dnešní době digitálních technologií určitě není problém, abyste se spojily přes sociální sítě, napsaly si zprávu, nebo si zatelefonovaly. Stejně tak se můžete domluvit, že si třeba pošlete za každý měsíc prázdnin klasický dopis. Vím, že v současné době už lidé dopisy příliš nepíší, ale právě proto to má své neopakovatelné kouzlo. I když se s kamarádkou nepotkáte fyzicky, v kontaktu můžete zůstat pořád a svěřovat se s novými zážitky. A někdy vůbec neškodí, když se lidé navzájem na chvíli vzdálí, protože si potom o to víc uvědomí, jakou cenu má jejich přátelství a jak se mají rádi. Věřím, že to bude i váš případ a přeju ti krásné prázdniny!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Chci zhubnout

  Ahoj mám problém s tím že jsem "trochu" při těle a hrozně mi to vadí. Držela bych dietu ale knížek o anorexii jsem četla už dost. Často se nevejdu do kalhot a nemůžu třeba nosit krátký trička a nebo bikiny. Jak mám zdravě zhubnout a nedostat při tom anorexii? Zkoušela jsem cvičit ale nejde to, nezhubnu díky tomu.
  DĚKUJI, JULČA

  holka, 13 let, 14. června

  Ahoj,
  je skvělé, že o své váze přemýšlíš, chceš s ní něco dělat a zároveň si uvědomuješ, že klasické diety jsou k ničemu. Zdravé hubnutí není vůbec složité a v podstatě k němu stačí pouhé dvě věci - dodržování zdravého jídelníčku a dostatek pohybu. Samozřejmě problém je spíš v tom, že mnoho lidí není důsledných a dlouhodobě je dodržování zdravého životního stylu nebaví.
  Pro začátek bych určitě doporučovala, aby sis vedla pár dní podrobný jídelníček, kam napíšeš všechno (ale skutečně úplně všechno - i pár soust, nebo loků), co jsi snědla a vypila. Pak budeš mít lepší přehled, kde hřešíš a co je tvůj největší stravovací problém. Možná to jsou sladkosti, polotovary, smažené jídlo, nebo sladké nápoje... anebo něco úplně jiného. Až identifikuješ ty největší stravovací hříchy, můžeš se zamyslet nad tím, čím bys je mohla nahradit. Například sladké nápoje nahradit vodou s citrónem či bylinkami. Místo hranolek si dát jako přílohu vařené brambory a podobně.
  Současně s tím se zamysli nad tím, jaký pohyb bys do svého programu mohla přidat. Jestli se třeba můžeš domluvit s kamarádkou na běhání, dlouhé procházky, přihlásit se do nějakého sportovního kroužku a podobně.
  Věřím, že když k hubnutí přistoupíš rozumně a budeš důsledná i vytrvalá, výsledek se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, mám otázku ohledně mé váhy.
  Měřím 164 cm je mi 12 let a vážím 64 kg, myslíte že jsem tlustá?

  holka, 12 let, 14. června

  Ahoj,
  podle BMI kalkulačky je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce skutečně vyšší, než by měla být. Bylo by dobré, kdybys to probrala s rodiči a společně jste se zamysleli nad tvým jídelníčkem i pohybovým režimem. Můžete také zkusit navštívit nějaké odborníka - například výživového poradce (ale odborníka vám doporučí určitě i tvůj pediatr) - který vám s úpravou tvého životního stylu pomůže. Je skvělé, že nad svou váhou přemýšlíš a určitě si i uvědomuješ, že nadváha představuje velké riziko pro tvé zdraví. Věřím, že když budeš skutečně chtít, určitě se ti podaří zhubnout a váhu si poté i udržet.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Stydím se

  Zdravím

  Chci se zeptat a taky bych chtěl od vás vědět jestli je možný něco s tím dělat.

  Jak už jsem nedávno psal tak v září jdu na SŠ a už bych chtěl nějaký krásný vztah, ale mám takový problém. Když vidím nějakou pěknou holku která se mi fakt líbí tak mám v tu dobu úplně nízké sebevědomí, zamrzne mi mozek a hrozně se začnu stydět, ale když tu holku nevidím tak je vše v poho.
  Nevíte co s tím dělat ?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  kluk, 15 let, 14. června

  Ahoj,
  chápu, že bys chtěl mít vztah s někým, koho bys měl rád a trápí tě, že to zatím nevychází. I když je tvá stydlivost a zmatenost ve vztahu k dívkám nepříjemná a svazující, k dospívání patří a potýká se s ní spousta „dětí“ v tomto věku. Částečně to může být samozřejmě způsobeno osobnostními charakteristikami, ale ve velké části případů jde o důsledek nezkušenosti. Myslím tím to, že většina kluků ve tvém věku má ještě málo zkušeností s konverzováním, nebo přímo flirtováním s dívkami. Proto se cítí nejistí, stydí se, neví, co mají říkat a jak se chovat. (Mimochodem dívky jsou na tom úplně stejně.) Nejlépe tenhle problém odstraníš tak, že budeš „cvičit.“ Zkrátka se musíš naučit s dívkami svého věku mluvit. Nemusíš začínat hned s někým, kdo se ti líbí a s kým bys rád chodil, ale klidně na svých spolužačkách, kamarádkách a známých. Zkus s nimi nezávazně konverzovat, prohodit pár vět, zajímat se o to, co je pro ně důležité. Čím víc budeš s dívkami mluvit, poznávat jejich reakce a vůbec je poznávat, tím si budeš jistější a bude to pro tebe snazší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  Potřebovala bych poradit ohledně lásky. Chodila jsem na základní škole s jedním klukem, ale byla to taková ta „dětská láska“, takže jsem se hrozně styděla a jenom jsme si dopisovali . Spolu jsme pak na konci páté třídy odešli na gymnázium. Tam jsme se po roce rozešli, už ani nevím proč, ale byla to moje chyba. Já jsem pak odešla do školy do Rakouska, ale pořád studuji i na tom gymnáziu.
  Můj problém je v tom, že jsem se do něj asi znova zamilovala. Všude vidím, jak holky říkají klukům že je milují. Ale má to cenu i u mě? Vždyť se skoro nevídáme a on už asi jsem mu tím rozchodem zlomila srdce, tak nevím co mám dělat.

  Doufám že je to srozumitelné a že mi nějak poradíte :-)

  holka, 15 let, 13. června

  Ahoj,
  moc se mi líbí, jak o svých citech přemýšlíš i tvoje sebereflexe, kdy si uvědomuješ, že i ostatní mají své city, na které je třeba brát ohled. Tvůj dopis na mě působí velmi mile a vyzrále a ráda bych to ocenila. Myslím, že právě tím, jak zodpovědně uvažuješ, není určitě všechno ztraceno.
  Je sice pravda, že rozchod pro tvého kamaráda asi nebyl nic příjemného, ale stalo se to už před několika lety a od té doby jste se oba určitě posunuli a vyzráli. A jak sama píšeš - v páté třídě se opravdu jedná o dětskou lásku a nelze mluvit o skutečném partnerském vztahu. Ale i kdyby tomu tak bylo; i dospělí lidé se rozchází a po čase změní názor a naváží spolu znovu vztah.
  Myslím, že by bylo dobré nejprve zjistit, jak je na tom z tohoto hlediska tvůj kamarád. Zkus s ním znovu navázat kontakt a zjistit, jestli jsou vaše sympatie vzájemné. Nejprve se vše může odehrávat pouze na kamarádské rovině a můžeš zjistit, nakolik jste si podobní, máte společné zájmy a hodnoty. A třeba poté se poté váš vztah přehoupne z kamarádské roviny do vztahové sám od sebe. Píšeš, že se skoro nevídáte, ale mnoho vztahů funguje i na dálku a nikdy nevíš, co bude za pár let. Možná se vrátíš natrvalo zpátky do Čech a budeš tu mít vztah s partnerem, s nímž se budete vzájemně milovat a budete spolu šťastní a spokojení.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Jiné téma

  Sociální fóbie

  Ahoj,
  vím, že není moc chytré se sama diagnostikovat, ale docela dost jsem o tomto téma četla a asi rok jsem nad tím přemýšlela. Myslím si, že mám sociální úzkost a možná už i sociální fobii. Co s tím můžu dělat?

  holka, 13 let, 13. června

  Ahoj,
  bohužel na základě několika řádek nelze usoudit, jestli sociální fóbií opravdu trpíš či nikoli, ale přepokládám, že když sis o ní zjišťovala údaje na internetu, máš určitě problémy a symptomy, které jsou ti nepříjemné, nebo tě nějak omezují. V takovém případě by bylo určitě dobře, kdybys pořádala rodiče, aby tě objednali k dětskému psychologovi, který s tebou tvé problémy probere. Odborník nejlépe posoudí, o čem tvé symptomy vypovídají, jestli se skutečně jedná o sociální fóbii a případně navrhne možné řešení.
  Držím ti palce!
  Bára