Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky BáraV

  Celkem zodpověděla dotazů: 1486

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, od mala už jsem větší a vyšší než ostatní děti. Pořád nemůžu se odhodlat cvičit. Poraďte mi jak se mám přinutit. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  nejsem si jistá, co myslíš tím „vyšší a větší“, pokud máš na mysli skutečně pouze svou výšku, ta je daná geneticky a žádné cvičení ani nic jiného ji nezmění. Je dost možné, že tě s výškou tvoji vrstevníci v průběhu dospívání „doženou“, ale samozřejmě je také možné, že budeš vždy nadprůměrně vysoká. Na tom není vůbec nic špatného a naopak určitě postupem času zjistíš, že to má spoustu výhod.
  Pokud výrazem „větší“ myslíš, že máš vyšší hmotnost, než bys měla mít, určitě je skvělé, že se chceš začít víc hýbat. Celkem chápu, že cvičení ve smyslu klasického „tělocvikového cvičení“ tě příliš neláká. Ale existuje obrovské množství druhů pohybu a určitě se mezi nimi najde nějaký, který by tě bavil. Právě objevení pohybu, který tě bude bavit a naplňovat, je totiž základním předpokladem k tomu, abys u sportování vydržela dlouhodobě a nemusela se k němu přemáhat. Zkus experimentovat a klidně si přizvat na pomoc kamarády. Když vás bude víc, budete se navzájem motivovat a bude vás to víc bavit. Zkus se také ve svém okolí podívat po nějakých pohybových kroužcích, které by tě bavily - nemusí jít nutně o sportování. Stejnou službu tvému zdraví udělá například i tanec. Věřím, že když budeš opravdu chtít, objevíš pohyb, který tě bude bavit, přinášet ti radost a nebudeš se k němu muset přemlouvat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Dobrý den poradno, pořád chci kamarádit se starší holkou. Píšeme si na instagramu a někdy se potkáme, ale ona mě nepozná. Nevím co dělat aby jsme byli kamarádky, protože ona je starší, ale já jsem mladší a naopak vyšší a větší než ona (protože už od narození jsem větší a silnější než ostatní). Bojím se že když se někdy budeme chtít setkat tak se mě lekne a potom už se mnou nebude kamarádit.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  rozumím tomu, že když si s někým píšeš a rozumíte si, ráda bys, abyste se stali kamarády. Nemyslím si, že by skutečnému přátelství měla vadit skutečnost, že jsi mladší než kamarádka. Pokud si rozumíte, máte podobné názory a máte si o čem povídat, nezáleží na tom, kolik je které z vás let. Přátelství stojí na úplně jiných základech, než je věk, vzhled, výška a podobně. Osobně znám spoustu přátelství i mezi dětmi a dospělými - i když je mezi nimi klidně věkový rozdíl padesáti let, nijak to nevadí a velmi dobře si rozumí. Věřím, že to bude i případ tebe a tvé starší kamarádky a vaše přátelství bude pokračovat i poté, co se setkáte mimo virtuální prostor.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku mám dotaz, jsem mám holku 💕 a myslíš že ji můžu dát pusu jen rychle.

  kluk, 12 let, 25. května

  Ahoj,
  popravdě si nejsem úplně jistá, jestli tvému dotazu rozumím. Pokud tou „rychlou pusou“ myslíš letmý polibek například na tvář nebo ústa, tak určitě můžeš - samozřejmě v případě, že s tím bude souhlasit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj :(
  Mám takový problém, můj kluk se se mnou rozešel, protože se mu líbí jiná 😭. Ale já ho pořád miluji a je strašně fajn. Vždy po škole mi platí Mekáč. Ta ,,jiná“, co mi ho přebrala, je hrozná coura (pardon za vulgaritu) a vůbec se spolu nebavíme. Jak ho mám získat zpátky. Moc ho miluji a potřebuji ho u sebe 😭. Bez něj nemá život cenu. Usínám s pláčem a pořád na něj myslím. Co mám dělat? :( 😭😭😭

  Anička, 13 let, 25. května

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že tě rozchod bolí. Když skončí vztah s někým, koho máme hodně rádi, je to vždycky bolestné a těžké. Bohužel neexistuje žádný způsob, jak přimět nebo dokonce donutit druhého člověka, aby měl někoho rád, pokud sám nechce. Vím, že je to pro tebe teď nepředstavitelné a těžké, ale postupem času tvá bolest přebolí, bude menší a menší, až zcela zmizí. A pak se ve tvém životě objeví někdo jiný, koho budeš milovat nejen ty, ale i on tebe - a bude si tvých citů vážit. Přeji ti, aby to bylo co nejdříve za tebou a mohla jsi zase hledět do budoucnosti s úsměvem a optimismem.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku mám dotaz, je mi 12 bydlím v Praze a chci jet vlakem do Plzně ale nechci aby o tom rodiče věděli nevím jak to udělat, přece jenom je to to celkem daleko ale mám tam nejlepší kamarády

  kluk, 12 let, 24. května

  Ahoj
  popravdě si nemyslím, že je to příliš dobrý nápad. Jet sám z Prahy vlakem do Plzně tajně a možná i proti vůli rodičů, je nejlepší způsob, jak si zadělat na hodně velké problémy. Připadá mi prakticky vyloučené, aby se to rodiče dřív nebo později nedozvěděli. Napadlo tě, jak se budou cítit? Jaký o tebe budou mít strach a jak budou velmi pravděpodobně naštvaní, žes je obešel a pustil se do takového dobrodružství, které může být i nebezpečné? Myslím, že mnohem lepší by bylo, kdybys rodičům na rovinu řekl, že své kamarády postrádáš a moc stojíš o to se s nimi vidět. Jsem si jistá, že společně dokážete najít kompromis a řešení. A rozhodně to bude bezpečnější a zodpovědnější, než aby ses vydal na cestu sám.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den poradno, za chvíli budu mít první menstruaci ale strašně se bojím že to bude bolet. Co mám dělat abych se tak nebála?

  holka, 11 let skoro 12 let, 24. května

  Ahoj,
  chápu, že jsi zmatená, nejistá a máš obavy. Jedná se o novou „věc“ ve tvém životě a je zcela přirozené, že máš strach z neznámého. Ale nemusíš se bát, menstruace obvykle nijak nebolí. Někdy je krvácení doprovázeno poněkud nepříjemnými „křečemi“ v podbřišku, nicméně ty ženy, které zažívají menstruační bolesti, si zkrátka vezmou slabý prášek proti bolesti a tím je problém vyřešen. Navíc jsou obvykle slabé bolesti v podbřišku přítomné jen na začátku krvácení a pak zeslabují. Ale jak už jsem řekla, rozhodně nejsou přítomné u každé ženy. Skutečně se nemusíš bát, protože případné nepříjemnosti spojené s menstruací jsou pouze drobné - ostatně menstruují ženy na celém světě a nijak to neohrožuje jejich zdraví, nebo psychickou pohodu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, jsem holka 14 let, měřím 160 cm a vážím 65 kilo. Podle BMI mám nadváhu, ale dle mého nazoru nevypadám jako člověk s nadváhou. Mamka mi říkala, že možná vážím tolik z toho důvodu, že hodně cvičím a tím pádem mám více svalové hmoty, která váží více než tuk. Myslíte, že je to možné? Nebo bych měla nějaké to kilo radši shodit? Předem děkuji za odpověď :)

  holka, 14 let, 24. května

  Ahoj,
  tvůj dotaz je velmi „záludný“ a je těžko ho zodpovědět. Máš pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje hmotnost opravdu výrazně vyšší, než by podle tabulek měla být. Ale na druhou stranu má pravdu i tvoje maminka v tom, že svaly jsou skutečně těžší než tuk - a to je právě i úskalí měření BMI, protože jde o pouhý matematický vzoreček, který nikdy nemůže zohlednit poměr svalů a tuku. Nicméně to, jestli je tvá vyšší hmotnost skutečně zapříčiněna velkým množstvím svalů, nikdo z poradny na dálku nedokáže posoudit. Bylo by proto určitě dobré, kdyby ses objednala k odborníkovi (například výživovému poradci, ale klidně i pediatrovi), který posoudí, jaká je tvá situace. Orientační přehled můžeš získat i na měření InBody, které nabízí vybrané lékárny, a které ukazuje, kolik tuku a svalové hmoty máš v těle.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, je mi 12 a chci aby mi už vyrostli vousy ale nevím jak na to potřebuji pomoct.

  kluk, 12 let, 23. května

  Ahoj,
  růst vousů nijak neurychlíš, protože je spojen s pubertou, respektive dospíváním a začíná tehdy, když je tělo dostatečně zralé a produkuje správné množství správných hormonů. Ještě budeš muset nějaký čas počkat, ale neboj se, mohu tě ujistit, že za pár let ti vousy určitě narostou.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj! Nejspíš mi odpoví zase Barunka tak jí předem moc děkuji. A taky dekujuu za předchozí odpověď.

  Budu mít nejspíš v létě rovnátka, totiž 1.6. jdeme s maminkou na konzultaci a otisky. A můj dotaz zní : Nasadí mi rovnátka, když mi rostou všechny sedmičky v zadu?

  Předem díky za odpověď :)

  holka, 12 let, 21. května

  Ahoj,
  i já ti velmi děkuji za milou zprávu a jsem ráda, že ti moje odpověď pomohla. Moc ráda bych ti pomohla i tentokrát, ale obávám se, že nyní tě budu muset zklamat. Bohužel nikdo z nás není stomatolog, ani ortodontista - a zrovna rovnátka jsou velmi individuální záležitostí. Ze své vlastní zkušenosti vím, že existují případy, kdy se rovnátka nasazují i v případě, že zuby stále rostou. Ale stejně tak znám i ortodontisty, kteří u některých případů čekají až na to, kdy bude vývoj chrupu dokončený. Bohužel netuším, jaký je právě tvůj případ, ale určitě se to na konzultaci u ortodontisty dozvíš a všechno ti tam vysvětlí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Ahoj
  Jsem u dědy na venkově, tady bydlí i moje sestřenice. Je jen o rok starší než já a byli jsme fajn kamarádky, ale teď si nerozumíme. Byla jsem dnes na hřišti kde byla i má sestřenice(Monika) s nějakýma holkama. Slušně jsem je pozdravila ale ony mě ne. Monča řekla jen ahoj ale už neřekla jména kamarádek a ani mě nepředstavila kdo vlastně jsem. Stála jsem tam jak duch bez těla. Za chvilku jsem odešla protože mě to tam nebavilo. Šla jsem tedy zpátky za dědou. Holky jsi mě asi nevšimli to stejný udělal děda. Nevím jestli si myslí že jsem člověk co nic nepotřebuje a nic ho netrápí nebo jsem neviditelná. Já nejsem ten člověk co na sebe upozorňuje průsery. Co mám dělat aby si mě všimli?

  Mája, 11 let, 21. května

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že jsi se dostala do tak nepříjemné situace a velmi dobře si umím představit, jak jsi se cítila a jak ti to bylo líto. Chování tvé sestřenice skutečně nebylo v pořádku a bylo dost necitlivé. Pokud člověka navíc zklame někdo, komu důvěřoval, je to o to horší. Myslím si, že by sis v první řadě měla promluvit se svou sestřenicí. Řekni jí, že ti celá situace a její chování bylo velmi nepříjemné, mrzelo tě a zeptej se jí, jaké k němu měla důvody. Možná si ani sama neuvědomila, jak tě její ignorování zraňuje. Nebo jestli třeba „machrovala“ před svými kamarádkami. Ale v každém případě by bylo dobré si to mezi sebou vyříkat, aby toto nedorozumění nezůstalo „viset“ mezi vámi. Bylo by škoda, kdyby vaše dlouholeté přátelství skončilo kvůli jedinému dni. Neboj se popsat jí své pocity. Věřím, že tě pochopí, zamyslí se nad svým chováním a příště se k tobě bude chovat lépe.
  Držím ti palce!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj, je mi 12 a půl a mám každý den výtok ale měsíčky nemám. Je to normální?
  A proč mám vlatsně výtok ? A proč KAŽDÝ DEN!?

  děkuji za odpověď

  sanka, 12, 5 let, 21. května

  Ahoj,
  ve dvanácti letech je zcela normální, že se menstruace ještě nedostavila. Nástup menstruačního krvácení je velmi individuální a některé dívky jej mohou dostat až třeba v šestnácti letech - a i to je zcela normální. Žena zkrátka začne menstruovat v okamžiku, kdy je její tělo dostatečně zralé.
  Intenzivní výtoky jsou potom také zcela běžnou součástí dospívání. Souvisí s hormonálními změnami a pokud nejsou spojeny s pálením, svěděním, nebo bolestmi, není obvykle potřeba je řešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám dotaz co se týče lásky.....
  Ve škole je láska skoro na denním pořádku ale přije mi že to není taková láska jako dřív že se prostě klukovi líbyla nějaká holka a tak se s ní zkamarádil atd. No ale teď mi přijde že ve školách je láska něco jako zboží....Kluci dělají jako že někoho milujou ale není to pravda chtějí jen machrovat. Holky si zase vybírají mezi kluky a pořád je to nějaké: Hele koukejte ten má ale pěkný vlasy atd. Proč!??? s jednou holkou jsem se kamarádil ale teď se zajímá jen o kluky kteří vypadají hezky. Nejhezčí kluk v naší třídě je strašnej debil a pořád někomu ubližuje někdy i holkám ale uběhne sotva den a už jsou kolem něj davy. nechápu to proč to tak je? dří mohl být každý jaký chtěl a záleželo jak se kdo choval nebo s kým si rozumněl proč to tak nezůstalo?

  předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 21. května

  Ahoj,
  jsem si jistá, že to, o čem říkáš, že je na denním pořádku, ve skutečnosti nemá s láskou vůbec nic společného. Jste ve věku, kdy se teprve v mezilidských vztazích začínáte pomalu orientovat a je sice možné, že si tví spolužáci hrají na to, že s někým chodí, nebo že se „zamilovávají“ na potkání, ale skutečná láska vypadá jinak. Stojí na vzájemné úctě, důvěře, toleranci, ale třeba i na tom, že se partneři navzájem posouvají dál. Vyzrálí lidé se do sebe rozhodně nezamilovávají proto, že ten druhý má hezké vlasy, nebo modré oči. I když chápu, že je pro tebe nepříjemné to sledovat a nerozumíš tomu, ale mohu tě ujistit, že až časem potkáš skutečnou lásku, nebude se tvoje partnerka zajímat o tak povrchní věci, jako je barva vlasů, ale bude pro ni důležité, jak se chováš, jaké máš názory a podobně. Ber to tak, že to, co kolem tebe probíhá, jsou pouhé hry dospívajících dětí, které se hledají, ale s opravdovými vztahy to nemá nic společného. Nenech se tím proto otrávit a věř mi, že až se ve tvém životě objeví láska, poznáš to a tohle rozčarování z povrchnosti zmizí.
  Měj se moc hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol..Jsem tu nová! Takže bych se chtěla zeptat ohledně mences.. Mám 12, 5 a ještě to nemám. Skoro všechny holčiny od nás ze třídy a z tancování to už mají.. Já se na to strašně moc těším, ale nevím jestli je následující pravda: Prej je věk ve kterém to dostaneš dědičný po matce, babičce.. Noo a mamka to dostala až ve 14ti..Kamarádka která to má, to dostala nedávno a je jí 12.No a jde o to že její mamka to taky dostala ve dvanácti.. Moc se na menses těším, ale bojím se že to dostanu mezi poslednima (v těch 14 ti noo)

  holka, 12 let, 21. května

  Ahoj,
  vítáme tě mezi námi a protože vidím, že jsi vzápětí položila i druhý dotaz týkající se výtoků a toho, zda mohou být předzvěstí menstruace, dovolím odpovědět i na ten v rámci jedné zprávy.
  Co se týká věku, ve kterém nastoupí menstruace, ten je velmi individuální a nedá se předem předpovídat. Ačkoli někdy může skutečně korespondovat s věkem, v němž začala menstruovat matka dívky, a některé výzkumy to i naznačují, určitě to není pravidlem. Záleží především na tom, jak je tělo zralé a vyvinuté. Ve svém věku máš na menstruaci ještě spoustu času a většinou se uvádí, že je zcela normální, pokud dívka dostane menstruaci do šestnácti let.
  Ohledně tvého dotazu na výtoky ti mohu sdělit, že četné výtoky většinou provází dospívání, což znamená, že se tvé tělo vyvíjí. Mohou být skutečně znamením, že menstruace v dohledné době přijde, ale stejně tak je možné, že si na ni budeš muset ještě pár let počkat. Obě dvě varianty jsou zcela v pořádku a nemusíš se jimi trápit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol, ráda bych se zeptala protože mám kluka který má 13 a půl a bojím se že jednou no..prostě že bude popředu (jako že jemu už 15 bude a mě ne doufám že víte co tím myslím ;)) a bude na mě muset čekat a bude to divné. Mám strach že mě kvůli tomu opustí.

  sanka, 12 let, 20. května

  Ahoj,
  vím, co tím myslíš a musím ti odpovědět, že tvé starosti jsou velmi předčasné a nemá smysl je teď řešit. Pohlavní styk a vůbec jakékoli intimnosti můžeš mít nejdřív v patnácti letech a ani potom není kam spěchat. Je úplně nesmyslné se tři roky předtím zabývat pochybnostmi, jestli tě tvůj přítel opustí, když se s ním odmítneš milovat. I kdyby tomu tak bylo, bylo jednoznačným znamením, že pro něj váš vztah není důležitý a jde mu jen „o to jedno.“ Nicméně, jak už jsem uvedla, v tomto věku je to skutečně předčasné. Měla by sis užívat bezstarostného kamarádství a nehloubat na tím, jestli na tebe bude chtít někdo tři roky počkat. Pokud o tebe skutečně stojí, počká klidně i deset let.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Víte, dneska má každá dvanáctiletá holka kluka. A polovina dětí pod 15 měly francouzáka, někdy i něco víc. Jenom já furt nic. Mě by zajímalo, proč maj jako desetiletý holky kluka a říkaj tomu vážnej vztah, proč všichni maj někoho, když je to vlastně nezákoný. :(

  holka, 19. května

  Ahoj,
  na to existuje jednoduchá odpověď, desetileté děti tvrdí, že mají kluka/holku, protože jsou ještě nezralé a vůbec netuší, co ve skutečnosti opravdový partnerský vztah znamená a jaké jsou jeho atributy. Věř mi, že nikdo z dvanáctiletých dětí není mentálně ani tělesně zralý na to, aby měl skutečný partnerský vztah, ale pouze si na něj hrají. Je to nesmyslná snaha o postaršení, přičemž si neuvědomují, že právě to je projev jejich nezralosti. Přitom neexistuje jediný důvod, proč se snažit vztahy uspěchat. Mají před sebou celý život a až na to budou dostatečně zralé, opravdová láska se objeví. Takže se nemusíš ničeho obávat a klidně nech věcem volný průběh.
  Měj se hezky!
  Bára