Odpovědi uživatelky BáraV

Celkem zodpověděla dotazů: 1205

Holky a láska

Ahoj, potřebovala bych poradit.
Miluju kluka (M), který mě ne, ale nadále jsme přáteli, už jenom kvůli tomu, že spolu trénujeme. Nedávno mi vyznal city jiný kluk (A) a já mu řekla, že cítím to stejné, i když to nebyla pravda, protože jsem ho nechtěla zklamat. No, a začali jsme spolu s A chodit. Já pořád myslím na M, protože cítím, že ho pořád miluju, i když mě zklamal. Na A se mi líbí jenom jeho vzhled, ale M miluju a vlastně ani nevím proč. Co mám dělat?

Karolína, 15 let, 21. srpna

Ahoj,
to je velmi složitá situace, ale zkus se vžít do role svého přítele (A). Chtěla bys, aby s tebou chodil někdo, kdo by tě vlastně neměl rád, ale líbil by se mu jen tvůj vzhled? I když by ve skrytu miloval někoho jiného? Určitě ne. Proto si také myslím, že by bylo fér přiznat mu, že k němu nechováš ty stejné city jako on k tobě. Určitě to nebude příjemné, ale také to bude zcela jistě lepší a férovější varianta, než mu dodávat falešnou naději. Možná zůstanete kamarádi, možná se časem tvoje city k němu změní, třeba se nakonec dáš dohromady s M, anebo potkáš někoho úplně nového. U všech vztahů se ale chovej tak, jak bys chtěla, aby se ostatní chovali k tobě. Předstírání a klam nikdy nevede k ničemu dobrému.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj Alíku, mám takový problém můj kamarád je na mě hodně zlý. Někdy s ním chodím do parku. Zároveň to ale není nedobrovolné. Někdy si rozumíme, ale potom třeba po půl hodině si na mě začne vylívat jeho zlost. Nevím proč, nic mu nedělám. Už od mé 4 třídy vím že je poněkud agresivní, ale že až tak??? (v tu dobu chodil do 8 třídy, teď je ve druháku a je mu 17 let, mne je 13 a půjdu do 7 třídy) pořád se vídáme. Někdy je fajn, ale jeho přehnaně agresivni chování my vadí. Občas mě i udeří, k tomu přede mnou kouři a skoro me do toho nutí taky abych si s nim dala. Říká že jsem nesnesitelná a moc mluvim tak mi rad zacpává pusu ( rukou). Prosím poraďte co mám dělat a jestli je nějaký způsob jak ho uklidnit nebo se s nim nestýkat. Předem dekuju za odpověď. s pozdravem Terka

holka, 13 let, 21. srpna

Ahoj,
chování tvého kamaráda, které popisuješ, rozhodně není v pořádku a dost váhám i nad označením „kamarád“, protože takto se rozhodně kamarádi nechovají. Polož sama sobě otázku, jestli ti kontakt s ním dává vůbec něco příjemného. Respektive, jestli to příjemné výrazně převažuje jeho agresivitu a nepříjemné věci, které ti dělá. Uvědom si, že kamarádství by mělo být založené na vzájemné úctě, respektování, důvěře a mělo by vám oběma přinášet příjemné pocity. Pokud tě někdo bije, nutí tě kouřit, zacpává ti pusu, nebo ti říká, že jsi nesnesitelná, rozhodně to není tvůj kamarád. Popravdě nevidím jediný důvod, proč by ses s takovým člověkem měla dobrovolně stýkat. Na tvém místě bych „kamarádovi“ řekla, že jeho chování odmítáš respektovat, je ti nepříjemné a proto už s ním chodit ven nebudeš. Určitě si dokážeš najít skutečné kamarády, kteří tě budou mít rádi takovou, jaká jsi a nebudou ti ubližovat.
Měj se hezky!
Bára

Povolání

Ahoj,
Mám dotaz k povolání. Vím že když mi je 11 (skoro 12) tak se můžou mé názory, zájmy a tak dále změnit, ale už pár let mě zajímají dvě povolání. Takže chtěla bych být vývojář počítačových a mobilních her, nebo něco podobnýho nebo pilotka. A můj dotaz se týká pilotování. Takže vadí že jsem holka? Mohla bych být pilotka když jsem krátkozraká? Měla bych jít po základce na gympl? Myslím že kdybych šla tam, tak mě může připravit na obě povolání ale nevím. Předem díky za odpověď

holka, 11 let, 21. srpna

Ahoj,
to, že jsi holka, rozhodně nevadí. Existuje i spousta velmi úspěšných pilotek. Pokud jsem dobře pátrala, nevadí ani krátkozrakost (samozřejmě musíš nosit adekvátní brýle, nebo čočky). A nejlepší variantou je skutečně gymnázium, po kterém poté můžeš případně jít na dopravní fakultu.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,
už asi rok tajně cvičím.. Cvičím, protože mě to baví. Ale přijde mi trapné cvičit např. Před rodiči, protože celá naše rodina není vůbec na sport.. Jako kdybych dělala třeba tenis, tak jim to přijde víc v pohodě a tolik to neřeší.. Ale sporty mě až tak nebaví.. Vlastně jim to nechci říct (nebo třeba před nimi cvičit), protože by pak měli otravné kecy jako ,,Jasněě, určitě cvičí aby se líbila klukům" atd. A to mi hrozně vadí, tak jsem cvičení tajila.. Teď mě mají za holku, co vůbec nesportuje, a kdybych začala najednou cvičit před nimi, bylo by to divné. Sice by to bylo lepší pro mě, ale měla bych hrozně špatný pocit a asi bych se styděla.. Chci prostě ukázat svou pravou já, ale nedokážu neřešit názory ostatních..

Anna, 20. srpna

Ahoj,
popravdě příliš nerozumím tomu, proč před nimi své cvičení tajíš. Cvičení a sportování vůbec je přece aktivita, která zasluhuje spíše obdiv a uznání než posměch. Jsem si jistá, že když tvé okolí uvidí, že dlouhodobě a pravidelně sportuješ, naopak ocení tvou sebedisciplínu, vytrvalost a cílevědomost. Chápu, že nechceš cvičit před svědky, protože to není každému příjemné, ale není přece důvod tvářit se, jako kdybys dělala něco špatného a zavrženíhodného, když si jdeš zacvičit. Klidně jim můžeš říci, že cvičíš v soukromí, protože je ti to tak příjemnější. Co se týká důvodů, kvůli kterým cvičíš, ty jsou čistě tvou věcí. I kdyby jsi cvičila pouze proto, aby ses líbila klukům, není na tom nic divného nebo odsouzeníhodného. Je to tvoje tělo a tvoje volba.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Zdravím,

s bratrancem jsme zaměřily na nás společný projekt, na kterém delší dobu pracujeme. Jednou z fází ovšem je získávání peněz. Jakožto děti mladší 15ti let nemůžeme jít skládat burgery do Mekáče, tedy provozovat brigádu. Bydlím na samotě u lesa a bratranec v městečku chatařů a dovolenkářů. Navíc nechodíme do stejné školy, takže máme jiný rozvrh a já se obvykle vracím domů ve 4. Podomní prodej nebo něco podobného proto nepřichází v úvahu.
Myslím si, že umím dobře kreslit, upravovat fotky, obrázky (loga bannery a podobně) a i třeba videa. A právě to bych chtěl nějak uplatnit. Nevím ale, kde a jak začít. Mohli by jste mi, prosím, poradit kde se mám s těmito zkušenostmi uplatnit? Za odpověď děkuji.

kluk, 13 let, 19. srpna

Ahoj,
je sympatické, že máš před sebou cíl a chceš pro jeho dosažení něco udělat a vydělat si nějaké peníze. Bohužel máš pravdu v tom, že před dosažením patnácti let pro vás žádná brigáda nepřipadá v úvahu. Tedy ani žádné komerční upravování fotek, tvorba log, bannerů a podobně. Jediný legální způsob získání peněz, který mě vzhledem k vašemu věku napadá, je placená pomoc, na které se domluvíte se svými rodiči, příbuznými, nebo známými. Věřím, že když se se svým plánem svěříte rodičům, ocení vaši snahu a to, že pouze nestojíte s nataženou rukou a neočekáváte, že vám peníze automaticky dají. Určitě se vám podaří společně najít nějaké řešení a třeba vymyslíte nějakou práci či pomoc, za kterou by vám na váš projekt mohli přispět. Případně se mohou zeptat svých známých, jestli by nepotřebovali za malý poplatek pomoci například se zahradou a podobně.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a poradno.
Hrozně ráda si vyrábím a baví mě to. Problém je v tom že nevím co si vyrábět. Zkoušela jsem hledat na internetu ale většinou se mi výrobky nelíbily. Nemáš doporučení na nějaký web nebo přímo na nějaký ten výrobek? Předem děkuji za odpověď.

Martina 12 let, 19. srpna

Ahoj,
je skvělé, že tě baví vyrábění. Odkaz na konkrétní výrobek ti sem dost těžko můžu zkopírovat, protože kreativita je vždy záležitostí osobního vkusu a tvůj samozřejmě neznám, protože neznám osobně ani tebe. Moje kamarádky, které se vyrábění a rukodělným výrobkům věnují, si však nemohou vynachválit Pinterest, odkud čerpají inspiraci. Pokud mohu soudit, jejich výrobky jsou úžasné a mě osobně se velmi líbí, proto věřím, že tam najdeš inspiraci i ty.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, mám takový problém.Začnu ot začátku když jsem se narodil tak od nás otec odešel a neměl o mně žádný zájem jenom posílal peníze. My jsme s mamkou zůstaly samí, mamka měla jednu nejlepší kamarádku která taky zůstala s dcerou sama. Takže jsme se dost často navštěvovali, a ja jsem se zamiloval do ti její dcery. Když mi bylo 10let tak mamka bohužel dostála rakovinu a umřela, Prombel byl že jsem neměl žádnou rodinu jak už jsem psal otec se o mně nezajímá ani nepřišel mamce na pohřeb, měl jsem jenom jednu babičku která už byla v domově důchodců. Mnel jsem štěstí a neskončil jsem v domově protože si mě osvojila matčina kamaradka o které jsem už psal. Jenom že ja jsem nepřestal milovat tu její dceru ,snažil jsem se odmilovat ale nejde to. Pořád na ní myslím je úžasná a krásná. Jenom že ja vím že spolu nikdy nebudeme protože podle zákona to je incest. Prosím poraďte mi jak se mám chovat. Předmět děkuji za odpověď Ps tahle poradna je super

kluk, 14 let, 19. srpna

Ahoj,
předně musím říci, že tvůj osud by vystačil na několik životů a je neuvěřitelné, čím vším jsi si musel za svůj dosavadní život projít. Moc mě mrzí, co jsi musel zažít a s čím vším jsi se musel vyrovnat. Věřím, že tím jsi si svou dávku smůly vybrat a čeká tě už jen krásný a šťastný život.
Co se týká tvého dotazu; je bezvadné, že cítíš tak silné sympatie k někomu, kdo je ti blízký. Pokud jsou vaše sympatie oboustranné a časem by se z nich vyvinul třeba opravdový partnerský vztah, nemusíš se ničeho obávat, protože by se skutečně nejednalo o incest. Zákaz intimit a případného manželství se týká jen pokrevních příbuzných a to vy nejste, takže v tomto ohledu můžeš být zcela bez starostí.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Poděkování poradně

Ahoj poradno moc vás obdivuji a moc děkuji že mi radíte jste nejlepší??

Martinka 10 let, 18. srpna

Ahoj,
moc děkujeme za tvou zprávu a dovolím si poděkovat i za své kolegy z poradny. Jsme moc rádi, že můžeme uživatelům Alíka pomoci vyřešit některé z jejich problémů a tvá zpráva je pro nás důkazem, že naše práce má smysl. A to je moc krásný pocit!
Ještě jednou ti děkujeme!
Bára

Holky a láska

Ahoj aliku...Mám více otázek tak doufám že nevadí...1.otazka je že se mi líbí jeden kluk..Šla jsem s taťkou na jeden sraz a taťka zná toho co to pořádá a je tam jeho syn..A ten se prý právě líbí..Nevím jestli já jemu ale kouka se na mě často ale slovo neprohodime..je mi to líto protože se mi fakt líbí ??(predstavuju si že si s ním dávám pusu nebo objímám)viděla jsem ho jenom 2A furt jsem se na něho musela koukat(spíš 3ale to se mi nelíbil ale teď když jsem ho viděla tak prostě no..)
2.Kluci po mě koukají a nevím proč..Jsou to všichni mí spolužáci a je to docela blbý když se na tebe někdo skoro celou hodinu čumí jak nevím co..Ale od jednoho mi to nevadí ale nikdy jsem s ním nemluvila akorát pár dní před školou si delal srandu že Lucie v noci upije a usmíval se na me..A prostě si někdy říkám jaký by to bylo se s ním líbat
3.vim že mi je 13ale když jsem měla prvního kluka tak chtěl po mě pusu a to jsem mu ji dát nedokázala ale teď mě to láká prostě se a někým líbat..

holka, 13 let, 16. srpna

Ahoj,
i když jsi položila hned několik otázek, dovolím si odpověď na ně sloučit do jedné. Píšeš o dvou klucích, kteří se ti líbí, a se kterými si představuješ, že by ses líbala. Zároveň píšeš, že se u tebe čerstvě objevila touha s někým se líbat. Troufám si říct, že všechny tyto pocity, emoce a citové zmatky už tradičně patří k dospívání. Během něho se psychika člověka výrazně mění i v důsledku hormonálních změn a je úplně normální, že existují období, kdy se člověk sám v sobě nevyzná. Zdá se mi, že právě takovým údobím právě procházíš.
Myslím, že si klidně můžeš začít s oběma kluky povídat, pokud na to máš chuť. Třeba v nich získáš „jen“ nové kamarády a třeba váš vztah časem pokročí někam dál a dojde i na to líbání. Každopádně nemá cenu se do ničeho nutit a je zcela normální a úplně v pořádku, že ses odmítla se svým prvním klukem líbat, když jsi se na to ještě necítila. Určitě je v pořádku, že necháváš věcem volný průběh. Až budeš mít skutečný vztah založený na důvěře, toleranci, sdílení a silných citech, časem intimity, jako je například líbání, vyplynou samy od sebe a ani jeden z vás o nich nebude muset příliš přemýšlet.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den,
poslední dobou se snažím více o sebelásku, abych se měla více ráda, akorát nevím, jak se vyrovnat s různými narážkami na mě (např. Když někdo známý říká jak bych se měla chovat, jak by měla vypadat moje postava, moje názory atd...) Nevím jak se s tím vyrovnat a hlavně jak mám reagovat na kritiku.Poradíte mi prosím?

holka, 14 let, 16. srpna

Ahoj,
je výborné, že se snažíš najít pozitivní vztah sama k sobě a zároveň se snažíš naučit se reagovat konstruktivně na kritiku ostatních. Pozitivní vztah k sobě a vnímání kritiky ostatních se vzájemně nevylučují. Už proto, že s kritickými názory se budeš setkávat celý život a není dost dobře možné se jim vyhnout. Na druhou stranu kritika ostatních vůbec nemusí být negativní a často tě může posunout dopředu.
V první řadě se pokus nebrat si kritiku ostatních osobně. Člověk, který s tebou nesouhlasí, nebo tě kritizuje, tě klidně může mít rád, ale pouze se může snažit upozornit tě na nějaké chyby. Stejně tak je potřeba přistupovat ke kritice s odstupem. Kritika, stejně jako pochvala, představuje „pouze“ subjektivní názor jednoho člověka. To znamená, že může být relevantní, ale také nemusí. Místo toho, aby ses jí zbytečně trápila, zkus se na kritickou poznámku podívat s nadhledem a zamyslet se nad tím, jestli autor oné poznámky nemůže mít v něčem pravdu. Zamysli se nad tím, čím je asi jeho poznámka motivovaná (jestli ti chce uškodit, znejistit tě, nebo ti pomoci, varovat před chybami apod.). Třeba ti právě taková poznámka pomůže posunout se dopředu, nebo se vyvarovat zbytečných zklamání.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj alíku a celý týmu
Vzpomněla jsem si, že jsem sem kdysi chodila poněkud často a nevím, kam jinam napsat. Jsem holka, je mi 14 roků. V úterý jsem si na vnitřní straně stehna mahmatala takovou bulku. Je toto vážně blízko mezinoží. Ale na tom míště se neholim (ze by zarustal chloupek). Je toto takova kulicka pod kůži, kterou jsem schopna nahmatat. Pri pohybu neboli, jen kdyz na ni zatlacim nebo nejak saham. Netusim, co to je a dost se bojim. Zase nechci plasit a hned s tim bezet k lekari. Moc dekuji za odpoved

holka, 14 let, 15. srpna

Ahoj,
jsme rádi, že jsi se na nás obrátila a velmi rádi bychom ti pomohli. Bohužel nikdo na světě neumí stanovit spolehlivě diagnózu na dálku a online. Bylo by to velmi nezodpovědné. Pokud jsi si bulku nahmatala v úterý a v klidovém stavu nebolí, troufám si říci, že ještě pár dní můžeš s případnou návštěvou lékaře vyčkat. Může se jednat například o zvětšenou uzlinu, které se v těchto místech také nacházejí. Zvětšené uzliny jsou často reakcí na nějaké probíhající onemocnění (infekce, zánět...), nebo úraz a pokud se jedná o nějakou banalitu, během krátké doby by se jejich stav měl vrátit do normálu. Pokud bulku nahmatáš ještě za pár dní, určitě by ses měla k lékaři vypravit, aby zjistil její příčinu a navrhl adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj.
19.7 jsem poprvé dostala menstruaci. Skončila mi 26.7 a dneska 13.8 jsem jí dostala zase. Myslíte že to je normální u začínající menstruace? A asi za týden nebo za dva půjdu na 13letou prohlídku, myslíte, že kdybych to řekla doktorce, poslala by mě ke gynekologovi? Děkuju za odpověď

holka, 13 let, 13. srpna

Ahoj,
ačkoli nejsem gynekolog, troufám si říci, že je to na počátku začínající menstruace zcela normální. Menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby se „usadil“ a nabyl pravidelnosti. Může se stát, že intervaly mezi jednotlivými menstruačními krváceními jsou delší ale i kratší než standardních 28 dní. Na preventivní prohlídce se tě pediatrička velmi pravděpodobně bude ptát, jestli už menstruuješ a určitě není důvod, proč bys jí to měla tajit. Je klidně možné, že ti doporučí, abys absolvovala vstupní prohlídku na gynekologii, ale ani to není nic, čeho by ses měla obávat. Na prohlídku ke gynekologovi by ses měla přihlásit poté, co začneš menstruovat. Není to nic „za trest“, ale jde o tvé vlastní dobro. Prohlídka na gynekologii trvá jen pár minut, není nijak bolestivá, ani nepříjemná, a budeš mít jistotu, že je s tvým tělem všechno v pořádku a všechno probíhá tak, jak má. Určitě se proto neboj říci pediatričce, že už menstruuješ a zároveň požádej maminku, aby tě objednala na gynekologii. Pravidelné preventivní prohlídky jsou skutečně velmi důležité a nevyplatí se je podceňovat.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, mám takový problém. Už několik let se mi líbí jeden kluk. Je strašně sladkej a peknej. A rada bych s nim chodila, vzala si ho a žila bych s nim co nejdéle by se dalo. Parkrat jsem ho viděla v reálu, byl sice malej ale kluci rostou dele. Je starší o měsíc. Znám ho jen kvůli me kamosce která ma bratra, a ten chodi na fotbal. Když jsem u nich byla byl tam. Jednou jsme měli s kamosema na instagramu skupinu, a ja ho tam přidala. Ale chovala jsem se hrozně. Proste jako namachrovana fiflena. Snazila jsem se upoutat pozornost, a nějak mi to nemyslelo. Když mu kamoska napsala ze ho chci tak me začal nadávat, a říkat ze semnou nikdy nebude ze jsem jenom kráva. Ja jsem se potom snazila chovat mile, ale to už nepomohlo. Naschvál si našel holku a udělal s ni fotku jak ji dává pusu. Ja to ale nevzdávala a stále se snazila o nej usilovat. Tak jsem ho stalkovala a to se mu nelíbilo. Teď si me všude na sociálních sítích bloknul, a ja bych se s nim rada potkala. Nevím co dělat. On je ve skutečnosti fajn, ale nemá rad falešné lidi.. má to u nej cenu? Je to dobrý člověk, ale asi jsem se špatně představila. Nevíte jak se k němu dostat/potkat ho? Vím kde má školu a to je jediné. Jinak jednou jsem mu volala jestli nechce přijít do kfc (to už si me na jediné soc. Síti odbloknul) a říkal ze ne protože je unavený ale zněl mile.

holka, 13 let, 12. srpna

Ahoj,
je mi líto, ale moje odpověď tě asi příliš nepotěší. Pokud tvůj dotaz shrnu, sama uvádíš, že jsi se chovala hrozně, machrovala jsi a poté jsi ho stalkovala takovým způsobem, že si tě všude zablokoval. Zkus se vcítit do jeho situace a zřejmě sama uznáš, že by ses na jeho místě chovala úplně stejně. Chápu, že jsou situace, kdy se člověk snaží upoutat něčí pozornost tak urputně, že vrší jednu chybu na druhou, ale bohužel za to pak také musí nést důsledky. První špatný dojem se už jen velmi těžko napravuje a pokud o to skutečně stojíš, budeš muset být trpělivá. Rozhodně ničeho nedosáhneš tím, že ho budeš neustále kontaktovat a snažit se ho přemluvit, aby se s tebou sešel. Dle jeho reakcí je očividné, že o to nemá zájem a neexistuje způsob, jak donutit druhého člověka, aby začal mít někoho rád. Nejlepší bude nechat tomu volný průběh a až se někde potkáte, chovat se mile a přirozeně a „netlačit na pilu.“ Možná na tebe časem změní názor a začnete se kamarádit. Třeba postupem času vaše kamarádství přeroste i v něco víc, ale bez trpělivosti to určitě nepůjde.
Měj se hezky!
Bára

Milování

Ahoj Alíku a spol.,
Mám takový problém, a tím je ze se nemůžu zbavit touhy po sexu a sledování porna. Na porno se dívám jednou za měsíc, a vím ze je až od 18ti, a nechodila bych na nej kdyby se mi nezobrazilo bez upozornění v reklamě. Ale čím vic si ho poustim, tím vetsi mám touhu. Myslíte si, ze kdybych chtěla po klukovi abychom měli kondom, a zastrcil by mi ho jenom trochu, ze by to šlo? Čas od času masturbuju.

Nela, 13, 12. srpna

Ahoj,
na tvůj dotaz ohledně sexu před patnáctým rokem mohu odpovědět pouze, že by to rozhodně nešlo. Pokud uskutečníš pohlavní styk před tím, než dosáhneš patnáctého roku, dopustíš se trestního činu, za který můžeš být stíhána. Hranice patnácti let není určena jen tak svévolně, ale vychází z poznatků odborníků, podle kterých není člověk před touto věkovou hranicí na sex zralý a připravený. Což samozřejmě neznamená, že dosažením patnácti let se automaticky stáváš zralou. První milování je významný milník v lidském životě a mělo by vycházet z dlouhodobého vztahu postaveném na důvěře, toleranci, sdílení a silných citech a nikoli pouze z toho, že „máš chuť.“
Čímž se dostávám k tvému sledování porna. Tím se totiž dopouštíš dalšího přestupku. Před sledováním pornografického materiálu musíš odsouhlasit, že je ti víc než osmnáct let (což sama víš) a tím, že svůj věk zatajuješ a vědomě lžeš, se dopouštíš přestupku. Sledování porna je věkem omezené právě z důvodu nevyzrálé psychiky a možnosti poškození budoucích vztahů a vnímání intimity dospívajícího člověka. A sama, dle svých reakcí, vidíš, že toto omezení má svůj smysl. Jediné, co ti tedy mohu poradit, je, abys sledování porna okamžitě zanechala a odložila ho (stejně jako první pohlavní styk) o několik let.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno, chtěla bych se zeptat jak poznám menstruační výtok ale bez krve protože si myslím že mám výtok ale nevým zda má výpad takhle ďekuji za odpověď

Martinka?? 10 let, 12. srpna

Ahoj,
pravděpodobně máš na mysli výtok, který se v souvislosti s hormonálními změnami může objevit klidně i několik let před nástupem menstruace. Výtok si zcela určitě s ničím jiným nespleteš, protože kvůli němu budeš mít pravidelně zavlhlé, nebo přímo mokré kalhotky. Většinou je na spodním prádle i okem viditelný, protože má bílou, nebo lehce nažloutlou barvu. Ráda bych ještě zdůraznila, že zdravý výtok nikdy nesvědí, nepálí, ani není spojen s výrazným zápachem, nebo bolestmi podbřišku.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

ahoj, můžu se zeptat jestli 12- tiletá holka může nosit tampony?
budu ráda za odpověd.

holka, 12 let, 12. srpna

Ahoj,
zcela jistě může. Nenapadá mě jediný důvod, proč bys je nemohla používat. Naopak bych řekla, že tampóny vyhovují většímu množství dívek a žen než menstruační vložky, protože jsou nenápadnější a méně omezují v pohybu během menstruace. Pokud tedy chceš používat tampóny, zcela bez obav si je kup a používej je.
Měj se hezky.
Bára

Jiné téma

Ahoj, nevím přesně, jestli sem tenhle dotaz patří, ale potřebuji odpověď. Před pár dny mi již bylo 15 let a jsem členem Moravského Rybářského Svazu, snažil jsem se různé na internetu dočíst, zda mohu nebo nemohu chytat ryby na dva pruty. Chtěl bych se teda zeptat, když už mi bylo 15 let mohu chytat na dva rybářské pruty?

kluk, 15 let, 11. srpna

Ahoj,
nejsem sice rybář, ale našla jsem na toto téma množství článků na internetu a dočetla jsem se, že děti (respektive dospívají) mohou do patnácti let včetně chytat pouze na jeden prut. Jak jsem pochopila, jiné stanovy má Moravský rybářský svaz a jiný Český (tam nejsou omezení tak přísná). Pro úplnost kopíruji část stanov Moravského rybářského svazu:
Mládež do 15 let (včetně), do konce kalendářního roku, v němž mladistvý dosáhl 15 let, může na vodách mimopstruhových lovit na 1 prut. Dětem do 10 let se povoluje manipulace s udicí bez příslušných dokladů na jeden prut držitele povolenky staršího 18 let v rozsahu jeho oprávnění. Mládeži do 15 let se nepovoluje lov na živou rybku. Mládež od 16 do 18 let má stejná práva a povinnosti jako dospělý člen.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj
Vím že nejste ortodoncisti ale mám dotaz, 21.8.mi mají nasazovat rovnátka jenže mi ještě nedorostl špičák (je malý nešel by na něj nalepit zámeček)proto se chci zeptat zda jde že by mi ty rovnátka dali a na tom zubu by prostě ten zámeček nebyl a až by dorostl tak by ho dolepili. Moc děkuji za odpověď

holka, 12, 5 roku, 9. srpna

Ahoj,
obávám se, že sis na svou otázku už odpověděla sama. Moc rádi bychom ti pomohli, ale jak správně uvádíš, nikdo z nás není ortodontista a netroufám si proto odpovědět, protože k odpovědi nemám patřičnou kvalifikaci. Navíc si troufám říci, že situace a její řešení bude určitě velmi individuální a bude potřeba ji podle toho posuzovat. Za pár dní už budeš moci zeptat se přímo svého ortodontisty, který ti odpoví mnohem kvalifikovaněji a přesněji. Určitě se nestyď zeptat na cokoli, co tě ohledně tvých rovnátek zajímá, abys měla jistotu a byla klidnější.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Miluji mě dva kluci ze třídy ale já je ne co mám dělat

holka, 12 let, 31. července

Ahoj,
popravdě nerozumím tomu, proč bys s tím měla cokoli dělat. V životě tě ještě potká spousta situací, v nichž budou hrát roli neopětované sympatie (ať už z tvé strany, nebo ze strany někoho jiného). Člověk nikdy nemůže donutit druhého, aby ho měl rád, nebo ho dokonce miloval, pokud tam tyto city nejsou přítomny. Zkrátka se ke spolužákům chovej dál kamarádsky a pokud ti přímo složí vyznání, slušně a ohleduplně jim vysvětli, že ty k nim bohužel podobné city nechováš, ale moc ráda se s nimi budeš kamarádit. Ostatně třeba se postupem času a let vaše kamarádství změní na něco víc.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku Líbí se mi jeden kluk ale on mě bere Jako nejlepší kamarádku neví že ho miluju a bojím se když mu to řeknu že se se mnou nebude bavit Co mám dělat

holka, 12 let, 31. července

Ahoj,
to je velmi obtížná situace, protože je samozřejmě možné, že tvé obavy jsou správné a tvé vyznání může vaše přátelství poškodit. Respektive způsobit, že se kamarád v tvé přítomnosti bude cítit poněkud rozpačitě a z vašeho vztahu se vytratí spontánnost a nenucenost. Na druhou stranu přirozeně existuje i varianta, že ho tvé vyznání potěší, protože k tobě cítí to samé. Ostatně i skutečnost, že jste nejlepší kamarádi, vypovídá o tom, že si rozumíte, máte společné hodnoty i zájmy a je vám spolu dobře.
Ovšem nikdo ti pochopitelně nedokáže předem říci, jak na to tvůj kamarád zareaguje. Můžeš proto zvolit opatrnější postup, jemně a nenápadně mu naznačit, že bys stále o to, aby váš vztah byl víc než přátelský, a sledovat jeho reakci. Když dáš průběhu událostí čas a nebudeš „tlačit na pilu“, je pravděpodobnější, že se dokážeš v jeho reakcích lépe zorientovat a podle toho se i lépe rozhodnout.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára