Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Centrum Locika

  Celkem zodpovězěno dotazů: 397

  Odpovědi za posledních 58 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Sourozenci

  Ahoj, už dlouho jsem se odhodlávala psát, a rozhodla jsem se to napsat až dnes.

  Připadá mi že muj bratr je rozmazlený agresor. Je mu pouhých 7 let, ale i tak mi ubližuje jako kdyby mu bylo mnohem víc. Třeba dneska měl zlost a jen tak mi rozdrapal nohu do krve. Vůbec se mi nikdy neomluvil. Rodiče mi vždycky jen řeknou „hrajte si hezky“. Když se ho snažím preprat tak na to nemám sílu. Nedávno jsem kvůli němu musela jít i na šití. Vždycky se to s ním snažím vyřešit po dobrým ale on se mi jen na to vysměje. Dovolí si na mamku, která není žádná (nevím jak to rict) prostě poseroutka nebo takhle, asi chápete. Ale na tátu, který je extrémně přísný si nic nedovolí. Je mi mamky tak líto, ale ja jí neumím pomoct. Tý nikdy nic neudělal, ale proste si na ní dovoluje. Já si na něj nedovolím protože vím, že bych skončila blbě. Mě to prostě hodně štve a furt kvůli tomu brečím. Zkoušela jsem to i po zlým, ale nic.
  Tátovi naslibuje vše ale nic nesplní.

  Už nevím co mám dělat, jen jsem to chtěla někomu hodně zkráceně říct.

  holka, 10 let, 30. srpna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Je dobře, že ses rozhodla o tom, co prožíváš doma napsat. Věřím, že to, jak se k tobě chová mladší brácha, způsobuje hodně vzteku i lítosti. Rozhodně to není správné chování a neměl by si to k tobě dovolovat ani tehdy, když je mladší než ty. Píšeš, že si dovoluje i na mámu, která s tím také nic nedělá. Je ti jí dokonce líto a nevíš jak jí s tím pomoci. Je vidět, že je to problém pro vás obě. Možná by bylo dobré si o tom spolu pořádně popovídat. Řekni mámě o tom, co ti brácha způsobuje a co kvůli tomu prožíváš. Zeptej se i ty jí, jaké to pro ní je a co by ona doporučila s tím dělat. Řekni jí, že i ty máš právo na to, aby ses doma cítila dobře a bráchy chování vůči tobě ti to hodně narušuje. Můžete být v tom spojenci a vymyslet spolu způsob, jak se vůči bráchy chování chránit.
  Můžeš si o tom promluvit i s tátou, jestli k němu máš důvěru. I jeho požádej, ať ti poradí, co bys měla dělat. Otevřeně mu řekni o tom, jak ti to vše znepříjemňuje život a že by sis přála aby si to brácha vůči tobě nedovoloval. Doma by ses měla cítit v klidu a bezpečí. A pokud se musíš neustále bránit, být na pozoru, být v napětí nebo mít konflikt s bratrem, tak tomu tak není. Rodiče by se měli postarat o to, aby bylo doma dobře vám oběma s bráchou. Zkus s nimi o tom takto promluvit. Držím ti palce. Poradce Centra Locika.

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a spol.,
  Mám dotaz je mi 13 skoro 14 let a mam pořad dost malá prsa všechny spoluzačky i z nižších ročníku uz mají docela velká prsa a já furt nic spolužáci ze mi za to pořad posmívají a říkají mi ze jsem plocha nebo „dálnice“. Nedal by se ten růst prsou nějak urychlit nebo zvětšit prsa?
  Předem Dekuji za odpověď
  PS: omlouvám se za pravopisné chybi

  holka, 13 let a 10 měsíců, 3. září

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že máš oproti svým spolužačkám menší prsa a spolužáci se ti kvůli tomu posmívají. Tělesný vývoj je u každého individuální a každý rosteme a vyvíjíme se jiným tempem a způsobem. Rozumím tomu, že ti je nepříjemný posměch spolužáků. A vývoj prsou bohužel zdravým způsobem urychlit nejde. Můžeš pracovat na tom, aby jsi měla pěknou postavu, se kterou budeš spokojená. Např. sportovat, mít zdravý životní styl, dobře jíst, spát. Můžeš pracovat na tom, aby ses psychicky cítila dobře. Určitě víš, co tě baví, zajímá, co máš ráda, co prožíváš jako dobré. Tak tomu dávej ve svém životě co nejvíce místa. Udržuj se v dobré náladě. Setkávej se s kamarády, se kterými se cítíš dobře. Velikost prsou je pouze jedna součást toho, co je vzhled dívky a určitě se na ní nestaví hodnota této osoby. Tak se zkus víc věnovat tomu, co ti dává pocit sebehodnoty jiným způsobem. A to ti pomůže udržet si větší odstup nebo dokonce ignorovat to, co ti říkají spolužáci. Nyní jsi ve věku, kdy vývojové rozdíly mohou být víc nápadné. Ale vše se časem srovná a také se nebudeš pohybovat mezi spolužáky, pro které je toto téma tolik předmětem zájmu a pozornosti. I to vezmi v úvahu. Prostě jsi nyní ve věku, kdy vás tělesný vývoj vzájemně velmi zajímá. V pozdějším věku, nebudou spolužáci věnovat tolik pozornosti tomu, jak se která dívka vyvíjí. Ale spíš tomu, jak se kdo chová a jak celkově působí. Držím ti palce, abys v klidu a s nadhledem překonala toto období. Určitě vše bude postupně lepší. Pokud by tě tvůj tělesný vývoj i nadále trápil, tak ti doporučuji se obrátit na tvého dětského lékaře a zeptat se ho na to. Určitě bude mít v tvé kartě záznamy o tvé dosavadním růstu, vývoji a případných tělesných obtížích. Poradce Centra Locika.

  Sport

  Ahoj, někdo kdo mi teď odpovídá, doufám že máš dobrý den..
  Píšu s problémem, který mám ve škole. Konkrétně se to týká tělocviku. Já nejsem stavěná na sporty, ne že by mě některé nebavily, ale prostě mi nejdou. Jakože jsem v nich opravdu katastrofická. A když něco pokazím při nějakým skupinovým sportu, tak na mě hned začnou všichni křičet. Že jsem nejhorší, neschopná, a ať umřu. Kdyby mi nešla třeba matika, tak jsou všichni v pohodě, protože na matice přece nezáleží, je trapná. Včera zrovna jsme házeli krikeťákem, tak tam poslouchám.. „28, 17, 22.“ Pak přijdu na řadu já, slyším „8“ a už se mi derou slzy do očí. Je to sice úplně normální, takhle to je snad ve všech školách, ale prostě ne. Já to trpět nechci. Prosím, co mám dělat?

  holka, 12 let, 15. září

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí jak se k tobě chovají spolužáci kvůli tomu, že ti to nejde při tělocviku. Popisuješ to, že podáváš opravdu slabé výkony. Ale to samo o sobě by tě nejspíš netrápilo, kdyby tu nebyl ten posměch spolužáků. Spolužáci by se k tobě neměly takto chovat. Je to úplně normální, že každému něco nejde a je v něčem slabší a v něčem silnější. Sama píšeš, že pokud by šlo o matematiku, tak by to bylo všem jedno. Ve tvé třídě ale z nějakého důvodu je velká pozornost věnována tomu, co se děje při tělocviku. V ostatních předmětech nic takového nezažíváš? Je to opravdu mířeno pouze na ten fyzický pohyb? Zkus se víc zaměřit na to, jak ti mezi spolužáky je při ostatních předmětech a také o volném čase. A pokud se jinak mezi spolužáky cítíš dobře, nebo alespoň ne tak jako při tělocviku, tak ti doporučuji se nad ty hodiny tělocviku víc povznést. Zkus ty sama to nebrat tak vážně a sama přijmi to, že ti to prostě nejde a tak to je. V každé skupině dětí se najde někdo, komu ty praktické, pohybové aktivity nejdou. Může to být způsobeno i určitými těžkostmi v nervové soustavě, kdy tělo tzv. neudělá to, co si přeje hlava. Nebo tu je snížená schopnost koordinace pohybu nebo nesprávné vnímání toho, kam má pohyb mířit a v jaké síle. Vše je možné probrat se školní psycholožkou. Zkus za ní zajít, třeba ti dá nějakou radu jak celkově pohybové schopnosti rozvíjet a zlepšovat. Zkus o tom třeba promluvit i s učitelem či učitelkou tělesné výchovy. Třeba ti také dá nějaké tipy a bude dobře aby o tom, co tě při tělocviku trápí věděl/věděla. Ze strany spolužáků je to nefér, když se ti smějí za něco za co nemůžeš. Ale celkově bude pro tebe lepší, když se tomu třeba i ty sama zkusíš zasmát a řekneš si, „no jo, tak mě to nejde“ a budeš si udržovat víc dostup do těch pocitů, které to v tobě vyvolává. Jsi na to nejspíš už hodně citlivá a proto tě ty projevy spolužáků takto srážejí. Zkus si toho nevšímat a nebrat to tak osobně. Spolužáky v tom nyní teď nejspíš nezměníš ale můžeš změnit to, jak ty sama vnímáš a bereš. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj Alíku,
  mám dotaz týkající se školy. Předem děkuji za odpověď.
  Stalo se to jednou kdy jsme měli den na problémy ve třídě a pod. Myslela jsem si že by to mohlo být v pohodě. Jenže se tam objevila věc že já jednu holku šikanuji. Většina dalších(holek) jí v tom konkurovala. Já jsem se s ní moc ani nebavila ( max. když ode mne chtěla úkol nebo tak ). Cítila jsem se před učitelkou i ostatními špatně. Chtěla jsem udělat cokoli aby to skončilo.(Nejsem zrovna člověk který na někoho řve nebo by ho dokonce šikanoval). Dějí se mi i jiné věci např. vysmívají se mi když mi něco nejde atd. Díky tomu se netěším do školy( převážně když má být některá z podobných hodin nebo na tělocvik ) Nevím co mám dělat , protože když se něco odehraje propadám panice. Zkoušela jsem psycholožku ,ale moc mě neporadila. Učitelky se mi zastávají ale to pak je ještě horší.
  Ještě jednou děkuji za odpověď jestli nějaká vůbec je.

  holka, 12 let, 1. září

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že si na tebe stěžovala jedna spolužačka kvůli šikaně. Vnímáš to jako neoprávněné a nespravedlivé označení. Ty sama sis jí ani nevšímala a naopak špatně se k ní chovaly spolužačky jiné. Ona ale označila tebe. Naopak ty sama zažíváš nepříjemné chování ze strany ostatních, posměch a jiné shazování. Dokonce to řešila s tebou učitelka nebo školní psycholožka. Hodně se tím zhoršil tvůj vztah ke škole, do které se teď netěšíš. Myslím si, že by bylo dobré, abys o tom, co se ti děje a jak to prožíváš mluvila s psycholožkou opakovaně. Je možné, že si neuvědomila to, jak vážný problém to pro tebe je. Bude dobré, když promluvíš o tom, že prožíváš paniku, že máš kvůli tomu zhoršenou náladu, možná úzkosti. Opravdu to je velmi náročná situace. A tvé negativní pocity, které kolem toho prožíváš, jsou plně pochopitelné a běžné v takových situacích. Měl by ti s tím někdo pomoci. Buďto školní nebo jiný psycholog. Třeba v pedagogicko-psychologické poradně. Můžeš také zkusit, jako první krok, obrátit se na náš chat. Ten je anonymní, najdeš zde dětské poradce, kteří mají zkušenost s dětmi, které prožívají podobné věci, jako ty popisuješ. Situaci můžete podrobně rozebrat a doporučí ti pak díky tomu lépe další možné kroky , co dělat, aby se ti ulevilo. Tak se neboj a zkus o tom, co tě ve škole trápí, napsat. Chat najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený každý den, od 13ti do 17.30ti. A v sobotu, od 9ti do 13.30ti. Držím ti palce, Poradce Centra Locika.

  Kluci a láska

  Ahoj aliku,
  Před měsícem jsem se rozešel s moji přítelkyni se kterou mám nyní velmi špatný vztah. Ona po mne chtela abych před ni nahý tancoval atd. No po dlouhých diskuzich jsem nakonec přece jen odolal a zatancoval, ale to jsem nevěděl ze ona si v té místnosti schovala skrytou kameru. Až jsem se dozvěděl o tom videu které poslala své kamarádce přestal jsem ji věřit a poprosil jsme ji aby ho smazala, to opravdu udělala a to video jsem viděl jen já, ona a její nejlepší kamarádka, která mi o tom videu řekla. No ale ja ji přestal věřit a rozhodl se s ni ten vztah ukončit. No ale k věci nedávno jsem potkal na doucku ajiny jednu moc hezkou holku. Strašně moc se mi líbí ale já nevim jak ji říct ze se mi líbí a ze bych ji chtěl pozvat na rande ale zároveň si nějak potřebuji ověřit ze mi neudělá to co moje minula přítelkyně
  Předem díky za odpověď.

  kluk, 15 let, 23. července

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně se svou špatnou zkušeností s chováním své přítelkyně vůči tobě. Zneužila tvou důvěru a tajně tě natočila když jsi byl nahatý. To, co ti pak udělala, když video tajně ukázala své kamarádce, je velmi špatné chování z její strany. Myslím, že je moc dobře, že si jí přestal věřit a rozhodl se s ní rozejít. Je to projev velké neúcty a nerespektu vůči tobě. Samozřejmě to, že ses nechal přemluvit k něčemu, co jsi původně nechtěl, je téma, nad kterým bude dobré, když se zamyslíš ty. Protože to je právě odpověď i na tvou další otázku. Dobře jsi cítil, že děláš něco, co ve skutečnosti dělat nechceš. A že ti není příjemné naléhání tvé přítelkyně. Právě to, je také klíč k tomu, jak poznat, kdy můžeš a kdy ne důvěřovat někomu dalšímu. Ve vztahu s druhým by ses měl cítit uvolněný, nepochybovat, cítit se v bezpečí, rozumět tomu, co ten druhý dělá a nedělá. Mít možnost otevřeně komunikovat a sdílet. Chápu, že máš nyní obavu z toho, abys nezažil opět něco podobného jako od první přítelkyně. Ale neboj, nejsou všechny dívky takové jako byla ona. A už máš nyní zkušenost. Třeba ti i dojde, že se tato dívka chovala nějak divně k tobě už před tím. Že ti třeba něco nesedělo, nebylo ti příjemné i některé další chování. A neslyšel jsi v tom sám sebe, své pocity a místo toho je potlačil a poslouchal to, co od tebe chce ona. Možná je to něco, co vychází z tvé povahy. A tak je dobré si to uvědomit a víc vnímat jakým způsobem se k dívkám vztahuješ. Jaké v tobě vyvolávají svých chováním pocity a jak se pak chováš ty k nim. Kdo je ve vztahu víc dominantní a pod. Co chceš od nich ty a co chtějí od tebe ony. A pak lépe poznáš právě ty zlomové chvíle, kdy se děje něco, kdy jdeš tzv. sám proti sobě. To ti pomůže lépe poznat kdy je vzah pro tebe dobrý a kdy už ne. Vztahy k dívkám rozhodne nevzdávej. Jen zkus být víc sám sebou, víc vnímej sebe sama, víc stůj sám za sebou a buď citlivý k tomu, kdy ti chování druhého není příjemné. A o tom pak ve vztahu víc komunikuj, buď otevřený a upřímný. A to je cesta k tomu, aby vztah pro tebe mohl být dobrý a naplňující. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Násilí

  Dobrý den poradno.
  Moje mamka se bavila s mamkou mim kamarádem a ta se ji svěřila že jí její manžel neboli táta mého kamaráda mlátí a je na ně zlý.Take ji nebudu na děti přispívat peníze a vozit je na kroužky.O svého kamaráda se bojím protože máme dobrý vztah.Take jsem si všiml že poslední dobou dost hubne.Nevim co mám dělat a myslím si že rodina kamaráda také ne.
  Prozatím děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 12. září

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Je moc dobře, že píšeš a svěřuješ se s obavou o svého kamaráda. Vnímáš to správně, že jde u nich doma o náročnou situaci, kterou by bylo potřeba řešit. Bít tvého kamaráda otec nesmí a je potřeba najít způsob jak to jeho otci zakázat aby to dělal. Doporučila bych ti aby se tvůj kamarád obrátil na centrum, které pomáhá rodinám, kde se děje domácí násilí. Jde o Centrum Locika. Centrum může kontaktovat i tím způsobem, že napíše na jejich chat. Chat je anonymní, najde zde dětské poradce, kteří si s ním o tom všem popovídají a dostane třeba i první rady, co dělat aby se to mohlo zlepšit. Určitě bude lepší, když se s tím, co se mu doma děje svěří. Chat najde na stránkách www.detstvibeznasili.cz. Zkus ho povzbudit v tom, aby překonal strach a na chat napsal. Držím vám oběma palce. Poradce Centra Locika

  Strach

  Zdravím!
  Před několika lety jsme se přestěhovali do rodinného domu v poměrně odlehlejší části města. Tehdy mě do školy a ze školy vozila mamka, takže bylo všechno dobrý. Jenže poslední dobou jezdím autobusem sama. Chodila jsem na autobus s bráchou, ale ten teď studuje jinde. A tady je druhý problém - skoro všichni na naší ulici mají psa/psy. Nevím, co si o těch psech myslí, ale občas třeba nechají otevřenou bránu a pes si jen tak pochoduje po ulici. Já mám fobii ze psů a když jednoho uvidím, tak jdu jinou cestou. A jedni lidi na ulici mají smečku vlčáků, všichni jsou strašně divocí. A už jsem zažila, že málem vyběhli z otevřené brány, naštěstí tam byl chlap, který je zablokoval. Já se teď bojím chodit kamkoliv mimo náš dům a nevím, co mám dělat. Rodiče mi řeknou prostě „Přestaň se bát“. Nevíte, jak zabránit tomuto strachu, popřípadě co bych měla dělat, když na mě psi zaútočí?
  Děkuji. $>

  holka, 14 let, 9. září

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně, že máš velký strach ze psů, který ti až začíná bránit v tom, aby ses svobodně pohybovala v místě, kde žiješ. To, že ti rodiče řeknou „neboj se“, tak tím ti opravdu moc nepomohou. Spíš bys potřebovala, aby ti vyjádřili pochopení a spolu jste našli možnost, co by ti s tím strachem pomohlo. Třeba tě mohou jít párkrát doprovodit, aby sis to zkusila projít kolem, cítila jejich podporu a zjistila, že se ti nic nestane. Tím strach může uvolnit a ty pak najdeš více odvahy k tomu, abys mohla kolem psů chodit i sama. Zkus si o pomoc říci.
  Dále tu je možný pomoc ze strany odborníka. Strach je poměrně časté téma, se kterým se lidé na odborníky obrací. Pokud máme z něčeho velký strach, je potřeba najít původ tohoto strachu a třeba za pomoci psychologa tento strach ze sebe uvolnit. Pokud máme nějakou negativní zkušenost, pak je strach přirozený a nejde mu zabránit. Je možné ho přijmout a vnímat, že strach máš a přesto zkusíš kolem psů projít. Získáš tak novou zkušenost, že jsi prošla a vše bylo v pořádku. Říká se tomu tzv. korektivní zkušenost a můžeš jí také získat za pomoci určitého typu terapie. V té se také naučíš to, jak zvládnout, třeba za pomoci dýchání, ten strach či další nepříjemné pocity, např. úzkost a panickou úzkost. Zkus se proto obrátit na nějakého psychologa, třeba vašeho školního, pokud ho máte.
  Pak se o tom můžeš bavit třeba s nějakými kamarády, kteří také musí chodit kolem těchto psů. Zkus se jich zeptat na jejich pocit, co prožívají, když jdou kolem. I to ti může dát víc odvahy kolem chodit a říci si, že když se nic nestalo jim, nestane se ani tobě.
  Pak je také potřeba, aby rodiče promluvili s těmi sousedy, kteří mají ty psy, kterých se nejvíc bojíš a požádat je, aby je opravdu dobře zajistili a hlídali si je. Štěkot divokých vlčáků opravdu není příjemný a může vyvolávat strach. Tvůj strach je přirozený a pochopitelný. Jen by tě neměl až takto dalece blokovat v pohybu po vesnici. Ale za to, že ti není příjemné kolem nich chodit se stydět nemusíš, ono to není příjemné nikomu. Tak ti držím palce, abys svůj strach mohla brzy překonat. Poradce Centra Locika

  Vyhledat odbornou pomoc

  Ahoj, mám problém se sebevědomím..

  Nevím, etsli jsem sem už něco psala o mém sebevědomí ale vůbec nemám žádné sebevědomí a ani lásku k sama sobě... Nevím jak být sama sebou.

  V 1. až do 3. třídy mě šikanovali a potom mě začal psychicky týrat táta. Prostě mě schazoval že jsem jiná, divná a že se vůbec o nic nezajímám a pořád mě porovnával s bratrancema. Vo jsem přistoupila tak se mi smáli za zuby ale teď mám rovnátka a už je to lepší ale i tak se nemůžu mít ráda, nevím proč. Snažím se o sebe hodně starat. Sportuju, mám i několik zájmů ale nemůžu si prostě říct že jsem hezká . Make up používat nechci protože s eki to na sobě nelíbí, to samé třeba s výstřihy nebo crop topy (srry, nevím jak se to píše). Taky jsem si všimla že se hrozně porovnávám.

  Třeba když jjsu kolem dvou holek co jdou naproti mě, tak sklopím hlavu, a jsem pod tlakem, to mě hrozně rejpe.. Dřív jsem byla hrozně v úzkostech a byla jsem smutná jen kvůli tomuhle... Co mám dělat? Je něco se mnou špatně?

  holka, 13 let skoro 14, 7. září

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že nemáš sebevědomí, prožíváš hodně nejistoty, srovnáváš se s druhými a nevíš jak být sama sebou. Ptáš se, co máš dělat a jestli s tebou je něco špatně. Určitě s tebou nic špatně není. Vztah sama k sobě se v nás vytváří podle toho, jakou máme zkušenost s chováním druhých vůči nám. Ty jsi popisovala, že tě hodně snižoval tvůj otec a porovnával tě s bratrancem. Nejspíš se ti to stávalo častěji a možná i od jiných členů rodiny. Když děti tohle v rodině zažívají, je pro ně pak těžké vnímat svou hodnotu a být sami sebou, jak popisuješ. Náš vztah sama k sobě odráží to, jak se k nám vztahovali nejbližší lidé kolem nás. Určitě cesta jak znovu najít vztah sama k sobě a víc si sebe sama vážit je. Už to samo o sobě, že o tom píšeš a uvědomuješ si, to, že tvůj vlastní vztah sama k sobě je něčím ovlivněný, je moc dobře. Změny možné určitě jsou. Nejspíš by ti prospělo, kdybys o tom mohla pravidelně hovořit s nějakým odborníkem, třeba školním psychologem nebo jiným psychologem. Zkus si na toto téma také něco najít na internetu, je zde hodně článků - na téma „jak najít svou sebehodnotu, jak uzdravit své sebevědomí a tak“. První krok je najít vlastní představy a myšlenky o sobě, které pak vytváří postoj sama k sobě. A dále emoce, které v tom jsou. Často se třeba děje to, že vztek, který původně máme na druhé lidi kolem nás ale není možné jej otevřeně vyjádřit potlačíme a začneme mít skrytě vztek sami na sebe. A ten se pak projeví třeba tím sebesnižováním. Můžeme trpět pocity viny, studu sami za sebe. I to vše je něco, co nám do duše nějakým způsobem vkládají druzí. Proto je potřeba tomu, co v nás vlastně děje, porozumět. A na základě toho pak hledat cesty ven, jak to překonat. Tak ti držím palce, poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj, děkuji za odpověď na minulý dotaz, tenhle je vlastně jen doplnění několika věcí, které v minulém dotazu chybí.

  1. Co se fyzického ubližování týče, tak mě jednou zmlátili kluci a PĚTKRÁT holky :(
  2. Ty holky, které sledovaly mého bratra jsou mé bývalé spolužačky, které ubližovaly/ubližují spoustě lidí :(
  3. Chodím ke školní psycholožce (prý ať se otřepu z toho, co mi ten spolužák, který dostal ředitelskou důtku), ale nikam to nevede
  4. Jsem člověk, který je prakticky bez emocí, pravděpodobně vinou intenzivní šikany
  5. Poslední dvě osoby na seznamu lidí, kteří mi ublížili, předstíraly, že jsou moje kamarádky, ale ve skutečnosti mě nesnáší :(

  Sorry za velmi zbytečný dotaz, který není dotaz

  Pořád celkem vystrašená holka, 24. srpna

  Milá dívko,

  děkujeme za upřesnění. Je patrné, že máš opravdu negativní zkušenost s chováním tvých spolužáků vůči tobě. A nejspíš se potýkáš s řadou nepříjemných pocitů, které to v tobě zanechalo. Je moc dobře, že o tom píšeš a hledáš pro sebe pomoc také u školního psychologa. Z takové zkušenosti, je potřeba se dostat, nejlépe za pomoci někoho dospělého, kdo rozumí dětem. Píšeš, že ti návštěvy u školního psychologa zatím nepomohly. Možná by bylo lepší vyhledat dětského psychologa, kterého bys mohla intenzivně navštěvovat. Někoho, komu budeš důvěřovat, otevřeš se mu a společně najdete cestu, jak uvolnit ze sebe uzavřené emoce. A také způsob jak se od toho všeho, co jsi zažila, odpoutat a uvolnit své myšlenky a vzpomínky. Pokud bys teď potřebovala o tom psát víc podrobně, můžeš se obrátit na náš chat www.detstvibeznasili.cz. Zde jsou poradci pro děti a můžeš s nimi o všem, co tě trápí anonymně psát. Chat je otevřený každý všední den, od 13ti do 17.30ti. A v sobotu od 9ti do 13.30. I zde se můžeš svěřit se vším, co tě trápí. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Ahoj, mám dotaz.
  Ve třídě nemám žádné kamarády. Dříve jsem chodila na jinou školu, bylo to tam super, bavila jsem se tam se všemi. Ale teď jak jsem už několik let na jiné škole, vůbec s nikým se tam nebavím. Když jsem tam přišla, myslela jsem si, že to tam bude super, že si najdu nové kamarády a ono nic. Když jsem tam poprvé přišla, sedla si se mnou jedna holka, ale ta mě jenom využívala a vůbec se se mnou nebavila. Další rok jsem si chtěla sednout sama, ale učitel mi řekl, že prostě sama sedět nebudu, ať se mi to líbí, nebo ne. Musela jsem celý rok sedět s holkou, která si nečistila zuby a ještě se tím všude chlubila. Když jsem ve třídě, přijdu si jako, kdybych byla z Marsu. Jsem tam totiž jedinná z vesnice a ostatní si kvůli tomu dělají srandu. Zkoušela jsem se začít bavit s pár holkama ze třídy, ale všechny už mají ve třídě svoje kamarády a já prostě vždycky zbydu. Když se máme rozdělit do dvojic, vždycky zůstanu sama, v horším případě mě učitel za někým přiřadí a ten člověk mi vždycky dává najevo, že se mnou nechce být. Začíná mě to už štvát. Jednou jsem mazala tabuli a jedna holka po mě začala házet tužky z mého pozdra. A aby toho nebylo málo, loni se mi začal posmívat jeden učitel, vždycky přišel a řekl, že vypadám unaveně, že jsem v noci určitě s nějakým klukem..... a to doslova řval na celou třídu a všichni se mi začaly smát. Nebylo mi to vůbec příjemné a tak jsem se rozhodla, že mu to řeknu. Řekla jsem mu SLUŠNĚ, že mi vadí jak se ke mě chová, ale začal se posmívat ještě pár klukům z naší vesnice, kteří chodily do vyšších ročníků. Ve škole máme takovou krabici, do které můžeme psát svoje problémy a tak. Ale je položená přímo před dveřmi do ředitelny, na té nejvíc rušné chodbě, mavíc to má být anonymní, což vlastně ani není možné. Tak jsme s těmi kluky z vyšších ročníků zašli za školním metodikem prevence. Ten ale tomu učiteli všechno řekl, což nás všechny pořádně naštvalo.Ten učitel nás měl na několik předmětů a vlastně nás ani pořádně nic nenaučil, nikdy jsme nic nepsaly do sešitu, psaly jsme jenom pololetky, ze kterých jsme měly všichni špatné známky, protože nám nikdy neřekl, co se máme naučit. Došlo to tak daleko, že ho ředitel vyhodil. Ale to jsem odbočila. Štve mě, že v podstatě kvůli němu se mi všichni smějí, protože říkal, že když jsem z vesnice, tak jsem vlastně něco míň než ostatní, což si teda rozhodně nemyslím. Můj dotaz tedy zní, jak se mám alespoň trošku začlenit do kolektivu, když mě všichni ze třídy berou jako někoho, kdo k nim nepatří?
  Děkuji.

  Holka, několik let, 18. srpna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že tě kolektiv ve třídě vyčlenil kvůli tomu, že jsi z vesnice. Píšeš, že se cítíš jako někdo, kdo k nim nepatří. Rozumím, že to může být velmi nepříjemné a vzbuzovat hodně vzteku. Popisuješ že, legraci z toho, že žiješ na vesnici si dokonce dělal i učitel. A to pak ovlivnilo i další osoby ve tvé třídě. Rozhodně to není správné chování ze strany toho učitele. A je moc dobře, že na škole již nepůsobí, pokud je schopný takového chování vůči žákům, tak tam nepatří. Také vnímám, že ses několikrát postavila za sebe a ozvala se s tím, že ti způsob jakým s tebou někdo jedná vadí. To je moc dobře a určitě tě v tom chci podpořit. Ptáš se jak to máš udělat, aby ses začlenila mezi ostatní. Být z vesnice rozhodně není žádný handicap a naopak to může rozvíjet mnoho schopností a stránek člověka, které nenajdeš ve městě. Nicméně tvoje zkušenost je nyní taková, že z nějakého důvodu tě to z kolektivu vyčleňuje. Pro lepší porozumění bude dobré přijít na to, co by to mohlo být. Třeba je to tím, že nemůžeš jezdit na společné akce nebo trávíš málo času na mimoškolních aktivitách? Nebo druzí mají pocit, že neznáš podobné věci jako oni, že se třeba ve městě hůř orientuješ? Nebo jsi pro ně méně sebejistá. Oblékáš se jiným způsobem a tak podobně. Zkus se nějaké své kamarádky zeptat, co si o tom myslí, aby ti to řekla ona svýma očima. Třeba je v tom ještě i něco dalšího než pouze to, že jsi z vesnice. Třeba máš v povaze tendenci si držet odstup od druhých, jsi méně důvěřivá či sebejistá mezi druhými. Což není žádná chyba. Prostě to jsou tvé vlastnosti. Doporučuji ti proto jako první krok najít způsob jak tomu, co v tom je, když se cítíš nezačleněná a odmítaná v kolektivu. Třeba ty sama skrytě s vesnicí nejsi spokojená a vadí ti to, že žiješ odděleně od většiny vrstevníků. Dřív ti to nevadilo ale nyní, když jsou pro tebe vrstevníci důležití, tak se to naplno ukazuje. Zkus si proto o tom nejdříve promluvit, jak s kamarády, tak třeba s někým dospělým, kdo tě zná. Lépe tomu porozumíš „ z čeho se tvoje vztahy s vrstevníky skládají“ a pak lépe najdeš cesty, jak se s druhými propojit. Určitě je to něco, v čem můžeš být aktivní a najít si vlastní cestu. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj chtěla bych se zeptat co mám dělat s tím že mého kamaráda šikanují ve škole, on už rodiče nemá a bydlí jen s babičkou a ta kouří on potom po tom kouři smrdí taky a ve škole se mu smějou že se nesprchuje nechcou s ním nic mít byla bych ráda kdybych mu mohl nějak pomoct ale nevím jak.

  holka, 12 let, 7. srpna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že bys ráda pomohla kamarádovi, kterého šikanují spolužáci. Smějí se mu kvůli tomu, že je cítit kouřem. On za to nemůže, protože žije s osobou, která kouří. Je moc pěkné, že ti není jedno, co se děje s tvým kamarádem a hledáš možnosti jak mu pomoci. A také je dobře, že vnímáš, že se mu druzí smějí za něco, za co nemůže. To, co bys pro něj mohla udělat, je to, že mu řekneš zda-li by mohl doma ovlivnit jestli je nebo není v místnosti, ve které je kouř. Může zkusit si dávat své oblečení na jiné místo než kde se kouří. Nebo doma promluvit s babičkou aby kouřila pouze na určitém místě a říci jí o tom, že ve škole zažívá kvůli tomu nepříjemné chvíle. Zkus ho motivovat k tomu, aby on sám chtěl svou situaci řešit a najít možnosti, které se nabízí. Třeba se před odchodem do školy doma osprchovat nebo mít připravené čisté oblečení, které si bude nechávat ve škole a převlékne se. Zkuste spolu vymyslet nějaké praktické opatření, které mu umožní aby chodil do školy v čistém oblečení, které není cítit kouřem. Je možné, že důvod, proč se mu druzí smějí spočívá i v něčem dalším, třeba jeho zvláštní povaze. Děti, které nežijí s rodiči bývají často uzavřené a pro druhé něčím hůř pochopitelné. Ale pokud je možné jednu z příčin toho posměchu prakticky řešit, tak to udělejte. A pokud tu jsou i další důvody, můžeš o nich napsat ty nebo on znovu na poradnu. Můžeš toho spolužáka povzbudit k tomu, aby o tom, co se mu děje doma či ve škole, jak se má, jak se cítí mluvil či psal s někým dospělým on sám. Může třeba využít náš anonymní chat, kam se na nás obrací děti s čímkoliv, co je trápí. Zde najde poradce pro děti, kteří s ním o tom co ho trápí budou podrobně mluvit a poradí mu, co nejlépe dělat,a aby se situace zlepšila. Chat najde na www.detstvibeznasili.cz. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika.

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku,

  líbí se mi ve škole jedna holka, už nějakou dobu. Pořád má kolem sebe nějaké svoje kamarádky a já se bojím za ní jít. Vlastně kdybych za ní šel, tak nevím, co bych měl dělat. Ostantí mě dost šikanují a smějou se mi a šíří o mně, že se sprchuju se svou matkou. Ona si mě ale vůbec nevšíma, takže o těch pomluvách nemusí vědět. Taky mám strach, že se jí nebudu líbit ani po fyzické stránce - mám trochu nadváhu, ale nic hrozného, poslední dobou mi spolužáci kradou svačiny. Jak jí mám říct, že se mi líbí, co když řekne, že já se jí nelíbím, a kdyby náhodou jo, tak co mám dělat dál?

  kluk, 11 let, 6. srpna

  Milý chlapče,

  děkujeme za důvěru. Píšeš o tom, že se ti líbí jedna holka ale máš v sobě nejistotu ohledně toho, zda-li by ses líbil i ty jí. Nevíš, co jí říct a jak k tomu najít vhodnou příležitost. Je moc dobře, že se svými city i pochybnostmi svěřuješ. A dovolíš si o tom napsat. I to může být těžké. Ale podobně tak, jak jsi napsal sem k nám, tak můžeš napsat té dívce. Možná to bude nyní nejlepší způsob, jak jí říci o tom, že se ti líbí. Můžeš ale také začít pomalými kroky. Třeba vždy, když jí potkáš, tak se na ní usmát. Pozdravit jí. Něco jí nabídnout. Popovídat si s ní o něčem společném, co se děje ve třídě, ve škole nebo někde, kde se potkáváte. Na něco se zeptat a tak podobně. Zkus nejdříve navázat jen takový kamarádský kontakt. A tím si připravíš vhodnou situaci, ve které jí pak můžeš osobně říci o tom, že se ti líbí. Už pro ní nebudeš neznámý. I ona pozná trochu víc tebe. Což je dobře, protože uvidí jaký doopravdy jsi. A podle toho, jak se bude vůči tobě chovat poznáš, jak to asi má ona s tebou. I tobě to umožní se víc osmělit a dovolit si být otevřený ve svých citech. Zkus se k ní nejdříve chovat jako ke kamarádce. A třeba se i potkat někde mimo třídu. A dál uvidíš a lépe to poznáš ty sám. Ale určitě se neboj být ve svých citech upřímný a otevřený. I kdyby dívka nakonec kontakt s tebou nechtěla. I tak je moc dobře, že si dovolíš prožívat to, co prožíváš a mít chuť o tom dát druhé osobě vědět. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj, omlouvám se za další dotaz během několika dní. Pro začátek si řekneme pár čísel: 4 školy za 6 let, jen dvě kamarádky :(, ublíženo (psychicky i fyzicky) mi bylo od 37 lidí, z toho jen 5 (2 učitelky a 3 družinářky) bylo v té době starších 18 let. První rok školní docházky mi nikdo neubližoval, byla jsem v Německu, kde se proti tomu hodně bojuje. Druhý školní rok jsem na česko-německé základce zažila velký šok, protože proti mé osobě rozjela velkou kampaň třídní učitelka, kromě ní ještě 23 dětí a jedna družinářka. Vydržela jsem to do dubna. Pak jsem přešla na normální českou základku. Do června bylo vše v pohodě, až na 5 holek, kterým očividně dělalo problém to, že jsem byla nejchytřejší ze třídy a jednu, co tvrdila, že je moje kamarádka. Ve třetí třídě jsme dostali novou družinářku, ta mi taktéž ubližovala. Po půl roce jsem jí zařídila vyhazov. Ve čtvrté jsme měli novou třídní a už jsme neměli družinu. S tou učitelkou byl dlouhodobě nespokojený, ale nebyl nikdo, kdo by ji nahradil. Ta mi několikrát ublížila. Pátý jsem byla domškolák. Na gymplu mi ublížil spolužák a dostal za to ředitelskou důtku. Pak ještě dvě holky, které jsem považovala za kamarádky.

  Nedávno těch pět holek, co měly problém s mojí inteligencí, sledovaly mého bratra až k baráku. Teď vědí, kde bydlím:-(.
  Sorry za slohovku, ale potřebuji to ze sebe dostat

  Celkem vystrašený holka, 7. srpna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Je moc dobře, že o tom, co tě trápí píšeš a potřebuješ to ze sebe dostat. A pokud ti pomáhá toto sdílení, tak jsme zde. Popisuješ opakovanou zkušenost s tím, že ti jak dospělí, tak spolužáci ubližují. Popisuješ to, že přitahuješ pozornost v negativním smyslu díky tomu, že máš nadprůměrné rozumové schopnosti. A nejspíš toho i víc umíš, díky tomu, že jsi začínala školní docházku v cizí zemi. Není to dobré chování od spolužáků či učitelů, nikdo ti ubližovat nesmí. Žádný důvod k tomu není. A určitě bude dobře, když najdeš i někoho ve svém okolí, s kým o tom budeš moc mluvit a svěřit se mu. Popisuješ také to, že pět spolužaček sledovalo tvého bratra až k vám domů. Pokud máš proto nyní strach, že by jejich šikanování mohlo pokračovat i v místě, kde bydlíš nebo směřovat navíc i k tvému bratrovi, bylo by teď dobré o tom někomu dospělému říci. Nikdo si k vám nic takového nesmí dovolit a je potřeba mu v tom zabránit. To mohou udělat dospělí lidé. A v případě velkého ohrožování, vyhrožování ublížením a pod.je dokonce na místě volat policii. To můžeš udělat případně i ty sama, pokud by ses cítila od někoho v ohrožení. Tak se neboj ozvat se a říci si o pomoc.
  Važ si svých schopností a zkušeností. Važ si toho, jaká jsi a co umíš.
  Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Dobrý den. Asi před rokem jsem se začala dívat na nějaký typ žánru l a chtěla jsem to ukrýt v tajnosti páč vím že po tom může vzniknout i šikana. Řekla jsem to jenom svý kamarádce který důvěřuju (důvěřovala) dokud to nerozkřikla po celé třídě. Řekla že se koukám na tyhle kraviny (akorát ve sprostém smyslu který tu psát nechci). Celá třída se začala smát a já v tu chvíli chtěla trapasem zmizet. Teďka se bojím být sama sebou a věci které z toho pořadu mám jako merch si nahrazujuju normálníma věcma a chci aby si všichni mysleli že už se na to nekoukám. Do toho města do kterýho chodím do školy se bojím chodit a nosím normální oblečení abych nebyla já za tu trapnou. Pokud jedeme někam mimo ten kraj tak už mi je to celkem jedno páč vím že tam nepotkám žádnýho spolužáka tak nějaký to oblečení související s tím žánrem na sebe hodím. Na jaký typ žánru na který se koukám tu ale psát nebudu páč bych se styděla to takhle zveřejňovat.

  holka, 13 let, 1. srpna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že jsi zažila posměch a odsouzení od spolužáků kvůli tomu, že sleduješ určitý typ žánru. Nepíšeš o jaký typ žánru jde, a proto je teď těžší si představit co vyjadřuje a na co mohli spolužáci v tom chování vůči tobě narážet. Bylo by to nyní pro posouzení tvé situace lepší vědět jakého tématu se to týká. Na druhou stranu, to, co popisuješ, mluví o tom, že zažíváš posměch za něco, co jsi ty sama, co tě baví, přitahuje, líbí se ti to. A to rozhodně není dobrá zkušenost a druzí by tě v tom měli brát takovou jaká jsi. Rozumím tomu, že máš nyní strach dávat své zaměření víc najevo a raději ses před druhými v tomto uzavřela. Zkus vnímat jak ti je, jak se cítíš ve chvíli, kdy jsi mimo svůj kraj a tedy nemáš už takové zábrany své zaměření ukázat. Vnímej tyto chvíle, kdy jsi nejspíš sama sebou, jak píšeš. Pomůže ti to lépe čelit tomu odsuzování v místě, kde jsou tví spolužáci. A třeba nakonec ten strach překonáš a budeš bez zábran i přes negativní postoje druhých svoji zálibu ukazovat. A třeba nakonec to druzí budou také vnímat jinýma očima , uvidí, že si za tím stojíš a že to jsi ty sama. A nakonec tě v tom budou brát takovou jaká jsi. Důležité je aby ty sama jsi o tom byla přesvědčená a viděla v tom pro sebe smysl. To je základ k tomu, aby to tak mohlo vnímat i naše okolí. Vztahy, ve kterých musíš skrývat svoje pravé já, kde musíš hrát něco, co ve skutečnosti nejsi, nejsou tak cenné, jako ty, kde si můžeš dovolit být naplno tím, co opravdu jsi. Rozhodni se, kde chceš prostě hrát hru a přizpůsobit se názoru okolí, z důvodu, abys měla klid a nemusela být stále v napětí a pak kde jsou vztahy, kde se můžeš otevřít a uvolnit a ukázat svou tvář se vším, co k ní patří. A z těchto vztahů čerpej sílu a do nich dávej svou energii. Ostatní vztahy zkus vnímat prostě jen jako doprovod k místu, kde chodíš do školy a kde žiješ. Takových máme každý ve svém životě mnoho. A jen některé jsou ty opravdu cenné, které stojí za naší pozornost. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Ahoj Alíku a spol.@)->-
  Mám 3 dotazy..

  1. No už to mám dlouho ale mám takovou bulku která má tak 1.5 cm pod bradavkou a v druhém prsu to mám také akorát trochu menší. Na dotek to bolí a lehko se s tím dá hýbat. Říkala jsem to mamce a ta se i na to podívala a trochu to ošahala říkala že je to normální a že prostě rostu. I na googlu je to tak ale stejně si nemůžu pomoc a trochu se bojím. Mamce jsem to říkala víckrát a vždy mi řekla že je to normální a že to měla taky. Myslíš si že bych se měla přestat trochu bát?:-c
  2. Mám takové jakoby nafouklé bradavky ale když je mi zima nebo nemám podprsenku tak jsou normální. Taky jsem četla že je to v pubertě běžné. Je to normální?
  3. A další dotaz ohledně přátelství..(navazuje to na můj poslední dotaz ohledně kamarádství;-))

  Všechno bylo v pohodě, usmířili jsme se, dokonce se k nám přidali 2 holky. Budeme jim říkat Klementýna a Mína. Všechno bylo super měla jsem velkou partu až do Června. Když se moje nejlepší kamarádka (říkejme jí Věra) vrátila z dovolené, ta druhá holka která už mi v minulosti dost psychicky ublížila (jsem člověk který hodně odpouští a dává druhé šance) začala Věru tahat ode mě do party starších dětí a Věra se ode mě začala hrozně jakoby vzdalovat. Vůbec jsme se už spolu nebavili. A potom mě začali pomlouvat hlavně kvůli té holce která ode mě tahala Věru pryč. Ta o mě rozšířila pomluvy. Byla z toho velká hádka a potom se se mnou všichni kromě Míny a Klementýny přestali bavit. A najednou bum. Z velké party lidí mi zbyla jenom Klementýna a Mína. Nedávno jsem i byla s Věrou venku ale hrozně se změnila. Už to prostě nefunguje. Prostě mi přijde že jak mám ted partu s Klementýnou a Mínou, že tam prostě někdo chybí i když je mám fakt moc ráda a nechci o ně přijít. Jak si mám najít nové kamarády kteří by zapadli do naší party? Píšu si s jednou holkou která bydlí kousek ode mě a možná se s ní chci setkat, ale bojím se že to bude trapné. Chtěla jsem zkusit sociální média ale přece jenom je to nebezpečné. Naše město je malé skoro každý tu zná každého. Co mám dělat?

  holka, 12 let, 28. července

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s několika dotazy. Ty první dva, kdy tě zajímá zda-li jsou normální určité příznaky, které pozoruješ u svých prsou, by ti lépe zodpověděl někdo ze zdravotní oblasti. Ale popisuješ, že o všem ví tvoje máma, která považuje za normální známku vývoje a ujišťuje tě, že můžeš být v klidu. Dokonce to měla ona ve svém vývoji podobné. Našla sis nějaké informace na internetu, které tě také v podstatě ujistily, že jde o běžný projev vývoje těla dívky. Zkus o svých obavách s mámou promluvit a vnímej, co bys potřebovala, aby tvé obavy se zmírnily a z čeho skutečně to jsou obavy. Myslím si ale že své mámě můžeš důvěřovat. Je důležité, že o tom ví. Pokud bys i nadále měla obavy, že se děje něco, co nevnímáš jako běžný průběh vývoje, můžete se poradit s dětským lékařem.
  Pak tu byl tvůj další dotaz ohledně toho, jak najít opět velkou partu kamarádek. Parta se ti nedávno rozpadla, hlavní kamarádka se změnila a už váš vztah není to, co býval. V partě ti zbyly dvě kamarádky, které jsou sice fajn ale tobě v té skupině něco chybí a ráda bys proto partu rozšířila o nové osoby. Nevíš ale kde a jak tyto osoby hledat. Hledání přátel do party může být něco, co potřebuje více času. Nejlépe se hledají přátele tam, kde vás spojují stejné zájmy, tedy ve škole, kroužku, na táboře a pod. A určitě je dobré, když s každým tím kamarádem ti je dobře i samostatně. Proto zkus začít s přátelstvími ve dvou a teprve postupně vytvářet větší partu a sdružovat víc lidí dohromady. Mohou nové kamarádky přivést i ty dvě dívky, které již v tvé partě jsou. Můžeš se zajímat o to, jaké kamarády vlastně mají dál ony a domluvit se na tom, že to zkusíte propojit. Zkoušej navazovat ty individuální přátelství. Psát si a potkávat se s novými lidmi. A postupně se to ukáže, zda-li patříte k sobě i v rámci větší skupiny. Není to vždy jednoduché, aby si spolu rozumělo více lidí v rámci skupiny. A také s tím, jak jste starší, tak jsou vaše vztahy složitější a už nevystačíte s tím, co vás spojovalo v mladším věku. I to vezmi v úvahu. Vyvíjíte se a je normální, že si s některými lidmi přestaneš a s některými naopak začneš rozumět. Važ si svých kamarádek, každé, se kterou si rozumíš. Větší partu pak dávej dohromady postupně a určitě ne, za každou cenu. Protože to by se pak stejně nakonec ukázalo, že nefunguje. Vnímej, co vás spojuje a co si jako skupina přejete společně dělat a podle toho lépe poznáš, které osoby do tvé party zapadnou a které ne. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika