Odpovědi uživatele Dokuřte.cz

Celkem zodpovědělo dotazů: 53

Kouření

Ahoj Alíku mám takoví problém,kouřím protože kouří i mé kamarádky těm je ovšem 13-14 a mě je 11 a,když si nedám snimi cigaretu myslí si o mě že jsem Aut.Bydlím v takovém zapadákově poblíž Mělníka a moc dětí tam není a,když tam jsou jen ty kteří jsou starší než já co mám dělat??

Milá Eliško,
prostě to vydrž to bez cigaret! Ukázalo se, že mnohem častěji kouří mladí typu "wannabe", z anglického "want to be", myšleno "want to be like...", tedy ti, co "chtějí být jako..." někdo jiný.
Naopak ti, kdo jsou si jistí sami sebou a nepotřebují se někomu podobat, častěji nekouří. Nekuřáctví je projevem dobrého sebevědomí. Budeš mít nad kamarády naopak převahu, když tě k cigaretě nedokážou zlákat. Jakmile zjistí, že si jsi jistá a prostě si nezapálíš, přestane je to bavit.
Připrav se na to, jak jim budeš odolávat - třeba můžeš jen opakovat "Ne. Prostě ne. Nezapálím si. Nechci. Chápeš?"
Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

ahoj aliku je mi 9 let a uz kourim je to normal

Milá Petro,
normální to tedy rozhodně není - představ si třeba psa nebo ptáka s cigaretou, ani pro člověka to není přirozené. Jen jsme si už zvykli.
Kouření rozhodně není rozhodnutím dospělých: většina kuřáků začne v dětství, v dospělosti by to už neudělali. Čili výrobci cigaret musejí své zákazníky získat do závislosti dřív, než oni dostanou rozum. Kdo by si jinak jejich výrobky kupoval?
V Praze je právě 9let nejčastějším věkem první cigarety. Nenech se aspoň ty oblbovat a cigarety zahoď, dokud můžeš. Později to půjde hůř: nikotin v cigaretovém kouři je návykovější než heroin. Jen si představ, co peněz bys za cigarety v příštích pár letech vyhodila....

Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Mam problem je mi 12let a drive jsem kuril ted uz jsem s tim prestal,ale ted mam astma a ceka me operace(bronchoskopie)...muze kureni zpusobit astma??Jinak moc diky za toto forum hodi se =)

Mily Kladynko, odpoved je ano, koureni muze zpusobit astma. Jinak se ale neboj, bronchoskopie je sice neprijemna, ale skutecna operace to není, je to jen vystereni. Drzim palce. Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Milý alíku už mě štveš s těma tvýma připomínkama že když někdo nezačal kouřit že se hned klaníš až k zemi. Kdyt je to ted v modě a kdo nekouří tak je ''vůl'' vím že tuhle správu nezveřejníš ale takhle radíš dětem jen aby se nezapojili do společnosti.

No, kouření moc v módě není...
to se Ti snaží jen nakukat výrobci cigaret. Jeden z jejich šéfů řekl slavný výrok: "My to svinstvo nekouříme, to je pro blbý, pro děti, pro černý..." Víš, kouřit v dospělosti nezačne skoro nikdo, jen děti se dají snadněji "oblbnout", aby si kupovaly za drahé peníze to, co se vyrábí velmi lacino - krabičku cigaret v továrně udělají za méně než 10 korun.
V Americe, západní Evropě, Austrálii nebo v dalších vyvinutých zemích nenajdeš zakouřenou hospodu. Taky u nás už kouří víc lidi bez vzdělání (bez vysoké školy nebo bez maturity), naopak těch, co se jim dobře vede, kouří jen velmi málo. Tedy, zamysli se nad tím, kdo asi udává módu???
Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Ahojky...mam thakový závažný problém...kouřím a mam astma jak mam přestat?

Taka Haruno, 17. října 2007

Hlavní je pevné rozhodnutí přestat, nenechat se za žádnou cenu zlákat k ani jedné cigaretě. Jestli se při tom budeš cítit mizerně - budeš nervozní, nesoustředěná, podrážděná, úzkostná, budeš mít špatnou náladu nebo větší hlad - prožíváš abstinenční příznaky, protože jsi závislá na nikotinu.
Bylo by dobré se o tom poradit s lékařem, přijít do některého z center léčby závislosti na tabáku (například v Praze na poliklinice na Karlově náměstí 32), nebo aspoň zavolat mezi 12-20 hod, ve všední den, na Linku pro odvykání kouření 844 600 500. S pozdravem Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Jak mám přestat kouřit?

Mila Nanulko,
především bych Tě chtěla (nebo chtěl jako Alík?) pochválit, že vůbec uvažuješ o tom, že bys s kouřením měla přestat. To je moc dobře a u mladých dost vzácné a přitom moc důležité. Totiž dokud člověk není dospělý, většinou si vůbec neuvědomuje, co kouření znamená za otroctví a doslova otravování.
Kouření není záležitost dospělých, jak se nám výrobci snaží namluvit, jak to píšou na krabičkách. Naopak, dospělí začnou kouřit málokdy. Naprostá většina kuřáků, i těch dnes dospělých, s tím začala, když byli děti - v Praze si nejčastěji zapálí devítiletí. Bohužel, když dospějou a dostanou rozum a chtějí přestat, bývá na to pozdě. Nikotin v cigaretách je totiž velice silná návyková droga, dokonce se na nikotinu staneš snadněji závislá než na heroinu.
Proto ta pochvala na úvod. No a jak na to? Nebude to asi jednoduché, ale problémy spojené s odvykáním jsou jenom na krátkou dobu, budou trvat pár týdnů nebo měsíců, a tak máš dobrou vyhlídku. Musíš se připravit asi na naléhání svých kamarádů, aby sis s nimi zase zakouřila... tím, že odoláš, sama sobě ukážeš, že jsi silná osobnost a určitě Ti taky stoupne sebevědomí: dokázala jsem to!
Jestli s tím budeš mít problém (a to by nebylo nic divného, přestat je fakt těžké), můžeš zavolat na Linku pro odvykání kouření 844 600 500 mezi 12h a 20h ve všední den. Stojí jako místní hovor.
Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Kouřím jednu cigaretu denně,stane se mi něco?

Vtipálka 12 roků, 15. září 2007

Bohužel škodí každá cigareta, dokonce i to, když dýcháš kouř z cigarety, kterou kouří někdo jiný. Kouření jedné denně navíc s velkou pravděpodobností bude znamenat silné kouření za několik let.
Přitom většina dospělých kuřáků by radši nekouřila, kdyby si ovšem ještě mohli vybrat: problém je, že závislosti na jikotinu není snadné se potom zbavit. Výrobci cigaret dobře vědí, že do závislosti musejí získat své zákazníky ještě jako děti - dospělí začínají kouřit zcela výjimečně.
Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

(MARGOTKA)....ahojky aliku chtela bych se zeptat co o znamena slukovat.?vim ze je to neco s cigaretu ale nwm presne co..dik za odpoveed

MARGOTKA, 22. června 2007

Mila Margotko,
šlukování je vdechnutí tabákového kouře až do plic (ne jen do pusy). V plicích se tak může do těla dostat velké množství jedovatých látek, které kouř obsahuje. Právě cigarety musí závislý kuřák šlukovat, aby do sebe dostal drogu, kterou nutně potřebuje: nikotin. Bez nikotinu se závislý kuřák cítí mizerně a proto už si musí cigarety pořád kupovat (o nějaké svobodě nemůže být řeč, kouření znamená otroctví).
Mimochodem, každý kouř (z výfuku, z cigarety, z doutníku, z marihuany....) obsahuje několik tisíc chemikálií, které jsou pro tělo většinou dost nebezpečné. V kouři cigaret je třeba kyanovodík, arzen (používá se jako jed na krysy), močovina,... Však také kouření cigaret zkrátí polovině těch, kdo je kouří, život o 15 let.
Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Ahoj alíku , moje mamka kouří a já chci aby přestala . co mám dělat ?

Je báječné, že si přeješ, aby maminka nekouřila - kromě zápachu tím ubližuje sobě i Tobě. Nemůžeš to po ní ale chtít násilím: musí se k tomu rozhodnout sama. Možná by vlastně taky ráda přestala. Většina kuřáků totiž nekouří proto, že by chtěli, ale proto, že se stali závislými na droze, která v cigaretovém kouři je: na nikotinu. A to je velmi silná závislost, které není snadné se zbavit. Když bude maminka přestávat, může být protivná, unavená, mít špatnou náladu, přibírat na váze - to všechno ji může vrátit ke kouření. Tyto problémy jsou abstinenčníni příznaky při odvykání kouření a dá se jim předejít užíváním léků. Mamince mohou poradit v centrech léčby závislosti na tabáku (www.slzt.cz) nebo na Lince pro odvykání kouření 844 600 500 (každý pracovní den za místní hovorné z celé republiky 12-20h). Může se také zeptat svého lékaře.
Ale na to, abys maminku přesvědčila, musíš nějak diplomaticky: třeba ji upozornit, že je z ní kouř cítit, že je cítit i z Tvých věcí doma (jestli kouří doma), v autě, že kuřačky mají horší pleť, která rychleji stárne... nenaléhej na maminku, může to pro ni opravdu být těžké. Ale mohla bys jí třeba dát najevo, že by to pro Tebe byl hezký dárek za vysvědčení nebo k narozeninaám, kdyby přestala kouřit, že by sis toho vážila a neby že bys na oplátku udělala doma nebo sama se sebou... něco, do čeho se Ti dlouho nechtělo a co si maminka velmi přeje. Držím palce Tobě i mamince. Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Ahoj Alík, Kouřila jsem s klukama uz hodnekrat a ani me to nejak newadi ale nejvetsi pproblem je ten ze bych to nechtela delat, ale vzdycky kdyz mi nabidnou nemuzu odmitnout, mozan se i bojim kdybych rekla NE!! ze by me nebrali do party, snazim se mezi nema asi zamachrovat nebo fakt nevim poradis ?? Díky....

Srdíčko, 9. května 2007

Milá srdíčko, Tvoje pocity jsou úplně stejné jako to, co prožívá naprostá většina Tvých kamarádů, i těch, co machrují, že kouří: cigareta je totiž v podstatě hnusná. Na tom je založený tabákový byznys: Zblbnout děti, dokud nemají rozum, a udělat z nich své závislé zákazníky.
Kouření je tedy v podstatě dětská nemoc: s dospělým rozhodnutím nemá nic společného. Dospělí prakticky kouřit nezačínají. Ono se nikomu nejdřív taky moc nechce kouřit a vyhazovat za to prachy... Asi 9 z 10 dospělých kuřáků začalo kouřit dřív než jim bylo 18, nejčastěji kolem 10 let.
To je doba, kdy člověk moc jasně nechápe, co vlastně kouření znamená. Že to dospělým pomalu nakonec dochází, potvrzje fakt, že asi 7 z 10 dospělých kuřáků by radši nekouřilo, kdyby ovšem ještě mohli přestat. Problém je v závislosti: nikotin je dokonce návykovější než heroin. Závislosti na nikotinu se těžko zbavuje. Takže rada pro Tebe? Buď svoje, právě tím, že suverénně (!!!) dokážeš kouření odmítnout, dokážeš sílu své osobnosti. Ostatní kouří? Ať, Ty jim to nebereš, ale ať Ti s tím dají pokoj, Ty kouřit nepotřebuješ!
Přeju Ti, aby se Ti podařilo cigaretu elegantně a suverénně odmítnout. Určitě Ti tím taky stoupne sebevědomí a když ostatní poznají, že Tě nezlomí, dají Ti pokoj a budou Ti v duchu závidět, že ses nenechala oblbnout jako oni...
Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz Vydrž a věř si, ahoj...

Kouření

Ahoj Alíku.Potřebuju pomoct s mamkou a taťkou.Oni kouří.Já bych nechtěla navštívit s mamkou a taťkou něakou poradnu,prostě potřebuju pomoci,jak je přemluvit aby nekouřili.Mamce je 35 let a taťkovi 45.Prosím pomoc,už je to k nevydržení!!

Monča11 let holka., 1. května 2007

Milá Mončo, to je opravdu problém, který těžko vyřešíš. Každý, kdo kouří, může přestat, jen když si to sám doopravdy moc přeje. Ale je výborné, že Ti na kouření Tvých rodičů záleží a snažíš se s tím něco udělat! Neznám Tvé rodiče, a tak nevím přesnou radu - musíš to odhadnout sama, jak na ně. Rozhodně jim nenadávej, nenaštvi je, snaž se jim třeba říct, že Ti tabákový kouř vadí, že Tě dráždí ke kašli, že zapáchají, že kouř zapáchá i doma, že by sis jejich nekouření přála k narozeninám nebo za vysvědčení, že je máš ráda a záleží Ti na tom, aby nekouřili.... Informace pro ně (kdyby něco chtěli číst o vlivu kouření na zdraví) můžeš najít také na webu dokurte.cz Rozhodně to nevzdávej, když se Ti je nepodaří přesvědčit hned, takové rozhodnutí přestat kouřit je složitá a těžká věc, musí se o tom dlouho přemýšlet. Přeju Ti úspěch v působení na rodiče! Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

Ahoj je mi 12 let a už sem kouřila teť sem samozřejmě už přestala ale já mám velmi slabé plíce a bojím se že brzy zemřu mohlo by se to tak stát? Děkuji ahoj

Veronica, 16. dubna 2007

Mila Verčo, udělala jsi moc dobře, že jsi přestala kouřit. Každá cigareta totiž tělo poškozuje. Některé účinky cigaretového kouře za chvíli zmizí (podráždění, kašel, pocit na zvracení), ale jiné mohou tělo poškodit navždy. Celkem vdechuje kuřák z cigarety něco přes 4000 chemikálií, například čpavek, močovinu, formaldehyd a mnoho dalších. Nemusíš se ale bát, že kvůli tomu, že jsi kouřila, brzo umřeš: když se přestane kouřit včas, nemusí Tě to vůbec nijak poznamenat. Užívej si svoje nekuřáctví a hlavně už si nikdy nezapaluj. Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz

Kouření

ahoy alíku ! sem zoufalej ,protože kouřim ! kouřim už tak 2 a půl roku a až mi teď došlo,jak to školdí,ale chutná mi to !! zkoušel sem před týdnem přestat Ale když si den nedám ,atk zvracím!! čím to ?? chci se toho zbavit! pomoz !!

Milý Martine, nevím, kolik je Ti let, ani kolik denně kouříš, ale pravděpodobně jsi závislý na nikotinu. Sice spíš než zvracení bývá problémem silná touha kouřit, špatná nálada, nervozita, podrážděnost… Pokud by skutečně chtěl přestat, měl by ses na to dobře připravit: promyslet si předem, kdy nebo kde nejčastěji kouříš a najít si dopředu něco jiného, co budeš v takových situacích namísto cigarety dělat (třeba hrát si s kamínkem, sníst jablko, kousat do párátka…). Pokud by Ti pořád bylo nesnesitelně, mohl bys zkusit nikotin v některé z lékových forem. K tomu by ale bylo dobré poradit se s lékařem. Existují i centra pro odvykání kouření, například na pražském čísle 224 966 608. Můžeš také zavolat na Linku pro odvykání kouření – na čísle 844 600 500 Ti řeknou každý pracovní den od 12 do 20 hodin cokoli o odvykání kouření, také adresu nejbližšího centra.
Rozhodně to nevzdávej, i když se Ti to napoprvé nepovede, pořád je lepší přestat dřív než nějakou nemocí z kouření onemocníš. Je dobré, že Ti to došlo brzy! Držím palce,
Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha
Další informace: dokurte.cz