Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 156

  Moje tělo - kluci

  Přecitlivělý žalud

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že když se dotknu svého žaludu, tak je velmi citlivý a docela to bolí. Mám strach, že bude bolet pořád a nebudu moct mít kvůli bolesti pohl. styk.

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  kluk, 14 let, 24. února

  Ahoj kluku,

  Nepříjemné pocity při dotýkání žaludu jsou způsobeny jeho přecitlivělostí. Nadměrnou citlivost lze snížit pravidelným oplachování žaludu v čaji. Pro tento účel lze využít černý nebo zelený čaj, který je však třeba nechat louhovat alespoň 5 – 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití, protože teprve po uplynutí 3 – 4 minut se z čaje začnou uvolňovat látky zvané třísloviny, které přispějí ke snížení citlivosti.

  Před samotným oplachováním žaludu je nutné počkat, až čaj vychladne, jinak by hrozilo opaření. Když je čaj studený, můžeš v něm žalud oplachovat, a to buď ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do nádobky s čajem, nebo si můžeš připravit obklad z kousku savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou za den, první výsledky v podobě poklesu citlivosti by se měly dostavit přibližně do týdne.

  Kvůli případným obtížím při pohlavním styku se nemusíš znepokojovat. Především je velmi pravděpodobné, že přecitlivělost žaludu odezní ještě předtím, než zahájíš pohlavní život. Navíc při pohlavním styku bys měl tak jako tak používat kondom, který představuje určitou mechanickou bariéru tlumící mechanické podněty. Pokud by se u tebe přece jen nějaké nepříjemné pocity dostavovaly, lze je zmírnit nanesením menšího množství lubrikačního gelu na povrch žaludu bezprostředně před nasazením kondomu.

  Moje tělo - kluci

  Objem varlat a rozměry penisu

  Mám ešte jeden dotaz, mam malé vajka strašne. minule keď som si s kamarátom porovnával tak ich mal strašne veľké 3x väčšie ako moje ale mal ho malého asi 6 cm keď mu stal ja mam strašne malé vajka ale môj penis ma 11 cm. aj sme si ich navzájom pretiahli jemu to šlo ťažšie ako mne, je to normálne? Kamarát ma 14 rokov.

  kluk, 13 let, 21. února

  Ahoj kluku,

  U chlapců ve věku 13 let činí průměrný testikulární objem (tj. objem varlat) 7 mililitrů na jedno varle, avšak za normální se považuje rozmezí 3 až 13 ml. Ve věku 14 let je to v průměru 11 ml, přičemž normální hodnoty se pohybují v rozmezí 5 až 19 ml na jedno varle. Z těchto údajů vyplývá, že i trojnásobný rozdíl v objemu varlat mezi třináctiletým a čtrnáctiletým chlapcem může být naprosto normální. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že tvůj starší kamarád má o tolik větší varlata, než ty.

  Pokud jde o rozměry penisu, u chlapců ve věku 13 let činí v průměru 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci, ve věku 14 let 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. V tvém případě je délka penisu při erekci průměrná, u kamaráda sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u chlapců ve věku 14 let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm.

  Proces uvolňování předkožky probíhá u jednotlivých chlapců různým tempem a není nijak časově limitován. Proto se může docela dobře stát, že u staršího chlapce ještě může její přetahování činit obtíže, zatímco u mladšího již nikoliv.

  Moje tělo - kluci

  Hrbolek na penisu, svědění šourku, pískání v uších

  Ahoj,
  Mam více dotazů

  1. Mam na penisu takovou bouli, videl jsem dotaz od Ennonym, ale mam to trošku jiné. Boule je tak 5 mm dlouhá, nebolí, jenom se někdy stane, že prostě nejde vidět, zmizí třeba na 2 minuty, a potom ji zase vidím.

  2. Přijde mi ze mam nějaký tlak v hlave, když si ze zadní strany na hlavu sáhnu tak necítím žádnou bolest, ale když trošku přitlačil cítím takový tlak, hledal jsem to, a někde bylo, ze by to mohl být nádor mozku, ale nemám všechny příznaky.

  3. Často me svědí varlata i když se koupu každý den. Pradlo si měním taky každý den.

  4. Píská mi neustále v uších.
  Když jsem usinal tak jsem si uvědomil, že mi píská v uších každý den celý den, šel jsem se zeptat mamky jestli to je normální, a ona říkala, ze ji v uších nepíská, nevim co to je.

  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 17. února

  Ahoj kluku,

  1. Neobvyklý útvar, o němž se zmiňuješ, může být například tuková bulka či mazová cysta. Pokud její rozměr nepřesahuje několik milimetrů a nijak ti nepřekáží, není třeba se kvůli ní znepokojovat. Pouze v případě, že bys nápadně zvětšovala, by bylo namístě navštívit kožního lékaře.

  2. Tenzní bolest hlavy může mít různé příčiny, k nimž patří například nedostatek spánku, dlouhé sezení s předsunutou hlavou (typicky při dlouhém sledování počítačového monitoru umístěného v nesprávné výšce či vzdálenosti) či nízký krevní tlak (hypotenze), avšak v tvém věku nelze vyloučit, že souvisí s hormonálními změnami, k nimž v tvém těle dochází. Pokud jde o nádorová onemocnění, ta mají natolik rozmanitou škálu nespecifických příznaků, že by je u sebe docela dobře mohl „odhalit“ téměř každý, kdo si o nich něco přečte.
  Je pochopitelné, že když si na hlavu přitlačíš rukou, tak pociťuješ tlak. Pokud by tě hlava bolela i bez přitlačování, a tyto bolesti se dostavovaly pravidelně nebo trvaly delší dobu, svěř se praktickému lékaři, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na neurologii.

  3. Předpokládejme, že to, co tě svědí, nejsou samotná varlata, nýbrž šourek, tj. váček, v němž jsou varlata uložena. Na povrchu šourku se nachází velké množství drobných záhybů, v nichž může ulpívat pot a různé nečistoty. V období dospívání se v souvislosti s hormonálními změnami zvyšuje produkce kožního mazu, navíc v rámci vývoje pohlavních znaků se pokožka na šourku stává ještě členitější, než v dětství před pubertou. Z tohoto důvodu je možné, že ani každodenní koupání nestačí. Pohlavní orgány si klidně můžeš mýt i dvakrát denně. Při silnějším svědění doporučuji ošetřit šourek panthenolovou mastí či krémem. Například calcium pantothenicum lze zakoupit v lékárně ve volném výdeji, přičemž tato mast je i cenově dostupná (stojí okolo 40 – 50 Kč).

  4. Nepříjemné zvuky v uchu (tzv. tinnitus) mohou mít různé příčiny. Patří k nim například ucpání zvukovodu ušním mazem, obtíže s vyrovnáváním tlaku v uších, narušené proudění krve v cévách v blízkosti vnitřního ucha, ale také časté vystavování hlasitým zvukům (například dlouhý poslech hlasité hudby nebo práce v hlučném prostředí). Konkrétní příčinu lze určit na základě vyšetření na ORL, v případě negativního nálezu dále na neurologii. Opět záleží na tom, do jaké míry tě tyto nepříjemné projevy obtěžují či omezují. Pokud by obtíže neodezněly ani při dodržování dostatečně dlouhé doby spánku (která ve věku okolo 13 let představuje 9 až 10 hodin denně) a při ochraně sluchu před hlukem, zbývá se obrátit na lékaře-specialistu. Počítej však s tím, že vyšetření na ORL může být nepříjemné, neboť se při něm zavádí různé nástroje do zvukovodu.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, sperma, rozměry penisu a tělesná výška

  Dobrý den, mam par problému tak jsem tady kde doufám že mi někdo poradí..

  1. Začal jsem masturbovat okolo mich 14let což znamená duben/květen nevím přesně, takhle pozdě protože až v tu dobu že mě něco už začalo vycházet ale nevím co přesně je to spíš jenom takové průhledné trošku bile ale to není ten problém co potřebuju. Problém je že tenhle rok začátkem února ten spermat nebo co to doopravdy je jakoby se dost omezil nebo skoro až zmizel si myslím, například třeba částým masturbovánim to nebude protože to bývá tak 1-2 týdně.

  2. Pro té masturbaci vydržím straně krátko třeba kolem minuty až dvou minut, což mi přijde málo že třeba vydržím krátko při sexu.

  3. Můj penis při erekci má 11cm což mi přijde málo na můj věk??

  4. Mam 14 let a jenom 170 cm a píšu to sem protože každý v mém věku nebo i menším je větší nebo stejně velký.

  Děkuji to je vše.

  Kluk 14, 15. února

  Ahoj kluku,

  1. První ejakulace (neboli první výron semene) se u chlapců nejčastěji dostavuje ve věku 12 - 14 let, a tudíž tvůj vývoj není nijak opožděný. U některých chlapců se při masturbaci uvolňuje pouze malé množství (jedna nebo pár kapek) tzv. preejakulační tekutiny, což je bezbarvá tekutina, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách. Ale ani během několika prvních ejakulací nemusí být objem spermatu o mnoho větší, než běžný objem preejakulační tekutiny.
  Je naprosto normální, že tělo dospívajícího chlapce „nevyrábí“ tak velké množství spermatu, jako tělo dospělého muže. Zatímco u dospělého muže se při ejakulaci uvolňuje z těla okolo 2 – 5 mililitrů spermatu, u dospívajícího chlapce je to většinou „jen“ 1 – 3 mililitry. To je naprosto normální.
  Stejně tak je naprosto normální, že ejakulát (sperma) u dospívajícího má nižší hustotu, než u dospělého. Sperma chlapců tvého věku je přibližně z 97 až 99% tvořeno vodou, zatímco na jeho „pevnou“ složku (bílkoviny, minerály, enzymy a další látky) zbývá 1 až 3 procenta. U dospělého muže tvoří voda většinou už „jen“ okolo 90% objemu ejakulátu.
  Rozhodně se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe ejakulace nedostavuje jaksi „automaticky“ při každé masturbaci. Během prvního roku po prvním výronu semene je totiž celkem normální, že chlapec někdy ejakulaci má a jindy nemá (jistě existují i chlapci, kteří mají ejakulaci při každé masturbaci, ale to jsou spíše výjimky). Důvodem je. Že tělo potřebuje nějakou dobu k tomu, aby se u něj mohl plně vyvinout tzv. ejakulační reflex. Vlastně se jedná o složitou soustavu hned několika reflexů, na jejímž počátku je mechanická stimulace penisu (tedy jeho dráždění pomocí doteků) a na konci ejakulace (tedy výron semene).
  V těle chlapce se neustále tvoří nové a nové sperma, rozhodně se tedy nemusíš obávat, že by ti sperma „došlo“. Jen jde o to, že tvoje tělo ještě není na dosahování ejakulace „zvyklé“. K plnému dotvoření ejakulačního reflexu dochází obvykle 1 až 2 roky od první ejakulace. Určitá nepřímá souvislost mezi četností masturbace a dosahováním ejakulace však přece jen existuje. Pokud totiž chlapec vykonává masturbaci pouze jednou nebo dvakrát týdně, může se prodloužit doba, kterou jeho tělo potřebuje k dotvoření ejakulačního reflexu. Je to vlastně trochu podobné, jako ve sportu – kdo chce dosáhnout určitého výkonu, musí trénovat. To však rozhodně neznamená, že by ses měl do masturbace za každou cenu nutit, i když se ti nechce. Rada zní: Poslouchej svoje tělo. Ono samo ti „napoví“, jak často máš jeho potřeby uspokojovat.

  2. Doba masturbace, kterou uvádíš v dotazu, je naprosto normální. Za předčasnou ejakulaci (tzv. ejaculatio praecox) se totiž považuje pouze ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku či podobné sexuální aktivity. Pro masturbaci není žádný časový limit stanoven. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že ejakuluješ „moc brzy“.
  Také by sis neměl dělat starosti kvůli tomu, že při pohlavním styku „nevydržíš“ dost dlouho. Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při párových sexuálních aktivitách je totiž zpravidla delší, než doba potřebná k jejich dosažení při masturbaci. Zjednodušeně řečeno, většina chlapců a mužů si při masturbaci dokáže vyvolat orgasmus a ejakulaci mnohem rychleji, než při pohlavním styku.
  Když už se v pohlavním životě dostaví problémy s předčasnou ejakulací, bývají způsobeny nejen stresem a zvýšeným psychickým napětím, ale také nízkou frekvencí pohlavního styku. Je prokázáno, že předčasná ejakulace se vyskytuje mnohem častěji u párů, které mají pohlavní styk méně než třikrát týdně. Obecně platí, že čím delší doba uplynula od předchozí ejakulace, tím dříve se ejakulace dostaví, ať již při pohlavním styku či při masturbaci. Proto není vyloučeno, že kdybys masturboval častěji, než uvádíš ve svém dotazu, prodloužila by se u tebe doba potřebná k dosažení ejakulace.

  3. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14 let činí 13 až 15 cm, avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“ nebo „správný“. Rozdíl i několika centimetrů oproti průměru může být stále ještě v normě. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u čtrnáctiletého chlapce považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Ve srovnání s mikropenisem je tedy tvůj penis více než dvojnásobně dlouhý! To přece není málo. Navíc rozhodně neplatí, že větší penis je nějak „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů. Větší délka penisu ve skutečnosti není k ničemu dobrá, protože délka pochvy činí u dospívající dívky přibližně 7 – 9 cm a u dospělé ženy přibližně 9 – 11 cm, takže jej stejně při pohlavním styku nevyužiješ celý. Někteří mladí chlapci se domnívají, že při pohlavním styku se penis zavádí do pochvy celý, až ke kořeni (tedy k místu, kde vystupuje z těla). Ve skutečnosti je zavedení penisu do pochvy pouze částečné.

  4. Podle údajů Státního zdravotního ústavu ČR činí průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 14 let 168 cm. Tvoje výška 170 cm je tudíž mírně nadprůměrná. Za normální se u chlapců ve věku 14 let považuje výška v rozmezí 152 až 183 cm. Je možné, že se v tvém okolí náhodou sešlo více chlapců - tvých kamarádů či spolužáků - s nadprůměrnou tělesnou výškou, a proto si mezi nimi připadáš jako „nízký“. Ve skutečnosti je však tvá výška naprosto normální a není třeba se kvůli ní trápit. Ostatně ani větší tělesná výška by z tebe neudělala „lepšího“ člověka, stejně jako menší výška by z tebe neudělala člověka „horšího“. Tvojí největší předností jsou přece tvé osobní vlastnosti, nikoli pouhé tělesné parametry.

  Jinak je normální a pochopitelné, že o svém těle přemýšlíš. To dělá každý dospívající člověk. Bylo by však škoda, kdyby ses měl znepokojovat kvůli věcem, které jsou v tvém věku normální. Rozhodně tě nechci obviňovat z toho, že zbytečně hledáš problémy tam, kde nejsou. Je v pořádku, že o určitých věcech pochybuješ. Důležité je, abys vůči vlastnímu tělu dovedl zaujmout kladný postoj. Například, i když tvůj penis není tak veliký, jak bys možná chtěl, je to tvůj penis, a proto bys k němu měl mít kladný vztah. Nevyčítej mu, že je takový, jaký je – on za to nemůže. Podstatné je, že ti dobře slouží ke všemu, k čemu ho potřebuješ. To samozřejmě platí i pro jiné části těla.

  Také kvůli výšce se zbytečně netrap. Pokud chceš působit vyšším či štíhlejším dojmem, můžeš toho dosáhnout vhodnou volbou oblečení. K „optickému“ zvýšení postavy přispívá například jednobarevné oblečení, tedy například kalhoty a tričko (či mikina) téže barvy. Další možností je nošení kalhot s vyšším pasem, které opticky „prodlouží“ dolní část těla. Kalhoty by měly být buď zcela dlouhé, nebo klasické šortky nad kolena. Naproti tomu dvoutřetinové kalhoty, jejichž nohavice sahají přibližně do poloviny lýtek, mohou postavu opticky zkrátit, podobně jako vodorovné pruhy na tričku. Svislé pruhy (třeba po straně nohavic u tepláků) naopak postavu opticky prodlužují. Pár centimetrů navíc ti může přidat i obuv se silnějšími podrážkami.

  Moje tělo - holky

  Masturbace a uvolňování tekutin

  Ahoj alíku je mi 14 a už od minulího roku masturbuju klitoris protože mi není nějak extra příjemný když si dávám prsty dovnitř. Prostě tak nedosáhnou konce oproti masturbaci klitorisu. Mám otázku ;-) Jak se nazývá tekutina která z holky vyteče po dosažení konce při masturbaci? Jak vzniká a co to vůbec je?

  holka, 14 let, 15. února

  Ahoj holko,

  To, o čem se zmiňuješ, je nejčastější a nejběžnější způsob, jímž dívky vykonávají masturbaci. Hlavním zdrojem příjemných pocitů totiž pro naprostou většinu žen a dívek není stimulace (dráždění) v hloubce pochvy, nýbrž dotýkání vnějších pohlavních orgánů – malých stydkých pysků, záhybu nad klitorisem, případně i klitorisu samotného, pokud není na přímé doteky až příliš citlivý. Při masturbaci se žena nebo dívka dotýká těchto částí vnějších pohlavních orgánů svými prsty, kdežto při pohlavním styku jsou stimulovány (drážděny) horní stranou partnerova penisu.

  Tekutina, o které se zmiňuješ, vzniká v tzv. přídatných žlázách, které tvoří součást pohlavních orgánů ženy a dívky. Jsou to dvě Skeneho žlázy (zvané též parauretrální žlázy), které se nacházejí v blízkosti otvoru močové trubice, a dvě Bartholiniho žlázy (zvané též vestibulární žlázy), které se nacházejí v blízkosti poševního vchodu. Tyto žlázy jsou párové, jedna z nich je vždy umístěna na levé straně a jedna na pravé. S povrchem těla je spojují drobné otvůrky, které mohou být tak nenápadné, že při zběžném pohledu ani nemusí být vidět.

  Tekutina, kterou tyto žlázy produkují, bohužel nemá žádný jednoslovný název, a proto se označuje jen opisně – buď jako „sekret vestibulárních žláz“, nebo jako „sekret Bartholiniho žlázy“ a „sekret Skeneho žlázy“. Tyto tekutiny se ve zmíněných žlázách vytvářejí tehdy, když dívka nebo žena pociťuje pohlavní vzrušení, někdy k jejich tvorbě dochází až tehdy, když se žena nebo dívka dotýká svých pohlavních orgánů a dráždí si je.

  Sekret slouží ke zvlhčení pohlavních orgánů při sexuálních aktivitách, ať už se jedná o pohlavní styk či o masturbaci. U některých žen a dívek však dochází k výraznějšímu uvolňování sekretu parauretrální žlázy až poté, co dosáhne orgasmu (neboli vyvrcholení). Příčina toho, proč dochází ke zvýšenému uvolňování sekretu až po dosažení vyvrcholení, není dosud zcela objasněna. Podle některých názorů je „dodatečné“ zvlhčení pohlavních orgánů po dosažení vyvrcholení důležité proto, že po orgasmu jsou pohlavní orgány velmi citlivé na dotek a pokračování v jejich stimulaci už může být nepříjemné. Při pohlavním styku se však někdy stává, že žena již dosáhla vyvrcholení, zatímco její partner ještě ne, a proto v pohlavním styku ještě chvíli pokračuje, než i on dosáhne orgasmu. A právě díky tomu, že partnerčiny pohlavní orgány jsou zvlhčeny sekretem, pro ni pokračování v pohlavním styku po dosažení orgasmu není nepříjemné.

  Někdy se prudké uvolnění sekretu Skeneho žláz označuje jako tzv. „ženská ejakulace“, avšak toto označení je nepřesné, protože sekret parauretrálních žláz u žen a dívek není totéž, co ejakulát u mužů nebo chlapců. Označení „ženská ejakulace“ tedy můžeme považovat spíše za jakýsi básnický obrat, nikoli za odborný medicínský pojem. Pro zvýšené uvolňování sekretu při vyvrcholení nebo krátce po něm se někdy také používá označení „mokrý orgasmus“.

  Ať už ale budeš vytékání tekutiny z výše zmíněných žláz nazývat jakkoliv, jedná se o naprosto normální proces. Tělo ženy či dívky zkrátka takto funguje. Přitom množství sekretu, které se naráz uvolní, může být různé, protože i velikost přídatných žláz je u každé ženy či dívky trochu jiná. U některých dívek je každá z těchto žlázek velká jako špendlíková hlavička, u jiných dosahují velikosti hrášku. Proto mezi jednotlivými ženami či dívkami existují větší či menší rozdíly v objemu tekutiny, která se v jejich těle tvoří. Někdy je to jen pár kapek, jindy to může být třeba i několik mililitrů.

  Moje tělo - kluci

  Bolest varlete, rozměry penisu, obezita

  Ahoj Alíku, vždy když masrurbuji několikrát denně třeba dva dny zasebou, tak mě pak další den buď večer nebo ráno začne bolet pravé varle. Proč se to děje? A ještě jeden dotaz, je 12 cm v erekci na 14 málo? Jsem poměrně tlustý měřím 170 a vážím 77-78.

  kluk, 14 let, 12. února

  Ahoj kluku,

  Bolesti varlat mohou mít různé příčiny, avšak s četností vykonávání masturbace nijak nesouvisí. Nejčastější příčinou bolesti či podobných nepříjemných pocitů uvnitř šourku je narušení odtoku krve z varlete v důsledku rozšíření některé ze žil, které tvoří součást semenného provazce. Další možnou příčinou je mechanický tlak, způsobený například nošením příliš úzkých a těsných kalhot. Vyloučit nelze ani vystřelování bolesti do varlete z jiné části těla, například z třísel nebo ze stehna. Jestliže tě bolí vždy jen pravé varle, nasvědčovalo by to obtížím s odtokem krve, protože tyto obtíže v naprosté většině případů postihují pravé varle (nebo to, které visí výše – většinou je to však totéž, protože u 85% mužů a chlapců je pravé varle uloženo výš, než levé).

  Obtíže s odtokem krve lze zmírnit užíváním vitaminu E. V případě prudší bolesti nebo nápadného zvětšení varlete by ses měl svěřit rodičům a poprosit jednoho z nich o doprovod k lékaři. Mohlo by se jednat o tzv. varikokélu, při níž je omezena průchodnost některé ze žil v semenném provazci. Varikokéla se léči pomocí venofarmak, což jsou léky na žilní onemocnění.

  Délka penisu, kterou v dotazu uvádíš, je sice mírně podprůměrná, ale naprosto normální. Průměrné délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí podle různých výzkumů 6 – 8 cm v klidovém stavu a 13 – 15 cm při erekci. Průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10,5 cm. Avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. I mírně podprůměrná či mírně nadprůměrná délka penisu je normální. V Tvém případě činí rozdíl oproti průměru pouhý jeden centimetr, což je rozdíl naprosto zanedbatelný. Rozhodně se nejedná o penis abnormálně malých rozměrů.

  Tvoje tělesná výška je vzhledem k Tvému věku a pohlaví mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Průměrná výška čtrnáctiletého chlapce činí 168 cm, za normální se u chlapců tohoto věku považuje výška v rozmezí 152 až 184 cm.

  Tělesná hmotnost je u tebe nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí téměř 27, zatímco optimální hodnoty tohoto indexu pro chlapce ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 až 21. Vzhledem k tvému věku, pohlaví a dosažené tělesné výšce by se Tvoje hmotnost měla ideálně pohybovat v rozmezí 52 až 61 kg.

  Pokud chceš zhubnout, neměl by ses snažit toho dosáhnout co nejrychleji. Například hladovění může mít opačný účinek, protože nutí tělo k tomu, aby si dělalo větší „zásoby“. Doporučuji rozdělit denní příjem potravy do většího počtu menších jídel. Jíst bys měl nejméně pětkrát až šestkrát denně, ale menší porce. Vyhýbej se především konzumaci bílého pečiva, tedy pečiva z pšeničné mouky (světlé rohlíky, žemle, veky, toastový chléb) a živočišných tuků (pravého másla, sádla). Naopak jez více takových pokrmů, které Tě sice zasytí, ale nebudeš po nich „přibírat“ na váze. Patří k nim například ovesná kaše či zelenina.

  Důležité je rovněž dodržování pitného režimu. Na každý 1 kilogram tělesné hmotnosti bys měl přijmout 50 až 70 mililitrů tekutin denně. Při tělesné hmotnosti 78 kg to představuje okolo 4,5 litru tekutin, ale to neznamená, že musíš vypít takové množství nápojů, protože se počítá i voda obsažená v jídle (například některé druhy ovoce a zeleniny obsahují více než 90% vody).

  Také bys měl pravidelně vykonávat nějakou pohybovou aktivitu. Důležitá není celková doba pohybu, ale jeho pravidelnost. Nesnaž se přebytečná kila „vyběhat“, protože delší běh, zejména na tvrdém povrchu, představuje velkou zátěž pro klouby dospívajícího jedince, které jsou při něm vystavovány otřesům. Lepší je zvolit nějakou komplexní pohybovou aktivitu, tedy například plavání, jízdu na kole, pěší turistiku a podobně.

  Moje tělo - kluci

  Preejakulační tekutina a spermie

  Ahoj Alíku,
  Chtěl bych se zeptat, je mi 12 a měřím asi 150 cm, chlupy mi zatim nerostou jen trošku kolem penisu. Spermie zatím nemám ale poluce jsem už měl, mezitím co masturbuji ze mě vytéká pouze preejakulát, někde na netu jsem četl že i preejakulát obsahuje živé spermie a pak někde zase že obsahujou pouze spermie z předešlé ejakulace. Při vyvrcholení cítím jen ten moc hezký pocit a trošku vyteče preejakulát. Můj dotaz tedy je jestli jsem už teda plodný když neprodukuju ještě spermie? A kdybych měl s někým sex, byl bych schopný zplodit dítě? Neplánuji s nikým sex, vím že na to mám čas jen mě to zajímá. Předem děkuji za odpověď. :-)

  kluk, 12 let, 12. února

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška je vzhledem k věku a pohlaví naprosto normální (u chlapců ve věku 12 let se za normální považuje výška v rozmezí 138 až 168 cm, do kterého se pohodlně „vejdeš“). Stejně tak je naprosto normální, že ti roste jen menší množství chloupků okolo kořene penisu. Ochlupení okolo pohlavních orgánů (neboli tzv. pubické ochlupení) se u chlapců nejčastěji objevuje ve věku 12 - 13 let, přičemž tempo jeho vývoje nemusí být dáno jen dosaženým věkem, ale i genetickou výbavou. U některých lidí rostou dříve a více, u jiných později nebo v menším rozsahu.

  Pokud jde o preejakulační tekutinu, ta se u chlapců začíná uvolňovat ještě předtím, než začnou dosahovat výronu semene neboli ejakulace. Zatímco k první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 - 14 let, preejakulát se uvolňuje většinou již ve věku 10 - 12 let. Mezi prvním výronem preejakulační tekutiny a první ejakulací může uplynout různě dlouhá doba. U některých chlapců je to pár měsíců, u jiných třeba i několik let.

  K uvolňování preejakulační tekutiny dochází buď při masturbaci, nebo už při velmi silném pohlavním vzrušení. Jedná se o malé množství průhledné tekutiny, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách. Ty tvoří součást mužských vnitřních pohlavních orgánů. Preejakulační tekutina slouží především ke zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, na což se „spotřebovává“ její větší část, ale pár kapek se uvolňuje otvorem močové trubice z těla ven.

  Možná sis někde přečetl, že preejakulační tekutina může obsahovat spermie z předchozí ejakulace. To je však pochopitelně možné pouze u chlapce, který už nějakou předchozí ejakulaci měl. Pravdou je, že dokonce i moč dospívajícího chlapce může obsahovat nějaké spermie, i když jen v nepatrném množství. Důvodem je, že vylučovací a rozmnožovací soustava mají určitý úsek společný. Tvorba menšího množství spermií však ještě nemusí znamenat, že chlapec je plodný.

  Za plodného se považuje chlapec nebo muž, jehož sperma (neboli ejakulát) obsahuje nejméně 100 milionů spermií na 1 mililitr objemu. Může trvat různě dlouhou dobu, než tělo chlapce začne produkovat ejakulát s potřebnou koncentrací spermií. „Výroba“ spermií totiž zpravidla nabíhá postupně.
  Na druhou stranu, pokud už chlapec ejakuluje, neměl by se spoléhat na to, že ještě nemá „dost vysokou“ koncentraci spermií. Samotná skutečnost, že chlapec dosahuje ejakulace, sice ještě nemusí znamenat, že je plodný, ale nelze to ani vyloučit.

  Moje tělo - kluci

  Ochlupení

  Ahoj Alíku, chci se zeptat. Nevím jak to je u chlupů, u přirození, mám je mít nebo ne? Kdybych někdy měl nějakou holku a viděla by moje chlupy, tak by si třeba řekla „to si to neumíš oholit“ a takové věty, aby to nebyl trapas. Vím, že ty chlupy tam nejsou náhodou, že to i trochu chrání. Takže nevím jestli to mám holit nebo ne?

  kluk, 14 let, 10. února

  Ahoj kluku,

  Pubické ochlupení - tj. chlupy okolo pohlavních orgánů - může začít růst kdykoliv během puberty, u chlapců však nejčastěji ve věku okolo 12 - 13 let. Rozsah a hustota těchto chlupů může být značně individuální. Až na nepatrné výjimky se však objevuje u každého.
  Ochlupení okolo pohlavních orgánů začíná růst v době, kdy se dospívající v těchto místech začíná více potit. Chlupy slouží k tomu, aby usnadňovaly odpařování vyloučeného potu. Slouží vlastně ke zvětšení „odpařovací plochy“, protože kdybychom sečetli povrch všech chlupů, dostali bychom mnohem větší plochu, než je plocha kůže, ze které tyto chlupy vyrůstají.
  S nástupem civilizace se význam této funkce ochlupení poněkud snižuje. Nosíme totiž spodní prádlo, do kterého se pot vsakuje. Jeho odpařování už pro nás tedy není tak důležité. Pro mnoho lidí už jsou chlupy jen určitým vnějším znakem toho, že jedinec dosáhl určitého stupně pohlavního vývoje.

  Znamená to, že lidé by si měli ochlupení holit? Na tuto otázku neexistuje univerzálně platná odpověď. Některým lidem ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo překáží, a proto si jej holí, zatímco jiní si nechávají chlupy volně růst. Někteří lidé si ochlupení neholí, ale jen zastřihávají, pokud jim připadá „moc dlouhé“ (u dospělého člověka pubické ochlupení dorůstá délky okolo 6 cm).

  Pokud se rozhoduješ, zda si budeš ochlupení holit, měl bys přihlédnout k tomu, že holení představuje pro pokožku určitou zátěž, neboť je spojeno s jejím vysušováním. Navíc v prvních dnech po oholení může docházet k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky, což se projevuje vznikem červených pupínků (jsou to v podstatě drobné zánětlivé reakce v místech, kde dorůstající chloupky zarostly).
  Aby ses zarůstání chloupků - a tím i vzniku těchto pupínků - vyhnul, měl by sis zhruba hodinu po oholení a poté dvakrát denně po dobu několika následujících dnů na pokožku v místech oholení nanášet pleťový krém nebo panthenolovou mast. Udrží pokožku dostatečně vlhkou, čímž se riziko zarůstání chloupků sníží. I tak ale můžeš počítat s tím, že dorůstající ochlupení bude občas svědit.

  Budeš-li se holit klasickým ručním holicím strojkem se žiletkovou hlavicí, budeš potřebovat ještě pěnu nebo gel na holení. Před prvním oholením je třeba ochlupení zastřihnout na 0,5 - 1 cm, protože dlouhé chlupy by ucpaly hlavici strojku. Mnohem šetrnější než klasické holení ručním holicím strojkem je použití elektrického strojku nebo depilátoru. U toho je třeba počítat s poněkud vyšší pořizovací cenou, nicméně pokud se budeš holit pravidelně, investice do něj se ti časem vrátí (můžeš si spočítat, kolik by stála holítka a pěna na měsíc, na rok, na dva roky… a porovnat součet těchto částek s cenou holicího strojku).

  Především bys však měl zvážit důvody, pro které si chceš chlupy oholit. Jestliže se tobě samotnému nelíbí nebo ti z nějakého důvodu vadí či překážejí, pak je naprosto v pořádku, když si je oholíš. V žádném případě by ses ale neměl holit jen proto, aby ses tím někomu zalíbil. Třeba nějaké dívce, i když - jak sám píšeš, v současné době se žádnou nechodíš. Ostatně i poté, co se s nějakou dívkou seznámíš, bude jistě určitou dobu trvat, než se sblížíte natolik, aby se dívka vůbec mohla dozvědět nějaké podrobnosti o tvém tělesném ochlupení. A až tě jednoho dne uvidí svlečeného, je docela dobře možné, že se jí tvé ochlupení bude líbit. Některým dívkám dokonce vadí, když si jejich chlapec tyto chlupy holí, protože vzhled jeho pohlavních orgánů jim připadá příliš „dětský“ (ve skutečnosti to není tak docela přesné, protože mezi pohlavními orgány dítěte a dospívajícího je mnohem více rozdílů, než jen ochlupení).

  Ale i kdybys narazil na dívku, která by ti při pohledu na tvoje ochlupení začala vyčítat, že se „neumíš oholit“, rozhodně to neznamená, že bys musel hned běžet pro holicí strojek a oholit se. Za prvé, kdyby tě dotyčná opravdu milovala, přijímala by tě takového, jaký jsi - tedy „i s chlupama“. Nikdy by se ti kvůli ničemu nevysmívala. A za druhé, tvoje tělo patří tobě, a proto jsi to pouze a výhradně ty, kdo má právo rozhodovat o všem, co se svým tělem budeš nebo nebudeš dělat. Chceš si holit chlupy? Hol si je! Nechceš si holit chlupy? Nech je růst! Je to tvoje tělo a tvoje rozhodnutí.

  Moje tělo - kluci

  Onemocnění penisu

  Ahoj Aliku, podle internetu mám rakovinu penisu, tak jsem se chtěl zeptat, jestli je to vůbec možné, když mi je 13 a nejde mi právě ani stáhnout předkožka asi rok a nechce se mi to moc říkat rodičům, přijde mi to blbé.

  kluk, 13 let, 8. února

  Ahoj kluku,

  Rakovina postihuje vnitřní orgány (například plíce, mléčné žlázy nebo varlata) a kůži. To, co někdy bývá - ne zcela přesně - označováno jako „rakovina penisu“, je ve skutečnosti jen zvláštní forma rakoviny kůže na penisu. Mívá podobu uzlíku či vředu, který je nebolestivý a postupně se zvětšuje a rozšiřuje.

  Výskyt takového nádorového onemocnění na penisu je však velmi vzácný a proto by ses neměl znepokojovat vždy, když na svém penisu objevíš nějaký hrbolek. S mnohem větší pravděpodobností se může jednat například o zduřelou (zvětšenou) mazovou žlázku, které se v pubertě objevují poměrně běžně.
  U chlapců rakovina postihuje nejčastěji varlata, proto je vhodné od puberty provádět jejich samovyšetření.

  Obtíže při přetahování předkožky mohou přetrvávat do různého věku, protože proces jejího uvolňování probíhá u různých chlapců různým tempem. V dotazu však uvádíš, že Tvoje obtíže trvají „asi rok“. Znamená to, že dříve sis předkožku přetahovat mohl, zatímco nyní to možné není? Pokud ano, mohlo u tebe dojít ke zúžení prstence předkožky v důsledku drobných poranění, která nastala někdy v minulosti při násilných pokusech o její přetažení.

  Někteří rodiče - a bohužel stále ještě i někteří lékaři - jsou příliš horliví a příliš na chlapce spěchají, aby si přetahoval předkožku už v době, kdy ji má ještě moc úzkou. Výsledkem takového násilného postupu je, že se na obvodu prstence předkožky tvoří drobné jizvičky, které snižují pružnost předkožky. Jakmile si pak chlapec přestane předkožku pravidelně přetahovat, dochází k jejímu druhotnému zúžení, které už - na rozdíl od přirozeného zúžení, s nímž se rodí většina chlapců - představuje zdravotní problém.

  Pružnost předkožky lze zvýšit jejím pravidelným ošetřováním pomocí vhodné masti či krému. Nejúčinnější jsou tzv. kortikoidní masti (např. triamcinolon), které však nejsou volně prodejné a vydávají se pouze na lékařský předpis.
  Bez předpisu si můžeš koupit například panthenolovou mast (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum), avšak její účinnost bude nižší.
  Při opakovaném zjizvení prstence předkožky jsou účinné zpravidla již jen masti či krémy obsahující kortikoidy II. nebo III. třídy (např. advantan, afloderm, beloderm, elocom apod.), ty se však vydávají pouze na lékařský předpis.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace a související otázky

  Ahoj, chtěl bych se zeptat na takový velmi divný dotaz, za který se trochu stydím... Když mi je 11 let není trochu brzo na ehm honění přirození nebo-li masturbace, nebo bych si měl počkat do 12-13 let? Druhý dotaz mám, kdy tak začíná první orgasmus. Nakonec třetí poslední otázka, jsou na masturbaci nějaké krémy nebo něco jiného?
  Díky za odpověď. Hezký den. :)

  kluk, 11 let, 8. února

  Ahoj kluku,

  1) Rozhodně se nemusíš obávat, že by v Tvém věku bylo na vykonávání masturbace „moc brzo“. Podle různých výzkumů začínají přibližně dvě třetiny chlapců i dívek masturbovat již v dětství před pubertou. Citlivost pohlavních orgánů na dotek totiž není vázána na dosažení nějakého přesně stanoveného věku.
  Dokonce i malé dítě může při nějaké příležitosti (například když se někde náhodou otře o rozkrok) poznat, že jeho pohlavní orgány jsou citlivé, a že jejich dotýkáním si může navodit příjemné pocity. A jakmile si tyto příjemné pocity začne navozovat úmyslně, znamená to, že masturbuje.

  2) Orgasmus je název pro velmi silný a velmi příjemný pocit, který se dostavuje v závěru masturbace nebo pohlavního styku. Český výraz pro orgasmus je pohlavní vyvrcholení. Věk, kdy jej dítě nebo dospívající poprvé dosahuje, je velmi individuální - tedy u každého může být jiný. Někteří chlapci dosahují třeba už několik let před začátkem puberty tzv. suchý orgasmus. To znamená, že na konci masturbace sice už cítí velmi silný příjemný pocit, ale ještě u nich nedochází k výronu semene neboli k ejakulaci.
  První výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 - 14 let, ale může to být i o něco dříve nebo o něco později. Při ejakulaci se z těla uvolňuje menší množství tekutiny, která bývá zpočátku čirá, později má bělavé zbarvení. Semeno vychází z těla stejným otvorem, kterým čůráš.

  3) Takové krémy existují, ale ne každý je používá. Většinou to ani není nutné. Někdy se stává, že při masturbaci dochází k příliš vysokému tření - například když má chlapec příliš napnutou kůži na penisu. Nadměrné tření při masturbaci se často vyskytuje u chlapců, kteří nemají na konci penisu předkožku (podstoupili operaci, při které jim byla odstraněna). Ke snížení nadměrného tření se dá použít například pleťový krém pro citlivou pleť.
  V některých obchodech se prodávají i speciální gely, ty však používají spíše dvojice dospělých lidí, kteří spolu vykonávají pohlavní styk. Pro masturbaci stačí pleťový krém, ale jestli ses bez něj doteď obešel, je pravděpodobné, že se bez něj obejdeš i nadále.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj aliku je mi 11 let a masturbuji a chci to říct rodičům, ale nevím jak. Masturbuji i 5 x denně a pak přijdou rodiče. Mám chuť a po masturbaci to přejde a pak se mi chce zase znova, potřebuju pomoc.

  kluk, 11 let, 5. února

  Ahoj kluku,

  Vykonávání masturbace je naprosto normální a přirozená činnost. Zároveň však představuje činnost intimní, tedy takovou, která je tvojí osobní záležitostí a kterou bys měl vykonávat pouze v soukromí, tedy pokud možno o samotě. K tomu se ideálně hodí třeba dětský pokoj (pokud jsi v něm zrovna sám) nebo koupelna.

  Ani Tvoji rodiče Ti jistě nevyprávějí o tom, jak se spolu milují a co všechno spolu dělají, když jsou sami a prožívají své intimní chvíle. A proto ani Ty nejsi povinen jim sdělovat kdy, jak nebo jak často vykonáváš masturbaci. Masturbace je Tvoje intimní aktivita, podobně jako dospělí lidé mají své vlastní intimní aktivity, které si také nechávají pro sebe.

  To neznamená, že masturbace je nějak „špatná“ či že by ses za ní měl sám před sebou nějak stydět. Ale v životě jsou zkrátka určité věci, které člověk dělá sám. Třeba na WC také chodíš sám a také nikomu nepopisuješ, jakým způsobem tam vykonáváš svoje základní tělesné potřeby. Přesto není nic špatného na tom, že tyto základní tělesné potřeby máš, a že je vykonáváš. Tak proč by to s masturbací mělo být jiné?

  Rozhodně se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že masturbuješ „moc často“ nebo „moc brzy“. Masturbují nejen dospívající, ale i mnoho dětí před pubertou. Kromě toho je docela dobře možné, že puberta u Tebe už začala.
  Ani masturbace vykonávaná několikrát denně nemusí v Tvém věku představovat problém. Právě procházíš obdobím, kdy v těle narůstá hladina pohlavních hormonů. To jsou chemické látky, které si tělo vyrábí mimo jiné proto, aby u něj mohly probíhat tělesné změny typické pro chlapce a dívky v dospívání (zvětšování pohlavních orgánů, růst chloupků atd.). Pohlavní hormony však zároveň způsobují, že Tvoje „chuť“ na masturbaci se zvyšuje.

  Také je normální, že po masturbaci Tě tahle „chuť“ na chvíli přejde. Když tělo dostalo to, co potřebovalo, na nějakou dobu mu to stačí. U někoho je ta doba několik hodin, u někoho třeba i pár dnů. To záleží hlavně na tom, jak velké množství pohlavních hormonů Tvoje tělo právě vyrábí. Čím větší záplava hormonů, tím větší potřeba masturbovat. Rozhodně se však nemusíš obávat, že by Ti častější masturbace nějak uškodila. V nejhorším případě budeš mít unavenou ruku.

  Moje tělo - kluci

  Konglutinace - „přilepená“ předkožka

  Dobrý den,

  mám takovou otázku ohledně předkožky. V minulém dotazu jsem se ptal jestli je problém, že mi ještě nejde úplně stáhnout za žalud. (to bylo před cca půl rokem) Tentokrát už mám jiný problém. Předkožku za žalud nějakým nebolestivým způsobem stáhnu, ale na pravé straně žaludu mi připadá, jakoby se tam „přilepila“ -> nejde stáhnout a nechci nic zkoušet bez dotazu sem do poradny.
  Prostě při stahování v půlce už nejde víc dolů a je vidět, že se tam kousek přilepil přímo k žaludu. Dá se to nějak vyřešit bez návštěv doktorů? Je nějaký domácí způsob? Nebo musím prostě čekat a časem se to možná uvolní?

  Předem děkuji za odpověď. A nashlednou. :-)

  kluk, 14 let, 3. února

  Ahoj kluku,

  Jedná se o konglutinaci neboli „slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky. Naprostá většina chlapců (okolo 96%) se rodí s předkožkou „přilepenou“ na žaludu. Proces oddělování obou povrchů, tedy povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky, může trvat různě dlouhou dobu.
  Ještě i během puberty se můžeme setkat s rezidui neboli pozůstatky tohoto „slepení“. Tyto pozůstatky nebývají rovnoměrné, často se vyskytují právě na jedné straně žaludu, většinou při jeho okraji (směrem k tělu). Ve věku 14 let se drobné či rozsáhlejší konglutinace vyskytují ještě přibližně u 13% chlapců.

  Proces oddělování předkožky od žaludu není nijak časově limitován. Neměl by ses ji snažit „odlepit“ silou, protože tím by sis mohl způsobit poranění. K uvolnění konglutinace dříve či později dojde samovolně, tedy i bez jakýchkoliv zásahů. Zákrok zvaný disoluce, při němž se „přilepená“ předkožka chlapcům od žaludu chirurgicky oddělovala, dnes již většina dětských urologů nedoporučuje, protože může vést ke vzniku druhotných srůstů.
  Pokud chceš proces „odlepování“ předkožky přesto podpořit, můžeš si ji opatrně přetahovat v teplé vodě a jemně napínat v místech „přilepení“, avšak neměl by sis ji strhnout násilím.
  Samotná konglutinace nepředstavuje zdravotní problém a nevyžaduje žádnou léčbu, avšak v důsledku násilného odtržení „přilepené“ předkožky od žaludu by mohlo dojít k poranění, které by již léčbu vyžadovalo.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Zdravím všechny
  Můj dotaz bude velice stručný:)
  Brzy mi bude 13 let a cca 1,5 roku masturbuji, akorát nevím jestli to mám nějak říci rodičům...

  Michal, 2. února

  Ahoj Michale,

  Vykonávání masturbace je Tvoje osobní záležitost, s níž se nemusíš nikomu svěřovat, jestliže Ty sám nechceš.

  Pokud jde o rodiče, jistě záleží na tom, nakolik důvěrný k nim máš vztah a o čem všem jste zvyklí u vás doma hovořit. Zatímco v některých rodinách panuje otevřenost i v otázkách sexuality a jejích projevů, v jiných jsou tyto záležitosti tabuizovány - to znamená, že se o nich nemluví.

  Máš právo se rodičům svěřovat, ale také máš právo si určité věci nechávat pro sebe, pokud se o nich třeba stydíš mluvit nebo je považuješ za příliš osobní.

  Moje tělo - kluci

  Vzhled pohlavních orgánů

  Dobrý den.
  Vsiml jsem si, že ze spodu penisu mam barvu tmavší, i varlata mam takové hnědé, ale jen na některých místech.
  Často mě i svědí.

  Kluk, 14 let, 31. ledna

  Ahoj kluku,

  Je naprosto normální, že na určitých částech povrchu vnějších pohlavních orgánů je pokožka tmavší nebo světlejší. Na spodní straně penisu se nachází šev zvaný raphe (vyslovuje se [rafé]), jehož zbarvení je obvykle tmavší. Tento „proužek“ může být u jednotlivých mužů či chlapců různě široký a různě výrazný. Vytváří se již během vývoje plodu před narozením.

  Pigmentace neboli ztmavnutí šourku (to je váček, v němž jsou uložena varlata) je jedním z projevů tělesného dospívání. Dospívající chlapci a dospělí muži mají šourek výrazně tmavší, než malí chlapci před pubertou. Pigmentace šourku však nemusí být (alespoň zpočátku) zcela rovnoměrná, a proto není nic nenormálního na tom, že toto ztmavnutí zatím pozoruješ „jen na některých místech“.

  Zbarvení spodní strany penisu a šourku tedy nepředstavuje žádný problém a nemusíš se kvůli němu znepokojovat. Problémem je pouze svědění šourku. S tím se chlapci setkávají poměrně často, zejména v období dospívání, kdy dochází ke zvýšenému pocení.
  Povrch šourku je velmi členitý, obsahuje velké množství „vrásek“ či záhybů, v nichž se může udržovat zaschlý pot a další nečistoty. Proto je třeba si při každodenním koupání či sprchování pečlivě umýt vnější pohlavní orgány. Po namydlení je třeba jejich povrch důkladně opláchnout, protože i zbytky mýdla by mohly po určité době způsobit podráždění.
  Důležitá je rovněž pravidelná výměna spodního prádla. To by sis měl brát každé ráno čisté a mělo by být vyrobeno ze 100% bavlny.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká je průměrná velikost penisu ve 12 letech, protože v ochablém stavu mám pouze 4 cm a při erekci jen 7 cm. A bojím se že se mi budou kamarádi smát.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 27. ledna

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku dvanácti let činí podle různých výzkumů 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci se v tomtéž věku pohybuje okolo 7,5 cm. Avšak „průměrný“ ještě neznamená totéž, co „normální“. I rozdíl několika centimetrů oproti průměrné délce či obvodu penisu může být stále ještě normální.

  Délka penisu v klidovém stavu je u Tebe vzhledem k Tvému věku průměrná, při erekci sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl pouhých dvou centimetrů je zanedbatelný, nehledě k tomu, že procházíš obdobím dospívání, v němž dochází k růstu a vývoji tohoto orgánu. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis, navíc během následujících několika let můžeš očekávat jeho další růst.

  Kvůli rozměrům penisu se tedy nemusíš trápit. Představa, že velký penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“ než penis menších rozměrů, je naprosto mylná. To platí i pro jiné části těla – těžko můžeme někoho považovat za dokonalejšího nebo lépe vybaveného člověka jen proto, že má velké uši nebo dlouhý nos.

  Kamarádi se Ti kvůli rozměrům penisu smát nebudou, protože kdyby se Ti kvůli něčemu takovému smáli, nebyli by to opravdoví kamarádi. Kdyby se Ti přece jen někdo posmíval kvůli tomu, jaký máš penis, není to kamarád, ale zlomyslný člověk, který toho o normálních rozměrech penisu asi moc neví. Někdy stačí takovému šťouralovi položit otázku: „Máš s tím nějaký problém?“ a dá Ti pokoj, protože kdyby odpověděl kladně, vypadalo by to, že se o tuto část Tvého těla nějak moc zajímá.

  Pokud by někdo přece jen kritizoval rozměry nebo vzhled Tvého penisu, rozhodně bys neměl podléhat jeho názoru a začít si o sobě myslet něco špatného. Nějaký škodolibý posměváček přece nemůže narušit Tvůj kladný vztah k vlastnímu tělu! Ať se stará o svůj penis, a ten Tvůj nechá na pokoji. Patří přece Tobě, a ne jemu.