Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 438

  Odpovědi za posledních 14 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Moje tělo - holky

  Růst ňader, menstruace, masturbace

  Ahoj Alíku máš nějaký tip jak udělat aby mi více rostla prsa ? Už mi začínají růst ale jde to nějak urychlit ? A ještě bych se chtěla zeptat jestli je normální že nemám menstruaci ale už asi 3 roky masturbuji ?

  holka, 12 let, 4. srpna

  Ahoj holko,

  1) Zvětšování ňader (prsů) je dáno hormonálními změnami v organismu, které nemůžeš nijak ovlivnit. Vývoj prsu začíná u většiny dívek ve věku 10 – 11 let, přičemž v prvním stádiu se vyvíjí tzv. poupětový prs. Vypadá tak, že samotné prsní bradavky se zvětšují, ale hrudník přitom zůstává stejně plochý, jako v dětství před pubertou. V dalších fázích vývoje dochází ke zvýšenému ukládání tuku na hrudníku, dále k růstu tzv. prsních dvorců (což jsou tmavě zbarvené „kroužky“ okolo prsních bradavek) a dále k tzv. elevaci prsních dvorců, tedy k jejich „nadzdvižení“. Tvar prsu se formuje přibližně do věku okolo 16 - 17 let, u některých dívek i déle.
  Pokud u Tebe probíhá vývoj prsů pomalejším tempem, než bys chtěla, nemusíš se kvůli tomu trápit. Tvoje hodnota jako člověka přece nespočívá v tom, jak velká máš zrovna prsa. Také se nemusíš obávat, že by ses kvůli tvaru či velikosti ňader nelíbila chlapcům, protože každému se může líbit něco jiného. Výhodou menších ňader je například to, že když se s chlapcem objímáš, můžeš se k němu těsněji přitulit (prsy nadměrné velikosti by mohly naopak působit jako jakási „bariéra“ mezi Tebou a chlapcem, s nímž se objímáš).
  Navíc je vzhledem k Tvému věku pravděpodobné, že vývoj prsů není zdaleka ukončen, takže můžeš očekávat jejich další růst, i když jej nemůžeš nijak urychlit. Kvůli srovnání s „více vybavenými“ kamarádkami či spolužačkami se také nemusíš znepokojovat, protože každý člověk se vyvíjí jiným tempem, má jiné vrozené předpoklady atd., ale to ještě neznamená, že někteří lidé jsou od přírody „lepší“ nebo „horší“, než ostatní.

  2) První menstruace neboli menarché se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že jsi menstruaci dosud neměla. Když dívka ve věku 12 let ještě neměla menstruaci, je to stejně normální, jako kdyby ji už měla. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se menarché (první menstruace) nedostavila ani po dovršení 15 let věku.
  Pokud jde o masturbaci, tu většina dětí začíná vykonávat již před pubertou (podle výzkumů Jamese Bancrofta z roku 2003 přibližně dvě třetiny dívek i chlapců začínají pravidelně masturbovat před nástupem pohlavního dospívání, ostatně citlivost pohlavních orgánů není nijak vázána na dosažení pohlavní zralosti). To, o čem se v závěru dotazu zmiňuješ, je tudíž naprosto normální.

  Moje tělo - holky

  Zavádění tamponu

  Ahoj Alíku a všichni,

  Dnes bylo u nás vedro a já jsem se chtěla jít koupat.. Musela jsem si vzít tampon, protože jsem to dva dny zpět dostala. Mamka mi koupila takové ty tampony pro začátečníky s aplikátorem. S aplikátorem bylo zavedení strašné, tak jsem zavedla jen ten tampon. Zavedla jsem ho ale asi po čtvrt hodině. Tak jsem si šla vzít plavky, a začalo mě to tam dole strašně bolet a ten tampon mě tlačil. Tak jsem si vyhledala co mám dělat, a měla jsem si tampon více strčit hluboko, to jsem udělala. Chvíli to bylo dobré ale potom zase. Tak jsem rychle vylezla z vody a šla ho vyndat. To bylo taky strašné ale o trošku lepší než aplikování. Teď když se chci třeba vyčůrat tak to pálí a bolí jako zánět. Nevím co mám dělat... Jsem z toho smutná že si ten tampon zavést nedokážu..
  Nevíte co mám dělat?

  Děkuji moc za odpověd

  holka, 12 let, 14. srpna

  Ahoj holko,

  Na jednu stranu je pochopitelné, že po první zkušenosti s tamponem, kterou popisuješ, jsi zklamaná. na druhou stranu je ale pochopitelné, že dívce, která s tamponem nemá zkušenosti, může trvat delší dobu, než objeví ten nejvhodnější.

  Je škoda, že jsi hned napoprvé použila aplikátor. Jeho používání, zejména u dospívajících dívek, příliš nedoporučuji (je vhodný spíše pro starší dívky a dospělé ženy), protože může způsobit poranění. Nebezpečná je obzvláště jeho koncová část s hranami vykrojenými do tvaru písmene „V“, které se při zavádění tamponu aplikátorem rozevírají směrem od sebe (viz obrázek zde). Další podrobnosti ohledně možných důsledků zavádění aplikátoru nemusím popisovat, protože už jsi je poznala z vlastní zkušenosti. Mnohem bezpečnější a snadnější je zavedení tamponu jen za použití prstů.

  Tvoje současné obtíže, tedy bolest a pálení, jsou zřejmě projevem podráždění poševní sliznice při zavádění aplikátoru. Je pochopitelné, že tyto projevy mohou být velmi nepříjemné, ale zároveň máš štěstí, že sis aplikátorem nezpůsobila nějaké závažnější poranění (to by se totiž projevilo například silným krvácením). Popisované obtíže by měly odeznít po uplynutí 3 – 5 dní. Prozatím by sis do pochvy neměla nic zavádět, dokud obtíže neustoupí. také věnuj zvýšenou pozornost hygieně vnějších pohlavních orgánů.

  Nemusíš si vyčítat, že si „nedokážeš“ zavést tampon. Každý začátek je těžký a nikdo Ti nemůže vyčítat, že jsi perfektně neudělala něco, s čím jsi zatím neměla žádné zkušenosti. Připojuji několik rad, jak při zavádění tamponu – a to bez aplikátoru – postupovat. S nácvikem však počkej až do dalšího očekávaného termínu menstruace a v žádném případě jej neprováděj v současné době, kdy ještě trvají obtíže způsobené podrážděním poševní sliznice při zavádění aplikátoru.

  Ze všeho nejdůležitější je volba vhodné tělesné polohy. Některým dívkám vyhovuje poloha v podřepu, případně vsedě s rozevřenýma nohama (jako na WC). Jinak můžeš vyzkoušet i tzv. „polohu žáby“, při níž sedíš s nohama ohnutýma v kyčlích a kolenou tak, že paty a chodidla k sobě navzájem přiléhají (podobně jako se „spínají ruce“ když někdo o něco prosí, v tomto případě se však nespínají ruce, nýbrž nohy). Některé dívky si tampon aplikují vestoje s jednou nohou na zemi a s druhou položenou na židli, na sklopeném sedátku WC, nebo na okraji vany. Záleží na Tobě, jaká poloha Ti bude vyhovovat.

  Pomocí prstů se tampon zatlačí do otvoru v hymenu (neboli tzv. „panenské bláně“), tedy do otvoru, kterým z těla při menstruaci vychází krev. Nejsnazší způsob je uchopení tamponu mezi palec a prostředníček jedné ruky, přičemž ukazováček téže ruky se položí na konec tamponu (ten konec, který patří „směrem ven“) a následně se použije k jeho dotlačení do příslušného tělesného otvoru. Šňůrka, která vychází z tamponu, by měla po jeho zavedení viset ven z otvoru hymenu, aby později bylo možné s její pomocí tampon vytáhnout. Také při vytahování tamponu je vhodné zvolit takovou tělesnou polohu, při níž budou dolní končetiny dostatečně rozevřené.

  Tampon je zavedený správně, pokud tě uvnitř těla netlačí. Problém může spočívat v tom, že když si dívka „zkušebně“ zavádí tampon v době mezi dvěma menstruacemi, může být jeho přítomnost v těle nepříjemná až bolestivá. Důvodem je, že v době mezi dvěma menstruacemi nemusí dívčiny pohlavní orgány produkovat dostatečné množství poševní tekutiny, která zvlhčuje vnitřní prostředí pochvy. Důsledkem je, že tampon v těle nenasákne a zůstane „tvrdý“ (zatímco po nasáknutí „změkne“), a proto jej dívka cítí při každém pohybu. Proto doporučuji s nácvikem vkládání tamponu počkat, až dostaneš menstruaci, nebo alespoň až se bude blížit její očekávaný termín.

  Menstruace a výtok

  Menstruace, antiko, výtok, gynekologická prohlídka

  Ahoj, mám dotazy, pardon že se zase ptám. Menstruaci mám od 22. května 2022 a nevadí, že jsem ji 3 měsíce nedostala?

  2. Nelíbí se mi menstruace. Je to otrava když si pořád musím měnit vložku. Nechci vůbec mít dítě, nechci být těhotná. Nevím jestli chci mít sex ale mám strach, že otěhotním. Jsou nějaké ochrany abych jsem neotěhotněla?

  3. Třetí dotaz se týká gynekologie a mámy. Moje máma každý den sleduje výtok a mě už to štve. Nedávno jsem jí říkala že to má každá holka a že to nic není a že je to v pořádku a ona mi řekla: Ne, to se má řešit, půjdeš za gynekoložkou, žádný výtok nemá být!“ Je to hrůza. Mám strach a stydím se. Takže mám otázku: Co všechno mi bude dělat gynekoložka? Jak to probíhá? Já mám strach... Ach jo nic nepomůže to jí vysvětlit. Ona si stejně bude říkat to svoje. Několikrát jsem jí říkala že mi nic není a ona pořád říká že ne že to není v pořádku. :-o:-|ko :-(. Děkuji za odpověď a přeji vám hezký den

  holka, 11 let, 8. srpna

  Ahoj holko,

  1) Kvůli nepravidelné menstruaci se nemusíš znepokojovat. Během prvních dvou let menstruačního věku (tj. během prvních dvou let od první menstruace) je přibližně 50% cyklů nepravidelných, a tudíž vůbec nevadí, když se krvácení nedostaví po jednom měsíci, ale třeba až po dvou nebo po třech měsících.

  2) Na jednu stranu je pochopitelné, že menstruace pro Tebe představuje něco nového, na co sis zatím ještě nestačila zvyknout. Ale takto zkrátka lidské (přesněji řečeno dívčí a ženské) tělo funguje. Výměna hygienických pomůcek (vložek) je snadná a se vším všudy většinou nezabere ani celou minutu času. Dospívající dívka během menstruace „spotřebuje“ v průměru 7 vložek denně, ale ta fáze menstruace, při níž dochází ke krvácení, naštěstí trvá jen několik dní.
  Jinak je pochopitelné, že ve Tvém věku nechceš přijít do jiného stavu, nicméně Tvoje obavy ohledně sexuálního života jsou přece jen poněkud předčasné, protože vzhledem k Tvému věku ještě nejméně pár let potrvá, než potkáš chlapce, s nímž se budeš chtít milovat.
  Ochranné prostředky proti nechtěnému početí samozřejmě existují. Říká se jim antikoncepční prostředky a v dnešní době se o nich učí dokonce i ve škole. Pro více informací o početí, antikoncepci a všem, co s tím souvisí, doporučuji pořídit si (nebo vypůjčit) některou z ilustrovaných knížek pro dospívající, kde najdeš veškeré informace i s obrázky.

  3) Tvoje matka se mýlí. Výtok je naprosto normální, pokud je čirý, nebo zbarvená doběla. Příčinou k obavám je pouze silně zažloutlý až nazelenalý výtok, který může být projevem bakteriální či jiné infekce. Možná by bylo dobře, kdybyste s maminkou přece jen navštívili gynekologii, protože lékařka by alespoň mamince potvrdila, že je s Tebou vše v pořádku, a že pravdu máš Ty, a ne ona.
  Pokud jde o gynekologické prohlídky u dospívajících dívek, v první řadě zdůrazňuji, že pokud dívka dosud neměla pohlavní styk a má neporušený hymen (neboli tzv. „panenskou blánu“), tak lékařka vyšetřuje pohlavní orgány pouze zrakem (tj. podívá se na to, co je normálně vidět), ale dovnitř těla – tedy do pochvy – nezavádí žádný lékařský nástroj ani přístroj. Nemusíš se tedy obávat, že by Ti lékařka cokoliv zaváděla do pochvy (to bývá největší obava dívek, které se chystají poprvé navštívit gynekologii).
  Největší část prohlídky zabere rozhovor s lékařkou. Bude se Tě ptát, zda už máš menstruaci (neměl by být problém říci „Ano“) a položí Ti i další otázky ohledně zdravotního stavu (například zda máš nějaké bolesti v břiše a v podbřišku). Samotná prohlídka zabírá jen menší část času stráveného v ordinaci, přičemž u dívek Tvého věku spočívá převážně jen v kontrole pohledem. Jediné, čeho se gynekolog či gynekoložka na první prohlídce dotýká, jsou většinou jen slabiny (neboli třísla), protože je třeba pohmatem zjistit, zda v nich nejsou oteklé mízní uzliny. Nemusíš se tedy obávat, že by se při gynekologické prohlídce odehrávalo kdo ví co strašného.

  Moje tělo - kluci

  Intimní hygiena

  Ahoj poradno,
  Omlouvám se že zase otravuju,ale mám jeden dotaz. Nevím jak si při sprchování umýt penis. Mám si na něho dát mýdlo i na žalud nebo stačí jen vodou vše umýt?

  kluk, 12 let, 14. srpna

  Ahoj kluku,

  Penis se myje mýdlem (včetně žaludu, nebo alespoň té jeho části, kterou již lze obnažit), stejně jako ostatní části těla, ale po namydlení je třeba jeho povrch důkladně opláchnout, aby na těle nezůstávaly žádné zbytky mýdla.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry pohlavních orgánů

  Ahoj poradno,
  Minulý dotaz jsem psal že mám malý penis.Teď se ale bojím, co na to řekne doktor. Bude mi měřit varlata a možná řekne, že mám malý penis. Jestli řekne, že mám malý penis nebo varlata, tak co se pak stane?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 17. srpna

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k tomu, že rozměry penisu jsou u Tebe stále ještě normální, se zřejmě nestane nic. V případě, že by se jednalo o tzv. mikropenis (tj. penis abnormálně malých rozměrů), by připadala v úvahu hormonální léčba. Avšak v Tvém případě se o mikropenis nejedná.

  Kvůli rozměrům penisu by ses neměl trápit, zejména jsou-li normální, třebaže podprůměrné. Rozhodně neplatí, že penis velkých rozměrů by měl být považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis menších rozměrů.

  Moje tělo - váha

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj,

  Chci se zeptat, mám nadváhu? Už jsem se ptal předtim ale teď jsem hodně vyrostl. Vážim 58 kilo a 168cm. Je to normálně nebo je to víc?

  Děkuji

  kluk, 14 let, 12. srpna

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška je naprosto normální, dokonce odpovídá průměru u chlapců Tvého věku, který činí právě 168 cm. Také Tvoje tělesná hmotnost je naprosto normální. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi výškou a hmotností, u Tebe činí 20,5. To je vzhledem k Tvému věku a pohlaví ideální poměr (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 - 21). Nadváhou tedy rozhodně netrpíš.

  Menstruace a výtok

  Menstruace, zbarvení krve

  Ahoj Alíku a spol, včera jsem psala zprávu, že mám hnědý výtok:
  (...)
  Dnes v tom začali být nějaké cucky tak jsem si četla poradnu a dozvěděla jsem se že se může jednat o menstruaci která v těle byla dýl než měla a tak je ta krev tmavá.Pred chvíli jsem to řekla mámě a ta řekla že jsou to asi první měsíčky nebo něco takového,a dala mi vložku a ať si zápišu do telefonu kdy jsem to poprvé dostala .

  1. otazka:byla to pravdu menstruace?(bolí mě v podbřišku,byly tam cucky a je mi trošku špatně a nemám vůbec hlad)
  2. otazka: jaká je první gynekologická prohlídka,co se tam dělá?
  3. otazka:kdyby to tedy menstruace nebyla , dostaví se brzy?
  Slečna, 11 let, 15. srpna

  Ahoj holko,

  Hnědé zbarvení je způsobeno rozkladem červeného krevního barviva. Někdy se stává, že mezi uvolněním menstruační krve uvnitř těla a jejím odchodem z těla ven uplyne delší doba, třeba až několik dní, přičemž během této doby se červené zbarvení krve změní na zahnědlé. Je to podobné, jako se zahnědlou krví na vnitřní straně náplasti.

  1. V tomto případě se zřejmě již jednalo o menarché neboli první menstruaci.
  2. Obsahem první preventivní gynekologické prohlídky je založení zdravotnické dokumentace, rozhovor s lékařkou či lékařem, prohlídka kůže pohlavních orgánů a kontrola mízních uzlin v tříslech (u dívek, které ještě neměly pohlavní styk, se prohlíží pouze to, co „je vidět zvenku“, a tudíž se nemusíš obávat, že by Ti lékařka zaváděla do pochvy nějaké „přístroje“). Součástí první prohlídky může být i nácvik samovyšetřování prsů, kdy Ti lékařka vysvětlí, jak si máš prohlížet ňadra z důvodu včasného odhalení případných nádorových onemocnění. První preventivní gynekologická prohlídka se provádí ve věku 15 let.
  3. Věk první menstruace se pohybuje v rozmezí 11 až 15 (nejčastěji však 12 až 14) let. Další podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz ze dne 20. června. Tentokrát se však s největší pravděpodobností již o první menstruaci (menarché) jednalo.
  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj poradno,
  Mám dotaz. Můj penis měří 3 cm v klidovém stavu a 6,4 při erekci. Je mi skoro 13let.
  Děkuji za odpověď

  Kluk, 15. srpna

  Ahoj kluku,

  Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k Tvému věku podprůměrné, avšak stále ještě se nejedná o abnormálně malý penis (tzv. mikropenis), který by byl projevem vývojové vady či poruchy.

  Průměrná délka penisu u chlapců Tvého věku je sice delší (podle různých výzkumů 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci), avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. Za abnormálně malý penis se u dospělých považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm, čemuž by u chlapců ve věku 13 let odpovídala délka přibližně 4,5 cm.
  Jestliže Tě rozměry penisu přesto znepokojují, je to na jednu stranu pochopitelné, protože délce penisu bývá – i když poněkud mylně – přikládán určitý význam. Mnohem podstatnější však je, zda penis „funguje tak, jak má“, což se týká zejména schopnosti dosažení a udržení erekce. Pokud jde o podprůměrné rozměry, ty mohou mít různé příčiny, přičemž k nejčastějším patří:

  1. vrozené dispozice – konkrétně vysoká pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn,
  2. částečné zanoření penisu v nadměrné vrstvě tělesného tuku,
  3. opožděný nástup puberty.

  Vrozené dispozice (včetně větší či menší pružnosti vazů) jsou dány „od přírody“ a nelze je nijak měnit. Pokud je penis zanořený ve vrstvě tuku, což je poměrně častý jev u chlapců či mužů s obezitou, lze tento problém řešit celkovým zhubnutím. Skutečným problémem může být opožděný nástup puberty, neboť v takovém případě by bylo třeba navštívit specializované lékařské pracoviště – endokrinologickou ordinaci. Opožděná puberta se u chlapců projevuje tím, že ani po dovršení věku 13 let nedošlo k růstu objemu varlat, tj. varlata mají stále stejný rozměr, jako v dětství před pubertou.

  Nejpravděpodobnější možnost spočívá v tom, že u Tebe dosud nedošlo k výraznějšímu růstu rozměrů penisu, protože rozměry, které uvádíš, by byly naprosto normální u chlapce ve věku do 10 – 11 let. V takovém případě lze vzhledem k Tvému věku očekávat, že k výraznějšímu růstu penisu dojde v nejbližších měsících a letech. Druhou možností by bylo zanoření penisu, ovšem pouze v případě, že trpíš silnou nadváhou či přímo obezitou, což však (vzhledem k jednomu z Tvých předchozích dotazů) zřejmě nebude Tvůj případ. Pokud jde o podezření na opožděný nástup puberty, to by mohlo potvrdit či vyvrátit pouze vyšetření na endokrinologii.

  Především je však důležité, aby ses kvůli rozměrům penisu zbytečně netrápil, jak je bohužel u dospívajících chlapců velmi časté (a to dokonce i u těch, kteří mají penis zcela průměrných rozměrů). Větší penis by z Tebe jistě neudělal „lepšího“ člověka. Důležité je, aby každá část Tvého těla byla zdravá, normálně fungovala a dobře plnila své úkoly.

  Moje tělo - holky

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj,
  Mám tu dva dotazy. První, jestli je moje váha a výška vpořádku. Je mi 11 let, vážím 47kg a měřím 155cm.

  A ten druhý, vypadám na 13. Řeklo mi to už asi 15 lidí. Asi to bude mojí postavou a částečně i chováním. Akorát mě na tom štve, že např.: Mluvím o nějaké věci s někým, ale on mi řekne třeba: „Je ti jedenáct, jsi ještě malá.“ (To opravdu záleží o čem se bavíme). Ale kdyby mi bylo 13, tak by mi to asi neřekl. Tak poraďte co s tím.

  Tento dotaz není moc "důležitý", takže můžete dát přednost důležitějším dotazům ;-)

  Přeji hezký den

  holka, 11 let, 12. srpna

  Ahoj holko,

  Tělesná výška je u Tebe sice mírně nadprůměrná, ale stále ještě normální. Hodnoty normální tělesné výšky u dívek ve věku 11 let se pohybují v rozmezí 135 až 161 cm, střední hodnota činí 148 cm. Za abnormálně vysokou lze tudíž považovat pouze takovou jedenáctiletou dívku, jejíž tělesná výška přesahuje 161 cm, což není Tvůj případ.
  Pokud jde o tělesnou hmotnost, ta je sice také mírně nadprůměrná, což však odpovídá mírně nadprůměrné výšce (normální hmotnost jedenáctiletých dívek se pohybuje v rozmezí 26,5 až 55 kg). Vzájemný poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u Tebe naprosto ideální.

  Mnozí dospívající lidé mají problém s tím, že vypadají buď mladší, nebo naopak starší, než ve skutečnosti jsou. Přitom je naprosto normální, že všichni dospívající téhož věku nevypadají úplně stejně (tj. nejsou stejně vysocí a nemají stejné proporce postavy). Většina lidí si vytváří jakous takous individuální představu o tom, jak „by mělo“ vypadat dítě toho či onoho věku (dospělí se většinou řídí podle svých vlastních dětí, protože jinak mají jen omezenou možnost srovnávání), avšak takovou individuální představu lze stěží přenášet na celou populaci dospívajících. Stručně řečeno, lidé se v odhadu skutečného věku té či oné dospívající dívky mohou mýlit.

  Mnohem větší problém spočívá v tom, když dospělí říkají dětem (či dospívajícím), že jsou „ještě moc malé“ na to, aby s nimi mohly o něčem mluvit. Říkají to většinou tehdy, když se o něčem zkrátka nechtějí bavit, nemají čas či náladu, případně neznají odpovědi na otázky, které jim dítě nebo dospívající klade. Ve skutečnosti totiž dítě není nikdy „moc malé“ na to, aby se s ním o určitém tématu nedalo mluvit, jde jen o to, jakou formou se má dospělý vyjadřovat a jaké výrazy má volit, aby jej dítě v tom či onom věku mohlo pochopit.
  Otázkou je, do jakého věku je dospívající člověk „moc malý“ na to, aby se s ním dalo o něčem hovořit. V podstatě to záleží jen na názoru dospělého člověka, který dítě či dospívajícího odbývá slovy „na to jsi moc malý/malá“. Ve skutečnosti se ale tak jako tak jedná o výmluvu. Pokud se dospělý, zejména pak rodič, o něčem nechce bavit, bude pro něj jeho dítě „moc malé“, i kdyby mu bylo třeba 18 let.

  Důležité je, aby podobné odbývání ze strany dospělých nenarušilo Tvoje kladné sebepojetí. Pokud si o Tobě nějaký člověk myslí, že jsi „moc malá“, je to jeho problém, nikoliv Tvůj. Ty sama přece víš, že už jsi velká dost. Ať si o Tobě říkají, co chtějí, Ty by ses neměla podobnými řečmi nechat zmanipulovat.

  Moje tělo - kluci

  „Prodloužení“ penisu

  Ahoj,
  To jsem zase já. Mám takový dotaz. Co tak vím tak penis je vlastně sval a nerv a vše dohromady. Napadlo mě, že sval se dá natáhnout. Takže když penis budu mít nonostop natažený(v délce větší než normálně), tak by se po nějaké době měl natáhnout a zůstat velký tak jak byl natáhnutý, ne? Znamená to teda, že si penis mužu takto zvětšit? Popř. pokud by to šlo, tak jak to bude s erekcí zvětší se i přes to?

  kluk, skoro 14 let, 12. srpna

  Ahoj kluku,

  Obávám se, že Tvůj předpoklad je mylný. Kromě svalové tkáně totiž penis obsahuje také značné množství tkáně vazivové. A právě nižší nebo vyšší pružnost vazivových tkání penisu podstatným způsobem rozhoduje o délce tohoto orgánu. Muži a chlapci s pružnějšími vazivovými tkáněmi mají penis obvykle kratší, zatímco u jedinců s tužšími vazy je délka penisu (zejména v klidovém stavu) větší. Míra pružnosti vazů je dána vrozenými dispozicemi a nelze ji měnit. Při extrémním natažení se vazy neprodlužují, nýbrž poškozují.

  Pokusy o „prodloužení“ penisu jeho dlouhodobým natahováním tudíž rozhodně nedoporučuji, naopak před nimi co nejdůrazněji varuji. Namísto očekávaného prodloužení by s největší pravděpodobností došlo naopak k nevratnému poškození tohoto orgánu, které by – mimo jiné – vedlo ke snížení jeho délky. Další komplikace by mohly nastat v důsledku narušeného prokrvení penisu v důsledku jeho fixace v „napnuté“ poloze.

  Také si zkus položit otázku, proč vlastně chceš, aby penis byl delší. Z lékařského a vědeckého hlediska totiž neexistuje ani jediný důvod, proč by měl být delší penis považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“. Ani ze sexuálního hlediska nepředstavuje penis větších rozměrů žádnou „výhodu“, naopak, pohlavní styk s partnerem, který má abnormálně dlouhý penis, může být pro partnerku nepříjemný až bolestivý.

  Bezpečný a spolehlivý způsob, jak by sis mohl penis „zvětšit“, neexistuje. Na druhou stranu je však velice sporné, zda by z Tebe delší penis udělal „lepšího“ člověka…

  Moje tělo - holky

  Tempo tělesného vývoje v pubertě, narušení vztahů

  Ahoj Alíku,
  mám dva dotazy.

  1. V naší třídě je 11 holek, všechny mají dobrá prsa a mají menstruaci, já jako jediná nemám ani jedno. Přijde mi to divné a stydím se za to. Je normální že nemám menstruaci ani prsa?
  2. Na kroužcích se semnou najednou přestali bavit lidi, kteří se mnou dřív kamarádili. Myslím si že mě pomlouvali že nemám prsa (i mladší holky než já už většinou prsa mají ). Jak zabránit posměškům a pomluvám?
  holka, 13 let, 10. srpna

  Ahoj holko,

  1) Především je důležité, aby ses nesrovnávala se spolužačkami nebo jinými dívkami Tvého věku, protože tělesné dospívání probíhá individuálním tempem. Někdo dospívá dříve a rychleji, někdo později a pomaleji, ale pokud se nejedná přímo o poruchu vývoje, není třeba se znepokojovat.
  Na jednu stranu je pochopitelné, že mezi dívkami, které mají vyvinutá, bujná ňadra, se můžeš cítit poněkud nesvá. Ale není žádná tvoje „chyba“ či nedostatek, že u nich už dochází k vývoji prsů, zatímco u tebe k němu teprve dojde. Skutečnost, že zatím nemáš tak velká prsa, z Tebe nedělá „horšího“ člověka, stejně jako ze spolužaček nedělají vyvinutá ňadra „lepší“ lidi.
  Pokud jde o nástup menarché (tj. první menstruace), normální věk se pohybuje v rozmezí 11 až 15 let. O poruchu by se jednalo v případě, že by se menarché nedostavila ani po dovršení věku 15 let.
  Zřejmě u Tebe puberta nastoupila o něco později, než u většiny ostatních dívek, avšak stále ještě se nejedná o opožděnou pubertu.

  2) V období dospívání je celkem běžné, že stejně jako lidé mění své zájmy, mění i své kamarády. Spolužáci či kamarádi, kteří jim v dětství připadali zajímaví, je najednou přestávají zajímat a začnou se kamarádit s jinými lidmi. Nemusíš hledat chybu na své straně, protože všechny vztahy (včetně vztahů mezi spolužáky či obecně vzato vrstevníky) mohou být velmi proměnlivé.
  Pomluvám a posměškům lze zabránit dost těžko, protože vznikají a šíří se nezávisle na Tvojí vůli. V konkrétním uvedeném případě se jedná spíše o posměšky než o pomluvy, nicméně jejich účinek může být podobný. Vždy však jde o to, že osoba, která takový posměšek či pomluvu šíří, chce dosáhnout toho, aby pomlouvaný člověk trpěl, trápil se, případně rozčiloval a dával najevo, jak hluboce jej posměšek zasáhl. Stručně řečeno, účelem posměchu je druhého člověka ranit. Tomu se můžeš bránit tím, že se na podobné řeči podíváš s nadhledem. O lidech, kteří se Ti pošklebují kvůli prsům nebo čemukoliv jinému, si zkrátka pomyslíš, že jsou to zlomyslní a bezohlední posměváčci, kterým nezáleží na Tobě, a proto ani Tobě nemusí záležet na nich.
  Podle toho, co píšeš, předpokládám, že se Ti ostatní posmívají „za Tvými zády“, a že Ti zatím nikdo přímo neřekl, že „nemáš prsa“ a podobně. Kdyby se ale takový opovážlivec přece jen našel, neměla bys dávat najevo smutek ani vztek, nýbrž se jej klidným, neutrálním hlasem zeptat, jestli s tím má nějaký problém. Většina lidí na takovou otázku rozpačitě odpoví, že ne.
  Především však jde o to, abys názory či posměšky některých ostatních lidí nezačala přijímat za vlastní. Tedy aby ses nenechala přesvědčit o tom, že s Tebou opravdu něco není v pořádku. Důležité je, abys byla sama se sebou spokojená a respektovala tempo, jímž se Tvoje tělo vyvíjí. Že mají spolužačky větší prsa? To ale není žádná jejich zásluha, protože jejich tělo se zkrátka vyvíjí poněkud rychleji než Tvoje. Za pár měsíců, nejvýše za pár let, se většina podobných rozdílů srovná. Puberta není závod.

  Nemoce

  Otok hrtanu

  Dobrý den, už jednou jsem pokládal otázku na můj problém, že mám pocit jako bych měl oteklý krk, někdy mám pocit sucha v krku a někdy jako bych polykal hlen nebo něco takového. Když jsem volal lékaři, řekl mi, že by se mohlo jednat o mutací hlasu. Vy jste mi odpověděli, že je to možná ale může to být i respirační onemocnění. Proto chci ještě dodat, že chodím na alergologii kde mi zjistili, že mám alergii na pyl a malou kapacitu plic, nebo tak něco. Šel jsem tam protože mám pořád ucpaný nos už dlouho. Když jsem byl na ORL tak mi řekli že mám nějaké suché mandle nebo tak něco (bylo to už dávno, nevim jestli si to pamatuji dobře) nevím tedy jestli by se mohl můj aktuální problém pojit i s tímto. Teploty ani nic takového nemám.
  Předem děkuji za odpověď :-)

  kluk, 14 let, 7. srpna

  Ahoj kluku,

  Informace o alergii je v Tvém případě dost důležitá. Samozřejmě není vyloučeno, že Tvoje současné obtíže mohou být jejím projevem.

  V dotazu píšeš, že máš „pořád ucpaný nos“ (předpokládám, že se jedná o projev alergie). A právě to je zřejmě příčinou Tvého problému s otokem hrtanu. Jak to souvisí? Inu tak, že většinou dýcháme (nadechujeme) nosem, protože v nosohltanu dochází ke zvlhčování vzduchu, který pak díky tomuto zvlhčení nevysušuje sliznice v dalších částech dýchacího ústrojí. Avšak lidem, kteří mají „ucpaný nos“ (přesněji řečeno se jedná o otok v nosohltanu, který znemožňuje „hltat vzduch“ nosem), nezbývá než vdechovat vzduch ústy. A to je právě ten problém, protože hrtan, který se nachází v krku, není uzpůsoben k tomu, aby zvlhčoval vdechovaný vzduch. A proto u lidí, kteří vdechují vzduch ústy, dochází k vysušování sliznice hrtanu, což se dříve či později projeví jeho otokem.

  Řešení spočívá v odstranění příčin „ucpaného nosu“, tedy v léčbě alergie (užívání kapek a podobně), ale také v častějším pití, kterým se vysušená sliznice v krku alespoň trochu svlaží. Pro tento účel jsou vhodné různé čaje, ale postačí třeba i obyčejný čaj s medem a v případě silného škrábání i jakýkoliv jiný nápoj.

  Moje tělo - váha

  Hubnutí, pohyb, motivace

  Ahoj,
  zase mám takový problém. Mám lehčí nadváhu (asi 60kg a 160cm). Taky mám vysoký tlak. Kvůli vysokěmu tlaku musím 1 za rok jezdit do nemocnice a tam mi dají takový přístroj, který mi měří tlak 1 celý den. Tenhle rok tam pojedu po druhé a doktor říkal, že kdxž zůstanu na stejné váze (když mi to říkal bylo mi 11, 53kg a asi 155cm) tak to bude super. V tu dobu jsem hrála volejbal (trénink 1-2 týdně, délka 1:30h). Asi v dubnu tohoto roku jsem se rozhodla, že přestanu hrát volejbal (nesedl mi kolektiv) takže teď aktuálně nemám žádný kroužek a neplánuju ani s nějakým začít. Takže abych zhubla jsem se rozhodla, že o prázdninách začnu cvičit a jíst zdravě abych alespoň nějaké to kilo zhubla anebo nabrala svaly. Začínala jsem tím, že jsem cvičila třeba 4 workouty denně abych spálila minimálně 100 kalorií denně. Občas jsem už přestávala mít i chuť k jídlu, takže jsem za den snědla jen snídani, oběd, večeři (jsem obrovský jedlík) a to mi dávalo dohromady asi 950 kalorií denně. Postupem času jsem ale začala zase mít obrovskou chuť k jídlu. A taky už jsem byla čím dál tím víc línější (cvičila jsem už jen 1 workout denně) a celý den teď prosedím u PC nebo mobilu. Dnes mi máma dala k snídani jen koktejl ale já měla hlad tak jsem chtěla ještě něco. Na to mi ale řekla, že jestli budu furt tolik jíst, tak už se mnou ty doktory řešit nebude. A, že jsem jí slíbila, že místo volejbalu budu jezdit na kole (ježdění na kole mi vydrželo 3 dny, protože jezdit sama v lese na kole je opravdu nuda). Když jsem jí řekla, že narozdíl od ní cvičím tak jí to nezajímalo. Taky ji ani nezajímá proč asi sedím celý den u PC nebo mobilu, nebo nechodím ven. Je to kvůli tomu, že nemám s kým jít ven. A chodit po poli sama v tom vedru mě taky nebaví. A takhle asi bohužel nezhubnu, protože denně sním jen kolem 1000 kalorií.
  Problém je, že nejsem vůbec namotivovaná něco dělat. Dřív jsem četla - teď mě to nebaví, protože nemám co číst a jsem moc líná jít ty 2km do knihovny. Taky mi vadí, že nejsem doma celý prázdniny. Když je někdo doma tak jdu prostě do pokoje a tam strávím celý den. Poslední dobou se mi zdá, že mám snad tlak nízký, protože když se zvednu tak se mi chvilku motá hlava. Mimochodem cvičím asi 18 dní.

  Poradíte mi jak zhubnout třeba 5kg (do 4.10.2022) a jak se namotivovat vůbec něco dělat. Přijde mi, že když budu celý den u PC, nikdy ničeho nedokážu.

  Hezký den @)->-

  holka, 12 let, 5. srpna

  Ahoj holko,

  Především je třeba brát v úvahu, že rosteš. Jestliže jsi za poslední rok vyrostla o 5 cm, tak lze těžko očekávat, že „zůstaneš na stejné váze“. Problém je spíše v tom, že tělesná hmotnost Ti „vyšplhala“ o něco více, než tělesná výška, avšak vzhledem k tomu, že jsi dívka a je Ti 12 let, je větší přírůstek hmotnosti normální, protože jsi ve věku, kdy naprostá většina dívek zkrátka přibývá na váze, aby jejich tělo lépe zvládlo určitý proces, který se u dívek od jistého věku dostavuje každý měsíc.

  Tím samozřejmě nechci Tvůj problém zlehčovat, protože je jasné, že Ti na Tvojí váze a postavě hodně záleží (což vyplývá už z toho, jak pečlivě porovnáváš energetický příjem a výdej, což mnozí lidé zanedbávají). Na jednu stranu je sice trochu škoda, že už nehraješ volejbal, ale na druhou stranu je třeba uznat, že případné neshody v týmu, který Ti z nějakých důvodů „nesedl“, by Ti nakonec mohly ublížit víc než to, že už nesportuješ, protože by mohly narušit tvoji duševní pohodu a rovnováhu. Tvé rozhodnutí tudíž bylo v podstatě správné.

  Především by ses neměla mučit hladem. Hubnout lze i bez hladovění. Stačí úprava stravovacích návyků (jíst častěji, ale menší porce – jíst třikrát denně je málo, měla bys jíst alespoň pětkrát denně, ale v menších porcích) a dostatek pohybu. Pokud jde o stravování, měla by ses vyhýbat potravinám, po kterých se „tloustne“, což je v první řadě světlé pečivo z pšeničné mouky (světlé housky, rohlíky, veky, toastový chléb a podobně). Světlé pečivo lze nahradit tmavým. Jíst bys měla takové potraviny či pokrmy, které člověka zasytí („zaplní žaludek“), ale přitom se po nich netloustne. Patří k nim například ovesná kaše nebo zelenina (některé druhy obsahují až 90% vody, která „zaplní břicho“, aniž by zvyšovala příjem energie).

  V dotazu píšeš, že si připadáš „líná“. To může souviset s počasím, protože v současných vedrech, kdy teploty přes den často přesahují 30 °C, většina lidí příliš neoplývá energií a chutí „něco dělat“. Naopak, u většiny zdravých jedinců vedou dlouhodobě vysoké teploty k určitému útlumu. Proto bych doporučoval přesunout veškeré náročnější aktivity na ranní/večerní hodiny, kdy ještě/už není takové horko.
  Píšeš, že jsi líná jít 2 km do knihovny. Ale právě pravidelná pěší chůze představuje naprosto ideální pohybovou aktivitu, přičemž uvedené 2 km představují pro dospívajícího člověka optimum. Pro začátek se tedy zkus překonat a do knihovny si přece jen dojít. Motivací může být nějaká zajímavá knížka, kterou si tam můžeš vypůjčit. Vyrazit na cestu bys však měla ráno, dokud není takové horko. Nevadí, když na místo dorazíš o pár minut dříve, než otevřou. Tak zkrátka chvíli počkáš.

  Tím se dostáváme k otázce motivace, která je ze všeho nejdůležitější. Dospívající lidé se často setkávají s pocitem, že se jim vlastně nechce nic dělat, že je nic nebaví a podobně, takže pro ně může být velmi obtížné se vůbec donutit k nějaké činnosti. Tyto pocity jsou během puberty normální, protože se jedná o „vedlejší produkt“ hormonálních změn, k nimž v těle dospívajícího člověka dochází. Situace může být o to horší, když dospívající člověk ve svém okolí nenachází dostatek pochopení (nic proti Tvojí mamince, ale podle toho, jak se staví k Tvým problémům, bych u ní příliš vysokou míru pochopení neočekával).
  Možná, že by ses přece jen měla rozhlédnout po svém okolí, zda v blízkosti nebydlí někdo Tvého věku, s kým bys mohla chodit ven (nemusí to být přímo chlapec, se kterým bys „chodila“, ale třeba kamarádka, se kterou by sis mohla povídat). Každý problém je menší, když na něj člověk není sám. Kdyby se Ti nepodařilo najít nějakou takovou „spřízněnou duši“, zkus si alespoň „povídat sama se sebou“ – některým lidem to pomáhá a rozhodně se nejedná o žádnou „poruchu“, jak se mnozí lidé mylně domnívají.

  Pokud chceš během následujících dvou měsíců zhubnout 5 kg, mohu jen doporučit výše zmíněné úpravy stravovacích návyků a dostatek pohybu, pokud možno nějaké komplexní pohybové aktivity, k nimž patří například plavání či jízda na kole (samozřejmě za předpokladu, že v místě, kde o prázdninách bydlíš, máš možnost takové aktivity vykonávat). Nebo alespoň choď na procházky, ale spíše jen ráno a večer, s ohledem na počasí. Jízda na kole také představuje vhodnou komplexní pohybovou aktivitu. Pokud Tě nebaví jen tak jezdit, zkus si své vyjížďky naplánovat jako „průzkumné výpravy“, při nichž budeš poznávat okolí místa, kde trávíš prázdniny. V jeho blízkosti určitě najdeš spoustu zajímavých míst, kam by ses mohla jet na kole podívat, ať už se jedná o různé zajímavé přírodní útvary či historické pamětihodnosti, na které je naše vlast velmi bohatá.

  Pokud jde o snížení krevního tlaku při vstávání z leže do sedu a ze sedu do stoje, jedná se tzv. ortostatickou hypotenzi. Při jejím výskytu doporučuji vstávat velmi pomalu, nejprve se posadit na posteli, několik minut počkat, a teprve pak se postavit. Přitom je dobré zůstat chvíli stát u lůžka, abys v případě pádu nepadala na zem, ale do postele.

  Moje tělo - váha

  Tvar postavy, hubnutí

  Dobrý den, je mi 13 let a vážím 46 kilogramů. Moje váha mi příjde optimální. Nejvíce mě štve, že mám hodně moc velké špeky. Například když jsme na koupališti na musím zatahovat břicho, aby se mi ostatní nesmali. Chtěl jsem se zeptat co mám pro to udělat abych je neměl. Jak bych měl cvičit a jíst. předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 7. srpna

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k věku a pohlaví je Tvoje tělesná hmotnost normální, neboť hodnoty normální hmotnosti u chlapců ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 34 až 68 kg. Pro posouzení hmotnosti by však ještě bylo třeba znát Tvoji tělesnou výšku. Je rozdíl, jestliže třináctiletý chlapec s tělesnou hmotností 46 kg měří 145 nebo 175 cm (v prvním případě by 46 kg bylo moc, ve druhém případě naopak málo). Kdybys však měřil okolo 160 cm, byla by Tvoje současná hmotnost zcela optimální.

  Pokud jde o zvýšené ukládání tuku na určitých částech těla (u chlapců například na břiše, na bocích či na hrudníku), to nemusí být způsobenou pouze nadváhou či obezitou, ale také hormonální nerovnováhou v období dospívání. Pod vlivem hormonálních změn zkrátka může dojít k tomu, že i u chlapce se tělesný tuk dočasně ukládá tam, kde by se ukládat neměl. V takovém případě nezbývá než počkat, než se hormonální hladina „srovná“.
  Pokud jde o zatahování břicha (např. na koupališti nebo kdekoliv jinde), to bych příliš nedoporučoval, protože při něm dochází ke stlačování vnitřních orgánů uložených v dutině břišní.

  Je možné, že na svoji postavu pohlížíš příliš kritickým okem, a že na sobě jen hledáš samé nedostatky. Nejsi přece povinen vypadat jako atlet. Máš trochu větší břicho, než bys chtěl mít? Dejme tomu, ale jak to souvisí s návštěvou koupaliště? Na koupaliště přece chodíš proto, aby sis zaplaval a užil si zábavu ve vodě, a ne proto, aby někdo z ostatních návštěvníků (z nichž většinu stejně neznáš a oni neznají Tebe) obdivoval Tvoji postavu a tvar Tvého břicha. Když jdeš na koupaliště, říkej si, že jdeš plavat, a ne se předvádět na módní přehlídku. Když jsi na koupališti, zkus alespoň na chvíli přestat myslet na to, jak vypadá Tvoje postava, a raději mysli na to, co právě děláš (plavání, klouzání na tobogánu a podobně).

  Kdybys přece jen chtěl vrstvy tělesného tuku nějak omezit, doporučuji kombinovat změnu stravovacích návyků a přiměřenou pohybovou aktivitu. Denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel (snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina – večeře). Měl bys dbát na zvýšený příjem tekutin. Vyhýbej se určitým potravinám, zejména světlému pečivu z pšeničné mouky (tzv. „bílé“ rohlíky, housky apod., místo nich jez pečivo tmavé z mouky žitné). Z komplexních pohybových aktivit doporučuji především plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom – na rozdíl od běhu – nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince.

  Moje tělo - holky

  Nadměrné pocení, disproporce postavy

  dobrý den mám takové 2 problémy a chtela bych se jich zbavit.

  Prvni problem je podle me netradicni, nebo jeste jsem tady o nem necetla je to to že se mi hrozně potí ruce, ale tak ze kdyz s rukama nekam šahnu tak jde videt ze je to mokré. NIKDE jinde se nepotim tak moc než na rukou. Moje ruce se potí i když je zima. Jednou jsem mela kluka a ten se semnou chtel drzet za ruce ale ja proste nemuzu protoze vim ze za chvili budou nase ruce „slizke“ jen kvuli tem mím. Jde se toho nějak zbavit ? Nebo aspon aby to nebylo tak moc?

  a 2 je o mojim těle. Moje telo se mi celkem libi bricho je v pohode a stehna jsou sice obrovska ale jsou porad pekne. Jediny problem na mne je moje hruď s rameny moje hruď je hrozne velka ani nevim proc. Necvicim nic a moje ramena jsou také velká. A chtela bych aspon trochu zmensit hruď. Šlo by to nějak třeba cvicením?

  Předem děkuji za odpověď. :)

  teraa, 14 let, 5. srpna

  Ahoj Terao,

  1) Nadměrné pocení neboli hyperhidróza může mít různé příčiny, k nimž patří například hormonální nerovnováha, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie), nedostatek vitaminu D, nadměrný stres a podobně. Při obtížích s nadměrným pocením rukou (přesněji řečeno dlaní) by bylo vhodné navštívit dermatologa (kožního lékaře). Pokud chceš tento problém řešit nějak „podomácku“, můžeš zkusit například pití šalvějového čaje, případně si v lékárně můžeš koupit některý ze speciálních pudrů, antiperspiračních ubrousků a podobných přípravků určených přímo na nadměrné pocení dlaní. Podobné výrobky však nejsou právě nejlevnější, cena jednoho balení se pohybuje v řádu několika set korun.
  Jinak je pochopitelné, že Tě nadměrné pocení rukou může omezovat v běžném životě, ale nemusí tomu tak být. Tak například jestliže Tě chlapec doopravdy miluje, bude Tě milovat pořád stejně, i kdybys měla ruce „slizké“ od potu. Navíc praktickým problémům s pocením rukou lze alespoň částečně čelit například tím, že s sebou budeš stále mít zásobu papírových ubrousků a podobně. Pokud však máš pocit, že Ti pocení rukou „přerůstá přes hlavu“, a že už ho nezvládáš, bylo by přece jen nejlepší navštívit ordinaci dermatologa, který na základě vyšetření doporučí konkrétní léčbu.

  2) Především je dobře, že se Ti Tvoje tělo líbí, a že jsi s ním víceméně spokojena, protože velkým problémem mnoha dospívajících lidí je právě to, že se ve svém těle necítí dobře, protože s jeho vzhledem nejsou spokojeni a chtěli by vypadat jinak (i když ve skutečnosti vůbec nevypadají špatně).
  Podstatné je, že právě procházíš obdobím, kdy tělesné proporce procházejí různými změnami, z nichž některé jsou pouze dočasné a jiné trvalejší. Příčiny případných disproporcí (nerovnoměrností) ve vývoji postavy mohou být buď vrozené, nebo spočívají v dočasné hormonální nerovnováze, která však v období dospívání není nijak neobvyklá. Tak například „obrovská stehna“ mohou souviset se zvýšeným ukládáním tuku na této části těla, což je naprosto normální fáze v procesu formování „typicky ženské“ postavy. Čtrnáctiletá dívka má obvykle silnější stehna, než například dívka desetiletá, protože dětsky úzká stehna by zkrátka „neunesla“ rozšiřující se pánev (což je další ze znaků typicky ženské postavy).
  Pokud jde o tvar hrudníku a ramen, je pravdou, že zde působí spíše vrozené dispozice než hormony. Někteří lidé mají hrudník širší, jiní užší, s čímž souvisí i šířka ramen. Roli mohou hrát i mírné odchylky v úhlu sklonu klíčních kostí a podobné individuální rysy postavy. Výhodou širšího hrudníku (a v návaznosti s tím i ramen) je, že takto vybaveným lidem se lépe dýchá, zatímco příliš úzký hrudník může vést až k obtížím s dýcháním (ostatně lidé, kteří po celé generace žijí v horách, kde je řidší vzduch s nižším obsahem kyslíku, mají obvykle širší a výrazněji klenutý hrudník, než obyvatelé nížin, kde vzduch obsahuje více kyslíku).
  Obávám se, že cvičení by Tvůj problém nevyřešilo, protože zvýšená fyzická zátěž by naopak spíše vedla k ještě většímu zmohutnění ramen a hrudníku. Pokud je rozšíření ramen a hrudníku dáno vývojem tvaru kostry, nelze pro jejich zúžení udělat téměř nic, leda snad zvolit takové oblečení, v němž nebudou ramena tolik nápadná (například trička, mikiny či bundy s širšími a volnějšími rukávy). Pokud jde o širší či výrazněji klenutý hrudník, tento „nedostatek“ (ve skutečnosti se vůbec nemusí jednat o nedostatek, ale spíše o výhodu – viz výše poznámka ohledně dýchání) může časem překrýt růst ňader, kdy přes výraznější prsa nebude široký hrudník tolik vidět.
  V každém případě je třeba počítat s tím, že tvar Tvojí postavy se ještě přinejmenším pár let bude vyvíjet, takže i kdybys nedělala vůbec nic, je docela dobře možné, že za pár let budou proporce Tvojí postavy vypadat docela jinak. Důležité je, abys měla ke svému tělu kladný vztah a věnovala pozornost spíše tomu, co se Ti na Tvém těle líbí, než tomu, co se Ti třeba tolik nelíbí. Jinak bys totiž na sobě brzy začala hledat jen samé nedostatky, což by mohlo Tvůj kladný vztah k vlastnímu tělu narušit.