Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 110

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku. Mám takový problém. Je mi 10 let a můj penis měří při erekci 14,5 cm... Není to nějak moc na můj věk ?

  Ahoj kluku,

  Uvedená délka penisu je sice výrazně nadprůměrná, avšak kvůli nadprůměrným rozměrům svého penisu se nemusíš trápit ani znepokojovat. Rozměry různých částí těla se mohou u jednotlivých lidí výrazně odlišovat. Někteří lidé mají poněkud větší uši nebo nos, jiní třeba penis.

  Jiné téma

  Dobrý den,
  poslední dva dny mě trápí takový menší problém. Neustále mě od lícní kosti až po hlavu jako by trne půlka obličeje. Nedokážu to přesně popsat, prostě mi brní a připadá mi, jakoby byl trochu znecitlivělý. Nevíte, co to může způsobovat?
  Předem díky za odpověď.

  kluk, 14 let, 11. listopadu 2017

  Ahoj kluku,

  Zdrojem popsaných obtíží může být například blokáda krční páteře či některá neurologická onemocnění. Doporučoval bych vyšetření na neurologii, poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař.

  Moje tělo - holky

  Ahoj
  Můj „problém“ je ten, že mám asi velké pysky (ty „menší“ mám větší než ty „vnější“). Co když to bude mému budoucímu klukovi nějak vadit? Nepřijde to někomu nechutné? ano, vím, každý je nějaký, ale prostě zajímá mě váš názor. A ještě k tomu jsou takové hnědší, nemáte nějaký přírodní způsob zesvětlení?
  A nemůžu si protrhnout panenskou blánu tamponem? Docela se bojím, jednou jsem si koupila tampony na noc a byly strašně velký a já blbá sem si je vzala i přes den, i když to nehorázně bolelo, jak byly velký.. Vzala jsem si je, protože jsem nebyla doma a nikde se nedaly koupit.. :D No, takže tak. A normálníma tamponama si jí můžu, nebo nemůžu protrhnout?
  Předem děkuji, jste nejlepší :)

  holka, 14 let, 10. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Větší rozměry malých stydkých pysků mohou být dány genetickými dispozicemi, avšak není vyloučeno, že se jedná pouze o dočasný projev nerovnoměrného vývoje či hormonální nerovnováhy v pubertě.

  Kvůli rozměrům svých pohlavních orgánů se nemusíš trápit. Až poznáš chlapce, který tě bude mít rád, určitě tě nepřestane mít rád jen kvůli vzhledu té či oné části tvého těla.
  Rovněž zbarvení malých stydkých pysků může být různé. U některých žen a dívek jsou zbarveny dorůžova, u jiných dohněda. Rozdíly ve zbarvení jsou dány odlišnou strukturou pigmentu, kterou nelze měnit.

  Nepříjemné pocity či bolest po zavedení tamponu obvykle nesouvisí s rozměrem tamponu, ale s nízkým stupněm jeho zvlhčení uvnitř pochvy. Zatímco před zavedením do pochvy je tampon tvrdý, po zavedení začne absorbovat vlhkost, čímž se změkčuje. U dospívajících dívek však zpravidla nedochází k uvolňování příslušných tělesných tekutin v takovém objemu, jako u dospělých žen, pro něž jsou tampony určeny. Z tohoto důvodu se může stát, že tampon zůstává i po delší době od jeho zavedení do pochvy suchý a tvrdý, a tudíž jeho přítomnost (a rovněž jeho následné vyjímání z pochvy) může způsobovat nepříjemné pocity. Zejména během prvních dvou let od první menstruace tedy doporučuji používat raději vložky.

  Riziko porušení hymenu (panenské blány) při zavádění tamponu je poměrně nízké, a to vzhledem k poměrně vysoké pružnosti hymenu. Pouze v případě, že by otvor v hymenu byl abnormálně malý, by zavádění tamponu mohlo činit obtíže.

  Moje tělo - váha

  Ahoj
  Vážim 49-50 kg a měřím 165cm. A chtěla bych se zeptat jestli je to odpovídající mému věku...

  holka, skoro 15, 9. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná výška přesně odpovídá průměrné výšce dívek ve věku 15 let. Tělesnou hmotnost máš mírně podprůměrnou. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 18, zatímco optimální hodnoty BMI pro dívky ve věku 15 let činí 19 až 22. Jedná se tedy o mírnou podváhu.

  Moje tělo - váha

  Ahoj, je mi 11 vyška 162 vaha 52.

  holka, 11 let, 8. listopadu 2017

  Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné. Avšak poměr mezi výškou a hmotností je v pořádku (hodnota BMI činí 19,8).

  Moje tělo - váha

  Ahooj
  Je mi 14 let, měřím 157 cm a vážím 41kg.
  Není to moc málo? Máma i táta jsou hubený, takže ani nepočítám s tím, že budu koule.
  Předem děkuji.

  holka, 14 let, 8. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou sice mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu se nacházíš přibližně na desátém percentilu. To znamená, že 10% ostatních dívek tvého věku je nižší než ty, zbývajících 90% je vyšších. Nejedná se však o poruchu růstu.

  Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 16,6. Optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti se u dívek ve věku 14 let pohybují v rozmezí 18,5 až 22, máš tedy mírnou podváhu a rozhodně se nemusíš obávat, že budeš koule.

  Menstruace a výtok

  Ahoj
  Mám tři problémy...

  1. Je mi 14, menstruaci mám už skoro rok a furt nemám ustálený cyklus (nebo nevím, jak se tomu říká, prostě že jí nedostávám přesně), teď jí mám třeba zase po 12-ti dnech, minulý měsíc to bylo asi po 20... Kdy se to ustálí?
  2. Mám tvrdá prsa. Asi je to divný, ale už cca od 10 mám tvrdá prsa. Kdy mi změknou?
  3. Výtoky.. Asi tak taky od 10let mám nějaký divný výtoky. Je to bezbarvé, až bílé, ale když to uschne, zbělá to. Mám je každý den a co mě štve je to, že mi to špiní kalhotky.. Kdy už přestanou?
  Vím, že podobné otázky tu už byly, ale asi ne u holek, který mají stejný věk a netrvá to u nich tak dlouho. A nebylo tam ani uvedeno, kdy skončí třeba ten výtok a tak.. To mě zajímá nejvíc, kdy už to přestane. A mámě nic říkat nebudu, jednak se stydím a nemám s ní ani takový vztah, že by jsme si říkaly všechno.
  Předem děkuji za odpověď a je podle mě skvělé, že takhle pomáháte dětem.
  holka, 14 let, 8. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  1) Prozatím není třeba se znepokojovat, protože během prvních dvou let od první menstruace je přibližně 50% cyklů nepravidelných. K ustálení délky jednotlivých cyklů na běžné délce trvání 28 až 35 dnů by mělo dojít nejpozději do konce puberty.

  2) Pocit napětí a tlaku v prsních bradavkách a jejich okolí je poměrně běžným projevem změn hormonální hladiny v pubertě. V období dospívání se tyto obtíže vyskytují přibližně u 40% dívek. Většina obtíží tohoto druhu ustupuje do konce puberty.
  Určitou úlevu při pocitu napětí a tlaku v prsních bradavkách může přinést zvýšení příjmu vitaminu E. Ten se vyrábí v podobě měkkých želatinových kapslí, je volně prodejný a můžeš si jej koupit v lékárně.

  3) Bezbarvý nebo bílý výtok je naprosto normální, pokud není doprovázen bolestí, svěděním či pálením. Četnost výtoku i jeho objem bývají značně individuální, a tudíž tě nemusí znepokojovat, že u některých jiných dívek netrvá výtok tak dlouho nebo není tak silný.
  Nelze předem odhadnout, kdy dojde k poklesu četnosti výtoku. Zcela a beze zbytku však nevymizí ani v dospělosti. Čirý nebo bělavý výtok je součástí samočisticího procesu, k němuž dochází ve vnitřních pohlavních orgánech.

  Nemoce

  Chěla bych se jen zeptat Jak probíhá hypoglykémie? Když jsem vstala bylo mě zle a bolela mě hlava. Avšak jím normálně. Jinak nechci zbytečně otravovat.

  holka, 12 let, 8. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Hypoglykemie je abnormálně nízká hladina cukru v krvi. K příznakům hypoglykemie patří silné pocení, zblednutí, úzkost, chvění, zvýšená únava, silná nevolnost a zvracení. Uvedené příznaky však mohou být vyvolány i řadu jiných poruch či onemocnění.

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  poslední dobu se hodně trápím tím, že jsem tlustá. Rodiče mi říkají,že jsem hubená, ale ve škole se mi smějí. Mám 169 cm a 58 kg.

  Janča, 12 let, 7. listopadu 2017

  Ahoj Jančo,

  Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 20,3. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty BMI u dívek ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 17 až 20,5, je poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností naprosto v pořádku. Netrpíš tedy nadváhou ani podváhou. Ve vztahu k tvé tělesné výšce je tvoje hmotnost naprosto ideální.

  Moje tělo - váha

  Ahoj
  Je mi 12 let vážím 40 kg a měřím 158 cm. Je to tak akorát? Kamarádky mají 45 a mě říkají že jsem moc hubená.

  holka, 12 let, 6. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná hmotnost odpovídá tvému věku, avšak tělesná výška je mírně nadprůměrná. Nejspíše i z tohoto důvodu působíš na ostatní dojmem, že jsi moc hubená.
  Pravdou je, že poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností svědčí o mírné podváze. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 16, zatímco optimální hodnoty pro dívky ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 17 až 20,5. Jedná se tedy o podváhu.
  Hmotnost tvých kamarádek nemohu posoudit, protože neznám jejich tělesnou výšku. Průměrná tělesná hmotnost u dívek ve věku 12 let činí 42,3 kg.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku .... Mám 2 problémy.. Je mi 14 let 1. můj penis měří 10cm při erekci ... není to málo ? 2. Ještě stále nemám sperma... mám orgasmus ale nic ze mě ... nevystříkne ... občas vyteče průhledná tekutina . Nejsem nějak nemocný ?
  Děkuji za odpověď

  Ahoj Kluku,

  1) Délka penisu při erekci je u tebe sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 14 ± 1 cm, tedy 13 až 15 cm), avšak stále ještě se jedná o normální rozměr. O vývojovou vadu zvanou mikropenis by se jednalo pouze v případě, že by délka penisu při erekci dosahovala 5,5 cm nebo méně.

  2) První ejakulace se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální lze považovat její nástup v rozmezí 11 až 15 let.
  O projev opožděné puberty se jedná pouze v případě, že se první ejakulace nedostaví ani po dovršení patnácti let věku. V takovém případě bych doporučoval provést endokrinologické vyšetření. Poukaz na vyšetření ti může vystavit praktický lékař pro děti a dorost, a to například na preventivní prohlídce ve věku 15 let (samozřejmě za předpokladu, že se do té doby první ejakulace přece jen nedostaví).
  Průhledná tekutina, o níž se v dotazu zmiňuješ, je nejspíše tzv. preejakulační tekutina, která se tvoří v některých přídatných pohlavních žlázách (jmenovitě v tzv. Cowperových žlázách). Menší množství této tekutiny se při silném pohlavním vzrušení uvolňuje i u chlapců, kteří dosud nedosahují ejakulace.

  Menstruace a výtok

  Ahojky! Takže... Používám HA už tři týdny. Pořád se u mě objevuje špinění s mírnou až silnější bolestí. Četla jsem něco o tom, že to může být tzv. „krvácení z průniku.“ Když dobírám teprve první platíčko, je nutné to nějak řešit, nebo se to po menstruaci srovná? Měla bych si zažádat o jinou antikoncepci? Děkuji za odpověď! :)

  holka, 15 let, 3. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  K mimomenstruačnímu krvácení může docházet v důsledku užívání hormonální antikoncepce, a to zejména u dospívajících dívek v průběhu prvních dvou let od první menstruace.

  Tzv. krvácení z průniku je slabé krvácení (tzv. „špinění“) při relativním nedostatku estrogenu. Může k němu docházet během několika prvních cyklů při užívání hormonální antikoncepce. Uvedené obtíže ustupují zpravidla do několika měsíců.

  Kvůli slabému krvácení během prvního cyklu užívání hormonální antikoncepce se nemusíš znepokojovat. Neobvyklé jsou spíše silnější bolesti, o nichž se v dotazu zmiňuješ. Pokud možno co nejdříve se obrať na lékaře, který antikoncepci předepsal.

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku,Báro,modrá linko a ostatní!
  Už cca půl roku mě trápí docela silné bolesti v podbřišku doprovází to bílonažloutlý výtok. Co to může být dostanu už brzo menses?

  holka 12 let, 4. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  První výtok se objevuje nejčastěji 6 až 18 měsíců před první menstruací, avšak uvedená doba může být i kratší nebo delší.
  Kvůli průsvitnému nebo bělavému výtoku není třeba se znepokojovat, avšak žluté zbarvení výtoku by spolu s bolestmi v podbřišku mohlo být projevem infekce. Doporučoval bych tedy navštívit lékaře.

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, měřím 151cm a vážím 32kg. Je to v pořádku?

  holka, 12 let, 5. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou mírně podprůměrné. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 14, zatímco optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti se u dívek ve věku 12 let pohybují v rozmezí 17 až 20,5. Jedná se tedy o poměrně výraznou podváhu.

  Moje tělo - váha

  Ahoj je mi 12let a měřím cca 157cm, a chtěl bych se zeptat jestli když vážím 37kg jestli to není málo.

  Johnny, 12 let, 1. listopadu 2017

  Ahoj Johnny,

  Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná, naproti tomu hmotnost je mírně podprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 15, a tudíž se jedná o mírnou podváhu (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5).
  V ideálním případě by tvoje hmotnost měla v současné době dosahovat alespoň 41 kg.

  Pro zvýšení tělesné hmotnosti doporučuji konzumaci plnotučných mléčných výrobků, pečiva, těstovin, rýže, ovoce a ořechů.
  Problémy s nízkou hmotností bys však neměl řešit přejídáním sladkými nebo tučnými jídly, neboť namísto očekávaného nárůstu hmotnosti by se mohly dostavit pouze zažívací potíže.