Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 110

  Moje tělo

  Ahoj, je mi 12 let, vážím 55 kg a měřím 169cm. Je to normální?

  holka, 12 let, 2. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná výška je výrazně nadprůměrná, čemuž odpovídá i nadprůměrná tělesná hmotnost. Podle percentilového růstového grafu pro dívky se nacházíš mírně nad 97. percentilem, což znamená, že více než 97% ostatních dívek tvého věku je nižších než ty, zatímco méně než 3% jsou vyšší.
  Nadprůměrná tělesná výška může být dána buď dědičnými dispozicemi (zejména pokud se vyskytuje též u rodičů), nebo rychlejším tempem tělesného růstu a vývoje.

  Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 19,3. Nejedná se o podváhu ani nadváhu, neboť optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti se u dívek ve věku 12 let pohybují v rozmezí 17 až 20,5. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je tudíž vzhledem k tvému věku a pohlaví ideální.

  Jiné téma

  Ahoj nevím co to je ale prostě nerozlisim nic co je napsané kurzívou. Už jsem byla na vyšetření na oční později i na takovém přístroji. Ještě půjdu na dětskou ale vyšetření zatím říkají že mám super zrak. Chtěla jestli byste mi neřekli jaká porucha zraku to může být. Mám problémy při testech ale učitele mi to podtrhavaji myslím ze ten problém bude s pohledem na blízko protože na dálku vidim perfektně.

  holka, 13 let, 4. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Pokud žádné z vyšetření, která jsi absolvovala, neprokázalo oční vadu ani poruchu zraku, mohly by tvé obtíže se čtením textu psaného kurzívou být projevem některé z tzv. specifických poruch učení. Kromě vyšetření zraku by tedy stála za úvahu i návštěva pedagogicko - psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra. V případě, že by se prokázala některá ze specifických poruch učení, bys získala nárok na kompenzaci, například v podobě nahrazení kurzívy v zadání testů běžným tiskacím písmem.

  Jiné téma

  Ahoj, vím, že vám sem píš dost často, ale myslím, že tyhle věci jsou pro mě důležité stejně jako tohle. Je mi 12 let a spím 12 hodin denně. Chodím spát v 21:00 (hned usnu) a vstávám v 6:00. Později vstávat nemůžu, do školy mě vozí autobus, který potřebuji stíhat. Celý den jsem potom unavená, začínám se špatně učit. Dříve jsem s tímhle problém neměla a učila jsem se skvěle, ale teď se situace horší. Skoro každý den přijedu domů v 16:30, někdy dřív a někdy později. Celý den jsem unavená a tak si do po škole lehnout do postele. Spím cca 3 hodiny, takhle skoro každý den. 2 hodiny jsem potom svěží a hned jdu spát. Říkala jsem to mámě, ta si myslí, že mám nějakou nemoc, ale zatím to moc neřeší. Mám skoliózu, tak mě napadlo, jestli to s tím nějak nesouvisí. Třeba včera jsem byla s tátou na hokeji a já v takovém hluku začala usínat, prostě z ničeho nic. Nevíte čím by to mohlo být, jestli je to nějaká nemoc, co s tím mám dělat?

  holka, 12 let, 4. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Zdravý dospívající jedinec ve věku 11 až 13 let by měl spát 9 až 11 hodin denně. Pokud tedy spíš 12 hodin denně, rozdíl oproti normální potřebě spánku u tebe není příliš vysoký a lze jej vysvětlit zvýšenou únavou spojenou s dojížděním do školy.
  Navíc během puberty se únava dostavuje poměrně často, neboť tělesné dospívání je energeticky náročný proces.

  Noční spánek v rozsahu 9 hodin je pro dospívajícího člověka naprosto přiměřený a mnozí dospívající, kteří často ponocují a nespí dostatečně dlouhou dobu, by si z tebe měli brát příklad. Odpolední spánek v délce 3 hodiny sice u dospívajících není tak obvyklý, v tvém případě je však plně opodstatněn únavou po dlouhé cestě ze školy.

  Nadměrná potřeba spánku spojená s obtížemi při probouzení se označuje jako hypersomnie. Jedná se o poruchu spánku, při níž se pacient neprobouzí dříve než po dvanácti hodinách od usnutí. V dotazu sice uvádíš, že spíš 12 hodin denně, avšak tato doba spánku je rozdělena na 9 + 3 hodiny. nemusí se tedy jednat o projev hypersomnie.
  Náhlý a krátce trvající záchvat spánku (například při nějaké činnosti náročné na pozornost nebo v hlučném prostředí, například během sportovního zápasu) by sice mohl být projevem poruchy spánku, avšak není vyloučeno, že k němu došlo pouze z důvodu mimořádně vysoké únavy.

  Podle toho, co popisuješ, však není jisté, zda trpíš hypersomnií či podobnou poruchou spánku, nebo zda je tvoje vyšší potřeba spánku normální reakcí organismu na zvýšenou zátěž. Poruchu spánku by mohlo prokázat pouze speciální neurologické vyšetření. V případě zájmu tedy popros maminku, abys tebou navštívila tvého praktického lékaře pro děti a dorost, který ti vystaví poukaz k vyšetření na neurologii.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat jestli není ve 13 letech málo 7-8cm v klidovém stavu a 11-12,5cm při erekci... Měřím 150cm.

  Ještě mám problém, že po masturbaci většinou vyteče jen taková průhledná lepkavá věc (někdy třeba po 5min.).

  kluk, 13 let, 4. listopadu 2017

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu ve věku třinácti let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci. Rozměry, které uvádíš v dotazu, jsou tedy naprosto normální. Tvůj penis rozhodně není malý a jeho rozměry odpovídají průměrným hodnotám pro tvůj věk.

  Tvoje tělesná výška je sice mírně podprůměrná, avšak nejedná se o projev poruchy růstu. S tělesnou výškou 150 cm se podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce nacházíš na desátém percentilu. To znamená, že 10% ostatních chlapců tvého věku je nižších a 90% vyšších než ty. Za normální lze u chlapců ve věku 13 let považovat tělesnou výšku v rozmezí 146 až 176 cm.

  „Průhledná lepkavá věc“, o níž se zmiňuješ v závěru dotazu, je tzv. preejakulační tekutina. Jedná se o čirou tekutinu, která se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách. U většiny chlapců se tato tekutina začíná tvořit a uvolňovat již na počátku puberty, zpravidla nejméně o několik měsíců dříve, než se dostaví první ejakulace (výron semene).

  Prozatím se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že skutečná ejakulace se nedostavuje. Průměrný věk první ejakulace činí 12 až 14 let, přičemž za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let.

  Moje tělo - váha

  Dobrý den,

  Je mi 11. let a vážím 48 kilo při výšce 156 cm. Hraju 2x týdně volejbal a tančím street dance.Jak velkou mám nadváhu?A kolik bych měla zhubnout?Předem děkuji za odpověď.

  Kája

  Ahoj Kájo,

  Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou sice vzhledem tvému věku mírně nadprůměrné, avšak nadváhou rozhodně netrpíš. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 19,7. V tvém věku představuje hranici nadváhy hodnota BMI 20. Prozatím tedy není nutné, aby ses snažila zhubnout.

  Moje tělo

  Ahoj, mam dotaz ohledne me výšky, no je mi 13 let a má výška je 150cm

  holka, 13 let, 1. listopadu 2017

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná výška je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro dívky se nacházíš přibližně na desátém percentilu. To znamená, že přibližně 90% ostatních dívek tvého věku je vyšších než ty, zatímco 10% je nižších.

  Nejedná se o projev poruchy růstu, protože v takovém případě by ses musela nacházet na třetím percentilu nebo níže a tvoje tělesná výška by dosahovala pouze 147 cm nebo méně.

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku, mám pocit že jsem gay, kluci mě nějak nepřitahují, ale občas se kouknu na gay videa, ptám se protože mám menší deprese. Předem Děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 31. října 2017

  Ahoj kluku,

  V období dospívání je zájem o osoby téhož pohlaví stejně normální, jako zájem o osoby opačného pohlaví. Sexuální orientace je sice vrozená, avšak u dospívajících jedinců do věku 16 let ji nelze spolehlivě prokázat.

  Zájem o vrstevníky téhož pohlaví v období dospívání tedy nemusí být (a ve většině případů není) projevem homosexuální orientace. Jeho příčinou bývá spíše narůstající úroveň hormonální hladiny, touha po uspokojení vlastních citových potřeb ve vztahu s blízkou osobou (s kamarádem), snaha experimentovat a zkoušet nové věci a v neposlední řadě i docela obyčejná zvědavost, která mnohé dospívající vede kupříkladu k návštěvě stránek s homosexuální tematikou.

  Někteří chlapci se znepokojují, když v období dospívání zjistí, že je pohlavně vzrušuje i něco jiného než to, co by je podle obecně rozšířených názorů (přesněji řečeno podle obecně rozšířených předsudků) vzrušovat mělo. Pocity nejistoty ohledně vlastní sexuální orientace mohou vést až ke vzniku tzv. internalizované homofobie, což je strach s vlastních homosexuálních sklonů (ať již skutečných nebo domnělých, což v tvém věku nelze přesněji rozlišit). V některých případech může internalizovaná homofobie přerůst až v depresivní poruchu.

  Internalizované homofobii se můžeš bránit zejména tím, že svoje pocity přijmeš jako jeden z běžných a neškodných projevů pohlavního dospívání. V tvém věku tě může zajímat a přitahovat opravdu všechno možné, aniž by se nutně muselo jednat o projev nějaké odlišnosti, neřku-li poruchy.
  Své pocity však raději nedávej příliš najevo před osobami, k nimž nemáš naprostou důvěru, jinak by ses mohl stát obětí homofobní šikany. Mimochodem, také agresivita některých dospívajících jedinců namířená vůči skutečně či jen domněle homosexuálnímu vrstevníkovi často vychází z pochybností pachatelů takovéhoto jednání ohledně jejich vlastní sexuální orientace.

  Avšak ani v případě, že bys byl skutečně homosexuálně orientovaný (což u tebe prozatím tak jako tak nelze prokázat), by ses kvůli takovéto orientaci nemusel nijak trápit. Homosexualita není nemoc ani porucha, protože není uvedena v žádném oficiálním seznamu nemocí (MKN – Mezinárodní klasifikace nemocí) ani duševních poruch (DSM – Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch).

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku...
  Nevím jak to popsat.Každý měsíc mívám takovou mini menstruaci...Není to menstruace(nedávám si vložku,nekrvácí to moc-skoro vůbec) a ani výtok( vypadá to jako krev).Mám to už od září.Mívám to jednou do měsíce,1-2x denně...Co je to? Jsem zdravá? Už se mi chystá normální menstruace?

  holka, 12 let, 27. října 2017

  Ahoj holko,

  Kvůli slabému krvácení se nemusíš znepokojovat. Problém by představovala spíše příliš silná, dlouhá nebo příliš častá menstruace.

  Moje tělo - váha

  Alíku ahoj, můžu se zeptat, jestli mám podváhu?? Mám 127cm a 26kg. Je to podváha?

  holka, 9 let, 31. října 2017

  Ahoj holko,

  Kvůli své hmotnosti se nemusíš znepokojovat, o podváhu se nejedná. Vztah mezi tělesnou výškou a hmotností vyjadřuje tzv. index tělesné hmotnosti (BMI), jehož hodnota u tebe činí 16,1. U dívek před pubertou se ideální hodnoty BMI pohybují od 16 do 19. Nižší hodnota než 16 znamená v tvém věku podváhu, vyšší hodnota než 19 nadváhu. Naproti tomu tvoje tělesná hmotnost je vzhledem k tvé výšce naprosto normální.

  Moje tělo - holky

  Ahoj, mám otázku... sice téměř vše vím, ale proč se vás nezeptat..

  Už od cca 10 let mám výtoky, nijak mi nevadí, proste to chápu.
  Od 11 let mám ochlupení všude, a od 10 a půl nosím podprsenku. A dnes už si musím kupovat jen dámské velikosti.
  Mám 165cm a váhu 57kg nejsem nijak tlustá.

  Minuly rok jsem byla na lékařské prohlídce 11 létě a tam mi lékař řekl, teda mamce, že bych do cca roka měla dostat menstruaci. Byli jsme tam ke konci srpna. Tak se docela bojím ze to přijde. Dalo by se to odhadnout?

  Potom mám další otázku. Udělala jsem takovou chybu asi. Měli jsme školní povídání o menstruaci, kde jsme dostali balíčky s 2 intimkama, vložkama normálníma a na noc. Já jsem to mamce neřekla nevím ani proč uběhlo od toho asi 3 týdny. Takže kdybych to dostala tak vložky na noc a na den mám + od mamky kdyby náhodou některé taky. Mamka by mi chtěla potom určitě nějaké dát. Např. na noc, tak se bojím jak bych ji řekla ze vlastně mám vložky i na noc. Nevíte jak?

  Pája 12 let, 29. října 2017

  Ahoj Pájo,

  Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné, avšak netrpíš nadváhou (hodnota BMI 20,9 je sice pro tvůj věk mírně nadprůměrná, avšak je třeba zohlednit nadprůměrnou hodnotu tělesné výšky a hmotnosti, případně i rychlejší tempo tělesného vývoje).

  Tempo vývoje tzv. sekundárních pohlavních znaků (např. ochlupení, velikost prsů) je u tebe o něco rychlejší, než u většiny ostatních dívek, avšak nemusí se jednat o projev žádné poruchy. Vývoj pubického ochlupení začíná u dívek nejčastěji ve věku 10 až 11 let, rovněž výtok je v tvém věku naprosto normální.

  Termín nástupu menstruace nelze přesněji odhadnout. První výtok se sice zpravidla dostavuje 6 až 18 měsíců před první menstruací, avšak výjimečně může být tato doba i o něco delší (např. až 2 roky). Ani dosažení vyššího stupně rozvoje sekundárních pohlavních znaků nemusí vypovídat o blížícím se termínu první menstruace. Nejčastější věk první menstruace je 12 až 14 let. Menstruace se bát nemusíš, jedná se o běžný fyziologický proces.

  Není nic špatného na tom, že máš nějaké vložky do rezervy. Při tzv. deskvamační fázi menstruačního cyklu (tedy ve dnech, kdy dochází ke krvácení) činí normální spotřeba 5 až 7 vložek na den. Jednu vložku bys neměla používat déle než 4 hodiny.
  Mamince se můžeš kdykoliv svěřit s tím, že jsi několik vložek dostala ve škole. Zároveň si od ní můžeš vzít i vložky, které ti bude chtít dát.

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku :)
  Je mi 12 let a příští rok 13 . Měřím něco přes 170cm a vážím 80KG (zaokrouhleně). Teď mám v poslední době hrozně slizové výtoky + se mi udělali strie na prsou. Zřejmě od toho jak mi prsa rostou.Výtoky mám už 10 měsíců takový bílý až průhledný ale už 3x se mi stali takové neobvyklé věci: Poprvé v únoru jsem byla na malé nemohla jsme se ani vyčurat jak to pálilo utřela jsem se a na papíru jsem měla krev zkoušela jsme jestli to náhodou nemám z močové díry ale bylo to z té druhé , to trvalo asi den . Potom v červnu jsem měla opravdu 2 malé kapičky na papíře opravdu milimetrové a teď někdy v říjnu jsem to měla také . Nikde na internetu se o tom nemůžu nic dočíst . Mamka o tom ví . Děkuji za odpověď ANONYM

  holka, 12 let, 29. října 2017

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 27,68. Jedná se o obezitu, neboť optimální hodnoty BMI u dívek ve věku 12 let se pohybují v rozmezí od 17 do 20,5.

  Vznik strií (drobných jizviček načervenalé barvy) je způsoben napínáním kůže a podkožního vaziva, avšak nemusí souviset pouze s růstem prsů, ale především s obezitou. Strie mají zpočátku červené zbarvení, postupem času vyblednou. Jejich další rozšiřování můžeš omezit tím, že budeš místa jejich výskytu pravidelně zvlhčovat pleťovým krémem, čímž dojde ke zvýšení pružnosti pokožky.

  Průhledný nebo bělavý výtok z pochvy je v tvém věku naprosto normální, obvykle se dostavuje půl roku až rok a půl před první menstruací.

  Avšak bolest a pálení v oblasti vnějších pohlavních orgánů rozhodně normální není. Pravděpodobně se jedná o projev zánětlivého onemocnění pohlavních orgánů, které může být buď bakteriálního, nebo kvasinkového původu. Naproti tomu drobné menstruační krvácení by nebylo provázeno pálením.

  Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů.

  Jiné téma

  Ahoj, do googlu jsem si zadal (...), bylo tam nějáké video, na nic se mě to neptalo, tak jsem na něj kliknul. Vadí to? Když je porno až od 18, tak jestli i masturbace je až od 18.

  kluk, 12 let, 29. října 2017

  Ahoj kluku,

  Pornografie je opravdu určena pouze osobám starším osmnácti let. Za pornografické lze označit takové materiály, které znázorňují nejen pohlavní styk, ale i jiné sexuální aktivity, tedy například i masturbaci.

  Trestného činu se podle § 191 trestního zákoníku dopouští nejen osoba, která pornografii nabízí nebo zpřístupňuje přímo dítěti, ale i osoba, která pornografii vystavuje nebo jinak zpřístupňuje na místě, které je dětem přístupné.
  Pokud tedy provozovatel webové stránky umožňuje přístup k pornografickému materiálu bez předchozího upozornění, že obsah je nevhdoný pro osoby mladší osmnácti let, může být za zpřístupňování pornografie dítěti trestně stíhán.

  Dítě, které pornografii sleduje, se trestného činu nedopouští. Přesto však sledování pornografie osobám mladším osmnácti let nedoporučuji. Především proto, že pornografie vyvolává v dětech a dospívajících naprosto zkreslené představy o pohlavním životě a o projevech lidské sexuality. Pornografie totiž neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecký výkon. Dospívající jedinec, který si vytváří představy o pohlavním životě na základě sledování pornografie, může být po zahájení opravdového pohlavního života do značné míry zklamán.

  Nemoce

  Dobrý den pane MUDr Jiří Staňku,
  10. 10. jsem byla na rentgenu. Mám skoliosu a nosím korzet. Skoliosa se zlepšila. Ale to s tím ani tak nesouvisí. Zjistila jsem, že něco mám na levo u pánve. Před tím jsem to neměla (řed půl rokem) tady je obrázk... Nevím, jestli Vám to půjde zobrazit. Možná , že by s tím mohla souviset únava. V dubnu jsem byla na ultrazvuku, kvůli bolesti břicha, ale žádný nález. Nevíte, co by to mohlo být ? Moc děkuji

  holka, 14 let, 29. října 2017

  Ahoj holko,

  Kromě skoliózy na snímku nevidím nic patologického. Zakroužkovaný detail na snímku je nejspíše část tlustého střeva. Vzhledem k negativním výsledkům ultrasonografického vyšetření bych však tento orgán nepovažoval za zdroj obtíží.
  Pokud vyšetření břicha neprokázalo jinou příčinu bolesti, její původ je pravděpodobně neurologický. Vychýlení páteře do strany může vést k podráždění určitých nervů působením tlaku, což se může projevit bolestí.

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku...
  Nevím jak to popsat.Každý měsíc mívám takovou mini menstruaci...Není to menstruace(nedávám si vložku,nekrvácí to moc-skoro vůbec) a ani výtok( vypadá to jako krev).Mám to už od září.Mívám to jednou do měsíce,1-2x denně...Co je to? Jsem zdravá? Už se mi chystá normální menstruace?

  holka, 12 let, 28. října 2017

  Ahoj holko,

  Kvůli slabému krvácení se nemusíš znepokojovat. Problém by představovala spíše příliš silná, dlouhá nebo příliš častá menstruace.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, dřív jsem se ptal na jednu otázku ohledně penisu a chci se zeptat, jestli nejsou nějaké rady, jak si penis zvětšit nebo jestli když začnu dělat hokej, jestli to s tímto problémem něco udělá?

  kluk, 12 let, 25. října 2017

  Ahoj kluku,

  Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi (předpoklady) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Provozování hokeje ani jiného sportu nemá na rozměry penisu vliv.

  Snad jen u výrazně obézních mužů či chlapců, kteří mají penis částečně zanořený v silné vrstvě tuku na podbřišku či ve spodní části břicha, mohou zvýšené pohybové aktivity vést k redukci nadměrného tuku a k uvolnění zanořeného penisu.

  Jinak nemusíš pro zvětšení penisu dělat vůbec nic, protože během několika následujících let dojde k jeho výraznému růstu v rámci tělesných změn, k nimž v období dospívání běžně dochází.
  Zatímco na počátku puberty (tedy ve věku okolo 11 let) činí průměrná délka penisu 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci, na počátku dospělosti (tedy ve věku 18 let) činí průměrná délka penisu 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci. Pokud tedy chceš mít větší penis, čas pracuje pro tebe.