Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 110

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku.
  Jsem pořád nadržená. Masturbace vodou mi pomáhá, ale jsou doma rodiče a když se uvolním, tak hrozně křičím. Zkoušela jsem masturbaci prsty - ta mě neuspokojí a bolí.Je normální že mě uspokojí voda a prsty (...) ne? Poradíš mi co mám s mou nadržeností dělat? Není to divné že je mi 12 a jsem nadržená (těším se na pohlavní styk) Pomoz mi.
  Děkuju za odpověď.

  holka, 12 let, 27. října 2017

  Ahoj holko,

  Právě procházíš věkovým obdobím, v němž se začínají velmi silně projevovat sexuální potřeby a touhy. Kvůli tomu, že tyto potřeby a touhy pociťuješ, se nemusíš trápit a už vůbec si své pocity nemusíš vyčítat, protože jsou podmíněny naprosto normálními hormonálními změnami, k nimž v tvém těle dochází a které nemůžeš nijak ovlivnit.

  Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že se těšíš na pohlavní styk. Avšak jak asi sama tušíš, na zahájení pohlavního života je tvůj věk dosud přece jen poněkud nízký. Masturbace představuje z tohoto hlediska rozumné řešení a naprosto přirozený způsob, jak své sexuální potřeby v období dospívání uspokojovat.

  Za „normální“ lze považovat takový způsob masturbace, který vede k dosažení příjemných pocitů. Pokud ti nějaký konkrétní způsob masturbace nevyhovuje (například pomocí prstů), rozhodně se k jeho provozování nemusíš nutit.

  Při masturbaci nedělej nic, co by ti bylo jakkoliv nepříjemné nebo bolestivé. Zavádění prstů nebo cizích těles do pochvy ostatně ani nelze příliš doporučit, a to z důvodu rizika poranění a infekce. Naproti tomu stimulace (tj. dráždění) vnějších pohlavních orgánů (ať už pomocí prstů nebo proudem vody, jak uvádíš v dotazu) takovéto riziko nepřináší.

  Určitým problémem může být dostatek soukromí pro vykonávání masturbace. Pokud masturbaci vykonáváš v koupelně, kde se můžeš zamknout, je tvé soukromí zajištěno dostatečným způsobem.

  Je od tebe ohleduplné, že se snažíš ostatní členy domácnosti nerušit křikem nebo jinými zvuky. Avšak již samotná tekoucí voda v koupelně tyto zvuky do určité míry tlumí.
  Pokud by rodiče přece jen zaslechli nějaké neobvyklé zvuky a dostali strach, že ses v koupelně například poranila, můžeš jim vysvětlit, že je vše v pořádku, a že se ti nic nestalo.

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám dotaz ohledně mojí váhy.
  Je normální abych ve 13 letech při výšce 155cm vážila 40kg?

  holka, 13 let, 27. října 2017

  Ahoj holko,

  Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností vyjadřuje tzv. index tělesné hmotnosti (BMI). Jeho hodnota u tebe činí 16,6 a jedná se o mírnou podváhu. Optimální hodnoty BMI u dívek ve věku 13 let se pohybují v rozmezí od 18 do 21.

  Pokud chceš svoji tělesnou hmotnost zvýšit, avšak zároveň nechceš ztloustnout, doporučuji zvýšit konzumaci mléčných výrobků (zejména tvarohu), pečiva, těstovin, rýže, sušeného ovoce a ořechů.

  Menstruace a výtok

  ahoj
  chtěla bych se zeptat je to strašně divné a já to moc nechápu
  letos jsem to poprvé dostala v červenci jenže pak jsem to v srpnu nedostala pak v záři jsem to dostala a teď v říjnu nic je mi to strasně divné
  a trochu se bojim protože vím že se to má dostat každý měsíc
  můžu se zeptat nevíte čím to může být?
  děkuju za odpověď

  kiki, 14 let, 23. října 2017

  Ahoj Kiki,

  Prozatím se nemusíš nijak znepokojovat. Běžný menstruační cyklus sice opravdu trvá přibližně jeden měsíc (28 až 35 dnů), avšak v průběhu prvních dvou let od první menstruace je přibližně 50% cyklů anovulačních (tj. nedochází při nich k uvolnění vajíčka z vaječníku). To znamená, že u dívek se během této doby dostavuje menstruace pouze v polovině očekávaných termínů.

  Pouze v případě, že by se další menstruace nedostavila ani po uplynutí 3 měsíců, by se jednalo o poruchu zvanou oligomenorea. V takovém případě existuje určité riziko, že další menstruace bude silnější a potrvá delší dobu (tj. déle než obvyklých 3 až 7 dnů).
  Jestliže taková situace nastane, měla bys navštívit lékaře. V opačném případě je vše v pořádku a další menstruace se již dostaví opět po jednom nebo po dvou měsících od té předchozí.

  V každém případě by bylo dobré, kdyby sis (jako každá dívka, která již měla první menstruaci) začala vést tzv. menstruační kalendář, do kterého si budeš zaznamenávat začátek a konec každé menstruace. Pokud by se u tebe kdykoliv v budoucnu objevily jakékoliv obtíže spojené s menstruací, tvoje záznamy v menstruačním kalendáři by měly pro léčbu takovýchto obtíží velký význam.

  Jiné téma

  Ahoj, je špatně, když mám jen jednu podprsenku (peru jí 1x týdně)?

  holka, 13 let, 22. října 2017

  Ahoj holko,

  Pravdou je, že příliš časté praní podprsenky poněkud zkracuje životnost tohoto druhu dámského prádla, zejména pak snižuje elasticitu (pružnost) gumových součástí podprsenky.
  Avšak nošení nepraného, zpoceného a jinak znečištěného prádla zvyšuje riziko výskytu různých kožních onemocnění. Pod prsy a mezi prsy může docházet k nadměrnému pocení, přičemž rozkládající se pot může způsobit podráždění pokožky. Z tohoto důvodu by bylo vhodnější, kdyby sis pořídila ještě alespoň jednu podprsenku na střídání.

  Po každém vyprání bys měla podprsenku nosit nejvýše dva až tři dny. Podprsenku bys měla dát vyprat rovněž po každé zvýšené fyzické aktivitě (například po tělocviku nebo sportovním tréninku). Pokud chceš prodloužit životnost podprsenky, můžeš její praní v pračce nahradit ručním praním. Avšak po každém ručním praní si ošetři ruce vhodným pleťovým krémem. Podprsenku neždímej a nesuš ji v sušičce prádla ani na topení. Po vyprání ji pověs tak, aby voda vykapala a podprsenka zvolna vyschla.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj...
  Mam hroznou touhu na pohl. styk jako asi každý v mém věku, ale jak se mám uspokojit, když je mi teprve 14? A jak se tomu, abych na to myslel, vyhnul?

  kluk, 14 let, 24. října 2017

  Ahoj kluku,

  Zvýšená sexuální touha (sexuální apetence) je u dospívajících chlapců způsobena narůstající úrovní hladiny hormonu testosteronu v krvi. Nejedná se o projev nějaké nemoci nebo poruchy, nýbrž o normální (fyziologický) stav. Touha po sexuálním uspokojení se více či méně intenzivně projevuje u každého zdravého dospívajícího jedince.

  Pravdou je, že ve věku čtrnácti let je na zahájení partnerského pohlavního života přece jen poněkud brzy, a to například z důvodu rizika nechtěného početí, které nelze ani při využití antikoncepčních prostředků nikdy zcela vyloučit. Problémem by v tvém věku mohl být rovněž výběr vhodné partnerky, navíc zákony v ČR zakazují pohlavní styk s osobou mladší patnácti let.
  Avšak pohlavní styk není jediným způsobem, jak můžeš svoji sexuální potřebu uspokojit.

  Nejpřirozenější sexuální aktivitou u dospívajících jedinců je masturbace. Pravidelnou masturbací můžeš dosáhnout snížení přebytečného psychického napětí (tenze) a předejít pocitu frustrace z neuspokojení svých sexuálních potřeb. Kromě toho je vědecky prokázáno, že častá masturbace snižuje riziko výskytu některých onemocnění, jmenovitě nádorových onemocnění prostaty.

  Samozřejmě, že se můžeš pokusit přenést svoji pozornost jiným směrem, abys tolik nemyslel na uspokojování svojí sexuální touhy. Avšak lidské tělo se nedá tak snadno oklamat. Neustále odkládané uspokojování sexuální potřeby by totiž mohlo vést k nahromadění sexuální tenze (napětí) a k jejímu následnému vybití formou sexuálně agresivního jednání. Také z tohoto důvodu doporučuji pravidelnou a pokud možno co nejčastější masturbaci.

  Nemoce

  Ahoj aliku mam problem velky...mam sedozelenou stolici, co s tim?

  holka, 13 let, 20. října 2017

  Ahoj holko,

  Uvedené zbarvení stolice rozhodně není běžné. Může se jednat o projev infekce trávicího traktu (například salmonelózy), ale příčinou tohoto zbarvení může být rovněž rychlý průchod stolice trávicím traktem, při němž se stolice nestíhá obarvit žlučovými barvivy do normální hnědé barvy. Další možnou příčinou zbarvení stolice do zelena může být nadměrná konzumace listové zeleniny, případně také potravin, na jejichž obarvení bylo použito větší množství umělého zeleného potravinářského barviva.

  Bez laboratorního vyšetření stolice nelze konkrétní příčinu jejího neobvyklého zbarvení přesněji stanovit.
  V případě, že neobvyklé zbarvení stolice přetrvává delší dobu (několik dnů po sobě) doporučuji navštívit lékaře. Kromě samotného zbarvení je třeba věnovat pozornost také dalším příznakům, například výskytu průjmu, horečky, nevolnosti, zvracení, bolestí břicha, přítomnosti krve ve stolici a podobně.
  Pokud se u tebe některý z těchto příznaků vyskytuje, jedná se pravděpodobně o infekční onemocnění trávicího traktu. Naopak v případě, že se žádný z příznaků nevyskytuje a neobvyklé je pouze zbarvení stolice, jedná se spíše o neinfekční poruchu trávení.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku...
  Není muj penis moc malý? normálně měrí cca 8 cm, při erekci 14 cm.

  kluk, 13 let, 20. října 2017

  Ahoj kluku,

  Rozměry tvého penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 12 až 13 cm při erekci. Tvůj penis tedy rozhodně není malý.

  Nemoce

  Ahoj. Včera jsem snědla 2 cukrové vaty docela velké a prostě... mám ted strach že jsem dostala cukrovku. nebo spíš takhle. Můžu dostat z toho cukrovku? A nebo jak prostě můžu dostat cukrovku a jak to můžu poznat (příznaky cukrovky)? Vím že je to hloupý ale prostě ted toho lituju...dík

  holka, 14 let, 22. října 2017

  Ahoj holko,

  Můžeš být klidná, cukrovka vzniká v důsledku nedostatku inzulinu, což je hormon produkovaný slinivkou břišní.
  Rozlišujeme cukrovku I. a II. typu. Cukrovka I. typu se rozvíjí na základě genetických předpokladů, v podstatě se tedy jedná o vrozenou nemoc. Cukrovka II. typu vzniká v důsledku těžké obezity, a to spíše u starších pacientů.
  Rozhodně se však nemusíš obávat toho, že by se u tebe cukrovka II. typu vyvinula na základě toho, že jsi snědla dvě cukrové vaty.

  Menstruace a výtok

  Dobrý den, už naposledy se ptám ohledně toho, že jsem 2 měsíce nedostala 3. menstruaci. Napadlo mě tohle: Četla jsem, že hodně holek dostalo 2. menstruaci až klidně po 6 měsících od 1. menstruace. Nemohla bych já dostat 3. menstruaci třeba po půl roce aniž bych měla nějakou poruchu? Předem děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 20. října 2017

  Ahoj holko,

  Pravdou je, že během prvních dvou let od první menstruace je přibližně polovina cyklů nepravidelných. Není vyloučeno, že další menstruace se dostaví až po několika měsících. Nikde není psáno, že pokud se menstruace nedostaví do 3 měsíců, tak už se nedostaví vůbec. Pokud se však menstruace u dívky nedostaví do 3 měsíců (u dospělé ženy do 5 týdnů), jedná se o stav zvaný oligomenorea.

  Kromě této poruchy cyklu může být příčinou nedostavení se menstruace rovněž těhotenství. Po dobu těhotenství totiž k menstruaci nedochází.

  Samozřejmě, že další menstruace se může dříve či později (například po šesti měsících, jak uvádíš v dotazu) dostavit i bez jakékoliv léčby. Avšak i v takovém případě se jedná o oligomenoreu, která patří k nejčastějším poruchám menstruačního cyklu.

  Oligomenorea je zkrátka označení prodlouženého intervalu mezi menstruačními cykly, přičemž rozdíl mezi dospělou ženou a dospívající dívkou spočívá pouze v délce intervalu, který lze ještě považovat za normální.

  Je sice pravdou, že mnoho dívek dostalo další menstruaci až po několika měsících, avšak také je pravdou, že oligomenorea často předchází jiné poruše cyklu, kterou je tzv. juvenilní metroragie. Ta spočívá v krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus.

  Juvenilní metroragie se projevuje tím, že po delší přestávce mezi cykly se dostaví naopak silné a dlouhé krvácení. Právě kvůli vyššímu riziku juvenilní metroragie je třeba věnovat prodlouženému intervalu mezi cykly zvýšenou pozornost.

  I v případě, že se kvůli prodlouženému intervalu mezi dvěma menstruacemi neobrátíš na lékaře, může vše nakonec dopadnout dobře a další cykly se již budou opakovat v přiměřených intervalech (tj. do 3 měsíců). Jestliže by se však během nejbližší menstruace nebo krátce po ní objevilo příliš silné, příliš dlouhé nebo příliš časté krvácení, byla by návštěva lékaře již nutná.

  V každém případě doporučuji, aby sis vedla tzv. menstruační kalendář, kam si budeš zapisovat počátek a konec každé menstruace. Pokud by ses někdy v budoucnu obracela na lékaře kvůli poruchám cyklu, budou pro něj mít tyto informace neocenitelnou hodnotu.

  Moje tělo - váha

  Halo, chtel bych se zeptat jestli je normalni ze vazim 61+ kg a merim neco pres 175 cm jesli je normalni ze vazim tolik protoze kamosi ve tride vazi asi kolem 45-50 kg ale kdyz se na sebe podivam tak nejsem tlusty sice posiluji ale furt mi to prijde strasne moc

  kluk, 12 let, 20. října 2017

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k tvému věku je tvoje tělesná výška výrazně nadprůměrná. Ve věku 12 let činí průměrná tělesná výška chlapců 153 cm. Je tedy celkem pochopitelné, že i tvoje tělesná hmotnost je nadprůměrná. Píšeš, že tvoji spolužáci váží okolo 45 až 50 kg. Avšak je třeba přihlížet k tomu, že i jejich tělesná výška je zřejmě výrazně nižší, než 175 cm.

  Důležitější než samotná hodnota tělesné výšky a hmotnosti je jejich vzájemný poměr. Ten se vyjadřuje indexem tělesné hmotnosti (BMI). Hodnota BMI u tebe činí 19,9. Optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5. Tvoje nadváha je tedy velmi mírná, neboť činí pouze 1 až 2 kg, což je naprosto přijatelné. Není důvod k tomu, aby ses snažil svoji tělesnou hmotnost snižovat.

  Nemoce

  Ahoj. Asi před týdnem jsem se řízla do prstu (je to jen malej řízanec) a nějak se mi zanítil. Nejspíš se mi do něj dostala infekce. Ted už je rána zarostlá, ale pod ní se udělala taková bulka. Bolí to když se toho dotýkám a je jasné že to chci odstranit. Už jsem to zkoušela proříznout nůžkama, ale nakonec jsem nesebrala odvahu, protože mě napsadlo že by to nemusel být nejlepší nápad jak se hnisu zbavit. Prosím poradte jak bych si to mohla bezbečně propíchnout třeba jehlou, nebo naříznout žiletkou. Myslíte že je dobrý to řezat a nebo to něčím mazat? K doktorovi se mi s takovou prkotinkou nechce jít, ale zase ta bulka je otravná a prostě jí chci pryč. Jak to teda udělat?

  holka, 14 let, 20. října 2017

  Ahoj holko,

  Je od tebe hezké, že nechceš „obtěžovat“ lékaře s problémem, který ti připadá jako maličkost. Avšak v žádném případě by ses neměla pokoušet hnisající ránu otevírat sama, ať již pomocí jehly nebo jiného nástroje. Neodborným zásahem by se hojení rány ještě více zkomplikovalo. Raději se svěř do péče lékaře (chirurga), který ránu odborně ošetří a převáže.

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku.
  Mám 10 roků,měřím asi 150 cm a vážím asi 33 kg.Je to málo?Je to podváha nebo podvýživa?Kolik mám BMI?A kolik bych měla mít BMI a kolik bych měla vážit?
  Děkuji za odpověď,a pokud to bude možné,odpovězte co nejdříve.
  Díky moc
  Křeček

  Křeček, 19. října 2017

  Ahoj Křečku,

  Ve věku 10 let činí průměrná tělesná výška dívek 141 cm a jejich průměrná tělesná hmotnost 33,2 kg. Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak stále ještě v normě. Podle růstového grafu pro dívky se nacházíš na 90. percentilu. To znamená, že 90% ostatních dívek tvého věku je nižší než ty, zbývajících 10% je vyšších. Z toho vyplývá, že tvoje výška je normální.

  Pokud jde o tvoji tělesnou hmotnost, ta je mírně podprůměrná. Hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) u tebe činí přibližně 14,7 (přesněji 14,66). Vzhledem k tomu, že ideální hodnoty BMI se u dívek ve věku 10 let pohybují v rozmezí 16 až 19, máš mírnou podváhu. Vzhledem k tvé výšce, věku a pohlaví by pro tebe byla ideální tělesná hmotnost alespoň 36 kg.

  Pokud však chceš přibrat na váze, nedoporučuji přejídat se tučnými nebo sladkými jídly. Místo očekávaného zvýšení tělesné hmotnosti by se u tebe mohly dostavit spíše zažívací obtíže. Raději do svého jídelníčku zařaď více mléčných výrobků (vedle plnotučného mléka a jogurtů doporučuji zejména tvaroh). K výživným potravinám patří také obiloviny (včetně rýže), těstoviny, sušené ovoce a ořechy.

  Moje tělo - váha

  Dobrý den můj kamarád Nikolas váží 28 kilo a měří 153 cm jeho věk 12 let je to podváha ve škole se mu hodně dětí směje :/

  kluk, 10 let, 18. října 2017

  Ahoj kluku,

  Pravdou je, že tvůj kamarád trpí výraznou podváhou. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u něj činí necelých 12 (přesněji 11,96), zatímco ideální hodnoty BMI se u chlapců ve věku 10 let pohybují v rozmezí 16 až 19.

  Od spolužáků rozhodně není hezké, že se tvému kamarádovi smějí kvůli tomu, že má podváhu. Je možné, že tvůj kamarád trpí onemocněním trávicí soustavy nebo některou z poruch metabolismu (látkové přeměny). Posmívat se člověku, který má nějaké zdravotní obtíže, je jistě zavrženíhodné.

  Za zdravotní stav osob mladších osmnácti let však nesou odpovědnost jejich rodiče. Záleží tedy na rodičích tvého kamaráda, zda jeho problémy nějak řeší, například zda s ním pravidelně navštěvují lékaře.

  Ty sám můžeš svému kamarádovi nejlépe pomoci tím, že jej budeš brát takového, jaký je, a že ho nebudeš přivádět do rozpaků upozorňováním na jeho zdravotní problémy. Hodně mu pomáháš už tím, že s ním kamarádíš a neposmíváš se mu kvůli tomu, jak vypadá.
  Pokud bys však měl pocit, že tvůj kamarád je hubený proto, že jej jeho rodiče zanedbávají, měl by ses se svým podezřením svěřit nějaké důvěryhodné dospělé osobě, například svým rodičům.

  Menstruace a výtok

  Ahoj je mi 14 za 4 měsíce a mám od deseti let výtok. Mám nízký tlak váhu 40.5 a výšku 162cm. Je možné že se menstruace dostaví až po 16.roku? Četla jsem že nízká váha ji zpozduje a ten nízký tlak taky znamená ze mám málo krve....

  Andy, 13 let, 17. října 2017

  Ahoj Andy,

  Tvoje tělesná hmotnost je poměrně nízká, hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 15,4 (přičemž optimální hodnoty BMI u dívek ve věku 13 let se pohybují od 18 do 21). První menstruace se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let, a to obvykle za předpokladu dosažení tělesné hmotnosti alespoň 48 kg. Avšak nízká tělesná hmotnost nemusí být jedinou příčinou pozdějšího nástupu menstruace. Záleží rovněž na dosažené úrovni hormonální hladiny a odpovídajícím stupni tělesného vývoje.
  Prozatím se však nemusíš znepokojovat. Pouze v případě, že by se první menstruace (menarche) nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by se jednalo o poruchu zvanou primární amenorea, kterou lze léčit s využitím hormonální terapie.

  Menstruace a výtok

  Ahoj, před chvilkou jsem sem poslala dotaz ohledně krátké menstruace. Zapomněl jsem ještě dodat, ze pri operaci jsem ztratila neobvykle hodně krve a musela jsem byt na infuzi. Dekuji

  holka, 15 let, 17. října 2017

  Ahoj holko,

  V takovém případě je pravděpodobné, že pro zastavení krvácení byla podána léčiva ze skupiny antifibrinolytik. K určitému oslabení menstruačního krvácení mohlo dojít v důsledku užití těchto léků, zejména pokud byly podány v době kratší než 1 týden před očekávaným nástupem deskvamační fáze menstruačního cyklu. Účinek těchto léčiv je pouze dočasný, a tudíž při následujícím cyklu by již vše mělo probíhat jako obvykle.
  Pokud v budoucnu ještě půjdeš na operaci, doporučuji při stanovení termínu zákroku konzultovat s ošetřujícím lékařem riziko zvýšeného krvácení a předem stanovit termín operace s ohledem na průběh menstruačního cyklu. Veškeré chirurgické či stomatologické zákroky, pokud nejsou neodkladné, je vhodné naplánovat tak, aby byly provedeny až po odeznění deskvamační fáze menstruačního cyklu, nikoli v týdnu před jejím nástupem nebo dokonce v jejím průběhu.