Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 260

  Milování

  Sex a chození

  Ahoj
  Vím že je sex od 15, ale proč to lidi vúbec dělají? A jak to přesně probíhá? A je pravda že dítě může vzniknout ze sexu nebo pusy nebo když vedle sebe kluk a holka usnou jak to bývá ve filmech, které sleduje sestra? Pokud jo, tak proč je ona chodí s holkou a baví se s klukama? To nechápu? Já bych chtěla chodit s klukem a kamarádím se s klukama i holkama. Já to nechápu.

  holka, 10 let, 10. června

  Ahoj holko,

  Činnosti, které se souhrnně označují jako „sex“, jsou vlastně velmi důvěrným druhem kontaktu mezi dvěma lidmi, kteří se mají rádi a pociťují k sobě náklonnost. Dejme tomu, že dívka potká chlapce, který je jí velmi sympatický, a že se ti dva spolu do sebe zamilují. Nějakou dobu spolu „chodí“ a zjišťují, že je jim příjemné, když jsou spolu. Nesměle spolu navazují první tělesný kontakt – berou se za ruce, objímají se, později třeba i líbají.

  Dalším krokem při vzájemném tělesném sbližování je společné mazlení, při němž se dva milující se lidé dotýkají různých částí těla. Někdy se dotýkají i svých pohlavních orgánů, protože tyto doteky jim jsou velmi příjemné. To už ale vyžaduje opravdu pevný citový vztah a silnou vzájemnou náklonnost.
  Jenže dva milenci si chtějí být ještě blíže, než při objímání nebo mazlení, a pokud se k tomu oba dva cítí být připraveni, chtějí společně vykonávat sexuální aktivity, neboli, jak říkají někteří dospívající lidé, chtějí spolu „mít sex“. Za sexuální aktivity můžeme považovat všechno, co se nějakým způsobem týká pohlavních orgánů.

  K početí dítěte může dojít v důsledku pohlavního styku neboli soulože. Při souloži partner zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy, dochází tedy ke spojení jejich pohlavních orgánů. K samotnému početí dítěte dojde tak, že ženská pohlavní buňka – vajíčko – je oplodněna mužskou pohlavní buňkou – spermií. K tomu dochází uvnitř těla ženy.
  Rozhodně tedy nestačí, aby chlapec a dívka vedle sebe usnuli v posteli nebo se políbili (o vzniku nového života se ještě budete učit ve škole – pokud vím, proces početí dítěte se probírá v přírodovědě ve 4. třídě – a kromě toho existuje spousta ilustrovaných knížek, které se věnují vzniku nového života a všemu, co s tím souvisí).
  Existují sice různé prostředky, jak zabránit početí (patří k nim třeba kondom nebo hormonální antikoncepce), ale když už se dva lidé rozhodnou, že spolu budou mít pohlavní styk, musí počítat s tím, že žádný z prostředků na ochranu proti početí neúčinkuje stoprocentně, a že v důsledku pohlavního styku může dívka nebo žena otěhotnět. Domnívám se, že dva lidé by spolu měli mít pohlavní styk až tehdy, když jsou připraveni přijmout na sebe roli rodičů dítěte, které by se z jejich tělesného spojení mohlo narodit. Do té doby se mohou objímat, mazlit a dotýkat různých částí těla, ne však přímo souložit.

  Říká se, že „sex je od 15“, ale to není úplně přesné. Zákon totiž zakazuje pohlavní styk a jiné sexuální aktivity s dítětem mladším patnácti let, ale samotné dítě mladší patnácti let nelze trestně stíhat. Zákon zde není proto, aby dětem něco zakazoval nebo je trestal, nýbrž proto, aby je chránil před pohlavním zneužíváním ze strany dospělých nebo mladistvých (tj. osob starších patnácti let). Dítěti totiž může ublížit, když jej někdo starší patnácti let pohlavně zneužije. Samotné dítě je však v takovém případě obětí, nikoli pachatelem. Dítě mladší patnácti let tedy nelze trestně stíhat za to, že mělo pohlavní styk, a že bylo pohlavně zneužito. Pokud spolu mají sexuální kontakt dvě osoby, z nichž ani jedné ještě nebylo 15 let, není pachatelem ani jedna z nich, protože dosud nenesou trestní odpovědnost.
  Některé děti se bojí, že budou mít problémy, když je někdo starší pohlavně zneužije, protože „sex je až od 15“, a proto nikomu nic neřeknou. Ale na dítě mladší patnácti let se v takových případech vždy pohlíží jako na oběť.

  Možná tě překvapuje, že tvoje sestra tráví hodně času s kamarádkou, ale to je naprosto normální. Pro dospívající dívky, ale i chlapce, je velmi důležité mít kamarádský vztah s vrstevníkem téhož pohlaví. Dvě kamarádky nebo dva kamarádi spolu tráví čas, věnují se společně svým dívčím nebo chlapeckým zálibám, vyměňují si své názory a zkušenosti, svěřují si různá tajemství.
  Není to totéž, jako vztah mezi dívkou a chlapcem, ale takové důvěrné kamarádské vztahy mezi dvěma kamarádkami nebo dvěma kamarády jsou pro rozvoj jejich osobnosti velmi důležité. Určitý rozdíl mezi dívkami a chlapci spočívá spíše jen v tom, že dívky většinou mívají jen jednu nejlepší kamarádku, kdežto většina chlapců se cítí dobře, když je obklopuje hned několik kamarádů (samozřejmě, existují i výjimky).
  Navíc plnohodnotný citový vztah s osobou opačného pohlaví přece jen vyžaduje určitou míru vyspělosti. Mnozí dospívající na takový vztah ještě nejsou zralí, a proto tráví čas jen s vrstevníky téhož pohlaví.

  Je normální, že se ve svém věku kamarádíš s dívkami i s chlapci, protože povídat si a hrát můžeš s kamarády téhož i opačného pohlaví. Teprve během puberty postupně zjistíš, že chlapci jsou zajímaví nejen jako „obyčejní“ kamarádi na hraní a na povídání, ale také jako lidé, kteří se výrazně odlišují od dívek. Dříve nebo později zřejmě zjistíš, že jeden konkrétní chlapec je pro tebe tak nějak zajímavější a důležitější, než všichni ostatní chlapci. Budeš se o něj zajímat, budeš s ním chtít trávit více času a nakonec spolu třeba začnete chodit.
  S navazováním sexuálního kontaktu bys však neměla pospíchat, protože je velmi důležité, aby se dva lidé nejdříve důkladně poznali. Rychlé navazování vztahů může vést k velkému zklamání, protože časem se může ukázat, že dva lidé, kteří spolu začali chodit, se k sobě vlastně vůbec nehodí. Možná, že se i několikrát zklameš, než najdeš toho pravého.
  I proto je důležité, aby mladá dívka svého budoucího partnera nejprve lépe poznala a k nějakým důvěrným kontaktům svolila až po delším chození, když už ví, co je chlapec zač.

  Moje tělo - holky

  Menarché, vývoj pohlavních znaků, tělesná výška

  Hezký den, moc Vám děkuju za minulou odpověď moc pomohla$>:-).

  Mám dotaz, je mi 14 a 1 měsíc, pořád nemám měsíčky, jsem divná, všichni ze třídy už je mají, jen já né. Občas mě pobolívají prsa, ochlupení-skoro nic... Asi jen 3 chlupy v pravém podpaží (levé nic), a dole asi 20... Víc nic... Je to normální? Výtok mám asi od 11, 12. +-.. Každý den, je takový mléčně bílý, nezapáchá, nesvědí...

  Je to normální? Připadám si divná, všechny holky už se holí, povídají si o košíčkových podprsenkách (já nosím pořád lambádu pro věk 9-10let), měsíčkách, pak se zeptají mě, jestli už "to" mám, já řeknu, že je nemám, a ony: "Fakt?? Seš divná!".

  Mrzí mě to, nedá se to dospívání nějak urychlit? A navíc jsem fakt prťavá-jen 150 cm plus mínus..... Vypadám na 9 let.;-(.

  Díky za odpověď.:-)$>
  Krásné letní dny plné sluníčka přeju všem:-).

  holka, 14 let, 9. června

  Ahoj holko,

  Menarché (to je první menstruace) se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. O projev opožděného vývoje se jedná pouze v případě, že se menarché nedostaví ani po dovršení patnáctého roku věku. První výtok sice většinou nastupuje 1 až 2 roky před první menstruací, avšak tato časová prodleva může být i kratší nebo naopak delší. Proto nelze přesně odhadnout věk první menstruace na základě věku prvního výtoku. Bolesti v prsou u dospívajících dívek souvisí s jejich nastupujícím růstem a vývojem.

  Vývoj ochlupení u tebe už začal, i když množství chlupů ti zatím může připadat malé. Avšak rozvoj tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také vrozenými předpoklady, které mohou být různé. Vlivem individuální genetické výbavy rostou chloupky u některých lidí více, u jiných méně. To se sice nápadněji projevuje u chlapců (zatímco někteří čtrnáctiletí chlapci mají chlupy na nohou a na hrudníku, u jiných vyrůstá teprve prvních pár chloupků okolo pohlavních orgánů), nicméně individuální rozdíly v rozsahu a hustotě ochlupení se samozřejmě mohou projevovat i u dívek.

  Tvoje tělesná výška je sice podprůměrná, avšak ještě se nachází na samotné hranici normy, která pro dívky ve věku 14 let činí 151 až 176 cm (přičemž střední hodnota tělesné výšky u dívek ve věku 14 let činí 163,5 cm). V naprosté většině případů je abnormálně nízká tělesná výška dána vrozenými předpoklady, nemusí se tedy nutně jednat o projev poruchy růstu. Tato varianta růstu se nazývá „short-normal“.
  Vyšší postava se v naší civilizaci sice považuje za společensky výhodnější, avšak nemusí to platit beze zbytku. Z hlediska zdravotního je spíše výhodou (ostatně některá onemocnění se častěji vyskytují u osob s nadprůměrně vysokou postavou). Rozhodně by však bylo škoda, kdyby ses trápila kvůli tomu, že jsi „prťavá“, protože taková nejsi. Mimochodem, průměrná tělesná výška devítiletých dívek v České republice činí 136 cm, musela bys tedy být zhruba o 15 cm nižší než jsi, aby tvá výška „vypadala na 9 let“. Určitou představu o tom, jaké tělesné výšky bys mohla nakonec dosáhnout, si můžeš udělat podle tělesné výšky obou rodičů.

  Především je však důležité, aby sis nedala od kamarádek či spolužaček namluvit, že jsi „divná“, protože nejsi. Puberta není žádný závod a není to žádná zásluha, že někdo se vyvíjí dříve a rychleji, stejně jako není žádná ostuda, když se někdo vyvíjí později či pomaleji. Ostatně pozdější či pomalejší nástup pohlavního dospívání je spíše výhodou, protože ten, kdo začíná dospívat později, vlastně startuje z lepší pozice. Tělesné dospívání je energeticky vysoce náročný proces, a pokud začne příliš brzy, může pro tělo představovat mnohem větší zátěž.

  Ani kvůli srovnání s „vyspělejšími“ spolužačkami či kamarádkami se netrap. Pokud jsou mezi vámi nějaké nápadné rozdíly, následujících několik let je dokonale srovná. Puberta může nastoupit dříve či později a může trvat kratší nebo delší dobu, avšak výsledek v podobě pohlavní dospělosti je v podstatě vždy tentýž.

  Samozřejmě, že dospívání se „urychlit“ dá, a to pomocí tzv. substituční hormonální léčby. Pokud se však tělo vyvíjí sice pomaleji, ale normálně, není žádná léčba zapotřebí. V tvém věku je lepší ponechat průběh tělesného vývoje přírodě, než do něj uměle zasahovat za použití medikamentů. To by bylo nutné snad jen v případě, že by se v tvém věku neobjevovaly vůbec žádné známky tělesného dospívání. U tebe se však tyto známky projevují, byť nejsou zatím tak rozvinuté, jako u některých jiných dívek.
  Pokud bys i přesto měla o nějaký umělý zásah do průběhu dospívání zájem, můžeš se svěřit alespoň jednomu z rodičů a požádat o doprovod k praktickému lékaři pro děti a dorost, který posoudí stav vývoje pohlavních znaků a na základě této kontroly buď doporučí, nebo nedoporučí vyšetření na endokrinologii. V rámci vyšetření na endokrinologii se provádí laboratorní test hladiny pohlavních hormonů v krvi, a pokud je tato hladina extrémně nízká, připadá v úvahu výše zmíněná substituční hormonální léčba.

  Moje tělo - kluci

  Zanícená mazová žlázka na penisu

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat co to znamená když mám na penisu velkou bouli plnou hnisu. Ráno mě to začalo bolet a tak jsem se šel osprchovat. Sprchuju se každý týden. Po osprchování jsem se to snažil vymáčknout. A když jsem učinil tak vytekl hnusný hnis. Bojím se že budu muset do nemocnice ;-( ;-(

  kluk, 13 let, 7. června

  Ahoj kluku,

  Jedná se o lokální (místní) zánětlivou reakci v místě, kde došlo k ucpání vývodu mazové žlázky. V období dospívání se v důsledku hormonálních změn zvyšuje produkce kožního mazu, který chrání kůži před vysušováním. Tvoří se ve speciálních žlázkách, které jsou součástí kůže.
  Občas se ale stává, že některá z mazových žlázek „vyrobí“ tohoto mazu moc, přičemž dojde k ucpání póru, jímž maz ze žlázky vychází na povrch těla. V místě ucpání nastane zánětlivá reakce a vytvoří se hnis. Po několika dnech jeho ložisko vyhnisá a postižené místo se opět zahojí.
  U tebe již došlo k vyhnisání, nyní tedy probíhá hojení. Kvůli tomu ale nemusíš do nemocnice. Důležité je, aby sis udržoval pohlavní orgány v čistotě, protože s případnými nečistotami by do hojící se ranky mohla proniknout infekce.
  Pohlavní orgány by sis měl mýt alespoň jednou denně (v případě potřeby i dvakrát denně, například v horkém počasí, kdy dochází ke zvýšenému pocení).

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Dobrý den mám trochu divný dotaz, ještě mi pořád nejde přetáhnout celý žalud a doktorka říká že pokud to nepůjde budu muset jít na obřízku. Chtěl bych se zeptat, jestli poté je potřeba zvýšena hygiena a jestli by se to časem náhodou nepřetáhlo celé samo nebo nějaký jiný způsob protože na obřízku se mi nechce.

  kluk, 12 let, 3. června

  Ahoj kluku,

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění v dětství před pubertou, u jiných až během puberty. Uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím každodenním zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti), avšak je třeba se vyhýbat pokusům o její násilné přetažení, při němž by mohlo dojít k poranění a následnému zjizvení.

  Chirurgický zákrok, o němž se zmiňuje tvoje lékařka, je až poslední možností. Pokud zúžení předkožky přetrvává a způsobuje nějaké zdravotní obtíže, je třeba nejprve vyzkoušet konzervativní léčbu pomocí kortikoidní masti (např. Triamcinolon). Kortikoidní mast se vydává na lékařský předpis, který může vystavit například urolog nebo kožní lékař.

  Podrobnější informace o předkožce a o řešení obtíží s jejím přetahováním najdeš v knížce, která je on-line dostupná zde: „Moje knížka o předkožce“ .

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj Alíku, můj kamarád se mě zeptal jestli je normální, že v jeho věku 12 let má jeho penis při erekci 10-11 cm a v klidovém stavu 5 cm, ale já nevěděl odpověď, tak se ptám vás. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 2. června

  Ahoj kluku,

  U chlapců ve věku 12 let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) a při erekci 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1 cm). Rozměry penisu tvého kamaráda tedy odpovídají průměrným údajům pro chlapce jeho věku.

  Moje tělo - kluci

  Podráždění pokožky po holení

  Ahoj,
  Včera jsem si holil penis žiletkou. Používal jsem holicí pěnu, holil se nejdřív po směru a potom proti směru a dělal jsem to ve sprše. Ale teď k věci, dneska mě to strašně svědí :-c a mám tam malé červené pupínky. Nevíte co s tím?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 31. května

  Ahoj kluku,

  Červené pupínky vznikají jako lokální zánětlivá reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Jejich vzniku lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum). Krém nebo mast si na oholená místa nanášej dvakrát denně po dobu 2 – 3 dny, v případě potřeby i déle.

  Moje tělo - kluci

  Délka penisu

  Ahoj, mám takovou otázku, je mi 13 let a můj penis měří v klidovém stavu 9 cm a při erekci 13 cm a chci se zeptat, jestli je tato délka v mém věku normální. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 30. května

  Ahoj kluku,

  Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Délka penisu v klidovém stavu je u tebe mírně nadprůměrná, při erekci průměrná.
  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm (6 ± 1 cm) v klidovém stavu a 11 až 14 cm (12,5 ± 1,5 cm) při erekci. „Průměrný“ však neznamená totéž, co „normální“. Mírné rozdíly oproti průměru jsou stále ještě normální.

  Moje tělo - holky

  Lokální zánětlivá reakce po oholení ochlupení

  Zdravím všechny, mé jméno je Natálie a je mi 13 let. Před včerejškem jsem si zkusila poprvé oholit mou intimní partii, protože se mi nelíbilo mít tam dlouhé chloupky. Oholila jsem se ostrou žiletkou, správnými směry a šetrným pěnícím prostředkem. Při holení mě to strašně bolelo. Den po holení jsem to tam začala mít červené pupínky, mám to tam celé zarudlé, nemůžu si ani na to šáhnout a mám tam i pupínky na vymačkání ve kterých je očividně hnis. Moc mě to tam dole bolí a jakkoliv se pohnu tak je to extrémně nepříjemné a nevím si s tím rady. Na internetu jsem se nic nedočetla. Zatím jsem si to namazala vazelínou. Bydlím sama jenom s mamkou a jsme velmi čistotné. Chtěla bych nějakou radu na to aby mi co nejrychleji narostly zpátky, aby mě to už nebolelo a aby mi ty chloupky nezarostly. Opravdu mě to moc trápí. Všem předem děkuji za odpověď. Mějte se hezky, s pozdravem uživatelka Natalejda.

  holka, 13 let, 28. května

  Ahoj Natálie,

  Červené pupínky vznikají jako lokální zánětlivá reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky (to jsou ty „pupínky na vymačkání ve kterých je hnis“, o nichž se zmiňuješ v dotazu). Jejich vzniku lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pleťovým krémem nebo vhodnou mastí. Při silnějším podráždění bych doporučoval panthenolovou mast, například calcium pantothenicum (vyslovuje se [kalcijum pantotenikum]), kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji. Cena uvedené masti se pohybuje v rozmezí 50 – 80,- Kč.

  Chloupky v pubickém ochlupení dorůstají tempem přibližně 1 cm za měsíc a u dospělých jedinců dosahují délky okolo 6 cm. Každý chlup tedy roste přibližně půl roku, poté vypadne a na jeho místě začne růst nový. Tímto způsobem se ochlupení průběžně obměňuje, takže v jednom okamžiku vyrůstají chloupky různé délky.

  Růst ochlupení nelze nijak urychlit, avšak vzhledem k podráždění pokožky a zánětlivým reakcím v podobě hnisajících pupínků doporučuji na oholená místa dvakrát až třikrát denně nanášet výše zmíněnou panthenolovou mast, dokud obtíže neustoupí.

  Moje tělo - kluci

  Spermie, první ejakulace

  Dobrý den, chodím do 7. třídy a zrovna probíráme pohlavní orgány žen a mužů. Už jsme probírali i to kdy se kluk stává mužem. Skoro všichni kluci ze třídy říkají nebo dávají najevo že už mají spermie atd... Já je ještě nemám... Já vím že je na to ještě dost času ale hrozně mě to trápí a přijde mi to trapné... Po masturbaci nemám ani preejakulační tekutinu. Mám na to ještě hodně času? Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 26. května

  Ahoj kluku,

  První ejakulace neboli výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální lze považovat i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Navíc zpočátku nemusí ejakulát obsahovat žádné nebo téměř žádné zralé spermie. Přítomnost spermií v ejakulátu lze spolehlivě ověřit pouze pod mikroskopem, a to při zvětšení 300× nebo větším. Nechápu tedy, kde tvoji spolužáci berou jistotu, že už „mají spermie“, tedy alespoň pokud si neprohlíželi vzorek svého spermatu pod mikroskopem.

  U chlapců se mohou z močové trubice uvolňovat různé tekutiny. Ponecháme-li stranou moč, již na počátku puberty se u většiny chlapců při silném pohlavním vzrušení uvolňuje menší množství (zpravidla několik kapek) tzv. preejakulační tekutiny, jejímž účelem je zvlhčení stěn močové trubice. Preejakulační tekutina se tvoří v tzv. Cowperových žlázách a její produkce není vázána na dosažení pohlavní zralosti. K výronu preejakulační tekutiny může docházet dokonce již krátce před pubertou, byť jen v nepatrném množství. V období dospívání i v dospělosti může být objem vyloučené preejakulační tekutiny různý. U některých chlapců a mužů je její množství natolik malé, že sotva stačí na zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, zatímco u jiných se může uvolnit až několik mililitrů této tekutiny.

  Samotné sperma (ejakulát) se uvolňuje při dosažení orgasmu (pohlavního vyvrcholení) či bezprostředně po něm. U dospívajících chlapců bývá objem ejakulátu relativně malý, nejčastěji 1 až 2 ml (u dospělých mužů je to více, obvykle 2 až 5 ml). Zpočátku je ejakulát tvořen až z 99% vodou, postupně se podíl vody snižuje na 90 až 95%, zbývající část objemu ejakulátu tvoří převážně bílkoviny. Z toho vyplývá, že u mladších chlapců je ejakulát téměř čirý (průhledný) nebo jen mírně zbarvený doběla. Proto si někteří chlapci nejsou jisti, zda se opravdu jedná o sperma, protože v různých knížkách o biologii či pohlavním životě se mohou dočíst, že sperma má bílou barvu (což je jistě pravda, platí to však spíše pro starší chlapce a pro dospělé muže).

  Rozhodně se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že jsi dosud neměl ejakulaci. Jak jsem již uvedl, první ejakulace se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let. O projev opožděného vývoje by se jednalo pouze v případě, že by se nedostavila ani po dovršení věku 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Sperma

  Dobrý den, potřeboval bych pomoct. Otázka zní: Co musím udělat pro to abych měl zdravé sperma/spermie. Nedávno jsme se totiž na přírodovědě učili o sperma a spermiích a proto by mě zajímalo jak mít zdravé sperma. Předem Děkuji!

  kluk, 12 let, 26. května

  Ahoj kluku,

  Kvalitu spermatu (ejakulátu) ovlivňuje řada faktorů, z nichž pouze některé můžeš ovlivnit. Vrozené předpoklady (dispozice) ovlivnit nemůžeš, avšak můžeš omezit vliv některých škodlivých faktorů z vnějšího prostředí. Především bys neměl kouřit, a konzumovat alkohol, protože alkohol a kouření patří k největším „zabijákům“ spermií. Důležitý je rovněž dostatek kvalitního spánku. Aby nedocházelo k přehřívání varlat, neměl bys nosit příliš úzké a přiléhavé kalhoty a na noc do spaní by sis neměl oblékat žádné spodní prádlo (a pokud možno ani kalhoty od pyžama).
  Vzhledem k tvému věku je však málo pravděpodobné, že u tebe již dochází k tvorbě spermií. Uvedené rady tedy směřují spíše do blízké budoucnosti.

  Moje tělo - kluci

  Erekce, předkožka

  Čau alíku aspol. mám takovej problém, přijde mi že mám až moc často erekci, třeba ve škole stačí pomyslet na třeba na sex tak už mi stojí. Absolutně tomu nerozumím a je nějaký způsoby jak mít míň erekcí? Už od mala se mi to stává třeba kvůli tomu nikdy nejdu na ostro. Taky to, že se mi ani jednou nepodařilo stáhnout předkožku za žalud.

  kluk, 12 let, 24. května

  Ahoj kluku,

  Častá erekce je v tvém věku naprosto normální a nepředstavuje žádný zdravotní ani jiný problém. Je známkou toho, že tvoje tělo funguje tak, jak má.
  Příčinou časté a dlouhou dobu přetrvávající erekce je nárůst hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi. Chlapec může mít již v dětství před pubertou (nejčastěji se dostavuje ve věku okolo 3 – 6 měsíců a ve věku 3 – 4 let, kdy dochází k dočasnému nárůstu hladiny pohlavních hormonů, ale dostavit se samozřejmě může v jakémkoliv věku), avšak během období dospívání se erekce dostavuje přece jen o něco častěji, než kdykoliv dříve i později. Mnozí dospívající chlapci dokonce mají pocit, že erekci mají (téměř) neustále.
  Kvůli erekci se netrap. Nemůžeš ji nijak ovlivnit, protože se dostavuje nezávisle na tvé vůli. U dospívajícího chlapce nemusí mít erekce žádný „viditelný“ důvod, mnohdy se dostavuje zcela spontánně, tedy samovolně.

  Ani větší či menší obtíže při přetahování předkožky by neměly být důvodem ke znepokojení. Proces uvolňování předkožky může probíhat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu postupnému uvolnění již v dětství, u jiných až během dospívání.
  Ve věku 12 let je předkožka uvolněna a lze ji bez obtíží přetáhnout až za okraj žaludu přibližně u 60% chlapců, zatímco u zbývajících 40% ji lze přetáhnout pouze zčásti nebo vůbec. Ve věku 16 let činí přetažení předkožky obtíže již jen přibližně u 5% chlapců, zatímco 95% ji může zcela přetáhnout bez obtíží.
  Proces uvolňování předkožky probíhá postupně a není nijak časově limitován. Důležité je, aby ses nesnažil přetáhnout předkožku násilím, protože nešetrné pokusy o její přetažení mohou způsobit poranění a následně zjizvení, které může proces uvolňování předkožky narušit. Předkožku si přetahuj vždy jen tak daleko, jak to půjde bez použití hrubé síly a bez bolesti. Nejvhodnější doba je při koupání nebo krátce po něm, kdy je předkožka pružnější a vláčnější.
  Proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným nanášením vhodné masti či krému, například panthenolové masti. Po jejím nanesení na prstenec předkožky následuje pomalé a jemné posouvání směrem k tělu, vždy však jen tak daleko, aby nebyla cítit žádná bolest. Násilným „roztahováním“ předkožky se proces jejího uvolňování neurychlí, spíše naopak.

  Moje tělo - kluci

  Sperma

  Ahoj, mám otázku co se stane když muž sní sperma? A nebo co se stane když bych já své sperma ochutnal? (neláká mě to a ani to nechci zkoušet jen mě to zajímá)

  kluk, 11 let, 21. května

  Ahoj kluku,

  Nestane se nic. Sperma (neboli ejakulát) je z větší části tvořeno vodou, která u dospívajících představuje 95 až 99% jeho objemu (u dospělých 90 - 95%). Zbývající část objemu ejakulátu je tvořena pevnými látkami, především bílkovinami, dále obsahuje menší množství sacharidů, kyseliny citronové, vitaminu C, zinku a dalších látek a prvků.
  Sperma samo o sobě není toxické (jedovaté) ani jinak škodlivé, alespoň za předpokladu, že nepochází od osoby infikované pohlavní nebo jinou chorobou.
  Na druhou stranu nevidím důvod, proč bys měl své sperma konzumovat či ochutnávat. Sice ti to nijak neublíží, ale ani nijak neprospěje.

  Moje tělo - kluci

  Prodejnost kondomu a rozměry penisu

  Ahoj od kolika let si můžu koupit kondom? Potřebuji ho na školní projekt.
  A jaké rozměry penisu jsou okolo 10 let.

  Ahoj kluku,

  Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí. V České republice neexistuje žádný zákon, vyhláška ani jiný právní předpis, který by prodejnost kondomu podmiňoval dosažením jakékoliv věkové hranice. Může si jej tedy koupit každý, bez ohledu na to, zda jej potřebuje na školní projekt nebo na cokoliv jiného. Pokud by ti v obchodě odmítli kondom prodat, dopustili by se diskriminace zákazníka, za což prodávajícímu hrozí poměrně vysoká pokuta od České obchodní inspekce.

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 10 let činí podle různých antropometrických výzkumů 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 9,5 cm při erekci. Avšak průměrný neznamená totéž, co normální. Drobné rozdíly oproti průměru jsou stále ještě normální. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.

  Milování

  Sexualita

  Hej ahoj Alíku,
  Mám zas spíš dotaz ze zajímavosti, ale trochu mi to kazí pohled na svět, tak píšu. Proč mají lidé potřebu vykonávat... Sex? Chápu že všichni živočichové to dělají aby mohli dál předat generace, to je instinkt, ale proč to lidé, ok, asi i někteří další primáti dělají jakoby pro "zábavu"? Dost o tom nevím, nebo u mě nezačla pořádně puberta, nevím, ale přijde mi to divný, hlavně z toho jsou pak ještě nechutnější věci ... dávají si to do pusy nebo co, a jiné děsivé věci. To je prej pro ně jakési potěšení?! A prej to zároveň bolí?! Nechápu to. Můžou za to nějaký hormony? Dělají to jako úplně všichni?! Změnilo by se něco, kdyby to nedělali?
  Heh, to je matoucí. :-|
  No, hezký den a díky za zodpovězení ok

  holka 13 let, 19. května

  Ahoj holko,

  Sexualita je součástí života každého normálního jedince, i když u jednotlivých lidí se může projevovat různě. Podobně jako u zvířat má i lidská sexualita vrozený základ, avšak lidskou sexualitu nelze jednoduše srovnávat s rozmnožováním u zvířat. Rozdíl spočívá především v tom, že člověk, na rozdíl od zvířete, pociťuje k partnerovi či partnerce velmi hlubokou citovou náklonnost – pohlavní lásku. Jak jsi správně postřehla, účelem sexuálních aktivit mezi lidmi nemusí být vždy jen plození potomstva.

  Když se seznámí dva lidé, kteří jsou si navzájem sympatičtí a projevují vůči sobě oboustrannou citovou náklonnost, postupně se mezi nimi vytváří pevné pouto. Touží být neustále spolu a chtějí se navzájem sblížit, a to i v tělesné rovině. Chtějí se navzájem dotýkat, mazlit se, líbat. Když se více poznají a sblíží, začnou toužit po tom, aby jejich tělesný kontakt byl ještě intenzivnější a důvěrnější. Zatouží po vzájemných sexuálních aktivitách.

  Samozřejmě záleží na každém páru, jaké důvěrné aktivity bude vykonávat. Je celkem pochopitelné, že při velmi důvěrném tělesném kontaktu se dva zamilovaní lidé dotýkají také svých pohlavních orgánů. Přitom za normální lze považovat vše, co se oběma líbí a s čím oba souhlasí. Jestliže se dva milenci shodnou v tom, že je jim určitá sexuální aktivita příjemná, je to jejich osobní záležitost, do které nikomu dalšímu nic není. Pokud by určité sexuální aktivity považovali za děsivé nebo nechutné, zřejmě by je spolu nevykonávali. Sexuální aktivity jsou tedy normální součástí citového vztahu mezi dvěma přiměřeně pohlavně vyvinutými osobami.

  Stejně tak je ovšem normální, že ti chování (konkrétně sexuální chování) některých lidí připadá divné, nepochopitelné či přímo odpudivé. Domnívám se však, že to, co u tebe vzbuzuje podobné pocity, není sexualita jako taková, nýbrž způsob, jakým je někdy prezentována v médiích nebo mezi dospívajícími lidmi. Jde o to, že sexualita je primárně záležitostí dvou lidí, kteří se milují. Problém však spočívá v tom, že v tržní ekonomice, která je založena na principu zisku, se dá z čehokoliv udělat zboží na prodej. Dokonce i z něčeho tak intimního, jako je sexualita. Vlivem médií se z této soukromé záležitosti stalo „veřejné téma“ a svým způsobem i jistá forma „zábavy“, dá-li se to tak nazvat. Výsledkem ovšem je, že (některá) média nám předkládají sexualitu v té nejprimitivnější, nejhrubší a hlavně zvulgarizované podobě, například v podobě oplzlých vtipů nebo pornografie. Bohužel, mnoho dospívajících lidí si vytváří svoji představu o pohlavním životě právě na základě tohoto mediálně pokřiveného obrazu.

  Důležité je, aby sis nedala pokazit svůj vkus něčím, co uvidíš v televizi nebo na internetu, případně uslyšíš od spolužáků nebo kamarádek. Až jednoho dne potkáš chlapce, do kterého se zamiluješ, protože ti bude sympatický a bude mít právě takové vlastnosti, jaké na něm dovedeš ocenit, zřejmě ti nebude připadat nic nenormálního na tom, že tě dotyčný bude přitahovat nejen svým chováním či osobností, ale také tělesně. Bude záležet výhradně na vás dvou, jakým způsobem se navzájem tělesně sblížíte a co všechno spolu budete nebo nebudete dělat. Na otázku, zda by se mezi vámi něco změnilo, kdybyste se vyhýbali důvěrnému tělesnému kontaktu, si potom dovedeš odpovědět sama.

  Jiné téma

  Cizí fotografie a vztah k lidskému tělu

  Ahoj poradno znovu. Nedávno jsem tu psal kvůli mému tělu. Že mám spiš dívčí postavu. No co už. Já bych se jen chtěl zeptat... Včera u mě byl můj nejlepší kamarád. A my jsme tak seděli na posteli a povídali jsme si o holkách a on začal ukazovat na telefonu nahé fotky holek co mu je poslali. Mne se to ale strasně nechutilo, ženské tělo. Nelíbí se mi.. je to treba tím ze ja sam mám . .no .. divné tělo? Ze třeba proto se mi nelíbí ženské tělo? Nic nemluvě o tom ze se mi ani nelíbilo ze se tema fotkama chlubí...

  kluk, 14 let, 18. května

  Ahoj kluku,

  Kvůli tomu, že se ti nelíbily fotografie dívek, které ti ukazoval tvůj kamarád, se nemusíš znepokojovat. Možná, že tvůj kamarád má odlišný vkus, ale to neznamená, že tvůj vztah k dívčímu tělu je problematický. Navíc u chlapce tvého věku nelze spolehlivě určit sexuální orientaci. To je možné až u osob starších šestnácti let. Jisté je pouze to, že tvůj nezájem o zmíněné fotografie určitě nijak nesouvisí s proporcemi tvojí postavy.

  Jinak je celkem pochopitelné, že se ti kamarádovo jednání nelíbilo. Když už mu jeho kamarádky poslaly svoje intimní fotografie, neměl se s nimi chlubit a ukazovat je někomu dalšímu. Dívky mu zřejmě důvěřovaly a on jejich důvěru zklamal. Z celé věci si můžeš vzít poučení, že není správné komukoliv (ani dobrému kamarádovi) posílat své intimní fotografie, protože nikdy nevíš, jak s nimi dotyčný naloží a komu všemu je bude ukazovat.