Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

Celkem zodpověděl dotazů: 110

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, mám takový problém. Skoro každý den si masturbuju... ale jakože vnějšek. Ne vnitřek..Nevím, jak to popsat. Je mi to ale nehorázně trapné. Mám pro tebe dvě otázky.

  1. Jde podle výtoku na kalhotkách zjistit, jestli jsem si masturbovala nebo ne? Nerada bych, kdyby to mamka zjistila. Bylo by to vážně hnusný. Ona dává prádlo do pračky a výtok vidí. Tak jen, jestli to nejde poznat.
  2. Není divné tohle dělat už ve třinácti? Cítím se strašně nechutně... a trapně. Jsem divná?

Budu moc ráda za odpovědi...ahoj.

holka, 13 let, 2. října 2017

Ahoj holko,

Způsob masturbace, který popisuješ, je naprosto normální. Vnější pohlavní orgány (zejména malé stydké pysky a klitoris) totiž obsahují mnohem větší množství nervových zakončení, než pochva. Z tohoto důvodu je celkem pochopitelné, že se při masturbaci zaměřuješ právě na vnější pohlavní orgány. Kromě toho je stimulace vnějších pohlavních orgánů při masturbaci mnohem bezpečnější a hygieničtější, než zavádění prstů nebo dokonce cizích těles (předmětů) do pochvy.

Výtok je v tvém věku naprosto normální, souvisí s hormonálními změnami, k nimž v těle dospívající dívky dochází. Rozhodně se nemusíš obávat, že by tvoje maminka podle výtoku poznala, že masturbuješ.

Kvůli tomu, že ve svém věku masturbuješ, se nemusíš trápit. Některé děti začínají masturbovat již před pubertou, jiné v jejím průběhu. Tvoje tělo patří tobě a na tom, co děláš, není nic špatného ani nechutného. Masturbace slouží mimo jiné k uvolnění psychického napětí (tenze), a tudíž má význam pro duševní zdraví jedince. Pokud masturbaci vykonáváš v soukromí svého pokoje či za zavřenými dveřmi koupelny, nemusíš se obávat, že tě při této činnosti někdo vyruší.

Moje tělo - váha

Ahoj... chcem sa spytat na svoju vahu...pride mi ze som strasne tlusta je mi 13 meriam 150cm a važim 52 kg! Co by som mala robit? :(

kami, 13 let, 30. září 2017

Údaje o tvé tělesné výšce a hmotnost vypovídají o mírné nadváze. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 23,1. Optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti se u dívek ve věku 13 let pohybují od 18 do 21. Neřekl bych, že jsi „strašně tlustá“, nicméně nadváhu by sis měla hlídat, aby časem nepřerostla v obezitu.

Doporučuji především rozdělení denního příjmu potravy do většího množství jídel. V ideálním případě by takových jídel mělo být 5 až 6 denně (snídaně, oběd, večeře, dvě až tři svačiny).

Do svého jídelníčku nezařazuj potraviny, po nichž se tloustne. V první řadě se jedná o tzv. bílé pečivo (tedy pečivo z pšeničné mouky). Světlé pečivo doporučuji nahradit tmavým. Rovněž doporučuji omezení příjmu živočišných tuků. Dodržuj též pitný režim, při tělesné hmotnosti 52 kg by měl denní příjem tekutin dosahovat nejméně 2,6 litru.

Kromě úpravy jídelníčku taktéž doporučuji zajistit si dostatek pohybu. Nejvhodnější pohybovou aktivitu představuje plavání, při němž tělo vydává velké množství energie, a přitom plavání (na rozdíl od některých dalších pohybových aktivit, například od běhu) tolik nezatěžuje klouby.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, předem děkuji za odpověď
je mi čtrnáct -za rok patnáct a ještě nemam menstruaci, nevím zda-li tato otázka zde už byla, ale chtěla bych se zeptat,,kdy to přijde,,.výtok žádný nemam. Měřím 163cm a vážím 61kg.Připadám si divna-opoždělá-jiné holky menstruují už od 10, a mě bude patnáct a ještě to nemam... Ve skole se o měsíčkách všechny holky baví, a já nevím co říkat-všichni ze třídy už to mají. A také jsem se tedy chtěla zeptat jestli to nejde nějak,,přivolat,,nebo nějak urychlit, k ženskému lékaři nechci, a s mamkou se mi to probírat nechce, Alíku prosím poraď mi

Holka, 14 let, 27. září 2017

Ahoj holko,

U některých dívek nastupuje první menstruace dříve, u jiných později. Nejčastější věk nástupu první menstruace je mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí jedenácti až patnácti let.
Pokud se první menstruace nedostaví ani po dovršení patnáctého roku života, jednalo by se o projev poruchy zvané primární amenorea. Mezi její příčiny patří například nízká hormonální hladina, avšak vyloučit nelze ani vývojovou vadu vnitřních pohlavních orgánů. Konkrétní příčiny lze určit na základě endokrinologického vyšetření, jehož součástí je též laboratorní vyšetření hormonální hladiny v krvi. Na základě výsledků vyšetření může lékař doporučit hormonální terapii.

Moje tělo - váha

Ahoj chci se zeptat na mou váhu,příjde mi totiž že jsem trochu oplácaná..
Vážím 41 kg
měřím 158
Mam trochu boky,trochu bříško ale to je trochu! :“D ale jinak jsem štíhlá..
ve tváři jsem taky celkem tlustá,ale to už se zlepšilo,jinak mi jsou strašně moc vidět klíční kosti a kosti na zádech.. nevíte co dělat? 2x - 3x týdně běhám 5km,jím celkem zdravě nejím takové ty chipsy nebo tak 2x týdně mám ještě hodinový aerobik,takže doopravdy nevím co dělám špatně..
Jinak mám pořád strašný hlad,ikdyž se najím tak po 15ti - 30ti minutách bych zase něco jedla.. jím pravidelně a doopravdy nevím co dělat..
Dříve jsem takový hlad neměla,nevím.

Aneta, 11 let, 28. září 2017

Ahoj Aneto,

Tvoje hmotnost je sice vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, avšak totéž platí také o tvé tělesné výšce. Rozhodující však není samotná hmotnost, nýbrž vztah mezi výškou a hmotností. Ten se vyjadřuje pomocí tzv. indexu tělesné hmotnosti.

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 16,4. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro dívky ve věku 11 let se pohybují v rozmezí 16 až 19, se rozhodně nejedná o nadváhu.
Kvůli tomu, že si připadáš poněkud „oplácaná“, se nemusíš znepokojovat. V období dospívání je totiž naprosto normální, že se na určitých částech dívčího těla (například na bocích, na hýždích a podobně) začíná ukládat více tělesného tuku, než v dětství před pubertou. V následujících letech bude tento proces nejspíše ještě pokračovat.

Rovněž silnější pocit hladu může souviset s nástupem puberty. Tělesné dospívání totiž představuje energeticky poměrně náročný proces, čemuž odpovídá zvýšená potřeba příjmu potravin. Pokud máš opravdu velký hlad, ale nechceš tloustnout, doporučoval bych konzumaci takových potravin, které sice zasytí, ale netloustne se po nich. Patří k nim například ovesná kaše (ovšem připravená vařením mléka s vločkami, nikoli z instantní směsi, která může obsahovat množství různých konzervačních přísad), zelenina (některé druhy obsahují až 90% vody), vejce či ořechy.

Také se snaž dodržovat pitný režim, přičemž doporučený denní příjem tekutin představuje minimálně 50 ml na 1 kg tělesné hmotnosti. Jestliže tedy vážíš 41 kg, měla bys denně vypít minimálně 2,05 l tekutin, pokud možno však ještě o něco více, zejména v souvislosti se sportovními aktivitami. Vyšší příjem tekutin rovněž pomáhá tlumit pocit hladu.

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku,
chtěla bych se naučit používat tampony, pojedeme se školou na vodu a taky se koupeme na táboře. Zkoušela jsem i mini, ale nejdou mi zavést, hrozně jakoby drhnou (prst zvládnu zavést ale tampon ne, neklouze). Takže jsem si koupila Tampax regular s aplikatorem, protože předpokládám, ze plast bude klouzat dobre jako prst a ne jako vata. Aplikator je velký jako prst, takže se zavedením problém mít nejspíš nebudu. Zkousela jsem z toho ale ten tampon vyndat a nacucnout vodou, on je ale potom hrozně obrovský! Takže se bojím ze až se tampon nasakne, ze jak bude veliky ze ho nevytahnu (třeba ze neprojde panenskou blanou-jsem totiž panna). Proto jsem si chtěla koupit Tampax mini s aplikatorem, ale nemůžu je sehnat, a to jsem z Prahy. Nevis kde je sehnat prosím? Nebo me ještě napadlo dat si do aplikatoru těch normál nějaký jiný (třeba ob) tampon. Myslíš ze je to dobry nápad? Diky

holka, 15 let, 27. září 2017

Ahoj holko,

Používání tamponů příliš nedoporučuji, obzvláště pak v období dospívání, kdy je jejich zavádění spojeno s rizikem poranění a infekce.
Vyrábějí se sice i tampony menších velikostí, které mohou používat i dívky, které dosud neměly pohlavní styk, avšak i s jejich užíváním jsou spojena určitá rizika.
Vzhledem k nižšímu objemu produkce poševního sekretu v období dospívání (oproti dospělosti) zůstává tampon po zavedení do pochvy delší dobu tvrdý, a tudíž jeho přítomnost v pochvě může způsobovat nepříjemné pocity. Navíc i objem krvácení je u dospívající dívky zpravidla nižší, než u dospělé ženy. Pokud tampon neabsorbuje dostatečné množství tekutiny, zůstává tvrdší, a tudíž jeho vyjmutí z těla může činit obtíže.
Kromě toho tampon způsobuje zadržování menstruační krve v pochvě, místo aby krev volně vytékala. Také z tohoto důvodu není používání tamponů v období dospívání příliš vhodné. Doporučuji tedy prozatím namísto tamponů raději používat vložky.

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám 12 let, 160cm, 64kg, není to moc. Mám ale větší problém, můj penis. V klidu 3 cm a v erekci 6cm a bez špeku mezi rozkrokem 8cm. Dřív jsem hodně masturboval , ale zdá se mi, že od 10 let už mi neroste prosím o pomoc, nechci být sám v budoucnosti.

kluk, 12 let, 28. září 2017

Ahoj kluku,

Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 12 let činí dle údajů Státního zdravotního ústavu České republiky 153 cm, průměrná tělesná hmotnost 40,1 kg.
Nadprůměrná tělesná výška nepředstavuje problém, avšak měl by sis hlídat tělesnou hmotnost. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 25, zatímco optimální hodnoty pro chlapce ve věku 12 let se pohybují od 16,5 do 19,5.

Průměrná délka penisu činí u chlapců ve věku 12 let 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Nižší délka tvého penisu nejspíše souvisí se silnější vrstvou tělesného tuku v oblasti podbřišku. Jedná se o tzv. zanořený penis. Uvedený problém lze řešit snížením množství tělesného tuku, tedy zhubnutím.

Prozatím tě nemusí znepokojovat, že tvůj penis neroste. K výraznějšímu růstu penisu dochází u většiny chlapců až mezi dvanáctým a třináctým rokem. Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že k nápadnějšímu růstu penisu do délky u tebe teprve dojde.
Již nyní je však jisté, že se nejedná o tzv. mikropenis. To je takový penis, jehož délka při erekci v dospělosti dosahuje méně než 5,6 cm.

Rovněž se nemusíš obávat, že bys kvůli menším rozměrům penisu zůstal v budoucnu sám. Většina žen a dívek dovede na svém partnerovi ocenit řadu jiných vlastností, než jsou rozměry jeho penisu.

Menstruace a výtok

ahoj
mám dotaz už asi půl roku mám výtok ( teda alespoň myslím že je to ono) ale nemám to pravidelně jako má být menstruace ale prostě třeba 3 dny to mám potom den nic a tak se to různě střídá je to normální?

holka, 14 let, 27. září 2017

Ahoj holko,

Prozatím není třeba se znepokojovat. Ani výtok, ani menstruace nemusí být (a v období dospívání většinou nejsou) pravidelné.
První výtok se objevuje přibližně půl roku až dva roky před nástupem menstruace. Dochází k němu nepravidelně, v různě dlouhých intervalech. Pokud je výtok čirý nebo bíle zbarvený a není provázen silnou bolestí či pálením pohlavních orgánů, případně i zvýšenou teplotou, není třeba se kvůli němu znepokojovat.

Moje tělo - holky

Ahoj, mám takový problém na spodní části zad těsně nad zadkem se mi udělaly takové dva důlky nejsou nijak hluboké a ani mě v těch místech nebolí ale nikdy předtím jsem tam ty důlky neměla, co to je a proč se mi udělaly?

holka, 13 let, 28. září 2017

Ahoj holko,

V období dospívání prochází lidské tělo různými změnami a objevují se na něm různé nové znaky. Mohou k nim patřit i výraznější „důlky“ nad hýžděmi. Vytvářejí se v místech vazivových úponů kosti křížové. U některých dívek jsou méně zřetelné, u jiných zřetelnější. Spíše jen výjimečně se objevují i u chlapců.
Kvůli těmto důlkům se nemusíš znepokojovat. Naopak, podle některých odborníků jsou výraznější důlky v této části těla projevem dokonalejší krevní cirkulace v oblasti pánve.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
měřím 157 cm a vážím 44 kg. Připadám si tlustá. Jim 5x denně, snažím se bez sladkosti a bez slazených nápojů. Ve školní jídelně si vybírám hlavně jídlo číslo 3, což je nějaký salát s pečivem. Jinak co se týče pohybu: V pondělí chodím do tanečních a ve čtvrtek na gymnastiku. Občas zajdu do fitka na lekci Jumping (to je takové skákaní na trampolinkach). Jinak každý den kromě pondělí a čtvrtka cvičím jedno kolo Seven minute workout. Ted ale budu muset svůj "program" přerušit kvůli operaci. Co si jinak o mém "programu" myslíš? Je to takhle správné? Díky

holka, 15 let, 26. září 2017

Ahoj holko,

Tlustá rozhodně nejsi, spíše máš podváhu. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 17,85, přičemž optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro dívky ve věku 15 let se pohybují od 19 do 22. Tvoje stravovací návyky jsou v pořádku, nicméně bych doporučil vyšší příjem mléčných výrobků. Rovněž rozsah tvých pohybových aktivit je naprosto dostatečný.

Menstruace a výtok

Ahoj
chtěla bych se zeptat první menstruaci jsem mela letos v červenci dneska jsem to dostala po druhé ale je mi divné že trvala ani ne 2 hodiny už od rána jsem mela velké výtoky a trochu krvavou moč ale nevadilo mi to nějak extra pak jsem šla na tancováni a asi 2 hodiny potom sem to dostala ale jak už jsem psala proběhlo to ani ne 2 hodiny a už nic myslíte si ze to bylo jen špiněni a nebo to byla druha menstruace je mi strašně divný ten čas a může se to vrátit ještě během dnu?mamky jsem se ptát nechtěla tak se obracím sem
dekuju za odpověď

kiki, 14 let, 25. září 2017

Ahoj Kiki,

Prozatím se nemusíš znepokojovat, neboť menstruace během prvních dvou let nemusí být (a ani nebývá) vždy pravidelná. Problémem by mohlo být naopak spíše příliš časté, příliš silné nebo příliš dlouhé krvácení.
Tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, trvá obvykle 3 až 4 dny. Není tedy vyloučeno, že v následujících dnech bude krvácení pokračovat. Pokud bys krvácela déle než 7 dní po sobě, měla bys vyhledat lékaře. V opačném případě je vše v pořádku.
Prozatím bych ti doporučoval, aby sis začala vést tzv. menstruační kalendář, v němž si budeš zaznamenávat počátek menstruace, délku cyklu a intenzitu krvácení. Pokud by se u tebe někdy v budoucnu objevily obtíže, s nimiž by ses musela obrátit na lékaře (například příliš silné nebo příliš časté krvácení), pečlivě vedený menstruační kalendář velmi usnadní postup při řešení tvých případných obtíží.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
mám takový problém jsem nenažraná, dokážu sníst 20 hamburgrů najednou, vážím 115kg v 15 letech a měřím 180cm a jestli bych takhle jedla pořád tak bych se za chvíli neunesla, mám velké tučné měkké bříško přes které si nevidím na moje velké tučné nohy mezi kterými nemám mezeru a na bocích mám 2 velké špekové pneumatiky. Prostě ráda jím ale je mi teprve 15 let a už vážím tolik co budu dělat ve 30,40,50 letech? Takže prosím o radu abych byla pořád tlustá ale abych vážila 100kg stabilně, mám ráda když na svojí postavě nosím hodně tuku ale nechci být hubená, štíhlá, vyhublá, obézní. Díky předem za radu. :-)

holka, 15 let, 24. září 2017

Ahoj holko,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné, hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 35,5. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro dívky ve věku 15 let se pohybují od 19 do 22, se jedná o obezitu 2. stupně.

Jistě je správné, že nechceš být vyhublá. Nicméně tvoje obavy z budoucnosti jsou do určité míry oprávněné. Nadměrná tělesná hmotnost představuje zvýšenou zátěž pro opěrnou soustavu (zejména pro klouby), ale také pro soustavu oběhovou. Určité omezení tělesné hmotnosti a její následné udržování na rozumné úrovni je tedy správným rozhodnutím.

Především by ses měla snažit rozvrhnout svůj denní příjem potravin rovnoměrněji. Sníst 20 hamburgerů najednou není dobrý nápad. Denní příjem potravin by měl být rozložen do pěti až šesti jídel, přičemž snídaně by měla tvořit nejméně 25% denního příjmu, dopolední svačina 10%, oběd 30%, odpolední svačina 10% a večeře zbývajících 25%. Večeřet bys měla nejpozději 3 až 4 hodiny před spaním.

Při hubnutí bys rozhodně neměla hladovět. Tvoje tělo by se totiž naopak snažilo vytvořit si další tukové zásoby pro případ, že by bylo „ještě hůř“. Spíše se vyhýbej konzumaci určitých druhů potravin, zejména bílého pečiva (tedy pečiva z pšeničné mouky) a živočišných tuků.

Důležité je rovněž dodržování pitného režimu. Obvykle se uvádí doporučený příjem 3 litry tekutin denně, avšak tato hodnota platí pro osoby běžné tělesné hmotnosti. Denní příjem tekutin by měl dosahovat 40 mililitrů na 1 kg tělesné hmotnosti. Při tělesné hmotnosti 115 kg činí tento příjem 4,6 litrů denně.

Pokud si přeješ zhubnout, doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků se zařazením vhodných pohybových aktivit. Nejvhodnější pohybovou aktivitou je plavání, protože je spojeno se značným výdejem energie, přitom však nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jako například běh.

Moje tělo - holky

Aliku a cela poradno chtěla bych se zeptat.. Poslední dobou (asi 1mesic) mne svědí tam dole. Hygienu dodržuju, menstruaci ještě nemám a ani jsem nemasturbovala. Poslední týden je to pro mne nesnesitelné. Hlavně ve škole mi to je nepříjemné, když mne to tam svědí. Je mi trapné se ptát mamky tak se obracím tady na vás :) děkuji za odpověď předem :)

holka, 13 let, 23. září 2017

Ahoj holko,

Popisované obtíže mohou být nejen projevem zanedbané hygieny, ale i hygieny prováděné příliš důkladně. Zejména větší množství mýdla může vést k vysušování a podráždění, a proto bych ti na mytí vnějších pohlavních orgánů doporučoval spíše tzv. intimní mycí gel, který lze zakoupit v drogerii či v lékárně.

Pokud je silné svědění provázeno rovněž zarudnutím vnějších pohlavních orgánů, případně i zvýšenou teplotou, mohlo by se jednat o tzv. vulvitidu neboli zánět zevních pohlavních orgánů. Při léčbě tohoto onemocnění lze využít některou z volně prodejných mastí (např. calcium pantothenicum), avšak v případě, že do několika dnů obtíže neodezní, doporučuji navštívit kožního lékaře či lékařku.

Moje tělo - váha

Ahoj,mám takový menší problém je mi 12 let a měřim 156 cm a vážím 62 kg, ale vypadám tak na 40 kg, jsem skoro nejhezčí že třídy, ale stejně je to dost. Snažím se cvičit, mám dost kroužků a jím dopoledne málo a když se odpoledne nudím(když mám čas)tak jím a nevím co mám dělat. Děkuji za odpověď.

Holka 12, 7. září 2017

Ahoj holko,

Tvoje tělesná výška odpovídá tvému věku, hmotnost je však spíše nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 25,48 a jedná se o nadváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 12 let se pohybují od 17 do 20,5).
To, že máš nadváhu, ještě neznamená, že nemůžeš být pohledná. Celkový vzhled postavy závisí i na rozložení tělesného tuku mezi jednotlivými tělesnými partiemi (například ukládání většího množství tuku na bocích nebo na hrudníku nemusí zejména u dívky působit tak rušivě, jako jeho zvýšené ukládání na břiše). Ukládání tuku na jednotlivých částech těla je dáno převážně vrozenými předpoklady a nelze jej výrazněji ovlivnit.

Přestože nadváha není prozatím nijak dramatická, bylo by vhodné provést určité změny v životosprávě. Především doporučuji provést změny v rozložení příjmu potravin během dne. V dotazu píšeš, že dopoledne jíš málo, zatímco odpoledne jíš, když se nudíš. Avšak denní příjem potravin by měl být rozdělen nejméně do pěti jídel, přičemž snídaně by měla tvořit alespoň 25% (čtvrtinu) denního příjmu potravin, dopolední svačina 10%, oběd 30%, odpolední svačina 10% a večeře zbývajících 25%. V odpoledních a večerních hodinách se tedy snaž jíst méně. Při výběru potravin se vyhýbej zejména světlému pečivu (rohlíky, housky) a živočišným tukům.

Je dobře, že se snažíš cvičit. Pohybové aktivity, kterým se věnuješ, by však měly být (podobně jako jídlo) rozloženy v tvém denním či týdenním rozvrhu pokud možno rovnoměrně. Například namísto půlhodiny souvislého cvičení denně by bylo lepší během dne zařadit pět „bloků“ po deseti až dvaceti cvicích.
Vynikající pohybovou aktivitou pro snížení tělesné hmotnosti je plavání, které je spojeno se značným energetickým výdejem, zároveň však nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jakou je například běh nebo posilovací cviky. Opět platí, že pohybová aktivita by měla být rozložena v čase pokud možno rovnoměrně (například je lépe chodit plavat dvakrát týdně na jednu hodinu než jednou týdně na dvě hodiny).

Jiné téma

Chtěla bych se zeptat jestli mi v lékárně prodají léky třeba Ibalgin.
Děkuju za odpověď.

holka, 14 let, 18. září 2017

Ahoj holko,

Záleží na tom, zda se jedná o volně prodejný lék. Například Ibalgin 200 a 400 patří mezi volně prodejné léky. Naproti tomu Ibalgin 600 se vydává pouze na lékařský předpis.
Ibalgin 200 lze užívat od šesti let, Ibalgin 400 od dvanácti let. Přesto však tento lék dospívajícím příliš nedoporučuji, a to z důvodu rizika zvýšeného krvácení, při nedostatečném příjmu tekutin rovněž z důvodu rizika poruchy funkce ledvin.
Pokud trpíš mírnými bolestmi, poraď se s lékárníkem, který ti doporučí vhodný lék proti bolesti určený pro dospívající. Při silnějších či dlouhodobých bolestech raději navštiv lékaře.

Moje tělo - váha

Dobrý DEN,
Chci se zeptat , jestli vážím a měřím tolik kolik mám, nebo jestli vážím více , nebo méně či více vážím. Údaje o mě:
Váha:41,7kg
Výška:151,5cm
Sport:moderní gymnastika ( dělám druhým rokem) , a k ní povinný balet
Co si myslím já: myslím si že vážím na svůj věk hodně, ale možná to je kvůli tomu, že mám vyrýsované svaly na lýtkách, břiše rukách a stehnech, ( to vše hlavně když se zpevním ).
Věk: 10 v listopadu 11 let.
Předem děkuji a Na shledanou

holka, 11 let PRALINEČKA, 14. září 2017

Dobrý den Pralinečko,

Tvoje tělesná výška i hmotnost v podstatě odpovídají tvému věku. Podle růstového grafu se nacházíš na 75. percentilu. To znamená, že 75% dívek v tvém věku je menších než ty, zatímco 25% je větších. Tvoje tělesná výška je tedy naprosto normální.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 18,1. Rozsah optimálních hodnot BMI u dívek ve věku 11 let se pohybuje v rozmezí 16 až 19, a tudíž poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností je vzhledem k tvému věku naprosto v pořádku. Rozhodně se nejedná o nadváhu.

Menstruace a výtok

Dobrý den,
Omlouvám se že znovu píšu, ale chtěla bych ještě vědět, jestli se nedá kromě toho jak, dlouho mám výtoky, odhadnout, kdy dostanu svou první menstruaci???
Předem děkuji za odpověď , PRALINEČKA

holka, 11 let PRALINEČKA, 12. září 2017

Dobrý den Pralinečko,

Termín první menstruace (menarché) nelze přesně určit ani odhadnout. Může to být kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem, ve výjimečných případech i dříve nebo později.
Mezi nástupem pravidelných výtoků a první menstruací může uplynout různě dlouhá doba, nejčastěji 6 až 18 měsíců, avšak v některých případech to mohou být i 2 roky.
Ani některé další tělesné projevy (například nevolnost, bolesti či jiné neobvyklé pocity v dolní části břišní krajiny) nemusí přímo souviset s nástupem menstruace.

Menstruace a výtok

Já se omlouvám , že do této poradny píšu pořád, ale bohužel, já potřebuji poradit, protože se to stydím říkat MAMCE, která by se mi tam hned dívala a hnala by mě je gynekologovi. A tak to řeším s vámi. A teď k věci.
Už mám výtoky asi 6 měsíců – 1,5 roku, nevím to přesně, ale je většinou bílí nebo trochu nažloutlý, je mi 10(v listopadu 11 ) , kalhotky mi od něj nesmrdí, ale dnes poprvé , když čůrám , tak to trochu zapáchá po moči , ale když se utru , nebo prostě ani na kalhotkách, tak to nezapáchá, jenom někdy když se utru , nebo mírně na kalhotkách , ale to , až od včerejška a dneska zase ne. V bazénu , cvičím sama jako Aqua Bella , takže dělám i přemety pod vodou, a při tom mě někdy zabolí v podbřišku, takže musím vyjít z vody, dojít si na záchod si to zkontrolovat a pak se zabalit aspoň na 5 minut max. 15(ale to jen při obrovské bolesti, a to se mi stalo jen jednou , a to byl můj úplně první týden s výtokem, takže si myslím že to bylo normální, ale stává se mi to opravdu jen někdy) , myslím že infekci nemám, ale poslední dobou mě to v podbřišku začíná trochu bolet, taky jsem poslední dobou tak nějak vařící a je mi zima , mám nevolnosti a strašně mě bolí hlava, nevím co by to mohlo být , protože jsem ještě k tomu všemu na asi 5 hodin dostala nějaký průjem dneska, chodila jsem každou půlhodinu nebo tři čtvrtě hodiny na záchod , a ještě je mi k tomu všemu často na zvracení, nevím co by to mohlo být, a to vše se stalo za dva dny, jo a ještě mě bolí záda , ale to asi proto , že s nimi mám trochu problémy. Prosím poraďte mi hned, strašně se bojím co to může být, jestli teď někdy nemůžu dostat menstruaci, předem děkuji ahoj

holka, 11 let PRALINEČKA, 12. září 2017

Ahoj Pralinečko,

Do poradny můžeš psát tak často, jak budeš potřebovat.

Výtok je v tvém věku naprosto normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat. Zpravidla bývá čirý nebo bělavý. Avšak ani bílé či mírně nažloutlé zbarvení výtoku ještě samo o sobě nemusí být projevem infekce. Pokud by byl výtok projevem nějakého infekčního onemocnění, pociťovala bys při jeho uvolňování svědění či pálení. Onemocnění však lze zcela bezpečně vyloučit pouze tzv. kultivačním vyšetřením. Zápach, o němž se zmiňuješ, nemusí souviset s nedostatečným očištěním zevních pohlavních orgánů po předchozím vymočení.

Bolesti v podbřišku nemusí souviset přímo s výtokem, zejména pokud se dostavují při pohybové aktivitě. Rovněž pocit chladu, zvýšená tělesná teplota, nevolnost či bolesti hlavy mohou mít jiné příčiny než gynekologické obtíže. Nejčastěji se jedná o projevy tzv. nemocí z nachlazení, jejichž výskyt je vzhledem k výrazným změnám počasí, k nimž došlo v uplynulých dnech, celkem pochopitelný. Průjem může být projevem střevní infekce či jiného onemocnění, avšak vyskytuje se též jako projev stresu. Rovněž příčiny zvracení mohou být rozmanité (např. onemocnění trávicího ústrojí, otrava, proniknutí cizího tělesa do krku, ale i zvýšený stres a napětí).
Pokud tě trápí silné bolesti v podbřišku, můžeš se obrátit nejprve na svého praktického lékaře, který posoudí, zda je gynekologické vyšetření nutné. Nicméně k návštěvě gynekologie se doporučení od praktického lékaře nevyžaduje.

Není vyloučeno, že první menstruace (neboli menarché) se u tebe dostaví již brzy. Nejčastěji k ní dochází mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí, přibližně jedenáct až patnáct let.

Některé dívky očekávají svoji první menstruaci tak napjatě, že jakoukoliv nevolnost, zvracení, výtok z pochvy či bolesti v krajině břišní považují za neklamný příznak blížící se menarché. Mnohdy se však jedná pouze o „planý poplach“. Nelze předem určit, kdy se první menstruace dostaví. Pro dospívající dívky by jistě bylo praktičtější a snadnější, kdyby první menstruace byla spojena s nějakým pevným termínem, avšak příroda vše zařídila jinak. U některých dívek se první menstruace dostaví dříve, u jiných později. S tím je třeba počítat.

Na druhou stranu není třeba se první menstruace obávat. Jedná se o významnou událost a určitý předěl v životě každé dospívající dívky. Některé dívky se na první menstruaci těší, protože pro ně znamená dosažení určitého stupně tělesné vyspělosti. Jiné dívky mají z menstruace obavy, zejména z důvodu krvácení a bolesti. Častou příčinou strachu či obav však bývá nedostatečná informovanost. Možná, že když si v nějaké knížce určené dospívajícím dívkám najdeš o menstruaci více informací, bude tě její blížící se nástup méně znepokojovat.

Pravdou je, že u mnohých dívek a žen je menstruace provázena různými nepříjemnými pocity. Avšak menstruace není nemoc, nýbrž naprosto přirozený proces. Pokud se během tohoto procesu vyskytnou jakékoliv obtíže či přímo poruchy, existuje možnost jejich účinné léčby, například v podobě hormonální terapie.

Jestliže dívka trpí příliš častou nebo příliš dlouhou menstruací, příliš silným výtokem či dalšími souvisejícími zdravotními obtížemi, není žádnou ostudou, když se obrátí o pomoc na specialistu v oboru dětské a dorostové gynekologie. Lékaři a lékařky, kteří se tímto oborem zabývají, mají dostatek znalostí a zkušeností, aby dívce s uvedenými obtížemi dokázali pomoci. Je možné, že představa gynekologického vyšetření u tebe vyvolává stud a obavy. V takovém případě si neustále opakuj, že lékař či lékařka, kteří tě budou vyšetřovat, pouze dělají svoji práci. A aby ti mohli pomoci, musí si tě nejprve prohlédnout. Vždyť ani zubní lékař by ti nedokázal nijak pomoci, kdyby ses před ním styděla otevřít ústa. Tak proč by to mělo být u gynekologa jiné?

Moje tělo - váha

Dobrý den, pane Staňku.
Včera jsem položil tento dotaz:

„Ahoj,
v červnu jsem byl na třináctileté prohlídce a mamka se paní doktorky ptala, jestli mám nadváhu (jsem silnější postavy). Paní doktorka řekla, že na to, že mi je 13 a váhu mám kolem 45kg je naprosto normální. Akorát řekla, že mám celkem velké špeky. Nevím co mám dělat. Má váha je v pořádku, ale já si tak nepřipadám. Nevím, jestli mám držet dietu nebo ne.“

Ptal jste se mě, kolik je má tělesná výška, ta činí něco kolem 148-150cm.

Anonymous, 13 let., 12. září 2017

Při tělesné výšce 148 cm a hmotnosti 45 kg činí hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) přibližně 20,5. Optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 17 až 20. V tvém případě se tedy jedná pouze o velmi mírnou nadváhu. Snižování tělesné hmotnosti pomocí diety prozatím není nutné.
Ukládání většího množství tuku na určitých částech těla nemusí být projevem obezity, nýbrž může být způsobeno hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází.

Moje tělo

Ahoj, je to absurdní, ale trápí mě to , čistila jsem si ucho nejdřív prstem pak tou vatovou tyčinkou a všimla jsem si že je na ní trochu krve, asi 2 kapky. Pak už dobrý, ale bolí mě to. Prosím vás, můžu ohluchnout? Zatím slyším dobře. A z čeho všechno bych mohla ohluchnout? Třeba kdybych si to ucho vypláchla vodu? Děkuju

holka, 13 let, 9. září 2017

Ahoj holko,

Čištění uší pomocí vatové tyčinky rozhodně nedoporučuji. Mechanickým čištěním totiž mnohdy dochází naopak k zatlačování ušního mazu do hlubší části zvukovodu, kde dochází k jeho vysychání a tvrdnutí. Výsledkem je vznik mazové zátky (cerumen obturans), pro jejíž odstranění je nutné navštívit ušního lékaře. Naproti tomu vyplachování vodou je neškodné, avšak pouze pokud výplach není příliš razantní.

Zvukovod má určité „samočisticí“ schopnosti. Ušní maz se postupně uvolňuje směrem k vnějším okrajům zvukovodu, odkud jej lze snadno odstranit při běžném koupání či sprchování. Naproti tomu zavádění cizích předmětů do zvukovodu může způsobit kromě poranění i výše popsané obtíže.

Při bolestech ucha či nadměrné produkci ušního mazu doporučuji navštívit ušního lékaře (otorhinolaryngologickou ambulanci neboli ORL).

Milování

Dobrý den,
Je mi 13 let, mám holku, která se mnou chodí, jelikož si čtu dotazy často, tak jsem zjistil, že sex můžu mít teprve od 15ti, do té doby je ještě spousty času, ptal jsem se jí na to, jestli by nechtěla a ona řekla že možná, nevím jestli bych to měl probírat tak často, chtěl bych se zeptat právě na to, jestli to po ní mám chtít nebo ne? jestli bych měl sex dělat až v 15ti nebo až v 18ti? a nevím hlavně kde? Kde by to bylo nejlepší, její máma mě nesnáší, nikdy nemůžu k nim, moje máma jí má ráda, ale nemůžu si vodit kamarády když tu není, nevím co mám dělat?

kluk, 13 let, 7. září 2017

Dobrý den kluku,

Kdo vykoná pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší patnácti let, dopustí se trestného činu pohlavního zneužití. Osobu mladší patnácti let však nelze trestně stíhat, protože pro nedostatek věku není trestně odpovědná. Dojde-li tedy k pohlavnímu styku mezi dvěma osobami mladšími patnácti let, nelze je kvůli tomu trestně stíhat. Problém nastává v situaci, kdy jednomu z partnerů dosud nebylo 15 let, zatímco druhému již ano. V takovém případě se starší z partnerů dopouští pohlavního zneužití a může být trestně stíhán.

Přestože z právního hlediska by pohlavní styk mezi vámi nebyl trestný, prozatím bych jej příliš nedoporučoval. Především je pravděpodobné, že ty i tvoje dívka jste již dostatečně pohlavně vyspělí, aby při souloži mohlo dojít k nechtěnému početí a v jeho důsledku k neplánovanému těhotenství tvé partnerky. Přestože existují různé druhy antikoncepce, o nichž jste se nejspíše již učili ve škole, žádný z antikoncepčních prostředků není 100% spolehlivý, a tudíž nechtěné početí nelze zcela vyloučit. Tobě, tvojí dívce i vašim rodičům by neplánované těhotenství jistě přineslo řadu komplikací, zvláště když tě dívčina matka nesnáší, jak v dotazu sám uvádíš.

Ptáš se, zda máš od své dívky chtít společné sexuální aktivity. V tomto ohledu záleží na přání obou partnerů. Pokud se dívka na vzájemné sexuální aktivity necítí dostatečně připravena, neměl bys na ni příliš naléhat. Zahájení pohlavního života je poměrně závažné životní rozhodnutí, které by se nemělo uspěchat.

Pokud se oba domníváte, že váš citový vztah je natolik silný a hluboký, že byste spolu mohli navázat důvěrný tělesný kontakt, nemusíte začínat přímo pohlavním stykem. Naopak, pro rozvoj citového vztahu má značný význam právě postupné sbližování obou partnerů a jejich vzájemné poznávání formou doteků, objímání, polibků, hlazení a podobných něžností.
Jakousi první etapou takovéhoto sbližování je tzv. „necking“. Spočívá v hlazení a líbání od pasu nahoru. Další stupeň tělesného sbližování představuje tzv. „petting“, který již není omezen na části těla od pasu nahoru, avšak ještě nevede k pohlavnímu styku. Jedná se o nejpřirozenější způsob, jak ve vztahu postupně získávat první zkušenosti v prožívání vzájemného důvěrného kontaktu, seznamovat se s tělesnými rozdíly, ale také učit se respektovat pocity, přání a potřeby druhého.

Pro jakékoliv důvěrnější kontakty (třeba i pro „pouhé“ líbání) byste si měli najít takové místo, kde se budete cítit v bezpečí a kde budete mít dostatek soukromí. Navazování důvěrných kontaktů s dívkou v době, kdy je tvoje maminka doma, s sebou samozřejmě nese riziko náhlého vyrušení, avšak na druhou stranu je maminčina přítomnost v bytě určitou zárukou toho, že nedojde přímo k pohlavnímu styku.