Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 110

  Menstruace a výtok

  Ahoj Aliku, vím ze sem píšu často ohledně menstruace, ty mi ale vždycky skvěle poradis. Byla jsem na operaci (minule pondělí, chirurgické vybaveni tri zubu v celkové anestezii). Dnes jsem dostala menstruaci (ráno), ale teď odpoledne to vypadá, ze skončila! Vůbec nevím co se to děje! A těhotná urcite nejsem. Pohlavní styk jsem nikdy nemela. Normálně moje menstruace trvá 7 dni a 8. den je hnědý výtok. Takhle 7 dni byla zatím moje menstruace vždycky kromě te první, maximálně nekdy byla menstruace o den kratší (6 dni). Ráno byla úplně normálně silná a normálně krev, jako vždycky. Myslíš ze to mohly zpusobit některé léky? Dávali mi léky proti bolesti, léky proti otokum a antibiotika. Moc dekuji! Opravdu to vypadá, ze se zastavila! Jo a menstruaci mam už krátce pres dva roky.

  holka, 15 let, 17. října 2017

  Ahoj holko,

  Tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu, tedy fáze, při níž dochází ke krvácení, trvá obvykle 3 až 7 dnů. Pokud dochází ke krvácení po dobu kratší, než bylo dosud obvyklé, nemusíš se nijak znepokojovat. Závažnější problém by nastal, kdyby krvácení probíhalo naopak po dobu delší, než 7 dnů.
  Některé léky mohou mít na průběh menstruace určitý vliv. Antibiotika sama o sobě nemají vliv na délku menstruačního cyklu, avšak mohou mít vliv na účinky hormonální antikoncepce. Léky proti bolesti obsahující kyselinu acetylsalicylovou mohou naopak způsobit silnější menstruační krvácení.
  Při stomatologických zákrocích se však někdy používají rovněž léky ze skupiny antifibrinolytik nebo hemostatik, které slouží k omezení a zastavení krvácení. Není vyloučeno, že k oslabení menstruačního krvácení došlo v důsledku užití léků z některé z uvedených dvou skupin.

  Menstruace a výtok

  Ahoj, omlouvám se, že se pořád ptám.. ale je ta oligomenorea nějak vážná?

  holka, 13 let, 17. října 2017

  Ahoj holko,

  Porucha menstruace zvaná oligomenorea spočívá v prodloužení intervalu mezi jednotlivými cykly. U dospělé ženy činí nejdelší „normální“ interval 5 týdnů, avšak u dospívající dívky to mohou být až 3 měsíce. Při prodloužení intervalu hrozí silnější krvácení při následující menstruaci.
  K léčbě je tedy nutné přistoupit až v případě, že by během dalšího cyklu došlo k příliš dlouhému, příliš silnému nebo příliš častému krvácení. Léčba spočívá v podávání hormonu progesteronu.

  Nemoce

  Ahoj Alíku
  Mám promlém. Jsem závislá na antidepresivech, které beru už 2 roky. Nikomu jsem to zatím neřekla. Já vím, že na antidepresivech vzniká závislost vzácně, ale vzniknout může.o, to se stalo mě. Já chci ty léky brát celý život. Hodně mi pomáhají
  Ale co když je budu muset někdy vysadit? Co když se mi úzkost a obsedantně kompulzivní porucha vrátí ?
  Co když mi doktorka ty léky znovu nepředepíše a bude se to opakovat? Na 1 stranu bych je chtěla brát pořád a na druhou když mi je odebrou.. nechci aby mi je odebrali.
  Co mám dělat prosím ? Děkuji

  holka, 14 let, 18. října 2017

  Ahoj holko,

  Antidepresiva (v dnešní době se jedná převážně o léky ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu) se obvykle užívají dlouhodobě. Dva roky tudíž nejsou až tak dlouhá doba. Je velmi malá pravděpodobnost, že by ti lékařka již po dvou letech přestala tyto léky předepisovat, nicméně je možné, že v budoucnu je nahradí jinými léčivy z téže skupiny.
  Interval mezi zahájením a ukončením léčby činí ve většině případů několik let, mnohdy i několik desítek let (zejména pokud pacient začíná tyto léky užívat již v mládí).

  Důležité je, aby sis pro předpis na léky chodila pravidelně. Průběžně sleduj, kolik vydaných léků ti ještě zbývá. Pokud by ti léky došly a ty bys neměla možnost navštívit lékařku a nechat si předepsat nové, během několika dnů by se nejspíše dostavily tzv. abstinenční příznaky, které mohou být u léků ze skupiny antidepresiv poměrně nepříjemné (nejčastěji se jedná o velmi silnou únavu, více informací najdeš v příbalovém letáku ke konkrétnímu léčivu, které užíváš).

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku, prosím o radu.Je mi 11 let a příjde mi, že mám moc velké prsa. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 15. října 2017

  Ahoj holko,

  Právě procházíš věkovým obdobím, v němž se vzhled dívčího těla mění. Zvětšování prsů patří mezi naprosto normální změny, k nimž v období dospívání u dívek dochází.

  Nejčastěji ve věku 10 až 11 let dochází k prvnímu nápadnějšímu zvětšování prsních bradavek. Následně dochází k ukládání většího množství tuku na hrudníku a k růstu mléčných žláz, v důsledku čehož se prsa zvětšují a postupně se formují do ženské podoby.
  U některých dívek probíhá tento proces rychleji, u jiných pomaleji. Rovněž rozměry prsů mohou být různé. Některé dívky mají prsa menší, jiné větší.

  Pokud tě růst prsou znepokojuje nebo se domníváš, že tvoje prsa jsou již abnormálně velká, svěř se svému praktickému lékaři nebo lékařce. Avšak je málo pravděpodobné, že by se jednalo o projev nějaké poruchy nebo onemocnění.

  V období dospívání se často stává, že je člověk se svým vzhledem nespokojený. Některé dívky by si přály mít větší prsa, jiným připadají jejich rozměry naopak příliš velké. Nespokojenost s vlastním tělem se zdaleka netýká pouze dívek. Také mnozí chlapci nejsou se svým tělem spokojeni. Například by chtěli mít větší a mohutnější svaly, jindy jim vadí, že už jim začaly růst vousy a musí se holit. Důvody k nespokojenosti se vždycky najdou.

  Důležité však je udržovat si k vlastnímu tělu pokud možno kladný vztah. To, co vnímáš jako nedostatek, může někdo jiný považovat spíše za přednost. Během následujících několika let bude tvoje tělo procházet dalšími změnami. Důležité je, abys tyto změny vnímala jako normální a přirozenou součást svého vývoje.

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, rodiče se mi smějí že jsem hubený měřím 150 a vážím 34 kilo je to podprůměrné?

  kluk, 10 let, 16. října 2017

  Ahoj kluku,

  U chlapců ve věku deseti let činí průměrná tělesná výška 141 cm a průměrná tělesná hmotnost 33,7 kg. Vzhledem k tvému věku není tvoje výška ani hmotnost podprůměrná.

  Rozhodující však není samotná hodnota tělesné výšky a hmotnosti, jako spíše jejich vzájemný vztah. Hodnota indexu tělesné hmotnosti neboli BMI u tebe činí přibližně 15 (přesněji 15,1), což je podváha. Ideální hodnoty BMI se u chlapců ve věku 10 let pohybují v rozmezí od 16 do 19.

  Od tvých rodičů není hezké, že se ti smějí kvůli tomu, že jsi hubený. Spíše by se měli zamyslet nad tím, jak by ti mohli pomoci, protože za tvoji výživu a za tvůj zdravotní stav odpovídají především oni sami.

  Menstruace a výtok

  Dobrý den,
  ptala jsem se vás ohledně toho, že jsem dostala 1. a 2. menstruaci, ale 3. ani 4. jsem ještě nedostala. V odpovědi bylo napsané tohle: o poruchu menstruace zvanou oligomenorea by se jednalo pouze v případě, že by během prvních dvou let menstruace překročil interval mezi jednotlivými cykly dobu 3 měsíců (u dospělé ženy je touto hranicí doba 5 týdnů).
  Takže to znamená, že když nedostanu ani za měsíc menstruaci, mám nějakou poruchu?

  holka, 13 let, 15. října 2017

  Ahoj holko,

  Ano, pokud se menstruace nedostaví ani po dalším měsíci, doporučoval bych navštívit dětského gynekologa, protože by se mohlo jednat o uvedenou poruchu menstruace.

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, Mám asi 2 otázky, sice nevím jestli mi odpovíš ale aspoň to sem napíšu.

  1. ) Je mi 13 let mám 70 kg a měřím 164 cm a potřeboval bych vědět, jestli nemám zhubnout. Trošku se i stydím za svoji váhu.
  2. ) Kdybych měl zhubnout, jak se mám k tomu donutit. PS: Vůbec nevím jak dobře hubnout a jak se donutit.
  Předem ti děkuji za odpověď a zatím Ahoj :)
  kluk, 13 let, 14. října 2017

  Ahoj kluku,

  1) Pravdou je, že máš nadváhu. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 26, zatímco optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14 let se pohybují v rozmezí od 18 do 21. Vzhledem k tvé tělesné výšce, věku a pohlaví by tvoje hmotnost v ideálním případě neměla přesahovat 57 kg.

  2) Nejprve si tedy zkus napsat seznam všech důvodů, proč bys chtěl zhubnout. Napiš si všechny důvody, které tě napadnou (například: prospěje to tvému zdraví, budeš lépe vypadat, ...). Poté si důvody seřaď podle toho, jaký význam jim ty sám přikládáš (tj. jak jsou pro tebe důležité). K tomuto seznamu si také můžeš připsat váhu, které bys chtěl dosáhnout (pro začátek například 60 kg). Stanov si nějaký pevný termín, kdy začneš hubnout, pokud možno konkrétní datum.

  Jestliže chceš hubnout zdravě, neměl bys zbytečně hladovět nebo přepínat svoje síly při fyzických výkonech.

  Jez často a pravidelně, alespoň pětkrát až šestkrát denně. Nesnaž se jíst co nejméně jídla, spíše se vyhýbej takovým potravinám, po kterých se tloustne. Především se vyhýbej bílému pečivu (což jsou například rohlíky, housky či veky z pšeničné mouky) a živočišným tukům s výjimkou nízkotučných mléčných výrobků.
  Zbytečnému hladovění se dá zabránit konzumací potravin, které sice dobře zasytí, ale přitom se po nich netloustne. Mezi takové potraviny patří například ovesná kaše a zelenina.

  Také bys měl dodržovat pitný režim. Na každý 1 kg tělesné hmotnosti bys měl vypít alespoň 50 mililitrů tekutin denně (například při hmotnosti 70 kg by tvůj denní příjem tekutin měl dosahovat alespoň 3 500 mililitrů, tedy 3,5 litru).

  Úpravu jídelníčku je vhodné spojit také s pohybem. Někteří lidé si myslí, že přebytečná kila je nejlepší „vyběhat“. Nicméně nejvhodnější pohybovou aktivitou není běh, nýbrž plavání. Při plavání totiž tělo vydává velké množství energie, a přitom na rozdíl od běhu tolik nezatěžuje klouby.

  Menstruace a výtok

  Dobrý den, 1. a 2. menstruaci jsem normálně dostala, ale 3. ani 4. jsem nedostala (4. jsem měla dostat cca před týdnem). Žádné zdravotní problémy nemám. Nějak extra jsem nezhubla ani nepřibrala. Je to jen kvůli tomu, že začátky menstruace jsou nepravidelné nebo je to nějak vážné?

  holka, 13 let, 14. října 2017

  Ahoj holko,

  Je naprosto normální, že v období dvou let od první menstruace je přibližně polovina cyklů nepravidelných. O poruchu menstruace zvanou oligomenorea by se jednalo pouze v případě, že by během prvních dvou let menstruace překročil interval mezi jednotlivými cykly dobu 3 měsíců (u dospělé ženy je touto hranicí doba 5 týdnů).

  Škola

  Ahoj Alíku, náš učitel z tělocviku ve škole nás nutí běhat a před během nemáme rozcvičky a od včerejška mě bolí zadní čast stehen,lýtek a pak ta boční část obou noh a dělá mi velký problém chodit rychle,pomalu,běhat,apod. strašně mě to bolí a nevím proč? co mám dělat? myslim si,že je špatné nemít rozcvičku před sportovním výkonem podle mě se pak svaly přemáhají a je lepši asi mít předtím rozcvičku,že? předem děkuji za odpověd

  Terka, 14 let, 13. října 2017

  Ahoj Terko,

  S tvým postřehem mohu jedině souhlasit. Rozcvička by měla předcházet jakýmkoliv dalším sportovním výkonům včetně běhu.
  Nejlepší by bylo, kdyby ses nejen ty, ale i další spolužáci a spolužačky s uvedeným problémem svěřili svým rodičům, kteří by se následně obrátili s podnětem na vedení školy.

  Moje tělo - váha

  Vážím 55 kg a měřím 164cm. Nevím, jestli mám normal.váhu. Mám břicho a je to jak těhotenství v 6. měsíci. Zatahovat břicho mě štve a trochu bolí. Neměla bych držet dietu?

  Anet, XX let, 12. října 2017

  Ahoj Anet,

  Vzhledem k tomu, že neuvádíš svůj věk, nemohu posoudit, zda je tvoje tělesná hmotnost normální či nikoliv. Mohu posoudit pouze vztah mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností. Hodnota BMI (index tělesné hmotnosti) u tebe činí 20,4. Rozhodně se tedy nejedná o nadváhu, a tudíž pro redukční dietu není důvod.

  Zejména v prvních letech puberty se mnohdy objevují různé disproporce v rozložení tělesného tuku. Některým dívkám se v tomto věkovém období ukládá více tuku na břiše, jiným třeba na bocích nebo na hýždích. Příčinou naznačených disproporcí je kolísající úroveň hormonální hladiny v pubertě. Teprve postupem času se formují proporce typické pro postavu dospělé ženy. Zvýšené ukládání tělesného tuku v oblasti břicha může být z těchto důvodů pouze dočasné.

  Menstruace a výtok

  Dobrý den chtěla bych se zeptat mám asi rok a víc vytok poslední 3 měsíce zhruba ,o dost silnější než před tím, taky mivam poslední dobou na spodním prádle něco hnědého (v přední části :) nejspíš špinení, jak jsem si zde četla ostatní dotazy,ale fakt nevím. Tak si říkám ze když mám skoro 150 cm a 37 kg a 12,5 let tak jestli se mi už blíží první menstruace, menarche? Vím ze je to individuální ale da se to podle mnou zmiňovaných faktů zhruba odhadnout?

  Přeji hezký den a předem děkuji za odpověď miki

  Holka-Miki, 12 let, 11. října 2017

  Ahoj Miki,

  První menstruace (menarche) se dostavuje nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, přičemž za „normální“ lze považovat i širší věkový interval 11 až 15 let. Mezi nástupem pravidelných výtoků a první menstruací může uplynout různě dlouhá doba, nejčastěji 6 až 18 měsíců, avšak v některých případech to mohou být i 2 roky. Podle výtoku ani dalších projevů tedy nelze dobu nástupu první menstruace přesněji odhadnout.

  Menstruace a výtok

  Ahoj,
  Už druhým rokem mám menstruaci a pořád jí nemám pravidelnou kdy se to ustálí?

  holka, 14 let, 10. října 2017

  Ahoj holko,

  Prozatím není třeba se znepokojovat. Během prvních dvou let menstruace je více než 50% cyklů nepravidelných. Později se s rostoucím věkem počet nepravidelných cyklů snižuje.
  Zatímco v dospělosti se za nejdelší „normální“ interval mezi menstruacemi považuje 5 týdnů (35 dní), během prvních dvou let menstruace to mohou být i dva nebo tři měsíce.

  Menstruace a výtok

  Ahojky chtěla bych se zeptat je normalni ze v obdobi menstruace je mi spatne od zaludku,nevolnosti a obcas i zvracim? predem dekuji za odpoved

  Terka, 14 let, 10. října 2017

  Ahoj Terko,

  Pokud jsou nevolnosti pouze mírné, jedná se o běžný projev menstruace. Těžší nevolnost provázená opakovaným zvracením by již mohla být projevem poruchy menstruace zvané dysmenorea. V takovém případě bych doporučil obrátit se na dětského gynekologa.

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  mám menší problémy. Před týdnem jsem zjistila, že nějak hubnu. Hubnu a nevím proč.....Ať dělám, co dělám, HUBNU.....
  Pomohl by mi někdo?

  holka- po, 30. září 2017

  Ahoj holko,

  Hubnutí může mít řadu příčin. Někdy je projevem hormonální nerovnováhy v pubertě, jindy je způsobeno poruchou metabolismu nebo onemocněním trávicí soustavy.
  Pokud potřebuješ přibrat, zajisti si dostatečný přísun energeticky hodnotných potravin (patří k nim např. plnotučné mléčné výrobky, pečivo, těstoviny, rýže, sušené ovoce všeho druhu a ořechy). Naproti tomu se vyhýbej přejídání sladkými jídly, které by mohlo vyvolat spíše zažívací obtíže než nárůst tělesné hmotnosti.
  Jestliže tělesná hmotnost neustále klesá a nepomáhá ani úprava jídelníčku, obrať se na svého praktického lékaře, který ti může doporučit návštěvu metabolické poradny. Specialista provede vyšetření, na jehož základě odhalí příčiny tvých obtíží a stanoví další léčbu.

  Moje tělo - holky

  Ahoj Poradno
  Mám výtoky tak 2roky...
  Začala jsem trochu masturbovat a vzdy po mastubnaci (vnější) mne to zacne svědět... Bojím se že to nemá nic společného s masturbací ale že mám infekci. Výtok mi jinak nezapáchá a mám ho takový bělavo žlutý.... Co je tedy to pálení? Bojim se...

  holka, 11 let, 5. října 2017

  Ahoj holko,

  Příčinou svědění může být bakteriální nebo kvasinková infekce pohlavních orgánů, k níž dochází nejčastěji v důsledku nedostatečné hygieny či nošení nedostatečně prodyšného spodního prádla.
  Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně vnějších pohlavních orgánů během koupání či sprchování. Pro omytí vnějších pohlavních orgánů doporučuji používat tzv. intimní mycí gel, který nevyvolává takové podráždění, jako např. obyčejné mýdlo.
  Spodní prádlo by mělo být vyrobeno ze 100% bavlny a je třeba si brát čisté prádlo každý den. Při výtoku je vhodné vyměňovat si spodní prádlo podle potřeby i několikrát denně.
  Úlevu při svědění vnějších pohlavních orgánů mohou přinést různé obklady a masti či krémy (např. clotrimazol). Pokud obtíže přetrvávají delší dobu nebo jsou silné, doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa).