Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele MUDr. Jiří Staněk

  Celkem zodpověděl dotazů: 260

  Moje tělo - kluci

  Četnost vykonávání masturbace, společná masturbace

  Zdravím, mám pár otázek.

  1. masturbuji většinou 2 krát denně. Není to moc často? Nemůžu si tím ublížit? Závislý na masturbaci nejsem.
  2. nejsem gay, jen mě zajímá, jestli je legální, když bych s kamarádem masturboval například na školním výletě ve sprše, která je pro dva, ale není mezi nimi žádná příčka tak, že by sme masturbovali a koukali na sebe u toho a oba by nás to vzrušovalo. (nemám to ani v plánu, jen mě to zajímá)
  kluk, 14 let, 19. dubna

  Ahoj kluku,

  1) Je naprosto normální, když dospívající člověk masturbuje každý den, případně i více než jednou denně. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Není prokázáno, že by vykonávání masturbace bylo jakkoliv škodlivé.
  Rozhodně se nemusíš obávat, že masturbaci vykonáváš „moc často“, neboť se blížíš věku, kdy úroveň hladiny pohlavních hormonů dosahuje svého maxima. Vykonávání masturbace je pro dospívajícího člověka nejpřirozenější, nejsnazší a nejbezpečnější způsob, jak uspokojit narůstající sexuální potřebu, která patří mezi základní biologické potřeby.

  2) Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví není v období dospívání projevem homosexuální orientace (tu lze ostatně spolehlivě určit nejdříve ve věku 16 let). Tvůj zájem o společnou masturbaci tedy nepředstavuje nic abnormálního. Jedná se však o velmi důvěrnou aktivitu, k níž bys neměl nikoho nutit. Navíc je třeba počítat s tím, že kamarád by nemusel tvůj zájem o vykonávání společné masturbace správně pochopit, a že by jej mohl mylně považovat za projev homosexuality (kterým – už vzhledem k tvému věku – s největší pravděpodobností není).

  Společná či vzájemná masturbace s osobou mladší 15 let by sice mohla být hodnocena jako pohlavní zneužití, avšak vzhledem k tomu, že jsi dosud nedosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, která činí rovněž 15 let, nemůžeš být trestně stíhán, ani kdyby ses dopustil jednání, které by u osoby starší 15 let již trestné bylo. Pokud jsi ty ani tvůj kamarád ještě nedosáhli věku 15 let, nelze trestně stíhat ani jednoho vás. Ani v případě, že by vám oběma již bylo 15 let, byste se nedopustili trestného činu, protože už by se nejednalo o zneužití osoby mladší 15 let. Problém by mohl nastat jedině v případě, že jeden z vás by dosud nedosáhl věku 15 let, zatímco druhý už ano. V takovém případě by starší zneužil mladšího.

  Moje tělo - kluci

  Uvolňování předkožky a věk zahájení masturbace

  Ahoj Alíku a spol. Mám na vás pár otázek:

  1. Je mi 13 let a ještě jsem si nedokázal přetáhnout předkožku přes žalud, asi jen jednou když mi bylo 6 let. Kdy k tomu dojde?
  2. Masturbuji už od 10ti let, je to normální?

  Předem děkuji za odpovědi.

  kluk, 13 let, 19. dubna

  Ahoj kluku,

  1) Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Někteří chlapci si mohou předkožku přetáhnout již v dětství, jiní až v období dospívání. Přesný věk jejího uvolnění nelze stanovit.
  Předkožku se nesnaž přetáhnout násilím, jinak by mohlo dojít k poranění. Proces jejího uvolňování lze podpořit nanášením vhodné masti nebo krému, například panthenolové masti.

  2) Ano, je. Přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, protože citlivost pohlavních orgánů není vázána na dosažení určitého stupně tělesného vývoje.

  Moje tělo - kluci

  Pubické ochlupení

  Ahoj poradno,
  chtěl bych se zeptat kdy začínají rust chlupy u penisu?
  Ptám se protože jsem šel s kamarádem ze školy a on chtěl na záchod. Měl u penisu celkem dlouhé chlupy a já nemám žádné a je mladší než já.

  kluk, 11 let, 13. dubna

  Ahoj kluku,

  Pubické ochlupení, tj. ochlupení v okolí pohlavních orgánů, se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku okolo 12 let, avšak může to být i o dva roky dříve nebo o dva roky později. Je naprosto normální, že zatímco některým chlapcům začínají tyto chloupky růst již ve věku 10 let, jiným až ve věku okolo 14 let.

  Puberta není závod, a proto tě nemusí znepokojovat, že tvému mladšímu kamarádovi už chlupy rostou, zatímco tobě zatím ještě ne. Možná, že u tebe začnou růst za několik týdnů nebo měsíců, možná až za rok nebo za dva, ale to vůbec nevadí. Každý dospívající se může vyvíjet trochu jiným tempem.

  Pokud jde o délku chlupů, u dospělého dorůstají do délky okolo 6 cm (u dospívajícího jsou o něco kratší). Přibližně po půl roce chlup vypadne a na jeho místě začne růst nový. Tím se ochlupení postupně obměňuje, a proto u jednoho a téhož chlapce (ale i dívky) ve stejném okamžiku rostou chloupky různé délky – některé jsou kratší, jiné delší.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj alíku, už zhruba 5 měsíců je mi dvanáct let, mám citlivou otázku.
  Trochu se to bojím napsat. Ale k věci. Bojím se že můj penis je moc malý. Ještě by jsem se chtěl zeptat kdy začne růst?
  Normální stav: 6,5 cm
  Erekce: 9,8 cm.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 12. dubna

  Ahoj kluku,

  Kvůli rozměrům svého penisu se nemusíš nijak znepokojovat, protože jeho délka je naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí podle různých výzkumů 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. V klidovém stavu je tedy délka tvého penisu dokonce mírně nadprůměrná, při erekci pak zcela průměrná.

  První výraznější růst penisu nastává u většiny chlapců ve věku okolo 12 let, může to však docela dobře být i o 2 roky dříve nebo o 2 roky později. V oblasti vývoje pohlavních znaků se rozdíl 2 let (oběma směry) oproti běžné populaci považuje za normální. U naprosté většiny chlapců či mladých mužů probíhá růst rozměrů penisu do věku 18 let.

  Možná, že tvé obavy ohledně rozměrů penisu souvisí s úhlem pohledu. Mnozí chlapci či muži se domnívají, že jejich penis je „moc malý“, případně že jej mají menší, než jejich kamarádi či vrstevníci. Příčinou těchto pocitů je známý vizuální klam, kdy předměty nebo části těla pozorované shora se zdají být menší, než předměty nebo části těla pozorované zepředu.
  Zatímco na svůj vlastní penis se díváš shora dolů, penisy ostatních vidíš zepředu, a proto ti tvůj penis může připadat menší. Kdyby ses ale na svůj penis podíval zepředu, například před zrcadlem, zřejmě už by ti nepřipadal tak malý.

  V každém případě jsou rozměry, které v dotazu uvádíš, s ohledem na tvůj současný věk naprosto normální. Navíc lze očekávat, že během následujících několika let se jeho rozměry ještě výrazně zvětší, a tudíž jeho současná délka zdaleka není konečná.

  Moje tělo - kluci

  Mikropenis

  Čusan Alíku, je mi 14 a mám moc malý penis tedy podle mě, v klidu měří 1,5 cm a v erekci jen 4 cm, moc se za to stydím. ;-(;-(
  A když tady potom píší desetiletý kluci že mají 12 cm, tak to my moc nepomáhá.
  Bojím se že až někdy najdu holku a budeme mít pohlavní styk tak řekne že mám malý penis.;-(;-(
  Myslíte že budu mít celý život tak malý penis???

  Ondra 14 let, 8. dubna

  Ahoj Ondro,

  V tomto případě se již jedná o tzv. mikropenis, tedy penis abnormálně nízkých rozměrů. U chlapců ve věku 14 - 15 let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci je nižší než 5,2 cm.
  Příčinou takto malých rozměrů penisu mohou být (v pořadí od nejpravděpodobnějších) buď dědičné předpoklady, hormonální porucha, předchozí poranění nebo extrémně pružný závěsný aparát penisu.

  Pro začátek by bylo namístě se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Na základě výsledků laboratorního vyšetření krve specialista posoudí, zda jsou abnormálně nízké rozměry penisu způsobeny hormonální poruchou. Pokud ano, připadá v úvahu hormonální léčba.

  Přestože jsou rozměry tvého penisu nízké, rozhodně by ses kvůli nim neměl stydět, protože se nejedná o tvoji chybu. Stydět se můžeš za něco, co jsi způsobil, nikoliv za to, co nemůžeš ovlivnit a za co nemůžeš.

  Také obavy ohledně budoucího pohlavního života jsou předčasné. Pokud tě partnerka bude mít doopravdy ráda, nikdy se ti nebude kvůli rozměrům penisu posmívat, ani jej kritizovat. Po seznámení bude ostatně trvat určitou dobu, než se společně dostanete do situace, kdy partnerka tvůj penis uvidí. Jestliže tě bude mít ráda, nepřestane tě mít ráda kvůli menším rozměrům penisu.
  Podle některých sexuologů lze pohlavní styk uskutečnit již s penisem o délce okolo 5 cm, i když přesnou hranici nelze stanovit, protože uspokojení z párových sexuálních aktivit závisí na celé řadě faktorů.

  Kromě pohlavního styku v užším slova smyslu navíc existují i jiné párové sexuální aktivity, při nichž délka penisu nehraje žádnou roli. Dokonce i penis abnormálně malých rozměrů obsahuje přibližně stejné množství nervových zakončení, jako penis průměrné či nadprůměrné velikosti. Výhodou penisu menších rozměrů je to, že vzhledem k větší „koncentraci“ nervových zakončení na menším prostoru lze při jeho stimulaci (dráždění) dosáhnout intenzivnějších pocitů.

  Nelze předem odhadnout, jaké rozměry bude mít tvůj penis po dosažení dospělosti. U většiny chlapců či mladých mužů probíhá růst tohoto orgánu do věku 18 let, v některých případech dokonce až do věku 19 – 21 let. Pokud by endokrinologické vyšetření prokázalo, že trpíš hormonální poruchou, je pravděpodobné, že včasná hormonální léčba by přispěla k výraznějšímu růstu rozměrů penisu.

  Moje tělo - kluci

  Mazové žlázky

  Ahoj Alíku, mám problém. Mám na penisu na žaludu zespoda okolo uzdičky asi 20-30 bílých pupínků, vypadá to trošičku jako „jebáky“ ale teď jsem to zkoušel vymáčknout a nejde to a při vyvinutí většího tlaku to bolí. Je to v pořádku, nebo se se mnou děje něco špatného? Děkuji Alíku.

  kluk, 14 let, 6. dubna

  Ahoj kluku,

  Na spodní straně žaludu se mohou vyskytovat buď zduřelé mazové žlázky, nebo tzv. papily. Tvoří normální součást penisu, i když přibližně u čtvrtiny chlapců a mužů jsou větší a výraznější, než u většiny ostatních. Nicméně se nejedná o zdravotní problém, který by vyžadoval léčbu. V okolí uzdičky se podobné kožní útvary vyskytují poměrně často.
  Pupínky si nevymačkávej ani neškrábej. Neměly by ti způsobovat žádné obtíže a nepředstavují žádné omezení.

  Moje tělo - kluci

  Varikokéla

  Ahoj, mám takový problém. V levé části šourku mám něco, co bych popsal jako ''provázek'' z malých kuliček vedoucí z těla do levého varlete. Mám to už dlouho (možná už od narození jen jsem si toho nevšiml), myslím že poprvé jsem si toho všiml tak 3 roky zpátky, ale vůbec jsem to nevnímal a bral jsem to jako naprosto normální. Teď mi to ale začalo připadat zvláštní a na internetu jsem našel že by to mohla být jakási varikokéla (křečové žíly v šourku), ale nejsem si vůbec jistý. Také je třeba říct, že mě to vůbec nebolí a když si na to nevzpomenu, nebo to nenahmatám tak o tom vůbec nevím. Mám to jen vlevo (vede to do levého varlete). Takže otázka zní: co to tedy vlastně je a jaké to může mít zdravotní následky? Je to závažné - mám s tím zajít k doktorovi?

  kluk, 14 let, 5. dubna

  Ahoj kluku,

  „Provázek“ vedoucí z těla do varlete je semenný provazec. Prochází jím chámovod, který odvádí z varlete spermie, a dále svazek cév a nervových vláken, to vše obaleno ve vazivovém pouzdru.

  Varikokéla je onemocnění spočívající v chorobném rozšíření některé ze žil procházejících semenným provazcem. V důsledku varikokély dochází k omezení odtoku odkysličené krve z varlete, což je velmi bolestivý stav. Kromě rozšíření semenného provazce se varikokéla projevuje bolestí a později i zvětšením objemu varlete na postižené straně. V důsledku varikokély může dojít k poškození varlete.

  Není jisté, zda se skutečně jedná o varikokélu. Na levé straně bývá semenný provazec silnější a výraznější, protože levé varle je u většiny chlapců a mužů umístěno poněkud níže než pravé, a tudíž i semenný provazec je na této straně delší. Lékaře navštiv v případě, že bys v šourku cítil bolest, nebo kdyby došlo k nápadnému zvětšení varlete na té straně, kde je semenný provazec výraznější.

  Milování

  Pohlavní styk - rizika

  Zdravím a obracím se na Vás s dotazem, zda mi v mém věku může pohlavní styk něco (mimo právních problémů) způsobit.
  Případně prosím i odpověď na dotaz - i co může způsobit partnerce?

  kluk, 13 let, 4. dubna

  Ahoj kluku,

  Pohlavní styk je spojen s rizikem nechtěného početí a přenosu pohlavních či jiných infekčních nemocí. Obě uvedená rizika lze snížit použitím kondomu, avšak nelze je zcela vyloučit (spolehlivost kondomu při ochraně proti nechtěnému početí se pohybuje okolo 97%, ovšem pouze za předpokladu, že je kondom použit správně).

  Pokud by tvoje partnerka v době pohlavního styku již dosáhla věku 15 let, zatímco ty dosud nikoliv, vystavovala by se riziku stíhání pro trestný čin pohlavního zneužití. Osobu mladší patnácti let však nelze trestně stíhat, protože dosud nenese trestní odpovědnost.

  Další riziko zahájení pohlavního života v nízkém věku je spojeno s tím, že dospívající nevěnují dostatečnou pozornost výběru vhodného partnera či partnerky a k pohlavnímu styku přistupují bez předchozího důkladnějšího seznámení, což může vést k tomu, že jejich pohlavní život je do značné míry ochuzen o citovou stránku, která je pro vývoj osobnosti dospívajícího člověka nesmírně důležitá.
  To vede k posílení sklonů k sexuálně rizikovému chování v pozdějším věku (navazování náhodných známostí, časté střídání partnerů a podobně), které je spojeno také s vyšším rizikem přenosu pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění.

  Jestliže si tedy najdeš partnerku, s níž bys chtěl vykonávat párové sexuální aktivity (a nemusí to být hned pohlavní styk v užším slova smyslu, při němž může dojít k početí), měli byste nejprve oba zvážit, zda je váš vztah natolik pevný, abyste mohli společně zahájit pohlavní život.
  Rozhodnete-li se pro uskutečnění pohlavního styku v užším slova smyslu, měli byste společně zvážit i to, zda jste v případě neplánovaného početí připraveni nést jeho následky a starat se o společného potomka, který by se vám mohl narodit.

  Moje tělo - holky

  Panenství

  Ahoj Alíku a spol,
  mám malou otázku a je to trochu zvláštní:
  Co to znamená když někdo přijde o panenství?
  Nikdo mi na to ještě nechtěl odpovědět a ptát se rodičů je mi divný, tak se ptám vás. Asi je to hodně zvláštní otázka, když kamarádky na ní nechtěli odpovědět.
  Předem děkuji a přeji vám hezký den

  holka, 12 let, 3. dubna

  Ahoj holko,

  Jako panna se – i když poněkud nepřesně – označuje dívka, která dosud neměla pohlavní styk. Slovní spojení „přijít o panenství“ tedy znamená „mít první pohlavní styk“.

  U dívek je poševní vchod (tedy otvor, který vede do pochvy) částečně překrytý blánou zvanou hymen, která se někdy také ne zcela přesně nazývá „panenská blána“. V hymenu se nachází kruhový či oválný otvor, někdy může být takových otvorů i více.
  Nejčastěji při prvním pohlavním styku se otvor v hymenu rozšiřuje všemi směry, tedy nahoru, dolů i do stran. Přitom dochází ke vzniku trhlinek na okrajích hymenu, z něhož poté zůstávají tzv. carunculae hymenales, což jsou drobné výběžky po obvodu poševního vchodu.

  Některé dívky mají z porušení hymenu obavy, protože očekávají, že pro ně bude bolestivé. Avšak hymen neobsahuje takřka žádná nervová zakončení, a tudíž jeho porušení samo o sobě bolestivé není. Pokud už dívka při prvním pohlavním styku cítí bolest, její příčinou je spíše nedostatečné zvlhčení pohlavních orgánů během tzv. milostné předehry.

  V minulých dobách (a v některých částech světa dodnes) se „neporušený“ hymen považoval za „důkaz“ toho, že dívka dosud neměla pohlavní styk. Avšak k rozšíření otvoru v hymenu může dojít i jinak než při pohlavním styku, například při lékařském zákroku nebo při masturbaci, takže není pravdou, že dívka, která dosud neměla pohlavní styk, musí mít hymen neporušený.

  V dnešní době již pojem „panenství“ nemá v podstatě žádný praktický význam, jedná se spíše o přežitek z dávných dob, kdy byla žena zcela podřízena muži a před vstupem do manželství musela být „počestná“ (což tehdy znamenalo především vyhýbat se předmanželskému pohlavnímu styku), zatímco u mužů nikdo neřešil, zda před vstupem do manželství s někým souložili či nikoliv. Nicméně ve slovníku širších lidových vrstev se výraz „panenství“ dodnes udržuje.

  Moje tělo - kluci

  Ranní erekce, komedony

  Ahoj poradno,
  Je normální, že ranní erekce může trvat skoro hodinu?
  Jak se zbavit černých teček na obličeji?

  Předem děkuji za odpovědi

  kluk, 12 let, 27. března

  Ahoj kluku,

  V období dospívání je naprosto normální, že erekce může přetrvávat delší dobu, třeba i déle než hodinu. Příčinou je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Zejména ranní erekce bývá silná a může trvat delší dobu, než odezní.
  Kvůli ranní erekci není třeba se znepokojovat. Naopak, vypovídá o tom, že tvoje tělo se vyvíjí normálně.

  „Černé tečky“ na obličeji jsou tzv. komedony. Tvoří se ucpáním vývodů mazových žlázek, podobně jako akné. Černé zbarvení komedonů vzniká jako výsledek chemické reakce kožního mazu a keratinu, který je obsažen ve svrchní vrstvě pokožky. Tvorba komedonů, podobně jako tvorba akné, je projevem hormonálních změn v období dospívání.

  V lékárnách lze sice zakoupit speciální čisticí pleťové vody, avšak jejich používání může pokožku nadměrně vysušovat. Raději doporučuji oplachování obličeje teplou vodou a malým množstvím mýdla (větší množství by rovněž vedlo k nadměrnému vysušování).

  Moje tělo - kluci

  Nadváha, mutace, délka penisu, uzdička a tekutina

  Ahoj Alíku a spol,
  Měl bych pár dotazů...

  1. Mám 57 KG, měřím 161 cm a je mi 12. Mám nadváhu??
  2. V kolika letech tak začíná mutovat hlas?
  3. Můj penis měří jen 2,5 cm a v erekci 7. Je to v pořádku?
  4. Mám na penisu od vrchu žaludu takovou jakoby šňůrku, která vede až do kůžičky.
  5. Mám po masturbaci celý žalud pokrytý nějakou mírně bílou lepkavou tekutinou, co to je??

  Předem děkuji za odpověď... ;-)

  kluk, 12 let, 25. března

  Ahoj kluku,

  1. Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví nadprůměrná, totéž platí i o hmotnosti. Index tělesné hmotnosti u tebe činí téměř 22, vzhledem k tvému věku a pohlaví se tedy jedná o nadváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5). Při tvé současné tělesné výšce by tvoje hmotnost v optimálním případě neměla přesahovat 50,5 kg.

  2. Hlasová mutace může nastoupit kdykoliv v rozmezí 12 až 18 let, přičemž probíhá po dobu 6 měsíců až 2 roky. V období dospívání mohou různé změny nastupovat v různém věku, přičemž v případě hlasové mutace jsou individuální rozdíly mezi jednotlivými chlapci obzvláště výrazné.

  3. Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci, avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. Rozdíl několika centimetrů oproti průměru může být stále ještě normální. O abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis) by se u dvanáctiletého chlapce jednalo pouze v případě, že by délka jeho penisu při erekci činila méně než 3,6 cm.
  Vzhledem k nadváze je však možné, že máš penis částečně zanořený v tuku v oblasti podbřišku. Je pravděpodobné, že po zhubnutí se „vynoří“ ta část penisu, která je nyní skrytá pod vrstvou tuku.

  4. „Šňůrka“, o níž se zmiňuješ, se nazývá frenulum neboli uzdička na spodní straně penisu. Jedná se o normální součást penisu. Uzdička vychází z předkožky a upíná se ke spodní straně žaludu. Prochází jí tzv. frenulární arterie, což je céva, která má za úkol zásobit krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč).

  5. Může se jednat o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v přídatných pohlavních žlázách a uvolňuje se při silném pohlavním vzrušení. Také je docela dobře možné, že už se jedná o ejakulát neboli sperma, k jehož výronu dochází při orgasmu neboli pohlavním vyvrcholení.

  Moje tělo - kluci

  Zájem o sexuální tematiku; erekce; fimóza

  Dobrý den, mám sice více dotazů, ale za to potřebuji více poradit.

  1. Tento problém mám už delší dobu. Jednou kluci v asi 4. třídě říkali něco o pornu, něco o sexu (co je sex jsem už věděl, co je porno zatím ne) a jelikož jsem porno neznal, a neznal ani google obrázky, tak jsem rozklikl první odkaz, a potom první video. Jelikož to bylo před pár lety, nepamatuji si to přesně, ale u nás doma nikdo moc nebyl, a mě se to asi zalíbilo. A vlastně i teď někdy jen tak očkem poohlédnu. Ne na videa, ale třeba na vtipy o sexu, obrázky, memy (nsfw) a pod.

  2. Druhý dotaz s tím dost souvisí. S tím, jak na to pořád myslím, tak ve všem vidím dvojsmysly. Už jen když se houpu na židli, dopředu a dozadu (nevím jak to popsat) tak na to myslím (že někoho no...). Nebo pořád myslím na to, jak mám sex s někým ve 12. V podstatě této části mozku se to líbí a chtěla by to.

  3. A třetí dotaz tomu vůbec nepomáhá. Vím, že moji rodiče to dělají. Vím to, protože když jsem luxoval v jejich ložnici, tak jsem v rohu tátovy postele viděl jsem tam krabičku kondomů, párkrát i takovej ten gel, myslím lubrikant se to píše. A ze zvědavosti jsem si jeden vzal. No a teď, když tam přijdu, nebo se jen přiblížím, tak mám instantní erekci. Nebo když mi táta řekne jen něco o tom, že co se děje v pubertě, tak já to s ním probrat nechci, a řeknu mu že všechno chápu (mám jednu knížku, ale v té není všechno, není to bible), jenže ve skutečnosti mám těch „problémů“ jak vidíte hodně.

  4. Vím, že tento dotaz už tu byl tolikrát, že byste na to mohli zřídit robota na automatické odpovědi, ale ty moje problémy z toho dělají něco úplně jiného. Co je to fimóza už vím, a taky vím, že všude radí jít k doktorovy na obřízku, nebo na plastickou operaci, ale kdyby jste mi poradili něco, co může ale nemusí fungovat. Protože jak víte, nechci to říkat rodičům, protože bych se styděl a myslel bych si že se zhroutím.

  Děkuji za nějakou odpověď. Asi se ještě ozvu. Problémy nikdy nemizí.

  Pan S. 12 let.

  kluk, 12 let, 20. března

  Ahoj kluku,

  1) Sledování pornografie nedoporučuji, protože v dospívajících lidech vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla. Pornografie neznázorňuje skutečnost, ale herecké výkony, navíc těla osob, které v ní vystupují, jsou mnohdy všelijak upravována, aby byla na pohled „přitažlivější“. Ani vtipy o sexu nemohu doporučovat, protože mnohdy zlehčují a znevažují jednu z velmi důležitých oblastí lidského života.
  Jinak je ovšem zájem o sexualitu, pohlavní život či lidské tělo v období dospívání naprosto normální. Nemusíš si vyčítat, že se o toto téma zajímáš. Nicméně je třeba rozlišovat spolehlivé a nespolehlivé zdroje informací. Pornografie či vtipy o sexu patří do první skupiny. Do druhé skupiny patří například knížka, o níž se zmiňuješ ve třetí části dotazu. Informace na dané téma můžeš získat i na různých webových stránkách, například https://www.puberta.info/

  2) Vzhledem k tvému věku je naprosto normální, že přemýšlíš o všem, co nějak souvisí s pohlavním životem. Právě se nacházíš v období dospívání, kdy dochází k více či méně prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, a tudíž je pochopitelné, že tě přitahuje vše, co souvisí s lidskou sexualitou a jejími projevy. U dospívajícího jedince by spíše bylo neobvyklé, kdyby jej toto téma vůbec nezajímalo.
  Důležité je, abys nepodléhal mylným představám, že „myslet na to“ je něco špatného nebo závadného. Myslet přece můžeš, na co chceš. Kdybys podobné myšlenky neustále potlačoval, vedlo by to k nárůstu psychického napětí (tenze), což by ti jistě neprospělo.

  3) Pokud jsou tvoji rodiče zdraví lidé aktivního věku, kteří se mají rádi, pak není nic zvláštního na tom, že se tělesně milují, tedy že spolu souloží. Je to jejich osobní záležitost. Brát si cizí věci bez dovolení sice není hezké, ale v tomto případě chápu, že zvědavost zvítězila. Pokud si však ještě někdy budeš chtít vyzkoušet kondom, měl by sis jej raději koupit. Jeho cena není nijak závratně vysoká.
  Pokud jde o častou a delší dobu přetrvávající erekci, ta je v tvém věku naprosto normální a dostavuje se v důsledku hormonálních změn, jimiž tvoje tělo právě prochází. Některým chlapcům je nepříjemné, když se u nich erekce dostavuje častěji a trvá déle, než by chtěli. Jedná se však o naprosto normální jev, který vypovídá jen o tom, že se chlapec vyvíjí normálně.
  Určitý stud před rodiči je na jednu stranu pochopitelný. Záleží však i na tom, v rodině panují důvěrné vztahy a otevřená atmosféra. Zatímco v některých rodinách hovoří rodiče se svými potomky i o důvěrných tématech, v jiných jim mohou být podobné hovory nepříjemné. Pokud však s rodiči o určitých věcech mluvit nechceš, neměl by ses k podobným hovorům nutit. Je v pořádku, když rodičům řekneš, že o něčem nechceš mluvit.

  4) Proces uvolňování zúžené předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Podstupování tzv. obřízky (přesnější výraz je cirkumcize) rozhodně nedoporučuji, protože tímto zákrokem dochází k nevratnému odstranění tkáně, která představuje 50 – 70 % kožního pokryvu penisu a obsahuje několik tisíc nervových zakončení.
  U většiny chlapců dochází ke spontánnímu uvolnění zúžené předkožky nejpozději během puberty. Proces jejího uvolňování lze podpořit nanášením vhodné masti či krému na prstenec předkožky a následným jemným posunováním směrem k tělu. Využít lze například panthenolovou mast. Účinnější jsou masti kortikoidní, ty se však vydávají pouze na lékařský předpis.
  Důležité je, aby ses nesnažil uvolnit zúženou předkožku násilím. Nešetrné pokusy o její přetažení mohou vést k poranění a k následnému zjizvení, které proces jejího uvolňování velmi komplikuje.
  Po nanesení masti či krému bys tedy měl předkožku posunout vždy jen „o kousek“ a v žádném případě by to nemělo bolet. Jakmile bys cítil bolest, znamenalo by to, že už jsi předkožku posunoval moc daleko. Postupné uvolňování předkožky může trvat několik týdnů, ale třeba i několik měsíců.
  Více informací najdeš v publikaci „Moje knížka o předkožce“, která je dostupná on-line zde.

  Moje tělo - kluci

  Pubické ochlupení a ukládání tuku na břiše

  Dobrý den Alíku!
  Mám dotaz ohledně ochlupení penisu, asi před dvěma lety mi začaly růst chlupy u penisu, ale teď už jsou čím dál delší a občas mi trochu vadí. Nevím jestli je to u mužů normální, ale chtěl bych si je trochu skrátit nebo úplně ostříhat. Nevím jestli to nedělají jenom ženy.

  A ještě bych se chtěl zeptat mám dělat s tím že mám pořád "bříško" přitom jsem dost vysoký a na výšku docela lehký ( mám 173cm a 52kg ).

  kluk, 14 let, 17. března

  Ahoj kluku,

  Chlupy okolo pohlavních orgánů dorůstají tempem přibližně 1 cm za měsíc, a to až do délky okolo 6 cm. Přibližně po půl roce chlup vypadne a na jeho místě začne růst nový, přičemž obměna pubického ochlupení probíhá postupně, takže v jednom okamžiku vyrůstají chloupky různé délky.

  Jestliže ti chlupy nějak vadí nebo překážejí, nevidím důvod, proč by sis je nemohl zkrátit. Některým chlapcům vadí „moc dlouhé“ chlupy například proto, že se občas dostávají mezi žalud a předkožku, k čemuž mnohdy dochází u chlapců s penisem menších rozměrů (délka chlupů u nich totiž může být o něco větší, než délka penisu). Při stříhání chlupů však postupuj opatrně, aby ses nůžkami neporanil.

  Záleží na každém, zda si nechá chlupy volně růst, nebo zda si je bude nějak upravovat, například zastřihávat nebo holit. Dělají to některé ženy i někteří muži. Pokud by sis však chtěl chlupy holit, měl by sis po oholení ošetřit pokožku hydratačním pleťovým krémem, jinak by docházelo k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky a k následné lokální zánětlivé reakci kůže v podobě červených pupínků.

  Pokud jde o výraznější „bříško“, zvýšené ukládání tuku na některých částech těla může souviset s hormonální nerovnováhou v období dospívání. Proto se stává, že chlapec má například „kulatější“ břicho, hýždě nebo prsa, i když jeho tělesná hmotnost je normální. Většinou stačí počkat, až se hladina pohlavních hormonů v krvi ustálí, k čemuž u chlapců dochází zpravidla ve věku okolo 18 let.

  Moje tělo - kluci

  Délka penisu

  Dobry den,
  Rad bych se zeptal zda je delka 10 centimetrů v klidnem stavu podrůměrná a mám se za ni stydět?
  Děkuji Dominik

  kluk, 14 let, 17. března

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Délka penisu, kterou uvádíš v dotazu, je tedy vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná.
  Ať už by však délka tvého penisu byla jakákoliv, stydět by ses kvůli ní rozhodně neměl, a to z následujících důvodů:

  1) Stydět se můžeš za něco, co jsi způsobil. Rozměry tvého penisu jsou však dány genetickými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje, tedy něčím, co nemůžeš nijak ovlivnit.

  2) Není pravdou, že penis větších rozměrů je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis menších rozměrů. Rozšířená představa, že čím je penis větší, tím je „lepší“, je naprosto mylná a falešná.

  Moje tělo - váha

  Podváha

  Ahoj Alíku a spol je mi 11 a vážím a měřím 31,7 kg 146 cm ,a to je podváha. Chci přibrat, ale nedaří se mi přibrat. Ať sním cokoliv, tak vážím pořád stejně. Nemůžete mi nějak pomoct? Předem díky.

  kluk, 11 let, 16. března

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška téměř odpovídá průměru pr tvůj věk a pohlaví, který činí 147 cm, zatímco tělesná hmotnost je podprůměrná (u chlapců ve věku 11 let činí průměrná tělesná hmotnost 37,4 kg). Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 14,9. Jedná se tedy o mírnou podváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 11 let se pohybují v rozmezí 16 až 19). Vzhledem k tvému věku, pohlaví a tělesné výšce by tvoje tělesná hmotnost měla činit alespoň 34,1 kg. Do „normální“ hmotnosti ti tedy v současné době chybí 2,4 kg.

  Přestože rozdíl mezi „normální“ a tvojí tělesnou hmotností není nijak zvlášť vysoký, je pravdou, že dosažení i poměrně nízkého přírůstku hmotnosti (třeba jen 2 až 3 kg) může být nesnadné, zejména pokud u tebe působí určité dědičné předpoklady, které mají na tělesnou hmotnost velký vliv. Možná by stálo za to se zeptat rodičů či prarodičů, zda i oni neměli v dětství a dospívání podobně nízkou tělesnou hmotnost. Pokud ano, jednalo by se o tzv. dědičnou konstituční podváhu, která nepředstavuje žádný zdravotní problém. Někteří lidé jsou zkrátka „od přírody“ hubení, i když jejich tělo „normálně funguje“.

  Někdy je podváha způsobena poruchou metabolismu. To znamená, že tělo nedovede účinně zpracovat některé látky z potravy, například cukry nebo bílkoviny. Konkrétní druh poruchy metabolismu však lze zjistit pouze na základě vyšetření v metabolické poradně (doporučení na toto vyšetření vystavuje v případě potřeby praktický lékař pro děti a dorost). Teprve na základě vyšetření lze pacientovi předepsat takovou dietu, při jejímž dodržování se dostaví kýžený nárůst hmotnosti.

  Jestliže potřebuješ přibrat, mohu ti doporučit konzumaci určitých potravin s vyšší výživnou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, plnotučné mléko), dále některé obiloviny (rýže, kukuřice), sušené ovoce, mandle a ořechy všeho druhu (včetně kokosu).
  Kromě toho je třeba jíst pravidelně, tedy alespoň pětkrát denně. Problém s podváhou bys však rozhodně neměl „řešit“ přejídáním, protože namísto očekávaného zvýšení hmotnosti by sis způsobil spíše zažívací obtíže. Když chceš jíst více, neměl bys jíst velké porce jídel, ale „normální“ porce a častěji, aby mělo tvoje tělo dost času na zpracování přijaté potravy.

  Nedojde-li ke zvýšení tělesné hmotnosti ani po úpravě jídelníčku, můžeš poprosit jednoho z rodičů, aby tvoji nízkou tělesnou hmotnost konzultoval s tým praktickým lékařem (lékařkou) pro děti a dorost. Předpokládám však, že pokud by tvůj lékař měl podezření na to, že tvoje nízká hmotnost je způsobena některou z poruch metabolismu, jistě by už tvým rodičům sám doporučil návštěvu metabolické poradny (součástí každé preventivní prohlídky je měření tělesné výšky a hmotnosti, přičemž lékař tyto údaje porovnává a sleduje v čase, a to nejen kvůli posouzení růstu a vývoje, ale mimo jiné také z důvodu odhalení případné poruchy).