Odpovědi uživatele Jules a Jim

Celkem zodpovědělo dotazů: 10

Kouření

ahoj jednou sem byl s kamarádama venku a oni najednou vytáhli cigarety co mám dělat

kluk, 13 let, 23. září

Ahoj!

Chápeme, že to může být nepříjemná nebo překvapivá situace. Může se to ovšem stát. Cigarety samozřejmě do rukou dětem pod 18 let vůbec nepatří!
Můžeš to kamarádům říct, ale hlavně mysli na to, že pokud by ti cigarety nabízeli, můžeš je odmítnout. Je to naprosto normální a stačí říct: "Ne, díky!"
Kdybys potřeboval poradit v nějaké konrkétní situaci, tak určitě napiš, takhle bychom ti ale radili být opatrný, aby tě kamarádi do kouření nezatáhli. To, že kouří, ale neznamená, že se s nimi nemůžeš bavit. Zároveň jim i můžeš říct, jestli se ti kouření nelíbí, nebo máš o ně strach.

Budeme držet palce
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj, moje mamka kouří, už asi 10+ let.. Zjistila jsem si více informací, a rozhodla jsem se koupit Nicorette Spray. Mohlo by jí to aspoň trochu pomoct. Problém je, že je to dostupné je to pouze v lékárnách, a já nevím, jestli bych to mohla sama koupit..
Díky za odpověď :)

holka, 12 let, 22. srpna

Ahoj!

Je hezké, že se zajímáš o to, jak mamce pomoci. Máš pravdu, že sprej je sehnání v lékárnách a kuřáci ho během odvykání používají. Každý kuřák je ale trochu jiný a vyhovuje mu něco jiného. I kdyby si sprej koupila, nemusel by mamce nakonec pomoci. Mysli navíc na to, že tě bude stát peníze, proto je důležité vědět, jestli by ho využila.

Nejlepší je si s ní o tom promluvit. Můžeš jí říct, co si zjistila. Důležité totiž je, aby se pro odvykání rozhodla ona sama. Pokud by potom chtěla přestat, dej jí číslo na Národní linku pro odvykání kouření - 800 350 000. Tam přímo s odborníkem sestaví plán, jak na to. Možná to mamka zvládne bez spreje, nebo bude potřebovat něco jiného.

Držíme ti palce,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku, jen jsem se chtěl zeptat, mohla by mojí matce něco udělat policie nebo tak, kdyby mi koupila vape (e-cigaretu) bez nikotinu? Díky za odpověď!

kluk, 13 let, 13. července

Ahoj,

žádný tabákový výrobek, ani vapo bez nikotinu, se nesmí dostat do rukou dětem pod 18 let. Tvoji rodiče mají povinnost se starat o tvoje zdraví a tím, že by ti cigaretu dali, tohle v zásadě porušují. Kdyby u tebe pak někdo e-cigaretu našel, tak se to většinou první řeší se školou a případně sociálkou.

Díky za otázku a měj se fajn!
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku a spol. Už asi týden mě bolí jakoby na levé straně u žeber pod prsem, bolí mě to když se protáhnu a při velkém nádechu, bojím se, že to bude něco vážného protože už od 11 let kouřím, teď to budou dva roky, ale přibližně jen 1 cigaretu za 4 dny. Když zatím dech, tak tam cítím, jakoby mě něco šimralo, nebo jakoby trochu vibrovalo, ale bojím se jít k doktorovi a říct to mamce :(

holka, 13 let, 6. června

Ahoj!

My Nekuřátka nejsme lékaři, ale máme o tebe strach. Pokud tě něco takhle dlouho bolí, určitě s tím za lékařem jdi!

Je těžké říct, jestli tě to bolí kvůli kouření nebo ne. Kouření cigaret ale určitě tvému zdraví škodí, ale hlavně způsobuje i závislost. Takže pro tebe jednou může být velmi složité přestat. U dětí v tvém věku stačí dokonce 1 cigareta týdně k tomu, aby se závislost objevila.

Mamce a panu doktorovi bys to říci měla, ale chápeme, že máš strach. Můžeš jim popsat to, co tě bolí. Pak už je to na tobě, ale pokud o kouření s mamkou a doktorem mluvit nebudeš, je pak těžké pomáhat, věříme, že by měli pochopení!

Držíme palce,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj
Chodim s jednim klukem.Jsme taky dobrý kamarádi a občas si spolu jentak povídáme.A ve třídě se začalo říkat že ten kluk kouří.Ale mně připadá že je úplně normální a mám ho pořád ráda.Jestli kouří tak co mu mám říct (Já na něj nechci být zlá jako byli ostatní holky.)??
Děkuju za odpověď Ťapka_CZ

holka, 11 let, 6. května

Ahoj,

můžeš si s kamarádem o kouření promluvit. Můžeš se mu svěřit, že ho máš ráda, ale že máš o něj strach kvůli tomu, že kouří. Společně se můžete podívat na webové stránky www.nekuratka.cz nebo www.bezcigaret.cz, kde se o kouření dozvíte víc.

Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj,
Můj táta před několika dny začal kouřit místo normálních cigaret elektronické cigarety HEETS a k tomu, aby je zapálit používá nějakej přístroj. Mě by zajímalo proč ten přístroj používá a co by se stalo, kdyby tu cigaretu zapálil normálním zapalovačem.. :D

Předem díky za odpověď.

holka, 14 let, 28. dubna

Ahoj,

HEETS, o kterých mluvíš nejsou klasické cigarety (i když vypadají jako krátká cigareta) ale náplně do zařízení na zahřívaný tabák (známé většinou pod obchodním názvem IQOS). Tento přístroj se používá ke kouření tabáku, který je v náplni.

Kdyby se náplň (HEETS) zapálila klasickým zapalovačem, tak by shořela. Není určená k zapalování, ale k zahřívání, ke kterému slouží ten zmiňovaný přístroj.

Kouření

Ahoj Alíku.
Ve 3.třídě v 10ti letech jsem zkoušela potají tátovou elektronickou cigaretu a hned mi zní bylo blbě a točila semi hlava. Pokaždé, když můj táta kouří normální cigára v místností na zahradě, kde já zrovna sedím tak když čuchám kouř dělá se mi z něj špatně.
Myslíte, že když můj táta kouří a mamka nekouří, tak budu kouřit taky až budu dospělá nebo ne ? Prosím o odpověd

Eliška.15 let, 24. března

Ahoj Eliško,

díky za tvojí otázku! To, že ti je z cigaretového kouře je úplně normální. Pokud ti dělá hodně špatně, zkus se mu vyhýbat, nebo v místnosti, kde se kouří třeba otevři okno.

Rozhodnutí, zda budeš kouřit v dospělosti, je hlavně na tobě! V České republice většina lidí nekouří. Je přirozené, že tě lákalo např. elektronickou cigaretu vyzkoušet, ale dávej pozor - nikotin v cigaretách je velmi návykový. Dospělí lidé, kteří nyní kouří většinou také začínali s pár cigaretami, ale potom už se jim vytvořila závislost. Pokud ti někdo, třeba nějaký kamarád, cigaretu v budoucnu nabídne, vždy mysli na to, žeje to tvoje volba a můžeš cigaretu odmítnout a být celý život nekuřákem!

Měj se hezky,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku a spol. Včera jsem zkusila od kamarádky vape bez nikotinu a bojím de že to mamka zjistí. Nevíte jestli neexistují nějaké testy na vape kde by zjistila, že jsem to zkusila ? Myslím něco jako třeba testy na alkohol drogy atd. Děkuji

holka, 13 let, 6. března

Ahoj!
Chápu, že můžeš mít teď strach, jestli se mamka o kouření nedoví. Pokud jsi ale vape (e-cigaretu) pouze jednou vyzkoušela, nepůjde to nijak zjistit.

Na druhou stranu je někdy lepší jít s pravdou ven a promluvit si s rodiči o tom, co se děje, když jste s kamarády venku. Navíc pozor, i vape bez nikotinu může při dlouhodobém užívání způsobovat zdravotní potíže, závislost a je povolené až od 18ti let.

Měj se hezky, Nekuřátka zJules a Jim

Kouření

Je normální kouřit nebo vapovat v 15 letech? Já jsem si občas zakouřil ale závislost na mě neleze je to dobře? Poraďte

kluk, 15 let, 9. prosince 2018

Ahoj, díky za tvůj dotaz!
Ačkoliv se může zdát, že je to poměrně časté, normální to není. Dětský mozek je velmi citlivý, a pokud někdo kouří i třeba jen jednou týdně, ale pravidelně, může se u něj už vypěstovat závislost. Je dobře, že nad tím přemýšlíš! Kouření a vapování může být lákavé, ale kromě závislosti s sebou přináší i další rizika - jako třeba zdravotní následky.
Měj se hezky, Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj, jo je divné, že píšu a je mi 9, ale mám problém, ten problém je, že moje mamka kouří a já mám problémy s dýcháním. Mamka už mi dlouho slibuje, že přestane a pořád nic .

holka, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,

bohužel to, jestli mamka bude kouřit nebo ne, je na jejím rozhodnutí. Kdyby se rozhodla přestat, může zavolat na Linku pro odvykání kouření, kde jí s odvykáním pomohou. Číslo je 800 350 000 a zavolat může každý všední den od 10 do 18 hodin.

Je důležité, aby ses chránila před vdechovaním zakouřeného vzduchu, protože tvoje problémy s dýcháním mohou být způsobené právě tím. Zkus poprosit mamku, ať chodí kouřit třeba ven, aby ses nenadýchala kouře.

Kdyby tě ještě něco napadlo, zase napiš.

Nekuřátka z Jules a Jim

předchozí 1 další