Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky majdula2000

  Celkem zodpověděla dotazů: 314

  Přezdívka

  Dobrý den,
  24. 8. jsem požádala o změnu přezdívky a zaplatila 7 000 kaček. Dnes je 14. 9. a pořád mi to ukazuje, že žádost čeká na vyřízení. Jak dlouho je obvyklé čekat? Šlo by mou žádost vyřídit?
  Děkuji předem.

  Ahoj,
  tak jo, vyřízeno. Necháváme raději delší čas na rozmyšlení, protože máme odzkoušeno, že spousta dětí nad tím tolik nepřemýšlí a o něco později už žádnou změnu nechce...

  Katalog dárků

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda nemůžete do katalogu dárků občas přidat i něco pro dospělé (třeba nějaké tričko k filmu). Myslím, že by to členové Alíku uvítali, mohli by to dát třeba jako dárek rodičům. Díky...

  Ahoj,
  velikosti filmových triček vůbec nezáleží na nás, ale na tom, co mají k dispozici filmové společnosti a co nám chtějí dát. Obecně ale platí, že Alík je web pro děti. Dárky by tedy měly být atraktivní zejména pro ně. A asi není moc pravděpodobné, že se sem nějaké dítko přihlásí jenom proto, že tady uvidí nějaké pěkné tričko pro maminku nebo tatínka.

  Občas se tu ale objeví i něco dospěláckého. Třeba u filmu Mazel a tajemství lesa jsme měli spoustu triček, bílých i černých, a dospělácká byla úplně všechna. Jak jsem ale psala výše, my o těch velikostech nerozhodujeme.

  Katalog dárků

  Ahoj, jak se můžu stát pomocnicí katalogu?

  Děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  pomocníci katalogu jsou lidé, kteří Alíkovi pomáhají shánět dárky. Oslovují různé firmy a snaží se vyjednat, aby nám výměnou za soutěž a přítomnost dárků v katalogu (což je pro ně vlastně reklama) daly nějaké pěkné předměty.

  Pomáhat s tím může vlastně kdokoli, ale je velmi vhodné se nejprve domluvit, aby se náhodou nestalo, že bude více lidí oslovovat jednu a tu samou firmu. To by totiž nepůsobilo pěkně.

  A jak se tedy takovým pomocníkem stát? Vyjednávat a ukázat Alíkovi, že ti to jde. ;-)

  Katalog dárků

  Ahoj, jen tak pro zajímavost jsem ťukla na políčko věnovat dárek a vyskočilo mi tohle. Jak si tam mám jako zadat kamarády?

  Děkuji za odpověď. :-3

  Ahoj,
  přímo u věnování nijak, jde totiž o klasické kamarádství tady na Alíkovi. Jediná podmínka je v tom, že pro možnost darování musí být kamarádství oboustranné. To znamená, že ty musíš kamarádit s tím, komu chceš dárek věnovat, ale zároveň musí i on kamarádit s tebou. Přidat si někoho do kamarádů jde jednoduše přes jeho vizitku.

  Kačky

  Ahoj, tady jste psali, že se za nepříchody na Alíka kačky neodečítají, tak jak je tohle možný?

  Existuje ještě jedna speciální hodnost: zatoulaný. Tu mají uživatelé, kteří se na Alíka nepřihlásili déle jak rok a přišli o veškeré kačkové bohatství nad 40 000 kaček.

  Ahoj,
  to, že se kačky neodečítají, píšeme v reakcích na nějaké krátkodobé nechození. Typicky teď o prázdninách, když třeba někdo jede na tábor nebo kamkoli jinam pryč, kde například nemá mobil (natož počítač) nebo signál a prostě třeba týden či dva nebo klidně i celé léto nepřijde. To je naprosto v pořádku.

  U hodnosti zatoulaný se však skutečně kačky snižují až po roční neaktivitě. Ta už jasně poukazuje na to, že sem dotyčný dlouhodobě vůbec nechodí. Alík má dárky pro své kamarády a ani vám, jakožto dětem, by se určitě nelíbilo, kdyby se po mnoha letech objevil nějaký stařičký dědeček, který si znuděný v důchodu vzpomněl na Alíka a své bohaté konto... A vykoupil by vám třeba plyšáky! :-c

  Odměny jsou opravdu pro aktivní uživatele, kteří sem alespoň občas přijdou (ale čím víc a čím víc jsou aktivní, tedy třeba i píšou články, tím lépe pro ně). Když mají takové drobné omezení ti, co sem vůbec nechodí, tak pak i může víc dárků zůstat pro děti. No, a o ty tady přece jde především, když je to dětský web. ;-)

  Kačky

  Co jsou to kilokačky?

  Ahoj, mužů se jen zeptat, jak fungují kilokačky ve hře Počítání od ledničky? Děkuji.

  Ahoj,
  kilokačky jsou tvé kačky, akorát vydělené tisícovkou. 1 kilokačka znázorňuje tisícovku kaček, přičemž se zaokrouhluje dolů. Když tedy třeba ty teď máš 4 345 kaček, tak máš 4 kilokačky (před zaokrouhlením 4,345).

  V ledničce se pak přičítá polovinou celkových kilokaček. Ty sis zatím nic nekoupila, tudíž u tebe celková částka je shodná s částkou aktuální, a proto přičítáš kačkami dvojku (neboť to je polovina ze čtyř).

  Jedná se o způsob, který se vyplatí spíš lidem, kteří už tady jsou dlouho, tedy přičítají klidně i několik stovek. Pro nováčky, kteří mají kaček jen malinko, jsou mnohem výhodnější jiné možnosti. ;-)

  Hry

  Ahoj Alíku,
  jen bych se chtěla zeptat, jak funguje abeceda u hry Trezor. Chápu, že každé písmeno má své číslo, ale nechápu, jaké číslo je jaké písmeno. Děkuji za odpověď. >X<-

  Ahoj,
  písmen v základní abecedě (tedy bez háčků, čárek a našeho speciálního „CH“) je celkem 26, tedy nemůže mít každé písmeno své číslo, neboť tolik čísel nemáme. Každé číslo proto představuje několik písmen, jako tomu bývalo i třeba na klávesnicích starých mobilů.

  Podíváš-li se na trezor pozorně, tak určitě zjistíš, že na každém tlačítku s číslem je i něco dalšího. Třeba na čudlíku s jedničkou je dole trojice písmen ABC. To ti říká, že tato tři písmena zastupuje jednička. Dvojka zastupuje písmenka DEF atd. Vždycky je to pod číslem napsané.

  Nedá se takhle oběma směry převádět úplně přesně, protože když někdo napíše jedničku, tak ty nemůžeš vědět, zda to má být A, B či C, ale to už není důležité. Ukrýt takhle do trezoru slovo bez problémů jde. ;-)

  Význam slova

  Psycholog vs. psychiatr

  Ahoj Alíku a spol., jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem?

  Pája

  Holka 11, 5. července

  Ahoj,
  psycholog je člověk, který si s lidmi povídá o tom, co je trápí. Snaží se společně s klienty hledat řešení, aniž by k tomu bylo potřeba něco dalšího (třeba léky). Není to ale úplně lékař, léky proto ani předepisovat nemůže a nemůže ani třeba rozhodovat o hospitalizaci.

  Psychiatr už pak skutečně lékař je. Obvykle s psychologem spolupracuje, ale na rozdíl od něj už i předepisuje léky, typicky třeba antidepresiva, když jen psychologická pomoc nestačí. Stejně tak může třeba rozhodovat o hospitalizaci.

  Menstruace a výtok

  Ahooj Alíku, jak se koupat během menstruace s tamponem? Kdy si ho tam dát a kdy vyndat?

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  s tamponem se můžeš koupat jako obvykle, pokud je správně zavedený, tak bys o něm neměla ani vědět. Zaveď si ho klasicky před tím, než se půjdeš koupat (ideálně ne moc dlouho). Po koupání se pak snaž ho co nejdříve vyměnit, budeš ho totiž určitě mít nasáklý i vodou.

  Význam slova

  Asociál vs. antisociál

  Ahoj Alíku a spol., jaký je rozdíl mezi asociálem a antisociálem?

  Mimo to se chci zeptat, za jak dlouho můžu položit otázku.

  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Binnie, 13 let, 26. června

  Ahoj,
  nejjednodušší asi bude si vysvětlit, co tyto dva pojmy znamenají. Z toto rozdíl už tak nějak vyplyne sám...

  Asociál je člověk, který se nedovede běžně začlenit do společnosti. Má problém se sociálním cítěním, neumí respektovat různá pravidla či společenské normy a chybí mu empatie, což je schopnost se vcítit do druhých a chápat je. Hodně zjednodušeně řečeno je to takový bezohledný a sobecký člověk. Svým jednáním ale škodí především sám sobě.

  Antisociál kromě toho, co dělá asociál, porušuje i právní normy. Může to být třeba nějaký kriminálník, který podvádí, vyhrožuje, krade, vraždí atd. Jeho jednání již ale má vliv i na další lidi, na společnost, ve které se pohybuje. Takoví jedinci běžně končí ve vězení.

  Můžeme tedy říct, že antisociál je daleko horší, protože negativně působí i na společnost okolo sebe. Asociál je jednoduše řečeno takový velmi mírný antisociál. Nejsou to však trvalé stavy, z asociála se určitě může stát antisociál a stejně tak naopak. Děti ale v obou dvou případech potřebují odbornou pomoc.


  Mezi jednotlivými otázkami tady v poradně žádný minimální rozestup není. Věříme, že to zvládnete nějak rozumně a s ohledem na ostatní i bez limitu. ;-) Jediné, co se může stát, je přeplněná poradna, při níž nemůže vkládat dotazy nikdo.

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.

  1) Chtěla bych Vám všem moc poděkovat za to, co pro nás děláte. Dokážete odpovědět na otázky nejrůznějších typů/druhů. Moc si toho vážím. Doufám, že budete takhle skvěle pokračovat i dál.

  2) Asi tento dotaz nepatří do poradny, ale pokud byste mi uměli odpovědět, tak bych byla moc ráda: Vyrábím si domácí nanuky (bílý klasický jogurt, tvaroh, rozpuštěná čokoláda s troškou mléka). Tvaroh je neslazený. Ráda bych ale nevyráběla každý den nový, ale třeba bych si udělala ve formě (na 4 nanuky) 4 nanuky na 4 dny. Nevím ale, jak to vydrží. Skladuji to v mrazáku, není problém jiná teplota. Většinou máme teplotu eco. Mohla bych je dát i do ledničky, ale tam se nanuky moc nedávají.
  Moje otázky jsou: Jak dlouho by nanuky mohly vydržet?
  Pokud by nevydržely, co udělat jinak, aby vydržely?

  Předem děkuji moc za odpověď a přeji úplně všem hezký den!

  holka, 11 let, 3. července

  Ahojky!

  Moc děkujeme za pochvalu. Pomáháme rádi a ještě raději když takhle vidíme, že to má smysl. @)->-

  Ohledně nanuků... Většina věcí se dává do mrazáku proto, aby déle vydržela. Když budeš mít třeba maso nebo zeleninu, tak je v ledničce můžeš skladovat jen velmi krátce, zatímco v mrazáku klidně celé léto.

  Nanuky ti v mrazáku také vydrží, pár dní rozhodně, klidně i pár týdnů. Mražené výrobky se nekazí, jen po nějaké době (která je ale obvykle v řádech měsíců) ztrácí chuť. Takže pokud se nechystáš si připravit nanuky na příští léto, klidně si je do zásoby udělej. ;-)

  Do ledničky se nanuky opravdu nedávají, ale to zejména proto, že by z nich přestaly být nanuky. Z vodových bys totiž měla vodu (i když teda s příchutí daného nanuka) a z tvarohových svačinku, kterou by to chtělo baštit spíš lžičkou. :-D

  Soutěže - výherci

  Ahoj,
  co se stane, pokud soutěž vyhraje někdo, kdo nechce cenu? (pokud se nejedná o kačky nebo slevu) Jak se to dále řeší? Může to ten člověk odmítnout?
  Děkuji za odpověď a přeju hezký den.

  Ahoj,
  neřeší se to vlastně nijak. Člověk v první řadě nemusí vůbec soutěžit, pokud o žádnou z výher nestojí. Pokud stejně soutěží a vyhraje, může prostě nechat výhru propadnout (kupón platí jeden měsíc).

  Stejně tak lze využít Věnování dárku, což umožňuje jak věnovat dárek komukoli jinému, tak i věnování Alíkovi, který za něj i pošle pár kaček (přesněji řečeno 3 000).

  Volný čas

  Ahoj Alíku, chceme s holkama jet pod stan do kempu a nevíme, jestli se tam můžeme ubytovat, když nám je 14–15 let. Poradil bys nám, prosím?

  holka, 14 let, 26. června

  Ahoj,
  to by asi chtělo se informovat u konkrétního kempu, do kterého byste chtěly jet. Zkuste tam napsat či zavolat.

  Jestliže ale není ani všem 15, tak vás bez někoho dospělého spíš neubytují. Obecně zařízení většinou pro pobyt bez rodičů požadují v lepším případě alespoň 15 let (případně plus souhlas zákonných zástupců). Někde ale můžou brát i až plnoleté...

  Menstruace a výtok

  Ahoj, potřebuji, aby mi menstruace skončila co nejdřív kvůli výletu, kde se budeme koupat. Jsou nějaké způsoby, jak ji urychlit? Mám ji od pátku a potřebovala bych, aby byla někdy v úterý nebo středu už ukončená…

  holka, 13 let, 25. června

  Ahoj,
  žádné zázračné zaručené způsoby bohužel nejsou. Při menstruaci z těla odchází krev, která odejít prostě musí. Říká se, že s urychlením může pomoct nějaký pohyb (třeba cvičení) či různé bylinky (lístky malin, fenykl, zázvor, ...), ale nejedná se o žádné způsoby, které stoprocentně fungují.

  Kdyby ti však náhodou menstruace skončit nestihla, netrap se tím. Určitě se můžeš kdyžtak domluvit s paní učitelkou či jiným dospělým, s nímž na výletě budeš, že se koupat nebudeš (nebo že si třeba jen namočíš nožky). ;-)

  Soutěže

  Ahoj,
  když v soutěži Alíkovo vysvědčení 2022/23 vyberu jako výhru kačky a dám odeslat, tak mi to píše, že mám vybrat výhru, je to chyba nebo ne?
  Děkuji za odpověď.

  Je to opravené.

  I pokud jsi už soutěž odeslal s jinou výhrou, můžeš se tam vrátit, cokoliv upravit a odeslat znovu.