Odpovědi uživatelky majdula2000

Celkem zodpověděla dotazů: 14

Nástěnka

Přidáte hledání nástěnky? Např. hledám nástěnku slovní kopaná s jídlem a nevidím ji tam, tak si ji vyhledám...

Ahoj,
ono vyhledávání v nástěnkách je, akorát je trochu schované. Na každé stránce je nahoře obrázek stromu, v koruně toho stromu je okénko, vedle něj obrázek lupy a nad ním „Alíku, hledej:“.

Na různých stránkách se tam mění, kde se vyhledává, podle toho, na jaké stránce zrovna jsi. Pokud jsi v Alíkovinách, máš tam vyhledávání ve článcích, pokud jsi v poště, tak vyhledávání v dopisech, když ve vtipech, hledá to ve vtipech a tak dále a tak dále.

V nástěnkách to funguje úplně stejně. Pokud jsi na stránce s nástěnkami, tak tam můžeš zadat nějaké klíčové slovo (ale opravdu jen jedno, které je důležité, jinak to tak dobře nefunguje, hledáš-li třeba zrovna slovní kopanou s jídlem, tak tam zadáš třeba slovo kopaná). Pak už stačí jen kliknout na tu lupu (nebo stisknout na klávesnici enter) a vyjede ti seznam všech nástěnek, které dané slovo obsahují, mezi nimi už hledanou nástěnku objevíš hned.

Když už jsi v nějaké konkrétní nástěnce, tak se vyhledávač opět mění a vyhledává mezi příspěvky v té dané nástěnce, ve které zrovna jsi.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, dnes jsem napsala Alíkovinu. Bohužel až po odeslání jsem zjistila, že jsem odhlášená, nevím, co se stalo, jako vždy jsem se přihlásila a najednou frnk. Bude Alíkovina napsaná na mě? Nebo se navždy smazala? Byla bych hrozně zklamaná, ten text jsem psala hodinu a půl.
Děkuju za odpověď.

Ahoj,
obávám se, že tě moc nepotěším, žádná Alíkovina nám od tebe nepřišla. Pokud jsi byla při odesílání odhlášená, tak se to vůbec neodeslalo, protože nepřihlášení uživatelé nemůžou vkládat články. To je právě z toho důvodu, že by pak nebylo vidět, kdo ten článek napsal.

Taková malá rada pro příště: Zkus si nepsat článek rovnou tady na Alíkovi, ale někde jinde. Stačí obyčejný textový editor (třeba Word nebo klidně i poznámkový blok), tam si můžeš text průběžně ukládat do počítače a máš jistotu, že se ti neztratí. Krom toho v něm nemusíš psát článek celý najednou, můžeš klidně po částech. A má to ještě jednu výhodu... Může ti to pomoct i s pravopisem, protože dost programů ho zvládne v textu kontrolovat.;-)

Soutěže

Achjo, nerozumím té pátračce Podzimní pátrání po dárcích a vůbec nevím, na té duze jsou 3 písmenka? Já je tam nevidím.

Ahoj,
nikoliv. Na duze nejsou žádná písmenka. Na stránce o soutěži (www.alik.cz/s/podzimni-patracka-2019) máš nápovědu, kde máš hledat. Pro dnešek je tam třeba tohle: Nápověda pro dnešní pátrání: dnešní článek dobře radí, dárky chybí, hroch se baví.

Tvým úkolem je podle těchto nápověd najít nějaké stránky na tomto webu. Která stránka tady se třeba věnuje dárkům? Nebo kde se může člověk pobavit?

Na daných stránkách se v pozadí, pod obsahem, ukrývá vždycky jedno (opakující se) písmenko. Třeba tady, v poradně Alík radí dětem, jsou takhle na pozadí otazníky, ale na určitých stránkách jsou tam právě hledaná písmenka (a každý den se to mění).

Tvým úkolem je ta písmenka najít. Dneska jsou, jak je také napsáno na stránce s tou soutěží, celkem 4. Také je důležité vědět, jakou barvu má sekce, ve které se ta stránka s tím daným písmenkem nachází (Alíkoviny jsou červené, hry zelené, soutěže žluté, ...).

Nakonec je potřeba poskládat to heslo. Uděláš to tak, že se podíváš na tu duhu, která je na soutěžní stránce. Respektive na její pořadí barev. Nejníže je červená, následuje žlutá, zelená a tak dále. Což jsou i barvy zdejším sekcí.

Na první místo dáš tedy písmenko, které je v červené sekci, tedy v Alíkovinách, a úplně stejným způsobem budeš pokračovat dál, až ti vznikne celé heslo. To pak zadáš, zvolíš si, jakou bys v případě výhry chtěla odměnu, a odešleš.

Katalog dárků

Objednal jsem si komix Minecraft. Když je napsáno stav čeká se na zpracování, co to znamená?

HONZULIN8

Ahoj,
znamená to, že máš vydržet. Tvoje objednávka proběhla v pořádku, akorát se musí nachystat a pak odeslat. To dělá správce Mateas, ale neposílá ty dárky po jednom, vždycky až po nějaké době, když je těch objednávek nahromaděných více.

Až se ti u té objednávky zobrazí stav odesláno + nějaký datum a čas, tak to bude znamenat, že už máš dárek nachystaný a brzy ho dostaneš.;-)

Obrázek

Ahoj Alíku a ostatní,
kdy mi schválíte obrázky, když jsem je nahrála dnes?
Děkuji za odpověď, Míša.

Ahoj,
obrázky se schvalují tak nějak postupně, jak je na ně čas. Některé jsou vyřízené hned, ale u jiných je to trochu složitější, takže to může trvat o něco déle. Jinak tvoje obrázky, které jsi vložila 7. října, už jsou schválené.

Katalog dárků

Ahoj, chtěla bych se zeptat, vím, že teď mám málo kaček, ale až jich budu mít víc, a něco bych si vybrala v katalogu dárkům a objednala si to, tak poštovné platím já? Vím, že asi ano, ale chci se jenom pro jistotu optat. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
ne, za dárky se neplatí nic, pouze zdejší kačky. Poštovné platí Alík.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jak mám vydat svoji Alíkovinu?

Ahoj,
vlastně nijak. Alíkoviny nevydávají sami uživatelé, ale redakce. Když vložíš článek, tak se zařadí mezi články, které čekají na zpracování. Takové články redakce buďto opraví a zařadí k vydání (pokud jsou v pořádku), nebo napíše autorovi do rozpravy pod článkem (pokud je s nimi nějaký problém, třeba chybějící obrázek, potřebná úprava textu a tak podobně), případně rovnou smaže (třeba pokud je článek nevhodný).

Tvůj článek je právě v nezpracovaných článcích, kterých je v současné době několik desítek. Pravděpodobně tedy budeš muset nějakou dobu počkat, než se tvým článkem někdo bude zabývat. Až se k němu dostaneme, tak budeš mít případné připomínky v redakční rozpravě, ale buď prosím trpělivá.

Soutěže

Ahoj Alíku, mám 2 vyluštěná kola v Koalí tajence a mám dostat 500 kaček, ale já jsem je nedostal, je to chyba?? Jestli to chvíli trvá, tak promiň za dotaz.
Ahoj,
dík za odpověď.

Ahoj,
ta odměna, o které se zmiňuješ, se týkala pouze posledního kola, kterého ses nezúčastnil. Proto jsi žádnou odměnu nedostal, jinak byla přidělována ihned s odesláním tajenky, přičítala se společně s 330 kačkami za vyluštění.

Hry

Ahoj.
Co znamená taková barevná čára pod hrou?
Například lednička už to má skoro celé zabarvené.

Ahoj,
ta barevná čára zobrazuje hodnocení. Čím je ta hra oblíbenější, tím více je to zabarvené. Lednička to má skoro celé zabarvené, protože je to nejoblíbenější hra tady na Alíkovi.;-)

Hry

Ahoj, chci se zeptat:
Když někdo přičítá o půlnoci na ledničku dvojnásobkem hodin, kolik se přičítne?
48 nebo nic?

Ahoj,
přičte se nula, protože půlnoc už je 00:00. Hodinami lze přičíst maximálně 46.

Nástěnka

Ahoj, nevím, jestli bych to měla dávat do téhle poradny, ale už jsem tu... Můžu se zeptat jak fungují nástěnky? Neznám to. Děkuji.

Ahoj,
nástěnky fungují vlastně jako takové dlouhodobé diskuze. Každá nástěnka má určité téma, o kterém se v ní diskutuje, to téma bývá většinou zřejmé už ze samotného názvu.
Když se ti téma nějaké nástěnky líbí, tak si na ni normálně klikneš, pak si třeba přečteš pár posledních příspěvků a můžeš na ně nějak zareagovat, napsat svůj názor na dané téma.
Pokud chceš najít nástěnku na nějaké konkrétní téma, tak můžeš použít vyhledáváč na stromě. Funguje tak, že do něj zadáš nějaké klíčové slovo (jedno slovo, které je výstižné), pokud třeba hledáš nástěnku o psech, tak zadáš slovo pes. A pak se ti objeví všechny nástěnky, které mají toto v názvu slovo.
Také je nahoře možnost založit vlastní nástěnku, ale pozor... Před tím, než nějakou nástěnku založíš, je potřeba se ujistit, zda už nějaká taková nástěnka není. K tomu slouží opět ten vyhledáváč na stromě, ale opět do něj zadávej pouze klíčové slovo, pokud tam dáš třeba několik slov nebo celou větu, tak to fungovat nebude.
Krom opakovaných nástěnek také není dobré zakládat nástěnky, které nedávají smysl nebo jsou zbytečné, typický příklad zbytečné nástěnky je třeba z poslední doby nástěnka „Co jste dělali přesně předevčírem v 12:18?“ Takové nástěnky končí zamčené, což znamená, že do nich nejde přispívat.
Mimo zamčení můžou být nástěnky také smazané, ale tato možnost se tolik nepoužívá. Mažou se jen třeba nástěnky, které jsou sprosté nebo nějakým jiným způsobem porušují pravidla Alíka.

Hry

Ahoj, chci se zeptat, jestli mám chybu v počítači nebo sem nepochopil pravidla hry Počítání od ledničky do nekonečna. Když se kouknu na statistiku přičítání jedničkou, tak mi to ukazuje, že cca 37000 přičetlo jedničkou, ale celkově to přičetlo 670 000.
Předem dík za odpověď.

Ahoj,
to souhlasí, žádná chyba tam není. Přičtení jedničkou způsobuje náhodně v jednom asi ze sto padesáti případů přičtení ledničkou. To znamená, že se přičte mnohem větší hodnota, většinou to bývá v řádech stovek až tisíců (i tato přičtení se ale ve statistice počítají do přičtení jedničkou, proto je to číslo tak vysoké). Ta hodnota se počítá přes procenta z poledních sta přičtení v ledničce.
Kdybys náhodou chtěl vědět, jak přesně se to počítá, tak je to popsané v pravidlech přímo pod ledničkou.;-)

Alíkoviny

Ahoj,
když jsem se koukala na historii úprav mého článku (není vydaný), uviděla jsem tam, že mi VeverkaČiperka123 upravila článek. Ale VeverkaČiperka123 není správkyně ani redaktorka. Nestala se někde chyba?

Ahoj,
můžeš být v klidu, žádná chyba se nikde nestala. Máme možnost zpřístupnit nějaký konkrétní nevydaný článek určitému uživateli, který v něm pak může provádět změny a upravovat ho.
VeverkaČiperka123 nám takhle občas pomáhá s opravou pravopisu, stejně tak jako Lacko5, který opravuje slovensky psané články.

Klubovna

Zdravím Alíka a spol.
Můžu se zeptat, jak to funguje v klubovně?
Ráda bych se tam zapojila, jen vůbec nevím, jak to tam chodí.

Předem děkuji za odpověď.
Molly58

Ahoj,
v klubovně máš na výběr mezi stálými stoly (ty jsou tam pořád) a dočasnými stoly (ty může založit jakýkoliv přihlášený uživatel a existují pouze do doby, kdy u nich někdo je, pak zanikají). Dočasný stůl můžeš založit tak, že vpravo od seznamu stolů klikneš na Založit dočasný stůl. Následně si zadáš, jak chceš stůl pojmenovat, a dáš založit nový stůl. Stůl se vytvoří a ty u něj budeš automaticky sedět. Když si vybereš nějaký již existující stůl, tak na něj stačí kliknout, čímž si přisedneš, a můžeš si povídat s ostatními, kteří tam v té chvíli jsou.
Některé stoly také mohou být uzamčené. Ze stálých je uzamčený stůl pro holky (aby k němu nemohli kluci, k tomu slouží modrý zámeček) a pro kluky (aby k němu nemohly holky, na to je červený zámeček). Pak ještě existuje zelený, ten je pro nekamarády, a žlutý, ten zamkne stůl úplně pro všechny (tedy kromě Správců Alíka, klubovny a Zvěrolékařů, ti mohou ke všem stolům, ať mají jakékoliv zámky). Žlutý a zelený se používají pouze u dočasných stolů.
Pokud chceš napsat zprávu všem, tak ji jen napíšeš a odešleš. Pokud chceš napsat konkrétnímu člověku, ale tak, aby to viděli i ostatní, tak stačí kliknout na jeho přezdívku u nějaké zprávy. Poslední možnost je šeptání, to vidíš pouze ty a ten, komu šeptáš. Dá se to nastavit dvojitým kliknutím na jeho přezdívku nebo nastavením v kolonce pod samotnou zprávou.
A pokud se chceš u stolu zapojit do konverzace, tak asi nejjednodušší je, když se začneš sama od sebe s ostatními bavit. Zkus si třeba přečíst poslední zprávy, které tam uvidíš, abys věděla, co se zrovna řeší, a můžeš k danému tématu rovnou začít psát také.
Jestliže někde v klubovně dochází k porušování pravidel, tak je dobré o tom dát vědět Správcům. Nejprve se můžeš podívat, jestli někde v klubovně, třeba i u jiného stolu, nějaký není, a pokud ne, tak je vpravo nahoře možnost nahlásit neplechu. Je důležité, aby se nahlašovala od stolu, u kterého se to děje, protože Správci mají pak rovnou k dispozici výpis od toho stolu. Do neplechy je dobré uvést přezdívku toho, kdo zlobí, a zkopírovat nějaký konkrétní příspěvek.

předchozí 1 další