Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky majdula2000

  Celkem zodpověděla dotazů: 254

  Obrázek

  Ahoj poradno, když jsem si k vizitce dala obrázek od někoho jiného, dá se pak odstranit? Zkoušela jsem to a úplně jsem na to nepřišla. Předem děkuji za odpověď.

  Bafalek

  Ahoj,
  určitě dá, je i jedno, čí ten obrázek je. Rozklikni si přes nastavení úpravu vizitky a otevři daný obrázek. Poslední příkaz v levém sloupečku je Zrušit vybrání. Právě to je příkaz, který obrázek dá pryč a vytvoří prázdné místo. Nezapomeň pak všechny změnit uložit!

  Soutěže - výherci

  Ahojky Alíku a spol.,
  chtěla jsem se zeptat, jak to funguje, když něco vyhraju. Jestli si to mám objednat nebo vyzvednout?

  Ahoj,
  výhru si musí výherce (nebo jeho rodič) objednat přes standardní formulář u dárku. Jestli si dárek chceš vyzvednout... tak můžeš zkusit napsat Mateasovi, který má dárky na starost, a třeba se s ním nějak domluvit.

  Zas a znovu ale upozorňujeme, že výherci všech soutěží mají na objednání výher 1 měsíc. Jestliže tuto dobu prošvihnete, dáváte nám tím najevo, že o ni nemáte zájem, a tedy si ji může v katalogu objednat někdo jiný.

  Skutečně není možné, aby byly všechny výhry donekonečna rezervované pro ty, kteří se o ně zjevně nezajímají. Pokud je vám vaše výhra jedno, tak... no, tak máte smůlu. :-) Může udělat radost někomu jinému!

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám zvláštní otázku a potřebuju poradit. Chtěla bych napsat článek, ale nevím jak ho napsat, aby byl co nejlepší. Prosím o poměrně rychlou odpověď.
  Julča O:-)

  Ahoj,
  to je skutečně zvláštní otázka, zkusím shrnout pár důležitých bodů...

  1. Zamysli se pořádně nad nadpisem. Nadpis by měl každému čtenáři jasně říct, o čem článek bude. Neboj se ale přidat trošku kreativity! Píšeš o zvířátku? Napiš, co je to zvířátko zač. Stačí kraťoučká informace jako třeba Ropušník – krvavý útočník či Není kuskus jako kuskus a hned se článek dostává na úplně jinou úroveň. Stejně tak u recenzí atd. je super vyzdvihnout základní myšlenku nebo něco z obsahu klidně hned v nadpisu, aby to nebyl jen „suchý“ název bez nápadu.
  2. Napiš skutečně poutavý úvod. Upoutávka je od slova upoutat a rozhodně to není jen formální součást článku, která má pisatelům lézt na nervy. Naopak, upoutávka určuje, kolik lidí si článek přečte. Vyhni se pozdravům, ale letmo čtenářům přibliž, o čem budeš psát, něco málo jim klidně rovnou prozraď (ale ne všechno!), můžeš i položit nějakou otázku, která člověka donutí přemýšlet nad odpovědí, čímž automaticky jeho pozornost přitáhne.
  3. Piš o něčem, čemu sama rozumíš. Nedopadá dobře, když člověk píše článek o něčem, o čem sám nic moc neví. V horším případě z toho vznikne snůška nesmyslů, v lepším sice smysluplný text, ale poskytující zavádějící informace. A jakmile se pak najde znalejší čtenář, může to dát autorovi pěkně „sežrat“.
  4. Dej si záležet. Na odfláknutých článcích je to velmi často poznat. Piš raději pomalu a dej článku tolik času, kolik bude potřebovat. Klidně to může být i pár dní nebo týdnů. Není nic špatného na tom, když článek třeba začneš psát (ideálně někde v počítači), pak ho odložíš a vrátíš se k němu klidně i po měsíci.
  5. Zpestři ho, pokud to potřebuje. Využij Alíkův značkovací jazyk, přidej obrázky (Jak přidám do článku více obrázků?), vlož videa, ... Článek to pěkně oživí a čtenáře zaujme. Nejen děti pak i s daleko větší pravděpodobností udrží pozornost a dočtou článek až do konce.
  6. Vyhni se jakémukoli opakování. Spousta lidí má tendenci třeba na začátku textu opakovat upoutávku. To je nesmysl. Čtenář upoutávku právě dočetl, tak proč by měl něco z ní číst znovu? To je zbytečné. Stejně tak opakovat něco, co už v textu padlo, není potřeba. Pozorný čtenář už to jistě postřehl. A i nepozorný se k tomu může kdykoli vrátit...
  7. Mysli na to, co tě ve škole učila paní učitelka češtiny, a snaž se, aby byl text pěkně čtivý. Je nám jasné, že je tu spousta menších dětí, které se hromadu věcí ještě neučily, ale bohužel se tady velmi často setkáváme se spoustou naprosto zbytečných chyb, leckdy i u dávno dospělých lidí. Dá se pochopit, že někdo neumí třeba problémové čárky, ale kolikrát se k nám dostanou i články, v nichž by člověk sotva našel jednu kloudnou větu, nebo obsahující chyby, které by dovedlo opravit i dítě na prvním stupni, byť je pisatel mnohem starší. Přečti si celý text po sobě, ideálně několikrát a nejlépe nahlas, čímž získáš lepší představu o tom, jak zní. Neboj se poprosit i třeba rodiče nebo starší sourozence o pomoc. My sice články opravujeme, to samozřejmě, ale čím méně práce čeká na nás, tím vyšší je ve výsledku odměna. ;-)
  8. Zkus psát o něčem zajímavém. Ideální je nepsat o tom, o čem tu nedávno článek vyšel, nebo o něčem, co se tu objevuje velmi často. Nebo to alespoň pojmout jinak. V Alíkovinách funguje vyhledávač, lze hledat i podle témat, ... Je ale obrovská výhoda, že tu můžeš psát úplně o čemkoli, jen to musí být vhodné pro děti. Pomoct ti můžou i Vyhlášená témata.

  Uf, to je to dlouhé... Ale snad to alespoň trochu pomůže. Kdybych zjistila, že jsem na něco důležitého zapomněla, tak to ještě doplním.

  E-mail

  Dobrý den, ráda bych v registraci změnila mailovou adresu. Prosím o radu, jak to udělat.
  Děkuji. :-)

  Ahoj,
  příště dotaz stačí vložit jednou. ;-)

  Email se dá změnit v nastavení, ale u rozdělených účtů pouze z rodičovského podúčtu. Dětský účet nemá právo měnit osobní údaje... U rodičovského podúčtu (či jednotného dospěláckého účtu) je to ihned na stránce, která se zobrazí po kliknutí na nastavení vpravo nahoře.

  Upozorňuji také, že pro změnu mejlu je nutné zadat i heslo, aby byla jistota, že změnu provádí opravdu ten, komu účet patří.

  Nástěnka

  Prosím vás, jak mám vytvořit záhlaví a pravidla u nástěnky? Děkuji za odpověď. :-);-)

  Ahoj,
  hledej červený čudlík s nápisem Upravit. Na počítači je v levém sloupečku, na mobilu pak dole pod příspěvky. Zavede tě do formuláře, v němž můžeš záhlaví i pravidla upravovat, jsou tam na to nadepsané kolonky.

  Pro jistotu ještě upozorňuji, že pravidla může měnit pouze architekt či panovník, kulisák nikoli. Záhlaví ale může měnit jakýkoli moderátor. Co, kdo a kdy může najdeš tady. Jestliže z nějakého důvodu potřebuješ něco dalšího, ozvi se někomu se ze správců (Alíka nebo nástěnek).

  Pošta

  Ahoj,
  proč prosím Pavca10 nemá povolenou poštu? Někdo jí poštu zablokoval?8-o

  Ahoj,
  rozhodně jí poštu nikdo nezablokoval. Povolenou ji nemá nejspíš proto, že si ji sama vypnula.

  Každý uživatel (či jeho rodič) má v nastavení právo určit, co tady chce dělat, a co ne. Je tam třeba možnost vypnout si sbírání kaček, určovat, co bude na vizitce, ... a také si vypnout poštu.

  Tyto možnosti najdeš v nastavení, konkrétně v úpravě osobních údajů (dole je tlačítko Zobrazit další možnosti...).

  Srazy Alíka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od kolika hodin je Alíkovský sraz v Brně 2022?

  Ahoj,
  přesné informace, mezi které patří i čas, se dozvídají pouze přihlášení, a to ve srazové sekci. Není žádoucí, aby je mohl najít kdokoli, včetně nějakých zlobišáků atd. Jestli chceš na sraz přijít, můžeš se přihlásit.

  Obecně ale platí, že srazy začínají rozumně, aby měli i ti, co ho mají daleko, čas na cestu.

  Vizitka

  Na vizitce bývalého Andrláka (Ändřläk) jsem viděl, že už je příliš starou zasloužilou veteránkou, než aby mohla něco psát na svou vizitku. Stane se to někdy uživateli? A jestli ano, kdy?

  Ahoj,
  stane, pokud dotyčný chce. Vizitku si vyplňuje každý sám a je pouze na něm, co si tam napíše. ;-)

  Vtipy

  Dobrý den, bude zveřejněn můj vtip a dostanu za to nějaké kačky? Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  jestli bude tvůj vtip zveřejněn se uvidí podle aktuální situace. Obvykle se vybírají ty nejlepší vtipy z dostupných.

  Kačky ale určitě nedostaneš. Odměny se dostávají za články v Alíkovinách, ale za vtipy nikoli. Už jen proto, že vtipy jsou v drtivé většině případů odněkud převzaté...

  Alíkoviny

  Ahoj,
  mám dotaz. Chtěla bych napsat Alíkovinu, ale nevím, o čem psát. Když mám nápad na Alíkovinu, tak už pár lidí na to téma psalo...

  Předem děkuji za odpověď, měj se hezky,
  Erika.

  Ahoj,
  spoustu možností jsem tady v poradně vypisovala už loni, ty jsou všechny stále aktuální. Stejně tak ti můžou pomoct Vyhlášená témata, za která můžeš i získat více kaček.

  Ohledně opakování tématu... Našla jsi články opravdu o tom úplně samém? Pokud jsou třeba hodně staré, pak je pravděpodobné, že ani neodpovídají současným standardům, a tedy je určitě můžeš napsat znovu. Jsou-li novější, zkus třeba vzít článek z jiného úhlu pohledu. Psal někdo o nějakém zajímavém místě? Napiš o vašem výletě na dané místo. Psal někdo o nějaké knížce, hře či filmu? Napiš k danému dílu recenzi!

  Možností, co psát, je opravdu hodně. A i ty ne úplně originální články se obvykle snažíme nějak zveřejnit, jen za ně je pak méně kaček. Občas se i stane, že přijdou nezávisle na sobě dva články od různých autorů na stejné téma, i tehdy se ale snažíme vydat oba, pokud jsou pěkné, jen mezi nimi necháme nějaký rozestup.

  Vizitka

  Ahoj, jak si v mobilu změnit profilovou fotku? Nějak se v tom nevyznávám. :-(

  Ahoj,
  vlastně úplně stejně jako na počítači. Dej vpravo nahoře Nastavení, pak v nabídce možnost Upravit vizitku a tam už si můžeš profilový obrázek změnit. Stačí ho otevřít, vlevo zvolit, odkud chceš obrázek brát, a vybrat.

  Nezapomeň pak na konci stránky změnu uložit!

  Srazy Alíka

  Ahoj,
  můžu se zeptat, jak dlouho cca. trvá sraz? Podle čeho se dává kačková odměna za společnou fotku?
  Děkuji, Ema.@)->-

  Ahoj Emo,
  sraz trvá dost různě. U blížící se Prahy to, jak už jsme psali, bude záležet na tom, jak kdo bude chtít. Někteří budou potřebovat odejít dřív, třeba kvůli zpátečním spojům, jiní zase budou chtít v zoo zůstat déle. Nikomu bránit nebudeme, bude to opravdu jenom na tom, jak kdo bude chtít a potřebovat. Většinou asi podle spojů...

  Kačková odměna je fixní, nemění se a je to 2 500 kaček. Pro jistotu připomínám, že rozhodující je účast na společné fotce, kdo na ní není, jako by na srazu nebyl.

  Všeobecně

  Ahoj, co se stane s mým účtem, až mi bude 15? Sám se vymaže? Nebo ho mám pak já vymazat? Děkuju.

  Ahoj,
  nestane se vůbec nic. Akorát bude na tvých rodičích, aby přes rodičovský účet označili, že už ti bylo 15 let. To způsobí spojení účtu do jednoho „dospěláckého". V tom už si pak člověk může spravovat všechny údaje sám.

  Soutěže

  Když si u soutěže vybírám cenu „v případě, že bych byl vylosován“, po zvolení má skoro každá cena jinou barvu pozadí, asi modrou, zelenou, žlutou a červenou, čím to je a co to znamená?

  Ahoj,
  ta barvička tam je podle druhu dárku, konkrétně:

  • Zelenou mají věcné ceny, které se posílají poštou.
  • Modrou mají počítačové hry, ty se předávají přes Steam.
  • Červenou mají kačky.
  • Žlutou mají slevy do katalogu (a překvapení).
  Srazy Alíka

  Zdravím,
  mám dotaz na seznam účastníků srazu. K čemu je informace „počítá se s ní(m)“? Zatím jsem nezaregistroval (a to ani u libereckého srazu), že by se v seznamu vyskytnul někdo, s kým se ‚nepočítá‘. Za jakých podmínek se někdo takový objeví?

  Díky
  Miki

  Ahoj,
  prvotní stav je „chce se zúčastnit“, to je každý, kdo účast zaklikne, a trvá to do doby, než ho organizátor schválí. Pak je „počítá se s ní/m", což je nejčastější stav, prostě potvrzení. Poslední je „není vítán" (žádné „nepočítání“ není), což je pro případ, že by se třeba přihlásil nějaký prudič, kterého tam nechceme.