Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky majdula2000

  Celkem zodpověděla dotazů: 89

  Hry

  Odmražení čtyřčíslí

  Můžu se zeptat, jak jde odmražení čtyřčíslí ve hře lednička? Mě to zajímá, protože vždycky, když to chci zkusit, tak mi to nejde.:(

  Ahoj,
  aby šlo ledničku odmrazit, tak musí být splněné tyto 2 podmínky:

  1. Na ledničce je prvočíslo. (Prvočíslo je číslo, které má pouze 2 dělitele, a to jedničku a sebe samo, žádným jiným číslem ho dělit nelze.)
  2. Nikdo nepřičetl minimálně 30 minut. Musí tedy uběhnout alespoň půl hodiny od doby, kdy přičetl poslední člověk, který zatím přičítal. To se přes den, kdy jsou všichni vzhůru, moc často nestává, takže to chce spíš nějakou dobu, kdy tu tolik lidí není.

  Jestli chceš odmražovat, zkus přijít buďto někdy pozdě večer, kdy už by lidé mohli spát, nebo někdy v noci, případně brzy ráno. Když vychytáš čas, kdy tu nikdo nebude, tak už ti zbývá splnit jen jednu podmínku, dostat na ledničku prvočíslo. Můžeš třeba zkusit zjistit, o kolik se číslo na ledničce musí zvýšit, aby tam to prvočíslo bylo, a pak potřebný počet přičíst (pokud budeš mít štěstí a propočítáš si, kolik jednotlivými možnostmi přičteš, tak třeba něco z toho vyjde a trefíš se).

  Hodně štěstí a trpělivosti!>X<-

  Klubovna - stůl - založení

  Ahoj,
  četla sem si tady o zamykání stolů, a chtěla jsem vyzkoušet jeden založit a zamknout. Tak jsem jeden založila a objevila jsem se v nabídce stolů. Tam bylo, že sedím u toho stolu, který jsem založila, a nejde se k němu vrátit ani z něj odejít.

  Děkuji za radu.

  Ahoj,
  ten tvůj stůl sice jako v náhledu existoval, ale vlastně neexistoval.:-D

  Z názvu stolu se vytváří adresa, ta adresa je ve formátu www.alik.cz/k/nazev (místo slova nazev samozřejmě s tím konkrétním názvem). Možná sis sama všimla, že v takových adresách nikdy nejsou tečky. Tečky se tam nezobrazují, stejně jako třeba dvojtečky, otazníky, vykřičníky a podobné speciální znaky.

  Z tvého stolu, který měl v názvu samé tečky, tedy vlastně vznikl odkaz www.alik.cz/k/, to je běžný odkaz na celou klubovnu, takže to pochopitelně odkazuje na ni, to závorka na konci nehraje žádnou roli.

  Chceš-li mít funkční stůl, je potřeba mu dát do názvu něco, co se objeví v adrese, a tím pádem pak bude možné se ke stolu dostat, protože odkaz na něj bude unikátní (ne stejný jako odkaz na klubovnu). Zkus použít třeba nějaké písmenko, případně číslo, z nich se odkaz vytvoří.;-)

  Alík

  Ahoj Alíku,
  přeji vše nejlepší.
  Chci se zeptat jak mám psát barevně. Nevím, jestli je tam na to nějaká ikona nebo tak. (Na Alíka chodím na mobilu.)

  Díky moc.

  Ahoj,
  jedná se o nový AZJ (Alíkův značkovací jazyk). Žádná ikona na to není, ale jsou na to příkazy. Zkus si prostudovat tuto stránku.

  Ale jestli ti jde jen o barevné písmo a nechce se ti to číst celé, tak barvičky se dělají tak, že nejprve napíšeš do závorky, jakou barvou to má být (třeba červeně, žlutě, modře, zeleně, ... a nebo taky duhově).;-)

  Jakmile závorku ukončíš, tak píšeš text, který se po odeslání příspěvku obarví. Neuvidíš ho barevně hned, ale jakmile bude příspěvek viditelný v nástěnce (nebo kdekoli jinde, kde to funguje), tak už se barvičky objeví.

  Pokud chceš barevný text ukončit, aby pokračoval zase jako běžný černý text, tak napíšeš v závorce slovo obyčejně (nebo normálně). Případně to automaticky ukončí i odřádkování nebo nový odstavec.

  Jen tak mimochodem, chceš-li to někde jen tak zkusit, tak můžeš navštívit zkušební nástěnku.

  Nástěnka

  Smazání nástěnky

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda jde smazat nástěnka (vlastní). Případně jak. Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  běžným uživatelem ne (byl by dost holubník, kdyby si mohl každý jen tak z nudy mazat své nástěnky). Možnost mazat nástěnky mají pouze správci nástěnek, správci Alíka a zvěrolékaři, ale není to jen tak, že si někdo řekne, že chce smazat nástěnku, a my ji smažeme. Má-li se mazat nástěnka, která není nebezpečná (třeba sprostá, nebo jakkoli jinak proti pravidlům Alíka) a zároveň už i obsahuje nějaké příspěvky od uživatelů, tak k tomu musí být dobrý důvod. Pokud už tam totiž uživatelé nějak začali psát, tak se tam rozbíhá diskuze a s příspěvky si třeba i mohli dát dost práce, takže by bylo hloupé je jen tak pro nic za nic mazat...

  Pokud ale máš pádný důvod, proč bys chtěla nějakou nástěnku smazat, můžeš napsat někomu z nás do pošty.;-)

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Jak se dělá kvíz?

  Ahoj poradna, chcem sa spýtať, ako sa robia tie kvízy do Alíkovin. Ďakujem.

  Ahoj,
  už se to tady na Alíkovi párkrát objevovalo, ale zkusím to vysvětlit i zde v poradně, takže...

  1. Nejdříve je potřeba dát Alíkovi najevo, že děláš kvíz. To se udělá tak, že napíšeš v závorce slovo kvíz.
  2. Na další řádek pak už můžeš normálně napsat otázku.
  3. Poté opět přeskočíš na další řádek. Tam je potřeba napsat první možnost odpovědi. Na začátek řádku je dobré napsat spojovník, za něj mezeru a pak už danou možnost. Pak další mezeru a do závorky napsat, kolik za tu možnost má být bodů. Třeba (3 body), (0 bodů) atd.
  4. Stejným způsobem a opět se spojovníky uděláš další možnosti odpovědí, každou na samostatný řádek a s počtem bodů v závorce.
  5. Pokud máš už tolik možností, kolik jich tam chceš, tak zase vynecháš řádek a úplně stejným způsobem můžeš psát další otázky. Číslovat je nemusíš, Alík si s nimi poradí a očísluje je sám.
  6. Jestliže už je máš všechny, tak zbývá jen hodnocení. Pod poslední otázkou vynech řádek a rozmysli si, co se má zobrazit u jakého počtu bodů. Pak stačí napsat toto: (výsledek pro x až y bodů) Šlo ti to! Písmenka x a y samozřejmě nahradit konkrétními čísly, za tou závorkou (jak jsem psala „Šlo ti to!“) se pak píše text, který se má zobrazit uživateli, pokud daného počtu bodů dosáhne.
  7. Na další řádky pak napiš stejným způsobem hodnocení pro další bodové rozsahy, každé na samostatný řádek.
  8. Celý kvíz ukončíš tím, že do závorky napíšeš slovo konec.

  Až budeš mít Alíkovinu hotovou a odešleš ji, můžeš sama okamžitě zjistit, zda se ti kvíz povedl. Stačí v tom článku zajet na místo kvízu, naklikat odpovědi a odeslat. Jestliže ti všechno funguje a zobrazí se ti i hodnocení, je všechno správně! Pokus by náhodou něco zlobilo a ty jsi nevěděla proč, tak stačí napsat do rozpravy a my ti pomůžeme.

  A pro lepší představu ještě názorná ukázka... (To slovo kvíz v závorce je níž, než má být, abyste ho viděli, jinak pochopitelně patří před první otázku):

  Kvíz, © majdula2000

  Technická poradna

  Ahoj. Chci se zeptat, jestli můžu do své Alíkoviny, kterou budu psát dát obrázky z internetu? A co mám udělat, když jich chci více obrázků v Alíkovině? děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  obrázky z internetu použít můžeš, pokud jsou volně šiřitelné. Je ale potřeba u nich uvést skutečného autora (nesmíš tvrdit, že jsi jejich autorem ty).

  Co se týče dalších obrázků v textu... Zkus si přečíst tohle.;-)

  Pošta

  Zdravím, jak je možné, že když mi Alík při upravování dopisu odeslaného 3. června ve 21:33 (odkaz sem nedám, nechci, aby si ten dopis přečetl někdo jiný, než ten komu je určen), napsal tohle: Dopis můžeš upravovat do 4. června ve 21:33, nebo do okamžiku přečtení, podle toho, co nastane dřív, tak mi teď, přestože si adresát dopis ještě nepřečetl, daný dopis nejde upravit?

  Ahoj,
  proto, že už bylo 4. června 21:33 (máme 17. června 16:33)? Na upravování dopisu máš, jak říká ta zpráva, maximálně 1 den. A pokud si ho adresát přečte dřív než za ten 1 den, tak máš čas do toho okamžiku přečtení. Dopis, který už si adresát přečetl, upravovat samozřejmě nejde, stejně tak nejde upravovat dopis, který byl odeslaný dříve než před 24 hodinami (nehledě na to, zda je/není přečtený).

  Vtipy

  Ahoj alíku, a spol.
  chtěl bych jen upozornit, že u „opakovaných vtipů“ se nebere ohled na datum vydání. Stalo se mi to a nijak mi to nevadí, jen jsem vás chtěl upozornit, i když nevím, jestli se to dělá ručně a je to tedy jen z nepozornosti, nebo je to naprogramované.

  Ahoj,
  tak pro začátek bych ráda podotkla, že datum vydání a datum vložení vtipu na Alíka rozhodně není totéž. Vložený vtip se dostane do neposouzených vtipů, kterých je strašně moc (tyto vtipy běžný uživatel nevidí). Z nich se vybírá, který se vydá. Možná sis všiml, že vychází jeden vtip denně.

  Předpokládám, že konkrétní situace, kterou máš na mysli, je s tímto vtipem. On vyšel 14. června, ale vložený byl dříve, konkrétně 3. června. Tvůj v podstatě stejný vtip byl vložený až o týden později, tedy 10. června. Je proto asi logické (bez nepozornosti), že přednost dostal vtip od Havířováka, protože on ho vložil první. Jinak dělá se to ručně.;-)

  Kačky

  Jak si mám na svém druhém účtu vypnout kačky?

  Ahoj,
  vypnout kačky jde u rozdělených účtů pouze přes rodičovský podúčet. Je potřeba jít do Nastavení (vpravo nahoře), tam pak po levé straně dát Upravit osobní údaje, zajet dolů a kliknout na Zobrazit další možnosti... Skoro na konci stránky jsou pak Ostatní vypínače, přičemž první z nich je Chci/Nechci se účastnit věrnostního programu (sbírání kaček). Ten je potřeba přepnout a následně úplně dole dát Uložit nastavení.

  Alíkoviny

  Ahoj .
  Jak mám dát příspěvek do Alíkovin?
  Už jsem voříšek.
  Děkuju.
  Juli, 13 let

  Ahoj,
  myslíš článek? Zkus použít tento formulář.;-)

  Klubovna - stůl - zamykání

  Ahoj,
  nevím jak se v klubovně zamyká pro „Všechny“?
  Poradíte mi prosím?
  Děkuji
  Surik

  Ahoj,
  celkem jednoduše. Chceš-li stůl zamknout pro všechny, tak tam nechceš ani holky, ani kluky. Zaškrtni tedy v možnostech pro správce stolu, že chceš stůl zamknout pro holky a i pro kluky (najednou) a ulož... Tím vznikne žlutý zámeček.;-)

  Nástěnka

  Jde nějak upravit název nástěnky?

  Ahoj,
  ano, jde. Můžou ho upravovat nástěnkáři a zelené nebo modré korunky. Stačí napsat někomu z nás do pošty.

  Katalog dárků

  Ahoj. Vyhrál jsem rodinou vstupenku do muzea iluzí (v soutěži na Alíkovi) a chci se zeptat. Ještě jsem si nikdy na Alíkovi žádný dárek neobjednal a tak nevím, jak to chodí! Ta vstupenka je elektronická nebo mi přijde poštou?
  Vůbec nevím... Jestli mi má přijít poštou, jak vědí mojí adresu atd.? Prosím, poraďte mi, co mám dělat: Děkuji.

  Ahoj,
  vstupenky chodí poštou. Tvoji adresu samozřejmě vědět nemůžeme, ale ty (respektive tvoji rodiče, když máš rozdělený účet) ji můžeš zadat. Tím, že jsi vyhrál, jsi dostal na daný dárek 100% slevu. Stále platí, že je potřeba ten dárek objednat!

  Řekni rodičům, ať se přihlásí do rodičovského podúčtu, najdou přes něj v katalogu daný dárek (bude u něj místo ceny napsáno zdarma) a vyplní objednávku. Bez odeslání objednávky dárek není možné odeslat, protože, jak jsi už sám psal, není známá tvoje adresa.

  Hry

  Proč mají čísla přičtená do ledničky různou barvu?

  Ahoj.

  Protože jsou různě vysoká. Úplně nejnižší čísla jsou modrá, jak se zvyšují, tak je ta modrá tmavší a tmavší až po černou. Od černé to pokračuje přes hnědou a tmavě červenou až k takové veselé červené, která už je poslední, tu tedy mají ta nejvyšší čísla.

  Úplně stejné barvy jsou použité i ve statistice ledničky. Akorát tam není úplně rozhodující číslo za daný den, ale hlavně to, jak se změnilo oproti dnu předtím. Jestliže je o hodně nižší, je modré, se zvyšováním je pak ta modrá zase tmavší až po černou, která je v případě, že je ta hodnota podobná, jako byla předchozí den. Při vyšším čísle to jde zase až do červené.

  Klubovna

  Ahoj tam v Poradně, mám na vás další dotaz.

  Když založím v Klubovně stůl, tak se mi po otevření stolu ukáže i nabídka pro Správce stolu. V té je uvedeno něco, čemu nerozumím. Co to znamená to Na dobu a pak je tam nabídka s možnostmi – jen projít, 5 min, 10 min, 20 minut, 30 min – vysvětlíte mi to prosím.

  Ahoj,
  to je vyhazování. Když někdo bude zlobit, tak ho od toho stolu můžeš vyhodit. Čas určuje, jak dlouhou dobu se nebude moct k daného stolu vrátit. Až ta doba vyprší, tak blokace skončí a uživatel si bude moct opět přisednout.