Odpovědi uživatelky majdula2000

Celkem zodpověděla dotazů: 26

Všeobecně

Chci poradit, jak změnit adresu, kam poslat lístky do kina, které jsem vyhrála? Děkuji za návod.

Ahoj,
adresu, na kterou se výhry posílají, smí měnit pouze rodiče (jde tou pouze z rodičovského podúčtu). Výhru je tedy potřeba objednat přímo odtamtud. Tobě samotné půjde objednávat až při dalších objednávkách, ale pouze v případě, že ti rodič u té objednávky zaškrtne možnost „Povoluji dítěti objednávat další dárky na uložené poštovní adresy.“

Alíkoviny

Já nemám ani moc dotaz, spíš vylepšení. Když člověk chce napsat do Alíkovin, tak nejde uložit to, co člověk má již napsáno, což je škoda. Člověku se většinou nepovede napsat pořádný článek na posezení. Je to škoda. Veselé Vánoce.

Ahoj,
jde to uložit, pokud to má alespoň 1 000 znaků. Jestli nechceš psát článek celý najednou, tak si ho můžeš psát někde mimo, třeba v poznámkovém bloku, ve Wordu, ... Možností je spousta.

Ten limit je tady kvůli tomu, aby nešlo vkládat články, které jsou úplně kraťoučké. Možná tě to překvapí, ale drtivá většina článků, které sem uživatelé vkládají, je opravdu vložená najednou. A kdyby limit nebyl, tak by sem šlo vložit článek o třech větách. Takový „článek“ se samozřejmě vydat nedá. Takhle ten limit autora rovnou upozorní, že článek musí být delší, takže pisatel hned ví, že to musí prodloužit.;-)

Veselé Vánoce!@)->-

Všeobecně

Tento účet již nebudu používat, nechci, aby existoval.
Tak prosím o smazání účtu.
(V nastavení jsem totiž nikde nenašel tlačítko smazat účet.)

Ahoj,
nenašel, protože si sám účet smazat nemůžeš, jelikož ti ještě nebylo 15 let. To může udělat pouze tvůj rodič, v nastavení rodičovského podúčtu taková možnost je.

Pokud účet už nechceš používat, tak je také možnost jej vypnout (ovšem i to může udělat pouze rodič). To je stav, ve kterém se účet tváří jako zrušený a nefunguje ani jeho vizitka, ale když si to dotyčný rozmyslí a chce se vrátit, tak se přihlášením všechno obnoví. Tuto možnost také nemusí (na rozdíl od žádosti o zapomenutí účtu) schvalovat správci, takže je to daleko rychlejší.

Všeobecně

Ahoj poradno.
Připadám si dost trapně, když se na tohle ptám, protože na Alíkovi už nějaký čas jsem a asi bych to měla vědět. No, nevím jak se do zpráv, poraden atd. vkládají odkazy. Třeba na nějaký příspěvek nebo i obrázek. Nikdy jsem to nepotřebovala, a tak jsem se o to moc nezajímala. Předem moc děkuji za odpověď.
Krásný den,
Mataty8

Ahoj,
úplně jednoduše. Prostě odkaz, který chceš vložit, zkopíruješ (případně použiješ klávesovou zkratku Ctrl + C) a pak ho vložíš (klávesová zkratka Ctrl + V) do té zprávy nebo příspěvku, kde ho chceš mít. Takhle poslaná adresa se při odeslání sama automaticky převede na „klikací“ odkaz. Ty s tím nemusíš dělat vůbec nic.;-)

Alíkoviny

Dobrý den, potřebovala bych poradit, píšu Alíkovinu, ale nejde mi přidat obrázek, i když je tam napsané, že obrázek můžu i bez souhlasu použít, ale i tak mi to nejde nebo nevím, jak na to, poradíte mi prosím?

Ahoj,
ne, obrázek, u kterého zadáváš, že autora neznáš a nedokážeš ho zjistit, u článku nepoužít nemůžeš. Převzatý obrázek můžeš u Alíkoviny použít pouze v případě, že jeho autora znáš a víš, že je ten obrázek volně šířitelný.

Také nejde vložit ke článku obrázek, který sis nahrála do sbírky, ale ještě není schválený. Chceš-li ke článku vložit neschválený obrázek, tak je nutné ho nahrávat přímo přes formulář vkládání/upravování dané Alíkoviny.

Dárky

Ahoj Alíku,
jak se blíží Vánoce, tak bych ráda kupovala dárky. Všechny mám, kromě kluků a taťky. Vůbec nevím, co jim všem mám koupit, chtěla jsem dát taťkovi knihu, ale když jsem mu ji dala loni, tak přečetl půlku a pak ji dal do poličky, kde je doteď. A u těch kluků mého věku už vůbec nevím a když se jich zeptám, tak řeknou nevím.
Předem moc děkuji.

holka, 12 let, 4. prosince 2019

Ahoj,
je těžké takhle radit, když je neznáme, ale určitě potěší nějaký vlastnoručně vyrobený dárek. Můžeš třeba vytvořit nějaké přáníčko s vlastním obrázkem, uplést náramek z bavlnek, pokud máš možnost, tak vyrobit něco z keramiky, ...

Pokud bys chtěla něco koupit, tak můžeš zkusit třeba různé polštářky, trička, skleničky, tužky a podobné věci s potiskem, který může být buďto právě o kamarádech, nebo o tatínkovi, případně o rodině, ale může to být i nějaké vtipná hláška. Jestli rádi poslouchají písničky nebo sledují filmy, tak jim můžeš koupit „cédéčko“ s písničkami, „dévédéčko“ s filmem, případně nějakou počítačovou nebo společenskou hru. Pak třeba nějaký přívěšek na klíče nebo na batoh také nemusí být špatná volba.

Určitě bys někde našla i nějaké vaše společné fotky, můžeš nějakou vytisknout a dát ji do rámečku, je to moc hezká vzpomínka, která může připomínat nějaké pěkné chvíle, které jste spolu zažili. Můžeš jim dát i něco k jídlu, třeba bonboniéru nebo různé věcičky z čokolády.

Záleží to i na tom, jaké máš finanční možnosti. Píšeš, že je ti 12 let, takže si ještě nevyděláváš, ale určitě mysli na to, že radost může udělat i úplná drobnost, neplatí jen to, že nejlepší jsou drahé dárky.;-)

Alíkoviny

Ahoj Alíku a spol. Když píši článek, tak můžu vložit video z youtube, avšak je nějaká možnost vložení videa přímo z počítače, aniž bych musel něco nahrávat na youtube. Děkuji za radu.

Ahoj,
nevím, zda nám to oznamuješ, nebo se ptáš.

Ne, žádná taková možnost není. Do článku nejde vložit přímo video, ale pouze odkaz. Pokud tedy chceš mít v článku video, tak to bez Youtubu nejde.

Ovšem pokud by ti šlo o to, aby to video nebylo dohledatelné veřejně, tak i takovou možnost Youtube nabízí. Při nahrávání videa tam jde zvolit, že se k videu dá dostat pouze přes odkaz (stačí ve viditelnosti videa nastavit neveřejné).

Vtipy

Jak mám do webu www.alik.cz vložit vtip, který není opakovaný?!
To snad ani nejde!

Ahoj,
je to malinko oříšek, protože už tady dost vtipů je, ale jde to, jelikož vtipů existuje strašně moc...

Stejně jako v ostatních sekcích je i u vtipů vyhledávač. Najdeš ho standardně nahoře na stromě. Když máš nějaký vtip, zkus postupně vložit a vyhledat několik jeho klíčových slov. Tím sám rovnou zjistíš, zda je opakovaný, nebo nikoliv.

Kačky

Super šampion je od 30 000 kaček a já mám 12 000 kaček, tak jak můžu být Super šampion?

Ahoj,
tak první věc je ta, že hodnost nepočítá z toho, kolik kaček máš teď, ale kolik máš celkem, což je u tebe 14 955. Ovšem množství kaček není jediná věc, podle které se určuje hodnost.

Tou druhou věcí (která mimochodem je i u tebe) je doba, kterou jsi u Alíka. Za kačkovým limitem můžeš ve věrnostním programu vidět jakési údaje, za jakou nejkratší a nejdelší dobu se dá na jednotlivé hodnosti dosáhnout. U toho Super šampiona je nejdelší doba rok a půl. Znamená to, že můžeš mít kaček, kolik chceš, ale prostě za rok a půl budeš Super šampion.

Díky tomu i třeba uživatelé, kteří nechodí na Alíka pravidelně a nepíší články, takže nemají tolik kaček, mohou pořád mít nějaké pěkné hodnosti, když budou chodit na Alíka dostatečně dlouhou dobu.

Přezdívka

Ahoj poradno.
Už 3. listopadu jsem si podala žádost o spojení účtů Ťapka_CZ a Ťapka2008. V „Alíkově obchodě“ se psalo, že garantujete, že bude žádost vyřízena do týdne. Dnes už je 18. listopadu a žádost se stále nevyřizuje. Co se děje?? Jak dlouho by to mělo trvat?? Díky. :) <3

Ahoj,
píše se tam něco trochu jiného, a sice, že to může trvat třeba i týden. To ovšem neznamená, že zaručujeme, že to do týdne bude, někdy to trvá i déle... Nicméně teď už to máš vyřízené.;-)

Obrázek

Ahoj, nevíte, jak dlouho trvá schválení obrázků?

Ahoj,
záleží na tom, jak mají zvěrolékaři, správci a redakce čas... Psát sem dotaz 2 minuty po tom, co jsi obrázek vložila, je příliš rychlé, nikdo z nás tu nesedí celé dny. Jinak už ten obrázek máš vyřízený.

Alíkoviny

Ahoj, jak se dá přidat obrázek třeba do prostřed článku?

Ahoj,
jednodušší možnost, jak to udělat, je napsat do redakční rozpravy pod článek, když tam napíšeš, který obrázek do textu chceš a kam, tak my ti ho tam dáme.

Případně to můžeš udělat sám, ale je to trošičku složitější. Je potřeba zjistit v úpravě obrázku jeho kód, to je 7 velkých písmen, která jsou na konci jeho odkazu, a pak je vložit do článku ve formátu (obrázek ABCDEFG), včetně té závorky, akorát s tím příslušným kódem. Ta závorka musí být na samostatném řádku a pod tím je dobré jeden řádek vynechat, aby nezlobilo formátování.

Nástěnka

Přidáte hledání nástěnky? Např. hledám nástěnku slovní kopaná s jídlem a nevidím ji tam, tak si ji vyhledám...

Ahoj,
ono vyhledávání v nástěnkách je, akorát je trochu schované. Na každé stránce je nahoře obrázek stromu, v koruně toho stromu je okénko, vedle něj obrázek lupy a nad ním „Alíku, hledej:“.

Na různých stránkách se tam mění, kde se vyhledává, podle toho, na jaké stránce zrovna jsi. Pokud jsi v Alíkovinách, máš tam vyhledávání ve článcích, pokud jsi v poště, tak vyhledávání v dopisech, když ve vtipech, hledá to ve vtipech a tak dále a tak dále.

V nástěnkách to funguje úplně stejně. Pokud jsi na stránce s nástěnkami, tak tam můžeš zadat nějaké klíčové slovo (ale opravdu jen jedno, které je důležité, jinak to tak dobře nefunguje, hledáš-li třeba zrovna slovní kopanou s jídlem, tak tam zadáš třeba slovo kopaná). Pak už stačí jen kliknout na tu lupu (nebo stisknout na klávesnici enter) a vyjede ti seznam všech nástěnek, které dané slovo obsahují, mezi nimi už hledanou nástěnku objevíš hned.

Když už jsi v nějaké konkrétní nástěnce, tak se vyhledávač opět mění a vyhledává mezi příspěvky v té dané nástěnce, ve které zrovna jsi.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, dnes jsem napsala Alíkovinu. Bohužel až po odeslání jsem zjistila, že jsem odhlášená, nevím, co se stalo, jako vždy jsem se přihlásila a najednou frnk. Bude Alíkovina napsaná na mě? Nebo se navždy smazala? Byla bych hrozně zklamaná, ten text jsem psala hodinu a půl.
Děkuju za odpověď.

Ahoj,
obávám se, že tě moc nepotěším, žádná Alíkovina nám od tebe nepřišla. Pokud jsi byla při odesílání odhlášená, tak se to vůbec neodeslalo, protože nepřihlášení uživatelé nemůžou vkládat články. To je právě z toho důvodu, že by pak nebylo vidět, kdo ten článek napsal.

Taková malá rada pro příště: Zkus si nepsat článek rovnou tady na Alíkovi, ale někde jinde. Stačí obyčejný textový editor (třeba Word nebo klidně i poznámkový blok), tam si můžeš text průběžně ukládat do počítače a máš jistotu, že se ti neztratí. Krom toho v něm nemusíš psát článek celý najednou, můžeš klidně po částech. A má to ještě jednu výhodu... Může ti to pomoct i s pravopisem, protože dost programů ho zvládne v textu kontrolovat.;-)

Soutěže

Achjo, nerozumím té pátračce Podzimní pátrání po dárcích a vůbec nevím, na té duze jsou 3 písmenka? Já je tam nevidím.

Ahoj,
nikoliv. Na duze nejsou žádná písmenka. Na stránce o soutěži (www.alik.cz/s/podzimni-patracka-2019) máš nápovědu, kde máš hledat. Pro dnešek je tam třeba tohle: Nápověda pro dnešní pátrání: dnešní článek dobře radí, dárky chybí, hroch se baví.

Tvým úkolem je podle těchto nápověd najít nějaké stránky na tomto webu. Která stránka tady se třeba věnuje dárkům? Nebo kde se může člověk pobavit?

Na daných stránkách se v pozadí, pod obsahem, ukrývá vždycky jedno (opakující se) písmenko. Třeba tady, v poradně Alík radí dětem, jsou takhle na pozadí otazníky, ale na určitých stránkách jsou tam právě hledaná písmenka (a každý den se to mění).

Tvým úkolem je ta písmenka najít. Dneska jsou, jak je také napsáno na stránce s tou soutěží, celkem 4. Také je důležité vědět, jakou barvu má sekce, ve které se ta stránka s tím daným písmenkem nachází (Alíkoviny jsou červené, hry zelené, soutěže žluté, ...).

Nakonec je potřeba poskládat to heslo. Uděláš to tak, že se podíváš na tu duhu, která je na soutěžní stránce. Respektive na její pořadí barev. Nejníže je červená, následuje žlutá, zelená a tak dále. Což jsou i barvy zdejším sekcí.

Na první místo dáš tedy písmenko, které je v červené sekci, tedy v Alíkovinách, a úplně stejným způsobem budeš pokračovat dál, až ti vznikne celé heslo. To pak zadáš, zvolíš si, jakou bys v případě výhry chtěla odměnu, a odešleš.

Katalog dárků

Objednal jsem si komix Minecraft. Když je napsáno stav čeká se na zpracování, co to znamená?

HONZULIN8

Ahoj,
znamená to, že máš vydržet. Tvoje objednávka proběhla v pořádku, akorát se musí nachystat a pak odeslat. To dělá správce Mateas, ale neposílá ty dárky po jednom, vždycky až po nějaké době, když je těch objednávek nahromaděných více.

Až se ti u té objednávky zobrazí stav odesláno + nějaký datum a čas, tak to bude znamenat, že už máš dárek nachystaný a brzy ho dostaneš.;-)

Obrázek

Ahoj Alíku a ostatní,
kdy mi schválíte obrázky, když jsem je nahrála dnes?
Děkuji za odpověď, Míša.

Ahoj,
obrázky se schvalují tak nějak postupně, jak je na ně čas. Některé jsou vyřízené hned, ale u jiných je to trochu složitější, takže to může trvat o něco déle. Jinak tvoje obrázky, které jsi vložila 7. října, už jsou schválené.

Katalog dárků

Ahoj, chtěla bych se zeptat, vím, že teď mám málo kaček, ale až jich budu mít víc, a něco bych si vybrala v katalogu dárkům a objednala si to, tak poštovné platím já? Vím, že asi ano, ale chci se jenom pro jistotu optat. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
ne, za dárky se neplatí nic, pouze zdejší kačky. Poštovné platí Alík.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jak mám vydat svoji Alíkovinu?

Ahoj,
vlastně nijak. Alíkoviny nevydávají sami uživatelé, ale redakce. Když vložíš článek, tak se zařadí mezi články, které čekají na zpracování. Takové články redakce buďto opraví a zařadí k vydání (pokud jsou v pořádku), nebo napíše autorovi do rozpravy pod článkem (pokud je s nimi nějaký problém, třeba chybějící obrázek, potřebná úprava textu a tak podobně), případně rovnou smaže (třeba pokud je článek nevhodný).

Tvůj článek je právě v nezpracovaných článcích, kterých je v současné době několik desítek. Pravděpodobně tedy budeš muset nějakou dobu počkat, než se tvým článkem někdo bude zabývat. Až se k němu dostaneme, tak budeš mít případné připomínky v redakční rozpravě, ale buď prosím trpělivá.

Soutěže

Ahoj Alíku, mám 2 vyluštěná kola v Koalí tajence a mám dostat 500 kaček, ale já jsem je nedostal, je to chyba?? Jestli to chvíli trvá, tak promiň za dotaz.
Ahoj,
dík za odpověď.

Ahoj,
ta odměna, o které se zmiňuješ, se týkala pouze posledního kola, kterého ses nezúčastnil. Proto jsi žádnou odměnu nedostal, jinak byla přidělována ihned s odesláním tajenky, přičítala se společně s 330 kačkami za vyluštění.