Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky Mari1

  Celkem zodpověděla dotazů: 6898

  Neomluvená absence a snížená známka z chování

  Škola

  Dobrý den, prosím o radu..
  S kamarádkou jsme o odpoledku byly v tělocvičně a házely na koš, jako další hodinu jsme měli mít TV a šli jsme ven..ale zepomneli jsme na čas a přišli o 1 minutu později a ještě jsme viděli jak ostatní odchazi za dveřmi. Rychle jsme se běžely obout, ale uklízečka nás zastavila s tím, že učitelka jí zakázala, abychom za nimi přišly s nějakým učitelem nebo učitelkou (nemůžeme chodit sami o hodině). Proto jsme čekaly celou hodinu vevnitř. Prý i zakázala spolužačce, aby pro nás došla, i když věděla, kde jsme.:) Prý za neomluvenou hodinu můžeme dostat 2 z chování a s tím, že jsme v 9. třídě to není úplně super.. Paní učitelka se mnou má nějaký problém už od začátku roku, kdy jsem jí nechtěla jet na nějakou soutěž.. Poté jsme za ní šly a paní učitelka nám řekla, že ji prej nebaví náš přístup (tím ale myslela obecně celou třídu). S tím že holky nemají gumičky, chodí pozdě na hodinu, píšou si omluveky sami.. my se spolužackou nic takového neděláme, na každé hodině jsem cvičila, mám gumičku a doteď jsem chodila vždy v čas.. Říkala, že se prej domluví s naší třídní.. ano, je naše chyba, že jsme zapomněly na čas, ale nejsme první, kdo kdy přišel pozdě a navíc nám zakázala, abychom se domluvily s nejakým učitelem, aby nás k nim odvedl.. Moje otázka:
  Ppravdu můžeme dostat 2 z chování a co máme dělat?

  holka, 14 let, 19. ledna

  Ahoj, „holko“,
  začnu od konce. Ano, na druhém stupni si za včasné omluvení či neomluvení absence může žák. To znamená, že za určitý počet neomluvených hodin je snížená známka z chování. Nevím, co máte ve škole ve Školním řádu, ale stejně bych se divila, že by za 1 nebo 2 neomluvené hodiny byla snížená známka z chování. To by bylo tak na DTU nebo DŘŠ.

  A co máš s kamarádkou dělat? Víš, popisuješ, jak soustavně žákyně na TV chodí pozdě a nemají potřebné vybavení, kterým je i gumička na dlouhé vlasy. To je z důvodu bezpečnosti. Trpělivost paní učitelky již přetekla a odnesla to první děvčata, která opět něco nesplnila - vy dvě. Viděla bych to ale jen jako „bouřku“, která rychle přejde. Už jen to, že se nejprve hodlá poradit s třídní učitelkou, zní dobře. Když zjistí, že jinak vždy máte vše tak, jak má být, chodíte všude včas a zkrátka nemáte nikde žádné vroubky, tak to nevidím tak zle.

  Co ale určitě ty i tvá kamarádka udělejte, omluvte se jak paní učitelce na TV, tak i třídní paní učitelce. A ne tím, že ona nedovolila... Chce to si posypat hlavu oním pomyslným popelem a se svěšenou hlavou se omluvit, že vás to strašně moc mrzí, že jste přišly pozdě, chápete i to, že nemůžete kvůli vaší nedbalosti obtěžovat a zdržovat jiné vyučující... A hlavně, že se to víckrát nebude opakovat. Zkuste nabídnout při TV pomoc s přípravou pomůcek nebo s úklidem pomůcek atd. Věřím, že vše dobře dopadne.

  Škola

  dobrý den,
  v posledních týdnech začínám být celkem zoufalá..
  jsem v 8. třídě, takže bych pomalu měla začít řešit přijímačky..vždycky jsem chtěla jít na střední a pak na vysokou, když jsem byla malá chtěla jsem mít statek.. ale to už mě přešlo. přemýšlela jsem že by jsem šla na policejní školu, ale v posledních dnech si nejsem jistá jestli to je úplně pro mě.. chtěla bych v životě něco dokázat, něco být, chtěla bych aby kdyby se řeklo moje jméno, vědělo by se o koho jde.. taky bych chtěla cestovat, nechci být jako ostatní, kdo se usadí udělají si děti a tak skončí.. každý den chodí do prace atd. chtěla bych být něčím specialni jak jsem říkala být NĚKDO.. posledních pár dnů jsem přemyslela a říkala si že by mě mohlo bavit závodně lyžovat-lyžuju už od svých 5 let..( jakože slalomy apod.) ale nevím jak začít trénovat když nebydlím u hor.. nebo bych mohla hrát( ale nevím jestli by mě to bavilo.. jako malá jsem chodila na dramaťák a to je už dlouho..) ani nevím jak se z čr dostat do nějaké pořádné role třeba na Netflixu.. prostě bych chtěla něco dokázat. ale je tu malej zádehel a to že jsme s moji nej kamoskou chtěli na stejnou školu- policii navic jsem to uz rekla rodicum rodine kamaradum ( kdyz se ptali) a nevim jak by to rodice vzali kdybych jim řekla že bych se rada vydala mozna jiným směrem a HROZNE rada bych cestovala a třeba i pár let bydlela někde jinde..(v jiné zemi) a navíc poslední dobou me nebaví dodržovat všechny pravidla( ne zě bych je nejak porusovala ale na policejni skole by to bylo prisne možná až moc..)
  a tak se ptám.. co mám dělat? neni nějaké
  povolání u kterého bych prostě
  někdo byla? a na jakou bych měla asi jít střední..? děkuji..

  holka 13 let, 19. února 2023

  Ahoj, vidím, že ve svém věku ještě nemáš zdaleka jasno. Hodně času na přemýšlení získáš, když půjdeš na gymnázium. Tam se potom rozhodneš, jakou vysokou školu budeš chtít studovat dál. Při dalším studiu můžeš také využít nabídky studovat v zahraničí, které školy pro své žáky a studenty dostávají.

  Škola

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  už přes 2 roky mě na naší škole trápí tělocvik. Vím, že jsem to měla řešit už dřív, ale nenapadalo mě jak.
  Jelikož jsem na sportovní škole, tak máme tělocviky spojené i s klukama. A to je to, co mi vadí. Často jim jde něco lépe než mně např. Při ,pasáku“ dokážou míček odpálit až 2x tak dál než já. A když se mně něco nepovede, tak jsou hned naštvaný a mají blbé komentáře. Navíc je u nás ve třídě jenom 5 holek a to mi značně znemožňuje výběr kamarádek(s klukama si skoro v ničem nerozumím). Přestup do A není možný, protože je tam momentálně plno. Takže jsou jenom 2 možnosti.

  1. Bych mohla přestoupit do školy, která je k mému bydlišti blíž s tím, že nevím co za lidi tam potkám a jak mi sednou.
  2. Bych přetrpěla ještě ten půlrok a od devítky bych byla v A, kde je fakt dobrý kolektiv. Ale nedokážu si představit jak ten půrok zvládnu.

  Takže bych se vás ráda zeptala.
  Pro jakou školu by ste se rozhodli vy?( vím že je rozhodnutí na mně, ale já fakt nevím)
  A jak to říct rodičům? ( vědí, že mě tělocviky nebaví, ale nikdy jsem se jim nesvěřila, že pokaždé před a po 3 hodinách tělocviku klidně i půl hodiny brečím a bojím se tam chodit. Zároveň jim to nemůžu říct narovinu, protože by mě považovali za slabou a vysmáli by se mi)

  holka, 14 let, 18. prosince 2022

  Ahoj,
  to je těžká otázka pro poradnu. My tě neznáme tolik, jako tvoji rodiče. Nemyslím si, že se ti rodiče vysmějí, naopak. Vyslechnou tě a obě možnosti s tebou proberou a pomohou ti správně si vybrat.
  Nyní v tomto krásném čase vánočním máš právě tu nejlepší příležitost, kdy si můžeš s rodiči o svém problému popovídat.

  Škola

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli když je ve školním řádu napsáno „hodina trvá 45 min“, tak to tedy znamená, že hodinu končí zvonění?

  Ahoj,
  zvonění je upozorněním pro vyučujícího, že uplynul čas 45 minut. Je ale na vyučujícím, aby hodinu ukončil. Jistě chápeš, že neskončí hodina zvoněním, když vyučující nedokončil větu. 8-D Často se stává, že žáci na začátku vyučovací hodiny hlučí a vyučující pár minut čeká na klid. Potom se nikdo nemůže divit, když vyučující ukončí hodinu minutku nebo dvě po zvonění. Nemělo by to ale být tak, že nebude přestávka vůbec. Zvonění neznamená, že žáci odhodí psací potřeby a vystartují ze třídy na chodbu. ;-)

  Na druhou stranu se může stát, že je vyučující zabrán do výkladu učiva a zvonění přeslechne. Je to sice divné, ale i to se může stát. V takovém případě ti doporučuji. Zvedni ruku a zeptej se, zda si již můžeš odskočit na toaletu, když už zvonilo na přestávku. Je to takové taktní upozornění, že už by měla být přestávka. :-)

  Škola

  Ahoj Alíku, zajímá mě, jestli můžu dostat 5 za nesplněný úkol ve škole. Dnes jsem ho zapomněl vypracovat a dostal jsem za 5, jde s tím něco dělat?

  kluk, 12 let, 16. února 2022

  Ahoj, to je těžké. Každá škola a každý vyučující to má nastaveno jinak. Mohu ale mluvit ze své zkušenosti. Některé domácí úkoly žákům zadávám s tím, že za ně bude známka. Když úkol žák nevypracuje a omluví se, po pravdě přizná, že na úkol zapomněl, tak má možnost přinést hodnocený úkol druhý den. Bohužel se stává, že žáci úkol nevypracují na druhý, třetí pokus, takže pětku dostanou. Většinou ale úkoly slouží k procvičení a zautomatizování probraného učiva. Takže za vypracovaný úkol, který je podepsaný jedním ze zákonných zástupců, dám razítko. Za razítka si žáčci vybarvují čtverečky a za 10 čtverečků mají pochvalu do ŽK.

  Nehledej skuliny, jak učitelku/učitele obejít. Jdi za ní/ním a omluv se. Přines domácí úkol vypracovaný do školy co nejdříve. V omluvě nezapomeň na slušná slovíčka a hlavně kouzelná slovíčka (prosím, děkuji, ...). „Paní učitelko/pane učiteli, moc se omlouvám, že jsem úkol včera nepřinesl, zapomněl jsem jej vypracovat. Tady nesu úkol hotový. Můžete mi, prosím, opravit tu pětku?“ Když nic jiného, uvidí vyučující, že té pětky lituješ. ;-)

  Držím ti pěsti a už úkoly nezapomínej – učitelka ze Sokolova.

  Škola

  Ahoj, mám otázku.
  Tento rok půjdu do 9. třídy a potom bych chtěla na nějakou uměleckou střední, protože mě baví kreslit. Tak se chci zeptat, musím před tím chodit do nějakého kroužku nebo se to dá bez toho?

  holka, 14 let, 31. července 2021

  Ahoj,
  účastnit se kroužku určitě není na škodu, zejména pokud ti kroužek pomůže zlepšit se u přijímacích zkoušek a případných talentových zkoušek. Takový kroužek může být při základní škole, při DDM nebo v základní umělecké škole.
  Pokud bude u přijímacích zkoušek i pohovor, tak tam se určitě můžeš zmínit, že si své umělecké schopnosti zdokonaluješ na kroužku. Učím na I. stupni základní školy, tak nevím, zda je v přihlášce prostor pro zmínění, že se takového kroužku účastníš. Ale požádej včas třídního učitele/učitelku. Ti vždy píší na žáky krátký posudek pro střední školu. Určitě by se v posudku zmínka o tomto kroužku nebo nepovinném předmětu mohla a měla objevit.
  Přeji ti hodně úspěchů u přijímacích zkoušek i u případných talentových zkoušek.

  Škola

  Ahoj, zajímalo by mě, jestli může škola něco udělat s tím, když mám o přestávce mobil. Jestli ho může zabavit nebo dát poznámku. Díky.

  kluk, 11 let, 9. června 2021

  Ahoj,
  nebude se ti to líbit, ale může. Školní řád má sestavený každá škola, tam musí být uvedeno, za jakých podmínek smí žák použít mobilní telefon. Najdi si na stránkách své školy, zda není přestupkem proti tomuto řádu používat v učebně o přestávce mobilní zařízení.
  Dostat za přestupek proti ŠŘ poznámku, tak to je velice mírný postih. Hrozí důtka ředitele školy a klidně i snížená známka z chování. Ale záleží na okolnostech – jaké postihy má daná škola nastaveny, zda již byl nějaký kázeňský postih v daném pololetí školního roku žákovi udělen.
  A řešení vyučujících „zabavit“ mobilní telefon? To je z jejich strany dosti odvážné v dnešní době. Předpokládám, že k „zabavení“ dojde při výuce, protože žák s telefonem hodně narušuje výuku. Tehdy někteří učitelé nechají telefon odložit žákem na místo k tomu určenému (uzamykatelná skříňka apod.) a žák si po skončení výuky zařízení opět odnese. Většinou ale, co já vím, stačí žáka upozornit, aby telefon vypnul a uklidil do aktovky. Následuje upozornění, že jde o porušení ŠŘ a při neuposlechnutí půjdou do ředitelny školy... Což pro žáka znamená značné potíže.
  A výraz „zabavení“ – nejedná se ale o skutečné zabavení. To by telefon již vrácen nebyl. A to opravdu učitelé nedělají. Alespoň ne ti, které znám. :-)

  Škola

  Ahoj Alíku,
  Chodím do 7. třídy základní školy. Jelikož máme skoro na každý předmět jiného učitele, tak jsem se chtěl zeptat, zda mě může přesadit učitel do jiné lavice, i když není třídní... Někde jsem četl, že přesazovat může jen třídní učitelka/učitel... Ale někde, že může jakýkoliv! Tak jsem se chtěl ujistit, jak to je...

  Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 2. června 2021

  Asi tě nepotěším, ale přesadit tě může na své vyučovací hodině kterýkoliv vyučující. Zasedací pořádek zavedený třídní učitelkou / třídním učitelem je pouze doporučení pro ostatní vyučující.
  Napsat žákovi na druhém stupni za vyrušování poznámku se mnohdy míjí účinkem, ale přesazení na jiné místo je výrazně rychlejší a efektivnější řešení.

  Pralinka2 dodává: Jiný než třídní učitel tě může přesadit na své hodině, ale na ostatních hodinách zůstává v platnosti zasedací pořádek stanovený třídním učitelem.

  Moje tělo

  Ahoj :D,
  Bojím se že kvůli online výuce moc nevidím. Když se kouknu do dálky ( asi 10m ), tak vidím nějaká čísla nebo písmena rozmazaně. Před online výukou jsem je viděl čitelně. Co mám dělat? A jak se mám starat o oči, aby jsem viděl lépe, když jsem hodně u Počítače?
  Děkuji za odpověď :)

  kluk, 13 let, 8. května 2021

  Ahoj,
  tento problém řeší mnoho žáků i učitelů. Doporučuji ti se co nejdříve objednat k očnímu lékaři. Možná postačí jen nějaké kapky do očí, ale je možné, že budeš potřebovat brýle.

  Škola - učení

  Dobrý den, poradno mám menší dotaz. Chodím do deváté třídy a nedávno mě přijali na střední školu. Je možné, že bych mohl propadnout v deváté, když už jsem přijat na střední školu? Děkuji za zpětnou vazbu :) Daniel

  kluk, 15 let, 13. dubna 2021

  Milý Danieli,
  propadnout můžeš v každém ročníku. Přijetí na střední školu je vždy podmíněno tím, že budeš mít na konci devátého ročníku na vysvědčení za II. pololetí školního roku napsáno „Prospěl“. Proto dělej vše, ať máš na vysvědčení nejhůře hodnocení dostatečné.

  P.S. Poradna je určena dětem do patnácti let. Tobě již patnáct let bylo. Je ti tedy více než patnáct.

  Alíkoviny

  Ahoj, jen mě hrozně zajímá proč je Majdula správcem. Mě připadá že hrozně arogantně reaguje. Nic proti ní jen se chci zeptat.

  Děkuji

  To, že ti v rozpravě kdokoliv z redaktorů napíše připomínky k článku, je zcela normální. K tomu rozprava je. Autorům tam napíšeme, že mají např. vylepšit obrázek, rozčlenit text na odstavce, aby byl přehlednější, atd.
  Od autorů článků se očekává, že se v rozpravě ozvou a především článek podle pokynů opraví.

  Správkyně majdule2000 je skvělá správkyně Alíka. To, že napsala rozmrzelou připomínku po té milé s návrhem úprav, je dáno tím, že se týden nedočkala tvé odpovědi.

  Volný čas

  Dobrý den, mám dotaz. Nějaký ten pátek už se věnuji kreslení, ale nápady mi dochází čím dál víc a víc. Neumím malovat lidi, vílu nebo něco fiktivního bych možná zvládla. Neumím něco napodobit, takže když si například vezmu knihu a chci napodobit kotě v ní, nakonec z toho vznikne pes úplně jiný. Nevíte kde bych se mohla inspirovat nebo nějaký trik či fígl jak něco vymyslet? Děkuji moc.
  J.

  holka, 10 let, 28. února 2021

  Ahoj, zkus hledat výuková videa na YouTube. Nějaké návody jsem ti našla. Když ale budeš hledat sama, najdeš návodů určitě více.
  Kočka:

  Sýkorka:

  Jablko:

  Obličej:

  Postava:

  Škola

  Ahoj, promiňte že sem píšu moc dotazů, ale mám jich opravdu hodně. Tenhle dotaz zní: dělám lezení, ráda si jdu zaběhat, baví mě jízda na kole a taky se doma učím základní cviky gymnastiky. Jenže je trochu problém s hvězdou, už dva roky se ji učím, ale umím ji tak na polovinu. Navíc mě občas, když trénuji dlouho, strašně začne bolet ruka a mám v ní strašnou křeč. Naštěstí teď máme učitelku na tělocvik, která je strašně fajn a znají se s mojí mamkou a tykají si, takže to by nebyl problém, ale já bych se hvězdu ráda naučila. Nevíte nějaký tutoriál, který je rychlý, ale bezpečný při kterém bych se hvězdu naučila? Cítím se trochu trapně, protože i kamarádka, co jí tělák nejde, umí hvězdu, ostatní ji umí perfektně, jenom já ji neumím. ;-(

  holka, 12 let, 1. března 2021

  Ahoj,
  rozumím ti, jak se cítíš. Nikdy jsem hvězdu neuměla. Až v osmé třídě mi nová učitelka tělocviku řekla, že dělám hnězdu špatně. Nikdy mi nikdo neřekl, že musím na zem položit celou dlaň. Já dělala tu chybu, že jsem se snažila hvězdu dělat jen přes prsty. Možná je to i tvůj případ. Zkus se nad tím zamyslet.

  Co se křečí týče, o tom se určitě poraď doma a bylo by fajn se poradit i s dětským lékařem. Zase budu psát z vlastní zkušenosti. Trpívám na křeče v lýtkových svalech. Pomáhá mi, když polykám tabletky hořčíku. Ten si ale můžeš doplňovat i pitím minerálek s hořčíkem a chroupáním oříšků. :-)

  Jak překonat strach a naučit se přemet stranou - hvězdu? Našla jsem ti videa:

  Kamarádi

  Ahoj poradno,
  dneska spím u kamarádky. Znám se s ní od září a její rodiče jsem ještě nepoznala. Viděla jsem jen její mamku. Spím u ní poprvé, ale mám strach, že na mě její rodiče budou mít špatný názor.
  Jak se mám seznámit s jejíma rodiči. Když jsem spala u jiné kamarádky, tak mě to netrápilo, protože její rodiče jsem znala dlouho, ale její kamarádky rodiče vůbec neznám. Mám strašný strach.

  holka, 12 let, 5. února 2021

  Ahoj,
  pokud se budeš chovat slušně, pak určitě uděláš dobrý dojem. Nezapomínej na kouzelná slovíčka – prosím, děkuji, dobré ráno, ...
  Při hře v pokojíčku nekřičte. Nezapomeň se před spaním umýt a vyčistit si zuby.

  Rodiče

  Ahoj Alíku, nevím, jestli mi s tím úplně pomůžeš, ale moc bych chtěla v době koronaviru na dovolenou. Moje mamka vypadá na to, že chce a nechce. Máma se pohádala s přítelem a potřebuje si někde odpočinout nevíš, jak ji přemluvit? Prosím odpověz. Děkuji moc$>

  holka, 10 let, 5. února 2021

  Víš, vztahy dospělých bývají komplikované. Tady můžeš mamince pomoct jedině tak, že ji vyslechneš a budeš si s ní pěkně povídat.
  Na dovolenou zatím nikdo nikam jet nemůže, dokud platí v ČR nouzový stav. O dovolené tedy s maminkou zatím můžete přemýšlet a plánovat, kam v ČR vyrazíte, až nouzový stav skončí.