Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatelky Mari1

  Celkem zodpověděla dotazů: 6898

  Škola

  Ahoj, mám otázku.
  Tento rok půjdu do 9. třídy a potom bych chtěla na nějakou uměleckou střední, protože mě baví kreslit. Tak se chci zeptat, musím před tím chodit do nějakého kroužku nebo se to dá bez toho?

  holka, 14 let, 31. července

  Ahoj,
  účastnit se kroužku určitě není na škodu, zejména pokud ti kroužek pomůže zlepšit se u přijímacích zkoušek a případných talentových zkoušek. Takový kroužek může být při základní škole, při DDM nebo v základní umělecké škole.
  Pokud bude u přijímacích zkoušek i pohovor, tak tam se určitě můžeš zmínit, že si své umělecké schopnosti zdokonaluješ na kroužku. Učím na I. stupni základní školy, tak nevím, zda je v přihlášce prostor pro zmínění, že se takového kroužku účastníš. Ale požádej včas třídního učitele/učitelku. Ti vždy píší na žáky krátký posudek pro střední školu. Určitě by se v posudku zmínka o tomto kroužku nebo nepovinném předmětu mohla a měla objevit.
  Přeji ti hodně úspěchů u přijímacích zkoušek i u případných talentových zkoušek.

  Škola

  Ahoj, zajímalo by mě, jestli může škola něco udělat s tím, když mám o přestávce mobil. Jestli ho může zabavit nebo dát poznámku. Díky.

  kluk, 11 let, 9. června

  Ahoj,
  nebude se ti to líbit, ale může. Školní řád má sestavený každá škola, tam musí být uvedeno, za jakých podmínek smí žák použít mobilní telefon. Najdi si na stránkách své školy, zda není přestupkem proti tomuto řádu používat v učebně o přestávce mobilní zařízení.
  Dostat za přestupek proti ŠŘ poznámku, tak to je velice mírný postih. Hrozí důtka ředitele školy a klidně i snížená známka z chování. Ale záleží na okolnostech – jaké postihy má daná škola nastaveny, zda již byl nějaký kázeňský postih v daném pololetí školního roku žákovi udělen.
  A řešení vyučujících „zabavit“ mobilní telefon? To je z jejich strany dosti odvážné v dnešní době. Předpokládám, že k „zabavení“ dojde při výuce, protože žák s telefonem hodně narušuje výuku. Tehdy někteří učitelé nechají telefon odložit žákem na místo k tomu určenému (uzamykatelná skříňka apod.) a žák si po skončení výuky zařízení opět odnese. Většinou ale, co já vím, stačí žáka upozornit, aby telefon vypnul a uklidil do aktovky. Následuje upozornění, že jde o porušení ŠŘ a při neuposlechnutí půjdou do ředitelny školy... Což pro žáka znamená značné potíže.
  A výraz „zabavení“ – nejedná se ale o skutečné zabavení. To by telefon již vrácen nebyl. A to opravdu učitelé nedělají. Alespoň ne ti, které znám. :-)

  Škola

  Ahoj Alíku,
  Chodím do 7. třídy základní školy. Jelikož máme skoro na každý předmět jiného učitele, tak jsem se chtěl zeptat, zda mě může přesadit učitel do jiné lavice, i když není třídní... Někde jsem četl, že přesazovat může jen třídní učitelka/učitel... Ale někde, že může jakýkoliv! Tak jsem se chtěl ujistit, jak to je...

  Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 2. června

  Asi tě nepotěším, ale přesadit tě může na své vyučovací hodině kterýkoliv vyučující. Zasedací pořádek zavedený třídní učitelkou / třídním učitelem je pouze doporučení pro ostatní vyučující.
  Napsat žákovi na druhém stupni za vyrušování poznámku se mnohdy míjí účinkem, ale přesazení na jiné místo je výrazně rychlejší a efektivnější řešení.

  Pralinka2 dodává: Jiný než třídní učitel tě může přesadit na své hodině, ale na ostatních hodinách zůstává v platnosti zasedací pořádek stanovený třídním učitelem.

  Moje tělo

  Ahoj :D,
  Bojím se že kvůli online výuce moc nevidím. Když se kouknu do dálky ( asi 10m ), tak vidím nějaká čísla nebo písmena rozmazaně. Před online výukou jsem je viděl čitelně. Co mám dělat? A jak se mám starat o oči, aby jsem viděl lépe, když jsem hodně u Počítače?
  Děkuji za odpověď :)

  kluk, 13 let, 8. května

  Ahoj,
  tento problém řeší mnoho žáků i učitelů. Doporučuji ti se co nejdříve objednat k očnímu lékaři. Možná postačí jen nějaké kapky do očí, ale je možné, že budeš potřebovat brýle.

  Škola - učení

  Dobrý den, poradno mám menší dotaz. Chodím do deváté třídy a nedávno mě přijali na střední školu. Je možné, že bych mohl propadnout v deváté, když už jsem přijat na střední školu? Děkuji za zpětnou vazbu :) Daniel

  kluk, 15 let, 13. dubna

  Milý Danieli,
  propadnout můžeš v každém ročníku. Přijetí na střední školu je vždy podmíněno tím, že budeš mít na konci devátého ročníku na vysvědčení za II. pololetí školního roku napsáno „Prospěl“. Proto dělej vše, ať máš na vysvědčení nejhůře hodnocení dostatečné.

  P.S. Poradna je určena dětem do patnácti let. Tobě již patnáct let bylo. Je ti tedy více než patnáct.

  Alíkoviny

  Ahoj, jen mě hrozně zajímá proč je Majdula správcem. Mě připadá že hrozně arogantně reaguje. Nic proti ní jen se chci zeptat.

  Děkuji

  To, že ti v rozpravě kdokoliv z redaktorů napíše připomínky k článku, je zcela normální. K tomu rozprava je. Autorům tam napíšeme, že mají např. vylepšit obrázek, rozčlenit text na odstavce, aby byl přehlednější, atd.
  Od autorů článků se očekává, že se v rozpravě ozvou a především článek podle pokynů opraví.

  Správkyně majdule2000 je skvělá správkyně Alíka. To, že napsala rozmrzelou připomínku po té milé s návrhem úprav, je dáno tím, že se týden nedočkala tvé odpovědi.

  Volný čas

  Dobrý den, mám dotaz. Nějaký ten pátek už se věnuji kreslení, ale nápady mi dochází čím dál víc a víc. Neumím malovat lidi, vílu nebo něco fiktivního bych možná zvládla. Neumím něco napodobit, takže když si například vezmu knihu a chci napodobit kotě v ní, nakonec z toho vznikne pes úplně jiný. Nevíte kde bych se mohla inspirovat nebo nějaký trik či fígl jak něco vymyslet? Děkuji moc.
  J.

  holka, 10 let, 28. února

  Ahoj, zkus hledat výuková videa na YouTube. Nějaké návody jsem ti našla. Když ale budeš hledat sama, najdeš návodů určitě více.
  Kočka:

  Sýkorka:

  Jablko:

  Obličej:

  Postava:

  Škola

  Ahoj, promiňte že sem píšu moc dotazů, ale mám jich opravdu hodně. Tenhle dotaz zní: dělám lezení, ráda si jdu zaběhat, baví mě jízda na kole a taky se doma učím základní cviky gymnastiky. Jenže je trochu problém s hvězdou, už dva roky se ji učím, ale umím ji tak na polovinu. Navíc mě občas, když trénuji dlouho, strašně začne bolet ruka a mám v ní strašnou křeč. Naštěstí teď máme učitelku na tělocvik, která je strašně fajn a znají se s mojí mamkou a tykají si, takže to by nebyl problém, ale já bych se hvězdu ráda naučila. Nevíte nějaký tutoriál, který je rychlý, ale bezpečný při kterém bych se hvězdu naučila? Cítím se trochu trapně, protože i kamarádka, co jí tělák nejde, umí hvězdu, ostatní ji umí perfektně, jenom já ji neumím. ;-(

  holka, 12 let, 1. března

  Ahoj,
  rozumím ti, jak se cítíš. Nikdy jsem hvězdu neuměla. Až v osmé třídě mi nová učitelka tělocviku řekla, že dělám hnězdu špatně. Nikdy mi nikdo neřekl, že musím na zem položit celou dlaň. Já dělala tu chybu, že jsem se snažila hvězdu dělat jen přes prsty. Možná je to i tvůj případ. Zkus se nad tím zamyslet.

  Co se křečí týče, o tom se určitě poraď doma a bylo by fajn se poradit i s dětským lékařem. Zase budu psát z vlastní zkušenosti. Trpívám na křeče v lýtkových svalech. Pomáhá mi, když polykám tabletky hořčíku. Ten si ale můžeš doplňovat i pitím minerálek s hořčíkem a chroupáním oříšků. :-)

  Jak překonat strach a naučit se přemet stranou - hvězdu? Našla jsem ti videa:

  Kamarádi

  Ahoj poradno,
  dneska spím u kamarádky. Znám se s ní od září a její rodiče jsem ještě nepoznala. Viděla jsem jen její mamku. Spím u ní poprvé, ale mám strach, že na mě její rodiče budou mít špatný názor.
  Jak se mám seznámit s jejíma rodiči. Když jsem spala u jiné kamarádky, tak mě to netrápilo, protože její rodiče jsem znala dlouho, ale její kamarádky rodiče vůbec neznám. Mám strašný strach.

  holka, 12 let, 5. února

  Ahoj,
  pokud se budeš chovat slušně, pak určitě uděláš dobrý dojem. Nezapomínej na kouzelná slovíčka – prosím, děkuji, dobré ráno, ...
  Při hře v pokojíčku nekřičte. Nezapomeň se před spaním umýt a vyčistit si zuby.

  Rodiče

  Ahoj Alíku, nevím, jestli mi s tím úplně pomůžeš, ale moc bych chtěla v době koronaviru na dovolenou. Moje mamka vypadá na to, že chce a nechce. Máma se pohádala s přítelem a potřebuje si někde odpočinout nevíš, jak ji přemluvit? Prosím odpověz. Děkuji moc$>

  holka, 10 let, 5. února

  Víš, vztahy dospělých bývají komplikované. Tady můžeš mamince pomoct jedině tak, že ji vyslechneš a budeš si s ní pěkně povídat.
  Na dovolenou zatím nikdo nikam jet nemůže, dokud platí v ČR nouzový stav. O dovolené tedy s maminkou zatím můžete přemýšlet a plánovat, kam v ČR vyrazíte, až nouzový stav skončí.

  Rodiče

  Ahoj Alíku, můžou se mnou bez rodičů kamarádi ze třídy na raft?
  Jeli bychom řeku a nikdo jiný by s námi nejel, šlo by to?

  kluk, 12 let, 1. února

  Ahoj, moc tě nepotěším, ale o tomto u nezletilých rozhodují jejich zákonní zástupci. Pokud ti tedy rodiče (tví zákonní zástupci) dovolí jet s kamarády na raftu, pak je to v pořádku. V každém případě by v tom raftu s vámi měl být někdo plnoletý.

  Rovnátka

  Dobrý den.
  Mam problém s tím, že se mi v dásní u stoliček udělala taková dira, je velká tak 3 mm, zkoušel sel do toho strčit paratko, šlo to, ani to nebolelo, ale zarazilo mě to, nosim rovnátka, možná se to stalo kvůli rovnatkum, nevím co s tim, jestli mam jit k zubařce, poraďte mi prosím.

  kluk, 14 let, 27. ledna

  Ahoj,
  vůbec nepochybuj o nutnosti navštívit s dírou v zubu odborníka. Určitě tě zubní lékař při aplikaci rovnátek poučil, že nesmíš sebemenší problém se zoubky zanedbat.

  Kamarádi

  Dárek

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám málo peněz, nejsem nějaký chamtivý žebrák kdo by potřeboval hodně peněz, ale já mám v tuhle chvíli asi 130 kč. Rodiče mi kapesné dávají 100 kč za měsíc a to mi na všechny věci nestačí (kupovat sama si musím například dárky pro kamarádky a podobně). Jak si mám na něco vydělat? Nechci jenom prosit prosit a prosit. Moc děkuji za radu <3

  holka, 10 let, 14. ledna

  Zdravím tě,
  tolik peněz na měsíc není málo. Zkus místo drahých dárků koupit třeba bavlnky a udělej kamarádům náramky přátelství:

  Nebo zkus květiny z papíru – papírové origami:

  Škola - učení

  On-line výuka

  Ahoj Alíku, Modrá linko a ostatní 😇
  Mám takový dotaz... když píšu on-line test, jsem vždycky bledá a studená i když vím, že jsem se na test pořádně učila. Ale když jsme psali testy normálně ve škole, byla jsem uvolněnější. Nevíš čím by to mohlo být?
  Děkuji, s pozdravem Evka ❤️🍀

  Evka, 12 let, 14. ledna

  Milá Evko,
  distanční výuka a s ní spojená on-line výuka je v současné složité době, kdy nás všechny omazuje covid-19, věc nová a ne všem vyhovuje. Takže tvůj stresový stav je normální.
  Při testech ve škole je ve třídě vyučující, který si většinou přeje, aby žáci uspěli a při práci i trošičku radí. Kolem sedí spolužáci a i ti občas poradí (nebo nenápadně jukneš vedle;-)).
  On-line test je jiný, jsi na jeho vypracování doma sama. Rodiče ne vždy umí nebo chtějí poradit.
  Nevzdávej se, věřím našim lékařům. Určitě nákazu dostanou pod kontrolu a my se všichni s nadšením vrátíme k běžné výuce. Na toto se těší žáci i učitelé.

  Povolání

  Profesionální hráč videoher

  Ahojky poradno,
  mám dotaz do budoucna. Myslíte, že bych mohl být profesionálním hráčem video her? Podle mě mám potenciál, ale klasicky rodičům se to moc nelíbí. Ale podle mě, kdybych se fakt snažil a trénoval, tak bych mohl být klidně i top 100 nejlepších hráčů v ČR. Vím že nemůžete moc prozkoumat moje dovednosti, ale podle mě mi to fakt jde. Jenom potřebuji vědět, jestli se tím mám zabývat. Říká se, že když tě něco baví, tak v tom máš pokračovat nebo tak nějak to je.

  Předem díky za odpověď.

  kluk, 13 let, 13. ledna

  Zdravím tě,
  opravdu je skvělé, že přemýšlíš, čím se budeš živit v dospělosti. Hraní her je především zábava určená k odreagování. Asi se dá přivydělat i hraním her, ale že by tě tato činnost uživila po celý život, to si opravdu nemyslím.
  Na prvním místě měj vzdělání. Až budeš mít vystudovaný nějaký obor (učební obor, střední školu, vysokou školu), pak můžeš zkusit ty hry. Daleko výnosnější je vytváření her.
  Přeji ti hodně úspěchů při studiu.