Odpovědi uživatelky Mari1

Celkem zodpověděla dotazů: 6911

Moje tělo

Ahoj poradno.Pod levým okem se mi udělal takový malý bílí pupínek.Nijak nesvědí,nepálí ani nebolí.Prostě tam je.Chtěla bych se ho zbavit.Nevíte co s tím?? Díky za odpověď.
Ťapka_CZ

holka, 11 let, 15. července

Takto na dálku je obtížné říct, co je to za pupínek a jak se ho zbavit. Poraď se s rodiči. Pokud ti pupínek nejdéle do týdne nezmizí, pak zajdi k lékaři.

Alíkoviny

Milá poradno,
Mám dotaz k vyhlášenému tématu.

  • může v té pohádce být i více postav nebo jen Pepíček a Alík?
  • musí to být jen v boudě Alíka nebo mohou jet někam na dovolenou/výlet?

Předem děkuji za odpověď
Joy Chery :)

Ahoj,
v podmínkách vyhlášeného tématu je, kdo by se v pohádce objevit neměl a proč. Pokud tam nějaké postavy přidáš, tak to určitě nebude vadit. V příběhu můžeš být i ty sám.
V podmínkách je napsáno: „Můžeš si vymyslet příběh, kterak jsi s Alíkem v boudě...., Vymysli, co Alík a hrošík Pepíček dělají na prázdninách..., Jistě tě napadne i jiné téma. :-)“
Určitě tedy můžeš jet Alík s Pepíčkem a kamarády na výlet.
Nezapomeň však, co v pohádce být nesmí: „1/ V pohádce nebude Koalík! (O prázdninách má jiné plány...)“
Tak psaní zdar, těšíme se na krásné příběhy i na ten tvůj. (8:°)

Škola

Ahoj,
Poslední dobou jsem se ve škole dost zhoršila,dřív jsem mívala samé 1 ale teď se to zhoršilo až na 3,4 z písemky, dostala jsem vynadáno od rodičů, protože se prý chovám škaredě k jednomu z učitelů, nenosím úkoly a další pohromy. Ještě jsem zjistila že moje nejlepší kamarádka se bude stěhovat.
Bojím se že se mi chce nějaký učitel pomstít protože jsem nikdy neřekla učitelovi nic zlého. Poradíte mi prosím jak se dostat.

anetka, 8 let, 13. května

Proč si myslíš, že mají učitelé ve zvyku někomu škodit? Věř mi, že toto učitelé nedělají.
Pokud ale máš pocit, že ti ve škole učitel křivdí a hodnotí tě špatně, když ty vše umíš, požádej vedení školy o pomoc. Můžeš také napsat dopis a vhodit jej do schránky důvěry. Tu má každá škola.
V neposlední řadě ti jistě pomohou rodiče, svěř se jim.

Jiné téma

Ahoj chtěla bych se zeptat. Je mi 12 let a toužím po dítěti to už jsme v jednom dotaze zmínila. Ale, nevím co stím fakt hodně bych chtěla mít dítě nevím proč zvládla bych se o něj postarat. Nevíte co stím a jak to nějak nahradit nebo vyřešit?
Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 13. května

Sama píšeš, že jsi již na podobný dotaz odpověď dostala. Nic jiného, než ti již bylo napsáno, ti nikdo neporadí.

Nahradit tuto tvou touhu by jistě možné bylo. Požádej rodiče, aby ti pořídili zvířátku - pejska, kočičku, morčátko... Starání se o zvířátko je také krásné.

Moje tělo

Ahoj, už od prosince mě trápí vlhký kašel celý měsíc jsem byla doma a brala antibiotika ( snad to píšu správně ), a v lednu jsem byla už celkem v pohodě jen jsem měla rýmu, a od konce února mám zase kašel měla jsem další dvoje antibiotika a byla jsem na rentgenu na kterém bylo vše ok ale i tak stále kašlu beru na to denně různé léky ale nepomáhají, krevní testy mi taky vyšly dobře, doktor mě objednal na alergologii ale tam jdu až za 2 týdny. Mohlo by to být i něco jiného než alergie a co?

holka, 13 let, 22. března

Ahoj,
na dálku ti nikdo neporadí, jaká nemoc tě sužuje. K tomu je nutné navštívit lékaře a nechat se jím vyšetřit.

Škola

Ahoj Alík u a spol.
Chtěla bych se zeptat, co mám dělat. Jsem v 7 třídě a všichni se mi smějí, když čtu, protože odmala mám problém vyslovit Ř. Nevíte, jak se ho mohu naučit ještě teď, když mi je 13 a bude 14, naučit ?

holka, 13 let, 6. března

Ahoj,
požádej rodiče, aby s tebou zašli za odborníkem - logopedem.
Ten ti může pomoct s nápravou výslovnosti hlásky Ř. Nápravou řeči mohou projít i dospělí, takže 13 nebo 14 let určitě není pozdě.
Ve tvém věku již, dle mého názoru učitelky I. stupně, není nezbytně nutné, aby tě vyučující vyvolával k hlasitému čtení před třídou. Zajdi za paní učitelkou či panem učitelem a svěř se s tím, že se před třídou stydíš číst a proč se stydíš číst.

Moje tělo - holky

Ahoj,potřebovala bych se zeptat jaký mám typ pleti. Hledala jsem různě, taky jsem si dělala test a dívala na videa na youtube ale řeklo mi to každý jiný výsledek.
Když se umyji tak mám nos sušší. V místech lícních kostí se jemně zaleskne.
S beďary nemám velký problém někde se mi vytvoří. Pory mám na nose nejsou
moc viditelné. Když se odílčím tak pleť je jemně růžová ale za pár vteřin jí mám zase normální. Když si sahnu na pleť tak je jemná a pružná.

Budu ráda za odpověď ☺

holka, 14 let, 3. března

Ahoj,
takto na dálku ti opravdu nikdo nebude umět odpovědět. Požádej maminku, aby tě vzala s sebou, až půjde ke své kosmetičce. Ta ti na tvůj dotaz odpoví. Případně se zkus zeptat i přímo v drogerii, kde prodávají kosmetiku. Tam bývají příjemné a ochotné prodavačky.

Moje tělo - kluci

Chtěl bych se zeptat. Je možné nějakým způsobem se zbavit (vyčistit) skvrnu od spermatu na matraci? Dělám to totiž "s postelí", protože se mi pak nechce utírat sparma, které na mě vyteče, ale když už jsem to dělal tak po 10, tak se tam začal objevovat jakýsi žlutý flek a já nechci, aby ho rodiče viděli. Poraďte!

kluk, 13 let, 3. března

No musíš si uvědomit, že ta matrace bude po čistících pokusech mokrá.
Budeš potřebovat starý ručník, dále si připrav třeba v nějakém lavoru teplou vodu a nějaký čistící prostředek - tekuté mýdlo, tekutý prací prášek, ...
Skvrnu nejprve trošku namoč pomocí ručníku. Pak nanes trošku čistícího neagresivního prostředku. Opět vezmi namočený a vyždímaný ručník a skvrnu vyčisti.
Mokré místo nech přes den odkryté, aby mělo šanci uschnout. Bude-li skvrna večer stále ještě mokrá, pak otoč matraci, ať nespíš na mokrém. Pokud máš válendu, kde není možné matraci otočit, dej si na noc přes matraci třeba deku.
Příště si zkus ulevovat po zakrytí matrace starou dekou, kterou je možné vyprat v pračce.

Menstruace a výtok

Ahoj, trápí mě hnědý výtok. Mám ho docela dlouho, kolem týdnu a docela dost. Ještě nemám měsíčky, tak prosím poraď, jestli to je nemoc nebo je to normalní. Díky předem.

holka, 12 let, 15. listopadu 2018

Ahoj, mohlo by jít o první menstruaci. Tady to ale nezjistíme. Poraď se s maminkou, babičkou, starší sestrou, tetou... Prostě s někým dospělým ve tvém okolí.
Také si zkus přečíst odpovědi na stajné dotazy v poradně v podtématu „Menstruace - výtok“:
www.alik.cz/p/menstruace-a-vytok#dotazy

Rodiče

Ahoj Alíku, pomalu ale jistě se blíží Vánoce. Je mi už 13, tak už asi tři roky pořizuji vánoční dárky své úžasné rodince.
Loni i předloni jsem mámě dala voňavku a letos bych chtěla něco nového, originálního. Nechci jí nic vyrábět, protože věř mi, to mi opravdu nejde.
Prosim, poraď mi třeba nějaký tip či stránku s tipy.
Předem děkuji za tvoji odpověď.

holka 13 let, 14. listopadu 2018

Tento problém řešíme všichni. A opravdu není v našich silách ti hledat internetové stránky s nápady na dárky k Vánocům.
Má to být dárek z lásky od tebe pro tvé nejbližší. Pokud si dárek vyrobíš či vyhledáš ty sama, pak z něj budou mít tví mílí radost.
Pokud je tatínek rybář, pořiď mu něco k doplnění jeho výbavy. Češe se maminka ráda? Kup jí nový pěkný hřeben...
Snaž se a hledej. Zkus třeba Katalog dárků. Můžeš si něco objednat za nasbírané Kačky.

Menstruace a výtok

Je mi 11 a na spodnom prádle som mala takú hnedu tekutinu, je to výtok?

holka, 11 let, 14. listopadu 2018

S největší pravděpodobností půjde o výtok, ale mohlo by jít již o první menstruaci.
Přečti si odpovědi na podobné dotazy v poradně v tématu „Menstruace-výtok“:
www.alik.cz/p/menstruace-a-vytok#dotazy

Moje tělo

Ahoj, jsem druhým dnem nemocná, asi nějaká střevní viroza nebo co. Když se nadechnu pusou, tak mě píchne u levého žebra (samozřejmě normálně se nadechuji nosem, ale jen jsem to zkusila). Ráda bych se zeptat jestli to je normální. Začalo mi to dělat od té doby, co je mi špatně.
Předem děkuji za radu.

holka 13 let, 13. listopadu 2018

Ahoj,
jak už tu bylo mnohokrát napsáno, tak nikdo z nás není lékař. Ale ani lékař by ti neuměl poradit takto na dálku nic jiného, než abys zašla do ordinace a tam se poradila.
Tvé problémy jsou nejspíše spojeny s nemocí, o které se zmiňuješ. Pokud však přetrvává bolest, kterou popisuješ, neváhej a zajdi k lékaři.
Přeji brzké uzdravení.

Škola

Ahoj. Ve škole máme jednoho učitele. Má me na tělocvik. V jeho přítomnosti mi není uplne dobře. Když děláme stojky, drží nás za zadek. Dost divne mluvi. Je takový.... Skoro jako pedofil, ale na trochu starší. Na ty co mají už prsa a zadky. Taky se nás třeba občas tak divne dotkne. A jeho způsob mluvy... třeba mi tekl: Jak ses vyvinula za ten rok a půl co jsme se neviděli? A treba: budeme dělat sebeobranu. Ty budeš Mít držení. Klidně budu tvůj dobrovolník. Můžeš držet me. No, prostě mi nepřijde uplne v pohodě. Co mám dělat?

holka, 13 let, 2. listopadu 2018

Ahoj, toto je závažné obvinění. Rozhodně se se svými pocity svěř doma. Dále bych ti doporučila sepsat problém na papír, který ale nepodepíšeš svým jménem. Tento nepodepsaný dopis pak vhoď do schránky důvěry, kterou má na viditelném a běžně dostupném místě každá základní škola. Pokud se nebojíš obvinění čelit osobně, pak se svěř své třídní učitelce (nebo učiteli), případně jinému vyučujícímu, kterému ve škole důvěřuješ.

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol. Mám takový menší problém, moje srdíčko mě nějak zlobí. Ne každý den, ale když to přijde, tak se mi to stává asi týden. Jde o to, že mám normálně rychlý tep a zničeho nic, když jsem v klidu (i když máme třeba tělocvik) mi začne být o sto šest. Mohla bych říci, že je tak třikrát rychlejší. Je jako srdce feťáka. Udělá se mi špatně a takhle rychle mi buší asi minutu a pak se to uklidní. Ale ještě před tím, než se mi stane tohle, mi to srdíčko nějak přeskočí nebo zachrčí. Občas se mi ve dne stává, že to srdíčko jen zachrčí a jinak se můj tep nezvýší.

Nevíte co by to mohlo být?

Je to životu nebezpečné?

PS.: Byla jsem na kardiologii a doktorka mi nic nezjistila, ani holter a neví, co by to mohlo být.

holka, 14 let, 31. října 2018

Nejsme lékaři, tak ti moc neporadíme. A dokoce by ti asi takto na dálku neporadil ani nejlepší lékař.
To, co popisuješ, může být způsobeno zvýšenoz fyzickou námahou, stresem, ale také nemocí srdíčka. Holtr ti patrně po nějaké době dá lékař znovu. Určitě svému lékaři oznam, když se ti problém objeví znovu. Také by určitě pomohlo, pokud by sis do nějakého sešitu poznačila datum a hodinu, kdy se problém objevil + požádej rodiče, aby ti pravidelně měřili krevní tlak a i tyto naměřené údaje do sešitu zapisuj. A až zase po pár dnech půjdeš na kontrolu, tak tam zápisy ukaž.

Zvířata - pes

Ahoj Alíku. Mám fenku (9 měsíců) z útulku a přivezla jsem si ji, nic neuměla. První co se naučila za povel, bylo sedni a teď, když chci ji naučit třeba otočku, tak to vůbec nejde, protože si automaticky sedne. Vidí pamlsek a hned sedí nebo dává pac bez povelu.
Celkem mě to trápí, protože bych ji chtěla naučit spousty povelů, ale když si furt sedá, tak to moc nejde. A ani mi nepřijde, že by ji to bavilo. Dělá to jen proto, aby dostala jídlo. Už si moc nevím rady. Doufám, že poradíš, děkuju.

holka, 15 let, 30. října 2018

Ahoj, Alík je internetový pejsek, takže ti ze své zkušenosti s výcvikem pejska nepomůže.
Za se be ti mohu říct, že to chce hodně trpělivosti. Neházej hned flintu do žita. Spíš si zkus v knihovně půjčit nějakou knihu o výcviku psů. Další možností je, zajít na nejbližší cvičák a tam se poradit. Také se zkus zeptat známých, kteří mají pejsky. Jistě nějaké rady získáš.
A neboj se, pejsky povely baví. Ale nedělají nic zadarmo. Opravdu jim jde právě o ten pamlsek. Má rada zní, rozděl si pamlsky na menší kousky. Měj je v nějaké kapsičce nebo staré peněžence. Nedrž je volně v ruce. Skvělé je použít při výcviku klikání. Obrň se trpělivostí a netrénuj přes den příliš dlouho v jednom kuse.
Zkus se také podívat na videonávody na internetu. Jeden zajímavý jsem ti vyhledala:

Škola

Ahoj Alíku, ja sedím ve škole s cicou800 a jsme nejBFF. A ona se mnou nechce sedět. Jenže já s nikým nebudu sedět. Pořád ji prosím.

holka, 9 let, 19. října 2018

Ahoj,
poslední slovo v zasedacím pořádku má vyučující.
Pokud smíte sedět v lavici podle sebe, pak se kamarádky zeptej na důvod, proč s tebou nechce být v lavici. Možná chce jen klid při vyučování a pokud je v lavici s tebou, tak má tentenci nedávat pozor. ;-)

Dárky

Ahoj Alíku,
Vymýšlím dárky na Vánoce a absolutně nevím, co mám koupit tátovi. Nemá totiž žádnou zálibu. Prosím poraď mi.

holka 13, 15. října 2018

Zkus něco pěkného tatínkovi vlastnoručně vytvořit - přívěšek, hedvábnou kravatu,...
Návodů je všude mnoho. I zde na Alíkovi najdeš nějaké náměty na vyrábění dárků:
www.alik.cz/a/darky-k-vanocum
www.alik.cz/a/vanocni-tvoreni-venec-z-dekoracni-prize
www.alik.cz/a/videonavod-vyrabime-vanocni-darky-talisman-pro-stesti
www.alik.cz/a/vase-tipy-darek-k-vanocum

Škola - učení

Ahoj Alíku a spol
Chodím do šesté třídy a pořád myslím na to na jakou půjdu střední školu
Ráda bych měla povolání učitelka ale nevím na jaký mám jít obor
Předem děkuji :-)

holka, 12 let, 15. října 2018

Píšeš, že chodíš do šesté třídy. Zatím máš tedy ještě čas si rozmyslet, jaký obor by tě nejvíce zajímal. Nyní se snaž co nejlépe ukončit základní vzdělání. Následně budeš studovat střední školu. Zde by asi bylo nejlepší jít na střední pedagogickou školu, ale uričtě tě na pedagogickou fakultu připraví i gymnázium. Je důležité si rozmyslet, jak staré děti bys jednou ráda učila - malé dětičky na I. stupni ZŠ, starší žáky na II. stupni ZŠ. Až si toto ujasníš a pokud bude tvá volba výuky žáků na II. stupni ZŠ, pak přemýšlej, co ve škole tě nejvíce baví - matematika, historie, tělesná výchova... Podle této záliby by sis měla zvolit předmět, který bys ráda na druhém stupni ZŠ vyučovala. Aprobace většinou bývá dvojí, druhý předmět si následně na fakultě zvolíš podle nabízených dvojic předmětů.

Kamarádi

Dobrý den, moje dlouholetá kamarádka mi asi před hodinou vyznala lásku (je to bisexuálka). Napsala jsem jí, že takové věci není dobré řešit přes internet, ale nevím, jestli to nebyla chyba. Nevím, jak jí mám vysvětlit, že by to nešlo. Jsem heterosexuálka a jsem si tím jistá, nedokážu si představit milostný život s holkou, ale nechci o ní přijít, jsme kamarádky už 10 let. Je pro mně jako moje druhá rodina, díky ní jsem se přestala sebepoškozovat a mám ji vážně ráda, nechci o ni přijít, a také se bojím, že si něco udělá. Asi před rokem se pokusila o sebevraždu, naštěstí jí to nevyšlo... Nechci jí zlomit srdce moc, pro mě znamená, jak jí to mám vysvětlit?

Sharlota 14 let, 27. září 2018

Ahoj,
sejdi se s ní třeba v cukrárně a vše, co jsi tu napsala, jí řekni. Pokud spolu kamarádíte tak dlouho, tak to jistě pochopí. Navíc mohlo jít o omyl a vyznání mohla chtít poslat někomu jinému.
Při osobním rozhovoru si vše vysvětlíte.

Škola

Ahoj alíku, udělala jsem strašnou věc. Ve škole jsme měli odevzdat sešit, a já ho neodevzdal. Mělo to být na známky, nevím, co mám dělat a nechci to říct.

Ahoj,
vyučujícíc na to rozhodně přijde. Zajdi za panem učitelem nebo paní učitelkou a omluv se. Zapomenout může každý, ale počítej i s tím, že nejspíš tak jako tak dostaneš ošklivou známku. Zkus k omluvě dodat, že cvičení napíšeš před vyučujícím na papír znovu. ;-)