Odpovědi uživatele –MM–

Celkem zodpověděl dotazů: 399

Vizitka

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak vlastně funguje počítání uživatelů, kteří navštívili mou vizitku?

Děkuji za odpověď
lékařský

Počítají se jen přihlášení uživatelé a každý je započítaný jen jednou. Při zrušení účtu se neodčítají. Je to takové asi docela nicneříkající číslo. :-)

Kdysi dávno se možná počítali i nepřihlášení, ale tím si nejsem jistý. Potíž s nepřihlášenými návštěvníky Alíka bývá – a tím se jich nechci nijak dotknout – že to velmi často nejsou lidi. :-D

Kdybychom mezi počítané kamarády navštěvující vizitku zahrnuli i archivační roboty (třeba archive.org), vyhledávací roboty (Google, Seznam, Bing atd. se musí nějak dozvědět, jaké texty jsou dostupné ke hledání), spamovací roboty (kterým zkazí vizitka náladu, protože do ní nemůžou nikam vložit nabídku svých léků :->), dosahoval by ten počet nejspíš několika stovek i u nových uživatelů.

Alíkoviny

Ahoj,
teď zjišťuju, že správce Alíka může nahrát více obrázků a napsat více článků než běžný uživatel. :D
Otázkou je, jaké je jejich maximum a jestli vůbec to mají správci Alíka omezené.
A mohly by hodnosti tyto limity i běžným uživatelům zvyšovat?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
nemají žádné omezení, předpokládá se, že budou systém využívat rozumně.

Množství nepoužitých obrázků je omezené hlavně proto, že Alík není fotobanka, není určený na skladování obrázků, které člověk nechce nikde na Alíkovi používat. Pokud obrázky použité jsou, může jich uživatel nahrát klidně tisíce. Každý obrázek schvalují správci, takže je s tím spojena nějaká práce. Jestli má být limit na počet 5, 10, 20, to je skoro jedno, ale někde být musí.

Správci mají limit obrázků uvolněný ze dvou důvodů. Jednak můžou nahrávat do Alíka zajímavé ilustrační fotky jen tak, pro využití ostatními uživateli u článků. Jednak když chtěl Alík před pár lety nahrát do systému nějakou fotku pro svůj článek, vynadalo mu to, že má v systému příliš mnoho nepoužitých obrázků, ať nějaké smaže... konkrétně nějaké z následujících několika desítek tisíc nepoužitých fotek, které se na Alík.cz dostaly při převodu z redakčního systému Mafry. Úplně mu zatuhla stránka a při představě, jak je postupně odmazává, i úsměv na tváři... :-D

Co se týče omezení na počet článků, to existuje z jiného důvodu – zbrzdí autory, kteří jsou příliš horliví, ale nepříliš dobří. Když někdo napíše dvacet špatných článků najednou a redakce mu všechny smaže, je to asi z pohledu všech smutnější stav, než když napíše dva a pak pochopí, že dělá cosi špatně. I pro dobré autory je limit užitečný – nutí je existující dílo dotáhnout do konce (odpovídat na otázky v redakční rozpravě!), pokud chtějí tvořit něco dalšího. Kdybych třeba já jako programátor věděl, že můžu mít rozpracované jen dvě hry najednou, už bych jich měl teď nejspíš spoustu hotových. :->

Krom toho není stanovené maximum článků nijak zvlášť přísná brzda pro tvořivost. Jakmile má článek naplánované vydání, do limitu se už nepočítá, takže při koordinaci s redakcí jde připravit vydávání článků od jednoho autora klidně na několik měsíců dopředu. Nemluvě o tom, že autor si také může předpřipravit budoucí články někde bokem, uložit si je nejprve někam k sobě, než je vloží do Alíka...

Uvažujeme, že by limit na počet nevydaných článků mohl být o kousek vyšší pro ty, komu už vyšly alespoň tři články. Nejspíš by to vedlo k tomu, že by redakce častěji vybírala k vydání články od osvědčených autorů na úkor prvotin... což možná chceme, možná ne. :-)

Obrázek

Ahoj, mám takový návrh. Neplánujete, že byste zavedli psího smajlíka? Jako je ten hroší, tak že by mohl být i psí smajlík. Děkuji a pokuď to zamítnete, vůbec se nebudu zlobit. Hezký den.

Ahoj,
chtěl bych, ale Alík má oproti hrochovi moc složitou hlavu. :-D

Když se zmenší na velikost smajlíku (mívají výšku 21 pixelů), tak nevypadá moc dobře, sotva jde poznat, že to je Alík. Kdybych na něj nanesl podobné stínované smajlíkové efekty, jako mají ostatní zdejší smajlíky, byl by už k nepoznání.

Třeba mě časem něco napadne... nebo kdyby někdo jiný, kdo se vyzná v kreslení na počítači, měl nějaký tip, jak to udělat, může se mi ozvat.

Katalog dárků

Dobrý deň. Chcel by som sa spítať prečo sa v katalogu darčekov už nedá kúpiť hra na Steam „Tricky Towers“. Už dlho si na túto hru šetrím takzvané kačky, a keď som si všimol že sa už nedá kúpiť veľmi ma to zaskočilo.

Ahoj,
koukal jsem, že jich ještě docela dost máme... Tricky Towers jsou zpět! :-D

Chtělo by to nějak vylepšit systém, abychom lépe informovali, jestli je dárek vyprodaný definitivně, nebo jestli se ještě může vrátit. U některých dárků máme úmyslně v katalogu zaneseno méně kusů, než kolik jich reálně máme, u jiných dárků je tento rozdíl neúmyslný... a u mnoha platí, že když nám dojdou zásoby, tak dojdou jednou provždy.

Kačky

Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat, jestli můžeš někomu dávat kačky.
Ahoj.
Díky za odpovědi už předem.

Alík může někomu dávat kačky... ale nerozdává je jen tak pro nic za nic. ;-)

Pravomoci na libovolné úpravy kačkového konta ostatních uživatelů mají Alík, Koalík a zvěrolékaři. Krom toho členové redakce můžou dávat odměny (nebo pokuty) za Alíkoviny a za obrázky.

Koalík dává kačky většinou jako odměnu ve svých soutěžích.
Alík a já dáváme kačky velmi výjimečně. Nemá smysl nás o ně prosit.

Na nástěnce mě matisek005 upozornil, že jsem možná tuto otázku špatně pochopil... jestli jsi to myslel tak, zda můžeš ty jako uživatel posílat kačky jinému uživateli, tak ne, není to možné. Kdyby to šlo, bylo by to hojně zneužívané méně poctivými uživateli, viz moje starší odpověď.

Hry

Ahoj všem :-) dostal jsem jeden nápad.

Ve statistice ledničky by se mohlo zvýraznit tvé jméno aby bylo lepší hledání tvého místa.

Děkuji za odpověd

Přihlášení/Registrace

Ahoj poradno,
Asi od včerejška (2.července) je tu nějak moc nových účtů. Je možné, že účty vlastní jedna osoba?

Předem děkuju za odpověď. :)
Joy Chery

Ahoj Joy Chery,
účtů běžně vzniká několik desítek denně a soudě podle statistik včerejšek nebyl v tomto ohledu nijak výjimečný.

Pokud máš podezření na nevhodné chování, nahlas ho prosím správcům. Ideálně nějak konkrétněji. To, že některé z těch desítek účtů zřídila jedna osoba, je jednak samo o sobě neškodné, jednak to zní jako zadání typu „tak, teď zkuste schválně uhodnout, koho mám na mysli“. :-D

Vizitka

Ahoj,
jak udělal Alík to, že má Alíka v popisu Mám rád?
2i.cz/i/fYaRz

Ahoj,
je na to tajný trik. ;-)

Funguje jen na vizitkách a je to jen dočasná improvizace, takže nebudeme zveřejňovat návod – stejně by to časem přestalo fungovat a pak byste z toho byli víc smutní, než když nevíte, jak to vložit. :-D

V brzké době zavedeme několik nových možností pro většinu míst, do kterých se píšou texty – nasadíme takzvaný Alíkův značkovací jazyk, zkráceně AZJ. Místo hvězdiček pro tučnost a podtržítek pro kurzívu obsahuje AZJ české slovní pokyny zapsané v obyčejných závorkách. Bude existovat velmi široký výběr pokynů na všelijaké formátování a různé speciální funkce...

Koalík už tuto novou syntaxi otestoval ve svém článku o soutěžích a vypadá to použitelně a intuitivně. Ještě zbývá dořešit nějaké otázky ohledně oprávnění (kdo co kdy kde smí používat) a pak tuto novinku nasadíme všude. Rázem půjde vkládat všechno možné i do nástěnek, do diskusí pod Alíkovinami, do dotazů v poradně, do dopisů, asi i do nového chatu (který vznikne během prázdnin).

Zatím vůbec nevíme, jak tuto vymoženost dostaneme do vizitek. :-D
Současné vizitky jsou pozůstatek z roku 2008. Plánujeme nový druh vizitek, takže nevím, jestli se vyplatí řešit AZJ v těch starých vizitkách.

Poradna

Ahoj, čekám na odpověď od 21.6.2019 a je 27.6.2019. Myslela jsem, že by to mělo být do 7 dnů.

Ahoj,
pokud jsi položila dotaz 21. června, tak sedm pracovních dnů uplyne 2. července (tedy po jedenácti dnech, z nichž čtyři nejsou pracovní). V pravidlech je tato lhůta i automaticky spočítaná.

Pokud na odpověď víc pospícháš, můžeš zavolat přímo Modré lince. Pro jistotu upozorňuji, že na dotazy týkající se fyzického zdraví není odborně způsobilá a tazatele většinou odkazuje na lékaře.

Všeobecně

Ahoj!
Proč na Alíkovi můžou být dospělí, když je to internet pro děti?

Ahoj,
protože dospělí jsou bývalé děti. :-D
Přišlo by mi divné říct člověku jen tak ze dne na den „jdi pryč, už jsi starý“.

Nerad někoho bezdůvodně vyháním. Nemyslím si také, že je vhodné komunitu formovat čistě okolo věku. Pokud někoho zajímají hry, chat, nebo cokoliv, co se probírá na nástěnkách... je mi asi jedno, kolik mu je, být tady může, pokud dodrží pravidla. Mým cílem je, aby Alík nabízel ideální a bezpečný prostor pro online život. Baví mě vytvářet věci, které někdo používá... a které se pohodlně používají. Spousta dětských webů má tendenci dětské uživatele podceňovat a spousta ostatních webů naopak přeceňuje dospělé, já se snažím najít nějaké jednoduché optimum, které se zavděčí všem. Vážím si každého spokojeného uživatele.

Baví mě také internetové diskuse o čemkoliv. Věřím, že mohou být poučné a inspirující pro děti i pro dospělé, nezávisle na tom, jestli nějaký příspěvek napsalo dítě nebo dospělák. I my dospělí potřebujeme mnohdy důkladně a trpělivě vysvětlit, v čem se pleteme. Jsme všichni jenom lidi. ;-)

Kdyby byl Alík jen pro děti, pro jak staré děti by byl? Mezi dětmi různého věku jsou mnohem větší rozdíly než mezi skoro-dospělými a staršími dospělými.

Katalog dárků

Proč v katalogu dárku stojí trička a mikiny různě? Chápu, že je tričko XL větší a těžší než S, ale přijde mi to trošku nefér, protože je to jedna a ta samá věc. :)

Ceny jsou určené částečně i podle toho, kolik máme kusů na skladě. Pokud máme něčeho hodně, bývá to levnější, než když toho máme málo.

Zrovna u triček a mikin platí, že těch větších máme méně kusů.
Možná jsou ty rozdíly zbytečně velké... ještě se nad tím zamyslíme znovu koncem prázdnin.

Vizitka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je na Alíkovi styl vizitky winx? Jestli ne, vytvoříte ho?

Ahoj,
myslím, že takový styl zatím neexistuje.

V tuto chvíli zatím nejde vytvářet nové styly. Respektive nějak to jde, ale je to složité a krom toho bychom chtěli stávající druh vizitek časem poslat do důchodu – nejspíš už letos.

Nový druh vizitek bude mít nový druh stylů a pak zase umožníme uživatelům Alíka vytvářet nové styly pro vizitky, nástěnky i stoly v klubovně. ;-)

Soutěže

Kolik dní maximálně musíme čekat na vyhodnocení soutěže?
Je to nějaký určitý čas nebo je to u každé soutěže jinak?

Je to u každé soutěže jinak.

V budoucnu zřejmě předěláme systém soutěží, aby pořádání soutěží bylo méně pracné a aby soutěže mohli vytvářet i partneři Alíka.

Soutěž s Alíkovou boudou bude vyhodnocena v nejbližších dnech. ;-) (8:o)

Jiné téma

Dobrý den,
Nevím, jestli jsem patří tento dotaz, ale nemůžu slyšet váš názor na USA x Írán? Írán sestřelil dron USA. Myslíte si, že bude 3. světová válka?

kluk, 15 let, 20. června

Myslím si, že nebude.

Opravdová otevřená válka mezi státy je tak strašně drahá, rušivá a všeobecně neužitečná věc, že pro nikoho z potenciálních účastníků nemá žádný přínos. Nejspíš ani tehdy, kdyby ji dokázali vyhrát.

Vyplatí se nanejvýš vyhrožovat válkou a tvářit se do jisté míry nevypočitatelně. Pak je sice jisté riziko, že někdo udělá chybu a zmáčkne tlačítko, které mačkat neměl, ale pokud je v sázce stabilita celé světové ekonomiky, tak na ta nebezpečná tlačítka kouká ohromné množství vytřeštěných vlivných očí.

Nejsem zastáncem spikleneckých teorií, ale myslím si, že kdyby se kterýkoliv západní politik rozhodl zbourat současný světový pořádek a vyvolat válečný chaos, dostane facku z míst, odkud by ji nečekal. Chtěli by třeba Amazon, Facebook nebo Google válku? Pokud ne, co by proti ní mohli dělat? Google oficiálně zajišťuje technologické zázemí americkým rozvědkám, někdo z něj musí mít prověrku na přístup ke všem datům... a kdo má data, má moc.

Na druhé straně je Írán, který bývá obvykle v klíčových oblastech přechytračený cizími rozvědkami. Slyšel jsi třeba o viru Stuxnet? Šířil se po celém světě naprosto nenápadně, využíval softwarové chyby, které nikdo jiný nenašel, a zapůsobil aktivně jen tehdy, pokud k počítači byla připojená centrifuga od Siemensu, kterou používal Írán ve svých jaderných zařízeních. Nepůsobil ale tak, že by tu centrifugu rozbil nebo vypnul – to by si výzkumník všiml, že mu něco hází klacky pod nohy. Vir jí občas náhodně pozměnil rychlost točení a navíc podvrhnul zobrazovaná data na monitoru tak, aby změnu obsluha neviděla. Výměna počítačů nepomáhala, protože vir se dokázal schovat do centrifugy a nahrát se z ní zpět. Nikdo z íránských vědátorů netušil, že mají v laboratoři takový důmyslný oblbovák, který jim kazí výzkum. Vir jim vytvářel nevysvětlitelnou záhadu. Jakékoliv pokusy o vývoj jaderných zbraní tím byly několik let úspěšně sabotované.

Ke Stuxnetu se nikdo oficiálně nepřiznal, ale spekuluje se, že ho má na svědomí Izrael. S touto zkušeností, kdybych byl na místě vůdce Íránu, bych se teď docela bál mačkat jakákoliv odpalovací tlačítka. :-D

Soutěže

Ahoj
Nemůžu si u Alíkova vysvedčení vybrat 2000 Kaček. Když si je vyberu tak se to zatrhne červeně. Myslíte že to souvisí s mým počtem Kaček? Nevíte proč?

Opraveno. Díky za upozornění. R^
S počtem kaček to nesouviselo.

Červeně to je nikoliv kvůli tomu, že je to špatně, ale že vybírátko výher, které se používá i u jiných soutěží (pátraček atd.), zobrazuje kačky červeně, slevy žlutě, hry modře, věcné ceny zeleně... uznávám, že to je v tomto případě trochu matoucí... možná bych to podbarvení měl zrušit.

Heslo

Ahoj Alíku, máš přístup k heslům na profilu?
Ahoj.
DÍK.

Ahoj, nikdo nemá přístup k heslům.
Hesla nejsou ve zdejší databázi uložená jako text, ale jen jako taková pečlivě namletá strouhanka z textu. Když se přihlašuješ, udělá se z toho, co zadáváš, také jen strouhanka, která se porovnává se strouhankou z databáze. Pokud se obě strouhanky shodují, jsi to ty. ;-)

Zapomeneš-li heslo, musíš využít zdejší formulář na zapomenuté heslo, kde si můžeš nechat poslat e-mail s tajným odkazem na další formulář, přes který jde nastavit zbrusu nové heslo. Ale to původní heslo už nikdo nezná.

Upozorňuji, že jakákoliv změna hesla způsobuje ukončení všech dosavadních přihlášení. Což může být trochu otravné, pokud jsi třeba trvale přihlášený na tabletu a mobilu a počítači a chceš se přihlásit ještě někde jinde a nepamatuješ si heslo... a nastavením nového hesla skrz formulář na zapomenuté heslo způsobíš, že se musíš všude znovu přihlásit, protože ta dříve přihlášená zařízení jsou přihlášená již neplatným heslem. Ale z bezpečnostních důvodů je to tak nezbytné.

Katalog dárků

Ahoj,
jakou má velikost tričko s Tajným životem mazlíčků?

Správci

Ahoj. Sice to není úplně dotaz, ale slyšela jsem, co se stalo s tou 27-mi letou slečnou. Muselo to být hrozné, sama jsem tohle zažila a vím, jak se asi cítíte. Každopádně je mi to velmi líto, protože zemřít v takhle mladém věku.... Omlouvám se, jestli jsem byla moc vlezlá a ano - vím, že mi do toho vůbec nic není, ale prostě jsem jen chtěla říct..... Upřímnou soustrast.

Děkujeme. $>
Lajka01 byla výjimečná osobnost. Alík na ni nikdy nezapomene.

Alíkoviny

Ahoj :-). Mám dotaz - kdy bude nové vyhlášené téma? Kdy se mění? Předem díky za odpověď ;-)

To bývá různé... záleží na názoru redakce.
Teď v úterý bylo jedno nové téma vyhlášeno. ;-)

Poradna

Ahoj Alíku,
zeptal jsem se na to už před 7 dny a ty jsi mi pořád neodpověděl.
Prosím odpověz.
Dík.

Ne, zeptal ses před pěti dny. Odpověď je v poradně Alík radí dětem garantovaná do sedmi pracovních dní. Sobota a neděle nejsou pracovní dny, takže na dodržení garance teď zbývají ještě čtyři dny.

Odpověď dostaneš, neboj se...