Odpovědi uživatele –MM–

Celkem zodpověděl dotazů: 452

Vizitka - Šablona

Zdravím.
Chci se zeptat za jakou přibližnou dobu bude možné vkládat vlastní styly vizitek.

Řekl bych, že někdy letos. Spíš na podzim.
Zdejší vývoj se posouvá kupředu velmi chaoticky, protože z každého malého nápadu dovedeme vymyslet něco velkého a složitého. :-D

Styly vizitek tak, jak je plánujeme nyní, nebudou jen na vizitky, ale i na nástěnky a stoly v klubovně. Takže si nejprve musíme ujasnit řadu technických detailů, abychom potom nic z této nové generace stylů nemuseli zpětně pracně opravovat či zahazovat. ;-)

Hry

Ahoj, chci se zeptat, zda Alík příjmá p5.js knihovnu (Library), jelikož umím v ní většinu věcí, ale musím se ještě doučit, a jestli ne, tak jaký jazyk je asi nejlehčí na naučení, ve kterém se dají dělat hry, protože mě příjde že p5.js je docela lehký programovací jazyk.

Ahoj,
osobně mám rád čistý JS bez knihoven, ale nevadí mi do Alíka přidat hru, která by nějakou knihovnu využívala. (Pokud bude výsledek fungovat alespoň nějak ve všech prohlížečích.)

Processing (a tedy i p5.js) je pěkná hračka na různé vizualizace. Jsem docela zvědavý, co s tím vytvoříš. ;-)

Poradna

Mohla bych se zeptat? Jste schopní, když někdo píše anonymně do poradny „Alík radí dětem“, tak jestli můžete například přes IP adresu poznat, jaká je její/jeho přezdívka na Alíkovi? Nevím sice, jak byste mohli poznat toho uživatele přes anonymní poradnu, ale ok. Děkuji za odpověď.

Můžeme.

U poradny se píše v pravidlech:
Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.
To neznamená, že přezdívku vůbec nikdo neví. V databázi je uloženo napojení na konkrétní uživatelský účet – díky tomu je možné, že se lidem na úvodní stránce poraden zobrazují jejich vlastní dotazy (a případně i odpovědi na ně). Něco takového by nešlo udělat, kdyby se u dotazu nijak neukládala informace, kdo ho položil.

IP adresy se ukládají také, stejně jako skoro všude na Alíkovi. Dokonce se ukládá i IP adresa odpovídajícího. Správci jakožto důvěryhodné osoby pověřené dohledem nad bezpečností mají k těmto informacím přístup, pokud potřebují něco vyšetřovat.

Do poradny bohužel chodí i dotazy, které si bližší vyšetřování zaslouží. :-(
Třeba když někdo popíše, že se stal obětí trestného činu a/nebo naznačí, že je v ohrožení života, tak mu můžeme pomoct i nějak lépe než prostou internetovou radou. O:-)
Nebo když rozvášněný puberťák místo reálného dotazu popíše nějakou svoji nemravnou fantazii, které se nevyplatí věnovat čas odborníků, tak si tím koleduje o nějaký postih. ]:-)

Vedení Alíka klade na ochranu soukromí uživatelů velký důraz. Proto tady třeba nejsou ani reklamy, které by uživatele šmírovaly a škatulkovaly. Bezpečnost je ale důležitá také.

Z principu vždy existuje někde nějaká hranice mezi bezpečností a ochranou soukromí… a poradna „Alík radí dětem“ ji má zkrátka nastavenou takhle. Pokud někomu zdejší úroveň důvěrnosti nestačí, vždy má i jiné možnosti, kde najít pomoc – může třeba zavolat z telefonní budky přímo Modré lince…

Kačky

Ahoj.
Uděláte někdy v katalogu slevy na věci za kačky? Myslím, že by se to líbilo všem na Alíkovi.
Ahoj.
Děkuji.

Ahoj,
nechci ti moc kazit iluze, ale podobné slevové hrátky většinou pomáhají prodávajícímu, nikoliv tobě jako zákazníkovi. Slevy nevznikají z nějaké dobrosrdečnosti nebo hravosti, patří do repertoáru protřelých obchodnických triků, na kterých většinou prodávající vydělá. ;-)

S cenami dárků tady hýbeme průběžně podle toho, kolik jich máme na skladě a jak si myslíme, že jsou hodnotné. Většinou to jsou drobné korekce. Občas nějakému dárku nastavíme dočasnou slevu, pokud chceme rychleji rozdat poslední kusy, ale žádné rozsáhlejší kampaně nebo velké výprodeje neplánujeme.

Přijde nám spravedlivější, když jsou ceny téměř neměnné – když všichni víte, jak jsou nastavené podmínky, a můžete podle toho v klidu plánovat svá rozhodnutí. Sice pořád hrozí, že vyhlédnutý dárek skončí vyprodaný, ale nikdy se to nestane kvůli slevové hurá-akci, kterou byste třeba mohli přehlédnout. To je fér, ne? O:-)

Z toho, že bychom vás motivovali důsledně hlídat, jestli a kdy jsou jaké slevy, by Alík vlastně žádný přínos neměl. Je fajn, pokud sem chodíte každý den, ale za to už dostáváte těch sto kaček denně, takže akční změny cen (tedy umělé zdražení a pak dočasné snížení ceny) by už ničemu nepomohly.

Krom toho, když v nějakém krátkém období (třeba kolem Vánoc) přijde obzvláště hodně objednávek, má s tím správce Mateas spoustu práce a musí přežít vražedné pohledy slečen na poště. Lepší je, když jsou objednávky hezky rozvrstvené napříč celým rokem, než když všichni čekají na jedno speciální období

Plošnou slevu na libovolný dárek jde buď vyhrát v soutěžích, nebo získat za účtoviny. Také je tu akce Alík větří, kdo si šetří, kde vylosovaný šťastlivec dostává slevu na předem vyznačený dárek. Ale to je asi tak všechno.

Rozumím, že obchodní spekulování je z pohledu zákazníka tak trochu hra a že přemýšlet nad úsporami může být zábavné. My ale bereme kačky vážně. Na hraní tady jsou hry. B-)

Všeobecně

Ahoj,

půjdou někdy přidávat do oblíbených třeba i Alíkoviny, vtipy, hry (možná i včetně převzatých nebo ke stažení), stoly v klubovně nebo soutěže (podobně jako nástěnky a dárky, na které si šetřím, a kamarádi)?

Děkuji

Ahoj,
hry jde oblíbit už dlouho – pak se zobrazují na vizitce a na úvodní straně sekce Hry.

U vtipů a Alíkovin o tom občas přemýšlím, ale domnívám se, že to není zase tak moc potřeba, protože tam nevidím žádnou výhodu pro uživatele. Vtip ani článek se nijak dodatečně nevyvíjí… a většinou bývá snadné ho dodatečně dohledat.

Stoly v klubovně půjdou oblíbit, až bude nová klubovna, do té doby to asi nemá moc smysl, protože stoly průběžně zanikají a obnovit je může jen zakladatel nebo správce stolu.

Soutěží tady neprobíhá tak moc najednou, aby se ti soutěž, která tě zaujala, ztratila v záplavě ostatních. A jakmile soutěž skončí a výhry jsou rozdané, má stejný problém jako vtip a článek… je to najednou jen neměnný útvar, ke kterému není nutné se opakovaně vracet. Co u soutěží chybí, je vyhledávání. To dodělám.

Rozumím, že malá část lidí by oblíbení uvítala i u článků a vtipů a soutěží, ale je tady i dost dětí, které by naopak zmátlo, že tyto věci můžou jednak hodnotit, jednak zařadit mezi oblíbené… na první pohled nemusí být zjevné, co je co. (Tento problém už teď mají hry.)

Až vznikne nový formát vizitek, tak na něj půjde nějak rozumněji lepit různý obsah. Takže sice nepůjde kliknout na hvězdičku u vtipu, ale půjde ho nějak jinak nasdílet světu (kdyby tohle bylo to, co od oblíbení očekáváš).

Všeobecně

Mám další technický dotaz.
Jak jste udělaly, že byl Hroch Pepíček pokaždé na jiné stránce.
Jaký je tam použitý skript?

Na samotné zobrazení hrocha byl použitý podobný skript jako na tu šišku.
To, jestli se přilinkuje do stránky, určoval skript na straně serveru, který zkontroloval, jestli adresa stránky odpovídá adrese v nastavení soutěže pro daný den... a podle toho skript vložil nebo nevložil. Žádná velká věda v tom není.

Přezdívka

Ahoj,
jak to, že někteří uživatelé na Alíku mají napsáno „ani nevím kdy jsem Alíka naposledy navštívila“?
Třeba: www.alik.cz/u/annickaaa

Ahoj,
je to tím, že si autorizovali účet, ale nikdy se potom na Alíka nepřihlásili.
Třeba se ještě někdy přihlásí. ;-)

Nástěnka

Ahoj,

schvalují nástěnky správci ještě před tím, než jsou vůbec vloženy sem na Alíka?

Děkuji

Ahjo, neschvalují.
Ale možná zavedeme něco jako inkubátor pro nástěnky, kterým by nově založené nástěnky musely projít, než se dostanou do běžného seznamu. Zobrazovala by se v odděleném seznamu... a když by v ní nikdo neodpovídal, zanikla by.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jestli jde dát ke článku video, ve kterém nemluvím, ale byl by tam hlas od Google Translate.

Ahoj,
asi to ničemu nevadí. Můžeš tedy použít i strojově generovaný hlas, pokud mu bude dobře rozumět. ;-)

Pošta

Ahoj.
Mohl by Alík zavést na Vánoce, když chci poslat kamarádům na Alíku takové to klišé a musím vypisovat každého, nemohlo by se to dát jako vybírat, komu chceš napsat?

Ahoj,
na minulé verzi Alíka (té od Mafry) to tuším šlo, ale postupně se snižovalo maximální množství adresátů, které jde do kolonky zadat, protože to děti zneužívaly k rozesílání řetězových dopisů a podobných nepěkností.

Celkově je hromadná pošta spíš zdrojem potíží. Velmi snadno a velmi rychle jde udělat spoustu nepořádku...

Možná by šlo zavést speciální formu hromadného svátečního přání. Chvilku před Velikonocemi jsem zvažoval, že bych vyrobil generátor, kterým by si uživatelé mohli vytvořit stránku s přáním s vlastním textem a s rotujícími trojrozměrnými vajíčky (jako byla ta v pátračce) s obrázkem podle svého výběru, ale už bych to tehdy býval nestihl. Třeba to stihnu před příštími Velikonocemi. :-D
Nad tím, jak odkaz na takové přání hromadně rozeslat, jsem nepřemýšlel... ale asi by šlo udělat, že se zkrátka zobrazí nějaké upozornění všem tvým kamarádům „hele, Kralinda35 si vyrobila velikonoční přání, jdi se na něj podívat“, nebo tak něco.

Jiná možnost by byla, že bychom dovolili hromadné rozesílání, ale schvalovali by ho správci. Ale zní to oproti plánu s generátorem přání jako méně zajímavá práce, která by správcům přidělávala práci... takže bych se asi touto cestou nevydal.

Obrázek

Ahoj,
oni už se neschvalují obrázky?
Protože mně přijde, že moje obrázky jsou schválené a strašně rychle.

Jsme jako blesk. Z

Nedávno jsem prošel a dořešil všechny neschválené obrázky nahromaděné za poslední rok a půl, takže správci mají čistý stůl... a to je pak větší chuť, aby pořádek vydržel. ;-)

Všeobecně

Jak se jmenuje skript, pomocí kterého funguje kýchací šiška?

Sice nevím, k čemu ti to bude, ale jmenuje se siska.js. ;-)
Pokud je načtený do stránky, tak všechny elementy s class="ilustrace" upraví na šišku a nastaví reakci na kliknutí (a dotknutí atd.), část toho skriptu řeší i vyřazení animace postavičky Alíka, která je třeba na úvodní straně klubovny – bez toho by to bylo jednodušší.

Je to upravená varianta skriptu, který se stará o čokoládové prvky v pátračkách. Není to moc pěkně napsaný skriptík, část je tam možná i zbytečně (snažil jsem se vyřešit, proč se klik nezachytil v některých mobilech), ale nějak to funguje a to je hlavní. :-)

Samozřejmě ten skript sám o sobě neřeší, na jakých stránkách a kdy se šiška zobrazuje. O tom rozhoduje serverová část – ta při splnění určitých podmínek přilinkuje siska.js kamsi do hlavičky. :-P

Všeobecně

Ahoj,

budete prosím někdy dávat dolů na lištu odkazy „Plány“ nebo „FAQ“? :-)

Ahoj,
nejspíš ne. Stránka s častými dotazy je nyní převážně zastaralá, takže na ní nechceme poutat moc velkou pozornost… :-D (i když teda patička moc pozornosti nevzbuzuje)

Plány nejsou zase tak moc důležité a neaktualizujeme je tak často, aby se vyplatila kratší cesta. :->

Snažím, aby byl web Alíka maximálně svižný, aby uživatelé nemuseli přemýšlet o pěšinkách, kudy se kam co nejrychleji proklikat – aby i cesta, která vede přes jinou stránku, nebyla otravně zdlouhavá. Do plánů i na časté dotazy se dá poměrně rychle dostat přes menu, které je vidět u nápovědy nebo kontaktu…

Nástěnka

Ahoj,

budete někdy dělat možnost odpovědět na zprávy v klubovně, poště a v nástěnkách jako na Faceboku v Messengeru, aby se prostě jen u té zprávy zobrazilo:

„Odpověď pro uživatele XY“

Nebo:

„XY Vám/Tobě odpověděl(a)“

Když uvážím, že nechcete stromové diskuse, tak tohle mi přišlo jako jednoduchý nápad, jak mít možnost provázat příspěvky. Třeba aby šlo u zprávy, kterou píšu, nakliknout zprávy, na které odpovídám a nad zprávou by se zobrazily přezdívky těch uživatelů/uživatelek.

Děkuji

Ahoj,
nejsem si jistý, jestli by takovou funkci zdejší komunita důsledně používala. Pokud by to používala jen půlka lidí, tak to je skoro k ničemu – nedalo by se na to spoléhat. Také by to nejspíš část lidí používala špatně, vyznačila by, že reaguje na něco, na co nereaguje. :-)

Asi to stojí za vyzkoušení, ale dostanu se k tomu později.
Podobnou otázku budu řešit i v nové klubovně – chtěli bychom mít nějaký lepší systém v tom, kdo na co (nebo koho) reaguje.

Poradna

Ahoj,

bude u poradny oznámení (jako u pošty), že byl dotaz zodpovězen? Na tuhle otázku bylo zodpovězeno ještě za starého Alíka, možná něco takového už plánujete, protože oni se tehdy o web nestarali tolik jako vy a proto se na to i nejspíš vykašlali úplně ;-)

Ahoj,
plánujeme obecnější systém na upozorňování na různé věci. Dokonce na mé vývojové verzi webu na mém počítači na mě už rok každý den jednou vyskakuje upozornění, že jsem dostal kačky za navštívení. Je to docela otravné, proto jsem to zatím nikdy nezapnul v ostrém provozu a neměl jsem chuť to dodělat. :-D

Upozornění na zodpovězení dotazu, na načasování vydání článku v Alíkovinách, na načasování vydání vtipu, na udělení trofeje/hodnosti, na výhru v soutěži, na vyřízení objednávky, na zamčení nástěnky, přejmenování nástěnky, na nahlášenou neplechu (pro správce)... to všechno je tak nějak v plánu a zatím odložené. Příští rok to snad doděláme, budeme mít víc času... doufám. ;-)

Deníček

Bude někdy přidán deníček?
Děkuji za odpověď.

Na tuto otázku odpovídám celkem často, většinou záporně, že nebude... na střídačku s všelijak nadějnými odpověďmi.

Nejprve neměl být, protože mi přišlo, že bychom s obnovou starého deníčku, který na Alíkovi byl před květnem 2017, měli hodně práce. Pak jsem došel k závěru, že to zase tak moc práce není a že bychom to někdy vyrobit mohli. Následně jsme si řekli, že tady asi vždy budou důležitější věci na práci než výroba deníčku a že stejně nemáme šanci vyrobit nic chytřejšího, než plánovače/kalendáře, které už mají všichni v telefonech nebo počítačích, a že nechceme sbírat potenciálně citlivá soukromá data dětí jen tak s ohledem na ochranu soukromí. :-|

Přesto jsme plánovali, že vyrobíme něco o dnech v roce. Nějaký jednoduchý přehled, jaká jsou výročí, kteří uživatelé Alíka mají narozeniny, svátek, jaké Alíkoviny se vážou k dotyčnému dni... ale i toto zadání neosobního deníčku je jaksi odložené na později už hodně dlouho. Protože vždy jsou důležitější věci – třeba předělání organizace soutěží, nebo vývoj nové klubovny, nebo nových her.

Nyní zase zvažuji, že osobní deníček vyrobíme. O=
Vyčetl jsem, že existují seriózní psychologické studie zkoumající dlouhodobé zlepšování nálady. Pravidelné odpovídání na určité pozitivní otázky (nebo i jen zamyšlení nad nimi) patří mezi jednoduché triky, které u většiny lidí povzbuzují lepší pocity a spokojenost. Když uvážím, že spousta velkých sociálních sítí brnká lidem na struny, které jim náladu převážně zhoršují a umocňují pocity nespokojenosti, tak se mi hodně líbí představa, že by Alík aktivně vykročil opačným směrem – že by pomocí něčeho, jako je deníček, udržoval své uživatele víc v pohodě. O:-)

Momentálně tedy odpovídám, že cosi jako deníček nejspíš vznikne. Ale samozřejmě nevíme kdy... a nevíme, co to přesně bude. :-D
Skoro určitě to nebude plánovač/kalendář a nebude to ani místo na psaní dlouhých osobních esejí. Takže kdo si pod deníčkem představuje tyto věci, toho zklamu.

Soutěže

Ahoj, mám 2 dotazy.

  1. Proč tu propána pořád někde je ta pšíkající šiška?:D Kvůli nějaké hře?:D
  2. Na mém druhém účtu v soutěži Alík větří kdo si šetří jsem 30 minut dodržela, ale tady na tomhle ne. A tohle je ten účet kde chci vyhrát, protože tam jelikož nesmím, tak nesbírám kačky a i sleva 90% by mi byla k ničemu. Tím pádem si tam ani na nic nešetřím. A dotaz zní: když jsem to tam splnila a tady ne (za podmínek co jsem napsala) počítá mě to, že jsem byla 30min (50 s tím že jsem byla vykopnuta kvůli neaktivitě, ne to pravda? :D, já, jako Adee?

Ahoj,
k šišce se už vyjádřila kvalifikovanější zvířata

Co se týče Alík větří, kdo si šetří, tak ses pod účtem Adee posledního kola zúčastnila. Kdyby ne, tak bys bývala nemohla vyhrát. :->

Už nějakou dobu máme stránku, kde si každý může prohlédnout všechny své soutěžní účasti. Nevypadá úplně ideálně, ještě bych ji rád nějak zpřehlednil… a chtěl bych někdy do účastí zpětně zahrnout i soutěže, které se posílají prostřednictvím dopisů Koalíkovi, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Účasti Alíkova podzimního větření se vytvářejí automaticky vždy o půlnoci mezi nedělí a pondělím pro všechny uživatele, kteří splňují podmínky.

Poradna

Ahoj,

bude někdy možné smazat dotaz před jeho uveřejněním, když si třeba spletu poradnu (možnost přehodit dotaz do správné poradny) nebo najdu dotaz již zodpovězený?

Děkuji

Ahoj,
několik hodin od odeslání máš možnost svůj dotaz upravit. Nemůžeš ho sice úplně smazat, ale můžeš ho velmi výrazně promazat, takovým způsobem, že na něj nejspíš nikdo neodpoví...

O možnosti přesunout dotaz do druhé poradny jsem zatím neuvažoval. Šlo by to v základu poměrně snadno vyrobit, ale musel bych ošetřit, že tuto vlastnost nepůjde zneužít k tomu, aby dospělák položil dotaz v poradně Alík radí dětem. Také v jedné z poraden může člověk vyplňovat zobrazované jméno a v druhé ne, to bych musel též nějak řešit. Všechno by to nějak šlo udělat, ale myslím, že jsou zajímavější a potřebnější věci, které bych tu měl vyrábět. ;-)

Všeobecně

Dobrý den,
mám dotaz, bude někdy přidána na Alíka seznamka? Podle me by to bylo zajímavé. Za odpověď děkuji.

K čemu by nám něco takového bylo? 8-o
Stačí, že musíme likvidovat trapné vtipálky z poradny…

Na hledání kamarádů stačí hledání kamarádů
Hledání jakýchkoliv jiných vztahů představuje většinou bezpečnostní riziko.

Všeobecně

Ahoj Alíku.
Chtěla bych se zeptat jestli se někdy na Alíka vrátí burza, deníček, pohlednice a stará Alíkovská herna a pokud ano bude to vše předělané?
Díky za odpověď.

Ahoj,
asi nemám moc pěkné odpovědi:

  1. Burza nejspíš ne – určitě ne v takové podobě, v jaké byla.
  2. Deníček skoro určitě ne – své soukromé myšlenky by člověk neměl psát na internet a na nějaké připomínání termínů existují lepší aplikace.
  3. Pohlednice určitě ano – jakmile půjde vkládat obrázky do pošty.
  4. Stará herna asi ne – nevím, co je tím myšleno, protože většina starých her přestala fungovat nikoliv kvůli nám, ale kvůli změnám na straně prohlížečů (zanikly Java applety, zanikl Unity player, zaniká postupně i Flash).

Máme plány na nové hry a na různá jiná zlepšení, ale připouštím, že nám to jde pomalu…