Odpovědi uživatele –MM–

Celkem zodpověděl dotazů: 428

Soutěže

Ahoj, kdy asi bude vyhodnocená soutěž To máme mládež?
Anna (Kralinda35)

Ještě někdy tento měsíc.
Buď vyhlásíme vítěze po nazpívání, nebo bez nazpívání.

Mimochodem, kdyby někdo z vás, kdo tuto odpověď čtete, dokázal zajistit nazpívání, ozvěte se, prosím. ;-)
Myslím, že tyto písničkové soutěže jsou docela fajn, chtěli bychom je pořádat častěji, ale najít sbor, který by dokázal nové texty rychle nazpívat, je těžké. Zejména v předvánoční době.

Obrázek

Zablokovaná uživatelka www.alik.cz/u/chlupatavarlata má jako obrázek mě. Mi se to nelíbí. Prosím, moc prosím, dejte ji ho pryč a smazejte ho z Alíka, děkuju moc $>

Konečně vyřešeno!
Pokud si chceš ten obrázek smazat, nyní už to jde, protože není nikde použitý. Každý trvale zablokovaný by měl nyní přijít o obrázek...

Příště si dej prosím pozor, komu všemu dovoluješ obrázek použít. Jakmile prohlásíš, že fotku smí používat všichni, tak se můžou najít i všelijací vtipálci...

Omlouvám se, že vyřešení tak dlouho trvalo. Pověřil jsem tím kolegu, který obrázkovému systému lépe rozumí. Několikrát do měsíce jsem se ho na různých místech osobně ptal, jestli už vyřešil chlupatá varlata... zpravidla můj dotaz budil zvláštní údiv kolemjdoucích, zejména v městské hromadné dopravě. A vlastně i v restauraci. V práci na náš rozhovor také jeden kolega zíral docela nechápavě, tak jsem mu sdělil, že to řeším kvůli veverce, a víc už vědět nepotřeboval. :-)

Vtipy

Ahoj,
vydal jsem vtip a já nevím, jestli se vydal.
Jak to mám zjistit??
Děkuji za odpověď.

Ahoj,
omlouvám se, vkládání vtipů bylo teď od 19:00 rozbité, vtip se neuložil.
Já tušil, že jsem něco před nasazením změn zapomněl prověřit. :->

Teď by to mělo být opravené, zkus prosím vtip vložit znovu.
O vydání vtipu (nebo jeho smazání) rozhoduje redakce. To, že jej pošleš, neznamená, že opravdu vyjde.

Alík - nová podoba

Budou nějaké aktulizace na Alíku v blízké době?

Budou. Průběžně se děje spousta úprav, které běžní uživatelé moc nevidí. Změny nasazujeme několikrát týdně.

Momentálně se vrtáme trošku v soutěžích, dáváme jim nějaký lepší řád, aby nám jejich pořádání nezabíralo tak moc času. Díky chystaným úpravám získáte přístup k archivu svých soutěžních účastí, což asi není nic úžasného, ale my díky těmto změnám získáme lepší přehled pro sponzory (kolik % správně odpovědělo apod.). Také je od tohoto víkendu částečně zautomatizovaná akce Alík větří, kdo si šetří.

Po soutěžích předěláme přihlašovací tabulku, aby byla na samostatné stránce. Následně začneme konečně řešit nějaké příjemnější zobrazování webu v mobilech.

Někdy mezi tím snad možná dokončím novou Šibenici. Mohl bych asi také zpřístupnit další nastavení nástěnek více lidem, ale s tím bych chtěl počkat na dokončení AZJ, na kterém se pracuje. Také bych mohl dodělat převleky, které už mám trošku rozpracované, ale bojím se, že pokud je zavedu dřív do nástěnek než do klubovny, tak tím přizabiju klubovnu ještě víc, než už je. :-D

Jinak plánů je spousta. Času málo. :-(

Katalog dárků

Ahoj.
Proč tu nabízíte hry, které jsou PEGI 18? Na wikipedii jsem četla, že PEGI 18 je pro dospělé.

Ahoj,
podobnou otázku už jsme řešili s redakcí, když jsme přemýšleli, jestli vydat recenzi hry Kingdom Come: Deliverance. Můj pohled je následující:

  1. Některým zdejším dětem už bylo 18 let. :->
  2. Certifikace na věk není zákonné omezení, neznamená, že mladší lidé mají zakázáno takovou hru hrát.
  3. Certifikační agentury většinou postupují podle nějakých kulturních šablon, které vyžadují rodiče, nikoliv podle seriózních vědeckých výzkumů skutečné škodlivosti pro dětskou mysl. Průměrný starostlivý rodič občas chce vědět „je tam moc krve, moc násilí, moc nadávek, moc sexuálního obsahu?“ a certifikace na tohle dává jednoduchou odpověď. Jak s ní kdo naloží, to už není naše starost, my jsme tuto informaci předali.
  4. Žádná z her, které mají věkový limit, nestojí čistě na své dospělosti, není to tedy nějaký druh smyslového potěšení pro dospělé.

V tuto chvíli máme s PEGI 18 v katalogu hru Hellblade, o které už jsem se zmiňoval v jiném dotazu, a Little Nightmares. Obě jsou trochu strašidelné, je to zajímavý zážitek…

Alík - nová podoba

V jakém jazyce jsou naprogramované tyto stránky?

V ASP.NET, přesněji v C#.
Předchozí verze (od Mafry) byla v ASP, přesněji ve VBScriptu.
A úplně první verze (od Silcomu) byla v PHP.

Ani jeden z těch jazyků moc neumím, ale Alíkovi o tom neříkejte. ;-)

Teď se nám povedlo najít chybu, která citelně zpomalovala všechny stránky. Ani jsem netušil, jak rychle může server odpovídat... 8-D

Soutěže

Ahoj, mám dotaz k soutěži alík větří, kdo si šetří.
V klubovně musim strávit 30 minut každý den, nebo stačí jednou týdně?

Jednou týdně.
Ale díky za tip k zamyšlení. :-D

Klubovna

Ahoj,
pokud budu říkat třeba v klubovně, jestli by mi někdo prosím dal odběr na můj YouTube kanál, počítá se to jako reklama a může se to tady na Alíkovi?

Ahoj,
zrovna propagace vlastního YouTube kanálu je výslovně zmíněná v pravidlech, že je dovolená. Samozřejmě ale nesmí být nepřiměřeně častá nebo jinak přehnaně rušivá…

Soutěže - výherci

Ahoj Alíku, vyhrála jsem soutěž o vstupenky na Královnu Kapesku, ale nejdou nám objednat. Jak to mají moje rodiče poslat předem děkuji za odpověď (a prosím rychle)

Ahoj,
pokud ti je méně jak 15 let (což je), tak máš účet rozdělený na dětský a rodičovský podúčet. Každý má svoje heslo. Rodič může upravovat osobní údaje a zadávat poštovní adresy do objednávky, dítě může všechno ostatní.

Pokud tvůj rodič zapomněl heslo, může si nechat vygenerovat nové.

Soutěže

Ahoj, budete mít ještě soutěž Alík větří, kdo si šetří? Protože tam právě píšete: Akce prozatím skončila. Možná se na podzim vrátí. Ale bral bych to znovu, kdybyste to měli opět, kdo šetří na katalogu dárků na nějaký dárek. Děkuji za odpověď.

Skoro určitě bude Alík znovu větřit, nejspíš začne někdy během října a skončí na konci listopadu, před vánoční pátračkou...

Možná trochu upravíme podmínky ale v principu půjde o totéž jako na jaře.

Hry

Jak je ve hře lednička píše, že když se napočítá do nekonečna, tak se odemkne durianový dort, tak se chci zeptat, co je durianový dort?

Dort, ve kterém je durian jako hlavní přísada. :-)

Durian je tropické ovoce, které je chutné, ale strašně moc páchne – tak moc, že v zemích, kde se prodává, bývá zakázáno chodit s ním do hotelů a autobusů. Takže je možná lepší, že lednička zůstává zavřená. :-D

Více informací o durianu se dočteš na Wikipedii.

O vzniku durianového dortu mimochodem vyšla i pohádka, kterou o prázdninách napsal uživatel lékařský.

Všeobecně

Ahoj, chci se zeptat, jestli se ukazují narozeniny i těch kamarádů, kteří kamarádí se mnou a já s nimi ne? Díky za odpověď.

Ahoj,
na úvodní straně Alíka se ukazují upozornění jen na narozeniny těch, koho si ty sám přidáš mezi své kamarády.

Krom toho zde existuje stránka s přehledem kamarádů, kde si můžeš všechny druhy kamarádů seřadit podle narozenin. ;-)

Poradna

Ahoj, můžu se zeptat proč se tu smějí ptát uživatelé pouze pod 15 let? Co když potřebuje pomoct i starší uživatel, ale zná třeba pouze tuto cestu? To mu nikdo neporadí?

Protože je Alík web pro děti.

Otázky od dětí mají potenciál, že sem přes internetové vyhledávače přilákají další děti, které řeší stejné problémy. Otázky od dospělých by sem pravděpodobně přilákaly další dospělé.

Čím větší by bylo povolené věkové rozpětí tazatelů, tím víc otázek by chodilo. Tazatelů by mohlo být třeba třikrát tolik… a samozřejmě odpovídání není zadarmo, odbornost a kvalita mají svoji hodnotu. V tuto chvíli jsem de facto jediným sponzorem poradny já, protože Alík nemá příjmy. Takže pokud se mě ptáš „nechtěl bys platit za poradnu trojnásobek?“, no, nevím, asi ani nechtěl. :-D

Pokud někdo potřebuje radu a nesplňuje podmínky, může se obrátit na spoustu jiných míst, může třeba zavolat přímo Modré lince. Mrzuté podmínky jako „pokud člověk zná jen Alíka“ jdou vymýšlet jakékoliv – co když třeba neumí česky? Měla by poradna fungovat i vícejazyčně a celosvětově? Co si třeba počne důchodkyně z Mongolska, když se nemůže zeptat na Alíkovi? To jí nikdo neporadí? Svět je krutý… :-|

Porušení pravidel

Ahoj, docela mě zajímá, jestli musel někdy Alík něco oznámit na policii, případně z jakého důvodu (četla jsem že může)

Ano, s policií komunikujeme docela často. Buď proto, že si něco vyžádají vyšetřovatelé přímo od nás (mají nějaké vodítko a chtějí víc informací), nebo proto, že jí hlásíme podezřelé chování některých uživatelů.

Dokonce jsem tady pro tento účel zřídil speciální funkci, která seskládá všechny vybrané údaje do jednoho úhledného dokumentu, který stačí jen poslat datovou schránkou... a je během pár minut vyřízeno. B-)

Kačky

Ahoj Alíku, šlo by udělat, aby se kačky daly i koupit?
Díky moc za odpověď.

Ahoj,
jako za skutečně peníze? Ne. Nechceme nikdy zapadnout mezi ty weby, které se snaží parazitovat na dětské důvěřivosti nebo nepozornosti.

Nevylučujeme sice, že někdy ve vzdálenější budoucnosti vznikne možnost zaplatit si za pár korun lepší účet, která zpřístupní třeba něco speciálního ve zdejších hrách (až tu budou lepší hry :-)), ale bude pokud něco podobného vznikne, byla by to jedna společná platba za všechno najednou, žádné ošklivé mikrotransakce nebo loot boxy.

Většina dárků z katalogu jde za peníze koupit i jinde na internetu. Výjimkou jsou nejspíš jen předměty s logem Alíka a propagační předměty k filmům.

Katalog dárků

Dobrý ďeň.
Chcel by som sa spítať prečo hry na steam v katalogu darčekov stoja také nelogické čiastky, napríklad že hra ktorá stojí 15 eur je predávaná za iný počet kačiek ako iná hra ktorá stojí taktiež 15 eur, ale aj iné prípady kde hra za 8 eur stojí viac kačiek ako hra za 15 eur atď.

Tricky Towers - 15 eur = 16 000 kačiek
Screen Cheat - 15 eur = 34 000 kačiek
Epistory - 15 eur = 23 000 kačiek
Star Wars - Knights of the Old Republic - 8,20 eur = 30 000 kačiek
Story About My Uncle - 13 eur = 33 000 kačiek
Worms Revolution - 15 eur = 40 000 kačiek
Forma 8 - 10 eur = 17 000
atď...

Ahoj,
už jsem tuším u starších dotazů zmiňoval, že neexistuje pevný přepočet mezi kačkami a skutečnými penězi, protože trh s dárky je oddělený od ostatních trhů.

Cena je určená nejen tím, za kolik jsme hru pořídili (což bývá nižší cena než běžná), ale i tím, kolik kusů máme a jak velký je o ně zájem. Třeba u Tricky Towers jsme pořídili osm kusů dohromady za 40 $ a u Worms Revolution tři kusy za 10,5 €... takže za jedno Tricky Towers jsme dali o 28 % víc než za Worms Revolution, ale dáváme ho levněji, protože máme víc kusů. Je lepší mít hru alespoň jednou, než nemít ji v katalogu vůbec – to má nějakou hodnotu.

A ještě posledním faktorem pro kačkovou cenu je průměrný dojem, jak pestrý je celkový výběr dárků, protože uživatel Alíka se rozhoduje nejen, co si teď koupí, ale jestli si něco koupí, nebo jestli si počká, až bude mít víc a až bude výběr jiný. Názorněji: jelikož fyzické dárky v tuto chvíli nemůžeme posílat poštou na Slovensko, máš jako slovenský uživatel rozhodování, co si objednáš, určitě jiné, než mají čeští uživatelé... vybíráš z jiného sortimentu, víš, že si nemůžeš objednat třeba Alíkův hrnek, nezahrnuješ ho do své úvahy... a naše úvaha o cenách by měla nějak zahrnout tvoji úvahu. :-)

Značnou část těchto faktorů musíme odhadovat od oka, protože nemáme detailní průzkumy trhu.

Soutěže

Ahoj, jaká je šance, že vyhraju soutěž o Jak vycvičit draka?
Ahoj.
Dík za odpověď.

Ahoj,
šance sice není moc velká, ale někdo z vás to vyhrát musí. :-D
Knížky jsou též k mání v katalogu dárků.

Účastníků je v této soutěži opravdu hodně, podobně, jako bylo v soutěži o batůžek. Je jich mimochodem víc jak patnáctinásobek, než kolik lidí se účastní Dětského činu roku, kde jde vyhrát tablet nebo mobil, pokud čin porotě přijde dostatečně záslužný.

Poradna

Ahoj, na YouTube jsou videa, která docela sprostě uráží vaší poradnu, co si o tom myslíte, nebo nechcete s tím něco dělat? (Pokud nevíte, o co jde zadejte na YT do vyhledávače Alík.cz a uvidíte.)

Ahoj,
víme o nich, nejsme z nich sice nijak zvlášť nadšeni, ale abychom je brali jako urážku a usilovali třeba o jejich smazání... to asi ne. Proč? Co z toho? Jednak to není boj, kterému by se vyplatilo věnovat čas a který by šel jednoznačně vyhrát, jednak do jisté míry respektujeme jejich právo vyjádřit názor. I když je to názor podivný a vyjádřený nepříliš důstojnou formou. :-)

Někomu přijdou leckteré zdejší dotazy vtipné, což samo o sobě není až tak překvapivé. Docela normální také je, že lidi chtějí sdílet cokoliv, co jim přijde zajímavé, za to se na ně nemůžeme hněvat, ne? V mnoha videích je web Alíka spíš zábavná rekvizita než terč nějakého zlomyslného útoku.

Když se nějaká youtubová rošťákovina vysmívá určité otázce, tazatel si to nemusí brát osobně jako útok na sebe, protože je poradna anonymní. Nikdo se nedozví, že byl autorem dotazu. Může nad tím mávnout rukou, nebo se třeba také zasmát (pokud je čemu). Samozřejmě, že některé věci jsou hodně vážné a smát bychom se jim neměli... a pokud se jim někdo veřejně vysmívá, ukazuje tím především svoji nevychovanost, nebo svůj pokleslý vkus. Ani jedno z toho vlastně není náš problém... B-)

Oprávněná obrana z naší strany je, že filtrujeme vtipálky na našem webu – neodpovídáme těm, kdo pokládají dotazy záměrně humorné (většinou spíš docela trapné). Případně občas promažeme staré dotazy, které vypadají až příliš divně. Poradna před rokem 2017 neumožňovala při odpovídání určit, aby odpověď viděl jen sám tazatel, takže pokud chtěl rozčílený Alík náležitě vynadat vtipálkovi, většinou při tom bohužel zveřejnil i ten pokus o vtip. Při převzetí Alíka od Mafry jsme zkrátka zdědili všechno, dobré i špatné kousky, s tím nic moc nenaděláme... je to součást historie.

Jestli se někomu skutečně nelíbí, že na YT jsou o Alíkovi jen samá nepěkná videa, může to změnit tím, že sám natočí nějaké pěkné. ;-)
Kdyby třeba vznikla video-podoba stránky www.alik.cz/o/kde-co-je, to by bylo fajn, za to bychom nejspíš dali i nějakou kačkovou odměnu.

Katalog dárků

Ahoj! Vyhrála jsem v prázdninové soutěži hru Epistory... Zjistila jsem, že hru si musím objednat přes katalog a v katalogu je napsané, že dárek mi bude předán na zadaný steamový účet. Do formuláře se musí zadat označení mého účtu na steamu, ale to právě nevím, co znamená. Má to být přezdívka nebo zadaný e-mail či něco úplně jiného? Předem děkuji za odpověď. Fiska1

Ahoj,
gratuluji k výhře! ;-)

Ta kolonka je určená na přezdívku používanou na Steamu, v naději, že přes ní půjde člověka najít, přidat mezi přátele a poslat mu hru jako steamový dárek. Většinou ale toto hledání moc nefunguje, takže si poštou domlouváme nějakou jinou cestu, jak se uvnitř Steamu spojit. Krom toho u některých her máme Steam klíč (krátký kód na aktivaci hry) a není nutné znát přezdívku vůbec, stačí jen sdělit ten klíč.

Už delší dobu jsem plánoval dvě změny, které jsem nyní nasadil:

  1. Pokud u hry máme Steam klíč, neptáme se na identifikaci na Steamu.
  2. Pokud hru posíláme jako dárek, jsou u formuláře i podrobnější pokyny.

Epistory je ten první případ. Takže nemusíš zadávat nic. ;-)
Teď mě ještě napadá, že by nejspíš šlo v podobných soutěžních případech objednávací krok úplně přeskakovat, když není od výherce žádáno vůbec nic (šlo by vyrobit objednávku automaticky, místo slevového kuponu na 100% slevu). Ale v rámci jednoduchosti pravidel soutěže to asi nechám takto...

Obrázek

Když upravím fotku z Pixabay, můžu ji vydávat jako svou? (filtry, nálepky)

Můžeš. Obrázky na Pixabay jsou šířené pod licencí „public domain“ neboli „volné dílo“, která znamená, že se autor zříká úplně všech autorských práv.