Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele –MM–

  Celkem zodpověděl dotazů: 676

  Burza

  Ahoj, mohu se zeptat, co znamená Burza s dražbami v plánech do budoucna?

  Ahoj,
  upozorňuji předem, že to je možná spíš střednědobý až dlouhodobý plán, nic, co bychom vyráběli teď hned.

  Úplně na počátku stála myšlenka, že občas máme od nějakého dárku poslední kus a ten sedí přiměřeně-předražený v katalogu třeba půl roku, než si ho někdo koupí… a tohle občas se ale děje čím dál častěji, protože se nám docela daří navazovat podobné neplacené spolupráce. Zbavit se úplně posledního kousku – to zní zkrátka vždycky smutně. ;-(:-)

  Jenže když si na ten poslední kousek někdo šetří půl roku a o pár dní ho někdo předběhne, tak to je smutné také. Stránka s výpisem všech dárků je také postupně čím dál delší, protože málo vyprodáváme. Proto by možná bylo lepší, kdyby bylo veřejně oznámené, že něčeho je jeden kus a že to je časově omezená nabídka – že po uplynutí určité lhůty už to nebude. A basta.

  Elegantním řešením je dražba. Alík by oznámil například:

  Pozor, pozor, teď se draží poslední Hřejivá liška, vyvolávací cena je 30 tisíc kaček, máte dva týdny na to, abyste napsali, kolik za ni nabízíte.

  Po uplynutí dvou týdnů by systém vyhodnotil, kdo nabídl nejvíc, a ten by plyšáka získal. Ostatní, kdo nabídli méně, budou sice nejspíš trošku smutní, ale aspoň se dozví hned, že je nějaký jiný vážný zájemce o poslední lišku stejně chtěl předběhnout. Myslíme si, že by to takhle bylo férovější, než je současný stav.

  Dál si pak pohráváme s nápadem, že by možná tím, kdo prodává dražbou své předměty, nemusel být přímo Alík, ale i někdo z uživatelů Alíka. Což by vlastně byla burza – akorát místo dřívějšího modelu, že si děti posílají kdovíkudy navzájem kdovíco za kdovíco, by jako prostředník fungoval Alík a jeho kačky. Prodávající by nesměňoval časopis za časopis, nebo plyšáka za plyšáka, ale dostal by od kupujícího balík kaček na své konto… a za ně by si pak samozřejmě mohl koupit dárek z katalogu nebo předmět z jiné dražby. Tato nová burza by byla přísně hlídaná a regulovaná – správce Alíka (nebo správce burzy?) by určoval, co se smí nabízet a kdy. Dražeb by probíhalo nanejvýš jen pár najednou a člověk, který by chtěl svůj předmět prodat, by ho napřed musel poslat do našeho skladu (takže by se nedozvěděl poštovní adresu kupujícího a kupující by neznal jeho adresu – chráníme osobní údaje ;-)). Pokud by kvalita předmětu neodpovídala popisu v dražbě, správci by dražbu neschválili a nespustili. Alík by tedy do značné míry garantoval, že nikdo nekupuje zajíce v pytli.

  Spoustu podrobností ještě nemáme domyšlených, ale to, co vymyšlené zatím máme, už zní skoro jako plán, ne? ;-)

  Klubovna

  Ahoj poradno,
  od té doby, co mi vaiva dala korunku u stolu Tlačítko, ho čas od času oživuji v nabídce starších stolů. Stejně tak komu bylo včera, ale dnes stůl Tlačítko nevidím v nabídce, jak to?

  Ahoj,
  v nabídce stolů k obnovení jsou ty, které jsi založil, a ty, které moderuješ. Poslední stůl jménem Tlačítko, který zanikl 24. července, založila vaiva a moderovala v okamžiku zániku SHAKIRA007 – ty jej tedy můžou obnovit.

  Soutěže

  Ahoj, chci se zeptat vyplnil jsem tajenku a u třetí mně napíše (neznámá výhra) co s tím mám dělat já už mám vybranou výhru, ale někdo kdo by chtěl. A zajímalo by mě co je to za výhru;-).

  Ahoj,
  odpoledne jsem to opravil. Díky za upozornění všem, kdo se ozvali. ok

  Výhry jsou teď zadávané trošku improvizovaně – jako běžný text, jednotlivé hodnoty jsou oddělené mezerami. Buď je tou hodnotou číslo s procenty (= sleva), nebo samotné číslo (= počet kaček), nebo pomlčkami spojená sekvence slov označující dárek z katalogu, nebo hvězdička (= cokoliv). Ta sekvence slov musí být stejný název, který se používá v adrese dárku (třeba v tomto případě spider-man-velka-moc-velka-odpovednost), takže je bez diakritiky. A mrška autokorekce mi tam diakritiku doplnila. ;-D

  Všeobecně

  Na jakém systému běží Alík?

  Zdravím, sice se jedná o dost nerelevantní otázku, ale skutečně mě zajímá, zda Alík používá apache2 nebo nginx pro svůj webserver.
  Dále mě zajímalo, zda používáte Windows Server nebo Linux (případně jakou verzi).
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  Alík běží na IIS, který je součástí systému Windows Server.

  Redakční systém máme napsaný v jazyku C# a je ušitý na míru našim potřebám. Dalo by se říct, že je to hodně vzdálený příbuzný systému Oris, na kterém jedou weby iDNES.cz, Lidovky.cz, Metro.cz atd.

  Strukturu webu máme vymyšlenu tak, abychom mohli doménu o00o.cz, na které jsou pouze statické soubory (obrázky, stylopisy, JavaScripty, empétrojky), v budoucnu odložit na jiný server. Ten by klidně mohl běžet na Linuxu, vyšlo by to nejspíš levněji. Ale zatím jsme to nemuseli řešit, takže nemáme vyhlédnutou žádnou oblíbenou distribuci, nebo oblíbený webserver.

  Líbilo by se mi mít také nějaký další server bokem na blbnutí s neuronovými sítěmi, ale těm stejně nerozumím, takže ten by měl platformu podle toho, co chce ten, kdo tomu rozumí. :-)

  Katalog dárků

  Dobrý deň,
  rád by som sa opýtal, či budú v katalogu darčekov v budúcnosti nejaké programy ako napríklad: Affinity photo/designer/publisher, Aseprite, Wallpaper Engine atď.
  Všetko sú to veľmi užitočné programy a určite by som ocenil, keby ste ich pridali, pretože niektoré su pre mňa veľmi drahé.
  Za odpoveď dopredu ďakujem.

  Ahoj,
  v katalogu teď máme z oblasti softwaru jen hry distribuované přes Steam. Dostávají se tam třemi způsoby:

  1. Buď nám někdo věnuje pár kopií.
  2. Nebo jde někde nakoupit víc klíčů hodně levně.
  3. Nebo je hra natolik levná a zajímavá, že mi nevadí platit plnou cenu ze své kapsy. (To je třeba případ hry Fish Fillets 2.)

  Jiné postupy distribuce her (GOG, Epic, Apple AppStore apod.) pro nás nejsou moc pohodlné, některé podobnou redistribuci ani neumožňují. A totéž platí i pro programy. Licence programů bývá většinou vázaná přímo na toho, kdo ji platí, a ten by ji správně nejspíš neměl zpřístupňovat dál (i když jde nejspíš ledacos uhádat, je to taková šedá zóna autorských práv). Aby byl takový postup z hlediska práva čistý, museli bychom se dohodnout přímo s výrobcem Affinity na nějakém postupu… to asi není reálné. Ještě nejsme tak velcí, abychom jim mohli nabídnout jakoukoliv pro ně zajímavou spolupráci. :-)

  Nejspíš tě nepotěším ani vyslovením dojmu, že z pohledu ekonomicky aktivního člověka nejsou uvedené programy zase tolik drahé. Pokud máš talent na to, abys Affinity nějak zajímavě využil, tak se ti investice do něj časem vyplatí. Profesionální výtvarníci si i za nepoužitý grafický návrh účtují tzv. skicovné, které může být často i vyšší, než je cena programu Affinity Designer. Nicméně chápu, že z pohledu studenta, který si třeba není jistý, jak bude dobrý a jak se dokáže prosadit, je taková částka nepěkně zastrašující… a že kačková částka by asi strašila méně. Bohužel mě skutečně nenapadá cesta, jak dostat podobné věci do našeho katalogu…

  Kačky

  Dobrý den,
  jak jsem se v 1 dotazu ptala, zda by se mohly převádět kačky. Vy jste mi odpověděli, že ne a že by vznikalo hodně podvodů. Pak jste zmínili sbírání kaček do nástěnky.
  Realizuje se toto už?

  Ahoj,
  zatím ne. Jak jsem již v dubnu psal, je to něco, o čem několik let přemýšlíme. Ale není to ještě zapsané ani v plánech do budoucna. Budeme o tom dál přemýšlet někdy později, až nebudeme mít nic zajímavějšího na práci.

  Nezní to jako něco, co by bylo skutečně potřeba, naopak to má také spoustu rizik, které by bylo nutné předem promyslet (a prodiskutovat se správci). Proto tomu nepřikládáme nijak velkou prioritu.

  Klubovna

  Ahoj,
  proč se v klubovně převádí na klikatelné jen odkazy z Alíka a ne z jiných stránek...?

  Ahoj,
  pokud někdo vloží odkaz na něco nevhodného, tak je menší šance, že si to ostatní nalistují, když si musí adresu překopírovat. Také by ve staré klubovně nejspíš nefungovalo správně omezení odkazů ven z Alíka, které rodič může v nastavení osobních údajů nastavit. Rychlé a snadno proveditelné řešení, pokud mají být prokliknutelné alespoň nějaké důvěryhodné odkazy, bylo tohle. Lepší řešení si počká.

  Soutěže

  Ahoj, mám menší problém... do místa tajenky jsem omylem napsala písmeno R a tím se napsalo i na všechna místa, kde všude to písmenko má být. A ten problém je, že ať dělám, co dělám, tak písmeno R nemůžu smazat.

  Předem děkuju moc za odpověď $>

  Ahoj,
  během dneška jsme nasadili několik oprav tajenkové soutěže v souvislosti s novým skriptem na vyplňování a s podporou písmenka CH.

  Nyní si myslíme, že funguje víceméně bezchybně – alespoň tedy tak, že by měla jít všem nějak vyplnit (a nebo opravit). Vidím, že i tobě se již podařilo vyplněnou tajenku odeslat.

  Pokud ještě někomu něco nefunguje, nechť se prosím ozve sem do poradny.

  Všeobecně

  Ahoj,

  čekal jsem, že tu tenhle dotaz najdu, ale nenašel jsem: jak to, že je na různých místech možno reagovat různými smajlíky? Kupříkladu v nástěnkách je možné volit ze smajlíků 8-o, $>, ok a :-D, u vtipů 8-o?, ok a ko, u her :-c!, 8-o?, ko a ok a v poradně je to ještě zajímavější, neb tam existují kombinační smajlíky: někde ok, ko a :-3$>, ;-)ok, O=ok či :-Dok. Chápu, že správci či ostatní s pravomocemi mohou použité smajlíky vybírat, jen mi vrtá hlavou, proč jsou všude jiní? Co když chce někdo řekněme v nástěnkách ohodnotit příspěvek 8-o? či ohodnotit hru $>? Kdo všechno může ovlivnit, které smajlíky jsou k dispozici?

  Ahoj,

  myslíme si, že na různých místech se hodí různá hodnocení. V případě her nás (jako vývojáře) zajímá, jestli hra někomu nefunguje, nebo jestli jí nepochopil, a vedle toho nás zajímá celkové hodnocení oblíbenosti, ze kterého jde sestavit nějaký žebříček. U vtipů, když nefungují, tak nefungují proto, že jsou nepochopené, nebo že se nelíbí, takže tam hodnocení nefunguje nemá smysl. Hodnocení vtipů umožňuje sestavovat výjezd nejlepších a nejnepochopenějších vtipů, nepotřebujeme rovnat vtipy nejmilejší nebo nejpoučnější. V poradně jsme kdysi dlouho váhali, jaká hodnocení povolit, protože některé dotazy/odpovědi jsou veselejší, ale kdyby u všech dotazů šlo dát vysmátého smajlíka, včetně těch, kde se řeší smrtelně vážné věci, tak to by mohlo působit poněkud necitlivě, proto smí odpovídající určit, co třetí hodnocení znamená.

  Historicky diskusní příspěvky u článků mívají palce nahoru/dolu, ale v nástěnkách jsme se palcům dolu chtěli vyhnout, z obavy, že palce dolů můžou vyvolat příliš bouřlivé emoce. Takže když už existovaly dvě možné sestavy… proč ne třeba dvanáct? :-)
  Diskusní příspěvek může mít teoreticky dvacet jedna různých smajlíkových hodnocení, ale nedáváme je na výběr všechny. Jednak by to bylo docela nepřehledné, jednak předpokládáme, že podobně jako u dotazů v poradně může i v nástěnkách vzniknout teoreticky ošklivý kontext. Máme tu nástěnky o smrti a o nemocech, kde by chechtání působilo poněkud nepatřičně. O sestavě povolených hodnocení rozhoduje buď správce, nebo moderátor (s úrovní práv architekt a vyšší). Může určit, že nechce hodnocení žádná, nebo že chce pomáhavou sestavu, ve které není žádné negativní hodnocení – a komu se něco nelíbí, musí napsat příspěvek. :-)

  Myslíme si, že to takhle funguje docela dobře.

  Poradna

  Ahojky, nechápu to, ale mám jeden nezodpovězený dotaz v poradně Alík radí dětem. Na tom není nic k nechápání, ale je to dotaz, na kterým je napsáno: „pro odborníka“. Jenže když hledám, nevidím, kdo je to odborník. Poradíte mi kdo to je? Hodně mě to zajímá. Přeji krásné dny.

  P. S.. Vždycky, jakmile mi tam naběhne, pro koho dotaz je, tak za den mi tak odpovíte, jenže tady to čeká asi třetí den.

  Ahoj,
  díky za upozornění, tohle nás nenapadlo, odstraníme u nezodpovězených dotazů informaci, komu jsou přiřazené. ok

  Tazatel nepotřebuje vědět, kdy a komu dáváme dotazy k zodpovězení, stejně z toho nejde nic moc odvodit. Rozhodně tu neexistuje žádné pravidlo, že po přiřazení je dotaz další den zodpovězený, to se děje spíš velmi výjimečně. Jestli jsi četla pravidla, tak víš, že na zodpovězení je lhůta sedm pracovních dní.

  Tvůj dotaz má nejspíš přiřazený Pragmatik. Až si na něj najde volný čas, tak ti odpoví…

  Soutěže

  Tajuplná formulace z pravidel DČR

  Hojky všichni, chtěla bych se zeptat co u soutěže Dětský čin roku 2021 znamená toto, nějak jsem to nepochopila ;-D :
  Zpráva musí být odeslána s vědomím rodičů nebo školy nebo ústavu ustaveném za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmového spolku nebo spolku, který účastník soutěže navštěvuje.

  Hojky,
  co je na tom přesně nepochopitelné? O tom, že posíláš příběh (dobře, neříkal bych mu zpráva) do soutěže, musí vědět někoho z uvedených lidí nebo institucí. Myslím, že jako spolek, který účastník navštěvuje, by šlo brát i Alíka, takže to máš splněné. :->

  Při vší úctě k organizátorům mi přijde, že někdy jsou pravidla soutěží nadupaná právnicky znějícími frázemi jen proto, aby působila prestižněji, přestože ty fráze mají mnohdy význam buď velmi obyčejný, nebo žádný. Asi jako když zkušený kouzelník připravuje zázračný lektvar bdělosti, dá do něj nožičku pavouka, tři chlupy z králičí pacičky, pár gramů instantního kafe, výluh z ještěrčího ocásku, to celé zaříká pěti minutami latinských veršů a zalije dvěma deci tekutého DHMO… a výsledkem je prostě kafe.

  Nástěnka

  Zdravím,
  už dlouho jsem si prohlížela své nástěnky, a všechny mě hrozně štvou..
  Buď jsou to nástěnky o nudných tématech (a je tam velmi málo příspěvků), nebo nástěnky, kde vznikly hloupé hádky a tak podobně. A nejspíš mi to hodně zkazilo reputaci po tom všem, co jsem na tomto webu dělala, když jsem měla pidi mozek, no prostě jsem měla, mám pocit, něco kolem deseti let.
  Tak se ptám - Dají se odstranit úplně všechny moje nástěnky?
  Nebo jinak - Dá se odstranit hodně nástěnek najednou?
  Osobně si myslím, že by to asi bylo možné, jenom jakože jestli by to nějak neudělalo nějaké problémy nebo tak něco.
  A jako vždy, předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  nedají. Ani správci Alíka nemají možnost mazat nástěnky hromadně, protože něco takového nikdy nepotřebují. Hele, není trošku bezohledné říct si o smazání stovek příspěvků hromady dalších lidí jen proto, aby sis nekazila reputaci? 8-o

  Souhlasí s tím smazáním všichni ti ostatní lidé? Tobě by přišlo spravedlivé, kdyby někdo část tvých příspěvků ve svých nástěnkách smazal z podobného důvodu? Mně tedy moc ne. Neříkám, že nesmyslné nebo zbytečné nástěnky musí přežívat, ale měl by pro jejich smazání existovat nějaký rozumnější důvod, než že si chceš ze skutečné historie dodatečně vymodelovat inteligentnější historii. :-|

  O přežití či smazání každé nástěnky rozhodují správci – buď správci nástěnek, nebo správci Alíka – a věc posuzují samozřejmě z pohledu, co bude lepší pro všechny uživatele Alíka.

  Na vizitce se ti zobrazuje seznam nástěnek, které moderuješ, nikoliv těch, které jsi založila. Jestli se o některé z nich starat nechceš, moderátorství můžeš předat jiné osobě.

  Obrázek

  Ahoj, proč se mi změnila profilová fotka? Děkuji.

  Ahoj,
  nezměnila se jen tobě, ale všem, kdo neměli nastavený žádný profilový obrázek – všem, kdo měli doposud žlutého smajlíka.

  Připadalo nám už hodně dlouho, že ten výchozí obrázek moc nepasuje do vzhledu Alíka, byl takový moc nudný. Krom toho bývalo trošku matoucí, když měla spousta uživatelů úplně stejný profilový obrázek. Teď o víkendu mě napadlo řešení – použít tlapku a různé její části zabarvit u každého uživatele jinak. ;-)

  Nakonec měníme nejen zabarvení, ale i úhel a styl čáry, dohromady existují více jak tři miliony kombinací, to by mohlo budoucím novým uživatelům stačit. Myslím, že se to docela povedlo, všechny tlapky, co jsem zatím viděl, jsou pěkně alíkovsky pestré…

  Pokud ti tlapka nevyhovuje, můžeš si nastavit jiný obrázek z těch, které jsou nahrané do Alíka… nebo nahrát i nějaký svůj. Nechceme ti nic vnucovat, ale předpokládali jsme, že je uživatelům bez nastaveného obrázku celkem jedno, jaký obrázek mají.

  Nástěnka

  Ahoj, momentálně jsem se po docela dlouhé době podívala do nástěnek a jen mě tak napadlo: když napíšu příspěvek, tak zobrazí se tam ten příspěvek hned jak ho napíšu, nebo až po uplynutí těch 20 minut na úpravu? A kdyby se tam zobrazoval, až uplyne těch 20 minut, tak jaký čas bude uvedený, že jsem ten příspěvek napsala? Ten čas, kdy jsem to napsala a odeslala (dejme tomu třeba v 13:42), nebo tam bude napsaný ten čas, kdy byl k vidění? Díky moc ;-)

  Ahoj,
  zobrazí se hned. Tím je zodpovězené asi všechno. :->
  (Mimochodem, není nijak zvlášť těžké si to vyzkoušet – můžeš poslat příspěvek, otevřít anonymní okno prohlížeče a podívat se, jestli je vidět.)

  Možná by bylo zajímavé mít i režim, kdy se příspěvek nějakou dobu neukazuje, ale to mi zní spíš jako blbinka vhodná pro nějaký ztřeštěný stůl v klubovně. :-)
  Ačkoliv… no, nevím. Budeme nad tím dumat.

  Vizitka

  Nestandardní smajlík na vizitce

  Co to je za smajlíka na vizitce Kateisblack? Je to nějaký skrytý smajlík, nebo se mi jen načetl špatný obrázek? 8-D

  Styl dotyčné vizitky skrývá všechny smajlíky a na jejich místo dostává náhradní obrázek. Autorka textu už nemůže ovlivnit, jak to vypadá – všechny smajlíky se nahrazují za stejný.

  Kdyby to chtěl někdo blíž studovat, konkrétně postupuje takhle:
  .smiley {
    height: 0px;
    width: 0px;
    background: url(smile1.jpg);
    padding: 15px;
  }
  Přeloženo do češtiny: smajlík se smrskne na velikost 0×0 pixelů (takže není vidět), kolem něj se dá ze všech stran vycpávka tlustá 15 pixelů a tomuhle celému prvku se dá na pozadí smile1.jpg, který má rozměry 30×30 pixelů, takže do vyhrazeného místa přesně pasuje.

  Je to sice technicky zajímavý trik, ale nejsme si jistí, jestli se nám líbí. :-)
  V novém typu vizitek (a stylů vizitek) ho nejspíš nebudeme moc tolerovat. Spíš bychom přemýšleli o tom, že by si uživatelé mohli nahrát do webu celou vlastní sadu smajlíků a tu používat všude… ale to by byla třešinka na dortu a my raději vyrábíme větší dort než třešinky.

  Kdysi dávno, když vznikaly stávající styly vizitek, nebyly alíkovské smajlíky ve formátu PNG, ale byly to GIFy. Dneska si většina lidí pod GIFem představí hlavně animovaný obrázek, ale kdysi dávno to byl jediný formát, který spolehlivě podporoval průhlednost – a podporoval ji takovým způsobem, že každý bod byl buď 100% neprůhledný, nebo 100% průhledný, nic mezi (v tom je PNG lepší). Smajlíky ve formátu GIF do některých pozadí moc dobře nezapadaly, ty zdejší byly určené pro světlé pozadí, takže když se zobrazovaly v tmavé vizitce, měly kolem sebe jakési světlé ťuplíky, bylo to takové nehezké. Až teprve v roce 2017 jsem je předělal na PNG, které podporuje plynulejší přechody mezi obrázkem a pozadím. Z toho důvodu částečně chápeme, že se autoři tmavých stylů vizitek snažili standardní smajlíky nějak improvizovaně vyměnit za obrázky, které do nich lépe pasují. Ale tato motivace už je pryč.