Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele –MM–

  Celkem zodpověděl dotazů: 614

  Klubovna

  Ahoj,
  jak to, že jsem cca včera v klubovně viděla uživatele, který má vypnutý účet? Byla to chyba, nebo vážně i přes vypnutý účet můžou uživatelé sedět v klubovně? (Pardon, pokud už se někdo ptal, nic takového jsem nenašla.)

  Díky

  Ahoj,
  teď jsem trošku zmatený, protože pár minut před svým dotazem jsi dala palec nahoru mé odpovědi, kde jsem psal, že i když je uživatel odhlášený, může zůstat viset v klubovně, protože nevíme, jak ho kopnout. Takže… jistě, může být klidně i vypnutý, zapomenutý, smazaný, spojený, natrvalo zablokovaný atd. a pořád může sedět v klubovně.

  Když je účet vypnutý, tak přihlášený zaručeně nikde není, nesleduje, co se v klubovně povídá, jen klubovna neví, že tam má strašidlo. 8=:->
  (Měl bych podotknout, že tu stále existuje i opačný problém, že vizitka někdy neví, že účet už přestal být vypnutý. :-))

  Zkusil jsem teď vylepšit automat, který každou minutu vykopává od stolu neaktivní uživatele kvůli dvaceti minutám nečinnosti, aby kopal i odhlášené účty. Nejsem si jistý, že mi to funguje správně, ale měla by to být částečná záplata problému. Zatím vždycky, když jsem na ten automat sáhl, tak jsem ho strašlivě rozbil, že nekopal vůbec nikoho. ;-D

  Pokud má úprava funguje, tak i nyní pořád platí, že u stolu může sedět účet, který je už offline (klidně i vypnutý), ale nanejvýš jednu minutu.

  Nástěnka

  Ahoj, našel jsem celkem kuriozitu - Ve výjezdu nástěnek se napravo, kde se ukazuje uživatel, který napsal poslední příspěvek, dá prokliknout na vizitku, i když Alíka opustil (zůstane tam odkaz).

  Nemyslím si, že je nezbytně nutné ten odkaz na vizitku všude zrušit.
  Ale budiž, i tady jsem to upravil…

  Klubovna

  Zdravím.
  Je nějaký způsob, jak se dostat k záznamům z klubovny ze svého starého účtu (tj. toho, který jsem spojil do Héfaista)? Pokud jsem se díval dobře, přímo pod odkazem na záznamy nejsou.
  Díky.

  Ahoj,
  už tam jsou, během víkendu jsme zpřístupnili spojeným účtům záznamy v klubovně ze všech účtů, které jsou spojené. Bylo to hodně dlouho v plánu, díky za popohnání. ;-)

  Pošta

  Ahoj,
  mám dotaz na příchod dopisů, kde se nachází tlačítko „dát za rámeček“. Přišel mi uvítací dopis od Alíka a já bych si ho chtěla dát za rámeček. Je tam jen „vyhodit do koše“, ale tohle tam nikde nevidím. Přehlédla jsem to nebo ten první dopis za rámeček dát nejde?

  Ahoj,
  během víkendu jsme dodělali tuto možnost. Musím přiznat, že to bylo zbytečně pracné, protože ten první Alíkův dopis je velmi speciální. Kdybychom tušili, kolik s tím bude patlání, tak se na to vybodneme. :->

  Ale na druhou stranu musím uznat, že je teď fajn, že se čerstvě registrovaní uživatelé seznámí s možností dát dopis za rámeček hned u svého prvního dopisu. ;-)

  Takže díky za inspiraci ke zlepšováku. ok

  Klubovna

  Ahoj,
  jak je teď ta nová modrá barva pro člověka, který je online a zároveň sedí v klubovně, tak jak by vypadal člověk, co sedí v klubovně, ale je offline? Bude normálně bílý nebo to bude taky modrá či úplně jiná barva?
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  když je offline, tak by v klubovně správně sedět neměl, akorát nevíme, jak snadno dodělat, aby ho to vykopnulo. :-D

  To se vyřeší s novou klubovnou. Jelikož je tedy stav [v klubovně+offline] spíš chyba, žádnou speciální barvu jsme pro něj nevyráběli, puntík u jména bude v takovém případě bezbarvý. (V sobotu večer to neplatilo, byl modrý, ale už je to opravené.)

  Klubovna

  Jakou kapacitu má klubovna?

  Ahoj, chtěl bych se zeptat na jednu věc, která se týká klubovny. Jakou kapacitu má celkově klubovna, nebo jeden samostatný stůl?
  Je to trochu zbytečný, ale mě to zajímá...

  Děkuju za případnou odpověď.

  Ahoj,
  odhadoval bych, že kdyby v klubovně sedělo najednou v chatu víc jak dva tisíce lidí, začal by server možná trošku nestíhat.

  Zatím byl rekord 133 lidí najednou v roce 2018. Tehdy sice neseděli všichni u jednoho stolu, ale to je tak nějak jedno. Žádné limity na kapacitu stolu nejsou. Podařilo se již dříve nahnat i víc jak stovku lidí k jednomu stolu, ale byl tam potom docela velký chaos. Půlka lidí tam jen mlčky pozorovala, jak si druhá půlka není schopná o ničem rozumně popovídat, protože jim veškeré pokusy o konverzaci rychle ujedou. :-D

  Katalog dárků

  Přidáte GTA V?

  Ahoj, ráda bych se zeptala zdá by do dárků v sekci Steam hry nemohla přibýt hra GTA V. Děkuji a prosím za odpověď.

  Ahoj,
  chtěla bys v katalogu hru, která je vyloženě simulátorem násilné kriminální činnosti? Asi tě spíš nepotěším. Sice jsem předloni psal, že certifikace pro věk 18+ z našeho pohledu není moc rozhodující, ale Grand Theft Auto je už až moc nevýchovná hra. Některé citlivější rodiče, které považují Alíka za ostrůvek bezpečí pro své ratolesti, by GTA v katalogu dárků mohlo nepříjemně překvapit.

  Na druhou stranu musím přiznat, že jsem sám nadšeným fanouškem starších GTA, jednička a dvojka nebyly ještě úplně 3D, postavička hráče byla sledována z ptačí perspektivy, nepůsobilo to nijak extra násilně. Také se tam sice střílelo a zabíjelo a najíždělo do lidí autem atd., ale ten vrtulníkový úhel pohledu na svět tomu ubíral na realističnosti, mělo to blíž ke simulátoru mravenců než ke skutečnému násilí. Našel jsem celkem fajn videorecenzi dvojky:

  Nerealističnost mi přijde důležitá. Šachy jsou také vlastně válečná násilná hra, kde se navzájem zabíjejí dvě ozbrojené armády, ale jelikož bitva probíhá schematicky na šachovnici, nikdo o pětiletém šachistovi neřekne, že roste pro kriminál. :-D

  Od trojky je GTA už ve 3D pohledu a… je to už jiná hra. Jedničku a dvojku jde mimochodem zadarmo stáhnout přímo z webu herního studia, které je vyrábělo.

  Kdybych si někdy našel stovky hodin volného času, rád bych si zkusil vyrobit webovou předělávku GTA 2. Už před lety jsem si začal sepisovat nějaké nápady k ní…

  Nechci moc zabředávat do otázky, jestli GTA V může nějakým způsobem negativně ovlivnit psychický vývoj dítěte. Předpokládal bych, že ve většině případů spíš ne, ale pokud už člověk má nějaké vrozené předpoklady pro násilí, může mu je násilná hra normalizovat, snadněji si může jeho mozek navyknout, že fyzické napadení vede k nějakému řešení. Ale nehledě na to, jestli je moje naprosto amatérská psychoanalýza herní nebezpečnosti správná, věřím, že část rodičů by to mohla vnímat podobně, možná i hůř…

  Nástěnka

  Ahoj,
  chci se zeptat co je to moderátor u nástěnky, a jaké jsou hodnosti nebo jak to nazvat (např. kulisák)
  Zkoušel jsem hledat v poradně ale našel jsem jen to jaké má nebo časem bude mít pravomoce, ale přímo nic.
  Díky za odpověď
  PS: Ještě taková trošku zbytečná otázka, kdo vymyslel, nebo spíše vyrobil AZJ?
  –MM–? A jde použít i jinde než na Alíkovi (na vlastním webu třeba)?

  Ahoj,
  moderátor u nástěnky zatím v tuto chvíli nic moc dělat nemůže, ale plán jsem zhruba popsal před rokem a půl v jedné nástěnce o vývoji Alíka. Nejsme si moc jistí, že to je dobrý plán, po nasazení do praxe můžou nastávat situace, při kterých nás napadne, že by systém práv moderátorů měl fungovat jinak. Co jsem v tom příspěvku nezmínil je, že vesměs všechna moderátorská práva se budou vztahovat jen na nedávnou činnost, nepůjde zasahovat do dávnější historie.

  Základní úvaha je, že moderátor by neměl mít víc práv, než kolik v nástěnce potřebuje, protože jakýkoliv mocenský přesah je potenciální příčinou sporů, které by musel rozhodovat správce nástěnek nebo správce Alíka. V tuto chvíli fungují nástěnky bez moderátorů a docela mírumilovně, moc často v nich nemažeme, nebývají tam rozbroje na téma autority… a to se s příchodem moderátorů může změnit. Objeví se naschvály a pomsty a poťouchlosti a nedorozumění…

  Předpokládal bych, že ve stoprocentně osobní nástěnce typu „ptejte se mě“ může mít moderátor klidně velká práva (možná i včetně mazání příspěvků), pak ve všelijakých příběhových nástěnkách by měl mít práva dostatečná na nějaké razantní usměrnění příběhu (ale ne nutně mazání), v herních nástěnkách, kde se počítají body, by mělo stačit, že může upravovat záhlaví…

  Co se týče AZJ, vymýšlel jsem ho já, při konzultaci se správci. Naprogramoval ho převážně druhý zvěrolékař podle mého zadání. O licenčních podmínkách pro jeho šíření na jiné weby jsme zatím nepřemýšleli. On je to takový živelný jazyk se spoustou zákoutí, která bychom měli přesněji popsat, kdyby se měl nějak standardizovat a rozšířit mimo Alíka. Zatím nikdo neprojevil vážný zájem.
  (Kdybychom se bývali dohodli s Rexíkem, dostal by se AZJ i tam.)

  Soutěže

  Ahoj,
  jenom bych chtěla upozornit, že na hlavní stránce v sekci soutěží místo „Vyfoťte sněhuláka v akci!“ je napsáno „Vyfoťtce sněhuláka v akci!“
  Také jsem si všimla, že v pravidlech soutěže je napsáno, že můžeme soutěžit do 1. března, ale na hlavní stránce soutěží je jen do 28. února.
  Děkuji moc, Vejunkaaa

  Ahoj,
  obojí opraveno, díky moc za upozornění. ok

  Uzávěrka Akčního sněhuláka je 1. března okamžik před 04:00:00, protože čtvrtou hodinu bereme od začátku letošního roku jako zlom mezi dny. Takže z určitého pohledu to je 1. března… a stránka soutěže to tak doposud brala, zatímco seznam soutěží ne.

  HTML

  Ahoj, zase otravuji, ale jak máte to, že když kliknu na smajlík, vloží se do toho pole? Koukal jsem na zdroják, ale nic jsem nevyčetl...

  Ahoj,
  nějak takhle?

  Zobraz si zdroj této odpovědi, myslím, že je celkem srozumitelný. ;-)

  Na DOM objektu <textarea> jsou kromě value, kde je textová hodnota políčka, ještě k dispozici čísla selectionStart a selectionEnd, tam jsou pořadová čísla znaku, před kterým se nachází začátek a konec výběru. Takže vezmu value, vysekám z ní část před začátkem výběru, přidám přidávaný text, za něj přidám část value za koncem výběru… a to celé nastavím zpátky do value. Pak také začátek a konec výběru nastavím na místo těsně za tím textem, co jsem vložil.

  Kačky

  Ahoj, jak si asi každý mohl všimnout, hodně se tady na Alíkovi řeší, kdo má kolik kaček. Nešel by tedy udělat nějaký seznam (podobný jako je u lednice) a tam by jsi mohl vidět kolik máš kaček oproti ostatním? A taky kolik máš celkovích kaček oproti ostatním?

  Ahoj,
  dost jsme o tom přemýšleli a myslíme si, že by to nebylo moc užitečné. Nám se trošku nelíbí ani ta nástěnka, kde se lidi chlubí, kolik mají kaček. Když si člověk zřídí účet, tak sice dostane poměrně rychle sedm stovek, ale pořád si nejspíš uvědomuje, že desetitisíce jsou daleko. Veřejný žebříček ukazující, že tu máme pár lidí se statisíci kaček, které nikdo nepředběhne a kteří kdykoliv můžou vykoupit ty nejdražší a nejzajímavější dárky, by pravděpodobně nepůsobil povzbudivým dojmem. A kdybychom dělali jen žebříček příjmů třeba za poslední měsíc, tak by na prvních místech byli ti, kdo chodili denně + napsali nějaký článek, pak by na jednom místě byly všichni ostatní, kdo chodili denně… nebyl by to asi moc zajímavý přehled.

  Ale když jsi zmínil, že by to bylo podobné jako Lednička, začal jsem přemýšlet, jestli by taková potrhlá hra s žebříčkem nešla zpestřit tím, že by lidi mohli v nějakém rozmezí zkreslovat a přehánět, respektive přímo i lhát… a asi se v tom skrývá nějaký potrhlý potenciál. ;-)

  Už jsem si tu tedy poznamenal nápad na novou hru (dá-li se to hrou nazvat). Sice v ní nepůjde vůbec o nastřádané množství kaček, ale to nevadí, děkuji moc za inspiraci! ok:-D

  Nástěnka

  Dotaz/prosba na vývojáře:
  Prosím, prosím, šlo by nějakou formou upravit, pokud to jde <posuny stránek> aby šlo kliknout na stránky: POSLEDNÍ eventuálně PRVNÍ. Obdobně jako je PŘEDCHOZÍ/DALŠÍ. O co mi jde, když se chci zapojit do některé z nástěnek, nejprve se podívám na konec a projdu si příspěvky/názory druhých, abych byla v obraze a taky „o co go“.

  Proč? Zajímá mne, co bylo zpočátku jádrem povídání. Ke konci bývají mnohdy témata odchýlena úplně jiným směrem. Nebo vytržená z kontextu. To se zkrátka stává ... to mi samozřejmě nevadí, to se děje nejen na dětských webovkách. A taky mne zajímá prvotní záměr/podnět aktéra k založení. Hm, asi vám to přijde neobvyklé. Ale takto se aspoň vyvaruji, že bych pak napsala něco, co již někdo vyjádřil dříve, aniž bych si toho byla vědoma a patřičného človíčka by se to mohlo třeba dotknout.

  No a právě proto ... no proklikat se po pěti stránkách k poslední stránce, např. až na 148, či více bývá úmorné. Píšete, že jste rádi za podněty k vylepšení. Nu třeba by to uvítalo i vícero přihlašovatelů ... kamarádů/kamarádek. Nebo třeba kdyby šlo udělat nastavení -klik- na konkrétní číslo stránky.

  Děkuji, budu ráda, když se nad tím třeba jen zamyslíte, jestli by to šlo upravit. Vývojářským technikám moc nerozumím, tak se kdyžtak nezlobte, pokud je to neuskutečnitelné.

  Enola ... Přeji hezké prožití posledních dnů v roce 2020.

  Ahoj,
  v nástěnce odkazuje datum založení nástěnky na nejstarší stranu. Od závěru loňského roku vede ze statistiky nástěnky na nejposlednější stranu též odkaz.

  Už dlouho se chystám na nějakou rozumnější úpravu stránkování, ale pořád to odkládám, protože to je něco, co je tady použité všude, takže pokud to začnu řešit, musel bych to nejspíš i úplně dořešit dříve, než začnu měnit jiné věci. A já rád měním průběžně i jiné věci. :-D

  Jinak, vím, že to není ideální rada, ale celý Alík používá docela srozumitelné adresy, kde číslo stránky bývá na konci za posledním lomítkem, takže ruční úpravou adresy jde klidně přeskočit o sto stran dál… ;-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  Všimla jsem se, že když chci vyhledat uživatele, ale jsem třeba v nástěnkách a zapomenu zakliknout „v seznamu uživatelů alíka“, musím poté zaktualizovat celou stránku a znovu napsat jméno, jelikož už nejde znovu zakliknout správný řádek. Má to tak být, má to nějaký význam, nebo je to jen chyba?
  A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by někde nemohlo jít zjistit, kolik je právě online uživatelů, popř. kdyby jsme kromě těch 20, co jdou najít pomocí vyhledávače, mohli vidět i ty ostatní.
  Děkuji za odpověď, Vejunkaaa

  Mělo by to být opravené, díky moc za upozornění. ok

  Už jsem na to párkrát narazil také, ale vždy jsem na to zase rychle zapomněl, protože jsem zrovna řešil něco jiného.

  Nástěnka

  Jen ze zvědavosti: jaký kód v AZJ má tapetování?
  Nebudu zkoušet, díky.

  Žádný. Proč by nějaký měl být? Co si pod tím představuješ? 8-o
  (To jsou jen řečnické otázky, neposílej prosím navazující dotaz. :-D)

  Nástěnka

  Proč se nedá zrušit hodnocení příspěvku?

  Získat od lidí alespoň nějaký názor je občas těžké. Hodně lidí je takových váhavých, že občas napíšou příspěvek a pak ho smažou, když tady tu možnost mají. Chápu, že je nepříjemné, když vás systém nutí vyjádřit nějaký názor tím, že vám dovolí hodnocení jen měnit a nikoliv zcela zrušit... ale díky stejnému nucení mají i vaše příspěvky víc hodnocení, než by bývaly měly bez něj. Domnívám se, že je to takhle lepší. Nejsem si tím vůbec jistý, ale... no, nevím. Možná, že když mě zkusíte dál přemlouvat, tak se vám to povede. :->

  Takovouto odpověď jsem už psal do nástěnek loni v březnu, od té doby mě nikdo dál přemlouvat nezkoušel.

  Je pravda, že když člověk ví, že hodnocení nemůže úplně odvolat, tak to může mít i ten efekt, že raději nehodnotí vůbec. Ale nevím, jestli nad tím takhle někdo skutečně přemýšlí.