Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele –MM–

  Celkem zodpověděl dotazů: 533

  Poradna

  Ahoj,
  Právě takhle koukám na úvodní stránku poradny a jak tak koukám, tak vidím:

  Pokud tě trápí osamělost, váha, neporozumění, trapasy, namlouvání, neúspěchy, kouření nebo něco podobného?

  Vyhlíží mi to docela jako nesmysl 😳

  Asi bych tam spíš napsala:

  Trápí tě osamělost, váha, neporozumění, trapasy, namlouvání, neúspěchy nebo něco podobného?

  Může to někdo změnit?

  Díky,
  Hromádka

  Ahoj,
  máš pravdu, je to nešikovně sestavená věta. Díky za upozornění! ok

  Dohledal jsem, že kdysi dávno byla správně (přesně tak, jak navrhuješ), až někdy v půlce roku 2013 ji někdo vylepšil tak, že nedává moc smysl. Netuším vůbec proč. Spoustu let na to nikdo neupozornil, až letos se to dočká nápravy. :->

  Už tady máme nachystanou opravu, nasadí se v dohledné době. ;-)

  Katalog dárků

  Proč se mění ceny dárků?

  Ahoj. Chtěla jsem se zeptat. Proč měníte v dárcích kačky? Na jeden dárek šetřím a teď jsem klikla a je to o 100 000 kaček víc? Proč to tak je? Děkuji.

  Ahoj,
  ceny můžou mírně kolísat podle toho, kolik máme kusů a jak velký je zájem.

  U žádného z dárků jsme ale neposunuli cenu nikdy o sto tisíc, nanejvýš tak o dvacet a častěji spíš měníme cenu směrem dolu. Zrovna u dárků, na které si šetříš (kde máš vyznačeno, že si šetříš), jsme tuším s cenou nehýbali už mnoho měsíců, takže vlastně nerozumím, o čem mluvíš.

  Můžeš mi to upřesnit do pošty.

  Klubovna

  Nelže cedule, že v klubovně někdo je?

  Ahoj správci a další,
  proč třeba, když jsem na stránce s nástěnkama, tak to ukazuje, že v klubovně někdo je (většinou jeden), ale když se tam kouknu, tak je prázdno. Proč to tak je? Aby to nalákalo lidi do klubovny? (Jako takový clickbait? :D)

  Ahoj,
  třeba tam zrovna někdo seděl a zrovna odešel, těsně jsi ho minula… ;-)
  Hm, dobře, to by mělo napadnout člověka, který si tohoto nesouladu náhodou poprvé všimne. Ale ty už si toho nejspíš všímáš dlouho, tak tušíš, že tam je nějaká kulišárna… a máš pravdu. ok:-D

  Neříkal bych tomu clickbait, protože to není klikací návnada… je to spíš taková docela obyčejná návnada. :-)

  Děje se to jen v určitých případech, kdy v klubovně (skoro) nikdo není, ale měl by být, protože na Alíkovi je v tu chvíli dost lidí online, jen nikdo z nich nesedí v klubovně. Tento záludný trik jsem tam přidal přibližně tři dny poté, co jsem číslo na ceduli začal zobrazovat… a nyní, o třicet měsíců později, jsem přistižen. :->

  Klubovna

  Ahoj, když najedu myší na svojí přezdívku u seznamu uživatelů u stolu, ukáže se mi, že mám 14 let, přitom narozeniny mám až zítra. Když si ale zobrazím svou vizitku, tak tam je napsáno, že mi je 13 let. Děkuji za odpověď.
  Copinka

  Ahoj,
  díky za upozornění. ok

  Upravil jsem chat, aby zobrazoval věk počítaný stejným způsobem, jako se počítá jinde na Alíkovi.

  Sice jsem tím také na devět hodin rozbil klubovnu pro lidi, kteří nemají známý věk, ale vůbec nikdo z nich si nestěžoval, takže bylo všechno v pořádku. :-|

  Vizitka

  Co znamená „bezpečnostní hrozba“?

  Ahoj všem odpovídajícím,
  tohle není dotaz ohledně nějaké zjištěné chyby nebo podobný.

  Dneska jsem si jen tak prohlížela vizitky, klikala skrz poslední navštívené na další a obecně si z neznámého důvodu četla obsahy vizitek. Když jsem ale klikla zase na nějakou přezdívku, tentokrát v kamarádech jako výsledek se mi tam objevilo: Ahoj, já jsem ....(jméno uživatele).... a jsem nebezpečná hrozba. Proto je tento účet zablokovaný.

  Chtěla bych se zeptat, co v takových případech znamená nebezpečná hrozba? Tenhle dotaz není nějak důležitý nebo naléhavý, takže pochopím, když se odpovědi nedočkám.

  Děkuji

  Ahoj,
  jsou to lidi, kteří se dopouštějí činnosti, kterou by mohl někdo považovat za trestnou. Nejčastěji ohrožování mravní výchovy mládeže, s různou mírou závažnosti – u některých je to oplzlá přezdívka, u jiných vyloženě nebezpečné jednání, které musíme řešit s policií (třeba tento člověk skončil zatčený, pokud vím). Účet mají natrvalo zablokovaný, přístupové údaje zničené…

  Občas se nás někdo ptá, proč není takový účet úplně vymazaný – na to je odpověď, že jednak informace o účtu můžou zajímat policejní orgány (mazali bychom důkazy), jednak můžou správci díky nim rizikovou osobu snadněji lapit v případě, že se zkusí vrátit pod jinou přezdívkou.

  To, že se tu rizikové osoby můžou vyskytovat, možná vypadá na první pohled strašidelně, ale je to zkrátka běžná realita internetu. Pokud se tu můžou registrovat nevinné děti, o kterých nic nevíme, můžou se tu registrovat i lidé se špatnými úmysly, kteří jen předstírají, že jsou normální. :-c

  Důležité je, že je včas rozpoznáme a zastavíme. O=
  Máme tu docela vychytané bezpečnostní mechanismy, na rozdíl od většiny velkých sociálních sítí. (To je také mimochodem jeden z důvodů, proč se rizikové osoby snaží vylákat z dětí jiný kontakt, proto to pravidla zakazují.)

  Co se týče pečlivého popisu, jak ses na vizitky bezpečnostních hrozeb s nevhodnými přezdívkami dostala… upravili jsme, aby se už bezpečnostní hrozby neukazovaly ve vyhledávání uživatelů. ;-):-DO:-)

  Vizitka

  E-mail na vizitce

  Ahoj Alíku a spol.
  Proč je tu povolené na svojí vizitku dávat třeba email u nezletilích osob? Není to bezpečnostní mezera? Pokud vím tak je tu zakázáno pouze chtít po někom kontakty mimo Alíka, ale už tu není zakázáno dát sem třeba email na svou vizitku. Takto třeba nějaké dítě může oslovit nějaký predátor mimo Alíka a vy už nemůžete zasáhnout.
  Předem díky za odpověd.

  Ahoj,
  tohle je složitější otázka, na kterou i různí správci mají rozmanité názory. Před pár měsíci bylo dokonce nějaké štěně chvilku zablokované za to, že uvedlo svůj jiný kontakt na vizitce… a to mi tehdy přišlo zvláštní, protože jsem viděl kontakty i u spousty jiných uživatelů, kteří za to blokovaní nebyli. Nakonec máme se správci dohodu, že to teď dovolené asi je.

  Zletilé/nezletilé osoby nerozlišujeme, protože je pravděpodobné, že spousta lidí o svém věku lže, pravidlo zakazující vylákat uživatele pryč platí nezávisle na věku.

  U mnoha internetových služeb je těžké rozlišit, jestli spíš prezentují člověka, nebo jestli jsou spíš kontaktem. Ano, e-mail je jednoznačně kontakt, Skype také, Steam asi též, ale třeba Instagram už nemusí být a YouTube kanál je spíš sebeprezentace, ale i s možností kontaktu, Wattpad a SoundCloud také. Málokterá zahraniční služba má stejné nastavení jako Alík, že účet může mít úplně zakázanou soukromou poštu.

  Z hlediska predátora bude jedno, jestli člověk na vizitku napíše „mám na IG účet blabla“ nebo „napište mi na IG účtu blabla“ – takže pokud povolíme jakkoliv zmínit instagramový účet, už je to teoreticky nebezpečné. Jenže pokud nedovedeme plnohodnotně nahradit u nás na Alíkovi všechny ty cizí služby, přijde mi nešikovné je plošně zakazovat, ostatně prezentace své tvorby je v pravidlech výslovně dovolená. Plošný zákaz by také mohl vést k tomu, že by někteří uživatelé Alíka opustili, což by jednak bylo smutné, jednak by místo Alíka nejspíš začali používat jiné sociální sítě, kde budou více ohrožení (třeba TikTok nebo Facebook).

  Pokud bychom výslovně povolili Instagram a YouTube, ale nikoliv e-mail, tak tím komukoliv, kdo na sebe opravdu chce uvést jiný kontakt a nemá ani jednu z uvedených služeb, de facto řekneme, že si jednu z nich musí založit – a to mi také nepřijde správné.

  Základní problém je tedy hlavně v tom úmyslu, jinými slovy, že by dítě nemělo chtít zveřejňovat na sebe jiný kontakt. Jakmile ho aktivně zveřejnit chce, zřejmě ho nedovedeme účinně zastavit, a jakýkoliv trest může jeho bezpečnostní situaci spíš zhoršit. Majznout přes prsty někoho, kdo loudí kontakty či fotky, je mnohem jednodušší, než naučit ohroženou osobu, aby se neohrožovala zveřejněním čehokoliv, co by zveřejňovat nejspíš neměla. Správci občas píší dopisy komukoliv, kdo o sobě zveřejňuje příliš…

  U nového formátu vizitek počítáme s tím, že bude podporovat speciální součástku na kontakty – tím posuneme tuto bezpečnostní konverzaci o kousek dál. Jednak můžeme uživatelům na správném místě pěkně vysvětlit, proč by kontakt uvádět neměli, jednak můžeme omezit, jak moc budou kontakty veřejné, jednak můžeme později i upravit pravidla, že kontakt nesmí být uváděný jinde než v této speciální součástce.

  Mimochodem, já míval před devíti lety na vizitce odkaz na svoji osobní stránku a dostal jsem díky němu pracovní nabídku, která se dost nelíbila tehdejšímu provozovateli Alíka (= mému zaměstnavateli). :-D

  Klubovna

  Ahoi,
  nemohla by být v poště a klubovně možnost ukázat, že někdo píše?

  Alespoň v klubovně by se dle mého hodila. Nevím, kde by přesně byla, ale dokázala bych si ji představit třeba vlevo u jména. Byla by tam například taková tužtička, které by signalizovala psaní. A třeba nějaký jiný symbol, nebo jinak vypadající tužtička, pokud by mi někdo šeptal.

  I u pošty by byla fajn, třeba kdybych napsala nějakou dlouhou zprávu, ten druhý si ji přečetl a já bych mohla zjistit, jestli to, že už několik desítek minut nepíše, je proto, že sepisuje dlouhou zprávu nebo proto, že neodepisuje vůbec. Předem díky za zvážení :-)

  Ahoj,
  je to v plánu pro novou klubovnu. Respektive pro tu verzi 3, pokud by současná klubovna byla verze 1 a ta předělaná, která vznikne snad někdy letos, verze 2. I když, možná… nevím, nerad plány na verzi 2 nafukuji novými vlastnostmi. Uvidíme. ;-)

  Do staré současné klubovny nejde dodělat skoro nic, je naprogramovaná trošku chaoticky a řeší hodně důmyslně a složitě věci, které se před třinácti lety nedaly vyřešit snadněji, ale dneska už je situace jiná. Kdysi dávno běžel chat tuším z šesti serverů, aby se rozložila zátěž, obnovoval se v průměru každých dvacet sekund (minimum šlo nastavit pět sekund). Doba pokročila, teď běží na jedné mašině, obnovuje se každou sekundu a i když sedí u stolu stovka lidí, tak se to v pohodě stíhá.

  Co se týče pošty, ta je určená spíš pro méně okamžitou komunikaci… nechtěl bych z ní dělat víc chat. Nemyslím si, že by příjemce pošty měl vnímat silnější potřebu, aby rychle odpověděl. Pokud si chceš s někým v reálném čase popovídat, pozvi ho do klubovny. ;-)

  Poradna

  Přetížená Alíkova poradna

  Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně Alíkovy poradny. Asi už týden mi to říká, že je pořád prý "přetížená", tak bych se chtěl zeptat, jestli je to nějaká chyba, nebo tak něco. Jsem Voříšek a mám přes 1000 kaček, takže si myslím, že chyba na mojí straně není. Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  to je zajímavé. Jak to může říkat týden, když jsem tuto funkci vyrobil teprve dneska ve tři v noci? 8-o
  Tohle ti teda moc nevyšlo. :-D
  Upozorňuji, že máme docela nízkou toleranci k tomu, když nám do poradny někdo lže. ]:-)

  Poradna teď skutečně je přetížená. Není to chyba. Během víkendu přišlo víc dotazů, než za celou půlku loňského června. Až někdo odpoví na část nyní položených dotazů, tak půjdou pokládat další, to je prosté. Jestli to potrvá den, dva, týden, to nevím, záleží na kapacitách odpovídajících.

  Pokud je někdo bytostně přesvědčený, že by žádný limit na počet dotazů neměl existovat, chytil bych ho za slovo za peněženku. :-D

  Soutěže

  Zdravím, podle čeho tento web rozděluje kačky za Tučňáčí tajenky?

  Když jsem se totiž mé kamarádky ptala, zda dostala za toto (tedy druhé) kolo více kaček, než za to minulé, jako já, její odpověď mě zarazila. Prý dostala jen 200 kaček, stejně jako v kole prvním, zatímco já jsem za toto kolo získala 240 kaček, neboli o 40 kaček více, než minile. Proč tomu tak je? Je to snad nějaká chyba, nebo se jedná o věc, která má své opodstatnění, které nám, jakožto běžným uživatelům, není známo? Pokud má tato věc nějaké odůvodnění, tak se ptám, jaké?

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Ahoj,
  soutěže dávají různě vysoké odměny podle dosažené hodnosti.

  V Tučňáčích tajenkách byla chyba, že se hodnosti nezohledňovaly. Všiml jsem si toho, když jedno štěně den po registraci položilo dotaz v poradně, což by nemělo být možné, protože štěňatům se v soutěžích dávají záměrně nižší odměny, aby se jim nezkrátilo několikadenní štěněcí mládí. :-)

  Tuto chybu jsme včera v noci opravili, teď se přidělují kačky správně. (Dodatečně srovnávat odměny zpětně za první dva týdny soutěže nebudeme.)

  Měl bych asi někdy popsat, jak přesně to funguje. Existuje nějaká základní výše odměny (většinou bývá 200), pak platí, že:

  • štěně dostává 40 % (ale nikdy víc jak 95),
  • voříšek dostává 80 %,
  • junior dostává 150 %,
  • šampion dostává 120 %,
  • super šampion dostává 110 %,
  • veterán (a vyšší) dostává 100 %.

  Navíc se to tuším ještě zaokrouhluje na násobek pěti.

  Ta procenta se zdají na první pohled nahodilá, ale stojí za nimi poměrně složitá analýza toho, jak tady lidé spoří, a přesné propočty, kolik kaček by mělo jít vydělat za různě dlouhá období.

  Časem nějak zařídíme, že bude u všech soutěží zobrazeno předem, kolik kaček člověk dostane za (správnou) účast.

  Přihlášení/Registrace

  Nejde se přihlásit na mobilu

  Ahoj,

  nejde mi se přihlásit na Alíka na telefonu( jde mi jen na počítači). I když zadávám správné heslo a vše dobře, ale stejně. díky za odpovědi a přeji hezký den...

  Už by to mohlo být snad opravené. ;-)
  Tedy, pokud jsem odhadnul správně příčinu všech podobných stížností (nebyl jsi jediný).

  Je to jedna z těch závad, které by logicky neměly existovat, výrobce prohlížeče o ní ví už mnoho let… a neřeší ji. Projevuje se jen někdy a jen někomu, aby život webových vývojářů byl o chlup zajímavější. :-D

  Odhlášení z Alíka

  Ahoj, moc se omlouvám za nevhodné chování v klubovně tady v Alíkovi, ale co už 😌 ... chci pouze oznámit, že zde za pár dní končím... založila jsem si na instagramu účet pro dívky, kde odpovídám na dotazy, funguje to už 2 týdny a cca 4 500 sledujících

  Jéje, už zase končíš? Tak sbohem na shledanou! ;-D

  Koukám, že máš v druhé poradně nějaký nezodpovězený dotaz. Ten tedy asi můžeme smazat…? Když ses už sama stala odborníkem a cítíš se i bez dokončeného základního vzdělání schopná odpovědně řešit trápení ostatních dívek, tak jistě znáš i odpověď na to své. ;-)
  (Neboj, dotaz nesmažeme. O:-))

  Z toho Instagramu si nic nedělej, 4500 sledujících není zase tak málo, každý nějak začínal. B-)

  Mimochodem, já bych do systémů vlastněných Facebookem nenapsal nikdy nic důvěrného – jejich byznys model je založený na tom, že jakékoliv komerčně zajímavé zařazení, které o tobě vědí, prodávají nejvyšší nabídce. Všelijaké psychické potíže vyhodnocují také. Ale chápu, že běžní uživatelé nevnímají, že mají nějaké soukromí a že by si ho měli střežit, takže poradna na Instagramu může být úspěšná (a výdělečná pro Facebook).

  Ať budeš působit kdekoliv jakkoliv, nechť se ti daří. $>

  Poradna

  Jaký je nejhloupější technický dotaz, na který jste kdy odpovídaly?
  Docela by mě to zajímalo, protože jsem si přečetl nějaké technické dotazy a všechny mi připadají smysluplné ani jeden nevypadá hloupě.

  Můžeme u dotazů zaškrtnout, že nemají být veřejné. Takže na hloupé dotazy většinou existuje neveřejná odpověď a svět se o nich ani nedozví.

  Jinak si nemyslím, že nám chodí opravdu nějaké hloupé technické dotazy. Můžou být někdy zbytečné, ale všechno čteme a nad vším přemýšlíme. Ať se nikdo nebojí nám napsat! V nejhorším případě mu odpovíme neveřejně. ;-)

  Kdybych měl přeci jen odkázat na nějaký nejpodivnější zveřejněný dotaz, tak to mohl být asi tenhle. (Tazatelka ohodnotila odpověď smajlíkem, takže ji to snad moc neurazilo. :-D)

  Všeobecně

  Ahoj,
  mám dotaz, jestli spravci vidí, co a jak v nástěnkách, Alíkovinách, vtipech, hrách i poradně hodnotim?
  Děkuji.

  Ahoj,
  nemají v tuto chvíli možnost prohlédnout si všechna tvá hodnocení, ale mají možnost podívat se na nepříliš přehledný výjezd, kdo jak hodnotil konkrétní vtip, Alíkovinu, dotaz v poradně, hru nebo soutěž. U diskusních příspěvků už dlouho plánuji, že tyto informace uvidí všichni, ale zatím je nevidí vůbec nikdo, ani já. :-D

  Kačky

  Ahoj, když v červenci pojedu na tábor na 17 dní, kde nebudu mít mobil ani počítač, budou se mi odečítat kačky za nenavštívení Alíka? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  nebudou. Sníží se ti odměna, kterou dostaneš po návratu, na 50 kaček… další den pak dostaneš 60, pak 70, pak 80, pak 90 a pak už budeš zase na stovce. Vynechávání se tedy nevyplatí, ale není to zase tak strašné. ;-)
  Můžeš si to vyzkoušet v grafu.

  Neztratíš tedy nic, ale kdybys nebyla na táboře a chodila na Alíka denně, získala bys o 1850 kaček víc (17 × 100 + 50+40+30+20+10), než budeš mít před odjezdem.

  Alík - nová podoba

  Ahoj,
  když jdu do pošty na počítačové verzi, najdu tam modrou schránku s počtem dopisů ve schránce. V mobilní verzi však vidím té schránky jen kousek. Zobrazuje se totiž na konci obrazovky. Počet dopisů ve schránce vidím normálně. Opravíte to prosím?

  Děkuji za odpověď,
  lékařský :)

  Už je to opravené, díky za upozornění. ok;-)