Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele –MM–

  Celkem zodpověděl dotazů: 765

  Katalog dárků

  Výpis dárků, na které se šetří

  Ahoj,
  mám nápad na vylepšení. Napadlo mě, že by bylo fajn si seřadit dárky podle šetření. Bylo by to fajn, protože někdo toho má vážně hodně a nikomu se nechce vyklikávat každý dárek a dívat se jestli Ne/šetřím O:-)
  Třeba by se to dalo udělat na stejný způsob jako jsou tlačítka: podle druhu, podle množství,...
  Díky za vše předem >X<-$>

  Ahoj,
  díky za nápad. Přidal jsem do běžného výpisu dárků patro s dárky, na které si šetříš. Už jsem něco podobného chtěl zavést kdysi dávno, ale stránka katalogu byla tehdy moc pomalá a já ji nechtěl ještě víc brzdit. Nyní už je od dubna krásně rychlá a výpis hvězdičkou vyznačených dárků jí nijak citelně neublížil. ;-)

  Vizitka

  Googlování mé přezdívky najde vizitku na Alíkovi

  Ahoj, když jsem na internet jen tak pro zajímavost napsal svojí přezdívku, jako první vyskočila stránka z Alíka, došlo mi, že když tu přezdívku někdo na internet napíše, tak že můj profil uvidí, můžete pomoci, jak to nějak odstranit? Díky.

  Ahoj,
  ve vyhledávačích se nám daří dobře, no. :->

  Nasadili jsme úpravu, že pokud ti rodič v nastavení osobních údajů zakáže dohledatelnost v místním vyhledávání, stane se vizitka nedohledatelnou i přes vnější vyhledávače (alespoň těch velkých, které respektují náš pokyn k nesledování vložený do stránky). Takže tímto způsobem se jde schovat před Googlem, Seznamem, DuckDuckGo apod.

  V plánovaném novém formátu vizitek bychom možná mohli zavést nějakou jemnější kontrolu nad tím, co je a není vyhledatelné.

  Už jsme o této úpravě přemýšleli dlouho. Nejspíš nám ve vyhledávačích uškodí, protože 11,4 % účtů má dohledatelnost v nastavení zakázanou a jejich vizitky teď postupně z Googlu zmizí, takže nám o kousíček klesne návštěvnost (ale jen o malý). Nicméně je to krok správným směrem k ochraně soukromí.

  Upozorňuji, že pořád můžou tvoji přezdívku zmiňovat jiní lidé třeba v diskusních příspěvcích (veřejných), případně je teď i tady v poradně u tohoto dotazu. Na těchto místech už žádné maskování před vyhledávači není (to by bylo technicky dost složité zařídit).

  Jakmile jsi jednou veřejně aktivní, je docela těžké se schovat, internet bohužel nezapomíná. Dodatečně můžeš ovlivnit nanejvýš to, co bude na prvním místě – můžeš si třeba zřídit svůj osobní web, který Alíka ve vyhledávačích časem předběhne, protože bude relevantnějším výsledkem při hledání tvé přezdívky. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Dortík za jménem při narozeninách

  Ahoj všichni, teď jsem dostala nápad, že by šlo udělat tomu, kdo bude mít v nějaký den narozeniny, tak že by se mu v ten den narozenin udělal takový dortík za jménem.

  Nebyl by to špatný nápad?

  Ahoj,
  je to sice milý nápad, ale snažíme se řídit pravidlem, že by z osobních údajů neměly vycházet žádné systémové výhody. Proto tady nikdy žádná automatická odměna za narozeniny nebude. Alík samozřejmě doufá, že si každý oslavenec užívá hodně štěstí a zdraví a dobré nálady… ale nedává to nijak najevo.

  Už jsem tu dříve odpovídal, proč za narozeniny nejsou kačky.

  Kdyby se měl zobrazovat dortík v den narozenin, znamenalo by to, že:

  1. Lidi, kteří kvůli ochraně soukromí nemají zveřejněné datum narozenin, by byli navždy bez dortíku. Možná by jim to bylo líto, cítili by se smutně. :-(
  2. Děti by si mohly myslet, že za víc vyplněných údajů dostanou víc různých zajímavých úkazů. Třeba při vyplněném křestním jménu by mohl být nějaký obrázek za jménem v den svátku. Nechceme děti učit, že čím víc údajů o sobě na internetu zveřejní, tím zajímavější zážitky získají. (Byť tedy dortík je drobnost.)
  3. Někteří lidé by si měnili datum narození jen proto, aby viděli dortík, takže by údaj u účtu mohl být nesmyslný a nedůvěryhodný…

  Není to tedy špatný nápad, na výrobu by to bylo docela snadné, ale ochrana soukromí je důležitější než podobné ozdoby. Možná to trošku přeháníme, ale na druhou stranu… když míjíš lidi na ulici, tak také nevíš, jestli mají zrovna svátek nebo narozeniny, ne?

  Všeobecně

  Ahoj,
  chci se zeptat, proč se mi toto stalo?

  Co se to stalo?

  Ahoj,
  vůbec netuším, ale vypadá to strašidelně. Podobné vykreslovací podivnosti nejdou snadno vyrobit naší chybou.

  Když by se nenačetl nějaký obrázek, tak to jde pochopit, že ti třeba vypadlo na chvilku připojení nebo že měl náš server s obrázky krátký výpadek. Nebo kdyby se ti třeba nestáhl náš hlavní soubor s JavaScripty, neměla bys čudlíky u formulářů, nešlo by hodnotit příspěvky. Nebo kdyby se nenačetly CSS styly, stránka by vypadala stroze, bez barviček a bez většiny obrázků (ale pořád by byla nějak čitelná). Nepoužíváme tady žádná nestandardní písma, aby mohlo hrozit, že se písmo nějak pokazí.

  Ale to, co vidím na obrázku, žádné snadné vysvětlení nemá. Myslím, že to nemohla způsobit žádná chyba na naší straně a že by se ti něco podobného mohlo stát i při navštívení jiného webu. Zkrátka něco tvému prohlížeči přelétlo přes nos… možná má málo paměti? Nebo se grafická karta nějak pobláznila…? Restart prohlížeče nebo počítače/tabletu by mohl pomoct. Případně můžeš zkusit jiný prohlížeč… třeba Firefox.

  Odhlášení z Alíka

  Zapomenutí účtu při zapomenutém heslu

  1. Jak můžu úplně zrušit účet?
  2. Můj táta si smazal svůj e-mail, ale zapomněl heslo od rodičovského účtu, co se s tím dá dělat?

  Děkuju.

  Karel2003, 29. srpna

  Zapomenutí účtu je dostupné z nastavení. (Což jsi už během čekání na odpověď zjistil, žádost už máš schválenou.)

  I když u účtu není uložena čitelná e-mailová adresa, je u něj uložený hash té adresy (viz článek Jak fungují hesla?), takže pokud si rodič vyžádá obnovení hesla, porovná se hash zadané mailové adresy s hashem v databázi a v případě shody se pošle nové heslo.

  Zrušení e-mailové adresy v účtu brání nám, abychom my sami na ni iniciativně něco posílali bez výslovné akce uživatele, který tu adresu zná.

  Kdybys větu „táta si smazal svůj e-mail“ myslel tak, že rodič ztratil přístup k e-mailové adrese, tak to by se pak těžko prokazovalo, že je účet jeho, když vlastně nemá vůbec nic…

  Alíkoviny

  Proč diskuse Alíkovin nejsou jako nástěnky?

  Ahoj,
  Proč se v diskuzích u Alíkovin zobrazuje formulář na odeslání příspěvků na všech stranách? Místo něj se neukáže tlačítko předchozí a musí se scrollovat až dolů. Nemělo by to být jako u nástěnek? Je to schválně?

  Ahoj,
  původně i nástěnky měly formulář na všech stránkách, ale změnili jsme to, protože hrozilo, že si člověk neuvědomí, že není na první stránce, a zareaguje na něco starého. Diskuse u Alíkovin používaly starší kopii nástěnkového skriptu a protože málokdy mívají víc jak 30 příspěvků, neuvědomili jsme si, že bychom je měli také upravit.

  Teď už to funguje v diskusích (a redakčních rozpravách) podobně jako v nástěnkách. Přidali jsme tam i vypisování prodlev mezi příspěvky, které bývají mnohdy docela dlouhé. ;-)

  Soutěže

  Příslib vyšší odměny po odeslání tajenky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat proč, když odešlu vlčí tajenku a dostanu za ní 200 kaček, tak se mi tam ukáže za odeslání dostaneš 375 kaček, ale před odesláním ne.

  Ahoj,
  výše odměny za soutěž je částečně závislá na hodnosti. Už jsem tu kdysi popisoval, jak se počítá. Před odesláním jsi byla voříšek, takže jsi dostávala 80 % základní odměny (ta je 250 kaček), nyní jsi junior, tak dostáváš 150 % základní odměny. Získání odměny ti shodou okolností zvýšilo hodnost…

  Přímo chyba to tedy není, ale je trochu nešikovné, že tě hláška pod tajenkou takto znejišťuje. Zkusíme ji někdy vylepšit, aby… no, asi aby tam ta věta vůbec nebyla, když už ses zúčastnila. :->

  Pošta

  Ahoj,

  bude prosím zase někdy našeptávač v poště a hledání uživatelů? Moc se omlouvám, jsetli tu tento dotaz už někdo položil.:-3$>

  Ahoj,
  přidělal jsem tam velmi jednoduchý našeptávač kamarádů a častých adresátů pomocí mechanismu, který podporují přímo prohlížeče (<datalist>). Dlouhé roky odkládám výrobu nějakého pořádného našeptávače a teď mě napadlo, že asi tenhle jednoduchý postačí na 95 % případů a byl hotový za pár minut. ;-)

  Klubovna

  Odesílání zpráv v chatu v mobilním Chromu

  Ahoj.
  V mobilním prohlížeči Chrome stále nefunguje odesílání zpráv u stolu pomocí enteru.
  Je to tím, že pokud ve formuláři následuje po textovém políčku nějaký další formulářový prvek, na který jde skočit tabulátorem, a který není odesílacím tlačítkem (v tomto případě je tím viníkem políčko pro výběr adresáta šeptání), tak se „enter“ (⭢) na virtuální klavesnici mobilu změní na „tab“ (⭲).

  Jednoduché řešení je nastavit atribut „tabindex“ políčku pro text s větší hodnotou než tomu políčku pro šeptání.

  Ahoj,
  díky za vysvětlení a za průzkum příčiny. To je zákeřná změna, která zbytečně rozbíjí spoustu formulářů, kde mezi hlavní kolonkou a odesílacím tlačítkem jsou nějaké nedůležité prvky. :-(

  Je šance, že to opraví? Zkoušel jsem hledat, ale možná to nazývám špatně. Tak či onak to teď tady musíme vyřešit, i kdyby to byl vrtoch, který si za pár týdnů rozmyslí…

  Zkusil jsem teď přidat ty atributy tabindex.
  Díky moc za tip! ok

  Všeobecně

  Zápatí hlásí, že nastala chyba

  Ahoj,
  proč zápatí hlasí: „Pardon, ale v této stránce nastala chyba.“?

  Ahoj,
  protože jsem něco malého rozbil a úplně ve všech stránkách padá kousek hlavičky webu. A když cokoliv takto spadne, píše se do patičky takováto omluva. :-)

  V tomto případě chyba naštěstí nemá žádný dopad na fungování stránky, takže to není zase tak urgentní problém. Běžně bývá podobných pádů nula, v některých dnech jeden, nebo dva. Dneska už víc jak sto tisíc.

  Kdybych to neopravil, tak za pár týdnů dojde místo na disku kvůli zaznamenávaným chybovým hláškám… a pak by začalo katastrofálně padat úplně všechno. 8-D

  Takže to asi půjdu opravit, no. :-)

  Kačky

  Odměna za první úpravu vizitky

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda stále platí to, že dostanu kačkovou odměnu za upravení vizitky. Moje kamarádka už v minulosti kačky dostala, ale já ne. A to jsem si přidala obrázek i změnila styl vizitky. Dělám něco špatně? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  opravili jsme příslušný bod v pravidlech, aby bylo jasné, že tuto odměnu může dostat jen štěně. Neudělala jsi nic špatně, ale štěně už nejsi, proto ti systém nic nedává. Omlouváme se za dřívější nejednoznačnost a posílám ti teď kačky jako odměnu za upozornění na tento nedodělek. ;-)

  Štěňata mají výrazně omezené možnosti, co tu smí dělat, ale během štěněcích dní lze vypozorovat, jaké mají úmysly. Pokud nějaké štěně chce zlobit třeba v Alíkovinách nebo v poradně, tak mu to krátce po registraci nejde, dozví se, že musí být alespoň voříšek a že na voříška mu chybí pět set kaček. V tu chvíli si uvědomí, že si může vyplnit svoji vizitku za dvě stě kaček… a co s takovým prostorem udělá poťouchlé štěně, to asi nemusím popisovat. :-D
  Důležité je, že si ho všimnou správci, kteří upravené vizitky příležitostně kontrolují, takže se už nejspíš nedostane k nepleše, kterou původně plánovalo.

  To je jeden z hlavních důvodů, proč existuje odměna za první úpravu.
  Další důvod samozřejmě je, že člověk, který o sobě něco napíše, tady snáze najde nové kamarády. Zrovna teď posledních pár dní vymýšlíme uvítací výbor. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Nefunguje přihlášení v Safari v iPhonu

  Ahoj, nevím jestli to není tím, že mám iPhone, ale pořád mi nefunguje přihlášení přes mobil :-c

  Ahoj,
  zkusili jsme zase něco opravit. :-D
  Doufáme, že teď už to konečně vyšlo! O:-)

  Přihlášení/Registrace

  Nefungující přihlášení na mobilu

  Ahoj, nejde se mi přihlásit přes mobil na můj účet. Heslo i přezdívku dávám dobře, ale nepřihlásí mě to 8-o:-(

  Ahoj,
  tak teď už snad konečně…
  poněkolikáté si myslíme, že jsme přihlašování v mobilech opravili. :-D
  Jestli ne, tak se prosím někdo znovu zeptejte. ;-)

  Klubovna

  Přestalo fungovat odesílání enterem

  Ahoj, v klubovne mi z nejakeho duvodu nejdou odesilat zpravy kdyz tuknu na enter nebo proste na tu sipku ukazujici na carku jak je na mobilni klavesnici (byvam tu na mobilu). Zkusila jsem restartovat mobil, odhlasit se a prihlasit a nic se nezmenilo. Kdyz tuknu na ten enter, tak se akorat zobrazi ramecek kolem toho boxiku na kterym je napsany, komu zpravu posilam. Musim vzdycky tuknout na rekni to. Je chyba v mym mobilu nebo o co jde?

  Ahoj,
  nejsi jediná, kdo mi tento stav nahlásil. Ale my jsme nic neměnili… :-(
  Nejspíš se ti zaktualizoval prohlížeč. Jeho vývojáři něco neopatrně upravili.

  Nevýhoda všudypřítomných automatických aktualizací prohlížečů je, že rozprostírají odpovědnost mezi autory stránek a autory prohlížeče… a mnohdy není úplně jasné, kdo za co vlastně může a kdo má chybu opravit. Autor webu bývá většinou ve slabší pozici, takže musí buď vrtochům prohlížeče ustoupit, nebo dělat z uživatele rukojmího v bitvě s prohlížečem.

  Přijde mi to jako horší stav, než když si člověk dříve musel cíleně a vědomě aktualizovat aplikaci na novou verzi (a mohl se vrátit k té předchozí, pokud nová verze něco rozbila). Ano, část ajťáků nekonečně žbrblá o bezpečnosti, ke které jsou automatické aktualizace údajně jediná správná cesta… a mají samozřejmě do jisté míry pravdu. Ale vyměnili jsme bezpečnost za nevypočitatelný chaos, kde uživatel ztrácí kontrolu. Spousta autorů webů pak také ignoruje možnost, že by uživatel měl starší prohlížeč, protože takových lidí je údajně málo. Odříznou jedno procento, druhé procento, třetí procento… a mezitím si uživatelé zvykají, že věci nefungují a chyby se nehlásí, protože třeba je chyba na jejich straně… a chyb přibývá… a i programátoři prohlížečů rozbíjejí čím dál víc věcí. Ach jo… :-(

  Obrázkové tlačítko šlo odjakživa odesílat enterem. Bylo to tak podle všech učebnic asi správně. Teď se tedy výrobce tvého prohlížeče rozhodl, že takhle to fungovat nebude… no, dobře. Neopraví to? Hm, asi hned tak ne. Co se dá dělat. Tak už nemáme obrázkové tlačítko, máme obyčejné odesílací tlačítko, které je bezbarvé a bez rámečku a má na sobě obrázek a skrytý text, takže vypadá snad stejně, jako to obrázkové tlačítko před tím… funguje to lépe? Jestli ne, napište někdo znovu dotaz. ;-)

  Pošta

  Upozornění, že mi někdo rozepsal dopis

  Ahoj,
  napadlo mě, jestli by třeba v poště nešlo udělat, kdo vám třeba zrovna píše, aby se dalo poznat, od koho máte očekávat dopis.
  Je to jen takový nápad.

  Ahoj,
  pošta není chat, není určená na rychlé konverzace. Tato signalizace by jí k chatu přiblížila. Navíc k takovému divnému chatu, kde stovky lidí můžou signalizovat, že ti zrovna píšou, přestože je neznáš a přestože svůj dopis třeba nikdy nedopíšou a neodešlou…
  V klubovně by ale určitě tato informace měla být, tam je v plánu.

  Pokud člověk nesedí u stolu, tak by jeho pozornost neměla být zbytečně narušována. Podle různých výzkumů mají sociální sítě dost neblahý vliv na kvalitu myšlení lidí, zejména mladší generace se kvůli nim nedokáže moc soustředit. Máš-li pocit, že potřebuješ rychle a okamžitě vědět, že se ti někdo chystá psát dopis… jsi si jistá, že to vážně potřebuješ? Pokud ano, tak si tak jistá nebuď. :->