Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele –MM–

  Celkem zodpověděl dotazů: 507

  Všeobecně

  Mám další technický dotaz.
  Jak jste udělaly, že byl Hroch Pepíček pokaždé na jiné stránce.
  Jaký je tam použitý skript?

  Na samotné zobrazení hrocha byl použitý podobný skript jako na tu šišku.
  To, jestli se přilinkuje do stránky, určoval skript na straně serveru, který zkontroloval, jestli adresa stránky odpovídá adrese v nastavení soutěže pro daný den... a podle toho skript vložil nebo nevložil. Žádná velká věda v tom není.

  Přezdívka

  Ahoj,
  jak to, že někteří uživatelé na Alíku mají napsáno „ani nevím kdy jsem Alíka naposledy navštívila“?
  Třeba: www.alik.cz/u/annickaaa

  Ahoj,
  je to tím, že si autorizovali účet, ale nikdy se potom na Alíka nepřihlásili.
  Třeba se ještě někdy přihlásí. ;-)

  Nástěnka

  Ahoj,

  schvalují nástěnky správci ještě před tím, než jsou vůbec vloženy sem na Alíka?

  Děkuji

  Ahjo, neschvalují.
  Ale možná zavedeme něco jako inkubátor pro nástěnky, kterým by nově založené nástěnky musely projít, než se dostanou do běžného seznamu. Zobrazovala by se v odděleném seznamu... a když by v ní nikdo neodpovídal, zanikla by.

  Alíkoviny

  Ahoj, chci se zeptat, jestli jde dát ke článku video, ve kterém nemluvím, ale byl by tam hlas od Google Translate.

  Ahoj,
  asi to ničemu nevadí. Můžeš tedy použít i strojově generovaný hlas, pokud mu bude dobře rozumět. ;-)

  Pošta

  Ahoj.
  Mohl by Alík zavést na Vánoce, když chci poslat kamarádům na Alíku takové to klišé a musím vypisovat každého, nemohlo by se to dát jako vybírat, komu chceš napsat?

  Ahoj,
  na minulé verzi Alíka (té od Mafry) to tuším šlo, ale postupně se snižovalo maximální množství adresátů, které jde do kolonky zadat, protože to děti zneužívaly k rozesílání řetězových dopisů a podobných nepěkností.

  Celkově je hromadná pošta spíš zdrojem potíží. Velmi snadno a velmi rychle jde udělat spoustu nepořádku...

  Možná by šlo zavést speciální formu hromadného svátečního přání. Chvilku před Velikonocemi jsem zvažoval, že bych vyrobil generátor, kterým by si uživatelé mohli vytvořit stránku s přáním s vlastním textem a s rotujícími trojrozměrnými vajíčky (jako byla ta v pátračce) s obrázkem podle svého výběru, ale už bych to tehdy býval nestihl. Třeba to stihnu před příštími Velikonocemi. :-D
  Nad tím, jak odkaz na takové přání hromadně rozeslat, jsem nepřemýšlel... ale asi by šlo udělat, že se zkrátka zobrazí nějaké upozornění všem tvým kamarádům „hele, Kralinda35 si vyrobila velikonoční přání, jdi se na něj podívat“, nebo tak něco.

  Jiná možnost by byla, že bychom dovolili hromadné rozesílání, ale schvalovali by ho správci. Ale zní to oproti plánu s generátorem přání jako méně zajímavá práce, která by správcům přidělávala práci... takže bych se asi touto cestou nevydal.

  Obrázek

  Ahoj,
  oni už se neschvalují obrázky?
  Protože mně přijde, že moje obrázky jsou schválené a strašně rychle.

  Jsme jako blesk. Z

  Nedávno jsem prošel a dořešil všechny neschválené obrázky nahromaděné za poslední rok a půl, takže správci mají čistý stůl... a to je pak větší chuť, aby pořádek vydržel. ;-)

  Všeobecně

  Jak se jmenuje skript, pomocí kterého funguje kýchací šiška?

  Sice nevím, k čemu ti to bude, ale jmenuje se siska.js. ;-)
  Pokud je načtený do stránky, tak všechny elementy s class="ilustrace" upraví na šišku a nastaví reakci na kliknutí (a dotknutí atd.), část toho skriptu řeší i vyřazení animace postavičky Alíka, která je třeba na úvodní straně klubovny – bez toho by to bylo jednodušší.

  Je to upravená varianta skriptu, který se stará o čokoládové prvky v pátračkách. Není to moc pěkně napsaný skriptík, část je tam možná i zbytečně (snažil jsem se vyřešit, proč se klik nezachytil v některých mobilech), ale nějak to funguje a to je hlavní. :-)

  Samozřejmě ten skript sám o sobě neřeší, na jakých stránkách a kdy se šiška zobrazuje. O tom rozhoduje serverová část – ta při splnění určitých podmínek přilinkuje siska.js kamsi do hlavičky. :-P

  Všeobecně

  Ahoj,

  budete prosím někdy dávat dolů na lištu odkazy „Plány“ nebo „FAQ“? :-)

  Ahoj,
  nejspíš ne. Stránka s častými dotazy je nyní převážně zastaralá, takže na ní nechceme poutat moc velkou pozornost… :-D (i když teda patička moc pozornosti nevzbuzuje)

  Plány nejsou zase tak moc důležité a neaktualizujeme je tak často, aby se vyplatila kratší cesta. :->

  Snažím, aby byl web Alíka maximálně svižný, aby uživatelé nemuseli přemýšlet o pěšinkách, kudy se kam co nejrychleji proklikat – aby i cesta, která vede přes jinou stránku, nebyla otravně zdlouhavá. Do plánů i na časté dotazy se dá poměrně rychle dostat přes menu, které je vidět u nápovědy nebo kontaktu…

  Nástěnka

  Ahoj,

  budete někdy dělat možnost odpovědět na zprávy v klubovně, poště a v nástěnkách jako na Faceboku v Messengeru, aby se prostě jen u té zprávy zobrazilo:

  „Odpověď pro uživatele XY“

  Nebo:

  „XY Vám/Tobě odpověděl(a)“

  Když uvážím, že nechcete stromové diskuse, tak tohle mi přišlo jako jednoduchý nápad, jak mít možnost provázat příspěvky. Třeba aby šlo u zprávy, kterou píšu, nakliknout zprávy, na které odpovídám a nad zprávou by se zobrazily přezdívky těch uživatelů/uživatelek.

  Děkuji

  Ahoj,
  nejsem si jistý, jestli by takovou funkci zdejší komunita důsledně používala. Pokud by to používala jen půlka lidí, tak to je skoro k ničemu – nedalo by se na to spoléhat. Také by to nejspíš část lidí používala špatně, vyznačila by, že reaguje na něco, na co nereaguje. :-)

  Asi to stojí za vyzkoušení, ale dostanu se k tomu později.
  Podobnou otázku budu řešit i v nové klubovně – chtěli bychom mít nějaký lepší systém v tom, kdo na co (nebo koho) reaguje.

  Poradna

  Ahoj,

  bude u poradny oznámení (jako u pošty), že byl dotaz zodpovězen? Na tuhle otázku bylo zodpovězeno ještě za starého Alíka, možná něco takového už plánujete, protože oni se tehdy o web nestarali tolik jako vy a proto se na to i nejspíš vykašlali úplně ;-)

  Ahoj,
  plánujeme obecnější systém na upozorňování na různé věci. Dokonce na mé vývojové verzi webu na mém počítači na mě už rok každý den jednou vyskakuje upozornění, že jsem dostal kačky za navštívení. Je to docela otravné, proto jsem to zatím nikdy nezapnul v ostrém provozu a neměl jsem chuť to dodělat. :-D

  Upozornění na zodpovězení dotazu, na načasování vydání článku v Alíkovinách, na načasování vydání vtipu, na udělení trofeje/hodnosti, na výhru v soutěži, na vyřízení objednávky, na zamčení nástěnky, přejmenování nástěnky, na nahlášenou neplechu (pro správce)... to všechno je tak nějak v plánu a zatím odložené. Příští rok to snad doděláme, budeme mít víc času... doufám. ;-)

  Deníček

  Bude někdy přidán deníček?
  Děkuji za odpověď.

  Na tuto otázku odpovídám celkem často, většinou záporně, že nebude... na střídačku s všelijak nadějnými odpověďmi.

  Nejprve neměl být, protože mi přišlo, že bychom s obnovou starého deníčku, který na Alíkovi byl před květnem 2017, měli hodně práce. Pak jsem došel k závěru, že to zase tak moc práce není a že bychom to někdy vyrobit mohli. Následně jsme si řekli, že tady asi vždy budou důležitější věci na práci než výroba deníčku a že stejně nemáme šanci vyrobit nic chytřejšího, než plánovače/kalendáře, které už mají všichni v telefonech nebo počítačích, a že nechceme sbírat potenciálně citlivá soukromá data dětí jen tak s ohledem na ochranu soukromí. :-|

  Přesto jsme plánovali, že vyrobíme něco o dnech v roce. Nějaký jednoduchý přehled, jaká jsou výročí, kteří uživatelé Alíka mají narozeniny, svátek, jaké Alíkoviny se vážou k dotyčnému dni... ale i toto zadání neosobního deníčku je jaksi odložené na později už hodně dlouho. Protože vždy jsou důležitější věci – třeba předělání organizace soutěží, nebo vývoj nové klubovny, nebo nových her.

  Nyní zase zvažuji, že osobní deníček vyrobíme. O=
  Vyčetl jsem, že existují seriózní psychologické studie zkoumající dlouhodobé zlepšování nálady. Pravidelné odpovídání na určité pozitivní otázky (nebo i jen zamyšlení nad nimi) patří mezi jednoduché triky, které u většiny lidí povzbuzují lepší pocity a spokojenost. Když uvážím, že spousta velkých sociálních sítí brnká lidem na struny, které jim náladu převážně zhoršují a umocňují pocity nespokojenosti, tak se mi hodně líbí představa, že by Alík aktivně vykročil opačným směrem – že by pomocí něčeho, jako je deníček, udržoval své uživatele víc v pohodě. O:-)

  Momentálně tedy odpovídám, že cosi jako deníček nejspíš vznikne. Ale samozřejmě nevíme kdy... a nevíme, co to přesně bude. :-D
  Skoro určitě to nebude plánovač/kalendář a nebude to ani místo na psaní dlouhých osobních esejí. Takže kdo si pod deníčkem představuje tyto věci, toho zklamu.

  Soutěže

  Ahoj, mám 2 dotazy.

  1. Proč tu propána pořád někde je ta pšíkající šiška?:D Kvůli nějaké hře?:D
  2. Na mém druhém účtu v soutěži Alík větří kdo si šetří jsem 30 minut dodržela, ale tady na tomhle ne. A tohle je ten účet kde chci vyhrát, protože tam jelikož nesmím, tak nesbírám kačky a i sleva 90% by mi byla k ničemu. Tím pádem si tam ani na nic nešetřím. A dotaz zní: když jsem to tam splnila a tady ne (za podmínek co jsem napsala) počítá mě to, že jsem byla 30min (50 s tím že jsem byla vykopnuta kvůli neaktivitě, ne to pravda? :D, já, jako Adee?

  Ahoj,
  k šišce se už vyjádřila kvalifikovanější zvířata

  Co se týče Alík větří, kdo si šetří, tak ses pod účtem Adee posledního kola zúčastnila. Kdyby ne, tak bys bývala nemohla vyhrát. :->

  Už nějakou dobu máme stránku, kde si každý může prohlédnout všechny své soutěžní účasti. Nevypadá úplně ideálně, ještě bych ji rád nějak zpřehlednil… a chtěl bych někdy do účastí zpětně zahrnout i soutěže, které se posílají prostřednictvím dopisů Koalíkovi, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Účasti Alíkova podzimního větření se vytvářejí automaticky vždy o půlnoci mezi nedělí a pondělím pro všechny uživatele, kteří splňují podmínky.

  Poradna

  Ahoj,

  bude někdy možné smazat dotaz před jeho uveřejněním, když si třeba spletu poradnu (možnost přehodit dotaz do správné poradny) nebo najdu dotaz již zodpovězený?

  Děkuji

  Ahoj,
  několik hodin od odeslání máš možnost svůj dotaz upravit. Nemůžeš ho sice úplně smazat, ale můžeš ho velmi výrazně promazat, takovým způsobem, že na něj nejspíš nikdo neodpoví...

  O možnosti přesunout dotaz do druhé poradny jsem zatím neuvažoval. Šlo by to v základu poměrně snadno vyrobit, ale musel bych ošetřit, že tuto vlastnost nepůjde zneužít k tomu, aby dospělák položil dotaz v poradně Alík radí dětem. Také v jedné z poraden může člověk vyplňovat zobrazované jméno a v druhé ne, to bych musel též nějak řešit. Všechno by to nějak šlo udělat, ale myslím, že jsou zajímavější a potřebnější věci, které bych tu měl vyrábět. ;-)

  Všeobecně

  Dobrý den,
  mám dotaz, bude někdy přidána na Alíka seznamka? Podle me by to bylo zajímavé. Za odpověď děkuji.

  K čemu by nám něco takového bylo? 8-o
  Stačí, že musíme likvidovat trapné vtipálky z poradny…

  Na hledání kamarádů stačí hledání kamarádů
  Hledání jakýchkoliv jiných vztahů představuje většinou bezpečnostní riziko.

  Všeobecně

  Ahoj Alíku.
  Chtěla bych se zeptat jestli se někdy na Alíka vrátí burza, deníček, pohlednice a stará Alíkovská herna a pokud ano bude to vše předělané?
  Díky za odpověď.

  Ahoj,
  asi nemám moc pěkné odpovědi:

  1. Burza nejspíš ne – určitě ne v takové podobě, v jaké byla.
  2. Deníček skoro určitě ne – své soukromé myšlenky by člověk neměl psát na internet a na nějaké připomínání termínů existují lepší aplikace.
  3. Pohlednice určitě ano – jakmile půjde vkládat obrázky do pošty.
  4. Stará herna asi ne – nevím, co je tím myšleno, protože většina starých her přestala fungovat nikoliv kvůli nám, ale kvůli změnám na straně prohlížečů (zanikly Java applety, zanikl Unity player, zaniká postupně i Flash).

  Máme plány na nové hry a na různá jiná zlepšení, ale připouštím, že nám to jde pomalu…