Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Modrá linka

  Celkem zodpovědělo dotazů: 8160

  Moje tělo

  Výška

  Ahoj, mám takový osobní problém. Připadá mi, že jsem oproti svým vrstevníkům malá. Téměř všichni v mé třídě měří 160-170 cm ve věku 12-13 (po prázdninách půjdu do osmé třídy). Já měřím jenom 153 cm a byla bych moc ráda za nějaké rady, co by mi pomohlo k růstu. Už bych měla růst pouze rok (protože jsem přesně před rokem dostala první měsíčky) a od minulého roku jsem vyrostla o 3-4 cm takže se bojím, že v dospělosti nebudu mít ani 160 cm. Opravdu bych byla ráda za nějaké rady, co by mi pomohly. Děkuji.

  holka, 13 let, 9. července

  Ahoj,
  chápu, že si přeješ ještě trochu vyrůst a že hledáš rady, jak na to. To, jak bude člověk vysoký, je individuální a neexistují, bohužel, žádné zaručené rady, které by pomohly, abys růst sama podpořila. Záleží hodně i na tom, jak vysocí jsou Tvoji rodiče, jaké máš geny apod. Správně píšeš, že ještě porosteš a tak se může stát, že nakonec budeš se svoji výškou spokojená. Více než výška je důležité, abys měla tělo zdravé, sportovala jsi a zdravě se stravovala. Potom každé tělo vypadá vlastně moc dobře.

  Vše bys mohla zkonzultovat s praktickou lékařkou, protože ona ví, jaká je průměrná výška v Tvém věku. Pokud by vyhodnotila, že jsi pod průměrem, poslala by Tě na odborné vyšetření. I kdyby se nakonec ukázalo, že budeš patřit spíše k menším dívkám, není na tom nic špatného, dokonce mnoho slavných osobností jsou menšího vzrůstu a udělaly z toho spíše svoji přednost, Napadla mě třeba Ariana Grande, která má 153 cm nebo Lady Gaga (155 cm). Obě jsou to ženy, u kterých výška nijak nerozhoduje.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Rodiče

  Máma často křičí na tátu

  Ahoj, nevím komu jinému bych se měla svěřit, tak píšu vám.
  Rovnou začnu. Moje mamka se chová k mému tátovi hrozně. Už to trvá déle, ale konečně jsem se rozhodla vám napsat. Jakmile večer přijde z práce, začne na něj řvát, že dopoledne neuklízel(přitom uklízel), že nekoupil nějaký věci co ona chtěla v obchodě, a ona sama si tam dojít nechce, nebo že si ještě nedošel ke kadeřnici... Řve třeba i kvůli maličkostem, třeba že zapomněl dát hrnce do skříně. A takový různý věci. Někdy ho i jakoby pomlouvá, říká že vypadá strašně, že ať si zajde k zubařce, protože má hnusný zuby... Skoro ho ani nepouští k televizi, protože on jí přece nekupoval. A i když třeba uklidí, tak potom řekne, že si radši uklidí sama, že on uklízí blbě. Neříkám že se to děje každý den, ale několikrát v týdnu ano. Je mi táty líto, on je takový, že si to nechá líbit, že jí radši nic neřekne, aby zas nevyvolal další hádku. Já jí taky už radši nic neříkám, když už neví co si vymyslet o tátovi, tak občas řve i na mě. Dost mě to trápí, chtěla bych nějak tátovi pomoct, ale nevím jak. Často kvůli tomu potají brečím. Děkuji moc za radu.

  holka, 13 let, 8. července

  Ahoj,
  je dobře, že píšeš a zkoušíš hledat nějakou radu, protože Tě trápí, jak to má máma s tátou a dokonce kvůli tomu i často brečíš. Chápu, že je těžké být u toho, když vidíš, že se mamka k tátovi nechová zrovna hezky a také když i na Tebe někdy křičí. Musím Tě ocenit, že na tátu myslíš a chtěla bys mu nějak pomoc.

  Vztahy manželů a partnerů bývají někdy komplikované. Nevím, proč je Tvoje mamka na tátu taková, ale říkám si, že je třeba po práci hodně unavená, řeší mnoho věcí, něco by ve svém životě chtěla jinak a tak se někdy stane, že se člověk přestane kontrolovat a je nepříjemný na nejbližší lidi kolem něj. I když Tě to trápí, nemůžeš s tím zas tak moc udělat, protože je to věcí těch dvou dospělých lidí a je na nich, aby to zkusili řešit. Pokud se na to budeš cítit, můžeš si třeba někdy s mamkou, až bude mít dobrou náladu, popovídat, říct jí, co prožíváš a jak Tě její chování mrzí. Můžeš se jí tak zeptat, jestli nepotřebuje s něčím pomoc a vyslechnout si její názor. Neznám Tvoji mamku a tak nevím, jestli to zabere, pokud by ses na to necítila, mluvit s ní nemusíš. Je možné si také popovídat s tátou, jak Ti v tom je, jak se doma cítíš, uvidíš, co on Ti k tomu poví. Úplně také stačí, když Ty se k němu budeš chovat pěkně, občas ho za něco oceníš, někam spolu půjdete… Bude tak vědět, že ho máš ráda, a to je pro rodiče hodně důležité. Pokud by sis o tom chtěla víc promluvit s někým jiným než s rodiči, můžeš zavolat přímo k nám na Modrou linku, nebo třeba přijít na náš chat.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Volný čas

  Strach z tábora

  Dobrý den, jedu na 17. denní tábor a mám z toho strach. Nevím proč, ale asi proto že mojí sestře se kterou tam jedu se pořád stýská po rodičích a když se stýská jí, tak i mně,protože jsme dvojčata. Co mám dělat abych se nebála? A aby se mojí sestře nestýskalo?
  Prosím odpovězte co nejdřív zítra odjíždím na ten tábor.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 8. července

  Ahoj,
  Tvému strachu z tábora a odloučení od rodičů rozumím a prožívá to tak hodně dětí, je totiž přirozené, že se dětem někdy stýská po rodičích. Připadá mi fajn, že jedete na tábor se sestrou, dvojčetem a tak se můžete vzájemně podporovat a nebýt na to samy. Můžete se společně domluvit, že si zkusíte tábor co nejvíce užít, už toto rozhodnutí Vám pomůže nevidět jen negativa.

  Většina dětí si nakonec tábor docela užije a rády se na něj vrací. Možná se můžete dopředu se sestrou domluvit, co Vám pomáhá, když vás stesk přemůže, co budete dělat, abyste na rodiče tolik nemuseli myslet. S rodiči se můžete dohodnout, že Vám napíší dopis nebo více dopisů a pošlou balík, je to moc příjemné vědět, že něco od nich dostanete a že na Vás myslí. I Vy můžete rodičům napsat, zkusit se zaměřit na to, co na táboře funguje a dopisem je i trochu pobavit. Také si můžete vzít z domu něco, co máte rády, třeba plyšáka, oblíbenou knihu, to záleží na Vás, co myslíte, že při stýskání může pomoci. Je dobré také vědět, že jde jen o 17 dní, které docela rychle uběhnou, možná najdete nové přátele a někdy se dokonce stane, že se potom zase stýská dětem po táboře.

  Přejeme Ti, aby sis tábor co nejvíce mohla užít.
  Modrá linka

  Rodiče

  Konflikt s mamkou

  Ahoj/dobrý večer,mám takovou otazku nevim zda ji odpovite prosim odpovezte co nejdrive takze k veci.
  Tento výkend jsem byla na chate a v pátek jsem se zeptala mamky jestli si mohu vzit telefon a mamka řekla že neví že nad tím nepřemýšlela a ja si ho vzala.(a pred tim rikala ze si ho na ryby vezmu)No a zítra mame jet s tatou chytat ryby a mamka mi rika pry že jsem porusila zakaz a takze zadny telefon se nebere.Otázka zní jak mamku přemluvit abych si ho vzala?Mám ji koupit kytku nebo neco .Ja brecim hlavne z toho že mamka mi lže a delá že ne. Tak prosim moc odpovedte mi do zitra.A dekuju za.odpoved.On by tata souhlasil ale toto je na mamce.Ahoj

  holka, 12 let, Anička, 7. července

  Ahoj Aničko,
  z Tvého dopisu čtu, že bys potřebovala naši odpověď rychle, ale zpracování odpovědí závisí na více věcech, a tak si myslím, že je možná už všechno trošku jinak.

  Bohužel, neznám pravidla Vaší rodiny, jak to máte nastavené a nevím, čeho se mamka s telefonem vlastně obává. Napadlo mne ale, že pokud dojde k nedorozumění, bývá nejlepší si v klidu s rodiči promluvit, rozebrat co se stalo, jak jsi to pochopila a proč je Ti smutno z toho, že mamka teď říká něco jinak, než se ve skutečnosti odehrálo. Pokud je táta svolnější k různým dohodám, můžeš ho zkusit poprosit o pomoc. Sama také asi lépe než já víš, jak mamku potěšit nebo obměkčit, víš co na ni platí. Kytka je dobrý nápad, stejně třeba jako něco pěkně uklidit, splnit něco, co jsi dlouho odkládala apod.

  Přejeme Ti, abyste si to mohli všichni co nejdříve vysvětlit a najít nějakou dobrou dohodu.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol je mi třináct a už asi měsíc (možná už i déle) mi něco teče z vagíny je to bílé a slizké ale pak to zaschne a zežloutne myslím si že je to taková ta tekutina co vystříkne u dovrochlolení při masturbaci jenže já masruebuju přibližně jednou za měsíc někdy ani ne bojím se že mám protrženou panenskou blánu ale nevím proč. Bojím se to také říct rodičům právě kvůli panenské bláně. Opravdu se bojím protože jsem pod zákonem tak jsem to ještě nikdy neměla ale masturbuju taky jednom trochou. Poraďte mi prosím. Děkuji.
  P.S. menstruaci jsem ještě neměla a u ginekologa jsem taky ještě nikdy nebyla

  holka, 13 let, 7. července

  Ahoj,
  to, co popisuješ je pravděpodobně výtok a nemusí mít nic společného s masturbací nebo panenskou blánou. Výtoky jsou u dívek a žen běžné, pokud jde o bělavý nebo průhledný hlen, není to nic, čeho by ses musela bát. Souvisí to s hormonálním cyklem a je možné, že se Tvoje tělo takto připravuje už na menstruaci. Dá se i říci, že výtok je tělu prospěšný, protože hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici. Některé ženy používají menší vložky- tzv. intimky, pokud je jim výtok nepříjemný.
  Pokud by výtok měl barvu žlutou, zelenou nebo bílou s hrudkami a také svědil či zapáchal, je vhodné navštívit praktického lékaře nebo gynekologa. Panenská blána se někdy protrhne i při používání tamponů, pádu či sportu a s tím lékaři počítají, neměli by si myslet nic špatného.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Brigáda

  Potřebuji peníze na telefon

  Dobrý den nebo ahoj,chtěla bych se zeptat jak bych si mohla v mém věku přivydělat na noví mobil (svůj sem nechala v tramvaji XD) táta ani máma mi noví nekoupí (argumentují to tím že bych ho zase někde nechala),takže bych si na něj chtěla sama nějak vydělat ale vůbec nevím jak . Kapesné sice dostávám ale
  100 kč na měsíc je málo a já ten telefon potřebuju co nejdřív (nechci aby to vyznělo nějak že sem závyslá ale já když potřebuju někomu zavolat kvůli čemukoli tak to nejde ). Věci jako mytí auta a sekání zahrady sousedům už dělám ale je mi blbí si za to vzít peníze. Předem děkuju ať už za pozitivní nebo negativní odpověď .

  holka, 12 skoro 13 let, 7. července

  Ahoj,
  je určitě mrzuté, že nyní nemáš telefon, protože jsi ho omylem nechala v tramvaji. A chápu, že toužíš po novém. Asi tušíš, že ve dvanácti letech si nelze přivydělat oficiálně, pracovat se může až od 15 let a po skončení povinné školní docházky. Je tedy třeba zkusit vymyslet nějakou jinou cestu, jak znovu telefon mít.

  Je moc fajn, že pomáháš ostatním zadarmo, ale možná by Ti teď na telefon přispěli, kdyby ses jim svěřila, že se snažíš získat nějaké peníze na nový. Můžeš to říct tak, že to není pro Tebe příjemné si o peníze říkat a že jim za to pomůžeš s něčím, co potřebují. Stejně tak můžeš udělat nějakou dohodu s rodiči, že si vezmeš něco v domácnosti na starost, co zatím neděláš a když budou vidět, že se snažíš, třeba Ti s telefonem vyjdou vstříc.

  Někdy také funguje se poptat po rodině či známých, zda nemají doma starší vyřazený telefon, možná Ti ho někdo rád věnuje. Pořídit si můžeš i nějaký v bazaru, pokud nenašetříš dost peněz na nový. A jako poslední možnost mě napadá poprosit rodiče nebo další příbuzné o peníze s tím, že už Ti nemusí dát dárek třeba k narozeninám nebo svátku, někdy to také dobře zafunguje.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo něco vymyslet a měla jsi brzy zase telefon.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Starší muži

  Zdravím. Je mi 15 let, bude mi brzy 16, tak snad nevadí, že jsem moc stará na pokládání dotazu, ale nevím, kde jinde bych se mohla zeptat.
  Když mi bylo 9, odstěhoval se můj táta a moje mamka si našla přítele. Ten bohužel v mých 14ti letech zemřel. Teď mám tendence bavit se se staršíma klukama a hledat v nich tátu... Nevím jak to mám popsat. Začala jsem se bavit s jedním klukem, teď mu bude 31. Vídáme se docela často, co se týče sexuálních "akcí", také už mezi námi něco bylo. Já jsem se do něj postupem času zamilovala a teď mi to docela trhá srdce. On sám neví jestli chce vztah nebo jen někoho na "spaní". Mám počkat až mi řekne co chce? Nebo se s ním mám radši přestat scházet? Mám z toho hrozný "bordel" v hlavě. Jsem do něj fakt hrozně zamilovaná, nedokážu bez něj žít... Občas i on mluví o tom, až se k němu nastěhuji atd, ale nadruhou stranu často říká že neví co vlastně chce. Mám ještě jednoho kamaráda, kterému je 30, říká že by mě chtěl a hodně to dává najevo, také jsme spolu párkrát spali ale bojím se, že by na mě měl špatný vliv, hodně hulí marihuanu atd... všechno bere lehkomyslně a takovéhle chování u kluků se mi nelíbí. Musím přiznat, moje mamka neví že se s nimi scházím, z toho důvodu, že mi zakazuje se bavit s klukama a vždy mě za to mlátí, když zjistí, že se s nimi bavím. Zmlátila mě i kvuli tomu, že mě viděla si povídat s kamarádem co je stejně starý jako já.. Lžu ji o tom kam vždy jdu, ale z toho důvodu, že si myslím že bavit se s klukama v mém věku je normální, a že mě jejímy pravidly docela omezuje v normálním životě náctileté slečny. Je moje chování normální? Nemohu mít nějakou "úchylku" na starší kluky? Moji vrstevníci mě prostě nepřitahují, přijdou mi docela dětinští... Moc děkuji za odpověď a za radu.

  holka, 15 (skoro 16 let), 5. července

  Dobrý den,
  popsala jste nám, jak to máte se vztahy k mužům. Přitahují Vás spíše starší muži kolem třiceti. Do jednoho jste se také zamilovala. Jak píšete, je možné, že je to proto, že významní muži ve Vašem životě, táta i otčím, s Vámi v dětství nebyli dlouho, ale je to jen hypotéza, je možné, že to je způsobené i něčím jiným, co takto na dálku nedokážeme rozkrýt.

  Pro mě je důležité, že píšete, že z toho máte v hlavě zmatek. Ve vztazích je hodně podstatné, abyste se v nich cítila dobře, aby byly rovnocenné a nemusela jste se zbytečně trápit. Nedokážu proto přesně odpovědět na otázky, zda máte čekat, jak se vyjádří muž, kterého milujete nebo s ním přerušit kontakt. Spíše bych možná přemýšlela o tom, co třicetiletému muži dává vztah s šestnáctiletou dívkou, zda se k Vám chová hezky i mimo sex, jestli se zajímá se o to, co potřebujete Vy, jak plánuje svoji budoucnost a zda tam máte nějaké místo?

  Chápu, že v šestnácti letech je těžké se v tom vyznat, udělat si nějaký postoj k tomu, co se děje. Přemýšlím i o tom, co se to děje u Vaší mamky, že Vás bije za to, že mluvíte s kluky. Asi není jednoduché vše skrývat a nemít možnost to s ní nějak probrat. Myslím, že Vaše otázky by Vám mohl pomoci odpovědět terapeut, se kterým byste mohla zjistit, o čem Vaše vztahy jsou, co si přejete pro sebe, jak vycházet s Vaší mamkou apod. Pokud chcete jít touto cestou, můžete se obrátit na nejbližší linku důvěry, kde by Vám mohli doporučit nějakého odborníka v místě Vašeho bydliště, oslovit můžete i školního psychologa, bezplatně fungují i psychologové v rámci rodinných poraden. Napadá mne, že i mamka by možná přivítala, že někam budete docházet a že se snažíte si vše v hlavě srovnat, dopřát si podporu.

  Přejeme Vám, abyste brzy našla odpovědi na Vaše otázky.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám udělat první krok?

  Dobrý den, je mi 14 let za 2 měsíce 15..mam nejlepšího kamaráda(15) uz asi pul roku spolu trávíme neskutečně mnoho času. On mi řekl, ze ke me neco cítí.Pořád se objímáme, občas se i držíme za ruce. Myslím si, ze k nemu taky něco cítím, ale bojim se, ze by se mohlo pokazit naše kamarádství. Navíc spolu chodíme do třídy. On nikdy neměl vztah a tak bych musela udělat první krok nejspíš ja a toho se bojim jak zareaguje, když nema žádné zkušenosti .Myslíte, ze bych mohla udělat prvni krok?

  holka, 14 let, 7. července

  Ahoj,
  říkám si, že je moc fajn, že máš hezký vztah s nejlepším kamarádem, to nezažívá úplně každý v Tvém věku.
  Píšeš, že Ti řekl, že k Tobě něco cítí, a myslím, že to je první krok, který udělal on. Pokud chceš Vaše přátelství posunout směrem k lásce, můžeš to udělat teď i Ty, nejsou na to žádná pravidla, kdo s tím má přijít, nebo kdy se to má stát. Je přirozené mít obavy z toho, jak to dopadne, jak zareaguje, ale je tu vždy možnost o všem s ním mluvit, věci si vyjasňovat, o tom vztahy jsou. Je to také někdy napínavé, ale zároveň to může být moc hezké. Napadlo mne, že se nemusíš rozhodovat hned, můžeš třeba ještě chvíli počkat a mezitím přemýšlet, jestli další krok uděláš, nebo to zatím necháš tak, jak to je.

  Přejeme, aby vše bylo pro Tebe v pořádku.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Chci si najít kluka

  Milí Alíku a spol..
  moc bych si chtěla najít kluka ale nevím jak nato,já se s klukama bavím ale jen s těma který mám JEN jako přátele,ale předtěma co se my líbí neřeknu ani půl slova a když už něco tak se chovám spíš kamarádsky.Ale co když se mu líbím? to potom budou vědět že jde jen o přátelství a vzdají to.A kromě toho jim to nedokážu říct:(.

  děkuji za přečtení a předem za odpověd

  holka, 11 let, 6. července

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že najít si kluka není jednoduché a že je těžké s těmi, co se Ti líbí, mluvit. Má to tak hodně dětí v Tvém věku a nejen holky, ale to stejné řeší i kluci.

  Přijde mi fajn, že s kamarády Ti jde mluvit bez problémů, to je dobrý začátek. Nemusíš spěchat a mít kluka hned, někdy to chce více času. Spíš je důležité být přirozená, bavit se s kluky o tom, co je zajímá, být na ně milá. Z jejich reakcí se dá poznat, jestli k Tobě mají blízko, můžeš si všímat toho, jak se s Tebou baví, jestli se o Tebe zajímají, dokáží Ti v něčem pomoc apod. Pokud budeš mít pocit, že i ten kluk, o kterého se zajímáš, má k Tobě blíž, můžeš mu třeba napsat, když mluvení je pro Tebe náročné - nebo to udělá on jako první. Bývá také užitečné se o tom bavit s někým dospělým, třeba s rodiči, jak to měli oni, co u nich zafungovalo a třeba získáš i nějakou inspiraci pro sebe, protože to také někdy v minulosti řešili.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Nevím, jak zareagovat

  Ahoj, mám docela divnou situaci. Právě jsem skončila 6. třídu a byla jsem tam se svými (čtyřmi) kamarádky nová. (Přesněji naší minulou třídu rozdělili do skupin a daly do různých tříd - to je vlastně docela jedno) No a za tu dobu (s tím že ještě byla karanténa) jsme se se spolužáky moc neseznámily, to už nemluvím pro kluky. No a před chvílí mi jeden z nich napsal (doslova); "Čau, nechceš se mnou chodit?". A popravdě nevím, mám to brát jako vtip nebo myslí to snad vážně?😅 Jako jediný co jsme dělaly spolu je hraní na telefonech. (mě a jeho baví jedna hra - nic neobyčejný) No a vlastně nevím komu to říct a jak to říct, s kým si poradit apod. Asi to zní moc primitivně ale podobnou situaci mám poprvé😅 A kdyby to bral vážně tak co mám napsat? Něco jako "Hele promiň ale moc tě neznám tak bych tě radši víc poznala a potom řekla."? Co ještě s tím že teď na podobné věci vůbec nemyslím????😅 (Jo a kdyžtak jeho číslo mám z společné skupiny)

  Doufám že mi můžete poradit a předem děkuji.😅👋
  (A případně se omlouvám jestli vám překážím s úplnou maličkostí😅)

  holka, 12 let, 4. července

  Ahoj,
  chápu, že se potřebuješ poradit, co odepsat klukovi, který Ti napsal, jestli s ním nechceš chodit. Někdy nás zaskočí to, co nečekáme, jako se to stalo Tobě, protože jsi v nové třídě a skoro vůbec se neznáte. Na druhou stranu máte společný zájem - hraní stejné hry a možná právě přes tuto hru ses spolužákovi více zalíbila, začal si Tě všímat a proto Ti teď napsal, jestli s ním chceš chodit.

  Je jen na Tobě, co mu na to odpovíš a Tvé nápady na konkrétní věty se mi moc líbí. Jsi v nich upřímná a nijak ho nezraňuješ. To, že ho chceš poznat víc, a zatím s ním kamarádit, je úplně v pořádku. Nemusíš s ním chodit, pokud na to nejsi připravena. Navíc mi připadá, že jde vlastně o docela hezkou zkušenost, víš, že se klukům líbíš a že o Tebe mají zájem, to je pro každou holku docela fajn zpráva.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Tajemno

  Paranormální jevy

  Ahoj Alíku, mám problém s duchama (myslím že to jsou duchové) a jde o to že mě furt pronásledují paranormální věci. Prve jsem bydlel u babičky a dědy společně s mamkou a tátou, sami se tam otvíraly a zavíraly dveře, byly slyšet kroky v místnosti kde nikdo nebyl atd, pak jsme si postavili dům a za těch pár let co tu jsem už jsem zažil pár nevysvětlitelních jevů. 1)Byla půlnoc a já se chystal jít spát, bylo pár dnů po vánocích takže jsme furt měly stromek v obýváku. Cestou na záchod když jsem šel k stromu tak se najednou rozhýbal a začalo logicky cinkat všechno co bylo na stromku a nikde nemohl být nějaký průvan atd :0 . 2) Zase bylo okolo půlnoci a já se zase chystal spát ale najednou mě začalo něco za oknem strašně nahlas dýchat. Měl jsem zatažený záclony takže jsem na to neviděl. Všichni v tu dobu spaly a v baráku jsme jen 3 (včetně mě) takže mám jistotu že všichni spaly, pak to začalo dýchat z větší dálky což je divny protože za barákem máme prudký kopec dolů. Můžu se s tím nějak potkat? Rád bych věděl co je to zač a rád bych to viděl. A nebojím se těch jevů atd jen bych chtěl vědět jestli to můžu nějak potkat

  kluk, 14 let, 4. července

  Ahoj,
  popsal jsi podrobně, co se Ti děje za zvláštní věci s duchy a chápu, že bys chtěl přijít na to, co je zatím a jestli to můžeš nějak potkat. Události, o kterých píšeš, se označují jako paranormální jevy. Někteří lidé na ně věří, jiní je popírají. Na toto téma existuje mnoho knih a bylo natočeno hodně dokumentů i filmů. Protože já o tom vím jen velmi málo, napadlo mne, že právě pomocí knih a dalších materiálů možná zjistíš, zda se dá něco udělat proto to, abys ses dozvěděl více. Je dobře, že z toho nemáš žádné obavy, proto se do pátrání můžeš pustit. Třeba v budoucnu potkáš někoho, kdo má podobné zážitky a s kým to můžeš sdílet. Jistě stojí za to se o tom zmínit i doma, třeba i rodiče mají nějakou svoji zkušenost, nebo ví nějakou historii Vašeho domu, což může mnohé vysvětlit.

  Přejeme Ti, abys mohl dostat odpovědi na své otázky.
  Modrá linka

  Volný čas

  Nemáme peníze

  Ahoj Aliku....Asi půjdu rovnou k věci :((No nikdy jsme nebyli nejbohatší ale už mě štve že nemůžu na školní výlety, školní pomůcky kupujeme dlouho šesity atd..ale chodím do kroužku kde jsou tábory které samozrejmě stojí peníze...No a věděla jsem že se trenerka po korone bude ptát kdo jede na tábor a proto jsem tam odmítla jít...Věděla jsem že nemáme peníze a nemůžu tam
  Ale teď jsme z toho smutná moc jsem tam chtěla :( na žádném jsem nebyla a když jsem to mamce řekla mi že jsem cíťa
  Dělají se tam technické stupně a teď mají všichni lepší stupeň než já a stydím se tam už ukázat..
  Prostě nevím co už dělat 😭😭 Nebaví mě být ta která nemá peníze.. Zrovna když to píšu brečím z toho 😭

  holka, .. let, 5. července

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že jsi smutná z toho, že doma nemáte peníze na to, abys mohla jet na tábor. Chápu, že to není vůbec jednoduché a zasloužila by sis být tam, kde se můžeš zlepšovat v tom, co Tě baví a zajímá.
  Nevím, jestli se to dá ještě letos zachránit, ale možná pro příští rok by Ti některé informace mohly pomoc. Rodinám, které mají potíže s penězi, mohou pomoci některé sociální dávky. Nevím, jestli je rodiče čerpají, ale možná by stálo zeptat se na to, zda byste nedostali příspěvek právě na tábor nebo na kroužek. Informace mají na Úřadech práce, kam by se mohla máma jít zeptat. Existují i nadace, které přispívají dětem na tábory, ví o nich i sociální pracovníci, kteří se zabývají pomocí rodinám s dětmi. Některé tábory nabízí i slevu pro sociálně znevýhodněné rodiny, vše by ale musela zjistit mamka nebo taťka. Pokud by si přáli to s námi probrat, mohou se obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz).

  V některých rodinách funguje i to, že se domluví, že tábor dostaneš jako dárek třeba k narozeninám, Vánocům apod. Občas vypomohou i babičky nebo dědové, tety, i pro ně je to příjemné vědět, co by Tě nejvíce k narozeninám a Vánocům potěšilo. Zkus to nějak promyslet a pobavit se o tom doma, třeba něco vymyslíte. Můžeš rodičům ukázat i naši odpověď, pokud si myslíš, že by to pomohlo.

  Držíme palce, aby ses v budoucnu mohla na tábor dostat.
  Modrá linka

  Povolání

  Chci pracovat na lince důvěry

  Ahoj, (tento dotaz je adresovaný především pracovníkům Modré linky, kteří odpovídali na muj předchozí dotaz)
  V minulém dotazu jste mi moc pomohli a toho si velmi cením. S 'rodiči' jsme si promluvili, i kdyz to nešlo bez uštěpačných poznámek mého otčíma, ale spor se vyřešil. A to díky vám! Moooc vám děkuji💜
  Takhle jsem nad tím přemýšlela a vypřemýšlela jsem, že by bylo dobré být taky jednou z těch lidí, kteří na lince důvěry pomáhají dětem a jejich problémy.
  Vím, že je brzy na to, abych si vybírala povolání, ale přesto se ptám, jake vlastnosti potřebuje psycholog?
  Ráda bych do předu věděla, jestli na to mám.
  Ještě jednou moc děkuji,
  M.

  Ahoj,
  děkujeme za ocenění, jsme rádi, že naše rady pomohly a že se spor, o kterém jsi psala, vyřešil. Je to i dobrá práce od Tebe, určitě to stálo odvahu začít věci doma řešit. Je od Tebe hezké, že chceš v budoucnu pomáhat dětem s jejich problémy na lince důvěry. Je k tomu zapotřebí vystudovat vysokou školu se zaměřením na psychologii nebo sociální práci a poté absolvovat výcvik v Krizové intervenci – po telefonu, e-mailu, chatu, případně i tváří v tvář.

  Z toho vyplývá, že člověk by měl mít především touhu vzdělávat se, pracovat na sobě, být vytrvalý a zároveň trpělivý. Očekává se také velká míra empatie – snažit se pochopit, jak se cítí druhý člověk, akceptace – brát lidi takoví, jací jsou a neodsuzovat je. Je toho ještě více, ale jsou to vlastnosti, které nemusíš mít všechny už teď, vše se dá trénovat a měnit u sebe tím, jak Tě to téma zajímá a chceš v něm být dobrá, a to se dá pomocí vzdělání a výcviků.

  Přejeme, aby Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Místo na rande

  Ahoj, mám dotaz a rád bych navázal na dotaz ze 7.6. (Mám pozvat holku ven? Jste to pojmenovali) Jak jsem tam říkal, že má kluka tak ona se s ním nejspíš rozešla, měli jste tedy s tím pravdu, je lepší si počkat a netrvalo to tak dlouho. Myslím, že ona mě má taky ráda, tak si myslím, že bych byl konečně šťastný, protože hned, co nastoupila k nám tak hned jsem se do ní zamiloval, ale jak říkám, nebyl jsem dostatečně rychlý a někdo byl rychlejší. Tak zatím jsme se nedohadovali na přesném místě, ale co je podle Vás nejlepší z těchto variant: do lesa do okolí | do kina v obchodním centru - holky mají prý rady nakupování, ale asi ne s klukama, nýbrž s dalšíma holkama | další možnost - kino+les | výlet do Prahy | nebo si myslíte, že je nějaké ještě lepší místo, protože moc chci, aby se nenudila a povídat si s ní non-stop asi nedokážu😬 a taky chci, aby se jí to co nejvíc líbilo, zkrátka jsem z toho trochu nervózní a nechci to zkazit, byl bych rád kdybyste měli jakoukoli radu nebo něco takového, abych jí to mohl co nejvíce zpříjemnit.
  Děkuji moc za odpověď a omluvám se za tu slohovku, ale snad to nevadí

  kluk, 13 let, 3. července

  Ahoj,
  je moc fajn, že jsi se v Tvém příběhu už mohl dostat k tomu, že plánuješ holku, která se Ti líbí, někam pozvat. Chápu, že to chceš mít dobře promyšlené a chceš, aby se nenudila a abyste si měli o čem povídat. Chci moc ocenit, že o tom přemýšlíš dopředu a záleží Ti na tom, jak se bude cítit.
  Nevím však, co je úplně nejlepší varianta, na to by mohla nejspíš nejlépe odpovědět ona sama. Myslím, že bys ji mohl dát na výběr z několika variant, které jsou Ti nejpříjemnější, kino i les jsou moc fajn, možná stihnete obojí. Možná i ona sama navrhne ještě něco jiného, kde se něco děje a bude tam zábava – minigolf, kolotoče, koupání…je toho opravdu hodně a záleží na tom, co máte u svého bydliště k dispozici a kam ji také pustí rodiče.

  Držíme palce, aby to vyšlo.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Obavy z menstruace

  Ahoj poradno jsem tu nová, doufám že neobtěžuji.
  Mám problém bojím se s mamkou nebo sestrou bavit o imtivmních věcích, bojím se že když dostanu poprvé menstruaci nebudu vědět co a jak, obvzlas kdyby jsem to dostala na veřejnosti. Hrozně bych sní o tom chtěla mluvit ale nevím jak se jí zeptat, hrozně se stydím (omlouvám se jestli je to hloupí dotaz)

  holka, 11 let, 3. července

  hoj,
  je dobře, že se ptáš na věci, se kterými máš starosti a vůbec neobtěžuješ. Chápu, že bavit se o intimních tématech je náročné a hodně lidí se toho obává nebo se stydí. Je možné, že to podobně má Tvoje mamka nebo sestra a jen čekají na to, až se jich zeptáš. Je určitě fajn být připravená na první menstruaci, a proto doporučuji najít odvahu a zeptat se. Není na tom nic špatného, máš právo vědět co Tě čeká a jak se připravit. Můžeš třeba mamku poprosit o to, aby Ti koupila nějakou knihu o dospívání nebo se zeptat sestry, jak zjistila, co má při menstruaci dělat. Obě dvě jsou ženy, a tak s tím mají své zkušenosti a mohou Ti dobře poradit.

  První menstruace se nemusíš nijak obávat, většinou začíná jen mírným špiněním a doporučuje se dívkám nosit si sebou v tašce nebo batohu vložku a hygienické ubrousky, potom Tě to nemůže nijak zaskočit. Většinou dívky dostanou první měsíčky kolem 13 roku a pokud dosáhnout alespoň 45 kilo. Existují však i výjimky, kdy se měsíčky objeví dříve nebo později.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka