Odpovědi uživatele Modrá linka

Celkem zodpovědělo dotazů: 7854

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Už asi měsíc jsem den co den smutný, ale nevím proč, někdy se fakt cítím že sem na tuto planetu nepatřím. Cítím se osamělý. Nevíte co s tím? Děkuji za odpověď.

kluk, 13 let, 23. ledna

Ahoj,

je mně líto, že jsi smutný a necítíš se dobře, dokonce jako bys byl z jiné planety. Ale snad Tě trošku uklidním, když Ti sdělím, že dospívání patří k nejnáročnějším obdobím života, nejspíš k tomu úplně nejtěžšímu, co některé mladé lidi potká. Během dospívání bouří hormony, čehož následkem mohou být právě takové stavy, jaké popisuješ ve svém dotazu. Tedy smutek, pocity osamělosti, nepatřičnosti, cizorodosti, také chaos a zmatek-stylu ani už nevím, čí vlastně jsem a kam patřím.

Pokud jsi schopen - navzdory těmto nenáladám - normálně fungovat, dá se říct, že je vše v mezích normy. Hodně pomáhá sdílení. Neměl bys se svými smutky být sám. Zkus se někomu svěřit. Rodičům, kamarádům, dědovi, strýci, trenérovi, někomu, kdo je Tobě blízký a komu věříš.

A své dny si zkus plánovat tak, aby v každém bylo něco, na co se můžeš těšit, co Tě baví. Sport, film, knížka, hudba, malování, procházky přírodou, plavání, běhání, kolo, lyže, to už záleží na Tobě. Rozhodně je důležité, pěstovat záliby a plně se jim věnovat. Pokud máš pocit, že Tě nic nebaví, i tak zkoušej různé aktivity, jakmile něco vytvoříš, budeš cítit zadostiučinění a určitou spokojenost. Budeš-li důsledný, uvidíš, že zcela jistě najdeš nějakou činnost, která Tě nakonec okouzlí. Možností je spousta, tak to zkus probrat se svými blízkými.

My Ti držíme pěsti.
Modrá linka

Holky a láska

Zdravím ,
nevím si rady ohledně jednoho kluka, naštěstí jsme spolu nic neměli, protože má holku a nevím jak by to dopadlo, je dobre ze mi to řekl, ale proč si tedy se mnou neco začínal.Vim ze je proste na holky a nestačí mu jen jedna.Bojim se ze mě chtěl jen na jedno.Je o dost starší než já, ale nechová se tak.Vubec mu nerozumím nevím sama co ke mě cítí a co se mnou zamyslel.Jsme spolu ve třídě a postupem času jsem se do nej zamilovala a je mi hrozne,nemůžu s nim být protože má holku a vůbec si nedokážu představit s nim normálně mluvit je proste jiný.Odhodlala jsem mu říct co cítím ,ale později jsem toho litovala,bylo vidět ze ho to moc nezajímá nebo se choval jako kdyby to zažíval tolikrát že by se do nej holky stále zamilovavaly.Ptal se mě co po něm chci a já jsem si to opakovala několikrát abych mu to potom snadno vyklopila ikdyz mě znervoznoval.Rekla jsem aby mi dal čas a snažil si mě nevsimat, ale bolí mě spis vic když si mě nevšímá a nevěnuje mi tolik pozornosti jako predtim.Myslite ze jsem udelala správně?Prosim sdělte mi svůj názor ..

holka, 15 let, 21. ledna

Dobrý den z Modré linky,

z Vašeho dotazu se snažím rozplést, co se vlastně děje: jste zamilovaná do kluka, který má jinou holku. Něco si s Vámi začínal, ale nic jste spolu neměli, máte strach, že Vás měl jenom na jedno. Prosila jste ho, aby Vám dal čas, ale zároveň Vás bolí, když si Vás nevšímá.

Umím si představit, že to pro Vás musí být náročné. Určitá nedostupnost toho kluka (má holku), ale zároveň Vaše zamilovanost a to, že si něco začal, musí působit nepříjemné pocity, zmatek i bezmoc. Ptáte se, zda jste udělala dobře, když jste si od něj vyžádala čas a to, aby si Vás nevšímal. Zdá se mi to rozumné "řešení" Vaší situaci. Přesto, že to bolí, neživí ten kluk Vaši zamilovanost tím, že by s Vámi byl více v kontaktu. Vy si můžete ujasnit, jak věci máte, dát si šanci se třeba "odmilovat" nebo otevřít prostor třeba pro někoho jiného. Myslím, že můžete klidně pokračovat v tom, jak to teď mezi Vámi je, a ostatní se uvidí.

Obecně platí to, že začínat si něco s "klukem někoho jiného" nepřináší nic moc příjemného. Předpokládám, že ve Vašem uvažování to také hraje svoji roli. Myslím si, že i to, že si ten kluk začíná něco s jinou holkou, i když má svoji, o něm něco vypovídá. Je dobré si říct, jestli je to člověk, se kterým chci něco mít, nebo ne.

Lidské vztahy bývají složité, ať jde o jakýkoliv věk. Přejeme Vám, aby se Vám ve vztazích vedlo co nejlépe.

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj, myslíš, že ještě existují lidi (hlavně kluci :)) kteří nejsou úplně zkazeni dnešní dobou? Jakože jim nezáleží na značkách, neposlouchají tu dnešní prisernou hudbu a jsou jakž takž normální? Haha, divný dotaz, ale fakt nevím, kde jinde se zeptat než tady, a zatím jsi mi poradil docela dobře

holka, 14 let, 21. ledna

Ahoj,

děkujeme za dotaz, který není divný, naopak svědčí o přemýšlivosti tazatelky, o jejích hodnotách a náhledu na život.

Odpověď je jednoduchá - ano, existují takoví lidé i kluci. Je možné je potkat třeba i nahodile, nebo v prostředích, které souzní s Tvými hodnotami. Napadá mě třeba prostředí určitých sportů (je třeba si vybírat, samozřejmě), nebo třeba můžeš zkusit skauting, společenství opírající se o duchovní hodnoty, organizace, ve kterých lidé dobrovolničí apod.

Někdy "stačí", že člověk podle určitých hodnot žije, i když je třeba "bílou vranou", a podobní lidé se k němu přirozeně přidají, nebo jiné třeba inspiruje.

Fandíme Ti a přejeme, abys našla, co hledáš,

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj trápí mě jedna věc a to jsou jebáky nemam jich sice plnou tvář ale sem tam se najde štve mě že nemužu jit ani mezi lidi ani do školy se mi s tim nechce mažu to mastičkama ale pořad se objevuji. Co mam dělat?

kluk, 13 let, 20. ledna

Ahoj,

umím si představit, že "jebáky", tedy asi postižení kůže lékařsky nazvané akné, dovedou hodně potrápit. Akné patří k bouřlivému tělesnému vývoji v dospívání. Někdo s ním má opravdu velké problémy, jiný menší; někomu "zmizí" brzy, jiný se s ním potýká třeba i v dospělosti.

Rozumím tomu, že chceš poradit, co máš dělat. My Ti tu ale odborně neporadíme, jak se akné zbavit nebo množství "jebáků" snížit. Účinnou radu může dát přímo kožní lékař (nevím, jestli máš mastičky pořízené ve volném prodeji, nebo od lékaře, ale stojí za to ho vyhledat).
Obecně platí, že je potřeba dát si pozor, po jakém jídle či nápoji se akné zhoršuje, pokožku zbytečně nedráždit (třeba pracími prostředky, ve kterých se pere prádlo), na obličej si zbytečně nesahat špinavýma rukama apod. Jsou také možnosti, jak si pupínky "maskovat" - něco, jako make up, ale někdy to vypadá i hůře, než přirozeně, chce to vyzkoušet.

Píšeš, že nemůžeš chodit mezi lidi, že se Ti nechce ani do školy. Chápu, že se nejlépe cítíš tam, kde jebáky nikdo nevidí. Můžeš to ale vzít jako výzvu, určitý psychický tréning. Říct si, že Ty jsi Ty, že nejsi jenom "jebák", který máš na tváři. Jsi nejenom to, jak vypadáš, ale zejména to, jaký jsi uvnitř, jak se chováš, jednáš. Jsi jedinečný - a tak se chovej, se zdravým sebevědomím. Pokud to tak je, i lidé začínají vnímat člověka více jako komplex, ne jen podle vzhledu. Takže to, co máš dělat může být právě chovat se úplně normálně, chodit do školy i mezi lidi, ať máš tvář takovou či makovou.

Přejeme hodně odvahy!

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol já mám menší otázku. Celkem hodně dlouho sledujji mého oblíbence a už jsem ho 2x viděla ale pořád mě trápí že když někdo o něj začne mluvit, nebo hraje nějaká písnička tak se mi vždy vybaví to setkání a já chuť brečet, být v úzkosti atd. Néé že bych na to ráda nezpomínala ale už je to tak často že nevím co dělat. Mám touhu o něj pořád mluvit ale každého to štve: Předem děkuju za odpověd
Žárovka

holka, za chvíli 14 let, 20. ledna

Ahoj,

myslet na svého oblíbence a přát si setkat se s ním, je naprosto přirozené, to zná každý, kdo nějakého oblíbence měl. Nepíšeš, jestli je Tvůj oblíbenec nějaká známá osobnost nebo kluk z Tvého okolí. Jestliže jde o kluka, se kterým bys mohla mít bližší vztah, potom mu můžeš dát svůj zájem najevo, ať už přímo či svým chováním. Pokud jde o hvězdu a je nereálné, abyste navázali bližší vztah, nebo ten kluk necítí totéž, co Ty, je potřeba přijmout vše tak, jak to je. Můžeš si o něm snít, těšit se, že ho někde potkáš, uvidíš, zároveň však musíš žít svůj život. Věnovat se svým koníčkům i povinnostem, trávit čas s lidmi, se kterými je Ti dobře a koukat se kolem sebe. Možná, že je někde blízko prima kluk, který by Tě mohl také zaujmout.

Hezké zimní dny Ti přeje
Modrá linka

Strach

Ahoj Alíku,
Vím že toho máte hodně na praci ale teď mám opravdu strach a bojím se...

Začlo to asi před pul rokem asi 1 za týden jsem měla noční můru ale od té doby se to jen zhoršuje už vůbec nemám hezké sny jako jsem vzdy mívala...
Dnes se mi zdálo ze jsem šla přes přechod a upadla jsem a nemohla jsem hýbat nohama a zajelo mě auto..

Hledám způsoby jak radši nechodit zpát
Uz se bojím jít z místnosti do místnosti

Ted v poslední dobou mám takové černé myšlenky... nemůžu to nějak zastavit napríklad o smrti,o tom jak me někdo zabije atd.

Opravdu se bojím co to se mnou je

A prosim nepište že to mam říct rodicům protoze oni to berou na lehkou váhu a je jim to fuk

Omlouvám se za chybi ale jsem tak přešlá,smutná,bojím se

Předem ti dekuji za odpověď

holka, 12 let, 20. ledna

Ahoj z Modré linky,

chápu, že špatné sny, noční můry, jsou nepříjemné. Avšak nespat není řešení. Je důležité hledat jiný způsob, jak se sny vyrovnat. Sny a noční můry mohou být ventilem pocitů, které si během dne třeba ani neuvědomíme a které potřebují průchod – a proto se hlásí o slovo v noci. Je tedy potřeba, abys mohla o tom, jak se cítíš, čeho se bojíš, mluvit.
Mrzí mě, že máš pocit, že rodičům je to fuk. Je moc dobře, pokud jsi s nimi o tom zkoušela mluvit. Někdy je potřeba v tom vytrvat a zkoušet to znovu, pak si můžou snáz uvědomit, že je to pro Tebe opravdu důležité a už to trvá delší dobu. Můžeš jim dát přečíst i naši komunikaci. Pokud by Tě i přesto nebrali vážně, nevzdávej to a hledej si mezi jinými blízkými lidmi ty, kteří by Tě mohli vyslechnout. Třeba babičku, dědu, tetu, strýce, kamarádku. Obrátit se můžeš i na někoho ve škole, nejlépe na psycholožku, pokud ji ve škole máte, nebo na nějakou oblíbenou paní učitelku, které věříš.

Přejeme klidnější dny
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Když masturbuju reflex se snaží zadržet ejakulát v domnění že jde o moč a po chvilce to začne i bolet.
Je to normální nebo ne? Bojím se aby mi to v budoucnu nezkazilo život. Děkuji za odpověď

Kluk, 13 let, 18. ledna

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že hledáš odpovědi na otázky týkající se Tvého těla. My však nedokážeme posoudit takto po internetu, zda jde o příčinu psychickou či fyziologickou. Rádi bychom Tě tedy podpořili v tom, aby ses obrátil na někoho z rodičů, či blízkých příbuzných, kdo by Tě doprovodil k obvodní/mu lékařce/lékaři.

Přejeme bezstarostné zimní dny
Modrá linka

Holky a láska

Co mám dělat, když můj kluk bydlí na druhé straně České republiky???

holka, 12 let, 15. ledna

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že bys chtěla mít svého kluka blíž, to je přirozené. Avšak v životě jsou okolnosti, s nimiž se musíme nějak vypořádávat. To, kde bydlíte, momentálně se svým klukem, možná moc ovlivnit nemůžete. Můžete si ale psát, volat si, setkávat se během víkendů či prázdnin. Také je dobré nebýt na své pocity, když se Ti třeba stýská a je Ti smutno z toho, že je tak daleko, sama. Ulevuje, když se můžeme někomu svěřit, s někým sdílet, co nás trápí. I láska na dálku může mít své romantické kouzlo.

Přejeme hezký zimní čas
Modrá linka

Rodiče

Ahoj, mám staršího bratra, který je, no, trochu jinej než ostatní. Ne, že by byl nějak extra divný, jen ho zajímají úplně jiné věci a nikam nechodí, třeba s kamarádama. Já bych třeba za 2 roky chtěla začít občas chodit ven s kamarády (třeba 1 za měsíc) ale rodiče jsou zvyklí na bratra. Táta je na mě dost majetnicky. Nevím, jestli jak bych je měla přesvědčit, abych třeba za ty 2 roky někam šla a dala si tam třeba sklenku vína, nebo tak, když na to vůbec nejsou zvyklí?

holka, 14 let, 19. ledna

Ahoj,
chápu, že přemýšlíš, jak to bude, až budeš starší, a jestli Tě rodiče budou pouštět ven, když jsou u Tvého bratra zvyklí, že s kamarády nikam moc nechodí. Dva roky jsou docela dlouhá doba na to odhadnout, jak to přesně bude. Každopádně, máš právo na to být jiná, než Tvůj bratr - je docela možné, že i rodiče vidí, že se v něčem lišíte, že máte jiné zájmy, jinak si přejete trávit volný čas. Chtěla bych Tě podpořit, abys o tom zkusila mluvit s rodiči upřímně - mluvit o tom, co je pro Tebe důležité a proč. To může pomoci posílit vzájemnou důvěru. Postupem času se můžete domluvit na určitých pravidlech, které budou platit, když budeš chtít jít s kamarády ven. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet, podle toho se pak můžeš třeba znovu poradit - kontakty na Modrou linku najdeš na adrese: www.modralinka.cz.

Hezké dny přeje

Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobry den, chtěla jsem si poprvé zavést tampon, o anatomii přehled mám, tak jsem si řekla že to nebude problém. Pockala jsem až to dostanu a zkoušela jsem to podle návodu, sice jsem ho tam dala ale jen na pár milimetrů, vůbec to tam nešlo dát, prostě jako kdyby tam byla zeď nebo já nevím.... A tak jsem to zkoušela za den asi 6x a potom jsem to vzdala, a ještě k tomu mě to místo kam jsem se to pokoušela dát mě celý den pálilo, bolelo.... A měla jsem nejmenší velikost, také jsem u toho měla zrcátko. Já vím, je to osobní, ale už fakt nevím co s tím.... Předem děkuji za odpověď.

Anonymní, 14 let, 19. ledna

Ahoj,

úplně chápu, že Tě rozhodilo, když se tampón opakovaně nedařilo zavést. Je pravda, že někdy to chce trochu cviku, než člověk najde správný úhel, jak tampón bez odporu zasunout. Určitě bys ale neměla jít přes bolest - jen jemně zkoušet nasměrovat tampón správným směrem, který si můžeš předtím nahmatat prstem. Můžeš to ještě zkusit, a kdyby to nešlo nebo bolelo, doporučila bych Ti zajít s mamkou k lékaři - gynekoložce/gynekologovi, který by Ti s tím poradil a zjistil, kde byl problém. Určitě není třeba se za to nijak stydět, z praxe vím, že spousta dívek ve Tvém věku řeší něco podobného.

Držím palce,

Modrá linka

Povolání

Ahoj alíku jsem v 7. třídě a začina mě znepokojovat myšlenka na jakou jít střední školu sice mám ještě 2roky ale ty utečou jak nic a budu se muset rozhodnout.

kluk, 13 let, 18. ledna

Ahoj,

chápu, že už začínáš přemýšlet, co bude po základní škole, jakým směrem by ses chtěl ubírat. To je úplně přirozené. Navíc je to i výhoda - máš teď 2 roky na to, aby sis v klidu zjišťoval různé informace, které Ti pomůžou se rozhodnout. Můžeš se chodit podívat na dny otevřených dveří různých středních škol, kde se dozvíš něco o tom, jak to tam funguje. Můžeš si taky sepisovat různé otázky, které by Tě k jednotlivým školám anebo oborům zajímaly, a zkusit se na ně poté zeptat studentů daných škol, které oslovíš. O radu můžeš požádat také třídního učitele anebo školního psychologa, pokud ho na škole máte. Společně můžete probrat,v čem jsi ve škole dobrý, a jak bys mohl svůj talent uplatnit. Je možné se s rodiči obrátit taky na pedagogicko-psychologickou poradnu, která obvykle poskytuje poradenství v oblasti volby povolání.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, co mám dělat když můj kluk je nemocný a může každý den umřít? Vážně se o něj moc bojím...nevím co bych si bez něj počala...

holka, 12 let, 18. ledna

Ahoj,

je mi moc líto, že je Tvůj kluk vážně nemocný. Úplně chápu, že o něj máš strach a nevíš si rady. Myslím si, že to nejdůležitější pro něj už asi děláš, a to je trávit s ním čas, být mu oporou. Můžeš se ho zeptat, co je pro něj teď důležité - třeba o čem by si chtěl povídat, co by rád dělal, co mu přináší alespoň trochu úlevy nebo radosti. Říkám si, že to pro Tebe teď musí být hodně těžké, že i Ty sama bys pro sebe měla mít podporu. Proto bych Tě chtěla podpořit, abys na takové trápení nebyla sama a svěřila se s ním někomu blízkému, komu věříš - ať už rodičům, kamarádkám anebo i školnímu psychologovi, pokud ho na škole máte. Obrátit se můžeš i na naši Modrou linku, a to na telefonu, chatu, Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdeš na webových stránkách www.modralinka.cz.

Hodně síly přeje

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Je normální, když mám předkožku staženou za žaludem (nejenom při čurání, erekci, atd., ale pořád)?

Anonym, 13 let, 18. ledna

Ahoj,

na to by Ti nejlépe poradil lékař, takto na dálku nelze s jistotou určit závažnost toho, co popisuješ. Důležitým faktem pravděpodobně bude, jestli to u sebe pozoruješ nově (a dřív to tak nebylo) - pokud je navíc penis nateklý, měl bys určitě co nejdříve navštívit lékaře. Pokud to tak máš už dlouho, napadá mě, jestli jsi dříve neprošel tzv. obřízkou. Je to malý chirurgický zákrok, při kterém je předkožka odstraněna. Určitě bych Tě chtěla podpořit, aby ses s tím svěřil rodičům, společně to můžete probrat a vymyslet, co podniknete.

Zdraví
Modrá linka

Rodiče

Ahoj, potřebuji poradit a to z mém chováním.
Přijde mi že se chovám strašně.. (moc neuklízím, moc doma nepomáhám, moc se neučím, hodně věcí flákám, neustále mám nějaké kecy, chovám se k sourozencům špatně řvu na ně,....) prostě moje chování a přístup k rodině a ostatním věcem je jedním slovem katastrofa.... Měla bych si vážit toho co mám a ráda bych vše chtěla změnit a začít od začátku a to co nejdříve změnit se na 100% a začít pořádně fungovat jako sestra, dcera, vnučka.. Poradíte mi jak? Jak si správně rozvrhnout čas a vše stíhat? Jak nebýt protivná a zla? Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 13 let, 15. ledna

Ahoj,

oceňuji, že se dokážeš nad sebou zamýšlet, záleží Ti na tom, jak se chováš k ostatním. To je určitě důležité, zároveň mě mrzí, že se vidíš tak moc sebekriticky. Připadáš mi jako moc fajn přemýšlivá a citlivá dívka, která se k ostatním nechce chovat špatně a chce na sobě pracovat. Říkám si, jestli na sebe teď nejsi až moc přísná - v dospívání se toho pro člověka hodně mění, někdy není lehké se se vším hned popasovat a vždy uhlídat svoje emoce, které si někdy dělají, co chtějí. To je přirozené a stává se to každému z nás, nikdo nejsme dokonalý a ani jak píšeš, nejde být vždy stoprocentní. Když se nad tím zpětně dokážeš zamyslet a následně se případně omluvit, může to situaci ulehčit.

Ohledně pomoci v domácnosti to je v každé rodině jinak. Můžete se někdy v klidné chvíli posadit a určit si společně nová domácí pravidla, kdo, co, kdy bude dělat a která práce je čí povinnost. Je také možné takový týdenní režim zapsat a vylepit na ledničku nebo někam po ruce a pak už se jím "jenom" řídit. Můžeš si zkusit pořídit třeba nějaký pěkný diář, kde si můžeš všechny aktivity plánovat, zapisovat a poté odškrtávat.Není reálné změnit se ze dne na den o 100 %, jak píšeš, to by asi nesvedl nikdo a věřím, že by to ani nebylo dobře, byla by škoda ztratit sama sebe, to, v čem jsi jenom Ty jedinečná a originální.

Vyplatí se spíš pomalé, stálé, malé krůčky. Změnit jednu věc, teprve až se nový zvyk usadí, pak zkusit udělat další. A netrápit se tím, pokud se to nepovede hned napoprvé. Podpořit Tě můžou i blízcí v rodině či mezi kamarády, možná řeší podobné problémy. Když by sis nevěděla rady, oslovit můžeš třeba i školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, nebo se ozvat i na naší Modrou linku (www.modralinka.cz). Nemusíš na to všechno být sama.

K tomu Ti držíme palce.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak máme říct, že jdu ven s nějakým klukem. On by to zas takový problém nebyl, jenže moje máma je hrozně zvědavá, tak moc, že to dokonce přiznává i její máma (moje babička) že vyslycha úplně každou nezajímavou, nepotrebnou drobnost. A navíc mají s tátou hrozně hezky vztah(naštěstí) a všechno mu říká. Tak nevím, jetsli si vymýšlet, což jsem už udělala, ale na druhou stranu, když jsem byla s tím klukem, tak jsem se hrozně bála, že ji třeba potkáme. Tak jsem jen chtěla poradit, co bys mi doporučil?

holka, 14 let, 15. ledna

Ahoj,

je moc fajn, že rodiče mají mezi sebou pěkný vztah, to dnes není samozřejmost. Chápu, že některé dotazy rodičů můžou být nepříjemné, zároveň je možné je chápat i jako projev zájmu o Tebe. Myslím, že je fér i snazší odpovídat podle pravdy, upřímně - do jakých podrobností pak zajdeš, už je na Tobě, jak to budeš cítit. Tak se do ničeho nezamotáš a budeš mít čisté svědomí. Rodiče jsou za Tebe zodpovědní, proto by měli vědět, kde jsi, s kým, co děláš ve svém volném čase, kdo jsou Tví kamarádi. Může se stát cokoliv, nemusí to být hned máma, kdo vás dva potká, k mámě se to může donést jinou cestou a mohlo by to být zbytečné nedorozumění a zklamání důvěry. Neboj se s mámou promluvit i o tom, jak se cítíš, když se Tě vyptává, co je Ti nepříjemné a co bys potřebovala jinak. Zároveň vnímám, že Ti na vašem vztahu záleží a nechceš jí lhát. Je také možné se s ní domluvit, že některé věci by mohly být jen mezi Vámi holkami a nemusela by vše, pokud to sama nechceš, říkat i tátovi. Připadá mi důležité mluvit o tom, jak se cítíš a nastavit si spolu důvěrnou a upřímnou komunikaci. Někdy pomáhá, když se sejde celá rodina v klidné chvíli a společně stanoví pravidla komunikace pro všechny členy rodiny, s ohledem na jejich věk, hlas každého má při tom stejnou sílu.

Přejeme Ti pohodové chvíle s kamarádem.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj poradno,
už dlouho jsem přemýšlela, kam napsat s tento komplikovaný dotaz. A nějak jsem se dostala sem na Alíka a doufám, že mi dokážete nějakým způsobem poradit. Je tu strašně moc detailů, které vynechám a budu se snažit to celé sepsat co nejvíc stručně..
Jenom krátce o mě - žiju s mámou v podnájmu u jednoho rodinného známého už asi 6 let. Za tu dobu a i déle máma nemá žádného přítele a chodí do náročné práce, která jí ale vydělává docela malé peníze. Už podle zákonu se musí o mě starat. Dřív se starala i o mého staršího bratra ale ten bohužel v roce 2015 umřel. Asi za poslední rok jsem si začala na fotkách i z konverzací mezi jí, mnou, babičkou apod. všímat, že od doby, co jsem se narodila, tak je smutnější a děje se jí víc špatných věcí (třeba začala mít problémy s nadváhou, které před tím neměla). A když bratr odešel, tak na ní bylo vidět ještě víc, jak se trápí. A mám strach, že má nějakou mentální nemoc podobnou depresi nebo úzkostem.. A mám z toho pocity viny. Já sama jsem si zkoušela pár (i když nespolehlivých) testů deprese na internetu, podle kterých mám střední závažnost deprese a nemyslím si, že máma je na tom lépe. Čím jsem starší, tím víc mě trápí, jak se cítí ona a víc si uvědomuju problémy života, do kterého jsem se narodila. A jak mi ty problémy komplikují život. Takže finální otázka zní: Jak pomoci mámě ale i mně abychom se necítili tak, jako teď aby o mě neměla až moc velký strach?
Děkuji za snahu pomáhat dětem s problémy a dotazy <3
Zatím ahoj

holka, 16. ledna


Ahoj,

je dobře, že se snažíš opatřit si odpovědi na otázky, které si kladeš. Nežijete s mámou jednoduchý život a tak si zřejmě mnohem dříve než Tví vrstevníci uvědomuješ složitost a nároky života. Netuším, kolik je Ti roků, ale každopádně u nás ze zákona zodpovídají za děti do 18 let rodiče. Je to tedy zařízeno tak, že o Tvé zdraví a bezpečí má pečovat Tvá máma, rozhodně Ty neneseš zodpovědnost za to, jak se daří mámě, natož pak vinu. Zároveň chápu, že Ti mamčino trápení není lhostejné. Chtěla bych moc ocenit, že se pro Vás obě snažíš hledat pomoc.

Zkus to s mámou někdy v klidu probrat. Máma možná vůbec netuší, že si o ni děláš starosti. Smrt Tvého bratra ji nutně musela poznamenat. Není divu, že se změnila, poznamenaly ji tvrdé zkušenosti, ale to ještě nemusí znamenat, že by musela být nějak nemocná. Testů, vztahujícím se k depresi, si na internetu spíš nevšímej, není to něco, čím by ses měla řídit. Má-li někdo pocit, že má depresi, měl by se obrátit na odborníka, který bude znát odpověď i způsob pomoci. Máte-li na škole školního psychologa, neváhej se na něj obrátit se svými starostmi, mohl by Tě podpořit a dát Ti třeba i nějaké kontakty na odborníky. Jsi-li z Brna či okolí, můžeš navštívit i poradnu Modré linky, podrobnosti najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz. Můžeš se na nás obrátit také na telefonické lince, Skypu, WhatsAppu anebo chatu, kde je možnost vše probrat podrobněji.

Přejeme Ti upřímně zlepšení všeho, co Tě trápí.

Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj, moc děkuji za zodpovězení předchozích dotazů, máte se mnou velkou trpělivost. :D
Dnes mám jeden dotaz, který se ani tak netýká mě. Ale každopádně, máme ve třídě jednu holku, která závodně tančí. A všimla jsem si, že poslední dobou je pořád unavená, někdy nejde do školy, protože se prý nemohla ani postavit na nohy a hlavně, hrozně zhubla, má kostnaté ruce, vyhublé tváře a tak.Nechodí na obědy, ale tak to může třeba jíst doma, že, ale neviděla jsem jí v poslední době ani se svačinou, nebo tak. Pochopitelně s ní nejsem pořád, ale i tak...
Bojím se, jestli nemůže mít nějakou poruchu příjmu potravy - anorexii, bulimii, nebo tak něco. Moc se spolu nebavíme, ale rozhodně nejsme rozhádané nebo tak, takže asi můžu zkusit opatrně vyzvídat, ale chtěla bych vědět váš názor.
Jak se jí třeba opatrně zeptat? Co mám dělat? Upozornit učitele, výchovné poradce, nebo třeba rodiče? Vůbec netuším, každopádně je to skvělá holka a nechtěla bych a by si něčím takovým musela procházet a už vůbec ne sama.
Děkuji za odpověď! <3

holka, 14 let, 16. ledna

Ahoj,

je moc fajn, že se nezajímáš jen sama o sebe, ale že Tě zajímá i osud ostatních lidí, myslíš na kamarádku, máš obavy o její zdraví, bojíš se, aby v tom nebyla sama. Palec nahoru, jsi skvělá.

Co se týká zdraví Tvé kamarádky, za to zodpovídají její rodiče, a je-li tak pohublá a unavená, že ani občas nepřijde do školy, je docela možné, že to vidí i její rodiče a snad podnikají potřebné kroky.

Můžeš tu dívku oslovit, nejlépe, když u toho nebudou další svědci, abys ji neuvedla do rozpaků, a říct jí to, co nám píšeš. Čeho sis všimla, že Ti na ní záleží, zeptat se, zda ji něco netrápí a jestli jí můžeš nějak pomoci. To je ale asi tak všechno, co Ty můžeš udělat. Pokud máš pocit, že situace je dost napjatá, bude se Ti zdát, že něco není tak, jak má být, můžeš se obrátit na třídní učitelku nebo výchovnou poradkyni na škole, popřípadě školního psychologa, máte-li ho na škole.

Přejeme Ti, ať Ti zájem o lidi okolo Tebe vydrží,
Modrá linka

Moje tělo

Dá sa nejakým spôsobom zistiť či je človek plodný alebo nie?

kluk, 15 let, 15. ledna

Dobrý den,

našim klientům od 15 let vykáme, budu tedy vykat i Vám.

Plodnost lze lékařsky ověřit, u mužů se tak děje s pomocí spermiogramu. Muž poskytne vzorek svého spermatu, odborník zjistí, zda obsahuje dostatečné množství živých, zdravých a dost pohyblivých spermií, což je předpokladem pro oplodnění vajíčka. U žen to lze posoudit také na základě lékařského vyšetření. Plodnost ženy se také vyvíjí v průběhu menstruačního cyklu, kdy v některých dnech je větší, v některých menší.

Jedná se o obecný dotaz, proto mne napadá, že odpovědi na takové dotazy Vám mohou poskytnout blízcí dospělí, podobně jako odpovědi můžete nalézt na internetu nebo v odborných publikacích.

Přejeme Vám příjemné dny.
Modrá linka

Šikana

Dobrý den
Ve škole máme problém a je docela velký týká se šikany jedné holky u nás ve třídě. A na víně jsou moje kamarádky kterým hrozí 2 z chování abych vás dostala do obrazu tak ta údajně šikanovaná holka si to celé vymýšlí protože takové ty urážlivé diskuze způsobí ona a kamarádky se do toho zamotají. A je tady ještě jedna věc má totiž ředitele za strejdu a ona k nám přestoupila k vůli tomu že ji na minulé škole šikanovali ale bylo to naopak ona šikanovala je. No víte ona si hraje na herečku prostě musí být středem pozornosti. A kamarádky ji prý psychicky deptají. Že jí prý píšou různé nadávky atd. Já to prostě celé nechápu byli jsme úplně normální třída ale když jsme změnili učitelku a přešli jsme na druhý stupeň tak jsme úplně jiní o naší učitelce bych vám taky mohla psát slohovou práci ale zpátky k tématu co mám teda dělat aby neměly kamarádky 2 z chování? Oni za to nemůžou ale všichni jim to dávají za vinu. Tak prosím poraďte
Předem děkuju za odpověď ˘

Holka 12 let, 12. ledna

Ahoj z Modré linky,

je od Tebe hezké, že hledáš pomoc pro kamarádky.

Bohužel Ti nemůžeme dát spolehlivou radu, jak zajistit, aby kamarádky 2 z chování nedostaly. A není to ani Tvá zodpovědnost, pokud jsou Tvé kamarádky obviněny neprávem, je zejména na nich, aby se bránily a řešily to se svými rodiči. Můžeš své kamarádky povzbudit v tom, aby za sebe bojovaly a také, aby na spolužačku nereagovali, protože si tím přihoršují situaci.

Pokud co říkáš, je pravda, a ve skutečnosti jsou naopak kamarádky šikanovány a neprávem obviňovány, tak je to potřeba řešit i proto, aby se šikana neopakovala nebo nestupňovala. Je dobré situaci vysvětlit nějakému dospělému, kterému důvěřujete, nějaké učitelce nebo učitelovi, nebo se můžete obrátit i na školní psycholožku/psychologa - někoho, kdo vás vyslechne. Pro někoho, kdo u toho není, může být těžké zjistit, jak ty urážlivé diskuse skutečně probíhají a kdo mluví pravdu. Z jejich pohledu je to slovo proti slovu. Proto je dobré předložit co nejkonkrétnější příklady toho, co se děje (tedy např. kdo co přesně řekl v nějaké konkrétní konverzaci, jaká přesná slova zazněla) a pokud to jde, tak tu situaci nějak zaznamenat. Pokud např. probíhají tyto urážlivé diskuse i formou písemných zpráv - např. chatu nebo v SMSkách, tak to může sloužit jako důkaz. V chatu lze uložit obrazovku (tzv. screenshot). Nejdůležitější ale je, aby kamarádky našly dospělého, kterému důvěřují a který jim pomůže situaci vyřešit.

Přejeme Tobě i kamarádkám hodně štěstí!

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj
Když mi stojí tak mám předkožku jen ve třetině žaludu co stím

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
pokud u chlapce či muže dojde ke vzrušení a erekci, je přirozené, že se předkožka může shrnout a odhalit žalud. Z Tvojí zprávy mi není jasné, co bys kolem toho potřeboval. Pro více informací o svém těle a jeho fungování se můžeš podívat na stránky www.sexus.cz. Můžeš to také probrat s nějakým mužem, kterému důvěřuješ, ať už v rodině či mezi přáteli.

Zdravíme z Modré linky