Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Modrá linka

  Celkem zodpovězěno dotazů: 8866

  Odpovědi za posledních 13 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Kamarádi

  Jak si vymyslet imaginárního kamaráda?

  Ahoj poradno,
  jak si vymyslet imaginárního kamaráda?
  Děkuji.

  kluk, 12 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  moc nevím, jak Ti poradit, jak si vymyslet imaginárního kamaráda, protože neznám důvod Tvého dotazu.

  Pokud to byl nějaký školní úkol, je prostě potřeba se zamyslet, o jakém kamarádovi chceš psát, představit si třeba i nějaké konkrétní lidi, kteří mají vlastnosti, které se Ti líbí, nebo právě nelíbí a chceš je své postavě přisoudit.

  Jestliže chceš imaginárního kamaráda, protože se cítíš osamělý, chci Tě raději podpořit v tom, abys svou energii věnoval raději tomu, aby sis našel kamarády opravdové. I když to nemusí být snadné, mít přátele je pro nás důležité a imaginární kamarád je nahradit nemůže. Kamarády nejsnáze můžeš potkat ve škole, při nějakém kroužku, při společné aktivitě. Podpořit Tě mohou třeba rodiče či nějaká paní učitelka, které věříš, vedoucí kroužku.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Přemýšlím o sebevraždě

  Mám deprese už dlouho a přemýšlím o sebevraždě. Na tomhle světě už není nic co by mě naplňovalo, kamarády nemám, s rodiči špatný vztah, nic mě nebavi a navíc mi babička odešla, nikdo mě nemá rád, nikomu na mě nezáleží. Už nevim co dělat.

  Dívka 13 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že si myslíš, že Tě nemá nikdo rád a přemýšlíš o sebevraždě. Když se člověk cítí osamělý, může skutečně prožívat svůj život, jako by neměl žádný smysl. Ráda bych Tě podpořila v tom, abys na své pocity nezůstávala sama.

  Možná, že i přesto, že s rodiči nemáš dobrý vztah, by se Ti pokusili pomoct, pokud by ses jim svěřila. Mohla bys jim i ukázat tuto naši komunikaci, pokud by to pro Tebe bylo jednodušší. Nebo se možná můžeš svěřit někomu jinému z rodiny, třeba tetě, dědečkovi, případně komukoli jinému, komu věříš. Například někomu z vedoucích na táboře, paní učitelce, až se vrátíš do školy. S depresemi Ti může pomoci také odborník, tedy psycholog, psychoterapeut, kterého možná máte také ve škole.

  Věřím totiž, že když na vše nebudeš sama, může se Tvůj život postupně zlepšit. Už právě jen tím, že na vše nebudeš sama, že Tě někdo podpoří. I já Tě chci povzbudit. V životě mnohdy máme období, kdy se necítíme dobře, kdy nám připadá život prázdný. A když toto období dokážeme překonat, může do našeho života přijít i štěstí. Možná už jen díky tomu, že se o své smutky a trápení podělíš.

  Píšeš také o babičce, která odešla. Představuju si, že právě ona pro Tebe možná byla takovou důležitou osobou. Říkám si, když zavřeš oči a vybavíš si ji, co by Ti asi poradila ona. Neznala jsem ji, ale aby se stala Tvou babičkou, musela prožít hodně životních období a jsem přesvědčená, že by přála i Tobě, abys to nevzdávala a prožila svůj život celý, i když v této jeho části zažíváš těžké chvíle.

  I my, na Modré lince, jsme Ti k dispozici na našich telefonech či chatu, kontakty najdeš na https://www.modralinka.cz/.

  Přejeme Ti dost odvahy a síly, aby sis dokázala říct o podporu a aby se Ti dostalo pomoci, kterou si zasloužíš.

  Modrá linka

  Škola - učení

  Učit se švédsky + život ve Švédsku

  :-|Ahoj píšu zde svůj první dotaz. Ve škole se učím jazyky dva a to angličtinu a němčinu. Chci se začít učit sama další jazyk a to Švédštinu, protože bych chtěla jednou bydlet ve Švédsku. Je vhodné se učit takhle další jazyk? A je reálné se odstěhovat např. ve 20 letech do Švédska?

  holka, 14 let, 18. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že máš zájem učit se jazyky a máš své představy, co bys v budoucnu chtěla. Pokládáš nám otázky, na které Ti úplně neumíme odpovědět, neboť odpovědi záleží hlavně na Tobě a my Tě vůbec neznáme. Neexistuje jednoznačná odpověď, jestli se učit další jazyk. Můžeš to zkusit a uvidíš, jak Ti to půjde. Pokud bys měla díky učení se dalšímu jazyku mít problémy v jazycích, které se musíš učit ve škole, bude dobré studium švédštiny odložit. Probrat to můžeš třeba i s rodiči či nějakou paní učitelkou jazyků nebo jinou, které věříš, a která Tě zná.

  Co se týká možnosti žít ve Švédsku, záleží to opravdu na Tobě. Pokud se rozhodneš studovat, můžeš studovat klidně třeba právě ve Švédsku. Anebo se tam můžeš odstěhovat později, až vystuduješ tady. Je hezké mít sny, užívej si je tedy a uvidíš, co Ti život přinese.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se rozejít? Nemiluju ho.

  Dobrý, mám dotaz, jeden kluk se mi líbil a on mi napsal, že mě miluje, ale já ho nemiluji a on na mě hrozně tlačil a já na to kývla a teď s ním chodím a hrozně si to vyčítám a navíc on si koupil kryt na mobil s mojí fotkou a je mi blbý mu napsat, že ho nemiluji, a že s ním nechci chodit a on mi furt posílá srdíčka a navíc se s ním vidím skoro každý týden a nemůžu se na něj ani podívat, protože je mi trapně, ráda by jsem se s ním rozešla a zůstala bych jen kamarádka, ale nevím jak bude reagovat a jestli se semnou bude ještě vůbec bavit.

  holka, 13 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že někoho odmítnout nemusí být vždy snadné. Jak však sama asi zjišťuješ, souhlasit s něčím, co nechceš, v Tobě vyvolává spoustu nepříjemných pocitů, je tedy důležité vše uvést na pravou míru. Můžeš se zkusit svěřit třeba rodičům nebo nějaké kamarádce, které věříš, a říct si o podporu, abys to dokázala udělat. Jak Tvůj kluk zareaguje, to už ovlivnit nemůžeš. Skutečně se může stát, že mu to ublíží a nedokáže se s Tebou dále kamarádit nebo třeba až po nějakém čase. Ale to už se nedá nic dělat, to budete muset prostě přijmout on i Ty. Čím déle ale budeš předstírat něco, co k němu necítíš, tím hůře budeš vše prožívat a budeš na něj možná i nepříjemná. A jemu to může ublížit o to více.

  Přejeme Ti dostatek odvahy.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak ho zaujmout a říct mu, že se mi líbí?

  Ahoj Alíku, napřed chci říct, že je super jak tady lidem pomáhate řešit problémy a cením si toho.
  Spolužák mi před rokem řekl, že by semnou chtěl chodit, ale v tu dobu se mi ještě nelíbil a tak jsme to nějak ignorovali. Pak jsme se nějak moc nebavili, ale pak jsme se začali docela bavit. Párkrát jsme se i viděli a občas mi napíše něco hezkýho a kamarádky mi říkají, že se mu líbím, ale občas náhodně řekne něco, co mě přesvědčuje o opaku. Jednou jsme byli venku a když jsme si koukali do očí, tak to bylo hezký. Pusu jsme si nedali. Každý den na něho myslím snad celou dobu v kuse a zdají se mi o něm sny. Chtěla jsem se zeptat:

  1. Jak mám zjistit jestli se mu líbím?
  2. Jak ho zaujmout?
  3. Jak mu to říct?
  Emmča, 14 let, 19. července

  Ahoj Emmčo,

  děkujeme za ocenění.

  chceš vědět, jak zjistit, jestli se spolužákovi líbíš, jak ho zaujmout a říct mu, že teď už se Ti taky líbí. Emmčo, odhadnout, co si druhý myslí nebo cítí, můžeš podle jeho chování. Doopravdy to zjistit ale můžeš jen tak, že Ti to sám řekne.

  Zaujmout kluka můžeš tak, že se k němu budeš chovat přátelsky a hlavně budeš prostě sama sebou, přetvářka totiž dlouho nevydrží. Prostě se s ním můžeš bavit, vídat, usmát se na něj a dávat mu najevo, že ho máš ráda. No, a říct mu to můžeš úplně normálně, někdy musí člověk prostě jen sebrat odvahu. Případně mu to můžeš po někom vzkázat nebo mu napsat vzkaz, ať už formou psaníčka, SMS či třeba Facebooku.

  Přejeme Ti spoustu prima chvil se spolužákem.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbání

  Ahoj Alíku, jsem to zase já, ale tahle otázka mi leží už dlouho v hlavě. Jak se naučím líbat? Přijde to najednou samo až to budu potřebovat, nebo se to musím naučit? Předem děkuji za odpověd:-)

  holka, 13 let, 12. července

  Ahoj,

  děkujeme za otázku. Myslím, že nejsi sama, komu leží v hlavě, jak se naučit líbat. Zkusíme to spolu probrat.

  Líbání je v podstatě velmi přirozené, a máš pravdu v tom, "že to přijde samo". Až to budeš potřebovat, budeš se divit, že to vlastně jde. Je potřeba ale říct, že někomu to jde hned výborně, jiný je z počátku trochu nemotorný. Myslím, že určitá neobratnost vůbec nevadí a možná je i roztomilá. Kdo chce, může se ale trochu připravit.

  A jak se připravit? Můžeš to zkusit na své ruce. Zkusit rozdíl mezi dětskou "našpulenou" pusou a něžnou pusou jako vyznání lásky. Můžeš zkusit pohyb rtů - běžnou pusu, delší pusu… Uvidíš, jak Ti to půjde. Jiné líbání je francouzské, tj. "s jazykem", ale to patří ke staršímu věku.

  Myslím ale, že "až to přijde", stačí zavřít oči a užít si daný okamžik.

  Přejeme hezké léto,

  Modrá linka

  Jiné téma

  U dědy a babi mi nejde požádat o běžné věci

  Ahoj. Mám takový problém. Pojedu k babičce a dědovi, ale mám problém si jim o cokoli říct. Klidně i že mám žízeň a co je k pití. Nevite, jak tento problém trochu vyřešit?

  holka, 12 let, 11. července

  Ahoj,
  moc Ti přejeme prázdniny u babičky a dědy. Byla by škoda si je pokazit tím, že si nedokážeš říct o to, co potřebuješ. Je moc dobře, že přemýšlíš, tak to vyřešit. Zkusíme Ti něco navrhnout.
  To první, co mě napadá, je, babičce a dědovi se svěřit, že tento problém máš, že se stydíš, zdráháš se… je o něco požádat. Můžeš je také poprosit, jestli by Ti v tom mohli trochu pomoct. Možná otázkami, jestli máš všechno, co potřebuješ, možná tím, že když začneš větu třeba "víš, babi…“ nebo "víš, dědo…“, budou vědět, že teď je ta chvíle, kdy Ti mohou svým chováním vyjít vstříc. Možná si říkáš, že i to je pro Tebe příliš náročné. Dá se to i napsat dopisem, nebo smskou.
  To další, co bys mohla udělat, je, že se svěříš někomu z rodičů a oni pak pomůžou s babičkou a dědou vykomunikovat, jak by se tento problém dal řešit. Můžete všechno společně probrat, Ty na to nebudeš sama a možná to pro Tebe bude příjemnější.
  Taky si to můžeš zkusit nanečisto: představit si babičku a dědu a zkusit si nahlas o něco říct, třeba: "Babi, nechci otravovat, ale mohla bych si prosím vzít něco na pití? Co tu máme prosím?" Když to budeš mít "nacvičené", tak Ti potom třeba lépe půjde.
  Přejeme Ti, aby sis prázdniny hezky užila.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Sprchování na táboře, když se nemůžu holit

  Ahoj poradno, mám takový problém který nevím jak vyřešit..Jde o to že za pár dní jedu na tábor a mě tento rok začaly růst chlupy převážně v intimních oblastech. Nevím jestli je to na můj věk normální když mi bude 12.. chlupy mám dlouhé tmavé a hrubé a na tábor kde jedu mají holčičí sprchy spojené vedle sebe takže mě ostatní uvidí a mě to přijde strašně trapné :(. Napadlo mě se sprchovat v jiný čas kdy ve sprše nebude tolik ostatních holek ale to většinou vedoucí nedovolují. Také si chlupy nemůžu holit ani nějak zastřihávat protože by to moji rodiče poznali a oni mi zastřihávat a holit si chlupy zakázali.. chtěla jsem si s nimi o té situací promluvit ale nemůžu jelikož s rodiči nemám vůbec dobrý vztah. Nevím co dělat.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 11-12 let, 11. července

  Ahoj z Modré linky,

  Je moc fajn, že je před Tebou tábor, na který se můžeš těšit. Byla by škoda, kdyby Ti ho pokazila obava ze společného sprchování. Pojďme se na to spolu podívat.
  Píšeš, že si nemůžeš chlupy zastříhávat nebo holit. Pokud by šlo jenom o tuto úpravu ochlupení, bylo by možné zajistit jinou úpravu? Třeba depilačním krémem, depilačním voskem, cukrovou pastou, depilačním krémem do sprchy… Můžeš se na tom s rodiči domluvit? Třeba jedním z nich, ke kterému máš blíž? Třeba si nedovedou představit, jak konkrétně se tě to dotýká a znervozňuje před táborem. Kdyby to věděli, třeba by byli shovívavější.

  Může se stát, že ani tato domluva nebude možná. Pak je na Tobě, abys sprchování na táboře zkusila zvládnout. Můžeš se nad situaci zkusit povznést a říct si, že nikomu není nic do toho, jestli se holíš, nebo ne. Holení není povinné. Jsou ženy, které se neholí zcela z přesvědčení, nechtějí zasahovat do toho, jak se tělo k sobě chová. Můžeš se tedy před ostatními sprchovat úplně v klidu, bez zábran, být prostě taková, jaká jsi. To, jaký člověk je, neurčuje to, jak vypadá a jestli má vyholená intimní místa.
  Můžeš také někomu říct, aby Ti v Tvé nejistotě pomohl. Může to být kamarádka, které se svěříš (nebo prostě řekneš, že se před ostatními stydíš) která se půjde sprchovat s Tebou a ve dvou se budeš mezi ostatními cítit lépe. Kamarádka Tě může trochu "zakrýt", pokud by ses tak cítila jistěji.
  Také můžeš o pomoc požádat vedoucí. Říct, že se chceš sprchovat sama. Neměl by to být problém, dokonce si myslím, že by Ti v tomto měli vyjít vstříc, máš právo na soukromí.
  Věřím, že taková situace může potrápit, přeju, aby se to vyřešilo k Tvé spokojenosti a aby sis mohla tábor krásně užít.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Nemám číslo na kluka, který se mi líbí

  Ahoj,
  byla jsem na týdenním táboře a tam byl jeden kluk. Byl ke mně milý atd. Líbil se mi a trochu jsem to možná i dávala najevo, a teď když už jsme doma, tak mi strašně moc chybí. Oba bydlíme v jiném městě. Možná se občas potkáme na nějakých akcích, ale i tak, lituji, že jsem si s ním nedala tel. č. ;-(;-(;-(

  holka, 11 let, 15. července

  Ahoj,

  úplně chápu, že vzpomínáš na kluka z tábora, který se Ti líbil, a že Ti teď schází. Táborové lásky dokážou hodně zamotat hlavu. Vnímám, že Tvoje pocity jsou silné natolik, že jsi Alíkovi ani nenapsala, s čím bys přesně chtěla poradit. Nic se ale neděje, zkusíme Ti odpovědět, jak nejlépe to půjde.

  Z toho, co píšeš, vyplývá, že Tě nejvíc mrzí, že nemáš telefonní číslo toho kluka. Předpokládám ale, že víš, jak se jmenuje, a že bys mohla kontakt na něj najít internetu, zejména sociálních sítích. Pak ho můžeš oslovit a telefonní číslo ani nepotřebuješ. Kdyby to náhodou nešlo, můžeš zkusit zjistit, kam chodí asi do školy, a napsat mu tam (obyčejný papírový dopis). Taky bys mohla napsat pořadateli tábora požádat ho, aby Tvé číslo zaslal tomu klukovi (jeho telefonní číslo Ti asi jen tak někdo nedá). Pak už by bylo jenom na něm, jestli by se Ti ozval, nebo ne.

  Možná máte i společné kamarády, kteří by vás mohli propojit, můžeš zkusit zapátrat a zapojit třeba i svoje kamarádky.

  Taky nemusíš dělat vůbec nic a o své táborové lásce jenom snít - psát si do deníku, co se Ti honí hlavou a co prožíváš, psát "jako" dopisy a představovat si tvář toho kluka, jeho oči, úsměv... I to je něco, co si člověk užije a na co později rád vzpomíná. Můžeš snít o tom, že se opravdu potkáte na nějaké akci a Ty si to telefonní číslo na něj skutečně vezmeš. A třeba se to jednou stane :)

  V každém případě přejeme co nejhezčí zamilované prázdniny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Zbavit se ochlupení

  Dobrý den, už mi dávno rostou všude chlupy a začínají být vidět jenže moje rodiče mi furt říkají ať se neholím že mi potom budou růst furt takže já ani nevím jak se oholit když mi rodiče nechtějí pomoct, nevíte jestli existuje třeba nějaký depilační krém na podpaží, ruce a nohy? Nejlépe kdyby byl v dm drogerii.🥰 děkuju předem

  holka, 13 let, 9. července

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáš na možnost odstranění ochlupení z podpaží, rukou a nohou. Ráda bys nějak prostředek z konkrétní drogerie.

  Myslím, že mám pro Tebe dobrou zprávu. Ve zmíněném obchodním řetězci, ale jistě i jiných, najdeš dostatečný výběr prostředků k depilaci (zbavení se ochlupení). Jsou to depilační krémy, cukrová pasta, voskové pásky, dokonce i depilační krém do sprchy. Podívej se na jejich webové stránky, všechno si nastuduj a vyber si, co Ti přijde nejsympatičtěji (a taky cenově dostupné). Můžeš také jít přímo do konkrétního obchodu a nechat si poradit na místě.
  Věřím, že není jednoduché se s rodiči domluvit, i když svoje argumenty míní dobře. Můžeš jim zkusit, pokud budeš chtít, ještě jednou vysvětlit, proč by ses chtěla holit, co Ti na ochlupení vadí atd. Můžeš to zkusit nejdříve u toho z rodičů, ke komu máš blíž nebo se s ním lépe domluvíš.
  Poradit se také můžeš s kamarádkami nebo dospělou ženou, ke které máš důvěru. Většina žen něco podobného řeší, nebo někdy řešila.
  Držíme palce,
  Modrá linka

  Sport

  Za jak dlouho lze zlepšit časy při běhu?

  Ahoj,
  chci se zeptat na jednu věc ohledně běhání.
  V sobotu mám běžet na závodu 1 km. Vůbec jsem netrénovala. Vím sice že to ubehnu ale s vyslednym časem to nebude žádná sláva. Kdybych dopadla špatně tak bude zklamaný můj taťka a především já sama. V tomto týdnu jedu na chalupu a budu tam mít strašně moc času na běhání. Chci se zeptat jestli se moje časi mohou zlepšit za čtyři dny.
  Doufám že jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně.
  Předem díky za odpověď 🙂

  holka, 13 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že se věnuješ běhání. Nejsme trenéři, nedokážeme Ti tedy odpovědět na otázku, za jak dlouho je možné zlepšit si čas. To by bylo dobré probrat s nějakým trenérem. V každém případě Tě chceme podpořit, aby sis ten závod užila. Je možná škoda, žes netrénovala, ale asi není úplně dobré to před závodem snažit se všechno dohnat na poslední chvíli, aby ses spíše neunavila. Takže je asi dobré trochu potrénovat, ale nepřehánět to. A i kdybys neměla časy, jaké si představuješ, zkus to spíše vzít jako motivaci k dalším tréninkům.

  Přejme Ti prima závody, Modrá linka

  Škola - učení

  Kdy se začít učit na přijímačky

  Ahojte v září jdu do 9.třídy a budu psát přijímačky. Mám se začít učit už teď? Měla jsem teď na vysvědčení pět trojek. Průměr 1,9 což je špatný, ale tak alespoň nemám žádné čtyřky. (ani v pololetí) Kdy se začít učit a je lepší si koupit pracovní sešity na přijímačky a učit se z toho?

  holka, 14 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že se zajímáš o svou budoucnost a o přijímačky. Pokládáš nám však otázky, na které Ti nedokážeme odpovědět, protože Tě neznáme. Nevíme, kolik času budeš na učení potřebovat. Asi nic nezkazíš tím, když se začneš učit co nejdříve. Na druhou stranu možná stojí za to si od učení také odpočinout a užít si pořádně prázdniny. Také je možné probrat s někým blízkým, jak si přípravu co nejlépe rozplánovat a co by Ti mohlo nejvíce pomoci, ať už o prázdninách či ve školním roce.

  Přejeme Ti tedy, aby sis prázdniny užila, ať už se budeš učit nebo ne.
  Modrá linka

  Brýle

  Chci brýle, i když mám dobrý zrak

  Dobrý den poradno, poslední dobou se mi hodně změnil styl oblékání, strašně se mi začali líbit brýle, moje kamarádka je nosí kvůli tomu že špatně vidí jenže já vidím dobře ale chtěla bych nějaké brýle, existujou nějaké brýle které můžu nosit i přesto že mám dobrý zrak?:-)>X<-

  holka, 13 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěla nosit brýle, když se Ti to líbí. V létě je to docela jednoduchá věc, můžeš se domluvit s rodiči a pořídit si nějaké elegantní brýle sluneční. Existují i brýle bez dioptrických skel, domnívám se však, že ani ty nejsou nejlevnější. Pokud by Ti to však rodiče dovolili, můžete si více informací najít na internetu.

  Přejme Ti prima léto,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Jak předejít zánětu?

  Ahoj, je mi 12 a tak mám menstruaci nepravidelnou. Byla jsem na koupališti, koupala se tam i pár hodin. Doma jsem zjistila, že ze vnitř na plavkách mám flek od menstruace a když jsem se utřela, potvrdilo se to. Četla jsem, že během menstruace bych mohla chytit nějaký zánět..i když to bylo takto? Případně jaké jsou příznaky zánětu? Jde mu nějak zabránit? Ps: menstruace to byla 3.

  holka, 12 let, 24. července

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se snažíš ke svému zdraví přistupovat zodpovědně. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy dát odbornou radu. Obecně platí, že koupání v době menstruace se nedoporučuje. Samozřejmě se může stát, že nepostřehneš hned, žes začala menstruovat. Zánět se projevuje především výtokem, což v době menstruace a možná ani těsně po ní, úplně nepoznáš, protože tzv. špinění po menstruaci je docela běžné. Je v pořádku dát tomu čas a sledovat možné projevy. Silnějším zánět může provázet i teplota. Jak případnému zánětu zabránit, to skutečně nevím, domnívám se, že teď již možnosti nejsou, ale jak jsem psala, nejsem lékař.

  Přejeme Ti prima dny,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jsem trans + Kde seženu binder?

  Ahoj.
  Doufám že si všichni užíváte prázdniny ^^

  Dnes jsem se chtěl/a zeptat ohledně genderové identity, hlavně.

  Už je tomu pár let co mi došlo že se cítím jako opačné pohlaví.
  Nikdy mě nebavily panenky, spíše autíčka a takové to plastové nářadí pro děti, když jsem byl/a mladší.

  Posledních pár let také na mě nedostanete sukně,
  a růžové oblečení či šaty už vůbec.

  Zítra mi bude 15,
  A nějakým zázračným způsobem se mi podařilo přesvědčit svoji dost homofóbní matku aby mě nechala ostříhat na -klučičí- účes.
  Ale stejně jsem jí nebyl/a schopný/á říct, že jsem možná trans.

  Spíše kvůli její reakci, a sám se toho dost bojím.

  Co se týče LGBTQ+
  Už jsem jí několikrát zmínil že se mi líbí holky, už po delší dobu, a i když je tu ta šance že se to všechno později změní, chtěl bych aby to aspoň lehce respektovala když to zatím přetrvává.
  Ale moc dobře to nedopadlo.

  A tak si dokážu lehce představit že to bude '' velký špatný '' až se dozví že její dcera je trans.

  Tudíž..
  Rovnou k otázce.

  1. Jak řeknu matce [která je dost trans-fóbní] že jsem trans?
  2. Jak poznám že se to opravdu nezmění?
  3. Jak/kde jsem si schopný obstarat v ČR binder, nejlépe bez vědomí či souhlasu rodičů?

  Děkuji.

  kluk?, skoro 15 let, 20. července

  Ahoj z Modré linky,

  představuju si, že to pro Tebe není snadné necítit se dobře ve svém těle, nebýt v souladu s tím, jak ses narodil/a. A chci Tě podpořit v tom, že pocity nejsou špatně, i když nám třeba říkají něco, co se nám ne vždy musí nutně líbit. Chci Tě tedy podpořit v tom, abys svým pocitům naslouchal/a. To je i odpověď na Tvou otázku, jak poznat, že se to opravdu nezmění. Neexistuje žádná spolehlivá odpověď, to jediné, co můžeš, je právě naslouchat svým pocitům, Ty jsou totiž naší směrovkou v životě.

  Ani na to, jak mamce říct, jak to s Tebou je, není žádný spolehlivý recept. Můžeš třeba využít příběhů lidí, kteří si stejnou situací prošli před Tebou a na jejich příkladu mamce buď postupně naznačovat, nebo rovnou říct, že to máš stejně. Ze známých osobností změnou pohlaví prošla například zpěvačka a herečka Lucie Brychtová, dříve Petr Brychta. Ty znáš mamku nejlíp, tak můžeš nejlépe odhadnout, jak na to. Bohužel, nejde zařídit, aby ten druhý přijal naši zprávu, jak si přejeme. Můžeš si ale pro sebe hledat podporu u druhých lidí, kteří budou na Tvé straně, mít při sobě nějaký talisman, který Tě posílí, a tak podobně.

  Kde koupíš binder, to netuším, pravděpodobně v nějakém obchodu s prádlem, můžeš si to ale vygooglit na internetu. Případně by Ti s tímto i ostatními dotazy mohli poradit v poradně "S barvou ven" (https://www.sbarvouven.cz/). Můžeš tam zkontaktovat lidi, kteří řešili podobné otázky jako Ty a zeptat se jich, jak na to šli oni.

  Přejeme Ti odvahu a sílu žít svůj život tak, jak to cítíš Ty,
  Modrá linka