Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Modrá linka

  Celkem zodpovězěno dotazů: 8897

  Moje tělo - holky

  Zbavit se ochlupení

  Dobrý den, už mi dávno rostou všude chlupy a začínají být vidět jenže moje rodiče mi furt říkají ať se neholím že mi potom budou růst furt takže já ani nevím jak se oholit když mi rodiče nechtějí pomoct, nevíte jestli existuje třeba nějaký depilační krém na podpaží, ruce a nohy? Nejlépe kdyby byl v dm drogerii.🥰 děkuju předem

  holka, 13 let, 9. července

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáš na možnost odstranění ochlupení z podpaží, rukou a nohou. Ráda bys nějak prostředek z konkrétní drogerie.

  Myslím, že mám pro Tebe dobrou zprávu. Ve zmíněném obchodním řetězci, ale jistě i jiných, najdeš dostatečný výběr prostředků k depilaci (zbavení se ochlupení). Jsou to depilační krémy, cukrová pasta, voskové pásky, dokonce i depilační krém do sprchy. Podívej se na jejich webové stránky, všechno si nastuduj a vyber si, co Ti přijde nejsympatičtěji (a taky cenově dostupné). Můžeš také jít přímo do konkrétního obchodu a nechat si poradit na místě.
  Věřím, že není jednoduché se s rodiči domluvit, i když svoje argumenty míní dobře. Můžeš jim zkusit, pokud budeš chtít, ještě jednou vysvětlit, proč by ses chtěla holit, co Ti na ochlupení vadí atd. Můžeš to zkusit nejdříve u toho z rodičů, ke komu máš blíž nebo se s ním lépe domluvíš.
  Poradit se také můžeš s kamarádkami nebo dospělou ženou, ke které máš důvěru. Většina žen něco podobného řeší, nebo někdy řešila.
  Držíme palce,
  Modrá linka

  Sport

  Vysněný biatlon

  Ahoj. Už jsem se ti na něco ptala ale mám ještě jeden problém. Tentokrát s rodiči. Chtěla bych dělat biatlon. Vážně moc, teď jsou sice prázdniny, e stejně se ptám. O tom, že zkusím biatlon sním už od šesti, což je šest let, ale nevím co na to moji rodče řeknou, protože nemusí sport. No a toho jsou moje problémy.

  1. Nevím jak o tom mám rodičům říct
  2. Nejbližší klub je asi 10 minut od místa, kde bydlím a rodiče nechcou, abych nekam dojížděla, i když by to bylo v pohodě, mohl by mě tam vozit taťka, který v roce městě pracuje, ale jen zpět.
  3. Už chodím do zumby a biatlon bude asi hodně drahý. Ale taky chodím ještě do dvou kroužků, ale ty bych zvládla oželet.
  4. Já nejsem moc sportovní typ. Sport mě baví a vážně hodně, ale prostě při běhu jsem strašně pomalá.

  Nevíte, jak to říct rodičům? Mě by se ulevilo, kdyby o tom věděl někdo jiný než já a můj deník a taky můj plyšáky

  Já mám problém říct o komukoli cokoli a je to pro mě těžké, hlavně mluvit o sportu s rodiči.

  holka, 12 let, 11. července

  Ahoj,

  líbí se mi, že chceš jít za tím, co Tě baví a o čem sníš. Biatlon je všestranný sport, ve kterém můžeš uplatnit nejenom talent, ale i další vlastnosti, jako vytrvalost, píle, schopnost se soustředit a mnohé další. Je vidět, že se o svůj vysněný sport zajímáš - zjistila sis, kam bys mohla chodit a jsi ochotná se pro něj vzdát dalších kroužků. Nyní uvažuješ, jak říct rodičům, že by ses chtěl biatlonu věnovat.

  Někdy je opravdu těžké říci rodičům, co si přejeme a co bychom chtěli. Zkus se na to dopředu připravit. Můžeš mít třeba nachystané nějaké fotografie ze závodů - z časopisu nebo na mobilu či tabletu, a hlavně všechny informace, které by je mohly zajímat.
  Předem zkus říct rodičům, že bys s nimi chtěla o něčem mluvit - můžeš začít u toho z nich, ke komu máš blíž. Můžeš třeba připravit jejich oblíbený nápoj, zkusit si s nimi v klidu sednout. Pak je to jen o tom s nimi sdílet, že máš biatlon moc ráda a že bys ses mu chtěla věnovat. Můžeš jim povědět, jaký máš plán: že se vzdáš dvou dalších kroužků, cestu na klub si zajistíš (třeba) sama, zpátky by Tě mohl vyzvednout táta. Můžeš rodičům nabídnout něco, čím bys jim Ty udělala radost - nějakou další domácí práci nebo aktivitu apod. Můžeš se také zeptat, za jakých okolností by rodiče souhlasili.

  Můžeš na to také jít odjinud - najít si jiného dospělého, kdo by se za tebe přimluvil - babička, děda, další příbuzní… Možná by to pomohlo - jednak Tobě, protože bys na to nebyla sama, a také, že by na dospělého člověka rodiče dali více.

  Taky mě napadá, že bys mohla najít někoho, kdo do klubu chodí a zkusila se s ním seznámit, abys věděla více a možná i našla způsob, jak do klubu jezdit. I tento člověk by mohl pomoci rodičům ukázat, že biatlon by pro Tebe mohl být vhodný.

  Píšeš také, že neběháš moc rychle - člověk může trénovat a postupně se zlepšovat. To můžeš dělat i teď, bez klubu. Zlepšovat si kondici, výdrž, rychlost, v klidu a postupně. Běhat můžeš vlastně kdekoliv a tím se na svůj vysněný sport připravovat.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Tělesná výška

  Ahoj Alíku a spol. Chci se zeptat, 10.7. mi bylo 14, měřím 168cm a vážím cca tak 48kg, jsem nejvyšší ze třídy a zároveň skoro i nejmladší. 1. Chci se zeptat jestli jsem na můj věk hodně vysoká 2. Do kolika let budu růst 3. O kolik cm za rok jen tak odhadem.
  Předem moc děkuji za odpověď (i)$>. S pozdravem Gigi

  Gigi, 14 let, 10. července

  Ahoj Gigi,

  je dobře, že se umíš zeptat na to, co je pro Tebe důležité. Rádi Ti odpovíme, ale spíše obecně. Tento dotaz je určen spíše zdravotnickým pracovníkům, zejména Tvému dorostovému lékaři, my na Modré lince odborníci na lidské tělo a jeho vývoj nejsme.
  Pokud se podíváš do srovnávacích tabulek, například tady: https://www.vyskaditete.cz/vyska-ditete-ve-14-letech, zjistíš, že se Tvoje výška pohybuje na horní hranici průměru. Odpověď na Tvou otázku, zda jsi na svůj věk hodně vysoká, tedy zní ano - patříš k těm vyšším ze svých vrstevnic.
  Do kolika let budeš růst, závisí na mnoha okolnostech. Dívky nejvíce rostou do nástupu první menstruace, a to třeba až o devět centimetrů ročně, ale i potom mohou o něco poporůst - uvádí se do 15 - 16 let, u někoho ale i do dvaceti.
  Konečná výška dospělého člověka je dána jednak geneticky (záleží na výšce rodičů, ale i jejich předků), dále výživou, pohybem a celkovým zdravotním stavem. Pokud se jakkoliv znepokojuješ nebo potřebuješ přesnou odpověď, obrať se na svého lékaře, který Ti po vyšetření může říct více.

  Přejeme pěkné léto,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Bolest v podbřišku

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz. Co znamená že i když nemám menstruaci tlačí a bolí mě v podbříšku? Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 8. července

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že zažívat bolest a tlak v podbřišku není příjemné a chci ocenit, že se chceš o sebe postarat. Je dobře, že jsi nám napsala a hledáš si tak informace, které teď potřebuješ.
  Současně nevím nic bližšího o tom, jak ona bolest vypadá, jak dlouho trvá, zda může s něčím souviset apod., a tak je pro mě těžké dát Ti nějaký jasnější pohled na to, proč se to děje. Navíc u nás na Modré lince nepracují lékaři, a právě návštěvu lékaře bych Ti nyní ráda doporučila, ať už pro začátek dětského nebo také odborného (gynekologa). Právě on/ona by Tě mohla více vyšetřit a najít nějaké vhodné řešení Tvých potíží.
  Je teď důležité svěřit se a požádat o podporu rodiče, kteří jsou za Tebe odpovědní a měli by Ti pomoci s vyhledáním pomoci a také Tě k lékaři doprovodit. Napadá mě, že pokud by pro Tebe bylo náročné rozhovor na toto téma začít, lze jim ukázat i tento e-mail a naši odpověď. Není zač se stydět, podobné potíže zažije během života většina dívek či žen. Jestliže však máš bolesti už delší dobu a nelepší se to, může to znamenat, že potřebuješ pomoc co nejdříve. Lze zajít na pohotovost do nemocnice nebo zavolat na tísňovou linku 112.

  Pokud bys chtěla své možnosti probrat více podrobně, můžeš nám také zavolat, zdarma pak funguje linka bezpečí, tel. 116 111. Znovu bych Tě ráda podpořila v tom, abys pro sebe hledala podporu ve svém okolí.

  Držíme pěsti a přejeme brzkou úlevu,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Učení a patnáctiletá prohlídka

  Ahoj Alíku,
  Promiň že zase píšu. Nemám se komu svěřit.
  Za pár dnů mi bude 15 let. A mám pár dotazů:

  1) přesně za týden jdu na preventivní patnáctiletou prohlídku k doktorovi. A strašně se stydím, jelikož mám doktora a ne doktorku. Bojím se, že si budu muset sundat i spodní prádlo. Je mi to trapné, chci se zeptat, co se na patnáctileté prohlídce dělá?

  2) po letních prázdninách jdu do deváté třídy ZŠ. A budou mě čekat přijímačky na SŠ. Mám se už na ně začít připravovat teď, nebo až v té devítce? Teď o prázdninách, se každý den učím, aspoň půl hodiny denně. Hlavně si opakuji matiku a čemu nerozumím, se koukám na videa na you tube, aby jsem to pochopila. Chci v devítce zabrat a připravovat se efektivně na ty přijímačky. Myslíte že tímhle stylem mám nějakou šanci se dostat na střední? Moc mi na tom záleží.

  3) hrozně mě baví cizí jazyky. Teď se učím anglicky, moc chci umět spoň mluvit plynně anglicky. Vedu si vlastní slovník, učím se nová slovíčka i o prázdninách. Pořád si stahuju do mobilu různě aplikace na učení jazyků. Stalo se to už i mojí závislostí.
  Až budu v druháku na střední, chci na rok přerušit studium v ČR a odletět studovat do Ameriky. Proto je pro mě moc důležitý moje přijetí. Čtu anglický knihy, koukám se na anglický filmy, atd.. Jak dlouho trvá, než se naučím anglicky?

  4) našla jsem si na internetu příměstský tábor zdarma na přípravu přijímaček na SŠ. Řekla jsem to rodičům a oni na to nic neřekli. Je ten tábor v Praze a mi nebydlíme v Praze. Na doučování nemají rodiče peníze. Myslíte že by jsem mohla chodit v patnácti letech na brigády? Měla jsem na vysvědčení jednu trojku a to s fyziky. Vemou mě vůbec s jednou trojkou na střední. Fyzikářka totiž neumí vůbec učit. Pořád si vyčítám, že mám trojku, tak moje poslední otázka zní, jaké jsou podmínky pro přijetí na SŠ?

  PS, omlouvám se, že je to tak dlouhý.

  holka, 14 let, 6. července

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme, že se obracíš na Alíkovu poradnu a Tvoje dotazy odpovíme jeden po druhém.

  1. dotaz:
  Prohlídka v patnácti letech by měla být komplexní a zaměřit se na celé tělo i smysly. Kromě jiného Tě lékař/ka prohlédne, zda jsi celkově v pořádku, změří, zváží, poslechne srdce, změří tlak, vyšetří moč, prohmatá břicho apod. Zjišťuje i různé údaje, například, zda menstruace probíhá normálně, zda sportuješ apod.
  Někdy prohlídka probíhá ve spodním prádle, jindy je třeba se svléknout, každý/každá lékař/ka to dělá trochu jinak. Rozumím tomu, že se člověk cítí poněkud trapně, ale pro lékaře je to zcela běžné, měli by umět zacházet právě i s těmito pocity.
  2. dotaz
  Ptáš se, jestli máš šanci dostat se na střední, když se nyní intenzivně připravuješ.
  To, co popisuješ, vypadá opravdu jako velmi odpovědná příprava, je vidět, že o přijetí na střední školu opravdu stojíš a jsi pro to ochotna něco udělat. S takovým přístupem se šance "dostat se" na střední školu opravdu zvyšují.
  Nyní o prázdninách bych spíše doporučovala si odpočinout, věnovat se jiným činnostem, než ve školním roce, a začít se připravovat později. Je dobré si dopřát čas na regeneraci a s novými silami se na podzim do přípravy pustit. Je dobře, že máš plán, jak přípravu uskutečnit, můžeš vymyslet i něco jiného, třeba se učit spolu s někým ze spolužáků, požádat o doučování někoho z učitelů apod.
  3. dotaz
  Ptáš se, jak dlouho trvá, než se člověk naučí anglicky. Na to není lehká odpověď. Záleží na osobnostní výbavě k osvojení si cizího jazyka - vštípivosti, paměti, hudebním sluchu (schopnosti osvojit si přízvuk, melodii jazyka atd.) a podobně. Dále záleží na intenzitě a stylu učení, učební metodě i dalších faktorech. Možná, že více Ti napoví tento odkaz: https://anglictinain.cz/jak-se-ucit/za-jak-dlouho-budete-mluvit-plynule-anglicky/.
  Určitě je moc dobře, že se cizímu jazyku věnuješ, prázdniny jsou k této činnosti dobrá doba, ale mělo by to být spíše praktické a zábavné, Jak jsem už psala, mozek by měl mít čas regenerovat a odpočinout si.
  4. dotaz
  Ve čtvrtém dotazu máš více otázek, budu se jim postupně věnovat.
  Na brigádu je možné jít od 15 let, a to po ukončení povinné školní docházky. Chci moc ocenit, že si chceš vydělat na příměstský tábor, zatím ale zaměstnaná být nemůžeš. Možná by sis mohla najít neformální brigádu u někoho známého - pomoc se zahradou, úklidem, venčení psa apod. Zkus se ale rodičů i přímo zeptat, jak to vidí, a jestli je něco napadá.
  Ptáš se také, zda se můžeš s jednou trojkou dostat na střední školu. Záleží, jaká je to škola, a kdo se na ni bude hlásit, ale dle mého by to nemuselo vadit. Zkus si najít webové stránky přímo té školy, na kterou by ses chtěla hlásit, možná tam najdeš více informací. Na webových stránkách škol jsou také podmínky pro přijetí ke studiu, u každé školy jsou trochu jiné.

  Vnímám, že máš moc krásných snů, a umíš si za nimi jít. Opravdu si toho cením a držím palce, aby se Tvé sny začaly plnit.

  Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Dobrý den poradno, vypadá to že už mám výtok.
  Nejdřív to bylo v pohodě, šlo to.
  Ale asi za poslední týden se to pořád zhoršuje. V kalhotkách mám úplně mokro i když si to chodím pořád utírat (alespoň 1 za 2 hodiny). A v noci, když spím si to samozřejmě nechodím na wc otírat. A ráno když se vzbudím, tak to je jak kdybych se počůrala (což samozřejmě ne).

  Už se mi to takhle jednou stalo že: nejdřív jsem to neměla skoro vůbec a pak jsem si to pořád utírala a bylo to k nevydržení a i s tím spaním. pak to zas najednou začalo. A teď to zase ustává.

  Moje dotazy tedy zní..:
  Mohou se kvůli výtoku nosit obyčejné vložky? Nebo existují nějaké speciální?
  Bylo by nošení vložek (kvůli výtoku) nějak škodlivé? Jak?
  Dá se výtoku nějak předcházet, bránit se mu a nemít kvůli tomu starosti?

  Moc vám děkuju@)->-

  holka, 11 let, 5. července

  Ahoj,
  je moc dobře, že se dokážeš zeptat na to, co Ti dělá starosti.
  Píšeš o výtoku, který je tak silný, že se musíš chodit jednou za hodinu nebo dvě se otírat a v noci to vypadá, jako kdyby ses počůrala. Kladeš nám otázky, které právě s tímto souvisejí. Posíláme Ti naše odpovědi i něco navíc.

  Úplně to první: výtok souvisí s hormonální činnosti, která se děje ve zralém či dozrávajícím ženském těle. Jeho přítomnost je v pořádku, pokud výtok není moc silný a pokud nezapáchá, je průhledný nebo čirý, není svědivý. Neumím posoudit, jak je to u Tebe, ale pokud je výtoku tak hodně, jak píšeš, doporučovala bych neodkládat návštěvu gynekologické ordinace.

  Vložku si můžeš vzít, to ničemu nevadí, škodlivé to není. Běžnému výtoku se předcházet nedá, v závislosti na fázi menstruačního cyklu se přirozeně objevuje, ale lékař/ka by Ti mohli pomoci s takto obtěžujícím množstvím výtoku. Můžeš klidně vyfotit třeba postel po noci, kdy máš výtok, aby bylo zřejmé, jak moc jej máš. V návštěvě gynekologické ordinace Ti pomůže mamka - či někdo další dospělý. Zákonný zástupce (rodič) Tě i dle zákona doprovodí, v ordinaci při prohlídce být nemusí.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamiilovaná do slavného kluka

  Ahojda Alíku, Mám takový pocit že jsem se malinkato zamilovala xd Mě je 14 jemu taky . V životě jsme se neviděli jen jsme si psali . A to jen pár slov . Problém je že on je docela ,,slavný“ takže o mě určitě nemá zájem. Problém č.2 je ten že on patří do pěveckého dua. Nebudu tady psát jméno ,protože by jste mě potom měli za blázna xd.Takže nemá osobní účet na instagramu což znamená že mu nemůžu napsat soukromě. Nevím jestli si to totiž přečte on nebo ten druhý. Začala jsem si dělat plané naděle když mi od něj přišla zpráva ,, Ahoj Aničko $>’' Ale potom jsem si uvědomila že vlastně nevím jestli to psal on nebo ten druhý. Jsem do něj už zamilovaná strašně dlouho a nevím co mám dělat. V dubnu měli mít kluci tour kam jsem měla jet ,ale kvůli covidu se zrušilo a teď je přesunuté až na podzim. Nedokážu to vydržet. Myslím na něj každý den a žít s pocitem že on vlastně ani neví kdo jseš ,ale ty o něm víš všechno co kde a kdy řekl není moc příjemné + číst komentáře pod postama od jeho fanynek jak je nádherný a jak by rádi měli jeho p*ro v hubě na tom moc nepřidává . Navíc žije v Praze ,což je ode mě 4 hodiny cesty . Tohle asi není úplně dotaz ,ale potřebovala jsem se nějak vypovídat a za to ti děkuji. Pokud by si měl čas mohl by jsi mi aspoň napsat jak na něj přestat myslet :-)

  Strašně zamilovaná, 1. července

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že ses zamilovala do jednoho kluka, který patří do pěveckého dua. Neptáš se na nic konkrétního, spíše ses potřebovala nějak vypovídat. To úplně chápu, často to přinese trošku úlevy, když nás něco trápí.
  Je úplně normální, že ses zamilovala do někoho slavného, to se děje spoustě dívek. Nepíšeš, jak moc jste si psali, ani o čem. Každopádně si dovedu představit, že to teď pro Tebe není jednoduché, když ani nevíš, jestli Ti zrovna nenapsal ten druhý kluk z dua. Píšeš taky, že žije hodně daleko a nedělají Ti dobře komentáře pod jeho příspěvky. Chápu, že o to je to celé komplikovanější. Přála bych Ti, abys mohla být šťastně zamilovaná a ten druhý Tvoje city opětoval. Zároveň bych Tě chtěla podpořit, abys byla při komunikaci na Instagramu hodně opatrná. Jak píšeš, bohužel, pravděpodobně nebudeš jediná, s kým si onen kluk píše (nebo ten druhý). Pokud byste si psali spolu, je hodně důležité nastavit si nějaké hranice – například sledovat, jestli na Tebe ten druhý v něčem netlačí, třeba nechce posílat nějaké filmy, telefonní číslo a podobně.
  Na tom, že sleduješ jeho profil a užíváš si zamilované pocity není nic špatného. Stejně, jako ses teď vypovídala nám, se může svěřit třeba i kamarádkám, mamce nebo někomu dalšímu z rodiny. Třeba mají nějakou podobnou zkušenost, kterou by s Tebou mohli sdílet.

  Zdraví

  Modrá linka

  Sourozenci

  Starší sestra

  Ahoj, píšu ohledně své sestry Alžběty (14 let).
  Je mi jedenáct a moje sestra se mnou nechce skoro vůbec trávit čas.
  Často chodí ven s jejími spolužačakami a nechová se ke mně tak, jak bych si to moc přála. Když se jí třeba zeptám jeslti si se mnou zahraje ňejakou deskouvou hru nebo jestli si se mnou bude s něčím hrát, tak se vždycky nějka vymluví ( např. má moc úkolů, je unavená...) nebo řekne jindy, ale stejně si se mnou pak nehraje.
  Jinak moje sestra je moc hodná ikdyž se občas naštve.
  Prosím poraďte mi jak ji mám říct, že ji mám moc ráda a že mi je líto to, že si se mnou nehraje.

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 1. července

  Ahoj,
  trápí Tě, že s Tebou Tvoje sestra netráví tolik času, kolik by sis přála. Chápu, že Tě mrzí, když se Ti moc nevěnuje. Píšeš, že Alžbětě je 14 a Tobě je 11. Často to mezi sourozenci bývá tak, že když je mezi nimi podobný věkový rozdíl, stane se, že toho staršího už začne bavit něco jiného než toho mladšího. U čtrnáctiletých dívek je normální, že chtějí trávit hodně času se spolužačkami a kamarádkami stejného věku. Zároveň je v pořádku, když jí dáš najevo, jaké to pro Tebe je, když se Ti moc nevěnuje. Vlastně si říkám, jestli bys jí o tom nemohla povědět podobně, jako jsi to napsala nám – že je Ti to líto a máš ji moc ráda. Můžeš jí dát vědět, co bys od ní potřebovala, abys byla spokojenější, a podle toho se třeba můžete dohodnout na nějakém kompromisu. Klidně jí to můžeš i napsat, kdybys chtěla.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kamarádi

  Skvělá kamarádka

  Ahoj,
  dneska to bude trochu jiný dotaz, zařadila bych ho do oddělení kamarádi.

  Takže...minulý rok jsem nastoupila na gympl a našla jsem si tam skvělou kamarádku. Mám ji ráda, chodíme na návštěvy, píšeme si. Na tom není nic špatného, ale čím déle se kamarádíme, tím víc si všímám, jak jí všechno jde a mně ne. Úžasně hraje na příčnou flétnu, dělá grafiku, píše příběhy, dobře hraje florbal, lyžuje, jezdí na snowboardu, na v minulém dotazu zmíněném wattpadu ji mají všichni rádi, je tam hrozně oblíbená, hezky zpívá...jde jí všechno, na co sáhne. A já jí to závidím. Vedle ní si připadám méněcenná. Tento rok jsem navíc měla na vysvědčení poprvé dvojku, přesněji dvě dvojky, a ona má stále samé jedničky. Před ní se to snažím moc nedávat najevo, ale doma z toho bývám smutná. Jak z toho ven / co bych měla dělat? Děkuji za odpověď $>

  holka, téměř 13 let, 1. července

  Ahoj,

  svěřila ses nám s pocity, které teď zažíváš ohledně své dobré kamarádky.
  Je prima, že jsi našla parťačku, se kterou si dobře rozumíš. Pocit, že někomu závidíš, je do jisté míry normální, asi by se nenašel nikdo, kdo nikdy nic takového necítil. Věřím, že je z toho člověk smutný, když má pocit, že se mu nedaří, zatímco tomu druhému jde spousta věcí a hodně lidí ho obdivuje. Připadá mi hodně důležité, aby ses zaměřila na to, co je hezké na Tobě. Určitě to nebude tak, že by se kamarádce dařilo všechno a Tobě nic. Možná si u sebe teď nevšímáš něčeho, co považuješ za samozřejmost. Napadá mě, že se jí můžeš zeptat, v čem vidí naopak ona Tvoje silné stránky, co se jí na Tobě líbí. Zkus si třeba udělat seznam alespoň 10 takových věcí.
  Je moc fajn, že se navzájem s kamarádkou máte rády – mít takového parťáka, který je hodně činorodý, je prima i v tom, že se od něj můžeme sami něco naučit, něčím se inspirovat. Může Ti třeba pomoct s něčím, čemu by ses taky chtěla věnovat.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk ze třídy

  Ahoj poradno! Můj problém není až tak vážny ale přesto bych se s ním ráda podělila. Už asi půl roku se mi líbi jeden kluk ze třídy. Už od prvního dne nás dávaly dokopy protože sme si hodně povídali a rozumíme si. Pak mi holky začali říkat že se mu líbim. Večer jsem mu napsala jestli je to pravda. On mi odpovědel že jsem milá dobře se se mnou povída ale že nejsem jeho typ. Co mě trochu zamrzelo. Pak přišla online výuka a byla jsem smutná že už ho neuvidím. Jenomže mě mile překvapil a volali jsem si spolu asi každý druhý den. Psali jsme si a když se mě zeptal na úkol byla jsem moc ráda že mu můžu pomoct. Před pár dny jsem byla venku a s kamarádkami jsme mu přes můj mobil napsali: Ahoj. Miluju tě...Kamarádky o tom že se mi líbí neví takže si z toho dělali legraci a já na venek taky. Jenom že jsem se toho hodně bála, jeho reakce atd... Podíval se na to ale neodepsal. Ve škole jsem mu chtěla říct co se stalo ale když jsem k němu přišla rychle odešel. Ve tříde se na mne ale pořád koukal.. I ve škole když sme se normálně učili se na mne pořád tak hezky usmíval a koukal na mne... ale teď nevím co si mám myslet. Přes prázdniny mám jít na vesnici ke kámošce kde bydlí i on a bojím se co budu dělat když ho potkám.
  Moje dotaz tedy zní: Co mám dělat aby jsem se nebála být k němu otevřenejší po citové stránce? A jak mám zjistit jestli mě má aspoň trochu rád?

  Předem díky za odpověď.$>

  holka, 13 let, 1. července

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, jak to máš s klukem, který se Ti líbí. Od začátku jste si spolu dobře rozuměli, často jste byli v kontaktu. Nejdřív Ti napsal, že si s Tebou rád povídá, ale že nejsi jeho typ. Potom, co jsi mu s kamarádkami napsala, že ho miluješ, si všímáš, že se na Tebe často dívá a usmívá se…
  Chápu, že si teď nevíš rady, jak to udělat, abyste si navzájem nějak ujasnili, co k sobě cítíte. Když jsem si četla Tvoji zprávu, říkala jsem si, že možná i onen kluk může být trochu zmatený z toho, jak to mezi sebou teď máte. Ptáš se nás, jak to udělat, abys k němu byla otevřenější po citové stránce – i mně připadá jako dobrý nápad upřímně mu povědět o tom, jak to máš, klidně i přiznat, že jsi z toho sama zmatená nebo se trochu stydíš. Stejně tak se můžeš zeptat na jeho city. Chápu, že k takovému kroku někdy není lehké sebrat odvahu. Někdy pomůže zamyslet se nad tím, že vlastně není co ztratit, ale naopak se člověk může dozvědět, jak na tom u toho druhého je. Pokud by ses necítila na to mluvit s ním osobně, můžeš mu to napsat, to záleží na Tobě. Obecně bych Tě chtěla podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Když nás něco trápí, často přinese úlevu i to, když to s někým sdílíme, někomu se svěříme – třeba blízké kamarádce, které věříš.
  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi jeden z učitelů

  Ahoj Alíku a ostatní,
  dnes byl den vysvědčení a taky můj poslední den na škole, kam aktuálně chodím, příští rok totiž přestupuju na gympl. Už nějakou dobu se mi líbí jeden z mých učitelů, který mě vyučuje 2 roky, ale připadám si divně, že se mi líbí, nedávno totiž slavil své 50. narozeniny a většině mých spolužaček přijdou chlapi nad 30 nechutní. Jako dárek jsem mu přinesla čokoládu, i když není náš třídní učitel a nikdy jsem si s ním nebyla bližší ani nás neučí nějak dlouho, taky jsem ho celý den pozorovala a snažila se mu být vždy co nejvíc nablízku, připadala jsem si jako posedlá. Po rozloučení s deváťáky jsme mu šli s kamarádkou popřát hezké prázdniny a poptat se ještě na nějaké věci a když se s náma loučil, tak nás obě objal, doteď na to nemůžu přestat myslet. Od té doby, co jsem přijela domů, jsem hrozně smutná a nemůžu přestat brečet, protože jsem si uvědomila, že dnes bylo asi naposled co jsem ho uviděla.
  Je se mnou něco špatně? Prosím o odpověď, nevím co mám dělat.

  holka, 13 let, 30. června

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že se Ti líbí jeden z Tvých učitelů. Nevíš, co si s takovými pocity počít – jsi smutná, že už ho možná nikdy neuvidíš, zároveň si kvůli tomu připadáš divně, protože je o tolik starší než Ty. Věřím, že to, co teď prožíváš, musí být dost matoucí. Něco podobného se v dospívání někdy stane, že se nám začne líbit učitel. Souvisí to dost možná s tím, jak se u nás postupně vyvíjí všechny pocity spojené se zamilováním a sexualitou. Ty jsou pro nás nové a můžou se projevovat různě – třeba právě onou „posedlostí“, kterou popisuješ, to, že na toho druhého nemůžeme přestat myslet. Člověk si nemůže vybrat, kdo ho přitahuje, kdo se mu začne líbit, ono se to tak často prostě stane. Neznamená to, že je s Tebou něco špatně. Řekla bych, že je docela možné, že ony pocity alespoň trošku přes prázdniny zeslábnou, i díky tomu, že se neuvidíte. Je v pořádku, že jsi z toho teď smutná, i že se Ti chce plakat. Je fajn mít v takové chvíli kolem sebe někoho blízkého, komu se můžeš se svým trápením svěřit – třeba kamarádku, mamku, taťku.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol. Mám další dotaz, omlouvám se, že obtěžuji a za pravopisné chyby.

  Právě vážím 40 kg a měřím 158 cm je to v pořádku? připadám si totiž strašně tlustá, protože všechny moje spolužačky jsou hubenější než já. ;-( ;-( ;-(
  od soboty pojedu na na tábor se skautem a já bych chtěla na táboře zkubnout. :-( ;-( ;-( ;-(
  Můj dotaz:
  -mohli byste mi prosím nějak pomoci nebo poradit jak mám na táboře
  zhubnout,

  • jestli za 3 týdny jde zhubnout,
  • bojím. se že tam spíše přiberu,
  • chci vypadat dobře, ale bez toho to nepůjde
  • nějaké rady na inspiraci atd...
  • prostě jsem smutná, nevím jestli můj dotaz dává smysl, omlouvám se ;-( ;-( ;-(
  • lze zhubnout 3 kg / 3 týdny? jestli ano, jak?

  ;-(
  proč mi mamka říká, že nejsem tlustá, když jsem ;-( ;-(
  Nakonec děkuji za radu při předchozím dotazu už jsem si s novými lidmi docela „sedla“.

  holka, 11 let, 28. června

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že jsi nespokojená sama se sebou. Podle BMI (přibližného ukazatele správné váhy), které si můžeš snadno spočítat na internetu podle BMI kalkulačky, Ti však vychází, že máš podváhu. Říká Ti to i mamka, takže problém pravděpodobně skutečně nebude v tom, že bys byla tlustá. Proto Ti v žádném případě nebudeme radit, jak bys měla hubnout. Naopak Tě chceme podpořit, abys dokázala být spokojená sama se sebou taková, jaká jsi. Povídej si s mamkou o tom, co Tě trápí, s čím nejsi spokojená – a nemyslím vizuálně, ale o tom, jak se skutečně cítíš, co Tě vede k tomu, že bys na sobě měla něco měnit. Nebo se s tématem můžeš obrátit i na někoho jiného v okolí, komu důvěřuješ, např. oblíbené tetě, učitelce, nebo školní psycholožce, pokud na škole máte.

  Co se týká vzhledu, můžeme změnit třeba účes a najít si takový, ve kterém se cítíme dobře a sluší nám, můžeme dbát na své oblečení. Mnohé ale změnit nemůžeme – výšku, typ postavy a tak podobně, prostě je potřeba se přijmout takoví, jací jsme. To důležité je žít svůj život tak, abychom byli co nejspokojenější. Můžeš klidně zdravým a vyváženým způsobem cvičit, zároveň přitom však také zdravě a přiměřeně jíst, neboť vysportovaná postava působí zdravěji. Rozhodně Ti však nedoporučujeme hubnout, protože v případě, že skutečně trpíš podváhou, by hubnutí mohlo ohrožovat Tvé zdraví, dlouhodobě i Tvůj život.

  Přejeme Ti více spokojenosti se sebou.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Neumím si povídat sám s holkou

  Dobrý den,
  Líbí se mi jedna holka, je hrozně fajn a je hezká, ale neumím si s ní sám povídat. Když jsme skupina lidí tak to jde nějak samo, ale když jsme sami dva tak mi vždycky nějak dojdou slova. Prosím o radu.
  Díky

  kluk, 12 let, 27. června

  Ahoj,

  věřím, že často není vůbec lehké najít slova, když jsme sami s někým, kdo se nám líbí. To je úplně normální a je dost pravděpodobné, že něco podobného zažívá většina Tvých spolužáků, kluků i holek. Neexistuje na to úplně jedna univerzální rada, každému může pomoci trošku něco jiného – postupně si budeš objevovat, jak to v tomhle máš Ty. Doporučila bych být sám sebou, říkat to, co si opravdu myslíš, nebo co bys řekl i mezi Tvými kamarády. Když se snažíme někoho ohromit nebo se zalíbit, často to působí spíš nepřirozeně. Říkám si, že by ses mohl dopředu zkusit zamyslet nad tím, co máte s tou dívkou společného (třeba něco, co vás oba baví) a zeptat se jí na něco, co s tím souvisí. Pokud bys chtěl, můžeš jí taky udělat nějaký kompliment, třeba pochválit něco, co se jí povedlo. Říkám si, že nemáš co ztratit, je velmi malá pravděpodobnost, že bys řekl něco vyloženě „špatně“. Když si s něčím nevíme rady, často taky pomůže, když se svěříme někomu blízkému. Mohl bys to zkusit probrat s nějakým kamarádem nebo třeba s taťkou, mohli by s Tebou sdílet svoje zkušenosti.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovanost do kamarádky a parta

  Ahoj Alíku a ostatní.
  Jsem ve skupině čtyř kamarádek. Všechny jsme holky. Ale už dlouho k jedné chovám jiné city než k ostatním. Myslím že ji miluji. Bojím se že by náš případný vztah ale narušil naši skupinu. Co mám dělat?

  14 let, 27. června

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že už jsi delší dobu asi zamilovaná do jedné z Tvých kamarádek. Bojíš se, co by to udělalo s celou vaší skupinou, kdybyste spolu měly vy dvě vztah. Chápu, že nad tím takhle uvažuješ. Často není v dospívání lehké zorientovat se ve svých vlastních citech, natož ještě správně předpovědět, jak by na to reagovalo okolí. Říkám si, že v tuto chvíli je možná předčasné přemýšlet nad tím, co by se stalo s vaší partou. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš a co by sis přála. Nejsem si jistá, jestli jsi oné kamarádce zkusila dát svoje city k ní nějak najevo, anebo jestli tušíš, jak to má ona. To by Ti potom mohlo napovědět při dalším rozhodování.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Rodiče

  Na koupaliště s kamarády

  Ahoj je mi sice 12 ale nikdy jsem nebyla na koupališti. Vůbec s nikým z rodiny natožpak s někým z kamarádů. (neříkám že jsem nebyla moc v bazéně jsem byla hodněkrát). Jenže problém je ten že teď už bych tam strašně chtěla jít s kamarádkama. Ale dneska ráno jsem mamku slyšela říkat že by mě na koupaliště určitě nepustila, že jsem na to malá..... jenže všichni ostatní tam chodí sami tak od 9,10 let. Je mi smutno z těch řečí tipu:včera to bylo na koupališti super někdy taky přijď.....jak mám mamce vysvětlit že prostě chci jít někdy konečně s kamarádama ven na koupaliště zvlášť když tak všichni chodí od 10 let a na mám 12 a tři čtvrtě a nikdy jsem z nebyla? Děkuju moc předem

  holka, 12 let, 24. června

  Ahoj,

  věřím Ti, že toužíš jít na koupaliště s kamarády. Jak sama víš, jediná cesta je přesvědčit rodiče.
  Jde o otázku důvěry, zda rodiče věří tomu, že se dokážeš sama o sebe postarat, že umíš dobře plavat.
  Já Tvé rodiče na rozdíl od Tebe neznám, sama bys měla nejlépe vědět, jakým způsobem na rodiče “jít”, abys je přesvědčila, aby Tě na koupaliště s ostatními pustili. Promluv si o důvodech a obavách rodičů, proč Tě nechtějí na koupaliště pustit a co bys mohla udělat pro to, aby věřili, že to zvládneš. Vždy vše v rodině záleží na dohodě, na vzájemné komunikaci a vzájemné důvěře. Tréninkem správné komunikace s rodiči získáš zkušenosti, které v budoucnu uplatníš při různých příležitostech.
  V každé rodině to funguje jinak, platí tam jiné dohody a jiná pravidla, i Ty máš právo zasahovat do pravidel, která platí u vás v rodině a měnit je. Podstatou je získat si důvěru rodičů.
  Je také možné, že máš v rodině někoho, komu věříš, kdo by Tě u mamky podpořil.

  Přeji ať rozhovor s mamkou dobře zvládneš.
  Modrá linka