Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Modrá linka

  Celkem zodpovědělo dotazů: 8160

  Sport

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně gymnastiky. Je mi 14 a moc bych se chtěla věnovat moderní gymnastice. Už více než půl roku každý den trénuju doma a umím základní prvky jako kotouly, přemet stranou, provaz, placku, stojku, most. Když jsem ale trénovala most ze stoje a viděla to mamka, tak mi to zakázala s tím, že si zlomím páteř a skončím na vozíčku. 1. Dotaz) Opravdu si můžu poranit záda při mostu ze stoje?
  2. Dotaz) Vzali by mě do oddílu moderní gymnastiky ve 14 letech? A kdyby jo, tak kdybych se snažila na maximum dokázala bych dohnat holky které tam cvičí od malička? Rodiče mi řekli že pod dohledem trenéra bych mohla dělat i ty více nebezpečné prvky.
  Moc děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 1. června

  Ahoj,
  je moc hezké, že chceš začít s moderní gymnastikou a sama trénuješ základní prvky, je z toho poznat, že Tě to opravdu zajímá. Co se týká mostu ze stoje, tak si dovedu představit, že pokud se dělá správně, tak poranění nehrozí. Jestliže se ale správně nedělá, klidně se může stát, že se páteř poraní. Je dobré si nechat poradit od nějaké zkušené cvičitelky, jestli děláš vše správně, možná by to i mamku více uklidnilo.

  Na druhý dotaz nedokážu přesně odpovědět. Asi záleží na jednotlivých oddílech, které mají nějak nastavená pravidla v jakém věku přijímají nové cvičenky. Je dobré si tam přímo zavolat nebo jim napsat dotaz. Také mě napadlo, že kdyby věk byl problém, existují i jiná cvičení, kde se využívají prvky moderní gymnastiky a začátek s věkem nesouvisí – například pole dance, cvičení na šálách nebo na kruhu apod. Dokonce je to velmi trendy.

  Držíme palce, abys mohla dělat to, co Tě baví.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den😂
  Je to takove divné. Nechtela jsem se ptát mamky, protože mi to přišlo divné a tady je to anonymní.. Když rostou prsa.. Jsou bradavky už jako budoucí třeba v dospělosti? Jelikož mam celkem velké prsa, tak mě to furt zajímá, protože mi furt rostou žejo a ty bradavky se mi nelíbí, protože to je jak nafouklej nevim co... Tak jestli má růst prsou vliv na bradavky ? Doufám, že mi rozumíte. Mám hrozné vysvětlovací schopnosti🤣 Prostě jestli se můžou změnit počas toho růstu.. Tak.. Nějte pěkný den! a doufam, že jste se při tomto emailu trochu problémy. My děvčata občas řešime opravdu blbosti!💞 S pozdravem vaše věrná ...

  12 let.. Za uplnou chvilku 13, 31. května

  Ahoj,

  chápu, že Tě napadají různé otázky ohledně růstu prsou a bradavek, to je v dospívání normální. Přiznám se, že si nejsem jistá, jestli jsem Tvé otázce správně porozuměla a jestli na ni tedy dokážu odpovědět tak, aby Ti to pomohlo. Pochopila jsem to tak, že se ptáš, jestli se během toho, jak rostou prsa, obvykle nějak mění i bradavky. Ano, je normální, že se mění - zvětší se, vystoupí a zpevní se, "zduří". U každé dívky to ale může probíhat trošku jinak a jinak rychle. Obvykle ale potom nedochází k tomu, že by se bradavky zase zmenšily a znovu vypadaly jako předtím, než Ti začaly růst prsa. Podrobněji by Ti všechno kolem vývoje prsou popsal praktický lékař nebo gynekolog.

  Zdraví

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj,
  Chtěl bych se zeptat jaká mají práva děti pod 18 let. Jde mi to. Moje rodiče jsou rozvedení a já jsem více u táty. Tátu moc baví sportovat, tak založil sportovní klub, do kterého teď musím chodit. Píšu musím, protože ten sport už mě nebaví. Problém je v tom, že táta nechce slyšet slovo o tom, že mě to nebaví a že chci skončit a dělat něco, co mám opravdu rád. Je tady něco, co můžu já nebo mamka udělat abych ten sport už dělat nemusel. Mamka jednou říkala, že už je mi dost na to, abych se rozhodl jestli chci být u táty nebo u ní, což by můj problém vyřešilo (věk neuvádím).
  Děkuji za odpověď

  Matěj, 30. května

  Ahoj,

  věřím, že není příjemné, když Tě táta nutí věnovat se sportu, který Tě nebaví. Máš právo dát najevo, že chceš dělat něco jiného. Můžeš si zkusit s tátou znovu upřímně promluvit, až bude mít dobrou náladu, vysvětlit mu, co Tě baví a co ne, a požádat ho, aby Tě nenutil do něčeho, co nemáš rád. To stejné může udělat i mamka. Na Tvojí výchově se podílí oba dva rodiče, proto i mamka může nesouhlasit s tím, abys musel dělat sport, který dělat nechceš. Pokud by se mamce s taťkou nedařilo se dohodnout, můžete se společně i v dalších věcech obrátit taky na rodinnou poradnu anebo na takzvaného mediátora, který během rozvodu i po něm pomáhá najít řešení různých problémů v rodinách.
  Co se týče bydlení u mámy anebo táty - nevím, jak to máte přesně nastavené, jestli u mamky trávíš spíše jen víkendy anebo máte nějakou formu střídavé péče. Každopádně, na tom, jak často se budeš vídat s mamkou anebo s taťkou, se rodiče můžou dohodnout buď spolu anebo se obrátit na soud. Ten může znovu určit, u kterého z rodičů budeš bydlet (říká se tomu úprava poměrů nezletilých dětí). Do 18 let jsou za Tebe odpovědní rodiče, jako Tvoji zákonní zástupci. I tak máš ale právo dát najevo svůj názor na to, jak bys to chtěl mít. Nedokážu určit, jak by soud rozhodl konkrétně v Tvém případě. Obecně je ale zájem soudu rozhodnout tak, aby to bylo co nejlepší pro zdravý vývoj dítěte.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj, včera jsem se podruhé holila tam dole. Bohužel jsem to ani u toho prvního neřekla mamce, nikomu. Jednou jsem mamce řekla že tam ty chloupky mít nechci, ale ona řekla ať to beru jako ochranu.. No a já jí neposlechla a oholila se tam dole. Protože to tam mít ty chloupky opravdu nechci. Neměla jsem žádný holítko/žiletku a ten nástavec na ní mi nešel nasadit tak jsem se (když jsem býka sama doma) tam dole oholila samotným nástavcem 🤦‍♀️prostě jsem si vzala gel na tělo a holila to tim nástavcem. Šlo to špatně, nějaký chloupky mi tam zůstali. A potom jsem tam dole měla takový pupínek. Měla jsem ho tam asi dva dny a pak jsem to řekla mamce. (už jsem chloupky měla dorostlý) a ona se na to podívala a potvrdila že to je jen pupínek. 🙏A potom zmizel. A jak už jsem psala, včera jsem byla sama doma a rozhodla jsem se že se zase oholím. Tak jsem si vzala nový nástavec a sedla jsem si do sprchy, trošku to namočila vodou, dala na to sprchový gel a holila tím nástavcem. Ale dnes když jsem se sprchovala, tak mě napadlo že bych si mohla dám tam dolů trošku kondicionéru. Ale když jsem vylezla že sprchy, tak tam mám okolo 20 pupínků.. Nebolí, jsou v pohodě, ale prostě je tam mám. Bojím se to říct mamce protože jsem oholená... Já se prostě chci holit a chci aby to mamka věděla, ale nevím jak jí to říct a taky kdy, aby to pochopila a třeba mi i pomohla. Moje maminka je hodná, máme spolu skvělý vztah, ale já o těhlech věcech nesnáším a stydím se mluvit. Prosím o pomoc ❤️❤️

  holka, 11 let, 29. května

  Ahoj,
  chápu, že s dospíváním přicházejí starosti s chloupky. Píšeš, že sis je „tam dole“ oholila jen nástavcem bez žiletky – to mě překvapilo, že se tak vůbec podařilo některé chloupky oholit. Nedivím se, že to šlo špatně, pravděpodobně jsi musela hodně přitlačit. Pokožka se tak mohla dost podráždit. S tím můžou souviset i pupínky, o kterých píšeš. Někdy se stane, že chloupky po holení „zarůstají“ do pokožky, v takovém případě se taky často udělá pupínek. Po druhém holení se Ti pupínků objevilo hodně – možná by to mohlo souviset s kondicionérem (nejsem si jistá, jestli sis ho „tam dolů“ nakonec nanesla anebo ne). Kondicionér je určený na vlasy, ne na pleť. Umím si představit, že mohl pokožku, která je po holení citlivá, dost podráždit. Nedoporučovala bych Ti, abys ho takhle příště používala. Existují speciální přípravky (krémy, vody), které se používají po holení, aby se pokožka zklidnila a zahojila. Ty se dají sehnat v lékárně anebo v drogerii.
  Je moc fajn, že máš mamku, se kterou máte skvělý vztah – strach jí o holení povědět je tedy spíš o stydlivosti. Chápu, že někomu se o chloupkách a holení nemluví snadno. Říkám si, že bys mohla za mamkou zkusit zajít ve chvíli, kdy bude mít dobrou náladu, a upřímně jí popsat, proč je pro Tebe důležité tam „tam dole“ nemít chloupky. Pokud se hodně stydíš o tom mluvit, můžeš jít to třeba napsat (podobně, jako jsi to popsala nám). Myslím si, že by mohlo být prima mít v mamce parťáka, který Ti může se vším ohledně chloupků poradit, nemusela bys pak všechno zkoušet jen na vlastní pěst. Mamka má pravděpodobně s holením vlastní zkušenosti, může Ti doporučit různé tipy a triky. Je pravda, že ve Tvém věku ještě není třeba s holením nikam spěchat. Je taky možnost neholit se "tam dole" všude, ale jen v tříslech, tedy na místě, které nezakrývají kalhotky nebo plavky.

  Zdraví
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku, Báro a všichni ostatní, co s námi máte trpělivost při odpovídání na dotazy,
  měla jsem nejlepší kamarádku, která se poslední dobou začala chovat úplně jinak, což mi ale nevadí tak, jako to, jak se vlastně chovat začala.

  Před zhruba rokem to bylo ještě v pořádku, trávily jsme spolu čas, chodily ven, dokonce jsme navštěvovali stejný zájmový kroužek - hip hop a celkově si dobře rozuměly. Ona byla akorát vždycky trochu průbojnější v obzvlášť novém kolektivu a já spíše opatrnější a trochu větší introvertka.

  Na začátku tohohle školního roku se ale přes prázdniny úplně změnila. Pořád nám nevycházel termín, kdy se sejít a tak jsem jí celý srpen neviděla. Čekala jsem proto u školy svou starou dobrou kamarádku, ale místo toho přišla úplně jiná Linda s minisukní, obrovským výstřihem a oblakem voňavky. To mi bylo celkem jedno, změna stylu a dalších věcí k pubertě patří a vzala jsem to, můžu říct celkem v pohodě. K mému už tak velkému údivu na sebe ještě začala upozorňovat (nebo spíš na svůj nový a podle ní a většiny ostatních i lepší vzhled) a nenápadně ostatním naznačovala, že vypadám jako kdybych vylezla z co, já vím odkud a srážela mě tím cíleně dolů. K tomu ještě stíhala upozorňovat na svůj výstřih a na to, že já prakticky žádné prsa nemám (což mě mimochodem nějak netrápí, jenom když na to někdo začne upozorňovat, a to Linda věděla). Další den přišla s novými kamarádkami, holkami z vedlejší třídy, které mi s oblibou už předtím házely klacky pod nohy, ale dříve mi Linda ještě pomáhala.

  Za pár měsíců si do své partičky barbínek vzala i skoro všechny holky z naší třídy. Neustále mě nenápadně (tak abych to pochopila jen já) pošťuchují. Vždycky když jí slušně požádám o to, aby to nedělala, dělá jako kdyby jsem tam nebyla a odejde pryč. Posílala jsem jí svůj vzkaz i přes sociální sítě, školní emailovou schránkou, dopisem vhozeným do schránky nebo zprávu poslala po někom jiném. Vždycky to ale skončily bez odezvy. Kromě Lindy, ale nemám ve škole prakticky žádnou jinou kamarádku a tak nevím, co mám dělat. Bojím se, že by mě učitelé nepochopili (nebo spíš nepochopily urážky, protože jsou mířené tak, abych to pochopila jen já a ony) a obvinili z toho, že si vymýšlím. Lindu mají totiž dost rádi. A kdybych to řekla rodičům, asi by se mi posmívaly, že žaluju.

  Nevím, co mám dělat. Nepřijde mi to tak vážné, protože urážky nejsou tak extrémní, ale bohužel, já si beru všechno moc k srdci. Uvažuju o přestupu do jiné školy, ale nevím jestli je to ta správná volba.

  Chápu, že úplně na 100% se do mé situace vžít nemůžete, ale odpověď mi určitě pomůže jakákoli.

  Děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhou zprávu
  Viktorie

  Viktorie, 13 let, 28. května

  Ahoj Viktorie,

  velmi mile jsi mne překvapila. Tvůj obsáhlejší dopis je velmi zajímavý a bylo by fajn, kdyby si ho přečetlo co nejvíc čtenářů a dětí, které mají podobné problémy jako máš Ty.

  To, co potkalo Tebe s Lindou je, (jak i Ty sama píšeš), ve věku dospívání běžné. Dospívající se mění fyzicky, psychicky a v těle probíhá hormonální revoluce, proto dochází i během velmi krátké doby - v Tvém případě prázdnin - k výrazným změnám některých kluků a holek, až natolik, že si říkáme - kampak se poděla ta “stará” Linda?
  Takže potud je to běžné a tyto změny k dospívání prostě patří a nezbývá než se s nimi smířit, což se ve Tvém případě stalo. Na svých 13 let se zdáš být zkušená a poměrně dosti zralá, nezbývá, než Tě ocenit. Přijímáš změny, které se kolem Tebe dějí s neuvěřitelným pochopením.

  Je mně moc líto, že ve třídě nemáš nějakou kamarádku. V pořádku není, že Linda Tě sráží a ponižuje před druhými, navíc se tak děje velmi sofistikovaným způsobem (tím míním to, že to její bodnutí, popíchnutí, vnímáš vlastně jenom Ty). Nevím, co ji k tomu chování vede, těžko říct. Možná, dokonce i podvědomě, vnímá, že ji v mnohém převyšuješ, a tak Ti to dává tímto nevybíravým způsobem najevo. Toto je možná i důvodem, že pro Tebe není lehké získat kamarádku ve svém věku, jsi prostě jiná, svá, zralejší a holky v tomto věku chtějí být v partě, zapadat, být těmi barbínkami kolem Lindy, nijak nevyčnívat.

  Moc se mně líbí a znovu Tě chci ocenit, že v té pro Tebe tak tíživé a nepříjemné situaci umíš vyjádřit svůj názor, což vůbec není jednoduché. Dokonce jsi použila několika různých způsobů, jak Lindu informovat o své nevůli, bohužel, bez odezvy. V tom případě také velmi správně uvažuješ, že nezbývá, než se obrátit na někoho dospělého, nejlépe učitelku či rodiče. Předjímáš, že by Ti učitelka nevěřila, (neznám poměry a atmosféru ve vaší škole, tak tohle posoudit neumím, totéž ostatně platí o Tvých rodičích). Myslíš si, že by rodiče Tvé stesky měli za žalování. Chci věřit, že by tomu tak nebylo. Ty sama jsi vyzkoušela různé cesty, které k cíli nevedly, je tedy nutné, aby zasáhli dospělí, tedy učitelka nebo rodiče, popř. jak rodiče, tak i učitelka. Nejde totiž o nic jiného, nežli o skrytou šikanu a na to už nestačíš sama, Linda se svými barbínkami je v jasné přesile a Tví blízcí dospělí, zejména ti, kterým věříš, by měli vědět o tom, jak se cítíš.

  Nemyslím si, že by odchod ze školy řešil tuto šikanu. Byla bys na tom bitá dvojnásob. Nemohla bys vědět, co Tě v nové škole čeká, kromě těžkého seznamování s možná už dávno sehraným týmem třídy. Ale díky Tvé předčasné vyzrálosti by ses za čas potýkala možná s podobnými problémy, proto bych k tomuto kroku, odchodu ze školy nesahala, ale pokusila bych se situaci řešit pomocí dospělých a rázného vymezení vůči těm barbínkám.

  Předpokládám, že máš nějaké zájmy, pokus se tedy hledat svou blízkou kamarádku, kterou zcela jistě v tomto věku potřebuješ, spíše podle svých zájmů, v kroužcích a mezi staršími holkami. Napadá mne, že svým rodičům můžeš dát přečíst svůj dotaz a naši odpověď, možná by se pak na celou záležitost dívali jinak, totéž platí pro učitelku.

  Držíme Ti pěsti, ať se otravné, nepříjemné a zraňující šikany s podporou někoho dospělého zbavíš.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahojky,
  Mí rodiče jsou na mě dost naštvaný, protože vždycky jednou za měsíc nejdu na atletiku, kvůli menstruaci, ale já nevím, jak jim vysvětlit, že já to nijak neovlivním a vždycky na mě vrčí, že jestli tam nechci chodit, ať to řeknu a vždycky když se držím za břicho a vidí to táta tak on vždycky: ,,Tak co tě bolí tentokrát?"

  Já už to vážně nechci poslouchat....... :'(((((((((

  Greyfur, 26. května

  Ahoj Greyfur,

  vnímám, že Ti záleží na tom, abyste s rodiči dobře vycházeli. To, že jednou za měsíc chybíš na atletice, by to nemělo kazit. Myslím, že by mohlo pomoci úplně normálně rodičům říci, že jednou za měsíc kvůli menstruaci do atletiky nepůjdeš, ale jinak že do ní chodit chceš.. Můžeš mluvit o tom, že Ti je líto, co Ti táta říká, že se Tě to dotýká a požádat ho o pochopení. I Ty se ale můžeš zeptat rodičů, co oni by chtěli jinak nebo co jim vadí.

  Rodiče věci přirozeně vidí z jiného úhlu a chtějí, abys v atletice byla co nejvíc. Když se domluvíte na jedné absenci měsíčně, se kterou se dopředu počítá, mohlo by to vztahy mezi vámi urovnat.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol. Mám problém,nebo jak to nazvat. Sem bisexual/polysexual. Chodím s klukem a zároveň s holkou.Už sme spolu tři roky ale moji rodiče se to všechno dozvěděli teprve nedávno a mám takový pocit že se mi od té chvíle pořád vyhíbají a urážejí. Mamka mi nadává do děvky a tak. Táta má pořád nějaké narážky. Navíc jee tak trochu alkoholik a podle mámi můžu za to že pije ještě víc. Je toho hodně😔. Nevím co dělat. Nechci se se s nimi rozejít. Nikomu z mích přátel, učitelů a známích to nevadí jen rodičům ano. Snad mě chápete. A předem děkuji za pomoc a rady.

  holka, zkoro 14 let, 26. května

  Ahoj,

  vnímám, že Ti na vztahu s rodiči záleží a umím si představit, že Tě trápí, když to teď mezi vámi nefunguje nejlépe. Myslím, že by bylo prospěšné si s rodiči v klidu sednout a navzájem si povědět, co byste od sebe ve vzájemném vztahu potřebovali. To je někdy ale docela nesnadné, možná bys proto mohla navrhnout rodičům, aby vám se vzájemným vztahem pomohl psycholog, například z rodinné poradny. Společně byste tak mohli budovat to, co se teď mezi vámi boří. Pomoci by podobným způsobem mohl například i školní psycholog.

  Říkám si, že možná rodičům vadí, že zároveň chodíš s klukem i holkou a že to není fér vůči oběma, pokud o sobě navzájem nevědí a nejsou s tím v pohodě. Nevím o tom nic víc, spíše o tom uvažuju, jak to je. Určitě je to podnět k zamyšlení, nebo možnost rodičům celou situaci více vysvětlit a dovolit jim tak lépe pochopit, co se děje.

  Rozumím tomu, že se můžeš cítit být bisexuál/polysexuál, ale je Ti 14 let a Tvoje sexualita se může dále vyvíjet a měnit se. Možná i o tom můžeš mluvit s psychologem, zůstávat vůči této otázce otevření a ujasňovat si, jak to vlastně máš.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den poradno, mám takový problém. Vždy mi vše šlo a měla jsem 1 třeba 1. pololetí, ale teď už se to čím dál víc zhoršuje. Učím se na něco a pořád to nechápu, i když třeba bereme něco podobného a lehkého, co pochopí i ti nejhloupější ze třídy, ale já to stejně nepochopím. Jenom se chci zeptat co se se mnou děje? Jestli to třeba nezávisí s pubertou nebo tak něco... Předem děkuji za odpověd.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že hledáš způsob, jak prospívat ve škole. Nedokážeme Ti však takto po internetu říct, co je příčinou Tvého zhoršení ve škole. V pubertě se mladí lidé často cítí zmatení, hledají sami sebe. Může někdy dojít i zhoršení ve škole. Puberta však nemůže sloužit jako výmluva, je třeba hledat způsob, jak se do školy připravovat co nejlépe.
  Příčina však může být i jiná. Třeba pro Tebe bylo dosud učení velmi snadné a vlastně ses ani učit moc nemusela a nemáš teď správné návyky. Také je možné, že na nějaké učivo můžeš mít menší nadání, než na jiné – pro někoho je snazší matematika, pro někoho jiného jazyky. Někdo je šikovný na sport, jiný „má šikovné ruce“ – je tedy manuálně zručný, někdo je zase nadaný umělecky. Je tedy dobré obrátit se třeba na paní učitelku třídní, nebo školní psycholožku (psychologa), pokud ji na škole máte a hledat důvody Tvého zhoršení a zapracovat na stylu učení tak, aby Ti to vyhovovalo a bylas ve škole úspěšná.

  Klidné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Brigáda

  Dobrý den,
  je možné si nějak vydělat peníze ve 13 letech? Práce jako sečení trávy, umývání auta, apod. jsem chtěl dělat, ale nemám u koho (v domě vedle nás nikdo nebydlí, naproti jsou zas nerudní, v činžáku přes křižovatku nikoho neznám, atp.). Jediné, co jsem kdy dělal bylo to, že jsem tetě naladil televizi a dostal za to 50 Kč a čokoládu. 😕 Jinak jsem dřív nikdy nic takového nedělal. Kapesné sice dostávám, ale šetřím si na nový mobil a chtěl bych vlak, který stojí přes 2000 Kč (máme modelovou železnici). Neexistuje ještě nějaká možnost, jak si vydělat?
  Předem děkuji

  Anonymní tazatel, 4²-?3 let, 24. května

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si chceš vydělat své vlastní peníze. Je však pravda, že možnosti brigády pro mladší 15 let jsou omezené. Chci tě tedy podpořit, abys hledal dál stejným způsobem, tedy u lidí v okolí. Můžeš požádat o podporu i rodiče, aby se poptali známých. Pozeptat se můžeš i kamarádů, jestli oni neví třeba o nějakých sousedech nebo příbuzných, kteří by uvítali šikovného pomocníka.

  Přejeme Ti, aby se Ti brigádu podařilo najít.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj, omlouvám se, že poslední dobou vás zatěžuji tolika dotazy, ale bohužel mám prostě hodně problémů.

  Poslední dobou se mi stává, že se nedokážu na nic, co dělám soustředit. Chodím na ZUŠ do sólového zpěvu, když zpívám, nedokážu se na tu činnost soustředit, takže potom zpívám blbosti. Zkoušela jsem při zpěvu myslet pouze na to, jak mám daný tón zazpívat, ale vždycky potom odvedu myšlenky úplně někam jinam a jsem jak automat (pořád zpívám to stejné a vůbec ten zpěv neprociťuji).
  To se mi stává i když třeba jedu autobusem, pořád na něco myslím a potom zapomenu vystoupit. Nebo když si s někým povídám. No prostě se mi to stává pořád.
  Napadlo mě, že by to mohlo být tím, že jsem teď často na internetu (hlavně na Alíkovi a na jedné internetové hře Howrse). Nebo by to mohlo být tím, že se poslední dobou dívám hodně na Netflix.
  Každopádně, vy po internetu asi nezjistíte čím to je, a tak chci, aby jste mi poradili, co s tím mám dělat.

  Předem děkuji za odpověď (doufám, že mi pomůžete).

  Nějaká Valča, 11 let, 24. května

  Ahoj Valčo,

  jak píšeš, po internetu skutečně nezjistíme příčinu Tvé nesoustředěnosti. Správná životospráva, tedy dostatek spánku, pohybu na čerstvém vzduchu i zdravá strava, je důležitá. Také mohou pomoci relaxace, nějaké můžeš najít i na internetu. Ale i vzhledem k tomu, že na Alíka píšeš častěji, Tě chci podpořit v tom, abys na všechny své otázky a různá trápení nebyla sama, aby ses svěřila někomu blízkému. Někomu z rodiny, komu věříš, případně třeba ve škole, nejlépe, pokud máte školní psycholožku (či psychologa). Internetová poradna nemůže nahradit blízké vztahy a jejich podporu.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Strach

  Dobrý den, pročítal jsem si o snění,a zjistil jsem,že male dětí můžou mít noční děsy. Prý to je nějaký dramatický děsivý a krátký sen, jaký třeba? A prý se dítě může rozběhnout ke dveřím..Jako jak jako?? :D jo a prý odstrkuje své rodiče,a nepoznává je, jak? Já to nechápu. A nikde jsem nic nedohledal. Děkuji.

  Ten kluk od vedle :D, 23. května

  Ahoj z Modré linky,

  pokládáš otázky ohledně snění, konkrétně ohledně nočních děsů. Může to být jakýkoli sen, který je pro člověka děsivý, ať už je o nějaké příšeře nebo se týká toho, že se stane něco, čeho se člověk hodně bojí. Na další otázky Ti odpovědět nedokážu, netuším v jaké knížce a v jakých souvislostech jsi to četl. Pokud je něco, čemu nerozumíš, je fajn se o tom bavit s lidmi kolem sebe, třeba s rodiči, s učiteli, kamarády. Někdo o tom třeba ví víc a může Ti to vysvětlit. Případně si to můžeš zkusit třeba za pomoci rodičů najít na internetu anebo si v knihovně můžeš půjčit nějaké knížky, ve kterých se o tématech, jež Tě zajímají, dočteš víc.

  Hezké dny Ti přeje.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový dotaz, ale spíš problém. Chtěl bych jednu holku z naší třídy pozvat ven, když je ta karanténa tak takhle aspoň do přírody, ale problém je v tom, že jsem trochu nervózní a nevím o čem bych si tam s ní měl povídat. Jen taková informace, nedávno jsme se potkali venku a já jsem jí potom psal, jestli to byla ona atd. a slovo dalo slovem a teď si povídáme skoro každý den a myslím, že si spolu píšeme rádi a tak bych jí chtěl takhle pozvat, abychom se více poznali a tak, jinak před karanténou jsme si skoro vůbec nepovidali, jenom jsme se na sebe občas dívali a buď ucukla pohledem, což si myslím, že bylo dobré znamení nebo jsem se na ní usmál a ona se na mě tak hezky podívala. Proto prosím o nějaké rady a PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

  kluk, 13 let, 22. května

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že chceš pozvat holku, se kterou se Ti hezky píše, ven. Být nervózní ze schůzky je velmi časté a přirozené a je to v pořádku. V podstatě to znamená, že Ti na tom záleží. A o čem si s ní povídat? Nejsou žádné zaručené návody. Prostě si s ní můžeš povídat podobně, jako si s ní píšeš. Povídat si můžete naprosto o čemkoli, klidně pro začátek i o škole. Teď máte příležitost zajímat se, jak kdo z Vás trávil karanténu, co jste dělali, když jste nemohli chodit do školy. Také můžete sdílet Vaše zájmy, koníčky, oblíbené nebo zajímavé knížky, filmy.

  Přejeme Ti hezké chvíle se spolužačkou.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj pse
  Mám obavy,strach,noční můry,zlé sny,špatné nálady a žádnou chuť k jídlu ,pít už mi taky nechutná.Stala se mi věc ,která mne zasáhla do levé části hrudníku přesněji srdce….
  Měla jsem kluka a ještě holku ….byly jsme trojka ,ale už se to to rozpadlo….Byli jsme spolu rádi a dělali jsme různé věci jako procházky nebo hry na hřišti ….měli jsme přezdívky ,Já jsem byla Kate,kámoška byla Rose a kámoš tedy náš společný přítel byl Jack…..už se to rozpadlo a já už nemám důvod žít
  Poradíte mi prosím ,už nemůžu dál……
  P.S. děkuji za každou odpověď Alíku pse můj

  Kate, 14 let, 25. května


  Ahoj Kate,
  chápu, že rozpad přátelství může člověka velmi zasáhnout, jak se stalo Tobě. Nepíšeš, co se mezi vámi stalo, že se vztahy rozpadly, ale téměř vždy je možnost to nějak narovnat a v přátelství pokračovat. Přemýšlím, jestli je u Vás možné si o všem zkusit promluvit, vysvětlit si to, v každém případě to stojí za to se alespoň pokusit.

  Jestliže by se to nepodařilo, trápení může trochu zmírnit, když máš někoho blízkého, s kým o tom můžeš mluvit a kdo Tě teď podpoří. Může to být někdo z rodiny nebo jiný člověk, kterému důvěřuješ. Možná kolem sebe máš i další kamarády, se kterými bys mohla navázat bližší kontakt a alespoň trochu tak zahojit svoje zlomené srdce.

  Pokud by Tě to trápilo dlouho, nebo se to zhoršovalo, je možné vyhledat psychologa, který by Ti mohl pomoci tímto těžším obdobím projít a najít zase důvod žít.

  Přejeme Ti, aby se Ti mohlo brzo ulevit.
  Modrá linka

  Strach

  dobrý den,
  omlouvám se že píšu takto často ale mám toho hodně na srdci.
  Jednou mi whatsapu napsal cizí pán a nazval mě kočičko. První dojmi byli děsivé ale pak napsal že se nemusím bát. Tak jsem mu napsala at mi nepíše a on se naštval a psal věci jako jseš p a nebo jseš úplná kr a. Pak po mně chtěl fotky. Já jsem mu přestala odepisovat a on se naštval a psal mi že mně zná a začal vyhrožovat. V tu chvíli jsem to řekla mamince a běželi jsme na policii asi za 14 dní mi napsali že půjdu na druhý výsleh. Ted se trestné stíhání zastavilo a já se bojím že se tady doma oběví a že mi ublíží. Jak se mám tohoto pocitu zbavit. Velice děkuji .

  Karolínka, 11 let, 25. května

  Ahoj Karolínko,
  chápu, že to byl asi hodně nepříjemný zážitek, když Ti ten muž vyhrožoval. Musím moc ocenit, že jsi to řekla mamince a že jste to oznámili na Policii. Rozumím, že když se stíhání zastavilo, máš teď obavy, že Tě ten muž najde. Říkám si ale, že jej už to, že ho vyšetřovali a je to ve spisu na Policii odradí, aby Ti ublížil, protože by hned Policie věděla, že je to právě tento muž.
  Přesto si můžete doma s maminkou připravit plán bezpečnosti, co dělat, kdyby se něco stalo – například neotvírat nikomu cizímu, mít u sebe pepřový sprej a mobil apod. Kdyby ten strach neodcházel, doporučuji Ti vyhledat psychologa, se kterým bys vše mohla probrat a společně byste mohli hledat způsob, jak se se vším vyrovnat a jak ten strach zvládnout.

  Přejeme Ti, abys byla co nejvíce v bezpečí.
  Modrá linka

  Rodiče

  Milý Alíku,
  co jsem komu udělala, že se mí rodiče pořád hádají o takových pí#####
  Právě teď brečím v pokoji, protože se táta s mámou mlátí na dvorku, jenom kvůli tomu, že před koupelí jsem řekla tátovi, že dojím sušenky, ale po vaně jsem si řekla, že si je nechám až na zítra, a pak se mě mamka normálně zeptala, jestli nechci palačinky od svačiny, jenže pak tam přiběhl můj táta, a že co mi to zakazuje , ale to je prostě takhle pořád a pořád se hádají o stejných blbinách, a když se snažím říct mamce, aby toho nechali tak mě pošle pryč, že prý za všechno můžu já :((((((((((

  Zlomená sirka, skoro 12 let, 23. května

  Ahoj,

  mrzí mě, že se vaši hodně hádají, věřím, že Tě to trápí a že je Ti z toho do breku. Někdy to tak, bohužel, je, že manželé mají období, kdy je těžké spolu vyjít a často mezi sebou mají konflikty.
  Máš ale právo dát jim vědět, jaké to pro Tebe je a že Tě to trápí - máš právo cítit se doma dobře. Nemůžeš za to, že se máma s tátou hádají, konflikty rodičů nejsou chyba dětí - to je mezi dospělými, aby si to mezi sebou vyřešili. Proto mi nepřipadá v pořádku, když Ti mamka říká, že za všechno můžeš. Přemýšlím, jestli kolem sebe máš někoho, komu by ses mohla svěřit s tím, co prožíváš - třeba někomu dalšímu z rodiny, kamarádce anebo třeba školnímu psychologovi, pokud ho na škole máte. Když svoje trápení s někým sdílíme, může nám to přinést alespoň trošku úlevy. Pokud bys chtěla, můžeš se ozvat i nám na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu, kde bychom měli možnost všechno probrat podrobněji. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz. Obrátit se můžeš taky na Linku bezpečí, která funguje nonstop 116 111.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka