Odpovědi uživatele Modrá linka

Celkem zodpovědělo dotazů: 7800

Kluci a láska

Ahoj Alíku
Mám malý problém. Líbí se mi jedna holka o dva roky mladší. Ten problém je, že je moje příbuzná. Moje babička má tetu a ta teta je její babička. Když jsem u ní byl naposledy, řekla mi sama od sebe, že miluje nějakého jiného kluka. To mě hodně zamrzelo a pořád na ni myslím. Dokonce jsem si stáhl pár její fotek ze stránky obce, kde bydlí a dál si je v mobilu jako tapetu. Poraď co s tím. Mám jí to říct?
Předem děkuji

kluk, 11 let, 4. srpna

Ahoj,

hodně záleží na tom, co bys té holce chtěl říct. Nemusíš jí hned přímo říci, že ji miluješ, ale můžeš jí třeba jen naznačit, že se Ti líbí, nebo že je Ti s ní fajn. Například tím, že se na ní pěkně usměješ, budeš se zajímat o to, co má ráda. Můžete být dobrými kamarády a uvidíš sám, jak se to bude vyvíjet. Někdy je od přátelství kousek k lásce, navíc jste hodně mladí, nemusíš s ničím spěchat. To, že jste příbuzní, nemusí být v kamarádství problém, navíc jste hodně vzdálení příbuzní, takže to teď nemusíš řešit.

Přejeme Ti, aby to pro Tebe dopadlo dobře.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Zajímá mě jestli vadí když mám tam dole jeden větší pysk? Je to normální nebo ne? Vadí to klukům?

holka, 13 let, 4. srpna

Ahoj,
žádné tělo není úplně symetrické, někdo má rozdílné stydké pysky, jiný zase prsa, někomu mohou vadit odstáté uši, velký nos apod. Proto si myslím, že nemusíš mít strach, zda je to v pořádku nebo jestli to klukům vadí či ne, protože ideál neexistuje. Tvoje tělo se navíc ještě vyvíjí a bude se měnit. Pokud by ses na to chtěla zeptat někoho podrobněji, můžeš svůj dotaz směřovat na lékaře nebo lékařku, až půjdeš někdy na gynekologickou prohlídku, lékař/ka Ti vše objasní a vysvětli.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku před prazdninama jsem se nepohodk s jedním kámošem a dost mě to mrzí ale kdykoliv se pokusim o ňejaky usmířeni začne na mě vytahovat co dělam špatně atd. Rád bych se s nim usmířil ale už nevim jak.

kluk, 13 let, 3. srpna

Ahoj,
chápu, že by ses chtěl s kamarádem usmířit a je mrzuté, že se to zatím nedaří. Možná bys mu to mohl napsat jako teď nám. Že se mu omlouváš, a že bys za tím vším chtěl udělat tlustou čáru, bez dalších výčitek a podobně. Můžeš ho u toho pozvat třeba do kina, na koupaliště nebo někam jinam na příjemné místo, to by mohlo zabrat. Uvidíš sám, jak zareaguje. V každém případě na usmíření musí být oba dva zúčastnění a pokud nebude chtít, neexistuje žádná zázračná rada, jak ho donutit k usmíření. Důležité je, že Ty budeš vědět, že jsi pro to udělal maximum.

Držíme palce.
Modrá linka

Zvířata - pes

Dobrý den začala jsem se poslední dobou zajímat o mnozirny útulky jak to ty zvířata mají těžký atd...
Moc bych chtěla psa z útulku a dát mu druhou šanci na nový a lepší život. Dnes jsem se o tom bavila s mamkou a řekla mi že v žádném případě problém je v tom že doma už dva psy máme ( čivavy) je jim 8 let a prý by se o tom dalo uvažovat až zemřou... Taky je problém v tom že bydlíme v paneláku (ani nemám vlastní pokoj jak je to tu malé) a tak mě napadlo že bych mohla bydlet u babičky a dědy, bydlí ve stejném městě a mají velký řekla bych až nevyužitý dům co se týče prostoru tak že bych tam třeba mohla bydlet a mít tam i toho psa je tam velká zahrada a tak psovi bych se mohla skvěle věnovat a tak. Akorát nevím jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet a jak to říct rodičům že s nima nechci bydlet jak to vezmou ja si osobně myslím že to ani nedovolí. Mohla bych to svedst na to že mi je 14 a jsem nekolik let v jedné místnosti s mamou a bratrem a nemám vůbec žádné soukromí klid na učení a tak... Moje otázka tedy zní jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet připadá mi to trošku trapné se jich ptát a bojím se odmítnutí a pak jak to říct rodičům?
A k tomu ale ještě musím vodit každé ráno bratra do školky tak zase nemůžu bydlet jinde.. pak jsem se i ptala na morčátko prý ne... Tak mě napadlo prostě si ho koupit bez dovolení ale to by se tu asi nemělo dobře bratr a velmi řve dupe atd.. prosím o radu moc chci nějaké zvířátko
Děkuju předem za odpověď už si fakt nevím rady, těším se na vaši odpověď

P.S u nás o finance nejde psa bych finančně zabezpečila sama

holka, 14 let, 3. srpna

Ahoj,
je od Tebe pěkné, že se zajímáš o pomoc psům z útulku a množíren. Je ale fakt, že pes musí mít vhodné podmínky pro život a maminka má zřejmě pravdu, že do malého bytu v paneláku se další pes nehodí.

Bydlet u babičky a dědy je vážné rodinné rozhodnutí, a i když chápu, že by tam pro psa bylo dobré bydlení, obávám se, že by s tím maminka nemusela souhlasit. V každém případě doporučuji se zeptat nejdříve jí, aby neměla pocit, že ji obcházíš. Sama uvidíš, jak se k tomu postaví. Doporučuji být co nejvíce otevřená a můžeš mluvit o tom, že je to náročné bydlet v tak malém bytě i o svém přání pomoci nějakému pejskovi. Vyber si chvilku, kdy mamka bude mít dobrou náladu, abyste vše mohly probrat v klidu. Stejně tak můžeš mluvit s babičkou a dědou, i pro ně by to bylo určitě vážné a zavazující rozhodnutí.

Napadlo mne také, že bys možná mohla mít psa u dědy a babičky, i kdybys bydlela stále doma. Mohla bys každý den zajít ho vyvenčit a být tam třeba každý víkend, pokud by všichni souhlasili. Pokud mají babička a děda velkou zahradu, nebude pro ně zbývající péče o psa náročná. Můžeš si to přát třeba jako dárek k narozeninám nebo k jiné události. Třeba by to mohlo zabrat.

I kdyby se Ti nakonec nic z toho nepodařilo, je možné pomáhat psům i jinak. Dá se chodit do útulku a nějakého psa venčit, přispět jim na žrádlo apod.

Přejeme Ti klidný zbytek léta.
Modrá linka

Volný čas

Ahoj alíku moji rodiče nás nikam nevezmou protože mají málo času jak je mám přemluvit aby nás někam vzali

holka, 10 let, 1. srpna

Ahoj,
představuji si, co to znamená, že vás rodiče nikam nevezmou a napadá mne mnoho věcí. Myslíš například výlet, koupání, dovolenou, kino? Je toho hodně, o co by mohlo jít, a asi také záleží na tom, kolik skutečně taková akce vezme času.

Zkus to všechno promyslet a můžeš rodičům něco konkrétního navrhnout. Takové kino moc času nezabere, stejně tak jako by se třeba koupání dalo stihnout o víkendu, kdy je na všechno více času. Možná by stálo za to třeba rodiče něčím příjemně překvapit, napadá mě úklid, pomoc s něčím, co by jim udělalo radost. Když budou mít dobrou náladu, můžeš jim zkusit navrhnout nějakou konkrétní akci, která by Tě bavila a zároveň by bylo reálné ji zvládnout. Někdy, když rodiče mají opravdu málo času, mohou je zastoupit třeba prarodiče, tety, strejdové, to můžeš také zvážit.

Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,Alíku můj dotaz se týká menstruace.Už mě někdy pobolívá v podbřišku,mám nezkrotitelné chutě atd. už jsem několikkrát měla špinění ale menstruce porád nikde a prsa mi furt nerostou.Moje máma to dostala v 15,dostanu to taky nějak tak nebo tenhle rok?Co ty příznaky?(výtoky už mám od 9 let)

holka, 12 let, 2. srpna

Ahoj,

to, kdy dostaneš menstruaci je hodně individuální a nejde to nijak urychlit, i když máš třeba všechny příznaky. Je pravdou, že to můžeš mít s mamkou podobně, ale není to úplně určující a tělo samo rozhodne, kdy menstruaci dostaneš. Myslím, že je zbytečné mít zatím nějaké obavy, spíš si užívej léta a toho, že nemusíš mít, jako jiné ženy, žádná omezení – například omezení koupání v době menstruace, měnění vložek nebo tampónů, zvýšená hygiena apod.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka.

Násilí

Ahoj, tentokrát nejde o mě, ale o mého kamaráda Matěje. Matěj (14,5) se mi svěřil, že v Německu, kde momentálně je, měl pohlavní styk s nějakou holkou (15). Říkal, že byl v baru, a najednou k němu přišla holka a dala mu něčeho napít. Proti byla pěkná, tak mu nedošlo, že by si od ní nic brát neměl. Když to pití vypil, tak mi říkal, že najednou spolu byli v posteli. Podle toho co říkal, tak jsem usoudila, že mu ta holka dala do pití extázi nebo něco takového a znásilnila ho. Tak jsem ho upozorňovala na to, že by to měl oznámit policii. On ale nechtěl nahlásit tu holku. Proto jsem se s ním domluvila, že napíšu sem o pomoc. Je z toho zoufalý. Prosím, velmi to spěchá. Děkujeme za odpověď.

Mája, 13 let a Matěj 14, 5 let, 2. srpna

Ahoj Májo,

je moc pěkné, že máš starost o Matěje a chceš mu pomoc. To, co se mu stalo, určitě není příjemné a máš pravdu, že by se mohlo jednat o trestný čin. Matěj za to nemůže, i když z toho určitě vyplývá, že by měl být opatrný, i to, že byl v baru sám v jeho věku bylo velmi rizikové z mnoha důvodů.

Pokud neví, jak se zachovat, měl by to říct nějakému dospělému člověku, ideálně rodičům, kteří jsou za něj zodpovědní a také by se spolu rozhodli, co dál udělají. Nejde jen o hlášení na policii, kam by stejně s ním museli jít oni, ale také o to, zda nedošlo například k nakažení pohlavní nemocí a o zabránění, aby se to dalším lidem neopakovalo. Pokud by Matěj potřeboval, může se obrátit přímo na Modrou linku, kde to s ním mohou pracovníci více probrat, abys nemusela psát za něj. Všechny kontakty najde na www.modralinka.cz.

Májo, ještě jednou Tě chci ocenit, že pomáháš kamarádovi, teď už to ale patří do rukou Matěje a jeho rodičů, Ty jsi udělala maximum.

Přejeme Ti klidný zbytek léta a Matějovi, aby vše dobře dopadlo.
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj alíku mám problém moje sestra 7 lže a rodiče jí věří všechno co si vymyslí ona na mě začne hlasitě nadávat a pak přijede taťka z práce ona přiběhne ven a jde si stěžovat a já dostanu vynadáno ale já to nechci rěšit tím spůseb mlátit jí nebo na ní řvát a nebo si namaluje modřiny a já jsem na telefonu ona začne řvát a oni přiběhnou rodiče a když jim to řeknu nevěřími a zas vynadáno omlouvám se za délku

holka, 10 let, 1. srpna

Ahoj,
chápu, že je hodně nepříjemné, když Tvoje mladší sestra lže, stěžuje si na Tebe, dokonce si maluje modřiny a rodiče tomu všemu věří.
Nevím, co tím Tvoje sestra sleduje, možná touží po pozornosti a dělá to tímto špatným způsobem. Můžeš si s ní zkusit promluvit, někdy v klidu, když bude mít dobrou náladu a říct jí, jak Tě mrzí, co dělá. Někdy také může zafungovat, že si s ní pohraješ, vezmeš ji na hřiště nebo do kina nebo něco podobného, aby viděla, že se jí občas věnuješ a neměla potřebu Ti ubližovat.

Můžeš si také zkusit promluvit s rodiči, zase nejlépe, když bude doma pohoda a budou mít dobrou náladu, a zkusit je poprosit o pomoc, protože je to pro Tebe těžké zvládat a nechceš ji bít nebo na ni řvát, což je od Tebe moc pěkné. Rodiče by to měli řešit a nastavit Tvé sestře hranice.

Držíme palce, aby to dobře dopadlo.
Modrá linka

Kamarádi

Dobry den,
Predem chci rict ze budu psat bez hacku a carek. Jestli si vzpominate jak jsem psala minulou zpravu... cele jsem si uvedomila ze to bylo ovlivneni. Ja jsem totiz mela takovou partu lidi. Byli jsme 4 (pozdeji 5) oni me ovlivnili at si myslim to z minule zpravy o me bff. Uvedomila jsem si ze delam chybu. Mam je rada, jak moji bff tak nasi „partu“. Takze.. Ja teda se rozhodla, ze budu se bavit se vsemi, ale verim bff - jsem na jeji strane. A to se jim asi nelibi... ja jsem jim rekla svuj nazor - furt me nebavilo jak vsechny pomlouvali atd.. Ja jim rekla : hele, ja si myslim ze by to melo prestat. Ja jsem dala (bff) 2 sanci. Proste svuj nazor. No a oni me zacali ignorovat.. Byli jsme spolu 3 dny na chate. Oni me proste sem tam ignorovali. Me to moc nebavilo.. Ja jsem tedka na dovolene kde jsem v kontaktu s mimi spoluzaky. My vlastne mame ve skole hudebni tabor - nemuzu na nem byt protoze jsem na dovolene. No a muj spoluzak mi rikal, ze tam je ta nase „particka“ no a oni tam nedelaji vubec pekne veci... Pomlouvaji me za zady :-( oni tam planuji srazy beze mne, stezuji si ze „pomalu pisu textovky“ atd.. Me to celkem mrzi, jelikoz jsem jim nic neudelala. Muzete mi prosim poradit co bych mela delat? Dekuju predem moc moc moc za odpoved.
Sofie :-)

holka, 11 let, 31. července

Ahoj,
je dobře, že o svých vztazích s kamarády i s bff uvažuješ a umíš přiznat svoji chybu a dát kamarádce druhou šanci. To by nedokázal každý. Hodně odvahy určitě také stálo říct svůj názor, že Tě nebaví pořád jen pomlouvat ostatní, zbytku party.

To, že Tě Tvoje parta začala ignorovat je určitě nepříjemné, stejně tak jako že Tě pomlouvají nebo plánují věci bez Tebe. Nedivím se, že Tě to mrzí, protože jsi neudělala nic špatného. Na to, co teď udělat není jednoduchá odpověď. Můžeš si s nimi promluvit až přijedeš z dovolené, že Tě mrzí, co jsi zaslechla. Je také možné navázat tam, kde jste přestali, někdy se vztahy zkomplikují, ale čas je pomůže srovnat. Hodně záleží i na tom, jak se k Tobě budou oni po dovolené chovat. Připadá mi ale důležité, abys zůstala sama sebou, nenechala se ovlivnit druhými apod. Ono se nakonec pozná, kdo je Tvůj opravdový kamarád a kdo ne.

Přejeme hezký zbytek léta.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj
Vždy mi mamka kupovala vložky a měla je ve skříni a já sije mě la brát po jedné ale ja si vzala půl balení a teď si mamka vzala do hlavy že potřebuji velké vložky tak mi koupila snad padesáti centimetrové vložky a mě nevihovij jsou hrozně vidět a jsem jako v plínce je to hrozné a už si toho všichni všimli dokonce i učitelka tak si mě o přestávce zavolala na chodbu a řílala ze si všima něčeho jako krev tak s3 mě ptala jestli už mám menstruaci a já že ano a ona jestli mám vložku a já že ano a ucitelka že jsem asi protekla a aď du na záchod a vyhodím vložku a pak za mnou příde tak'přimesla mimi tampóny a řekla jestli jsem uz někdy použila tampón a já ze ne a ucitelka ze jiná moznost není tak řekla jak se to dělá a přinesla mi zrcátko a počkala za dveřmi a přitom se mě furt pptala jestli nemůže dovnitř a já že ne ale ona otevřela ař3kla jestli to řeknu tak mi dá z čj 4 tak mi ho tam pomohla strčit ale viděla mi pipinku nění to trestné ?

holka, 11 let, 30. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na důležitou věc. Popsala jsi, co se Ti dělo u menstruace ve škole a že Ti učitelka nabídla tampón a dokonce přes Tvůj nesouhlas Ti ho pomohla zavést. Správně tušíš, že se učitelka nezachovala správně. Neměla by za Tebou chodit na záchod a už vůbec ne pomáhat Ti zavést tampón, protože jde o velmi intimní a soukromou záležitost, která do vztahu učitelka - žačka nepatří.
Proto Ti doporučuji vše říct mamince, protože ta by to s paní učitelkou, případně s vedením školy měla řešit a důležité je, aby se to už neopakovalo. Pokud by to pro Tebe bylo jednodušší, můžeš jí ukázat tuto naši odpověď. Stejně tak je dobré mluvit s mamkou o tom, jaké vložky Ti vyhovují, aby ses i při menstruaci cítila dobře, na to máš určitě právo.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj mám dotaz teď jsem si četla na internetu o 13 lete preventivní prohlídce a dočetla jsem se že u dívek kontrolují prsa a ochlupení a já se docela vyděsila je to pravda? Vždy mi přijde trapné jak tam přijdu oni mě zváží a změří potom ještě změří tlak a potom se zaměřují na zrak a sluch vždy po dokončení tohohle řeknou větu mě strasnej vadí řeknou teď s vysvlékni že si mám nechat pouze spodní kalhotky a musím se svlékat před sestřičkou doktorkou i mamkou potom jdu na lehátko řekne lehni si a pokrčit nohy prohmata břich a potom se a kouká tam dolu a musím pokrčit nohy a pořád se stahnutyma kalhotkami potom řekne roztáhni nohy a vezme si rukavice a sahá mi tam a já se vždy stydím bude to takhle i na 13 lete preventivní prohlídce? Bude vyšetření letos probíhat stejně dočetla jsem se na internetu že se zaměří i na prsa a pubicke ochlupení ale, jaký tam dole nebo podpaží obojí už mám a stydím se a jinak jak to dal bude probíhat

holka, 12 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že preventivní prohlídku nemusíš mít ráda a že se u ní stydíš, má to tak i hodně dalších děti, a dokonce i někteří dospělí. Na druhou stranu se tak lékaři starají o to, aby nezanedbali nějaký problém a měli Tvůj zdravotní stav pod kontrolou.

Každý lékař postupuje asi trochu jinak, ale máš pravdu, že se u prohlídky váží, měří výška a tlak, vyšetřuje zrak a sluch a podívají se, jestli se dobře vyvíjí prsa a máš již ochlupení. Běžně také vyšetřují pohmatem břicho, ale prohlídka pochvy stačí pohledem, pokud nemáš žádné potíže. Je možné, že na to vůbec nedojde. Podrobněji totiž pohlavní orgány dívky vyšetřuje spíše gynekolog. Myslím, že se můžeš dopředu s mamkou domluvit, aby lékařce řekla, že prohmatávat vnitřně nechceš, doktorka by to měla respektovat.

Můžeš si o tom, že se stydíš s mamkou více promluvit dopředu, aby věděla, co prožíváš a byla Ti při prohlídce oporou. Je dobré také myslet na to, že prohlídka trvá jen chvíli a když ji zvládneš, dlouho Tě žádná další nečeká.

Přejme Ti, abys to dobře zvládla.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj alíku , už je to půl roku co jsem dostala svojí první menstruace už od začátku ji mám slabou je to spíš takový hlen vůbec to neteče jako normální menstruační krev teče to spíš když zatlačit nebo když jdu na malou v noci nevyteče ani kapka taky mám bolest v podbřišku a takový řídký čirý výtok jak voda myslím že nezapáchá je normální že mi teď menstruace skončila 12.7 a teď 27.7 ji mám znovu je pravda že ji mám nepravidelnou ale je docela dost slabá na den mi stačí jen 2 max. 3 vložky je to normální?asi za týden jdu na 13ti letou mám to říct doktorce?taky jsem si všimla že přes poševní vchod mám nějaký výrůstek může to ovlivnit právě to že mám slabou Ms.? Každá menstruace trvá přibližně 4-5 dní jedná se o menstruaci nebo je to třeba krvavý výtok který může značit nějakou infekci, nic mě nesvedí ale trošku fakt jenom trošku a někdy zapálí ale přijde mi že je jí mám trošku červenou a možná i trošku oteklou výtok mám už asi 2 a půl roku ochlupení v podpaží i tam dole 2 roky ale přijde mi každý měsíc je to silnější a silnější třeba to jenom trva než se to úst ale radši si poslechnu co si o tom myslíš ty ,předem děkuji za odpověď

holka 13 let, 27. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na věci kolem menstruace, když nemáš jistotu, zda je vše v pořádku. V prvním roce bývá u některých dívek menstruace nepravidelná a je hodně individuální, jak je silná či slabá a jak dlouho trvá. Většinou se to postupně upraví, sama píšeš, že se menstruace postupně zesiluje a mění.

Všechny Tvoje další dotazy patří spíše k lékaři, který by Tě vyšetřil, takto na dálku se žádná diagnóza udělat nedá. Samozřejmě se můžeš zeptat praktické doktorky, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Navrhovala bych ale, aby to byla spíše gynekoložka nebo gynekolog, se kterým bys mohla vše probrat, i to, že máš pocit zarudnutí a otoku. Stejně tak na gynekologii patří i téma výrůstku, který podle mne se slabou menstruací nesouvisí, ale lékař by jej měl vidět a případně odstranit, kdyby to bylo potřeba. Doporučuji Ti vše probrat s mamkou, která Tě může na gynekologii objednat: Každá žena by stejně minimálně jednou ročně měla projít preventivní prohlídkou na gynekologii, takže bys spojila dvě věci najednou.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Na táboře jsem potkala jednoho super kluka, trochu to i vypadalo, že má zájem, ale po táboře jsem mu napsala a on jen jednoslovně odpovídal. Tak jsem se ho zeptala jestli mu vadím a on na to, že neví, že asi ne. Tak nevím co si o tom mám myslet... Myslíš, že bych se měla snažit s ním nějako komunikovat nebo tak něco?
Bojím se, že bych jenom otravovala.. Docela bych si i troufla říct, že jsem se zamilovala.
Myslím, že se mu líbí jiná, ale já bych udělala snad cokoliv jenom aby si mě všímal a byli bychom aspoň ti kamarádi. Ta holka co se mu líbí je opravdu krásná a hubená, tím neříkám, že já jsem tlustá a hnusná, sportuji a podle toho taky mám postavu, ale vzhledově na tu holku prostě nemám.. Nevadilo by mi to, ale sám říkal, že se mu ta holka líbí a taky si s ní psal, zatím co mně jenom odpovídal.
Ale taky se divil, že jsem neměla normální vztah, že už i on měl holku, že se fakt celkem diví, že já ne..

Ještě mě napadlo, že se mi vyhýbá, protože si myslí, že by z toho nic nebylo, ale to je blbost..

holka, 14 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že bys chtěla být v kontaktu s klukem z tábora, do kterého ses zamilovala. Líbí se mi, že uvažuješ o tom, jak moc ho kontaktovat, abys ho neotravovala a přijde mi hodně statečné, že jsi se ho zeptala, zda mu to vadí.

Do hlavy toho kluka, bohužel, nejde nahlédnout, a tak také nevím, zda má cenu s ním dál komunikovat nebo ne. Můžeš to možná ještě několikrát zkusit, ale pokud bude velmi stručný a nebude sám komunikaci rozvíjet, je dobré si pro sebe dát limit, jak dlouho to chceš zkoušet. Je pravda, že někdy to chce více času. Na druhou stranu je také možné, že má zájem o tu druhou dívku nebo je jen hodně stydlivý a s holkami mu komunikace prostě nejde. Můžeš se ho také přímo zeptat, jestli si s Tebou chce dál psát nebo třeba někam i zajít, ale to chce dost odvahy a také být připravená i na to, že Tě může odmítnout.

Vím, že v dospívání je těžké se někdy orientovat ve vztazích a v druhém pohlaví, ale je také uklidňující, že tím prochází všichni a někdy zažívají úspěchy a jindy to nevyjde.

Přejeme klidný zbytek léta.
Modrá linka

Jiné téma

Dobrý den,
mám asi trochu zvláštní dotaz. Vytvořila jsem si poněkud neobvyklou závislost, a to konkrétně na tom, že vzdy, když se necítím dobře, nebo je toho na mě prostě moc cíleně omdlím. Nejdříve to šlo docela těžce, ale po delší době už vlastně automaticky. Vždycky se mi prostě uleví takovým zvláštním způsobem, jakoby vypnu, jenomže to není zrovna nejbezpečnější věc, kterou bych mohla dělat. Docela nedávno jsem nevybrala "správné místo" a docela ošklivě jsem se bouchla do hlavy o roh nábytku. Nejde mi se toho zbavit, jde to tak nějak automaticky. Dá se tedy něco dělat?

holka, 15 let, 29. července

Dobrý den,
to, co popisujete je opravdu neobvyklé, zvlášť, když si omdlévání dokážete sama přivodit a dokonce se z toho stalo něco, co už nemůžete mít úplně pod kontrolou. Také však chápu, že se člověk někdy potřebuje odreagovat, odejít z náročné situace, ale jak sama píšete, toto není bezpečný způsob a mohla byste si velmi ublížit.

Možná by pomohlo, kdybyste zvolila nějaký způsob relaxace či meditace, který byste se naučila a používala ho v okamžicích, kdy omdléváte. Relaxace dovede také velmi ulevit a bývá zdrojem dobití energie. Mám na mysli například autogenní trénink nebo řízenou imaginaci. Na internetu existují různé nahrávky, ale někdy je lepší, když postupujete pod vedením psychologa, který Vás relaxací provede a naučí Vás vše, abyste později mohla relaxovat sama a bezpečně. S ním byste také mohla probrat situace, kdy se Vám omdlévání děje a mít tak pro sebe podporu je zvládat nebo jim i předcházet. Kontakty na psychologa můžete najít na internetu nebo na nejbližší lince důvěry.

Přejeme klidné léto.
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj, všichni.
Mám 6 letou sestru. Pokaždé, když chci třeba něco říct, tak na mě vyštěkne: ,,Klementýno, vypadni!" A začne do mě zarývat nehty, kousat, bušit. Nebo třeba si čtu ve svém pokoji, ona si lehne na zem na druhé straně domu, a začne ječet. Hodně, a fakt hlasitě. Rodiče tam přiběhnou, a ona začne řvát: ,,Mami, Klementýna mě zmlátila!" Pak přiběhnou ke mně do pokoje a začnou mlátit mě, a třeba mi seberou elektroniku. Jakože co si dovoluju na mladšího. Když se jim to pokouším vysvětlit, nevěří mi. A sestra to celé pobaveně sleduje. Ale já chci mít hodnou sestru, hrát spolu hry, hrát si. (Chápu, sourozenecká rivalita, ale tohle už asi překračuje meze.) Ale já na ní nechci řvát, aby přestala, nechci jí mlátit.
Nemám to zapotřebí. Nevíte, co s tím?

(Omlouvám se za dlouhý monolog, ale napsala jsem to hlavní.)

Clem- dívka, 29. července

Ahoj,
nemusíš se omlouvat za délku textu, naopak je dobře, že hledáš pomoc. Musí být opravdu náročné snášet chování sestry, které popisuješ. Líbí se mi, že sestru nechceš bít ani na ni křičet. Udělala jsi také moc dobře, že jsi se pokoušela to rodičům vysvětlit a musím se přiznat, že moc nerozumím tomu, že to neřeší, protože by se tím měli zabývat.

Napadá mne, že můžeš zkusit s rodiči – nebo alespoň s jedním z nich ještě jednou promluvit, až někdy bude dobrá nálada a sestra u toho nebude a můžeš je zkusit požádat o pomoc. Můžeš se na takový rozhovor připravit, třeba si všimnout, kolikrát to sestra v poslední době udělala apod. Pokud bys to považovala za užitečné, je možné jim také ukázat naši odpověď. Pokud Tě nepodpoří rodiče, můžeš se také o pomoc obrátit na babičku, dědu nebo někoho dalšího z rodiny, kdo Ti důvěřuje.

Promluvit si můžeš i se sestrou, říct jí, jak Tě její chování mrzí. Zase spíš v době, kdy nejste v hádce nebo po hádce, ale v období, kdy to mezi Vámi funguje. Můžeš jí zkusit vzít třeba do kina, na zmrzlinu a ukázat jí, že si jí všímáš a zároveň, že Tě nemusí provokovat. Samozřejmě nevím, jestli to zabere, pokud ne, funguje také si takového chování nevšímat. Když sestra neuvidí odezvu, mohlo by jí to přestat bavit. Hodně také pomůže čas, až trochu víc vyroste, je pravděpodobné, že ji takové chování přejde samo.

Přejeme Ti, aby se brzy situace se sestrou uklidnila.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku a spol
Víte před rokem jsem se odstěhovala do Francie a nenávidím chodit do školy vždy když čtu smějí se mi a šeptáji si a když jdu že školy už několikrát mě porazili nebo mi něco ukradli bojím se a navíc teď mí kamarády co jsem měla v česku mě už nechtějí protože se vidíme tak 1 za rok tátu taky vidím jednou za rok a mého kluka taky..Tedy teď už spolu kvůli tomu nechodime navíc ten pán s kterým teď bydlíme fetuje a bere drogy chtěla bych se moc vrátit ale máma mě nechce pustit teď jsem se rezala ale moc to nepomohlo mám sice ještě hodně problémů ale to bych tu byla do rána
Předem díky za odpověď velice mi pomáháte a jsem ráda že jsem Alíku poznala a bas taky :)

holka, 13 let, 27. července

Ahoj,
mrzí mne, že prožíváš takové trápení ve Francii. Musí být opravdu těžké snášet zlé chování spolužáků, bydlet s člověkem, který fetuje a se svými blízkými se vídat jen minimálně, a tak o ně přicházet. Máš pravdu, že řezání je jen krátkodobou úlevou a nic nevyřeší, proto Ti doporučuji to už nedělat.

Nevím, jestli si teď v Česku, ale o všem by měl v každém případě vědět Tvůj táta. On by si měl s Tvojí mamkou promluvit a společně by měli řešit, jak to udělat, abys mohla být v Česku, nebo abys ve Francii nemusela prožívat to, co prožíváš. Přimluvit by se za Tebe mohli i babičky, tety a ostatní příbuzní, i těm si můžeš říct o podporu. Můžeš se také obrátit (nejlépe s tátou) na sociální pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dětí, která se zabývá dětmi a s ní byste mohli probrat možnosti Tvého návratu a Tvého bezpečí. Můžeš také zavolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde s pracovníkem můžete hledat možnosti, co udělat, abys mohla své problémy řešit.

Držíme palce.
Modrá linka

Škola

Ahoj,
poslední dobou mě trápí jedna věc. Po prázdninách půjdu do kvarty na gymnáziu a přemýšlím, zda tam zůstanu až do oktávy, nebo po tomto roce odejdu jinam.
Ve třídě se moc s nikým nebavím, mám tam jen jednu dobrou kamarádku. Někdy si připadám ve třídě sama a je mi smutno. Říkala jsem to sestřenici a ta si myslí, že bych měla jít na jinou školu, když tam nemám skoro žádné kamarády, ale já prostě nevím. Bojím se, že se rozhodnu špatně a budu svého rozhodnutí litovat.
Na druhou stranu to prostředí mám ráda. Ale říkám si, jestli by nebylo lepší jít jinam, třeba by mi tam kolektiv sedl lépe.
Měla bych zůstat na gymnáziu, přestože tam nemám skoro žádné kamarády, nebo zkusit jinou školu? V budoucnu bych chtěla pracovat někde, kde využiji cizí jazyky, nebo studovat práva.

Ahoj,
mrzí mě, že se ve své třídě cítíš sama a chápu, že uvažuješ, zda na škole zůstat nebo ne. Neexistuje ale žádná jednoduchá rada, co udělat, bohužel. Vždy existuje riziko, že si nesedneš ani se spolužáky v nové škole, stejně jako příležitost, že to tam bude se vztahy dobré. Samotná změna školy je ale celkově další náročnou situací. Podle toho, co píšeš, by tou další školou zřejmě bylo jiné gymnázium, protože pro cizí jazyky i práva je gymnázium ideální přípravou.

Napadlo mne proto, abys kvartu využila ke svému rozhodování. Můžeš si více všímat spolužáků a zkusit s nimi navázat bližší kontakt, můžeš se o všem poradit s psychologem, možná máte nějakého i na Vaší škole nebo Tě rodiče mohou někam objednat. S ním můžeš zkusit probrat nejen své rozhodování, ale i to, jak si najít více spřízněných duší ve třídě a cítit se tam lépe.

Přejeme klidný zbytek léta.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku a vespolek. Mám jeden problém. Mám babičku co mě šikanuje od 4 Let. Teď se to ohodně zhoršilo a a někdy mám i záchvaty u kterých si musím dát léky. Rodiče taky trochu šikanuje. Prosím o radu. YouTuber Ondra Anděl ANDÍLEK2009.

kluk, 10 let ANDÍLEK2009, 25. července

Ahoj Ondro,

napsal jsi toho hodně málo o tom, jak se babička k Tobě chová, a moc si nedovedu představit, co to znamená, že Tě šikanuje a trochu i rodiče. Pokud se ale babička chová tak, že to u Tebe vyvolává záchvaty a celkově se to zhoršuje, měli by to řešit Tvoji rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní. Můžeš jim ukázat tento dopis s naší odpovědí a můžete také případně zvolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde bychom společně mohli hledat způsoby, jak celou situaci řešit. Existují i manželské a rodinné poradny, kde by rodiče mohli také najít pomoc.

Přejeme Ti, aby se brzy celá situace zlepšila.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, jsem bisexuálka. Vím to o sobě už hodně dlouho. Moji kamarádi to vzali v pohodě, ale dneska můj táta v restauraci říkal, jak tyhle lidi nemá ráda atd. Rozbrečela jsem se, ale nikomu jsem neřekla proč. Jak říct homofobnimu otci, že patřím do LGBT komunity?

holka, 14 let, 22. července

Ahoj,

úplně chápu, že by sis přála, aby byl táta tolerantní k LGBT komunitě a tedy i k Tobě. To, jak sdělit rodičům svoji orientaci řeší většina lidí z LGBT komunity. Více si o tom můžeš přečíst v jejich příbězích nebo se podívat na videa, kde se o tom mluví a mohou tak být pro Tebe inspirací.

Nemusíš nijak spěchat, je to náročné téma a vše potřebuje svůj čas i správnou chvíli. Doporučuji také vyčkat ještě nějakou dobu, Tvoje sexualita se teprve utváří a je možné, že se Tvoje orientace ještě bude vyvíjet a třeba měnit. Posílám také odkaz na specializovanou poradnu, která se tímto zabývá a která by Ti mohla být nápomocná www.facebook.com/HELPforLGBT/.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj vespolek, nevím jestli to sem někdo dával, každopádně už jsem sem před měsícem psal jeden problém a teď mám druhý. Jak mám rodičům vysvětlit, že chodím s holkou, protože když jsem jim to párkrát už vysvětloval, že to není jen kamarádka, oni to stále nechapou a říkají, že neviděli nikoho kdo by chodil s někým ve 14 letech a že to je kamarádka. Už jsem z toho zoufalý, neberou mě vážně. Díky moc za odpověď.

kluk, 14 let, 22. července

Ahoj,

vůbec se Ti nedivím, že jsi zoufalý, máš-li pocit, že Tě rodiče neberou vážně, to dokáže pořádně naštvat. Rodiče neznám, možná si už nepamatují, jaké to bylo, když jim bylo 14 let. Moc se mně líbí, že Ti záleží na tom, co si rodiče myslí o Tobě a Tvé holce a Tvé důvěry by si měli rodiče vážit.
Napadá mě, že můžete zkusit komunikovat někde mimo domov v nějakém veřejném prostoru, třeba čajovně či kavárně, kde bys ses rodičům pokusil vysvětlit, co cítíš a požádal je, aby Tebe, Tvou holku a Tvé pocity vážně respektovali; i když je pravdou, že reakce rodičů se dopředu nedá předvídat. Možná by ještě větší dojem na rodiče učinilo, kdybys jim oplátkou nabídl nějakou "dospěláckou" pomoc v domácnosti, možná by si tak lépe uvědomili, že už je něco jinak a je třeba podle toho nově upravit domácí pravidla a řád. O pomoc a podporu také můžeš požádat někoho dospělého z rodiny či známých, kdo je pro rodiče i Tebe autoritou, komu důvěřujete.

Přejeme Ti příjemné chvíle s Tvou holkou.
Modrá linka