Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Pragmatik

  Celkem zodpovězěno dotazů: 180

  Odpovědi za posledních 92 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Moje tělo

  Muži a nefunkční bradavky

  Zdravím, ráda bych se zeptala: proč mají muži prsní bradavky, když nekojí??
  Děkuji za odpověď:-)

  holka, 24. srpna

  To je skvělá otázka, protože vypadá jednoduše a přitom naráží na opravdu zajímavé a důležité koncepty.
  Předně si ukážeme, že otázka proč má dva možné významy: „z jakého důvodu“ a „za jakým účelem“. Často mezi nimi není velký rozdíl. Proč má auto volant? Abychom mohli měnit směr jízdy. Důvod i účel jsou stejné. Ale u otázky „Proč tyhle hodiny ukazují špatný čas?“ může být účel i důvod jiný. Nebo dokonce účel být nemusí, pouze důvod.
  To je i základní odpověď na tvou otázku. Když se lidské embryo vyvíjí v těle matky, během prvních týdnů se buňky rozdělují velmi rychle a vytvářejí základy lidského těla. Zpočátku se embryo chlapců i dívek vyvíjí stejně, a teprve kolem šestého týdne lze najít první rozdíly.
  Dalo by se říci, že pro tělo je výhodné mít co nejvíce stavebních prvků stejných. A tak je výhodnější vyrobit bradavky u mužů i u žen, přestože jen u žen budou mít svou funkci a umožňí případně – když na to přijde řada – kojení.
  Jinými slovy: proč mají muži bradavky? Protože ženy potřebují bradavky, a bylo jednodušší dát je i mužům, protože ničemu nepřekážely :-)

  Zvířata

  Moč v kosmetice

  Ahoj chtěla bych se zeptat na jednu věc. Nedávno jsem někde četla že se používá moč březích klisen do krému na obličej. Přijde mi ro nechutné a nikde jsem nenašla jestli to je nebo není pravda. Děkuji za odpověď

  holka.., 2. srpna

  Skutečně existuje kosmetika, která využívá látku zvanou „urea“, což je vznešený název pro „močovinu“. Našel jsem studie, které minimálně částečně potvrzují, že může pomáhat s hydratací. Co se týče březích klisen, mohlo by jít o snahu využít hormon „estriol“, jde o celkem kontroverzní věc, protože sběr takovéto látky může vést k neetickému zacházení se zvířaty.

  Moje tělo

  Umělá prsa

  Ahoj, je to blbá otázka ale jak poznat umělá prsa? A co jsou umělá prsa? Děkuji

  Holka, 12 let, 31. srpna

  Ahoj, rozhodně to není hloupá otázka. Naopak, je super, že se zajímáš o to, jak věci fungují, a umíš se zeptat, když něčemu nerozumíš.

  Co se týče pojmu „umělá prsa“, obvykle se tím myslí „prsa s implantáty“. Implantát je umístěn v prsu pod kůží, vrstvou tuku a mléčnými žlázami (viz obrázek).

  Umístění takového implantátu se lidově nazývá „plastika prsou“. Tato operace ale nemusí zahrnovat jen implantát, ale i další úkony, třeba odebrání části kůže či tkáně. Nejčastěji jde o operaci u žen, ale zákrok se může provést i u mužů.

  Cílem plastické operace prsou je nejčastěji změna vzhledu: tedy zvětšení, zmenšení, případně úprava tvaru prsou. Lidé takovou operaci podstupují operaci z estetických i jiných (např. zdravotních) důvodů.

  Co se týče toho, jak umělá prsa poznat, asi není žádný návod, který by stoprocentně fungoval. Obecně se ale dá říci, že některá umělá prsa mohou působit „neobvykle“ vzhledem ke zbytku postavy.

  Jiné téma

  Češi a slováci

  Ahoj,
  Proč je na Slovensku spoustu českých věcích, jídlo a i seriály a filmy bez dabingu? V česku vím že jednou byl nějaký slovenský detektivní seriál který nebyl dabovaný, ale nabízeli k němu české titulky! To jsme my Češi, hloupější než Slováci?
  PS. Proč je Kaufland reklama na Slovensku Já chcem všetko a v česku je tam originální písnička I want it all?

  holka, 14 let, 11. srpna

  Češi a Slováci spolu sdíleli jeden stát více než 60 let, ale zachovali si zcela oddělené jazyky. Čeština byla během společného soužití ve veřejném prostoru dominantní, což souviselo už jen s tím, že hlavní město Československa byla Praha, Čechů bylo více než Slováků atd. Platí tedy zřejmě, že Slováci, kteří zažili Československo, jsou na češtinu o něco zvyklejší, než stejně staří Češi na slovenštinu. U mladší generace to pak může částečně přetrvávat.

  Politika

  Levicové libertariánství

  Zdravím poradnu
  Chápu pojem Pravicový libertarianismus, avšak nejde mi pochopit, že existuje i levicové libertariánství.
  Přijde mi, že levice nekoresponduje s libertariánskou ideologií.
  Děkuji předem za osvětlení tohohle pojmu.

  kluk, 14 let, 8. září

  Zajímavý dotaz. Hodně lidí si skutečně myslí, že „levice“ znamená méně svobody a „pravice“ více svobody. Situace je navíc komplikovaná tím, že slova levice a pravice mají různé významy v Česku a například v USA. V Americe je „levice“ a „liberálové“ bráno jako synonymum.

  Libertarián podle obvyklé definice zastává názor, že jednotlivci by měli mít co největší svobodu, pokud tím neublíží ostatním. V podstatě zásada „žít a nechat žít“. Často tito lidé dospějí k tomu, že stát by měl mít co nejméně pravomocí a co nejméně zasahovat do života lidí. To bychom mohli nazvat tím pravicovým libertariánstvím.

  Levicové libertariánství by pak kladlo důraz na osobní svobodu, ale s vědomím, že svoboda není automatická, ale je potřeba ji zajistit. Pokud nám opravdu záleží na svobodě všech lidí (nejen na naší svobodě), dává smysl vytvořit instituce, které tuto svobody (v různých formách) chrání a umožní.

  Představ si fotbalový zápas, kde oba týmy (A i B) hrají fér. Rozhodčí občas pískne nějaký neúmyslný faul nebo rozhodne, kdo hodí míč z autu. Ale kdyby tam rozhodčí nebyl, hráči by si poradili a hra by pokračovala víceméně stejně. Proč tam tedy vůbec mít rozhodčího? Proč vůbec hrotit pravidla?

  Problém je, když na hřiště přijde tým C, který nechce hrát fér. Hráči týmu C neberou ohledy, hrubě faulují a ignorují pravidla a jsou agresivní. Chtějí vyhrát za každou cenu. Bez rozhodčího by tým C mohl dominovat a ovládnout hru. Rozhodčí zde v tomto případě zastupuje instituci, která chrání a udržuje rovnováhu a spravedlnost v hře, tak aby všichni měli stejné šance a mohli hrát fér.

  Levicový libertarián by řekl, že je potřeba mít takového „rozhodčího“ ve společnosti, který zabezpečí, že všichni budou mít stejné příležitosti a nebudou vystaveni nespravedlivosti nebo zneužívání od silnějších hráčů. Tím nechce omezit svobodu jednotlivců, ale naopak zajistit, aby všichni měli skutečnou svobodu a šanci na úspěch.

  Jiné téma

  Vyšší forma života

  Můžou lidé někdy existovat ve vyšší formě života?

  Dominik, 14 let, 24. června

  Ahoj, nevím moc, jak interpretovat to spojení „vyšší forma života“. Nabídnu aspoň svůj subjektivní pohled. Teď sedím u počítače a moje prsty ťukají do klávesnice odpověď, která poté putuje elektronickou sítí na server naprogramovaný chytrými lidmi tak, aby se na vyžádání informace čitelně zobrazily dalším lidem, kteří jsou u svého počítače nebo mobilu. Srovnejme to s tím, co dělali lidé před pěti tisíci lety... pro mne to je přinejmenším „vyšší forma komunikace“, jestli ne přímo „vyšší forma života“.

  Rodiče

  Kopie klíče podle zámku

  Zdravím,

  Může zámečník přijít do domu, a podle zámku v místnosti vytvořit klíč bez originálu? A může ho pro tohle objednat dítě? A jak to funguje, on přijde, prostě přijde ke dveřím, dvě minuty si bere míry a dělá ty svoje techtle mechtle a pak odejde, a za tři hodiny až týden dostanu - realisticky si přijdu pro to někam do pobočky sama - klíč nebo dva? A zaplatím si to? A můžu bez dospělé osoby? A je to bezpečné, zvát si někoho dospělého - bez dohledu někoho, komu věřím - do bytu? Kolik by tak ty klíče mohly stát? A dozvěděli by se o tom potom i jiní lidi, co tam budou žít v tom domě -- myslím rodiče, a podobné stvoření, které by do toho velkolepého plánu na dělání klíčů rozhodně neměli být zatahováni -- o tom, že se něco takového dělo?

  Děkuji, <3

  holka, 24. srpna

  Zajímavá otázka. Má tři roviny: jak to udělat, kdo to udělá a proč to vůbec dělat.

  Napřed tedy jak. Kopie klíče se obvykle dělá podle jiného klíče, a je to celkem jednoduchý postup, v podstatě takové „obkreslení“ pomocí brusky. Je to otázka několika desítek sekund a výsledkem je klíč, který otevírá stejně dobře, jako originál. Udělat kopii bez klíče je složitější, ale ne úplně nemožné. Dobrý zámečník to zvládne, jen to trvá déle. Musí totiž pomocí jemných nástrojů zjistit, jak vypadá vnitřek zámku, a podle toho pak klíč „napodobit“. Nikdy jsem to nedělal, ale umím si představit, že je to jemná práce. Za dvě minuty to myslím nebude.

  Teď se podívejme, kdo to udělá. Podle mého bude jakýkoli seriózní zámečník požadovat přítomnost dospělé osoby. A nejen to, bude chtít vědět, že jde o osobu, která má oprávnění daný zámek otevřít. Že jde o majitele. Některé zámky to dokonce vyžadují, ke kopírování je potřeba speciální karta. Jinak by šlo v podstatě o vloupání, nebo o napomáhání vloupání. Nemyslím si, že by do toho někdo šel. Navíc se správně ptáš: je bezpečné, zvát si někoho cizího do bytu bez přítomnosti osoby, které věřím. Odpověď samozřejmě je, že to bezpečné není, už jen proto, že ten pozvaný člověk by mohl pochopit, že něco schválně děláš tajně, a proto by mohl nabýt dojmu, že případné nekalé jednání nebudeš hlásit z obav, aby ses tím neprořekla. Byla by to zkrátka nesmírně nepříjemná situace.

  A tím se dostáváme k otázce proč to vůbec dělat. Nepíšeš, z jakých důvodů si chceš vytvořit kopii klíče k nějakému zámku, ale je zjevné, že se to nějak týká vašeho bytu. Z toho hádám, že chceš nejspíš zamknout dveře ke svému pokoji, nebo naopak mít možnost dostat se z a do bytu bez toho, aby ti někdo musel odemykat vstupní dveře. Řekl bych, že mnohem lepší bude tyto problémy řešit skrze otevřenou komunikaci. Zní to možná nepříjemně, ale dlouhodobě to bývá nejlepší řešení.

  Možná se z nějakého důvodu bojíš o své bezpečí nebo máš strach z rodičů. V takovém případě bych mnohem spíše než zámečníka oslovil Modrou linku, školního psychologa nebo podobné služby. Mohou ti poradit anonymně a pomohou ti vyhledat tu pomoc, kterou potřebuješ.

  Jiné téma

  Metuzalémská hvězda

  Dobrý den Chtěl bych se zeptat jak může být hvězda HD 140283 neboli metuzalémská hvězda existovat o 600± milionů let déle než samotný vesmír Četl jsem že stáří metuzalémské hvězdy je 14,4 Miliard let ale samotný vesmír je pouze 13,8 Miliard let starý. Děkuji

  kluk, 14 let, 13. srpna

  Je potřeba si uvědomit, že stáří hvězdy HD 140283 neznáme, pouze jej odhadujeme z dostupných indicií. Také stáří vesmíru pouze odhadujeme z naměřených údajů. Samozřejmě, že žádná hvězda není starší, než vesmír. Takže je zjevné, že jeden z těch odhadů je nepřesný (nebo oba). Vzhledem k míře nejistoty u těchto nepřímých odhadů bych tipoval, že větší chybu máme zřejmě u ohdadu stáří té hvězdy.

  Povolání

  Co budu dělat?

  Zdravím, moc se vám omlouvám že pokládám další dotaz ale mám takovej problém. Jde o to že chci být furt Nějaký manažer v IT ale táta říká že takových lidí už je na světě moc a že to nemá cenu. Jsem z toho smutný, protože se každý den něco o tom nového učím a ted když jsem slyšel tohle tak mi to zničilo srdce a jsem z toho špatný a nevím co mám dělat. Máte nějakou radu? Děkuji vám.

  kluk, 12 let, 16. července

  Ahoj, je úplně běžné, že mají různé generace různé pohledy na to, jaké práce jsou a nejsou „prospěšné“. Na jednu stranu je dobré učit se od rodičů a dalších lidí starší generace... Ale zároveň platí, že svět se rychle mění a to, co znají oni, může být za pár let úplně jinak. Informační technologie (IT) patří k nejrychleji proměnlivým oborům, a tak si rozhodně myslím, že má cenu se v této oblasti vzdělávat a objevovat nové věci. Učit se programovat, analyzovat data a zapojovat generativní umělou inteligenci atd. Ať už pak budeš dělat cokoli, tyhle schopnosti se ti budou velmi hodit.

  Jiné téma

  Vztahy neslyšících

  Ahoj :-) Mám dotaz který vůbec nemyslím zle nebo urážlivě, jen mi to teďka asi půl hodiny vrtá hlavou.. Mají nedoslychaví a neslyšící lidé šanci na vztah? Nebo jsou při hledání partnera nějaké komplikace?

  holka, 13 let, 28. června

  Ahoj, to je náhodou naprosto pochopitelný dotaz. Znám několik neslyšících a nedoslýchavých, a shodou okolností jsou všichni šťastně zadaní, takže rychlá odpověď je, že rozhodně lidé s poškozením sluchu mají „šanci na vztah“. To ale neznamená, že by nečelili komplikacím. Při komunikaci například nedoslýchaví potřebují speciální pomůcky (nejčastěji elektronické naslouchátko). Neslyšící pak při komunikaci používají znakovou řeč, text a další nástroje. Určitě to může při hledání vztahu vytvořit nějaké překážky, ale nejsou to překážky nepřekonatelné.

  Víra

  Pocity z náboženství

  Ahoj všichni v poradně
  Chtěla bych jen říct že nechci nikoho urážet nebo něco podobného.

  Moc by mě zajímalo proč asi tolik nesnáším náboženství? Babička byla věřící ale nemohla chodit takže ji táta do kostela vozil a my s bráchou jsme chodili taky, takže jsme zvyklí (brácha sice nechodí do kostela atd. ale nic takového jako mám já nemá). Nemám žádné trauma z dětství ani nic jiného. Přesto mi ale náboženství hrozně vadí, přijde mi hloupé a nesmyslné. A v kostele se mi dělá špatně. Vždy beru život z té realistické strany. Věřím vědecky podloženým faktů a nejsem pověrčivá. Může to být tím? Nebo jsem prostě jenom divná.
  Děkuji za odpověď a mějte se všichni hezky

  holka, 12 let, 18. srpna

  Ahoj, svoje pocity obvykle nemáme pod kontrolou. Jedna část vysvětlení tedy je prostě to, že pocity, preference a nálady jsou velmi osobní věc a často nemají (a ani nepotřebují) vysvětlení.
  Nicméně ty popisuješ nejenom pocity, ale i mnohé konkrétní výtky vůči organizovanému náboženství, takže mám dojem, že svůj postoj máš minimálně částečně podložený. Náboženství si zkrátka nezískalo tvou důvěru, a to není tvoje chyba. Jediné, kde bych si asi v takovém případě dával pozor, je, aby se tvá frustrace vůči náboženství neproměnila v předsudek vůči konkrétním lidem. Tedy abys třeba neměla pocit, že je někdo horší člověk jen proto, že se hlásí k nějakému vyznání. Lidi je nejlepší posuzovat podle toho, co skutečně dělají, takže stejně, jako by bylo nesmyslné říci, že věřící lidé jsou lepší lidé, bylo by nesmyslné říci, že věřící lidé jsou horší lidé.

  Víra

  Jak se pustit do psaní

  Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych se zeptat, mám celkem dobré náměty na knížky, ráda píšu a mám radost když se to mým přátelům líbí. Některé náměty se líbí i dospělým, dokonce i paní učitelce na češtinu. A přátelé mi říkají, že bych měla ty knížky nějak zveřejnit nebo alespoň jejich části. Také si píši deník a u toho se vždy každý nasměje ale taky je často dojatý. Ovšem já bych byla také moc ráda dělat radost více lidem prostřednictvím mých příběhů. Ale jak mám začít? To je otázka, na kterou mi nikdo není schopný odpovědět.:-( A tak se ptám, zda nemáte nějaké řešení, nápad? Děkuji moc

  holka, 14 let, 10. září

  Psaní je úžasná záliba. Je to způsob, kterým tvoříš nové světy a sdílíš je s ostatními. Ať budeš v životě dělat cokoli, poutavé, srozumitelné, jímavé psaní se ti bude hodit.
  Jako nejjednodušší mi přijde začít psát blog. Publikuj tam, cokoli tě napadne. Od toho blog je: je sice veřejný, ale zároveň jej máš plně pod kontrolou. A komukoli můžeš dát odkaz.
  Existuje také řada literárních soutěží. Je to skvělá „rozcvička“, psát na témata, které by tě jinak ani nenapadla. Také jsou na školách (středních i vysokých) různé kurzy kreativního psaní.
  Napadá mne i pár dalších možností: můžeš s nápadem oslovit vydavatele nebo vydat nějakou knížku vlastním nákladem. K tomu bych ale, být tebou, přistoupil až později. Psaní – ve smyslu řemesla – je dost komplikované. Není těžké napsat dobrou stránku textu. Je těžké napsat dobrou stránku každý den. K tomu se člověk obvykle musí propsat a prospat. :-)

  Rodiče

  Rally závod

  Dobrý den,
  mám takový zvláštní dotaz asi se sem nehodí a je to o práci.
  Už od 8 let je mým snem jezdit automobilové rallye závody ČR.
  Bojím se na to zeptat rodičů protože vím že by mi asi řekly že je to hodně nebezpečné a drahé a že by mi to zakázali. Snažil jsem se hledat na internetu ale nic mo jsem neneašel. Tak jsem se chtěl zeptat co je potřeba k tomu abych mohl jezdit závody.
  Děkuji za odpověd.

  kluk, 13 let, 7. září

  Ahoj, je skvělé mít sny a cíle. A taky vědět, že se tyto sny a cíle mohou v průběhu života měnit. Zkus si tedy nejprve sám pro sebe popsat, co tě na těch závodech nejvíc přitahuje a baví. Možná zjistíš, že je to adrenalin z jízdy, technická stránka věci, navigace, spolupráce v rámci týmu apod. To ti pomůže lépe vybírat, kterým směrem se chceš specializovat a do čeho se chceš pustit.
  Ve 13 mne jako jedna z nejjednodušších cest za „volant“ napadají počítačové hry, existují super simulátory závodní jízdy, ale to určitě víš. Dále je řada okruhů pro autokáry, kam mohou i děti do 18 let. To mne napadá jako další krok. Kromě toho se určitě hodí jazyková, fyzická i mentální průprava. Bohužel více ti poradit neumím. Asi by nebylo na škodu najít někoho, kdo si touto cestou prošel. Poradím ti ale, abys rodiče ze svého snažení nevynechával – tajnosti by ti jen přidělaly komplikace a udělaly by tě zranitelnějšího.

  Povolání

  Jakou školu pro montování antén a satelitů?

  Dobrý den, dost se zajímám o televizní a rádiovou techniku. Šíření signálu, satelity, antény, televize, rádia... A až budu dospělý, rád bych montoval antény a satelitní talíře nebo něco takového. Jakou školu na to potřebuji? Díky, váš benjio.

  benjio, 3. září

  Ahoj, to je skvělé, že se zajímáš o techniku a přemýšlíš o tom, co tě bude bavit. Bereš to velmi zodpovědně. Podíval jsem se do databáze povolání a nejbližší tomu, co popisuješ, je asi Montér zařízení elektronických komunikací, případně Technik přenosových zařízení sítí elektronických komunikací. Z toho vyplývá, že se ti na toto povolání bude hodit buď střední škola s výučním listem v oboru mechanik telekomunikačních sítí, nebo střední škola s maturitou s technickou specializací.
  Samozřejmě, že technických oborů je celá řada. Můžeš při studiu zjistit, že tě něco baví více, a zvolit si jiné povolání, nebo dokonce další studium.
  Každopádně v technických oborech se ti bude hodit schopnost experimentování, trpělivosti a dlouhodobého vzdělávání. Kromě předmětů jako fyzika a matematika se bude určitě hodit i angličtina, protože většina návodů a manuálů je nejsnáze dostupná právě v angličtině.

  Škola

  Doučování

  Ahoj Alíku, na konci srpna tenhle rok (2023) budu mít opravné zkoušky ze 2 předmětů, matematika a anglický jazyk. Bojím se že to nezvládnu jdu do sedmého ročníku a jestli to nezvládnu budu muset opakovat šestý ročník. Nevím z čeho se mám učit.

  holka, 12 let, 18. července

  Ahoj, učení na opravné zkoušky může vypadat složitě, když si představíme, že se vlastně musíš za pár měsíců naučit to, co se ti nepovedlo naučit za školní rok. Ale já bych se na to díval jinak: je to jednodušší, protože si můžeš vybrat tempo a čas učení.
  Nejdůležitější podle mého je, abys to probrala s rodiči a našli jste někoho, kdo ti s doučováním pomůže. Může to být spolužačka, učitelka, rodinná známá... Důležité je, že budeš mít spojence.
  S tímto spojencem si uděláte plán a pravidelně budete kontrolovat, že plán dodržujete. Co se týče učení, pravidelné dávky jsou lepší, než dlouhé noční lekce.
  Pokus se také přes svoje učitele zjistit co nejvíc o tom, jak konkrétně budou zkoušky vypadat a co se u nich bude zkoušet a jakou formou. Připravíš se tak na to, co se ti bude nejvíce hodit.
  Uvidíš, že to půjde dobře. Hodně štěstí!