Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Pragmatik

  Celkem zodpovězěno dotazů: 121

  Odpovědi za posledních 58 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Moje tělo

  Sloučení DNA

  Ahoj,
  jde sloučit lidská dna a například rybí? A pokud ano dokáže člověk dýchat pod vodou? Dejme tomu že to bude vývoj už od spermie. Nebo když člověk s rybí dna bude mít dítě bude mít schopnosti? Nebo třeba sloučení s jadernou dna?

  kluk, 14 let, 28. srpna

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Tady teda nevím, píšeš nějaký sci-fi komiks, nebo se chystáš na opravdu kontroverzní experiment 8-P
  Každopádně „sloučení DNA“ do značné míry funguje, ale je to mnohem složitější, než že by „člověk mohl dýchat pod vodou“. Naše tělo funguje jako celek, a „půlka rybí DNA mi umožní dýchat“ je skutečně spíše zápletka do sci-fi filmu. Existuje ale možnost „vystřihnout“ nebo „kombinovat“ cíleně některé geny, o kterých víme, že se nějakým konkrétním způsobem projeví. Jednou ze zajímavých metod je CRISPR, někdy se této metodě přezdívá genetické nůžky.

  Jiné téma

  Proč chtějí lidé válku?

  Proč se dějí věci které dějí proč žijí lidé jako Putin nebo Xi jingpinh
  Proč chtějí válku

  kluk, let, 5. srpna

  Ahoj, to je těžký dotaz, a určitě už ti na něj někteří dospělí odpověděli nějakou rádoby moudrou větou jako „tak to je“ nebo „až budeš starší, tak to pochopíš“. Já se pokusím odpovědět ti upřímněji a snad i užitečněji.

  Nejupřímnější odpověď je, že nevím. Nevím, proč ruský prezident Putin rozpoutal válku na Ukrajině. Nevím, proč čínský prezident Xi Jinping eskaluje situaci kolem Tchajwanu. Nevidím jim do hlavy, a nemůžu jim věřit důvody, které oni sami deklarují. Takže prostě nevím, můžu se jen dohadovat a spekulovat.

  Pojďme tedy spekulovat. Proč Putin dělá takové věci, které zjevně způsobují ohromné množství utrpení, smrti a zla? Když přemýšlíme o tom, proč někdo něco dělá, zjišťujeme vlastně, jakou hru hraje, podle jakých pravidel a k čemu se chce asi dostat. V ekonomii se tomu říká „teorie her“, je to taková metafora, která nám pomáhá pochopit složitější chování.

  V tomto případě si můžeme představit, že Putin staví stavebnici. Stejně tak i ostatní státy skládají svoje stavebnice. V 90. letech sáhl Putin po té nejjednodušší stavebnici, aby mu umožnila postavit nějakou věž co nejrychleji a mohl tak ukázat, že je schopný vůdce, který umí Rusko pozvednout z bídy, kterou v 90. letech zažívalo. Tato zjednodušení stavebnice symbolizuje jeho přístup ke koncentraci moci a korupce namísto budování demokratických institucí. No a teď Putin zjišťuje, že tato jednoduchá stavebnice nejde stavět moc vysoko, aniž by se zbořila. Ostatní státy (třeba EU nebo USA) stavějí ze složitějších stavebnic (Merkur, Lego), které se sice skládají pomaleji, ale vytvářejí stabilnější a vyšší stavby.

  Putín má možnost přejít na jiný druh stavebnice, ale to už neumí, protože by musel uznat chybu. A on sám je na tom současném systému příliš závislý. Musí tedy najít způsob, jak se postavit k tomu, že ostatní staví vysoké věže (pokročilou informační a průmyslovou ekonomiku), které on se svou autoritářskou stavebnicí nepostaví. No a jeden ze způsobů je napadnout jinou zemi a vzít jim kostičky. Vzbudit zdání růstu. Zároveň tím zboří věže ostatním (i sobě) a vyvolá tak dojem, že to vlastně není až taková výhra stavět z pokročilejší stavebnice.

  Obecně vzato se to podobá lži. Když člověk řekne nějakou malou lež (včera jsem byl v práci, i když jsem tam nebyl), obvykle se tím jen chce vyhnout nepohodlným otázkám. Ale lež – aby se udržela – vyžaduje další lži. A větší a větší lži. V té situaci je Putin. Už nemůže začít říkat pravdu. Už lže moc dlouho.

  Jiné téma

  Podvody na internetu

  Ahoj Aliku a spol, kdyz jsem bzla na starém počítači, tak jsem se dívala na nějaké video na youtubu a chtělo to po mě nějaké schválení a já jsem zvaklá ze svého nového počítače že všude zmáčknu ok a je to. Ale tady se pak ukázalo ukládáme vaše volby nebo tak něco byla jsem z toho zmatená a tak to řekla tatkovi a ten na mě začal řvát že proč to mačkám když si to nepřečtu že tm mohlo třeba být že nějaký sdílení polohy a že nás tak někdo může přijít ukrást věci neb openíze má tatka pravdu nebo mě jenom straší?

  holka 12, 26. září

  Je mi líto, že na tebe taťka křičel. Možná se bál, možná se lekl, ale každopádně bychom se měli naučil na lidi neřvat a jednat klidně.
  Nicméně v tomto případě musím říci, že má obecně vzato pravdu. Je rozhodně dobré číst věci před tím, než je odsouhlasíš.
  Mezi klasické podvody patří právě třeba instalace cizího software, který tě bude sledovat (to je ta poloha), nebo krádež soukromých údajů skrze nějakou podvodnou aplikaci či podvodný web.
  Tady je povedený kurz bezpečnosti na internetu, další kurz je třeba tady. Některé podvody hezky vysvětluje youtuber Jirka vysvětluje věci.
  Každopádně jak to popisuješ, zdá se mi spíše, že jsi souhlasila s ukládáním nastavení pomocí cookies. To je taková otravná lišta, ale neublíží ti. Každopádně je dobré vytvořit si zvyk „neklikat na to, čemu nerozumím nebo co jsem nečetl“ :-)

  Jiné téma

  Umí neslyšící lidé mluvit

  Ahoj aliku a ostatní , nedávno jsem viděl jeden seriál kde byl hluchej člověk, ale z nějakého důvodu neuměl mluvit, jako kdyby to nedokázal. Pak jsem viděl na YouTubu video jedné milé slečny která byla v „America got talent" (něco jako československo má talent, která běží v televizi) ta slečna ale uměla mluvit úplně v pořádku, dokonce i zpívala.
  Byla to jen část scénaře toho seriálu nebo nějací hluší lidé neumí doopravdy mluvit ? Děkuji za odpověď

  kluk, neznámo let, 2. října

  Ahoj, je to výborná otázka, a je skvělé, že si věci kriticky dáváš dohromady.
  Především je potřeba říci, že být „neslyšící“ má celou řadu podob. Někdo neslyší od narození, zatímco jiný přišel o sluch později. Lidé, kteří přišli o sluch později, pochopitelně mluvit umí bez problémů, naučili se mluvit v prvních letech života a tato schopnost jim pochopitelně zůstává.
  Lidé narozeni bez schopnosti slyšet to mají mnohem těžší. Často od malička komunikují pomocí znakové řeči, a skrze tuto řeč vyjádří vše potřebné. Kromě toho se mohou neslyšící lidé pokusit naučit mluvit. Mají to ale velmi ztížené, protože sami sebe neslyší a chybí jim okamžitá zpětná vazba. Takže je sice možné naučit se mluvit téměř dokonale, aniž člověk hlas slyší, ale je to nesmírně těžké a rozhodně to není běžné. Podorbnosti si můžeš přečíst v tomto článku.

  Jiné téma

  Kapesné

  Dobrý den,
  je mi 12 let a dostávám kapesné 150 kč měsíčně ,ale příjde mi že to je málo.
  Nejsem z nějaké extrémně bohaté rodiny ,ale chudí taky úplně nejsme. Zajímalo by mě kolik je cca průměrné kapesné v mém věku.

  Předem děkuji za odpověď. :)

  holka, 12 let, 20. srpna

  Ahoj, co se týče kapesného, hodně záleží na tom, co si z něj platíš a co ti platí rodiče. Některé děti dostávají vyšší kapesné, ze kterého si ale pak samy kupují obědy ve škole nebo platí náklady na telefon. Cílem kapesného je dát dítěti základní povědomí o hodnotě peněz.

  Podle průzkumu z roku 2021 dostávají české děti průměrně 100, 130 a 280 Kč se stoupajícím věkem.

  Pokud máš pocit, že ti kapesné nestačí, prober to s rodiči. Navrhni třeba, s čím jim můžeš lépe pomoci v domácnosti. Můžete z toho udělat „pohyblivou složku kapesného“. Když splníš své povinnosti (úklid, pomoc na zahradě apod.), dostaneš základní kapesné. Když pomůžeš s projekty navíc (mytí oken apod.), dostaneš peníze navíc. Je to jen návrh, záleží na tvých rodičích a na tobě, co si domluvíte.

  Zvířata

  Plynatost

  Ahoj Aliku a spol. Mám zas jednu další zvláštní otázku. Umí hadi prdět? A co třeba pavouci a ostatní hmyz? A ptáci? Jinak děkuji předem za odpověď

  Co se týče plynatosti, nejde ani o to, zda ji to které zvíře „umí“, ono na to není co umět. V našich střevech se tvoří plyn a ten uniká ven. To je pravda o všech živočiších se zažívacím traktem.

  Zajímavou výjimkou jsou lenochodi, kteří mají velmi pomalé zažívání (vylučují stolici jen jednou za několik týdnů) a umí vstřebat plyn střevní stěnou do krevního oběhu. Což jsem se právě dozvěděl v tomto článku a tímto ti za tuto novou znalost děkuji :-P

  Jiné téma

  Vlasy a kočky

  Ahoj všem, chtěla bych se zeptat na dvě otázky co mi vrtají hlavou. Snad nějak neobtěžuju :)

  1. Proč vlasy nejsou jako houba? (že by se napily vody postupně a ne jen tam kde se namočí) asi je to nepochopitelné ale já nevím jak to vysvětlit :D
  2. Můžou být kočky jiné orientace?

  Já vím zvláštní dotazy, ale…

  Vysa318, 9. srpna

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak náš svět funguje. Vůbec se neomlouvej za zvláštní dotazy, právě na těch zvědavost stojí.

  Určitě víš, že houby jsou „porézní“, tedy obsahují póry, do kterých nasají vodu. Vlhkost zároveň ovlivňuje jejich velikost, takže houba se jakoby nafukuje a tím vytváří mírný podtlak vhodný pro absorbování další vody. Oproti tomu vlasy jsou velmi pevné, žádné takové výrazné póry nemají. Namočí se pouze na svém povrchu, který je složený z jemných šupinek.

  K tvé druhé otázce: orientací zřejmě myslíš sexuální preference. Homoxesuální chování (sexuální přitažlivost ke stejnému pohlaví, tedy sameček-sameček nebo samička-samička) je popsáno u řady zvířat (labutí, tučňáků, holubů, delfínů, žiraf, lvů...), ale nenašel jsem zdokumentované zmínky u koček nebo psů.

  Volný čas

  Hudební sluch

  Ahoj
  Mám otázku jestli se můžu naučit hudební sluch, mám sen hrát na kytaru ale nemám hudební sluch.

  holka, 14 let, 11. září

  Ahoj, co se týče slova „hudební sluch“, je to spíš taková zkratka než něco, co by člověk reálně měl nebo neměl. Existuje „absolutní sluch“, což je schopnost lidí určit výšku tónu. Umí to méně než jeden člověk z tisíce. Mezi hudebními skladateli je takových lidí více, ale rozhodně není absolutní sluch podmínkou pro hru na hudební nástroj.
  Hodně věcí si náš mozek osvojí až skrze praxi. Hra na hudební nástroj je výsledkem trénování a talentu. A to trénování je důležitější než talent, jak dlouhodobě zjišťuje třeba výzkumnice Angela Duckworth.
  Ať už jde o hraní na kytaru, běhání, učení se anglicky, programování nebo stovku dalších schopností, důležité je pravidelně trénovat a dlouhodobě na sobě pracovat. Hodně pomůže, když nás to baví, ale také se hodí umět se k tréninku donutit, i když na to zrovna nemáme 100% chuť. Takže hodně vytrvalosti, ať už se rozhodneš pro hru na kytaru nebo cokoli jiného!

  Moje tělo

  Ústní voda i pro děti?

  ahoj, je vhodné používat ústní vodu pro dospělé bez alkoholu ve věku 14 let?

  kluk, 14 let, 29. srpna

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují a jak se správně starat o své tělo. Nejsem lékař, ale pokud vím, ústní vodu bez alkoholu lékaři nedoporučují dětem do šesti let, protože by děti mohly vodu spolknout (neumí ještě dostatečně spolehlivě dodržet instrukce). Starší děti mohou ústní vodu používat.
  Nezapomeň ale, že ústní voda není náhradou mechanického čištění zubů. Jedině pečlivé čištění kartáčkem odstraní zbytky jídla nebo nahromaděný plak.

  Povolání

  Jak dělat v IT

  Ahoj Alíku a spol.Chtěl bych být Ajtákem ale bojím se že mi to nevyjde jsem sice dobrej v opravování počítačů a v informatice jsem nejlepší a ted budu chodit na kroužek na elektrické obvody ale bojím se aby mi to vyšlo nevím jestli si moc nevěřím.Bojím se žě mě později nevemou na školu kam bych chtěl jít nevím jestli mám eště chodit na nějaký kroužek radši nebo co dělat můžeš mi poradit? Díky :D

  Daniel_Cz kluk, 11 let, 17. srpna

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují, a plánuješ budoucnost. Obor IT je ohromě košatý a každý týden vznikají nové specializace. Za sedm let, až budeš dospělý, budou určitě úplně nové obory, které dnes ani neumíme pojmenovat.

  Nicméně už nyní se můžeš učit základy logiky, matematiky, algoritmického myšlení... Ale hlavně, už nyní si můžeš hrát s programovacími nástroji, experimentovat s tvorbou vlastních webů nebo aplikací a neustále se učit nové věci.

  V programování a dalších IT oborech platí jedna skvělá poučka: zkoušej a zkoušej a zkokušej to znovu. Většina programátorek a programátorů s tím má bohaté zkušenosti. Napíšou program, který by měl fungovat, ale on nefunguje. Proč? Zkontrolují každý řádek, něco zkusí změnit, a ono to funguje, ale jen částečně. A tak hledají, v čem je chyba (tzv. debugging). To je důležitá schopnost: experimentovat, hledat vlastní chyby a poučit se z nich. Je to pro tvou kariéru řekl bych nejdůležitější. Zatím si nedělej starosti o to, kam budeš chodit na školu. Místo toho se pusť do experimentů, popros rodiče, aby ti pomohli najít kurzy (třeba on-line), aby tě zkrátka podpořili v tvých experimentech. Být tebou, nesoustředím se na to, že je to tvoje budoucí kariéra, ale soustředím se na různorodé projekty, které tě můžou něco naučit. Tím si nejlépe vyzkoušíš, co tě baví.

  Hodně štěstí.

  Jiné téma

  Značkové zboží

  Ahoj poradno, mám takový blbý dotaz, ale za zeptání nic nedám... Když jsou různé značky třeba Nike, Calvin Klein, atd, pokud chci mít zboží od těchto značek originální a ne jakože fake, tak musím shánět ty značky v oficiální prodějně nebo si myslíte že toto oficiální oblečení je i v obchodech jako třeba sportisimo, newyourker, atd? Mě někdy napadá jestli v těchle obchodech nemůže být to oblečení fakové, prostě neoficiální. Myslím si že když už si člověk kupuje něco dražšího a chce nosit značku, tak chce aby to rozhodně bylo originální oblečení a ne jen náhražka. Omlouvám se za tenhle dotaz, snad jste z něj pochopili na co se ptám, děkujuu :D

  člověk, 12 let, 1. září

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Co se týče značkového zboží, mají to různé firmy nastavené různě. Některé mohou své výrobky prodávat pouze ve svých obchodech. Obvyklejší ale je, že zboží je dostupné i v jiných prodejnách, např. v outletech. Tam lze také získat značkové zboží –⁠ třeba z minulého roku –⁠ za nižší ceny. Opatrnější bych byl při kupování značkového zboží on-line, tam se, hlavně na bazarových stránkách, určitě mohou objevovat i padělky.
  Obecně bych se ale zamyslel, proč chci koupit tu nebo onu značku. Tedy zda je to pro mne záruka kvality nebo zda se chci před někým „vytáhnout“ značkovým zbožím. Ne vždy platí, že dražší zboží je automaticky kvalitnější.

  Jiné téma

  Rozbitý mobil

  Ahoj všichni... trápí mě jedna věc.....

  Včera se mi rozbylmobil... Mám rozbité ochrané sklíčko, ale to pravé to odneslo víc...... Blbý je dotyk v pravém rohy dole....

  Byla to nehoda, mamka se nijaknezlibila ale já jsem pořád smutná, a trápí mě to... Kolik tak asi stojí oprava displeje?

  Děkuji za odpověd

  holka, 12 let, 8. září

  Ahoj, to mě mrzí, že se ti rozbil mobil. Znám to, člověk si to pak vyčítá a je na sebe naštvaný, že to dopustil (upustil :-) )
  Ale takových malých nehod se ti ještě stane... Je dobré se z toho poučit, ale nemusíš věšet hlavu nebo být smutná. Technika může stejně tak selhat i bez tvého zavinění.
  Co se týče opravy, budeš potřebovat výměnu skla a zřejmě i displeje, plus nejspíš i nové ochranné sklíčko nebo pouzdro. Podle toho, co máš za telefon, by to asi šlo pořídit za dva až tři tisíce. Zkus zavolat do servisu ve tvém městě, napiš typ telefonu a zeptej se, kolik budou chtít za opravu. Do servisu jdi nejlépe s rodiči, ať ti s vyřízením pomůžou. Když dáváš mobil do servisu, nenechávej na mobilu žádné citlivé informace.

  Tajemno

  Reinkarnace

  Ahoj, mám zvláštní dotaz :

  Když zemřeme, tak se znovu narodíme ?
  Díky za odpověď

  Angelkaa, 11 let, 6. září

  Ahoj, je skvělé, že hledáš odpovědi na otázky, které tě zajímají. To, co se děje po smrti, zajímá aspoň občas snad každého člověka. Žádnou uspokojivou, 100% odpověď na to ale nikdo nemáme. Pokud po smrti něco probíhá a my (naše podstata nebo duše) má nějaké pokračování, nemáme, jak to zjistit nebo 100% ověřit.
  Řada lidí věří, že smrtí naše existence nekončí. To, co zmiňuješ, se nazývá reinkarnace, víra, že se naše duše znovu narodí do jiného těla. Další náboženské směry vyznávají třeba posmrtný život duše v nebi. Věda na tyto otázky odpovědět nemůže a ani nechce, místo toho řeší, co lze pozorovat a reálně ověřit tady a teď.

  Povolání

  Průvodce CK

  Dobrý den mám takový dotaz

  Za chvili pujdu do 9 třídy což znamena že budu psat přijímačky na školu. Teď jsem na dovolené a myslim si ze by me prace pruvodce v zahranici nejake ceske cestovni kancelare bavila.

  1. Co mam udelat pro to abych dosahla pruvodce CK v zahranici.
  2. Jezdi pruvodci nekdy domu? Nebo tam zustavaji treba mesice?
  3. pracuji celý den nebo mají i volny čas pro sebe
  4. Kdyz me posle ta kancelar do nejakeho hotelu. Mam tam též jídlo zdarma? A zaplati mi kancelar i odlet do hotelu?

  Děkuji

  holka, 14 let, 10. srpna

  Ahoj, je super, že přemýšlíš o tom, co by tě bavilo dělat. Nezapomínej, že dnes už si člověk obvykle nevybírá jedno povolání na celý život. I několikrát za svou kariéru můžeš své směřování docela změnit. Takže spíše hledej, co tě obecně baví, v čem jsi dobrá a co ti dává smysl. Studuj hodně věcí a zlepšuj se v tom, co už ti jde.

  Co se týče povolání průvodce/průvodkyně CK v místě dovolené, přijde mi to jako zajímavé zaměstnání pro studentku nebo studenta. Vyžaduje totiž dlouhodobou přítomnost na místě, což pro studenta nebude obvykle přes letní měsíce problém, ale člověk, který už má svou rodinu, by to asi bral jinak.

  Není (aspoň pokud vím) žádná konkrétní škola nebo kvalifikace nutná pro to, aby člověk dělal zástupce CK. Nutná je ale dobrá znalost místního jazyka, protože zástupce musí vyjednávat s hotelem, dodavateli, komunikovat s úřady, doktory atd. Jeho nejčastější role bude asi role tlumočníka. V závěsu za tím je role organizátora, takže to chce člověka, který má rád ve věcech pořádek, je systematický, dělá si rád seznamy, umí pracovat s kalendářem a žonglovat více věcí naráz.

  K tvým otázkám: průvodci si mohou s CK vyjednat různé podmínky. Nejčastější podle mého bude, že jsou na místě po celou sezónu, tedy třeba tři měsíce. Alternativně se mohou s někým vystřídat. Cestovní kancelář by měla určitě hradit cestu na místo, pobyt, stravu atd., i když opět je možné se dohodnout jinak. Co se týče času, tak bude hodně záležet na konkrétní destinaci a počtu cestujícící, které má delegát na starosti. Budou týdny, kdy nebude mít skoro žádné starosti, i týdny, kdy se od rána do večera nezastaví.

  Moje tělo

  Ochrana soukromí

  Ahoj poradno. Za tento dotaz se docela stydím ale vím že nejsem z daleka jedina, kterou tohle trápí... Asi měsíc zpátky si mě na Snapchatu přidal jeden kluk. Psal anglicky takže byl nejspíś z ameriky/anglie. Všechno to začalo nevině ale později se to zvrtlo. Začal mi psat ať mu pošlu nahé fotky. Nejprve jsem odmítala ale nakonec jsem mu je stejně poslala. Poslala jsem mu je ale s cenzurou , což by nemělo byt tak zle. No potom jsem mu poslala svuj zadek v kalhotkach ale podstatne je , že tam stale nebylo vidět nic“tak zleho“. No později me začal „vydirat“ ať pošlu další fotky ale chtěl „selfie“ . Samozřejmě jsem ho nahlasila a blokla ale i tak se bojím. Ja vím, jsem vážně hloupá ale jsem poučená a už NIKDY nikomu nic takového nepošlu. No ale muj dotaz je ten, zda by byl schopny ty fotky rozeslat mym kamardum či tak i přes to, že je to přes snap, který je dejme tomu bezpečný a ostatní nevidi, koho mám v přátelích. Posilal je i mně , jako dukaz, že ty fotky opravdu má. Bojim se jako blazen a proto se obracim na vás. Předem moc děkuji za odpověd.

  holka, 13 let, 8. srpna

  Ahoj, je mi moc líto, že ses dostala do takové situace. Skutečně je důležité zopakovat, že nikdy přes internet neposíláme fotky, které by nemohly být zveřejněny. Prostě proto, že neexistuje reálná ochrana proti jejich dalšímu zneužití.

  Teď je ale důležité toto: stala jsi se obětí velmi známého a častého útoku. Nemá cenu si to vyčítat o nic víc, než když je člověk okraden v obchodě nebo si zapomene zamknout kolo a někdo mu s ním ujede. Stávají se horší věci.

  Je ale jasné, že útočník – z různých motivací – může napáchat různé škody, třeba právě tím, že fotky zkusí rozeslat dalším lidem, ať už v tvém okolí, nebo jinde.

  Určitě bych začal tím, že to řekneš rodičům. Jasně, já vím, je to divné se o takových věcech bavit s rodiči a asi by ses u toho nejradši neviděla... Nezapomeň ale, že rodičům jde 100% o tvoje dobro. A přestože možná budou překvapeni (a možná jim budeš muset vysvětlit, co je to Snapchat), budou rozhodně na tvojí straně. Ty tím vezmeš útočníkovi jeho hlavní trump – on spoléhá na to, že se stydíš, že to nikomu nebudeš chtít říct. Jakmile to řekneš rodičům, zjistíš, že se nic tak hrozného nestalo.

  Dále doporučuji, aby ses – ideálně s rodiči, ale můžeš i sama – obrátila na nějakou organizaci, která se zabývá pomocí lidem v situaci, ve které teď jsi. Třeba Poradna eBezpečí, Bílý kruh bezpečí nebo Modrá linka. Budeš jim moci všechno vysvětlit a oni ti budou umět poradit lépe, než já.