Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Pragmatik

  Celkem zodpovězěno dotazů: 55

  Odpovědi za posledních 75 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Tajemno

  Život po životě

  Ahoj poradno, chci se moc zeptat jestli je život po životě.

  Fanda 12 let, 29. srpna

  Ahoj Fando, tuto otázku si v různých formách kladou lidé už tisíce let. Koncept života po životě se objevuje téměř ve všech náboženstvích světa, a do oboru náboženství a filosofie také tato otázka především patří.

  Z vědeckého pohledu tato otázka v principu nemá řešení. Buď takový „život po životě“ existuje, ale my jej nebudeme moci dokázat. Nebo neexistuje, a dokázat neexistenci něčeho je prakticky vyloučené. Vědecká metoda využívá důkazy formou opakovaného pozorování a experimentu. Ani jedno není u posmrtného života dost dobře možné (i když i takové pokusy byly, ale to raději nebudeme rozebírat).

  V Česku nejrozšířenější náboženství – křesťanství – je založené na víře v existenci všemohoucího Boha, který stojí mimo/nad prostorem a časem, a nesmrtelnosti lidské „duše“, kterou tak čeká posmrtný život. Buď s Bohem (tzv. nebe) nebo bez Boha (tomu se obvykle říká „peklo“). Křesťané tedy věří, že život po životě existuje, že se týká všech, a že to, jak se lidé chovají během svého života na Zemi (především zda „osobně přijmou oběť Ježíše Krista“) určuje, jak bude vypadat „život po životě“.

  Jiná náboženství přistupují k posmrtnému životu například skrze pojmy jako nirvána nebo reinkarnace. Pokud vím, ani ty se neopírají se o vědecké důkazy, ale o víru, tradici nebo myšlenkové konstrukce.

  To neznamená, že náboženství má nebo nemá pravdu, znamená to ale, že z pragmatického hlediska se o posmrtném životě nemůžeme bavit s takovou mírou jistoty, jako o pozorovatelných a ověřitelných jevech.

  Neříkám, že to není důležitá otázka. Rozhodně je, a svým způsobem na ni nějakou „pracovní“ odpověď musíme najít všichni. Ale bude to odpověď, která nutně bude obsahovat nějakou míru nejistoty.

  Dánský filosof Søren Kierkegaard k tomu poznamenává, že u důležitých věcí tomu tak v životě bývá často: to, co je pro nás nejdůležitější (například láska blízké osoby) pro nás není poznatelné a ověřitelné stejným způsobem, jako matematické jistoty typu 1 + 1 = 2.

  Jiné téma

  Proč jsou domy drahé?

  Ahoj poradno, mám tu věc na kterou dlouhou dobu nedokážu najít odpověď a to je ta, proč jsou domy tak drahý? Všechny ceny domů co jsem zatím vyděla měla nejmíň 6místné číslo a to je hodně. Vždyť si na ten dům nemůže průměrný člověk v životě našetřit, maximálně kdyby si půjčil v bance nebo vyhrál ve sportce. Ale vyhrát ve sportce je šance 1 ku 1000 a když si půjčí v bance tak musí zase vracet tolik kolik si půjčil, v tom případě si ani půjčovat nemusel kdyby vrátil celou částku. Jednou v mém dětství kdy mi byly 2 se rodiče rozhodli jeden dům koupit, ale stále kolem několika miliónů takže jsme tam bydleli asi 2 roky a pak to rodiče přestalo bavit doplácet, dům prodali, peníze vrátili a vzali jsme si dům po babičce. ten dům musel být hódně drahý, pamatuju si že tam byla oddělená garáž, obří zahrada, stodola, špajz a v zádu takový sad. Kdyby jsme tam bydleli dodnes, mohli jsme mít psa, kočku, možná i drůbež ale blbí peníze to vše zadrhli. Teď musím bydlet na místě kde ani nemůžu mluvit vyšším hlasem protože tu neustále chodí turisti.
  Předem díky za odpověď

  holka, 14 let, 23. července

  Ahoj, tvůj dotaz se týká více věcí, ale začneme tou cenou. Ptáš se, proč jsou domy drahé, ale podívejme se napřed, co je to cena. Tedy, proč věci stojí tolik, kolik stojí, a ne více nebo méně.

  Lidé říkají, že ekonomika je věda o penězích, ale přesnější by bylo říci, že je to věda o nedostatku a o tom, jak se lidé s nedostatkem vypořádávají.

  Řekněme, že umím dělat skvělé koláče. Nakoupím ingredience za 100 Kč a umím z nich udělat dvacet koláčů. Jeden koláč mne tedy vyšel na pět korun plus práce. Zdálo by se tedy, že koláč stojí pět korun. Ale to je jen jeden (a ne moc praktický) způsob, jak spočítat cenu koláče. Mnohem lepší je podívat se, za kolik korun je můj koláč ochoten někdo koupit. Pokud jsou lidé ochotni za moje koláče dát dvacet korun za kus, proč bych je neprodával za vyšší cenu?

  V ekonomii se tomu říká „setkání nabídky a poptávky“. Kupující něco chtějí (poptávají) a prodávající něco nabízí. Kdybych byl jediný prodejce koláčů ve městě, mohl bych si říct vysokou cenu za jeden koláč, třeba padesát korun za koláč. Časem by se ale našel někdo další, kdo by koláče začal vyrábět ve stejném městě, nabídl by je za nižší cenu a já bych se musel přizpůsobit, jinak bych přišel o zákazníky. Ale nebudu cenu snižovat víc, než musím.

  Tak, od koláčů k domům. Domy stojí, kolik stojí, protože je jich málo. Tak jednoduché to je. Domy jsou nedostatkové zboží. Dlouho trvá dům postavit a většina již postavených domů je obsazených. Zároveň je hodně lidí, kteří by v domě chtěli žít, a tak jsou za to ochotni zaplatit. Cena domu se tedy skoro vůbec neodvíjí od materiálu, práce a takových věcí (i když ty hrají roli). Hlavní je ten nedostatek.

  Bohužel to také znamená, že ne všichni si mohou koupit dům (to je definice nedostatku, není dostatek pro všechny). Kdo je za dům ochoten nabídnout více peněz, má větší výběr.

  Dům naštěstí není jediný způsob, jak bydlet. Bydlení v bytě je často levnější, a ještě levnější je sdílení bytu nebo domu s více lidmi. Je to rozdělení nákladů mezi více lidí.

  Další důvod vysokých cen je lokalita. Domy v Praze jsou mnohem dražší, než domy v obci Zdounky u Kroměříže. Je to proto, že více lidí chce žít v Praze, třeba kvůli práci, službám, příležitostem.

  Jiným důvodem vysokých cen domů je složitý postup jejich stavby. Poptávka po domech je velká, a tak je zde velká motivace pro stavební firmy, aby stavěli nové domy. Stejně jako vysoká cena mých koláčů přilákala pekaře z jiných měst, aby začali nabízet levnější koláče a přebrali mi zákazníky.

  Jenže přistěhovat se do města a začít péct koláče je otázkou měsíců. Postavit nový dům je otázkou mnoha let. A stavební řízení může celý proces ještě prodražit a prodloužit.

  Ještě se chci vrátit k té sportce/loterii. Někteří lidé si myslí, že vsázení je příležitost vydělat velké peníze. Matematicky to ale není dobrý nápad. Loterie na losech vždycky vydělá, a to znamená, že sázející musí prodělat. Šance je mnohem menší, než jedna ku tisíci, spíše jedna k milionu. Spoření peněz je pomalé, ale rozhodně je to lepší nápad, než utrácení za losy, které nabízejí vidinu zisku, ale ve skutečnosti člověku jen systematicky berou peníze.

  Jiné téma

  Manželství po změně pohlaví

  Ahoj všichni, mám otázku, chtěl bych se zeptat, jak je to se svatbami a adopcí u homusexuálních párů, vím, že u nás není legální, aby se vzali nebo měli děti, ale co když se stane, že se vezmou a poté si jeden z nich uvědomí, že se cítí jako opačné pohlaví a nechá se přeoperovat a oni spolu zůstanou, tudíž to bude homosexuální pár... Co se pak udělá?? Jejich manželsví se zruší nebo prostě zmizí nebo jak??
  Jakože u manželství to prostě chápu, je to „jen papír“ co říká, že jste spolu, takže se toho zas tak moc nezmění, když se to třeba přemění na registrované partnerství ale co u dítěte?? Když si jako heterosexuální pár adoptujete dítě a pak se jeden přeoperuje, můžou vám ho prostě sebrat?? Nebo co se stane?? Vždyť to dítě už je na ně zvyklý... A mě prostě strasně zajímá, jak by se to řešilo.

  kluk, 14 let, 8. července

  Podle vyjádření Ministerstva vnitra (2014, PDF) manželství nebo registrované partnerství zaniká dnem, kdy dojde ke změně pohlaví. Pokud ke změně došlo v Česku, tak by mělo dojít k rozvodu a k „uspořádání poměru k případným dětem“ před provedením operace.

  Jiné téma

  Záměna senzorických vjemů

  Zdravím, rad bych se zeptal proč nějaké velmi horké věci nám mohou připadat studene.

  Predem děkuji za odpověď.

  Anonym, 8. července

  Stává se to třeba v sauně nebo ve sprše. Lidské tělo vnímá teplotu pomocí tzv. termoreceptorů, které máme pod kůží. Nejsou citlivé jen na teplotu, ale především na její náhlou změnu. Receptor studené a teplé teploty jsou oddělené. Ale když se dotkneme něčeho horkého, může někdy zareagovat i receptor studených vjemů.
  Říká se tomu „paradoxní chlad“, paradoxní proto, že ve skutečnosti je to úplně naopak.
  Vědci se neshodnou na jednom vysvětlení, ale zřejmě jde o reakci na situaci, kdy hrozí tělu nějaká újma (třeba opaření) a tělo se tak snaží reagovat všemi způsoby a posílá bolestivé signály o nebezpečí, jak jen může.

  Jiné téma

  Jaké sny se zdají slepým

  Ahoj, zajímalo by mě, jak slepí lidé (slepí od narození) vidí ve spánku sny. Jestli místo toho aby se jim zdálo co za den viděli, jestli se jim zdá co za den slyšeli.
  Otázka tedy zní: Zdají se slepým lidem sny?🤔

  holka, 12 let, 2. srpna

  To je velmi zajímavá otázka. Bylo by logické se domnívat, že lidé, kteří jsou od narození slepí, nemají vizuální sny. Existují ale doklady o tom, že i slepí lidé, kteří nemají přímou zkušenost se zrakovými vjemy, zažívají během spánku „grafické sny“. To ale neznamená, že i snící lidé by to takto popsali, jde o strojové měření mozkové aktivity. Nejde (zatím!) dát někomu elektrody na hlavu a zjistit, co přesně se jim zdá. Lidé, kteří oslepnou později (ve věku sedmi let a později) ovšem mají vizuální sny skoro stejně, jako lidé vidoucí. A je zajímavé, že podle této studie ve snu vidí i věci, místa a lidi, které naživo nikdy neviděli.

  Škola

  Jaderný inženýr

  Ahoj, mám otázku ohledně školy.
  Chtěl bych být jaderný inženýr. Baví mě fyzika a matematika. Okolo Jaderných reaktorů a jaderné fyziky se zajmám od 6 let. Už vím, že bych chtěl na Moskevskou Státní univerzity v oboru Fyzika. No a moje otázka zní, kam bych měl jít tady v Česku na střední školu?

  kluk, 12 let, 24. července

  Ahoj, je skvělé se o něco tak dlouho zajímat, vrhnout se do studia a jít za svým. Vlastně mi přijde, že je jedno, na kterou střední školu půjdeš, žádná tě neodradí od toho, aby se své vášni věnoval. Můžeš se ale podívat, jaké jsou ve tvém okolí střední školy a gymnázia s rozšířenou výukou matematiky a/nebo přírodních věd.

  Pokud víš, že míříš na ruskou univerzitu, nezapomeň na ruštinu a angličtinu. Ruština, protože je to v Rusku, angličtina, protože bez té se dnes ve vědě nikdo neobejde.

  Doporučuji také podívat se časem na SOČ (Středoškolská odborná činnost) a poradit se s učiteli, jaký projekt do soutěže přihlásit. Dostaneš tak skvělou šanci vyzkoušet si práci opravdu na vysokoškolské úrovni ještě na střední.

  Moje tělo

  Nealkoholické pivo

  Chcela by som sa spýtať je nealkoholické pivo vhodné aj pre deti jeden moj 13 ročný kamarát ho strašne často pije a dva razy som si ho dala tiež. Neni to niako nebezpečné alebo niečo take? Ja si myslím že keď je nealkoholicke nemalo by byť ale chcem sa radšej uistiť.

  Predom dakujem za odpoved

  holka, 11 let, 30. srpna

  Ahoj, je super, že se zajímáš o věci kolem sebe. Je zřejmé, že se chceš rozhodnout správně a hledáš různé pohledy na věc.

  Napřed si řekněme, proč se nedoporučuje, aby děti pily alkohol. Zdůrazním, že alkohol, konzumován ve velké míře, je škodlivý pro všechny. Pití velkého množství alkoholu škodí i dospělým. Dětem ale škodí více, protože může kromě obvyklých problémů způsobit i problémy s vývojem mozku a dalších orgánů. Má negativní krátkodobé i dlouhodobé důsledky. Proto by děti rozhodně neměly konzumovat alkohol v jakémkoli množství.

  Nealkoholické pivo sice neobsahuje alkohol (respektive obsahuje velmi malé množství alkoholu). Přesto tento nápoj nelze doporučit dětem. Prvním důvodem je právě množství zbytkového alkoholu. Ale druhým, podle mého důležitějším důvodem, je tvorba návyků. Zvyknout si na chuť nealkoholického piva znamená riziko, že člověk později bude konzumovat ve větším množství i pivo alkoholické. Jistě, není to nutný ani bezprostřední důsledek. Přesto před ním odborníci varují. „Dítě, které si navykne na typickou chuť tzv. nealkoholického piva, se spíše napije podobně chutnajícího piva s vyšším obsahem alkoholu,“ upozorňuje třeba primář Karel Nešpor v tomto článku.

  V poslední řadě pak nealkoholické pivo není ani moc zdravé, ani nijak zvlášť dobré. Hořkou chuť je totiž třeba kompenzovat, a tak paradoxně může obsahovat více cukrů, než nějaká sladká limonáda.

  Můj oblíbený nápoj je jablečný džus ředěný vodou v poměru 2:3 (dva díly džusu, tři díly vody). Osvěží, je sladký a přitom zdravý, protože nemá tolik cukru, jako kdybych si dal džus neředěný. A z dálky vypadá jako pivo, když už se bavíme o těch nápodobách piva :-P

  Jiné téma

  Jak se stát tatérem

  Zdravím všechny, chci se zeptat. Co by člověk potřeboval k tomu aby mohl pracovat jako tatér? Je na to nějaká sš? Nebo je jedno jakou má školu a pak si po škole udělá nějaký kurz?

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj, je logické se ptát, co člověk musí studovat na to, aby se stal tatérem, astronautem, kuchařem, programátorem nebo učitelem. Ještě než se dostaneme k tomu tetování, chtěl bych říci, že já osobně si myslím, že v tomto ohledu se doba hodně mění. Dřív platilo, že jedno povolání člověku vydrželo celý život. To ale platit přestává, společenský i technologický pokrok je opravdu mnohem rychlejší, než za našich babiček.

  Výsledkem je, že člověk se bude muset celý život učit a přizpůsobovat aktuální situaci. Vezmi si jen rok 2020. Z týdne na týden se zavřely provozovny po celém světě, a stovky milionů lidí hledaly jinou práci. Ti, kdo byli schopni se přizpůsobit situaci a rychle se naučit něco nového, na tom vydělali, ostatní naopak utrpěli ztráty.

  Proto si myslím, že v mládí (a vlastně celý život) bychom se měli hlavně učit co nejvíce věcí. Jak svět funguje, co řeší různé obory a na jakých principech staví. Takové vzdělání se bude hodit, ať už budoucnost přinese cokoli.

  Co se týče tetování, nemám s tím žádnou osobní zkušenost, tak ti ukážu, jak jsem hledal. Do Googlu jsem zadal tetování nutné vzdělání, tetování kurz a tetování živnost.

  Z nalezených výsledků je zřejmé, že tetování je tzv. „vázaná živnost“, tedy pro její vykonávání je potřeba splnit určité požadavky: vzdělání, prokázání znalostí a dovedností. Asi nejpodrobněji to popisuje tento web. Konkrétně se tetování řadí mezi „Činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže“. Co se týče vzdělání, je vyžadována střední škola zakončená maturitou nebo výučním listem, jsou ale i nějaké výjimky, které schvaluje Ministerstvo školství.

  Já osobně jsem ve 13 rozhodně nevěděl, čím budu. To jsem postupně zjišťoval ve svých 20 až 30 letech. A stejně jsem připraven to znovu změnit, bude-li to nutné. Takže ve 13 jsi na začátku. Zkoumej různé věci, ale pamatuj, že za rok to klidně může být jinak. Přeji ti velkou zvědavost při objevování nových možností.

  Nemoce

  Škodlivý vliv mobilního záření

  Ahoj, vím, že to sem moc nepatří, ale zajímalo by mě jestli má záření z mobilního telefonu vliv na zdraví (jestli je rakovinotvorné a podporuje tvoření nádorů) díky za odpověď

  kluk,, 24. srpna

  Ahoj, díky za dotaz a za to, že se zajímáš o věci kolem sebe.
  Mobilní telefony využívají ke komunikaci s okolím technologie Bluetooth, Wi-Fi a GSM, a všechny fungují na principu rádiových vln, liší se především dosahem a frekvencí.

  Síla (energie) tohoto vyzařování je řádově nižší, než taková, která by mohla mít měřitelný vliv na naše buňky v jakékoli významné míře. Jde o celkem sledovanou a kontrolovanou záležitost, není v zájmu žádného výrobce, aby poškozoval zdraví (kdyby se něco takového prokázalo, platil by vysoké pokuty, nemluvě o zničené pověsti). Tady je zpráva Světové zdravotnické organizace: „V posledních dvou desetiletích bylo provedeno velké množství studií, jejichž cílem bylo posoudit, zda mobilní telefony představují potenciální zdravotní riziko. Doposud nebylo zjištěno, že by používání mobilních telefonů mělo nepříznivé účinky na zdraví.“

  Jsou ale jiná rizika, která jsou spojená s používáním mobilního telefonu: nedostatek pohybu, problémy se zády (kvůli strnulé poloze), psychologické problémy související se závislostí (týká se nejen návykových her, ale i třeba sociálních sítí nebo návykového obsahu), roztěkanost nebo narušená kvalita spánku. Ty jsou podle mého mnohem závažnější a vyplatí se kvůli nim sledovat, jak často bereme do ruky telefon.

  Moje tělo

  Nadváha a podváha

  Ahoj Alíku, tak mě napadlo, co je nebezpečnější pro zdraví? Nadváha nebo podváha? Ptám se jen, abych věděla. Protože jsem to nikde nemohla najít.
  Děkuju za odpověď
  Zuzanka💜

  holka, 11 let, 21. srpna

  Ahoj, díky za zajímavou otázku.

  Předem je potřeba říci, že pokud má kdokoli (dítě či dospělý) problém, který se týká zdraví, je nejlépe řešit to osobně s doktorem.

  Oba problémy, nadváha i podváha, mohou mít různé podoby, od mírných obtíží až po fatální následky. Pokud se ale na problém podíváme čistě pragmaticky, tak jedna odlišnost tady je. Podváha i nadváha mají dlouhodobé následky. Ale podváha – přesněji hladovění, což je častý jev u lidí s extrémní podváhou – může mít velmi rychlé a velmi vážné následky, které ohrožují zdraví nebo dokonce život.

  Proto je z tohoto pohledu extrémní podváha asi nebezpečnější než extrémní nadváha. Jinak ale samozřejmě i extrémní nadváha přináší velká rizika týkající se zdraví a může ohrožovat život, ovšem spíše dlouhodobě.

  Jak podváha, tak nadváha často souvisí s psychikou, a při léčbě se tedy hodí pomoc odborníka na psychologii nebo psychiatra. Není radno to podceňovat a hodí se osvojit si vhodné návyky co nejdříve. Na druhou stranu, s nadváhou i podváhou se vždy dá něco dělat, nikdy není pozdě začít se zdravou životosprávou.

  Rodiče

  Očkování proti HPV infekci

  Ahoj Alíku, a všichni ostatní. Moje ségra má jít zítra na očkování proti rakovině děložního čípku. Je jí 13. Máma s tím souhlasí, ale táta ne. Já jsem proti tomu očkovaná. Všichni co znám, jsou proti rakovině děložního čípku očkování. Myslím holky. Táta si myslí, že když jí očkují, může umřít,a tak. Třeba, že nebude mít děti. Ale je to právě naopak. Aby byla zdravá. On je takovej, no prostě, že věří kyvadlu a těmhle věcem. Neříkám, že je to špatný, ale nemůže se podle toho řídit. Nechci, aby ségra v dospělosti dostala rakovinu. Bojím se o ní. Prosím, odpovězte mi rychle. Vím, že mi asi nestihnete odpovědět včas, protože píšu pozdě, ale je to opravdu důležité. Táta a máma bydlí odděleně a moc se spolu nebaví. Máma se většinou, jen začne hádat. To očkování je důležité, teda podle mě. Opravdu, nechci, aby ségra třeba v budoucnu nemohla mít děti, nebo ještě něco horšího. A prosím, neraďte mi třeba, abych mu ukázala vaší odpověď na toto. On by se na mě jen zlobil, že jsem sem psala. Moc prosím, o rychlou odpověď. Prosím, prosím, prosím.

  holka, 15. srpna

  Ahoj, očkování je nyní (kvůli pandemii covidu) velké téma, točí se kolem toho silné emoce... a lidé se obvykle drží svého původního názoru, bez ohledu na fakta.

  Očkování proti lidskému papillomaviru (nejrozšířenější pohlavní nemoc) je vhodné, protože brání pozdější vážné infekci. Infekci, které může vést právě k rakovině děložního čípku a třeba i k neplodnosti. Dobře je to popsáno zde.

  Můžeš otci říci, že je to zadarmo (u mladších dětí očkování hradí pojišťovna), že je to osvědčené a ozkoušené očkování (registrováno už v roce 2006) a že výhody jednoznačně převažují nad nevýhodami (viz SÚKL). Větší šance ale je, když jej nebudeš přesvědčovat ty, ale lékař či lékařka. Proto popros otce, aby – než očkování odmítne – probral to s lékařem/lékařkou a mohl se tak lépe rozhodnout, co je pro dceru nejlepší.

  Moje tělo

  Proteiny

  Ahoj poradno chci se zeptat mohu jíst Protein když jsem díte chtěl bych zhubnout. Děkuji Fanda

  Fanda, 12 let, 16. září

  Ahoj Fando, je správné, že se zajímáš o to, jak zdravě jíst. Ale přes internet není ideální ohledně takových věcí radit. Prober to nejlépe s rodiči, případně s doktorem nebo nutričním specialistou (každá škola by měla mít např. výchovného poradce, který tě nasměruje na specialistu, pokud bys chtěl). Píšeš totiž, že bys chtěl zhubnout, a to je otázka nejen stravy, ale celkového životního stylu. A také psychiky. Dost často chtějí hubnout lidé, kteří ve skutečnosti hubnout nepotřebují. Nebo se lidé, kteří hubnout potřebují, snaží hubnout nevhodným způsobem (třeba příliš rychle) a není to zdravé.
  Obecně každopádně platí, že „protein“ je jiný název pro bílkovinu, a bílkoviny samozřejmě děti jíst mohou (zdrojem bílkovin jsou vejce, maso, sýr, tvaroh, ale třeba také luštěniny).
  Možná ale slovem „Protein“ myslíš nějaké proteinové doplňky, a pak bych spíš řekl, že proteinové doplňky do jídelníčku dětí nepatří, pokud to přímo nedoporučí lékař nebo výživový poradce. Jsou samozřejmě děti, které sportují na vrcholové úrovni a mají tomu přizpůsobený jídelníček, ale to jsme zase u toho, že jim radí specialista.
  Já specialista na výživu nejsem, ale vím, že pestrá strava v klidu pokryje jakékoli potřeby bílkovin, které děti (nejen tvého věku) mají. Určitě znáš klasické poučky ohledně zdravé pestré stravy: jíst hodně zeleniny, hodně čerstvých pokrmů, hodně luštěnin (jako dítě jsem neměl čočku rád, teď je čočkový salát můj oblíbený), omezit dezerty a sladkosti, omezit fast-foodové jídlo. Nějaké proteinové doplňky bych ve tvém věku buď vůbec vynechal, nebo řešil se specialistou.

  Rodiče

  Kazí virtuální realita oči

  Ahoj poradno chci se zeptat minule jsem se ptal na Virtuální realitu a dneska se chci zeptat zase chtěl bych jí moc, ale mamka říká, že je blízko u očí. Tak jí nemohu ta, která stojí 20 0 0 0. - tak je moc na mě drahá a ta, která stojí 300 - tak mamka říká, že kazí oči je to pravda?

  kluk, 12 let, 12. září

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš, jak fungují věci kolem tebe.

  Nepíšeš, jakou virtuální realitu jsi zkoušel, ale z ceny odhaduji, že jde o nějaké brýle, které využívají displej mobilního telefonu a soupravu čoček k vytvoření požadovaného efektu.

  Předně je potřeba říci, že samotný displej příliš blízko očí ti neškodí. Co ti škodit nějakým způsobem může, to je vysoký jas displeje, proto je dobré na to pamatovat a jas nastavit spíše nízký.

  U dětí se ukázalo, že mohou mít po delším (20minutovém) používání virtuální reality třeba problém s rozpoznáním vzdálenosti. Existují také obavy, že časté používání brýlí virtuální reality může zhoršovat některé další problémy, třeba krátkozrakost.

  Kromě toho jsou ale další problémy s dlouhodobým sledováním virtuální reality, které nesouvisí přímo s „kažením očí“. Může se ti z ní dělat trochu špatně (pocit podobný závrati), pokud ji budeš používat příliš často. Jako rozumný kompromis mi přijde, že by sis s rodiči dohodl dobu s nasazenými VR brýlemi, kterou nebudeš přesahovat. Třeba 15 nebo 20 minut denně.

  V neposlední řadě je důležité, na co se ve virtuální realitě díváš. Rodiče by měli vědět, jaké hry hraješ. Nejen proto, že jsou za tebe zodpovědní, ale také to povzbudí vaši komunikaci a oni lépe porozumí, co tě na virtuální realitě tak fascinuje a láká.

  Jiné téma

  Vlastní a nevlastní sourozenci

  Ahoj všichni,
  Ráda bych se zeptala, Kdy je sourozenec nevlastní a kdy je vlastní.:->

  holka, 1. srpna

  Na první pohled se to zdá jednoduché. Vlastní sourozenci mají alespoň jednoho rodiče společného, nevlastní sourozenci nemají žádného biologického rodiče společného.
  (V angličtině je ještě označení polobratr/polosestra, half-brother, half-sister, v češtině se jim říká polorodí sourozenci, ale to se podle mého moc nepoužívá, aspoň já to v životě neslyšel mimo hodiny biologie)
  Ale rodinné situace jsou často mnohem komplexnější. Sourozenci mohou být adoptovaní, ale nebudou o sobě mluvit jako o nevlastních. Často také může být otcovství předpokládané, nikoli ověřené DNA testem, což by to také mohlo zamíchat.
  Nejsou to zkrátka až tak užitečná označení.

  Volný čas

  Účast na demonstraci

  Ahoj Alíku mám dotaz jak se dostat na demonstraci když je mi teprve 14 rád bych taky demonstroval ohledně toho co se teď děje, ale nevím jestli na to mám věk a až ho mít budu tak už se nic dít nebude

  kluk, 14 let, 6. září

  Ahoj, nemyslím, že se musíš bát toho, že se za čtyři roky „nic nebude dít“. Trend je spíše opačný, různých demonstrací a shromáždění přibývá spíše než ubývá (samozřejmě, že pandemický rok s tím zamíchal, ale to je jiné téma).

  Účast na demonstraci není sice omezena věkem (svolavateli musí být 18 a více let, účastníků se toto omezení pokud vím netýká), nicméně určitě prober s rodiči, než se na nějakou demonstraci vydáš. I když bývají demonstrace v Česku relativně bezpečné, pořád může dojít k nějakým potyčkám nebo střetům. A v davu se lidé chovají jinak, než jednotlivě. Já osobně se třeba davům raději vyhýbám a svůj názor se snažím účinně prezentovat jinak. Třeba dopisem na zastupitelství nebo příslušným politikům. I to je důležitá a účinná forma protestu.