Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Pralinka2

  Celkem zodpověděl dotazů: 1187

  Katalog dárků

  Ahoj, když mám ty vstupenky do Toboga co platí DO 31.srpna, mohu je využít I 31.srpna? Děkuji

  Ano. Pokud tedy mají otevřeno.

  Srazy Alíka

  Ahoj, jenom se chci zeptat, kdy bude další alíkovský sraz?
  Já to totiž nikde nemůžu najít :(
  Předem děkuji za odpověď :)
  Amee

  Ahoj,
  datum příštího srazu dosud nebylo stanoveno, ale už se na tom pracuje a bude určeno v nejbližších dnech.

  Doplnění: Až bude datum stanoveno, zřejmě se to objeví v některé nástěnce o srazech, ale hlavně minimálně čtyři týdny před termínem srazu vyjde pozvánka v Alíkovinách.

  Všeobecně

  Ahoj, viem že táto otázka bude dosť divná, ale celkom mi to vŕta hlavou
  Keď nás opustila Lajka01, na jej pamiatku bol chvíľu hore na hlavnej stránke taký čierny prúžok, jo. Ak by (čo dúfam že nie) zomrel nejaký ďalší uživateľ, bude mať prúžok (a celkovo také tie veci) tiež, alebo sa to bude týkať len ľudí nejak „dôležitých“ pre Alíka?
  (ale aj tak dúfam že ešte veľmi veľmi dlho nebude nikto musieť nijaký prúžok riešiť =)
  Ďakujem a prepáčte za takú otázku

  Ahoj,
  Lajka01 byla dlouholetá správkyně Alíka, byla jedna z nejaktivnějších, správci i vedení Alíka ji osobně znali a svou správcovskou činností byla známa i širokému okruhu uživatelů. Správcovskou práci dělala velice poctivě i přes obtížnou zdravotní situaci, když se pohybovala na vozíku a bez něj nemohla udělat ani krok a i psaní na klávesnici pro ni bylo dost náročné. Když nás nečekaně opustila, byla to velká ztráta a nedalo se dělat, že se nic nestalo.

  Od běžných uživatelů Alík nepožaduje žádné osobní údaje, což považuje za důležité pro ochranu soukromí. Potřebuje pouze adresu těch, kteří si objednají nějaký dárek poštou, ale i to by se dalo obejít bez adresy, když by si uživatel dohodl, že si dárek vyzvedne například osobně. Povinný údaj je v podstatě pouze přezdívka a e-mailová adresa, což nejsou osobní údaje. Takže o spoustě uživatelů nevíme vůbec nic. A nic nevíme ani o těch desítkách tisíc bývalých uživatelů, kteří na Alíka už dávno nechodí. Ani netušíme, kolik z nich ještě žije.

  Alík se snaží nemotivovat své uživatele ke sdělování osobních údajů. Proto se například nedávají žádné dárky k narozeninám, protože i sdělení data narození je dobrovolné a Alík nechce nijak tlačit na to, aby datum narození sdělovali ti, kteří ho sdělovat nechtějí. Kdyby se najednou v možnostech nebo nabídkách objevilo, že kdo sdělí datum narození, plné jméno a příjmení, bydliště a kontakt na rodiče nebo jinou blízkou osobu, tomu bude v případě úmrtí umístěn na Alíku černý proužek, tak by to nejen motivovalo k zadávání nadbytečného množství osobních údajů, ale bylo by to i trochu morbidní. A bez těchto údajů by se úmrtí uživatele nedalo dost dobře prokázat.

  To jsou jen některé z důvodů, proč se při úmrtí běžných uživatelů na Alíka černý proužek nedává.

  Správci

  Ahoj, jak se rozhoduje o tom, kdo bude správcem Alíka? Je možné, že až budu dospělá, že se taky stanu moderátorem?

  Ahoj,
  o tom, kdo bude správcem Alíka, rozhoduje vedení Alíka společně s dosavadními správci Alíka, a to nikoli na základě podaných žádostí, ale na základě dlouhodobého zkoumání působení příslušného uživatele na Alíku. Podáváním žádosti nebo opakovanými dotazy, zda by se dotyčný mohl stát správcem, se to neurychlí.

  Správci Alíka musí být aspoň 18 let, a musí poskytovat záruky jednak že nebude zneužívat svých pravomocí, a za druhé že tu práci správce bude zvládat. A práce správce Alíka je dost náročná i psychicky, takže i poctivý a schopný člověk to může špatně snášet.

  Další podmínky jsou, že správce musí být osobně znám aspoň části dosavadních správců, takže nemůže jít o někoho virtuálního, koho známe jen z internetu, a musí poskytnout vedení Alíka osobní údaje, což se od běžných uživatelů nepožaduje. A v neposlední řadě správce Alíka musí zvládat pravopis.

  Co se týče tebe, zatím nejsi na seznamu těch, kteří se správcem Alíka nikdy nestanou, takže zatím nelze vyloučit, že by ses správcem někdy mohla stát.

  Volný čas

  Dobrý den,
  Chci se zeptat, jak funguje jízda vlakem s přestupem, a jestli se musí jízdenky ve vlaku někde označit nebo čekat až přijde průvodčí, nemůžu to nikde najít. :-(:-(:-(
  Díky za odpověď

  kluk, 15 let, 27. července

  Ahoj,
  je to různé.
  Pokud se jede s přestupem ve více vlacích stejného dopravce, pak je většinou nejlepší si koupit jízdenku na celou cestu najednou. Když se přestupuje na vlak jiného dopravce, je možné buď si na každý vlak koupit jízdenku zvlášť, nebo si koupit jízdenku Jednotného tarifního systému, označovaná též OneTicket, která platí pro vlaky všech dopravců. Je to jednodušší, ale jízdenky jednotlivých dopravců někdy vyjdou trochu levněji. Jízdenka se dá koupit buď předem, nebo až ve vlaku, ale u některých dopravců je nákup jízdenky ve vlaku o něco dražší. U Českých drah (ČD) se při nástupu v tzv. obsazené stanici platí přirážka 40 Kč.

  Ve vlaku se většinou má čekat na svém místě, až přijde průvodčí, ale u ČD existují i vlaky s tzv. specifickým způsobem odbavení, kde průvodčí není a cestující si musí koupit jízdenku koupit předem a při nástupu do vlaku si ji tam označit, bez označení neplatí.

  Když se jede v rámci jednoho kraje, tak ve většině krajů existuje tzv. integrovaný dopravní systém (IDS), v rámci kterého se dá uvnitř kraje cestovat na jednu jízdenku různými dopravními prostředky, nejen vlaky různých dopravců, ale i autobusy, městskou dopravou, někde i lanovkou nebo lodí. V některých krajích dokonce uvnitř kraje nelze cestovat vlakem na jízdenku železničního dopravce, ale jen na jízdenku příslušního krajského IDS. Při použítí jízdenky IDS většinou platí pravidla příslušného IDS, která jsou v každém kraji jiná, ale většinou je zapotřebí mít jízdenku předem, přímo ve vlaku ji prodávají jen někde a někde i s přírážkou.

  Nevím, kde bydlíš a kterými vlaky jezdíš. Přesnější informace najdeš v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušných železničních dopravců, a pokud ve vašem kraji je IDS, tak v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušného IDS.

  Vtipy

  Ahoj,
  moc dobře vím, že se na Alíku nesmí mluvit sprostě, o to víc mě udivuje, že se zde vyskytuje několik sprostých vtipů. Nechci konkrétně uvádět, jaká slova se v nich vyskytují, ani z nich nemůžu nařknout konkrétní uživatele, protože obsahují pouze datum vydání a jsou několik let staré.

  Ahoj,
  v minulosti se vtipy při zařazování kontrolovaly trochu jinak než v současné době a mohlo se stát, že byly zařazeny i takové, které by bylo lepší vyřadit. Ale není v možnostech současné redakce všechny dosud zveřejněné vtipy procházet a kontrolovat. To, že u nich není uveden konkrétní uživatel, znamená, že je kdysi vložil někdo, kdo už na Alíku není.

  Pokud na nějaký takový nevhodný vtip narazíš, tak zkus napsat do pošty někomu z redakce s odkazem na ten konkrétní vtip, a redakce posoudí, zda je skutečně nevhodný, a pokud ano, tak ho buď vyřadí, nebo, pokud je to možné, v něm nevhodná slova nahradí vhodnějšími.

  Vtipy

  Ahoj poradno a spol.
  Mám dotaz. Za jak dlouho se vydá vtip (cca)?
  Předem děkuji za odpověď.
  Jůlie

  Ahoj,
  to je naprosto různé. Někdy se stane, že vtip je vydán velmi brzy po vložení, případně, když je nevhodný, je rychle zamítnut. Ale jsou i vtipy, které nejsou tak dobré, aby si některý redaktor troufl je vydat, ale ani tak špatné nebo nevhodné, aby byly zamítnuty. Takže v nevydaných vtipech je spousta nepříliš dobrých vtipů, které čekají... na co vlastně? Až se v redakci najde někdo, kdo si troufne je vydat nebo zamítnout. Nebo až bude zprovozněna vtipová komise. Některé tam čekají už několik let.

  Ale dá se říct, že pokud je vtip opravdu povedený, je reálná možnost, že může být vydán během několika dnů nebo několika málo týdnů.

  Volný čas

  Možnost vedení kroužku

  Ahoj poradno,
  mám na Vás jednu otázku. V budoucnu bych chtěla vést kroužek pro děti. Nejraději bych vedla kroužek podobný, jako který vedla Mari1, takže „Hrátky s Alíkem“. Problém je, že neplánuji být učitelem. Je to bez toho možné? Jestli ano, jak oslovit nějakou školu či dům dětí? Děkuji.

  holka, 11 let, 29. června

  Ahoj,
  na vedení nějakého kroužku pro děti není nutno být učitelem. Naopak, zejména některé specializované kroužky často vede někdo z příslušného oboru, kdo vůbec nepracuje ve škole, ale naopak v dotyčném oboru. Například nějaký botanický kroužek může vést někdo, kdo pracuje třeba v botanické zahradě a třeba jednou týdně může docházet do školy nebo domu dětí na kroužek.

  Jestli v budoucnu, tedy po skončení školy a po tom, co začneš někde pracovat, budeš mít zájem vést kroužek, pak je možné oslovit například nějakou školu nebo dům dětí s nějakou nabídkou, že bys byla ochotná vést takový a takový kroužek. Jedna z možností je, že bys zkusila napřed oslovit školu, kam teď chodíš, protože v té době tam ještě budeš znát nějaké učitele a oni budou znát tebe. Další věc pak bude, pokud vedení školy nebo domu dětí bude se založením kroužku souhlasit, tak kolik dětí se ti tam přihlásí.

  Existují také kroužky, které nejsou při škole nebo domu dětí, ale že děti na ten kroužek chodí do nějaké instituce, například na zoologický kroužek do zoologické zahrady nebo do nějaké chovatelské stanice. Ale to by asi nebyl případ kroužku typu Hrátky s Alíkem.

  Myslím, že až to bude aktuální, nebude vážný problém najít možnost, jak takový kroužek vést.

  Vtipy

  Psala jsem 3 vtipy:

  1. se nevydal
  2. se nevydal
  3. opakovaný

  Ty nevydaný prosím proč se nevydaly?

  A ten opakovaný; já jsem ho hledala a nikde tady na Alíkově není tak proč se nevydal.

  Jestli to půjde tak prosím o co nejkókrentnější odpověď děkuji

  Ahoj,
  za opakovaný vtip považujeme nejen vtip, který je zcela doslovně stejný, ale i vtip, který má stejnou podstatu, ale jsou tam například prohozená slova nebo pozměněné jméno. Jestli je zveřejněn nějaký vtip o Pepíčkovi, tak nezveřejníme dalších 364 vtipů stejného obsahu, ale se 364 jinými jmény z kalendáře.

  Vtip o tom, jak ulovit krokodýla, byl již zveřejněn 22. listopadu 2021, i když je trochu jinak členěn na odstavce a je tam trochu jiný slovosled, ale jinak je to nepochybně ten samý vtip.

  Ten Tvůj vtip o větráku a Babišovi byl již zveřejněn minimálně třikrát o Kalouskovi, a to například 22. listopadu 2012, 7. dubna 2013 nebo 8. prosince 2013. Ale i kdybychom chtěli vydat ten samý vtip o Babišovi, tak by to nebyl ten, co jsi poslala Ty, ale i o Babišovi už tento vtip přišel minimálně dvakrát, a to v březnu 2021 a v květnu 2021, ale nezveřejnili jsme ho, protože jsme ho považovali za stejný, jen s jiným jménem. Ale kdyby, tak bychom ho nejspíš zveřejnili od uživatele, který ho poslal první.

  Co se týče Tvého vtipu o zajíci a mrkvi, nelze vyloučit, že někdy zařazen bude, stejně jako to nelze vyloučit u řady dalších nezařazených vtipů, které byly zaslány už před několika týdny či měsíci.

  Vizitka

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jak zjistit svoje pořadové číslo?

  Ahoj,
  z tvé otázky není jasné, jaké pořadové číslo myslíš.

  Pokud ti jde o pořadové číslo tvého zaregistrování na Alíku, tzv. ID, tak nevím, zda tě potěším. Totiž do roku 2008 toto číslo, které se tehdy zobrazovalo i v adrese vizitky, skutečně vyjadřovalo pořadí zaregistrování uživatele. Avšak v roce 2008, když byl Alík předělán na novější verzi a přesunut na servery Mafry, se ID uživatele nějak začlenilo mezi ID uživatelů Mafry a přestalo mít něco společného s pořadím zaregistrování na Alíku. Například moje ID původně bylo něco přes 5000 a po této změně to bylo něco přes 350 000.

  V současné době toto ID je stejné jako za Mafry, ale nic se podle něj nepozná a nic neznamená, prostě je to jen nějaké identifikační číslo. A mám dojem, že sama si ho nějak zjistit nemůžeš, ale pokud by tě přesto zajímalo, tak se můžeš zeptat některého správce Alíka a ten má možnost se v podrobnějších údajích na toto tvé ID podívat.

  A pokud tohle není to, na co ses ptala, a zajímalo tě něco jiného, tak se příště vyjadřuj srozumitelněji.


  Poznámka od majduly2000: Povím ti tajemství, ale nikomu to neříkej, je to tak děsně tajný, že to neví ani Pralinka2! :-D

  Když si otevřeš svoji vizitku a podržíš prstík pod levým obdélníčkem s možnostmi (mezi ním a časem poslední úpravy vizitky), případně tam přejedeš myší, pokud jsi třeba na počítači, tak na tebe vykoukne číslo!

  A to je přesně ID, ono tam je stále, ale má úplně stejnou barvu jako pozadí, takže běžně není vidět. ;-)

  Obrázek

  Jak dlouho přibližně trvá povolení obrázku (v sekci Moje obrázky)?

  Ahoj,
  to je různé. Některé obrázky se schvalují dost složitě, zejména když je u nich špatně nebo vůbec uveden autor a schvalující musí ověřovat, zda je autor uveden správně a zda je fotka vůbec z hlediska autorských práv použitelná. Jiné obrázky se schválí snadno a rychle, ale všeobecně se to ne vždy stíhá a ty jednoduché obrázky někdy stojí ve frontě za těmi složitými. Takže někdy některé obrázky se podaří schválit docela rychle, ale některé mohou čekat i víc než měsíc.

  Klubovna

  Při psaní dvou čárek se objeví prasátko

  Ahoj, píší dotaz ohledně prasátka. Prasátko se objevilo v klubovně při psaní uvozovek. Např: ,,ahoj jak je?“
  Co to znamená? Jde o nějaký vtip od redaktorů Alíka, nebo co to má znamenat?
  Děkuji za váš čas, s přáním krásného dne
  -Lívanečka

  Ahoj,
  je to právě naopak. Prasátko se neobjevuje při psaní uvozovek, ale když se někdo snaží místo uvozovek napsat dvě čárky za sebou.

  Už léta tady redakce, správci i sám Alík upozorňují na to, že dvě čárky nejsou uvozovky a že se při praní uvozovek mají používat uvozovky a ne dvě čárky. A uživatelé to celá ta léta ignorují a dále místo uvozovek píší dvě čárky. Zřejmě proto se programátoři Alíka rozhodli na to upozornit razantněji a při pokusu o napsání dvou čárek za sebou zobrazit důraznější upozornění v podobě prasátka.

  Snad si toho uživatelé konečně všimnou a začnou jako uvozovky konečně používat uvozovky.

  Vtipy

  Ahoj, proč se občas stává, že se vydá opakovaný vtip? Chápu, že správci nejsou bezchybní, ale někoho pak třeba docela naštve, že mu vydají vtip, a později vydají stejný vtip někomu jinému a má lepší hodnocení.

  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak.

  Ahoj,
  omlouváme se za toto nepříjemné nedopatření.
  Naštěstí u Alíkových vtipů existuje pro redaktory nástroj pro detekci opakovaných vtipů. Bez něj by to nešlo vůbec. Jenže i tak se občas stane, že buď ten nástroj opakovaný vtip nenajde, nebo že redaktor v tom spěchu udělá chybu a přehlédne to a opakovaný vtip zařadí. Něco takového se bohužel stalo i u Tebou zmíněného vtipu.
  Pro úplnost ještě dodávám, že v současné době z vtipů, které uživatelé vkládají, je naprostá většina opakovaných, které už v Alíkových vtipech byly zveřejněny dříve.
  Ještě jednou se omlouváme za nedopatření, ke kterému zde došlo.

  Alík

  Ahojte, před chvilkou jsem se zkoušela najít nástěnku, která zapadla úplně nejníž, ale skončila jsem někdy na roku 2017 a dál už mi to nešlo... moje otázka teda zní: nástěnky jsou tady od úplného začátku Alíka nebo tu přišly až časem? (vím, že spousta těch nástěnek se může být i třeba z roku dřív než 2017, ale poslední příspěvek byl třeba napsaný v roce 2017...) a ještě jedna otázečka: mažou se třeba i nástěnky, které nejsou zamčené, ale třeba pět let do nich nikdo nepsal?
  Děkuju předem na odpověď a mějte se všichni hezky. :-)
  PS: Jsem tady z mobilu.

  Ahoj,
  ano, nástěnky je jedna z věcí, které na Alíku byly už od samého začátku. To, že se nedají najít, má několik důvodů, které souvisí s tím, jak Alík dříve fungoval, zejména v letech 2000 až 2008, ale taky 2008 až 2016.

  Od roku 2000 až do roku 2016 to bylo tak, že nástěnka, do které 30 dní nikdo nenapsal, se automaticky smazala. A to tak, že úplně, ne že by byla schovaná někde v archivu smazaných. A protože během roku jsou i prázdniny, tak do málokteré nástěnky se podařilo skutečně důsledně každých 30 dní napsat. Stačilo, aby pravidelní přispěvatelé nějaké nástěnky na měsíc odjeli na prázdniny, a nástěnka byla pryč. Proto jen málokterá nástěnka se udržela od roku 2000 až do roku 2016.

  Dříve, přinejmenším do roku 2008, taky byl omezený počet příspěvků v nástěnce. Tuším že 400. Když bylo v nástěnce víc příspěvků, tak ty nejstarší se automaticky odmazávaly. Takže pokud už nějaká nástěnka opravdu žila natolik, že nezmizela, tak v ní postupně mizely nejstarší příspěvky, takže ty například z roku 2000 se stejně nedochovaly.

  Další věc, která dříve byla jinak, bylo to, že uživatel, který se půl roku nepřihlásil, byl smazán. Do roku 2008 úplně a beze stopy, od roku 2008 do roku 2016 si nejsem jist, mám dojem, že aspoň zůstal nějaký záznam, že takový uživatel existoval. Ovšem do roku 2008 s tím souvisela další věc: Všechno, co uživatel vytvořil, bylo v databázi napojeno na jeho uživatelský účet, příspěvky, které napsal, nástěnky, které vytvořil, a podobně. A to tak, že když uživatelský účet zmizel, tak zmizelo všechno, co vytvořil – všechny nástěnky, které vytvořil, i všechny příspěvky, které napsal. Za těch 8 let od roku 2000 do roku 2008 bylo hodně uživatelů, kteří na Alíka aktivně chodili, ale po pár letech se půl roku nepřihlásili (například že už se necítili být dětmi), jejich účet zmizel, a s ním i všechny nástěnky, které založili, a příspěvky, které napsali.
  To je další důvod, proč se z té doby dochovalo tak málo nástěnek. A v těch nástěnkách, která se z té doby zachovaly, se nedají najít nejstarší příspěvky, dají se tam najít příspěvky, které jakoby nedávají smysl, protože reagují na něco, co tam není – to proto, že příspěvky v té době zrušených uživatelů zmizely a bez nich reakce na ně samozřejmě nedávají smysl.

  Takže ano, nástěnky byly na Alíku od začátku, ale z popsaných důvodů jsou ty nejstarší nástěnky extrémně vzácné a v těch, které se dochovaly, chybí většina nejstarších příspěvků a ty, co zbyly, nedávají žádnou souvislost.

  V souřasné době je to tak, že je možné smazat nástěnku, která je z nějakého důvodu nevhodná, ale automatické nevratné mazání nástěnek jen proto, že tam dlouho nikdo nenapsal, se neprovádí.

  Stačí ti toto stručné vysvětlení?

  Alík

  Proč je Los Punťa XIV. XIV? (Proč má číslo...)

  Ahoj,
  tvoje otázka již byla zodpovězena v lednu, Před nedlouhou dobou se zde objevil…