Odpovědi uživatele Pralinka2

Celkem zodpověděl dotazů: 1135

Alíkoviny

Ahoj Alíku,
Mám dva dotazy.
Jak si můžu opravit článek když sem ho odeslala?
Jak si článek můžu smazat?

Ahoj,
když chceš smazat dosud nevydaný článek, například proto, že byl omylem vložen dvakrát, tak musíš požádat správce Alíka nebo někoho z redakce.
Opravil vložený článek je možné, dokud ho nezpracovala redakce.

Nemoce

Ahoj Alíku,
Nevím, co to je, ale asi od září vždy, když v 7 hodin ráno vstanu do školy, mám neskutečnou křeč v pravé noze.Trvá asi 10 minut a je jen ráno. Po zbytek dne mám jen pocit, že mám v noze natažený sval. Zkoušela jsem nohu procvičovat. Nejsem v žádném strese a spát chodím pravidelně asi v 9, max. 10 hod. Také mám problémy se spaním. Trvá mi asi hodinu, někdy 2, než usnu.
A ráno po vzbuzení se nedokážu orientovat. Potřebuji tak 10 minut koukat do blba, abych se trochu vzpamatovala. Jsou na tyto mé problémy nějaká řešení? Problémy přetrvávají.

Děkuji za jakoukoli radu nebo zjištění příčiny
Přeji krásný den

holka, 11 let, 29. prosince 2018

Ahoj,
už mockrát tady bylo řečeno, že na dálku ti nikdo diagnózu neudělá. Ale tvoje příznaky jsou natolik nespecifické, že to může být cokoli, od něčeho banálního až po vážnou nemoc. Rozhodně nic nezkazíš, když se s tím vydáš ke svému lékaři.

Alíkoviny

Proč, když jsem napsal Alíkovinu, tak jsem nedostal kačky?

Kačky se dávají za Alíkoviny, které jsou uveřejněny, Tvoje články dosud nebyly zpracovány.

Odhlášení z Alíka

Dobrý den jak zrušit účet? Už mě to tady nebaví a pořád mě vyhazují z klubovny. Jak zrušit můj účet? Děkuji.

Ahoj,
kvůli několika nedorozuměním je zbytečné si rušit účet, nejsi tu dlouho, ale jsi fajn a zatím některé věci nevíš, ale časem to bude v pořádku.

Přezdívka

Mohu se zeptat zda se může dělat něco s mou žádostí?
Předem Vám děkuji za odpověď

Levhart2009

Ahoj,
už je vyřízená, museli jsme si něco ověřit.

Vtipy

Zdravím, posílala jsem sem vtip, který jsem zkopírovala a přehlédla jsem ten příšerný patvar „čtyřech“.. Šlo by to prosím opravit?

Porušení pravidel

Ahoj,
když bude někdo zlobit na srazu a bude to uživatel Alíka co dostane za trest? Bude ze srazu vyloučen a dostane blokaci na Alíka? Nebo jak to bude?

A ještě jeden dotaz.

Můžou se srazů účastnit noví úživatelé?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
když někdo zlobí trošičku a málo, tak se to většinou řeší nějakým napomenutím. Kdyby někdo zlobil skutečně vážně, tak by se to asi nějak řešilo na místě.

A srazu se samozřejmě mohou zúčastnit i noví uživatelé. A uživatel si s sebou může přivést i někoho, kdo není uživatelem Alíka, například rodiče nebo sourozence, ale měl by to předem nahlásit, aby se věděl počet lidí například kvůli vstupům, rezervacím a podobně.

Kačky

Dají se darovat kačky nějakému kamarádovi?

Obrázek

dobrý den (ahoj)
uživatelka pk74 má na svém profilu obrázek:
Moji plyšový pejsci (je to plemeno pomeranian boo) hlídají maminčiny řízky na dovolené v Egyptě v Hurghádě
a
asi takhle vypadám
prosila sem ji aby to z profilu dala pryč (ty fotky)
napsala že to vymazala
já se podívala a pořád to tam má
ale pk74 tvrdí že ne
třeba to tam nevidí nebo já nevim

Nechci žalovat,
ale nejsou to její plyšový pejsci a pochybuji, že takhle vypadá.

Děkuji moc

Ahoj,
ano, je pravda, že dotyčná uživatelka má na vizitce obrázky, které jsou tvoje.
Ale oba ty tvoje obrázky byly při vložení označeny jako použitelné. U toho prvního jsi zaškrtla „Obrázek smí použít kdokoli z Alíka“, a u toho druhého dokonce „Volné dílo“. Tím jsi dala souhlas k tomu, aby obrázky mohl použít kdokoli z Alíka.
Trochu problém je v tom, že když někdo použije obrázek někoho jiného z Alíka, tak se mu ten obrázek zobrazí včetně textu, který k němu napsal původní autor, takže když někdo vloží obrázek s textem „To jsem já“ a zaškrtne, že obrázek může použít kdokoli z Alíka, tak na vizitce kohokoli jiného se ten obrázek rovněž zobrazí s textem „To jsem já“, a na té vizitce se ani nedá poznat, že ten obrázek je někoho jiného.
Jedna z možností, jak můžeš situaci řešit, je, že popisek k tomu druhému obrázku doplníš například svojí přezdívkou, a obdobně upravíš popisek k tomu prvnímu obrázku a doplníš tam svoji přezdívku. Tím by tvoje obrázky nadále mohl někdo použít, ale vždy by bylo patrné, že na obrázcích jsi ty a tvoji plyšoví pejsci.
No a nebo druhá možnost by byla si v nastavení obrázků opravit zaškrtnutí a zaškrtnout „Obrázek smím používat jen já“. Tím by nikdo další nemohl tyto tvoje obrázky použít. Ale nevím, zda by se tím obrázky odstranily i z vizitky uživatelky, na které již jsou.

Ale všeobecně by asi bylo vhodné, aby osobní obrázky s osobními popisky typu „to jsem já“ nebo „to je můj medvídek“ byly zaškrtávány jako že je smí použít jen jejich autor.

Přezdívka

Ahoj Alíku, chtěla bych si změnit jméno, ale nevím jak ani nevím jestli to vůbec jde, poradíš mi prosím?

Ahoj,
změnit přezdívku na Alíku možné je, tuto možnost najdeš na stránce s Alíkovými dárky www.alik.cz/s/darky úplně dole. Avšak ta změna přezdívky stojí dost kaček a ty tolik kaček zatím nemáš, takže v tomto případě je to problém.

Volný čas

Ahoj Alíku, máš nějaký návod pro úspěšné vyvolání fotografií z negativu? Nám se nějak nedaří... Nevíme čím by to mohlo být.

holka, ? ? let, 23. října 2018

Ahoj,
návodů pro vyvolání fotografií z negativu je hodně, záleží na tom, jaké máte vybavení, co je to za negativ, zda je černobílý, nebo barevný, a kolik peněz do toho chcete dát.
Fotografie z negativu lze získat buď tak, že se z toho negativu naskenuje pomocí příslušného zařízení, v počítači upraví a pak vytiskne na počítačové tiskárně. Ale neskenuje se to běžným skenerem na dokumenty, ale speciálním skenerem na negativy. Pokud ho však nemáte, bylo by zapotřebí si ho někde koupit nebo vypůjčit.

Nebo je možné fotografie z negativu získat klasickou fotochemickou cestou. Pokud je negativ černobílý, není to takový problém, stačí k tomu mít zvětšovací přístroj, misky, vývojku, ustalovač, fotografické papíry a zdroj elektřiny a vody. A samozřejmě temnou komoru (fotokomoru). Postup je poměrně jednoduchý, v té fotokomoře se pomocí zvětšovacího přístroje zobrazí ten obrázek z negativu na ten fotopapír, je nutno vyzkoušet, jakou dobu se má exponovat, aby byl obrázek dobrý, pak se exponovaný fotopapír vloží do vývojky, počká se několik minut, než se na něm objeví obrázek, pak se opláchne vodou, vloží do misky s ustalovačem, tam se nechá nejméně 10 minut, pak se nejméně půl hodiny oplachuje tekoucí vodou a pak se usuší, na to sušení je taky několik různých technologií.
Pokud je negativ barevný, pak bych jeho amatérské fotochemické zpracování moc nedoporučoval. Pro zpracování barevné fotografie nestačí dvě nebo tři misky na vývojku a ustalovač, ale mnohem víc chemikálií, postup musí být mnohem přesnější, chemikálie naprosto čisté a správně namíchané, musejí mít přesně stanovenou teplotu, a navíc barvotvorná vývojka je dost jedovatá.

Z Tvého dotazu není zřejmé, zda negativ je černobílý nebo barevný, ani jakou metodou jste se snažili fotografie zpracovávat, tudíž ani netušíme, čím by mohlo být, že se vám to nedařilo. Ani nevíme, jaké máte vybavení, a pokud nemáte úplné vybavení, kolik peněz byste mohli dát na jeho doplnění. Pokud vám jde jen o to, mít fotografie z toho negativu, bude nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější dojít s tím negativem do nějaké provozovny, kde z něj fotky udělají. Pokud vám jde o to, sami si vyzkoušet vyrábění fotek z negativu, bude lepší si sehnat nějaký pořádnější návod než stručnou odpověď v alíkovské Poradně, případně se podívat, zda u vás v okolí není nějaký fotografický kroužek, a zkusit se tam zapojit.

Strach

Ahoj Alíku a ostatní. V polovině května jedu se školou do Londýna a budeme bydlet v rodinách.Sice tam budeme jen večer noc a ráno, ale bojím se, že mi tam třeba nebude chutnat jídlo nebo, že si nebudeme rozumět.. Sice tam budeme po dvojicích nebo víc, ale jsme sedmáci a nemáme zas tak dobrou angličtinu..

holka, 12 let, 18. října 2018

Ahoj,
jestli tam jedete se školou, dá se předpokládat, že takovou akci už škola pořádala v minulosti a že má vyzkoušené, že to žáci v pořádku přežili.
Je přirozené, že před cestou do neznáma má člověk obavy. Ale různé výměnné pobyty do zahraničí se provozují již řadu let a zvládají se. Londýn patří do evropského civilizačního okruhu, takže je pravděpodobné, že jídlo bude aspoň trochu podobné našemu a že vám tam nebudou nabízet brouky, mravence nebo beraní oko jako v některých exotičtějších zemích. A pokud nedůvěřujete svým znalostem angličtiny, nebudete první ani poslední, kdo se při pobytu v zahraničí domlouval improvizovaně, jak to šlo. A dá se předpokládat, že i vaši hostitelé, když vás dobrovolně přijmou k pobytu, budou mít pro vaše jazykové problémy pochopení.
Takže se samozřejmě na cestu připrav, jak nejlépe umíš, ale nestresuj se nadměrnými obavami.

Brýle

Dobrý den mam problém nosím brýle od 1.třídy až do teď je mi 14 mám i strach ale spíš ne že se mi zrak zlepšovat nebude mám 5,5 a 6 dioptrie ale 3 roky už to mám stejný brýle mi nevadí ale říkám si jaký by to bylo bez nich myslíte že se mi to někdy zlepší? Mam jit třeba na lejzrovou operaci nebo jíct více mrkve? Prosim napište váš názor

kluk, 14 let, 18. října 2018

Ahoj,
jíst víc mrkve ti proti brýlím rozhodně nepomůže. Ano, mrkev obsahuje látky, které jsou zraku prospěšné, například beta karoten, který se v těle mění na vitamín A. Takové látky však zlepšují výživu sítnice, jsou užitečné například proti šerosleposti, avšak nemají žádný vliv na oční čočku, jejíž vady jsou právě korigovány brýlemi. Kromě toho beta karoten obsahují i jiné druhy zeleniny, nejen mrkev. A vitamín A obsahují například mléčné výrobky. Takže jíst zeleninu včetně mrkve je v přiměřeném množství jistě vhodné a může to chránit například před některými onemocněními sítnice, ale na brýle to nemá vliv.
A co se týče operace nebo možnosti zlepšení: Už víckrát bylo zde v poradně uvedeno, že nelze dělat diagnózu na dálku. A to platí i pro oční vady. Obrať se na svého očního lékaře, a ten ti po řádném vyšetření může poradit, zda se tvoje oční vada může zlepšit nebo zda by byla možná a vhodná například nějaká operace.

Alíkoviny

Chtěla bych se zeptat jak to je s články v Alíkovinách. Tedy spíš po jak dlouhé době přibližne napíše redakce pod článek.

To je různé. Redakce nejsou placení zaměstnanci, kteří by denně upravovali články, ale uživatelé Alíka, kteří chodí normálně do školy nebo do práce a Alíkovi se věnují ve volném čase. Takže na články a podobné věci zareagují, když se k tomu dostanou. Někdy to je rychle, někdy to trvá déle, zejména když se sejde víc článků najednou.

Poradna

Ahoj,do druhé poradny my nejde napsat,nevíte proč?

Protože máš v osobních údajích napsáno, že už ti bylo 16 let, a ta druhá poradna je určena pro uživatele do 16 let.

(Poznámka od –MM–: V nastavení jde přepnout, že ti ještě 16 let nebylo.)

Alíkoviny

Ahoj. Chtěla bych se zeptat-napsala jsem článek. (ještě nevyšel.) A pořád čekám, až se na něj podívá někdo z redakce. Ale, on už tam takhle leží čtyři dny...
Moc prosím, něco s tím udělejte. Vím, že nemáte na práci jen mě, ale čtyři dny.. To mi přijde trochu moc...

Redakce Alíka v současné době nejsou profesionálové, kteří by každý pracovní den od sedmi do tří seděli v redakci a zpracovávali Alíkoviny. Redakce jsou lidé, kteří chodí normálně do práce nebo do školy a ve svém volném čase a zadarmo se zabývají například vydáváním Alíkovin. A někteří z nich jsou současně i správci, takže se zabývají i dalšími záležitostmi na Alíku, například odpovídáním v Poradně. Takže ne každý článek je zpracován hned.
Uvádíš, že čtyři dny se ti zdá moc. Jsou tam články, které tam leží už čtyři týdny nebo čtyři měsíce. Pravda, tak dlouhá doba je často způsobena tím, že redakce čeká na odpověď autora, který dlouho nereaguje na připomínky redakce.
Nicméně skutečnost je taková, že redakce v současné době není schopna zpracovat veškeré došlé články do tří dnů.

Obrázek

Ahoj,
chci se zeptat jestli nějakým způsobem lze přidat do článku obrázky. Píšu jeden článek a celkem by mi to pomohlo.

Ahoj,
uživatel prozatím přidat obrázek do článku nemůže. Pokud chce mít v článku další obrázky, může je uložit na Alíka a pak napsat do redakční rozpravy, které obrázky chce do článku vložit a případně do které části článku. Ale na tom, aby mohl vkládat obrázky přímo autor, se pracuje.

Kouření

Ahoj mam dotaz na kouření všichni ze třídy kouří ale já ne je jim 14 - 15 let mají elektronky mě by zajímalo jak je mohli sehnat? Na inetrnetu? Nevim jestli mam začínat elektonka se nezdá být špatná už jsem i přenějšlel o koupě ale nevim kde mam začít? Nebo kde ji sehnat? Poraďte děkuji Alíku

kluk, 15 let, 3. října 2018

Ahoj,
ty především nemáš co kouřit. Dokud ti není 18 let, je ti kouření zakázáno. A jestli tvoji spolužáci kouří a tím si ničí zdraví a pěstují závislost, je to hlavně jejich problém a ty by ses měl starat o to, jak nezačít, a nikoli jak začít.
A s elektronickými cigaretami rozhodně taky nezačínej. Elektronické cigarety lze doporučit jako náhradu cigaret dlouholetým silným kuřákům, kteří jsou tak strašně moc závislí, že nejsou schopni s kouřením opravdu přestat, ale rozhodně je nesmysl, aby s elektronickými cigaretami začínal někdo, kdo nekouří. A dokud ti není 18, máš zakázané i elektronické cigarety a ani v prodejně ti je nesmějí prodat, ani náplně do nich.

Správci

Jak je možné že Češtinář už nemá redaktorskou korunku?
Už nemá čas na opravování článků?

Nemá.
Už v létě zjistil, že mu redaktorování zabírá moc času a že má i jiné povinnosti, a sdělil nám, že bude muset práci v redakci ukončit. Ale protože nechtěl utéct od rozdělané práce, tak nám již v létě oznámil, že bude redaktorovat ještě do konce září a 1. října že skončí.
Bohužel i jeho den má (většinou) jen 24 hodin.

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Mám plyšáka už 12 let, za chvilku ho už budu mít 13 let. Už jsem ho několikrát zašívala a vypadá už na rozpadnutí. Myslíte si, že bych ho mohla dat do misky s vodou a pak do mrazáku? Protože i mamuti byli přes tisíce let takhle zamrzlí a jak jsme je našli, tak měli na sobě pořad kůži a vypadali dobře.

holka, 12 let, 29. září 2018

Ahoj,
především je nutno upozornit, že plyšák není mamut.
A rozhodně nedávej plyšáka do misky s vodou! To by mu rozhodně neprospělo, spíš uškodilo.
Mrazák je určen na skladování potravin, nevím, co by ti rodiče řekli, kdybys tam část místa natrvalo zabrala na plyšáka. Ale hlavně ten mamut ležel v té zmrzlé zemi nepřetržitě, zatímco mrazák se musí čas od času odmražovat, nebo se vypne při výpadku proudu. Potraviny se dají před odmražováním spotřebovat a po odmražení mrazáku dokoupit nové. Ale když by se plyšák uchovával v mrazáku a občas by se dostal mimo mrazák a zase zpátky, tak by časem mohl zplesnivět, a pak by buď bylo nutné ho vyhodit, nebo by sis s ním přinejmenším nemohla hrát.
A jestli jsi plyšáka musela několikrát zašívat a vypadá na rozpadnutí, tak je to tím, že je opotřebovaný, nejspíš tím, že si s ním občas hraješ, možná s ním i spíš a podobně. Kdybys ho dala do mrazáku, stejně by sis s ním hrát nemohla, a dokonce bys ho většinu času ani neviděla.
Pokud chceš, aby ti tvůj plyšák jako vzpomínka na dětství vydržel co nejdéle, tak by bylo vhodné trochu omezit hraní si s ním, a třeba si ho dát někam do vitríny a většinu času se na něj jen dívat. Bylo by vhodné, aby ta vitrína nebyla na přímém slunci. A hrát si s ním jen občas a příležitostně, třeba na narozeniny.
Případně se poraď s maminkou, zda by nebylo vhodné ho v té vitríně ošetřit nějakým chemickým přípravkem proti molům. Ale v takovém případě by pak už nebylo vhodné se s ním moc často mazlit, protože ty chemické přípravky nejsou úplně zdravé ani pro člověka.

V každém případě mám pro tebe špatnou zprávu; když někdo má svého oblíbeného plyšáka a denně si s ním hraje, nemůže počítat s tím, že mu vydrží nepoškozený až do důchodu. Mně se můj oblíbený medvídek taky rozpadl už před mnoha lety.