Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Pralinka2

  Celkem zodpověděl dotazů: 1170

  Poradna

  Jak dlouho zhruba trvá odpověď technické poradny?
  Už před dvěma týdny jsem sem posílala dotaz a pořád nic. Tak mě to zajímá. :-D
  Předem moc děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  na rozdíl od poradny Alík radí dětem, v Technické poradně není stanovena lhůta na odpověď. Záleží na tom, jak složitý je dotaz a kdo na něj umí odpovědět. Když jde o jednoduchý dotaz, který umějí zodpovědět i správci Alíka, tak se může odpověď objevit i poměrně rychle. Pokud jde o nějaký složitější dotaz, na který správci Alíka odpovědět neumějí, tak takový dotaz může čekat na Zvěrolékaře nebo vývojáře Alíka. Ale ti zase mají dost práce s vývojem a údržbou Alíka a může nějakou dobu trvat, než se dostanou k odpovědi v Poradně. A pokud jde o dotaz na nějakou závadu, tak se taky mohou snažit napřed tu závadu najít, aby vůbec věděli, co odpovědět.

  Takže odpověď na Tvoji otázku zní, že v některých případech může odpověď trvat i dlouho.

  Škola

  Ahoj, mám trochu divný dotaz...
  Ve škole jsme probírali bibli a příběhy z ní. A četli jsme příběh o Adamovi a Evě a o tom, jak had Evu přemluvil k snědení zakázaného ovoce. Každý tenhle příběh asi zná a mě zajímá jedna věc. Nakonci dostal had za trest, že se bude muset plazit bez nohou, znamená to tedy, že had měl před tím nohy?? Vím, že je to divná otázka, ale strašně mi to vrtá hlavou, nedokážu si představit hada s nohama a pořád na to musím myslet... Měl tedy had podle bible nejdříve nohy?? A jak tedy vypadal?? A kolik jich měl??
  Předem děkuji za odpověď, opravdu mě to moc zajímá:-):-)

  kluk, 14 let, 3. července

  Ahoj,
  Bible není učebnice biologie, paleontologie ani dějepisu. Bible je kniha, která se zabývá vztahem Boha a člověka a tím, jak by se člověk měl a naopak jak by se neměl chovat.

  Záležitosti, kterými se Bible zabývá, jsou do jisté míry poněkud abstraktní a těžko představitelné, a v době vzniku musela být psána takovým jazykem, aby tomu tehdejší lidé rozuměli. Vyskytují se tam zvířata, plodiny a povolání v té době obvyklá. Had byl tehdy považován za zvíře podlé a zrádné, které vypadá nevinněji než například lev nebo tygr, ale svým jedem dokáže zabíjet neméně účinně. Zřejmě proto byl v Bibli právě had zvolen jako symbol podvodu, zrady a zla.

  Uvedený biblický příběh není zoologická poučka o tom, kolik měl had původně nohou, ale mravní poučka o tom, že když nás někdo svádí k tomu, abychom dělali nějaké zlo, tak mu nemáme věřit, i kdyby se přitom tvářil nevinně a tvrdil, že to s námi myslí dobře.

  Kluci a láska

  Ahoj, poradno, chci se zeptat, líbí se mně jedna holka z Alíka, voláme si a píšeme si srdíčka, máme se rádi, ale nevím, jestli si můžeme psát tady srdíčka?

  Klučina, 12 let, 2. července

  Ahoj,
  pokud si normálně píšete a neporušujete další pravidla, tak na posílání srdíček není nic špatného. Kdyby se na Alíku nesměla posílat srdíčka, tak by je Alík neměl v nabídce smajlíků. Zejména pokud si je posíláte poštou nebo prostě soukromou cestou.
  Pokud byste si psali veřejně, například v klubovně, tak je samozřejmě zapotřebí to nepřehánět a používat jen v takové míře, aby to neobtěžovalo ostatní uživatele.

  Kačky

  Celkový počet získaných kaček a aktuální zůstatek

  Našel jsem takovou menší chybu...
  V kontě. Koupil jsem si (před dlouhou dobou) ten generátor vajíček za -1400.
  Problém je v tom, že od té doby jsem dostával pravidelné odměny za navštěvování a ještě jsem vyhrál 1 500, stále ale počítám, že částka, kterou mám, a částka která je uvedená jako maximum kaček, co jsem měl, je stejně rozdíl 1 400, a to jsem si od té doby nic nekupoval...:-|

  Ahoj,
  to maximum není maximum kaček, co jsi měl, ale celkový počet kaček, které jsi nasbíral. Jestliže jsi z nasbíraných kaček něco utratil, tak už vždycky bude celkový počet nasbíraných kaček vyšší než počet zbývajících kaček. Aktuální počet kaček je vždycky rozdíl mezi celkovým počtem kaček, které jsi nasbíral, a celkovým počtem kaček, které jsi utratil.

  Vtipy

  Ahoj trochu nechápu jak se tohle povedlo...
  Vidím tu jako dnešní vtip vydány „Jsi jako kolotoč... Vždycky, když tě…
  Od „PRALINEČKA“, jenže ona je zatoulaná8-o
  Jak mohla přidat vtip, když tu víc jak rok není? Není to nějaký starý vtip, který se omylem dostál nahoru? Není to něco podobného jako tohle
  akorát na opačnou stranu?

  Ahoj,
  mezi nezpracovanými vtipy je spousta vtipů, z nichž některé byly vloženy i před několika lety. V řadě případů to jsou vtipy, které jsme nezařadili, protože byly k dispozici vtipy vhodnější, ale přitom nebyly tak moc nevhodné, že bychom je hned smazali. A teď přichází tak málo vtipů, které by byly vhodné a přitom nebyly opakované, že někdy musíme sáhnout do těch vtipů vložených kdysi dávno, které jsme ještě nezařadili.

  Škola - učení

  Ahoj Alíku,
  měla bych jeden dotaz ohledně zpěvu. Chodím do dětského pěveckého sboru, ve kterém teď zpíváme vícehlas. Paní učitelka mě přiřadila do hlasu soprán dva,který zpívá hlavní melodii písně, která je na mě občas moc vysoko. Poradili by jste mi jak se naučit zpívat vyšší tóny?
  Předem Děkuji :-)

  holka, 13 let, 8. června

  Ahoj,
  Alík nemá odborníka na učení zpěvu, kromě toho by to stejně nebylo moc platné, protože by tě musel osobně poslechnout a posoudit, než by ti poradil.

  Bude lepší, když se svěříš té učitelce. Ona učí zpěv, takže ví nejlíp, jak tě naučit zpívat potřebné tóny, případně poznat, že to nepůjde, a přeřadit tě do jiné hlasové skupiny, kterou zvládneš.

  Kamarádi

  Sraz s kamarádkou z internetu

  Ahoj, mám menší dotaz. Na jedné platformě jsem si našla kamarádku, která je skoro stejně stará jako já a bydlí ve stejném okrese jako já. No a chtěly bychom se poznat osobně. Myslíte, že je to dobrý nápad, když se sejdeme na hodně rušném místě, kde je fakt spousta lidí? Díky předem ;-)

  holka, 12 let, 6. června

  Ahoj,
  všeobecně se dá konstatovat, že schůzky s lidmi, se kterými se známe pouze přes internet, nejsou úplně bezpečné. Zejména ne vždycky víme, zda ten, koho známe přes internet a nijak jinak, je skutečně tím, za koho se vydává.
  Pokud se po zralém uvážení přece jen rozhodneš se s někým sejít, je nutno dodržovat základní bezpečnostní opatření. Ano, rušné místo plné lidí je vhodnější než nějaké osamělé zákoutí, ale ani tam není záruka, že by si případného problému někdo všiml.

  Rozhodně je zapotřebí, abys o svém úmyslu se s někým sejít informovala rodiče. Pokud nebudou souhlasit, pak na takový sraz nechoď. Rozhodně nelze doporučit postup, který některé děti provozují, že si domluví sraz bez vědomí rodičů a pak se se svým internetovým kamarádem pohybují opatrně po skrytých zákoutích, aby je náhodou rodiče nezahlédli.

  Určitě je vhodné na sraz s někým, koho dosud znáš jen z internetu, nejít sama, ale s nějakým doprovodem, například s rodiči, se starším sourozencem, nebo s nějakým kamarádem nebo kamarádkou. A ano, nescházet se na nějakém úplně opuštěném místě. Domluvit se předem, kam se na srazu půjde, a o tom informovat rodiče. Pokud tedy nepůjdou přímo s tebou. Jasně domluvit i délku trvání, tedy kdy nejpozději bude takový sraz končit.

  A samozřejmě o těchto bezpečnostních opatřeních informovat i tu internetovou kamarádku a stejná opatření akceptovat i z její strany.

  Scházet se s kamarády z internetu je pro děti poněkud riskantní, ale za dodržení rozumných opatření se roziko takového setkání dá snížit.

  Alík

  Ahoj, mám tady takový dotaz ohledně Alíkovských srazů (pokud je to někde napsané tak se omlouvám ale já jsem to nenašla). Takže moje otázky: jak fungují Alíkovské srazy, platí se tam (nepočítám takový ty věci typu jídlo) předem? Jak se dozvím kde bude v následujících měsících sraz? A jak to tam funguje? Díky předem :)

  Ahoj,
  je pravda, že podrobná pravidla pořádání srazů momentálně veřejně dostupná nejsou.
  Alíkovské srazy se vyhlašují článkem v Alíkovinách nejméně 4 týdny předem. Pořádá je buď uživatel Alíka ve spolupráci s některým správcem Alíka, nebo přímo správce Alíka.
  Za účast jako takovou se nic neplatí, ale svoji útratu na srazu (jídlo, vstupné, jízdné) si každý platí sám.
  O chystaném srazu se dovíš v článku v Alíkovinách, zájemci se přihlásí způsobem uvedeným v článku (většinou do pošty toho, kdo sraz pořádá), a na základě toho pak dostanou podrobnější pokyny.

  V posledním cca roce se srazy nekonaly v důsledku vyhlášených opatření (zákaz shromažďování více osob a podobně). Ale až opatření skončí, snad se pořádání srazů zase obnoví.

  Jiné téma

  Jmenování vlády a premiéra

  Ahoj, chtěl bych se zeptat někoho, kdo rozumí politice, jak se volí premiér. Je to tak, že když je zvolen nový prezident, tak si zvolí společně s poslanci nového premiéra a ten si společně s poslanci zvolí úplně nové ministry? Nebo jak to chodí?
  A jak se volí poslanci do poslanecké sněmovny? To se vymění všech 200?
  Děkuji za odpověď. :-)

  kluk, 13 let, 12. dubna

  Ahoj,
  do Poslanecké sněmovny se jednou za 4 roky a volí se tam všech 200 poslanců. Volí se tam podle politických stran, takže z každé kandidátky se tam dostane počet poslanců podle výsledku té politické strany, a když některý poslanec během volebního období skončí, je nahrazen kandidátem z téže kandidátky.
  Po volbách dojde k ustavení nové Poslanecké sněmovny, a potom dosavadní vláda musí podat demisi a jedná se o nové vládě.
  Premiéra jmenuje prezident republiky, a potom jmenuje i celou vládu, ta vláda však musí získat důvěru Poslanecké sněmovny. Proto rozumný prezident jmenuje premiéra a vládu s ohledem na výsledek voleb tak, aby ta vláda měla šanci tu důvěru Sněmovny získat.
  Pokud nová vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje jiného premiéra a proběhne další pokus o sestavení vlády, která opět musí požádat Sněmovnu o důvěru.

  Prezident republiky je volen jednou za 5 let a po jeho zvolení žádné změna vlády není nutná.

  Ke jmenování nové vlády může dojít i v případě, že v průběhu volebního období Sněmovna vyjádří vládě nedůvěru.

  Za normálních okolností je tedy složení vlády včetně jejího předsedy závislé na Poslanecké sněmovně a ke změně vlády musí dojít vždy po volbách do Polsanecké sněmovny. Po volbě prezidenta ke změně vlády dojít nemusí.

  Kamarádi

  Jak poznat pravého kamaráda?

  Ahoj Alíku/Báro, chtěla bych se zeptat, jak poznám, jestli ten, kdo si se mnou chce psát, je kamarád nebo se jen za kamaráda vydává?

  ocelotkacz, 7. března

  Ahoj,
  jestli čekáš podrobný návod, jak poznat, kdo je opravdu kamarád, tak tě asi zklamu. Spolehlivý návod neexistuje.

  I v reálném životě se stává, že člověk skutečného kamaráda neodhadne a že i řadu dnů, týdnů nebo i déle kamarádí s někým, kdo se za kamaráda jen vydává. Ostatně na nemožnosti přesného odhadu úmyslů druhého je odjakživa založena existence podvodníků všeho druhu, včetně sňatkových, udavačů, špiónů a podobně.

  Při dopisování na internetu je to ještě obtížnější, protože ani nevidíš, jak se ten druhý tváří, neslyšíš, jakým hlasem co říká, a podobně. Takže se může stát, že naletíš někomu, kdo na tebe cíleně valí krásná slovíčka ve špatném úmyslu, ale na druhé straně se také může stát, že zavrhneš někoho, kdo to myslí dobře, ale má potíže s vyjadřováním, nebo s navazováním kontaktů, nebo například má určitou míru například autismu nebo ADHD.

  Nicméně existují určité signály, podle kterých se dá odhadnout, že to ten druhý možná nemusí myslet dobře. Například když z tebe někdo hned při prvním setkání tahá osobní údaje, přičemž o sobě neřekne nic konkrétního. Když se tě opakovaně ptá na věci, o kterých jsi již řekla, že nechceš mluvit. Když po tobě soustavně něco chce, ale sám nic nenabídne a s ničím nepomůže. Podezřelé je i to, když ti napíše něco ve smyslu „Ty jsi jediná, která...“, a totéž napíše ještě pěti dalším. Samozřejmě nedůvěryhodný může být i ten, kdo nadává nebo uráží. Znakem pravého kamarádství není ani citové vydírání ve stylu „Když se se mnou nebudeš bavit, tak se půjdu oběsit a můžeš za to ty!“

  V některých případech však může být podezřelé i přehnané lichocení, když tě dotyčný neustále chválí, a to i za věci, které rozhodně za pochvalu nestojí. Zejména když se snaží tě rozeštvat s tvými dosavadními kamarády, ve stylu „Ty jsi úplně skválá a vynikající, na rozdíl od té tvé nejlepší kamarádky, ta je hrozná.“

  Trochu varující může být, když po tobě chce, abys o tom, že s ním kamarádíš, neříkala svým ostatním kamarádům a rodičům.

  Ale především platí to, co jsem napsal na začátku – tohle všechno jsou jen orientační okolnosti, při psaní přes internet se to odhaduje hůř než osobně, a i při osobním styku se to mnohdy nepozná ani za řadu týdnů. Takže i v případě, že se ti někdo i po několika týdench jeví jako dobrý kamarád, zachovávej nějakou základní opatrnost.

  Význam slova

  Co je kompromis?

  Ahoj Alíku, zajímá mě, co znamená kompromis?
  Přeji krásný zbytek dne:-).

  kluk, 9 let, 19. února

  Ahoj,
  kompromis znamená takové řešení rozdílných návrhů, které je aspoň trochu přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Někdy se tomu taky říká „Aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Znamená to, že nikomu není vyhověno úplně – každý musí udělat nějaké ústupky, ale v pokud možno snesitelné podobě.

  Samotné slovo kompromis pochází prapůvodně z latiny, kde doslova znamenalo „společně (com) slíbit (promittere)“.

  V životě jsou nějaké kompromisy nutné. Například když jeden ze dvou lidí chce, aby se celá dovolená strávila na horách, a druhý, že u moře, lze se někdy domluvit, že půl dovolené se stráví na horách a půl u moře.

  Ale jsou případy, kdy přistoupit na kompromis je škodlivé. Pokud má někdo zásadu, že se nemá krást nebo kouřit, a druhý ho přemlouvá ke „kompromisu“, aby toho tedy ukradl jen půlku nebo aby těch cigaret vykouřil jen půlku, to je nevhodný kompromis, na který by se přistupovat nemělo.

  Volný čas

  Dobrý den, mohou se projít státní hranice pěšky? Protože cesta vlakem před hranice stojí 66 korun na osobu, ale za hranice 168 a přijde mi to celkem pecka, takže jestli to nejde nějak projít pěšky?

  kluk, 12 let, 15. února

  Ahoj,
  ve svém dotazu neuvádíš nic konkrétního. Ani o který hraniční přechod jde, ani to, zda ti jde o normální situaci, nebo o aktuální karanténu a nouzový stav, ani odkud kam se potřebuješ dostat. Proto se dá odpovědět jen obecně.
  Na některých místech je vlaková jízdenka těsně za hranici opravdu výrazně dražší než těsně před hranici. Ale na některých hraničních přechodech existují i jiné a výhodnější přeshraniční jízdenky než podle základního mezistátního tarifu. Ale protože neuvádíš, o jaké konkrétní místo jde, nemůžeme vědět, zda zrovna tam něco takového je.
  A dovolím si předpokládat, že ti jde o normální stav, protože teď jsou hranice kromě polských poměrně dost zavřené a i do Polska je cestování omezené.
  A ano, existuje mnoho hraničních přechodů pro pěší nebo míst, kde je možné pěšky překročit státní hranici. Tedy za normálního stavu, když není karanténa. A jsou místa, kdy takové hraniční přechody pro pěší jsou v blízkosti železničního hraničního přechodu. Ale kde přesně to je v Tvém případě, to si musíš někde najít, když neuvádíš, o které místo ti jde.

  Jiné téma

  Vadná elektrická zásuvka

  Ahoj poradno,mám otázku : Chci vědět co je tohle když zásuvka smrdí nebo hoří
  ukážu vám nápovědu:

  Shořená zásuvka do poradny to patří, © warcraftan

  holka, Neřeknu let, 15. ledna

  Ahoj,
  vypadá to, že v té zásuvce došlo ke zkratu. Je možné, že se tam uvnitř dotýkají nějaké dráty, které se dotýkat nemají, nebo že je tam poškozená izolace. Také je možné, že na to byl připojen spotřebič s větší spotřebou, než na jakou je to konstruované, a došlo k přehřátí a poškození.

  Rozhodně by bylo nejlepší zásuvku nepoužívat a odpojit od elektřiny, a už vůbec nenechávat zapnutou bez dozoru. Nová zase tak moc nestojí, a takto poškozená může být nebezpečná. Pokud nechceš tuto zásuvku rovnou vyhodit, tak by bylo nejlepší ji svěřit nějakému odborníkovi přes elektrická zařízení, aby ji prohlédl a zjistil, co s ní přesně je. Ale pokud to nebude nějaký známý, bude ta kontrola nejspíš dražší než nová zásuvka.

  Přezdívka

  Ahoj,
  Kamarádka se chtěla zaregistrovat na Alíka tak jsem ji pomohla s registrací. Když zadávala uživatelské jméno, tak ji to napsalo že už daná přezdívka existuje. Ale když jsem ji hledala v seznamu uživatelů, tak tam nebyla.
  Jak je to možné?
  Děkuji za odpověď, KrálíčekSušenka

  Ahoj,
  nový uživatel si nemůže založit nejen přezdívku, která je aktivní, ale ani přezdívku, která už je zrušená nebo zablokovaná. Takovou přezdívku při hledání nenajdeš, ale nelze ji použít, protože déle působící uživatelé by si nového uživatele s takovou přezdívkou mohli plést například s tím původním uživatelem, který již na Alíku není.

  Strach

  Ahojky.
  Ve škole se právě učíme o vesmíru a asi před týdnem jsme brali měsíc a slunce. Četli jsme v učebnici, že slunce se zvětšuje a jednou prý bude tak velké, že nás pohltí. Ale když jsme koukli na měsíc, tak tam psali že měsíc se od naší planety vzdaluje a až bude ve velké vzdálenosti lidstvo vymře.
  ...
  Tak buď nás pohltí slunce nebo nám uteče měsíc, co bude podle vás dřív?
  Ale bojím se, že to bude brzy a že se toho dožiju.

  holka, 11 let, 15. prosince 2020

  Ahoj,
  rozhodně to brzy nebude. Oba tyto jevy probíhají velmi pomalu a jejich důsledky nehrozí dřív než za desítky miliónů let, spíš až za miliardy let. Nejbližších několik miliónů let se žádného z obou jevů rozhodně nemusíš obávat.

  A co z toho bude dřív, to se nedá přesně říct. Měsíc se od Země vzdaluje průběžně, už dnes je mnohem dál než v době, kdy vznikl, a rozpínání Slunce bude taky postupné, a nedá se přesně říct, který z těch jevů dříve dosáhne takové intenzity, že by to ohrozilo lidstvo.