Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Pralinka2

  Celkem zodpověděl dotazů: 1200

  Volný čas

  Ahoj Alíku, možná budu vypadat jak úplný idiot, ale omylem jsem polil prodlužovačku od zásuvky a nevím co dělat.

  kluk, 13 let, 17. listopadu 2023

  Ahoj,
  především teď tu prodlužovačku rozhodně nezapojuj do zásuvky a co nejdříve to řekni rodičům. I kdyby museli koupit novou prodlužovačku, tak ta stojí pár desetikorun, a i kdyby ti to strhli z kapesného, tak se to dá vydržet. Zatímco kdyby někdo zapojil politou nebo jinak poškozenou prodlužovačku do zásuvky (třeba zrovna rodiče, když by nevěděli, že je politá), mohlo by to způsobit škody podstatně větší, případně i někoho ohrozit.

  A i kdyby to šlo nějak opravit (například vysušit), tak to musejí udělat rodiče a rozhodně o tom musejí vědět.

  Srazy Alíka

  Ahoj, jak je prosím možné, že nejsou k dispozici kompletní historické informace o srazech?
  –MM–: Rokio: Díky moc. Snažíme se…

  S pozdravem

  Ahoj,
  to má několik příčin.

  Některé informace zejména o nejstarších srazech se vůbec nedochovaly, takže ty se asi už nepodaří zcela zrekonstruovat.

  Ale ty historické informace o srazech, které k dispozici jsou, budou časem zpracovány. Nicméně Alík zatím nemá placeného historika, který by něčím takovým profesionálně zabýval celou pracovní dobu. Takže se zpracováním historie srazů zabývají dobrovolníci, kteří mají ale i jiné povinnosti, například připravovat každý den Alíkovinu a vtip, hlídat pořádek na Alíkovi, připravovat například různé soutěže, a protože to dělají dobrovolně a zadarmo, tak zejména musejí chodit do školy nebo do práce, aby neumřeli hladem.

  Možná se někdy podaří historii srazů dát trochu víc dohromady, ale v nejbližších týdnech to asi nebude.

  Alík

  Zdravím do poradny
  Jen jsem se prosím chtěla zeptat (jen mě tak napadlo) jak dlouho už existuje Alík? Jak začínal? Jak vypadal? Co bylo jiné a co zůstalo? Kdo tu je úplně od začátku?

  Ahoj,
  to, na co se ptáš, je zodpovězeno v článku z 1. června 2018.

  Alíkoviny

  Dobrý den, proč Alíkovina Vyzdob si svůj pokojíček vznikla v roce 1999? Vyzdob si pokojíček!

  Ahoj,
  nějaký pokus o vysvětlení je už v diskusi pod tímto člákem.

  První reakce pod článkem je z července 2008. A tato reakce vypadá jako reakce na nový článek, který se právě objevil, ne jako na historický článek, který někdo někde vyhrabal. Kdyby tam ten článek byl už v roce 2000, tak by si ho někdo všiml už tehdy, a to jsem si ho nevšiml ani já.

  V červenci 2008 byla spuštěná nová verze Alíka, která se lišila od té, co běžela do června 2008. Nešlo o nějaké drobné aktualizace, ale o kompletně nové provedení. A v červnu 2008 po dobu několika týdnů ještě běžel původní Alík, ale ve skrytu se intenzivně testoval ten nový, zda tam všechno funguje, jak má. S tím, že při ostrém spuštění té nové verze tam ty testovací příspěvky nebudou.

  Když se pak někdy na začátku července definitivně spustila ta nová verze, tak se do její databáze přesypala veškerá data z databáze toho původního Alíka. Ale přitom tam zůstala část dat i z toho testování – některé testovací přezdívky, nástěnky i příspěvky v nástěnkách. Kromě toho přechod na novou verzi provázely i některé další problémy, například po najetí nové verze chyběla asi polovina nástěnek, které se pak podařilo najít a zařadit až za několik týdnů. Prostě ten přechod na novou verzi Alíka v červnu 2008 nebyl úplně hladký a provázely ho nějaké problémy.

  Takže je možné, že v té době se objevil článek s datem z roku 1999. Je možné, že ho tam někdo zadal při tom testování, když testoval, co to udělá, když se u článku zadá nesprávné datum, a při spuštění nové verze Alíka tam pak tento článek spolu s dalšími testovacími příspěvky zůstal, místo aby byl smazán nebo aspoň opraven na správné datum. Je možné, že se tam dostal nějakým jiným způsobem v rámci těch problémů s přechodem na novou verzi Alíka v červenci 2008.

  Rozhodně tedy s pravděpodobností hraničící s jistotou mohu říci, že v srpnu 2000, kdy jsem se na Alíka zaregistroval, tam žádný článek z roku 1999 nebyl.

  Nástěnka

  Nástěnka o prohlížečích starší než její zakladatel?

  Ahoj.
  Jaktože tuhle nástěnku založil uživatel Teferi předtím než se dostal na Alíka?

  Ahoj,
  při založení Alíka dne 1. června 2000 již byly založeny i některé nástěnky, jako jejich zakladatel byl uveden Alík. Stejně tak byly v klubovně hned od začátku založeny Alíkem některé stálé stoly, myslím, že asi dva nebo tři z nich tam jsou dosud.

  Když byla v roce 2006 zavedena funkce správců Alíka, jejich hlavním úkolem bylo hlídat pořádek na Alíku, ale v rámci toho mohli rovněž zasahovat do nástěnek. Tehdy taky některé z původních Alíkových nástěnek byly přejmenovány, když jejich původní název byl již neaktuální. Například do názvu tebou zmíněné nástěnky byl doplněn Firefox, který v době vzniku nástěnky neexistoval, mám dojem, že i Opera v původním názvu nástěnky nebyla. Nebo například nástěnka Jak se ti líbilo poslední Studio Kamarád? o nedělním dopoledním televizním pořadu pro děti byl Alíkem v roce 2000 založen pod názvem „Jak se ti líbila poslední Žirafa“, v roce 2006 jsme ho přejmenovali na „Jak se ti líbilo poslední Hřiště“ a v roce 2011 po dalším přejmenování televizního pořadu dostala nástěnka dnešní název.

  Tehdejší správcovské pravomoce však byly konstruovány tak, že správci Alíka nemohli úplně snadno a jednoduše moderovat nástěnky, zakladatel nástěnky je mohl moderovat snadněji. Alík však měl nástěnek tolik, že je sám moderovat nestíhal. Proto si část Alíkových nástěnek z 1. června 2000 někdy kolem roku 2006 nebo 2007 tehdejší správci Alíka rozebrali mezi sebou a převedli je na sebe, aby je mohli snadněji moderovat (například mazat nevhodné příspěvky a podobně). Proto některé nástěnky založené Alíkem hned při spuštění Alíka mají jako zakladatele uvedené některé ze správců Alíka z let 2006–2008. Ale většina těchto původních Alíkových nástěnek má stále jako zakladatele uvedeného Alíka.

  Dodatečné změny názvů nástěnek a převedení některých Alíkových nástěnek na tehdejší správce je tedy vysvětlením toho, proč některé nástěnky, které byly založeny v roce 2000 (a opravdu byly, já je tehdy viděl), mají jako zakladatele uvedeného někoho, kdo se zaregistroval mnohem později, nebo že mají v názvech pojmy, které v roce 2000 ještě neexistovaly.

  Sexuální orientace

  Ahoj,
  Mám menší problém. Jsem křesťanka Římskokatolické církve. Akorát jsem slyšela, že katolíci nemohou být homosexuálové. To je docela problém, protože jsem lesba a mám přítelkyni. Trápí mě to, že vlastně nemůžu být sama sebou. Rodiče mi říkájí věci typu „Jednou si najdeš manžela.“ nebo „Už se ti líbí nějakej kluk?“. Když jsem se jim snažila říct, že jsem možná na holky, tak mi máma řekla „To nemůžeš vědět, jsi ještě malá.“ nebo „Z toho vyrosteš.“ Vadí mi to, že vlastně musím dávat přednost víře než sama sobě. Chci být sama sebou, ale nemůžu. Rodiče říkají, že za dva měsíce si budu myslet něco jiného, ale neví to, že jsem na holky asi 2 roky. Chci poradit, jestli je to s tím křesťanstvím pravda a jak to nějak říct rodičům. S tátou moc nemluvím, tomu to je jedno a máma se prý za lgbt stydí, že jsou to nemocní lidé. Vztah s mojí přítelkyní máme „utajený“ nebo jak to říct. Moje máma je silně homofobní, takže jí to nemohu říct.
  Budu ráda za jakoukoli odpověď
  Děkuji $>

  holka, nechci říkat věk, 1. července 2023

  Ahoj,
  je škoda, že nechceš říkat věk, takže se nemůžeme vyjádřit k tomu, zda „z toho vyrosteš“. Je pravda, že uvědomování si sexuální orientace probíhá postupně a mladší dítě ještě nemusí definitivně vědět, jak na tom je, ale bez údaje o tvém věku tuto otázku necháme bez komentáře.

  K hlavní části tvého dotazu: Ano, v křesťanských kruzích, a mimo jiné právě i v římskokatolické církvi, je řada lidí, kteří na homosexuálně orientované lidi hledí poněkud skrz prsty. A to jak mezi řadovými členy, tak v hierarchii. Ale i mezi křesťany existuje dost lidí homosexuální orientace, kteří jsou vystaveni podobným dilematům a životním situacím jako ty. Naštěstí už na to nemusí být sami a opuštění, protože existují i organizace, které pomáhají právě těmto lidem v jejich životě v křesťanském prostředí. Jednou z nich je společenství Logos, což je ekumenické společenství věřících leseb, gayů, bisexuálů, transgender a queer lidí a jejich rodin a přátel. Což neznamená, že se k nim hned máš přihlásit, ale pro začátek se podívej na ty jejich internetové stránky, zda tam najdeš něco, co by ti eventuelně mohlo pomoci, no a pak by se vidělo.

  V každém případě Ti přejeme, aby se ti podařilo tvé dilema uspokojivým způsobem vyřešit.

  Strach

  Ahoj, chci se zeptat začínám mít větší strach, aby v mém městě nebylo tornádo, moc se bojím. A nevím, jak tomu zamezit. Děkuji.

  kluk, 14 let, 23. června 2023

  Ahoj,
  tornáda se občas vyskytují ve Spojených státech, zejména v některých jejich oblastech. Vznikají při velmi silných bouřkách, které se v USA vytvářejí zejména na rozhraní teplého a velmi vlhkého vzduchu z Mexického zálivu a rovněž teplého, ale suchého vzduchu z centra amerického kontinentu. V nejpostiženějších oblastech jsou dostupné protitornádové kryty a při varování před tornádem se do nich obyvatelé mohou ukrýt.

  U nás není zdaleka tak ideální uspořádání pevnin, moří a hor pro vznik extrémních bouřek s tornády jako v USA. Silné a extrémní bouřky se u nás taky vyskytují, ale méně často, a tornáda jsou u nás mnohem vzácnější než v USA. Ano, mohlo by se zdát, že je u nás více tornád než dříve. Ale to je zejména tím, že v posledních dvou až třech desetiletích se začala tornáda u nás systematicky sledovat, a taky tím, že s rozvojem sdělovacích prostředků, zejména internetu, se informace o výskytu tornád rozšiřují mnohem snadněji než dříve.

  Ve skutečnosti se v ČR vyskytuje těch tornád několik do roka, ale většinou jsou to tornáda intenzity F0 až F2, která sice způsobují škody, ale ty jsou srovnatelné se škodami, které může způsobit i silná bouřka bez tornáda. Něco takového jako tornádo intenzity F4, které se vyskytlo přesně před dvěma lety na Moravě, se tady minimálně desítky let nevyskytlo. Přitom nejde o nic nového, jev, který pravděpodobně byl tornádem, je popsán již v Kosmově kronice. Avčak jednou z vlastností tornáda je, že zasahuje velmi malou plochu. Jeho dráha může být dlouhá i kilometry, ale šířka je desítky, maximálně stovky metrů.

  Kdyby se náhodou na území ČR v příštích 50 letech ještě jednou vyskytlo takové tornádo, jako předloni na Moravě, pak při ploše ČR asi 78000 km2, ploše tvého města a ploše zasahované tornádem by pravděpodobnost, že zasáhne zrovna tvoje město, byla asi 0,01 %. To znamená, že úplně vyloučeno to není, ale pravděpodobnost je mizivá. Stejně tak se ale nedají zcela vyloučit i jiné katastrofy s mizivou pravděpodobností, třeba pád letadla, havárie cisterny s nebezpečným nákladem, a nebo i třeba bouřka bez tornáda, ale s kroupami o velikosti 10 cm.

  Ale kdyby se člověk měl neustále stresovat možností nějaké katastrofy s mizivou pravděpodobností, pak by nemohl ani vyjít z domu, ba ani zůstat doma. Takže bude lepší se spokojit s tím, že pravděpodobnost, že ve tvém městě bude tornádo, je velmi malá, a pravděpodobnost, že to bude ničivé tornádo intenzity větší než F2, je naprosto mizivá.

  Strach

  Strach z bouřky

  Ahoj. Vy jste mi řekli, ze bude malý nebezpeci bouřky. Ona je strašná. To je hrůza. Strasnej vítr a já se strašně moc bojím. Já nevím co dělat.

  holka, 13 let, 21. června 2023

  Ahoj,
  ano, ve středu odpoledne a večer byly na některých místech zejména v jižních Čechách silné bouřky. Ve svém předchozím dotazu jsi neuvedla, v které části ČR budeš a v jakém prostředí, zda v pevné budově, nebo někde venku v lese nebo na horách nebo u vody. Proto odpověď na tvůj předchozí dotaz nemohla být konkrétnější.

  Teď ve čtvrtek je na večer a noc opět vyhlášena výtraha na bouřky, ale tentokrát pro Čechy je to takzvaná oranžová, tedy vyšší stupeň, znamenající větší pravděpodobnost silných a velmi silných bouřek. Pro Moravu platí žlutá jako včera.

  Takže pokud máš z bouřek obavy, tak bude vhodné tuto noc nepřespávat venku a nevyrazit na nějaký noční výlet, ale zdržovat se v pevné budově opatřené hromosvodem a v době bouřky se raději zdržovat dále od oken. Většina řádně zkoulaudovaných obytných budov u nás je stavěna tak, že ani silná bouřka by je neměla ohrozit. Vzácně se i u nás může vyskytnout extrémně silná bouřka například s tornádem, ta by mohla poškodit i budovy, ale její výskyt na dnešek je u nás málo pravděpodobný.

  Takže večer a v noci nepřespávej venku, buď v nějaké pevné budově a s největší pravděpodobností by se ti nemělo nic stát.

  Doplnění ve čtvrtek ve 14:25:
  Tak to bohužel vypadá, že dnes odpoledne ta výstraha byla změněna a že pro západní polovinu Čech teď na noc platí tzv. červená výstraha, tedy nejvyšší stupeň výstrahy znamenající možnost extrémně silné bouřky. V textu té výstrahy se uvádí, že se mohou vyskytnout nárazy větru až 110 km/h a kroupy o velikosti až kolem 5 cm. Naštěstí takovéto extrémní jevy bývají při bouřkách jen na malých územích, tam snad můžeme doufat, že se ti to vyhne. Rozhodně ale lze doporučit netrávit tuto noc venku, ale v nějaké bezpečné budově.

  Strach

  Strach z bouřky

  Ahoj. Ona má ve středu přijít bouřka a já se moc bojím ;-(;-(;-(

  holka, 14 let, 19. června 2023

  Ahoj,
  ve svém dotazu nepíšeš, kde ve středu budeš, ani co tam budeš dělat, proto není možné ti odpovědět konkrétně a je možno odpovídat jen všeobecně.

  Ano, v létě se občas vyskytují bouřky, a některé bouřky mohou být silné a tu a tam se vyskytuje i bouřka hodně nebezpečná. V posledních letech se na pravděpodobný výskyt silných nebo nebezpečných bouřek vydávají výstrahy, aby se mohla připravit jak veřejnost, tak speciální pracoviště jako například hasiči. A teď v úterý večer je na středu vydaná takzvaná žlutá výstraha na bouřky, tedy nejnižší stupeň. Nikoli oranžová nebo dokonce červená, která se vydává, když se čekají opravdu nebezpečné a katastrofální bouřky. Takže někde se může vyskytnout silná bouřka, ale ne nějak extrémně ničivá.

  Pokud budeš doma, pak by tě bouřka neměla bezprostředně ohrozit, občas se stává, že při silnějších bouřkách na nějakou dobu vypadne dodávka elektřiny. Jiná situace by byla, kdybys byla venku, na výletě, nebo kdybyste při takovém výletě přespávali venku, buď ve stanu, nebo takzvaně pod širákem. V takovém případě už by bouřka mohla být vážnější komplikací. V lese nebo v okolí osamělých stromů mohou při silnějším větru padat větve nebo stromy. Malé potůčky se mohou rychle rozvodnit. Mohou padat kroupy různé velikosti. A v neposlední řadě nebezpečné jsou i blesky.

  Existují návody, jak při pobytu v terénu snížit hrozící nebezpečí, ale jejich úplný výčet by přesahoval rozsah odpovědi v poradně. Ale například není vhodné si stavět stan nebo spacák do dolíku, který bude při dešti zatopen, nebo do těsné blízkosti potoka, ideální není ani jeskyně s vchodem těsně nad hladinou potoka nebo menší řeky. S ohledem na blesky není ideální ani přenocovat na vrcholu špičaté skály. A kdyby opravdu hrozila silná bouřka, bylo by možná lepší se přespání v přírodě vzdát a pokusit se přečkat bouřku například v nějaké hospodě nebo jiném bezpečném objektu.

  Ale protože v dotazu neupřesňuješ, kde budeš a co tam budete dělat, mohu zopakovat, že pokud budeš doma nebo v nějakém jiném domě, například hotelu nebo restauraci, mělo by být ohrožení bouřkou tuto středu minimální.

  Moje tělo - holky

  Ahoj. Minule jsem sem psala že často chodím na velkou a jestli je to v pořádku. Dneska jsem byla 5× na velké, ale jak na ten zachod chodím často, tak se odrela po tom toaletaku tak díra a tekla mi krev. Už nevím co dělat. Prosím napište na to něco. Už mi to přijde divne. Predem děkuji.

  holka 13 let, 12. května 2023

  Ahoj,
  pokud tato situace trvá už dlouho a způsobuje ti to potíže, není to úplně v pořádku. Může to být jen dočasná porucha trávení způsobená špatnou životosprávou, ale taky příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Na dálku přes internet ti ale přesnou diagnózu nikdo neudělá a Alík už vůbec ne. Rozhodně nic nezkazíš, když co nejdříve navštívíš lékaře. Jedině ten ti na základě přímého vyšetření zjistí, zda jde jen o nějakou přechodnou poruchu trávení, nebo závažnější nemoc, a v obou případech ti poradí, jak to řešit, a případně ti předepíše potřebné léky nebo terapie.

  Jiné téma

  Ahoj. Ve fyzice probirame spalovací motory, ale nikdo nám nevysvětlil, jak vzniká ta energie, díky které se auto pohybuje Na internetu jsem to nenašla a učitel mi to říct nechce.

  Mějte se hezky.

  holka, 13 let, 6. února 2023

  Ahoj,
  nevím úplně přesně, co vám ve fyzice řekli, proto se pokusím to nějak popsat a snad si v tom najdeš tu informaci, která ti chybí.

  Energie se ve spalovacím motoru uvolňuje spalováním benzínu. Benzín je směs uhlovodíků, které obsahují 4 až 12 atomů uhlíku v molekule, jejich spalováním se uvolňuje energie ve formě tepla. Případně spalováním nafty, což je také směs uhlovodíků, ale s 10 až 22 atomy uhlíku v molekule. Při práci spalovacího motoru dochází napřed k tomu, že píst stlačí vzduch ve válci motoru, k tomuto stlačení je zapotřebí nějaká energie. Po stlačení je zapálena směs vzduchu a paliva ve válci motoru, tím se zvýší teplota a tlak směsi a při následném rozpínání a tlačení pístu vydává víc energie, než se spotřebovalo na to stlačení. Ta energie se tedy získává spálením uhlovodíků (benzínu nebo nafty).

  Benzín i nafta, ale i další složky, se získávají z ropy. Ropa je surovina, která se nachází v zemi, vznikla během miliónů let z pozůstatků zejména mořských organismů rozkladem za nepřítomnosti vzduchu. Organismy také obsahují energii a také se dají spalovat, v našich podmínkách se nejčastěji spalují stromy – tedy topí se dřevem, ale spalovat se dá například i tráva, zejména suchá. A rostliny získávají energii ze slunečního záření. Zelené rostliny obsahují chlorofyl, který umožňuje z oxidu uhličitého a vody za přispění sluneční energie vytvářet kyslík a organickou hmotu, ze které se rostlina složena. Ze zelených rostlin pak získávají energii živočichové a nezelené rostliny.

  Koloběh energie na Zemi tedy probíhá tak, že energii slunečního záření zelené rostliny přemění na kyslík a organickou hmotu, která obsahuje chemickou energii. Organická hmota nějakou dobu koluje mezi rostlinami a živočiochy a pak se její část ukládá do země. V zemi se za několik miliónů let změní podle podmínek a složení v uhlí nebo ropu. Z ropy člověk vyrobí mimo jiné benzín a naftu, a tyto materiály se pak ve spalovacím motoru slučují s kyslíkem, přičemž se uvolňuje energie, oxid uhličitý a voda.

  A z toho oxidu uhličitého a vody pak za přispění slunečního záření mohou zelené rostliny opět vyrobit organickou hmotu a kyslík...

  Energie, která pohybuje autem, tedy prapůvodně pochází od Slunce. A jakým způsobem získává energii Slunce, to už sem nepatří, to budete ve fyzice probírat za dalších pár let.

  Stačí ti to tak?

  Vtipy

  Prodají dítěti 3 tuny dynamitu?


  Nechybí ve vtipech trochu moc témat?

  1. Parašutismus
  2. Letectví
  3. Po smrti
  4. Veřejná doprava
  5. Revizoři

  Ahoj,
  domnívám se, že nechybí.

  Vtipy na téma Parašutismus, Letectví, Veřejná doprava a Revizoři se mohou, podle toho, co se v nich přesně píše, zařadit do témat Cestování nebo Povolání, vtipy o parašutismu by se případně mohly zařadit i do tématu Sport. Vtipy na téma Po smrti by se, opět podle charakteru, mohly řadit buď do tématu Víra, nebo do tématu Černý humor. A v případě, že by se to týkalo i hrobníků nebo lékařů, tak třeba taky do tématu Povolání nebo Doktoři.

  Je pravda, že některé vtipy jsou, co se týče tématu, poněkud hraniční a těžko se pro ně hledá ideální téma. A možná by bylo vhodné nějaká témata doplnit. Ale zase těch témat nemůže být extrémně moc, a zrovna vtipy na tebou uváděná témata by se asi dala zařadit i do těch stávajících.

  Strach

  Strach z konce úžasných časů

  Ahoj Alíku, mám strach sama o sebe a o své okolí.

  Pořád se teď bojím, co bude s budoucností, pořád myslím na předraživání, přelidnění, znečištění, vymírání různých druhů živočichů a tak dále, prostě na všechno, dost se bojím o to, že svět už nebude stejný jako v roce 2016 nebo 2018, to byly úžasné časy... Jen mě to prostě mrzí a trápí a nevím, jak se od toho odreagovat, jsem z toho unavená a smutná....

  Nevíte, jak na to přestat myslet, předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 9. prosince 2022

  Ahoj,
  ano, problémy, které uvádíš, jsou závažné, a je dobře, že se jimi zabýváš. Podobné dotazy se zde v poradně občas objevují, odpovědi na některé z nich již zde byly uveřejněny, například 29. ledna 2021 nebo 9. ledna 2020 nebo 5. září 2017 nebo 23. srpna 2017.

  Jenže dále uvádíš, že se bojíš, že svět už nikdy nebude stejný jako v roce 2016 nebo 2018. Jenže právě roky 2016 nebo 2018 patří k rokům, kdy některé z uvedených nepříznivých jevů znepokojovaly lidi úplně stejně jako dnes, a některé i výrazně víc. Například v České republice v první polovině srpna 2015 a na přelomu července a srpna 2018 byla vlna veder, která za posledních 250 let nemá obdoby, a v těchto několika týdnech se výrazně zvýšila úmrtnost, ačkoli nebyla žádná chřipková, covidová ani jiná infekční epidemie. V roce 2016 vrcholila migrační vlna, při které se do Evropy valila vlna uprchlíků z Afriky a arabských zemí, a některých dopadů se tehdy lidé v Evropě docela dost obávali. A co se týče války na Ukrajině, tak sice v plném rozsahu začala v únoru 2022, ale ve skutečnosti k obsazení některých částí Ukrajiny Ruskem a následným válečným krokům došlo již v roce 2014 a v tebou zmíněných letech 2016 a 2018 se už na východě Ukrajiny válčilo. A ještě daleko předtím se toho, že svět nebude jako dřív, lidé obávali po teroristických útocích z 11. září 2001. Ostatně sama vidíš, že podobné obavy jako ty tvoje psali uživatelé do zdejší Poradny již v roce 2017.

  Co se týče předražování, tak konkrétně u nás a v dalších východoevropských zemích došlo k výraznému skokovému zdražení skoro všeho při změně ekonomických podmínek kolem roku 1990 a 1991. Přelidnění pokračuje plynule již mnoho desítek let a jeho důsledky se taky objevují průběžně již dlouho. Znečištění ovzduší a vody bylo velmi závažným problémem ve druhé polovině 20. století, zde se od té doby situace výrazně zlepšila. Vybudováním čističek odpadních vod a různých filtrů a odlučovačů na komíny se přinejmenším v části Evropy výrazně zlepšila čistota vody i vzduchu, a časem se to sned zlepší i jinde ve světě. Dnes se dá koupat v některých českých řekách, ke kterým by se v sedmdesátých a osmdesátých letech člověk bál i jen přiblížit, jak smrděly a hrály všemi barvami. A smogové situace, jaké byly například v Praze a severních Čechách v lednu 1982, nebo v severních Čechách v listopadu 1989, nebo ještě dříve v Londýně v prosinci 1952, si už dnešní mladá generace neumí představit – pokud tedy nebyla na návštěvě v některé zemi, kde na vyřešení tohoto problému teprve čekají. A vymírání živočichů vlivem lidské činnosti taky probíhá již desítky let.

  Takže na jedné straně je dobře se těmito problémy zabývat, ale na druhé straně není zapotřebí si idealizovat situaci před pár lety, kdy v některých ohledech byla situace ještě horší. A v neposlední řadě, což zde již také bylo uvedeno, děti mohou prozatím dělat to, že se budou dobře učit, aby za pár let, až budou mít na situaci reálný vliv, dokázaly správně vyhodnotit souvislosti a vztah příčin a následků a nedělaly v dobré víře rozhodnutí, která by situaci mohla ještě zhoršit.

  Katalog dárků

  Ahoj, když mám ty vstupenky do Toboga co platí DO 31.srpna, mohu je využít I 31.srpna? Děkuji

  Ano. Pokud tedy mají otevřeno.

  Srazy Alíka

  Ahoj, jenom se chci zeptat, kdy bude další alíkovský sraz?
  Já to totiž nikde nemůžu najít :(
  Předem děkuji za odpověď :)
  Amee

  Ahoj,
  datum příštího srazu dosud nebylo stanoveno, ale už se na tom pracuje a bude určeno v nejbližších dnech.

  Doplnění: Až bude datum stanoveno, zřejmě se to objeví v některé nástěnce o srazech, ale hlavně minimálně čtyři týdny před termínem srazu vyjde pozvánka v Alíkovinách.