Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Pralinka2

  Celkem zodpověděl dotazů: 1162

  Jiné téma

  Vadná elektrická zásuvka

  Ahoj poradno,mám otázku : Chci vědět co je tohle když zásuvka smrdí nebo hoří
  ukážu vám nápovědu:

  Shořená zásuvka do poradny to patří, © warcraftan

  holka, Neřeknu let, 15. ledna

  Ahoj,
  vypadá to, že v té zásuvce došlo ke zkratu. Je možné, že se tam uvnitř dotýkají nějaké dráty, které se dotýkat nemají, nebo že je tam poškozená izolace. Také je možné, že na to byl připojen spotřebič s větší spotřebou, než na jakou je to konstruované, a došlo k přehřátí a poškození.

  Rozhodně by bylo nejlepší zásuvku nepoužívat a odpojit od elektřiny, a už vůbec nenechávat zapnutou bez dozoru. Nová zase tak moc nestojí, a takto poškozená může být nebezpečná. Pokud nechceš tuto zásuvku rovnou vyhodit, tak by bylo nejlepší ji svěřit nějakému odborníkovi přes elektrická zařízení, aby ji prohlédl a zjistil, co s ní přesně je. Ale pokud to nebude nějaký známý, bude ta kontrola nejspíš dražší než nová zásuvka.

  Přezdívka

  Ahoj,
  Kamarádka se chtěla zaregistrovat na Alíka tak jsem ji pomohla s registrací. Když zadávala uživatelské jméno, tak ji to napsalo že už daná přezdívka existuje. Ale když jsem ji hledala v seznamu uživatelů, tak tam nebyla.
  Jak je to možné?
  Děkuji za odpověď, KrálíčekSušenka

  Ahoj,
  nový uživatel si nemůže založit nejen přezdívku, která je aktivní, ale ani přezdívku, která už je zrušená nebo zablokovaná. Takovou přezdívku při hledání nenajdeš, ale nelze ji použít, protože déle působící uživatelé by si nového uživatele s takovou přezdívkou mohli plést například s tím původním uživatelem, který již na Alíku není.

  Strach

  Ahojky.
  Ve škole se právě učíme o vesmíru a asi před týdnem jsme brali měsíc a slunce. Četli jsme v učebnici, že slunce se zvětšuje a jednou prý bude tak velké, že nás pohltí. Ale když jsme koukli na měsíc, tak tam psali že měsíc se od naší planety vzdaluje a až bude ve velké vzdálenosti lidstvo vymře.
  ...
  Tak buď nás pohltí slunce nebo nám uteče měsíc, co bude podle vás dřív?
  Ale bojím se, že to bude brzy a že se toho dožiju.

  holka, 11 let, 15. prosince 2020

  Ahoj,
  rozhodně to brzy nebude. Oba tyto jevy probíhají velmi pomalu a jejich důsledky nehrozí dřív než za desítky miliónů let, spíš až za miliardy let. Nejbližších několik miliónů let se žádného z obou jevů rozhodně nemusíš obávat.

  A co z toho bude dřív, to se nedá přesně říct. Měsíc se od Země vzdaluje průběžně, už dnes je mnohem dál než v době, kdy vznikl, a rozpínání Slunce bude taky postupné, a nedá se přesně říct, který z těch jevů dříve dosáhne takové intenzity, že by to ohrozilo lidstvo.

  Jiné téma

  Může dítě cestovat samo?

  Dobrý den přeji, rád bych se zeptal, zda mohu ve 14 letech cestovat volně po celé České republice, tzn. vlakem, nějakým dálkovým autobusem atd. Děkuji moc za radu :)

  kluk, 14 let, 26. října 2020

  Ahoj,
  ve Smluvních přepravních podmínkách Českých drah se uvádí v Kapitole I odstavci 5 mimo jiné, že
  5. 4. Přepravní smlouvu může samostatně uzavřít jen osoba ve věku 6 let a více.“,
  a dále v kapitole X odst. 136 písm. a), že
  136. Cestující ve veřejné osobní železniční dopravě odpovídají za:
  a) bezpečnost spolucestujících dětí do 6 let (tj. do dne, který předchází dni 6. narozenin), které mohou být přepravovány pouze s doprovodem osoby starší 10 let; tato osoba je zejména zodpovědná za zamezení pohybu dětí ve vlaku mimo oddíl bez jejího doprovodu,“.

  Ve Smluvních přepravních podmínkách společnosti Arriva v článku 9 se uvádí, že
  Děti do šesti let lze přepravovat jen s doprovodem osoby starší 10 let.

  A ve Smluvních přepravních podmínkách společnosti RegioJet v článku VII se uvádí, že
  1. Děti do 6 let (tj. do dne, který předchází dni 6. narozenin), mohou být přepravovány pouze s doprovodem osoby starší 10 let a to pouze na vnitrostátních vlakových spojích; tato osoba je zejména zodpovědná za zamezení pohybu dítěte; ve vlaku mimo oddíl bez jejího doprovodu a dále na nástupišti za zamezení pohybu dětí v kolejišti a v blízkosti přijíždějícího vlaku. Jeden doprovázející cestující starší 10 let může cestovat s maximálně 2 dětmi do 6 let, přičemž má nárok na sedadlo pouze jedno z dětí.

  Je tedy pravděpodobné, že podobná ustanovení budou i v podmínkách ostatních dopravců.
  Dá se předpokládat, že tato ustanovení Smluvních přepravních podmínek budou v souladu se zákonem a ostatními předpisy.

  To by znamenalo, že dítě do 6 let nesmí cestovat samo, dítě starší 6 let smí cestovat samo a dítě nad 10 let dokonce smí doprovázet dítě do 6 let.

  No, já bych tedy sedmileté dítě vlakem na druhý konec republiky neposlal. Ale záleží samozřejmě na rodičích, kteří jsou za dítě odpovědní a v případě jakéhokoli maléru budou potrestáni oni. A záleží tedy na nich, zda usoudí, že jejich dítě může jezdit samo, a kam (do školy, k babičce nebo na druhý konec republiky).

  A domnívám se, že ve 14 letech by to už problém být neměl. Ale je nutné, aby s tím souhlasili rodiče, kteří tě samozřejmě znají lépe než průvodčí nebo řidič nebo tvůrce Přepravních podmínek. A rodiče za prvé vědí, zda jsi schopen takovou cestu zvládnout, a za druhé za tebe mají odpovědnost.

  Škola

  Půjde se v září do školy?

  Ahoj,
  Chci se zeptat, jestli je stoprocentně jisté, že se půjde v září do školy. Děkuji za odpověď.

  holka 13 let, 22. srpna 2020

  Ahoj,
  stoprocentní není nikdy nic. Nepředvídané a nepředvídatelné události se stávají, sice ne moc často, ale když se stanou, tak se leccos změní, co se nedá předem předpovědět.

  V současné době se předpokládá, že se v září do školy půjde, pokud to situace umožní. Situace s vývojem nemoci covid-19 je zatím nějakým způsobem pod kontrolou a odborníci doufají, že se to podaří udržet pod kontrolou i v případě, že se půjde do školy, pokud se budou dodržovat nějaká opatření.

  Ale pokud se nemoc začne šířit víc nekontrolovaně, může si to vynutit nějaká opatření, o kterých se zatím doufá, že nebudou nutná.

  A když už mluvíš o 100 procentech, tak se samozřejmě může, s mizivou, ale nikoli nulovou pravděpodobností, stát i cokoli jiného, co zabrání školní docházce nebo jiným způsobem zasáhne do života. Například v červnu 2013 a v srpnu 2002 byly katastrofální povodně, které si vyžádaly evakuaci obrovského počtu lidí, v dubnu 2010 došlo na Islandu k výbuchu sopky Eyjafjallajökull, což vedlo k několikadennímu úplnému zastavení leteckého provozu v Evropě, což sice nemělo dopad přímo na školní docházku, ale taky to ovlivnilo „stoprocentní“ plány lidí, kteří třeba v tu dobu byli zrovna v zahraničí a nemohli se vrátit. A může se stát řada jiných nepředvídatelných katastrof, které mohou narušit školní docházku nebo jiným způsobem změnit plány většího počtu lidí.

  Takže s velkou pravděpodobností se v září do školy půjde, ale stoprocentně jisté to není nikdy.

  Obrázek

  Mohu se zeptat, jestli je tady někdo kdo schvaluje fotografie, čekám na schválení už dlouho?😭

  Ahoj,
  ano, fotografie se schvalují, ale teď v době prázdnin se občas stane, že redaktoři jsou na dovolené a schvalování se může o několik dní zdržet.

  Ale než se ke schvalování dostaneme, tak se ještě podívej na tu svou fotku; zejména pokud je fotka na výšku, je vhodné hlavní část fotky, např. hlavu postavy, zakroužkovat, aby se správně zobrazovala ve zmenšených náhledech obrázku. Jinak se v těch zmenšených náhledech objevuje například postavička bez hlavy a nevypadá to dobře.

  Nemoce

  Ahoj!
  Teď když je karanténa, tak se dost často nudím i když je pravda, že dostáváme úkoly ze školy, ale i tak. Proto prosím o pár tipů, co bych mohla dělat a čím se zabavit. A budou normálně letní prázdniny? Já teda doufám, že jo, ale člověk nikdy neví. Jak asi přibližně dlouho budou školy zavřené? Chápu, že to nikdo asi neví, ale přibližně. Může se chodit ven, když je ta karanténa? Je koronavirus opravdu, tak nebezpečný? Mně přijde, že už to trochu přehání! Ale nevím... Jak dlouho bude trvat než se to dá opět všechno do pořádku? Přibližně, chci vědět, jestli to bude trvat třeba měsíc nebo třeba rok. A to ne asi všechno. Budu moc ráda když mi odpovíte a klidně napište něco víc o tom koronaviru.
  Moc děkuji a doufám, že jste všichni zdraví!

  holka, 13 let, 17. března 2020

  Ahoj,
  úvodem tě mohu ujistit, že současná situace je velmi nepříjemná nejen pro děti, ale i pro dospělé.
  Až budeš mít hotové úkoly ze školy, můžeš se například podívat do učebnice o několik stránek dopředu, co byste měli probírat dál. Nebo si můžeš číst nějaké knížky, ke kterým ses už dlouho nedostala pro nedostatek času. Nebo můžeš dělat doma i jiné věci, ke kterým ses pro nedostatek času nedostala.

  Přímo karanténa se týká vybraných lidí, kteří byli pozitivně testováni nebo se vrátili z rizikových oblastí, a ti by neměli vůbec vycházet z bytu, a karanténa se taky týká některých obcí na Moravě v okolí Uničova. Pro ostatní lidi platí ne přímo karanténa, ale trochu mírnější opatření, tzv. omezení pohybu. Povolené jsou cesty do práce a z práce, k lékaři a na nákup potravin, ale taky vycházky do parku nebo do přírody. Takže ven se může. Ale jen sama nebo s rodiči nebo s někým, s kým bydlíš. Rozhodně to neznamená, že můžeš na hřiště s kamarádkami! Škola je zrušená právě proto, aby se lidi nepotkávali a tím se omezilo šíření nákazy.

  Jak dlouho budou školy zavřené a jak dlouho potrvají ta opatření, to v současné době neví nikdo. Myslím, že ani ministerstvo školství a krizový štáb. Je pravděpodobné, že celý problém je teprve na začátku a zatím se neví, jak se bude vyvíjet dál.

  A ano, koronavirus je nebezpečný. Není tak nebezpečný jako středověké morové epidemie, ale pravděpodobně je nebezpečnější než to, co zatím známe. Zprávy ze zemí, kde to začalo dřív než u nás, jsou velmi varující a znepokojivé. Jedním z problémů je, že proti této nové nemoci zatím nejsou léky, takže lékařům nezbývá nic jiného, než ty, kteří mají zasažené plíce, nějak udržovat při životě například umělou plicní ventilací, ale jinak pro jejich uzdravení moc udělat nemohou. A v zemích, kde došlo k příliš rychlému rozšíření, přestala stačit kapacita nemocnic a zdravotních zařízení, takže tam umírají i lidé, kteří by to při včasném ošetření přežili, a taky se tam pak nemohou starat o nemocné s úplně jinými nemocemi, kteří lékařskou péči nutně potřebují.

  Jestli ta opatření jsou přehnaná, to se ukáže za pár týdnů. Ale kdyby se ukázalo, že byla nedostatečná, tak by už mohlo být pozdě.

  A jak dlouho to potrvá, to se dá těžko odhadnout. Optimistické odhady říkají, že za měsíc by to mohlo být lepší, ale možná to bude spíš déle. Určitá šance je, že se snad časem vymyslí nějaký lék, nebo že se ukáže, že nějaký existující lék na to pomáhá. Ale to není záležitost na týden nebo dva, to jsou taky měsíce.

  Co se týče letních prázdnin, i kdyby se u nás situace zlepšila, je dost pravděpodobné, že ještě nebude možné cestovat do zahraničí, kde je situace horší než u nás, a že se budou muset zrušit objednané zahraniční dovolené.

  Je mi líto, že jsem tě asi nepotěšil, ale snad to dobře dopadne.

  Brýle

  Ahoj poradno, nosím brýle už asi 9 let, je možné, že se mi zrak někdy zlepší natolik, že brýle nebudu moci nosit? Pak by mně zajímalo, jak poznám, kolik mám dioptrií? Hodně lidí se mě ptá, kolik mám dioptrií, a nevím, co jim mám odpovědět.

  Děkuju za odpověď.

  kluk, 14 let, 5. ledna 2020

  Ahoj,
  že by se zrak sám od sebe zlepšil natolik, že bys mohl přestat nosit brýle, to není moc pravděpodobné, ale úplně vyloučit se to nedá. Taky záleží na tom, jakou přesně máš oční vadu, kterou ty brýle mají korigovat, ale to neuvádíš a nejspíš to ani přesně nevíš.

  Kolik máš dioptrií, to se dá vyčíst z papírů, které jsi ty (nebo tvoji rodiče) dostal s těmi brýlemi, zeptej se rodičů, snad by ty papíry mohli mít u sebe. A rozhodně to ví (resp. má ve svých záznamech) oční lékař, který ti ty brýle předepsal, a prodejna Optiky, kde ti ty brýle dělali.

  Pokud by se ty papíry nenašly a oční lékař i prodejna optiky by byli momentálně nedostupní, pak se počet dioptrií dá přibližně zjistit i prozkoumáním těch brýlí samotných, ale to už by nebylo na stručnou odpověď v Poradně, ale na středně velký článek v Alíkovinách v tématu „Zábavná fyzika“.

  Alík

  Bude mít někdy Alík sraz v Hradci Králové?
  Nechce se mi kvůli tomu jezdit někam daleko (třeba do Prahy atd.)

  Ahoj,
  srazy se konají na různých místech, právě proto, aby se tam mohli dostat i uživatelé, kteří bydlí na různých místech. Ale taky záleží na tom, zda se v tom místě najde někdo, kdo by byl ochotný sraz uspořádat, a zda se v okolí najde dost lidí, kteří by o účast na takovém srazu měli zájem. Samozřejmě nemá smysl dělat sraz v místě, kde by se pak sešli dva lidi.
  V Hradci Králové už se několik srazů konalo a je možné, že se tam někdy zase konat bude.

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku. Začala se mi líbit jedna holka, která je fajn, a mám pocit, že ji mám rád. Avšak moji rodiče jsou věřící a já zřejmě taky. Věřící si nemůže vzít, nebo mít rádi, světského člověka. A já nevím, co s tím. Holku mám rád, ale Boha máme poslouchat.
  Děkuji za radu.

  kluk, 12 - 15 let, 27. prosince 2019

  Ahoj,
  pokud si s tou holkou budeš povídat, chodit s ní do kina nebo na procházky či výlety, věnovat se koníčkům nebo mít nějaké společné zájmy, tak na tom není nic špatného. Můžeš s ní tak nějak nezávazně chodit, pokud jí nebudeš slibovat věčnou lásku nebo že ji nikdy neopustíš nebo tak něco. A během toho chození, sdílení koníčků a povídání by se vidělo, co dál. Důležité je, že bys neměl svou víru tajit, měla by vědět, že jsi věřící, neměl by ses bát jí říci například že určité věci dělat nebudeš, nebo třeba že v neděli dopoledne nepůjdeš do kina, protože půjdeš do kostela, nebo podobně.

  Pokud jí to nebude vadit, můžeš s ní nezávazně chodit nadále. Kdyby jí to vadilo, tak ona sama přijde na to, že jí takový vztah nevyhovuje, a prostě byste se rozešli a časem by sis možná našel jinou, která by tvoji víru akceptovala nebo sama byla věřící.

  Pokud by to té, co s ní teď chodíš, nevadilo, je možné i to, že se s tebou někdy dá do hovoru i o víře a třeba ji to začne zajímat. A i kdybyste se časem rozešli, tak by takový hovor nemusel být zbytečný.

  Jak jsem již uvedl, hlavní je za prvé netajit svou víru a za druhé neslibovat natrvalo něco, co nemůžeš splnit.

  Kačky

  Ahoj, chci se zeptat na jednu věc. Když jsem se díval na mé kačkové konto a klikl jsem na celkového množství objevilo se mi tam 101 626 kaček, ale já mám jenom 101 336 kaček. Proč je mám méně a nemám je tolik jako mi to tam píše?
  Díky za odpověď.

  Ahoj,
  „celkové množství kaček“ jsou všechny kačky, které jsi získal. Aktuální stav kaček je zůstatek po odečtení kaček, které byly odečteny. Kačky se odečítají například objednáním dárku; v tvém případě bylo 290 kaček (po částkách 10, 15 a 20 kaček) odečteno za pomoc s kopáním při Alíkově soutěži.

  Alíkoviny

  Ahoj jak mám smazat mojí Alíkovinu když mi ji ještě neschválili? Předem děkuji za odpověď ?

  Ahoj,
  napsat redakci a požádat o smazání.

  Kamarádi

  Dobrý den,
  včera jsme byli se školou v Osvětimi a v Březince. Pan průvodce nám ke konci prohlídky vyprávěl o mnoha tamějších hrůzách, o těch z nejhorších, co se tam děly, a vtom jsem si všimla, že jeden můj kamarád zřejmě trochu brečí. Jakmile to šlo, zeptala jsem se ho, jestli je v pohodě, a on řekl „Jo, proč bych nebyl?“ a já jsem řekla „No, přišels mi takovej-“ a on mě přerušil s tím, že je v pohodě a takňák se usmál, ale mně přišlo, že lhal, když říkal, že je v pohodě (myslím, že se v pohodě necítil). Nicméně jsem se ho už nijak nevyptávala. Brzy jsme už nastoupili do busu a jeli jsme domů a cestou se mi vše rozleželo v hlavě a začala jsem přemýšlet nad tím, jestli jsem se neměla víc zajímat o to, jak se můj kamarád cítí, a popovídat si s ním o tom. Přijde mi, jako bych ho odbyla, a mrzí mě to. Je moc hodnej a nedávno mi poskytl velkou a účinnou psychickou podporu, když jsem měla problémy v jednom předmětu ve škole. A když on asi potřeboval psychickou pomoc na té exkurzi v koncentrácích, já jsem mu dost nepomohla. Myslím si správně, že jsem se vůči němu zachovala špatně? Pokud ano, co mám dělat a jak to můžu napravit?
  P.S. Kamarád se na mě nezlobí, že jsem ho odbyla (nebo aspoň nic nedal najevo a zatím jsem se ho napřímo neptala, jestli se na mě zlobí nebo tak), ale prostě mám výčitky svědomí a přemýšlím nad tím, jestli jsem se nezachovala moc špatně a sobecky.
  Předem děkuji za odpověď a vážím si toho, že tu všem pomáháte. Přeji Vám příjemné podzimní dny

  holka, 17 let, 11. října 2019

  Ahoj,
  návštěva bývalého koncentračního tábora s příslušným výkladem je dost drsný zážitek, při kterém se většina normálních lidí nemůže cítit úplně „v pohodě“. Někdo dokáže takový zážitek zpracovat, aniž by to dal viditelně najevo, ale uvnitř se taková záležitost dotkne většiny lidí. No a na někom, zejména kdo je trochu citlivější, to může být i vidět, jak ho ty věci šokovaly.
  No, a někdo si o příslušných věcech potřebuje s někým popovídat, ale někdo si to musí prožít a zpracovat sám.
  Tvůj spolužák nejspíš patří k těm, kteří nedokáží úplně skrýt své pocity z takového zážitku, ale nejspíš to potřebuje zpracovat sám, bez diskuse s někým dalším. Takových lidí je dost.
  Takže podle toho, co jsi napsala, bych neřekl, že ses zachovala špatně. Nejspíš se opravdu o té věci nechtěl s nikým bavit, což ti naznačil, a potřeboval se s tím drsným zážitkem vyrovnat sám.

  Alík

  Ahoj, vím že to bude znít jako strašná blbost, ale spolužáci mi říkalali že prý alík patří Andreji Babišovi. Prý to četli v poradně. Je to pravda?

  Ahoj,
  tvoji spolužáci nemají úplně aktuální informace.
  Ano, Alík patřil Andreji Babišovi, ale jen od června 2013 do prosince 2016.
  Alík byl v roce 2000 založen opavskou firmou Silcom Multimedia. Ta ho v roce 2006 prodala pražské firmě Mafra. V červnu 2013 Andrej Babiš koupil firmu Mafra, i s Alíkem, a tím se stal i vlastníkem Alíka.
  Avšak koncem roku 2016 se Mafra rozhodla se Alíka zbavit; napřed ho chtěla zrušit úplně, ale pak ho začátkem roku 2017 prodala skupině soukromých osob. Tím se Alík dostal z vlastnictví Andreje Babiše.
  V současné době tedy Alík Andreji Babišovi nepatří.

  Poradna

  Ahoj Bando,
  Chtěla jsem se zeptat když chci napsat do poradny ohledně těch dětských lásek apod. tak mi nějak nejde vložit nový dotaz. Když kliknu na "přidat nový" tak mi to tam nenabízí žádné pole na to, kam bych mohla dotaz vložit. Tady na technice je to dobrý to se mi hned objeví pole na "tvůj dotaz". Ale u ostatních témat tomu tak není. Už mám také více než 100 kaček takže by to neměl být problém.

  Prosím pomozte co mám dělat a jak na to?
  Předem děkuji za odpověď

  Ahoj,
  vypadá to, že jsi při registraci zaškrtla, že je ti víc než 15 let, a poradna „Alík radí dětem“ je určena pouze pro děti do 15 let.