Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Přemek Rabas

  Celkem zodpověděl dotazů: 33

  Odpovědi za posledních 408 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Zvířata

  Ahoj Aliku a spol. Mam takovou zvláštní otázku. Mohou ptáci kadit za letu? Snažil jsem se hledat všude po internetu, ale nic jsem nenašel. Předem děkuji za odpověď :-D

  Zvířata

  jak můžu zabránit tomu aby králík ne kousal klec

  Ahoj chovatelko.
  Není úplně snadné odhalit příčinu takhle z dálky, ale mezi nejčastějšími důvody bývá snaha upoutat pozornost, může se prostě nudit v malém prostoru, může si tím říkat o něco k snědku, může si tím obstarávat nějaký vitamín... Zkus vypozorovat, kdy to nejvíce dělá. Jestli když jsi s ním v místnosti, nebo jestli je to jen v čase, kdy dostává obvykle jídlo... Mohlo by pomoci, když bude mít na okusování v kleci jiné věci, nějaké mňamky, nebo bude mít víc podnětů, které ho v čase, kdy musí být v kleci, zabaví, zaujmou. Držím palce!

  Zvířata

  Ahoj,
  Mám dotaz ohledně mých dvou pískomilů nevím jestli je někdo z vás veterinář nebo se vyzná ve zvířatech... Snad ano... Ale chtěla jsem se zeptat jak bych si ne mohla ochočit, mám je už 4 měsíce a pořád nechtějí jít na ruku. Nevím co dělám špatně, normálně je krmím, dávám jim čistou vodu, měním jim podestýlku, i ke pohladím když se nechají, ale na ruku jít nechtějí, koušou, někdy až do krve :-c

  Děkuju moc za odpověď a přeji krásný den >X<-

  Emča, 11 let, 2. dubna

  Ahoj chovatelko Emčo.
  Jsou to aktivní, temperamentní zvířata, potřebují hodně pohybu a podnětů a pokud jsou dva, dost možná si zkrátka vystačí a na mazlení si moc nepotrpí. Zvlášť, pokud se jedná o samce. Samičky jsou klidnější. Zkus zůstat trpělivá, třeba se to časem zlepší. Dbej na pestrou stravu, aby neměli zbytečný stres. Držím palce, abyste se spolu měli dobře.

  Zvířata

  Ahoj Alíku a spol.. takže píšu sem do poradny už po druhé a minule jste mi pomohli čehož si moc vážím 🤍
  No takže se nebojím sem do poradny napsat zase. Tentokrát jde o mého zakrslého králíčka Dupíka. Jsou jí cca 2 roky a zatím nevíme pohlaví. S mamkou si myslíme, že je to holka (protože si trhala srst a dělala si z toho hnízdo- falešné břzezí tak to nazvu). Dobře, nebudu odbočovat od tématu. Dneska Dupík nic nesnědla, pouze si párkrát kousla do jablíčka, mrkve možná i salátu, ale vše co jsem uvedla, jsem jí vnutila i když nechtěla. Je to chyba? Ani nevím jestli jí je špatně, protože nevydává žádné divné zvuky. Povšimla jsem si i toho, že neměla moc náladu cokoliv dělat. Jen ležela na svojí budce a to i přesto, že jsme jí s mamkou daly možnost proběhnout se. Vím, že tady ty „věci" se musí řešit se zvěrolékařem, ale i tak se zkusím zeptat. Není to třeba tím, že by držela dietu? Králík není člověk, uvědomuji si to, ale nic dalšího, kromě bolesti bříška a diety, mě nenapadá. Jo a zapomněla jsem dodat, králíka máme už 1rok a zatím se nám takováto situace nevyskytla.

  Omlouvám se za tento divný dotaz, ale nevím co s ní je :( Předem děkuji za odpověď@)->-
  (Ps.: Dupík je rodu mužského, ale vymýšlela jí jméno mamka. Takže se omlouvám za vyprávění o Dupovi v ženském rodě)

  holka, 13 let, 22. srpna

  Milá chovatelko,
  řekl bych především, že je králík, podle toho co píšeš, v těch nejlepších rukou. Pokud by stav trval více jak den...tedy např. by nejdel tři dny, bylo by opravdu lepší vyhledat lékaře, zvláště kdyby byl apatický, až přlíš klidný. Jeden den ještě nemusí ale vůbec nic znamenat. Tedy králíka dobře pozoruj, nabídni mu pestrou stravu, což evidentně děláš a věřím, že to samo odezní. Pokud ne, obrať se na veterináře. Držím palce!

  Zvířata

  Dobrý den, zkoušela jsem hledat, ale odpověď na můj problém jsem nenašla...
  Naši sousedé měli dva psy, jenže jeden kvůli svému vysokému věku před pár dny zemřel. Ten druhý od té doby strašně naříká. Asi je mu smutno, je tam úplně sám, zavřený v kotci. Potřeboval by, aby se mu někdo věnoval. Je mi ho hrozně líto, ale nemůžu s tím nic dělat. Napadlo mě že bych ho mohla navštěvovat a brát na procházky. Ale za prvé netuším, jestli by to sousedům nevadilo, za druhé s tím můj děda nesouhlasí, podle něj je to blbost. Že by si na mě zvyknul a že by mu pak stejně bylo smutno až odjedeme zpátky domů do Prahy. Ale já to vidím jinak. Nebylo by lepší mu pomoct teď, když je ta smrt druhého psa tak čerstvá? Možná že taky bude naříkat až odjedeme, ale trhá mi to srdce, když vím, že on tam pláče a já s tím nic neudělám. Sousedům je to evidentně jedno, že tam naříká. Každý víkend sem jezdíme, takže by měl zajištěnou procházku každý víkend. Přijde mi lepší aby si zvykal na to, že ho přijedu jednou týdně vyvenčit, než aby si zvykal na to že tam odteď bude úplně sám. Nevím co dělat, možná má můj děda pravdu a já jsem jenom přecitlivělá a naivní. Prosím o váš názor. 😭

  holka, 14 let, 8. srpna

  Milá slečno.
  Vidím to úplně stejně jako Ty a určitě bych se také o něco pokusil. Důležité je ale získat na svou stranu dědu, aby se s Tebou vydal za sousedy a pokusili jste se jim Tvé víkendové procházky s pejskem nabídnout. Souhlas dědy je důležitý, abyste mezi sebou neměli konflikt a také je podstatné, jakou má pes povahu, zda by procházky s někým novým snesl, zda bys ho zvládla. A to budou majitelé schopní posoudit nejlépe. Držím Ti každopádně palce. Každý takový pokus je dobrý. 😊

  Zvířata

  Ahoj chci se zeptat doma máme korelu a máme jí už asi 3 rokem a za tu dobu si zvykla pouze u nás doma na jednoho člověka dá se s tím něco dělat? Já bych totiž chtěla aby si na mne zvykla předem děkuji za odpověď ahoj

  holka, 10 let, 16. listopadu

  Ahoj chovatelko.
  Navázání vztahu je třeba věnovat hodně času a trpělivosti a nevzdávat se. Na korelu mluvit, pískat, zkoušet se přibližovat, nabízet různé dobrůtky a pozorovat, co ji/ho nejvíce baví a v tom jí pomáhat...vycházet jí vstříc. Na pohlaví korely také záleží, samička může více inklinovat k mužským členům rodiny a opačně. A samozřejmě může mít také zrovna tenhle jedinec méně kontaktní povahu, ale když budeš navazování kontaktu věnovat co nejvíce času a pozornosti, určitě se to zlepší. Držím vám oběma palce a přeji mnoho společného veselí.

  Zvířata

  Zdravím vás,
  obracím se na vás s jedním dotazem.
  Brzy si budu pořizovat Axolotla mexického, velice jsem si jej oblíbil kvůli jeho unikátním vlastnostem.
  Již mám vše koupené (krom samotného axolotla), ale rad bych se zeptal jak mám chladit vodu pro nej. Vím že potřebuje vodu pod 20 stupňů, koupil jsem sice pro něj ventilátor ale mám obavy že by to v létě nemuselo stačit. Máte nějaké rady?

  Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 28. června

  Ahoj budoucí chovateli.
  Pokud možno vyber nejchladnější místnost ve vašem době/bytě, nádrž hlavně nedávej na slunce/na světlo a pokud možno ať je co nejníže u podlahy. V létě, pokud jsou vedra, v noci větrej a bude-li nejhůř, vkládej do vody láhev s chladnou vodu nebo ledem. Existují elektrické chladiče, ale jsou velmi drahé. Jinak co vím, tak by neměl pro axolotla být úplný problém, pokud teplota na nějakou dobu stoupne lehce nad 20 st., ale samozřejmě bude dobré, pokud se Ti jí podaří udržet níže.
  Držím palce a přeji vám oběma vše dobré.

  Zvířata

  Dobrý den potřebuji poradit s mojí roční králičicí. Když je vypuštěná mimo klec tak běhá jako úplnej magor jakoby něco hledala vydává u toho takový vrčen.zvuky. A furt by se chtěla mazlit.

  holka, 12 let, 19. června

  Ahoj chovatelko.
  Neviděl bych v chování Tvé králičí samičky nic zásadního... Z toho co píšeš to vypadá, že jí život v kleci úplně neuspokojuje, může jí chybět dostatek pohybu, podnětů... a tak mimo klec řádí. Nepíšeš, kolik času je mimo klec, ale měla bys jí dopřát opravdu co nejvíce volna, tedy alespoň 4 hodiny denně. Mazlení jí dopřej, je prima, že je kontaktní. :) Nemělo by se jednat o žádné vážné problémy, ale určitě Tvá králičí slečna potřebuje Tvou pozornost. Přeji vám oběma, ať je vám spolu dobře.

  Zvířata

  Dobrý den, moje andulka spadla do misky s vodou, a natekla jí voda do ucha, mám něco dělat? Mám o ní strašný strach aby se jí nic nestalo:-c předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 23. října

  Ahoj chovatelko,
  nechci zlehčovat situaci, ale dle mého by se jí nemělo nic stát. Sluch má velmi dobře chráněný jemným peřím a to pomáhá bránit proniknutí vody. Pokud bys ale pozorovala na andulce nějaké změny - potíže, neváhej navštívit veterináře. Držím palce.

  Zvířata

  Ahojky,
  s taťkou jsme na zahradě postavili voliéru pro andulky. Doma mám dvě andulky a protože voliéra je velká, chtěla bych si pořídit další dvě, nebo tři. Doma mám samičku a samečka, ale nevím, jakého pohlaví by měly být ty další andulky. Jestli budou mít mláďátka, nebo ne, je mi jedno, ale aby se třeba neporvali, nebo tak něco. Na druhou stranu bych chtěla ještě alespoň jednu samičku a jednoho samečka.
  Tento dotaz je méně důležitý, než některé jiné dotazy, takže můžete klidně odpovědět později a dát přednost důležitějším dotazům.
  Doufám, že se máte hezky,
  Anežka

  Anež, 27. března

  Milá Anežko.
  Pokud je voliéra dost velká, neměl by být problém do ní přidat ještě další 2 andulky a páreček by byl, dle mého, to správné řešení. Zpočátku všechny pozoruj, dbej na to, aby byl ve voliéře vždy dostatek jídla a hlavně na různých místech, aby nemuselo kvůli jídlu docházet mezi andulkami k nějakým šarvátkám. Nejedná se o nějaký agresivní druh a během pár dnů se spolu popasují a měl by být klid. Přeji Ti chovatelské úspěchy a radost.

  Zvířata

  Zdravím, mám doma nově myšky (klasické bílé ze zverimexu), asi týden, než jsem si je pořídil hodně jsem si o nich nastudoval, takže trpět snad nebudou a ubikaci mají nad míru exklusivity ;-). A však dnes jsem si projížděl různé weby o chovu myší a v hodně článcích se psalo, že myši a celkově zvířata ze zverimexů nejsou moc vhodné, že zkrátka můžou být nemocné a tak, a že je lepší si brát od chovatelů. No ale kde takového chovatele sehnat? Díval jsem se na Bazoši, ale nejbližší člověk, co prodává myši je asi 100km od nás. Neexistuje nějaká stránka pro chovatele myší? Děkuji za odpověď. D.

  kluk, 14 let, 27. října 2021

  Ahoj chovateli.
  Co píšeš o zverimexech se může stát, neplatí to ale zdaleka o všech zvířatech a vždycky. Je to různé, někdy může mít klidně potíže naopak i zvířátko od chovatele. Takže klid, myšky nejsou úplně náročná zvířata a hlavně je už máš, tak věřím, že když jim poskytneš kvalitní stravu a péči, budou se u Tebe mít dobře a budou prospívat. Držím vám palce.
  Kontakty na chovatele lze získat např. v domech mládeže, kde bývají chovatelské kroužky, nebo v zoologické zahradě, záleží na tom, kde bydlíš. U myšky ze zverimexu bych ale strach neměl. ;-)
  Měj se dobře.

  Zvířata

  Krásný den všem! :->

  Mám dotaz...

  Dost by mě zajímalo dají pořídit taková ta terapeutická zvířata, nebo mít na ně nějaký pas nebo potvrzení (nevím jak se tomu říká (8:°)). A jaká jsou povolena a jaká zakázána. Neptá se, protože to chci, ale jen proto že mě to zajímá a všude potkávám lidi které je mají.
  Předem děkuji za odpověď a přeji krásné a bezproblémové léto!Z;-)

  holka, 12 let, 25. června

  Ahoj,
  terapeutické zvíře je, dá se říct každé, které pomáhá člověku zvyšovat kvalitu jeho života tím, že je mu společníkem v samotě nebo v těžkém životním období. Dále existují např. asisenční psi, kteří lidem pomáhají zvládat různé handicapy (slepota, deprese, úzkosti apod.), ti mohou doprovázet člověka i tam, kam běžní psi nesmí, jako např.na palubu letadla. Jiní zase navštěvují seniory v pečovatelských domovech v rámci canis terapie. Výcvik takových zvířat je obrovský záslužné.
  I já Ti přeji moc hezké léto.

  Zvířata

  Ahoj babička mi splnila sen-koupila mi koně. Je to hřebec a jsou mu 3 roky. Když Piškota pobídnu nohama nechce jít dopředu a já se do něj bojím víc kopnout. Když chci zatočit tak musím uzdou protože nohama nereaguje a pak když zatáhnu otěžema na jednu stranu aby uatočil tak zastaví co mám dělat???Trenérka mi na to nic neříká jenom ať se snažím a pak se věnovala ostatním jezdcum... Piškot normálně jezdil na závody a vyhrával...tak nevím co blbne..

  nikdo.., 9. srpna

  Ahoj. Toto se na dálku velmi těžko posuzuje. Předpokládal bych, že když jste koně přebírali od jeho předchozího majitele, že by mělo dojít k nějakému navázání kontaktu s koněm... seznamování. Bývalý majitel má jistě mnoho rad a doporučení a věřím, že by mělo být možné o ně požádat i dodatečně. Radím se obrátit s prosbou o radu v jakékoliv věci na bývalého majitele. Ten by koně měl znát nejlépe a také, jak na něj. Kůň je inteligentní a citlivý tvor, a tak se s tebou také potřebuj seznámit, získat důvěru, aby mezi vámi mohl vzniknout kvalitní vztah, v kterém vám bude oběma dobře. Držím palce vám oběma a přeji trpělivost, klid a vzájemnou lásku.

  Zvířata

  Zdravím všechny z poradny, píšu zde svůj první dotaz, týkající se zvířat.
  :-)
  Mám už skoro 2 roky zakrslého králíčka, (samec). (Nevím co budete k případné odpovědi potřebovat za informace, tak sem napíšu vše, včetně denní rutiny, a velikosti klece)
  Králíka jsme si pořídili ve čtyřech měsících od chovatelky (do té doby žil v králíkárně). Adaptoval se celkem rychle. Ze začátku měl malou klec a hrozně kousal mříže. Proto jsme mu na vánoce vyrobili velkou, třípatrovou dřevěnou bednu, ve které je spokojený. Potravu má tak jak má být, (seno a voda furt, granule ráno a večer, společně s troškou zeleniny).
  Na záchůdek je naučený, když je venku hezky, běhá non-stop celý den po zahradě (všechny útěkové cesty má samozřejmě zatarasené).
  Očkovaný je, občas se stýká se sousedovic králíky, na které reaguje bez problémů či agrese. Vykastrován byl minulé prázdniny.
  No ale teď už konečně k dotazu.
  Poprvé se problém vyskytl o minulé letní prázdniny, když byl na hlídání u babičky. Zde byl zpátky ve své malé kleci, k jeho velkému nesouhlasu. Proto taky například vzteky vyhodil napáječku (dříve měl tu klasickou láhev jak se posouvá ta kulička aby mu tekla voda, v nové kleci dostal takovou, kde má misku, nad kterou je přichycená naplněná petlahev, obrácená vzhůru nohama. Vždy když upije z misky, voda se doplní.).

  Babička ho každý den pouštěla, ale on byl furt ”agresivní“. Když jsme se vrátili, a přivezli ho domů, zjistil jsem, že příšerně líná. Ale fakt hrozně. Stačilo ho pohladit, a v ruce mi zůstal chomáč chlupů. Celkem mě to vylekalo. Nejdříve jsem si myslel, že má všenky v seně, ale po googlování jsem zjistil, že je to zřejmě že stresu. Postupně, asi do dvou týdnů línat přestal.
  No a teď se vrátím 2 týdny zpátky, když jsme odjížděli na dovolenou.
  Chtěli jsme mu vzít tu stejnou klec (bednu) na kterou je zvyklý, ale zjistili jsme, že se nevejde do kufru auta. (Ano, je fakt velká). Proto jsme urychleně vyrobili stejné bydlení, akorát o pár čísel menší. (Zkoušeli jsme to 2 týdny před prázdninami)
  Po předešlých zkušenostech jsme ho na týden před odjezdem dali do této klece, aby si jí ”osmrděl“ a zvykl si na ni. Tentokrát byl na hlídání u jiné babičky, která má doma psa. Z předešlých zkušeností ale víme, že jemu (králíkovi) je ten pes úplně šumák. U babičky měl vše stejné, potravu, bydlení, i mazlení od babičky. Jednou denně ho také pouštěla po domě.

  No ale teď, když přišli od babičky fotky, tak zase hrozně líná. (Když to píšu, vracíme se z dovolené za dva dny). Opět z něj létají chomáče chlupů. A proto mě zajímá:

  1. Je to normální, že tak moc líná?
  2. Dá se tomu nějak předejít?

  Za odpověď předem děkuji.

  PS omlouvám se za velmi dlouhou zprávu.:-|

  kluk, skoro 12 let, 14. července

  Ahoj milý chovateli.
  Předně „klobouk dolů“ za podrobný popis situace a podruhé za velkou a obětavou péči o králíka.
  Králíci mají období línání, je to přirozený jev, který může byt umocněn nebo oslaben kvalitou stravy, psychickým stavem jedince a chovatelskými podmínkami. Ve vašem případě může jít o souběh standardního období línání, jehož intenzita je ale ovlivněná změnou prostředí. Je tedy důležité mu pomoci vyčesávaním a kvalitní stravou. Věřím, že v těchto věcech má v Tobě králík velkého pomocníka.
  Držím palce!

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Mám dotaz ohledně zvířat. Máme v plánu se přestěhovat a tam kde budeme bude i větší zahrada, což je dobrá zpráva pro mě protože tam můžu mít psa. Ale teď mě napadlo že by se tam hodila i menší voliéra. Zatím tam mám v plánu chovat zebřičky(nebo jiné pěnkavovité), andulky nebo Alexandry. Ale furt mi vrtá hlavou to, co dělat s ptačctvem v zimě? Mohli bysme je sice na podzim nachytat do klecí a přes zimu je mít doma, což by bylo docela obtížné ale zase podle mě v zoologických zahradách je podle mě mají ve voliérách celoročně. Myslím to tak že ptáci jsou přes zimu ve vnitřním prostoru voliéry kde jsou stěny. Zajímalo by mě, jestli je potřeba do těch vnitřních prostorů nějaké topení nebo jestli je něco jiného? A jak se to řeší ve voliérách bez vnitřního prostoru?
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 2. února

  Ahoj budoucí chovatelko,
  všechny druhy ptactva, které jsi vyjmenovala, budou potřebovat zimní ubykaci s topením. U např. korel nebo andulek se dá ještě postupovat tak, že si pořídíš 1-2 kusy, nejlépe na jaře, do voliéry tak, aby se postupně ptáci otužovali. Snesou pak i mírnou zimu. Při dlouhotrvajících hlubokých mrazech bys je ale musela vzít do vnitřního prostoru, např. do garáže apod., do klece, ale ne do vytápěného bytu, abys je mohla zase brzy vrátit do voliéry. Tak nejlépe získáš zkušenosti a můžeš zvyšovat počet chovaných ptáků. Přeji štěstí a mnoho chovatelských úspěchů.