Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Přemek Rabas

  Celkem zodpověděl dotazů: 16

  Odpovědi za posledních 163 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Zvířata

  Ahoj,
  Ve středu jsem slavila své 11. narozeniny a dostala želvu stepní, kterou jsem si moc přála. Bohužel jsme narazili na pár problémů. Když jsme ji sháněli našli jsme na internetu množírnu.Je trestné provozovat množírnu? Když jsme šli do zverimexu paní prodavačka říkala že ji dávají hlávkový nebo čínský salát. Na internetu však píšou chovatelé, ať se mu vyhneme. Co tedy želva stepní smí jíst? Chtěli bychom jí dát do terária rostliny ale nevíme co.

  Děkuji že tu pro nás jste. Moc si toho vážím ❤️

  holka, 11 let, 9. července

  Ahoj, gratuluji k narozeninám a k dárku.
  K Tvému dotazu: Zda je zařízení množírna nebo není je často velmi sporné a trestné je především a vždy, pokud někdo zvířata týrá a nechová je v odpovídajích podmínkách. To posuzuje veterinární správa. Někdy se může stát, že se ani úplně nepozná, že jde o množírnu, ale v daném zařízení k týrání zvířat dochází a někdy zase obráceně, někdo - třeba konkurence - nazve zařízení na internetu množírnou a přitom je zde třeba vše v pořádku.
  A k jídelníčku... je třeba dbát na to, aby želvě neměkl krunýř, k tomu je potřeba vápník a fosfor. Krmit ji můžeš pampeliškou - květem i listem, čínským zelím, kapustou kadeřavou, zelím, pórkem, špenátem, natí cibule, celerem, naklíčenými fazolemi, hruškami, ředkvičkami, dobrý zdroj vápníku je pak drcená skořápka vajíček nebo drcená sépiová kost. Můžeš ji krmit i ostatní zeleniou, jsou v ní další důležité vitamíny, jen je pak nutné ji poprášit doplňkem vápníku. I ovoce jako borůvky, meloun, ostružiny, hroznové víno... to všechno je také dobré a je dobré stravu podávat pestrou, tím se stane vyváženou.
  Ať se vám oběma dobře daří. :)

  Zvířata

  Zdravím, dobrý den
  Poslední dobou si všímám, že se na naší cyklostezce pohybuje pitbul bez náhubku a většinou i bez vodítka. Nemá přivolání (i když na něj jeho pán křičí, tak prostě nepřijde) a ani nijakou velkou poslušnost. A teď ten problém. Mám fenku, střední lovecké plemeno (20 kg), bude mít dva roky. Nejhorší je, že se má fenka chce s každým psem přátelit a vrtěla by prutem i kdyby jí nějaký potenciální útočník trhal slecha. Mám o ni docela strach, je to moje štěstí a asi bych nepřežila kdyby jí ten pit něco udělal. Už jednou na nás vyběhl ( a to opravdu se zlými úmysly), naštěstí si ho jeho pán stihl chytit. Ale bylo to jen o chloupek...
  Opravdu nevím co bych měla dělat kdyby ho někdy chytit nestihl. Nevím, jestli bych já (skoro třináctiletá holka) dokázala přeprat mohutného pitbula který by vyloženě šel po mé fence. Já bych se na něj klidně vrhnout dokázala, mého miláčka bych se samozřejmě snažila ochránit, ale bojím se že by to nemělo nějaký veliký smysl. Utíkat také nemůžu, ještě bych to zhoršila a ten pes by se za náma vrhal ještě víc. Říká se, že nejlepší je psa si šoupnout za sebe, ovšem naše cyklostezka je otevřený prostor, a tak by nás ten pitbul mohl obejít...
  Pokud vím, tak jako nezletilá osoba nemůžu mít ani pepřák ani paralyzér a tím pádem bych byla zřejmě při nějakém útoku pitbula na mou fenku asi bezbranná.
  Bull psů se nebojím. Vím, že když mají správné vedení jsou to zlatíčka (viz. naše psí kámoška amerického stafordšírského bulteriéra, která má poslušnost dokonalejší než kterýkoliv policejní pes) ale tento pes správné vedení nemá. Žije na bytovce, chodí s ním jen po ulici a když se rozhodnou na něco "většího", vypustí ho na cyklostezce...
  Máte pro mě nějakou radu jak se při útoku případně bránit?
  Děkuji mockrát za sebe i za mou fenku 🍀❤️🙏🏻
  PS.: Omlouvám se za slohovku, musela jsem se rozepsát 😄

  Evča (12) a fenka Zorka, 14. června

  Ahoj Evčo.
  Takové situace jsou složité a obtížně se řeší, ale obecně platí, že na cyklostezce by nikdo neměl pouštět svého psa na volno, ať je pes jakékoliv povahy. Cyklostezky k tomuto nejsou určené. Pokud jsi z vesnice nebo z malého města a s majitelem se znáte, měli byste ho s rodiči upozornit, že není možné pitbula nechávat takto běhat. Pokud jsi z většího města, nebo není možné, aby majitele upozornili Tví rodiče, měla by tuto věc řešit městká policie, případně státní. Nejde jen o Tvou fenku (Tvé obavy chápu), ale i o všechny ostatní, kdo se na cyklostezce vyskytují. Rozhodně Ti neporučuji se pouštět do střetu s pitbulem, byž rozumím Tvé snaze ochránit Tvou fenku. K žádnému střetu by nemělo dojít, je to velmi nebezpečné. Bylo by opravdu dobré, aby situaci řešili dospělí, z Tvé strany rodiče a pokud to není možné, bylo by třeba požádat o pomoc městkou policii. Pokud ani to není pro Tebe vhodné řešení, tak raději doporučuji chodit na procházky jinam.
  Přeji hodně štěstí.

  Zvířata

  Dobrý den, co mám dělat, když mi ptáci pořád naráží do oken?

  holka, 13 let, 7. května

  Ahoj,
  pomohly by záclonky, anebo kdybys vyrobila z papíru makety dravých ptáků, které když pověsíš zevnitř na okna nebo je na okna přímo přichytíš samolepkou, mělo by to ptáky venku od oken odradit.
  Tak držíme palce.

  Zvířata

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  Zajímalo by mě odkud je a co je vlastně toxoplazmóza. Prý to přenášejí hodně kočky ale jak? Mám kocoura, který chodí ven, a moje mamka říkala ať mu nesahám na čumák, že nevíme kam všude čuchá a že tam má toxoplazmózu. Je to pravda? On je jen přenašeč, nebo to může i chytit přímo? A já taky? Jak se to projevuje? A proč těhotní se tím nakazí ještě víc?
  Díky a pěkný denB-)

  holka 13 let, 11. června

  Ahoj,
  toxoplazmóza je parazitální onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii, který používá např. kočku jako svého hostitele, ale také přenašeče. Nemoc se ale nemusí u kočky nijak projevit. Pokud má kočka ale dlouhodobě průjem, nebo potíže s očima či s kašlem, měl vy ji raději vyšetřit lékař. Přenést na člověka z kočky se tato nemoc může nejčastěji manipulací s jejím trusem, třeba při uklízení kočičího záchodu. Pokud chodí kocour na záchod ven, tak by mohla být infikovaná půda. V trusu mladá kočka vylučuje tzv. oocysty, které jsou hodně odolné a vydrží na místě hodně dlouho. Můžeš se tedy nakazit i ty, pokud bys neumyté ruce po kontaktu s trusem nebo infikovanou půdou dávala do pusy. Toxoplazmóza se nemusí u člověka vůbec projevit, většinou nemá žádné příznaky. Nebezpečná je pro lidi s oslabenou imunitou. U nich může poškodit mozek a způsobit jeho vážná onemocnění. Pro těhotné je nebezpečná v různých fázích těhotenství různě, v ranné fázi je hodně nebezpečná proto, že to by mohla vážně poškodit plod a způsobit potrat. Protože plod ještě nechrání placenta.
  Toxoplazmóza je hodně komplikovaná a neprobádaná nemoc a ani vědci ještě nemají úplnou shodu na tom, co všechno může lidem způsobovat.
  Měj se dobře.

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Možná vám to bude znít jako blbost ale chci si jednou pořídit divočáka. Od té doby co se mi o jednom zdálo jsem si je celkem oblíbila. Vím že je to divoké zvíře které jen tak neseženete ve zverimexu ale četla jsem pár článků o tom že pár lidí divočáky chová jako mazlíčky a ne třeba pro maso. A hodně tam bylo, že když je na vás divočák zvyklí už od mala tak je skoro jako pes, chodí s vámi, důvěřuje vám, je přítulný atd... nemyslím si že si pro prase můžu dojít jen tak do lesa, vlastně si myslím že to ani nejde, spíš od chovatelů.Tady doma bych ho taky zrovna nechovala, spíš až budu bydlet jinde kde to bude pro prase vhodnější. Tak se chci zeptat.

  1. Je možné sehnat sele jinde než zaběhnuté v lese což může být vzácné?
  2. Je nějaká šance že by se mu vrátili přírodní instinkty a začal by útočit, jako tehdy tomu ochočenému bílému tygrovi.
  3. Může jíst normální krmivo pro domácí prasata? Vím Teda že je to všežravec ale jestli může i tohle?
  4. Platí pro něj stejná pravidla na veřejnosti jako pro psa?
  5. Je možné ho naučit pokyny jako psa? Říká se že prase je chytřejší než pes tak se pro jistotu ptám.

  Předem díky za odpověď.

  holka, 14 let, 3. srpna

  Ahoj.
  No... asi z mé odpovědi nebudeš mít žádnou radost a moc mě to mrzí, ale nemohu jinak. Nezlob se, prosím. Sama jsi napsala slůvko "divočák". A ten opravdu patří do volné přírody. Ještě o tom popřemýšlej, způsobila by sis jeho držením v zajetí spoustu problémů a hlavně by to nebylo správné pro něj... Věřím, že si najdeš vhodnějšího "parťáka" z říše zvířat. Nezlob se prosím, že Ti proto neodpovím na Tvé další dotazy ohledně jeho chovu a chování, ale je to proto, že jsem hluboce přesvědčen o tom, že by prase divoké mělo žít v přírodě. Moc rád Ti odpovím na otázky týkající se jiného zvířete... Věřím, že mě pochopíš. Děkuji a držím palce...

  Zvířata

  Ahojky
  Chci se zeptat mamka mi dovolila že bych si mohla koupit rybičku. Tak bych chtěla betu a nebo bojovnicy pestrou myslím že se tak jmenovala. Může ta ryba žít sama? A co k tomu budu potřebovat? Stačí akvárium a voda a nějakè krmení třeba kousky rohlíku? Nebo potřebuje ještě něco?

  holka, 10 let, 20. června

  Ahoj,
  nejprve jedna drobnost - betta a bojovnice jsou jedna a ta samá rybka. Je třeba jí pořídit akvárko, ne moc velké a ne kulaté. Ideálně na 54 litrů vody, dlouhé kolem 60 cm a s teplotou vody kolem 25-26 až 30 st.C. Asi doma trvale takové teplo nemáte, a tak bude třeba opatřit do akvárka topení a také filtr. Krmit ji můžeš granulkami, případně hmyzem, nejlépe ti poradí a vhodné krmení doporučí ve zverimexu. Tato ryba je masožravec, tak prosím žádnou rostlinnou stravu a žádné rohlíky! V obchodě ti také nabídnou a poradí, jaké pořídit vhodné rostliny a kamínky nebo písek na dno akvária. O péči o rybku a akvárium si můžeš něco načíst na internetu (třeba zde: https://www.rostlinna-akvaria.cz/betta-bojovnice-jak-zalozit-bettarium-akvarium-pro-bojovnici-173) a průběžně se k tomu vracet, abys byla dobrou chovatelkou. Důležité je například nechat připravené akvárko 3-4 týdny naplněné vodou a vším potřebným stát, než do něj pořídíš rybku a pak jí pravidelně vyměňovat vždy zhruba 1/3 odstáté vody a čistit dno. Vše k tomu potřebné ti prodají také ve zverimexu. Není to jen tak, každé chovatelské začátky vyžadují dobrou přípravu, ale věřím, že to dobře zvládneš a akvaristika ti přinese radost.
  Tak ti přeji úspěšný chov a ať je u tebe betta spokojená.

  Zvířata

  Dobrý den, mám dvě kočky, obě dvě jsou doma a ven je nepouštím (jen občas na vodítko když je hezky) a posledních pár měsíců mají strupy (jedna na zádech, trochu na uších a na krku a druhá jen trochu na krku) já vím že mi nejspíš napíšete že to musí posoudit veterinář jenže my jsme daleko od města takže se k veterináři dostaneme tak jednou za rok když je čas kdyby to bylo něco váženého tak by jsme ty kočky museli prodat, nevíte co by to mohlo cca být aby kdyby to bylo něco váženého tak abych si ušetřila (je jim 8 A 7 A ty strupy měly i před 2 měsíci a potom byl klid ale teď zase je mají) (jsou i obě kastrované)

  holka, 13 let, 9. června

  Ahoj, myslím, že nemusíš mít strach, že by šlo o tak vážnou věc, aby bylo nutné se koček zbavovat. Ale příčiny mohou být opravdu natolik různé, že by bylo potřeba, aby se alespoň na 1 kočku veterinář podíval. Možná bys mohla zkusit požádat vašeho veterináře, zda by se nemohl podívat na strupy na fotkách, které bys mu poslala, požádá třeba i o jiné fotky detailu koček. Mohou to být problémy způsobené parazity, nebo něco jiného, ale jistě ne nic hodně vážného. Tak přeji štěstí a brzké vyřešení tvého trápení.

  Zvířata

  Ahoj potřebuji poradit s mim zakrslým králíkem daysi .jsou jí skoro 4 měsíce a je hodně moc agresivní vůči lidem .kouše , škrábe , dělá naschvál ( tim myslím že skáče na lidi bezduvodne ) co mám udělat aby se to od naučila a přestala to dělat ?

  Další je otázka jak mám přejít na jiné granule ?

  Jak jí naučit aby nekousala věci kolem ní ?

  A jak jí naučit na zachudek ?

  PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ .

  holka, 11 let, 4. srpna

  Ahoj chovatelko.
  I zakrslí králíci mají každý svou hlavu, každý jinou povahu a každý se tak může během svého vývoje chovat různě. Chce to trpělivost a klidný přístup. Můžeme zrovna divočejší období a časem ho to přejde. Lidská puberta může být také pěkně divoká.:-)
  Totéž platí o stravě, některý králík sní granule jakékoliv hned, jiný je vybíravý...chce to zkoušet a být vytrvalá.
  A záchod...2 rady. Bobečky sbírej a dávej na jedno místo a záchod mu dej co nejblíž k senu. Vykonává potřebu často právě při jídle. Někdy je potřeba zkoušet různá místa než najdeš to, které mu bude vyhovovat. Lze takhle přenášet i moč, když ji necháš nasát do kousku ubrousku nebo toaletního papíru. A nezapomeň, že v pubertě může králík zlobit i co se hygieny týče, mělo by se to ale časem zlepšit...jen občas si třeba bude značkovat své teritorium. Tak přeji pevné nervy a hodně úspěchů!

  Zvířata

  Dobrý ďen,

  Chcela by som sa stať ornitologičkou najlepšie z morskými vtákmi viem že na to mám ešte čas ale aj tak by ma zaujímalo na akú školu mám potom ísť. Študuje sa potom morská biológia alebo ornitológia? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Dovidenia.

  holka, 11 let, 6. srpna

  Ahoj.
  Asi bych volil tento postup. Nejprve gymnázium, poté vysoká škola přírodovědného směru a poté specializace na mořskou ornitologii, nejlépe někde v zahraničí, kde mají k této fauně blízko. Anebo, pokud bys takovou možnost měla, tak rovnou po gymnáziu zkusit nějakou vysokou v Norsku, či jinde v zahraničí, kde vysoké školy takového zaměření mají. Přeji hodně štěstí na Tvé studijní cestě.

  Zvířata

  Dobrý den, měla bych otázku ohledně střední školy.
  Jsem v 8. třídě a tím pádem si už vybírám střední školy. Chtěla bych pracovat v zoo. Musí mít chovatel v zoo nutně vysokou školu? Přemýšlela jsem nad veterinou. Chemie, matika ani fyzika mi nevadí, takže si myslím, že bych to mohla zvládnout. Nebo existuje škola s maturitou, myslím že obor "chov zvířat", nebo tak nějak. Co je teda podle vás nejlepší volba?

  holka, 14 let, 16. června

  Ahoj,
  to je těžké rozhodvání...:-). Pokud chceš pracovat v zoo, je varianta střední školy s maturitou přímo pro budoucí ošetřovatele dobrou volbou a jedna taková je v Čakovicích. I z ní lze pokračovat dál, třeba právě na vysoké veterinární. Ne každý ošetřovatel zvířat má vysokou školu, ale je samozřejmě vždy užitečné získat co nejvyšší vzdělání, co nejvíce znalostí, které se pak i v tom profesním životě v zoologických zahradách hodí, jak v práci se zvířaty, tak mohou člověku pomoci vypracovávat se od ošetřovatele na zoologa a další vedoucí pozice. Tak držím palce, ať se správně rozhodneš a ať tě baví jak studium, tak pak i tvá práce, ať už to bude cokoliv!

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Mám otázku jaké plemeno kočky je vhodné pro alergiky. Mám bráchu který strašně miluje kočky ale je astmatik, jediná kočka která mě napadá je siamská kočka která se ale nikomu z nás nelíbí ani bráchovi. Tak se chci zeptat jestli existuje nějaká jiná kočka která je pro alergiky vhodná. Jako u psů to je třeba bišonek nebo vodní pes a ti jsou taky chlupatí. Sice to nemyslím tak že bych mu ji pořídila k vánocům ale že by se našla kočka kterou bysme doma mohli mít. Tady to sice není být ani úplně rodinný dům ale myslím si že by se tu kočce nedařilo špatně. Třeba ti co tu byly před námi tu vychovali celou dynastii yorkšírů a naši sousedi měli pudla, tak si myslím že by se tu kočce dařilo. Předem děkuji za odpověď😉

  holka, 14 let, 6. srpna

  Ahoj,
  je fajn, že se snažíš najít řešení vhodné i pro bráchu. Koček vhodných pro alergiky je víc, ale je důležité si o nich něco před pořízením nastudovat, jakou mají povahu, jaké podmínky ke spokojenému životu potřebují, aby se vám všem žilo dobře. Vhodná plemena jsou např. Sibiřská kočka, Sphynx nebo Cornish rex. Tak držím palce, ať dobře vyberete.

  Zvířata

  Ahoj No chci se zeptat na takovou otázku na kterou si nedokážu odpovědět mám pětiměsíčního zakrslého králíka a když jí dám něco dobrého ona si to vezme z ruky a pak zavrčí proč to dělá? Co ji trápí a nebo co chce poslední dobou je dosti odtažitá a je hrozně moc Zkrocená jako by se mě bála Prosím o radu jak si sním m navázat vztah plný důvěry nějak jí neubližuj nebo ji nedělám naschvály mám jí ráda ale samozřejmě někdy si pochovám vím že to zvířátka nemají rádi ale snažím se jí to nedělat má možnost výběhu z klece může běhat po mém pokoji a má vše co potřebuje ale už opravdu nevím jak si s ní navázat vztah a aby se mně nebála moc děkuji předem za odpověď

  holka, 12 let, 16. září

  Milá chovatelko,
  dle mého je třeba usilovat o to, aby k tobě měl králíček co největší důvěru. Takže je třeba se mu hodně věnovat. Když ho krmíš nebo mu dáváš nějakou laskominu, je na něj nutné vždy vlídně mluvit, jemně ho hladit, zkrátka být co nejmilejší, nejklidnější a vytrvalá. Je třeba mu věnovat hodně pozornosti a ve svém úsilí vydržet. Když si ho vezmeš pochovat, dělej to často a buď co nejklidnější a situace by se měla časem zlepšovat.
  Samozřejmě je ale možné, že je králíček divočejší proto, že dospívá a mění se mu trochu povaha, s tím je třeba také počítat. Každopádně je třeba mu věnovat pozornost a věřím, že vám spolu bude dobře.
  Držím palce.

  Zvířata

  Zdravím všechny!
  Úplně nevím jestli tuhle otázku mohu zde položit, ale snad ano. Má otázka se týče Axolotlů Mexických, v blízké době si dva plánuji pořídit, a nikde nemůžu najít jak se má voda v akváriu udržovat v stále teplotě (20stupňů), jestli nějakou speciální lampou nebo něčím jiným? Doufám že nevadí že jsem se zeptala na tuhle otazku;-) S pozdravem Axxxx!:-)

  Axxx), 7. září

  Také zdravím!
  Odpověď konzultována s odborníky a zní:
  Axolotl může žít trvale ve vodě teplé maximálně 20°stupňů, ale má raději zimní pokles asi na 12°C. Takže je dobré si rozmyslet, zda se ti tyto teploty podaří v letních dnech udržet. Pokud by snad bylo potřeba vodu přihřívat, pak se použije běžné akvarijní topné tělísko. Lampu je potřeba jen na osvětlení akvária, žádnou speciální.
  Tak držím palce, ať se daří.

  Zvířata

  Ahoj,
  moje kamarádka má zakrslého králíčka, kterému jsou 4 roky. Králíček odmala chodí na záchod, který má v kleci. Před třemi týdny začal čůrat různě po kleci a mimo ni. Vůbec nevíme, co se s ním mohlo stát. Předem děkujeme za odpověď.

  holka, 12 let, 15. července

  Ahoj.
  Zakrslí králíci jsou velice citlivá zvířata na jakékoliv změny. Změny ve stravě , v umístění klece, v typu podestýlky apod. Také může hrát roli, zda jde o samičku či samečka, zda je králík vykastrovaný. To vše může způsobit změny v jeho chování. Pokud by se ještě k tomu přestal starat o svou srst, mohl by to být důvod k návštěvě veterináře, zda netrpí nějakou nemocí... Napadá mě, když píšeš jen o čůrání, jestli nemůže mít potíže právě třeba s močovým měchýřem. Pokud problém nepřestane a je to jen trochu možné, bylo by dobré navštívit lékaře. Držím palce.

  Zvířata

  Dobrý den, poslední dobou uvažuju že bych si koupila rybičku, jenže tu nemám místo na velké akvárium tak jsem si koupila malé ale ještě mi zbývá rybička.... Koukala jsem na internet jestli existuje nějaká rybička co nepotřebuje vzduchování a nevadí jí malé čtvercové akvárium, vyhledalo mi to bojovnici jenže s bojovnicí jsem měla už nějaké zkušenosti a chtěla bych vyzkoušet něco nového takže jestli nevíte o nějaké rybce která nepotřebuje vzduchování a je to něco jiného než bojovnice :-D

  holka, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  ještě můžeš uvažovat o dalších dvou tzv.labyrintkách, které nepotřebují vzduchování a to je rájovec a čichavec. I tyto rybky si kyslík obstarávají vynořováním nad hladinu, jako bojovnice.
  Tak přeji štěstí při výběru.