Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Sbarvouven.cz

  Celkem zodpovězěno dotazů: 110

  Odpovědi za posledních 71 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Sexuální orientace

  Ahoj sbarvouven moc jste mi pomohli sice se pořád bojím ale vaše poradna je skvělá $>

  holka, 11 let, 1. září

  Ahoj,
  děkujeme za pochvalu.
  Obavy jsou v situacích, kdy se chystáme blízkým sdělit velké zprávy, běžné. Je dobře, když bys měla možnost s rodiči mluvit o svých pocitech. Ale není třeba s tím spěchat. Jsi hodně mladá a je možné, že se tvé pocity ještě promění. Každopádně přemýšlet o nich a mít možnost to s někým blízkým sdílet, je důležité. Je skvělé, že se o to snažíš.
  Kdybys zase někdy potřebovala, napiš nám do Alíka nebo přímo do poradny Sbarvouven.
  Měj se dobře,
  Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Je možné být lesbou v 10?

  Ahoj,

  pokud je nějaká dívka či žena lesbou, znamená to, že jí přitahují jiné dívky či ženy. Přitažlivost zahrnuje pocity zamilování, kdy se nám druhý líbí, chceme s ním stále být, chceme s ním sdílet naše nejhlubší pocity a myšlenky a také toužíme po určité fyzické, intimní blízkosti.

  Ptáš se, zda již v 10 letech může být jasné, že je daná dívka lesbou. Abychom našli odpověď, musíme se ptát - je možné, aby v 10 letech již byl člověk (je jedno, zda dívka či chlapec) zamilovaný do někoho jiného?

  Je to poměrně nízký věk, v kterém mnoho mladých lidí ještě pocity zamilovanosti nezná a romantické vztahy ještě nenavazuje. Ale někteří je naopak už intenzivně řeší. V tom případě pocity (i když v takto nižším věku) mohou napovídat, jaká je sexuální orientace daného člověka. Na začátku dospívání se však člověk rychle vyvíjí a jeho pocity se proměňují. Je možné, že pocity prožívané v 10 letech se ještě v dalších letech změní. Je dobře, když to člověk u sebe pozoruje a nechává tomu volný průběh.

  Doufám, že ti odpověď takto stačí. Možná tě ale otázka napadla v souvislosti s nějakým konkrétním člověkem nebo situací. Pokud budeš chtít, můžeš nám o ní napsat.

  Měj se dobře,
  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  ahoj alíku a spol. potřebuju poradit jsem gay mam kluka a nevím jak to mam říct rodičům už rok mě to trápí a bojím se že to vezmou blbě.

  předem děkuji za odpověd

  kluk, 13 let, 31. srpna

  Ahoj,
  děkujeme, že ses na nás obrátil se svým problémem. Situace, kterou prožíváš, je jistě nepříjemná a obavy z ní jsou pochopitelné. Píšeš, že Tě to trápí již rok, musí být náročné v sobě tento problém nést tak dlouho. Zároveň je v pořádku s coming outem počkat, pokud se necítíš připravený. Je na Tobě, kdy budeš cítit, že je správný čas.
  Bohužel nikdo nemůže vědět, jak ve skutečnosti Tvoji rodiče zareagují. Co ale můžeš udělat, je snažit se zjistit jejich postoj, uvažovat nad tím, jak se vyjadřují ohledně LGBT+ lidí, když se s tímto tématem setkají například ve zprávách a podobně. Přemýšlet, proč konkrétně se bojíš, „že to vezmou blbě“, a jak bys reagoval na to, co by mohli říct. Pokud získáš lepší odhad jejich postoje, bude snazší si na něj připravit reakci. Zároveň je dobré mít na paměti, že mohou reagovat do jisté míry jinak na LGBT+ komunitu obecně a na fakt, že jejich syn je gay. Je nápomocné si proto promyslet různé scénáře a různé odpovědi na jejich reakce a otázky, které by mohli mít.
  Je spoustu způsobů, jak coming out uskutečnit, neexistuje jeden nejlepší způsob, záleží na Tvé situaci a vztazích v rodině a jejich dynamice. Obecně se ale dá říct, že je jednodušší udělat coming out nejprve lidem, u nichž si jsi podporou nejjistější, protože Ti potom mohou pomáhat při dalších coming outech. Můžeš to říci oběma rodičům najednou, ale je běžné, že se lidé rozhodnou to sdělit nejprve tomu rodiči, u kterého očekávají lepší reakci. Je však potřeba pamatovat na to, že je velmi nepravděpodobné, že by se to brzy nedozvěděl druhý rodič, takže je potřeba být připraven na reakci obou, i když by ses rozhodl coming out provést (zatím) jen s jedním.
  Někteří lidé si pro coming out raději, místo přímého rozhovoru, zvolí formu zprávy, dopisu a podobně. Může to být méně emočně náročné a dovoluje Ti to přesnou formulaci toho, co chceš sdělit. I při této variantě se však pravděpodobně nevyhnete následnému rozhovoru, ale má šanci probíhat více v klidu, jelikož informace nebudou tak čerstvé a obě strany budou mít čas se se situací trochu srovnat předem.
  Můžeš coming out provést na všelijakých místech, je jen důležité, aby ses na něm cítil co nejbezpečněji a aby bylo klidné. Může to být doma, ale také na veřejnosti, například v kavárně. Coming out na veřejnosti, čili tam, kde je v okolí více lidí, je možnost, kterou si mohou zvolit ti, kteří se obávají prudké reakce a chtějí ji tím zmírnit.
  Stejně tak se zamysli na čase, kdy bys ho chtěl provést, zkus jej načasovat tak, aby obě strany byly dobře naladěné. Není například vhodné dělat coming out, když je někdo z vás unavený nebo naštvaný. Cílem je se snažit jej naplánovat tak, aby byla situace Tobě, ale i Tvým rodičům, co nejpříjemnější. Coming out může být situace náročná pro Tebe, ale i pro ně.
  Bylo by dobré rodičům sdělit, že Tvá orientace je něco, s čím si jsi jistý a přemýšlíš o tom už dlouho. Je v pořádku rodičům říct, že máš kluka, ale nedoporučovala bych říkat, o koho jde, abys jej neohrozil, zejména pokud není tvůj přítel „vyoutovaný“. Zároveň mi připadá vhodné svůj záměr o coming outu sdělit svému klukovi, případně dalším lidem, kteří o tvé orientaci vědí. Mohou Ti být oporou a dodat Ti trochu odvahy. Pokud máš ve svém okolí někoho, kdo o Tvé orientaci ví, nebo předpokládáš, že by byl přijímající a zároveň je to někdo, koho Tví rodiče dobře znají a důvěřují mu, například starší sourozenec nebo jiný příbuzný, může Ti s coming outem také pomoci a být při něm s Tebou.
  Pokud si budeš chtít o tématu s někým promluvit podrobněji, jistě se můžeš obrátit přímo na chatovací poradnu Sbarvouven.cz, jejíž mentoři se zaměřují na LGBT+ lidi a zejména období coming outu.

  Přeji Ti hodně sil a štěstí.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Jak mám vysvětlit rodičům, že jsem bi

  Ahoj, potřebuju poradit ohledně coming outu. Jsem Bisexuální a 20.4. jsem začala chodit s jednou holkou. Ona je v ještě horší pozici, než já, protože její máma je hodně proti 🏳️‍🌈. Jak to mám celý vysvětlit rodičům??? Je dobrý nápad říct jim to po koncertě mého idola (Louis Tomlinson)???
  Předem dík za radu

  Holka, co už nezvládá lhát, 2. srpna

  ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkuji ti za dotaz a chci ocenit tvojí odvahu a odhodlání, že chceš situaci vysvětlit rodičům. Jestli jsem to dobře pochopil, chtěla by si o tom, že máš holku říct svým rodičům ? Žádná správná rada a postup bohužel neexistuje. Důležité je, aby si to udělala způsobem, ve kterém se budeš cítit nejlépe a přijde ti nejbezpečnější. Můžeš si dát dostatek času a prostoru promyslet, co by si vlastně rodičům chtěla říct a jakým způsobem. Pomáhá si vše opravdu v klidu promyslet. Je naprosto přirozené a normální cítit nějaké obavy a strach z toho, jak rodiče budou reagovat. Může to být pro ně překvapení a je dobré s tím počítat. Často se klientů ptáme, kdyby si měli představit komu z rodičů to řeknou první, kdo by to byl (může být lehčí to nejdříve říct jen mámě nebo tátovi). Pokud se rozhodneš, že by si to rodičům chtěla říct najednou, můžeš si zvolit, jakým způsobem (je jen na tobě, zda to řekneš osobně, napíšeš dopis, apod.).

  Velice dobrou otázkou je, jak to rodičům vysvětlit. Trochu se vrátím k tomu, co jsem již psal. Důležité je, aby si řekla nebo napsala, co sama chceš. Je jen na tobě, co by si chtěla, aby rodiče věděli. Není žádná správná rada. Stejně tak si promysli, kdy by si to chtěla udělat. Ze zkušeností víme, že pomáhá, pokud je to nějaký klidný čas s dostatkem prostoru o tom mluvit, dát prostor i rodičům se na něco zeptat nebo o tom přemýšlet. Nedoporučuji to dělat ve spěchu nebo ve stresu. Pokud píšeš, že by si to udělala po koncertě svého idola, určitě k tomu máš nějaký důvod, proč tě to napadlo. Můžeš o tom zkusit promluvit s někým z okolí, kdo o tom, co prožíváš ví a získat tak další názor. Pokud by nikdo takový nebyl nebo by si chtěla o celé situaci povídat víc, můžeš se klidně obrátit na naši poradnu Sbarvouven.cz. Jsme anonymní a zdarma. Fungujeme jako online poradna a s mentorem nebo mentorkou můžeš celou věc probrat.

  Držím palce, aby dopadlo všechno dobře.

  Poradna Sbarouven.cz

  Sexuální orientace

  Jak se mám seznámit s jednou dívkou

  Dobrý den,
  předem se chci omluvit kdyby to znělo celé takové zmatené, ale otevřít se mi dělá velký problém.
  Už delší dobu se cítím na holky. Jedna se mi déle hodně líbí. Není z naší třídy. A kolem mě se chová trochu zvláštně. Má nejistý hlas a pokaždé, když na ni promluvím tak se hned usměje. Já se na ni usměji zpátky a někdy se trochu začervená nebo uhne pohledem. Jednou při tělocviku upadla. Můj první reflex byl přiběhnout k ní a zeptat se jestli je v pořádku. Já jsem měla úplně vyděšený výraz a ona vypadala, že začne brečet. A pak mi řekla, že je v pořádku. Mě spadl kámen ze srdce a ulevilo se mi. Pak se začala strašně smát já ani nevěděla proč, ale taky jsem se začala smát. Moc ji neznám a neměly jsme pořádně příležitost se spolu bavit. Vesměs o sobě toho moc nevíme.
  A proto se chci zeptat.
  Mám se s ní zkusit skamarádit a pak jí to říct osobně?
  Nebo
  Ji mám napsat vzkaz a tam ji to vše napsat?
  Ale vůbec nevím jak by dopadly obě možnosti. Kdyby mě za to začala nesnášet tak by pro mě byl jednodušší ten vzkaz. Už jsem ztratila hodně kamarádek a kamarádů (i když ne kvůli mému já) a vždy mě to docela zraní. Je to pro mě velmi rozporuplné. Rodiče to vzali v pořádku a to je to hlavní. I když se mě občas zeptají jestli se mi líbí nějaký kluk. Ale to mi nevadí.
  Přeji hezký den všem a mějte se hezky! $>

  Holka, 12 let, 27. srpna

  Ahoj z poradny Sbarvouven.cz,

  děkuji ti za tvůj dotaz a odvahu nám takto napsat. Rozumím tomu, že zažíváš nejistotu a přemýšlíš o tom, jak nejlépe dívku oslovit. Mrzí mě, že máš negativní zkušenosti s tím, že si o nějaké kamarády přišla. Rozhodně souhlasím s tím, že je nejlepší takové řešení, které ty sama chceš a přijde ti nejbezpečnější. Myslím si, že většinu z nás zraní, pokud nás někdo opustí nebo se náš vztah s ním přeruší (pokud je nám nějak blízký). Pokud tě tedy opuštění přátel zranilo, je to naprosto přirozené a normální.
  Píšeš, že přemýšlíš, zda tu dívku víc poznat nebo jí napsat nějaký vzkaz. Obě možnosti mi přijdou fajn. Můžeš zkusit si představit, jaké by to bylo, kdyby si zkusila jednu nebo druhou - možná je také kombinace. Někdy může pomoct si udělat plus a mínus. Jednoduše řešeno si více rozebrat, co by to znamenalo. Nechci za tebe vybírat jednu z variant, protože nejsem v tvé situaci a rozhodoval bych za sebe.
  Chtěl bych říct, že je jen na tobě, co jí řekneš a kdy jí to řekneš. Nemusíš na sebe tlačit a dát i času, kolik potřebuješ. Jakékoli seznamování s člověkem chce čas. Můžeš ji postupně poznávat a zjišťovat co máte společného a v čem si rozumíte. Pokud se rozhodneš ji napsat, můžeš se na to ptát i ve vzkazu. Není žádné správné měřítko. Napsat vše najednou nebo říct vše najednou může mít svoje rizika - otázkou je, jestli to takto chceš. Zkus o tom ještě v klidu popřemýšlet. Pokud by si měla někoho v okolí, s kým o tom můžeš mluvit, zkus to probrat s ním. Mysli při tom hlavně na sebe, aby si se ty cítila co nejvíce v bezpečí a nespěchala. Věříme tomu, že spousta věcí přijde také „tak nějak“ sama.

  Držím palce, aby si vybrala variantu, jakou budeš sama chtít.

  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Sbeepoškozování

  Ahoj všichni,

  dnes se jdu spíše vypovídat.
  Minule jsem psala že jsem se začala sebepoškozovat kvůli tomu že se mi líbí holky a že mamka mě nevěří, a nepochopila.
  Byla jsem zoufalá tak jsem se svěřila mojí nejoblíbenější učitelce a zároveň třídní, myslela jsem si, že se to vyřeší, (sebepoškozování se ještě uvidí, protože jsem objednaná k psycholožce, ale nevyřešilo se to s mamkou, spíš se to zhoršilo), máme teď s mamkou špatný vztah, nemluví se mnou skoro vůbec, kvůli tomu si musím víc ubližovat, k tomu mi ještě odešla paní učitelka do který jsem zamilovaná. Na sebepoškozování jsem zkusila všechno, ale už mi nic nepomáhá a zavolat na linku bezpečí se bojím (mám z toho takoví divný pocit). Když jsem se svěřila nej. kamarádce tak se začala taky sebepoškozovat tak jsem se svěřila další kamarádce a ta mi teď říká že jsem divná, proto mi asi nefunguje nic na sebepoškozování. Asi jsem fakt divná, protože se mi líbí holky který mají 20 až 30 let, bratranec tomu říká úchylka.
  Dopředu děkuji za odpověď

  Sabča, 13 let, 26. srpna

  Ahoj z poradny Sbarvouven.cz,

  chci ti moc poděkovat za tvoji odvahu nám napsat a moc mě mrzí, že se situace zatím nezlepšila. Naopak píšeš, že je to s mámou horší a nebavíte se. Chci moc ocenit, že si se rozhodla objednat k psycholožce, se kterou můžeš o tom, jak se cítíš mluvit a zkusit s ním přijít na techniky, co dělat při chuti si ubližovat.
  Překonat chuť si ublížit není jednoduché a je dobře, že zkoušíš různé věci, které by ti mohli pomoci. Na každého funguje trochu něco jiného. Určitě to není nic jednoduchého. Sebepoškozování samo od sebe nezmizí a bojím se, aby se tvoje chuť dál nezvyšovala a neubližovala sis ještě víc.
  I když může být volání na linku bezpečí děsivé, pracují tam lidé, kteří umí o tomto tématu mluvit. Ve chvíli, kdy budeš mít chuť si něco udělat ti mohou pomoci tuto chuť snížit a pomoci ti vymyslet, co by si mohla dělat jiného. Výhodou je, že je linka anonymní a zdarma - nikdo neví, kdo si a je jen na tobě, jak dlouho budeš chtít s někým mluvit a co vše mu řekneš. Pokud by si měla velký strach z volání, můžeš zkusit využít také chat linky bezpečí, který funguje každý den dopoledne a odpoledne. Víc informací najdeš na www.linkabezpeci.cz.
  Věřím, že je důležité, aby si na tak těžké věci nebyla sama a mohla si říct o podporu a pomoc odborníků, kteří tu jsou od toho. Když budeš mít chuť si něco udělat, může pomoci se zkusit zaměřit na nějakou jinou aktivitu, která odvede tvoji pozornost - každému pomáhá trochu něco jiného. Jít se projít ven, pustit si hudbu.. I když to může být náročné takovou chuť překonat, je důležité to nevzdávat.
  Jak jsem psal, je moc dobře, že si objednaná k psycholožce, se kterou můžeš i o těchto věcech mluvit. Můžeš se s ní také domluvit na tom, co by si chtěla aby zůstalo mezi Vámi.
  Závěrem napíšu, že si nemyslím, že by si byla divná. Každému z nás se někdo líbí. Pokud to jsou takto starší ženy, má to svoje rizika a pravděpodobně se nestane to, co si přeješ. Odchod paní učitelky, i když si smutná, může být pozitivní v tom, že ti umožní se od pocitů zamilovanosti odpoutat. Představuji si, že to muselo být náročné, vidět jí každý den. Držím moc palce, aby se ti dařilo lépe a chci tě moc podpořit, aby si zavolala nebo napsala na linku bezpečí, pokud se nebudeš cítit v pohodě.

  Poradna Sbarouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol.$>
  Chci se vyjádřit se svými pocity.
  Proč když je z někým jiným žárlím?
  Když je mi smutno myslím jen na ni.
  Ona je ta osoba která mě dělá šťastnou
  Je tak Krásná když spí chci ji políbit.
  Ráda s ní trávím čas
  Chci aby byla jen má
  Ale mám kluka.
  A on je Homopobic stejně jako má rodina.
  Prosím pomoc:-(

  holka, 11 let, 25. července

  Ahoj,
  je moc dobře, že ses na Alíka obrátila i se sdílením pocitů. Emoce jsou naší nedílnou součástí, tvoří nás. Popisuješ tu žárlivost, smutek. Popisuješ také pocity štěstí a radosti, když s kamarádkou trávíš čas. Tvůj vztah k ní chápu jako velmi hluboký. Vnímám tvé rozpolcení, protože Tvé city zřejmě nejsou opětované nebo o nich kamarádka ani neví. Pokud má kluka, předpokládám, že je heterosexuální. Často se stává, že se zamilujeme do osoby, která nás odmítne z různých důvodů. Ustát odmítnutí může být velmi náročné. Vždy je dobré si i takovou variantu připustit, pokud se rozhodneš své emoce kamarádce zveřejnit, ale to je jen na Tvém rozhodnutí. Ty nejlépe vnímáš situaci. Často platí, že lépe je něco udělat než nic nezkusit. Můžeš kamarádce o svých pocitech říct nebo napsat. Je také dobré doplnit, že i nadále stojíš o její přátelství, i kdyby se váš vztah neprohloubil. Pokud to tak samozřejmě máš. Pokud je Tvá kamarádka ve vztahu se svým klukem spokojená, není dobré do něj zasahovat.
  Zmiňuješ se také o tom, že kluk kamarádky je homofob. Jak moc ovlivňuje postoj toho kluka? Napadá mě, že by se třeba o tom dalo mluvit s kamarádkou. Někdy může podpořit změnu informovanost a porozumění LGBT+.
  Mrzí mě, že Tvá rodina se také projevuje homofobně. Z dotazu pro Alíka není jasné s čím bys chtěla konkrétně pomoct. Napadá mě spoustu témat: ujasnění si vlastní sexuální orientace, coming out přátelům nebo v rodině, forma sdílení emocí, vztahy a jak je navázat atd. Chci Ti nabídnout možnost více probrat cokoliv bys potřebovala v naší poradně sbarvouven.cz nebo neváhej a obrať se na krizovou Linku bezpečí. Je moc dobře věnovat se svým pocitům.
  Přeji hezké prázdniny.
  Poradna sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Trápí mě dost malých problémů - rodina je homofóbní

  Ahoj Alíku a spol,
  Dosť ma trápi zopár “malých“ problémov. Moja rodina je tak trochu homofobná a ja som tak zvane „closeted gay“. Bojím sa, že by na to prišli cez môj mobil, (často mi ho berú a kontrolujú, či sa nebavím s niekým s kým nemám). Ale veľa krát mi ho len tak zoberú keď som v tvrdom spánku.
  Veľmi mi to prekáža, chcem aby prestali, ale kebyže sa ich opýtam „Môžete prestať? Narušujete mi osobný priestor“, tak si budú myslieť, že porušujem nejaké to pravidlo, ktoré máme v rodine.
  Majú pravdu. Nie, že porušujem tie pravidlá, ktoré sú ilegálne, ale mám partnera. Ako som zmienil... Moja rodina je homofóbna, tým pádom kebyže to zistia, tak som “doslova“ v „kaši“.
  Môj partner je pekný a toto, ale... Je taktiež femboy (nie že mi to prekáža, milujem ho za to aký je, plus femboyov mám v láske i všeobecne).
  Preto by som mal ešte väčší problém.

  1. Ako mám zariadiť, aby mi moji rodičia nevliezli do mobilu?
  2. Ako sa zbavím úchylky pre femboyov :( ;-(;-(;-(
  3. Ako vysvetliť rodičom, že LGBT nie sú vôbec zlí ľudia? :((
  4. Ako si mám zarobiť, keď mám iba 13? (aby som sa mohol dostať z domu, čo najrýchlejšie. (ÍÍÍ)$> )

  Vo pred ďakujem za odpoveď tomu kto mi odpovie na otázky $> $>

  kluk, 13 let, 16. července

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  na úvod ti chci poděkovat za tvoji odvahu napsat. Rozumím tomu, že je situace pro tebe náročná a mrzí mě, že nemáš v rodině podporu a nemůžeš se jim s tím, jak se cítíš, svěřit. Bohužel máme zkušenost s tím, že některé rodiny se staví k homosexualitě negativně a chování rodičů někdy opravdu budí obavy, jak by na přiznání jiné sexuální orientace reagovali. Důležité je, aby si nebyl na ty věci sám. Každý si zaslouží podporu. Napadá mě, když to nejsou rodiče, s kým se můžeš o některých věcech bavit, jestli máš kolem sebe jiné lidi - který můžeš věřit a mluvit s nimi (třeba kromě partnera).

  Zkusím odpovědět v krátkosti na tvoje otázky:
  1. Rozumím tomu, že rodiče chtějí kontrolovat dodržování pravidel a mám představu, že to mohou dělat z nějaké obavy o tvoje bezpečí. Zároveň máš pravdu v tom, že máš právo na soukromí. Je dobře, že si e to rodičům snažil říct a vysvětlit. Můžeš s nimi zkusit nastavit nějaká nová pravidla, za jakých okolností ti budou na mobil koukat (bude to s tvým souhlasem, jen v určitém čase). Pokud je ti 13 let, nemyslím si, že by rodiče měli úplné právo ti koukat do mobilu kdykoli se jim zachce. Můžeš také mobil zamknout a dát si na něj pin nebo gesto. Rizikem opravdu je, že si rodiče budou myslet, že porušuješ pravidla. Máš rozhodně právo na svoje soukromí a právo si o něj říct.

  2. Nemyslím si, že to co popisuješ je nějaká úchylka - jde o přitažlivost k nějakému typu lidí, bez toho, aniž by měl někdo právo soudit a hodnotit, zda je to divné nebo ne. Podobně, jako kdyby někdo hodnotil a považoval za divné, že se někomu líbí lidé s hnědými vlasy. Je jen na tobě, kdo tě přitahuje a jaký typ lidí se ti líbí. Pokud tím neubližuješ sobě nebo okolí, není třeba se stydět. Pokud tvůj přítel je femboy a tobě se líbí, máš ho rád - to je to nejdůležitější.

  3. Rád bych ti napsal nějakou jednoduchou a jasnou radu. Ta bohužel neexistuje. Každý rodič je jiný a některému to může trvat dlouho, než přijde na to, že homosexualita není nic špatného a LGBT lidé jsou stejní lidé a mají stejné pocity. Můžeš se zkusit s nimi na to téma bavit, nabídnout jim nějaké dokumenty nebo pořady o tomto tématu. Pamatuj, že nejdůležitější je, aby si to dělal, jak ty sám chceš. Důležité je vždy tvoje bezpečí. Nemusí to jít hned. Je možné, že to bude trvat a bude to dlouhá cesta. Proto bych ti přál, aby si měl kolem sebe dostatek fajn lidí, kteří tě podpoří.

  4. Nejsem si jistý, jestli si ze Slovenska a jak to případně má Slovensko v zákonech. V ČR je to tak, že smí člověk pracovat až od 15 let. Pokud to máte podobně, budeš muset možná ještě počkat, než si nějakou brigádu najdeš. Věřím, že by si chtěl z domu co nejdříve. Možnosti jsou jít po základní škole například někam na internát. Situace se také může postupem času změnit.

  Možná by si měl další otázky, chtěl by si o tom mluvit víc. Z toho důvodu ti mohu nabídnout možnost napsání k nám do poradny Sbarvouven.cz. Můžeš tu mluvit s mentorem nebo mentorkou a probrat s nimi to, co tě trápí a třeba vymyslet nějaké možnosti. Také je možné volat na dětskou linku důvěry, která by měla mít na Slovensku stejné číslo jako u nás - 116 111. Obě možnosti jsou anonymní a zdarma. Přeju ti, aby se situace alespoň o krůček zlepšila. Nezapomeň, že pokud budeš potřebovat, jsou tu lidé, kteří s tebou rádi budou o těch věcech mluvit.

  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak se do češtiny překládají neopronouns (myslím tím třeba xie zie atd.) Omlouvám se ale nikde to nemůžu najít. Děkuju za odpověď.

  Ahoj,

  oslovování nebinárních osob bývá oříšek, protože na to jazyky nejsou přizpůsobené a pro mnoho lidí to zní zvláštně. Ale má smysl vhodná označení hledat. Jazyk je tvárný a když mezi lidmi vznikla potřeba nových slov, jazyk na to bude přirozeně reagovat.

  Ptáš se, co jsou neopronouns. Obecně se výraz neopronouns používá pro pronouns, tedy zájmena, která v daném jazyce zatím nejsou oficiálně zavedená/uznávaná. V češtině by to například bylo "oni/jejich", případně "one". V angličtině pak například "ze/zir", "xe/xir", "ey/em".

  Pokud by tě zajímaly zkušenosti lidí, kteří taková označení používají, můžeš se obrátit na poradnu Sbarvouven.cz.

  Měj se dobře,
  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Chtěl bych se zeptat jak můžou mít gayové sex? Jak mají „díru v zadku“ ? A musí před sexem kadit??

  Dominik, 14 let, 21. července

  Ahoj Dominiku,

  ptáš se na hodně technické detaily sexuálního života. Chápu, že tě to zajímá.

  Předem ale považuji za nutné zdůraznit dvě věci - 1) sex je nejbezpečnější a nejpříjemnější, když je součástí dlouhodobého romantického vztahu, kdy druhého miluješ a jde ti nejen o uspokojení svých potřeb, ale také o to, aby se druhý cítil dobře; 2) sex je souhrnné označení pro mnoho různých aktivit, které naplňují naše sexuální potřeby. Může to být pohlavní styk (soulož), ale také „jen“ dotýkání se a líbání. Způsobů, jakým být druhému člověku nablízku a naplňovat své i jeho sexuální potřeby, je mnohem více.

  Nyní k tvé otázce. Muži nemají vagínu, do které v případě heterosexuální soulože muž zasouvá svůj penis. Proto gayové při jedné sexuální aktivitě využívají anální otvor (jak jsme ale již řekli, sex může probíhat i jinými způsoby). Anální sex je mimochodem praktika využívaná také některými heterosexuálnímí páry.

  Pokud lidé provozují anální sex, je třeba značná opatrnost a hygiena. Vždy je samozřejmě nutné, aby s análním sexem souhlasili oba partneři. To samozřejmě platí i u všech dalších sexuálních aktivit.

  Pokud tě budou zajímat další informace o sexuálních aktivitách, doporučujeme vyhledat si důvěryhodné zdroje. Například příručky sexuální výchovy vzniklé v projektu Gamingee - https://learn.gamingee.eu/

  Měj se dobře,
  Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a ostatní.
  Mám problém s mou orientací, obávám se, že když někdo zjistí ve třídě že jsem pansexuálka, tak budu šikanována a považována za lesbu. Mám nějaké lidi kteří to o mně ví, ale řekla jsem to pouze těm u kterých vím že jim to nebude vadit. Ale chtěla bych se vyoutovat, jen vím ale že bych byla oběť šikany na škole, a další.. Jenže kdybych to řekla, tak se cítím možná lépe, a věděla bych že za to že patřím do lgbt se nemusím stydět, ale na tu druhou stranu by mi ti lidé pak ublížili a dali by mi najevo že se za to stydět mám. A tak vlastně, musím se za to stydět? A jak mám být ze sebou spokojená že patřím do lgbt?? A jak se vyoutovat bez obav, a ignorovat potom hroty?? Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 9. září

  Ahoj,
  je dobře, že si hledáš podporu a obracíš se na Alíka. Otázky které máš, trápí hodně mladých lidí patřících do LGBT+ komunity a často se objevuje téma šikany společně s coming outem.
  Přijde mi fajn, že máš kolem sebe lidi, kterým jsi již o své orientaci řekla a oni Tě respektují. Současně vždy hrozí, že někdo z Tvých přátel se někde prořekne. Stát se to může a nemusí jít o zlý úmysl.
  Píšeš, že by ses chtěla vyoutovat před třídou. Chci Ti říct, že sexuální orientace je intimní záležitost a nemusíš ji zveřejňovat. Pokud máš obavy ze šikany, hodně bych doporučila vyoutování zvážit a připravit se. Zamyslet se, kde by sis mohla v případě šikany říct o pomoc. Na podporu školy máš právo a škola má povinnost Ti zajistit bezpečí. Ale často to trvá a mladí LGBT+ lidé zažívají náročné situace. Co můžeš konkrétně pro sebe udělat: nejprve svůj coming out probrat s třídním učitelem/kou, školním psychologem/žkou, metodikem/čkou prevence atd. Mohou ideálně ještě před Tvým vyoutováním zařadit do učiva nebo do třídnické hodiny téma LGBT+, vysvětlit například pojmy lesba, pansexuál, bisexuál a jejich rozdíly (najdeš také na https://www.sbarvouven.cz/faq/). V třídnických hodinách se pobavit o respektu.
  Chci Ti napsat, že svou sexuální orientaci si nikdo nevybírá, narodíme se tak. Popírat sám/a sebe není dobré pro psychickou pohodu člověka. Rozhodně se za svou orientaci nemusíš stydět. Již jsem zmínila, že je fajn, že máš ve svém okolí přátele. Právě i oni Ti mohou v náročných situacích pomoci a zastat se Tě. Dobré je si říct na kom Ti skutečně záleží, kdo je skutečný přítel. Nenech si ubližovat, požádej případně o pomoc. Podpořit Tě mohou také rodiče, širší rodina, přátele. Kdykoliv volej na Linku bezpečí nebo napiš do naší Poradny sbarvouven.cz.
  Přeji Ti pohodový začátek školního roku a hodně respektujících přátel.
  Poradna sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Jak říct rodičům, že jsem bi

  Ahoj Alíku jsem bisexuál a nevím jak to mám říct rodičům chodím z jednou z mých zpoluzacek prostě dlouhe v krátkém:nevím jak říct rodine že jsem bi

  holka, 11 let, 28. srpna

  Ahoj z poradny Sbarvouven.cz,

  děkuji ti za tvou odvahu sem napsat. Rozumím tomu, že nevíš, jak to rodičům říct a podle zkušeností víme, že tenhle krok není jednoduchý a chce hodně odvahy a přípravy. Nikam nemusíš spěchat. Můžeš si vše pořádně promyslet a zvážit, jak by si to rodičům chtěla říct nebo zda to chceš říct oběma najednou, případně nejdříve jen jednomu z nich. To, kdy to uděláš je jen na tobě. Důležité je si promyslet, jak to udělat, aby to pro tebe bylo co nejbezpečnější a vybrat variantu, která pro tebe bude nejvíce představitelná.

  Způsobů je mnoho - vybrat si nějaký vhodný čas, kdy budeš mít klid a s rodiči to budeš chtít probrat, někdo volí formu dopisu. Žádná univerzální rada neexistuje, protože jde o to, aby ty si se v tom cítila co nejlépe. Možná máš v okolí někoho, s kým by si to mohla probrat a poradit se s ním, jaký způsob zvolit. Možná máš v okolí někoho, komu by si to mohla říct, mimo rodičů a natrénovat si tak, co by si vlastně chtěla rodičům sdělit. Může pomoct si to napsat na papír.

  I když rozumím tomu, že můžeš mít z toho, jak to rodičům říct obavy, je to naprosto normální. Je dobré přemýšlet o tom, jak asi budou rodiče reagovat - jaký mají názor na podobné věci. Často i rodiče potřebují čas na to, aby takovou informaci přijali. Můžeš zkusit nejdříve zjistit, jak rodiče na témata spojená s LGBT reagují a nadhodit nějaká témata, která jsou s tím spojená - takzvaně si to zmapovat. Chci tě moc podpořit v tom, že nemusíš rodičům o tom, že si bi říkat hned. Nic se nestane, pokud se rozhodneš o nějaký čas sdělení odložit a připravit se o něj. Doporučuju, aby si na to nebyla sama a měla někoho, o koho se můžeš opřít (mohla by to být ta spolužačka, se kterou chodíš a podpořit tě v tom, co dál dělat). Pokud by si o tom, co dál chtěla nějak víc popovídat, můžeš se obrátit na naši poradnu, která funguje online a je zdarma, anonymní. Máme mentory a mentorky, kteří si procesem coming outu také prošli a můžete spolu probrat, co dál dělat a přijít na možnosti, jak by si to chtěla rodičům říct.

  Držím moc palce, aby vše dopadlo, jak si přeješ.

  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Může být transkluk gay?

  Ahoj Alíku, chci se zeptat na mojí orientaci. Protože jsem holka, cítím se jako kluk a jsem na kluky. Když si představím s někým líbat tak s klukem ale já, jsem v te představě taky kluk. Už jsem se vyoutovala kamarádce ze třídy, ale nevím jak se to nazývá ( např. Transsexuál, bisexuál, pansexuál, atd) ale co je tohle, to fakt netušim. Zatím říkám že jsem gay, ale jsem holka a holky gay být nemůžou. Já nevím a začínám se v tom ztrácet.

  holka, 12 let, 24. srpna

  Ahoj,

  je prima, že jsi napsal*a. Otázky kolem identity mohou opravdu působit zmatečně.

  Podstata tvé otázky spočívá v tom, jak spolu souvisí genderová identita (cítíme se jako holky, nebo kluci?) a sexuální orientace (přitahují nás holky, nebo kluci?). Odpověď je jednoduchá - genderová identita a sexuální orientace spolu přímo nesouvisí.

  Nejčastější kombinace je, že člověk se cítí stále stejně holkou (nebo klukem) a přitahují ho lidé opačného pohlaví. Takoví lidé jsou heterosexuální a jejich identita hladce nasedá na jejich biologické pohlaví a neprožívají kolem ní žádné pochybnosti. Jinou variantou je, že člověk má stabilní genderovou identitu (cítí se stále stejně), ale přitahují ho lidé stejného pohlaví - tedy dívky se zamilovávají do dívek, chlapci do chlapců. V takovém případě má člověk cis genderovou identitu a je homosexuální.

  Další variantou je, že člověk má trans genderovou identitu. Například prožívá se jako chlapec, i když jeho biologické pohlaví připsané při narození bylo dívčí. A pak opět může být přitahován chlapci, nebo dívkami. Pokud se tedy jedná o biologickou dívku, která se prožívá jako chlapec, mluvíme o transchlapci. A ten může být gay, pokud ho přitahují jiní chlapci.

  Píšeš, že jsi se vyoutovala kamarádce. Je určitě dobře, že o svých pocitech, pokud máš nějaké pochybnosti o své identitě, mluvíš s ostatními. Může to pomoci, aby člověk získal větší jistotu. Ale důležité je na sebe nespěchat a hledat různé možnosti, jak své pocity lépe poznat a popsat. Je ti 12 let, takže se tvoje identita ještě bude vyvíjet a tvoje současné pocity, že nechceš být dívka, mohou souviset s jinými okolnostmi.

  Je dobře tomu dát čas a prozkoumávat to. Zkus si třeba přečíst nějaké knížky s příběhy lidí s pochybnostmi o jejich genderové identitě. Shodují se tvoje pocity s jejich, nebo se v tom nepoznáváš? Dobrý nápad je také zkusit si psát deník, v kterém zachytíš své pocity a po pár měsících uvidíš, zda a jak se mění. V neposlední řadě je dobře využít možnosti to s probrat i s někým jiným než s kamarádkou. Máte například ve škole školní psycholožku nebo výchovnou poradkyni, za kterými bys mohla zajít?

  Když budeš chtít, ozvi se opět Alíkovi nebo do poradny Sbarvouven.cz.

  Měj se dobře,
  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Jak mám říct rodičům že jsem gay když jsou homofobici?

  Jak mám říct rodičům že jsem gay když jsou homofobici?

  Dominik, 14 let, kluk, 10. srpna

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkujeme ti za dotaz a představuju si, že tvoje situace není vůbec jednoduchá. Můžeš cítit obavy z toho, jak rodiče budou reagovat a je to naprosto normální a přirozené. Chci ocenit tvoji odvahu, že by si to rodičům chtěl říct, i když píšeš, že jsou homofobici. Bohužel odpověď není jednoduchá a neexistuje žádný zaručený návod, který bude jednoduchý. Důležité je, aby si to udělal pro sebe co nejbezpečněji a v čase, který si ty sám vybereš. Nemusíš na sebe tlačit. Pokud pochybuješ o tom, zda je ta správná chvíle nebo na to nejsi připraven, dej si čas na promyšlení. Způsobů jak to říct je mnoho (říct to jen jednomu rodiči, který to přijme podle tebe lépe nebo to například napsat dopisem). Lidé si často k takovému sdělení vybírají situace, kdy se cítí dobře a přijde jim to bezpečné - když je klid a vhodná chvíle.
  Přemýšlím o tom, jestli máš někoho, komu se můžeš svěřit a nějak s ním situaci probrat. Nebo je někdo jiný z rodiny, komu by si se mohl svěřit s tím, že by mohl reagovat pozitivně.
  Máme zkušenost, že může také pomoci o tématu nejdříve mluvit obecně, zjišťovat názory rodičů a bavit se s nimi o tom. Nikdo nemůže zaručit, jaká bude reakce rodičů - často i rodiče potřebují nějaký čas na to, aby se s takovou informací vyrovnali a je možné, že jim to bude nějakou dobu trvat. Každý má právo na to být šťastný a neskrývat se. Máme zkušenost, že rodiče jsou schopni sexuální orientaci svého dítěte přijmout, i když sami předtím mají negativní komentáře k LGBTQ+ komunitě. Může to být dlouhá cesta a rodičům takové přijmutí trvat.
  Napadá mě, že je možné si o celé věci popovídat více a zkusit vymyslet možnosti, jak to rodičům říct. Můžeš klidně zkusit napsat k nám do poradny někomu z mentorů/rek, kteří si sami procesem coming outu prošli a mají různé zkušenosti. Naše poradna je anonymní a zdarma. Fungujeme prostřednictvím oline prostředí, kde s našimi mentory a mentorkami píšeš prostřednictvím zpráv. Pokud by ti vyhovovalo s někým mluvit po telefonu. můžeš kontaktovat linku bezpečí, která je také anonymní a zdarma. Číslo 116 111. Moc ti držím palce, aby vše dobře dopadlo a cítil se dobře.

  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj, existují nějaké věrohodné testy, které by mi pomohly určit mou sexualitu? Myslím si, že jsem bi, ale jistá si nejsem. Líbilo se mi pár kluků i holek, ale nebylo to jen kvůli vzhledu, spíš personalita.
  Předem děkuji moc za odpověď!

  holka, 13 let, 24. července

  Ahoj,
  díky za dotaz do poradny. Spousta mladých lidí ve Tvém věku prožívá něco podobného a kladou si otázku, jak je to s jejich sexualitou. A to je dobře. Sebepoznání i v oblasti sexuality je důležité. Současně bych Ti ale ráda řekla, že není kam spěchat. Je dobré vnímat sebe jako celistvou osobu, zvědomovat si fyzickou i citovou přitažlivost, schopnost navazovat přátelství, své snění a představy. Později také sexuální chování. To vše Ti dá odpověď.
  Pro hlubší orientaci v otázce Ti posílám odkaz na článek od kolegy, kde se dočteš mnohem více. https://www.praguepride.cz/cs/cteni-a-foto/clanky/1689-jak-se-zorientovat-v-sexualni-orientaci
  Nejen na internetu najdeš řadu testů, díky jejich vyplňování si můžeš některé věci ujasnit, ale rozhodně se na tyto testy nevaž a neupínej. V průběhu času se můžeš posouvat a objevit, že neexistuje jen bisexualita. Můžeš se identifikovat i s jinak označovanou sexuální orientací nebo máš také možnost se „neškatulkovat“. I to je v pořádku.
  Doufám, že Ti odpověď i odkaz na článek napoví. Kdybys měla další otázky, můžeš napsat do poradny sbarvouven.cz. Případně neváhej a obrať se na Alíka.
  Přeji Ti hezké léto.
  Poradna sbarvouven.cz