Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Odpovědi uživatele Škola Vitae

    Celkem zodpovězěno 148 dotazů.

    Odpovědi za posledních 207 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

    Střední škola daleko od domova

    Škola

    Ahoj Alíku a spol. ☺️
    Dneska píšu kvůli střední škole.
    Jsem sice teprve v osmé třídě, ale chci to vyřešit už teď. Žiji poblíž Třebíče a chci na uměleckou školu, ale nejbližší je v Jihlavě a pak v Brně. No a rodiče by chtěli, abych studovala v Třebíči. Já bych moc chtěla na umělku, protože malovat a kreslit mě hrozně baví, ale do Jihlavy každý den jet 40 minut autubusem se rodičům - a ani mně - nelíbí. A v Brně bych musela mýt intr, protože 1 hodina cesty každý den a ještě k tomu 2x… no, asi by se mi nechtělo, ale hlavně, na koho bych se prý obrátila, kdyby se mi něco stalo.
    Mám tedy 3 dotazy:

    • Jak vyřešit problém s dojížděním a intrem?
    • Není nějaká umělecky zaměřená střední škola v Třebíči / nějakém blízkém městě?
    • Kdybych musela nakonec na gymnázium kvůli rodičům, Jsou nějaké vysoké školy zaměřené na umění?

    Na internetu jsem si hledala jiné školy a nic jsem nenašla. Děkuji předem za odpověď, a chci poděkovat za předchozí odpovědi, že jste měli trpělivost. 💙

    holka, 14 let, 17. listopadu 2024

    Ahoj milá pisatelko,

    chápu, že tohle rozhodování není vůbec jednoduché, zvlášť když máš jasnou představu o tom, co tě baví.

    O= Pokud je Jihlava tvoje nejbližší možnost, mohla bys zvážit kompromis. Zkusit domluvit s rodiči, zda by se střídaly cesty autobusem a třeba odvozy autem (alespoň občas). Pokud bys měla delší školní den, možná by stálo za to zjistit, jestli bys mohla po škole počkat na odvoz třeba v knihovně nebo v nějakém klidném prostoru.

    Chápu, že myšlenka na intr může být děsivá, ale spousta dětí to zvládne a nakonec na intru zažijí skvělá přátelství i nezávislost. Je dobré zjistit, jak by to prakticky vypadalo (jaké jsou podmínky na intru, jak často by ses mohla vracet domů apod.). A ohledně toho, na koho by ses obrátila – na intru bývají vychovatelé, kteří ti pomohou, kdyby něco. Také by sis našla kamarády, na které by ses mohla spolehnout.

    ko Bohužel v Třebíči není přímo umělecká škola, která by se zaměřovala na kreslení a malbu. V Jihlavě jsem našl dvě.

    • Soukromá vyšší odborná škola grafická a Střední umělecká škola grafická, s. r. o.
    • Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín

    Pokud chceš, zkus najít další školy zde: https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly?district=jihlava

    ? Kdybych musela nakonec na gymnázium kvůli rodičům, jsou nějaké vysoké školy zaměřené na umění?

    Ano, existuje spousta možností:

    • Akademie výtvarných umění v Praze (AVU): Specializace na malbu, kresbu, sochařství a další umělecké směry.
    • UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze): Design, grafika, malba a další moderní i tradiční obory.
    • Masarykova univerzita v Brně: Nabízí výtvarnou výchovu jako kombinaci s pedagogikou.
    • Fakulty umění na technických univerzitách: Například VUT v Brně (Fakulta výtvarných umění).

    Gymnázium ti sice nedá praktickou přípravu na kreslení, ale dá ti možnost věnovat se ve volném čase svému koníčku a připravit se na talentové zkoušky.

    $> Zkus si s rodiči sednout a otevřeně promluvit. Vysvětli, jak moc je pro tebe umění důležité a jak si to v budoucnu představuješ. Můžeš jim navrhnout, že si během 8. a 9. třídy najdeš více informací, zkusíš nějaký přípravný kurz na talentovky nebo společně navštívíte ty školy, aby sami viděli, co nabízejí.

    Držím ti palce, ať se rozhodnutí podaří co nejlépe!

    Veterina – škola

    Škola

    Ahoj ja se chci zeptat protože jsem na gymplu a ještě nikdy v životě jsem neměla 2 a min a nevím jestli mám šanci se dostat na veterinu protože v ČR je jenom jedna škola v Brně tak nevím no

    Holka 14 let, 8. ledna

    Ahoj milá pisatelko,

    rozumím, že tě může stresovat, že je v Česku jen jedna veterinární univerzita. Pokud jsi zatím neměla horší známku než 2 a jsi na gymnáziu, tak máš rozhodně potenciál se dostat i na takto náročnou školu.

    O= Pár bodů, na které je dobré se zaměřit, pokud o studiu veteriny vážně uvažuješ:

    1. Veterinární univerzita klade důraz především na biologii a chemii. Pokud budeš skládat přijímací zkoušky, budou právě na těchto předmětech hodně postaveny. Udržuj si dobrý průměr, zvlášť v těchto předmětech, a případně využij semináře, doučování či přípravné kurzy, které ti mohou pomoci se ještě více zdokonalit.
    2. Je ideální s dostatečným předstihem trénovat typy úloh na přijímačky a učit se do hloubky, nejen povrchně. Zaměř se i na oblasti, které ti mohou dělat problém, abys je dostatečně procvičila. Můžeš se podívat na oficiální stránky univerzity, kde občas bývají zveřejněné ilustrační testy z minulých let.
    3. Pokud máš možnost, zkus brigádu nebo stáže např. na veterinární klinice, v útulku pro zvířata či někde, kde se zvířaty pracují. To ti dá jednak zkušenosti, jednak větší jistotu, že tě tento obor opravdu naplňuje.

    (8:°) Veterina je náročná škola, hodně se tam řeší těžká teorie, ale i praxe (anatomie, chirurgie apod.). Je tedy potřeba se připravit na to, že člověk bude muset hodně studovat a zároveň si nechat čas i na odpočinek, aby se to vše dalo zvládnout. Ale pokud máš z gymplu dobré známky a poctivě se na přijímačky připravíš, určitě máš šanci.

    Zkrátka není důvod se zbytečně obávat :-)
    Držím palce!
    Linda

    Škola

    Má otázku ,kam bych musel na střední abych mohl být dabér?

    kluk, 14 let, 16. listopadu 2024

    Ahoj milý pisateli,

    pokud se chceš stát dabérem, není nutné chodit na nějakou specifickou střední školu, ale některé obory ti mohou pomoci se lépe připravit.

    Zde je pár možností, které můžeš zvážit:

    1. Střední umělecké školy nebo konzervatoře se zaměřením na herectví ti dají základy práce s hlasem, výslovností a hereckým projevem.
    2. Některé školy nabízejí obory jako „Multimediální tvorba“ nebo „Zvuková tvorba,“ kde se seznámíš s prací s mikrofonem a nahráváním.
    3. Pokud si chceš nechat otevřené možnosti, gymnázium ti poskytne kvalitní vzdělání a zároveň ti umožní zkusit dabing jako zájmovou činnost mimo školu.

    https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

    Co dělat mimo školu:

    • Navštěvovat kurzy herectví nebo hlasové výchovy. Hledej kurzy pro herce a dabéry, například kurzy mluveného projevu. Zajímat se o castingy. Některá dabingová studia hledají nové talenty. Sleduj jejich weby nebo sociální sítě.
    • Trénovat hlas a výslovnost. Čti nahlas, cvič intonaci a pracuj s jazykolamy.
    • Kontaktovat dabingová studia. Zkus zjistit, jaké mají požadavky, a nabídni svůj hlas do databáze.

    Hodně štěstí,
    Linda

    Chci být policistkou

    Škola

    Zdravím poradno!
    Předem bych chtěla poděkovat za všechny vaše odpovědi v poradně.
    Taky se omlouvám, že píšu už napodruhé tento týden, mám takové období dotazů:-D
    Chtěla bych se zeptat na několik dotazu ohledně policie, doufám, že to nevadí.
    No, už přejdu k 1 věci co mě zajímá/trápí.
    ———————————————————————————————————————
    1. Tento rok jsem se rozhodla, že bych chtěla být v budoucnu policistkou. Problém ale je, že nevím jak to vysvětlit rodičům, protože si myslí že bych chtěla být inženýrem, notařem nebo právníkem a ne policistou, hasičem atd.... Sice je pravda, že jsem jako menší taky i říkala, že chci být inženýrem ale s věkem se člověk mění přece, nе?
    Já ale rodiče nechci nějak sklamat:-(. Nevím co jím říct.
    ———————————————————————————————————————
    2. Kdybych nakonec u policie chtěla sloužit, vadilo by to, že jsem cizinka? Trvalý pobyt samozřejmě mám. Trochu to možná zní zbytečně ale na Googlu jsem to vůbec nenašla.
    ———————————————————————————————————————
    3. Jelikož jsem se rozhodla tento rok skusit přijímačky mně napadlo ještě něco k policii... Existuje nějaké policejní gymnázium(osmileté) v Praze? Případně, jaké gymnázium stačí na policii?
    ———————————————————————————————————————
    Omlouvám se za dlouhý dotaz...
    Předem děkuji za odpověď,
    s pozdravem,
    Selly.
    @)->-

    Selly, 11 let, 5 třída, 28. srpna 2024

    Milá Selly,

    (8:°)
    To, že jsi změnila svůj názor ohledně budoucí kariéry, je naprosto normální. S věkem se naše zájmy a priority mění a to, co nás lákalo jako malé, nemusí být nutně to, co chceme dělat v dospělosti. Pokud jde o to, jak to říct rodičům, můžeš zkusit následující postup:

    Buď otevřená a upřímná: Vysvětli jim, že jsi přemýšlela o své budoucnosti a že jsi zjistila, že tě více přitahuje práce u policie než povolání inženýra nebo právníka.

    Připrav si argumenty: Můžeš jim vysvětlit, proč tě láká kariéra u policie – třeba tě zajímá pomoc lidem, zajišťování bezpečnosti nebo jiné konkrétní aspekty této práce. Rodiče mohou mít obavy ohledně bezpečnosti nebo stability práce u policie. Buď připravena tyto obavy řešit a vysvětlit, jak to vidíš ty.

    8-[)
    Pokud vím, pokud máš trvalý pobyt v České republice, můžeš se stát policistkou. Policie České republiky nevyžaduje české občanství, ale trvalý pobyt je nutný. Samozřejmě budeš muset splnit všechny standardní požadavky, které jsou kladeny na uchazeče o práci u policie, jako jsou fyzické a psychologické testy, vzdělání a další podmínky.

    O=
    V Praze konkrétní policejní gymnázium (osmileté) neexistuje. Nicméně existují střední školy s bezpečnostním zaměřením (např. Bezpečnostně právní akademie nebo TRIVIS), které by tě mohly na kariéru u policie dobře připravit. Na práci u policie ti ale stačí i běžné gymnázium. Po maturitě pak můžeš pokračovat studiem na vysoké škole s bezpečnostním nebo právním zaměřením, což může být výhodou, ale není to nutné. Po střední škole se můžeš rovnou přihlásit k policii a absolvovat potřebný výcvik.

    Další školy si můžeš hledat zde: https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

    Doufám, že jsem ti pomohla a přeji ti hodně štěstí na tvé cestě!
    Linda

    Škola vs sport/koníčky

    Škola

    Ahoj, vím, že mi asi nepomůžete ale trápí mě jedna věc.
    Jsem teď v 9. třídě a budu dělat přijímačky. Mám vybrané asi 3 školy, zaměřené na jeden hlavní obor (nebudu říkat) a pak ostatní školy jsou spíše takové „záchranné“. Jde o to, že ty mé hlavní školy jsou hodinu a víc od mého města. Úplně nechci jezdit každý den přes hodinu a víc do školy a pak z ní. A ani by mi to časově nevyhovovalo. A hlavní problém je ten, že chodím na jeden koníček (sport). Tréninky mám 3 dny v týdnu, 2 a víc hodin. Ten sport je pro mě opravdu důležitý, možná i více než všechny mé jiné koníčky, ale to si nejsem jistá. Každopádně tvoří část mne, a mého života a nemůžu o něj přijít. Takže kdybych šla na obor, u kterého bych věděla že mě na 100% baví, jde mi, naplňuje mě, tak bych ztratila ten sport a mé přátele. Pokud bych šla na školu tady poblíž, tak nevím, co bych dělala potom. Protože ten obor na té bližší škole je úplně jiný než ten, u kterého jsem si jistá, že mě baví a tak dále. Ale měla bych sport.

    A já prostě nevím, co dělat. Vždy se to nějak časem vyřeší, ale strašně mě to stresuje jak. Co mám dělat? Jak to řešit?
    Předem moc děkuji za odpověď, a přeji krásný den.

    holka, 14 let, 24. října 2024

    Ahoj pisatelko,

    rozumím, jak složité rozhodování to pro tebe je, zvlášť když jde o tvůj sport a přátele, kteří jsou pro tebe důležití. Vnímám, že máš jasno, co tě baví a co by tě naplňovalo, ale zároveň tě hodně drží zpátky myšlenka na dlouhé dojíždění a strach, že by ses musela vzdát něčeho, co máš ráda. Pokusím se ti nabídnout pár úhlů pohledu, které ti třeba mohou pomoct si věci lépe promyslet.

    ok Zkus prozkoumat flexibilitu svého rozvrhu. Pokud bys šla na školu dál od domova, existuje nějaký způsob, jak skloubit dojíždění a tréninky? Například některé školy mohou mít možnost individuálního rozvrhu nebo ti někdy vyjít vstříc. Zkus se pobavit s trenérem, jestli by bylo možné mít trochu flexibilní čas tréninků, nebo by dokonce některé dny šly vyřešit online, pokud to povaha sportu dovolí.

    ? Přemýšlej o svých prioritách a budoucích cílech. Pokud bys vybrala školu blíž k domovu, šla bys sice cestou, kde budeš mít sport a přátele, ale nebude tě plně naplňovat obor, který tam nabízí. Na druhou stranu, vybrat si školu dál znamená dojíždět, ale mít možnost se rozvíjet v něčem, co tě opravdu baví. Možná by ti pomohlo zamyslet se nad tím, jak vidíš sebe za pár let.

    O= Zjisti si více informací. Možná by bylo užitečné domluvit si návštěvu na obou typech škol (nebo jít na den otevřených dveří), popovídat si se studenty a učiteli. Občas se po osobní návštěvě můžeš dozvědět něco, co ti pomůže vidět věci jasněji. Na školách se také často najde někdo, kdo tě dokáže podpořit v hledání kompromisu.

    $> Přátelé jsou určitě skvělou oporou, ale vzpomeň si, že opravdoví přátelé zůstávají v kontaktu, i když se třeba uvidíte méně často. Můžeš najít způsob, jak se s nimi scházet mimo školu a tréninky, a udržet tak vztahy pevné. Navíc ve škole, kde budeš dělat to, co tě baví, pravděpodobně najdeš nové přátele, kteří mají podobné zájmy.

    *O Zvaž kompromisy – Můžeš si položit otázku, zda je pro tebe reálné třeba první roky zůstat blíž domovu a věnovat se sportu a pak později přestoupit na školu, která se zaměřuje na obor, který tě baví. Některé školy mají možnost přestupů nebo nabídky dálkového studia, které by mohlo být řešením do budoucna.

    Rozhodně je v pořádku se z těchto důvodů stresovat, ale také mysli na to, že není žádná volba definitivní. Vždy máš možnost změny, když uvidíš, jak se věci vyvíjejí.

    Také doporučuji infografiky od LOCIKY: https://www.centrumlocika.cz/novinky/balicek-infografik-k-prijimacim-zkouskam-2

    Držím ti palce, ať najdeš cestu, která bude co nejvíc odpovídat tomu, co tě naplňuje!
    Linda

    Online střední škola

    Škola

    Ahoj milý Alíku a spol., mám takový zvláštní dotaz. Jak už jsem dříve říkala, chodím na 8 letý gympl a právě jsem v tercii (8. třída) a jde o to, že mi škola nikdy nevadila. Ráda jsem se vzdělávala, měla jsem tam super partu a tak. Jenže problém je v tom, že čím jsem starší, tím víc máme samozřejmě hodin. A já jsem zrovna typ produktivního člověka, kterého baví tisíc věcí. Mám už teď pět kroužků týdně, ale klidně bych jich měla deset. Zároveň mě hrozně baví číst, sportovat, kreslit, učit se anglicky sama pro sebe(ne tu školní angličtinu), občas péct nebo vařit a i se učím programovat. Ani neprokrastinuju, celej den mám vždycky nabitej a spím občas i 6-7 hodin, což vím, je strašně málo. No a dalo by se říct, že mě teď škola i kvůli tomuto všemu v podstatě obtěžuje a navíc ani v té třídě nemám skoro žádné kamarády, takže už tam nemám vlastně moc proč chodit. Když byl totiž před pár lety covid a měli jsme online výuku, bylo to to nejlepší období mého života. Za ten den jsem se učila max tři hodiny, pak jsem dělala, co jen jsem chtěla, dokonce jsem se toho vždy naučila stejně, jako kdybych chodila do školy, vždy jsem byla krásně vyspaná a hlavně šťastná. No probírala jsem to s rodiči a říkali mi, že domácí výuka je moc drahá, a zase nemám dostatečné odůvodnění na individuální výuku školy, na to bych prý musela chodit třeba na gymnastiku a trénovat 4 hodiny denně, aby to škola povolila. Takže to podle nich holt budu muset strpět ještě 6 let. Já se ale někde doslechla o online středních školách, které fungují přesně na online výukách, jednou za čas tam dojedeš na zkoušku a normálně si tam i složíš maturitu. Já ale na střední právě nechci. Já bych opravdu chtěla studovat gympl.
    Takže moje otázky:

    1. existují online gymply a jaké všechny?
    2. je případně i jiné řešení?

    Děkuju moc☺️

    holka, 13 let, 23. září 2024

    Ahoj milá pisatelko,
    rozumím tvému dilematu a chápu, že máš hodně zájmů a škola ti teď může připadat jako zbytečná zátěž, když vidíš, kolik bys toho mohla zvládnout mimo školu. Zkus ale promyslet, co by Ti vše mohlo pak do života chybět, kdybys do školy přestala chodit.

    >X<- Pokud se cítíš přetížená, možná by stálo za to promluvit si s učiteli nebo školním poradcem o možnosti úprav tvého rozvrhu. Gympl je skvělý způsob, jak získat široké vzdělání, a i když ti teď připadá, že tě omezuje, může ti v budoucnu otevřít mnoho dveří. Pokud nemáš ve třídě kamarády, zkus se zapojit do školních aktivit nebo najít mimoškolní přátele, kteří mají podobné zájmy.

    O= Někdy je řešením zkusit najít rovnováhu mezi školními povinnostmi a zálibami, třeba zkusit některé kroužky omezit, aby ses mohla více vyspat a měla energii na školu. Pokud ti škola nepřináší to, co bys chtěla, zkus si nastavit vlastní výzvy, třeba se víc soustředit na angličtinu nebo programování, které tě baví.

    ?
    Online školy se v poslední době stávají populárnějšími, hlavně po zkušenostech s distanční výukou během pandemie. V České republice není online gymnázium běžnou formou studia jako například v zahraničí. Většina středních škol, včetně gymnázií, nabízí pouze prezenční výuku. Nicméně, některé školy po pandemii zavedly možnosti hybridní nebo distanční výuky na individuální žádost, ale stále to není tak běžné nebo snadno dostupné.

    Pokud ti nevyhovuje běžný gympl, můžeš zvážit několik alternativ:

    • Individuální plán: Jak už ti rodiče naznačili, některé školy umožňují individuální plán, ale potřebuješ pro něj důvod, například tréninky, závodní sport nebo jiný program, který vyžaduje větší flexibilitu.
    • Dálkové studium: Některé střední školy (hlavně odborné) nabízejí dálkové studium, kde se dochází jen na konzultace a zkoušky. Toto ale bývá spíše pro starší studenty, kteří už třeba pracují.
    • Zahraniční online školy: V zahraničí existují online školy, které by ti mohly nabídnout větší flexibilitu. Záleží na tom, zda by ti to tví rodiče povolili a jestli bys chtěla takovou školu uznat v České republice.

    Hodně štěstí a pevně věřím, že najdeš způsob, jak si školu zpříjemnit! 😊
    Linda

    Taneční konzervatoř

    Škola

    ahoj je mi 14 a chtěla bych na taneční konzervatoř ale začala jsem před 3 měsícema ale mám talent říká mi to i učitel. Na balet chodím 3x týdně ale nevím jestli existuje na nějaké konzervatoři 4 letý bor klasický tanec

    holka, 14 let, 30. října 2024

    Ahoj milá pisatelko,

    pokud máš talent a učitel tě podporuje, určitě to zkus :) Nastuduj si podmínky pro přijetí a zároveň si naplánuj i jiné možnosti nebo kroky, kdyby přijímací zkoušky na konzervatoř neklaply.

    V České republice existují různé taneční konzervatoře, které nabízejí programy zaměřené na klasický tanec. Obvykle jsou na konzervatořích programy na 4 roky, které zahrnují klasický tanec, ale může se to lišit podle školy. Doporučuji prozkoumat dostupné konzervatoře v tvém okolí na https://atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

    Zkus se podívat na jejich webové stránky, kde najdeš informace o přijetí, školních programech a požadavcích. Pokud máš možnost, navštiv školu osobně nebo se zúčastni dne otevřených dveří, abys získala lepší představu.

    Držím ti palce!@)->-
    Linda

    Nemohu na vysněnou školu

    Škola

    Ahoj mám problém. Byla jsem s rodiči v Rakousku pod stanem u jezera Wolfgangsee byli jsme na konci pobytu cestou domů (jeli jsme autem ) jsme se zastavili ve městě Gilgen je tam nádherná škola a prostředí. Byla to škola zaměřená umělecky i sportovně.Hned jsem věděla že tam chci chodit. Když jsem se vrátili domů pořád jsem přemýšlela že to je super naplánovala ‚‚jsem si’' život půjdu na tu školu v Rakousku na vysokou pudu do česka na pedagogickou školu budu učit a ve stáří vlastnit kavárnu .Po 2 měsících (teď) jsem to řekla kamarádce a potom i mamce dívala jsem se na veb a zjistila že stojí 1575000 zjistila jsem to s mamkou dnes. Nemáme na to a stipendium poskytnou jen dítěti s velkým nadáním na třeba hudební nástroj atd. Já nic takového nedokážu (hraju na violu ale ne tak dobře) zhroutili se moje představy nevím co mám dělat chci odjet na střední pryč na nějakou podobnou školu je mi jedno kam ale Rakousko bylo dobré že bych mohla navštěvovat rodinu píšu to večer hned co jsem se dozvěděla o tich penězech co mám dělat jak si vybrat školu doporučuje te mi něco

    holka, 12 let, 22. října 2024

    Ahoj,
    rozumím, že situace, ve které jsi se ocitla, je hodně náročná. Plány, které sis udělala, se náhle zdají být nereálné, a to může být velmi frustrující. Je ale důležité vědět, že existuje mnoho různých možností a cest, jak dosáhnout svých cílů, i když to nemusí být přesně tak, jak sis původně představovala.

    Tady je pár věcí, nad kterými bys mohla přemýšlet:

    O= I když konkrétní škola v Rakousku je finančně nedostupná, můžeš se podívat po dalších školách s podobným zaměřením, nejen v Rakousku, ale i v jiných zemích. Mnoho škol nabízí různá stipendia nebo granty, i když nejsi hudební génius. Třeba bys mohla najít školu s uměleckým a sportovním zaměřením, která lépe vyhovuje tvým možnostem. Některé školy mohou mít i programy výměny studentů nebo jiné možnosti, jak snížit náklady.

    O= Zaměř se na své silné stránky: Možná nejsi profesionální violistka, ale máš určitě jiné silné stránky. Pokud jsi nadšená z uměleckého či sportovního zaměření, zkus přemýšlet, jak bys mohla rozvinout své schopnosti. Možná je možnost se v těchto oblastech zlepšit, než si vybereš školu, a to ti může otevřít další dveře.

    O= Mohla bys začít hledat střední školy s podobným zaměřením, které by ti pomohly rozvíjet tvé umělecké nebo sportovní zájmy. Existují i školy v Česku, které mají velmi kvalitní programy, a možná by ses mohla později podívat na zahraniční vysoké školy.

    $> Zkus s rodiči znovu probrat své pocity a možnosti. Mohou ti pomoct najít další způsoby, jak dosáhnout svých snů, i když to bude trošku jiná cesta. Třeba mají kontakty nebo nápady, které tě dosud nenapadly.

    Je důležité si uvědomit, že tvé sny nejsou ztracené. Jen bude možná potřeba najít jiný způsob, jak jich dosáhnout. @)->->X<-

    Linda

    Jiný pohled rodičů a mě na budoucí školu

    Škola

    Ahoj, začnu tak nějak od začátku. Týká se to mé budoucnosti.
    Mamka mi vnucuje jít po osmiletém gymplu na práva nebo na zdrávku. (Práva ona studovala, ale nechce se mi do toho protože se mohou změnit zákony a těch knih co bych musela číst jen se zákonama na mě nepůsobí vůbec dobře)Já bych chtěla být učitelkou ale to se mamce nelíbí. Taky říkám že miluju fyziku a chemii ale nevím, kde bych to využila protože podle mamky je to kravina. Napadlo mě že bych mohla třeba být učitelkou na zdrávce nebo na právech. Chtěla jsem být učitelkou fyziky mém gymplu protože je to tam moc fajn.
    Tedy mé otázky:

    1. musím vystudovat abych mohla být učitelkou na zdrávce? Stačí mi vystudovat pouze jí nebo musím mít k tomu i pedagogickou?
    2. Kde bych uplatnila fyziku a chemii abych měla dobré povolání?

    Děkuji moc za odpověď
    A přeji hezký den >X<-

    holka, co přemýšlí o své budoucnosti, 24. března

    Ahoj milá pisatelko :)

    Je vidět, že o své budoucnosti přemýšlíš do hloubky a že chceš dělat něco, co tě baví a dává ti smysl$> To je skvělý základ - spousta lidí si ještě dlouho po škole hledá odpovědi.

    O= Pokud chceš učit na střední škole (jako je zdrávka), nestačí jen vystudovat ten obor (např. zdravotnickou školu). Potřebuješ vysokoškolské vzdělání v daném oboru a pedagogické vzdělání. Máš dvě možnosti:

    1. Studovat učitelství: Například učitelství odborných předmětů pro střední školy – třeba výchovu ke zdraví, biologii, chemii, fyziku...
    2. Studovat obor (např. chemii, právo...) + doplnit si pedagogické minimum - některé školy nabízejí tzv. doplňkové pedagogické studium, které tě připraví na učitelskou dráhu, když už máš odborné vzdělání.

    $> Kde bys mohla využít fyziku a chemii a zároveň mít dobré povolání?
    Tady je pár nápadů – vybrala jsem takové, kde to může být zároveň zajímavé, užitečné, a dobře placené:

    🧪 Učitelka fyziky a chemie – máme dlouhodobě málo učitelů na tyhle předměty, takže si budeš moc vybírat, kde pracovat. Navíc dobrý/á vyučující může dětem změnit život (možná jako ten/ta na tvém gymplu 😊).
    🧬 Laborantka / vědecký pracovník – například ve zdravotnictví, farmacii, potravinářství nebo výzkumu. Využiješ chemii i fyziku. Je třeba mít VŠ – třeba přírodovědu nebo nějaký technický obor.
    💉 Biomedicínský inženýr – propojuje fyziku, medicínu a technologie. Pracuješ třeba s přístroji, které zachraňují životy.
    🚀 Technické obory – elektrotechnika, strojírenství, informatika. Fyzika se hodně uplatňuje i tady, a často jde o dobře placené práce.
    🧫 Forenzní expertka – třeba u policie, kde se kombinuje chemie s detektivní prací.

    $> Je úplně v pořádku, že tě neláká jít přesně ve stopách mamky. I když ti chce pomoct a má dobré úmysly, tvoje cesta může být jiná – a pořád správná. Být učitelkou, navíc třeba s vášní pro fyziku nebo chemii, je úžasné a hodně důležité povolání. Zkus si s mamkou promluvit, proč nechceš na práva a proč Tě láká učitelství. Dobrým krokem může být také jít za kariérovou poradkyní (výchovnou poradkyní), která vám rozhovor ulehčí. Buď je k dispozici přímo ve škole zdarma, nebo si můžete někoho najít (a zaplatit).

    Držím Ti palce na cestě k učitelství, ok
    Linda

    Spolupráce

    Škola

    Ahoj, píšu znova ohledně spolužáků. Netuším jak s nimi spolupracovat, já s nimi nechci a oni zase se mnou.
    Jak se s nimi naučit spolupracovat?
    A nejsem divná když se ráda učím?

    Ahoj milá pisatelko,

    spousta dětí a i dospělých lidí má problém najít si kamarády nebo se cítí nesví ve skupinové práci. Nejsi v tom sama. To, že se ráda učíš, z tebe vůbec nedělá divnou – někteří lidé mají prostě větší radost, když mohou poznávat nové věci, a to je naprosto v pořádku.

    Také vidím, že na podobný dotaz Ti již odpovídali z centra LOCIKA. Zkusila jsi uz, co Ti poradili?

    „Bylo by dobré si s někým popovídat. A třeba by ti to pomohlo porozumět tomu, proč v tobě užší kontakt s vrstevníky vyvolává takovou emoční reakci. Můžeš se nad tím zamyslet sama ale určitě je lepší, kdyby jsi vyhledala třeba vašeho školního psychologa a promluvila si s ním o tom. To, že tomu porozumíš, ti pomůže najít cestu jak překonat strach, ostych, nedůvěru či další pocity, které začnou na tebe působit ve chvíli, kdy máš s někým více komunikovat.“

    Tady máš i nějaké krátké tipy:

    • Neoslovuj hned velké skupiny. Zkus se pobavit s jedním spolužákem/spolužačkou třeba o domácím úkolu nebo oblíbené hře. Zjisti, co ostatní baví – sport, seriál, videohra. Když máš s někým společný zájem, lépe se ti bude začínat rozhovor.
    • Často stačí, když druhého vyslechneš, usměješ se nebo se zeptáš na něco, co ho zajímá. Ukážeš tím, že ti na něm záleží.
    • Neboj se říct, co potřebuješ. Když je skupinová práce náročná, zkus poprosit učitelku, jestli můžeš začít s menším úkolem, nebo pracovat ve dvojici, než si zvykneš.
    • Když si nevíš rady, zkus se svěřit někomu, komu důvěřuješ – rodičům, staršímu sourozenci, nebo učitelce, které věříš. Můžou ti dát další nápady.

    Držím palce,
    Linda

    Přestup na gymnázium

    Škola

    Zdravím do poradny, rád bych se zeptal na takový dotaz. Rozhodl jsem se že bych přestoupil na jiné gymnázium (kamarádi šli tam, Mamka v tom městě pracuje a na gymplu kde jsem už se mi tolik nelíbí, osobní důvody atd.). existuje možnost, že bych přestoupil? A kdybych přestoupil a nelíbilo by se mi tam, mohl bych se vrátit? Díky za odpověď

    kluk, 14 let, 3. prosince 2024

    Ahoj milý pisateli,

    žáci v průběhu středního vzdělávání mohou požádat o přestup na jinou střední školu. O přestupu rozhoduje ředitel*ka školy, do které se žák hlásí. V rámci tohoto rozhodování může ředitel*ka stanovit rozdílové zkoušky a určit jejich obsah, rozsah, termín a kritéria hodnocení.

    Nejprve je vhodné probrat do doma s rodiči a poté oslovit vedení gymnázia, na které chceš přestoupit, a informovat se o možnostech přestupu, volné kapacitě a případných podmínkách. Pokud je přestup možný, podáváte písemnou žádost o přestup. U nezletilých žáků musí žádost podat zákonný zástupce (rodiče).

    Návrat na původní gymnázium po přestupu je teoreticky možný, ale není automatický. Opět záleží na rozhodnutí ředitele původní školy, zda vás přijme zpět, a to s ohledem na kapacitní možnosti a případné další podmínky. Je tedy dobré se dopředu zeptat, může se stát že tato možnost k dispozici nebude.

    Je tedy důležité před přestupem pečlivě zvážit všechna pro a proti a ideálně si domluvit osobní schůzku s vedením obou škol, abyste měli s rodiči jasnou představu o podmínkách přestupu i případného návratu.

    Držím palce,
    Linda

    Jsem smutná a nejde mi škola

    Škola

    Ahoj právě se rodiče vrátili ze třídních schůzek. Učitelé říkají že jsem se zhoršila asi to je pravda ale z matematiky si to vůbec nemyslím hlavně z češtiny nevím jak se to mám naučit protože dělám chyby z nepozornosti a ještě k tomu si učitelé myslí že mě něco trápí to je asi pravda protože jsem celá taková skleslá nelíbí se mi doma ale nevím proč není to úplně jako že se mi tam nelíbí ale že chci být jinde učit se něco jiného. Tajé mám problémy s autoritou.(Jo a byla jsem vždy jedničkářka a teď mi to nějak nejde ale jen z češtiny)Chtěla bych vědět proč jsem smutná a jak procvičit češtinu a jak překonat nechuť k učitelům=autoritě

    holka, 12 let, 11. listopadu 2024

    Ahoj milá pisatelko,

    chápu, že teď máš docela těžké období. Zdá se, že toho máš na sobě hodně – nejen školní nároky a tlak na výsledky, ale i pocit, že bys ráda něco změnila, a zároveň problémy s tím, jak vnímáš autoritu učitelů.

    O= Chyby z nepozornosti jsou častý problém, který ale můžeš zlepšit postupným tréninkem.

    • Můžeš zkusit dělat cvičení na pravopis a zaměřit se vždy na jednu oblast – třeba nejdřív shodu podmětu s přísudkem, potom vyjmenovaná slova.
    • Zkus také pracovat s někým, kdo ti pomůže tvé chyby odhalit a vysvětlit, proč se staly.
    • Když něco píšeš, udělej si po dokončení pauzu a potom text znovu zkontroluj s odstupem – někdy to pomůže chytit chyby, které jsme při psaní přehlédli.
    • Vezmi si nějaký krátký text a zkusit ho přepsat bez chyb. Pak porovnej svou verzi s originálem a zaměř se na místa, kde jsi chybovala.

    Pokud ses vždy považovala za jedničkářku, může být náročné přijmout, že teď nemáš tak dobré výsledky. Zkus se na to podívat jako na příležitost najít způsoby, jak se učit efektivněji, nebo se něco nového o sobě naučit. Neznamená to, že už nejsi „dobrá,“ jen máš novou výzvu, která tě může posílit. :-)

    >X<- Je úplně normální, že občas přemýšlíš, co bys dělala jinde, a máš pocit, že doma to není ono. Možná máš potřebu většího prostoru, jiných zkušeností, nebo nějaké změny v každodenní rutině. Může pomoci o tom mluvit s někým, komu věříš – třeba s rodiči, kamarádkou, nebo i školní psycholožkou. Někdy stačí už jenom vyjádřit, co tě trápí, a najednou to začne dávat větší smysl.

    Někdy je těžké přijmout rady nebo vedení od učitelů, hlavně když máš pocit, že tě nechápou nebo tě třeba podceňují. Můžeš zkusit přemýšlet, co bys potřebovala k tomu, abys lépe zvládala jejich autoritu. Možná, že kdybys učitelům dokázala víc věřit, bylo by to snadnější. Pomáhá i soustředit se na to, že autorita učitelů ti může pomoci dosáhnout vlastních cílů, i když se to teď nezdá.

    $> Důležité je, abys nezůstala na všechno sama. Možná by ti pomohlo se o tom víc pobavit s někým, kdo ti může pomoct věci lépe pochopit a zvládnout. Buď na sebe hodná – občas prostě procházíme těžším obdobím a trvá chvíli, než najdeme cestu, jak se zlepšit a zvednout si náladu.

    Linda

    Jak se vyrovnat s učivem a učitelkou?

    Škola - učení

    Dobrý den, navštěvuji víceleté gymnázium. Máme jednu učitelku, která nemá ani trošku pochopení. Už když jsme na gympl přišli jako prcci, dostávali jsme hroznou nálož učení. Její odůvodnění bylo: „Ale vždyť jsme přece na gymplu!“ Nebylo to tak (a ani teď není), že bychom psali každou hodinu. Máme tak 7 známek za pololetí. Hrozné ale je, jaké množství učiva se na jednu písemku musíme naučit. Všechno bereme tak moc dopodrobna, že nad tím člověk musí strávit tak 5 hodin, aby se všechno naučil perfektně.

    Loni jsem myslela, že se situace zlepšila. Brali jsme Evropu. To jsem s učivem neměla vůbec problém, naučila jsem se na hodinu během 2 hodin. Jenže teď jsme začali brát Českou republiku a začali jsme geologií. Je to hrozné. To množství informací, které v prezentacích je se prostě nedá naučit. Možná, kdyby aspoň věty v prezentaci dávaly smysl, jenže ony nedávají.

    Fajn by bylo podotknout, že v 6. třídě jsme čerpali učivo ze stejné prezentace, jako prváci. A pořád to tak je. Taky jsme si s kamarádkou všimly, že obsah prezentací odpovídá tomu, co se maturanti učí v otázkách k maturitě. Je to normální? Mně to přijde naprosto zbytečné, proč do nás (pak i do středoškoláků, co si nevyberou zeměpis jako seminář) cpe tolik informací…

    Možná jsme pouze přecitlivělí a nepřijde vám na tom nic v nepořádku. V tom případě potřebuju pomoct, jak se vyrovnat s nenávistí k učitelce, s nenávistí k jejím předmětům a s neskutečným stresem a nechutí chodit na její hodiny. Přemýšlela jsem i o změně školy jen kvůli ní… prostě co mám dělat?

    Ahoj milá pisatelko,

    chápu, že to, co prožíváš, je nesmírně náročné. Mít učitelku, která klade vysoké požadavky a poskytuje minimum pochopení nebo podpory, může být opravdu frustrující a demotivující. A vnímání, že studijní materiály jsou koncipovány spíše pro maturanty než pro váš ročník, tento tlak jen zvyšuje.

    Několik nápadů, jak situaci lépe zvládnout:

    O= Promluvte si s někým, komu důvěřujete. Zkuste oslovit výchovného poradce, školní psycholožku nebo učitele, se kterým máte dobrý vztah. Může pomoci podělit se o své pocity a myšlenky s dospělým, který může nabídnout nadhled nebo dokonce pomoci zprostředkovat komunikaci s touto učitelkou.

    ;-( Jestliže máte spolužáky, kteří vnímají situaci podobně, můžete se spojit a navzájem se podporovat. Společné učení, sdílení poznámek nebo materiálů může snížit pocit, že na všechno musíte být sami.

    *O Pokud je objem látky ohromující, zkuste společně najít hlavní klíčové myšlenky a soustředit se na jejich pochopení. Někdy pomáhá vybrat jen několik základních bodů a detailní informace doplňovat podle potřeby.

    :-E Zkuste se naučit techniky zvládání stresu. Stres je normální reakcí na takto intenzivní situace. Relaxační techniky, jako je například hluboké dýchání, krátké přestávky během učení nebo pohyb, mohou pomoci snížit stres a udržet mysl svěží. Koukni na infografiky od LOCIKY.

    ? Zvažte, zda s učitelkou nenavázat komunikaci (nebo s třídním učitelem, vedením školy). Pokud si na to troufáte, můžete s ní otevřeně promluvit a zeptat se, zda by nešlo zohlednit jiný způsob výuky nebo zmenšit rozsah učiva. Můžete ji požádat o tipy, jak se efektivně připravit na testy, aby z toho cítila vaši snahu a možná nabídla doporučení.

    Pokud by se vaše negativní pocity opravdu nezlepšily, přemýšlejte i o tom, zda by nebylo na místě probrat možnosti změny školy s rodiči nebo někým z vedení školy.

    Ve škole jde o vzdělávání, ale i o osobní pohodu.
    Držím vám palce, abyste našli způsob, jak situaci zvládnout, a abyste dokázali co nejvíce snížit pocit stresu a nepohody.

    Linda

    Veterina – školy

    Škola

    caaau:-D je mi sice jenom skoro 13 let ale pořád mi taťka říká a ptá se na práci co chci dělat. Chtěla bych pracovat na veterine ale vůbec nevím jaké bych musela mít školy atd. Miluju zvířátka. Taťkovi vždy řeknu že na veterine ale i tak se mě pořád ptá protože si myslí že u veteriny nezůstanu a že na to nemám. Prosím řekněte mi jaké školy musím mít a jak vysvětlit taťkovi veterinu.

    holka, skoro 13 let, 13. října 2024

    Ahoj milá pisatelko,

    to, že už teď přemýšlíš o budoucí práci, je super! Láska ke zvířatům je skvělý základ pro práci na veterině. Aby ses mohla stát veterinářkou, budeš muset projít určitými kroky, a je důležité vědět, jak se na tuhle cestu připravit.

    O= Jaké školy musíš mít:

    • Střední škola: Potřebuješ dokončit základní školu a poté jít na střední školu, ideálně na gymnázium nebo střední školu s přírodovědným zaměřením (např. biologie, chemie).
    • Vysoká škola: Po maturitě se můžeš hlásit na vysokou školu se zaměřením na veterinární medicínu. V Česku je to Veterinární univerzita v Brně, která je jedinou univerzitou, kde se můžeš stát veterinářkou.

    Studovat veterinární medicínu trvá zhruba 6 let, během kterých se naučíš nejen o zvířatech, ale i o jejich zdraví, léčbě a péči.

    $> Můžeš taťkovi říct, že práce veterinářky není jen o milování zvířat, ale také o tom, jak jim můžeš pomáhat, když jsou nemocná. Tvoje láska ke zvířatům tě motivuje naučit se vše potřebné, abys jim mohla pomáhat.

    Veterina je samozřejmě náročný obor, a pokud to myslíš opravdu vážně, je potřeba se pořádně učit a připravovat :)

    Můžeš taťkovi ukázat, že máš plán, který začíná střední školou a potom pokračuje vysokou školou. Tím, že budeš postupně sbírat zkušenosti a vědomosti, zvládneš vše, co je potřeba. Možná by pomohlo, kdybys s taťkou společně vyhledala informace o veterinárních školách a povoláních. Tak mu ukážeš, že to myslíš vážně a že je pro tebe důležité jít za svým snem.

    Zároveň máš spoustu času se ještě rozhodnout, co budeš v životě dělat. Nikdy není pozdě změnit názor :)

    Hodně štěstí na Tvé cestě,
    Linda

    Výběr střední školy

    Škola

    Dobrý den poradno a spol. v poslední době sem píšu docela často doufám že to nijak nevadí. Je mi 14 a jsem v 8. ročníku jsme sice na začátku ale už na nás tlačí se středními školami. Učím se rekla bych ze fakt dobře. Mám převážně jedničky někdy dvojky a na vysvědčení jsem dvojku měla jen parkrat ale vždy jsem měla průměr na hraně no ale to je jedno. Už tak nějak přemýšlím kam jít. Napadla mě spousta práci které by mě bavili třeba právník soudce nebo něco s právama treba, něco jako porodní asistent nebo porodní doktorka ale hlavně bych chtěla s něčím podnikat. Ale když bych třeba šla na právníka nebo tal něco tak jsem nenašla skoro žádnou střední školu kde by byli práva a prý je to hlavně na vysoký škole. Opravdu to tak je? A jakou práci byste mi třeba doporučili nebo spíše jaká střední škola by se mi opravdu vyplatila a mohla bych ji někdy využít? Mě opravdu nic moc nenapadá a myslím si že v učení by problém nebyl spis abych to mohla nějak použit. Taky ještě k tomu podnikání. Kdybych třeba chtěla být realitní makléřka potrebuju k tomu nějakou školu? Předem moc dekuju za odpověď. Přeju hezky zbytek dne!:-)

    holka, 14 let, 9. října 2024

    Ahoj milá pisatelko,

    je skvělé, že už teď přemýšlíš o své budoucnosti a o střední škole. Je naprosto normální, že máš různé nápady a nejistoty, protože je to velké rozhodnutí, které ovlivní tvoji kariéru, ale zároveň je důležité si uvědomit, že to není rozhodnutí, které nelze změnit. Mnoho lidí se během života rozhoduje jinak a přehodnocuje své plány.

    Pokud tě zajímají práva (právník, soudce), je pravda, že tento obor se studuje hlavně na vysoké škole. V České republice neexistuje střední škola zaměřená přímo na právo. Proto by bylo vhodné si vybrat gymnázium nebo obchodní akademii (napadá mě i třeba Bezpečnostně právní akademie), která ti poskytne kvalitní všeobecné vzdělání a připraví tě na přijímačky na vysokou školu.

    Co se týče práce porodní asistentky nebo porodní lékařky, tyto profese se také studují na vysoké škole. Porodní asistentka vyžaduje studium na zdravotnické vysoké škole a porodní lékařství je součástí studia medicíny. Pokud by tě tento směr zajímal, vhodnou volbou by mohla být zdravotnická střední škola.

    Pokud uvažuješ o podnikání, nemusíš mít nutně specifické vzdělání, ale obchodní akademie by ti mohla poskytnout užitečné základy v ekonomice, marketingu a účetnictví, které by se ti mohly hodit. Co se týče realitního makléře, tak pro tuto práci není nutné mít konkrétní školu, ale můžeš se zaměřit na kurzy a certifikace, které ti v tom pomohou. Někteří lidé začínají jako asistenti v realitních kancelářích a postupně se učí praxí.

    Doporučuji ti zamyslet se nad tím, co tě baví, a jaký typ práce si dokážeš představit dělat každý den.

    Zkus si projít tato videa: https://edu.ceskatelevize.cz/porad/jak-si-vybrat-stredni-skolu

    Ať už si vybereš jakýkoli obor, je důležité se cítit spokojeně a mít radost z toho, co děláš. Přeji ti hodně štěstí při výběru a ať se ti daří!@)->-

    Linda