Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Škola Vitae

  Celkem zodpovězěno dotazů: 117

  Odpovědi za posledních 102 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Škola

  Ahoj Alíku mám dva dotazy.

  1. Za chvíli si mám vybírat SŠ a ja nevím jakou si mám vybrat, všude čtu že podle toho koho co baví ale já mám problém s tím že ani nevím co mě baví. Jo baví mě počítače ale na IT školu se hlásí každý druhý.
  2. Jsem v deváté třidě a všichni mi říkali ať se učím ať mám dobré vysvědčení a ja si pořád říkal ze mám ještě čas a že si to opravím později ale teď mi dochází že čas už nemám a hodně známek mi nevychází tak jak by moje rodina a já chtěl a bojím se že se nedostanu na dobrou školu a že tohle byla moje blbost na kterou doplatím v moji budoucnosti. + na tátovi a mámě je vidno že je to taky trochu trápí a já nad tím pořád přemýšlím jak strašně bych rád vrátil čas a připravoval bych se už dopředu.
  kluk, 14 let, 1. ledna

  Ahoj milý kluku,

  píšeš, že Tě trápí, že sis nezlepšil známky. To je minulost, která už se vrátit nedá. Co můžeš ještě zkusit (přeci jen je před pololetím) je, zajít za učiteli a poptat se, zda existuje způsob, jak by sis nadcházející vysvědčení mohl zlepšit. Pokud už tato šance existovat nebude, nezbývá, než se začít připravovat (o to svědomitěji) na přijímací zkoušky i další učivo, které Tě ve škole ještě čeká. A vzít si z toho ponaučení do budoucna – někdy je prostě potřeba začít hned. I to je poznání, které se Ti do života bude hodit.

  Co se týče výběru střední školy, takto na dálku se těžko radí. Určitě máte ve škole výchovného nebo kariérového poradce, případně školního psychologa. Poptej se tak tam – jsou to lidé, kteří by Ti s volbou povolání mohli pomoci. A co se týče IT školy? Proč by ses na ni neměl hlásit, když Tě to baví jen proto, že se na ni hlásí „každý druhý“? IT a technologie obecně je obor, který se rozvíjí velmi rychle a do budoucna určitě perspektivu má. O takové uplatnění tak jistě bude v budoucnu zájem.

  Držím Ti palce s výběrem střední školy i s přijímačkami,

  Dominika

  Škola

  ahoj, je možné vystudovat výšku práva a pak i jinou vysokou s úplně jiným oborem..? Je škoda že se to ve škole neučíme od učitelek ale co se dá dělat..

  Ahoj milá pisatelko,

  ano, vysokých škol můžeš vystudovat, kolik chceš. Omezení není v ničem, od 26. roku věku je však studium zpoplatněno – cena záleží na škole, většinou není ale nijak extrémně vysoká.

  Krásný den,

  Dominika

  Škola

  Krásný dobrý den/večer
  Blíží se přijímačky, a já uvažuji nad středními školami kam bych potenciálně podala přihlášku. Snažila jsem se hledat, ale nedohledala se, a tak se chci zeptat vás. Je zde nějaká škola která by mi umožnila zaměřit se na studium čistě taxidermie, zvířecí biologie a odbornější zoologie, se zaměřením převážně na entomologii a/nebo parazitologii? Obor tohoto stylu by se mi velice zamlouval. Toto téma mi přijde velice interesantní, jen jsem nenašla žádný obor co by se na něco takového zaměřoval.

  Předem vám děkuji za odpověď a přeji vám krásný zbytek dne/večera a veselé a pokojné vánoční svátky

  Ahoj Alex,

  obory, které zmiňuješ, se studují spíše až na vysoké škole než na střední. Podívala bych se tak spíše po střední veterinární, případně po přírodovědném gymnáziu. Nepíšeš, odkud jsi, ani jaké možnosti v rámci přijímacího řízení střední školy máš. Konkrétně tak nelze poradit, mrknout můžeš na: https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

  Hezký den,

  Dominika

  Škola

  Dobrý den, chtel bych se jenom zeptat na par dotazů :

  1) Když ve škole je odpolední pauza a děti chodí na hodinu sami do města (a pak se vrací zpátky), tak kdo má za nás zodpovědnost, rodiče nebo škola?

  2) Když někdo dostane ředitelskou důtku, tak bude se mu to hodnotit třeba pak na střední nebo to je jenom informace pro rodiče (popřípadě jaký je třeba rozdíl mezi ředitelskou důtkou a dvojkou z chování?)..

  Děkuji předem za odpověď! Mějte se hezky!

  kluk, 12 let, 4. prosince 2023

  Ahoj milý pisateli,

  k odpovědi na Tvé dotazy:

  1) Záleží, jak to má škola nastavené, upřesnění by mělo být ve školním řádu. Každá škola toto může mít jinak, proto se určitě zeptej u vás.

  2) Ředitelská důtka není na vysvědčení vidět. A právě vysvědčení (spolu s přihláškou) je dokumentem, který na SŠ odchází. Dvojka z chování na vysvědčení už je – tedy bude viditelná pro každého, komu se vysvědčení do ruky dostane. Co se rozdílu týče, jde o závažnost provinění. „Nejméně“ závažná je důtka třídního učitele, poté ředitelská a dvojka z chování. Většinou se také udělují tato výchovná opatření postupně – zvykem je, že dostane-li žák důtku třídního učitele, další už je pak ředitelská. Není to ale pravidlem. Pokud je provinění závažné, může pedagogický sbor rozhodnou klidně hned o ředitelské důtce. Opět toto by tento postup měl být uveden ve školním řádu dané školy.

  Přeji Ti krásné předvánoční týdny,

  Dominika

  Škola

  Ahoj alíku a ostatní chodím do 6.třidy a už jsem se rozmyslela na jak9u skolu bych chtěla po devítce jít bydlím v jihlavě tak bych chtěla na gympl do jihlavy,ale i se sportovní přípravou.Problém je že můj sport tam uvedeny není ale ja bych chtěla jít na gympl se sportovní prípravou v ledním hokeji ,ale na gymlu bylo uvedeno že musím mít doporucení mateřského klubu.Myslíte že by s3 tam šlo dostat i když hokej nedělám??😭😭

  holka, 6. ledna

  Ahoj milá pisatelko,

  Tvůj dotaz je potřeba směřovat přímo na dané gymnázium – my Ti tady na něj nemůžeme odpovědět, neznáme podmínky přijímacího řízení daného gymnázia ani případné výjimky. Buď můžeš sama na jejich webových stránkách najít kontakt a napsat jim, případně požádej rodiče či někoho ze svých vyučujicích, věřím, že Ti rádi pomohou. Otázka také je, zda chceš opravdu dělat lední hokej, když s ním máš zatím málo zkušeností? Na úrovni střední školy již asi budou děti, které hokej dlouho hrají – právě proto možná gymnázium vyžaduje potvrzení od klubu. Avšak nevěš hlavu a vše si ověř, třeba je to právě Tvůj zájem, který Tě katapultuje mezi zkušenější hráče a hráčky :)

  Přeji, ať se Tvůj sen o sportovním gymnáziu s přípravou v ledním hokeji vyplní,

  Dominika

  Škola

  Ahoj, mám dotaz, když dítě propadne na ZŠ, může se pořád dostat na SŠ? (Není můj případ). Ptám se, protože já tvrdím že nemůže, jak jsem našel na googlu, ale moje matka tvrdí že to přeci nemůžu vadit a dítě se na normální SŠ může dostat, jak to tedy je?

  kluk, 13 let, 14. listopadu 2023

  Ahoj milý pisateli,

  pokud propadneš na základní škole a neuděláš reparát, prostě zopakuješ ročník. Po ukončení 9. ročníku se pak na střední školu přihlásit můžeš. Vše záleží jen na studijních výsledcích – tedy na úspěšně složených přijímacích zkouškách na střední škole a na dostudované základní škole

  Hezký den,

  Dominika

  Škola

  Ahojkyy chtela bych se zeptat, cp potrebuju na praci modelky za skolu? nebo jestli vubec nejakou potřebuju, prostě jak se k takove prace modelky dostat..Dekuju

  Babagrul 13, 25. ledna

  Ahoj milá pisatelko,

  práce modelky se nedá studovat na žádné střední škole. Nejčastěji se k takové práci dostávají lidé přes castingy modelingových agentur. Doporučila bych Ti poradit se s rodiči, kteří Ti mohou pomoci takové castingy najít.

  Hezký den,

  Dominika

  Škola

  Ahoj poradno,
  Mám dotaz, slyšela jsem že na každé škole a v každém oboru je tělocvik, je to tak i s matikou? Já totiž v matice velmi tápu, i s pomocí vždy vyváznu sotva s odřenýma ušima. Mám ADD a autismus, což toto taky ovlivňuje. Látku se jeden dokážu naučit dokonale, ale další den jsem v tomhle úplně vygumovaná a musím se to učit od znova. Mám pocit, že moje kreativní hemisféra zasahuje i do té logické, proto si nepamatuji matematické postupy, za to jsem vysoce kreativní a talentovaná co se týče malování. Všichni jsou z mích výtvorů paf a každý mě za to velice chválí. Bohužel umělecké školy jsou moc daleko, musela bych tak být na intru a to já nechci, takže se budu muset ohlížet nad jinými školami. Napadá mě konzervatoř, jediné co o tom vím že se tam vyučuje zpěv a herectví, existuje třeba i nějaký obor režisér nebo tak něco? Kdyby ne, tak bych šla na herce. Jsem převážně introvertní, ale když se postavím před kameru nebo když se ode mě čeká nějaká hra, pak jsem úplně jiný člověk. Bývám před těmito věcmi občas nervózní ale nestydím se. Ale zpátky k matematice. Učitelka byla ochotná mi poskytnout doučování, bylo to o trochu lepší ale furt horší, už dlouho jsem z matematiky nedostala 2 nebo 1. Nejsem schopná si ty postupy zapamatovat a tak chci na školu kde matika není, abych zbytečně nepropadala z něčeho co v životě nevyužiju, nebo to znamená že když kreativnější a matiku nezvládám, že si zasloužím pouze nižší vzdělání? Jde mi cokoli ale vždy když se tam vyskytne složitější počítání tak to jde dolů. Nemám chuť počítat, už byly i testy které jsem odevzdala prázdné protože jsem opravdu nevěděla co tam mám dělat. Učitelka mi teď dala úkol z matematiky abych měla aspoň nějakou známku, ten úkol i když má jít o jednodušší variantu mi příjde těžký. Nechci ho ovšem odevzdávat prázdný když mi dává šance, nechci ji zklamat. Matematika je pro mě tak mnohem větší stres, když nechci učitelku štvát tím že to nedokážu pochopit.

  1. Je v každém oboru a škole matematika?
  2. Je pravděpodobná ta teorie s hemisférami, může se to stát?
  3. Co všechno za obory bývá na konzervatořích, co tam je za předměty, co se tam celkově dělá a jak to probíhá?
  4. Je možné dělat konzervatoř / uměleckou školu z domova?
  5. Jak si postupy lépe pamatovat?
  6. Za co ještě můžu dostat známku z matematiky, nebo se v matematice opravdu musí jen počítat a měřit?

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  holka, 14 let, 14. prosince 2023

  Ahoj milá pisatelko,

  děkuji za Tvé dotazy. Jsou velmi obsáhlé na to, aby se na ně dalo jednoznačně odpovědět. Zkusím to alespoň částečně :)

  1. Na konzervatořích (míněno střední vzdělávání) lze najít obory jako hudba, zpěv, tanec, současný tanec, hudebně dramatické umění. Zda na nich matematika je či není, záleží na konkrétní škole. Dle jejich programu, který udává ministerstvo, mají matematiku jen v rámci digitálních technologií – dopodrobna to ale má každá škola trochu jinak. Pak existují střední školy zabývající se designem nebo třeba multimediální tvorbou. Ty už matematiku běžně mají – opět ale ji mohou mít integrovanou (spojenou) s něčím dalším – např. informatikou, záleží na škole.

  3. Každá střední škola je jiná, nelze tak odpovědět na otázku, jak to na nich chodí. Zkus se podívat po těch konkrétních v místě Tvého bydliště. Na jejich webu pak najdeš více konkrétních informací. Využít můžeš třeba https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly Ve škole Ti také s výběrem může pomoci výchovný nebo kariérový poradce, případně školní psycholog. Zjišťovala jsi, zda na škole někoho takového máte? Každá ZŠ by tuto pozici měla mít.

  4. Existují střední školy s tzv. kombinovaným studiem, ty lze částečně studovat z domova. Lze také vytvořit individuální vzdělávací plán – k tomu ale už musí být důvod (např. zdravotní) a takový plán se tvoří jinak a pro jiné důvody na každé střední škole.

  2. + 5. Teorie s hemisférami – každý jsme jiný a Tvé nedostatky v matematice jsou Ti vynahrazeny uměleckým směřováním. Nejsi jediná, neboj se toho, zaměř se na to, co Ti jde a co tě baví. Podle toho, co píšeš, se matematice v životě věnovat nebudeš – a to je úplně v pořádku. Každému z nás jde něco jiného, nikomu nejde všechno :) Osvícený učitel to chápe a nebude Tě „dusit“ na oboru, který Ti nejde. Základy zvládnout ale musíš – zkus doučování, pohovoř o tom s rodiči a paní učitelkou. Určitě najdete cesty k řešení. Otázka „Za co ještě můžu dostat známku z matematiky, nebo se v matematice opravdu musí jen počítat a měřit?“ je skvělá a vede nás k přemýšlení, co vše se v matematice učíme – zkus ji položit své paní učitelce. Určitě Ti na ní bude schopná dát odpověď.

  Snad jsem pomohla alespoň trochu. Zdravím Tě,

  Dominika

  Škola

  Ahoj alíku jaká střední škola mě nejlépe připraví na vysokou školu? Liceum nebo Gymnázium

  holka, 13 let, 19. prosince 2023

  Ahoj milá pisatelko,

  obecně lze říci, že gymnázium – ale spíše záleží na výběru konkrétní školy, kterou sis vybrala. Co se tam učí? A na jakou vysokou pak chceš jít? Bez těchto indicií nelze otázku zodpovědět.

  Zdraví Tě,

  Dominika

  Škola

  Dobrý den, poradno mám dotaz na který jsem na internetu nenašla odpověď, tak se ptám tady.

  Právě jsem v tercii na osmiletém gymnáziu a už delší dobu mi to prostě nevyhovuje. Učíme se spoustu věcí, které nemají žádné praktické využití, většinou je to o tom se něco nabiflovat nazpaměť před písemkou. Taky mi vadí přístup mnoha učitelů, buď nám látku nevysvětlují vůbec, nejsou ochotní pomoci a nebo celé hodiny jen vykládají. Na gymplu taky nemáme možnost výběru cizího jazyka, nemáme tělocvičnu…

  A jelikož by mě normálně příští rok čekaly přijímačky na střední začala jsem uvažovat o tom, že bych z gymplu odešla. Nejvíce by mě lákala obchodní akademie. Líbí se mi, že se naučím praktické věci, které v životě využiji (narozdíl od gymnázia). Na střední školu bych ale musela narozdíl od gymnázia dojíždět. Říká se ale, že z gymnázia se lépe dostanu na vysokou.

  Vím že to za mě nemůžete rozhodnout ale vyplatí se jít na střední za cenu toho že budu muset dojíždět a že se hůř dostanu na vysokou nebo radši zůstat na gymplu kde mi to nevyhovuje, nějak to vydržet a jít pak v pohodě na vysokou?

  A taky by mě zajímalo, jestli můžu v deváté třídě zkusit přijímačky a pokud bych se tam nedostala tak zůstat na gymplu? Nebo tím že jdu na přijímačky ztratím nárok na pokračování gymplu?

  Moc děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 19. února

  Ahoj milá pisatelko,

  ptáš se, zda můžeš dělat přijímací zkoušky a zároveň, pokud by ses rozhodla, na stávající škole zůstat. Odpověď je ano – to, že budeš dělat přijímačky jinam Tě nezavazuje k tomu ze stávajícího gymnázia odejít. Co se týče přípravy na vysokou školu, nemohu Ti odpovědět, zda Tě gymnázium připraví lépe než obchodní škola, nepíšeš totiž, na jakou vysokou bys chtěla jít. Obecně se má za to, že lépe připraví gymnázia – ale záleží na spoustě věcí: jak kvalitní výuka je, kolik se toho učíš Ty sama, z čeho vlastně budeš přijímačky skládat.

  Určitě bych Ti doporučovala přidat do svého rozhodování i to, co se chystáš po střední škole dělat. Je zaměření obchodní akademie to, co Tě bude bavit? Plánuješ se pustit do podnikání, lákají Tě čísla, finance, obchod?

  O dojíždění si spíše promluv se svými rodiči – co oni si o tom myslí? Zvaž také, kolik času Ti to zabere? Nepřijdeš potom o nějaké své koníčky? To jsou všechno otázky, na které je dobré si odpovědět. Máš však ještě čas – a také, podívej se do ročníku gymnázia výše – budeš se tam potkávat se stejnými učiteli? Jak výuku vnímají starší spolužáci?

  Držím Ti palce, ať se otázky postupně zodpoví,

  Dominika

  Škola

  Ahoojky,
  Za rok vycházím, a tak jsem si říkala, že bych si pomalu asi měla vybírat střední školu. Ted když nám zrušili odvolání, tak bych popřípadě podala tři přihlášky.
  Protože přemýšlím, že bych vystudovala psychologa, tak bych asi docela ráda i vyzkoušela pajdu (pedagogickou), vlastně by mě i zajímalo kdy, jaký a jestli je vůbec potřeba si ty předměty zvolit. Mám takový tři vybraný a přemýšlím nad nimi - český jazyk, občanka a zeměpis. Vlastně by vůbec nebylo ani špatný si udělat lyceum (ale to pro mě celkem ani není důležité).
  Tak to je první. Nad druhou jsem přemýšlela třeba Gymnázium. Chtěla jsem to jenom zkusit - docela by mě i zajímalo jestli by mě vzali. Ale protože vím, jak by tam mohlo být asi hodně stresu, tak se mi tam ani nechce.
  Říkala jsem si, že by třeba šlo i zvolit nějakou Zdravotní, popravdě mi to připadá úplná kravina jako to gymnázium.
  Co na to říkáte? Doporučili by jste mi ještě jinou střední? (třeba místo třetí přihlášky?)
  Předem moc děkujiii :)

  holka, 14 let, 13. listopadu 2023

  Ahoj milá pisatelko,

  pokud je Tvým snem být paní učitelkou, pak bych Ti doporučila přesně ty cesty, které sis vybrala: střední pedagogickou nebo (a asi i lépe, pokud chceš na základní nebo střední škole a ne ve školce) gymnázium. Po střední škole Tě totiž čeká vysoká: v případě, že se rozhodneš studovat učitelství pro 2. stupeň a střední školy tak až tam si volíš své předměty (neboli aprobaci). Ze střední pedagogické na vysokou jít můžeš taky, obecně se ale má za to, že z gymnázia je cesta na vysokou snazší. Pokud by ses pak rozhodovala mezi vysokou pedagogickou či studiem na psychologii, bude to z gymnázia také lepší než ze střední pedagogické.

  Hezký den,

  Dominika

  Povolání

  Ahoj všichni
  Už píšu další az ale opravdu nevím jak dál chodím do osmé třídy a prostě nevím nemůžu najít co mě baví. Zaměřuji se na povolání učitelky ale nevím co bych učila kdybych jí byla. Taky nevím jestli by mě to vůbec bavilo. Neumím se vůbec najít. Protože za rok a něco píšu přijímačky tak už je dobré se poohlížet po středních školák ale vůbec nevím co by mě bavilo. Potřebuju poradit jak si najít tu střední která by mě bavila jenže já ani nevím co bych chtěla v životě dělat snad mi rozumíte..

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že nevíš, jakou střední školu zvolit, či co bys v životě chtěla dělat. Ve 14 letech je to úplně běžné – mnoho z nás vůbec nevědělo, kam na SŠ, či co bude jejich povolání. Mnoho z nás také pracuje v odvětví, které s jejich původní střední školou nemá nic společného.

  I z tohoto důvodu existuje množství poradenských služeb, které Ti mohou pomoci odhalit Tvůj potenciál i to, na jakou střední se vydat. Každý základní škola by měla mít tzv. kariérového nebo výchovného poradce – a to je právě člověk, který Ti s tím ve škole pomůže. Zeptej se své třídní / třídního, aby Tě na něj nasměroval/a.

  Kdyby to náhodou nevyšlo, můžeš se svěřit svým rodičům - společně pak můžete ve vašem okolí nebo na internetu vyhledat, kde jinde se o budoucí profesi poradit. Možností je dnes opravdu mnoho.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku, mám problém. Jsem v 8. třídě a pořád se hroutím z matematiky a z přijímaček. Hlavně když 9. a 8. ročník jsou nejsilnější... Chtěla bych na filmovou školu ale tam jsou talentovky (ty mi tolik nevadí) a přijímačky .. nevíš jestli je v ČR nějaká filmová střední škola bez přijímaček? Já už fakt opravdu nevím. Děkuji moc

  holka, 13 let, 8. listopadu 2023

  Ahoj milá pisatelko,

  středních škol filmových je mnoho a výběrová řízení se každý rok mění. Doporučuji Ti tak projít si webové stránky těch, které by pro Tebe (vzdáleností od domova, zaměřením) připadali v úvahu.

  Možná Tě uklidní, že většina uměleckých škol klade při přijímacích řízeních důraz na jiné věci, než je matematika. Na spoustě z nich bude k přijetí potřeba spíše doklad toho, jak moc se filmovému oboru a umění chceš věnovat, než výsledky testu z matematiky.

  Dnes už také existuje spousta možností, jak se na texty z matematiky připravit – pokud vaše škola takovou přípravu nenabízí, můžeš docházet do wxterních nebo online kurzů přípravy k přijímačkám. I ty Ti mohou pomoci k větší sebejistotě v matematice.

  Držím Ti palce, ať se Ti sen o střední filmové škole vyplní,

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku
  Ráda bych se zeptala jestli můžu chodit na školu kde se budu zároveň učit jak být učitelka a zároveň psycholožka. Moje máma tvrdí že ne. A jestli ani je nějaká taková v Brně?

  holka, 12 let, 6. listopadu 2023

  Ahoj milá pisatelko,

  k tomu býti učitelkou či psycholožkou existuje mnoho cest a mnoho jich nevede přes konkrétní střední školu. Pokud se zajímáš o práci s lidmi a ještě nevíš, čím přesně chceš být, můžeš si zkusit najít střední pedagogickou školu či gymnázium. Pro obě povolání pak nejspíš budeš potřebovat vysokou školu – takže prozatím Ti stačí vybrat střední s maturitou, abys pak na vysokou školu jít mohla.

  Hezký den z Vitae,

  Dominika

  Škola

  Ahoj poradno,
  Zajímalo by mě, jak to je s pravidly ohledně chování učitelů ke studentům a naopak. Má například jedna z těchto stran zakázáno s tím druhým navazovat bližší kontakt, třeba přátelský nebo aby jeden druhého někam zval, či mu jen dal dárek? Ptám se proto že spousta učitelů u nás i jinde se ohledně těchto věcí chová odtažitě. Když nějakému navrhnu že bych s ním chtěla trávit více času, třeba u volnočasových aktivit, tak mi prostě řekne odpověď ve stylu „Nejsem tvůj kamarád ale učitel, najdi si kamarády ve tvém věku, čau!“. Nebo když se zeptám na nějakou věc, která spíše zapadá do jejich osobního života, tak mi odvětí „Do toho ti nic není“ ale to mi může říct každý s kým chci mluvit! Víte jak moc jsou tyto odpovědi bolestivé? Jednou jsem se jedné učitelky zeptala, čím bych se jí mohla odvděčit za pomoc. Ona mi odpověděla, že by si kvůli svému zaměstnání ode mě správně nic brát neměla, ale dovolí mi to. Proč by si ode mě SPRÁVNĚ nic brát neměla a proč je přijímání dárku od studentů mezi nimi považováno za špatné? Vím že někteří si tím chtějí vytvářet “profesionální“ odstup a vytvářet tak hranici mezi ním a studenty, ale říkám si... Neokrádají se tak o nové zážitky? Znamená to že když je učitel, že nemám možnost se s ním blíže seznámit a navždy ho tak vnímat, jen jako učitele? Znamená to že když je učitel, že si s ním nemůžu povídat i jen tak? Ono se sice lehce řekne že učitel a žák mají mít od sebe mít odstup, ale nikdo mi nevysvětlil proč. Je pochopitelné že se kolem něj pohybují ti u kterých je zřetelné že kdyby měli učitele jako kamaráda, že by ho non stop přemlouvali aby jim dal 1 zadarmo nebo je pustil dřív domů, jenže já taková nejsem. Do toho jak moc mám nějakého učitele ráda nezasahují jedničky zadarmo nebo dřívější odchody. Chci ho jen jako kamaráda kterému i mimo školu budu klidně vykat, prostě mi jsou učitelé sympatičtější než mí vrstevníci, ale je s nimi horší navázat vztah. Nebo se i bojí toho že si nebudeme rozumět když jsme věkově rozdílní, nevím proč když je spousta věcí o kterých se dá mluvit. Mám ve škole učitele, kteří mi příjdou že mě mají rádi i jako kamarádku, ale i ty kteří mají ve hlavách vsugerované že tohle prostě nemůžou a že by je za to vyhodili, nebo si myslí že budu taková že je budu využívat. Jak je mám přesvědčit o tom že je opravdu nechci využívat kvůli jejich profesi a zbavit je toho strachu, co si o tom pomyslí ostatní? Chci ho jen využívat k hezkým společně stráveným chvílím a dávat mu tak vděk nějakou pomocí. Zajímají mě, chci s nima trávit volné chvíle a sbližovat se s nimi. Už nechci hledat přátele mezi vrstevníky, jsou vážně úplně jiní než já.

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. 🍀

  holka, 14 let, 6. listopadu 2023

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že si nevíš rady s tím, jaký odstup učitelé přirozeně dodržují pokud jde o přátelství se žáky. Je to opravdu tak, že je zvykem, že učitel si od žáků udržuje přirozený odstup – snad je to způsobeno potřebou po zachování autority, historickým zvykem a nebo prostě i tím, že nelze (z pohledu učitele) být blízkým kamarádem se všemi. Také věkový odstup může hrát roli – učitelé mají svoje přátele, ve svojí věkové skupině. Za nevhodné se považuje (a to je dokonce mnoha předpisy na různých školách, hlavně středních či vysokých) jakýkoli romantický vztah mezi učitelem a žáky. Jestli ale tyto předpisy upravují kamarádství? To nevím, asi záleží na škole. Já bych to vzala tak, že pokud vyučující nereagují na Tvé signály k přátelství, nic s tím neuděláš. To, jak si nastaví vztah se svými žáky, je čistě na nich. Pro ně je spíše přirozené držet si odstup, z důvodů, které jsem psala výše.

  Spíš než tím, kdo z Tvých učitelů může být Tvým kamarádem, bych se zkusila zeptat, kde bys nové přátele mohla najít. Pokud to není ve škole, existuje nějaký zájmový kroužek, kde se lidé sdružují podle zájmu a ne podle toho, do jaké třídy je posadili?

  Držím Ti palce,

  Dominika