Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Škola Vitae

  Celkem zodpovězěno dotazů: 8

  Odpovědi za posledních 41 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Škola

  Ahoj všichni,

  Chodím do 8. třídy, tudíž samozřejmě přemýšlím o tom, co bude dál. Na střední školu samozřejmě půjdu, ale teď přichází otázka. S paní učitelkou jsme se nedávno bavili o vysoké škole a říkala něco o tom, že to je zadarmo na nějaké 4 roky a pak za léta navíc se platí. Já žil celou dobu v domnění, že se to platí celé a že kvůli tomu asi nepůjdu, ale pokud to je zadarmo, tak bych určitě šel. Takže moje otázka zní, jak to tedy s tou vysokou školou je? Díky

  kluk, 14 let, 9. října

  Ahoj,

  předně chci moc ocenit, že takto přemýšlíš nad svou budoucností. S vysokou školou je to nyní tak, že existují státní i soukromé univerzity. Státní vysoké školy (např. Univerzita Karlova, ČVUT, Technická univerzita v Liberci apod. - je jich hodně) jsou za dodržení dvou podmínek zdarma:

  První podmínkou je, že univerzitu dostuduješ do dovršení 26 let (nastupuješ po střední škole, takže času habaděj :)

  Druhou podmínkou je, že vystuduješ ve standardní délce studia (většinou je to 3 roky pro získání titulu bakalář - Bc., poté další dva pro získání titulu magistr - Mgr. nebo inženýr - Ing.), prodloužit studium bezplatně můžeš většinou o 1 rok. Další roky už se platí.

  Soukromé univerzity jsou placené, školné pak závisí na každé z univerzit.

  Dominika

  Škola

  Dobrý den,
  přemýšlela jsem nad tím co bych v dospělosti chtěla dělat. Zatím mi je nejvíce sympatická plastická chirurgie. Zajímalo by mě, co všechno za studium to obnáší. Hledala jsem po internetu a nenašla jsem žádnou stručnou odpověď. Takže se chci zeptat, co všechno bych musela vystudovat abych se mohla plastickým chirurgem stát?

  Karolina, 12, 25. října

  Ahoj Karolíno,

  je skvělé, že se zamýšlíš nad svým budoucím povoláním! Plastická chirurgie je lékařský obor, takže střední škol vol buď s lékařským zaměřením nebo gymnázium (ideálně přírodovědného zaměření) a poté tě čeká dlouhá cesta lékařskou fakultou vysoké školy. Být lékařkou (což i plastická chiruržka je), je jistě krásné a zodpovědné povolání, je nicméně velmi náročné lékařskou fakultu vystudovat. Až během studia vysoké školy si jako budoucí lékařka vybíráš zaměření (ve tvém případě chirurgie, eventuelně přímo plastická chirurgie) a poté následuje studium a praxe přímo ve zvoleném zaměření.

  Držím ti palce, ať se vše vyplní.

  Dominika

  Škola

  Ahoj poradno
  Chtěla bych být psyholog, psychiatr nebo psychoterapeut zatim nechapu jaky je mezi tim rozdíle, ale to je zatim asi jedno. Každopádně bych asi šla na zdravku, existují i nejake jiné skoly nez zdravka kde bych to mohla vystudovat? A kdyz vystudu zdravotnickou skolu musim jit na nakou vysokou zdravotni skolu nebo mohu jit i na vysokou ktera se zamneruje na uplne jiny obor? Ptam se kdybych si to treba za ty 4 roky rozmyslela.

  holka, 13 let, 19. října

  Ahoj,

  je skvělé, jak přemýšlím nad svým budoucím povoláním! K tomu být psychologem vede dlouhá cestu a kde ji začneš je jen na tobě. Je jedno, zdali půjdeš na zdravotnickou střední školu, na gymnázium nebo na nějakou humanitní střední školu. Psychologie se poté studuje na vysokých školách humanitních, tedy je třeba maturity a je dobré mít humanitní vzdělání (tedy např. dějepis, občanka, jazyky, nikoliv přírodopis a matematika či fyzika).

  K tomu být psychiatrem vede cesta přes lékařskou vysokou školou, je tedy fajn začít na střední zdravotnické.

  I když vystuduješ střední zdravotnickou školu s maturitou, můžeš si poté vybrat jinou vysokou školu, to, kde máš maturitu, je pro vysokou školu jednu, splníš-li náležitosti přijímací zkoušky.

  Přeji ti, ať se tvé plány vyplní.

  Dominika

  Škola

  Dobrý den.
  Jsem v 8. třídě tudíž se často dostáváme k otázkám ,,Co dál ?" Já osobně bych se chtěla nějak předvést a proto bych ráda zvolila za svůj směr divadelní konzervatoř, jenomže mám strach, co když se pak neuplatním ? A jaká je vlastně moje šance ?

  holka, 13 let, 17. října

  Ahoj,

  děkujeme ti za tvůj dotaz. Je báječné, že přemýšlíš o tom, kam budou směřovat tvoje kroky po základní škole. Nepíšeš, zda se je ti divadlo bližší i jinak, zda například docházíš do hereckého kroužku, jsi v nějakém klubu diváků, jsi pohybově založená apod. To jsou jistě předpoklady pro to uspět v náročném přijímacím řízením divadelní konzervatoře. Tvé šance tak takto těžko posoudit. Mohlo by ti pomoci podívat se na kritéria přijímacího řízení například zde: https://prazskakonzervator.cz/pro-uchazece/

  Co se týče budoucího uplatnění, myslím, že je na strachy ještě brzy. Když si vybereš obor, který tě bude bavit, naplňovat, pak jistě vždy najdeš cestu, jak se v něm uplatnit. Svět zaměstnání se mění rychle, stejně tak naše pohledy na to, čím bychom chtěli být. Neboj se tak řídit se srdcem a tím, co ti v dnešních očích připadá smysluplné.

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku a spol.Na jakou školu buch měla jít a co za zaměstnání bych mohla dělat, když mě baví matematika, fyzika a angličtina? Jinak děkuju za předešlé odpovědi.:-):->

  holka, 14 let, 27. září

  Ahoj,

  matematika, fyzika i angličtina jsou zajímavé předměty i obory, ve kterých se toho dá dělat spoustu. Většinou nám k rozhodnutí se, kam na střední školu jen samotné předměty nestačí. Potřebujeme přemýšlet nad tím, jaké další činnosti nás baví, jaké zaměstnání by nás lákalo, zda například chceme pracovat s lidmi, dětmi, nebo spíše tíhneme k nějaké samostatné individuální činnosti.

  Nad tím vším se můžeš ještě zamýšlet. Pro inspiraci, jaké střední školy existují, doporučuji mrknout na https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

  Dominika

  Škola - učení

  Nejde mi matematika

  Zdravím všechny, chodím do 8. třídy a vím že vysvědčení z 8. třídy + 1. pololetní 9. třídy vysvědčení je velice důležité na přijímačky a sš. Vím že osmička je asi nejnáročnější ročník ze základky a že to bude letos a příští rok opravdu těžké. Můj problém ne ten, že mi ABSOLUTNĚ nejde matika. Do nějaký ty 5. třídy to bylo lehké ale potom to začalo být čím dál tím těžší a já nedokážu pochopit a naučit se látku. Opravdu nemám ráda matiku, vždy se mi z ní svírá žaludek a je mi blbě a prostě se necítím dobře. Všechny předměty jsou v pohodě, mám většinou samý jedničky, sem tam někdy 2. Ale matika je fakt pro mě těžká, nechápu ji. Nechápu ji ani z výkladu učitelky, ani od mamky, ani z internetu. Všechny předměty mi vychází průměr 1 ale matika mi vychází zaokrouhleně na 5. Mamka je určitě ze mě zklamaná. Připadám si jak nějakej mimozemšťan z marsu, který neumí matiku ale skoro celá třída ji umí. Opravdu nechci opakovat ročník, jen kvůli tomu že mi nejde matika. Ale taky nechci mít 4 z matiky na vysvědčení, to se mi pak asi horko těžko bude hledat dobrá škola a nechci skončit na nějakým učňáku. Neříkám že učňák je nějak špatný ale asi je lepší chodit na nějakou sš kam bych chtěla a to se pak samozřejmě odvíjí od mé budoucí práce. Vím jsou tu výjimky ale takhle to většinou bývá. Nevím co mám dělat. Několik hodin učení se matiky mě už ničí. Taky tolik probrečených nocí, mě už taky nebaví. Doma mi matika docela jde, když mám na to kolik času chci, vzor, popřípadě kalkulačku. Ale ve škole kde mám stres, málo času, nějaký slovní úlohy kterým vůbec nerozumím, tak to mi pak matika nejde a mám za 5. Jak by to bylo kdybych měla na vysvědčení 3-4 z matiky a samy jedničky? Jak by to v tom případě mohlo být s přijímačkami? Nebo jak se tu matiku naučit ?

  holka, 13 let, 30. září

  Ahoj,

  v první řadě bych chtěla podotknout, že je skvělé, jak se snažíš. Učení doma, s mamkou, to může opravdu velmi pomoci. Bohužel někdy při testu, ve škole, zkoušení, zazmatkujeme, stres nás pak ochromí a ani to naučené nejsme schopni z hlavy vydolovat. Stalo se to někdy každému z nás. Nesmutni! :)

  Zkus si o Tvých pocitech promluvit s maminkou. Myslím, že když ji popíšeš, jak se cítíš, že se možná bojíš toho, že je zklamaná, uleví se ti. Možná právě proto, že se bojíš zklamání maminky a matiku nemáš ráda, je odpověď na to, proč ti matematika nejde. Pokud najdeš v mamce podporu, určitě ano!, zajděte spolu za paní učitelkou z matematiky. Třeba by ti mohla pomoci v tom, že ti poskytne doučovací hodiny, dá ti pro test více času, společně určitě něco vymyslíte.

  Možnost je také poohlédnout se po dobrém doučování. Na internetu se dnes nabízí mnoho mladých učitelů - zkus třeba server naucim.cz, nebo někoho z tvé školy - spolužáka nebo někoho o rok výš, o kom víš, že mu matika jde.

  V neposlední řadě je důležité, abys věděla, že i když budeš mít z matematiky čtyřku, tvé šance na dobrou střední školu to nezkazí. Jen je třeba vybrat si takovou, kde matika nebude hlavním oborem. Určitě to ale není na učňák, vždyť jedna čtyřka nezhorší průměr zase tolik.

  Držím palce, ať se ti s tvým matematickým problémem podaří pohnout :)

  Dominika

  Škola

  Chci být kriminalistkou

  Ahoj Alíku, jsem teď v osmé třídě na gymplu a myslím, že asi začíná být čas se tak trochu rozhlížet po vysněné profesi.

  Jelikož již od malička miluju záhady a sleduju kriminálky…myslím, že i to logické myšlení trochu mám a tak už delší dobu chci být Kriminalistkou…prostě studovat Kriminologii.

  1) nemám ponětí co všechno bych musela studovat, strávila jsem asi půl hodinu hledání na netu a moc se v tom nevyznám…

  2) Kriminologie by se měla studovat už od střední, jinak to nemá smysl… bydlím v moravskoslezském kraji, a nevím která škola by byla vhodná a ani s jakým oborem

  3) kolik peněz by to studium obnášelo?

  4) kolik let by to zabralo?

  Vím, že je to delší dotaz, ale naše školní poradkyně mi je doslova nepříjemná takže to s ni moc nechci probírat a sama si to zjistit neumím .

  Předem děkuji <333

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o tom, kam zamířit na střední školu :) Fandím také moc tomu, že víš, co Tě baví a jsi ochotná za tím jít. Být kriminalistkou je určitě moc zajímavé povolání.

  Obor střední školy, po kterém by ses měla poohlédnout je „bezpečnostně právní činnost“. Tyto střední školy (4 leté s maturitou) připravují na povolání v oborech jako právo, policie, kriminalistika, ale i vězeňství a státní zpráva. Zadej si do google heslo „Bezpečnostně právní akademie“ najdeš všechny, které v Čechách jsou (Praha, Plzeň, Ostrava, Brno, ...), případně zkus hledat i jen „střední škola bezpečnostně právní“. Některé z těchto škol jsou zdarma, jiné jsou placené. Informace o případném školném mají vždycky na webových stránkách.

  Myslím si také, že pro výkon povolání kriminalistky bude potřeba i vysoká škola. Další možností je tak klidně zůstat na gymnázium a svůj vysněný obor si vystudovat až na vysoké škole. Můžeš kouknout, kde se nachází vysoké školy, stačí zadat do google „VŠ kriminalistika“. Vysokou školu samozřejmě můžeš jít studovat i z těch všech středních škol, které popisuji výše, nejen z gymnázia. I vysoké školy budou některé placené, jiné zdarma.

  Co se týče doby studia, střední škola trvá 4 roky, vysoká škola pak většinou 5 let.

  Držím Ti palce v cestě za Tvých vysněným povoláním!

  Dominika
  Škola Vitae

  Škola

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak to chodí se střední školou po základce atd... Vylíčím to podrobněji:

  • nevím, jak dlouho trvá střední škola. Když jdu na střední hned na začátku (na základce) druhého stupně, tak jsem hned v primě. Potom to trvá až do kvarty, tedy (kdybych byla na základce) do 9. třídy? Nebo to je až do oktávy a pak bych šla na vysokou?
  • Když nastoupím na střední třeba až v sedmičce, jdu rovnou do sekundy, nebo teprve do primy, tím pádem budu starší, než většina lidí?
  • Pokud to je tak, že nastoupím pokaždé do primy, je to tak i v devítce a tím pádem budu mezi mnohem mladšími dětmi, které nastoupily rovnou ze základní školy 5 třídy?
  • A když dělám přijímačky až v deváté třídě, co když je neudělám? tak propadnu? Nebo se to v devítce určuje např. Podle vysvědčení?
  • A když bych chtěla nastoupit na střední jezdeckou školu, na přijímačkách jsou jen otázky z přírodopisu a věcí, které k tomu budu potřebovat, nebo úplně ze všeho?
  • Někde jsem taky četla, že se na jezdeckých školách vyučují jen předměty jako přírodopis, jezdectví na koni... Je to pravda?
  • Na jezdeckých školách se musí už od začátku umět jezdit na koni, nebo nás to tam naučí?

  Omlouvám se, že je můj dotaz tak složitý ale pokusila jsem se to napsat co nejstručněji, navíc mě to opravdu zajímá a asi to budu i potřebovat... Taky se omlouvám, že pokládám dotazy do poradny tak často, ale jak už jsem napsala, toto mě zajímá!
  Děkuji za odpověď
  Anežka>X<-

  Anežka, 12 let, 14. září

  Ahoj Anežko,

  děkujeme za dotaz! Je prima, že se o výběr střední školy takto zajímáš.

  Střední škola trvá 4 roky. Je ukončena maturitní zkouškou. Poté ještě existují střední odborná učiliště, ty jsou ukončena závěrečnou zkouškou a trvají 3 roky. Na nich nekončíš maturitní zkouškou, ale výučním listem. Určitě už jsi někdy slyšela, že někdo má „učňák“ a ne maturitu. Výuční list stačí většinou pro výkon povolání jako je kadeřnice, automechanik apod. Pokud ale chceš jít na vysokou, potřebuješ maturitu a musíš tak studovat 4 roky.

  Na střední školu nastupuješ po 9. ročníku základní školy. Když neuděláš přijímací zkoušky (to se určitě nestane), musíš rok počkat. To se ale nestává, protože přihlášky si na střední školu můžeš dát dvě - jednu tam, kam opravdu chceš, druhou si většinou dáváme tam, kam nás určitě vezmou (třeba na školu, kde nejsou přijímací zkoušky), právě proto, abys někam nastoupit mohla.

  Píšeš o primě, kvartě apod. - to jsou ročníky vícelétého gymnázia. Prima je vlastně šestka na základce, sekunda je sedmička a tak dále. Když jdeš do primy, odcházíš ze základky už po pátém ročníku. Nikdy se tak nestane, že by spolu chodili do třídy žáci a žačky o více let od sebe (leda že by mnohokrát propadli :).

  Co se týče přijímacích zkoušek na jezdeckou školu, záleží, jakou máš na mysli. Každá škola má přijímací zkoušky jiné. Dívala jsem se na internet na různé jezdecké školy (existují jak střední školy, tak odborná učiliště) a většina má přijímací zkoušky z přírodopisu, některé také uvádějí, že body navíc dostaneš, pokud docházíš do nějakého kroužku ke koním. Na některých školách ale přijímací zkoušky ani nemají (berou tam bez nich). Doporučuji Ti se podívat na webové stránky konkrétní školy, o kterou máš zájem. Nebo i jen obecně, stačí si do vyhledávače zadat heslo „jezdecká škola“.

  Určitě není pravda, že se na jezdeckých školách učí jen přírodopis a ježdění na koni. Předměty jako je český jazyk, matematika a cizí jazyk jsou na všech středních školách.

  A co se týče Tvé poslední otázky, zda musíš jezdit na koni? Určitě se to tam učí :) Pokud na koni nejezdíš, věřím, že najdeš školu, která v požadavcích na přijetí tuto dovednost nemá. S výběrem takové střední školy by Ti mohl pomoci někdo z rodičů nebo blízkých dospělých, ale třeba i kariérový / výchovný poradce ve škole nebo někdo z Tvých vyučujících. Určitě se jich zeptej :-)

  Držím Ti moc palce, aby se Tvůj sen o škole s koňmi splnil.

  Měj se hezky,

  Dominika
  Škola Vitae

  předchozí 1 další