Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Škola Vitae

  Celkem zodpovězěno dotazů: 62

  Odpovědi za posledních 91 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

  Škola

  Ahoj poradno,
  Mám problém v tělocviku a trvá už déle. Mám totiž strach z létajících míčů. Tím pádem nesnáším hry jako vibika, volejbal nebo basketbal atd. Vzniklo to tak že vždy když jsme tyto hry hráli se mi spolužáci často trefovali do citlivých míst, nejvíce do hlavy, jednou jsem třeba dostala tenisovým míčkem přímo do oka. I když jsem seděla na lavičce tak jsem taky nebyla v bezpečí. Časem jsem se naučila těm míčům spíše vyhýbat než je chytat a tak jsem se pro spolužáky v tělocviku stala černým Petrem, kterého vždy nikdo nechtěl protože ve většině případech ten tým prohrál. Jsem teď na nové škole a nevím jak to mám naší tělocvikářce vysvětlit. Má mě ráda protože se nevymlouvám a pokud jde o gymnastiku nebo atletiku tak mi to celkem jde. Bojím se že to bude brát jako pokus o výmluvu a už mi nebude věřit nebo že mě nepochopí a bude to brát na lehkou váhu jako mí rodiče. Ani nevím jestli jí mám navrhnout to že bych se her neučastňovala, nebo že bysme je vůbec nehráli. A taky netuším kdy jí to mám říct, protože nechci aby se to dozvěděli mí spolužáci, mám jí napsat mail nebo za ní jít po hodině do kabinetu.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 8. listopadu

  Ahoj milá pisatelko,

  to, co popisuješ je velmi intimní a důležité. Je skvělé, že jsi našla slova a takto srozumitelně dokázala zformulovat, co Tě trápí. Je zcela pochopitelné, proč se míčových her nechceš zúčastňovat, a myslím, že je velmi důležité si o tom s paní učitelkou promluvit. Dobrou cestou bude požádat ji o osobní setkání - konzultaci, kde budete jen vy dvě. Určitě ji o takové setkání můžeš poprosit emailem nebo za ní zajít po hodině do kabinetu. Věřím, že když jí své trápení svěříš tak, jak jsi ho dokázala napsat sem, společně najdete cestu, jak celou záležitost vyřešit.

  Držím Ti moc palce,

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám jeden problém s kterým si nevím rady ,tak prosím o pomoct.
  Takže .... Jsem v prváku na střední škole a zhoršil se mi prospěch . Kdyby jenom zhoršil, ale mám fakt blbý známky ,který jsem na základce neměla . Ono ,z ekonomiky mám pořád za 5 😭 ,chápu je to nový předmět ,ale studuji Obchodní akademii tak co chci . Pořád si říkám ,že se to zlepší ,ale já už jsem v depce. Jsem na intru a jak je možný ,že jsem si na intr už zvykla ale na školu ještě ne??? . Učitelé mají jiný přístup ,ale poradíte mi ,jak si zlepšit průměr a dotáhnout to aspoň na 3? Vychází mi samý 4 a bojím se že se to ještě zhorší . Je to komplikovaný a chci se svýma známkama něco dělat.

  holka, 16 let, 16. listopadu

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že se ti v prvním ročníku na střední škole zhoršily známky. To mě mrzí, dobré je vědět, že se to děje spoustě z nás. Střední škola je mnohdy mnohem náročnější, navíc, jak sama píšeš, učitelé mají jiný přístup a je potřeba si na něj zvyknout. I nové předměty přináší výzvy.

  Píšeš také, že na intru už sis zvykla. To je skvělá zpráva! Cesta by tak mohla být zkusit se poradit se spolužáky / spolubydlícími. Určitě mají nebo měli (ti starší) stejné předměty a takové doučování by Ti mohlo v učení pomoci.

  Další, co můžeš dělat, je zajít přímo za svými vyučujícími. Společně byste mohli najít způsob, jak se látku doučit nebo přijít na to, co potřebuješ, aby se Ti učilo lépe. Další, kdo Ti může pomoci, je školní psycholog nebo výchovný poradce. I oni jsou na školách od toho, aby pomáhali studentům právě s takovými potížemi.

  V neposlední řadě by o Tvých obavách měli vědět rodiče. Zkus se jim svěřit. Mohou Ti pomoci v komunikaci s učiteli, ale také třeba najít doučování. Dnes už se spousta doučování nabízí i online, tím se rozšiřuje síť lidí, kteří Ti s učením mohou pomoci.

  Držím Ti moc palce, aby se Ti povedlo najít cestu, jak známky vylepšit.

  Dominika

  Škola

  Dobrý den,
  poslední dobou mě trápí moje výkony v matematice. Chodím do deváté třídy a matematika mě hodně baví. Jen mi dělá starosti, co se poslední dobou děje. Dostala jsem trojku a to jen proto, že jsem počítala něco jiného, než chtěli, potom dvojka - byla to podobnost trojúhelníků, já to chápala, postup jsem měla dobře, jenže ve výsledku jsem zapomněla zapsat desetinnou čárku, tak jsem dostala za 3. Prostě mi vychází 2,57 kvůli tomu, že jsem udělala samé takové blbé chyby. Nevím, co mám dělat. Chtělo se mi jednu hodinu se vybrečet na záchodech. Já to chápu, ale najednou takováhle pitomá chyba. Nejsem moc zvyklá na špatné známky, jsem jedničkářka. Hodně žárlím na jednu kamarádku, ta udělá postupovou chybu a má i stejnou známku jako já. Nechci své rodiče zklamat a pokazit si průměr.

  holka, 14 let, 29. října

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že Ti několik chyb pokazilo známku. Myslím, že do pololetního vysvědčení, které se píše pak i dál na přijímací zkoušky, je ještě dost času si průměr opravit. Rozumím ale tomu, že tě trápí, že kvůli hloupé chybě máš horší výsledky. Poradila bych ti promluvit si o tom s tvojí paní učitelkou / učitelem. Říci jí / mu přesně to, co jsi napsala do dotazu. S trochou porozumění se jistě domluvíte, jak je možné si průměr známek vylepšit.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku, potřebuju pomoc. Mám mít do školy výklad a já vůbec nevím o čem mám mluvit. Máme to mít na minutu a půl 😕

  holka, 15 let, 25. září

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že si nevíš rady s domácím úkolem. V takovém případě bych Ti doporučila, aby ses podívala do svých zápisků z hodiny, kde byl úkol zadán, do učebnice nebo se zeptala ještě jednou paní učitelky či spolužáků. Co je to výklad popisuje také článek zde: https://www.pravopisne.cz/2019/01/slohovy-utvar-vyklad/ I ten můžeš bezpečně použít. Pokud je Tvůj dotaz směřován k tomu, že víš, co je výklad :-), jen nevíš téma, pak můžeme zkusit metodu zvanou brainstorming. Zkus si vzít bílý papír a tužku. Polož si otázku: Co by mě zajímalo? O čem bych si chtěla něco zjistit? A sepiš si, co tě napadne. Nakonec ze seznamu vyber věc, o které si myslíš, že by sis zvládla informace zjistit (na internetu, v encyklopedii). A je to - máš téma. Pak už jen zbývá si informace dohledat, sepsat si osnovu a pustit se do výkladu.

  Snad jsem pomohla! Držím ti moc palce, ať se ti tvůj výklad dobře píše :)

  Dominika

  Škola

  Dobrý den, poradno.
  Mám dotaz ohledně toho, že mám doporučení PPP (pedagogicko psychologické poradny) na přijetí k přijímacím zkouškám a na školu, pomohlo by mi to, i když bych šel na učiliště?

  Ahoj milý pisateli,

  bohužel z Tvého dotazu úplně nerozumím, na co přesně se ptáš. Obecně mohu odpovědět, že máš-li z PPP jakékoli doporučení, budou ho muset vzít v potaz všechny školy (bez ohledu na jejich zaměření).

  Měj se hezky,

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj
  Už jsem v osmé třídě a to je nejtěžší rok, protože vysvědčení se bude počítat do přijímaček. Vždycky jsem měla jedničky bez učení, ale teď jsem dostala 4 z matiky a z minulé písemky jsem dostala 2 a to úplně zbytečně, prostě jsem tam udělala zbytečnou chybu. Z češtiny mám 2 trojky a jednu 2. Dřív jsem to dost řešila a chtěla jsem mít jenom jedničky, ale teď mi je to skoro jedno. Chci jít na gympl, ale jestli to takhle bude pokračovat tak to nezvládnu. Budu se muset začít učit i rodiče mi to říkala. Moji rodiče nikdy nechtěli abych měla samé jedničky, ale teď mi pořád říkají abych se učila a taťka mi řekl, že jestli to takhle půjde dál tak mi sníží kapesný. Dost jsme se kvůli tomu pohádali.
  Chci se tedy zeptat měla bych se už učit na přijímačky, protože já mám pocit, že je nezvládnu?
  Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 4. října

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu rozumím, že se ti zhoršily známku, moc ale nerozumím tomu proč. Pokud zažíváš nějaké náročnější období, bylo by prima si o tom popovídat s někým, komu důvěřuješ. Může to být kamarád/ka, rodiče nebo někdo z tvých vyučujících, kdo je ti blízký. Často ve školách bývá také výchovný poradce nebo školní psycholog, i na ty se můžeš obrátit.

  Pokud je potíž v tom, že se ti přestalo chtít do učení, i to se dá určitě řešit. Možná je nedostatek motivace způsobený nějakými okolnostmi, zkus se zamyslet, co se u tebe změnilo. A co se týče přípravy na přijímačky? Může ti to pomoci - třeba se budeš poté cítit jistější a zase se ti začne chtít učit.

  Držím ti palce, ať se chuť studovat zase vrátí :)

  Dominika

  Škola

  Ahoj, chodím na víceleté gymnázium a teď jsem v tercii (8) a už předešlé roky to byl pro mě docela nápor ale vždy jsem to zvládla maximálně na jednu trojky a dvojky. Akorát teď je to horší-> nejednají s náma příjemně, když něco někdo nepochopí tak začne například učitel matematiky sprostě nadávat a ponižovat. Většina učitelů jsou vážně hrozní a hodně i chemie boduje. Třídní učitelka mi na to jen řekla že se mám víc snažit ale já nejsem zrovna dvakrát studijní typ nebo aspoň nepochopím všechno. Moc se ani nebavím se spolužáky. Takže přemýšlím že bych přestoupila na ZŠ ale bojím se té změny a též že na gymplu mám jako druhý jazyk španělštinu a kdybych přestoupila tak bych musela mít němčinu kterou ostatní mají už rozjetou. Když jsem se to snažila probrat doma tak jsem se s taťkou akorát pohádala že prý mám jenom špatnou povahu a kdybych ji neměla tak bych byla v pohodě a že si to když už tak ať učitelkou vyřídím sama že mu nebudu dělat ostudu. Mamka mě podpořila ale jsou rozvedení a je docela daleko... Z devítky chci tak i tak přestoupit na pedagogickou takže není ten gympl k ničemu? Právě že se bojím že bych mohla kvůli němu zbytečně opakovat i když na ZŠ bych byla třeba v pohodě... Ale bojím se docela jako introvert té změny. Má to vůbec cenu ještě přestupovat? Mám to risknout a zkusit vydržet do kvarty nebo mám v klidu přejít a zkusit si “uzit“ zbytek základky?..
  Za popřípadné chyby se omlouvám
  Děkuji

  holka, 13 let, 30. listopadu

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že máš potíže na osmiletém gymnáziu a uvažuješ o tom, zda nepřestoupit na základní školu. Z tvého dotazu nevím, zda chceš přestoupit zpět na ZŠ, kam jsi docházela (a zda je to vůbec možné). Radit takto na dálku v tak složité situaci je velmi těžké, protože neznám všechny podrobnosti.

  Pokud je situace s učiteli vážná, a to je, pokud vám pan učitel matematiky nadává, jak píšeš, zkusila bych se obrátit ve škole na někoho, kdo by s tím mohl pomoci. Škola by měla mít výchovného poradce/kyni, školního psychologa, lze také zajít přímo za ředitelem/ředitelkou školy. Nejlépe je samozřejmě vždy to řešit přes třídní, pokud jsi to ale zkoušela, nebo k ní nemáš důvěru, zkus vyhledat jiného dospělého. Mnohdy to může být i jakýkoli jiný učitel/ka, ke kterému/které máš důvěru.

  Je mi líto, že to nemůžeš řešit s taťkou. Pokud mamka je nápomocná, hodně by pomohlo, kdybys ji nyní popsala, třeba tak jako Alíkovi, jak na tom teď jsi. Věřím, že i když je daleko, byla by schopná situaci pomoci řešit. Na takové věci bys neměla být sama.

  Přestup na základní školu zřejmě možný je, ale jak sama píšeš - nevíš, s jakými dalšími věcmi se budeš potýkat tam (například němčina). Pokud o tom vážně uvažuješ, pak bych jako první krok doporučila zajít s jedním s rodičů právě za ředitelem/kou dané ZŠ. Sama přestup uskutečnit stejně nemůžeš, jeden z rodičů tak bude muset toto projednávat za Tebe.

  Držím Ti palce, ať se Ti podaří situaci řešit,

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku, potřebovala bych menší radu ohledně výběru střední školy. Není to tak, že bych nevěděla na jakou školu jít. Od malička mě zajímá vojenská technika a historie. Nejdříve mě napadlo, že bych zkusila přijímací zkoušky na vojenskou školu, ale problém č.1 je ten, že si nevěřím a řekla bych, že na vojáka nemám povahu. Jako druhá střední škola mě zaujala Střední knihovnická škola (baví mě literatura) a ze Střední knihovnické bych mohla jít na Filozofickou fakultu a studovat historii. Ale to se nelíbí mojí mamce. Je přesvědčená, že se s takovým zaměstnáním neuplatním. A tady je problém č. 2. Bojím se, že když půjdu na školu, která mě nebude bavit, jen kvůli tomu, abych v zaměstnání měla lepší plat, tak budu mít v podstatě zničený život a v dospělosti si budu říkat proč jsem nešla studovat něco, co mě bavilo. Docela se i s mamkou i kvůli tomuto hádáme. A tak mám dvě otázky. Mohla bych se nějak změnit, abych měla silnější povahu? A měla bych poslechnout mamku nebo se rozhodnout sama? Děkuji.

  holka, 13 let, 8. listopadu

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že nevíš, pro jakou střední školu se rozhodnout. Zároveň promýšlíš, jaká střední škola vede k jakému dalšímu studiu, případně zaměstnání. Tvoje maminka má také strach, aby ses v budoucnu s případným studiem historie uplatnila.

  Těžko říci, jaká bude situace na trhu práce za devět let, které Ti studium střední i vysoké školy zabere. Jisté je však to, že lidé většinou nesetrvávají v jednom zaměstnání celý život a mnohdy vůbec nepracují v oboru, který vystudovali. Studium Tě rozvíjí po mnoha stránkách - neučíš se jen znalosti (které stejně, pokud je denně nepoužíváš, většinou po nějakých letech zapomeneš), ale poznáváš různé obory, učíš se mnoha dalším dovednostem. Na začátku jakéhokoli studia je těžké říci, kam nás dovede. Každá další přednáška či nový předmět nám otevírají dveře do doposud nepoznaného vědění či oboru. A tak se stává, že nás v průběhu studia zaujme něco, o čem jsme neměli ani tušení, a nakonec se v životě věnujeme něčemu, co nás při výběru střední školy ani nenapadlo.

  Odpovědí na Tvou otázku tak může být to, že je možná příliš složité se zabývat dalekou budoucností. Zkus si zvolit školu podle toho, co Tě baví nyní. Protože pokud zvolíš studium, které Tě bavit nebude, bude velmi těžké jej dostudovat a pravděpodobně Ti to daný obor také znechutí.

  A co se týče povahy? Ta se zřejmě moc změnit nedá. Otázkou je, co to znamená mít povahu na vojáka. Ne všichni, co vystudovali vojenskou školu, jsou na bojišti. Těch je spíše méně. Dobrým řešením může být se do dané školy jít podívat. Většina středních škol pořádá dny otevřených dveří, kde nejen, že zodpoví Tvé případné dotazy, ale navíc můžeš ještě i nasát atmosféru školy - což může být také rozhodující.

  Držím Ti palce, ať se Ti podaří vybrat střední školu, na které budeš spokojená.

  Dominika

  Škola

  Ahoj, dostala jsem 2- z angličtiny jelikož začalo zvonit a nová učitelka nám řekla ať dopíšeme co máme a já to neměla vyplněný celý a ostatní taky ne. Mám velký smysl pro spravedlnost + vím že jsem v angličtině dobrá a nepřijde mi to fér. Prosím poraď mi co bych s tím mohla udělat jsem hodně smutná a naštvaná ;-( .

  Ahoj milá pisatelko,

  předně se omlouváme za pozdější odpověď. Psala jsi již 13. listopadu, možná už se Ti tedy potíž povedlo vyřešit.

  Časový limit pro test je vždy trochu diskutabilní záležitost, neb každý potřebujeme jinak dlouhý čas na splnění úkolu. Někdy i nás učitele může zvonění přimět k tomu, abychom leckterou aktivitu ukončili dříve, než bychom sami chtěli. Poradila bych Ti tak obrátit se přímo na paní učitelku. Svěř se jí, že máš pocit, že na test nebyl dostatečně dlouhý čas a výsledná známka Tě trápí. Věřím, že společně si situaci dokážete vysvětlit.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku, potřebovala bych pomoc ohledně přijímaček. Češtinu a matiku se pokusím nějak zvládnout a naučit, ale na obě střední školy kam chci se dělají i fyzické testy. Potřebovala bych poradit jak začít trénovat na shyby, 1000 m a 800m?

  holka, 14 let, 29. října

  Ahoj,

  jestli tvému dotazu správně rozumím, ptáš se, jak začít trénovat na fyzické testy u přijímacích zkoušek. Bohužel nejsem tělocvikářka, a tedy ani odbornice v tomto tématu. Doporučila bych Ti s požadavky na přijímací zkoušky zajít za Tvým učitelem / učitelkou tělocviku. To bývají ti praví k tomu, aby Ti pomohli s přípravou. Znají totiž prostředí takových testů, navíc vidí na hodinách, jak a co Tobě samotné při tělocviku jde.

  Držím Ti u přijímaček palce! :)

  Dominika

  Škola

  Ahoj, poslední dobou mám takový problém. Od té doby, co jsem nastoupila do sedmé třídy (letos) se ztížilo učení. Vlastně už loni všichni pociťovali jakousi změnu. Najednou se musel člověk více učit (v mém případě hlavně na testy.) Jenže nebylo to ještě v takové míře, nejspíš tím, že s dalším ročníkem se učení ztěžuje a snad i proto, že byla nějakou dobu distanční výuka. Jenže letos se všechno trochu změnilo...
  Přibyli nám tři předměty: němčina, chemie a povinně volitelný předmět. Němčina je velice jednoduchá, protože rodiče mluví plynule německy a proto se slovíčka snáz naučím. Chemie je trochu těžší, ale nechala jsem se dobrovolně vyzkoušet a dostala jsem jedničku. Menší problém je v PvP. Na první pololetí jsem si zvolila Audio video. Zprvu jsem se velice těšila, filmy byly vždycky moje. Jenže my teď upravujeme spíše fotografie a já sbírám jedničky za aktivitu. Jenže když máme třeba upravit fotky na známku a já dostanu třeba 2 nebo 1-, tak si hned říkám: tak tady je nějaká chyba. Na předmět tedy chodím víceméně ve strachu, co bude. Na rozdíl od ostatních, kteří někdy dostanou 5 za neodevzdaný úkol můžu být ráda.
  Asi se vám to bude zdát jako prkotina, ale já jsem nikdy nedostala 5 ani 4. Málem bych ji ale měla v 1. třídě, když jsem ve slabikáře nevěděla, kde čteme, protože jsem byla rychlý čtenář a četla jsem si příběh napřed. Učitelka si ji poznamenala na papírek spolu s dvěma dalšími kluky, jenže tu 5 jsem ze záhadného důvodu nedostala. V té době byly ještě papírové žákovské, nikde tam však zapsaná nebyla. A podruhé málem letos, když jsme měli rýsovat trojúhelník, který se mi napoprvé nepovedl, ale jelikož ho měla celá třída vyjma 3 lidí špatně, dostali jsme možnost opravy, ze které jsem dostala jedničku.
  Můj nejhorší průměr je nyní z fyziky, 1,50. Když to řeknu ostatním, tak mi strašně závidí, protože jsou rádi, když dostanou 4. To já bych nemohla, protože bych se propadla hanbou.
  O svých problémech si nemůžu s nikým popovídat, protože to všem přijde jako prkotina, co oni by dali za moje známky. Vždy když mi přijde na bakaláře jednička, tak rodiče řeknou, kdy už dostanu nějakou pětku. Moje mamka, když byla malá, tak dostávala za 5 peníze. Myslím, že kdybych nosila 3 a 4, tak by jim to nevadilo, protože jejich známky byli dosti podobné.
  Taky vůbec jsem vůbec nebyla zrozena pro skupinové práce, protože my máme v přírodopise takový projekt, že si máme o prázdninách vypůjčit mikroskopy a lupy, vybrat si z určených úloh a pokud chceme dostat na vysvědčení 1, tak musíme zpracovat 4 protokoly a v každém pololetí odevzdat 2. Pro 2 stačí pouze jeden a ten, kdo neodevzdá nic, tak skončí s trojkou. O těchto prázdninách jsem byla ve skupině s mými dvěma spolužačkami, ale většinu práce jsem dělala já, fotila plže, natáčela videa o hmyzu a dnes jsem z toho sestříhala film. Ony mi poslali 3 fotky páskovek. Jedna z nich je docela dost líná, nikdy nic nechce dělat. A ta druhá se řídí programem jejích rodičů, kteří nedělají nic jiného, než ji 24/7 tahají k babičce. Proto jsou pokusy o to, zda-li by k nám nemohla přijít většinou odbývané odpovědí: My musíme k babičce. Jejich babička není nijak nemocná ani postižená, sama jsem u ní kolikrát byla, umí výborně vařit, jen jsou prostě příliš izolovaní. To je možná důvod, proč si radši dělám všechno sama, včetně těchto protokolů. Sice to je skupinová práce, ale já už jsem přestala důvěřovat. A radši si to udělám sama včas, než s nimi pozdě.
  Protokoly na příští pololetí nemám ani započaté, musím nad nimi každým dnem a nocí přemýšlet a když si řeknu: Jsou to jen známky!, tak to nejde. Chtěla bych jít na nějakou uměleckou nebo hereckou školu, ale bojím se, že mi tam třeba řeknou: Máte dvojku, takže vás nevezmeme! Vím, že je to prkotina, ale podle mě jsou známky klíčem, které otevírají dveře.
  Chci se moc omluvit za přespříliš dlouhý dotaz, že se ním musíte zabývat, ale já opravdu nevím jiného východiska a mluvit o tom s učiteli mi přijde trapné...

  holka, 12 let, 25. října

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu chápu, že do školy chodíš s obavami, že dostaneš špatnou známku. Zatím se ale tak nestalo. Otázkou tak zůstavá, proč se tak bojíš, že bys mohla v nějakém učení neobstát.

  Možná tě to překvapí, ale podobné pocity někdy zažil téměř každý z nás. Z mnoha důvodů máme jaké lidé pocit, že musíme být perfektní a nikdy nemůžeme selhat. Mnohdy až časem se s tím naučíme pracovat a ve svém životě objevíme hodnoty a priority, které jsou pro nás opravdu důležité.

  Nemusíš se obávat, že by tě kvůli pár špatným známkám nevzali na střední školu (ať už si vybereš jakoukoli). Zároveň je zcela pochopitelné, že jsou pro Tebe známky nyní hodně důležité.

  Pokud bys i v budoucnu měla pocit, že tě nepříjemné pocity hodně ovládají, doporučuji ti obrátit se například na linku bezpečí. Tam můžeš najít vyškolené psychology, kteří ti pomohou se s nepříjemnými pocity v danou chvíli vyrovnat. Možné je také vyhledat výchovného poradce nebo školního psychologa u vás ve škole, i oni s takovými věcmi umí poradit. Je vždy lepší, pokud taková témata můžeme řešit napřímo, popovídat si (po telefonu nebo osobně).

  Co se týče skupinové práce, i s tím se bohužel ve svém životě běžně potkáme. Někdo je línější, někdo aktivnější. A často se stane, že ti línější mají „výhodu“, protože to za ně práce někdo udělá. Máš ale vždy možnost se rozhodnout: práci za ně neudělat a nebo se svěřit s průběhem práce učiteli / učitelce. To už je na tobě, jak se k jejich přístupu postavíš. Možná bude stačit, když si o tom promluvíš přímo s nimi, třeba jim dojde, že nechávat práci na tobě není úplně fér :-)

  Měj se hezky,

  Dominika

  Škola - učení

  Dobrý den, mám problem, můj průměr z ČJ činí 4,75. ;-( Nevím, jak se mám učit, prosím o pomoc někoho zkušenějšího, děkuji.

  kluk, 14 let, 23. října

  Ahoj milý pisateli,

  píšeš o špatném průměru z českého jazyka a chceš radu, jak se učit. Dát takto obecnou radu je velmi těžké, neboť netuším, co přesně za učivo ti nejde, ani jak přesně tvůj proces učení vypadá. Navíc každému z nás pomáhá k učení něco trochu jiného. V tuto chvíli bych ti tak poradila, abys jako první zašel za svými rodiči či učitelem/učitelkou. Můžeš požádat o doučování, o plán, jak se vše potřebné doučit. Rodiče ti zase mohou pomoci látku vysvětlit nebo najít soukromého doučovatele. Poprosit o doučování můžeš také své spolužáky. Ať už zvoliš jakoukoli cestu, důležité je se na začátku zamyslet nad tím, proč ti učení nejde a co přesně ti dělá potíže. Od toho se bude dál odvíjet cesta za lepšími známkami.

  Držím ti moc palce!

  Dominika

  Škola - učení

  Dobrý den, potřebuji poradit, nedokážu pochopit od naší učitelky matematiku a to vůbec, nebo možná jsem asi hloupý, ale přijde mi zvláštní že od doučovatelky jsem to pochopil během 5 minut, a kvůli tomu že když to pak nechápu od naší učitelky tak mám špatné známky, a rodiče jsou naštvaný. Myslíte že by se to dalo naučit nějak i bez doučování, doma mě to nemá kdo naučit, rodiče jsou dávno že školy pryč, a už si to nepamatují, a doučování taky není zrovna levná záležitost, nevíte co mám dělat? Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 18. září

  Ahoj milý pisateli,

  z Tvého dotazu jsem pochopila, že matematika se Ti neučí špatně, překážkou je spíše výklad paní učitelky. I to se stává, ne vždy si s našimi učiteli a jejich druhem výkladu sedneme. To ještě nemusí být špatně, každému vyhovuje něco jiného. Pokud Ti vyhovuje výuka s doučovatelkou, je to prima. Pokud tak máš možnost doučování, určitě ji využívej! Dobrá zpráva je, že dnes už existuje spousta výukových materiálů na internetu - můžeš třeba mrknout na youtube, zda tam nenajdeš srozumitelný výklad požadovaného matematického výkladu. Někdy pomůže oslovit i spolužáka/čku, kteří tématu rozumí, mohou Ti s ním pomoci.

  A ještě jedna věc mi v Tvém dotazu přijde důležitá. Píšeš, že jsou rodiče naštvaní kvůli špatným známkám. I oni by měli vědět, že Ti výklad paní učitelky nevyhovuje. Právě příklad s paní doučovatelkou by jim mohl pomoci pochopit, že doučování (nebo nějakou jinou pomoc) skutečně potřebuješ. Zkus se jim tak svěřit, věřím, že společně najdete řešení.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Dobrý den, mám další dotaz.... Ve škole chodíme na angličtinu 7. a 6. třída... Učitelka na angličtinu měla minulý rok (teď 6. Třídu ) jako třídní... Pořád je chválí a říká ..... Podívejte se na šesťáky jk dobře umí anglicky a takhle pořád.. taky se jim věnuje vìc než nám... Vadí mi to strašně.. Co můžu v tuhle chvíli dělat?

  Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 9. září

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu cítím, že možná cítíš neférovost v přístupu paní učitelky k různým žákům / třídám. To je ošemetná situace a naprosto rozumím tomu, že Ti to vadí. Co můžeš udělat je pohovořit o tom s někým jiným ze Tvých učitelů. S někým, komu důvěřuješ. Na škole bývá výchovná poradkyně nebo školní psycholog, i ti by Tě mohli vyslechnout. Promluvit si o tom můžeš i doma s rodiči, oni pak mohou ve škole vhodnou osobu kontaktovat (např. vedení školy).

  Pokud máte ve škole schránku důvěry, neboj se využít i tu.

  Držím Ti palce, ať se Ti podaří najít řešení,

  Dominika

  Škola

  Dobrý den,

  Dnes jsem přemýšlela o škole, jelikož mi už za chvilku začne... Přemýšlela jsem jak mi to půjde s matikou... Tak jsem si uvědomila, že násobilku jsme se učili na staré škole, a já jsem se jí moc dobře nedokázala naučit, protože mi s tím pomáhal jen táta a ten na mě vždy řval, a navíc se u mě ve 3. třídě objevilo ADD, a nějaká porucha matiematiky, že nedokážu vypočítat složitější příklad z hlavy.... Za 2 týdny jdeme zase do poradny, ale já nevím co budu dělat, jestli se to mám nějak doučovat, ale vždy to zapomenu...
  Co mám dělat??

  Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 31. srpna

  Ahoj milá pisatelko,

  doufám, že Tvůj vstup do nového školního roku byl příjemný a že je zatím učením pouze zlehka :-)

  Co se týče Tvého dotazu, myslím, že nejlepší bude následovat opravdu všechny rady, které Ti v poradně dají. Pokud u Tebe byla objevena nějaká forma dyskalkulie, bude dobré, když si necháš přímo v poradně poradit, jak se matematiku učit.

  Budu ti moc držet palce, ať rady a cvičení z poradny zabírají.

  Dominika