Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Vím, co jím

  Celkem zodpovězěno dotazů: 216

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, chtěl bych začít posilovat.
  Jenže aby to bylo nějak vidět (hlavně na břiše), říká se, že musí být jen nízké procento tuku - asi kolem 8%. Neznáte nějakou spolehlivou kalkulačku tuku zdarma? Na jedné se mi totiž ukazuje, že mám 14% tuku (tady: chci-zhubnout.eu/kalkulacka-na-vypocet-telesneho-tuku/)
  což mi přijde jako reálné číslo. Na jiné ale vidím čislo 29% (zde: fityou.cz/kalkulacky/telesny-tuk/
  ) což je extrémně moc a vzhledem k tomu, že mám BMI 21,7 je to asi i nereálné. Obvod pasumám 96 což je nadprůměr Dále mám hodnotu ABSI - nějaké zdravotní riziko 0.09 a to také je vzhledem k průměru 0.077 v mé kategorii nadprůměr. Takže bych se chtěl zeptat,

  1. Kde najdu spolehlivou kalkulačku pro změření obsahu tuku v těle
  2. Jak a jak ho mám snížit, než začnu posilovat, pokud mám těch 14 nabo 16 alespoň na tak 9 %.
  3. Jestli musím mít nějakou dietu, aby svaly byly vidět - třeba kolik denně musím sníst gramů bílkovin apod.
  Děkuji
  kluk, 16 let, 16. září 2019

  Ahoj,

  posilování je určitě spolu s jinými aktivitami dobrým způsobem, jak pracovat na své zdatnosti a kondici! Protože ale ještě stále rosteš, neměl bys zvedat příliš vysoké váhy - a bylo by také dobré se poradit s někým, kdo posilování rozumí. Abys cviky prováděl správně a ideálně abys celkově procvičil všechny hlavní svalové skupiny (a nezatěžoval zvýšeně jen jednu část těla).

  1) Všechny kalkulačky, které výsledek jen počítají z hodnot výšky, váhy a obvodu pasu, budou založeny na teoretických výpočtech a mohou být zatíženy vyšší chybovostí. Neznáme žádnou ověřenou, která by byla nejblíže realitě. Mnohem přesnější je stanovení tělesného složení pomocí bioimpedance - např. přístroje Bodystat nebo InBody. Tyto přístroje dokážou určit kolik máme svalů a kolik máme tělesného tuku - a kolik ho je pod kůží a kolik uvnitř těla mezi orgány (nitrobřišní tuk - ten je více nebezpečný než tuk pod kůží).

  Přístroje InBody bývají dnes celkem dostupné v řadě sportovních center, měření může stát cca 150-200,- Kč. Je potřeba ale dodržet určitou přípravu (nemít den před měřením a v dni měření extrémní aktivitu, dodržovat běžný pitný režim a naopak se vyvarovat vyššího příjmu nápojů s obsahem kofeinu).

  Tak nízké množství tělesného tuku (pod 10 %) mají obvykle zejména velmi aktivní sportovci.

  2) Je otázka, jestli vůbec potřebuješ množství tuku v těle opravdu snižovat - nejlépe by bylo nejprve ho správně zhodnotit. Za ideální se považuje množství cca 10-20 % (u mužů do 30 let). Tuk se využívá jako zdroj energie pokud více energie vydáme než přijmeme a vhodně se stravujeme - pro Tebe ale s ohledem na růst není ideální příjem stravy nijak omezovat a ideální by bylo spíše zaměřit se na pravidelné vhodné stravování a udržování hmotnosti díky pravidelnému cvičení a kombinaci aerobního cvičení (např. běh nebo jízda na kole, rychlá chůze, veslování, apod.) a vhodného posilování. Budeš určitě ještě růst, takže stačí, když váhu budeš udržovat ve vhodných hodnotách - s tím ti může poradit i pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají.

  3) Abys ze cvičení obecně měl užitek, je určitě vhodná strava důležitá. Neovlivní ale zase tolik to, jak moc budou svaly viditelné. Dostatek bílkovin je určitě potřeba, ale zase to s nimi nesmíme moc přehánět - nadbytek pak zatěžuje ledviny (neměl bys přijímat více než 1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti).Snaž se mít zdroj kvalitních bílkovin ve všech hlavních denních jídlech a zařadit je i do svačin. Vhodnými zdroji jsou vejce (bílky), libová masa, ryby (a to i ty tučnější, mořské), mléko a mléčné výrobky (spíše polotučné), luštěniny (tofu nebo tempeh, čočka, fazole, cizrna) v kombinaci s obilovinami.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

  Vyhledat odbornou pomoc

  Ahoj aliku a spol.docela dost mě trápí akné.. Mám ho převážně na čele a pořád nevím co mám s tím dělat??někdy se mi i posmívají kvuli toho ve škole
  Taky nevím jestli je v pořádku moje váha vážím 36 a měřím 162 podle mě je to málo... Předem děkuju za odpověď

  holka, 13 let, 4. září 2019

  Ahoj,
  akné dokáže opravdu potrápit, určitě je tu však řada možností, které můžeš vyzkoušet.
  Akné se v období puberty objevuje hlavně z důvodu hormonálních změn, jeho intenzita může být různá, stejně tak i místa, kde se vyskytuje (čelo, nos, tváře, apod.). Zhoršovat ho může pokud si často saháme na obličej a pokud si akné sami neodborně čistíme (vymačkáváme pupínky - můžeme vše zkomplikovat bakteriální infekcí a nevhodné čištění může vést až ke vzniku jizev, barevných změn), nevhodná kosmetika, ale i nevhodná strava - hlavně pokud nejíme dostatek ovoce a zeleniny, kde je řada důležitých vitamínů a minerálních látek.
  Pokud máš akné hodně výrazné, nedaří se ho zvládnout, doporučili bychom zajít se poradit s kožním lékařem - ten může posoudit, zda by doporučil nějaké speciální léčivé přípravky pro podporu hojení a zmírnění výskytu akné. V některých případech může být nutné i přeléčení antibiotiky, pokud v kůži probíhá zánět. Kožní lékař může doporučit i vhodnou kosmetiku (na základě posouzení stavu Tvojí pokožky a intenzity akné) nebo může doporučit i absolvování ošetření u profesionální kosmetičky.
  Věříme, že by Ti konzultace s kožním lékařem nebo lékařkou mohla hodně pomoci - aby ses cítila lépe a byla jsi spokojenější. Určitě je to lepší než zkoušet různé přípravky samostatně doma - většinou tak člověk ztratí mnohem více času a peněz ;)

  Tvoje váha je s ohledem na Tvůj věk a výšku nižší, než je běžné u dívek stejného věku. Ideální by ale bylo zhodnotit celkově vývoj růstu a váhy (jak se výška a váha průběžně mění) - není totiž nejlepší hodnotit jen jednu jedinou hodnotu. Určitou roli hraje i dědičná dispozice výšky a hmotnosti (postavy) po rodičích - pokud jsou taťka i mamka vysocí, štíhlí, tak je mnohem vyšší pravděpodobnost, že i Tvoje postava jim bude podobná.
  Nejlépe by Tvůj růst a vývoj zhodnotil pan doktor nebo paní doktorka, kteří Tě mají v péči - mají k dispozici všechny záznamy o tom, jak rosteš, od narození až dosud. S panem doktorem nebo paní doktorkou se můžeš poradit při pravidelných prohlídkách, kde také hodnotí růst - výšku i váhu.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

  Sport

  Ahoj alíku, procházím si docela zamotaným obdobým.. hrával jsem sport, dělal zhyby, kliky-prostě cvičil, chodíval jsem běhat. Prostě jsem makal na sobě, ale už pár měsíců se mi do ničeho nechce.. nevím čím to je jestli jsem lenivý anebo to že mě to přestalo bavit.. prosím poraď. Děkuji

  kluk, 14 let, 3. září 2019

  Ahoj,

  možné je opravdu obojí - jak, že Tě tyhle aktivity už nebaví, tak to, že se Ti jen nechce. Těžko to na dálku posoudit, možmá že trochu hraje roli obojí...

  Můžeš zkusit i jiné aktivity - např. jízdu na kole, karate, plavání, florbal, kruhový trénink, apod. Třeba Tě některá z aktivit zaujme a přinese Ti radost. Může být dobré aktivity i různě střídat - jednak proto, aby se zapojily různé svalové skupiny v těle, druhak proto, že pestrost pomáhá bojovat proti nudě!

  Mohlo by Ti pomoci určit si třeba přesné dny, kdy chceš sport zařadit, a pak tento zvyk pravidelně udržet, než se z něj stane pravidelný rituál, nad kterým nebudeš muset moc přemýšlet. Aktivity ale můžeš střídat podle libosti.

  Můžeš se zkusit domluvit s nějakým kamarádem nebo i kamarádkou, že byste třeba pravidelně sportovali společně - ve dvou bývá obvykle veseleji. A také je těžší to vzdát, když na člověka čeká kamarád nebo kamarádka. Jeden druhého motivuje :)

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku. Mám dotaz na mou váhu. Vážím necelých 42 kilogramů, a měřím cca. 160 centimetrů. Asi před dvěma týdny jsem se rozhodla přibrat, a povedlo se, ze 40 kg mám skoro 42 kg. Má otázka zní kolik by měla vážit jedenáctiletá holka co měří 160 centimetrů. Chci přibrat protože čím dál víc slýchám že jsem tyčka že jsem anorektička a další věty co mi nejsou příjemné. Co s tím mám dělat?

  holka, 11 let, 1. září 2019

  Ahoj,
  podle údajů, které uvádíš, jsi s ohledem na svůj věk vyšší, než většina stejně starých dívek. I s ohledem na tuto vyšší hodnotu výšky je tak váha 40-42 kg nižší - pro jinou dívku (menší výšky) by ale třeba mohla být ideální.

  S ohledem na výšku by tak pro Tebe mohla být vhodná váha 45 kg. Ale je těžké to takto hodnotit na dálku..
  Nejlépe by Tvou ideální váhu posoudil pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají - Ti se mohou podívat celkově na to, jak rosteš (jak se mění výška), jak se vyvíjela váha. Navíc zná i Tvé rodiče - což je důležité, protože právě po rodičích dědíme dispozici k tomu, zda budeme vyšší postavy nebo budeme spíše drobní, zda budeme štíhlí nebo bude naše postava mohutnější.

  Můžeš s panem doktorem nebo paní doktorkou probrat i to, jak se nyní stravuješ a co bys mohla případně změnit. Nebylo by vhodné snažit se přibrat za každou cenu tím, že se budeš přejídat nebo jíst nezdravá jídla. Postačí, když třeba přibereš 1 kg za měsíc.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku.

  Už delší dobu mě štve moje váha
  Myslíš si že bych mohl zhubnout kdyby jsem každý den dělal 10kliků 10 dřepů a 10angličáků. Jakože celý rok. A nebo bych se jen posílil?

  předem díky za odpověď.

  kluk, 12 let, 28. srpna 2019

  Ahoj,

  určitě by takové předsevzetí mělo dobrý vliv na Tvou kondici. Nějakou pohybovou aktivitu bychom měli zařadit každý den.
  Není ale možné přesně říci, že když budeš takto každý den cvičit, že určitě zhubneš. Pokud je Tvoje váha vyšší, než by v tomto věku a při Tvé výšce měla být, tak je potřeba pracovat jak se stravováním, tak i s pohybem. Pořád rosteš, takže ani nemusí být nutné, abys hubnul - může být ideální váhu i jen udržet, zatímco dále porosteš do výšky.

  Nepíšeš kolik měříš a vážíš, tak není možné posoudit, jestli je nebo není Tvoje hmotnost v pořádku. S posouzením váhy i s nastavením vhodného režimu pro jídlo a pohyb Ti může případně pomoci Tvůj pan doktor/paní doktorka.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mohla bych se zeptat, jak mám zabránit přejídání? Někdy se mi stane, že prostě začnu jíst všechno, co najdu - ale hlavně sladké a nezdravé, takže mě to ani nezasytí, abych se cítila plná.
  Předem děkuju.

  holka, 16 let, 10. srpna 2019

  ahoj,
  přejídání se může objevit z různých důvodů - a tak by bylo potřeba zjistit, co u Tebe vyvolává potřebu přejídání.
  Jestli je to třeba nějaký negativní pocit (smutek, vztek, pocit osamění) nebo jestli je to třeba silná chuť nebo hlad (případně třeba hodně striktně omezená strava). A nebo třeba i nuda - že nemám nic jiného, co by mě v té chvíli rozptýlilo...
  Přejídání z pocitu hladu jde zabránit třeba tím, že jíme pravidelně (cca po 3-4 hodinách), že jíme denně zhruba 2 porce ovoce, 3 a více porcí zeleniny. Dobré je také jíst pestře, dopřát si třeba i malou porci sladkosti nebo něčeho slaného - pak bychom neměli mít potřebu se přejídat.
  Pokud je na začátku toho přejídání snaha uniknout nepříjemnému pocitu, tak je potřeba s těmi emocemi a pocity pracovat. Zkusit se zamyslet, proč se cítím nepříjmně, co můžu udělat jiného, než se přejíst. Co by mi třeba udělalo radost...
  Někdy může pomoci třeba i doma nemít takové potraviny, u kterých mám problém sníst třeba jen malou porci a pak ji odložit.

  Zkus se tak zamyslet, co přesně vede k přejídání právě Tebe. A podle toho pak zkusit vymyslet, co jiného můžeš zkusit, aby se Ti podařilo přejedení zabránit.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - holky

  Ahoj
  Narozeniny mám sice až za půl roku. A to znamená že mi bude 11. A budu muset na jedenáctiletou prohlídku k doktorce. To je ještě v pohodě. Ale má to háček! Já se před ní strašně stydím. Známe to že pozdravíte a ona řekne ať se svléknete do spodního prádla. A mám první otázku. Mám si vzít s sebou podprsenku? Tu nevycpanou. Takový to bolerko. Klidně si ho vezmu. A teď ta otázka. Budu si ho muset sundat? A teď další otázky. Já když jsem byla na devítiletý tak si pamatuji že mi ta doktorka řekla ať si lehnu na lehátko a koukla mi do kalhotek. Jenomže se bojím že to bude dělat znovu. Jenomže já už mám ochlupení. No a já se strašně stydím. A ještě jedna věc! Bojím se že se mi bude koukat na prsa. Já už je mám docela větší. A bojím se že je bude nějak řešit apod. Jo a ještě se bojím moji vahy. Když jsem měla angínu (minulý týden) v pátek jsem dobrala antibiotika, tak mě tam vážili. Měla jsem 49 kg. Ale to jsem byla po obědě. No a když se vážím doma tak mám třeba 47 kg. Bojím se že řekne třeba že mám nadváhu. Já když jsem byla na devítiletý tak jsem nadváhu měla. Ale teď víc sportuji. A tak.
  Moc děkuji.

  holka, 10 let, 5. srpna 2019

  ahoj,
  je úplně normální, že se stydíš. Stejně to tak cítí řada holek i kluků v pubertě. Nevíme přesně jaká vševhna vyšetření bude paní doktorka provádět, určite ale bude poslouchat, jak dýcháš, podivá se Ti na záda, bude Tě vážit a měřit, zkoušet bude i možná sluch a zrak, bude měřit tlak... Možná s sebou budete muset přinést vzorek ranní koči z domova nebo Tě pak paní doktorka pošle na odběr krve, součástí některých pravidelných prohlídek může být i očkování.
  Můžeš se paní doktorce už po příchodu do ordinace, až se pozdravíte, klidně svěřit, že se stydíš a že by Ti moc pomohlo vědět jaká všechna vyšetření Tě čekají.
  Bolerko si vzít určitě můžeš, většině vyšetření by nejspíše nemělo nijak vadit.
  Růst prsou a ochlupení lékaři u dívek sledují, protože jsou to znaky pohlavního vývoje, který proběhne v pubertě. Pokud už Ti prsa rostou, i ochlupení se objevilo, je to známka toho, že pohlavní dospívání správně probíhá, tak jak má, a může se pak objevit za nějaký čas i menstruace.
  Pro paní doktorku je důležité si poznamenat do zprávy, jak se vyvíjíš - aby mohla posoudit, jestli dospíváš rychleji než jiné dívky stejného věku nebo naopak o něco pomaleji. Můžeš určitě paní doktorce upřímně říci, že se hodně stydíš a že bys byla ráda, kdybys mohla zůstat ve spodním prádle.

  Co se týká váhy - záleží nejen na tom, kolik nyní vážíš, ale i jak jsi vyrostla na výšku (kolik nyní měříš). Paní doktorka Tě zváží i změří a posoudí nejen tu aktuální hodnotu, ale i jak se hodnoty mění, jak rosteš, jak se změnily od minula.
  Pokud více sportuješ, může být Tvoje váha nyní zcela normální.
  Kdybys měla opravdu nadváhu, zřejmě se paní doktorka bude ptát jak jíš, jestli sportuješ a bude se snažit najít nějakou možnost ke zlepšení.

  Řada kluků i holek (ale i dospělých) má obavy, když je čeká něco neznamého. Ale určitě to spolu s paní doktorkou a s mamkou nebo s taťkou dobře zvládnete :)

  Držíme palce a přejeme krásné léto! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Čeká mě 13 letá prohlídka a já mám nadváhu 20 kilo, hrozně se bojím doktorky. Co mi řekne atd.

  kluk, 12, 9 let, 3. srpna 2019

  ahoj,
  chápeme, že cítíš obavy, ale myslíme si, že to není úplně nutné.

  Paní doktorka je tu totiž právě od toho, aby Tobě a rodičům vysvětlila, proč nadváha vzniká a jak, že není pro tělo ideální a co by bylo možné změnit. Nejspíše se bude ptát, zda Tě trápí nějaké potíže, jak vypadá Tvoje stravování, jestli se věnuješ nějakému pohybu, a podobně.
  Společně pak můžete hledat prostor pro změny ve stravě, pohybu a životním stylu obecně - aby se podařilo váhu snížit a tak lépe podpořit Tvoje zdraví.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku píšu ti dříve než bude pozdě!
  Jde o to 1) ráda bych se zbavila podvědomého počítání kcal už mě to štve! Je mi 15 chci si užívat a ne počítat nějaké kcal nechci vzpomínat na to že když jsem byla dítě tak jsem počítala nějaké kcal... Nevím jak se toho zbavit
  2) pořád mám hlad.... I když se najím a to jím pořád a zdravě prostě si dám k snídani tuňáka kaiserku vejce a 250 rajčat a nezasytí mě to ... Nebo na svačinu ty kaše dříve mě tak zasytily a teď vůbec mám pořád hlad... Pořád... Trápím se tím... V noci kolikrát z toho neusnu ?? prostě hlady neusnu .... Denně vypiju 6-8 l vody ! Takže v tom problém nevidím ... Bojím se jíst víc třeba protože nechci být tlustá ale denně sportuju.hraju fotbal a jezdím na kole s rodiči nebo chodíme na procházky porad co nejdřív jsem z toho zoufalá chci být zase sytá! Ale já jím prostě a mám hlad teď brečím... Protože jak mám hlad tak jsem nervózní a protivná na lidi ... Jo a jím pravidelně tak nevím děkuji snažte se prosím odpovědět co nejdříve... SPECHÁ TO

  holka, 14, 31. července 2019

  Ahoj,
  podle toho, co píšeš, je pro Tebe jídlo pořád celkem problém.
  Cítíš hlad, porce, kterou máš, Tě nyní nezasytí (podle toho, co píšeš) ale bojíš se jíst více, abys nepřibrala na váze a nebyla tlustá. Zároveň bys ráda přestala stravu tolik kontrolovat - nepočítat kolik energie přijmeš v jakém jídle. Přestat počítat energii je možné, když je člověk váhově stabilní a má dobře nastavené stravování, kdy zvládne případné obavy z jídla a zvládne nekontrolovat svoji hmotnost. Nejsme si jisti, zda jsi nyní v situaci, kdy je tohle u Tebe možné.

  Vypít během dne 6-8 l vody je hodně (i když je léto a více se potíme) a takto velké množství vody může tělo i zatěžovat (zejména ledviny).
  Je otázka, proč tolik vody piješ - snažíš se pitím zahnat hlad? Nebo zahnat chuť na nějakou potravinu či jídlo?
  Cca 3-4 litry denně jsou v horkém počasí obvykle dostatečné.

  Píšeš, že stále cítíš hlad, že Tě porce kaše na svačinu nebo snídaně nezasytí. Obávám se, že Tvůj problém nejde jen tak jednoduše posoudit a vyřešit takto na dálku.
  Bude potřeba, aby se celkově zhodnotil Tvůj jídelníček (současné porce) a pohybové aktivity. Je nutné hodnotit jídelníček za několik dní (celých dní), i s uvedením porcí a probrat, kdy cítíš hlad (zda přetrvává celý den nebo se objevuje jen někdy). Na základě takového posouzení je pak možné případně poradit změny, které by mohly vést k lepšímu zasycení, aby ses cítila lépe - může být nutné trochu zvětšit porci přílohy, nebo naopak přidat trochu bílkoviny (např. kousek sýra, trochu tvarohu nebo šunky, apod.) nebo vhodného tuku (např. ořechy, máslo, avokádo) pro lepší zasycení.

  Rozhodně bychom Ti doporučovali zajít se společně s mamkou nebo s taťkou poradit s paní doktorkou a probrat s ní, jak teď jíš a jak moc se hýbeš (aby zjistila, kolik energie zhruba přijmeš a kolik jí tak vydáš).
  Společně pak můžete zkusit navrhnout, jak stravu zkusíš změnit, aby Ti bylo lépe a byla jsi spokojená. Určitě se zajdi s paní doktorkou poradit - můžeš si třeba i zapsat co všechno jíš, jak se hýbeš a kdy cítíš hlad. Záznamy paní doktorce pomohou lépe posoudit Tvůj obvyklý režim.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří. Vím, co jím

  Jiné téma

  Ahoj Alíku, nedávno jsem byl na 13ti leté prohlídce u doktroky a ta mi řekla, že bych neměl pít z pet láhví. Teď v rodině řešíme jestli, když nápoj přeliju do sklenice, tak jestli to nemí také zakázané. Mohu tedy pít nápoj z pet lahví který je přelitý do sklenice?

  kluk, 13 let, 20. července 2019

  Ahoj,
  těžko říci, zda paní doktorka měla na mysli, jestli vadí jen pití přímo z pet láhve, nebo jestli by bylo lepší se snažit vyhnout nápojům z pet lahve (tedy že ani přelití nápoje do sklenice nic neřeší).
  Asi by bylo dobré se v první řadě snažit vyhnout nápojům v pet lahvích (pít např. pitnou vodu z kohoutku, s citronem; do školy si nosit pití v lehké termosce) a až se znovu uvidíš s paní doktorkou, tak se jí dozeptat.

  Výzkumy totiž ukazují, že kdo třeba jí často jídlo balené v plastových krabičkách nebo kelímcích, že je více vystaven látkám, které se mohou z těchto obalů do potravin uvolňovat (kontaminující látky). Nápoje balené v pet lahvích mohou obsahovat malé částice plastů (mikroplasty) - ve větším množství než jsou třeba jinde. Možná to je ten důvod, proč paní doktorka doporučila se pet lahvím vyhnout.

  Hezké léto přeje Vím, co jím

  Moje tělo - holky

  Ahoj poradno, chtěla bych poradit co dělat s celudytidou. Mám ji na stehnech a zadku, strašně mě to trápí. Cvičím na nohy, bruslím a běhám. Ale furt nemizí. Co mám dělat? Už je to dlouho, čekám, snažím se a ono nic. Měla bych přestat něco jíst nebo nějak nohy promazávat či zábaly? Prosím poradte.

  holka, 14 let, 18. července 2019

  Ahoj,
  s celulitidou je to poměrně složité. Týká se bohužel i žen štíhlých, které pravidelně cvičí, zdravě se stravují a přijímají dostatek tekutin. Ne vždy je možné se jí jednoduše zcela zbavit.

  Pomoci zmírnit potíže může pravidelná masáž míst, kde se celulitida vyskytuje - žínkou nebo vhodným masážním kartáčem. Pomoci mohou i krémy podporující prokrvení (prohřívající) nebo krémy, které podporují udržení napětí pokožky (tonizující). Další možností je případně i lymfatická masáž, která podpoří proudění lymfy v tkáních.

  Důležité je přijímat dostatek tekutin (ideální je čistá voda), nepít příliš tekutin s kofeinem (cola, káva) a nepřisolovat si moc jídla (a vyhýbat se např. slaným pochutinám jako jsou chipsy, solené ořechy) a konzumovat dostatek zeleniny a ovoce.

  Hezké léto přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a poradno,
  omlouvám se, že sem znovu píšu a obtěžuji, ale potřebovala bych poradit. Potřebuji nutně přibrat tři kila a to do maximálně dvou týdnů. Nechci ale přibrat tuk, ale svalovou hmotu. Mohl bys mi prosím poradit, co bych měla za den jíst a jestli bych měla nějak cvičit (posilovat), abych za ty dva týdny dokázala nabrat tři kila a aby to nebyl jen tuk? Děkuji A.

  holka, 13 let, 16. července 2019

  Ahoj,
  nabrat 3 kg svalů za 2 týdny bohužel nejde. Takto rychle to opravdu nefunguje - naše tělo potřebuje přijímat nějakou dobu více bílkovin a zároveň i vyšší zátěž v podobě posilování jednotlivých svalů, aby svalovou hmotu vybudovalo. Navíc dívky budují svalovou hmotu pomaleji než kluci.

  Abys postupně zvýšila množství své svalové hmoty, zařaď do své stravy více mléčných výrobků - vhodný je např. tvaroh, dále libového masa (krůtí, kuřecí) nebo ryb, skvělá jsou i vejce (vaječné bílky). Po cvičení vždy zařaď jídlo obsahující zdroj bílkovin (právě ideálně ze seznamu výše). Zařazuj i přílohy (brambory, rýže, těstoviny), ale jejich příjem nemusíš příliš navyšovat. I dále jez denně ovoce a zeleninu - abys měla dostatek vitamínů a minerálních látek.

  Cvičení - pro zvýšení svalové hmoty je vhodné cvičení s mírnou zátěží (nikoliv jen s vlastní vahou).
  Posilovat bys neměla každý den, stačí 30 min a je potřeba střídat cvičení různých svalů. Můžeš cvičit např. s činkami o váze 2-3 kg, cvičit ruce (přitahování paže s činkou k rameni nebo zdvihání nad hlavu), dřepy s činkami a je vhodné zařadit také cviky na břišní svaly (např. tzv. plank/prkno). Cviky je potřeba provádět správně (např. abys nezvedala rameno), opakovat např. 10 cviků v 2-3 sériích. Správné provedení si můžeš najít např. ve videích na youtube (arms, legs, abs workout).

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Jiné téma

  Je normální že v mém věku mám častěji hlad?

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 16. července 2019

  Ahoj,
  ano, může to tak být - rosteš a tak jsou vyšší i nároky na příjem energie a živin. Pocit hladu může ovlivnit i třeba to, jak moc jsme aktivní - jak moc se hýbeme. Když jsme více aktivní, máme obvykle i častěji hlad.
  Také má vliv to, jak jíme - jestli jíme dostatečně. A taky třeba i to, jak nás jídlo zasytí. To může ale třeba ovlivnit i složení jídla - proto je dobře, když v hlavním jídle jsou zastoupeny složené sacharidy (např. ovesné vločky nebo chleba nebo brambory, rýže, luštěniny, těstoviny, apod.), bílkoviny (mléko nebo mléčný výrobek, libové maso, ryby, vejce nebo luštěniny) a také třeba trocha zeleniny.
  Vhodná snídaně je třeba bílý jogurt s ovocem a ovesnými vločkami nebo chleba se sýrem a zeleninou.

  Hezké léto přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni,
  Zaprvé bych rád pochválil Vaší poradnu, protože je velmi hezká a přehledná. :)

  Ale teď k mému dotazu...
  Mám docela problém s mou váhou, vážím 82 kg a měřím 173 cm a je mi 12, za 7 měsíců mi bude 13. Asi 2 roky jsem byl závislý na PC, každý a celý dny jsem jen hrál a hrál, jedl asi 12-14x denně jen nezdravé, žádná zelenina ani ovoce, jen nezdravé. Mám nafouklé břicho, velký zadek a celkově asi na všech místech jsem tlustý. Vůbec jsem nechodil ven. Teď hodně zastavám lidi co pořád nesedí u PC a chodí ven se hýbat, protože jsem si uvědomil, že sedět u PC je jen ztráta času. Ale pořad mám 82 kg, ale já nevím přesně, jak bych mohl zhubnout na aspoň 62 kg. A jak dlouho by to trvalo. Já jsem si četl ostatní dotazy, ale prostě nevím, jak v mém případě. Předem děkuji za odpověď:)

  kluk, 12 let, 12. července 2019

  ahoj,
  je dobře, že máš chuť změnit svoje chování a snížit svoji hmotnost. Bude důležité, abys nejen začal lépe jíst, ale také aby ses pravidelně hýbal.
  Zkus tedy zařadit každý den alespoň hodinu pohybu (o víkendu třeba i více). Může to být třeba jízda na kole, bruslích, rychlá chůze (nebo i výlet), fotbal, volejbal, plavání - cokoliv, co tě bude bavit. Důležitá je ale i pravidelnost (ideálně by ses měl hýbat aspoň 3-4x týdně, pokud to nevyjde každý den).
  Jez 5-6x denně, 3 hlavní jídla - snídaně, oběd, večeře a mezi nimi menší svačinky. Snaž se vyhnout nezdravým jídlům - smaženým pokrmům, jídlům rychlého občerstvení a sladkostem, slazeným nápojům. Denně sněz alespoň 2 porce ovoce a 3 a více porcí zeleniny. Zařazuj do stravy pravidelně mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory. Přidat můžeš třeba i malé porce nepražených a nesolených ořechů nebo dýňových semínek.
  Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

  Snaž se nepřejídat, ale ani nehladov (tahle cesta ke snížení váhy a jejímu následnému udržení nevede). Nedá se přesně říci, jak dlouho ti bude trvat, než se podaří váhu snížit. Není to záležitost dní, ale spíše týdnů - změna životního stylu by měla být dlouhodobá, rozhodují spíše týdny než dny. Zároveň také porosteš ještě dále do výšky (kluci rostou déle než dívky) a tak nemusíš dosáhnout váhy 62 kg, ale i o něco vyšší hmotnost může být zcela v pořádku.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  už delší dobu pozoruji odpovědi z Vím, co jím a některé rady mi připadají dost zvláštní. Aby patnáctiletá dívka jedla 2509 Kcal denně, například. Kdybych tolik snědla já, přibírala bych, protože můj bazální metabolismus je tak o 1000 Kcal méně a zas tak moc se nehýbu. Na argumenty, že je v pubertě nutné mít vyšší příjem kvůli růstu, už je trochu pozdě. Málokdo v patnácti, v šestnácti ještě roste a správný vývoj mozku atd. snad je možný i s nižším příjmem.
  Několikrát jste doporučovali stránky Healthy and Free lidem s PPP. Já si neumím představit, jak by mi takový jídelníček někdy mohl pomoci. Není tam skoro žádná zelenina, luštěniny, ořechy. Vláknina nula nula nic. Bílé pečivo a obědy jako ze školní jídelny. To, že se takhle stravovaly děti ve školce a škole a jde o poměrně rozšířený pohled na normální stravu, neznamená, že je to dobře a zdravé. Člověk takhle možná přibere, ale za jakou cenu? Bobík MilkDrink, vážně? Během léčby z PPP se určitě mají zařazovat i „nezdravé“ potraviny, ale tvořit z nich celý jídelníček? Já vím, že je jen vzorový, ale nedává vůbec žádný smysl.
  Taky všechny odrazujete od vegetariánství a veganství. Když si člověk hlídá všechny živiny, není problém dávat veganskou stravu i batoleti. Samozřejmě se do toho spousta lidí vrhne po hlavě a žijí na avokádu a pomerančovém džusu, ale to samo o sobě není důvod pro lékaře a výživové poradce, aby byli proti. Naopak to oni by jim měli říct, na jaké vitamíny a minerály si dát pozor a co jíst. Veganství i vegetariánství má spoustu zdravotních výhod, když pomineme ty ekologické, a vůbec nemusí jít o jednostrannou stravu.
  Trochu mě to všechno zaráží, nechápu, jaké máte důvody radit zrovna tak, jak radíte?
  Děkuji

  holka, 15 let, 8. července 2019

  Ahoj,
  doporučený příjem energie pro jednotlivé věkové kategorie dívek i chlapců byl stanoven odborníky (pediatry a dětskými gastroenterology) na základě výzkumů (sledování růstu, stanovování energetické potřeby, aj.).

  Stránky Healthy and free vytváří a spravuje tým odborníků specializující se na léčbu poruch příjmu potravy, mezi odbornými garanty je např. prof. MUDr. Hana Papežová, CSc.. V ČR jsme zatím nenarazili na stránky odborníků, které by obsahovaly lepší ukázkový jídelníček - zejména co se týče představy o velikosti porce a rámcové představy o složení jídelníčku. Ano, v zařazování potravin s obsahem vlákniny nebo ve výběru potravin má tento jídelníček určité nedostatky.
  V tomto ohledu mohou být inspirací např. stránky kolegyň nutričních terapeutek Ne hladu (které se ale nespecializují na PPP) - www.nehladu.cz/ nebo webové stránky Vím, co jím www.vimcojim.cz

  U vegetariánství a veganství se snažíme upozornit, že tyto stravovací styly mají kromě pozitiv (ano, jsou nesporné) i řadu rizik - a že je ideální se poradit s lékařem a nastavovat stravování společně s ním. Tzn. aby lékař např. sledoval krevní obraz kvůli zásobě železa, hladinu vitamínu B12, vitamínu D - a případně se brzy reagovalo (úpravou stravy nebo suplementací) pokud se zjistí nedostatek konkrétní živiny. Některé nedostatky se mohou objevit až po delší době, protože některé živiny se v organismu ukládají do zásoby. V průběhu dětství a dospívání se např. buduje kostní hmota - proto je potřebný dostatečný příjem vápníku i vitamínu D, vitamínu K2 a také fyzické aktivity, aby člověk dosáhl maxima kostní hmoty. Dosažení maxima kostní hmoty významně snižuje riziko zlomenin kostí v dospělosti a ve stáří.

  Komplexní posouzení jídelníčku a nastavení správného stravování
  nejde ani u poruch příjmu potravy, ani u vegetariánství či veganství (ani v dalších situacích) řešit takto na dálku. Naší snahou je tak nasměrovat dospívajícího nebo dítě, aby ideálně osobně s rodiči řešil problém s pediatrem nebo nutričním terapeutem, psychoterapeutem (v případě PPP). Osobní řešení má největší efekt.

  V rámci poradny se snažíme radit co nejlépe, na základě absolvovaných 5 let studia výživy na 1. lékařské fakultě Univezity Karlovy a také dle zkušeností z práce s pacienty. Jídlo má totiž velký vliv na naše zdraví a problematika správně nastaveného stravování je velmi komplexní a složitá. Nevhodné složení stravy může člověku opravdu vážně uškodit. Přesto si řada lidí často myslí, že zase o tolik nejde, protože to je „jen jídlo“ a že složení stravy je celkem jednoduchá věc.

  Hezké léto přeje Vím, co jím