Odpovědi uživatele Vím, co jím

Celkem zodpovědělo dotazů: 173

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a ostatní.
Mám 2 dotazy.

1. Od 3. třídy jsem začala hodně přibírat na váze.
Je mi jedenáct, měřím kolem 142 cm a vážím 39,5.
Mám nadváhu nebo jsem těsně v limitu?

2. Sama sobě se nelíbím a snažím se jíst zdravě.
Jenže doma toho tolik zdravého nemáme.
A i když si dám jablko ztloustnu.
Prosím poradíte mi nějaké recepty?

Děkuji že se mnou plýtváte svůj čas a snažíte se nám pomoci.
Lenka

Holka 11 a čtvrt, 17. března

ahoj Lenko,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce normální. Nejlépe by mohl Tvůj vývoj hmotnosti posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici všechny informace o Tvém zdraví a záznamy z pravidelných kontrol.
Protože ještě stále rosteš, nemůže Tvoje hmotnost zůstat stabilní (jako je tomu u dospělých) - jak rosteš do výšky, i váha se mírně mění.

Můžeš se zkusit domluvit s rodiči, aby bylo doma k dispozici více ovoce a zeleniny, také třeba jogurty, sýry, chléb, aj. Není pravda, že když sníš jablko, že přibereš. Záleží celkově na našem příjmu energie a skladbě jídelníčku, i na tom, zda se pravidelně hýbeme a vydáváme tak energii.

Recepty na zdravé pokrmy (polévky, pomazánky, svačiny, aj.) můžeš najít zde: www.vimcojim.cz/magazin/recepty/

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku a poradno.
Mám takový problém sama se sebou. Já asi už snad od... Tak od 4 let nejím různé věci. Například zeleninu, vajíčka, pomazánky. A právě kvůli tomu si většina mých příbuzných myslí, že jsem rozmazlená v jídle. Jenomže to je složité. Nikdo totiž nechápe jak se cítím. Mamka se na mě už i rozzlobila že jako skoro dvanáctiletá holka nejím ani nasrouhanou mrkev s jablkem od babičky. Ale já jsem asi úplně divná. Já i když to jídlo třeba ochutnám a chutná mi to, prostě už si to znova nevezmu. Něco v těle mi prostě říká: Nejez to!!!. V tu chvíli se cítím jako třeba když mi někdo řekne skoč na trampolíně salto,.tak i když mě to láká a chci to zkusit, neumím to a mám strach. A já právě nevím co to všechno znamená. Jestli je to nějaká nemoc nebo porucha, prostě nevím. I když jsem se kolikrát rozhodla že to někomu povím, je to něco podobného jak s tím jídlem. Prostě to stejně nakonec neudělám. Prosím poraďte mi. Děkuji předem za odpověď.

holka, 11 let, 16. března

Ahoj,
pokud těch potravin nejíš více, opravdu to navenek může vypadat, že jsi v jídle vybíravá. Nikdo nemůže tušit, co se v Tobě odehrává, když Ti takové jídlo nabízí, když ho zkoušíš ochutnat a překonat ty vnitřní nepříjemné pocity, o kterých ses zmínila. Nikdo to netuší, nikdo není schopen tomu druhému číst myšlenky. Některé reakce lze vyčíst z náznaků, mimiky, řeči těla, ale ani takto nelze vyčíst vše s celým kontextem. Proto musíme o věcech s lidmi kolem nás mluvit - a to jak o těch příjemných, tak i o těch nepříjemných. I když je to těžké, musíme se to postupně naučit zvládat - když se tomu budeme vyhýbat, nepovede to k ničemu dobrému ani teď, ani později. Je to opravdu tak, i řada dospělých s tím mívá problém a postupně ho musí překonávat silou vůle. Je to celkem častý problém.
Myslím, že by pro Tebe mohlo být dobré zkusit překonat svoje obavy a promluvit si o tom např. se školním psychologem, pokud mu důvěřuješ. Další možností je promluvit si o problému s někým z rodičů a s nimi se zajít poradit s psychologem.
Mohou Ti poradit "techniky" jak postupně překonat ty silné nepříjemné pocity napětí a nepohody a postupně se posouvat dál. Problém se nevyřeší hned, ale postupně by se vše mělo dařit lépe a lépe.

Držíme palce, aby se Tvůj problém podařilo vyřešit a byla jsi klidnější a spokojená.

Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj je mi 12 let a mám 153 cm a vážím cca 55 kg ano celkem v pohodě ale, mám špeky a jsem tlustá jak mám zhubnout?

holka, 12 let, 15. března

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce o něco vyšší, než by měla být. Z jedné hodnoty je ale těžké usuzovat, jak jsi rostla a jak se Tvoje váha vyvíjela, zda se jedná opravdu o nadbytek tuku v těle. Nejlépe by to mohl posoudit Tvůj lékař, který má všechny potřebné záznamy a dobře Tě zná.

Abychom si udrželi vhodnou hmotnost, je velmi důležitý pravidelný pohyb, sport. Každý den bychom měli pohybem strávit alespoň 30 min. Může se jednat o jakékoliv cvičení - posilování s vlastní vahou, jízda na kole, rychlá chůze, bruslení, běh na lyžích, apod. Cokoliv, co tě bude bavit. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarády, aby bylo více zábavy ;)
Ve svém věku bys neměla hladovět ani držet nějaké diety - abys nenarušila svůj růst. Ideální je stravovat se zdravě a pravidelně, nepřejídat se, snažit se vyhýbat slazeným nápojům, jídlům rychlého občerstvení, slaných pochutinám jako jsou chipsy, tyčinky, aj. a sladkostem. Denně bychom měli mít 5-6 jídel, 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky, 2 porce ovoce a 3-5 porcí zeleniny. Jíst bychom měli pravidelně libové maso a ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, celozrnné pečivo a ovesné vločky, brambory, těstoviny, rýže, luštěniny.
Pokud bys chtěla se stravováním poradit detailněji, nejlepší by bylo zajít se společně s jedním z rodičů poradit s lékařem, se zapsaným jídelníčkem za posledních několik dní. Lékař ti může poradit, jak případně stravování upravit, pokud by nebylo úplně ideální.

Při zdravém stravování a dostatku pohybu se postupně může dařit, abys dál rostla a váha se nezvyšovala příliš rychle. Výsledky se ale nedostaví hned, je potřeba se zdravě stravovat a pravidelně se hýbat dlouhodobě.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Menstruace a výtok

Ahoj, chtěla bych se zeptat výživové specialistky Vím, co jím. Už přes rok nemám menstruaci, byli jsme kvůli tomu na gynekologii i endokrinologii a výsledky vyšly v pořádku, ale endokrinoložka mě asi za 3 měsíce požene na magnetickou resonanci protože nějak chce zjistit jak mozek ovládá moje hormony, ale já myslim že jsem zdravá a že menstruaci jsem ztratila jen kvůli vyčerpání a stresu, chci jí vrátit ale nevím jak. Jsem asi měsíc vegetariánka, ale maso jsem nikdy moc nejedla. Jím ale pestře a myslím, že mi nic nechybí, ale moje mamka se o mě bojí. Ale menstruaci nemám kvůli tomu že nejím maso, nebo ano? A prosím můžete mi napsat, co mám dělat, aby mi ve vegetariásnké stravě nic nechybělo? Mám suplementovat B12, Omega 3 nebo železo? A jak mám navrátit menstruaci?

holka, 14 let, 10. března

Ahoj,
důvodů, proč se nedostavuje menstruace, může být více. Ale je spíše málo pravděpodobné, že by menstruace kvůli stresu a únavě vynechala celý rok. Určitě je dobře, že jsi vše společně s mamkou konzultovala s odborníky - i to dovyšetření magnetickou rezonancí je důležité. Pohlavní hormony, jejichž hladina "řídí" průběh cyklu, totiž může "blokovat" hormon vznikající v mozku, v hypofýze (podvěsku mozkovém). Vyšší hladina tohoto hormonu se nemusí nutně projevovat žádnými dalšími výraznějšími příznaky - jen ta menstruace nepřichází.
Dalším častým důvodem vymizení menstruace bývá velmi nízká váha a příjem stravy, velmi nízké množství tělesného tuku (např. při poruchách příjmu stravy jako je např. anorexie). Nedostatečný příjem železa ze stravy nebývá důvodem, aby menstruace neprobíhala.

Co se týká Tvého stravování, těžko to takto na dálku hodnotit, když o Tobě víme jen to, že maso nejíš dlouhodobě, ale cca měsíc se stravuješ vegetariánsky. Dobře složená vegetariánská strava může být zcela v pořádku, ale jsou i vegetariáni, kteří nemají stravu ideální a mohou jim pak hrozit různé zdravotní neduhy. Máš pravdu, že v rámci vegetariánské stravy patří mezi rizikové živiny, kde hrozí nižší příjem, vitamín B12, železo a omega 3 mastné kyseliny. Pokud konzumuješ potraviny živočišného původu jako jsou vejce a mléčné výrobky pravidelně (denně), pak by Ti neměl chybět vitamín B12. Najdeš ho totiž nejen v mase, ale i v jiných potravinách živ. původu. Železo můžeš načerpat zejm. ze salátu, špenátu, červené řepy, brokolice nebo karotky, vždy si ji však okysel trochou šťávy z citronu (lépe se pak železo vstřebává). Nedávej si čaj ani kávu alespoň hodinu po tomto jídle a je lépe nezařadit k němu ani celozrnné pečivo nebo luštěniny (železo se pak hůře vstřebává). Na železo je také poměrně bohatá čočka. Některé cereálie pak bývají obohaceny o železo... Pokud bys měla vysloveně nedostatek železa (což lze zjistit odběrem krve), může ti lékař předepsat železo v tabletách pro doplnění. Nejlepším zdrojem omega 3 mastných kyselin je rybí tuk, najdeme je ale např. i v lněném oleji, vlašských ořeších, řepkovém oleji.

Aby byla Tvoje strava vyvážená, měla by pravidelně obsahovat luštěniny, různé druhy obilovin (pohanka, jáhly, amarant, těstoviny, kuskus, ovesné vločky, rýže, apod.), zeleninu, ovoce, mléko a mléčné výrobky, vejce, rostlinné oleje a ořechy a semena. V jakých množstvích bys měla tyto potraviny konzumovat právě Ty, takto na dálku jednoduše určit nejde. Složení své stravy ale můžeš probrat se svým lékařem, který jej může alespoň rámcově zhodnotit a případně Tě nasměrovat, na co je potřeba se zaměřit.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, chtela bych poprosit o radu.
Jsem moc hubena a nevim jak pribrat, kdyz jim za chvili uz nechci.
Predem dekuji za radu.

holka, 12 let, 9. března

ahoj,
dispozice k tomu jak bude vypadat naše postava částečně dědíme po rodičích a prarodičích. Pokud jsou tak v rodině všichni štíhlí a drobní, i Ty nejspíše budeš spíše hubenější, drobnější a nebudeš mít v životě potíže s vyšší váhou.
Pokud je Tvoje váha výrazně nižší než by vzhledem k věku a výšce měla být, je potřeba přijmout více energie, než jí vydáš. Tedy zvýšit příjem stravy - doporučuje se jíst častěji menší porce - právě aby se člověk necítil přiliš plný, přejedený. Jíst kdykoliv má člověk chuť. Je ale také důležité, CO člověk jí.
Při potřebě zvýšit hmotnost je potřeba zařazovat dostatek zdrojů kvalitních bílkovin - ryby, libové maso, vejce, třeba i tučnější mléko a mléčné výrobky. Také je vhodné nejíst nadměrné množství vlákniny - ta totiž pomůže lépe zasytit a naplnit žaludek, abychom neměli hlad. Může pak omezovat příjem další stravy, který je při snaze o zvýšení hmotnosti důležitý.
Proto je lépe nekonzumovat jen žitný chléb nebo celozrnné pečivo, nepřehánět to s vysokým příjmem ovoce a zeleniny (výrazně více nad doporučený počet porcí - měly by být 2 porce ovoce, 3-5 porcí zeleniny).
Poradit se o svém stravování i váze můžeš - spolu s rodiči - se svým lékařem. Ten může nejlépe zhodnotit vývoj Tvojí váhy i to, jak se nyní stravuješ, a poradit Ti, jak dále postupovat.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Hezké jaro přeje Vím, co jím

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj, chtěla bych být vegankou, vegani ale nejedí maso, já ale ano, jinak nejím skoro nic co je ze zvířat protože mi to nechutná, ale nahrazuji to. Rodiče mi prostě nedovolí nejíst maso, říkají že děti by maso jíst měli, že mi potom budou chybět vitamíny atd... Já je trochu chápu, ale když maso jíst nechci... A je pravda že budu špatně růst když budu vegankou už ve 13? A rodiče jsou na mě i trochu naštvaný když se s nima bavím o tomto tématu - že něco vyřadím z jídelníčku. Co mám dělat?

holka, 13 let, 26. února

ahoj,
protože ještě nemáš ukončený růst, potřebuješ přijímat dostatek energie i všech potřebných živin (bílkovin, sacharidů, tuků, ale i vitamínů, minerálních látek a stopových prvků). Pokud by příjem těchto důležitých živin nebyl dostatečný, mohlo by to Tvůj růst negativně ovlivnit.

Veganská strava je poměrně významně omezená co se týká výběru potravin - nejí se nejen maso, ryby, ale i řada dalších potravin živočišného původu. Je pak těžší pohlídat složení stravy tak, aby bylo plnohodnotné a aby člověk přijal všechny potřebné živiny. Je k tomu potřeba určitá znalost a zkušenost - které potraviny jsou bohaté na které živiny (a které v nich naopak chybí), jak správně potraviny kombinovat a v jakém množství je konzumovat. Při veganské stravě je mnohem větší riziko, že nemusí být živin dostatek, než třeba při stravě vegetariánské. Řada živin je totiž z potravin živočišného původu lépe využitelná - např. vápník, železo, ale třeba i vitamín B12, který potraviny rostlinného původu téměř neobsahují. Také rostlinné zdroje bílkovin neobsahují všechny potřebné aminokyseliny, musí se tak vzájemně správně kombinovat (na rozdíl od živočišných zdrojů bílkovin, které jsou plnohodnotné). Člověk bez celkem dost podrobných znalostí o výživě si může nevyváženou stravou (konzumovanou delší dobu) i významně poškodit zdraví. Opravdu to není jen tak jednoduché. Proto se nejde divit rodičům, že o Tebe mají vzhledem ke změně stravy obavy a nelíbí se jim vyřazování různých druhů potravin ze stravy. Pokud bys dlouhodobě neměla správně složenou stravu, opravdu by se Tvůj růst mohl zastavit nebo zpomalit, ani kosti či zuby by nebyly v dobrém stavu - Ty právě teď potřebuješ načerpat dostatek živin, abys měla co nejlepší vstup do dospělosti.

Přece jen bychom Ti doporučovali nedodržovat přímo veganskou stravu, ani vegetariánskou - zařazovat občasně i maso, ryby, samozřejmě konzumovat dostatek zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin - a k tomu ale také mléko a mléčné produkty a vejce. Pokud by ses přece jen chtěla přiklonit více k úpravě stravování, byla by lepší vegetariánská strava (která není v omezení tak striktní) po poradě s lékařem. Lékař může Tebe i rodiče navést, jak by měla být vegetariánská strava složena, může v průběhu času sledovat, zda při takové stravě dobře rosteš a nechybí Ti nějaké důležité živiny (např. železo).

Zkus se tak domluvit s rodiči, že byste Tvou výživu probrali s lékařem. Věřím, že rodičům by podpora lékaře a informace od něj mohla pomoci snížit obavy z nesprávně nastavené stravy.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - kluci

Dobrý den, mám dotaz, přijde mi že trpím gynekomastii mám velká prsa a okolí se mi za to směje a já nevím co s tím zkoušel jsem hubnout a když jsem zhubl tak to nepomohlo mám asi 91kg a moje výška je asi 178cm prosím poraďte co s tím

kluk, 14 let, 27. února

Ahoj,
v takovém případě by bylo vhodné požádat mamku nebo taťku, aby s Tebou zašli k lékaři. Tvůj lékař pak může doporučit vyšetření u odborníka, který se touto problematikou speciálně zabývá - bývá to např. endokrinolog, který se zabývá žlázami produkujícími některé hormony v těle.
Sám nic dalšího či jiného pro řešení udělat nemůžeš, není nic, co bys mohl vyzkoušet nebo zařadit. Svěř se tedy rodičům se svými obavami a domluvte se, že se zajdete poradit s Tvým lékařem.

Držíme palce! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den. Vážím 49kg a měřím 154cm. Přijde mi, že jsem za poslední rok hodně přibrala (hlavně na bocích). Je moje váha v pořádku, případně jak netloustnout? Předem díky.

holka, 12 let, 25. února

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a tělesné výšce v pořádku. Důvodem změn postavy nemusí být vždy jen změna váhy - u dívek se v průběhu puberty objevují změny - boky se více zaoblují, stejně tak lehce i zadeček, zvětší se prsa.
Přiměřenou hmotnost nám pomáhá udržovat to, že se zdravě stravujeme a také se pravidelně hýbeme. Ideální je tak jíst pravidelně v průběhu dne (mít 5-6 denních jídel - 3 hlavní jídla - snídaně, oběd a večeře, mezi nimi menší svačiny a případně ještě druhou večeři), nepřejídat se a nejíst moc často sladkosti, smažená jídla a jídla rychlého občerstvení, nepít větší množství slazených nápojů. Naopak bychom měli jíst pravidelně ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, vejce, libové maso a ryby, luštěniny a celozrnné obiloviny.
Náš příjem energie a výdej energie (pohybem, aktivitami) by měl být v rovnováze.
Hezké dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol.,
Mám problém mám velký zadek a stehna nevím co s tím mám dělat ,cvičím každý den a čtyři hodiny týdně mám trénink (dělám atletiku) jsem jinak malá měřím (152cm)
, děkuji za odpověď ��

holka, 12 let, 23. února

ahoj,

s naším tělem je to složitá věc, každý jsme trochu jiný - každý je jinak velký/malý, jinak rozložitý/drobný, máme jiné rysy obličeje, velikost a tvar nosu, uší, apod. Částečně je to, jak vypadáme, ovlivněno i dispozicí zděděnou po rodičích a prarodičích. Také se ale naše postava vyvíjí v čase - u dívek se právě v období puberty vlivem hormonů začínají boky, zadeček zaoblovat, i stehna často bývají plnější. Působení hormonů je přirozené, nejde se mu nijak bránit nebo ho zastavit.
Zároveň jsou tyto změny poměrně náhlé, řada dívek je třeba vnímá velmi výrazně (i když z pohledu ostatních se o tak velkou změnu nejedná a vnímají svůj vzhled jako méně atraktivní, než jak je hodnotí jejich okolí.
Je tak otázka, zda máś opravdu větší zadeček a stehna, nebo zda je to spíše Tvůj dojem pod vlivem změn v pubertě. To na dálku nijak zhodnotit nemůžeme.
Můžeš si zkusit na youtube najít videa s cvičením zaměřeným specificky na tyto problematické partie a zařadit některá do svých pravidelných aktivit. Najdeš je např. pod hesly "thigh workout" "butt workout" ale určitě jsou k dispozici i v češtině (cviky na stehna a hýždě). Cvičení rozhodně může pomoci ke zpevnění.

Držíme palce, ať jsi spokojená a vše se Ti daří, zdraví Vím, co jím

Sport

Ahojte. Jelikož jsem sportovec který má 5x týdně tréninky + o víkendu turnaje a zápasy tak se chci zeptat jak mám správně jíst a co by mi prospívalo pro moje tělo jámě byste mi doporučili vitamíny?

kluk, 13 let, 12. února

ahoj,
je super, že pravidelně sportuješ a přemýšlíš i tom, jak a co jíst. Úplně přesný „předpis“ Ti poskytnout nedokážeme (takhle na dálku bez bližších informací to není možné), ale aspoň částečně Tě můžeme nasměrovat.

Jez pravidelně a snaž se jíst pestře (pokud Tě ve výběru potravin něco nelimituje). Každý den bys měl mít 5-6 jídel, hlavní jídla by měla být 3 - snídaně, oběd, večeře. A mezi nimi menší svačinky, protože sportuješ, byla by pro Tebe vhodná i druhá večeře.
Když máš trénink nebo zápas, vezmi si s sebou svačinku navíc. Nehladov, ale ani se nepřejídej, snaž se jíst pomalu a dopřát si dost času na konzumaci jídla. Pij dostatek tekutin - zejména vodu, ale třeba i slabší čaj nebo ovocný čaj, v menším množství třeba i ředěný džus nebo ovocnou šťávu.

Každé hlavní jídlo by se mělo skládat ze zdroje bílkovin, složených sacharidů a malého množství vhodného zdroje tuků, zeleniny nebo ovoce.
Zdrojem složených sacharidů je třeba pečivo nebo snídaňové cereálie - třeba ovesné vločky, brambory nebo rýže, těstoviny, luštěniny, bramborový nebo houskový knedlík. Kvalitní bílkoviny - to je třeba vejce, libové maso nebo ryby, případně šunka, mléko nebo mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, sýry) a nebo rostlinný zdroj bílkovin - luštěniny jako je čočka, hrách, fazole nebo cizrna či tofu, tempeh. Zdravý tuk - kousek másla nebo trošku rostlinného oleje nebo také třeba ořechy (nepražené, nesolené).
Ke svačině můžeš mít třeba kousek moučníku a jogurt nebo obložený chleba se sýrem nebo šunkou či vajíčkem a zeleninou nebo mléko , nebo třeba i hrstičku ořechů a kousek ovoce.

Tipy na menší svačinky můžeš najít např. zde:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Tipy-na-svaciny%5f%5fs10013x7915.html

Částečně se můžeš inspirovat také touto ukázkou jídelníčku pro kluka ve věku 13-15 let, ale protože dost intenzivně sportuješ, měl bys přijmout energie i živin ještě více.
vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-chlapci-13-15let.pdf

Ideálně by ses měl snažit přijímat vitamíny a minerální látky ze zdravé pestré stravy - protože fungují nejlépe (to se ukázalo ve výzkumech) a přijmeš s nimi i řadu dalších aktivních látek, které doplňky stravy neobsahují. Sice by člověk rád vše jednoduše vyřešil spolknutím tabletky nebo kapsle „multivitamínu“, ale tak jednoduše to nefunguje.
Je ale pár doplňků, které mohou mít smysl:

Vitamín D - v zimním období, kdy není dostatek sluníčka (tj. od října do dubna). Požádej mamku nebo taťku, aby Ti koupili v lékárně nějaký doplněk, kterým jim lékárník/lékárnice doporučí jako kvalitní.

Probiotika - po léčbě antibiotiky nebo na zotavení po prodělaném průjmovém onemocnění. Aby se obnovila rovnováha střevní mikroflóry.

Přejeme hodně zdaru nejen ve sportu!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den paní Laštovičková, již v dřívějším dotazu jsem se vám svěřila se svou nemocí (mentální anorexie). Vaše rady mi moc pomohly, rodiče mě vzali k lékaři, začala jsem víc jíst apod. Už nejsem vyhublá, ale zase začínám hodně přibírat (domnívám se, že se jedná o tzv. Jojo efekt). Poradíte mi prosím jak shodit ta přebytečná kila, ale tentokrát zdravější cestou? Počítat kalorie nechci, té závislosti jsem se mileráda zbavila. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem __________

holka, 14 let, 4. února

Ahoj,
jsme moc rádi, že se podařilo Tvůj stav zlepšit a více jíš. Pokud jsi dříve jedla jen velmi málo, je navýšení hmotnosti v první fázi normální. Tvoje tělo se potřebuje v první fázi stabilizovat, přijímat dostatek živin, aby mohlo vše v těle probíhat tak, jak je nutné.
Po této první fázi nárůstu hmotnosti by se ale měla pak hmotnost na určité hodnotě, která bude odsouhlasená i s lékařem, stabilizovat. Zvýšení příjmu jídla - na normální příjem - by ale nemělo vést k nějakému přejídání.

Těžko to hodnotit takto na dálku, když nevíme bližší informace (jak se váha vyvíjela, kolik nyní vážíš, jak vypadá stravování). Bude potřeba řešit to osobně a přímo - mnohem lépe by Ti v tomto poradil Tvůj lékař, se kterým bys mohla probrat nejen současnou váhu, ale i současné stravování (skladbu jídla, množství jídla) a mohli byste se dohodnout na nějakém dalším sledování a postupu. Stabilizace hmotnosti může chtít nějaký čas, není to nic, co by bylo možné uspěchat.
A pokud bys cíleně pak snižovala váhu - protože bys třeba opravdu dosáhla vyšší hmotnosti, která by pro Tebe nebyla vhodná - je nutné postupovat velmi opatrně a pomalu, aby se anorexie opět nerozvinula. Tohle onemocnění může propuknout znovu v určité situaci - a to je potřeba mít na paměti a zabránit tomu.

Obecně se dá říci, že se pak dále vhodná hmotnost udržuje prostřednictvím zdravého - normálního - stravování a pravidelného (rozumného množství) pohybu (např. 3-4x týdně hodina pohybu kromě běžného denního pohybu).

V tuto chvíli by tak bylo nejlepší zajít se znovu poradit s lékařem, probrat současnou váhu, současnou stravu. Lékař posoudí, zda je momentální váha v pořádku nebo je již příliš vysoká, a domluvíte se, jak dále budete pokračovat.

Držíme moc palce, aby se Ti i dále dobře dařilo a byla jsi spokojená a zdravá!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den nebo ahoj to bude asi jedno ale důležitější je to co chci zdělit. Mě je teď 14 a půl a před cca 3 roky jsem měl úraz páteře a díky tomu jsem nemohl provozovat žádný sport (dělal jsem fotbal a pingpong) takže jsem docela dost nabral na váze, kvůli tomu se dostavil další problém - jak jsem nabral tak jsem měl další problém s nohou bylo to pod kolenem nějak zánět kosti na úponu stehenního svalu a takhle šly problémy asi 2 roky a tak jak jsem byl vždy nejmenší a nejhubenější tak jsem teď vážil asi ze 35 kg na cca 47, 48 kg a do teď je to docela poznat. Já vim že mi napíšete že mé BMI nebo jak se to píše je normální ale já bych chtěl zhubnout tuk a nabrat svaly takže jsem se chtěl zeptat jaké cvičení popř. nějaký jídelníček nebo alespoň nějakou radu o tom jak bych měl cvičit co bych měl a na co posilovat prostě nějaké cviky na zhubnutí.
Děkuji Honza

kluk, 14 let, 3. února

Ahoj,
pokud už Ti zdraví dovoluje opět se věnovat pohybu, je to bezva a určitě Ti to velmi pomůže pomalu se zase dostat do dobré kondice a formy.
Máš úplnou pravdu v tom, že není vhodné se zaměřovat pouze na číslo na váze, že je to také o kondici a množství svalové hmoty - kdo má více svalů, ten obvykle i více váží.

Pokud se nepřejídáš a nejíš pravidelně hodně sladkostí nebo jídel rychlého občerstvení, pak si nemyslím, že bys měl dodržovat nějaký speciální jídelníček. Bude stačit, když budeš jíst pestře a zdravě - budeš zařazovat do stravy pravidelně zeleninu a ovoce, mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, mléko, sýry) a libové maso, ryby, vejce a celozrnné obiloviny, luštěniny. Můžeš se případně částečně inspirovat jídelníčkem pro kluky ve Tvém věku, který najdeš zde:
vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-chlapci-13-15let.pdf
Tipy na svačiny ale najdeš třeba i na stránkách Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Svaciny-jsou-dulezitou-soucasti-detske-vyzivy.-Co-by-mely-obsahovat%5f%5fs10013x11143.html

Co se týká pohybu, ideální pro Tebe bude kombinace cvičení aerobního (např. rychlá chůze, běh, běh na lyžích, jízda na kole nebo na bruslích, veslování, apod.) a anaerobního - posilování s vlastní vahou. Cviky se můžeš inspirovat dle hodin tělocviku, můžeš požádat o radu třeba i učitele tělocviku (a nebo případně fyzioterapeuta - po dohodě s rodiči se s ním můžete zajít poradit). Vhodné může být třeba i cvičení pilates - v minulosti ho používali třeba i vojáci, kteří se po zranění potřebovali dostat zpět do formy (pomáhá aktivovat a posílit hluboko uložené svaly, které nám pomáhají držet stabilitu). Velmi komplexní je např. cvik „prkno“ (plank) - když je správně prováděný, je skvělý. Je potřeba střídat zatěžované svalové skupiny - abys posiloval komplexně - zařadit cviky na svaly na nohou, na rukou, na střed těla.

Protože ještě vzhledem ke svému věku porosteš, neměl bys cvičit s větší zátěží, ideální je právě jen cvičení s vlastní vahou. Jde o to, aby sis negativně neovlivnil svůj růst.

Výsledky se budou dostavovat postupně, je potřeba, abys byl trpělivý a vše hodnotil až třeba po 3 měsících od doby, kdy začneš. Jak úbytek tuku, tak i budování svalů zabere nějaký čas, nejde to ze dne na den.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Určitě změnu skvěle zvládneš! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj píšu jsem zase po tom co jsem opět neúspěšně zkoušela zhubnout.
Zdrava strava a cvičení mi vydrželo asi 2dny.
Potom jsem dostala ohromný hlad tak jsem vyjedla celou lednici.
A další den jsem s kamoskou sla na procházku no usli jsme asi 500m ona se zadychala a řekla jestli zajdeme do mekace.
No zašli jsme každá z nás si dala spousty jidla a jedli jsme .
No nakonec mě ještě premluvila ať přestanu hubnout ze mám dobrou postavu.
Nakonec jsem si to řekla i já ze na to kašlu sice mám spoustu špičku a speku na břiše ale nevadí mi to.
Stejně když budu chtit urcite kdykoliv zhubnu.
A v dospělosti to zmizí a budu hubena. Teď vážím 72kg a měřim 160cm.
Můj bratr o kterém jsem psala ze hodne ji tak začal jist ještě více a v jeho 12letech ma ted60kg a 145cm .
Naštěstí z toho oba vyrosteme ale pohyb mě vůbec nebaví ,protože se vždycky zadycham i kamoska tak ten mekac je lepší.
Rodiče říkají ze máme dobrou postavu tak je budeme poslouchat.
A moje otázka je jestli moje vaha je v pořádku jestli to není obezita? protože nadvaha to asi bude.
A jestli můj bratr není obezni?
A jestli je v pořádku mít názor? ze tu zhubnu kdykoliv v dospělosti
A také mít názor ze pohyb je nuda a jídlo je super zábava? Předem děkuji za odpovědi Anit

holka, 14 let, 5. února

Milá Anit,
podle toho, co píšeš, chceš nejspíše slyšet potvrzení, že je vlastně správné, že se přejídáš a nesportuješ a že Tvůj problém vyřeší dospělost. Jenže to, co píšeš, prostě v pořádku a správně není a s největší pravděpodobností si vyšší váhu poneseš z dospívání i do dospělosti (řada výzkumů, kde se sledovaly děti a dospívající dále v dospělosti, to potvrzuje). Stejně tak pokud je pro Tebe nyní složité přestat s přejídáním, je hodně pravděpodobné, že to bude stejně složité i později. Nedá se čekat, že se to samo přes noc změní jako mávnutím kouzelného proutku. (Pokud bys ale Ty sama v sobě objevila nějakou silnou motivaci, proč chceš svoje stravování změnit, je to ale možné.)

Ne vždy je člověk spokojen s pravdou, protože ne vždy je pro něj příjemná. Příjemná ale není totéž, co prospěšná - v tuhle chvíli by pro Tebe třeba bylo příjemné slyšet, že je to v pořádku tak, jak to je. Ale z dlouhodobého hlediska by to pro Tebe rozhodně nebylo prospěšné. Neposlouží to dobře Tvému zdraví - ani teď, ani v budoucnosti.
Proto Ti nemůžeme takové potvrzení dát - protože bychom prostě neříkali pravdu. Je ale samozřejmě na Tobě a Tvém rozhodnutí, jak se k tomuto postavíš a co dál budeš dělat.

Zdá se nám divné, že bys Ty přibrala během dvou týdnů 3 kg
a Tvůj bratr 5 kilogramů - v minulém dotazu z ledna jsi u Vás obou uváděla jinou váhu. Spíše to trochu vypadá, že si z poradny děláš legraci.
Jak Ty sama, tak i Tvůj bratr jste nyní se svou současnou hmotností vzhledem k věku a výšce v pásmu obezity.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, mám problém.
Je mi 11 let, měřím 151 cm a vážím 49 kg. Nevím co mám dělat, snažím se dobře jíst, sportovat... K tomu mám asi nějákou ,,baculatou“ postavu, protože i když mám 2x týdně téninky (disco dance), plavání + tělocvik ve škole pořád mám baculaté břicho. Není to úplně baculaté břicho, vypadám jako kdybych byla tlustá... A ne jen břicho, ale i tváře mám baculatější než kamarádky nebo stehna mám o dost větší něž kamarádky (jejich stehna jsou jako moje lýtka!). Mamka mi řekla že stehna mám větší, protože v nich mám svaly.

I moje nejlepší kamarádka si zřejmě myslí že jsem tlustá, protože mi už párkrát řekla: .....a ta holka byla asi tak tlustá jako ty......
Jenže já se s tím pak hrozně trápím.

Když se vrátím k tancování, tak nedávdo jsme měli zkoušku kostýmů. Byl to pro mě šok, protože jsme měli crop top (tričko u kterého je vidět část břicha).

Odjakživa byly moje noční můra bikiny nebo crop top.
V obchodě se mi líbí třeba 5 věcí jenže si nevezmu ani jednu, protože v nich vypadám ještě tlustčí.

Myslím si že jím docela dobře i když si někdy dám něco sledkého nebo něco slaného. Ještě lépe jím od doby kdy taťka měl problémi s kolenem a začal držet malou dietu.

Prosím o pomoc, už nevím co mám dělat.
Mám kamarádku kterou trápil podobný problém, ale i když nic nedělala tak se to zlepšilo.
Mě to trápí už docela dlouho.
Odpovězte mi prosím.

(sice nejsem Agáta ale oslovujte mě tak)

Předem moc díky.

holka, 11 let, 2. února

Ahoj Agáto,

z toho, co píšeš, je opravdu zřejmé, že Tě postava a váha trápí a hodně o tom všem přemýšlíš.
Je skvělé, že se pravidelně hýbeš a navíc jíš zdravě. To je moc dobře a je to to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat.

V určitém věku se někdy baculatost u holek, ale i kluků objevuje - ale jak dále rostou do výšky, tak mizí. Je to poměrně častá věc.
Tobě je 11 let, určitě ještě dále porosteš, vytáhneš se do výšky.

Tvoje váha je o trochu vyšší, než by měla normálně být. Když ale člověk hodně sportuje, může být vyšší váha i vzhledem k tomu, že má opravdu více svalů než ten, kdo tolik nesportuje. Zda je tomu tak v Tvém případě by nejlépe posoudil Tvůj lékař, který má veškeré informace o tom, jak rosteš do výšky, jak se mění Tvoje hmotnost.

Určitě nemá smysl, abys ve svém věku držela nějakou dietu - naprosto stačí, že jíš zdravě. Potřebuješ energii a živiny pro růst i pro tréninky. Můžeš zkusit případně přidat třeba ještě nějaký pohyb každý den - např. 30 minut procházky, jízdy na kole, apod. Tento jiný typ pohybu může být pro tělo dobrým impulsem. Tohle je něco, co ještě Ty sama můžeš pro sebe udělat.

Zkus se také zaměřit i na to, co je na Tobě hezké, co se Ti daří. Každý jsme trošku jiný (máme jiné dispozice od rodičů), máme talent na trochu jiné veci.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj je mi 14.
vážím zhruba 72kilo
a merim 170cm. Nevím jestli je to v pohodě.
Mám zlomenou nohu takže nemůžu mít pohyb a poslední dobou jsem se začal hodne jist sladké a slané z nudy.
Jedl jsem už přes Vánoce hodne když jsem přes svátky přibral 8kilo což je dost ale nevadilo mi to.
Vsiml jsem si ze už neudělám ani jeden sedleh což je spatny ale také mi to nevadí.
A jak mám zlomenou nohu tak mi rodiče furt nosí sladké a já to vždy snim včera jsem dostal hlad v noci a dal jsem si proste čokoládu .
Musím jist každých 20-30minut jinak mám hlad.
Nechápu kde se ve mě ta zravost objevila.
Doteď také nechápu jak jsem mohl přes svátky přibrat 8kilo.
Dost se mi v poslední době zvětšila bricho je měkké a velke a nezohnu se prez na zem jsem rad ze se dotknu kolen.
Včera večer jsem hodne jedl až jsem začal dýchat z hluboká a za 30minut jsem opět dostal hlad.
Musím uznat ze nejim zdravě.
Jak rikam přes den jim v hojném počtu sladké a později večer už se sladkym a slanym bohužel precpavam
Prosím o radu jak přestat pribirat.
A kolik má kluk v mem věku vážit?

kluk, 14 let, 27. ledna

ahoj,

Tvoje váha je opravdu o něco vyšší, než by vzhledem k Tvému věku a výšce měla být. Není to jen o čísle na váze, ale i o kondici, obecně by však váha chlapce (14 let, 170 cm) mohla být v rozmezí 50 - 68 kg.

Určitě je dobře, že si uvědomuješ, že nejíš zdravě a přejídáš se - a že s tím chceš něco dělat.
Zkus jíst pomalu a najít okamžik, kdy máš plný žaludek (jsi sytý), ale nejsi přejedený. Určitě nejez co 20-30 minut - to by bylo Tvoje tělo unavené už jen proto, že by muselo neustále trávit jídlo a nemělo by čas na odpočinek. Obvykle nebývá problém jíst po 2-3 hodinách.
Zkus si raději místo sladkostí a slaného mlsání dát kousek ovoce, zeleniny nebo třeba jogurt. A sladkosti nebo slaného mlsání si dej jen malé množství - můžeš si zkusit dát např. 2 kousky čokolády nebo malou hrst nepražených ořechů.
Můžeš se také domluvit s rodiči, aby Ti sladkosti nenosili pravidelně, aby doma nebyly sladkosti nebo slané mlsání běžně k dispozici.

Když se chystáš něco sníst, zkus se sám sebe zeptat, zda cítíš hlad nebo se nudíš. Tak si nejlépe uvědomíš, kdy jen jídlem zaháníš nudu. Můžeš se zkusit zabavit jiným způsobem - vyber si nějakou knížku, která Tě zajímá, můžeš začít sledovat nějaký seriál, pozvat kamarády, aby se zastavili a zahráli si s Tebou třeba karty nebo nějakou deskovou hru
Až Ti sundají sádru, budeš moci pomalu a postupně začít znovu s pohybem a jinými aktivitami, což Ti pomůže nemyslet tolik na jídlo.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj. Moc dekuju za minulou radu.
Ale když jsem se snažila cvičit okamžitě jsem se zadychala a skončila ,ale budu se snažit něco dělat diky vaši radě.A ještě pokoj mám v patře počítá se chození do schodů jako cvičení? Protože já se u toho zadycham.
Další problém je babicka která bydlí ve stejném domě. Každý den mě zásobuje chipsy,sladkostmi,dorty,buchtami a spousty dalšími výborným jidly ,která jsou také bohužel nezdrava a když řeknu babičce ze jsem tlustá řekne ze vůbec ze jsem vyhubla a donese toho více a více.
Další problém je můj bratr kterému je 12 a vazi55kg a meri145cm .
Ji hodne sladkosti,fastfoodu a slaného jidla a je bohužel hodný a furt mi nabízí a já si proste musím dat.
Další problém diky bratrovi máme doma spoustu nezdraveho jidla a diky babičce mám v pokoji obrovskou skříň plnou sladkosti,slaného jidla a limonad.
Takže nevím co dal.
Bojím se ze se speku už nikdy nezbavím.
V minule radě bylo řečeno ze nemám hubnout proto abych se mohla přejist.
Bohužel přejídani mě naplňuje takže tak.
A kolik má dívky v mem věku vážit?
Ještě říkám ze vazim69kg a merim160cm.
Předem diky

holka, 14 let anit, 24. ledna

Ahoj Anit,
bežný pohyb doma nebo chůze do školy je také výdej energie, ale není dostatečný. Samozřejmě je chůze do schodů určitá námaha - a když nejsme fit, může nás unavit, můžeme se zadýchat. Když člověk ale cvičí pravidelně, jeho kondice se zlepšuje a nezadýchá se tak rychle, zvládne cvičit déle nebo intenzivněji - zkus tak na své kondici pravidelným pohybem pracovat. Samozřejmě to bude chtít nějaký čas, výsledky se nedostaví hned za den nebo za týden.

Můžeš si zkusit s babičkou, bratrem i rodiči promluvit o tom, že bys chtěla jíst více zdravě - aby Ti třeba babička místo sladkostí nabídla raději ovoce nebo zeleninu, jogurt nebo třeba mléko, obložený chleba, apod. Pokud Tě sladkosti, sladké limonády lákají, zkus se domluvit s rodinou, že byste je dali z pokoje pryč, abys je neměla tak na očích. I takhle malá změna může pomoci, aby se Tvoje chuť na tyhle nezdravé potraviny snížila.
Stejně tak můžeš poprosit bratra, aby Ti nezdravá jídla rychlého občerstvení nenabízel - že se snažíš je nyní nejíst tak často.

Není v Tvém životě nic jiného, co by Tě zajímalo, bavilo, naplňovalo? Mít jako hlavní životní radost přejídání není ideální - z dlouhodobého hlediska Ti to nepřinese nic pozitivního.
V tomto věku a při výšce 160 cm by byla odpovídající váha od 47 do cca 58 kilogramů.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj aliku je mi 14let. Vždy jsem byla hubena ,ale jednoho dne po mě kamarádka chtěla abych sla s ni do mekace bylo mi 12 a nikdy jsem to neměla už nevím co jsem si tehdy dala ,ale vím ze jsem si nic neměla dávat zacla jsem tam občas chodit a teď chodím do fastfoodu aspoň 2tydne a zacla jsem se dost precpavat na noc hlavně sladkym úplně to miluju ale dostala jsem se na takovou váhu ze už s tím chci skončit takhle chtěla jsem s tím skončit už před par měsíci. Bohužel to neslo dietu jsem vydržela asi 1den potom jsem sla s kamoskou do mekace. Pohyb dříve jsem dost behala,chodila ven a delala gymnastiku. Dnes jsem rada ze se dotknu kolen přes svoje bricho. Většinu dne sedím ve škole a potom jdu doma na počítač.Moje vaha je 69kg a výška 160:( Můj jídelníček snídaně: většinou palačinky s nutelou a kakao
Svacina:cokoladova tyčinka a nějaká slazena limonáda
Školní obed to co zrovna je a potom si dam obed doma například palačinky z snídaně a k tomu Colu svacina:čokoláda večeře: 2rohliky,voda, mlsani na noc:cokoliv co najdu a je to sladké nebo slané. Ve škole se mi nikdo nesmeje. Moje kamarádky taky jsou tlustejsi jedna má dokonce 72kg a měří 165cm. Zatím se mi stalo pouze jedno ze mi nějak moje bricho vadilo a to když jsem se ohybala pro chipsy tak jsem měla problém. Prosím o radu. Nevím kolik mám v mem věku vážit ale chtěla bych být hubena.Rodice říkají ze z toho vyrostu sami rodiče nejsou úplně hubení. Ještě chci dodat ze dle mého nejsem moc tlustá jenom trosku proste potrebuju par kilo dolu abych se potom zas mohla prejidat bohužel přejidani mě hrozně bavi a já nevím co s tím.

holka, 14 let, Anit, 23. ledna

Ahoj Anit,

určitě je dobře, že se nad tím, co jíš, zamýšlíš. Podle toho, co píšeš, tak moc nejíš ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby - z dlouhodobého hlediska by Ti tak mohla chybět vláknina, plnohodnotné bílkoviny a vitamíny a minerální látky. Jídla rychlého občerstvení, sladkosti, slané mlsání mají hodně výraznou chuť a tím jsou pro nás lákavé. Zároveň jsou bohaté na energii a tuk (často i na cukry nebo sůl) a naopak chudé na vitamíny a minerální látky, vlákninu.

Není úplně ideální, že se Ti líbí přejídání. Měli bychom jíst tak abychom byli sytí, ale nepřejedení. Přejídání může přejít až do poruchy příjmu potravy, dlouhodobé přejídání navíc zvětšuje objem žaludku (a ten už se pak nezmenší, ani když člověk zhubne). Není rozumné snažit se zhubnout jen s tím cílem, aby ses mohla znovu začít přejídat. Tím ničeho dobrého nedosáhneš - sice krátkodobě zhubneš, ale když se pak začneš přejídat, zase se Tvoje váha zvýší. A často nejen, že nezůstane člověk na té původní váze, ale váha se šplhá výš. A tak hubne a tloustne a vlastně nakonec váží víc a víc. Navíc to neustálé hubnutí a tloustnutí pro naše tělo vůbec není zdravé. Lepší by byl cíl zlepšit svoji stravu (a jíst pestře, nehladovět, ani nedržet diety) a pravidelně se hýbat.

Často se říká, že dítě vyroste z tloušťky, ale bohužel je to jenom pověra - naopak se ukazuje, že dále do dospělosti si nese vyšší hmotnost a často se z nadváhy stává obezita. Čím dříve člověk zlepší svoje stravování a zařadí pravidelný pohyb, tím lépe.

Neznamená to, že už si jídlo z fast foodu nebo něco sladkého či slaného nesmíš vůbec dát - ale měla by ses snažit, aby v tvém stravování tvořilo jen malou část. Zpočátku můžeš zkusit jít s kamarádkou na fast food třeba jen 1x týdně nebo jen 1x za 14 dní. A zkus si dát jen menší porci.
Zkus si dát k snídani třeba ovocný jogurt se sypaným müsli (občas si dej třeba palačinku s polotučným tvarohem a pár lžičkami marmelády nebo s ovocem), ke svačině třeba obložený chléb se žervé a k tomu nakrájenou zeleninu. Dej si oběd ve škole a doma pak už jen menší svačinku - třeba hrníček mléka a ovoce. K večeři už si nedávej sladká jídla, ale spíše třeba libové maso s přílohou a k tomu zeleninu nebo obložený chléb s pomazánkou z polotučného tvarohu nebo žervé, či plátkovým sýrem nebo šunkou a se zeleninou. Můžeš si třeba dát pár cherry rajčátek, listů ledového salátu nebo kousek salátové okurky či mrkve, kedlubny.
Snaž se taky každý den alespoň 30 minut hýbat - běžte se třeba s kamarádkou projít nebo proběhnout. Můžeš si ale zacvičit i sama doma.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj, prosím poradíte mi? Je mi 14 let, vážím přibližně 46 - 47kg a měřím 164 cm. Jsem přirozeně hubená. Dřív jsem svou postavu ani jídlo absolutně neřešila, jedla jsem co jsem chtěla a měla dokonalou postavu. Ale asi poslední půlrok jsem se začala prohlížet a hledat na sobě nedokonalosti, hlavně na mé postavě. Jsem s ní naprosto spokojená až na jednu partii - zadek. První věc je, že ho mám prakticky dvojitý. Prostě mám pod zadkem výběžek. Nevím, jestli to není tuk, ale já jsem fakt přirozeně hubená, tak nevím. Ale co mě začalo hodně trápit poslední dobou je cellulitida. Když normálně stojím, tak je vidět jenom maličko jeden ďolíček, ale když zadek zatnu, z ďolíčku je delší prohlubeň a je tam i pár dalších ďolíčků a asi se to pořád zhoršuje.. jenže já nevím proč. Myslím, že jím opravdu zdravě. Vyřadila jsem sladkosti, sušenky atd. Občas si dám nějakou buchtu od babičky nebo tak, ale jinak jím fakt zdravě. Přijímám denně tak 1600kcal, někdy 1900kcal a mám pravidelný pohyb - ve všední dny okolo 10 000 kroků za den a většinou dvakrát týdně chodím do fitka, i dostatečně piju (už skoro jenom vodu) Takže opravdu nevím, proč tu cellulitidu mám a proč se zhoršuje. Vím, že lidi mají mnohem horší problémy a že cellulitidu má plno žen, ale já chci se sebou být spokojená a ten můj zadek mě fakt trápí. Nevíte, jak se cellulitidy nebo “dvojitého zadku” zbavit? Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, potřebovala jsem se i vypsat, možná vám to připadá směšné, ale budu ráda za jakoukoliv radu :)

holka, 14 let, 19. ledna

ahoj,

celulitida je záležitost složitější a netýká se jen těch, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní. Objevuje se bohužel i u štíhlých žen - a to dokonce i u těch, které pravidelně cvičí, zdravě se stravují a přijímají dostatek tekutin.
Pokud celulitida trápí nebo trápila Tvoji maminku, je pravděpodobné, že i Ty s ní budeš bojovat více než Tvoje vrstevnice. Pomoci zmírnit potíže může pravidelná masáž míst, kde se celulitida vyskytuje - žínkou nebo vhodným masážním kartáčem. Pomoci mohou i krémy podporující prokrvení - prohřívající. Další možností je případně i lymfatická masáž, která podpoří proudění lymfy v tkáních.

Snaž se nehledat na sobě jen chyby a nezaměřovat se jen na ně. Každý nějakou chybu nebo nedokonalost máme, opravdu :) Zkus si všímat i toho, co je na Tobě hezké, nebo toho, co umíš, co Ti dobře jde. To je pro život a radost ze života důležité.
Přejeme, ať se Ti dobře daří a jsi šťastná a spokojená!

Vím, co jím

Moje tělo - váha

ahoj Alíku,
chci se ujistit jestli je má váha v pořádku vážím 44kg a měřím 152cm. Je to v pořádku????

holka, 11 let, 16. ledna

ahoj,
můžeš být úplně klidná - Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce úplně v pořádku.

Hezké dny přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Dobrý den, ahoj,
poslední dobou mám pocit, že už to není takové jaké to dřív bývalo, dříve jsem strašně zhubla a měla jsem okolo 50 kg(163cm)(-asi ještě před necelým rokem),za tu dlouhou dobu mi na imunologii zjistili histaminovou intoleranci,(a špatně mi funguje trávení) tolik jídel, které jsem dřív jedla jsou tu tam a nesmím je jíst. K té době se přidala i několika- násobná hyperventilace, motanice -po tělocviku. Dnes už mám 60 kg (cca 165 cm), strašně jsem přibrala a každý mi to z rodiny říká, mají samé narážky že jsem baculatá, oplácaná, tlustá a já nevím co ještě. Strašně mě to užírá, chci zase zhubnout, ale jak, když to co mám jíst, bývá většinou strašně tučné a sacharidové (+ jsem vegetariánka, ale to sem asi nepatří)a můj pohyb?-Rodina mě pořád hlídá, protože se mi po cvičení vždycky udělá špatně-cítím tlak v hlavě -zamotá se mi hlava, halucinace, přestanu vidět(ne, že bych viděla mžitky, světlo, nebo černo, já prostě nevidím nic, ani to černo) a spoustu jiných věcí. Je to nepříjemné, teď ještě chodím po vyšetřeních. Ráda bych doma cvičila a jedla víc k hubnutí, jak mám zhubnout, nelíbí se mi moje tělo a jak vypadám, potřebuju to změnit. Prosím,...jak mám zhubnout ?Jsem z toho zničená....

holka, 13 let, 10. ledna

Ahoj,
rozumíme tomu, že Tě změna stravování, omezení pohybu a i změna váhy stresuje a cítíš se nepříjemně.
Omezení ve stravě rozhodně je velkou změnou, která člověku komplikuje život. U úpravy stravy při histaminové intoleranci je ale cílem dosažení toho, abys byla v pořádku a konzumované jídlo Ti nezpůsobovalo nebo nezhoršovalo zdravotní obtíže. Úprava stravy je u tohoto typu onemocnění skutečně naprosto nutná a celoživotní - současná medicína neumí zařídit, aby toto onemocnění zmizelo.

Co se týká stravy a histaminové intolerance, ideální by bylo probrat Tvé současné stravování s lékařem specialistou (alergologem) a nebo s nutričním terapeutem. Tito odborníci mohou Tvé současné stravování posoudit a doporučit, o jaké další potraviny bys mohla rozšířit svou stravu, aby byla pestřejší (zejména se zaměřením na zdravé a pestré stravování). Samozřejmě s ohledem na vegetariánství je to složitější, protože výběr potravin je užší než při smíšené stravě - a dál jej zužuje vyřazení potravin s vyšším množstvím histaminu.

Momentálně bude nutné počkat na výsledky všech vyšetření zaměřených na hledání příčiny Tvých potíží po pohybu. Až po nalezení příčiny nebo vyloučení některých příčin, kdy Ti třeba lékaři doporučí, jaké aktivity jsou vhodné nebo nevhodné a jak třeba preventivně těmto problémům bránit, můžeš znovu pohyb zařazovat.

Jak se budeš moci pravidelně hýbat a podaří se zpestřit stravování (s dostatkem zeleniny a ovoce), mělo by vše být lepší a mělo by se Ti dařit hmotnost stabilizovat a zastavit její další růst. Ještě možná dále porosteš do výšky, takže by stačilo, aby hmotnost zůstávala stejná - zatímco výška se bude měnit. Nemusíš nutně hubnout, aby byla váha nižší.

Konkrétní rady a doporučení ohledně stravování však musíš řešit (ideálně se zápisem svého stravování) s odborníkem - není možné Ti poradit detailně takto na dálku.

Držíme palce, ať jsou již brzy vyšetření za Tebou a můžeš zase aktivně sportovat! Přejeme hodně zdraví! Vím, co jím