Odpovědi uživatele Vím, co jím

Celkem zodpovědělo dotazů: 216

Moje tělo - váha

Ahoj aliku máma chce abych šla na psychiatrii protože moc nejím asi tak buchtu ráno a něco malýho večer ale ono to není tím že bych nechtěla jíst nebo tak ale není doma nic co mi chutná a už jsem jim to říkala prostě jsem veganka a u nás jsou pořád jogurty mléko a tak.... Každý den se tu vaří maso takže tu nemám co jíst a na druhou stranu si mama stěžuje že nic nejím říká to rodině že s ním 2 lžičky jidla za den nevím jak to vůbec může říkat vůbec neví co za ten den jim aliku pomoc mi co nejdřív máma tak chce jít už ve čtvrtek a dnes je úterý :((( nevím co mám dělat

holka, 14 let, 4. června 2019

Ahoj,
pokud jsi náhle změnila způsob stravování, vyřadila jsi ze svého jídelníčku více druhů potravin a třeba jsi i výrazně zhubla, pak je logické, že se o Tebe maminka bojí (aby se nejednalo o poruchu příjmu potravy). Pokud bys totiž jedla jen 2x denně (a strava by nebyla vyvážená - aby obsahovala dostatek energie, bílkovin, tuků a sacharidů), tak by to mohlo mít negativní vliv na Tvůj růst a vývoj.
Mohla bys s maminkou probrat, co vše jíst můžeš - např. ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, obiloviny, apod. - a domluvit se s ní, že se třeba zajdete o vhodném složení stravy poradit s pediatrem. Jistě společně přijdete na různé varianty, které budete moci doma vyzkoušet. I pediatr Ti může pomoci alespoň trochu v prvních krocích k vyvážené stravě, aby Ti nic nechybělo. S veganskou stravou je to složitější, aby byla dobře sestavená, z odborného hlediska musíme připustit, že jednodušší by bylo nastavení stravy vegetariánské.

Pokud by s Tebou maminka opravdu chtěla jít k psychiatrovi a vše konzultovat s ním, nemáš se ani tak čeho obávat. Je to lékař, podobně jako zubař nebo pediatr, jen se stará o duši. Prostě si otevřeně popovídáte si o Tvém vztahu k jídlu, co Tě zajímá, co Tě trápí - můžeš s ním probrat i ten problém, že doma není příliš vhodných potravin v rámci veganské diety. Můžete to prodiskutovat všichni - i společně s maminkou.
Cílem by mělo být nastavit vše tak, abys dostávala vyváženou stravu, kterou potřebuješ, a vyloučit, že by Ti mohla hrozit porucha příjmu potravy.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Mám takový problém,mám obezitu 1.stupně,stydím se za sebe.Už jsem přemýšlel a přemýšlím že musím zhubnout.Přemýšlel jsem i o výživovém poradcovi ale nevím co by na to řekla mamka bojím se jí to říct. Ona chce abych zhubnul ale nějak to neřeší.
Jak by to u toho výživového poradce chodilo,co školní obědy?

kluk, 12, 5 let, 29. května 2019

Ahoj,

je dobře, že jsi odhodlaný svou váhu snížit, abys nebyl obézní. Nemusíš jít hned k výživovému poradci, poradit Ti může i lékař, ke kterému chodíš. Můžeš se domluvit s jedním z rodičů a zajdete se poradit k lékaři. Ten s Tebou probere, jak se momentálnê stravuješ, jakým aktivitám se věnuješ a co bys mohl zmênit. Také Tě změří a zváží.

Základem hubnutí je totiž nejen vhodné stravování, ale i dostatek pohybu. Pokud máte ve škole možnost výběru oběda, může třeba změna spočívat jen v tom, že se budeš snažit vyhnout smaženým jídlům nebo smetanovým omáčkám. Stravování při hubnutí v dospívání je hlavnê o tom nepřejídat se, jíst dostatek zeleniny a ovoce (ovoce cca 2-3 porce denně), omezit nebo vynechat sladkosti, smažená jídla a jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny a sladké nápoje či limonády. Naopak je vhodné pravidelně konzumovat mléko a ménê tučné mléčné produkty, luštěniny, celozrnné pečivo, libové maso, ryby, vejce. Měl bys jíst pravidelně, alespoň 3x denně - sniídat, obědvat a večeřet a mezi těmito hlavními jídly mít malé svačiny.

Taky se zkus zamyslet jaký sport nebo jaká aktivita by Tě bavila. Co můžeš zkusit nebo čemu by ses chtêl věnovat - protože je nutné řešit i výdej energie.

Promluv si s rodiči o tom, že Tě vysoká hmotnost trápí a rád bys zapracoval na změnê. Třeba budeš překvapen, že budou mít zájem Tě podpořit ve snaze o zhubnutí.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi 14 let a před několika měsíci jsem si řekla, že bych měla shodit nějaké to kilo, jelikož jsem měla nadváhu. Začala jsem jíst zdravěji a v ničem nebyl problém, začala jsem více cvičit a jídlo, co jsem jedla mi chutnalo, jídelníček jsem měla pestrý (ořechy, maso, ovoce, zelenina, mléčné výrobky...) úplně jsem vyřadila pečivo, jím jen knäckebroty. Něco jsem určitě zhubla, řeklo mi to dost lidí, ale celou tu dobu jsem se nevážila, tak nevím co přesně. Před několika týdny, nastal v mém životě zlom, já jsem totiž celou tu dobu klasické sladkosti skoro vůbec nejedla (např.trochu kvalitní hořké čokolády jsem si dala) Najednou, jako by moje tělo po všem sladkém, co jsem předtím nejedla zatoužilo, nikdy předtím jsem na to nějak extra chuť neměla. A teď jsem schopna otevřít nutellu a jen tak ji jíst lžičkou, nebo jíst velké množství čokolády, sušenek, ořechů, arašídového másla...prostě něco sladkého nebo tučného. Bojím se toho, nechci zas přibrat. Teď je moje váha asi dobrá (jak říkám nevážila jsem se, tak nevím), ale ještě bych chtěla trochu zhubnout a vytvarovat si postavu. Už jsem s tím zkoušela přestat, ale pořád mi to nějak nejde a pak se cítím hrozně provinile, když sním hodně sladkého...jak s tím přestat jednou provždy?
Omlouvám se, že je dotaz tak dlouhý a předem děkuju za odpověď.

holka, 13 let, 22. května 2019

Ahoj,
máš pravdu, že větší množství sladkého není ideální jíst často. Kousek kvalitní hořké čokolády (ale výjimečně třeba i mléčné čokolády), dát si trochu arašídového nebo ořechového másla je úplně v pořádku.

Ideálně ale bychom měli být schopni se v určitém okamžiku zastavit, přestat jíst - s tím, že už jsme mlsali dost Těžko říci, proč se ta chuť na sladké u tebe objevila, může to souviset s řadou faktorů. Může za tím být to, že sis třeba sladké opravdu dost odpírala i přes silnou chuť, může to souviset se stresem nebo nepříjemnými pocity (člověk jí, aby se cítil lépe), může to souviset ale třeba i s nudou (nevím, co dělat, tak mě honí mlsná). Někdy se sladkým člověk i povzbuzuje, když se cítí unavený - je tak otázka, zda třeba i nejíš málo, zda dostatečně dlouho spíš a odpočíváš, jestli hodně aktivně nesportuješ, apod.

Zkus tak popřemýšlet, kdy se ta chuť na sladké objevuje a jak se v tu dobu cítíš (zda je tam nuda, nějaké nepříjemné pocity, apod.). Podle toho se pak s tím dá pracovat dále - při nudě může člověk jít např. skládat puzzle, jít se projít. Když se člověk cítí nepříjemně, může zkusit přemýšlet co ten nepříjemný pocit vyvolalo a zkusit s ním pracovat jinak - svěřit se někomu, popovídat si o tom, apod.

Může být dobré třeba nemít sladkost doma příliš jednoduše k dispozici a nebo preferovat menší balení - tam totiž nehrozí, že by člověk snědl více. Můžeš zkusit také dát si místo čokolády nebo arašídového másla malou hrst nesolených nepražených ořechů. A když už je jíš, tak si tu chvíli opravdu vychutnej, nedělej u toho nic jiného.

Držíme palce, ať se Ti vše daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat na mou váhu. Měřím okolo 164 centimetrů, vážím 48 kg. Je mi 16.
Předem díky!

holka, 16 let, 16. května 2019

Ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k výšce a věku v pořádku (i když spíše na nižší hranici normy). S ohledem na věk ještě nejspíše dále porosteš i do výšky a tak váha ani nemůže být stabilní...

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a spol. Poslední dobou mě trápí hmotnost když jsem byla u lekářky řekla že má hmotnost je zcela v pořádku, ale zajímá mě váš názor. Měřím 170 cm a vážím 70kg. Je to v pořádku? A jěště jedna věc jak si poradit se striemi. Co znamenají strie. znamená to že jsem tlustá nebo je to normální jako menstruace?
předem děkuji za odpověd.

holka, 13 let, 18. května 2019

Ahoj,

pokud lékařka Tvoji hmotnost s ohledem na dlouhodobý vývoj označila za normální, v pořádku, pak s ní samozřejmě souhlasíme. Váha a výška (a BMI) hodnotí jen jedinou hodnotu, zatímco lélař obvykle hodnotí současnou váhu a výšku s ohledem na celou řadu předchozích záznamů a sleduje tak i trend, vývoj všech hodnot.

Strie (pajizévky) vznikají při příliš rychlém růstu (jak nárůstu váhy, tak ale i do výšky). Rozhodně tak nesvědčí o tom, zda má nebo nemá člověk nadváhu. Záleží nejen na tempu růstu, ale i na vlastnostech pokožky - suchá pokožka má větší tendenci ke tvorbě strií, je méně flexibní. Když už jednou vzniknou, tak už nezmizí, tvorbě dalších lze částečně předcházet promazáváním rizikových míst jako jsou např. boky, paže. Lze je případně ošetřit laserem u specializovaného kožního lékaře, aby byly méně viditelné. Pak ovšem platí čím dříve, tím lépe. Ne každý strie má - zaleží jak na vlastnostech pokožky, tak i na tempu růstu. Ale jsou poměrně dost běžné.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a všechny ostatní.
Chtěl bych se zepta zda-li je normální moje váha.
Za týden mi bude už 14 let, měřím 179cm a vážím 65Kg.
Chtěl bych se zeptat jestli je to v mém věku normální.
Děkuji za odpověď :).

Jakub, 13 let, 15. května 2019

Ahoj Jakube,

Tvoje váha je s ohledem na věk i výšku zcela v pořádku.
Ještě lépe může přïpadně Tvůj růst posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici více informací.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj
Mám otázku je mi 12 let a vážím 27kg vysoká jsem 150 cm hodně sportuju plavu, běhám chodím na gimnastiku a balet spolužáci mi říkají že jsem podviživená dříve jsem byla obézní a teď jsem za to co jsem dokázala velmi pyšná měla bych přibrat ale bojím se že bych přibrala zase moc co mám dělat ?

holka, 12 let, 9. května 2019

Ahoj,
je pochopitelné že nechceš být obézní, jde tak o to najít nějakou váhu, která pro Tebe bude optimální, a k tomu přizpůsobit i stravování. Samozřejmě se váha bude měnit s tím, jak rosteš - v dospívání nemůže být hmotnost stejná jako je tomu třeba u dospělých, kteří už nerostou.
Nejlépe by tak bylo zajít se - společně s jedním z rodičů - poradit s lékařem, který se o Tebe stará - ten může posoudit jak rosteš a jak se mění Tvoje váha a také jaká váha by teď byla ideální. Můžete se i pobavit o tom, jak by ses měla při všech svých sportovních aktivitách stravovat - abys měla dostatek energie a živin (nejen sacharidů, tuků a bílkovin, ale i vitamínů, minerálních látek) nejen pro sport, ale i pro růst a vývoj.
Podpora lékaře a jeho rady by právě měly být takovou pojistkou toho, abys nepřibrala zase příliš.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Nemoce

Ahoj Alíku a ostatní,
Chodím do 7. třídy a mám tušení že asi není něco v pořádku.Vážím 30kg a měřím 153cm a vím že to je špatně, takže přes den jim docela dost, vždy co si nandám tak sním,někdy se i divím že toho sním tolik. Zkoušela jsem i cvičit,ale také jsem nepřibrala.Prsa mi začaly růst,ale jenom malinko prostě mě bolí a trošku mi narostou a pak zase jakoby zmizí nebo jak to mám říct zase zalezou a nemám tam zase nic.Někdy mě bolí břicho to je takový častější a tak mě napadlo jestli nemám tasemnici.Dá se to nějak takto zjistit?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

holka, 12 let, 7. května 2019

ahoj,
za bolestí břicha a tím, že nepřibýváš na váze (i když se snažíš dost jíst) nemusí stát jen tasemnice. Příčiny mohou být i jiné.
Určitě by tak bylo nejlepší zajít se poradit s lékařem, který se o Tebe stará. Lékař může doporučit různá vyšetření, která mohou pomoci ověřit, zda se za bolestmi břicha a nižší váhou neskrývají nějaké zdravotní obtíže.
Tasemnice - člověk se nejčastěji nakazí prostřednictvím konzumace syrového nebo tepelně nedostatečně upraveného masa nebo potravinami nebo vodou, které byly kontaminovány výkaly zvířete nakaženého tasemnicí. Díky tomu, že si myjeme ruce, omýváme ovoce a zeleninu, maso většinou konzumujeme tepelně upravené, tak je pravděpodobnost nákazy celkem nízká.
Samozřejmě je možné zjistit, zda člověka netrápí tasemnice - prvním krokem je celkem jednoduchý odběr krve.
Domluv se tak s mamkou nebo taťkou a zajděte se společně poradit s lékařem. Určitě s Vámi vše probere a domluvíte se na nějakém dalším postupu.

Držíme palce a přejeme hodně zdraví! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, mám dotaz, já osobně mám 170 cm a 67 kg a je mi 14 let a 9 měsíců, podle X BMI kalkulaček mám BMI 23,18, což je normální váha, těch kalkulaček jsem zkusila hodně, abych si byla naprosto jistá, všechny mi řekly přibližně to samé, některé zaokrouhlily na 23,2, některé ukázaly 23,1 a mým vlastním výpočtem mi vyšlo 23 celých a dalších x desetiných čísel počínaje 18. A taky si myslím, že vypadám celkem pěkně, mám velká prsa, velký zadek, úzký pas a ploché břicho, mám prostě postavu přesýpacích hodin, mimo školní tělocvik cvičím 2x-3x týdně a jím zdravě. A klukům se líbím celkem dost. A teď mi prosím vysvětlete, jak to, že kluk, který je přibližně starý, jako já, který měří stejně a váží jenom o jedno kg víc, má podle vás nadváhu? Neberte to jako urážku, jen mě to vážně zajímá. Děkuji za odpověď.

holka, 14 let skoro 15, 7. května 2019

ahoj,
u dětí a dospívajících se hodnota BMI neposuzuje stejně jako u dospělých. Protože na rozdíl od dospělých děti i dospívající průběžně rostou a tak je nutné vše hodnotit trochu jinak - pomocí speciálních percentilových grafů vytvořených na základě výzkumů a statistiky. V rámci těchto grafů se pak hodnotí kolik vrstevníků stejného pohlaví a stejného věku má výšku, váhu nebo BMI shodnou/nižší/vyšší než dítě či dospívající, jehož data se zadávají.A na základě výzkumů byla stanovena pásma "normy" (běžně se vyskytujících hodnot), nízké hmotnosti a podváhy a naopak i nadváhy a obezity. A kluci a holky mají odlišné grafy, protože i jejich růst je odlišný, rostou jinak rychle, dosahují jiných hodnot, a proto je nemůžeme srovnávat. Holky dříve přestávají růst, kluci rostou déle.
Máš samozřejmě pravdu, že takto na dálku, kdy se posuzuje jen jediná hodnota váhy a výšky nemusí vždy vypovídat zcela správně - např. sportovec, který má vyšší hmotnost s ohledem na vyšší množství svalové hmoty by také mohl spadat do pásma nadváhy. Od toho je tu mimo jiné posouzení vývoje výšky i hmotnosti a lékař, který vše sleduje, aby to vyhodnotil. Ten má k dispozici veškeré údaje o růstu i zdravotním stavu.

Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj všichni,
poslední dobou jsem byla z různých důvodů hodně nervózní, ve stresu a tak...
No, a řešila jsem to tím, že jsem jedla sladké. Prostě mě sladké dokázalo uklidnit a soustředit se. Jde o to, že když jsem byla v březnu u lékaře, vážila jsem něco kolem 53-55, nepamatuji si to přesně. A teď vážím 58 kg, někdy i 59. Měřím něco mezi 166-168 cm. Hlavně jsem si všimla, že mám víc "špeků" a bohužel i moje mamka, která mi teď říká, jak jsem tlustá. Nebo mi zakazuje jíst po 19 hodině.
Vím, že to asi ještě není úplná nadváha, ale chtěla bych vážit alespoň o trochu míň. Pohybu mám až až - 3h týdně tanec a 1,5h tělocvik ve škole. Chodím do školy i že školy pěšky, mám to cca. 1 km. Hlavně bych se ale chtěla zbavit "špeků" na břiše.
Nic se mi nezměnilo, až na to moje jezení sladkého. Teď když jsem nervozní nebo ve stresu, uvědomila jsem si, že bych to tolik neměla jíst, tak jsem si našla nový způsob, jak se uklidnit - kreslení.

Jak se zbavit vyšší váhy a "špeků"?
Jak se zbavit stresu a nervozity?
Narostl mi zadek, myslíte, že to má nějaký vliv?

Děkuji za každou radu, co mi dáte.

holka, 13 let, 6. května 2019

ahoj,

jak se zbavit stresu a nervozity - to je těžká otázka. Nejdříve člověk vlastně musí zjistit, z čeho je ve stresu, co v něm vzbuzuje nervozitu. Vždy, když se člověk necítí dobře, měl by se zkusit zamyslet proč se tak cítí, kdy to vzniklo, co to vyvolává, co to způsobuje. Pak je možné s tím dál pracovat - zkusit řešit tu příčinu, která nepříjemné pocity vyvolává, zkusit změnit situaci.

Určitě je dobře zkusit řešit stres a nervozitu řešit jiným způsobem než jídlem (ať už sladkým, slaným) - každému ale může pomoci něco jiného. Někomu třeba funguje kreslení nebo jen vybarvování zajímavých omalovánek, někomu pomůže jóga, meditace, nebo cvičení (pohyb pomůže uvolňovat látky, které nám působí pocit štěstí, také se uvolníme)...

Co se týká váhy - vzhledem k tomu, že máš dostatek pohybu, jsi aktivní, tak by mělo stačit, když už dále nebudeš sladké jíst. Bude to nějakou dobu trvat, ale váha by se měla zastavit a případně i lehce o něco snížit právě díky sportovním aktivitám a jinak běžnému stravování (bez toho vyššího příjmu sladkostí). Nepotřebuješ tak dělat nic speciálního, jen to bude chtít nějaký čas.

V tomto věku se postava dívek mění, zaoblují se boky, změní se tvar pozadí - to je ale s ohledem na průběh puberty normální. Nemusí to nutně souviset jen s tou vyšší konzumací sladkostí.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a ostatní,
mám na Vás dotaz ohledně mé váhy.Už dlouho mě trápí můj vzhled,spíše váha.Je mi 12 a mám 58kg a měřím 165cm.Když dávám tyto údaje do BMI kalkulačky tak mi tam píše že to nadváha ještě není,ale když se na sebe podívám do zrcadla tak vidím že vše není úplně OK. Bohužel žádný sport nedělám , protože většinou nic kde jsem byla tak nevyšlo.Snažím se také alespoň každý den nachodit 5.000 kroků a také chodit pěšky do školy i ze školy a udělat každý den třeba 10dřepů a pár sedů-lehů.Také už moji rodiče spolu nejsou od mých 4let,ale s taťkou se vídám jenomže táta nemá ještě hotový byt takže jezdíme k babičce a dědovi a babi opravdu hodně vyvařuje a všechno zahušťuje moukou takže to není úplně nejzdravější a dělá vždy 2 chody a peče.Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 5. května 2019

Ahoj,
asi málokterý člověk je sám se sebou zcela spokojený. Každý jsme trochu jiný, navíc jsme k sobě často mnohem kritičtější než ostatní - náš odraz "v zrcadle" řešíme až příliš.
Je skvělé, že se snažíš pravidelně se hýbat. Nemusíš chodit přímo na nêjaký kroužek, skvělá je třeba i jízda na kole, tanec nebo třeba procházka svižnou chůzí. Vhodná je třeba i jen půlhodinka.
U babičky netrávíš každý den, takže i ten vliv stravy "od babičky" je menší. Babičky jsou takové, že rády svým blízkým dopřejí dobré jídlo. Jsou rády, když ostatním chutná.
Ale určitě máš možnost si třeba s babičkou promluvit o tom, co by sis ráda dala - můžeš třeba babičku poprosit, aby třeba nedělala smažené jídlo, aby třeba připravila jídlo jen se šťávou z masa (bez omáčky). Nebo aby přidala k jídlu dušenou zeleninu nebo zeleninovou oblohu, malý salát. Moučníku si můžeš dát třeba jen jeden kousek nebo můžeš navrhnout, aby byl místo pečeného moučníku např. tvaroh nebo jogurt s ovocem. Určitě se s babičkou dá mluvit a věřím, že najdete nějaké možnosti.

Také můžeš ve dnech, kdy jsi s taťkou u babičky, zařadit více pohybu - společná procházka, výlet, kolo, práce na zahradě...

Také je možné, že ještě porosteš do výšky, ale je dobře, že se snažíš pravidelně hýbat a stravovat.

Ať se Ti vše daří přeje Vim, co jím

Moje tělo - váha

ahoj je mi 13 měřím 157 cm a vážím 50 . Před ani ne čtvrt rokem jsem vážila 35 kg nevíte jak mít zase tak hezky málo a přitom nebýt anorektičkou ??

holka, 13 let, 26. dubna 2019

Ahoj,
vážit jen 35 kg je při Tvé výšce velice málo. Nebylo by to zdravé a není ani reálné toho nějakým normálním, zdravým způsobem dosáhnout.
Určitě by to neměl být nějaký Tvůj cíl. Možná máš pocit, že to tehdy bylo hezké a bylo Ti tak dobře - ale pro Tvé tělo a metabolismus to opravdu není ani zdravá, ani normální váha při této výšce.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - kluci

ahoj alíku zase mám dotaz skrz mé tělo jak sem již říkal chodím do posilovny ale chci vědět jestli váhy které tam zdvihám jsou normální protože na cvik leg press mám 300kg na mrtvý tah mam 150kg vážím 67kg a je mi 14 za tři měsíce mi bude 15 tak bych chtěl vědět jestli váhy které zdvihám jsou normální ještě bych chtěl chtěl dodat že cvičím třetím rokem ale teprv 1,5 roku v posilovně děkuji za odpověď

anonymní kluk, 14 let, 24. dubna 2019

ahoj,
váhy, se kterými cvičíš, se nám zdají hodně vysoké. S ohledem na stále probíhající růst a vývoj se spíše dospívajícím doporučuje cvičit s nižšími váhami.
Je to hodně specializovaná aktivita, o které ale nemáme až tak detailní informace, abychom Ti řekli přesněji jaké váhy jsou vzhledem k Tvému věku a kondici vhodné. Nejlépe by Ti v tomto poradil lékař, sportovní lékař nebo dobrý trenér, který se tréninku dospívajících věnuje.
Bylo by tak vhodné vše probrat s někým z těchto odborníků.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den,
Vážím 103 kg,měřím 185 a je mi 14 let.Všichni spolužáci se mi smějou,že jsem tlustej a tak.Ale já si vždy řeknu v hlavě „jenom ti závidí“.Ale sám chci se svou váhou něco dělat protože chci být hubený a chci jim ukázat,že to dokážu,ale nevím jak.A ještě k tomu mám křivá záda a s tím bych chtěl taky něco dělat.
Poradíte mi prosím ?

kluk, 14 let, 18. dubna 2019

ahoj,
Tvoje váha je opravdu s ohledem na Tvůj věk i výšku poměrně vysoká. Jsi ale také vyšší než kluci v Tvém věku obvykle bývají a ještě dále nejspíše porosteš.
Ideální by tak bylo váhu udržovat, zatímco dále porosteš. K tomu nejlépe přispívá pravidelný pohyb - alespoň 30 minut pohybu denně. Může to být jakýkoliv pohyb, který Tě bude bavit - jízda na kole, koloběžce, skateboardu, plavání, procházka svižnou chůzí, lehké posilování s vlastní váhou, apod. Zkus si promyslet, co by Tě bavilo.
Kromě pohybu je ale nutná i vhodná strava - protože pořád rosteš, neměl bys rozhodně hladovět, naopak jez pravidelně. Měj denně 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky.

Zkus ze svého jídelníčku vyřadit jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny jako jsou např. slané oříšky nebo tyčinky či chipsy, zkus omezit sladkosti a když Tě honí mlsná, dát si např. jen kousek čokolády. Zařazuj ovoce a zeleninu, mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory, malé porce nepražených a nesolených ořechů.
Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

Ohledně křivých zad - tady nemůžeme poradit na dálku. Bude nejlepší, když společně s jedním z rodičů zajdeš k Tvému lékaři a zeptáte se na více informací. Lékař Vám jistě vše vysvětlí a doporučí, co je možné s tímto zdravotním problémem dělat. Někdy mohou být vhodné speciální cviky, které člověka naučí odborník - fyzioterapeut.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Milá poradno
mám takový problém s mojí váhou .
Moc mně to mrzí , vážím 52,8 kg a měřím 161- 165 vůbec se dobře necítím .
Poraď co s tím.
Sladké a slané jsem omezila , ale na oslavách atd si dám ( nejde odolat ).
S pohybem je to tak , že třeba cvičit začnu , ale nevidržím u toho .
Můžete mi prosím poradit ?

holka 13, 17. dubna 2019

ahoj,
Tvoje váha je ve vztahu k Tvému věku a výšce úplně v pořádku, je optimální. Otázkou pak tedy je, proč se necítíš dobře.
V průběhu dospívání, kdy se tělo mění, člověk roste, na sobě řada holek i kluků hledá chyby. Ale realita je taková, že nikdo není dokonalý. Každý by na sobě asi našel něco, s čím není spokojený, co se mu nelíbí.

Není cílem nedat si ani trochu něčeho sladkého nebo slaného. Ale hlavní je, aby to tvořilo jen malou část našeho stravování - aby většinu mělo běžné jídlo, které je i bohaté na živiny. Je normální dát si pár bonbonů nebo kousek čokolády občas, ale už není v pořádku dát si každý den sáček bonbonů. Většinu by mělo tvořit "normální jídlo", kde bude zastoupena zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny (ideálně celozrnné), libové maso a ryby, menší množství ořechů...

Co se týče pohybu, zkus hledat nějakou aktivitu, která Tě bude bavit - když Ti bude pohyb přinášet i radost, bude to jednodušší. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarádkou - ve dvou je vždy větší zábava než třeba samostatně. Nemusí se jednat vždy jen o cvičení. můžete si vyrazit na výlet na kole, jít na procházku svižnější chůzí, můžete třeba i tančit... Možností je spousta a věříme, že nakonec najdeš nějakou aktivitu, kterou si oblíbíš.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,(Modrá linko),chtěla jsem se zeptat, mám a vždycky jsem měla po těle strašně moc strií, protože jsem jednou strašně moc přibrala, pak jsem teda opravdu hodně zhubla a teď zase přibrala. Jen jsem se chtěla zeptat, protože kromě mé váhy a těla mě ničí i to, že mám všude strie-prsa,lýtka,stehna,hýždě,záda. Jak se jich mám zbavit? Krémy jako je Erevit apod. nezapírají už roky a já se tak stydím. Moje váha je cca 64 kg na 165 cm. Další věc je,že mám dojem,že jak jsem všechno znovu přibrala, začali se o mě znovu zajímat kluci a je mi trapné mít před nimi strie.

holka, 14 let, 15. dubna 2019

ahoj,

strie jsou vlastně jizvičky na kůži - objevují se, když někdo výrazně přibere na váze, ale třeba i když rychle vyroste do výšky. Zda se strie vytvoří nebo ne hodně ovlivňuje "kvalita" naší pokožky - kdo má kůži více suchou, méně elastickou, u toho se strie vytvoří s větší pravděpodobností. Předejít jejich tvorbě můžeme částečně péčí o pokožku - promazáváním.

Když se strie jednou objeví, obyčejnê už není możné se jich jednoduše zbavit prostřednictvím speciálních krémů - aby byly jizvičky méně viditelné může pomoci speciální ošetření u kožního lékaře. Laserové ošetření může částečně pomoci, aby jizvičky nebyly tak nápadné a viditelné. Čím dříve se ošetří, tím lepší to je. Nejde ale docílit toho, aby úplně zmizely.

Nejsi jediná, koho strie trápí - potýká se s nimi řada lidí (a to jak kluků, tak holek). A další lidé zase řeší jiné tělesné problémy - někdo má odstávající uši, někdo velký nos, někdo je až moc malý, někdo je naopak hodně vysoký. Každý jsme nějaký a věř nám, že asi nikdo není sám se sebou spokojený na 100 %. Strie nejsou nic, za co by ses měla stydět.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku atd. Chtěla bych se zeptat kdy asi tak dostanu svoji 1 menstruaci. Je mi 14 a máma mi řekla že to dostala ve 14...Jinak jako někde jsem četla že MS dostaneš přibližně 2-3 roky po tom co ti začnou růst prsa, 3-4 roky po tom co začnou růst chloupky tam dole a v podpaží a 6-12 měsíců po tam co dostaneš výtok což u mě vše platí (výtok mám už asi 1,5 možná 2 roky) Nevíš kdy bych to tak asi mohla dostat? (+-). Jo a v poslední době pořád jím a taky hrozně přibírám.... (teď mám asi 39,6kg a ještě před půl rokem jsem měla cca 34,5) Je to v pořádku?

holka, 14 let, 12. dubna 2019

ahoj,
těžko přesněji určit, kdy se u Tebe menstruace objeví. Menstrauce i růst prsou, chloupků, výtok - to vše je řízeno pohlavními hormony. A jen na nich tak záleží, kdy se přesně menstruace dostaví. Není možné určit, zda to bude v řádech týdnů nebo dokonce měsíců. To opravdu záleží na hladině hormonů v těle.

A Tvoje váha a přibývání na váze - není možné takto na dálku, bez bližších informací příliš posoudit, zda je to v pořádku. Váha se totiž posuzuje i s ohledem na výšku a průběh růstu (jen málokdy se posuzuje jen jedna hodnota). Váhu i výšku a vývoj jejich hodnot posuzuje při pravidelných prohlídkách lékař, který Tě má v péči. Pokud by nárůst váhy byl vyšší (a bez odpovídajícího růstu do výšky), jistě by se o tom zmínil.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, prijde mi ze tloustnu
merim 163cm a vážím okolo 58 kilo. Nevadilo by mi, kdyby to nebylo vidět, ale minule prázdniny jsem měl asi tak 43 kilo a byl jsem normálně hubenej-vlastně tak odjakživa. Přiznávám ze teď nejim moc zdrave(občas zajdu do mekace nebo kfc). Od prázdnin tak do října to bylo ok, ale pak jsem si zlomil prst a nic jsem nedelal. Jedl jsem furt stejně a když jsem se mohl začít hýbat, tak byly Vánoce a tréninky už nebyly... na Mikuláše jsem dostal hodně sladkého a snědl jsem to vsechno do Vánoc, a na Vánoce jsem jedl dost cukroví a všeho možného...no a jak jsem se na sebe Koukal do zrcadla, tak jsem viděl, že trošku přibírám.Nejak mi to nevadilo a tak jsem jedl furt stejně a už jsem i začal trenovat. Jenže poslední dobou vidím, jak se mi zvětšuje bricho a boky...když sedím, tak mi bricho „přetéká“ přes kalhoty a boky také. Když stojím tak mám takové zaoblené kulatší břicho... nikomu to nevadi, jen třeba už nezapnu košili, kterou jsem minuly rok zapnul a byla mi ještě velká...teď jsem schopný sníst celou čokoládu, nebo balík chipsu, nebo dokonce 2 pizzy sám během par minut! Teď ve třídě mi kluci říkají ze jsem se pěkně zprasil, ale taky rikaj jestli s nima nechci někdy zajít do kfc...jelikož teď bude léto a budu chodit v plavkách, tak nevim, jestli se na to vykašlu a normálně budu jist nezdravě furt(mne to totiž ani nevadi) nebo jestli mám začít hubnout kvůli holkam ať si o mne nemyslí ze jsem nejakej spekoun

kluk, 14 let, 11. dubna 2019

Ahoj,

ve svém dotazu píšeš, že Ti přibývání na váze vlastně nevadí, přemýšlíš ale, jak budeš vypadat v létě v plavkách.

Přejídání a častá konzumace jídel rychlého občeratvení ale nemá "jen" vliv na to, jak vypadáme, kolik vážíme - hodně to ovlivňuje i naše zdraví. Čím více jíme těch méně vhodných potravin, tím méně prostoru máme v jídelníčku pro ty vhodné potraviny, jejichž prostřednictvím přijímáme důležité živiny - bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky, stopové prvky a i řadu dalších látek - jako je např. vláknina, aj.
Chipsy, pizza, jídla z fast foodu, sladkosti jsou obvykle hodně kaloricky vydatné, ale na důležité živiny jsou dost chudé. Pokud se takto stravujeme dlouhodobě, preferujeme spíše méně vhodné a zdravé potraviny (které bychom měli konzumovat jen občasně, spíše výjimečně a v menším množství), mohou pak našemu organismu chybět právě ty důležité živiny. Naše tělo není dokonalé a nedokáže si všechny potřebné látky vyrobit, musíme jich řadu přijmout ve stravě
Pořád rosteš - a tak je Tvoje potřeba kvalitní stravy s dostatkem všech živin ještě více důležitá než u dospělých. V tuhle chvíli třeba to, jaké množství vápníku ve stravě přijímáš, ovlivňuje to, jak budou Tvoje kosti pevné v dospělosti.
Navíc, pokud se pravidelně přejídáš velkými porcemi jídla, nutíš svůj žaludek, aby se zvětšil - aby se do něj vešlo více jídla. A tohle zvětšení se ale pak už nedá jednoduše změnit tím, že bude člověk jíst zdravě. Žaludek není sval, už se nezmenší sám - proto se třeba u lidí s vysokým stupněm obezity někdy v rámci její léčby přistupuje k operaci, kdy se žaludek musí zmenšit chirurgicky.

Rozhodnutí, jak se stravovat dál, je na Tobě. Z hlediska zdraví by ale bylo lépe, kdyby ses přejídat přestal a změnil bys své stravování, více bys konzumoval zeleninu, ovoce, mléko a mléčné výrobky, libové maso a ryby, luštěniny, brambory, rýži, těstoviny, třeba i ovesné vločky, ořechy. A ty méně zdravé potraviny si dal jen občas a v menším množství.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj promiň že otravuju:( ale denně přijímám 1900-2000 kcal a na tom příjmu strašně moc přibírám není to moc ? Sportuju skoro denně hraju fotbal 2-3 týdně florbal 1 týdně tělák 1 týdně a chodím běhat 1-3 týdně když se mi nechce tak se nenutím ale alespoň 1 týdně chodím o víkendu jsem také aktivní buď máme zápas nebo jak začalo skoro léto tak hoooodně jezdíme na kolech nebo chodíme na procházky měřím 157 vážím 54 cca já vím že je to hodně :( ale chci najít takovou tu rovnováhu chvíli se udržovat a pak o trochu snížit příjem a zdravě zhubnout a ne na půlce okurky jako dříve.... Já vím že strašně moc otravuju moc se omlouvám �� mrzí mě to

ahoj,
pokud jsi dříve pravidelně hladověla a jedla opravdu hodně málo, tak nějaký čas zabere, než se hmotnost stabilizuje. Určitě je dobře, že se snažíš pracovat na tom, abys jedla normálně (a v rámci možností zdravě) - podle toho, co píšeš, tak poměrně dost aktivně sportuješ, takže si nemyslím, že by příjem 2000 kcal byl na Tebe moc vysoký. V tomto věku běžně dívky mívají i vyšší příjem - protože je potřeba více energie pro růst a vývoj. Obecně 2000 kcal by měla přijmout za den průměrná žena se stabilní váhou a celkem běžnými aktivitami.
Snaž se nesoustředit se jen na to číslo, které vidíš na váze. Ono totiž nevypovídá nic moc o složení našeho těla. Pokud má někdo více svalové hmoty, váží o něco více, než bychom třeba odhadem předpokládali. Ale samozřejmě vypadá více "zformovaně" než ten, kdo má více tuku v těle.
Zkus si nyní dát cíl, že se budeš hlavně pravidelně a dobře stravovat a také se aktivně dle možností hýbat (ale není třeba denně, stačí 3-4x týdně). Nezaměřuj se na to, že chceš zase začít hubnout - poruchy příjmu potravy jsou zrádné, někdy do nich člověk může znovu sklouznout, když se příliš soustředí na váhu a na jídlo. Zkus si vzpomenout, jak to u Tebe začalo - podle toho, co jsi psala, jsi původně chtěla zhubnout trochu (na nějakou rozumnou váhu), ale pak se Ti to najednou vymknulo z ruky a chtěla jsi hubnout dál a dál, dosáhnout ještě nižší váhy. To se bohužel může stát i znovu, když se do hubnutí pustíš...
Tvůj cíl je teď uzdravit se a přestat mít váhu a jídlo jako hlavní bod života - jídlo by neměl být stres, nemělo by být spojeno s obavami o váhu - to vede jen ke stresu, který je pro tělo negativní (a některé lidi může stres dovést až k přejídání). Zdravé stravování a pohyb Ti pomohou, aby sis zvládla udržovat přiměřenou hmotnost - ale aby se vše stabilizovalo, bude to chtít nějaký čas.
Paní doktorka, která s Tebou řešila stravu, může nejlépe zhodnotit, jaká váha je pro Tebe přiměřená. Pokud jsi dříve vážila až 71 kg, tak váha 54 kg může být v současné době v pořádku... Cítíš-li obavy, že je nárůst váhy příliš rychlý, domluv se s mamkou nebo s taťkou a zajděte to s paní doktorkou probrat.

Držíme palce, ať se ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a spol.
Mám pro vás jednu otázku je mi 11 skoro 12, meřím 163 cm a vážím 34 kg. Vím že je to málo i doktorka mi to říkala ale prostě mi nejde přibrat, ať se snažím jak se snažím i když sním dost jídla za den stejně vůbec nepřiberu:( prosím poraďte mi

holka, 11 let, 4. dubna 2019

Ahoj,
částečně dispozici k tomu, jaká bude naše postava, dědíme po rodičích. Někdo je tedy štíhlý a vysoký, někdo je naopak menší, někdo je mohutnější. Svou roli také může hrát nastavení metabolismu (jak naše tělo pracuje s energií přijatou ve stravě) - něčí metabolismus pracuje rychleji, něčí pracuje běžnou rychlostí. Člověk s rychlým metabolismem bude mít větší pravděpodobnost, že bude štíhlý.
Pokud se již delší dobu snažíš přibrat, ale vůbec se to nedaří, bylo by nejlepší zkusit si zapsat, jak jíš - stačí např. 2-3 dny, kdy zapíšeš vše, co sníš a vypiješ, zkusíš i upřesnit porce, čas, kdy jídlo jíš.
Pak by bylo vhodné zajít se společně s rodiči poradit s Tvojí doktorkou - ta může pomoci zhodnotit, zda je množství jídla, které za den sníš, dostatečné.
Pokud by opravdu množství bylo dostatečné (vzhledem k věku, aktivitám, předchozímu stravování), ale ani tak se nedaří dlouhodobě hmotnost zvýšit, může paní doktorka navrhnout např. krevní testy, které pomohou ověřit, jestli za tou nízkou hmotností nestojí nějaký zdravotní problém (který by bránil navýšení hmotnosti).

Držíme palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím