Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Vím, co jím

  Celkem zodpovědělo dotazů: 216

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a ostatní,
  mám na Vás dotaz ohledně mé váhy.Už dlouho mě trápí můj vzhled,spíše váha.Je mi 12 a mám 58kg a měřím 165cm.Když dávám tyto údaje do BMI kalkulačky tak mi tam píše že to nadváha ještě není,ale když se na sebe podívám do zrcadla tak vidím že vše není úplně OK. Bohužel žádný sport nedělám , protože většinou nic kde jsem byla tak nevyšlo.Snažím se také alespoň každý den nachodit 5.000 kroků a také chodit pěšky do školy i ze školy a udělat každý den třeba 10dřepů a pár sedů-lehů.Také už moji rodiče spolu nejsou od mých 4let,ale s taťkou se vídám jenomže táta nemá ještě hotový byt takže jezdíme k babičce a dědovi a babi opravdu hodně vyvařuje a všechno zahušťuje moukou takže to není úplně nejzdravější a dělá vždy 2 chody a peče.Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 5. května 2019

  Ahoj,
  asi málokterý člověk je sám se sebou zcela spokojený. Každý jsme trochu jiný, navíc jsme k sobě často mnohem kritičtější než ostatní - náš odraz "v zrcadle" řešíme až příliš.
  Je skvělé, že se snažíš pravidelně se hýbat. Nemusíš chodit přímo na nêjaký kroužek, skvělá je třeba i jízda na kole, tanec nebo třeba procházka svižnou chůzí. Vhodná je třeba i jen půlhodinka.
  U babičky netrávíš každý den, takže i ten vliv stravy "od babičky" je menší. Babičky jsou takové, že rády svým blízkým dopřejí dobré jídlo. Jsou rády, když ostatním chutná.
  Ale určitě máš možnost si třeba s babičkou promluvit o tom, co by sis ráda dala - můžeš třeba babičku poprosit, aby třeba nedělala smažené jídlo, aby třeba připravila jídlo jen se šťávou z masa (bez omáčky). Nebo aby přidala k jídlu dušenou zeleninu nebo zeleninovou oblohu, malý salát. Moučníku si můžeš dát třeba jen jeden kousek nebo můžeš navrhnout, aby byl místo pečeného moučníku např. tvaroh nebo jogurt s ovocem. Určitě se s babičkou dá mluvit a věřím, že najdete nějaké možnosti.

  Také můžeš ve dnech, kdy jsi s taťkou u babičky, zařadit více pohybu - společná procházka, výlet, kolo, práce na zahradě...

  Také je možné, že ještě porosteš do výšky, ale je dobře, že se snažíš pravidelně hýbat a stravovat.

  Ať se Ti vše daří přeje Vim, co jím

  Moje tělo - váha

  ahoj je mi 13 měřím 157 cm a vážím 50 . Před ani ne čtvrt rokem jsem vážila 35 kg nevíte jak mít zase tak hezky málo a přitom nebýt anorektičkou ??

  holka, 13 let, 26. dubna 2019

  Ahoj,
  vážit jen 35 kg je při Tvé výšce velice málo. Nebylo by to zdravé a není ani reálné toho nějakým normálním, zdravým způsobem dosáhnout.
  Určitě by to neměl být nějaký Tvůj cíl. Možná máš pocit, že to tehdy bylo hezké a bylo Ti tak dobře - ale pro Tvé tělo a metabolismus to opravdu není ani zdravá, ani normální váha při této výšce.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - kluci

  ahoj alíku zase mám dotaz skrz mé tělo jak sem již říkal chodím do posilovny ale chci vědět jestli váhy které tam zdvihám jsou normální protože na cvik leg press mám 300kg na mrtvý tah mam 150kg vážím 67kg a je mi 14 za tři měsíce mi bude 15 tak bych chtěl vědět jestli váhy které zdvihám jsou normální ještě bych chtěl chtěl dodat že cvičím třetím rokem ale teprv 1,5 roku v posilovně děkuji za odpověď

  anonymní kluk, 14 let, 24. dubna 2019

  ahoj,
  váhy, se kterými cvičíš, se nám zdají hodně vysoké. S ohledem na stále probíhající růst a vývoj se spíše dospívajícím doporučuje cvičit s nižšími váhami.
  Je to hodně specializovaná aktivita, o které ale nemáme až tak detailní informace, abychom Ti řekli přesněji jaké váhy jsou vzhledem k Tvému věku a kondici vhodné. Nejlépe by Ti v tomto poradil lékař, sportovní lékař nebo dobrý trenér, který se tréninku dospívajících věnuje.
  Bylo by tak vhodné vše probrat s někým z těchto odborníků.
  Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Dobrý den,
  Vážím 103 kg,měřím 185 a je mi 14 let.Všichni spolužáci se mi smějou,že jsem tlustej a tak.Ale já si vždy řeknu v hlavě „jenom ti závidí“.Ale sám chci se svou váhou něco dělat protože chci být hubený a chci jim ukázat,že to dokážu,ale nevím jak.A ještě k tomu mám křivá záda a s tím bych chtěl taky něco dělat.
  Poradíte mi prosím ?

  kluk, 14 let, 18. dubna 2019

  ahoj,
  Tvoje váha je opravdu s ohledem na Tvůj věk i výšku poměrně vysoká. Jsi ale také vyšší než kluci v Tvém věku obvykle bývají a ještě dále nejspíše porosteš.
  Ideální by tak bylo váhu udržovat, zatímco dále porosteš. K tomu nejlépe přispívá pravidelný pohyb - alespoň 30 minut pohybu denně. Může to být jakýkoliv pohyb, který Tě bude bavit - jízda na kole, koloběžce, skateboardu, plavání, procházka svižnou chůzí, lehké posilování s vlastní váhou, apod. Zkus si promyslet, co by Tě bavilo.
  Kromě pohybu je ale nutná i vhodná strava - protože pořád rosteš, neměl bys rozhodně hladovět, naopak jez pravidelně. Měj denně 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky.

  Zkus ze svého jídelníčku vyřadit jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny jako jsou např. slané oříšky nebo tyčinky či chipsy, zkus omezit sladkosti a když Tě honí mlsná, dát si např. jen kousek čokolády. Zařazuj ovoce a zeleninu, mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory, malé porce nepražených a nesolených ořechů.
  Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

  Ohledně křivých zad - tady nemůžeme poradit na dálku. Bude nejlepší, když společně s jedním z rodičů zajdeš k Tvému lékaři a zeptáte se na více informací. Lékař Vám jistě vše vysvětlí a doporučí, co je možné s tímto zdravotním problémem dělat. Někdy mohou být vhodné speciální cviky, které člověka naučí odborník - fyzioterapeut.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
  Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Milá poradno
  mám takový problém s mojí váhou .
  Moc mně to mrzí , vážím 52,8 kg a měřím 161- 165 vůbec se dobře necítím .
  Poraď co s tím.
  Sladké a slané jsem omezila , ale na oslavách atd si dám ( nejde odolat ).
  S pohybem je to tak , že třeba cvičit začnu , ale nevidržím u toho .
  Můžete mi prosím poradit ?

  holka 13, 17. dubna 2019

  ahoj,
  Tvoje váha je ve vztahu k Tvému věku a výšce úplně v pořádku, je optimální. Otázkou pak tedy je, proč se necítíš dobře.
  V průběhu dospívání, kdy se tělo mění, člověk roste, na sobě řada holek i kluků hledá chyby. Ale realita je taková, že nikdo není dokonalý. Každý by na sobě asi našel něco, s čím není spokojený, co se mu nelíbí.

  Není cílem nedat si ani trochu něčeho sladkého nebo slaného. Ale hlavní je, aby to tvořilo jen malou část našeho stravování - aby většinu mělo běžné jídlo, které je i bohaté na živiny. Je normální dát si pár bonbonů nebo kousek čokolády občas, ale už není v pořádku dát si každý den sáček bonbonů. Většinu by mělo tvořit "normální jídlo", kde bude zastoupena zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny (ideálně celozrnné), libové maso a ryby, menší množství ořechů...

  Co se týče pohybu, zkus hledat nějakou aktivitu, která Tě bude bavit - když Ti bude pohyb přinášet i radost, bude to jednodušší. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarádkou - ve dvou je vždy větší zábava než třeba samostatně. Nemusí se jednat vždy jen o cvičení. můžete si vyrazit na výlet na kole, jít na procházku svižnější chůzí, můžete třeba i tančit... Možností je spousta a věříme, že nakonec najdeš nějakou aktivitu, kterou si oblíbíš.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku,(Modrá linko),chtěla jsem se zeptat, mám a vždycky jsem měla po těle strašně moc strií, protože jsem jednou strašně moc přibrala, pak jsem teda opravdu hodně zhubla a teď zase přibrala. Jen jsem se chtěla zeptat, protože kromě mé váhy a těla mě ničí i to, že mám všude strie-prsa,lýtka,stehna,hýždě,záda. Jak se jich mám zbavit? Krémy jako je Erevit apod. nezapírají už roky a já se tak stydím. Moje váha je cca 64 kg na 165 cm. Další věc je,že mám dojem,že jak jsem všechno znovu přibrala, začali se o mě znovu zajímat kluci a je mi trapné mít před nimi strie.

  holka, 14 let, 15. dubna 2019

  ahoj,

  strie jsou vlastně jizvičky na kůži - objevují se, když někdo výrazně přibere na váze, ale třeba i když rychle vyroste do výšky. Zda se strie vytvoří nebo ne hodně ovlivňuje "kvalita" naší pokožky - kdo má kůži více suchou, méně elastickou, u toho se strie vytvoří s větší pravděpodobností. Předejít jejich tvorbě můžeme částečně péčí o pokožku - promazáváním.

  Když se strie jednou objeví, obyčejnê už není możné se jich jednoduše zbavit prostřednictvím speciálních krémů - aby byly jizvičky méně viditelné může pomoci speciální ošetření u kožního lékaře. Laserové ošetření může částečně pomoci, aby jizvičky nebyly tak nápadné a viditelné. Čím dříve se ošetří, tím lepší to je. Nejde ale docílit toho, aby úplně zmizely.

  Nejsi jediná, koho strie trápí - potýká se s nimi řada lidí (a to jak kluků, tak holek). A další lidé zase řeší jiné tělesné problémy - někdo má odstávající uši, někdo velký nos, někdo je až moc malý, někdo je naopak hodně vysoký. Každý jsme nějaký a věř nám, že asi nikdo není sám se sebou spokojený na 100 %. Strie nejsou nic, za co by ses měla stydět.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku atd. Chtěla bych se zeptat kdy asi tak dostanu svoji 1 menstruaci. Je mi 14 a máma mi řekla že to dostala ve 14...Jinak jako někde jsem četla že MS dostaneš přibližně 2-3 roky po tom co ti začnou růst prsa, 3-4 roky po tom co začnou růst chloupky tam dole a v podpaží a 6-12 měsíců po tam co dostaneš výtok což u mě vše platí (výtok mám už asi 1,5 možná 2 roky) Nevíš kdy bych to tak asi mohla dostat? (+-). Jo a v poslední době pořád jím a taky hrozně přibírám.... (teď mám asi 39,6kg a ještě před půl rokem jsem měla cca 34,5) Je to v pořádku?

  holka, 14 let, 12. dubna 2019

  ahoj,
  těžko přesněji určit, kdy se u Tebe menstruace objeví. Menstrauce i růst prsou, chloupků, výtok - to vše je řízeno pohlavními hormony. A jen na nich tak záleží, kdy se přesně menstruace dostaví. Není možné určit, zda to bude v řádech týdnů nebo dokonce měsíců. To opravdu záleží na hladině hormonů v těle.

  A Tvoje váha a přibývání na váze - není možné takto na dálku, bez bližších informací příliš posoudit, zda je to v pořádku. Váha se totiž posuzuje i s ohledem na výšku a průběh růstu (jen málokdy se posuzuje jen jedna hodnota). Váhu i výšku a vývoj jejich hodnot posuzuje při pravidelných prohlídkách lékař, který Tě má v péči. Pokud by nárůst váhy byl vyšší (a bez odpovídajícího růstu do výšky), jistě by se o tom zmínil.
  Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, prijde mi ze tloustnu
  merim 163cm a vážím okolo 58 kilo. Nevadilo by mi, kdyby to nebylo vidět, ale minule prázdniny jsem měl asi tak 43 kilo a byl jsem normálně hubenej-vlastně tak odjakživa. Přiznávám ze teď nejim moc zdrave(občas zajdu do mekace nebo kfc). Od prázdnin tak do října to bylo ok, ale pak jsem si zlomil prst a nic jsem nedelal. Jedl jsem furt stejně a když jsem se mohl začít hýbat, tak byly Vánoce a tréninky už nebyly... na Mikuláše jsem dostal hodně sladkého a snědl jsem to vsechno do Vánoc, a na Vánoce jsem jedl dost cukroví a všeho možného...no a jak jsem se na sebe Koukal do zrcadla, tak jsem viděl, že trošku přibírám.Nejak mi to nevadilo a tak jsem jedl furt stejně a už jsem i začal trenovat. Jenže poslední dobou vidím, jak se mi zvětšuje bricho a boky...když sedím, tak mi bricho „přetéká“ přes kalhoty a boky také. Když stojím tak mám takové zaoblené kulatší břicho... nikomu to nevadi, jen třeba už nezapnu košili, kterou jsem minuly rok zapnul a byla mi ještě velká...teď jsem schopný sníst celou čokoládu, nebo balík chipsu, nebo dokonce 2 pizzy sám během par minut! Teď ve třídě mi kluci říkají ze jsem se pěkně zprasil, ale taky rikaj jestli s nima nechci někdy zajít do kfc...jelikož teď bude léto a budu chodit v plavkách, tak nevim, jestli se na to vykašlu a normálně budu jist nezdravě furt(mne to totiž ani nevadi) nebo jestli mám začít hubnout kvůli holkam ať si o mne nemyslí ze jsem nejakej spekoun

  kluk, 14 let, 11. dubna 2019

  Ahoj,

  ve svém dotazu píšeš, že Ti přibývání na váze vlastně nevadí, přemýšlíš ale, jak budeš vypadat v létě v plavkách.

  Přejídání a častá konzumace jídel rychlého občeratvení ale nemá "jen" vliv na to, jak vypadáme, kolik vážíme - hodně to ovlivňuje i naše zdraví. Čím více jíme těch méně vhodných potravin, tím méně prostoru máme v jídelníčku pro ty vhodné potraviny, jejichž prostřednictvím přijímáme důležité živiny - bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky, stopové prvky a i řadu dalších látek - jako je např. vláknina, aj.
  Chipsy, pizza, jídla z fast foodu, sladkosti jsou obvykle hodně kaloricky vydatné, ale na důležité živiny jsou dost chudé. Pokud se takto stravujeme dlouhodobě, preferujeme spíše méně vhodné a zdravé potraviny (které bychom měli konzumovat jen občasně, spíše výjimečně a v menším množství), mohou pak našemu organismu chybět právě ty důležité živiny. Naše tělo není dokonalé a nedokáže si všechny potřebné látky vyrobit, musíme jich řadu přijmout ve stravě
  Pořád rosteš - a tak je Tvoje potřeba kvalitní stravy s dostatkem všech živin ještě více důležitá než u dospělých. V tuhle chvíli třeba to, jaké množství vápníku ve stravě přijímáš, ovlivňuje to, jak budou Tvoje kosti pevné v dospělosti.
  Navíc, pokud se pravidelně přejídáš velkými porcemi jídla, nutíš svůj žaludek, aby se zvětšil - aby se do něj vešlo více jídla. A tohle zvětšení se ale pak už nedá jednoduše změnit tím, že bude člověk jíst zdravě. Žaludek není sval, už se nezmenší sám - proto se třeba u lidí s vysokým stupněm obezity někdy v rámci její léčby přistupuje k operaci, kdy se žaludek musí zmenšit chirurgicky.

  Rozhodnutí, jak se stravovat dál, je na Tobě. Z hlediska zdraví by ale bylo lépe, kdyby ses přejídat přestal a změnil bys své stravování, více bys konzumoval zeleninu, ovoce, mléko a mléčné výrobky, libové maso a ryby, luštěniny, brambory, rýži, těstoviny, třeba i ovesné vločky, ořechy. A ty méně zdravé potraviny si dal jen občas a v menším množství.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj promiň že otravuju:( ale denně přijímám 1900-2000 kcal a na tom příjmu strašně moc přibírám není to moc ? Sportuju skoro denně hraju fotbal 2-3 týdně florbal 1 týdně tělák 1 týdně a chodím běhat 1-3 týdně když se mi nechce tak se nenutím ale alespoň 1 týdně chodím o víkendu jsem také aktivní buď máme zápas nebo jak začalo skoro léto tak hoooodně jezdíme na kolech nebo chodíme na procházky měřím 157 vážím 54 cca já vím že je to hodně :( ale chci najít takovou tu rovnováhu chvíli se udržovat a pak o trochu snížit příjem a zdravě zhubnout a ne na půlce okurky jako dříve.... Já vím že strašně moc otravuju moc se omlouvám �� mrzí mě to

  ahoj,
  pokud jsi dříve pravidelně hladověla a jedla opravdu hodně málo, tak nějaký čas zabere, než se hmotnost stabilizuje. Určitě je dobře, že se snažíš pracovat na tom, abys jedla normálně (a v rámci možností zdravě) - podle toho, co píšeš, tak poměrně dost aktivně sportuješ, takže si nemyslím, že by příjem 2000 kcal byl na Tebe moc vysoký. V tomto věku běžně dívky mívají i vyšší příjem - protože je potřeba více energie pro růst a vývoj. Obecně 2000 kcal by měla přijmout za den průměrná žena se stabilní váhou a celkem běžnými aktivitami.
  Snaž se nesoustředit se jen na to číslo, které vidíš na váze. Ono totiž nevypovídá nic moc o složení našeho těla. Pokud má někdo více svalové hmoty, váží o něco více, než bychom třeba odhadem předpokládali. Ale samozřejmě vypadá více "zformovaně" než ten, kdo má více tuku v těle.
  Zkus si nyní dát cíl, že se budeš hlavně pravidelně a dobře stravovat a také se aktivně dle možností hýbat (ale není třeba denně, stačí 3-4x týdně). Nezaměřuj se na to, že chceš zase začít hubnout - poruchy příjmu potravy jsou zrádné, někdy do nich člověk může znovu sklouznout, když se příliš soustředí na váhu a na jídlo. Zkus si vzpomenout, jak to u Tebe začalo - podle toho, co jsi psala, jsi původně chtěla zhubnout trochu (na nějakou rozumnou váhu), ale pak se Ti to najednou vymknulo z ruky a chtěla jsi hubnout dál a dál, dosáhnout ještě nižší váhy. To se bohužel může stát i znovu, když se do hubnutí pustíš...
  Tvůj cíl je teď uzdravit se a přestat mít váhu a jídlo jako hlavní bod života - jídlo by neměl být stres, nemělo by být spojeno s obavami o váhu - to vede jen ke stresu, který je pro tělo negativní (a některé lidi může stres dovést až k přejídání). Zdravé stravování a pohyb Ti pomohou, aby sis zvládla udržovat přiměřenou hmotnost - ale aby se vše stabilizovalo, bude to chtít nějaký čas.
  Paní doktorka, která s Tebou řešila stravu, může nejlépe zhodnotit, jaká váha je pro Tebe přiměřená. Pokud jsi dříve vážila až 71 kg, tak váha 54 kg může být v současné době v pořádku... Cítíš-li obavy, že je nárůst váhy příliš rychlý, domluv se s mamkou nebo s taťkou a zajděte to s paní doktorkou probrat.

  Držíme palce, ať se ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám pro vás jednu otázku je mi 11 skoro 12, meřím 163 cm a vážím 34 kg. Vím že je to málo i doktorka mi to říkala ale prostě mi nejde přibrat, ať se snažím jak se snažím i když sním dost jídla za den stejně vůbec nepřiberu:( prosím poraďte mi

  holka, 11 let, 4. dubna 2019

  Ahoj,
  částečně dispozici k tomu, jaká bude naše postava, dědíme po rodičích. Někdo je tedy štíhlý a vysoký, někdo je naopak menší, někdo je mohutnější. Svou roli také může hrát nastavení metabolismu (jak naše tělo pracuje s energií přijatou ve stravě) - něčí metabolismus pracuje rychleji, něčí pracuje běžnou rychlostí. Člověk s rychlým metabolismem bude mít větší pravděpodobnost, že bude štíhlý.
  Pokud se již delší dobu snažíš přibrat, ale vůbec se to nedaří, bylo by nejlepší zkusit si zapsat, jak jíš - stačí např. 2-3 dny, kdy zapíšeš vše, co sníš a vypiješ, zkusíš i upřesnit porce, čas, kdy jídlo jíš.
  Pak by bylo vhodné zajít se společně s rodiči poradit s Tvojí doktorkou - ta může pomoci zhodnotit, zda je množství jídla, které za den sníš, dostatečné.
  Pokud by opravdu množství bylo dostatečné (vzhledem k věku, aktivitám, předchozímu stravování), ale ani tak se nedaří dlouhodobě hmotnost zvýšit, může paní doktorka navrhnout např. krevní testy, které pomohou ověřit, jestli za tou nízkou hmotností nestojí nějaký zdravotní problém (který by bránil navýšení hmotnosti).

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj aliku, chtěla bych se zeptat jestli jsem hodně hubena . Věřím 167cm a vážím 40kg ,ale nejde mi vůbec přibrat. Jsem taková už od malička, ale mamka ani taťka nejsou nějak moc hubení .nevíš jak je to možné???

  holka, 13 let, 31. března 2019

  ahoj,
  Tvoje váha je opravdu nižší, než by k Tvému věku a výšce měla být. Důvodů proč to tak je, ale může být více - dispozici k tomu, jak budeme vypadat, dědíme částečne po rodičích (a třeba i prarodičích, prostřednictvím genů našich rodičů). Můžeš se zkusit s mamkou a taťkou podívat na jejich fotky z dětství - možná, že byli třeba do určitého věku také spíše hubení nebo štíhlí. Naše postava se v průběhu života může měnit - ne vždy zůstaneme i v dospělosti stejní, jako v době dospívání.
  Pokud jsi byla takto drobnější, štíhlá již od raného dětství, může to být i zcela v pořádku a nemusí být nutné, aby ses snažila přibrat. To by mohl nejlépe posoudit Tvůj lékař, který má přesné záznamy o tom, jak jsi rostla a jak se měnila Tvoje váha.
  Můžeš se domluvit s rodiči, že byste se s ním zašli poradit. Lékař zhodnotí, zda je váha v normě, nebo by bylo vhodné, aby se zvýšila - a může i poradit, co byste pro to mohli udělat.
  Hezké jaro přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  AHOJ Chtěla jsem se zeptat kolik mám mít kg ve 12 letech. Měřím 152 cm mám 52 kg mám trochu nadváhu teda aspoň co jste mi posledně psali cvičím a opravdu se stravuji zdravě jeden den a zhubla jsme 100g je to vpohodě ale, chci nosit kroptopi v létě a potřebuji ty moje špeky do léta potřebuji zhubnout a nechci špeky poradíte mi jak nejrychleji a nejzdravěji zhubnout předem děkuji za odpověď AHOJ

  holka, 12 let, 28. března 2019

  Ahoj,
  nemusíš přímo hubnout, ale bylo by vhodné aktuální hmotnost udržovat (abys dále rychle nepřibývala na váze) - protože ještě porosteš do výšky. Hmotnost v tomto věku se může pohybovat od 37 až do cca 48 kg.
  Je skvělé, že se snažíš cvičit a stravovat zdravě - buď ale trpělivá, hubnutí není věc dnů, ale týdnů nebo měsíců. Když se hubne rychle, není to zdravé, ale hubne se zejména voda a svaly. Proto je potřebná pomalá a postupná změna - a tak dále cvič a stravuj se zdravě. Tak dosáhneš postupně nejlepších výsledků, jen je potřeba v tom pokračovat.

  Držíme palce! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a poradno, mám jeden takový problém... Všechno to začalo před přibližně dvěma měsíci. Skončili Vánoce a já jsem za tu dobu hrozně přibrala. Rozhodla jsem se s tím něco udělat a ze svého jídelníčku jsem úplně vynechala sladké. Nejdřív bylo všechno v pořádku, nejedla jsem jen sladkosti, ale potom jsem začala přijímat i menší porce jídla. Každý den míň a míň... Jedla jsem kolem 800 kalorií denně, někdy ještě méně. Pak se mi začaly dostavovat zdravotní problémy. Měla jsem suchou pleť a ruce, přestala mi menstruace, pořád se mi chtělo spát a bolela mě hlava. A to je můj problém. Trvá to tak pořád. Nechci skončit v nemocnici s anorexií nebo mít nějaké trvalé zdravotní komplikace. Moji rodiče si toho samozřejmě všimli, nejméně desetkrát o tom se mnou mluvili, ale já prostě nedokážu sníst víc než tisíc kalorií za den. Mám z jídla strach. Pořád mám sušší pleť a dělají se mi černé kruhy pod očima. Rodiče říkají že vypadám strašně a nemocně. Je to pořád horší. A já nevím jak se mám přinutit normálně jíst.
  Nevíš, jak bych to mohla zastavit a jíst zase normálně? Jsem z toho hrozně nešťastná. Nechci, aby se ze mě stala anorektička.

  Anička, 13 let, 24. března 2019

  Milá Aničko,
  pokud cítíš obavy z běžných potravin, z jídla a ráda bys znovu začala jíst, ale nejde Ti tento pocit překonat, tak už se s největší pravděpodobností jedná o poruchu příjmu potravy.
  Rozhodně je dobře, že si uvědomuješ, že Ti teď není dobře na těle a ani na duši a že to chceš změnit. 1000 kcal je jen 4200 kJ - abys měla dost energie pro růst a vývoj, potřebuješ denně cca 9400 kJ - vidíš tedy jak velký rozdíl je mezi tím, kolik energie skutečně potřebuješ, a kolik přijímáš.

  Porucha příjmu potravy je nemoc a to nejen těla (které strádá), ale hlavně duše, psychiky. Proto je třeba ji léčit komplexně a pracovat na těle i na duši.
  Zkus si v první řadě promluvit otevřeně o své obavě z jídla s rodiči - společně byste se pak měli zajít poradit s lékařem nebo psychologem či psychoterapeutem, který se léčbou poruch příjmu potravy zabývá. Pomoci s nasměrováním na vhodného odborníka může třeba i školní psycholog - často mají k dispozici vhodné kontakty. Je potřeba nejen postupně pomalu zase začít jíst, ale i pracovat na tom, aby se odstranila obava z jídla, z čísla na váze. Pracuje se i na tom, aby se člověk viděl reálně (takový, jaký opravdu je), protože tento typ nemocí mění i náhled na vlastní tělo...

  Ty sama i rodiče si můžete o problematice poruch příjmu potravy najít informace např. na webových stránkách Healthy and free, které pomáhají tvořit odborníci, kteří se těmito specifickými zdravotními problémy zabývají. www.healthyandfree.cz/

  Je zde i možnost zarezervovat si chat s psychologem, v některé vyhrazené dny - www.healthyandfreechat.com/cs/Home/Home

  Společně s odborníkem pak jak Ty, tak rodiče začnete pracovat na tom, aby ses vrátila zpátky ke zdraví, měla jsi dost energie pro všechny svoje zájmy a aktivity a bylo Ti dobře.

  Držíme palce, ať je Ti brzy lépe a dobře se Ti daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a ostatní.
  Mám 2 dotazy.

  1. Od 3. třídy jsem začala hodně přibírat na váze.
  Je mi jedenáct, měřím kolem 142 cm a vážím 39,5.
  Mám nadváhu nebo jsem těsně v limitu?

  2. Sama sobě se nelíbím a snažím se jíst zdravě.
  Jenže doma toho tolik zdravého nemáme.
  A i když si dám jablko ztloustnu.
  Prosím poradíte mi nějaké recepty?

  Děkuji že se mnou plýtváte svůj čas a snažíte se nám pomoci.
  Lenka

  Holka 11 a čtvrt, 17. března 2019

  ahoj Lenko,
  Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce normální. Nejlépe by mohl Tvůj vývoj hmotnosti posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici všechny informace o Tvém zdraví a záznamy z pravidelných kontrol.
  Protože ještě stále rosteš, nemůže Tvoje hmotnost zůstat stabilní (jako je tomu u dospělých) - jak rosteš do výšky, i váha se mírně mění.

  Můžeš se zkusit domluvit s rodiči, aby bylo doma k dispozici více ovoce a zeleniny, také třeba jogurty, sýry, chléb, aj. Není pravda, že když sníš jablko, že přibereš. Záleží celkově na našem příjmu energie a skladbě jídelníčku, i na tom, zda se pravidelně hýbeme a vydáváme tak energii.

  Recepty na zdravé pokrmy (polévky, pomazánky, svačiny, aj.) můžeš najít zde: www.vimcojim.cz/magazin/recepty/

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a poradno.
  Mám takový problém sama se sebou. Já asi už snad od... Tak od 4 let nejím různé věci. Například zeleninu, vajíčka, pomazánky. A právě kvůli tomu si většina mých příbuzných myslí, že jsem rozmazlená v jídle. Jenomže to je složité. Nikdo totiž nechápe jak se cítím. Mamka se na mě už i rozzlobila že jako skoro dvanáctiletá holka nejím ani nasrouhanou mrkev s jablkem od babičky. Ale já jsem asi úplně divná. Já i když to jídlo třeba ochutnám a chutná mi to, prostě už si to znova nevezmu. Něco v těle mi prostě říká: Nejez to!!!. V tu chvíli se cítím jako třeba když mi někdo řekne skoč na trampolíně salto,.tak i když mě to láká a chci to zkusit, neumím to a mám strach. A já právě nevím co to všechno znamená. Jestli je to nějaká nemoc nebo porucha, prostě nevím. I když jsem se kolikrát rozhodla že to někomu povím, je to něco podobného jak s tím jídlem. Prostě to stejně nakonec neudělám. Prosím poraďte mi. Děkuji předem za odpověď.

  holka, 11 let, 16. března 2019

  Ahoj,
  pokud těch potravin nejíš více, opravdu to navenek může vypadat, že jsi v jídle vybíravá. Nikdo nemůže tušit, co se v Tobě odehrává, když Ti takové jídlo nabízí, když ho zkoušíš ochutnat a překonat ty vnitřní nepříjemné pocity, o kterých ses zmínila. Nikdo to netuší, nikdo není schopen tomu druhému číst myšlenky. Některé reakce lze vyčíst z náznaků, mimiky, řeči těla, ale ani takto nelze vyčíst vše s celým kontextem. Proto musíme o věcech s lidmi kolem nás mluvit - a to jak o těch příjemných, tak i o těch nepříjemných. I když je to těžké, musíme se to postupně naučit zvládat - když se tomu budeme vyhýbat, nepovede to k ničemu dobrému ani teď, ani později. Je to opravdu tak, i řada dospělých s tím mívá problém a postupně ho musí překonávat silou vůle. Je to celkem častý problém.
  Myslím, že by pro Tebe mohlo být dobré zkusit překonat svoje obavy a promluvit si o tom např. se školním psychologem, pokud mu důvěřuješ. Další možností je promluvit si o problému s někým z rodičů a s nimi se zajít poradit s psychologem.
  Mohou Ti poradit "techniky" jak postupně překonat ty silné nepříjemné pocity napětí a nepohody a postupně se posouvat dál. Problém se nevyřeší hned, ale postupně by se vše mělo dařit lépe a lépe.

  Držíme palce, aby se Tvůj problém podařilo vyřešit a byla jsi klidnější a spokojená.

  Vím, co jím