Odpovědi uživatele Vím, co jím

Celkem zodpovědělo dotazů: 216

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Tohle se mi píše tezko a vim, ze si budes myslet, ze jsem opravdu blba. Taky ze jsem. Z mych predchozich dotazu vis, ze je mi 16, merim 157 cm a ted vazim, pozor, jenom 39 kg. Nevim, co s tim. Vice jsem si hlidala vahu, co jim, jedla (a stale) jim zdrave, hodne se omezovala, taky hodne sportuju (2× tydne horolezectvi, 1x tydne sport. gymnastika a 1x tydne plavani-treba 2km. To ale protoze sport proste miluju, hodne me bavi). Posledni dobou je mi ale porad zima. Taky vidim, jak mi plandaji dziny. Nedokazu ale jist vic. Mam hrozne vycitky. Nedokazu si treba ve skole objednat k obedu ovocne knedliky, nebo svickovou... a pak to snist. Nedokazu si dat po obede jogurt (kdyz ho ve skole dostaneme). Nedokazu si ani na obede dat salat s jogurtovou zalivkou. Nezvladnu snidat vice jak 3 lzice ovesnych vlocek. A takhle bych mohla jeste dlouho pokracovat. Navic jsem nejakou dobu nedostala mesicky a bojim se, ze je to nizkou hmotnosti a nebudi moct mit deti. Co mam delat? Mimochodem rodicum to opravdu rict nemuzu (ale to by bylo na delsi vypraveni. Proste nemuzu). Dekuju za radu, pokud jde nejak poradit

holka, 16 let, 21. listopadu 2018

ahoj,
opravdu si o Tobě nikdo nemyslí, že bys byla hloupá. Podle toho, co píšeš, zřejmě trpíš poruchou příjmu potravy - a nízký příjem stravy se objevuje často u velmi inteligentních lidí, kteří mají sklony k perfekcionismu (tj. dávají velký důraz na detaily, mají potřebu vše dělat správně).
Určitě je dobře, že se pravidelně hýbeš, ale abys měla dost energie pro pohyb a taky pro růst, tak je potřeba, abys více jedla. Pokud cítíš obavy z většího množství jídla i některých potravin, nedokážeš jíst více, opravdu nejspíše trpíš poruchou příjmu potravy - konkrétně mentální anorexií. Tvoje váha je opravdu k Tvému věku i výšce velmi nízká a je tak pravděpodobné, že proto menstruace vynechala. (Více jak 97 % dívek Tvého věku má vyšší hmotnost než máš Ty.) Aby menstruace správně probíhala, musí mít dívka/žena určité množství tělesného tuku (alespoň kolem 13-15 %) a dostatečnou tvorbu/příjem cholesterolu, z kterého se tvoří pohlavní hormony, které menstruační cyklus ovlivňují.
Poruchy příjmu potravy jsou nemocí těla i duše a je potřeba jak psychologická léčba, tak postupné zvýšení příjmu stravy (a odstranění strachu z navýšení váhy, příjmu jídla a konzumace některých potravin). Jedná se o nemoc, kterou je třeba léčit - a čím dříve se s léčbou začne, tím lépe - pokud trvá dlouho, může mít opravdu i trvalé následky, dá se na ni i zemřít.

Pokud se nemůžeš svěřit rodičům, můžeš si o tom promluvit s učitelem či učitelkou, výchovným poradcem - s někým, komu důvěřuješ. Bude potřeba začít tento problém řešit s odborníky - s psychologem se zkušeností s poruchou příjmu potravy, s lékařem nebo odborníkem na výživu.
Můžeš se podívat na webové stránky Healthy and free (www.healthyandfree.cz) nebo Ideální.cz (www.idealni.cz), kde najdeš řadu informací o těchto nemocech a i tipů. Tyto stránky tvoří přední čeští odborníci na tato onemocnění.
Na webu Healthy and free je i diskusní fórum, kde je možné řešit částečně třeba i otázky výživy, ptát se na poruchy příjmu potravy. Mají tu i možnost případného chatu s psychologem.
healthyandfree.cz/index.php/forumhf
www.healthyandfreechat.com/cs/Home/Contact

Zkus se na stránky podívat, přečíst si více informací a určitě bude nutné řešit vše společně s dospělými.

Držíme palce! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli máte nějaké jídelníčky pro holky ve věku 12 let. Všimla jsem si že je tu pár odkazů na jídelníčky ale našla jsem jen pro dívky ve věku 13-15 let tak jestli jsou i pro 12 let. Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 20. listopadu 2018

ahoj,

ano, existují i rámcový jídelníček pro dívky ve věku 10-13 let. Je určený pro dívky s normální váhou, najdeš ho na tomto odkaze:
vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-10-13let.pdf

Jídelníček je vhodné brát spíše jako inspiraci a rámec pro stravování, pokud bys potřebovala řešit nízkou nebo naopak vysokou váhu, měla nějaké alergie či jiné zdravotní potíže, je nutné se poradit s Tvým lékařem. Každý jsme jiný, máme mírně jiný stravovací režim, výdej energie - a tak někdo může potřebovat jíst více, někdo naopak méně. To už je pak potřeba řešit individuálně s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj
je 12 let, měřím 162 cm a vážím 40 kg. Je to normálni váha?
Cítim se hrozně tlustě přestože všichni říkaj že jsem hubená.
Vždy když se kouknu do zrcadla jsem tlustá. Mám hubené ruce ale tlusté břicho a stehna.Nechci hubnout. spíš chci být spokojená tak, jak jsem. Prostě se chci cítit dobře tak jak vypadám teď. Nevím jak na to

holka, 12 let, 16. listopadu 2018

ahoj, Tvoje váha je vzhledem k výšce i věku zcela v pořádku, je optimální. Na svůj věk jsi poměrně vysoká a nejspíš ještě dále o něco vyrosteš.
Velká řada lidí je při pohledu do zrcadla se svým tělem nespokojená - přestože k tomu často není vůbec důvod. Každý jsme nějaký - někdo je drobnější, menší postavy, někdo je podsaditější, rozložitější, silnější. Někdo má větší nos, někdo větší uši. Kdyby ses zeptala kamarádů a kamarádek, věřím tomu, že by mluvili o spoustě věcí, které jsou na Tobě hezké.
Vzhledem k Tvojí váze a výšce je velmi málo pravděpodobné, že bys měla tlusté břicho (nadbytek tuku uloženého v oblasti břicha). V období puberty se může oblast boků a stehen zvýrazňovat, souvisí to s ženskými hormony. Je to zcela běžná věc, u každé dívky se to v určité míře odrazí.
Myslím si tak, že by pro Tebe bylo nejlepší se při pohledu do zrcadla nekritizovat, nezaměřovat se jen na oblast břicha a stehen, se kterou nejsi úplně spokojená. Zkus na sobě najít něco, co se Ti líbí, co je na Tobě hezké - můžeš se o tom třeba pobavit i s kamarádkami a kamarády. Věřím, že se pak budeš cítit ve svém těle lépe.

Držíme palce, ať jsi spokojenější a šťastnější. Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, nevím jestli je moje váha v pořádku. Dělala jsem si ten test BMI ale moc jsem se v nem neviděla. Je mi 12 let měřím 170cm a vážím 60kg.
Cvičím 5x týdně. Třikrát atletika (2 hodiny- oštěp, koule a sprint). A dvakrát týdne plavání nebo kolo. Jíst se snažím jist pravidelne ale i přes to mi moje váha přijde vysoká. Ostatní kamarádky ze třídy až na dvě jsou s váhou max. 45 kg. Ty dvě jsou těžší než ostatní. Jedna trpí nadváhou a druha je o trochu menší než já a váží 55kg. Jenže mě nejde zhubnout i když se o to snažím jenže to spíš přiberu. Vždy jsem patřila k těm hubeným. Pak jsem z ničeho nic přibrala a i když mi i ve třídě holky říkají že jsem zhubla (když se převlékáme na tělocvik jsou my vidět žebra :-( ) jenže opak je pravdou a spis mi váha roste než klesa

holka, 12 let, 14. listopadu 2018

ahoj,
Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku a výšce v pořádku. Při posuzování váhy je nutné vzít v potaz i věk a výšku - Tvoje spolužačky třeba váží méně, ale mohou být i méně vysoké. Lékař obvykle u dětí i dospívajících také obvykle hodnotí celkový vývoj v čase - dívá se na vývoj za posledních několik let, neposuzuje jen jednu hodnotu.
A také není číslo jako číslo - poměrně dost sportuješ, jsi hodně aktivní, takže je dost dobře možné, že máš třeba vyšší množství svalové hmoty. Opravdu je i pouhým pohledem patrný rozdíl mezi člověkem, který má více svalové hmoty (je „zformovaný“) a mezi člověkem, který má v těle větší než normální množství tuku (je více „neforemný“).
Třeba slečny, které dělají gymnastiku nebo třeba akrobatický rokenrol - mají velký výdej energie, jsou na pohled poměrně dost štíhlé - ale když si stoupnou na váhu, vidíme vyšší číslo, než bychom očekávali. Je to ale kvůli množství svalů, zastoupení svalové hmoty v těle.

Nemyslím si tak, že bys potřebovala hubnout cíleně - zvlášť pokud takto pravidelně sportuješ. Pokud si nejsi jistá, nejlépe bude, když se zajdeš společně s někým z rodičů poradit se s lékařem, který o Tebe pečuje. Věřím, že společně vše prodiskutujete a pokud bys opravdu potřebovala zhubnout, že Ti poradí, co změnit.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku právě mě napadlo jak jsem psala s tím soustředěním že jsem hladověla že se bojím že přiberu tak já si myslím že klidně přiberu protože jsem hladověla tak mě to přijde docela dobrý protože se moje tělo zvykne na jídlo a nebude hladověním ,ale až se vrátím domů tak budu jíst zdravě a už nebudu hladovět tak se moje váha může stabilizovat a já budu jíst normálně co si o tom myslíš ?

ahoj,
určitě je dobře, že se budeš snažit na soutředění pravidelně a normální jíst jako všichni ostatní. A to i běžná jídla.
Snaž se nesoutředit se na to číslo na váze, ale spíš na pravidelnost v jídle a uspořádání pravidelné stravy. Pokud jsi dosud jedla málo, tak ano, váha bude zřejmě při zařazení pravidelné stravy růst.
Ale pokud budeš jíst pravidelně a budeš mít pestrý jídelníček, budeš se k tomu i pravidelně hýbat, měla by se opravdu váha stabilizovat.

Držíme palce, ať se Ti vše dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, myslíš, že je normální mít váhu 41-42, když je mi 14 let a měřím 158 cm?

holka, 14 let, 10. listopadu 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k Tvému věku i výšce nižší, než by měla ideálně být. Většina dívek Tvého věku váží více.
Ale pokud jsi od mala štíhlá, rodiče jsou také štíhlí a spíše vyšší, může to být zcela v pořádku. Pokud si nejsi jistá, můžeš se zajít s někým z rodičů poradit se svým ošetřujicím lékařem - ten má k dispozici všechny informace o vývoji Tvé váhy a výšky již od narození a může vše nejlépe zhodnotit.

Hezký podzim přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den,
Poslední dobu mám problém s váhou.
Je mi 14 let, jsem vysoká 167cm, mám pravidelnou denní práci (ježdění na koni a práce o ně, mám svého+se starám o kamarádky kobylku, zdá se to být lehké, ale je to makačka) mám menstuaci, opravdu hodně jím... ale tady nastává ten problém, vážím 45 kilo.
Začínám se o sebe bát. Trpím nízkým tlakem, ale nemyslím si, že by to mělo s mojí vahou něco společného.. Všichni mi říkají, že nejím, ale dá doslova žeru, a to hodně, sním třeba 3 řízky k obědu, normálně snídám, většinou müsli a čaj, večeřím vždy teplé jídlo a do toho pravidelně svačím. Nevím jestli je to tím, že mám velký kalorický výdej, ale nevím. I doktorka o mě měla starosti, ale já sem si nemyslela že je se mnou něco špatně, dokud mi to nezačali říkat ostatní. Nebo se jen nechávám ovlivňovat?
Děkuji za odpověď

holka, 14 let, 28. října 2018

ahoj,
máš pravdu, že je Tvoje váha vzhledem k věku a výšce nižší, než by měla být. Takto na dálku ale nejde zhodnotit, zda je to takto u Tebe v pořádku nebo by se mohlo jednat o nějaké potíže.
S vývojem naší hmotnosti je to v dětství a dospívání složitější - člověk roste do výšky a zároveň se mění i váha. Nejde izolovaně zhodnotit jen jednu hodnotu, aniž bychom znali předchozí vývoj.
Pokud jsi vždy byla spíše štíhlejší, také maminka a tatínek (případně sourozenci) jsou štíhlí, vyšší, pak to může být i zcela v pořádku. Dispozici k tomu, jaká bude naše postava, dědíme po našich předcích (rodičích, ale třeba i prarodičích). Pokud bys byla spíše robustnější v průběhu dětství a nyní je váha nižší i když dříve bývala v normálním rozmezí, bylo by vhodné se zajít poradit s lékařem. Ten se podívá, jak jsi rostla a přibývala na váze dosud a může zhodnotit, zda je růst a prospívání v pořádku. Váhu ovlivňují i aktivity, jak si správně uvědomuješ - pokud máš nyní více aktivit, vydáš více energie než dříve, nemusí současný příjem energie a živin ve stravě dostačovat.
Lékař také může zkontrolovat Tvoje zdraví prostřednictvím odběrů krve. Pokud Tě trápí nějaké zdravotní obtíže, určite bys o nich měla lékaře informovat - za nízkou váhou nebo hubnutím mohou někdy být i různé nemoci.

Nízký tlak může souviset i se štíhlostí - štíhlí lidé mají většinou nižší hodnoty krevního tlaku, ale také s obdobím puberty a hormonálními změnami. Určitě bude dobré vše probrat s lékařem - můžeš třeba i zapsat svůj jídelníček (za 2-3 dny), aby paní doktorka věděla, jak se stravuješ a jaké porce jíš.
Zajdi se tedy společně s někým z rodičů poradit s paní doktorkou, informuj ji o svých aktivitách a svém stravování. Paní doktorka vše zhodnotí a domluvíte se, jak dále - zda zkusíte nějakou změnu ve stravě, apod.
Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku ... V na konci listopadu jedeme na soustředění a tam snidame normálně rohlíky a tak ale problém je s obědy a večeře ...jak víš rychle jsem zhubla a teď přidávám po týdnu abych jedla a nepřibírala jenže my jíme v hospodě a tam jsou hodně nezdravá jídla a bojím se že přiberu

Ahoj,

přestože svoje stravování na soustředění můžeš ovlivnit jen z části, neklesej na mysli, nic není ztraceno. Na soustředění budete jen několik dní, nejedná se o měsíc či déle. Kromě toho budeš na soustředění třeba i více sportovat - a tak i výdej energie bude vyšší.
Určitě bude možné si v hospodě vybrat i zdravější pokrm - třeba přírodní opečený plátek masa, s vařeným bramborem nebo rýží či těstovinami. Zkus se vyhnout jídlům smaženým (s hranolkami, kroketami, apod.). Můžeš zkusit také požádat, aby Ti dali třeba méně omáčky (bude-li zrovna omáčka se smetanovým základem), jen šťávu z masa, apod. Ideálně, když bude pokrm obsahovat i zeleninu (vařenou, dušenou či pečenou). Vhodné je třeba i rizoto se zeleninou a kuřecím masem nebo sýrem.
Pokud bude k dispozici obchod, domluv se s rodiči, že Ti dají nějaké peníze, aby sis mohla koupit třeba cherry rajčata nebo mrkev či listový salát nebo jablko, hrušku - pro doplnění zeleniny a ovoce.
Určitě soustředění dobře zvládneš, snaž se jídlem a váhou příliš nestresovat.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, je mi 14 let, měřím 170 cm a vážím 46 kg. Už od malička jsem byla docela hubená a dlouhou dobu mi říkali anorektičko, ale já odjakživa jedla pořád jím hodně. Hodně sportuji, takže tuku v tele mam dost málo a vůbec mi nejde přibrat svalová hmota. Ke svému klasickému sportovnímu týdnu (5x týdně atletika) jsem ještě každý den cvičila na zadek a stehna 30 minut. Po 3 měsících na mě nebyla vůbec žádná změna, i váha mi ukazovala pořád stejně. Nejsem vegan ani vegetarián, ale jím docela zdravě, ale s proteinem a podobnýma věcma nemám vůbec zkušenosti, tak se chci zeptat co mám jíst a popřípadě cvičit, abych trochu přibrala. A ještě bych se chtěla zeptat kolik je optimální váha pro moji výšku.
Předem děkuji.

holka, 14 let, 23. října 2018

ahoj,
naše tělesná konstituce záleží i na dědičné dispozici po rodičích. Pokud jsou i maminka s tatínkem štíhlí a vyšší, asi nikdy nebudeš podsaditá a mít vyšší váhu. Můžeš mít díky dědičné dispozici i rychlejší metabolismus. Také jsi poměrně dost pohybově aktivní - a s ohledem na sport může být nutné i zvýšit příjem energie. Zkus tak trošku zvýšit příjem stravy - zařadit třeba jednu svačinu navíc, maličko zvětšit porce jídla (a to hlavně zdrojů bílkovin - libové maso, ryby, vejce, mléko a mléčné produkty, luštěniny). Při snaze nabrat svalovou hmotu je dobré zařadit cvičení s vlastní vahou - lehké posilování. A to nejen nohou, ale i rukou - např. kliky, plank - prkno, apod.
Protein bych zařadit nedoporučila, často obsahuje třeba umělá sladidla, která nejsou pro děti ani dospívající vhodná.
Ideální váha vzhledem k Tvému věku a výšce by byla v rozmezí 49 - 63 kg.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, jaká je ideální váha pro holku 15-16 let, cca 160cm? :)
Předem dík!

Milá Viky,
optimální hmotnost pro dívku 15 let s výškou 160 cm je v rozmezí 47 až 56 kg.
Hezký podzim přeje Vím, co jím.

Sport

Ahoj chtěl bych se zeptat na styl cvičení a pár dalších věcí ohledně cvičení

  1. Už cvičím tzv. Street workout neboli calesthenics (posilování s vlastní váhou těla) a jaké účinky se na mě projeví když takhle budu cvičit
  2. Plánuji si koupit na vánoce protein vím sice že to je bílkovina ale chci se zeptat vás na na vás názor co si o tom myslíte
  3. Slyšel jsem že když budu cvičit a bude mi méně než patnáct můžou se mi poškodit klouby co si o tom myslíte
Předem děkuji za odpověď s pozdravem uživatel bydlící na planetě Zemi
kluk, 13 let kulturista ??????, 18. října 2018

ahoj uživateli bydlící na planetě Zemi,

1) Tento typ cvičení osobně neznám, ale podle uváděných informací by měl přispívat k budování tělesné zdatnosti (síly) a obratnosti, vyrýsování svalů.
Bylo by ale dobře, kdyby ses věnoval i jiné aktivitě s kamarády - jízda na kole, fotbal nebo basket, apod. Je dobře, když máme aktivity různorodé, aby se naše zdatnost a naše tělo rozvíjelo symetricky. Jednostranný pohyb našemu tělu nesvědčí.

2) Nemyslím si, že by pro Tebe byl protein vhodný - obsahuje kromě proteinu i řadu dalších, pomocných látek, které pro děti a dospívající nejsou vhodné (např. umělá sladidla). Dostatek bílkovin pro růst a vývoj zvládneš získat i z běžné pestré stravy - zdrojem bílkovin je libové maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny.
Nadměrný příjem bílkovin je pro naše tělo velkou zátěží - škodí zejména ledvinám. Dlouhodobý příjem vysokého množství bílkovin ledviny přetěžuje a může vést až k jejich poškození.

3) Co se týče vlivu cvičení na klouby - záleží na cvicích, které budeš provádět, počtu opakování (a zda případně bude cvičení i s nějakou zátěží). Bylo by dobře začínat jen menším počtem opakování a postupovat od lehčích cviků k těžším, pomalu.
Záleží také na tom, zda nemáte potíže s klouby v rodině a jak probíhá Tvůj růst. Nejlépe by Ti v tomto mohl poradit lékař, který o Tebe pečuje.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Moje tělo - váha

Ahoj , chtěla bych se zeptat jak mám jíst abych nepřibírala po hodně velkém hladovění ... Můj jídelníček byl třeba k snídani jablko pak k svačině 1 suchar oběd polévka nebo rýže prostě co je zdravé a pak zase 1suchar a to bylo vše pomoc mi chci zůstat na své váze a normálně jíst

holka, 14, 18. října 2018

ahoj,
je vidět, že Tě jídlo a jeho složení, porce, hodně trápí, protože jsi se na něj ve svých dotazech už ptala. Naše odpověď Tě asi zřejmě neuspokojila, když se dotazuješ znovu, už poněkolikáté.
Tvůj problém ale nejde takhle jednoduše vyřešit na dálku tím, že ti stanovíme nějaké porce a potraviny - nemůžeme to udělat, protože o Tobě víme jen věk, váhu a výšku. To je strašně málo - nevíme jak jsi doteď rostla, jaké Tě trápí nemoci, jak konkrétně vypadá Tvoje stravování v poslední době (množství energie, základních živin - bílkovin, sacharidů a tuků).

Tvůj problém musíš řešit osobně, s rodiči a s odborníkem. Stejně tak je tomu třeba v případě, že máme nějaký zdravotní problém - např. bolí nás břicho, máme kašel. Lékař na dálku taky nemůže zjistit, jestli nemáme zánět slepého střeva nebo zda kromě kašle nemáme ještě další potíže - musíme za ním přijít osobně, aby nás vyšetřil, posoudil intenzitu potíží a pak nás léčil. Podle výsledků vyšetření lékař zjistí, o co se jedná a zvolí vhodný postup léčby.

Měla by ses tedy se svým problémem svěřit rodičům a společně s nimi se pak zajít poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu (nutričním terapeutem nebo dietologem), který Ti může konkrétněji doporučit, jak by Tvoje strava měla vypadat a kolik bys měla denně opravdu přijmout denně energie a všech živin.

Držíme Ti palce, aby se podařilo Tvoje stravování dobře nastavit a jídlo pro Tebe neznamenalo stres.
Vím, co jím

Nemoce

Ahoj Alíku, omlouvám se že zase obtěžuju.
Problém je, že jsem si dělala testy, jaké riziko cukrovky mám, a výsledek je, že je to střední riziko. Nejsem nijak obézní a ani nikdy jsem nebyla, ale hned jsem prostě dostala napětí a najednou se mi začalo dělat špatně z každého jídla, jaký jsem snědla. Už je to týden a já se fakt bojím, že se něco špatného děje. Měřím 140 cm a vážím 30 kg. Jsem malá no xD

Charlotte

Charlotte, 11 let, 14. října 2018

milá Charlotte,
stále ještě budeš dále růst, v tuto chvíli je Tvoje váha vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku, optimální.
Zda se u nás cukrovka 2. typu v průběhu života objeví ovlivňuje jednak to, zda měli cukrovku naši rodiče, naše hmotnost a její vývoj (obezita, prřípadně nadváha) a pak také náš životní styl - jak jíme a jaké potraviny si vybíráme a jestli se pravidelně hýbeme.
Ty máš váhu zcela v pořádku, pokud se i pestře stravuješ (jíš dostatek zeleniny a ovoce, zařazuješ vejce, luštěniny, mléčné výrobky, libové maso, ryby, obiloviny (ideálně i celozrnné) a pravidelně sportuješ, pak si ve svém věku s cukrovkou druhého typu nemusíš dělat starosti.
Důležité je udržovat si přiměřenou hmotnost, zdravě se stravovat a pravidelně se hýbat po celý život.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku ano už si opět jdu pro radu po zhubnutí jsem měla 54 kilo a to mi přišlo ok a řekla jsem si že už hubnout nebudu že budu jen jíst zdravě kvůli tomu břichu tak jsem k snídani měla vaječnou omeletu z 2 vajec k svačině jsem měla jablko k obědu jsem měla rýží s masem a k svačině jogurt a k večeři vývar no a ráno na lačno ( jako pokaždé se vážím ) jsem měla 55 Alíku paraď jak nepřibírat v mém případě na váze já si myslím že jde o jojo efekt poraď jsem zoufalá a brečím ... Děkuji moooc

Holka 14, 3. října 2018

Ahoj,
jak jsi psala v minulých dotazech, poměrně rychle jsi zhubla 15,5 kg - pokud jsi jedla výrazně méně nebo spíše hladověla a nyní jíš více, může se zpočátku váha o něco zvýšit ale dále se pak zastavit a stabilizovat. To, že se v prvních dnech váha o něco zvýší, je poměrně běžná reakce těla při předchozím výraznějším omezení příjmu energie. Pokud nebudou porce nadměrné, budeš i pravidelně sportovat, váha by se pak měla stabilizovat.

Neznáme samozřejmě Tvoje porce, ale denní strava, jak jsi ji popsala, je úplně v pořádku - naopak je to nejspíše pro Tvůj věk i málo, protože potřebuješ dostatek energie a živin pro růst.

Jídlo by pro Tebe nemělo být stresem, neměla bys mít neustále strach, že se Tvoje váha opět zvýší. Myslím si, že by bylo nejvhodnější zajít se společně s mamkou nebo taťkou poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu (nutričním terapeutem nebo dietologem), který Ti může konkrétněji doporučit, jak by Tvoje strava měla vypadat a kolik bys měla denně opravdu přijmout denně energie a všech živin.

Určitě bychom Ti také doporučili přestat se vážit denně, 1-3 kg mezi jednotlivými dny mohou být pohyblivé. Váhu stačí kontrolovat např. 1x za 14 dní. Důležité také je sledovat růst - protože je celkem pravděpodobné, že ještě porosteš do výšky. Když výrazněji rosteš do výšky, často je potřeba, aby se trochu změnila i váha - proto by bylo dobře, aby ses nezaměřila jen na váhu 54 kg. Můžeš být dále štíhlá, ale o něco vyšší a i s vyšším číslem na váze, pokud rosteš.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku, Jak jsem už psala je mi 13let ,merim 163cm a vážím 40kg. Takže jsem dost hubena. Nemáš nějaké typi na to jak přibrat ,ale třeba aby jsem nepřibrala jenom do břicha?Lepsi by to bylo asi přibrat do zadku.. Děla mi to docela problém.. proste nepribiram. Předem dekuji za odpověď .

holka, 13 let, 4. října 2018

ahoj,
Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku a výšce nižší, než by ideálně měla být. Pokud se má váha zvýšit, je potřeba aby člověk přijal více energie, než jí vydá - tedy zvýšil příjem stravy (živin). Neznamená to, že by se měl začít stravovat nezdravě a jíst sladkosti nebo pít sladké limonády nebo tak podobně. Obvykle je nutné třeba o něco navýšit porce nebo zařadit navíc třeba svačinu nebo druhou večeři, apod.

Protože nevíme, jak se stravuješ, nejde příliš konkrétněji doporučit, jak bys mohla stravu změnit. Můžeš si ale o tomto promluvit s maminkou nebo s tátou a společně se můžete zajít poradit s lékařem. Spolu pak proberete jak se nyní stravuješ a lékař Ti pak může poradit konkrétněji. Pokud by se Ti déle (několik měsíců) nedařilo přibrat, může pak také vyloučit některá onemocnění, která tomu mohou bránit a zhodnotit i dispozici k postavě a váze podle rodičů - protože i jejich postava a váha tu naši ovlivňuje.

Pokud se hmotnost zvýší, obvykle se spíše rozloží po různých částech těla - u dívek zejm. na bocích, na zadečku, stehnech a trochu i břiše. Nejde si úplně vybrat, že člověk přibere jenom tady nebo tam. Záleží i na typu postavy a také na dispozici po rodičích.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj! Předem se omlouvám za minulý uvedený věk. Je mi 13.
Ale teď k věci měřím 175 cm a vážím 63 kg. Za sporty dělám basket a na začátku léta jsem začal dělat street workout, ale prvně jsem cvičil s činkami, takže dohromady cvičím už 8 měsíců. Myslím si že mám docela dobrou váhu. Jen někdy si připadám že 63 kg je na můj věk přece jen hodně. Takže bych potřeboval poradit jestli mám zhubnout nebo si udržovat svoji váhu. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
vzhledem k Tvému věku a výšce je Tvoje váha naprosto v pořádku, optimální. Hubnout tak určitě nepotřebuješ.
Je skvělé, že pravidelně sportuješ, určitě v tom dále pokračuj. A nezapomínej i na zdravé stravování, pestrý jídelníček - ještě stále rosteš a tak potřebuješ dostatek energie, živin, vitamínů i minerálních látek.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj,začínám s vegetariánstvím.Nemohli byste mi třeba sestavit jídelníček?Předem díky.

Vitekot

kluk, 12 let, 27. září 2018

Ahoj Vitekote,

konkrétně takto na dálku Ti přesněji s jídelníčkem poradit nemůžeme.
Víme o Tobě jen to, že jsi kluk, je ti 12 let a chtěl bys změnit stravování na vegetariánské. Nevíme kolik měříš, kolik vážíš a jak jsi rostl v průběhu let, jestli sportuješ (jak často, jakému sportu se věnuješ), zda Tě netrápí nějaké zdravotní potíže. A také jak jsi se stravoval dosud a jak se stravuješ momentálně.
To všechno jsou důležité informace, které je potřeba zvážit. Myslím si, že by bylo nejlepší, kdybys svou touhu stát se vegetariánem probral s rodiči a zašli jste se poradit s pediatrem. Ten Ti může pomoci se změnou jídelníčku tak, aby Ti nechyběly potřebné živiny.

Obecně by Tvůj jídelníček měl zahrnovat obiloviny, luštěniny, mléko a mléčné produkty, vejce, ořechy a semena, ovoce a zeleninu (různé druhy). Je možné také zařadit období přechodné, kdy budeš konzumovat navíc bílé maso a ryby. Tak bude přechod pozvolnější, změna může být oproti běžnému stravování mírnější a budeš moci i zhodnotit, jak Ti změna ve stravování vyhovuje.

Držíme Ti palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku nyní vážím 55 a chtěla bych si to tak udržet ( zhubla jsem 15,5 kila) . Prosím o radu s jídelníčkem nevím co kdy jíst kolik toho sníst a tak ... Pod postelí mám fakt hrozně moc sladkostí a nezdravého jídla . A když je řeč o nezdravém jídle tak nevím jako kolik toho sníst a hlavně jak často děkuji moc

holka, 14 let, 25. září 2018

ahoj,
většího břicha se zbavíš postupně - zdravým stravováním a pohybem, jak jsme odpovídali v předchozím dotazu. Nejde se ho zbavit ze dne na den nebo v průběhu jednoho týdne, taková změna potřebuje delší čas. I u štíhlých lidí ale bývá drobná kožní řasa na břiše - nejedná se ale o špek.

Naprosto přesný předpis na to, jak by měl vypadat Tvůj jídelníček (porce, výběr potravin, rozložení jídel v průběhu dne) takto na dálku poskytnout nejde, protože o Tobě máme jen málo informací - jídelníček je potřeba přizpůsobit případným zdravotním potížím, sportovním aktivitám, tělesnému složení - a musí se počítat ještě s pokračujícím růstem/dospíváním, které si také žádá určité množství energie a živin.
Denně bys měla mít cca 5-6 jídel - snídani, oběd, večeři a mezi nimi 2 menší svačiny a případně navíc i druhou večeři, malou. Snaž se nekonzumovat smažené pokrmy a saldkosti, sladké limonády a velké množství ovocných džusů. Denně sněz 2 porce ovoce, 3 porce zeleniny, 3 porce mléčných výrobků. Hlídej si i příjem tekutin - pij vodu, ovocný čaj nebo slabý černý čaj.
Snídaně - můžeš si dát třeba chléb s žervé a zeleninou nebo s pomazánkou z tvarohu a zeleninou nebo jogurt bílý či ovocný jogurt (polotučný) s ovesnými vločkami a malou porcí ovoce (např. jogobella, activia, aj.) nebo kaši z ovesných vloček a mléka se skořicí a malou porcí ovoce.
Svačina - porce ovoce a jogurt nebo kefír /250 - 300 ml/ nebo obložený chléb se šunkou, sýrem a zeleninou, tortila se šunkou, sýrem a listovými saláty a rajčaty.
Oběd - ve školní jídelně.
Odpolední svačina - mléko a ovoce nebo jogurt nebo obložený chléb s pomazánkou z tvarohu nebo s lučinou a zeleninou.
Večeře může být, jak už jsem psala např. kousek chleba se sýrem nebo lučinou a zeleninou nebo jogurt + kousek pečiva a malou porci ovoce. Může být i teplé jídlo - brambory vařené, kousek ryby (treska, losos, filé) nebo libového masa a zelenina (čerstvá nebo dušená, pečená, vařená).
Druhá večeře - třeba jogurt nebo hrníček mléka.

Inspirovat se můžeš typizovaným jídelníčkem pro dívky s normální váhou Tvého věku. Najdeš ho zde - vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

Aby Tě sladkosti a nezdravá jídla nelákaly, asi by bylo nejlépe je z pod postele odstranit - přenést je třeba do kuchyně, spíže a nechat je „spravovat“ rodiče. Když nebudou jednoduše dostupné, nebudou Tě tolik lákat. Sladkosti a nezdravá jídla by v našem jídelníčku měly tvořit jen malý podíl - ale občas si malou porci sladkosti dát můžeš.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj,
potřeboval bych poradit. Ze začátku prázdnin jsem byl normálně hubený, ale pak jsme jeli s kamarády (většina z nich je starší než já) na chalupu na vesnici. Jel jsem tam v pátek odpoledne. Večer jsme „pařili“ a hodně jsme jedli až do půlnoci. Ráno jsem vstal, podíval se do zrcadla a vidím, že se mi hodně zvětšilo břicho. Snažil jsem se na to nemyslet a vzal jsem si ten den (sobota) volnější tričko. Celý den jsme byli na počítači a omylem jsem na sebe vylil limonádu. Musel jsem se jít přesvléknout. Večer jsme zase jedli hodně pozdě a samá nezdravá jídla. V neděli ráno už jsem měl pořádný pupek. Kluci si ze mě utahovali, ale vrátil jsem jim to, protože oni mají pupek taky. Když jsem přijel domů, táta mi řekl, že jsem pořádně přibral. Protože bylo léto, chodil jsem na koupaliště. Tam byl můj pivní pupek vidět a kamarád mi řekl, že bych se sebou měl něco dělat. Nevěděl jsem, zda mám pupek zatahovat, nebo ne. Pupek se pořád pomalu zvětšoval a teď už je pořádný. Měřím 180 cm a vážím 86 kg. Předtím jsem vážil 75 kg. Bál jsem se jít do školy, do deváté třídy, protože jeden kluk měl sice nadváhu, ale nikdo neměl takový pivní pupek. A navíc jsem přes prázdniny začal nosit brýle. Na dálku 1 dioptrii a na blízko 1,5 dioptrie. Takže jsem se moc bál, jak to skončí. Ale přišel jsem do třídy a byl jsem šokován. 5 kluků začalo nosit brýle, a z 12 nemělo pupek jen 7. Sice jsem měl největší, ale zvykl jsem si. Jen bych chtěl poradit. Nevíš, jak se pivního pupku zbavit? Předem děkuji za odpověď!
Kluk, 15 let
PS: zařadit do váha

kluk, 15 let, 20. září 2018

ahoj,

pokud jsi měl o prázdninách na chatě s kamarády méně pohybu a více jsi jedl, pak Tvůj přjem energie byl vyšší než výdej energie. A ta nevyužitá energie se pak ukládá ve formě tuku - u mužů a chlapců většinou v oblasti břicha. Nepřibereme obvykle během jednoho či dvou dnů, jedná se o delší dobu.
Řešením, jak se břicha (pupku) zbavit je být více aktivní - pravidelně se hýbat a jíst zdravě a přiměřeně - vyhýbat se zdrojům prázdných kalorií, které jsou bohaté na energii, ale chudě na živiny (slazené nápoje, limonády, energetické nápoje, fast food pokrmy - hranolky, hamburgery, apod., chipsy a slané pochutiny, sladkosti). Jíst pravidelně v průběhu dne - 3 hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a mezi nimi menší svačiny (jedna až dvě dopoledne, jedna odpoledne - pokud odpoledne sportuješ, tak i odpoledne měj menší svačiny dvě). Měl bys za den sníst 2 porce ovoce a 3-4 porce zeleniny (střídej různé druhy), zařazuj také mléko a mléčné výrobky.
Tipy a informace, recepty můžeš najít třeba na webových stránkách Vím, co jím - www.vimcojim.cz
Můžeš si o tom promluvit s rodiči a společně můžete Tvoje stravování upravit.
Co se týká pohybu - snaž se zařazovat pravidelně různé sportovní aktivity - vyražte s kamarády ven, zahrát si fotbal nebo na kolo. Doma můžeš třeba přidat protahovací a posilovací cvičení, jaké znáš třeba z tělocviku.
Bude to chtít nějaký čas takto vytrvat, břicho nezmizí hned, jde to postupně, pomaleji.
Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Nemoce

Ahoj. Chci se podělit o svůj příběh a zároveň slyšet Tvůj názor :)
Všechno začalo v roce 2016.. Byli prázdniny a já měla cca 157 a 59 kg,zatím co moje kamarádka měla 169 a 56 kg.. Věděla jsem,že bych měla zhubnout. V té době jsem se začala zajímat o anorexii a to kvůli tomu že jsem nedokázala pravidelně jist..
Začala jsem jist jen polévky,ale váhu jsem moc nehlídala a později jsem začala normálně jist.
O prázdninách 2017 jsem cely den nejedla a běhala venku s kamaradkama,ale když jsem se večer vrátila domu,snedla jsem vše co jsem našla..V ten rok jsem měla už 63 kg a 160.. V říjnu přišli moje narozeniny a s nimi mi dali kamarádi na Facebook fotky a přání. Na fotkách jsem si všimla že mám hrozně velké břicho a prsa a pánev byla hrozně mala..
Tím to všechno začalo.. 1.listopadu 2017 jsem začala držet svoje první hladovky..
V polovině měsíce jsem vážila 58 a na začátku prosince 64! Řekla jsem si DOST!
Můj cíl byl 56 kg než budou Vánoce. Na štědry den jsem měla 54 kilo.. Byli to Vánoce,což znamenalo návštěvy a jidlo,přibrala jsem na 63.. Další část si moc nepamatuju,ale 28.unora jsem měla 56..
Začalo období prejidani..Každý den hrozně moc jídla a tím jsem přibrala na 65..
Poslední tři týdny v červnu jsem přestala jist obědy ,ale zase jsem se přejidala po škole.
Na začátku července jsme jeli na dovolenou ,kde jsem jedla jen jednu polévku a ještě cely den jezdila na kole. Když jsem se vrátila,měla jsem 61,5.. Váhu jsem si držela do 1.8 na 59 kilech. Od 1.8 jsem měla hladovku. Měla jsem to vydžet 10 dni,ale 7 den mě máma donutila jist. Sedmi den hladovky jsem měla 54 kg. Zase přišlo období přejídání. Váha se vrátila.. Pak jsem přestala jist,ale už to nebyla tak drasticka hladovka a na konci srpna jsem měla 55..V tu dobu jsem chodila na koupaliště a kamarádky si toho začali všímat a začali mě nutit jist,ale nezačala jsem.
Můj cíl do konce prázdnin byl alespoň 50 kg,ale nedokázala jsem to. Kamarádka která je na tom podobně mi napsala „už ti ta anorexie leze do hlavy,jdi se radši najíst. Nedivím se že se s tebou tvůj kluk rozešel“. Hádali jsme se a já ten večer hrozně moc jedla a brečela.. Během dvou dni jsem přibrala na 58..
První den ve škole jsem měla něco kolem 60 a hrozně jsem se styděla a byla zklamaná...
Teď mám 60 a 161.. Nejhorší je ,že to je furt stejné. Jednou mi mamka řekla,že pokud nezačnu jist,vezme mě do nemocnice.. Kdybych se nenajedla,mohli mě „uzdravit“. Přijde mi hrozné že už cely rok jsem na tom stejném-snažení se zhubnout. Každý den cvičim a jídlo mám do 1 000kcal..
Promiň za tak dlouhý příběh..Jen chci vědět,jestli je to nějaká anorexie nebo ne..
Ještě jsem zapomněla,jednu dobu jsem se snažila zvracet,ale nešlo to. O prázdninách jsem používala projimadla a díky tomu zhubla..

holka, 13 let, 19. září 2018

ahoj,
podle toho, co píšeš, se u Tebe opravdu může jednat o poruchu příjmu potravy - hladovění a striktní omezování jídla se střídá s přejídáním. Poruchy příjmu potravy jsou velmi závažná věc - jedná se vlastně o psychická onemocnění, které ale devastují i tělo. Mohou vést až k trvalým následkům nebo dokonce ke smrti, pokud se neléčí. Zneužívání projímadel, váhové výkyvy, hladovění a přejídání nejsou vhodné s ohledem na to, že rosteš a vyvíjíš se - potřebuješ přijmout dostatek kvalitních živin i energie.
Potřebovala bys postupně si nastavit pravidelný režim stravování a naučit se jíst beze strachu, pravidelně se hýbat a váhu si udržet na vhodné hodnotě (případně maličko postupně a pomalu trochu váhu snížit - ale zdravě, nikoliv hladověním nebo projímadly). Myslím si, že by bylo nejlépe svěřit se se svým problémem rodičům a společně se zajít poradit s odborníkem, který se specializuje na léčbu těchto onemocnění (psycholog, psychiatr, nutriční terapeut). Promluvit si o tom můžeš třeba i se školním psychologem nebo výchovným poradcem.

Můžeš se podívat i na internetové stránky Healthy and free, které tvoří odborníci specializující se na léčbu poruch příjmu potravy - www.healthyandfree.cz/index.php
Jsou tam nejen informace, ale třeba i podpůrné rady. Určitě je na místě tyto Tvoje problémy řešit.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří a je Ti brzy lépe! Vím, co jím