Odpovědi uživatele Vím, co jím

Celkem zodpovědělo dotazů: 216

Moje tělo - váha

Ahoj chtěla bych se zeptat jak se zbavit tuku na břiše momentálně měřím 160 a vážím 57(na lačno) prostě mám hodně tuku na břiše. Přes prázdniny jsem zhubla 13,5 kilo vím že je to moc na rychlo proto si jídelníček udržuji zdravý. K snídani jím třeba light jogurt, ovesnou kaši ( ne ty sladké ale tu která má méně cukru 3,7 na 100 g) cornflakes s Polo tučným mlékem, vajíčka, ovoce ke svačině ve škole mám VŽDY ovoce oběd normálně ve škole k svačině mám plátky s gottyge sýrem, nebo jogurt, vajíčka a k večeři mám vždy něco lehkého ovoce, zelenina a co se týče něčeho sladkého, Slaného, tučného tak sladký slaný nebo tučný jsem měla naposled v červenci (od července jsem neměla čokoládu, sušenku, chipsy ani minerálku džus kolu, hranolky NO PROSTĚ NIC ani zmrzlinu) a ani mě to netrápí... A sportu mám poměrně hodně tréninky 1-2 týdne, zápasy každý týden, florbal, tělocvik děkuji moc!

Holka 14, 18. září 2018

ahoj,
hubnutí o kterém píšeš, mi přijde velmi rychlé - je skvělé, že se nyní stravuješ zdravě, nezapomínej ale, že potřebuješ dostatek energie a živin pro růst, kterým procházíš. Nebylo by zdravé hladovět nebo jíst málo. Večeře by rozhodně měla být větší - kousek ovoce nebo zeleniny je málo. Dej si např. kousek chleba se sýrem nebo lučinou a zeleninou nebo jogurt + kousek pečiva a malou porci ovoce. Může být i teplé jídlo - brambory vařené, kousek ryby (treska, losos, filé) nebo libového masa a zelenina (čerstvá nebo dušená, pečená, vařená).
Tuk z břicha postupně ztratíš pravidelným cvičením (jak aerobní cvičení jako je běh, rychlá chůze, jízda na kole, tak i anaerobní cvičení - posilování) a zdravým stravováním. Vhodné by pro Tebe mohlo být třeba cvičení pilates, které pomáhá ke správnému postoji a také formuje oblast břicha, boků.
Momentálně je Tvoje váha vzhledem k věku a výšce v pořádku, nejspíš ještě trochu vyrosteš, nemusíš tak dále hubnout nijak výrazně a ani rychle.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, nedávno jsem vám psala o mojí depresi a sebevražedných myšlenkách, ale mám ještě jeden problém, a to ohledně váhy. Vždycky jsem byla malá a drobná, a zatímco spolužáci měli klidně 50kg, já měla 30kg. Ještě "nedávno" jsem měla 42kg, chtěla jsem míň, ale nechala jsem to. Nedávno jsem se zvážila jinde (nemáme doma váhu) a uviděla 46kg. Jasně, není to nejspíš moc, ale mě to děsí. Vadí mi moje tělo, obzvlášť stehna, ale hlavně ty čísla na váze...
Nevím, co dělat...

holka, 15 let, 160cm, 16. září 2018

ahoj,
pokud poměříme Tvou váhu vzhledem k věku a výšce, je zcela v pořádku, optimální. V době dospívání prochází naše tělo změnami - dívkám nejen rostou prsa, ale mírně se zaoblují stehna, zadeček. Jsou to změny zcela běžné, postava se vyvíjí, mění se. Tyto změny se dějí všem dospívajícím dívkám, nicméně dokážou dívku i zaskočit.
Pouze jsi se vážila, neměřila sis výšku - mohlo se stát, že jsi povyrostla i do výšky - a nárůst váhy tak odpovídá tomuto růstu. Je také otázka, kdy jsi se vážila (za jakých podmínek) - naše váha je nejnižší ráno, na lačno (po vyprázdnění na WC) - během dne, jak přijímáme potravu a tekutiny, tak se váha mění. Dokonce 2-3 kilogramy jsou takto pohyblivé.
Navíc číslo na váze neříká nic o tělesném složení (množství svalové hmoty a tuku v těle) nebo kondici. Není tolik důležitým parametrem.
Poměrně přesné váhy bývají u lékaře (pediatra) a vážení bývá součástí pravidelných prohlídek (spolu s měřením).

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, mám problém s mojí váhou.
Je mi 12 let, vážím asi 37 a měřím 157 cm. Vím že je to málo, ale nedaří se mi moc tloustnout. Před prázdninama jsem měla asi 39, ale potom jsem měla střevní chřipku a zvracela sem a zhubla asi 2 kila. Moc ráda bych to nabrala zpět, ale nejde mi to. Je to pro mě dost těžké. Snažím se jíst docela normálně, ale nechutna mi maso, chutná mi jenom kuřecí a krůtí a trochu ryby. Fakt už ale nevím, jak mám ztloustnout.

holka, 12 let, 13. září 2018

ahoj,
nemusíš přibrat zpět váhu nijak rychle, stačilo by třeba vrátit se na svou původní váhu za 1-2 měsíce. Zkus si přidat třeba jednu menší svačinu nebo druhou večeři do svého jídelníčku. Může to být třeba jogurt a kousek ovoce nebo pečiva, kousek chleba s máslem a sýrem, apod. Pokud se hodně věnuješ pohybu, sportuješ, může být vhodné třeba mírně aktivity snížit (např. zkrátit dobu trvání aktivit, apod.).
Pokud chceme zvýšit svou hmotnost, musíme více energie přijmout než vydat.
Držíme palce, ať se ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku dneska jsem se dívala že loni na preventivní prohlitce jsem vážila 53 kg a 163 cm dneska mám 58kg 167cm nevážím moc

holka, 12 let, 13. září 2018

ahoj,
můžeš být zcela klidná - jak před rokem, tak i nyní je Tvoje váha vzhledem k věku i výšce zcela optimální. Rozhodně tedy nevážíš moc.
Hezké zářijové dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
jak už jsem dřív psala, zdravou stravou jsem zhubla ze 70 kg na 60. Pak jsem začala mít žlučníkové záchvaty a zhubla jsem tak na 57-58 kg, před třemi týdny jsem byla na operaci a při propuštění z nemocnice asi po pěti dnech jsem měla 56 a strašně na mně visely džíny, ve kterých jsem přijela. Po návratu domů jsem se asi dva dny cpala houskami, žervé a nízkotučnými jogurty, postavila jsem se na váhu a bylo tam 58 kg, tak jsem zase rychle přestala. Pořád jsem na žlučníkové dietě a asi taky nějakou chvíli budu, takže nesmím tuk, nadýmavá jídla a ostré koření, jinak mám průjem a je mi špatně. Taky mi nasadili rovnátka a jedla jsem jenom kašovitou stravu, takže jsem po pár dnech zhubla skoro na 55 kg. Jenomže pak jsem se pár dní zase cpala, třeba tři odtučněné tvarohy, tři banány, jeden batát a hrnek rýže za den! Pak zase skoro 58 kg, takže teď se snažím krotit, včera jsem snědla 800 kcal a dneska taky... Problém je, že mám strašnou chuť na samotnou bílou rýži, měla jsem jí k obědu skoro dva hrnky, do kalorického limitu se mi to vejde, ale je to strašně moc a nemůžu už dneska nic jíst. Zjistila jsem, že kdykoliv sním víc, než těch 800, přibírám. Moje BMR je asi 1400, ale kdybych jedla i třeba jen 1200, budu za chvíli zase tlustá. Na 164 cm je 55-56 kg strašně moc, i když je to optimální váha, pořád je 50-75. percentil nebo kolik to bylo, všechny holky v mém okolí, které jsou podobně vysoké, mají pod padesát kilo. Nechci ve čtrnácti vážit jako dospělák. Navíc se mi strašně nafukuje břicho, když něco sním, vypadám pak těhotná. Takhle to nejde, nemůžu jíst dva hrnky rýže na posezení, dlouho to nevydržím a budu se zase cpát. Mám pocit, že moje tělo prostě nechce jít pod 55 kg, na 800 kcal by to snad mělo jít rychleji. Chci aspoň 50.
Skoro celou pubertu vážím vždycky víc, než ostatní, a když se dostanu na určitou váhu, tak jedině hladověním a pak to hned naberu. Jedla jsem zdravě asi půl roku a pak už jsem nehubnula, aniž bych snížila příjem. To je nefér.
Ta pevná vůle, kterou jsem měla v době anorexie je pryč. Už jsem přemýšlela i o zvracení, ale jak se znám, tak by to určitě nezůstalo u jednoho a nechci si zničit zuby, do kterých investujeme tolik peněz, jen aby byly perfektně rovné.
Chci zhubnout dál, ale nejde to. Navíc teď po operaci nemůžu cvičit. A potřebuju se aspoň ovládat s tou rýží, tímhle tempem akorát ztloustnu. Nechápu, proč zrovna já...

holka, 14 let, 7. září 2018

ahoj,
těžko takto na dálku vše zhodnotit a vyřešit - neznáme Tě, nevíme, jací jsou Tvoji rodiče, prarodiče. Nejsme všichni stejné postavy - jsme různě vysocí, různě mohutní - někdo je štíhlý (třeba někdy až moc), někdo je postavy robustnější. Částečně dispozici k typu postavy získáváme od našich rodičů a dokonce třeba i prarodičů - pokud mají rodiče postavu mohutnější, je obrovskou výjimkou, že by dítě bylo velmi štíhlé a drobné. Tuhle dědičnou dispozici nezměníme, nezvrátíme.

Je ti 14 let, stále ještě se Tvůj organismus rozvíjí a ještě třeba i dále roste (zejm. pokud se Ti ještě neobjevila menstruace). 800 kcal je strašně malý příjem i pro někoho, kdo neroste, nemusí se učit a není fyzicky aktivní. Takový příjem Ti absolutně nemůže stačit, aby Tvoje tělo fungovalo. Když tělo nedostává správné živiny a jejich dostatečné množství, vysílá impulsy, které člověku dávají znát, že by se měl najíst a spíše ho směrují na sacharidy (a zejm. cukry, jednoduché sacharidy, které jsou zdrojem rychlé energie). Navíc pokud si některé potraviny odpíráme, může být naše touha po nich (bažení), velmi silná. Ale dát si bílou rýži, maso a zeleninu není nic špatného.
Potíže s trávením (pocity nafouknutí, bolesti břicha) mohou souviset i s tím, že opakovaně hladovíš a pak máš třeba tendenci se přejíst.

Čím více se budeš snažit omezovat příjem stravy a snažit se hubnout hladověním, tím více si do budoucna škodíš s ohledem nejen na zdraví, ale i na udržování váhy.
Myslím si, že je opravdu velmi důležité, abys znovu vyhledala odborníka specializujícího se na léčbu poruch příjmu potravy (PPP) a vše řešila spolu s ním. Věřím, že Ti pomůže nastavit vyváženější stravování, abys neměla tendenci jíst třeba jen rýži a byly zastoupeny v dostatečném množství všechny potřebné živiny.

Držíme palce, aby se Ti podařilo zdravé stravování - se kterým budeš spokojená - nastavit a bylo Ti lépe.
Vím, co jím

Moje tělo - holky

Dobrý den, mám dva dotazy.

  1. Je možné, abych nemohla vůbec posilovat břišní svaly? Při jakémkoli cviku na břicho, nebo i když se břicho jen minimálně zapojuje, mě hrozně bolí záda. Už je mi 14 a nepřišla jsem na to, jak ty svaly posilovat. Vím, že mi asi řeknete, že to dělám špatně a tahám to zadáma, ale já se chci zeptat, jestli je možné, že schopnost posilovat břišní svaly nemám.
  2. Druhý dotaz je : jak je možné, že jsem přibrala asi 3 kg během toho co se snažím zhubnout (cca 2 týdny) ? Jím méně, než jsem jedla dřív a cvičím tak obden. Ale není to nic moc posilování, takže svaly to podle mě nebudou. Mám hodinky fitbit versa a měří mi, že denně spálím průměrně 2000 kcal. Tak jak je možné že přibírám?
Vážím teď už 58,5 kg ráno, 164 cm mám a čerstvě je mi 14 let. DĚKUJI ŽE TU PRO NÁS JSTE...
holka, 14 let, 4. září 2018

ahoj,
dosud jsem se nesetkala s nikým, kdo by nemohl posilovat břišní svaly. Pokud máš špatný tělesný postoj a svaly břicha se nezapojují správně, jak by měly, mohou být cviky, které nyní cvičíš, pro Tebe příliš těžké a nebo je neprovádíš správně. Obojí může vést k bolestem zad.
Mohla bys zkusit třeba cvičení pilates, které je v tomto ohledu skvělé - pomáhá předcházet bolestem zad, posiluje svaly břicha i svaly kolem páteře, pánevní dno. Zkus zjistit, zda ve Tvém okolí tento typ cvičení neběží. Zpočátku může být nutné cvičit pod dohledem zkušeného instruktora, později (až se člověk naučí základní principy) lze cvičit i samostatně doma.

U žen bývá častý výkyv v hmotnosti v souvislosti s proměnami v rámci menstruačního cyklu (zadržení vody v těle před nástupem menstruace). 2-3 kg hmotnosti bývají pohyblivé právě s ohledem na pohyb tekutin. Protože se jedná o 2 týdny, nejedná se nejspíše ani o svaly, ani o tuk. Rozhodně bych doporučila nevážit se každý den nebo každý týden, ale třeba každý měsíc. Navíc číslo na váze není rozhodující - neodráží skutečné složení těla (zastoupení svalů a tuku).
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

ahoj Alíku s spol chtěl bych se zeptat v březnu tohoto roku jsem byl v lázních na hubnoucím pobytu sice po příjezdu domů jsem dost věcí porušil,ale o prázdninách jsem se zas nastartoval a zas to začínám dodržovat problém,ale je že vždy když jdu cvičit není to cvičení tak efektivní. vážím momentálně 62,4kg a měřím 163 cm potřeboval bych zhubnout a zároven nabrat svalovou hmotu jenže do posilovny chodit nechci zjistil jsem totiž že když se nikomu ze známých nesvěřím o cvičení tak jsem schopen aspon začít cvičit.Děkuju za odpověd

kluk, 13 let, 1. září 2018

Ahoj,
je skvělé, že jsi se přes prázdniny věnoval sám sobě a znovu nastartoval změnu. A je i dobře, že si uvědomuješ, že je nutné pokračovat a vytrvat. Ideální by pro Tebe bylo zařazovat různé druhy pohybu - jak aktivity aerobní (běh, rychlá chůze, nordic walking, jízda na kole, běh na lyžích, apod.), tak i posilovací cvičení s vlastní vahou.
Můžeš si třeba i dát jeden den obě aktivity - třeba 30 minut aerobní aktivity a 30 minut posilovacích cvičení.

Píšeš, že cvičení není efektivní. Co za tím stojí? Nevydržíš třeba sám cvičit tak dlouho? Nebo Tě aktivita, které se věnuješ, moc nebaví?

Můžeš zkusit různé druhy aktivit, třeba najdeš nějakou jinou, která by pro Tebe byla atraktivnější, zábavnější.
Zkus také popřemýšlet, jestli by nebylo možné se třeba domluvit s někým z kamarádů, že se budete hýbat (cvičit) společně.
Ne nadarmo se říká, že „ve dvou se to lépe táhne“ - když se třeba jednomu nechce, druhý ho podpoří a pomůže najít motivaci, proč jít cvičit. Také se vzájemně lidé motivují při cvičení vydržet, nevzdat to.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a spol. vážím 49 kg a měřím 152 cm přijde mi že jsem nejtlustší holka ze třídy .Jak mám zhubnout?Předem dík za odpověď.

holka, 11 let, 18. srpna 2018

Ahoj,
Tvoje váha je o něco vyšší, než by vzhledem k věku a výšce měla být. V tomto věku nemusí být nutné váhu snižovat - spíše ji stabilizovat, aby dále nestoupala - protože lze počítat s tím, že ještě porosteš do výšky.
Těžko takto na dálku poradit, co bys mohla ve svém životním stylu změnit, když Tě neznáme a nevíme, jak se stravuješ. Určitě by ses měla snažit vyhnout prázdným kaloriím v podobě sladkostí, slazených napojů a ovocných džusů, slaným pochutinám (chipsy, tyčinky, apod.), smaženým jídlům a jídlům rychlého občerstvení (hamburgery, párek v rohlíku, apod.).
Naopak bys měla jíst pravidelně - 3 hlavní jídla denně - snídaně, oběd, večeře a 2 menší svačinky denně. Jez dostatek ovoce a zeleniny - zeleninu 3-5 porcí denně (ke každému hlavnímu jídlu vždy kousek zeleniny), ovoce 2 porce denně. Každý den bys také měla jíst mléko a mléčné výrobky (jogurt, sýr tvrdý nebo cottage, lučinu, žervé, tvaroh, kefír nebo acidofilní mléko), pečivo a cereálie (cereálie nedoslazované - třeba sypké müsli s ovocem, pečivo ideálně chléb nebo žitné, celozrnné pečivo), také bys měla jíst pravidelně ryby, vejce, luštěniny, těstoviny a rýži, libové maso a libovou šunku. Neměla by ses přejídat, ale ani hladovět.
Konkrétně Ti může více poradit pediatr - domluv se třeba s maminkou nebo tatínkem, že byste společně za lékařem zašli.

Důležitý je i pravidelný pohyb - zkus denně zařadit půl hodiny nějaké aktivity - třeba procházka svižnou chůzí, jízda na kole, aerobic, tanec, apod.

Moje tělo - váha

Ahoj,
je to divné ale libi se mi tloustnuti a chci pribrat alespoň 10 kg.
Není to nějaká porucha?

Kluk, 12 let, 17. srpna 2018

ahoj,
pokud nemáš velmi nízkou váhu, nebylo by vhodné takové množství kil nabrat. Mělo by to pak dlouhodobě špatný vliv na Tvoje zdraví.
Jsou lidé, kterým se líbí jejich postava taková, jaká je (tj. třeba i výrazná nadváha nebo obezita), nebo se jim líbí pozorovat jiné lidi při jídle. Každopádně chtít takto výrazně přibrat běžné není.
Nepojmenovala bych to přímo jako poruchu, ale myslím si, že by pro Tebe mohlo být dobré to probrat s odborníkem - s psychologem.
Psycholog je odborník na psychiku, který Ti může pomoci se v pocitech vyznat. Nejlépe by tedy bylo svěřit se s pocity nejprve někomu z rodičů a společně pak zajít na poradu s psychologem.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj. Chtěl bych se zeptat na mou váhu. Měřim 160 a vážím 56..
Vždy jsem byla při těle a moje kamarádky tak hubené. Chci být taky hubena a mít mezeru mezi stehny. Sladké a nezdravé jidlo už nejim.. Jak bych měla zhubnout alespoň na 50 kg?

holka, 13 let, 19. srpna 2018

Ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce zcela v pořádku - takže hubnout nijak nepotřebuješ. Každý jsme trochu jiný - částečně i dispozici k tělesným proporcím dědíme po našich rodičích a prarodičích. Někdo je vysoký a štíhlý, někdo je více podsaditý, je to různé.
Mezera mezi stehny není znakem zdravé a hezké postavy, naopak spíše značí nízkou váhu a až nezdravou štíhlost - není to nic, čeho by měl člověk chtít dosáhnout.
Nejlépe by tak pro Tebe bylo žít dál zdravě - jíst pravidelně, nekonzumovat prázdné kalorie v podobě sladkostí, slaných pochutin jako jsou chipsy, tyčinky, slazené nápoje a smažené pokrmy. Denně jez 2 porce ovoce a 3-5 porcí zeleniny, konzumuj cereálie, těstoviny, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, ryby, libové maso, vejce.
Další je také pravidelný pohyb - např. procházky, běh, jízda na kole, ale třeba i tanec, apod. Určitě najdeš nějakou aktivitu, která Tě bude bavit.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Sport

Ahoj poradno je mi 9 let. Včera jsem hrála se sestřenicí na honěnou a hned jsem se zadejchala, tak mi gólové že nemám kondici :( aní ji mít nemůžu když moc nesportuju a valím se porád u knihy nebo tabletu. Mám 32 kg a měřím 136 cm, není to moc?a jak si mým kondici zlepšit abych neztloustla?

Holka bez kondice 9 let, 17. srpna 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce úplně v pořádku, nemusíš se obávat. Pokud moc nesportuješ, opravdu Tvoje kondice nemusí být nejlepší. Řešení je jednoduché - zkus zařadit do svého denního režimu třeba 30 minut nějakého pohybu. Každý den nějaká aktivita - třeba procházka nebo protahovací a posilovací cvičení, která znáš i ze školního tělocviku nebo jízda na kole, apod.
Zkus si různé aktivity a najdi si takové, které Tě budou bavit. Řadu aktivit můžeš dělat i s kamarády - pohyb může znamenat tedy nejen zlepšení kondice, ale i zábavu!

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj stránko jak mam nabraz svalovou hmotu jsem hubenej važim 62 kilo měřim 175 je mi 15 jak mam posilovat ? Popřípadě mam chodit do posilovny prosim poraďte nechci bejt takový hubeňour .chtěl bych hlavně svaly břišáky... Prosim poraďte

kluk, 15 let, 11. srpna 2018

Ahoj,

v tvém věku je na chození do posilovny ještě brzy - bylo by lépe tak počkat, až budeš ještě trochu starší (např. 17-18 let). Pak bude důležité také to, aby Ti někdo poradil, jak správně cvičit, aby sis neškodil (není vhodné zvedat větší zátěže, přetěžovat klouby - je také nutné, aby se člověk naučil cvik správně provádět).

Zatím můžeš doma zařadit posilování s vlastní váhou - a bude dobře zařazovat nejen cviky zaměřené na břicho, ale i na další svalové skupiny (paže, záda, nohy). Potřebuješ, aby se Tvoje tělo rozvíjelo komplexně.

Nejprve můžeš zařadit cviky, které znáš z hodin tělocviku, další cviky by Ti pak mohl poradit učitel tělesné výchovy nebo trenér sportovního kroužku (pokud do nějakého chodíš).

Určitě by ses měl věnovat ale i sportovním aktivitám jiného typu, abys svoje tělo nezatěžoval jen jednostranně. Důležité je také vhodné stravování - pro tvorbu svalů potřebujeme dostatek kvalitních bílkovin (vejce, mléko a mléčné produkty, libové maso a ryby, luštěniny, ořechy). Není třeba jíst jich zase až příliš, ale pro svůj růst a vývoj bys měl denně přijmout 120 g bílkovin. Každé hlavní jídlo by mělo obsahovat zdroj bílkovin, podobně i větší svačiny.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku.
Už dlouho mě trápí moje zadní část těla. Je mi 13 měřím 150 cm a vážím 40 kg ale mám strašně velký zadek. Přitom sportuji 2× do týdne (hraju fotbal) ale opravdu nevím co s tím dělat...už i ve škole mi říkají že když si sednu tak se mi úplně rozvalí....i moje máma říkala něco o tom že je velký..nevím co s tím dělat prosím poraďte

kluk, 13 let, 4. srpna 2018

ahoj,
proporce našeho těla mohou být různé - částečně vše ovlivňuje i genetika - dispozice od našich rodičů a prarodičů. Také se mění s tím, jak rosteme v průběhu dospívání.
Je skvělé, že pravidelně sportuješ, můžeš zkusit navíc zařadit cviky zaměřené na svaly v této oblasti (hýžďové svaly), které by Ti mohly pomoci zpevnit svalstvo. Zkus takové cvičení navíc zařadit - využít můžeš třeba některé cviky, které používáte na tréninku, další cviky Ti může doporučit a ukázat třeba trenér.
Ať se Ti dobře daří a máš hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
Mám takový dotaz, měřím 156 cm a váží 67 kg, ano možná si říkáš cože? Na tolik kolik měří a na to kolik má let docela velká váha... Ano je to tak, chtěla bych s tím něco dělat, protože nemůžu nosit dvoudílné plavky, uplé věci atd. Jenže diety je mi blbé držet k vůli tomu že by mi chodily ze všech stran urážky a posměchy... Snažím se více chodit, cvičit ale stejně to moc nepomáhá, za 2 měsíce jsem zhubla jen 4 kg... Což se mi zdá málo, chci to nějak urychlit, nemohli by jste mi prosím poradit?

holka, 14 let, 4. srpna 2018

ahoj,
máš pravdu, že je Tvoje váha vzhledem k výšce i věku vyšší, než by měla být. A je skvělé, že jsi se rozhodla s tím něco dělat a začala ses více hýbat.
Držet dietu v dospívání bys neměla, podstatné je, abys jedla zdravě a přijímala dostatek energie a živin pro každodenní aktivity i růst. Co udělat můžeš je omezit příjem prázdných kalorií (tedy potravin, které nám dodávají hlavně energii, ale téměř žádné živiny) - sladkostí, slazených nápojů a limonád, slaných pochutin (tyčinky, chipsy, krekry, apod.) a smažených pokrmů, pokrmů rychlého občerstvení (fast food).
Je skvělé, že se Ti podařilo snížit váhu o 4 kg za 2 měsíce! To je bezvadný výsledek, každý týden jsi zhubla o půl kilogramu. Zhubnout 1 kg tuku zabere docela dost času - musíš vydat energii odpovídající 38 000 kJ (opravdu tolik jí 1 kg tuku obsahuje). A to se urychlit nijak nedá - pokud člověk rychle významně sníží váhu (např. při hladovění), jedná se většinou o ztrátu vody.
Naopak se snížení váhy o 0,5 kg za týden považuje za ideální, protože je hubnutí postupné - což je lepší pro to, aby se pak také sníženou váhu dařilo lépe udržet (což ja také velmi důležité). Určitě zkus dál více chodit a třeba vyzkoušet i nějakou další pohybovou aktivitu, která by Tě mohla bavit.
Držíme palce, aby se Ti dobře dařilo! Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj,
Vážím 44 kg a měřím 164 cm. Myslím že moje váha je celkem normální, ale jde o to co vlastně jím. Mám pocit že žiju jenom z nezdravých věcí. Jsem schopná sníst balíček brambůrek najednou a k tomu tabulku čokolády. K obědu pak nesním třeba skoro nic. Nedávno jsem se pokoušela jídelníček změnit. Snídaně- musli, svačina-ovoce, zelenina, oběd se nedá přesně určit a večeře chleba z máslem nebo jogurt.
Akorát že musli mi rozedralo dásně a ovoce a zelenina se mi za chvíli zhnusili.
také se sportem to není tak dobré. maximálně jednou za dva dny si vyjedu šest km na kole a občas se projdu. Na kole pravidelně jezdíme ob týden přes 40 km.

ahoj,

máš pravdu v tom, že nejde jen o naši váhu, ale i o živiny, které ze stravy získáváme. Chipsy (brambůrky) a čokoláda obsahují hodně tuku, ale na bílkoviny, vitamíny a minerální látky příliš bohaté nejsou. Určitě by taková nezdravá strava neměla nahrazovat běžné jídlo.

Je skvělé, že jsi se odhodlala a pokusila se jídelníček změnit. Musli je ideální dát si s mlékem nebo s jogurtem a nechat ho chvíli namočit, aby změklo - pak Ti nebude rozdírat dásně. Můžeš zkusit i střídat různé druhy - např. se sušeným ovocem, s kousky čokolády. Ovoce a zelenina - zkoušej zařazovat různé druhy, aby to bylo pestré. Pokud člověk jí hlavně jeden druh, za chvíli ho to samozřejmě může omrzet - ale těch druhů zeleniny a ovoce je celá řada. Navíc teď v horkých letních dnech je ovoce a zelenina skvělým osvěžením - můžeš testovat, které druhy Ti chutnají nejvíce. Ideálně bys měla denně sníst 2 kousky ovoce a cca 3 porce zeleniny. Můžeš začít třeba i pomaličku a zkoušet to postupně. K večeři se dej třeba chléb s máslem a sýrem nebo se žervé či lučinou, i jogurt je dobrá varianta.
Pohyb je také důležitý, můžeš třeba každý den zařadit vycházku 30 min. nebo protahovací cviky, jako znáš třeba ze školy z tělocviku.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi 15 let, měřím 170 cm a vážím +- 75 kg. BMI mám 26, což je mírná nadváha. Měla bych zhubnout? Sportuji alespoň 3× týdně ale je pravdou, že jím asi trochu moc. Například můj včerejší jidelníček:
Snídaně: 5 středně velkých krajíčků chleba, 2 vajíčka, 4 plátky sýra
Oběd: 200 g masa (váženo za sirova), 4 velké brambory
Svačina: 1-2 rohlíky se 100 g šunky
Večeře: to samé co oběd
Do toho sním i hodně zeleniny. Vím že jím hodně masa, snažím se ubrat na porcích, ale pak mám večer prostě hlad a sním na večeři ještě větší porci než obvykle. Prosím o radu.

holka, 15 let, 29. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku i výšce vyšší, než by měla být (a pokud výrazně aktivně nesportuješ, že bys měla více svalové hmoty, pak je velmi pravděpodobné, že je vyšší váha spíše vzhledem k vyššímu množství tuku). Nemusíš přímo zhubnout, úspěchem může být i jen zastavení nárůstu váhy a její dlouhodobé udržení + dobrá kondice.

Možná opravdu jíš o něco větší porce, než bys měla. Ale je možné, že ve snaze se omezit v jídle si porci zmenšíš až moc a pak se samozřejmě objeví hlad a chutě. Je potřeba najít nějaký rozumný „střed“, rozumnou velikost porce. Konkrétněji by Ti lépe poradil Tvůj lékař nebo odborník na výživu, takto na dálku můžeme my poradit spíše jen obecně.
K snídani si můžeš zkusit dát např. 3,5 krajíčku chleba, měla by ti stačit k zasycení 2 vajíčka nebo si dát např. 1 vajíčko a 2 plátky sýra. Porci masa u hlavního jídla zkus také zmenšit - na 120 g vepřového či hovězího, 150-180 g kuřecího či krůtího masa. Zařazuj také ryby, vhodné jsou i luštěniny.
Zkus si ke každému hlavnímu jídlu přidat porci zeleniny - denně jí můžeš sníst 300-500 g. K svačině si můžeš dát 1 kousek ovoce, 1 kelímek bílého jogurtu a kousek pečiva - k takové porci už stačí ale jen 1 ks.
Důležité je také jíst pomalu, vše dobře rozkousat - kdo rychle jí, hltá, ten sní větší porci než ten, kdo jí pomalu. Inspirovat se můžeš např. tímto rámcovým jídelníčkem, který je určen dívkám tvého věku s vyšší váhou - vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

Kromě toho je podstatný i pravidelný pohyb - můžeš zařadit kromě sportu 3x týdně ještě v dalších dnech alespoň 30 min nějaké aktivity - třeba procházka, aerobik, apod. Určitě by bylo vhodné zkusit si promluvit s rodiči a zajít se konkrétněji poradit s Tvým lékařem. Ten Ti může více pomoci s nastavením rozumného režimu, aby se váha nezvyšovala.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Rodiče

Ahoj Alíku strašně bych chtěla zhubnout mám nadváhu měřím 165 cm a vážím 70 kg jenomže mě mamka nechce nikam pouštět ani na kole celý den jsem zavřená doma a mám ještě jeden dotaz já se furt trápím a brečím protože mě mamka nechce nikam pouštět jo to už jsem říkala ale já mám z toho průjem a jednou mě začala bolet hlava a začali se mi klepat ruce a měla jsem v ruce pití a kdybych ho nedala na stůl tak mi spadne a taky myslím někdy na to že se zabiju a někdy si říkám že chci umřít bojím se o tom s někým mluvit že by mě za to soudili že jsem blázen a takové nevíte co s tím?

holka, 17 let, 29. července 2018

ahoj,
je vidět, že Tě hodně trápí, že Tě maminka nechce pouštět ven - už jsi tento problém řešila v minulém vzkazu. A souhlasím s radou Modré linky - stejně jako oni si myslím, že je opravdu velmi dobrý nápad zkusit si o tom promluvit, zavolat na některou z linek důvěry. Na lince důvěry se nemusíš bát, že Tě někdo odsoudí nebo si o Tobě vytvoří nějaký obrázek. Na lince důvěry se setkáš s profesionály, kteří jsou velmi otevření, setkali se v životě s řadou lidských problémů a dokážou se do člověka vcítit, snaží se porozumět jeho trápení. Určitě se neboj na ně obrátit.

Pokud nás něco trápí, jsme hodně „pod tlakem“, ve stresu, může se to projevovat i na našem těle - může se objevit i ten průjem, bolest hlavy, třes. Samozřejmě to ale může být ovlivněno i dalšími důvody - např. když máme dlouhou pauzu mezi jídly, máme hlad, také se může objevit třes a bolest hlavy. Aby byl stres nižší může pomoci právě to, že si o svém trápení s někým promluvíš, vyjádříš pocity, které cítíš.
Myslím si, že bys měla cvičení a svou váhu řešit až poté, co se podaří zmírnit stres a zlepšit komunikaci a vztah s maminkou.
Cvičit můžeš případně částečně i doma - např. protahovací cvičení, posilování s vlastní vahou, aerobic, apod.

Držíme palce, aby Ti brzy bylo lépe!
Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj.
Trápí mě moje výška. Mám jen 145 cm a vážím 33 kg. Jsem vážně drobná. Všichni se mi smějí. Například jsme měli říct, jakou práci bychom chtěli dělat. Já bych chtěla být mikrobioložkou. Smáli se, že bych se mezi mikroby ztratila. Často dělají, že mě nevidí. A já jsem hned smutná. Nechci být ovlivněná mou výškou, ale nikdo si neřekne: "Hmm, to je ale chytrá slečna", ale spíš: "Jestli pak její máma ví, kde se toulá". Jde z toho i těžit. Třeba v divadle hrají i 7-mi leté holčičky. Ale je mi vážně nepříjemné jak si ze mne utahují. Chci aby si lidi všímali toho jak jsem zpracovala referát a ne na mě pořválali ať si stoupnu na židli, že mě nevidí. Srandu si ze mne dělají i učitele. Říkají třeba:" Jdi do kabinetu pro mapy. Ale ty tam vlastně nedosáhnaš. " A pak se smějí.
Nevím čím to je. Je pravda, že moje mamka je malá (154cm), ale můj táta má téměř dva metry. Jím hodně. Více než spolužáci.
Aby toho nebylo málo, dělat bojové umění. Dělala jsem judo, teď capoeiru. V judu jsem vicemistrině Čr. Jsem silnější než všechny holky a většina kluků. Vyskočím výše. Udělám více kliků. Bojím se, že moc cvičím a tak mé tělo nemá z čehokoliv růst. Momentálně mám tréninky 2x týdně, jinak jen tělocvik. Je pravda, že jsem hodně venku, ale nevím.
Prosím poraďte mi. Jak vyrůst? Menstruaci jsem ještě neměla, tak těch 150 cm snad stihnu. Jak odolat náporu spolužáků a jak se přes to přenést? Předem děkuji.

holka, 13 let, 24. července 2018

ahoj,
je vidět, že Tě posměšky spolužáků i učitelů hodně trápí. Věřím, že určitě ještě dále budeš růst (i vzhledem k výšce maminky a tatínka), urychlit se to ale nedá - naše tělo má svou vlastní rychlost, s jakou se rozvíjí a roste. Je super, že pravidelně sportuješ a že jsi v dobré kondici. Pokud se obáváš, že třeba jíš moc málo, můžeš si zkusit několik dní zapisovat, jak jíš - zapíšeš si prostě všechno, co sníš a vypiješ v průběhu dne - co to bylo, jak velká zhruba porce. Můžeš se pak s tímto zápisem zajít společně s jedním z rodičů poradit s pediatrem - ten zhodnotí, zda Ti takové porce stačí, když kromě běžných aktivit ještě sportuješ.

Zkus si promluvit s třídním učitelem či učitelkou, zmínit se, že Tě mrzí, že si z Tvé výšky učitelé utahují. Může je požádat, aby s takovými poznámkami přestali. U spolužáků je situace těžší, zkus se zamyslet nad běžnými situacemi, kdy poukazují na Tvou malou výšku a najít nějaký způsob slovní obrany. Třeba pokud dělají, že Tě nevidí, zkus jim říci, že by měli jít k očnímu lékaři/ pořídit si brýle. Bylo by i dobré, kdyby se Tě někdo ze spolužáků nebo spolužaček zastal. Zkus se zamyslet, zda je ve třídě někdo takový, kdo se k nim nepřidá.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, snažím se jíst zdravě a chci být vegetariánka nebo spíš už napůl ji jsem, ale nevím jak to říct rodičům. A taky cvičím chci si udržet postavu, jenže se mi to jaksi nedaří, cvičím už asi rok. Ale furt nic. Poradíš mi prosím? Předem děkuju za radu.

holka, 11 let, 21. července 2018

ahoj,
nemusíš se stát vegetariánkou úplně, můžeš se domluvit s rodiči, že třeba maso/ryby občas jíst budeš. Nejlepší asi bude, když si s mamkou a taťkou promluvíš o tom, co pro Tebe vegetariánství znamená a proč se chceš stát vegetariánkou. Důležité ale bude, abys dál měla pestrou stravu - abys jedla mléko a mléčné výrobky, luštěniny, vejce, listové saláty lehce okyselené šťávou z citronu a také ovoce, pečivo (ideálně žitné nebo celozrnné), těstoviny, rýži a další potraviny - aby Ti nechyběly žádné živiny.

Máš pravdu, že pravidelný pohyb je důležitý pro to, abychom byli zdraví, ale i abychom si udrželi normální váhu. Záleží ale i na tom jakému pohybu se věnujeme a jak často. Protože ještě pořád rosteš, nemusí váha zůstávat stejná - rosteš do výšky a váha se také mírně mění. Těžko to takto na dálku posoudit. Možná jsi na sebe také příliš přísná a máš postavu úplně normální - často máme tendenci na sobě hledat i drobné chyby. Věnuj se dále pravidelnému pohybu, pomoci s posouzením, zda máš postavu normální, může třeba Tvůj lékař.
Můžeš se pak domluvit s rodiči a společně se s ním můžete zajít poradit.

Ať se Ti dobře daří! Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
i když se snažím jíst zdravě, poslední dobou nějak sklouzávání zpátky. Vyhýbám se oleji, jsem schopná se skoro rozbrečet, když ho mamka někam dá. Nerada jím jídla, ve kterých je hodně ingrediencí. Neustále balancuji mezi snahou dodávat tělu veškeré potřebné živiny a touhou jíst co nejméně. Několik měsíců jím méně než 1200 kcal, některé dny třeba 900, prostě nechci jíst víc. Zásadně nesvačím. Strašně mě štve, že se váha zastavila na 60 kg a už několik týdnů se nehýbe dolů. Mám málo energie na cvičení. Vím, že bych měla jíst víc, ale jediné, co chci, je zhubnout aspoň dalších 10 kg...

holka, 14 let, 20. července 2018

ahoj,
podle toho, co píšeš se nejspíše jedná o opakovaní poruchy příjmu potravy, o kterém jsi psala již dříve. Cítíš sama, že nízký příjem stravy Ti nedává dostatek energie pro aktivity a běžný život, přesto máš potřebu dále hubnout a dosáhnout nižší váhy.
Myslím, že je nutné, aby sis o těchto pocitech a problémech popovídala s psychologem nebo jiným odborníkem, který se zaměřuje na léčbu těchto nemocí. Může Ti pomoci, aby se Tvůj přístup k jídlu a k Tvému tělu změnil k lepšímu.
Proto bych Ti doporučila promluvit o svých obavách a pocitech s rodiči, a abyste pak společně zašli za odborníkem. Můžete se podívat i na speciální webové stránky Healthy and free, které se na poruchy příjmu potravy zaměřují a byly vytvořené odborníky.
www.healthyandfree.cz

Ať je Ti brzy lépe, držíme moc palce!
Vím, co jím