Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Odpovědi uživatele Vím, co jím

  Celkem zodpovědělo dotazů: 216

  Moje tělo - váha

  Ahoj alíku a spol. Mám asi určitě nadváhu je mi 10 vážím 47,5 kg měřím 153cm
  Vůbec se mi to nelíbí :( Co mám dělat když začnu jíst zdravě tak zase potom přestanu :(

  kluk 10 let, 11. prosince 2018

  ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvé výšce a věku stále ještě normální, i když se již blížíš k hranici nadváhy. Záleží ale i na naší tělesné konstituci (dispozici po rodičích) i průběžném vývoji hmotnosti a výšky.

  Možná, že jsi na sebe ve snaze o zdravé stravování moc přísný a jíš třeba až moc málo. Také je možné, že je změna na zdravé stravování od toho současného moc velká. Pak může být složité zdravou stravu dlouhodobě dodržet.
  Bohužel nepíšeš nic o tom, jak se momentálně stravuješ, a tak není možné konkrétněji posoudit, kde třeba děláš největší chyby.
  Zkus jíst pravidelně - 3 hlavní jídla denně a mezi nimi menší svačiny.
  Ke každému hlavnímu jídlu si přidej porci zeleniny, na svačinu zařaď kousek ovoce a k němu mléčný výrobek - třeba jogurt nebo hrníček kefíru, apod. Jez ryby, vejce, libové maso, luštěniny a mléčné produkty. Do hlavních jídel patří také příloha - chléb nebo brambory nebo rýže, kuskus či těstoviny, luštěniny, jáhly, apod.
  Když budeš mít chuť mlsat, zkus si dát jen malý kousek čokolády. Snaž se vyhnout jídlům rychlého občerstvení, smaženým jídlům a sladkostem (sušenky, tyčinky, aj), slaným pochutinám (slané ořechy, chipsy, aj.).
  Zkus změnit třeba nejprve jen jednu věc, a za týden či dva další. Pokud se ti nebude dařit zdravé stravování dodržovat, můžeš zkusit si zapisovat, co jíš a společně s rodiči se zajít poradit s tvým lékařem. Ten ti může dát další konkrétnější tipy, jak tvoji stravu upravit.

  Kromě snahy se zdravě stravovat by ses měl také snažit pravidelně hýbat. Zkus najít nějakou pohybovou aktivitu, která tě bude bavit - vyzkoušej různá cvičení, některým se můžeš věnovat i společně s kamarády.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, v prosinci mi bude 12 let, měřím 159 cm a vážím 39 kg. Myslím, že ta váha je málo. Je to tak? Pokud ano, kolik bych měla vážit?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 29. listopadu 2018

  Ahoj,

  Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku - i když je pravda, že většina tvých vrstevnic (dívky stejného věku) váží více. Každý jsme ale trochu jiný - záleží na našich tělesných dispozicích zděděných po rodičích i na vývoji váhy a výšky v čase.
  Pokud si nejsi jistá, zda je Tvoje váha v pořádku, můžeš se zajít s někým z rodičů poradit se svým lékařem. Ten má k dispozici veškeré záznamy o Tvém růstu a může nejlépe posoudit, jak postupně rosteš a jak se mění Tvá hmotnost.
  Hezký advent přeje Vím, co jím

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den chtěl bych se zeptat že posiluji asi 3 krat denně v posilovně a zbytek dnu vlastní váhou a když cvičím tak dokážu zvedat až o 2x víc váhy než moji vrstevníci a také při cvičení mi velmi vyskakuji žíly při tepu nad 90 tepu za minutu jen se chci zeptat jestli to je v pohodě protože jsem slyšel že když hodně vyskakují žíly značí to to že mám méně tuku v těle je se chci zeptat předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 27. listopadu 2018

  Ahoj,
  asi jsi měl na mysli, že 3x týdně (nikoliv denně) chodíš cvičit do posilovny a jinak cvičíš doma. Obecně se u dospívajících spíše doporučuje jen posilování s vlastní váhou než se zátěží (a to zejména větší zátěží) - v tomto by bylo lépe poradit se s nějakým sportovním lékařem nebo certifkovaným trenérem, aby sis nějak neškodil (byť s dobrým úmyslem). Protože stále rosteš, neměl by ses soustředit na to, abys dokázal zvednout co nejvyšší váhu, a porovnávání se s ostatními. Myslíme si, že je pro Tebe mnohem důležitější, abys cvičil pravidelně a správným způsobem - aniž by sis škodil. Pro každého člověka může být vhodná mírně jiná intenzita cvičení a zátěž, protože každý jsme jiný, máme jinou kondici.

  Množství tělesného tuku a výraznost vystoupení žil pod kůží takhle na dálku nijak nemůžeme zhodnotit - v tomto by Ti mohl lépe poradit lékař, který Tě má v péči. Může posoudit Tvou tělesnou stavbu (a její vývoj v průběhu několika posledních let) a jestli je množství tuku odpovídající normě dle Tvého věku.
  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol. Myslíte si, že je v pořádku, když mi je 12 let (za měsíc 13), měřím 153 cm a vážím 45 kg ?

  holka, 12 let, 20. listopadu 2018

  Ahoj,
  Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce úplně optimální - je tak zcela v pořádku.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, je normalni ze mi je 12 let a vážím 53 kg? Měřím 158 cm. Chtěla bych radu jestli to je normální a když tak co mám dělat.

  holka, 12 let, 24. listopadu 2018

  Ahoj, Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce v pořádku, je optimální.
  Nemusíš tak dělat nic více než se pravidelně hýbat a snažit se zdravě stravovat (dostatek zeleniny a ovoce, mléčné produkty, ryby, libové maso, ořechy, aj.). Celkově může případně Tvůj růst i vývoj váhy (i s ohledem na dispozice zděděné po rodičích) posoudit detailněji Tvůj lékař.

  Ať se Ti dobře daří, zdraví Vím, co jím.

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku. Tohle se mi píše tezko a vim, ze si budes myslet, ze jsem opravdu blba. Taky ze jsem. Z mych predchozich dotazu vis, ze je mi 16, merim 157 cm a ted vazim, pozor, jenom 39 kg. Nevim, co s tim. Vice jsem si hlidala vahu, co jim, jedla (a stale) jim zdrave, hodne se omezovala, taky hodne sportuju (2× tydne horolezectvi, 1x tydne sport. gymnastika a 1x tydne plavani-treba 2km. To ale protoze sport proste miluju, hodne me bavi). Posledni dobou je mi ale porad zima. Taky vidim, jak mi plandaji dziny. Nedokazu ale jist vic. Mam hrozne vycitky. Nedokazu si treba ve skole objednat k obedu ovocne knedliky, nebo svickovou... a pak to snist. Nedokazu si dat po obede jogurt (kdyz ho ve skole dostaneme). Nedokazu si ani na obede dat salat s jogurtovou zalivkou. Nezvladnu snidat vice jak 3 lzice ovesnych vlocek. A takhle bych mohla jeste dlouho pokracovat. Navic jsem nejakou dobu nedostala mesicky a bojim se, ze je to nizkou hmotnosti a nebudi moct mit deti. Co mam delat? Mimochodem rodicum to opravdu rict nemuzu (ale to by bylo na delsi vypraveni. Proste nemuzu). Dekuju za radu, pokud jde nejak poradit

  holka, 16 let, 21. listopadu 2018

  ahoj,
  opravdu si o Tobě nikdo nemyslí, že bys byla hloupá. Podle toho, co píšeš, zřejmě trpíš poruchou příjmu potravy - a nízký příjem stravy se objevuje často u velmi inteligentních lidí, kteří mají sklony k perfekcionismu (tj. dávají velký důraz na detaily, mají potřebu vše dělat správně).
  Určitě je dobře, že se pravidelně hýbeš, ale abys měla dost energie pro pohyb a taky pro růst, tak je potřeba, abys více jedla. Pokud cítíš obavy z většího množství jídla i některých potravin, nedokážeš jíst více, opravdu nejspíše trpíš poruchou příjmu potravy - konkrétně mentální anorexií. Tvoje váha je opravdu k Tvému věku i výšce velmi nízká a je tak pravděpodobné, že proto menstruace vynechala. (Více jak 97 % dívek Tvého věku má vyšší hmotnost než máš Ty.) Aby menstruace správně probíhala, musí mít dívka/žena určité množství tělesného tuku (alespoň kolem 13-15 %) a dostatečnou tvorbu/příjem cholesterolu, z kterého se tvoří pohlavní hormony, které menstruační cyklus ovlivňují.
  Poruchy příjmu potravy jsou nemocí těla i duše a je potřeba jak psychologická léčba, tak postupné zvýšení příjmu stravy (a odstranění strachu z navýšení váhy, příjmu jídla a konzumace některých potravin). Jedná se o nemoc, kterou je třeba léčit - a čím dříve se s léčbou začne, tím lépe - pokud trvá dlouho, může mít opravdu i trvalé následky, dá se na ni i zemřít.

  Pokud se nemůžeš svěřit rodičům, můžeš si o tom promluvit s učitelem či učitelkou, výchovným poradcem - s někým, komu důvěřuješ. Bude potřeba začít tento problém řešit s odborníky - s psychologem se zkušeností s poruchou příjmu potravy, s lékařem nebo odborníkem na výživu.
  Můžeš se podívat na webové stránky Healthy and free (www.healthyandfree.cz) nebo Ideální.cz (www.idealni.cz), kde najdeš řadu informací o těchto nemocech a i tipů. Tyto stránky tvoří přední čeští odborníci na tato onemocnění.
  Na webu Healthy and free je i diskusní fórum, kde je možné řešit částečně třeba i otázky výživy, ptát se na poruchy příjmu potravy. Mají tu i možnost případného chatu s psychologem.
  healthyandfree.cz/index.php/forumhf
  www.healthyandfreechat.com/cs/Home/Contact

  Zkus se na stránky podívat, přečíst si více informací a určitě bude nutné řešit vše společně s dospělými.

  Držíme palce! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli máte nějaké jídelníčky pro holky ve věku 12 let. Všimla jsem si že je tu pár odkazů na jídelníčky ale našla jsem jen pro dívky ve věku 13-15 let tak jestli jsou i pro 12 let. Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 20. listopadu 2018

  ahoj,

  ano, existují i rámcový jídelníček pro dívky ve věku 10-13 let. Je určený pro dívky s normální váhou, najdeš ho na tomto odkaze:
  vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-10-13let.pdf

  Jídelníček je vhodné brát spíše jako inspiraci a rámec pro stravování, pokud bys potřebovala řešit nízkou nebo naopak vysokou váhu, měla nějaké alergie či jiné zdravotní potíže, je nutné se poradit s Tvým lékařem. Každý jsme jiný, máme mírně jiný stravovací režim, výdej energie - a tak někdo může potřebovat jíst více, někdo naopak méně. To už je pak potřeba řešit individuálně s lékařem nebo odborníkem na výživu.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - holky

  Ahoj
  je 12 let, měřím 162 cm a vážím 40 kg. Je to normálni váha?
  Cítim se hrozně tlustě přestože všichni říkaj že jsem hubená.
  Vždy když se kouknu do zrcadla jsem tlustá. Mám hubené ruce ale tlusté břicho a stehna.Nechci hubnout. spíš chci být spokojená tak, jak jsem. Prostě se chci cítit dobře tak jak vypadám teď. Nevím jak na to

  holka, 12 let, 16. listopadu 2018

  ahoj, Tvoje váha je vzhledem k výšce i věku zcela v pořádku, je optimální. Na svůj věk jsi poměrně vysoká a nejspíš ještě dále o něco vyrosteš.
  Velká řada lidí je při pohledu do zrcadla se svým tělem nespokojená - přestože k tomu často není vůbec důvod. Každý jsme nějaký - někdo je drobnější, menší postavy, někdo je podsaditější, rozložitější, silnější. Někdo má větší nos, někdo větší uši. Kdyby ses zeptala kamarádů a kamarádek, věřím tomu, že by mluvili o spoustě věcí, které jsou na Tobě hezké.
  Vzhledem k Tvojí váze a výšce je velmi málo pravděpodobné, že bys měla tlusté břicho (nadbytek tuku uloženého v oblasti břicha). V období puberty se může oblast boků a stehen zvýrazňovat, souvisí to s ženskými hormony. Je to zcela běžná věc, u každé dívky se to v určité míře odrazí.
  Myslím si tak, že by pro Tebe bylo nejlepší se při pohledu do zrcadla nekritizovat, nezaměřovat se jen na oblast břicha a stehen, se kterou nejsi úplně spokojená. Zkus na sobě najít něco, co se Ti líbí, co je na Tobě hezké - můžeš se o tom třeba pobavit i s kamarádkami a kamarády. Věřím, že se pak budeš cítit ve svém těle lépe.

  Držíme palce, ať jsi spokojenější a šťastnější. Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, nevím jestli je moje váha v pořádku. Dělala jsem si ten test BMI ale moc jsem se v nem neviděla. Je mi 12 let měřím 170cm a vážím 60kg.
  Cvičím 5x týdně. Třikrát atletika (2 hodiny- oštěp, koule a sprint). A dvakrát týdne plavání nebo kolo. Jíst se snažím jist pravidelne ale i přes to mi moje váha přijde vysoká. Ostatní kamarádky ze třídy až na dvě jsou s váhou max. 45 kg. Ty dvě jsou těžší než ostatní. Jedna trpí nadváhou a druha je o trochu menší než já a váží 55kg. Jenže mě nejde zhubnout i když se o to snažím jenže to spíš přiberu. Vždy jsem patřila k těm hubeným. Pak jsem z ničeho nic přibrala a i když mi i ve třídě holky říkají že jsem zhubla (když se převlékáme na tělocvik jsou my vidět žebra :-( ) jenže opak je pravdou a spis mi váha roste než klesa

  holka, 12 let, 14. listopadu 2018

  ahoj,
  Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku a výšce v pořádku. Při posuzování váhy je nutné vzít v potaz i věk a výšku - Tvoje spolužačky třeba váží méně, ale mohou být i méně vysoké. Lékař obvykle u dětí i dospívajících také obvykle hodnotí celkový vývoj v čase - dívá se na vývoj za posledních několik let, neposuzuje jen jednu hodnotu.
  A také není číslo jako číslo - poměrně dost sportuješ, jsi hodně aktivní, takže je dost dobře možné, že máš třeba vyšší množství svalové hmoty. Opravdu je i pouhým pohledem patrný rozdíl mezi člověkem, který má více svalové hmoty (je „zformovaný“) a mezi člověkem, který má v těle větší než normální množství tuku (je více „neforemný“).
  Třeba slečny, které dělají gymnastiku nebo třeba akrobatický rokenrol - mají velký výdej energie, jsou na pohled poměrně dost štíhlé - ale když si stoupnou na váhu, vidíme vyšší číslo, než bychom očekávali. Je to ale kvůli množství svalů, zastoupení svalové hmoty v těle.

  Nemyslím si tak, že bys potřebovala hubnout cíleně - zvlášť pokud takto pravidelně sportuješ. Pokud si nejsi jistá, nejlépe bude, když se zajdeš společně s někým z rodičů poradit se s lékařem, který o Tebe pečuje. Věřím, že společně vše prodiskutujete a pokud bys opravdu potřebovala zhubnout, že Ti poradí, co změnit.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku právě mě napadlo jak jsem psala s tím soustředěním že jsem hladověla že se bojím že přiberu tak já si myslím že klidně přiberu protože jsem hladověla tak mě to přijde docela dobrý protože se moje tělo zvykne na jídlo a nebude hladověním ,ale až se vrátím domů tak budu jíst zdravě a už nebudu hladovět tak se moje váha může stabilizovat a já budu jíst normálně co si o tom myslíš ?

  ahoj,
  určitě je dobře, že se budeš snažit na soutředění pravidelně a normální jíst jako všichni ostatní. A to i běžná jídla.
  Snaž se nesoutředit se na to číslo na váze, ale spíš na pravidelnost v jídle a uspořádání pravidelné stravy. Pokud jsi dosud jedla málo, tak ano, váha bude zřejmě při zařazení pravidelné stravy růst.
  Ale pokud budeš jíst pravidelně a budeš mít pestrý jídelníček, budeš se k tomu i pravidelně hýbat, měla by se opravdu váha stabilizovat.

  Držíme palce, ať se Ti vše dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, myslíš, že je normální mít váhu 41-42, když je mi 14 let a měřím 158 cm?

  holka, 14 let, 10. listopadu 2018

  ahoj,
  Tvoje váha je vzhledem k Tvému věku i výšce nižší, než by měla ideálně být. Většina dívek Tvého věku váží více.
  Ale pokud jsi od mala štíhlá, rodiče jsou také štíhlí a spíše vyšší, může to být zcela v pořádku. Pokud si nejsi jistá, můžeš se zajít s někým z rodičů poradit se svým ošetřujicím lékařem - ten má k dispozici všechny informace o vývoji Tvé váhy a výšky již od narození a může vše nejlépe zhodnotit.

  Hezký podzim přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Dobrý den,
  Poslední dobu mám problém s váhou.
  Je mi 14 let, jsem vysoká 167cm, mám pravidelnou denní práci (ježdění na koni a práce o ně, mám svého+se starám o kamarádky kobylku, zdá se to být lehké, ale je to makačka) mám menstuaci, opravdu hodně jím... ale tady nastává ten problém, vážím 45 kilo.
  Začínám se o sebe bát. Trpím nízkým tlakem, ale nemyslím si, že by to mělo s mojí vahou něco společného.. Všichni mi říkají, že nejím, ale dá doslova žeru, a to hodně, sním třeba 3 řízky k obědu, normálně snídám, většinou müsli a čaj, večeřím vždy teplé jídlo a do toho pravidelně svačím. Nevím jestli je to tím, že mám velký kalorický výdej, ale nevím. I doktorka o mě měla starosti, ale já sem si nemyslela že je se mnou něco špatně, dokud mi to nezačali říkat ostatní. Nebo se jen nechávám ovlivňovat?
  Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 28. října 2018

  ahoj,
  máš pravdu, že je Tvoje váha vzhledem k věku a výšce nižší, než by měla být. Takto na dálku ale nejde zhodnotit, zda je to takto u Tebe v pořádku nebo by se mohlo jednat o nějaké potíže.
  S vývojem naší hmotnosti je to v dětství a dospívání složitější - člověk roste do výšky a zároveň se mění i váha. Nejde izolovaně zhodnotit jen jednu hodnotu, aniž bychom znali předchozí vývoj.
  Pokud jsi vždy byla spíše štíhlejší, také maminka a tatínek (případně sourozenci) jsou štíhlí, vyšší, pak to může být i zcela v pořádku. Dispozici k tomu, jaká bude naše postava, dědíme po našich předcích (rodičích, ale třeba i prarodičích). Pokud bys byla spíše robustnější v průběhu dětství a nyní je váha nižší i když dříve bývala v normálním rozmezí, bylo by vhodné se zajít poradit s lékařem. Ten se podívá, jak jsi rostla a přibývala na váze dosud a může zhodnotit, zda je růst a prospívání v pořádku. Váhu ovlivňují i aktivity, jak si správně uvědomuješ - pokud máš nyní více aktivit, vydáš více energie než dříve, nemusí současný příjem energie a živin ve stravě dostačovat.
  Lékař také může zkontrolovat Tvoje zdraví prostřednictvím odběrů krve. Pokud Tě trápí nějaké zdravotní obtíže, určite bys o nich měla lékaře informovat - za nízkou váhou nebo hubnutím mohou někdy být i různé nemoci.

  Nízký tlak může souviset i se štíhlostí - štíhlí lidé mají většinou nižší hodnoty krevního tlaku, ale také s obdobím puberty a hormonálními změnami. Určitě bude dobré vše probrat s lékařem - můžeš třeba i zapsat svůj jídelníček (za 2-3 dny), aby paní doktorka věděla, jak se stravuješ a jaké porce jíš.
  Zajdi se tedy společně s někým z rodičů poradit s paní doktorkou, informuj ji o svých aktivitách a svém stravování. Paní doktorka vše zhodnotí a domluvíte se, jak dále - zda zkusíte nějakou změnu ve stravě, apod.
  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku ... V na konci listopadu jedeme na soustředění a tam snidame normálně rohlíky a tak ale problém je s obědy a večeře ...jak víš rychle jsem zhubla a teď přidávám po týdnu abych jedla a nepřibírala jenže my jíme v hospodě a tam jsou hodně nezdravá jídla a bojím se že přiberu

  Ahoj,

  přestože svoje stravování na soustředění můžeš ovlivnit jen z části, neklesej na mysli, nic není ztraceno. Na soustředění budete jen několik dní, nejedná se o měsíc či déle. Kromě toho budeš na soustředění třeba i více sportovat - a tak i výdej energie bude vyšší.
  Určitě bude možné si v hospodě vybrat i zdravější pokrm - třeba přírodní opečený plátek masa, s vařeným bramborem nebo rýží či těstovinami. Zkus se vyhnout jídlům smaženým (s hranolkami, kroketami, apod.). Můžeš zkusit také požádat, aby Ti dali třeba méně omáčky (bude-li zrovna omáčka se smetanovým základem), jen šťávu z masa, apod. Ideálně, když bude pokrm obsahovat i zeleninu (vařenou, dušenou či pečenou). Vhodné je třeba i rizoto se zeleninou a kuřecím masem nebo sýrem.
  Pokud bude k dispozici obchod, domluv se s rodiči, že Ti dají nějaké peníze, aby sis mohla koupit třeba cherry rajčata nebo mrkev či listový salát nebo jablko, hrušku - pro doplnění zeleniny a ovoce.
  Určitě soustředění dobře zvládneš, snaž se jídlem a váhou příliš nestresovat.
  Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, je mi 14 let, měřím 170 cm a vážím 46 kg. Už od malička jsem byla docela hubená a dlouhou dobu mi říkali anorektičko, ale já odjakživa jedla pořád jím hodně. Hodně sportuji, takže tuku v tele mam dost málo a vůbec mi nejde přibrat svalová hmota. Ke svému klasickému sportovnímu týdnu (5x týdně atletika) jsem ještě každý den cvičila na zadek a stehna 30 minut. Po 3 měsících na mě nebyla vůbec žádná změna, i váha mi ukazovala pořád stejně. Nejsem vegan ani vegetarián, ale jím docela zdravě, ale s proteinem a podobnýma věcma nemám vůbec zkušenosti, tak se chci zeptat co mám jíst a popřípadě cvičit, abych trochu přibrala. A ještě bych se chtěla zeptat kolik je optimální váha pro moji výšku.
  Předem děkuji.

  holka, 14 let, 23. října 2018

  ahoj,
  naše tělesná konstituce záleží i na dědičné dispozici po rodičích. Pokud jsou i maminka s tatínkem štíhlí a vyšší, asi nikdy nebudeš podsaditá a mít vyšší váhu. Můžeš mít díky dědičné dispozici i rychlejší metabolismus. Také jsi poměrně dost pohybově aktivní - a s ohledem na sport může být nutné i zvýšit příjem energie. Zkus tak trošku zvýšit příjem stravy - zařadit třeba jednu svačinu navíc, maličko zvětšit porce jídla (a to hlavně zdrojů bílkovin - libové maso, ryby, vejce, mléko a mléčné produkty, luštěniny). Při snaze nabrat svalovou hmotu je dobré zařadit cvičení s vlastní vahou - lehké posilování. A to nejen nohou, ale i rukou - např. kliky, plank - prkno, apod.
  Protein bych zařadit nedoporučila, často obsahuje třeba umělá sladidla, která nejsou pro děti ani dospívající vhodná.
  Ideální váha vzhledem k Tvému věku a výšce by byla v rozmezí 49 - 63 kg.
  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, jaká je ideální váha pro holku 15-16 let, cca 160cm? :)
  Předem dík!

  Milá Viky,
  optimální hmotnost pro dívku 15 let s výškou 160 cm je v rozmezí 47 až 56 kg.
  Hezký podzim přeje Vím, co jím.