Odpovědi uživatele Vím, co jím

Celkem zodpovědělo dotazů: 216

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku,
Muj byvali kamarad mi rekl, ze pry je mu ze me na bliti, protoze jsem hrozne hnusna a tlusta a tak se chci zeptat jestli je normalni mit ve veku11 let 68 kg a 143 cm? A taky se chci zeptat jedna kamaradka mi rekla ze mam zkusit anorexii a tak se chci zeptat mam?A co to je? Ona vazi 26 kg a meri asi tak jako ja a je stejne stara je v pohode? Neni moc hubena? Dik za co nejrychlejsi odpoved!!!!!!!!!!!

ahoj,
před pár měsíci jsi psala do poradny a uváděla jsi jinou váhu - a to o cca 30 kg nižší. Během takto krátké doby není možné, aby Tvoje váha takto stoupla. Buď jsi tedy omylem napsala špatné číslo, nebo si z poradny děláš legraci.

Pokud je kamarádka stejně vysoká a váží 26 kg, je její váha příliš nízká vzhledem k věku a výšce. Měla by se tak zajít poradit s lékařem.
Anorexie je závažně onemocnění těla i duše - její podstatou je vlastně cílené hladovění a nadměrné cvičení. Člověk sám sebe vidí jinak, než jaká je realita - přestože je štíhlý nebo má váhu normální, vidí sám sebe jako obézního, že má váhu vysokou.
Anorexie ani hladovění obecně není pro zdraví vhodné - lepší cestou je pravidelný pohyb a zdravé stravování. Anorexie poškozuje organismus, člověk nepřijímá dostatek živin - může se zpomalit nebo zcela zastavit růst, objevuje se vypadávání vlasů, suchá pokožka, zhoršený stav zubů, kostí, poruchy spánku i další potíže. Pokud se anorexie neléčí včas, mohou být následky i trvalé na anorexii lze i zemřít. Léčba anorexie je dlouhodobá a nemoc se může i opakovaně vracet. Rozhodně tak anorexie není dobrá volba pro nikoho.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi 12, měřím 173 a vážím 70 kolik mám vážit na svuj vek a vysku?

holka, 12 let, 16. července 2018

ahoj,

jsi vyšší, než jsou běžně dívky Tvého věku. Tvoje váha je o něco vyšší, než je pro tento věk a výšku běžné.
Vhodná hmotnost pro tento věk a výšku by byla v rozmezí 50-65 kg.
Pokud pravidelně nesportuješ a třeba nejíš úplně zdravě, mohla bys svou stravu upravit a zařadit pohyb. Nemusíš hubnout, cílem by mělo být spíše zastavit váhu, aby nestoupala dále - ještě totiž budeš nejspíše růst do výšky.
Strava - důležité je jíst pravidelně, nehladovět, jíst ovoce a zeleninu (ovoce 2 porce denně, zeleninu 3-5x denně), zařazovat obiloviny (chléb nebo celozrnné pečivo, ovesné vločky, těstoviny aj.), luštěniny, libové maso, ryby, vejce. Pozor na sladkosti nebo slané pochutiny, jídla rychlého občerstvení, slazené nápoje či limonády - obsahují hodně energie, ale na živiny bohaté nejsou.
Ať se Ti dobře daří, hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj
Zajímalo by mě kolik kalorií bych měla sníst při výšce 170cm a 60-63 kg? A jaká váha by měla být při této výšce zcela normální, protože já sní nejsem spokojená. Váha mi pokaždé ujazuje něco jiného. Promiň jestli se ptám na víc otázek zároveň

holka, 13 let, 14. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku, v normě. Jsi vyšší než je většina dívek Tvého věku (jen 10 % dívek stejného věku je stejně vysokých nebo vyšších než Ty) - s ohledem na to, že jsi více vysoká, je v pořádku i Tvoje váha. Byť se to tak Tobě nejeví.
Pro dívky s normální váhou ve věku 13-15 let se doporučuje denně přijmout cca 9400 kJ.
Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
měřím 160cm a vážím 51kg. Můj obvod pasu je 60cm a obvod boků 86. Je to v pořádku? Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 11. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku. Také obvod pasu i obvod boků jsou vzhledem k věku zcela normální, v pořádku :)
Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku!
Merim 160cm
Vazim 43kg
Je mi 12let
Je to v poradku?

holka, 12 let, 11. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku. :)
Hezké leto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

+Je mi 11 let
+Měřím 155 CM
+Vážím 45 KG
+Dělám karate
+Jím zdravě
A
-Bojím se že jsem tlustá prosím poradíte mi jak zhunout

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku - není tak důvod, proč bys měla cíleně hubnout. Netrápí Tě nadváha nebo dokonce obezita, nemusíš se tak obávat.
Velmi dobře je, že jíš zdravě a také se hýbeš - to je důležité pro zdraví.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Chťel bych se zeptat jestli je normální že vážím 64 kg a měřím 173 cm je mi 13

kluk, 13 let, 24. června 2018

ahoj,

Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku. :)
Můžeš tak být klidný.

Hezk prázdninové dny přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj, mám další dotaz ohledně stravy, snad to nevadí. Tak 1x do týdne chodím s mamkou do fitka nebo cvičím doma a ráda si dám před nebo po proteinovou tyčinku. Když jsem byla malá a táta jedl proteinové tyčinky, protože cvičil, dal mi vždycky ochutnat, protože mi moc chutnaly, ale mamka mi říkala, že bych to jíst neměla. Zaprvé bych se tedy chtěla zeptat, jestli teď, když je mi 13, můžu vůbec jíst proteinové tyčinky? (kupují si zdravé raw veganské, takže v sobě mají například jen banán, datle a rýžový protein, nic jiného) A ty tyčinky bych si ráda dala i jen tak, ale nevím, jestli je to vhodné, si jen tak dát proteinovou tyčinku, když zrovna necvičím. Myslíte tedy že si je mám dávat jen před nebo po cvičení nebo můžu i jen tak? Předem moc děkuju za odpověď :)

holka, 13 let, 27. června 2018

ahoj,
tento typ tyčinky si dát můžeš, kromě určitého (menšího) množství rostlinných bílkovin obsahuje hlavně sacharidy (a to spíše cukry - jednoduché - které se přirozeně vyskytují v ovoci) a také určité množství vlákniny.
Můžeš tyčinku využít jako svačinu na cesty (když nemáš připravenou svačinu s sebou nebo jinou možnost), ale neměla bys ji jíst denně a vnímat ji jako něco, co můžeš jíst mimo pravidelná hlavní jídla a svačiny. Po cvičení má tyčinka smysl jen pro doplnění energie a živin, ale ideálním zdrojem bílkovin není. Rýžový protein neobsahuje všechny potřebné aminokyseliny, které si naše tělo neumí vyrobit. Můžeš si tak místo tyčinky dát třeba jogurt nebo kefír, ty obsahují plnohodnotné bílkoviny.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a pomocníci, je mi 12, vážím tak 47 kg a měřím 151 cm. Podle dětské BMI kal. je má váha vzhledem k věku optimální, ale já moc dobře vím že to tak není, mám fakt tlusté břicho i nohy prostě samej špek - dokonce i kamarádi na to začali narážet. Občas mám takové období že se cítím fakt hodně tlustá, pár dní jsem zkoušela nejíst a pak jsem se zhroutila... Jsem z toho nešťastná, jím 3×-4× denně + nějaká ta sušenka a tak, jím hodně ovoce a zeleniny, sportuji... chodím se psem a tak, bylo období kdy jsem jedla hodne zdrave a míň, cvičila každý den a takhle asi 3-4 týdny... nic. Spíš jsem měla pocit že jsem ještě víc ztloustla. V únoru jsem se trochu spravila, zhubla jsem a tak... a pak BUM! Zlomená noha - 2 měsíce bez pohybu takže to bylo jako JOJO efekt... k tomu jak dost sportuji a jsem taková jaká jsem, mamka prostě říká že mám pomalý metabolismus. Myslíte že by mi pomohl nějaký výživový poradce nebo že se prostě mám snažit? Jsem z toho nešťastná a za 3 týdny jedu na tábor a bojím se že se mi tam budou všichni smát - jedu tam s drobnou kamarádkou a její štíhlou ségrou... prosím poraďte mi...

Tlustá holka, 12 let, 23. června 2018

Ahoj,

určitě se nesnaž nejíst - tudy cesta opravdu nevede. Naopak bys svému tělu jen škodila, mohla bys negativně ovlivnit svůj růst (pro který je potřeba energie a živiny).
Je skvělé, že pravidelně sportuješ a snažíš se jíst zdravě, jíš zeleninu a ovoce. Určitě se můžeš zkusit zamyslet, zda častěji nepřijímáš prázdné kalorie v podobě sladkostí, slazených nápojů nebo smažených jídel, jídel rychlého občerstvení. Můžeš zkusit sušenku vyměnit za malou hrst oříšků /nesolených, nepražených/ nebo čtvereček hořké čokolády /ideálně s podílem kakaové hmoty 60 % a více/.
Tvým cílem nemusí být hubnutí, ale jen stabilizace váhy, protože ještě dál porosteš do výšky. Je ale potřeba si uvědomit, že nestačí správný režim v jídle a pohybu držet měsíc - to je jen začátek, po takové době může být váha stejná a jen třeba ubyde 1 cm v pase. Je tak potřeba delší čas. V průběhu 3 týdnů - než pojedeš na tábor - tak můžeš zlepšit kondici, zhubnout ale nestihneš. Můžeš ale zavést změny, které Ti pomohou postupně dojít k cíli.

Pokud jsi měla úraz nohy a nemohla jsi se hýbat, tak je jasné, že kondice jde dolů a množství svalové hmoty také. Návrat pak musí být postupný - pomalé zvyšování zátěže. Pokud si s jídelníčkem nevíš rady, neumíš si ho sestavit, nejsi si jistá s velikostí porcí, mohla by Ti konzultace s nutričním terapeutem (odborníkem v oblasti výživy) pomoci a nasměrovat Tě k případným změnám. Bylo by tak nejlépe vše probrat s rodiči, kteří pak mohou najít vhodného odborníka a společně byste se pak zašli poradit.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří. Zdraví Vím, co jím

Moje tělo - váha

Omlouvám se za předchozí dotaz. Přepsala jsem se. Mělo to být 56,6 kg. Dokonce dneska mi i mamka řekla, že mi nějak roste břicho. A ptám se furt na to samé dokola, protože fakt nevím co dělat. Asi zase začnu hubnout, tak jak se mi to dařilo minule. Což znamená maximálně 4000 kj denně :'(

holka, 13 let, 20. června 2018

ahoj,

je nám líto, že s odpovědí a radami nejsi spokojená a hledáš stále jiné možnosti a řešení, ale realita není vždy taková, jakou očekáváme nebo chceme. Snažili jsme se Tě nasměrovat i co se týká úprav stravování a vysvětlit, proč není nízký příjem energie vhodný a jaká má rizika, a proč by bylo dobré se pravidelně hýbat (a nemusí se jednat jen o skupinový sport).

Co se týče stravy, jak už jsme psali dříve. Ráno by bylo ideální dát si müsli s jogurtem nebo mlékem, na svačinu ovoce + obložený chléb - se sýrem, žervé nebo pomazánkou z tvarohu. Oběd v jídelně, občasně se zákuskem. Na svačinu doma např. jogurt a ovoce nebo mléko a obložený chléb (a když je chuť mlsat, tak si dát třeba hrst oříšků nebo kousek hořké čokolády).

Zkus tedy začít jíst pravidelně v průběhu celého dne, nepřejídat se večer přidej také zeleninu. Zeleninu nebo 1 kousek ovoce (1 jablko, malá miska jahod, apod.) si můžeš dát i když máš na něco chuť. Když se nudíš a přemýšlíš o jídle (mimo pravidelná jídla jako je snídaně, oběd, večeře a svačiny), zkus si najít nějakou aktivitu - přemýšlej o tom, co tě baví - může to být kreslení, skládání puzzle, jiné tvoření, můžeš si uklidit stůl a vytřídit oblečení ve skříni, apod.
Zkus přemýšlet i o nějaké pohybové aktivitě - nemusí se jednat jen o nějaký kroužek - procházka se psem, tanec, jízda na kole s kamarády, výlet s rodinou, apod.

Snižovat příjem na 4000 kJ určitě nedoporučujeme - pořád rosteš a proto je potřeba více energie i živin. Jak jsi sama poznala, tudy cesta opravdu nevede - pár dní nebo týdnů hladovíš, necítíš se dobře, trápí tě chutě a pak se vrátíš k původnímu stravování, kdy naopak více mlsáš.
Můžeš si o svých obavách promluvit s maminkou a můžete se zajít poradit s lékařem. I ten Ti může poradit se stravou nebo doporučit návštěvu u nutričního terapeuta (odborníka na výživu) a pomohl by s nastavením vhodného stravování.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
potřebovala bych poradit s mým jídelníčkem, protože bych chtěla jíst zdravě a chtěla bych trochu zhubnout. Snídani vždycky ,,odfláknu''(dám si např. suchar nebo půlku suchého rohlíku). Ke svačině si dám vždy namazaný rohlík a nějakou zeleninu. K obědu jím to, co uvaří moje máma (většinou polévku a nějaké maso s přilohou). Občas si pak dám ještě nějakou malou svačinu, která se většinou skládá z ovoce a zeleniny a k večeři si dávám to, co ke snídani nebo nevečeřím vůbec. Vím, že to nejspíš není moc zdravé a chtěla bych s tím něco udělat a taky zhubnout, protože si připadám tlustá. Moc děkuji.

holka, 12 let, 18. června 2018

ahoj,
neuvádíš svou váhu ani výšku, tak není možné posoudit, jestli hubnout potřebuješ. Pokud nemáš nadváhu, pak by mělo být tvým cílem jen stravovat se zdravě a pravidelně, také se hýbat.
Je dobře, že se nad svým jídelníčkem zamýšlíš, protože podle toho, co píšeš, opravdu není ideální.
Tím, že snídani a večeři „odflákneš“ nebo večeři úplně vynecháš, nic pozitivního nezískáš, navíc je tu riziko, že ti mohou chybět některé velmi důležité živiny (např. bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky).
Dej si k snídani např. jogurt a vločky a kousek ovoce nebo rohlík či chleba s tvrdým plátkovým sýrem nebo žervé nebo pomazánkou z tvarohu + trochu zeleniny (cherry rajčátka nebo kousek okurky, pár listů salátu).
Svačiny vypadají celkem dobře, pečivo ideálně namaž žervé nebo sýrem cottage nebo pomazánkou z tvarohu (nebo si ho oblož sýrem či šunkou) - abys přijala i bílkoviny.
Večeře může být podobná jako oběd (jen třeba o maličko menší porce) nebo může být i studená varianta - např. pomazánka z tvarohu a mrkve s pečivem a čerstvou zeleninou nebo rybičková pomazánka ze sardinek a žervé nebo třeba tuňák s vařenými těstovinami a zeleninou.
Nevyhýbej se mléčným výrobkům, rybám, libovému masu, jez dostatek zeleniny a ovoce. „Ošizení“ jídla není řešením, často pak vede spíš k následnému přejedení nebo sníženému příjmu živin. S hubnutím „šizení jídla“ příliš nepomáhá. Tvoje tělo v tomto věku potřebuje nejen dostatek energie, ale i kvalitních živin (bílkovin, ale i vitamínů a minerálních látek) pro růst.
Důležité je celkové složení stravy (zdravé stravování - dostatek energie, hlavních živin - bílkovin, sacharidů a tuků, ale i vitamínů a minerálních látek) pravidelný pohyb (navíc nevíme, jestli bys hubnout měla - jaká je současná výška a váha).

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj,
poslední zhruba měsíc mi začaly vystupovat žíly na hřbetech rukou (hlavně levé). Nevíte, čím by to mohlo být? Mám celkem obavy, aby to nebylo kvůli menší průchodnosti žil nebo tak něco. Ale je možné, že to je jen z toho, že jsem na brigádě nosila celkem těžké věci.
Každopádně děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 11. června 2018

ahoj,
Tvůj problém nejde příliš detailně posoudit takto na dálku, nejlépe vše probrat osobně s lékařem.
Pokud by byl problém s průchodností žil na ruce, byly by prsty studenější nebo by naopak bylo nějaké místo výrazně teplejší než okolí (třeba i zarudlé), ruka by také mohla být oteklá.
Cévy na hřbetu ruky také mohou vystupovat více po fyzické námaze, záleží to i na množství tělesného tuku (štíhlejší lidé pracující fyzicky mají cévy více vystouplé než lidé s vyšší hmotností, kteří mají jiný typ práce). Pro prevenci je důležitý i dostatečný příjem tekutin - v horkých dnech bys tak ideálně měla vypít 2,5-3 litry tekutin.
Pokud si nejsi jistá, máš nějaké potíže - ukaž ruce nejprve rodičům a společně pak případně můžete zajít za lékařem.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den, je mi 13, měřím 164 cm a vážím 55 kg. Chtěla bych se zeptat na váš názor na můj (myslím si né moc dobrý) jídelníček. Vím že večer a odpoledne, když jsem doma, tak toho sním víc a proto se dopoledne snažím jíst méně. Můj jídelníček vypadá cca takhle: ráno asi 170 g ovoce (banán, jablko, jahody,...) ke svačině si nic neberu protože vím že to doženu doma, oběd školní jídelna + většinou nějaký zákusek(občas ovoce někdy nějaká tyčinka) a doma už jím víc, třeba 1 ks ovoce, 1 - 2 misky müsli s čokoládou, mléko, piškoty občas s marmeládou nebo nuttelou (cca 1 miska ), Mozart kugeln, k večeři krajíc chleba nebo rohlík se šunkou a sýrem a poté u televize ještě miska müsli nebo oříšky(cca 1 vrchovatá hrst), a par třešní nebo jahod.

A taky co říkáte na mojí váhu. Děkuji za odpověď.

dívka (tlustá), 10. června 2018

ahoj,

Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce v pořádku, nemáš nadváhu ani nejsi obézní. Je dobře, že přemýšlíš o tom, jak se stravuješ. Máš pravdu, že Tvůj jídelníček není ideální - dopoledne ti energie a živiny chybí a odpoledne a večer máš tendenci jíst více. Jenže to není správně, v průběhu dne energii spotřebováváš a tak je potřeba ji pravidelně doplňovat. Naopak když přijmeš nejvíce energie odpoledne až navečer, v tu dobu už pak nejsme tak aktivní, jsme spíše v klidu, připravujeme se na další den a ke spánku - a tolik energie už nevydáme.
Odpoledne dost mlsáš sladší potraviny, naopak mi v jídelníčku chybí zelenina (možná jsi ji tam jen nenapsala, denně bychom jí měli sníst 300-500 g). Můžeš se zkusit zamyslet nad tím, zda odpoledne jíš, protože máš hlad, nebo zda je to spíše kvůli chutím nebo z nudy.
Ráno by bylo ideální dát si müsli s jogurtem nebo mlékem, na svačinu ovoce + obložený chléb - se sýrem, žervé nebo pomazánkou z tvarohu. Oběd v jídelně, občasně se zákuskem. Na svačinu doma např. jogurt a ovoce nebo mléko a obložený chléb (a když je chuť mlsat, tak si dát třeba hrst oříšků nebo kousek hořké čokolády).

Zkus tedy začít jíst pravidelně v průběhu celého dne, nepřejídat se večer přidej také zeleninu.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
Je mi 12 let, měřím 155 cm, ale vážím asi 37-38 kg. Je to si myslím docela málo, podle BMI mám podváhu. Snažím se tloustnout. Jinak si myslím, že jsem trochu vybíravá, ale i tak jím ty základní potraviny (ovoce, zelenina, mléčné výrobky, maso - to ale jenom kuřecí a krůtí). Bojím se, že kvůli tomu, jak jsem hubena, že třeba nedostanu menstruaci. Co si o tom myslíš ty?
Předem dík za odpověď.

holka, 12 let, 11. června 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k výšce ještě v pořádku, i když většina (cca 75-85 %) dívek Tvého věku váží více. Začátek menstruace by tak neměl být nijak ohrožen, nezáleží ale jen na váze, ale i na hladině pohlavních hormonů. U dětí a dospívajících se nehodnotí BMI stejně jako u dospělých, hodnotí se prostřednictvím percentilových grafů, které lépe odráží rozptyl průměrných hodnot - protože děti i dospívající rostou.
Moc chválím, že jíš ovoce a zeleninu, mléčné výrobky - to je moc důležité. Určitě by bylo dobře, kdybys měla ještě pestřejší stravu, jedla jsi také ryby, i červené maso - např. hovězí, vepřové, telecí, vajíčka, luštěniny, ořechy a semena, obiloviny.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Snažím se zhubnout, a cvičím a jím zdravě(při hubnutí) tak jak bych měla. Jenže se to všechno pokazí, když přijdu ze školy. Nechce se mi se učit a dělat si práce do školy a tak pokud zrovna nemám florbal,nebo sdružení žáků s učiteli, tak se začnu přejídat. Přejídám se zdravým jídlem,ale pořád je to přejídání. Prosím poraďte mi, jak s tím skončit? Po tom, se cítím strašně provinile a nejradši bych ani nejedla, jenže to zase přijdou rodiče s tím, jak to, že nejím, ale už nevidí, že jsem jedla, když jsem přišla ze školy(oba rodiče jsou v práci). Je to strašný cyklus a kvůli tomu nemůžu zhubnout.(PS: Výška 165 cm,váha:51 kg) Jakmile se totiž přejím necítím se ani trochu lehká, ale cítím se jako v mříži.Ale i když vím, že hlad nemám, pořád jím, pořád dokolečka , i když je to zdravé, kalorie to má taky. Problémem je taky to, že vodu piju, piju co nejvíc můžu, abych se zaplnila vodou,jenže obvykle jsem to já a já se přejím i tak. Prosím o radu.

Kudrnatá brunetka, 13 let, 31. května 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k Tvému věku i výšce zcela v pořádku - nepotřebuješ tedy nijak hubnout, jen se zdravě stravovat, jíst pravidelně a pestře, hýbat se. Pokud sis cíleně snížila porce jídla (s cílem zhubnout) nebo sis některé potraviny zcela zakázala, může to být příčinou přejídání nebo "mlsání" (někdy i bez pocitu hladu). Když nemáme správně složený jídelníček, nejsme dostatečne sytí, nemáme dostatek energie a tělo na to samozřejmě reaguje - vysílá signály, abychom přijali energii. Nepíšeš, zda chodíš ve škole na obědy, zda máš nějakou svačinu ve škole či doma. Také je ale možné, že jíš "z nudy", protože se v tu dobu nevěnuješ žádné aktivitě, která by Tě rozptýlila.
Zkus si porovnat jaký byl jídelníček dříve a nyní, jak se liší porce a složení stravy. Pokud mezi nimi není výrazný rozdíl, zkus si najít po příchodu domů nějakou aktivitu - např. čtení knížky, kreslení skládání puzzle, úklid, aj.

Jak by měl zhruba vypadat jídelníček dívky s optimální váhou v tomto věku se můžeš podívat zde: vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf
Jídelníčkem se můžeš inspirovat.

Držíme palce ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a jeho pomocníci. Mám problém s váhou je mi 12 vážím 104,80kg a měřím 168-170. Vím je to velká nad váha ale já už nevím co dělat. Je to taky společné s nemocemi co mám 1. nemám spalování tuků 2. mám už vyndaný žlučník 3. nemám uzavírací chlopeň 4. mám díru v srdci 5. a mám špatnou štítnou žlázu:( tak jestli by jste mi mohly poradit? a ještě nejím žádný ovoce jenom jim jablko, ale ze zeleniny jím: mrkev, ředkvičky,hrášek, kukuřici, někdy kedlubnu, meloun navíc si asi nevzpomenu:\ a potřebovala bych nějaký stránky které by mi pomohly i když nejím moc ovoce. Poradíte mi kolik bych měla vážit a nějaké stránky vhodné pro mne?

holka, 12 let, 30. května 2018

ahoj,
je dobře, že o své váze přemýšlíš a chceš zavést změny. Takto na dálku ale není možné přesněji zhodnotit Tvůj současný režim a zdravotní stav a doporučit, co bys měla změnit. Jak píšeš, trápí Tě různé zdravotní potíže - a proto bude nutné, abys svou snahu o snížení váhy řešila (společně s rodiči) s odborníky - s lékařem a také s nutričním terapeutem.
Tito zdravotníci zhodnotí Tvůj momentální zdrav. stav, potíže, stravování a pohyb a možnosti pro změnu. Mohou Ti pak doporučit jak by ses měla stravovat (vhodné potraviny, velikost porcí), jakým typům aktivit se můžeš věnovat (s ohledem na potíže se srdcem).
Na dálku nebo podle nějakého webu to takto udělat nejde. Zkus tak probrat vše s rodiči a zajděte se poradit s lékařem.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří, s pozdravem Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den, je mi 13, měřím 164 cm a vážím 52 kg. Potřebovala bych se zeptat, kolik je normální energetický příjem pro dívku, jako jsem já. Aktivní moc nejsem, jednou týdně máme ve škole dvě hoďky tělocvik a většinou tak obden si zajdu na trampošku. Do školy mě vozí rodiče autem a zpátky jezdím autobusem ( bydlím tak 7 km od školy) takže chůze také jen málo. Všude píšou, že příjem pro holky v mém věku je 8000 - 10 000 kj. Ale myslím si, že kdybych toho tolik denně snědla, tak budu za týden jak koule. Chtěla bych trošku zhubnout(nebo alespoň nepřibírat), když jsem si začala všímat své postavy, tak jsem si zpočítala, že denně jsem snědla asi 6000 - 8000 kj a jsem trošku špekatá. Takže jsem se začala snažit jíst o něco méně cca 4000 - 5000 kj. Občas se mi to nevyvede, když dostanu na něco velkou chuť( třeba dneska na perník a štrůdl co jsem pekla a taky dopoledne jsme si ve škole mohli brát hrušky a meruňky takže jsem dopoledne snědla fakt hodně ovoce, ještě z domova) a tak občas sním cca těch 6000 kj. Tak bych tedy potřebovala vědět, jestli to dělám správně a jestli ne, tak jak začít, kolik jíst. Děkuji moc. Doufám že mi vaše rada pomůže, protože už fakt nevím kde hledat. (Btw: cvičit jsem se už několikrát pokoušela, ale vůbec nic mě nebaví) :'(

Dívka, 13 let, 23. května 2018

dobrý den,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku - takže rozhodně nemusíš nijak hubnout. Jsi momentálně v období dospívání, kdy dochází k mnoha změnám a i růstu - a tak je normální, že jak rosteš do délky, i váha mírně narůstá.
Příjem energie 4000 - 5000 kJ je velice nízký, nemůže stačit Tvému organismu pro jeho základní funkce a ještě pro potřeby růstu. Určitě bys v něm neměla dále pokračovat. Ano, pro dívky ve věku 13-15 let, s normální váhou se doporučuje příjem cca 9400 kJ. A to pro dívky, které jsou běžně aktivní (tj. nesportují často - rozhodně ne denně).
Pokud máš pocit, že při příjmu energie doporučeného pro tento věk (a při normální váze) by Tvoje váha stoupala, můžeš se domluvit s rodiči, že byste zašli za Tvým lékařem a domluvili se s ním na občasném převážení (např. 1x za 2 měsíce). Pokud by váha opravdu stoupala, můžete se s lékařem dohodnout na snížení energetického příjmu. Bez sledování lékařem bys ale svůj energetický příjem snižovat neměla - výrazné snížení energetického příjmu může vést k přejídání, výrazným chutím, může mít negativní vliv na růst (může ho zpomalit nebo i zastavit). Rozhodně to nemohu doporučit - mohla by sis výrazně uškodit.
Pohyb a sport ke zdraví a zdravému životnímu stylu rozhodně patří. Nejde pohyb vynechat. Píšeš, že tě cvičení nebaví- i skákání na trampolíně je aktivita, stejně tak třeba tanec, ale i úklid, procházka, apod.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj, zajímá mě jen takový dotaz.... Od kolika let se může pít káva? Mohou jí pít děti?

holka, 13 let, 25. května 2018

ahoj,
dětem se káva nedoporučuje kvůli obsahu kofeinu, který náš organismus ovlivňuje (a jeho vliv může být i negativní). Ze stejného důvodu by děti neměly pít i jiné nápoje s obsahem kofeinu - např. coca cola, pepsi, aj. Doporučila bych kávu pít až v období dospělosti.

Děti mohou pít kakao nebo meltu, pro dospívající je možné občas doma zařadit šálek bílé kávy (uvařit slabou kávu, ke které se přidá mléko - tam je kofeinu jen malé množství).

Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, vím že už zase otravuju a zase píšu, ale potřebuji se zeptat denně sním okolo 1300kJ a dotoho ještě občas cvičím ale furt mi nejde zhubnout vážím 64kg a měřím 159cm ale ta váha mě hrozně moc štve chtěla bych mít aspoň 50 kg ale furt mi to nejde nemám náhodou ještě ubrat kJ protože fakt nevím co dělat snažím se vůbec nejíst sladký ale občas to nemůžu vydržet a kousek čokolády si dám ale už nevím co s tou váhou někdy se i snažím mít ještě menší kJ a občas se mi povede i jen 500 kJ ale váha furt se neníží co mám dělat nevíte nějakou radu, předem děkuji za odpověď. Ahoj Sabča.

holka, 12 let a 11 měsíců, 23. května 2018

ahoj Sabčo,
1300 kJ je velmi malý příjem energie - je to prakticky jedno menší hlavní jídlo, 500 kJ je jedna svačina. Nevím tak, jestli sis nezaměnila kJ a kcal (1300 kcal je cca 5400 kJ).
Rozhodně je takový příjem energie (a i živin) příliš malý, než aby stačil Tvému tělu pro běžné denní aktivity a pro růst a vývoj, kterým v dospívání procházíš. Ani 5400 kJ není příjem dostatečný, určitě by bylo potřeba přijímat denně alespoň 7000-8000 kJ. Přesně by Ti mohl doporučit vhodný příjem energie i složení jídelníčku buď lékař nebo nutriční terapeut. Můžeš si o tom s rodiči promluvit a zajít se s nimi poradit. Je dobře, že se snažíš nejíst sladkosti, které obsahují hodně cukru i tuku, malý kousek čokolády nevadí.

Kromě dobře nastaveného stravování je při snižování váhy také důležitý pohyb (výdej energie). V minulém dotazu jsi psala, že máš potíže s koleny - bylo by ale dobře se s lékařem poradit, jaké aktivity třeba dělat můžeš (cvičení na ruce, apod.)

Snížení váhy se nedá dosáhnout během několika dní nebo týdne - je to věc více týdnů nebo dokonce i měsíců. Není to tak, že člověk správně jí týden či dva a hned má o 3 kg méně. Někdy se třeba první úbytek váhy objeví až po měsíci správně nastaveného režimu. Svůj režim musíš ale nastavit jinak - není v pořádku jíst takto málo, mohlo by to negativně ovlivnit Tvůj růst a vývoj.

Bylo by tak nejlépe probrat Tvé potíže s lékařem, který Tě nasměruje.
Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, mám takový problém :(, měřím cca : 153-155 cm a vážím 41 kg :( a chci zhubnout :) cvičení mne nebaví a taky teď nemohu :)... Ty špeky tam jsou a já nechcu, chci být hubená tak abych tam neměla špeky :( ani jeden.... Tak si chci koupit prášky na hubnutí :) tak se chci zeptat jestli to je dobře že mám 41 kg a nebo to je už moc :( ale chci nějakou radu abych mohla zhubnout buď cvičení a nebo ty prášky ale nechci mít špeky :( a ještě na stejna :( chci být hubená, ale nejde mi to :( mamka říká že jsem hubená ale já si to nemyslim :'(.... Prosím o radu děkuji vaše Mína

Dívka, 12 let, 21. května 2018

Milá Míno,

Tvoje váha (41 kg) je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku, optimální - rozhodně to není moc.
Vzhledem k normální váze tedy určitě nemáš v těle nadměrné množství tuku (to bývá při obezitě či nadváze). Naše tělo určité (“normální“) množství tělesného tuku potřebuje, aby vše fungovalo, jak má - třeba pro tvorbu pohlavních hormonů.
Nepotřebuješ tedy nijak hubnout, Tvoje maminka má pravdu - je možné, že Ty sama jsi při hodnocení své postavy příliš přísná a vidíš se jinak, než jaká je skutečná realita.
Žádné léky ani doplňky stravy na hubnutí neužívej - pro děti či dospívající nejsou vhodné. Opravdu nepotřebuješ nijak hubnout, jen zdravě žít - zdravě a pestře se stravovat a pravidelně se hýbat (procházky, jízda na kole, plavání, aj.).
Ať se Ti vše dobře daří, zdraví Vím, co jím