Odpovědi uživatele Vím, co jím

Celkem zodpovědělo dotazů: 216

Kamarádi

Ahoj alíku
Moje jedna z nejlepších kamarádek se vrátila k svému " klukovi" a na rovinu on není žádný svatoušek, prostě ji naučil kouřit prý vykouřila půl cigarety, ale špatně je to, že ji to chutnalo. Bojím se, že se v tom poveze a že to udělala zasahovat hodně daleko.

P.S:
Kámošce je 13
Tomu klukovi taky 13
Kámošky mamka kouří

Bojím se, že se to zobrazilí na jejím zdraví co mám dělat? Ví že mi to vadí

holka, 12 let, 13. dubna 2018

ahoj,
je hezké, že o situaci své kamarádky přemýšlíš - máš pravdu, že rozhodnutí je hlavně na kamarádce.
Ty můžeš jen kamarádce zdůraznit, že kouření nepřináší do života nic pozitivního - i když to vypadá „lákavě“ a „dospělácky“. Opravdu prokazatelně škodí zdraví (jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska - častější nemocnost, ale i zvýšené riziko nádorů dutiny ústní, krku, plic, aj.) a že i na cigaretách si může člověk vypěstovat závislost (fyzickou i psychickou). Určitě kamarádce můžeš říci, že ti na ní záleží a že cítíš obavy o její zdraví - vzhledem k tomu, že kouření vyzkoušela a že jí cigareta chutnala.
Rozhodnutí (zda si znovu cigaretu zapálí nebo ne) je ale opravdu jen v rukou kamarádky. Každý jsme zodpovědný sám za sebe - takže i kamarádka si musí vše srovnat v hlavě a rozhodnout se.
Držíme palce! Vím, co jím

Sourozenci

Ahoj Alíku a ostatní mám problém s mím nevlastním bráchou ,poslední dobou dost přibírá a neroste do výšky,přišel o veškerý sport a celý den by jen seděl na mobilu, je mu 10 a měří 142cm, v pase má asi 70cm a váží 44kg není to tak moc ,ale je na něm dost vidět že přibral ,bojím se o něj . Minulý týden jsme byli v bazénu a když jsme naproti sobě seděli na tobogánu viděla jsem že měl mnohem víc špeků než já , a břicho mu pomalu ale jistě vylézalo z kalhot,za poslední dobu docala dost přibral .Je o rok a půl mladší než já a o 15cm menší a váží o 2kila víc,já sama mám tlusté stehna a špekaté břicho a to jsem starší a vyší a když si vezmeme že váží stejně je to hrůza,nedávno dorazil na prách nadváhy a toho se bojím,Moc o svojí životosprávu nedbá jí tučná jídla a pije jenom šťavu většina dětí od nej ze třídy je lustých takže tam má vzor . Jeho tělo je poslední dobou slabé a unavené ,ale zároveň vůbec nesportuje ba naopak ,jeho tělo plní špeky a tuk a tloustne kosmickou rychlostí,co s tím mám dělat ?respektive on

holka, 11 let, 7. dubna 2018

ahoj,

je hezké, že se o bratra zajímáš a přemýšlíš o jeho zdraví, stravě, trávení volného času.
Můžeš zkusit bratrovi nabídnout nějakou společnou sportovní aktivitu - procházku, projížďku na kole, hru s míčem - když zjistí, že je pohyb fajn a má z něj radost, možná se o nějaký sport začne zajímat, bude mít chuť se hýbat pravidelně. Podobně můžeš zkusit mu nabízet i zdravější varianty stravy - ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, k pití i samotnou vodu nebo vodu s malým množstvím šťávy. Zkus si s bratrem promluvit o tom, že smažené pokrmy obsahují hlavně hodně energie, ale spíše málo důležitých živin (bílkovin, vitamínů a minerálů). Podpořit Tě v tomto může i maminka nebo táta, i Ti se mohou zapojit a zkusit motivovat bratra ke změně stravy a pohybov aktivitám.
Držíme palce!
Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj, chtěla bych zase začít jíst zdravě, ( ano už jsem jedla dříve zdravé cca měsíc) ale nevím co bych si měla koupit za zdravé jídlo máme typy děkuji za odpověď :)

holka, 12 let, 11. dubna 2018

ahoj,
je dobře, že se snažíš stravovat zdravě.
Zdravé potraviny, které bys měla konzumovat, jsou - zelenina, ovoce, mléčné výrobky (např. tvrdý plátkový sýr, žervé, lučina, cottage sýr, mozzarella nebo bílý či ovocný jogurt, kefír nebo acidofilní mléko, tvaroh), obiloviny (pečivo - ideálně třeba celozrnné, ovesné vločky, rýže, těstoviny, kuskus, aj.), luštěniny, libové maso a ryby (případně i libová šunka), vejce, ořechy.
Takže můžeš si koupit např. jogurt, mléko, sýr, ovoce a zeleninu, celozrnné (nebo žitné) pečivo a připravit si třeba obložený chleba se sýrem a zeleninou. Např. chléb s mozzarellou a rajčaty nebo chléb se žervé a okurkou, chléb s pomazánkou z tvarohu a mrkve, apod.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Dobry den potřebovala bych pomoct...nějak si nemuzu vybrat sport který mě sedí,jsem celkem tlustá a potřebovala bych zhubnout,ale žádný sport nedělám takže tak.Potrebovala bych zhubnout ale nevim jaký sport se ke mě hodí,jdou mi močové hry ale zas bude mi 15 takže nevim jaký sport je pro mě dobry,tancování nechci ,protože moc nejsem hudebně nadaná a neslyšící rytmus,takže tak premyslela jsem o basketbalu ale zas to nemuzu protože mamka říká ze se Kazi prsty tak já nevim prosím pomocte

holka, 14, 5. dubna 2018

ahoj,
je super, že se chceš pravidelně hýbat a přemýšlíš o vhodné aktivitě. Nemusíš se hned zaměřit přímo na nějaký konkrétní sport, ale můžeš aktivity třeba i různě střídat, vyzkoušet si různé sporty a tak zjistit, který by Tě bavil a zajímal. Vhodná je i procházka svižnou chůzí, jízda na kole - můžeš vyrazit třeba sama nebo s kamarádkou. Ideální by bylo věnovat se pohybu denně alespoň 30 minut nebo během školního týdne 2x hodinu a pak ještě o víkendu.

Sportů existuje celá řada - jak hry míčové (basketbal, volejbal, florbal, fotbal, apod.), tak třeba i bojové sporty (judo, aikido, karate, apod.), můžeš se věnovat třeba i atletice. Jsou třeba i kroužky, které nejsou zaměřené na jeden konkrétní sport, ale aktivity se tam střídají (pohybové hry). Zkus si zjistit, jaké sporty a sportovní kroužky jsou dostupné ve škole, kam chodíš, nebo v okolí Tvého bydliště. Můžeš si zkusit jich pár vytipovat, přijít se nejprve jen podívat a až pak se rozmyslet, zda se téhle aktivitě chceš věnovat.

Určitě najdeš sport, který Tě bude bavit. Držíme palce!
Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.
Poslední dobou vůbec se nechovám jak já, připadám si jako v novém ale obnošeném těle a vůbec nevím čím to může být ...
Pokouším se zhubnout ale prostě přičichnu si k jídlu a přiberu 2 kila a vůbec nevím jak to zastavit. Moje tělo pořád přibírá i když se snažím denně cvičit, v pondělí a středu mám tancování a ve čtvrtek dvouhodinový tělocvik. Žádné fastfoody nejím. Připadám si pořád tlustější a tlustější a to mi rodina i doktorka říkají že moje váha je normální nebo v průměru (175cm, 75-76 kg) Mám prostě nutkání sníst jídlo když ho mám u sebe a vůbec nad tím nepřemýšlím jestli přiberu nebo ne, ale prostě pak si to uvědomím a jakobych to nebyla já upadám do depresí, už jsem také kvůli tomu vzala jednou do ruky žiletku ale prostě já to nejsem, nechápu to.

holka, 12 let, 9. dubna 2018

ahoj,

podle toho, co píšeš, Tě opravdu jídlo a Tvoje váha a výška hodně trápí a stresují. Pokud jsou rodiče vyšší, mohutnější postavy, nebudeš zřejmě nikdy malá a drobný - určitou dispozici k tělesné stavbě (výšce, váze) dědímě od rodičů. Vyšší váha automaticky neznamená, že má člověk v těle nadměrné množství tuku (a je „tlustý“) - někteří sportovci mají také vyšší váhu (a tím i vyšší body mass index) a to z důvodu vyššího množství svalové hmoty. Jsou lidé, kteří svalovou hmotu nabírají lehčeji než jiní, a zase naopak jsou i tací, kteří mají problém nějakou svalovou hmotu nabrat.

S velkou pravděpodobností ještě dále porosteš do výšky, není tedy potřeba, aby se Tvoje váha nutně snižovala. „Nejíst“ nebo si odpírat jídlo a cíleně hladovět není vůbec dobrým řešením - naopak to obvykle spíše vede k větším problémům s nárůstem váhy. Je normální jíst 5-6x denně (snídaně, oběd, večeře a mezitím menší svačiny). Jídlo by pro nás nemělo být zdrojem stresu - i když samozřejmě je správné snažit se jíst zdravě - nejíst příliš sladkostí, nejíst smažená jídla a pít pravidelně slazené nápoje. Naopak jíst pravidelně, zařazovat zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, ryby, libové maso, vejce, obiloviny (celozrnné pečivo, ovesné vločky, aj.), luštěniny.

Je skvělé, že se pravidelně věnuješ pohybu - nejen ve škole, ale i ve volném čase. Pokud si nejsi jistá složením svojí stravy, můžeš si pár dní zapisovat všechno, co sníš a vypiješ a poté to probrat s pediatrem, který Ti případně může doporučit, co změnit. Změny se také neprojeví hned, ale třeba až za 1,5 měsíce - není tak vhodné se denně vážit, změna potřebuje čas.
Také si myslím, že by Ti mohlo pomoci promluvit si o tvých pocitech spojených s jídlem, s váhou s psychologem. Věřím, že byste společně mohli najít cestu k tomu, abys byla spokojenější.

Držíme moc palce, Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj, mám takový dotaz. Je mi 12 let a mám příšerně velké boky. Přitom si troufám říct že nejsem nějak zvlášť tlustá (159cm a 49kg). Připadá mi, že nikdo mého věku tak velké boky jako mám já nemá. Navíc ty boky nejsou zaoblené, ale takové hranaté. V plavkách to vypadá hrozně. Já vím, nejspíš je to dědičné a proto se chci zeptat, jestli se s tím dá i přes to něco udělat. Jsem z toho hrozně nešťastná. Předem moc děkuji za odpověď.

Anna, 12 let, 9. dubna 2018

Ahoj Anno,

každý člověk je trochu jiný a nikdo nejsme stejný - jak tělesně, tak i povahově. Částečně dědíme podobu po rodičích - pokud jsou oni drobní, štíhlí, asi ani my nebudeme robustní, vysocí, s vyšší váhou - a naopak. Holky se mohou podobat tvarem postavy mamince, babičce, takže máš pravdu, je to trochu i "dědičné". V průběhu puberty se navíc u holek i kluků postava mění, holkám rostou prsa, zaoblují se boky. Váha s tím příliš nesouvisí - i štíhlá dívka může mít širší boky.

Vzhled postavy (např. šířku pánve a tím i boků) můžeme ovlivnit jen minimálně. Cvičení a ani změna stravy rozměry pánve nezmění, ale je možné, že se Ti ještě tvar a zaoblení boků mírně změní. Tak, jak Tebe trápí "hranaté, výraznější" boky, jiné dívce se na její postavě zase nemusí líbit boky zaoblené nebo úzké. Docela často jsme sami k sobě mnohem více kritičtí, než vůči ostatním lidem.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj
1/Je normální váha 46,3kg u výšky 168,5cm a 15let?
2/jsem štíhlá a chtěla bych přibrat jenže se mi to nedaří, jím hodně ale prostě nepřiberu(štítnou žlázu nemám -byla jsem u doktorky) máte nějaké tipy co by mi mohlo pomoct a čím by to mohlo být že mám takovej problém? Děkuju za odpověď

holka, 15 let, 10. dubna 2018

ahoj,
Tvoje hmotnost je vzhledem k věku a výšce nižší, než by měla být (většina dívek Tvého věku má vyšší hmotnost) - důležité je ale sledovat i vývoj hodnot v čase, nejen hodnotit jen jednu hodnotu. Dispozice k tomu, jakou máme postavu, dědíme částečně po rodičích - pokud jsou všichni v rodině štíhlí, pak i Ty můžeš mít dispozici ke štíhlosti. (Naopak pokud jsou v rodině všichni robustnější, mají spíše vyšší hmotnost, jen zřídka se pak v rodině objeví někdo drobnější, štíhlé postavy.) Pokud jsi tedy štíhlá a už od dětství máš nižší váhu než vrstevníci, může to být zcela v pořádku

Pokud jíš hodně a netrápí tě žádné potíže, s ničím se neléčíš a přesto nepřibýváš na váze, může to být i tím, že máš rychlý metabolismus - že Tvoje tělo rychleji spaluje kalorie, vydává energii. Energie se také vydává pohybem - pokud pravidelně sportuješ, vydáš rozhodně více energie než ten, kdo sedí doma a kouká na televizi nebo hraje na počítači.
Můžeš se třeba domluvit s lékařem, že bys pár dní zapisovala, co všechno sníš a vypiješ - lékař pak může zhodnotit Tvoje stravování a pokud bys jedla málo, tak Ti doporučí, jaké změny bys mohla zkusit.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku a celá poradno, už asi 2 roky se líčím ( ano od 10 let) a moc mě to baví. Je tedy problém, že za kosmetiku utratím skoro všechny peníze co mám. A také bych se vás chtěla zeptat, jestli nějak pleti skodim když se každý den dva roky líčím. Rodiče mi to nezakazují . Používám každý den.:
BB cream
Korektor
Řasenku
Rtěnku
Lest
Linku
Zítra bych si chtěla koupit si za 200 Kč ale to by mi zbyla už jenom v pokladnice 100 Kc myslíte ze bych si je měla koupit?

holka, 12 let, 27. března 2018

ahoj,
pokud pravidelně ráno a večer pleť odličuješ a čistíš vhodným přípravkem (např. odličovací pleťové mléko nebo gel, apod.) pak si neškodíš. Možná ale zkus zapřemýšlet, jestli se opravdu třeba o víkendu musíš vždy líčit a jak výrazně - někdy stačí opravdu jen málo, i přirozený vzhled je krásný. Třeba rtěnku nebo lesk, linku a řasenku můžeš zkusit používat jen někdy, k jemnému nalíčení často stačí jen krém pro sjednocení barvy pleti.

Píšeš také, že na kosmetiku dáváš většinu peněz, které máš. Jsi už velká, sama se dokážeš rozhodnout o tom, jak svoje peníze využiješ. Je ještě něco jiného mimo kosmetiku, co by sis ráda pořídila nebo jinak peníze využila? Pokud ano, rozmysli se, co potřebuješ nebo chceš více, co víc využiješ. Často je to tak, že si člověk nemůže pořídit obojí a musí se rozmyslet a rozhodnout.
Hezké jaro přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Chtěla bych zhubnout do léta (plavek) už jsem ti sem jednou na tohle téma psala. Je mi 13 vážím ehm 70 :( a měřím 156 cca. V pondělí mám trénink v úterý také trénink a tělocvik ve středu mám florbal a ve čtvrtek mám dalsi trénink a o víkendu si pravidelně chodím zaběhat nebo na kole nebo máme zápas. Celkově jim pravidelně a zdravě. Nejím chipsy (no jo občas a málo) a žádné moc sladké, ale občas si něco dám ;) Nevíš jak bych prostě nějak zhubla nebo něco děkuji

holka, 13 let, 6. dubna 2018

ahoj,
pokud se takto pravidelně hýbeš (skoro denně) a přesto se nedaří, aby váha stála a nezvyšovala se (zatímco ty rosteš do výšky), bylo by dobře zkusit se ještě tedy blíže podívat na stravu - společně s rodiči a lékařem nebo nutričním terapeutem. Jde nejen o složení stravy, ale i o velikost porcí. Můžeš si zkusit třeba týden zapisovat všechno, co sníš a vypiješ, snažit se také odhadnout porci jednotlivých potravin, jakou sníš.

S takovým zápisem pak společně s některým z rodičů zajdi k Tvému lékaři - ten Ti může pomoci zhodnotit, zda jsou v Tvojí stravě nějaké „rezervy“ a zda by bylo dobře stravu nějak upravit, aby se váha zastavila. (Jaké jíš porce, kolik sníš ovoce a zeleniny, a tak.)
Tvůj lékař může také nejlépe posoudit jak rosteš a jak se vyvíjí Tvoje váha. Částečně u naší postavy záleží také na stavbě našeho těla (kterou „dědíme“ po rodičích) - někdo je drobný, menší postavy, jiný člověk je více rozložitý, robustní.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj už od mala jsem hubená a hodně lidí mi to taky říká a taky mi už pár lidí řeklo že mi moji postavu závidí (nejsem žádná vychrtlina). Cvičím, sportuju, ale jím nepravidelně a hodně nezdravě... Myslíš že když mi to teď nic nedělá, že by to do budoucna mohlo mít nějaké následky?
I přes to že mám hubené nohy, ruce a obličej tak břicho mám takové nafouklé.. Jaké cviky mám dělat když sedy-lehy nepomáhají? A je to vůbec v pořádku? (mám 155 cm je mi 12 a vážím 44,3kg)
Taky mám dotaz na střední školu se sportovním zaměřením v Ostravě. Hledala jsem už nějaké informace na internetu ale nikde nejsou. Všichni mí spolužáci mají už vybranou školu i přes to že jsme teprve v 7 třídě. Mě ale nic nebaví kromě sportu ve kterém jsem taky dobrá ale jen v některých věcech třeba kdybych chtěla dělat atletiku tak na krátkých tratích (60m, 100m) jsem vždy nejlepší ale když se běží třeba dálkové běhy (2km) jsem vždy poslední. Takže mám strach že bych nedala ty testy co se tam dělají. No a kdybych tu školu zvládla dodělat tak jaké práce bych mohla dělat? A kdybych se tam nedostala jakou další školu bych mohla dělat když mě nic nebaví a rodiče mi gympl zakázali?
Předem děkuji za odpověď
Čau

holka, 12 let, 7. dubna 2018

ahoj,
mírně vyklenuté bříško mají i štíhlí lidé - je to úplně normální, běžná věc. Neznamená to, že bys měla na bříšku více tuku, není potřeba to řešit speciálním cvičením. Samozřejmě můžeš kromě jiného cvičit i sedy-lehy, ale mírné vyklenutí bříška zůstane pořád. Není běžné mít bříško vyrýsované. Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce je úplně v pořádku, ideální. :)
Pokud jíš nepravidelně a nezdravě, není to ideální - přestože se to třeba neodráží na váze, může to být špatně, protože možná nepřijmeš dostatek vitamínů a minerálních látek. Krátkodobě to třeba tolik nevadí, ale dlouhodobě se to pak může na organismu odrazit. A protože si stravovací návyky do života vytváříme právě v dětství a v dospívání, může být pro Tebe později i složitější stravování změnit. Zkus se třeba už teď na svoji stravu zaměřit a postupně ji zlepšit. Důležité je i to, aby byla strava pestrá, aby obsahovala různé typy potravin - právě pestrost je zárukou, že člověk přijme všechny potřebné živiny.

Jestliže jsi zatím v 7. třídě, máš ještě třeba rok čas, než si rozmyslíš, co bys chtěla dělat. Můžeš se třeba zkusit blíže podívat na informace o přijímacích zkouškách na tu sportovní školu, která by Tě zajímala. A vyzkoušet si třeba některé z těch aktivit, které u přijímaček budou - změřit si čas i při delším běhu, apod.. Tak bys získala lepší představu, co by Tě u přijímaček čekalo. Jak je výuka v takové škole pojatá a kam mohou směřovat její absolventi, jaká povolání mohou vykonávat, to opravdu nevím - ale můžeš se třeba domluvit s rodiči, že byste společně napsali email do této školy s prosbou o více informací. Tak by ses mohla dozvědět, co potřebuješ.

Během roku ještě můžeš přijít na to, že by se Ti líbilo i něco jiného - jsou třeba i školy obchodní (ekonomické), zaměřené na cestovní ruch, můžeš se ale třeba věnovat i nějakému řemeslu. Pomoci s výběrem budoucího povolání Ti může třeba výchovný poradce ve škole - můžeš ho požádat o informace o oborech nabízených na středních školách v okolí města, kde žiješ.

Držíme palce, vše dobré přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj, já vážně už nevím co mám dělat? Když držím v ruce žiletku a chci se pořezat kolem mě leží led ,jsem počmáraná červenou propiskou a spojecená v oblečení na běhání a pálivé jídlo jsem už snědla....nejspíš se řeži kvůli postavě 49kg 175cm jsem strašně tlustá .... Ale nevím jak zhubnout a potom trošku něco osobnějšího docela se mi zhoršila kvalita vlasů a nehtů a mám nepravidelný menstruační cyklus ....strašně často pocity prázdnoty a nesnesitelný smutek .... Mohli by jste mi prosím poradit jak si pomoct sama bez odborné pomoci předem děkuji za odpověď

holka, 14 let, 6. dubna 2018

ahoj,

podle toho, co píšeš, zřejmě trpíš poruchou příjmu potravy. To je poměrně složité psychické onemocnění, které je třeba komplexně léčit pod vedením odborníka. Rozhodně nepotřebuješ hubnout, nejsi tlustá, - nejspíš právě v důsledku poruchy příjmu potravy nevidíš svoje tělo reálně. Vnímáš sama sebe jako tlustou, přestože hubnout opravdu nemusíš.

Pokud člověk málo jí nebo dokonce hladoví, snaží se hubnout, ovlivňuje to celé tělo - zhoršuje se spánek, kvalita vlasů, nehtů, zhoršuje se imunita. U dívek je menstruace nepravidelná nebo se i u zcela vytratí. Mohou se objevit i deprese, sebepoškozování, zhoršuje se soustředění. Za všemi těmito problémy stojí nízký příjem stravy kvůli poruše příjmu potravy.

Porucha příjmu potravy není jednoduchým problémem a bylo by lepší svěřit se se svými pocity a problémy někomu z dospělých (rodiče), kdo Ti pak může s řešením pomoci. Léčba je komplexní - je potřeba nejen znovu začít přijímat dostatek živin ve stravě, ale také uzdravit mysl - aby člověk reálně hodnotil svoje tělo, neměl strach z jídla...
Můžeš se podívat třeba na webové stránky Healthy and free - www.healthyandfree.cz - které vytvořili odborníci zabývající se léčbou poruch příjmu potravy. Jsou zde nejen informace o těchto nemocech, jejich projevech, ale i o jejich léčbě. Je zde také možné přihlásit se na chat s psycholožkou - s kterou bys mohla probrat, co nyní cítíš a co Tě trápí.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahojky,
hned zezacatku zprávy bych vám chtěla poděkovat, že všem radite, už jste mi párkrát poradili takže děkuji moc(i když už je mi 15 let přesto rada procitam vaše odpovědi ). Měla jsem problémy s jídlem o kterých jsem minulý rok psala (nejedla jsem atd), celkem se to urovnalo, jen přeci jenom se pořád nedokážu najíst ve třídě před spolužáky. Panuje ve mě strach... Budu se muset stejně před nimi najíst, budeme mít přednášku o zdravé stravě, kde se bude i vařit, poté co navarime máme sníst. Na jednu stranu se na tu přednášku těším, ale panuje ve mně strach. Jak se mám uklidnit a v klidu to sníst? Děkuji moc a přeji celému webu ať se mu daří :)

holka, 15 let, 29. března 2018

ahoj,
díky za milá slova - je skvělé, že Ti rady pomohly a problém s jídlem se zlepšil - to je moc dobře a moc nás to těší.
Píšeš, že se na přednášku o zdravé stravě těšíš, ale že se obáváš jíst před ostatními spolužáky. Zkus se zamyslet, co konkrétně je Ti na té situaci nepříjemné, proč cítíš obavy. Když zjistíš, čeho přesně se bojíš, lépe se pak hledá řešení. Možná cítíš strach jenom proto, že je to něco nového, co jsi ještě nezažila.
Pokud budete jíst všichni společně, myslím, že se nemusíš obávat toho, že se na Tebe bude někdo dívat, jak jíš - když budete jíst všichni společně, každý se bude věnovat své porci jídla. Můžeš si zkusit i představit, že jsi v místnosti sama - a jíst tak, jak jsi zvyklá. Zkus se soustředit na chuť a vůni jídla, nemyslet při jídle na jiné věci.
Zkus také nepřemýšlet o přednášce a společném jídle až příliš dopředu - často si sami ce své hlavě vytvoříme negativní představu o tom, jak daná situace proběhne a už předem se vlastně cítíme nepříjemně, protože očekáváme něco negativního.
Určitě bude přednáška i společné jídlo fajn a dobře a v klidu to zvládneš. Držíme moc palce, ať se Ti vše dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.
Poslední dobou mi začali růst boky nevím co s tím mám dělat ostatní holky ze třídy je mají hubené chťela bych je nějak zmenšit ale nevím jakým cvičením.
Vážím 45 kg a měřím přibližně 160 cm.

holka, 11 let, 5. dubna 2018

Ahoj,
zakulacení boků (a třeba i trochu zadečku a také třeba růst prsou) souvisí s počátkem nástupu puberty. Jsou to změny, které se objevují u každé dívky (budoucí ženy) - jen u některé dříve, u jiné později. Kdy se změny objeví, řídí v našem organismu pohlavní hormony. Takže je možné, že u Tebe se již boky trochu mění, zatímco u spolužaček ještě ne.
Těmto změnám se nedá nijak bránit a nejdou příliš změnit. Pravidelný pohyb je ale samozřejmě skvělý v jakémkoliv věku - aktivity můžeš zařazovat různé, není ale nutné soustředit se jen cíleně na boky.
Měj se hezky, krásné jaro přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

AHoj, mám pocit, že jsem tlustá.Přijde mi, že mám vyboulené břicho a to mě není zvykem.Už odmala mám pováhu a mám rychlé spalování.Musim uznat, že jsem si to náramně užívala a brala to jako za výhodu.5 let jsem tancovala, takže se mi vytvořily břišáky a ti mi drželi i když jsem přestala vydvávat větší aktvitu...Ted mi přijde, že tloustnu už mám 40kg a nelibi se mi to, břišáky už se mi taky ztrácí a chci svou řeknime vyhubliu psotavu zpatky.Jeste nedavno, když jsem se koukla do zrcadla byla jsem na svou postavu nějak tak hrdá, ale ted je mi z ní špatně...většina lidi mi říka, e je to v pphodě, že jsem furt huvena jak vyžle, jneže já jsem prostě zvyklá být fakt hubená.....Jenže jsem hrozně líná pro to něco dělat a musim uznat že jsem žrout a ráda se najím, ale to už odjakživa.Jka se mám namotivovat na cvicení?

14 holka, 2. dubna 2018

ahoj,
Tvoje postava se během času změnila a je vidět, že s touto změnou nejsi úplně spokojená. Nejspíše jsi byla dříve opravdu hodně hubená, navíc není úplně běžné mít vyrýsované břišní svaly. Kromě toho, že roste Tvoje váha, ale nejspíš rosteš i do výšky - což spolu částečně souvisí. Když se vytahuješ do výšky, nemůže zůstat váha stát.

Není špatné jíst a najíst se do sytosti - prostřednictvím stravy, jídla získáváš energii a živiny pro denní aktivity i růst a vývoj. Není ale dobře jíst více sladkosti nebo pokrmy z rychlého občerstvení, kde je hodně energie, tuků a cukrů, ale poměrně málo živin (vitamínů a minerálních látek). Také není v pořádku se přejídat, přeplňovat žaludek - po jídle by Ti tak nemělo být příliš těžko, neměla bys mít pocit, že už se do žaludku nic nevejde.

K tomu, aby ses cítila lépe, by ti opravdu mohl pomoci pravidelný pohyb - ale nemělo by být Tvým cílem být „vyhublá“, jak píšeš. Spíš by Ti měl pohyb sloužit k tomu, abys byla zdravá a udržovala si přiměřenou hmotnost vzhledem k růstu a ke své výšce.
A jak se motivovat? Nejlépe je zkusit si najít nějakou sportovní aktivitu, která Tě bude bavit a zajímat, která Ti bude přinášet i radost. Můžeš se třeba domluvit i s kamarádkou, že budete cvičit společně nebo chodit na nějaký sportovní kroužek. Můžete společně vyzkoušet různé aktivity, než najdete, co Vám vyhovuje.
Ve dvou je to často lepší a veselejší!

Držíme palce, ať se Ti dobře daří. Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj, chtěla jsem si zacvičit sedy lehy, ale když jsem chtěla chtěla uděůat první ucítila jsem bolest u zad.Na konci zad a začátku konečníku.Už se mi to jwdnou stalo, ale myslela jsem že jsem přetáhla z protahovani.Ale to už je dlouho a ted jsem se ani neprotahovala.Co byto mohlo být?

holka 13, 2. dubna 2018

ahoj,
těžko to takto na dálku posoudit, ale podle popisu se může jednat o jednorázový problém se svaly či vazy v oblasti bederní páteře nebo kostrče. Bederní páteř se spojuje s pánevními kostmi, je ve spodní části zad, na ni pak nasedá kostrč - to je takový ten „ocásek“ na konci páteře. Jak k bederní páteři, tak i ke kostrči jsou připojeny svaly, vazy. Někdy se může při nezvyklém pohybu zde objevit krátce trvající slabá bolest nebo pocit napětí.
Pokud jsi v minulosti třeba upadla - na záda, na zadek, může to být i důsledek takového pádu. Pokud by se tato bolest objevovala pravidelně nebo by byla intenzivní - ať už při cvičení sedů-lehů nebo i jindy - bylo by vhodné zajít se poradit s lékařem a o potížích ho informovat.

Hezké jarní dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj/Dobrý den,

...vážím 68 kg a měřím 175 cm, nejsem se svou postavou spokojená, chtěla bych moc zhubnout. Mí rodiče, ale nechtějí, abych zhubla a cpou na mě oblečení, které mi je obtáhlé. Když jim řeknu, že je to obtáhlé nebo něco podobného, tak na mě začnou křičet, že se mnou zajdou k psychiatrovi. Vůbec by mi to nevadilo, kdyby mě tam vzali, třeba by mě ten psychiatr pochopil...Už od školky se mi děti posmívali, za to, jak vypadám, vždycky na mě pokřikovali: ,,Tlustoprdko, špeku, tlusťochu,..."...Vždy, když si čtu, že je jedno co si myslí ostatní, hlavně když jsem spokojená sama se sebou, ale co, když nejsem spokojená, ale mí rodiče ano?... Nesnáším ty pohledy ostatních... Každý rok se tak strašně netěším na léto, protože slova PLAVKY, BAZÉN, atd. mě opravdu děsí...Kdybych mohla nikdy bych nevylezla z domu...Chtěla jsem se kvůli své postavě i podřezat, ale nepodařilo se mi to (bohužel). Jak mám rodičům naznačit, že prostě nechci vypadat jak 500 kilový slon?

Děkuji za odpověď.

Petra, 13 let, 1. dubna 2018

ahoj,
z toho, co píšeš, cítím, že opravdu nejsi sama se sebou spokojená a že Tě to hodně trápí. Někdy je člověk sám k sobě kritický až moc, nevidí se reálně (objektivně).
Rodiče se snaží dělat pro Tebe to nejlepší, obávají se o Tebe - možná se bojí toho, abys nehubla nezdravě, aby se u Tebe neobjevila nějaká porucha příjmu potravy. Byli by rádi, kdybys byla spokojená sama se sebou a šťastná.

Možná by mohlo pomoci, kdyby sis s rodiči nebo třeba s výchovným poradcem ve škole promluvila o svých nepříjemných zkušenostech - o posmívání od dětí, o tom, že se necítíš dobře v upnutém oblečení, že se bojíš přibývání na váze. Už jenom sdělením trápení se člověku částečně uleví a mohlo by to pomoci k tomu, že Ti rodiče více porozumí.
Možná se třeba i shodnete na tom, že by bylo dobře, kdyby sis o svých pocitech promluvila třeba i s psychologem. Společně byste třeba našli cestu k tomu, aby ses cítila lépe a byla jsi spokojenější sama se sebou a i šťastnější.
Držíme moc palce, ať se Ti dobře daří.
Vím, co jím

Moje tělo - holky

Dobry den potřebuji prosím pomoct jak se mám zbavit druhé brady???Na fotce to vypadá hrozne,ale když se na sebe koukám tak to zas tak není videt nevíte jak se toho dá zbavit?

holka, 12 let, 31. března 2018

ahoj,

na Tvůj dotaz je těžké takhle na dálku odpovědět - u fotek často záleží i na osvětlení a úhlu záběru, na poloze naší hlavy. Když hlavu předkloníme a mírně zatlačíme k hrudníku, máme druhou bradu všichni. Proto je lépe na fotkách mít hlavu rovně, zpříma a celkově se nehrbit.
Můžeš si zkusit představit, že středem Tvého těla vede provázek - a vychází ven středem hlavy. Zkus se narovnat a držet hlavu zpříma (dívat se do dálky) a představovat si, že za tím provázkem rosteš do výšky. Zkus si příště vzpomenout na správné držení hlavy a celkově se narovnat.

Držíme palce a přejeme, ať se vše daří.
Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku, tento dotaz je pro nutričního odborníka, dívala jsem se na web Vím, co jím, ale tam je poradna asi zastaralá, tak píšu sem.
Do školy si s sebou beru dopolední svačiny, většinou např. řecký, těstovinový nebo bulgurový salát, kuskus s tuňákem a zeleninou, celozrnný chléb s domácí pomazánkou na osnově lučiny (vajíčková, sýrová s jablkem apod.), tortilla celozrnná s náplní atd. + vždy nějaké ovoce. Chtěla bych to něčím obměnit, a vyhlédla jsem si pufované "racio" chlebíčky. Některé mají i logo Vím,co jím. Na internetu jsem se ale dočetla, že nejsou moc vhodné kvůli vysokému glykemickému indexu. Brala bych si jen ty neslazené a bez polev, prostě 100% z obilnin. Jsou tedy vhodné nebo ne, jak to s nimi je? Můj dotaz souvisí také s rostlinnými mléky, myslela jsem, že by moje svačina pro obměnu vypadala takto; pár chlebíčků + sklenice rostlin. mléka + ovoce. Je vhodné je pít? Z článků na netu jsem to nepochopila. Ze zdravotních důvodů nemohu v ranních a dopoledních hodinách pít klasické kravské mléko, ani jíst mléčné výrobky (výjimka je trocha té lučiny ve škole). Jak se vám nutričně jeví má kombinace?
Děkuji, Káťa.

Medvidek07, holka 13 let, 31. března 2018

Ahoj,
poradna na webových stránkách Vím, co jím funguje, nicméně odpověď člověk neobdrží hned, zpracování chvilku trvá. Dotazy odborníkům předává redaktorka - dlé tématu. Ostatně ani tady na Alíkovi odpověď na svůj dotaz nedostaneš hned.

Pro občasné zpestření je možné pufované chleby zařadit. Právě kvůli svému zpracování jsou rychleji stravitelné, vyšší obsah vlákniny toto částečně pomáhá kompenzovat. Pro denní nebo časté zařazení pufované chlebíčky nedoporučuji, ale občasně si jimi zpestřit stravu je v pořádku.

Právě pokud vybere člověk pufovaný výrobek bez polevy a s vysokým obsahem vlákniny, je to vhodné. Podobně lze zvolit třeba knäckebrot žitný nebo s vysokým obsahem vlákniny.
Pokud bys chtěla kombinovat chlebíčky s rostlinným mlékem, zvol sójové neochucené, nepřislazené, které je nutričními hodnotami srovnatelné s mlékem kravským. Další variantou je třeba šunka nebo vajíčko, hummus (pomazánka z cizrny), pokud ti nevyhovují mléčné produkty.

Problém rostlinných mlék je ten, že svými výživovými hodnotami se nemohou příliš rovnat kravskému mléku - mají málo bílkovin, naopak vyšší obsah sacharidů. Sójové mléko bych také nedoporučila konzumovat příliš často, určitě ne každý den - obsahuje i látky, které mohou působit negativně, nejsou ve větším množství vhodné pro dospívající holky a kluky, ani pro mladší děti. Záleží i na složení rostlinného mléka - např. mandlové mléko může být vhodné. Nemělo by být ale doslazené (nemělo by obsahovat přidaný cukr či sirup či sladidla) a mělo by obsahovat vyšší podíl mandlí. Tento typ rostlinného mléka je možné si i doma připravit. Nepíšeš bohužel z jakých důvodů Ti mléčné výrobky vadí, abychom se mohli ještě zamyslet dále, jak to třeba vyřešit i jinak.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj
Mám stále ucpaný nos. Když se ráno vzbudím tak si musím zakapat do nosa, i přes den a potom večer nevím co s tím mám dělat. Taky se bojím abych na nosních kapkách nebyla po nějaké době závislá. Připadá mi že doma máme dobrý vzduch a žádnou alergii naštěstí nemám teda aspoň o tom nevím.
Ďekuji

holka, 11 let, 30. března 2018

ahoj,

je dobře, že přemýšlíš o tom, že není ideální kapky do nosu používat denně a dlouhodobě. Ono totiž záleží totiž na tom, co obsahují - některé kapky se doporučuje používat jen cca 7-10 dní, ale třeba zcela bezpečný i pro dlouhodobé používání je roztok mořské vody ve spreji. Ten můžeš zkusit používat.

Jinak ale pokud Tě ucpaný nos trápí už delší dobu, bude potřeba to probrat s lékařem. Při rýmě nebo v rámci běžného nachlazení je ucpaný nos celkem běžný, ale ani rýma, ani nachlazení netrvají pořád. Svěř se tak s problémem rodičům a zajděte spolu k lékaři - ten pak může pomoci zjistit příčinu potíží.

Držíme palce, Vím, co jím

Sourozenci

Ahoj alíku mám bráchu který hraje hry do 2 hodin nebo déle a já nemůžu usnout a já vstávám v 6 hodin někdy má zase noční nevíte jestli se mi nemůže něco stát když jsem nevyspána mám strach že se mi může něco stát když tak málo spím

holka, 16 let, 29. března 2018

Ahoj,

pokud spánek netrvá dostatečně dlouho, můžeš být ráno po probuzení málo odpočinutá, cítit únavu. A to se může odrazit i na výkonu ve škole, při sportu. Určitě to není dobře, když se pravidelně doatatečně nevyspíš - spánek je potřebný pro regeneraci těla.
Zkus si o tom s bratrem promluvit - jestli by nemohl hraní v noci omezit nebo hrát třeba v jiné místnosti, aby Tě nerušil a mohla jsi v noci spát a nabrat síly na další den. Třeba společně najdete nějaké řešení, které bude vyhovovat Tobě i jemu.
Držíme palce, ať se vše daří přeje Vím, co jím