Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Odpovědi uživatele Yaboiii

    Celkem zodpověděl dotazů: 86

    Odpovědi za posledních 153 dní, seřazené podle uživatelského hodnocení. Seřadit podle času

    Alík radí dětem

    Můžu mít culík na dokladech

    Dobrý den, skončila mi platnost cestovního pasu a budu si muset s rodiči vyřizovat nový. Chtěla bych se zeptat, můžu mít na fotce culík? Děkuji! $>

    holka, 14 let, 1. května

    Dobrý den,

    culík je dovolen - u lidí s dlouhými vlasy i preferován! Problém by nastal v případě, kdy by vlasy „blokovaly“ obličej. Pro různé orgány v zahraničí (a vlastně i u nás) je totiž důležité vidět základní rysy obličeje, aby byla co nejjednodušší identifikace.

    Přeju šťastné cestování!

    Právo

    Můžu mít sex pod 15 v cizině?

    Dobrý den
    Chtěl bych se zeptat na jednu věc ohledně souložení. V ČR se to může provozovat až v patnácti, to vím, ale v Itálii se může souložit už od třinácti let, ale jen s člověkem který je méně než o tři roky starší. No jo, ale potíž je v tom že nevím jestli se na mě v Itálii vztahuje náš český zákon nebo ne.
    Byl bych rád za odpověď, děkuji.

    kluk, 13 let, 31. srpna

    Dobrý den,

    promiň za zpožděnou odpověď a díky za zajímavý právní problém! Náš trestní zákoník funguje tak, že ho musíš dodržovat i v cizině - princip je takový, že věci v něm zakázaný jsou tak závažný, že se jich občan ČR musí zdržet i v zahraničí. Takže odpověď na Tvoji otázku je ano, vztahuje se na toho člověka český zákon, i když je v Itálii. (Jestli tě to zajímá, tak tohle se jmenuje zásada personality).

    Dokonce jsou věci, kterých se nemůže dopustit ani cizinec mimo ČR, co v ČR nikdy nebyl - spáchá-li někdo trestní čin genocidy např. v Africe, ač nikdy nebyl v ČR, je trestně odpovědný i tady.

    Moc díky za počkání a měj se hezky!

    Právo

    Ahoj Alíku
    Je legální dát holce francouzáka aniž by jí bylo patnáct

    kluk, 13 let, 13. května

    Ahoj,

    omlouvám se za pozdní odpověď, nastaly bohužel u mě náhlé zdravotní potíže. Samotný „francouzský polibek“ není nikterak nelegální, není tedy nutné se bát dát své polovičce pusu.

    Právo

    Může dítě vyrábět alkohol?

    Ahoj Alíku, je legální si doma nechat vykvasit vlastní víno a pak ho vypít? Četl jsem že je zakázán PRODEJ alkoholu, ale jeho výroba je povolena, ne? A jak by se to potom řešilo, kdyby na to přišla sociálka nebo nějaký jiný státní orgán?
    Díky moc

    kluk, 14 let, 23. dubna

    Ahoj,

    díky za zajímavý dotaz. Opakovaný prodej, podání nebo poskytnutí alkoholu dětem je trestním činem, ne tedy jen prodej je zakázán. Pokud by si však dítě kvasilo vlastní víno, těžko by se dávalo za vinu prodavači v supermarketu. Existuje však trestní čin ohrožování výchovy dítěte, kvůli kterému by teoreticky bylo možné potrestat rodiče za to, že dítěti umožnili vést zahálčivý nebo nemravný život a zároveň by tím i porušili své rodičovské povinnosti.

    V případě zjištění Orgánem pro sociálně-právní ochranu dětí (OSPOD) by jednal s rodinou, provedl šetření a dále rozhodl dle výsledku tohoto šetření (může i podat návrh k soudu ohledně zbavení rodičovské odpovědnosti, na svěření dítěte do pěstounské péče na přechodnou dobu, ...).

    Zároveň však existují způsoby, jak dítě může legálně získat vlastnické právo nad alkoholem. V rámci dědického řízení mu může být odkázán i nějaký vzácný a drahý alkoholový set. Dítě v tomto případě nemůže alkohol konzumovat, je však jeho vlastníkem (ohledně nakládání (např. prodání tohoto setu) by však rozhodoval jeho zákonný zástupce).

    Měj se hezky!

    Brigáda

    Prodávání náramků na Instagramu

    Prodávání náramků

    Ahoj Alíku a spol.
    Chtěla bych začít prodávat náramky, z korálků, perliček atd. na instagramu. Mám pár otázek.

    1. Je to vůbec legální, když je mi teprve za týden 13 let?

    2. Musím platit daně?

    3. Jak si mám nechat od zákazníků platit?

    4. Kolik má náramek stát?

    Předem moc děkuju za odpověď. Kačka$>
    PS. Moc děkuju za odpověď na minulý dotaz. Moc mi to pomohlo a kluci se mi nakonec přestali smát.

    holka, skoro 13 let, 13. září

    Ahoj Kačko,

    1) Občasný, příležitostní prodej legální je. Nesmíš danou věc prodávat soustavně. Občasné inzerce typu „udělala jsem následující náramky, můžete si je odkoupit“ jsou povoleny. Snaž se ale, ať nejde o pravidelnou věc. (Představ si to, jak kdybys měla občasně někoho doučovat - z principu se jedná o stejnou věc).

    2) Ne, z příležitostného příjmu se neplatí daň.

    3) Zaplatit si můžeš nechat hotově (při předání/předem) i bezhotovostně, pokud máš účet. Vliv to právně nemá, jde zcela o Tvoji preferenci.

    4) To je spíše otázka pro Tebe, záleží na Tvých nákladech (na materiálu), času, co Ti daná věc vezme. Na internetu jsem letmo našel, že stojí od nějakých 150 korun po 500. Jen u příležitostného příjmu nesmíš přesáhnout hranici 30 000 korun za rok, což ale asi nejspíš neplánuješ.

    Jsem moc rád, že Ti odpověď od kolegů a kolegyň z Modré linky přinesla štěstí, a doufám, že Ti pomohla a ta má. :)

    Jiné téma

    Můžu si otevřít stánek a prodávat věci jako nezletilý?

    Ahoj Alíku a ostatní! 😀. Mám dotaz ohledně stánku a vydělávání. Mohu si postavit stánek s jídlem někde u velké plochy kde chodí lidi ale nikdo to nevlastní? Nebo v lese? Chtěla bych si postavit někde stánek ale nevím jestli to je legální. A nebo, když už někde jsou postavené stánky, tak kde se mám obrátit ohledně toho že ho chci na třeba dva týdny vlastnit? Ale například neznám kontakt. A taky, jsou kaštany jedlé? Internet mi nepomáhá, píšou tam jedno přes druhé. Jsou třeba ty kaštany které rostou na podzim v takové té zelené pichlavé slupce jedlé? A vůbec, je legální si postavit stánek v 12 letech a prodávat? Předem děkuji za odpověď ❤

    holka, 12 let, 3. září

    Ahoj holko,

    podmínky prodávání na veřejných místech se liší od vesnice k vesnice, města k městu (v Česku není možné, aby někdo pozemek nevlastnil, veřejné místa zpravidla vlastní stát - v případech pak lesů i toho, kdo má daný les pod sebou, zda-li je to soukromý pozemek, jestli veřejný, tak pod jakou instituci spadá... Můžeš se podívat na internet, jestli o daném pozemku najdeš informace, ale je to poměrně těžká věc, protože si musíš být jistá, že se jedná o aktuální informace. K samotnému prodeji věcí si můžeš přečíst moji odpověď zde. K příležitostnému prodeje svých věcí by neměl být věkový problém (stejně jako kdybys chtěla prodat své oblečení, kolo), záleží však i na podmínkách místa, kde chceš prodávat.

    Co se týče kaštanů, nejsem na ně odborník. :-> Je super, že si prověřuješ informace, nevěříš hned první, kterou najdeš na internetu. Osobně bych věřil této stránce, která je provozovaná ve spolupráci s dTestem (zaměřují se na spotřebitelské zboží, hodnotí kvalitu, upozorňují na špatné praktiky), znova však říkám, odborníkem nejsem.

    Přeju hezký den“

    Brigáda

    Můžu prodávat věci na náměstí?

    Ahoj Alíku a všichni ostatní.
    Vím že brigáda je od 15 ale kdybych prodávala ručně vyrobené věci tak by to bylo možné? A až to budu moc prodávat tak kde můžu? Jako jestli můžu třeba na náměstí nebo tak něco.
    Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den 😁

    Radka, 13 let, 18. srpna

    Ahoj Radko,

    moc se omlouvám za delší prodlevu. Příležitostní prodej věcí není problém, ani kdyby to bylo na tvoje jméno (místo skrze rodiče). Problém by nastal, pokud bys prodávala opakovaně - byla by to soustavní činnost, to může být i to, že budeš věc prodávat v pravidelných intervalech (každý týden/měsíc). Ohledně toho, zda můžeš prodávat na náměstí, ti neporadím, každé město/ves to může mít nastaveno jinak. Pokud máš pár výrobků, můžeš zkusit věci prodat i online.
    S každým prodejem věci (i tímto „neobchodním“) se ale pojí menší či větší rizika. Většinou jsem proto doporučoval, ať děti neprodávají online, ať už z toho důvodu, že se může jednat o soustavnou činnost, která je zákonem zakázaná, nebo i problémy právními (prodejem věci se uzavírá ve většině kupní smlouva (klidně i ústní)). Proto v těchto případech doporučuji prodávat věci blízkým.

    Měj se hezky!

    Právo

    Můžu chodit s nevlastními sourozenci?

    Milí alíku. Ráda bych se zeptala jestli je povoleno aby spolu chodili nevlastní sourozenci (jako že by se naši rodiče vzali, žádná společná krev)? Mně se to osobně netýká ale mohlo by a zajímá mě odpověď
    Předem ďekuju za odpověď

    Tajemná, X let, 12. července

    Ahoj Tajemná,

    to je zajímavá otázka! 8-o

    Pokud bys měla nevlastního sourozence pouze „fakticky“ - tedy nebyl adoptovaný/osvojený Tvými rodiči (v jeho rodným listě by byli biologický rodiče) - mohla bys s ním v klidu chodit a i si ho vzít!

    Pokud by se jednalo o sourozence, který byl adoptovaný/osvojený (tedy by měl rodiče v rodném listu jiné než ty biologické), nemohla by sis ho vzít, ale mohla bys s ním chodit! Je to poměrně zvláštní, ale občanský zákoník říká, že při osvojení vzniká mezi osvojencem (adoptovaným) a rodinou osvojitele (adopce) stejný právní vztah, jako kdyby se jednalo o dítě vlastní (tedy stejná vyživovací povinnost, nárok na dědictví, ...), čímž vzniká tzv. překážka k uzavření manželství (stejně, jako si nelze vzít pokrevního bratra). Potom existuje trestní zákoník, a ten zakazuje soulož mezi příbuznými (konkrétně mezi sourozenci a přímými předky a potomky (otec-dcera, babička-vnuk, ...)), překvapivě je ale většinový názor v právním světě takový, že se nevztahuje zákaz soulože na osvojené, neboť má primárně chránit to, aby z incestního vztahu nebylo dítě, kterému by hrozily různé poruchy kvůli pokrevnímu příbuzenství, což v případě osvojení nehrozí.

    Jen pro zajímavost dodám, že je možné si vzít (a tedy i chodit) se svojí pokrevní sestřenicí/bratrancem a tetou/strýcem.

    Díky moc za zajímavý dotaz!

    Právo

    Jak můžu zjistit svého otce, když matka nechce?

    Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak zjistit kdo je můj otec bez pomoci mojí matky? Nikdy v životě jsem ho neviděla ale chci vědět kdo to je.

    holka, 12 let, 29. května

    Ahoj,

    omlouvám se za pozdní odpověď, měl jsem náhlé zdravotní problémy.

    Je právem každého dítěte, aby znalo své rodiče. To platí jak pro znalost své matky, tak i svého otce. V případě, že Ti brání matka, můžeš se obrátit na Orgán sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD), který je oprávněn za Tebe podat žalobu na určení otcovství. Nejdříve se však stav na matriku (podle místa narození) a vyžádej si (nebo nějaký rodinný příslušník) výpis z rodného listu, pokud ho nemáte doma, kde by měl být uveden otec.

    Zároveň je poměrně nepochopitelné, že někteří rodiče odmítají zapsat druhého rodiče do rodného listu. Přeci jen je vždycky výhodné pro dítě, aby rodič byl zapsán (soud může, v nejhorších případech, omezit rodičovskou odpovědnost, popř. ji rodiče kompletně zbavit, i v takovém případě ale náleží dítěti výživné).

    Snad Ti odpověď i přes její opožděnost pomohla!

    Právo

    Kdyby se dítě rozhodlo spáchat sebevraždu půjdou rodiče dítěte do vězení?

    Zdravím všechny
    Mám takovou otázku
    Kdyby se dítě rozhodlo spáchat sebevraždu půjdou rodiče toho dítěte do vězení?
    Děkuji komukoli kdo odpoví nashledanou $>

    kluk, 13 let, 7. června

    Ahoj,

    zaleží na okolnostech, může se jednat o trestní čin „účast na sebevraždě“. To může být způsobeno buď tím, že rodič aktivně k sebevraždě dítěti napomáhá (fyzickou pomocí: obstarání prostředku k sebevraždě, nebo psychologickou pomocí: přesvědčování k sebevraždě), ale také tím, že dítě schválně uvádí do špatného psychického stavu, třeba týráním a jiným zlým zacházením, jestliže rodič věděl, že takto dítě dožene až k sebevraždě - pokud to však nebyl jejich úmysl, nejedná se o tento trestný čin (pak je otázkou, zda to špatné zacházení, které vedlo dítě k sebevraždě, nebylo jiným trestním činem (ohrožování výchovy dítěte, opuštění dítěte nebo svěřené osoby, týráním a další)).

    Doufám, že odpověď stačila a nevadí, že přišla s menším zpožděním!

    Právo

    Mohou se rozvést lidé, kteří mají adoptivní dítě?

    Ahoj,
    chtěla bych se zeptat, jestli se mohou rozvést lidé, kteří mají adoptivní dítě?

    holka, 14 let, 11. července

    Ahoj,

    to, zda se jedná o adoptivní (neboli osvojené) dítě, nemá rozdíl na rozvedení manželství. Rozvést se můžou úplně stejně, jako kdyby šlo o manželství s biologickými dětmi. Existují však dva (jiné) případy, kdy soud manželství nerozvede:

    1. Pokud by byl v neprospěch nezletilého dítěte (i adoptovaného/osvojeného) ze zvláštních důvodů (nejčastěji majetkových, může se však jednat i o psychickou závislost na rodičích).
    2. Pokud by byl v neprospěch toho manžele, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel, kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná. Toto se týká například manžela, který onemocněl, popř. utrpěl úraz, získává od druhého manžela pomoc a rozvodem by mu byla způsobena ekonomická nebo i citová újma. (Samozřejmě, že stejné platí i v případě, že je to v neprospěch manželky.)

    Měj se hezky!

    Právo

    jak získám průkaz totožnosti?

    Dominik, 14 let, 13. června

    Ahoj Dominiku,

    jako průkaz totožnosti slouží hlavně cestovní pas a občanský průkaz (dále pak řidičský průkaz).
    Občanský průkaz lze udělat i před 15 rokem života - ten stojí sto korun a trvá 30 dnů, než se vyhotoví (možné je za přirážku zaplatit vyhotovení „na počkání“).
    Podobně lze získat i cestovní pas, ten stojí stejně. Obdobně existují i dříve zmíněné přirážky.
    V obou případech je platnost dokladu 5 let a v obou případech potřebuješ s sebou rodný list, zákonného zástupce, anebo jeho úředně ověřený souhlas. Žádat si o ně můžeš na obci s rozšířenou působností.

    Pokud v dotazu myslíš občanský průkaz, který musíš získat v 15 letech, pak neplatíš nic. Nepotřebuješ s sebou ani zákonného zástupce, pouze rodný list. O občanský průkaz se musí zažádat do 30 dnů od narozenin.

    Snad Ti i takhle pozdní odpověď pomohla!

    Právo

    Můžu jako nezletilý vydělávat kryptoměnou?

    ahoj. Mohu obchodovat s bitcoinem a ostatními kryptoměnami přestože je mi 14 let? Co daně? Někde jsem četl že příjem pod 50 000 Kč za rok nepodléhá zdanění a tím pádem se v tomto případě nemusí podávat daňové přiznání. Je to pravda? Platí to i na zmiňované obchodování s kryptoměnami? Jak je to se směnou jedné kryptoměny za druhou? Slyšel jsem že se to také daní. Počítá se to opět do té částky 50 000 Kč za rok? Jak? Potřebuji toto téma vysvětlit. Děkuji moc za odpověď!

    kluk, 14. srpna

    Ahoj,

    situace je poměrně komplikovaná u nás z toho důvodu, že tady Bitcoin není cenný papír. Nelze na něj tudíž uplatnit výjimku do 30 000 korun (to je ta výjimka, co zmiňuješ v dotazu) o příležitostné činnosti (jako třeba u doučování) a je potřeba daný příjem zdanit. Navíc pokud nakupuješ a prodáváš pravidelně kryptoměny za účelem zisku, nejde na to hledět jako na příležitostní příjem. Proto je potřeba živnost, konkrétně „Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem“. Mezi směnami se též platí daň, a to z zisku mezi směnami.
    K tomu, zda si osoba nezletilá může Bitcoin koupit (bez toho, aby si z toho snažila vytvořit zisk), nemám jasnou odpověď. Z pohledu českého práva to je prostě věc nehmotná, proto mám za to, že neexistuje limit (tj. platí, že pokud k tomu má dítě co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku). Neznám ale podmínky všech jednotlivých „prodejců“ Bitcoinů, ale myslím si, že většinu času požadují kopii dokladu totožnosti a 18 let. Jsem tedy toho názoru, že bez živnosti obchodovat nemůžeš. Je sice možné, aby sis živnost založil jako nezletilý, ale je k tomu několik podmínek, je to časově náročné. V tvém případě mám za to, že naplněny nejsou, podobně jako u většiny tazatelů.

    Na internetu sice najdeš odpovědi, které mi protiřečí, svůj názor ale stavím na stanovisku Finanční správy. Vidím, že máš o kryptoměnu fakt zájem! Proto tady najdeš zkrácenou verzi zmíněného stanoviska a tady stanovisko celé, pokud ho máš zájem si přečíst.

    Přeju hodně štěstí!

    Právo

    Můžu prodat knihu z knihobudky?

    Ahoj, mám dotaz. Když si člověk půjčí knihu z knihobudky, můze jí dát dál, nebo si jí nechat. Nechat- moje. moje- můžu si s tím dělat co chci. Můžu ji teda prodat. přijde mi to nelegální nebo něco když prodám cizí knihu. já ji ale prodávat nechci jen se ptám. v pravidlech ale nepíšou že ji nemůžu prodat....

    Nikol, holka, 12 let, 24. září

    Ahoj Nikol,

    není to nelegální, knihu můžeš prodat, ač samozřejmě není moc vhodné brát knihy z knihobudky za účelem je prodat. Originální vlastník se té věci vzdá, ty si knihu přivlastníš tím, že si ji vezmeš z knihobudky - tím se stáváš novým vlastníkem a můžeš s danou knihou nakládat tak, jak uznáš za vhodné (můžeš jí darovat, vrátit, prodat, zničit ji, nechat si ji, ...).

    Měj se hezky!

    Alík radí dětem

    Ahoj, je mi 14 a brzy mi bude 15 let a chci se zeptat na pár věcí:

    1, Musím dále dodržovat střídavou péči, když už mi bude 15 let?

    2, Chci si založit e-shop pro mou online komunitu, je možné si ve 14 letech založit IČO?

    Předem vám děkuju!

    kluk, 14 let, 13. srpna

    Ahoj,

    1. v naprosté většině případů ano. Záleží ale na nějakých okolnostech. Máš to jako soudní rozhodnutí? Existuje pak možnost podání návrhu o změny péče o dítě (dohodnou-li se rodiče, pak jenom schválení dohody). Za to se neplatí ani soudní poplatek. Je to jen dohoda mezi rodiči, co nebyli manželi, a tedy nejspíš neměli soudně potvrzenou dohodu? Pak ta dohoda, co existovala, by nemusela být ani soudně potvrzená - stačilo by tedy vytvořit novou. I tak to můžeš zkusit říct rodičovi, u kterého chceš být výlučně. Popřípadě jestli Tě v osobním životě omezuje, pak se dá zkusit sestavit střídavou péči tak, aby Ti co nejvíc vyhovovala. Pokud budeš chtít pomoct s tím, jak se na rodiče obrátit, můžeš určitě napsat sem, nebo se obrátit rovnou na kolegy z Modré linky. S rodičem se můžete i obrátit na OSPOD.

    2. IČO je identifikační číslo nějaké společnosti; mít e-shop můžeš jako OSVČ (tedy stačí živnost), nebo můžeš založit nějakou obchodní korporaci. V obou případech je ale potřeba souhlasu soudu, musel bys v 14 letech ustanovit odpovědného zástupce, kterého taky schvaluje soud. Celý proces je značně komplikovaný. Nedávno vyšel článek, který se tímto tématem zabývá, a pokud bys chtěl. můžeš si ho přečíst zde.

    Měj se hezky!