Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Ahoj,

  zajímalo by mě, zda je nějaký způsob jak objevit kdo dal na dotaz který jsem položila v poradně Alík radí dětem „díky moc“? Zajímá mě to kvůli tomu, že jsem se nikdy nesetkala s člověkem jemuž by odpověď mohla pomoc a ráda bych takové lidi někdy poznala.
  Vlastně mi je odpověď jasná, ale z nějakého důvodu si chci být jistá.

  Ahoj,
  osoba, která ti dotaz ohodnotila, nám odkývla, že ti smíme její přezdívku sdělit. Tak jsem ti ji poslal poštou. ;-)

  Ekonomické zákulisí poradny

  Poradna

  Ahoj,
  v tomto příspěvku popisuje Alík, že neplatí místním odpovídatelům v poradně, za to, aby poradnu někdo používal na zábavu. Platí tedy Alík odpovídatelům?
  Díky

  Ahoj,
  to je složitější otázka, která se v čase různě proměňovala. Většinou směrem dolu, s tím, jak postupně narůstalo množství odpovídajících – snažíme se fungovat skoro ve všem barterově, něco za něco. Většina odborníků nám nyní odpovídá bezplatně. Můžeš si třeba všimnout, že na stránkách poradny, kde je alespoň jedna odpověď od Modré linky, je poslední dva roky v menu prosba o finanční podporu této neziskové organizace. Doufáme, že jim tím pomáháme.

  Celkově za rok 2023 nás vyšla poradna na nižší částku než za libovolný měsíc roku 2020. Už ji nezmiňujeme jako nejdražší položku v nákladech na provoz (tou je nyní pošta, která vyjde asi na tři tisíce měsíčně).

  Díky tomu, že náš web nemá zjevné komerční cíle (i když nekomerční nejsme), je možné vyjednat zázraky… O:-)

  Netrpělivý nářek

  Poradna

  Ahojky Alíku! :-) Tohle, co píšu, se samozřejmě týká spravování webu...
  Alíku, možná by jsi měl zajistit, aby se na dotazy odpovídalo rychleji, např. sehnat více lidí, kteří by na ně odpovídali atd. Vím, že na dotaz by se odpověď měla dostat tuším do sedmi pracovních dnů, avšak 2. března jsem psala dotaz, ale furt jsem na něj nedostala odpověď. :-|:-| Chápu, že máš na práci spoustu jiných a důležitějších dotazů, a ten můj zrovna tak důležitý nebyl, takže se nic neděje. :-[) Jinak je tenhle web supeeer! :-) A jak tak pozoruji, funguje už víc než deset let! :->:-D@)->-B-):-[)

  Ahojky,
  děkuji ti za pochvalu. $>
  Fungujeme dokonce víc než dvacet let. O:-)

  Pokud někdo potřebuje rychlejší odpověď, může se zeptat jinde – může zavolat Modré lince, nebo nějaké jiné instituci, která pomáhá dětem. Rozhodně nejsme jediný ostrůvek naděje na světě.

  Modrá linka tady u nás odpovídá v průměru do tří dní. Ostatním odpovídajícím to občas trvá déle. Třeba zde v technické poradně může odpověď přijít i po roce, protože tady garance sedmi pracovních dní není. 8-o:-)

  Za používání našeho webu nemusíš nic platit. A nikdo ani nám neplatí za to, že by s tebou náš web nějak cíleně manipuloval (jak je to běžné třeba u Instagramu nebo TikToku, které žijí jen z toho, že prodávají pozornost svých uživatelů). Až na občasné reklamy na filmy a prodávání maňáska fungujeme skoro nekomerčně, takže bohužel nemůžeme nabízet o moc luxusnější servis, protože odborná péče stojí peníze. O=

  Před pár roky ředitel Alíka u podobného dotazu vypočítával, kolik by stálo, kdyby někdo musel odpovídat průběžně, a koukám, že mu vyšlo, že hodně hodně moc. Asi nějaká vysoká matematika. :-D

  Jsme ale samozřejmě otevření spolupráci s dalšími vystudovanými profesionály, kteří by u nás chtěli odpovídat. Před necelým rokem nám zmizel MUDr. Jiří Staněk (který mimochodem odpovídal fakt rychle, často hned do dalšího dne!) a zatím jsme nenašli nikoho, kdo by uměl tak kvalitně radit s intimními otázkami dospívajících. Kdyby nám někdo s odborným vysokoškolským vzděláním chtěl pomáhat, abychom odpovídali rychleji, může nám napsat. ;-)

  Alík

  Proč jsou veřejné dotazy, které nepatří do poradny?

  Poradna

  Ahoj, vždycky mě zajímala jedna věc. Proč jsou zveřejněné dotazy které jsou pak zařazené do Nepatří do poradny? Vždyť tam lidé píšou úplné blbosti a prostě je to vlastně inspirace pro ty, kdo dělají podobné pitomosti... Děkuji za odpověď.

  Ahojky,
  kdysi dávno nešlo odpovídat neveřejně, protože se nijak neudržovala informace, kdo dotaz položil – to mělo údajně nějak zesilovat dojem anonymity, ale vedlo to často spíš k tomu, že lidi nenacházeli své zodpovězené dotazy a ptali se opakovaně.

  Veřejné vynadání za nesmyslný dotaz byla tehdy bohužel jediná možnost, jak tazateli či tazatelce vynadat. Viz článek o historii poradny. Teď už řešíme podobné situace převážně neveřejně.

  Také už je hodně těch extrémnějších dotazů, co nepatří do poradny, promazáno. Nemyslím si, že je to pro vtipálky úplně inspirativní přehled, spíš se v posledních letech snažíme, aby ten výjezd odstrašoval (jiná témata poradny jsou v tomto ohledu horší). Podle našich zkušeností u nás hodně náctiletých trollů hledá pobavení, ale není vůbec připraveno na to, že jim někdo ošklivě vynadá a že s nimi bude zacházet podle toho, jak si zaslouží. ]:-)

  Alík

  Poradna

  Ahoj, jenom jsem se chtěla zeptat, jestli mají v poradně odpovídající přístup k přezdívkám, i když je tam napsáno například „holka, 11 let“?

  Ahoj,
  většinou nemají, ale někteří můžou mít, viz loňská odpověď Alíka.

  Jak položit dotaz do poradny Alík radí dětem?

  Poradna

  Zdravím.
  Potřebuji se zeptat, jak napsat dotaz do poradny Alík radí dětem.
  Potom, co jsem klikl na link napiš svůj dotaz, jsem neměl tu šanci napsat svůj dotaz, tak proto se ptám, co nebo jak mám udělat, abych mohl.

  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  nevidím momentálně žádný důvod, proč bys nemohl položit svůj dotaz. Pokud v minulosti byl nějaký důvod, proč jsi neměl šanci položit svůj dotaz, tak tam byl ten důvod napsaný. Mohl sis ho přečíst a zařídit se podle toho. ;-)

  Žádný link „Napiš svůj dotaz“ tu ale nemáme. Celou dobu tam je odkaz „Položit nový dotaz“.

  Tak přeji hodně štěstí s položením svého dotazu.

  Poradna

  Ahoj. Do poradny můžou psát jenom děti mladší 15 let. Ale já jsem našla dotaz, který psal někdo 15letý. ten dotaz

  Ahoj,
  právo psaní do poradny souvisí s nastavením údajů. Jestliže člověk má jednotný účet dospěláka, pak do poradny psát vyloženě nemůže. Má-li však v nastavení, že je mu méně než 15 let, má účet rozdělený a do poradny psát může. Někteří lidé si to třeba přepnout zapomenou, a tedy tuto možnost stále mají, i když už jsou starší. Ne vždycky se však odpovědi dočkají, v drtivé většině případů Alík takovým lidem odpovídá neveřejně, že už by měli odpovědi hledat jinde...

  Viz také Proč má poradna věkový limit?

  Poradna

  Ahoj, proč teď v technické poradně nejsou žádné nové dotazy? A ne, že by se nikdo neptal, já jich tam mám nezodpovězených už hodně. Díky za odpověď.

  Ahoj,
  odpověděl jsem ti teď na pár dotazů. V technické poradně neslibujeme, že odpověď přijde do sedmi pracovních dní. Neslibujeme, že přijde vůbec někdy. Ale všechno čteme, všechno všichni vnímáme! B-)

  Zdejší poradny už dlouho čekají na nějaké systémové změny, po jejich dokončení bude jasnější rozhodování, kdo by měl na co odpovědět.

  Jen občas není jasné, kdo by měl na co odpovědět, občas zrovna není čas, občas si ten, kdo by chtěl odpovědět, myslí, že neví všechno, a tak podobně. Pokud dotaz popisuje nějakou chybu, tak je lepší ji nejdřív opravit a pak odpovědět, což se může všelijak komplikovat a odkládat. Totéž platí pro návrhy na vylepšení – pokud bych na ně odepsal „díky, dobrý nápad ok“, dotaz zahučí mezi zveřejněné a hrozí, že ten nápad zapomeneme. :-)

  Třeba u dotazu z 2. srpna 2022 jsem krátce po jeho položení začal řešit, jak správně srovnat datumy historických článků. Připravil jsem si na to nějaké výpisy a skripty, pak jsem ale musel najednou řešit něco jiného, tak jsem to odložil, pak jsem na to trošku zapomněl, pak jsem se k tomu párkrát vrátil po dvou měsících, po půl roce, ale řekl jsem si „teď už to tak nespěchá, stejně už tazatelka asi nevěří, že jí někdy odpovím“, navíc s tím bylo víc patlání, než jsem čekal… no a vyřešil jsem to teď v září, po víc jak roce. Tak jsem odpověděl. O:-)

  Proč vypadá Alík u starších odpovědí jinak?

  Poradna

  Dobrý den, mám jeden dotaz a ten je:

  Jak jsem si četl dotazy z doby kdy Alíka vlastnila Mafra tak u dotazů má Alík starý obrázek místo současného. Jak to?

  Předem děkuji :-)

  Ahoj,
  zjednodušeně řečeno se Alík tak trošku personálně obměnil. Dřívější odpovídající Alík byl také Alík, ale trochu jiný Alík než současný Alík. S některými dotazy v poradně Alík radí dětem míval větší trpělivost a odpovídal veřejně i na věci, které měl možná raději smazat, a s jinými dotazy měl naopak trpělivost menší a projevoval se poněkud nepřátelsky i tam, kde by nemusel. (Viz polopravda o odbornosti odpovědí Alíka.)

  Aktuální vedení webu zkrátka vidí některé věci maličko jinak… no, a proto je i Alík viděn jinak. ;-)

  Starší obrázek Alíka pochází z předchozího loga webu, které bylo používané někdy do roku 2013. V poradně byl tento obrázek ale tuším až do roku 2017, tehdy jsme Alíkovi vyrobili jeho současnou psí známku. Takže vlastně staré odpovědi vypadají přibližně tak, jak vypadaly v době napsání. (Akorát jsou u nich časy dotazů a odpovědí, ty se dřív neukazovaly, protože skrýt čas bylo levnější než zajistit rozumně rychlé odpovídání. :-|)

  Skrytí dotazů před rodičem

  Poradna

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli když se moje mamka přihlásí na rodičovský účet, tak jestli uvidí dotazy, které jsem položila. Nevím, jestli to sem patří, ale moc mě to zajímá. Díky.

  Anonymní uživatelka, 15. února 2023

  Patří. Může vidět nezřeknuté. >X<-

  Zřeknutím se skryjí z osobního seznamu dotazů i tobě. O=

  Google si krade pozornost v poradně

  Poradna

  Ahoj, mám takový problém, vždy, když jsem na počítači a kliknu na technickou poradnu, tak mě to hodí doprostřed tohoto dotazu (přesněji vrch toho okna v dotazu je na vrchu obrazovky), tak jestli to je chyba někde u mě nebo někde tady.

  OdpovedJeNe, 17. července 2023

  Ahoj,
  upraveno. Google jeden zlobivej! :->

  To je jedno z rizik iframů, že můžou dělat podobné lotroviny, jako že třeba řeknou „při načtení sem automaticky hodit textový kurzor“… a rodičovská stránka tomu nijak snadno nemůže zabránit. Také můžou vyluzovat zvuky. V případě hry uvnitř Alíka je většinou obojí v pořádku, ale tady v té odpovědi v poradně se to moc nehodilo. :-)

  Díky za upozornění. ;-)

  Poradna

  Ahoj,

  moc děkuji za to zvýraznění neveřejných dotazů.

  S pozdravem

  Ahoj,
  rádo se stalo.

  Pro ostatní upřesním, že tím panglaq myslí fakt, že u neveřejně zodpovězených dotazů tazatel vidí, že jsou neveřejné. Dříve to ze samotného dotazu nešlo poznat, šlo ho jen nenajít ve veřejném seznamu zodpovězených dotazů. Začátkem června jsme tento zdroj drobných nedorozumění vyřešili.

  Je nějak omezený počet dotazů?

  Poradna

  Ahoj, je nějak omezený počet dotazů? Myslím tím třeba že nesmím napsat více než 2 dotazy za týden... nebo celkový počet dotazů nesmí přesáhnout 100.

  Ahojky,
  děkujeme za tento projev ohleduplnosti. $>

  Žádný pevný limit na osobu nemáme. Celkový počet nezodpovězených dotazů od všech lidí má (poslední necelé tři roky) určitou mezní hodnotu, při jejímž dosažení poradna odmítá přijímat jakékoliv další dotazy (říká, že je přetížená). Po skončení pandemie už bývá přetížená méně často, ale během víkendů (zejména prodloužených) se to občas stává. :-(

  Pokud někdo zatěžuje poradnu opakovaně maličkostmi, většinou mu to dáme jasně najevo docela rychle. Spoustu triviálních otázek také řešíme stručně a neveřejně (výzvou k použití vyhledávání apod.), stejně tak dopadají dotazy, u kterých máme velké pochybnosti, zda jsou myšlené vážně. :-|

  Pokud někdo opakovaně posílá závažné dotazy, na které třeba vždy odpovídá Modrá linka, a těchto dotazů jsou už desítky, tak je možná lepší v budoucnu kontaktovat přímo Modrou linku. Totéž s Centrem Locika a dalšími nápomocnými institucemi. Pomáháme dětem rádi, ale pokud se staneme jen poslíčkem v nekonečném proudu důkladné psychologické péče (neříkám, že je to tvůj případ, nepátral jsem!), tak je možná rychlejší a lepší pro všechny zúčastněné nás vynechat a komunikovat přímo s psychology, kterým bychom dotaz předali. (Klesne tím i šance, že bude poradna přetížená. ;-))

  Poradna Alík radí dětem by měla být ideální vstupní brána do světa, kde si dítě uvědomí, že na své problémy nikdy nemusí být samo a že existují hodní lidé, kteří mu dovedou poradit úplně s čímkoliv a pomoct v nouzi. Ale nemělo by zapomenout, že ten svět pomoci je větší než naše poradna. I kdyby Alík.cz neexistoval, tak tu ti lidé ochotní pomáhat budou. :-3

  Alík

  P. S.: Pro pořádek ještě podotknu, že v technické poradně žádný limit není. Ta má volnější režim, neslibuje, že dotaz bude zodpovězený, spousta otázek v ní čeká třeba i měsíce na vyřešení, protože vývojáři Alíka jsou strašně líní příliš ochotní řešit i jiné věci než vývoj Alíka. O:-):-)

  Nedojdou poradně čísla pro dotazy?

  Poradna

  Ahoj, jsem zvídavý. Každý dotaz má své šestimístné číslo. Na základě kombinatorického pravidla součinu mi vychází, že takto lze vytvořit 10^5 či 9 krát 10^4 čísel nebo o málo méně, nedojde někdy množství kombinací při posílání velkého množství do poradny?

  S pozdravem

  Ahoj,
  koukáš na to moc lidsky… počítače nemívají deset prstů. Obrazně řečeno mají jen jeden, na kterém si počítají nulu nebo jedničku. :-D

  Identifikační číslo dotazu se nám sice ukazuje v desítkové soustavě, ale je uložené jako 32bitové číslo, každý bit může nabývat dvou hodnot, takže limit je 2^31 (jeden bit je znaménko). To vychází něco přes dvě miliardy. Za poslední rok vzniklo celkem asi 2400 dotazů, takže pokud následující roky budou podobné, narazíme na limit někdy v roce 900 000, ± pár desítek tisíc let.

  Mimochodem, YouTube používá k identifikaci videí 64bitová čísla – těch jedenáct znaků v adrese za parametrem v= je ve skutečnosti 64bitové číslo zapsané v šedesátčtyřkové číselné soustavě. Viz popis anglicky.

  Kdybychom na limit narazili, tak můžeme přejít z 32bitových čísel na 64bitová, což by pak stačilo na další čtyři biliardy roků. Hledím ale do budoucna s optimismem a doufám, že tolik různých problémů uživatelé Alíka mít nebudou. O:-):->

  Mimochodem, myslím, že máš ve výpočtu chybu, šestimístných čísel je 900 tisíc, ne 90 tisíc. Nejstarší zveřejněný dotaz má pětimístné číslo (konkrétně 21814). Když patřil Alík Mafře, tak bývalo ve stejné databázové tabulce uloženo víc poraden (viz třeba poradny na OnaDnes) a jiných věcí, proto pořadová ídéčka vylezla do statisíců.

  Většina věcí tady bývá vnitřně identifikovaná 32bitovým číslem. Uživatelé, články, nástěnky, hry, soutěže, dárky… u těch všech sice máme uložený i název, který se pak používá v adrese, ale rozhodující vazby v databázi jsou přes pořadová čísla. V budoucnu nejspíš i v poradnách dostaneme do adresy názvy dotazů, nebo nějaké jiné lidštější označení. Pořadová čísla jsou ošklivá. Prosazuji názor, že adresy mají být pěkné a čitelné, aby jim rozuměl i člověk a ne jen počítač. ;-)

  Poradna

  Ahoj,
  V poradně „Alík radí dětem“ , je spousta dotazů a někdy si říkám že bych tomu člověku chtěla i napsat protože s tím mám zvláštní zkušenost a ráda pomůžu. Ale jak to mám udělat, když tam není jméno toho, kdo se ptá? Napadlo mě, jestli byste nemohli udělat něco ve smyslu že by pod dotazem bylo místo, do kterého by napsali lidi svoje návrhy/nápady jak mu pomoct. S tím že by jméno toho kdo se ptá bylo anonymní jako teď. Pokud je to blbost tak se omlouvám, že otravuji.