Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Poradna

Ahoj Alíku a spol,
chtěla bych se zeptat, jestli jsem jediná nebo to tak mají všichni, že když napíšu do zprávy smajlíka v té druhé poradně (pardon, nevím, jak ji nazvat), tak vidím dva otazníky, ale třeba v této poradně, když odpovídáte, tak jdou vidět smajlíci a neukážou se otazníky?
Předem děkuji za odpověď

Ahoj,
tak pro začátek. Není potřeba pokládat stejný dotaz dvakrát, my ho vidíme!

Teď už k samotné otázce... určitě je potřeba jednotlivé smajlíky rozlišovat. Ti smajlíci, kteří se mění na otazníky, jsou smajlíci z tvého mobilu, tabletu, počítače, případně jiného zařízení, které používáš. Opravdu se tady na Alíkovi v některých případech na otazníky mění. Druhou věcí jsou smajlíci přímo tady na Alíkovi (to jsou právě ti, co se občas používají i v odpovědích), ti se nikdy na otazníky nezmění, jsou tady totiž nastavené a Alík si s nimi vždycky umí poradit. Také je u nich jistota, že je všichni vidí stejně, mobilní smajlíky může vidět každý jinak, případně vůbec.

Zkus tedy používat zdejší smajlíky a uvidíš, že z nich nikdy žádné otazníky mít nebudeš.;-)

Poradna

Mohla bych se zeptat? Jste schopní, když někdo píše anonymně do poradny „Alík radí dětem“, tak jestli můžete například přes IP adresu poznat, jaká je její/jeho přezdívka na Alíkovi? Nevím sice, jak byste mohli poznat toho uživatele přes anonymní poradnu, ale ok. Děkuji za odpověď.

Můžeme.

U poradny se píše v pravidlech:
Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.
To neznamená, že přezdívku vůbec nikdo neví. V databázi je uloženo napojení na konkrétní uživatelský účet – díky tomu je možné, že se lidem na úvodní stránce poraden zobrazují jejich vlastní dotazy (a případně i odpovědi na ně). Něco takového by nešlo udělat, kdyby se u dotazu nijak neukládala informace, kdo ho položil.

IP adresy se ukládají také, stejně jako skoro všude na Alíkovi. Dokonce se ukládá i IP adresa odpovídajícího. Správci jakožto důvěryhodné osoby pověřené dohledem nad bezpečností mají k těmto informacím přístup, pokud potřebují něco vyšetřovat.

Do poradny bohužel chodí i dotazy, které si bližší vyšetřování zaslouží. :-(
Třeba když někdo popíše, že se stal obětí trestného činu a/nebo naznačí, že je v ohrožení života, tak mu můžeme pomoct i nějak lépe než prostou internetovou radou. O:-)
Nebo když rozvášněný puberťák místo reálného dotazu popíše nějakou svoji nemravnou fantazii, které se nevyplatí věnovat čas odborníků, tak si tím koleduje o nějaký postih. ]:-)

Vedení Alíka klade na ochranu soukromí uživatelů velký důraz. Proto tady třeba nejsou ani reklamy, které by uživatele šmírovaly a škatulkovaly. Bezpečnost je ale důležitá také.

Z principu vždy existuje někde nějaká hranice mezi bezpečností a ochranou soukromí… a poradna „Alík radí dětem“ ji má zkrátka nastavenou takhle. Pokud někomu zdejší úroveň důvěrnosti nestačí, vždy má i jiné možnosti, kde najít pomoc – může třeba zavolat z telefonní budky přímo Modré lince…

Poradna

Ahoj,

bude u poradny oznámení (jako u pošty), že byl dotaz zodpovězen? Na tuhle otázku bylo zodpovězeno ještě za starého Alíka, možná něco takového už plánujete, protože oni se tehdy o web nestarali tolik jako vy a proto se na to i nejspíš vykašlali úplně ;-)

Ahoj,
plánujeme obecnější systém na upozorňování na různé věci. Dokonce na mé vývojové verzi webu na mém počítači na mě už rok každý den jednou vyskakuje upozornění, že jsem dostal kačky za navštívení. Je to docela otravné, proto jsem to zatím nikdy nezapnul v ostrém provozu a neměl jsem chuť to dodělat. :-D

Upozornění na zodpovězení dotazu, na načasování vydání článku v Alíkovinách, na načasování vydání vtipu, na udělení trofeje/hodnosti, na výhru v soutěži, na vyřízení objednávky, na zamčení nástěnky, přejmenování nástěnky, na nahlášenou neplechu (pro správce)... to všechno je tak nějak v plánu a zatím odložené. Příští rok to snad doděláme, budeme mít víc času... doufám. ;-)

Poradna

Ahoj,

bude někdy možné smazat dotaz před jeho uveřejněním, když si třeba spletu poradnu (možnost přehodit dotaz do správné poradny) nebo najdu dotaz již zodpovězený?

Děkuji

Ahoj,
několik hodin od odeslání máš možnost svůj dotaz upravit. Nemůžeš ho sice úplně smazat, ale můžeš ho velmi výrazně promazat, takovým způsobem, že na něj nejspíš nikdo neodpoví...

O možnosti přesunout dotaz do druhé poradny jsem zatím neuvažoval. Šlo by to v základu poměrně snadno vyrobit, ale musel bych ošetřit, že tuto vlastnost nepůjde zneužít k tomu, aby dospělák položil dotaz v poradně Alík radí dětem. Také v jedné z poraden může člověk vyplňovat zobrazované jméno a v druhé ne, to bych musel též nějak řešit. Všechno by to nějak šlo udělat, ale myslím, že jsou zajímavější a potřebnější věci, které bych tu měl vyrábět. ;-)

Poradna

Ahoj,
když se chci na něco zeptat, tak proč ten dotaz musí být zobrazen všem?

Ahoj,

není to úplně pravidlem, ale všeobecně se to tak nějak předpokládá. Je to z toho důvodu, že je dost pravděpodobné, že stejný dotaz či problém může mít více uživatelů a pokud se odpoví veřejně, může si odpověď v poradně najít i později kdokoli, tedy nejen tazatel, kterému byla původně především určena, ale i ostatní uživatelé. Odpovídajícím to zároveň trochu ušetří práci v tom smyslu, že se mohou zabývat jinými dotazy a nemusejí stále odpovídat na to samé.

V některých případech je možno odpovědět i neveřejně, tedy tak, že odpověď uvidí pouze tazatel. Ale o tom, zda bude dotaz zařazen mezi veřejné, nebo neveřejné, rozhoduje zpravidla odpovídající. V některých případech se takto odpoví na dotaz, na který už veřejně odpovězeno v nedávné době bylo, nebo v případě, že dotaz obsahuje nějaké citlivé - zejména osobní - údaje, které by nebylo vhodné sdělovat veřejně - to se týká zejména druhé zdravotní poradny.

Doplněno od –MM–: Odpovídající také může osobní údaje smazat a dotaz stejně zveřejnit. Tazatel tedy nemá žádnou možnost ovlivnit, jestli dotaz bude zveřejněný, nebo nebude. Jinak také viz www.alik.cz/p/250837.

Poradna

Ahoj, můžu se zeptat proč se tu smějí ptát uživatelé pouze pod 15 let? Co když potřebuje pomoct i starší uživatel, ale zná třeba pouze tuto cestu? To mu nikdo neporadí?

Protože je Alík web pro děti.

Otázky od dětí mají potenciál, že sem přes internetové vyhledávače přilákají další děti, které řeší stejné problémy. Otázky od dospělých by sem pravděpodobně přilákaly další dospělé.

Čím větší by bylo povolené věkové rozpětí tazatelů, tím víc otázek by chodilo. Tazatelů by mohlo být třeba třikrát tolik… a samozřejmě odpovídání není zadarmo, odbornost a kvalita mají svoji hodnotu. V tuto chvíli jsem de facto jediným sponzorem poradny já, protože Alík nemá příjmy. Takže pokud se mě ptáš „nechtěl bys platit za poradnu trojnásobek?“, no, nevím, asi ani nechtěl. :-D

Pokud někdo potřebuje radu a nesplňuje podmínky, může se obrátit na spoustu jiných míst, může třeba zavolat přímo Modré lince. Mrzuté podmínky jako „pokud člověk zná jen Alíka“ jdou vymýšlet jakékoliv – co když třeba neumí česky? Měla by poradna fungovat i vícejazyčně a celosvětově? Co si třeba počne důchodkyně z Mongolska, když se nemůže zeptat na Alíkovi? To jí nikdo neporadí? Svět je krutý… :-|

Poradna

Ahoj Bando,
Chtěla jsem se zeptat když chci napsat do poradny ohledně těch dětských lásek apod. tak mi nějak nejde vložit nový dotaz. Když kliknu na "přidat nový" tak mi to tam nenabízí žádné pole na to, kam bych mohla dotaz vložit. Tady na technice je to dobrý to se mi hned objeví pole na "tvůj dotaz". Ale u ostatních témat tomu tak není. Už mám také více než 100 kaček takže by to neměl být problém.

Prosím pomozte co mám dělat a jak na to?
Předem děkuji za odpověď

Ahoj,
vypadá to, že jsi při registraci zaškrtla, že je ti víc než 15 let, a poradna „Alík radí dětem“ je určena pouze pro děti do 15 let.

Poradna

Ahoj, na YouTube jsou videa, která docela sprostě uráží vaší poradnu, co si o tom myslíte, nebo nechcete s tím něco dělat? (Pokud nevíte, o co jde zadejte na YT do vyhledávače Alík.cz a uvidíte.)

Ahoj,
víme o nich, nejsme z nich sice nijak zvlášť nadšeni, ale abychom je brali jako urážku a usilovali třeba o jejich smazání... to asi ne. Proč? Co z toho? Jednak to není boj, kterému by se vyplatilo věnovat čas a který by šel jednoznačně vyhrát, jednak do jisté míry respektujeme jejich právo vyjádřit názor. I když je to názor podivný a vyjádřený nepříliš důstojnou formou. :-)

Někomu přijdou leckteré zdejší dotazy vtipné, což samo o sobě není až tak překvapivé. Docela normální také je, že lidi chtějí sdílet cokoliv, co jim přijde zajímavé, za to se na ně nemůžeme hněvat, ne? V mnoha videích je web Alíka spíš zábavná rekvizita než terč nějakého zlomyslného útoku.

Když se nějaká youtubová rošťákovina vysmívá určité otázce, tazatel si to nemusí brát osobně jako útok na sebe, protože je poradna anonymní. Nikdo se nedozví, že byl autorem dotazu. Může nad tím mávnout rukou, nebo se třeba také zasmát (pokud je čemu). Samozřejmě, že některé věci jsou hodně vážné a smát bychom se jim neměli... a pokud se jim někdo veřejně vysmívá, ukazuje tím především svoji nevychovanost, nebo svůj pokleslý vkus. Ani jedno z toho vlastně není náš problém... B-)

Oprávněná obrana z naší strany je, že filtrujeme vtipálky na našem webu – neodpovídáme těm, kdo pokládají dotazy záměrně humorné (většinou spíš docela trapné). Případně občas promažeme staré dotazy, které vypadají až příliš divně. Poradna před rokem 2017 neumožňovala při odpovídání určit, aby odpověď viděl jen sám tazatel, takže pokud chtěl rozčílený Alík náležitě vynadat vtipálkovi, většinou při tom bohužel zveřejnil i ten pokus o vtip. Při převzetí Alíka od Mafry jsme zkrátka zdědili všechno, dobré i špatné kousky, s tím nic moc nenaděláme... je to součást historie.

Jestli se někomu skutečně nelíbí, že na YT jsou o Alíkovi jen samá nepěkná videa, může to změnit tím, že sám natočí nějaké pěkné. ;-)
Kdyby třeba vznikla video-podoba stránky www.alik.cz/o/kde-co-je, to by bylo fajn, za to bychom nejspíš dali i nějakou kačkovou odměnu.

Poradna

Ahoj, když jsem prohlížela instagram, našla jsem stránku, kde zveřejňují odpovědi z poradny. Je to stránka alíka?

Ahoj,
Alík Instagram nevyužívá. Ale na sociální síti upozornuje na zajímavosti na svém webu.
www.facebook.com/webalik/

Poradna

Ahoj, čekám na odpověď od 21.6.2019 a je 27.6.2019. Myslela jsem, že by to mělo být do 7 dnů.

Ahoj,
pokud jsi položila dotaz 21. června, tak sedm pracovních dnů uplyne 2. července (tedy po jedenácti dnech, z nichž čtyři nejsou pracovní). V pravidlech je tato lhůta i automaticky spočítaná.

Pokud na odpověď víc pospícháš, můžeš zavolat přímo Modré lince. Pro jistotu upozorňuji, že na dotazy týkající se fyzického zdraví není odborně způsobilá a tazatele většinou odkazuje na lékaře.

Poradna

Ahoj Alíku,
zeptal jsem se na to už před 7 dny a ty jsi mi pořád neodpověděl.
Prosím odpověz.
Dík.

Ne, zeptal ses před pěti dny. Odpověď je v poradně Alík radí dětem garantovaná do sedmi pracovních dní. Sobota a neděle nejsou pracovní dny, takže na dodržení garance teď zbývají ještě čtyři dny.

Odpověď dostaneš, neboj se...

Poradna

Ahoj.
Jelikož se normálním uživatelům Alíka u dotazů „Alík radí dětem“ většinou nezobrazuje jméno toho, kdo zprávu píše, chtěla bych se zeptat, jestli Alík a ostatní odpovídající vidí, kdo zprávu napsal.

Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
vidí ostatní otázky od téhož tazatele, aby znali případný širší kontext.

Krom toho Alík a správci mohou zjistit, z jakého účtu byl dotaz vložený, aby mohli lépe prověřit, jestli si tazatel z odpovídajících nedělá legraci, a aby mohli lépe informovat úřady v případě, že je v dotazu popsána trestná činnost. Ale jinak všichni, kdo mají k těmto informacím přístup, respektují deklarovanou anonymitu.

Takhle to platí poslední dva roky, nevím, jak to bylo dříve.

Poradna

Ahoj,
v dotazu: www.alik.cz/p/253405 jsou smajlíci. Jak se tam dostali když v poradně žádné ikonky na vložení smajlíka do textového pole nejsou?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
převod v textu zapsaných zkratek na smajlíky u dotazů v poradně funguje, i když na jejich vložení nejsou u formuláře čudlíky. Totéž se může přihodit i u vtipů, které ale podléhají schválení, takže se jen tak nestane, aby vyšel vtip s obrázkovým smajlíkem, s odkazem, nebo s youtubovým videem... :->

Ale moc si na to nezvykejte, nový editůrek bude v tomto ohledu konzistentnější – pokud nějaký čudlík výslovně zakážeme, tak to nepůjde obejít.

Poradna

Ahoj, chtěl bych se zeptat, když třeba napíšu jakýkoliv dotaz a pak třeba po měsíci napíšu ještě nějaký dotaz, tak jestli ten, kdo odpovídá, vidí jen můj poslední dotaz, nebo se může třeba podívat na nějaké dřívější dotazy jakoby do mé „historie dotazů“?

Vidí i předešlé dotazy (což ostatně zmiňuje i třetí pravidlo poradny).
Velmi často je historie dotazů nezbytná k lepšímu pochopení situace.

Poradna

Podľa mňa by ste nemali všetkým deťom radiť, aby si vyhľadávali niektoré věci sami, môžu tím naraziť na nevhodné obrázky a videá. Keď vyhľadávajú napr. čo je masturbácia, sex alebo iné. Mohli by ste dať deťom link na nejakú vhodnú stránku ktorá im to vysvetlí ako napríklad Wikipédia.
Radko. :]

Ahoj Radko,

rozhodně souhlasím, že citace a/nebo odkaz na konkrétní zdroj je vždy lepší než poslat tazatele na vyhledávač. Když už je u dotazu veřejná odpověď, má to být odpověď k světu! :-)

Nicméně třeba Google i na potenciálně lechtivé dotazy běžně dává na předních místech spíš odbornější zdroje, velmi často i přímo Wikipedii. Když se podívám na Seznam.cz, ten je na tom hůř, hm... :-|

I ta Wikipedie může občas obsahovat nevhodný obsah, protože ji může upravovat kdokoliv, ale je pravda, že jakékoliv nevhodné vandalství bývá rychle vyřešené.

Alík

Poradna

Ahoj,
při kliknutí na tlačítko s odkazem na úpravu dotazu se mi ukáže pata poradny (bez textu, bez ničeho) což většinou znamená že stránka neexistuje. Nešlo mi upravit dotaz ani na jiném zařízení kde se můžu dostat na Alíka. Udělejte s tím něco prosím.

lékařský

Mělo by to být opravené.
Díky za upozornění. R^

Poradna

Ahoj,
u dotazů je nyní hodnocení odpovědi což je super :). Jsou tři možnosti ale na stránce kde jsou moje dotazy vidím jenom dvě možnosti. A ta třetí tam sice je ale není vidět. Dalo by se to opravit?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ta třetí možnost tam neměla být vůbec. :-D
Opraveno, díky za upozornění. R^

Jeden ze stavů hodnotitelnosti, jak může být odpověď nastavena, je, že hodnotit smí jen autor a jen pomocí palců nahoru/dolu. Ještě přesně nevím, jaký stav nastavím historicky u starších dotazů... zatím s tím experimentuji.

Poradna

Když jsem v poradně Alík radí dětem a kliknu na „Poděkování“, přesměruje mě to do technické poradny. To je tak schválně?

Není, byla to chyba. Nyní je už opravená – jedno z témat jsem přejmenoval, aby spolu jejich označení nekolidovala. ;-)

Díky za upozornění. R^

Poradna

Ahoj Alíku a ostatní,
chtěl bych se zeptat, zda bych mohl být pomocník zde na poradně. Určitě jsou nějaká kritéria, ale byl bych Vám moc vděčný, kdybyste mě přijali. Pochopím, jestli ne.
Přeji krásný den.
Adam

Ahoj, máš nějaký doktorát?
K tomu, abys získal úplný přístup k popisům problémů dětí, skutečně nestačí jen ochota a říct si o něj. Jsme samozřejmě vděční za každou pomoc a rádi rozšiřujeme okruh odborníků (hodil by se nám strašně moc nějaký MUDr.), ale z mého pohledu jsi v tuto chvíli naprostý anonym.

Jinak viz podobný loňský dotaz: www.alik.cz/p/247880.
(Případnou další navazující komunikaci prosím poštou, nebo mailem...)

Poradna

Zdarec,
chtěla bych napsat dotaz na Alíkovu poradnu. Je mi 15 let, ale dotaz mi nejde položit. Co mám dělat?
Děkuji za odpověď.
Květa

Ahoj Květo,
v předchozím dotazu v poradně jsi uváděla v podpisu věk dvanáct let. Nemyslím si, že ti je patnáct let. Nemyslím si, že toto je tvůj jediný zdejší účet. Nemyslím si, že chceš položit skutečnou otázku, protože soudě dle tvé aktivity v klubovně i jinde jediné, na co tady na dětském webu myslíš, je sex. Myslím si, že jsi Adam Skřivánek z Brna, že ti je kolem dvaceti let a že máš problém.

A abych odpověděl na otázku, co máš dělat... zmiz odtud. Navždy. ]:-)

Alík