Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Poradna - dotazy k webu

  Nevhodné dotazy pro menší děti

  Dobrý deň,
  chcela by som sa len spýtať, či je tu v Alíkovej poradni nejaká veková hranica na prezeranie si ostatných „dotazov“. Často sa tu totiž objavujú naozaj nechutné a intívne „dotazy“, a mne sa zdá, že je naozaj nevhodné aby ich čítali, dovolím si tvrdiť menšie deti 8 - 11. Nechcem Vás tým nijako napádať, len sa spýtať a ujasniť si fakty :)
  Ďakujem.

  holka, 14 let, 31. července

  Ahoj,
  čtení dotazů není nijak věkově omezeno. Vedení webu Alík.cz se nedomnívá, že přístupnost poradny menší děti nějak reálně ohrožuje, odpovídající jsou vystudovaní odborníci (vyjma mě), kteří vědí, jak správně podávat choulostivější informace nezletilým osobám. Mohou také zasáhnout do dotazu, pokud jim přijde příliš nevhodný.

  Část otázek pokládají děti ve věku 8 až 11 let, takže kdyby se poradna pro ně úplně znepřístupnila pro čtení, pokládaly by opakovaně dotazy, na které už existují odpovědi, a ty si nemůžou přečíst/najít. Kdyby měla mít každá otázka zvlášť nastaveno, od jakého věku má být přístupná, někdo by musel projít desítky tisíc starých dotazů, aby to mělo nějaký efekt.

  Stejně na internetu nejde nijak spolehlivě zjistit, kolik let návštěvníkovi stránky je. Když by na člověka vyskočilo okénko „už ti bylo 12 let?“ a čudlík [ne] by ho odváděl někam pryč, tak i osmileté dítě porozumí, že má kliknout na [ano], aby se dostalo tam, kam chtělo.

  Mimochodem, některé české weby, které se takto důrazně ptají na věk 18 let, mají tlačítko [ne] nasměrované na Alík.cz. Objevujeme je ve statistikách návštěvnosti, párkrát za rok na to totiž nějaký nezletilec poctivě klikne. :-D

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj poradno, proč už Bája neodpovídá, měl jsem jí rád, odpovídala dobře, jsem z toho smutný.

  Adam 9 let /AdAkOsCZ, 29. června

  Ahoj,
  Bája byla blízkou spolupracovnicí bývalého vedení Alíka (ještě za Mafry) a měla na starosti krom poradny i vydávání Alíkovin a vtipů – fungovala tedy i jako redakce. Nové vedení serveru našlo pro správu vtipů a Alíkovin jiné řešení, sestavilo novou redakci, takže Báje zůstala jen poradna. Další pokračování spolupráce prakticky ihned v květnu 2017 stručně odmítla.

  Její odpovědi tu ale zůstávají, takže si je můžeš všechny přečíst. ;-)

  Poradna - dotazy k webu

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč zde do poradny mohou psát jen děti do 15 let. Mně už sice 15 je, takže bych sem psát neměla, za to se předem omlouvám. A když už někdo, komu je 15 let a má nějaký „problém“ tak koho se má zeptat, když už nemůže psát do poradny? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 15 let, 6. června

  Ahoj,
  omluva přijata. ;-)
  Na podobnou otázku párkrátodpovídal ředitel serveru ve zdejší technické poradně.

  Bylo by moc krásné, kdyby svět fungoval tak, že jakmile bys sfoukla dort s patnácti svíčkami, všechna tvá trápení by skončila a po zbytek života bys už všechno věděla a všemu rozuměla. :-3:->
  Ale nedá se nic dělat, i starší lidé jsou občas v koncích…

  Na internetu existují i jiné poradny a jiná místa, kde můžou starší děti a dospělí hledat rady. Žádnou konkrétní zde nezmíním, je mi líto, v této oblasti se moc dobře neorientuji. Člověk může i zatelefonovat přímo Modré lince, nebo na nějakou jinou Linku bezpečí, nebo navštívit psychologa. Pomáháme rádi, ale nechceme nést na našich bedrech všechno trápení světa. O:-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Chci se zeptat, je tohle vážně anonymní poradna? Že nikdo nemůže zjistit, kdo to píše? Děkuji.

  holka, 13 let, 7. října 2019

  Ahoj,
  pravidla této poradny, k jejichž přečtení jsi byla před položením dotazu vyzvána, říkají: „Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.

  Stoprocentní anonymita garantovaná není, z principu ani nemůže být, protože tazatelé mohou v dotazu nenápadně zmínit útržky informací, podle kterých by je někdo s mírnou detektivní snahou vypátrat mohl (třeba křestní jména spolužáků, učitelů, město, školu). Ale pokud si tazatel dá pozor na to, co píše, může být v klidu, před široširým světem zůstane jeho identita utajena.

  Z hlediska odpovídajících odborníků, správců a provozovatele webu je anonymita menší. Jednak se evidují různé technické údaje, jednak je dotaz svázaný s uživatelským účtem. Samotný ten účet ale může být také docela dost anonymní, protože můj web na rozdíl od jiných sociálních sítí nevnímá osobní údaje dětí jako zboží… ;-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj všichni.
  Od jakého roku funguje poradna?
  Ahoj.
  Dík.

  kluk, 11 let, 18. srpna 2019

  Ahoj, v této podobě funguje od roku 2007. Tuším, že před tím občas vycházely odpovědi na některé otázky dětí v podobě článků...

  Znamená to, že ses tady mohl začít ptát hned, jak ses narodil. :-D
  Kde to jsem? Jak jsem se sem dostal? Proč jsem tady jediný nahatý? Proč mi ustřihli pupeční šňůru? Jak teď budu jíst?! :-c Já chci zpátky! ;-(

  Ale zřejmě jsi našel odpovědi na své první otázky jinde. ;-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Čest poradno.
  Zajímalo by mě, jak tahle poradna mohla vzniknout.

  kluk, 14 let, 5. srpna 2019

  Na komunistický pozdrav ti s dovolením neodpovím.
  Ale jak mohla poradna vzniknout...

  1. Někdo měl zvídavé otázky.
  2. Někdo měl správné odpovědi.
  3. Čáry máry fuk.
  4. A najednou tady byla poradna.

  Takhle nějak vzniká většina poraden, které na internetu jsou.

  Zajímalo by mě, jak mohl vzniknout tvůj dotaz. To jsi ho jako normálně napsal, písmenko po písmenku? A pak odeslal? Fíha, ty jsi kumštýř. 8-D

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj, tahle otázka je speciálně pro Alíka, chci se zeptat: jak tě napadlo založit tenhle web? Nechci být ale nějaká vtěrka do soukromí, ale budu rád za odpověď.

  Vojta, 12 let, 11. června 2019

  Ahoj,
  okolnosti vzniku webu Alík.cz jsem zevrubně popsal v článku vydaném při příležitosti osmnáctých narozenin. Stručně shrnuto: tento web byl doplňkem výukových aplikací, které vyvíjela a prodávala firma Silcom. Později web dvakrát změnil majitele, zatímco ty aplikace si Silcom nechal... a postupně je přestal prodávat. Web přežívá úspěšně dodnes. ;-)

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj, proč je tato poradna určená pouze do 16 let? Já si na 16 let vůbec nepřipadám.

  kluk, 16, 28. května 2019

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  starší uživatelé mají více možností, kam se můžou obrátit pro radu se svými potížemi. Pokud má poradna odpovídat na (skoro) všechno a v rozumném čase, je omezení nezbytné.

  Mimochodem, já si také občas vůbec nepřipadám jako pes, ale když je třeba podkrovní apartmá v králíkárně určené jen pro králíky, tak mám stejně smůlu.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj.
  Čekám na odpověď ohledně váhy už od 8. února a Alík garantuje odpověď do 7 pracovních dnů, co mám dělat?

  Ahoj,
  neptat se pořád dokola na totéž a nevymýšlet si.

  Alík garantuje zpracování, ne odpověď. Během dvaceti dní jsi poslala čtyři dotazy ohledně váhy, na tři z nich jsi dostala velmi kvalitní podrobné odpovědi (přestože v nich byly určité nevěrohodné nekonzistence) a i ten čtvrtý skončil zpracovaný už třetí pracovní den – smazáním. Nejsi tu jediná, kdo potřebuje radu a ostatní tazatelé si odpověď vezmou k srdci, neberou ji jako součást nekonečného dialogu, nebo jako hru.

  Děkuji za pochopení.

  Poradna - dotazy k webu

  Dobrý den, proč už tady na Alíku neodpovídá na zprávy Tamara Cenková z psychologické poradny Sluníčko?

  Itsmealien, 26. října 2018

  Tamara Cenková bohužel před sedmi lety zemřela. :-(
  Viz www.alik.cz/a/rozlouceni-s-tamarou.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku. Když se tě někdo zeptá na masturbaci, tak ty mu jen řekneš, ať si vyhledá masturb. Já jsem si to vyhledal, ale našel jsem jen to, jak jim odpovídáš, ať si vyhledaj masturb. Když jsem si ale vyhledal masturbace vyjeli mi dotazy i odpovědi okolo ní. Takže bys měl odpovídat, ať si najdou masturbace. Doufám že to pochopíš. Hezký den.

  kluk, 12 let, 1. října 2018

  Ahoj,
  díky za tip. Radu, kterou zmiňuješ, jsi našel asi v nějakém hodně starém dotazu. Hledání dříve fungovalo jinak. Nyní umí skloňovat a hledání podle části slova nedopadá tak dobře, jako dřív.

  Doplněno o pár měsíců později: vyhledávání bylo vylepšeno, aby si poradilo i s tím zkráceným slovem.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj všichni...
  Neni možné najít někoho, s kým bych si mohla psát o svých problémech, a nebylo by to veřejné? Něco jako Modrá linka přes e-mail, nebo tak něco.
  Zatím dík :)

  Modré lince jde i zatelefonovat klasickým telefonem, přes Skype, nebo napsat e-mail, viz jejich web www.modralinka.cz.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj, není to problém, nic, ale... strašně mě zajímá, jak to tam u vás chodí. Jste jako zaměstnanci Alíka a nebo jenom dobrovolníci, kdo pomáhají? A jak si ty dotazy rozdělujete? Abych se přiznala, tak si vás tam představuju v místnosti s milionama počítačů, spousta lidí jak se řehtáte našim dotazům a... chci jenom něco vědět, jak to chodí tam u vás za oponou. Nemusíte to psát, ale... je to hustý.

  holka, 14 let, 30. ledna 2018

  Částečně dobrovolníci, částečně placení odborníci.
  Dotazy rozdělují BáraV nebo Mari1, někdy i jiní správci, podle toho, kdo čemu lépe rozumí.
  Všichni kromě Modré linky odpovídáme z pohodlí svého domova. Navzájem se spolu moc neradíme, každý odpovídá sám.

  Nevím, jakým způsobem přesně pracuje Modrá linka, myslím, že tam nejspíš sedí několik odborníků v kanceláři u počítačů (není jich milion) a hlavně u telefonů, protože tato organizace funguje zejména jako telefonická linka důvěry. Ale možná si je představuji špatně. Dalo by se říct, že také za tuhle druhou oponu nevidím. :-)

  Jsme rádi, že systém práce u naší poradny působí profesionálním dojmem. :-D

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku,
  když si jen tak pročítám poradnu a čtu si odpovědi a dotazy, někdy se stane, že narážím na dotaz s problémem, který jsem měla, ale nakonec jsem přišla na řešení. Moc ráda bych těm lidem pomohla, nebo spíš řekla, jak jsem se s tím poprala já. Je nějaká možnost, když ani nevím, kdo ten dotaz ptal?
  Jste moc úžasní, jak tu všem pomáháte.

  Veselé Vánoce a šťastný nový rok přeje Al.

  holka, 14 let, 21. prosince 2017

  Ahoj Al,
  poradna zaručuje určitou míru anonymity kvůli ochraně soukromí tazatelů a ani odpovídající obvykle nepátrají po tom, kdo dotaz psal (výjimkou jsou případy, kdy dotaz pokládá zjevná oběť trestné činnosti, nebo vandal/šprýmař). Anonymita odbourává ostych, člověk nemá obavy, že ho bude okolí soudit, takže se může zeptat na cokoliv. To, že jim pak žádný kolemjdoucí nemůže pomoct (ani ublížit), je nevyhnutelný vedlejší efekt.

  Pak také odborníci můžou mít jiný (lepší) názor, než široká veřejnost... mají na to vystudované školy a léta praxe. Kdyby pod každým dotazem probíhala volná diskuse odborníků i kolemjdoucích, nejspíš by docházelo ke sporům, kvůli kterým by odborníci stíhali odpovídat na méně dotazů. Vystudovaný člověk si také mnohem lépe uvědomuje, čemu nerozumí a kdy je lepší dát prostor jinému odborníkovi. Podobná zdrženlivost mnoha laikům chybí, někteří dobří samaritáni jsou schopní poradit úplně se vším – na Facebooku jsou masy lidí, které si navzájem radí, jak se léčit pitím jedovatého bělidla. 8-o

  Pokud někomu nezáleží tolik na anonymitě ani na odbornosti poradců a chtěl by si o svých trápeních popovídat s ostatními, může tak učinit třeba na Nástěnkách nebo v Klubovně.

  Chceš-li v budoucnu pomáhat v tomto druhu poradny, vrhni se na studium psychologie. ;-)

  Také ti přeji Veselé Vánoce.
  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Dobrý den, nevadí, že jsem na této stránce, když mi je 14, když píšete, že je to pro děti od 4 do 12 let? Děkuji.

  Kamil, 14 let, 2. prosince 2017

  Nevadí, věkové hranice nevymáháme. Můžou sem chodit i dospělí, jen musí brát ohledy na to, že jejich projevy čtou i děti.