Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj, mohla bych se jenom zeptat, jestli vidíte, kdo Vám danou otázku píše? Vadí Vám, když někdo píše třeba jednou za týden? Děkuji moooooc. $>:-)

  holka, 13 let, 4. února

  Ahoj,
  běžně si můžeme prohlédnout kontext, tedy ostatní otázky od stejného člověka, včetně zatím nezodpovězených. Mnohdy jdou z kontextu lépe vytušit situace, ve kterých se tazatelé nacházejí. Když nám někdo děkuje, víme za co. Když si z nás někdo střílí a spřádá fiktivní příběhy, které si navzájem odporují, tak si toho také snadno všimneme. Krom toho správci můžou zjišťovat, z jakého účtu byl dotaz položený, aby mohli reagovat na problémy – třeba upozornit úřady na ohrožení života, nahlásit trestnou činnost a tak podobně, ale to jsou spíš krajní případy.

  Nevadí nám, když se někdo ptá víckrát. Ale pokud má skutečně hodně potíží, možná by se měl raději obrátit přímo na odborníky – třeba zavolat Modré lince, nebo vyhledat pomoc psychologa a tak podobně. Nejde jen o to, aby nepřetěžoval poradnu, ale i o rychlost takové konverzace – čekat až sedm pracovních dní na odpověď se v některých případech moc nehodí.

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Aliku a spol.
  Alík garantuje že odpoveď príde do 7 dní je tak? Ako to ze už čakám na odpoveď dlhšie?

  holka, 12 let, 31. července 2021

  Ahoj,
  v pravidlech se píše, že garantuji odpověď do sedmi pracovních dní. Pracovní dny jsou od pondělí do pátku, vyjma státních svátků. Pokud do týdne nezasáhne svátek, trvá sedm pracovních dní obvykle devět nebo jedenáct dní.

  Běhen prázdnin někteří odpovídající mají dovolenou, konkrétně centrum Locika mívá občas zpoždění. Mrzí nás to. Ale odpovědi se dočkáš. ;-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku a spol.
  Toto není dotaz, ale spíše poděkování. Chápu, že vaše poradna bývá často přeplněná dotazy, a lidmi, kteří potřebují pomoc, ale já jsem tohle prostě musela napsat. Já sama jsem rok zpátky napsala asi pět dotazů, a i když mi pomohly odpovědi jenom asi u třech, tak jste mi moc pomohli. Připadá mi super, co děláte, a že takhle pomáháte. Dost mi vadí, když na YouTube je hromada videí o tom, co si dělají srandu z Alíka. Sice je váš web trochu zastaralý, a jeho design je tak z roku 2014, tak si stejně myslím, že to co děláte je správné. Na konec bych měla jenom takovou radu/poznámku/nápad? Co kdybyste pod odpověď od vás na poradně dali mezi reakce okko;-) ještě něco ve smyslu: pomohli jste mi, nepomohli jste mi. A pak byste dali nad každou poradnu (technickou a Alík radí dětem) dali číslo, kolika lidem jste už pomohli.

  Vděčná holčička 11, 8 let, 5. června 2021

  Ahoj,
  děkujeme za milá slova. :-3

  Mimochodem, zajímalo by mě, v čem přesně ti přijde tento web trochu zastaralý, ale to je spíš na nějakou debatu s vývojáři v nástěnkách. Zdejší design pochází převážně z roku 2007, viz můj starší narozeninový článek. Tehdy byli weboví grafici trošku výtvarnější než nyní, každá prázdná plocha byla výzva k malování. Dneska frčí extrémní minimalismus a většina úspěšných webů vypadá až na občasné zaoblení a moderní písmo jak z devadesátých let. :-D
  Nicméně chápu, že různí uživatelé mají různý vkus. Je jasné, že když má člověk nějaké trápení, tak je úplně jedno, jak stránka vypadá.

  Děkuji i za návrh ohledně hodnocení odpovědí. Myslím si ale, že by nám to pozitivní hodnocení odklikávali i lidé, kterým odpověď ve skutečnosti nepomohla, ale chtěli by nás jen povzbudit. Část uživatelů by nejspíš také nepochopila, v čem se pomohlo/nepomohlo liší od palců nahoru a dolu – byl by to v některých případech docela jemný rozdíl.

  Poctivě sledujeme, jak odpovědi hodnotí tazatelé, velice výjimečně (v méně jak jednom ze sta případů) dává autor otázky palec dolů (typicky když dostane v odpovědi tak trošku vynadáno :-P), ale jinak dostáváme samé palce nahoru. :-3

  Pomohli jsme desítkám tisíc lidí – v poradně Alík radí dětem je v tuto chvíli zodpovězeno přibližně 28 tisíc dotazů, z toho necelých šest tisíc bylo položeno od roku 2017, kdy web změnil majitele a prošel obnovou. O historickém vývoji poradny mimochodem pojednává letošní narozeninový článek. Hodně dětí pošle na Alíka vyhledávač, nemají třeba ani účet, takže odpovědi nehodnotí, ale stejně jim může nalezená rada pomoct. O:-)

  Jsem si bohužel celkem jistý, že lidem, kteří točí o poradně videa, je naprosto ukradené, kolika dětem ve skutečnosti pomáháme. Oni chtějí pobavit své publikum a na tom žádné omračující číslo u poradny nic nezmění. Věřím, že své počínání většinou ani nemyslí zle, jsme pro ně jen rekvizita, se kterou zacházejí sice trošku nevděčně, ale s tím nic moc nenaděláme. Internet je jako jedna obrovská hospoda, do které chodí zpravidla slušní a milí lidé, ale občas i prospěchářští výrostci bez soucitu. Takoví lidé budou existovat vždycky. Tropí trošku nepořádek, urážejí jemnější povahy, baví své soukmenovce, zvrací židličky… :-D

  Moje tajné řešení:

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku, co by se stalo, kdyby měl účet někdo na Alíkovi a psal by tady dotazy?

  holka, 10 let, 29. května 2021

  Ahoj,
  musím přiznat, že jsem tu viděl už spoustu zvláštních otázek, ale většinou si řeknu „ehm? 8-o“ třeba jen jednou nebo dvakrát. Mám pocit, že ses možná chtěla zeptat na něco jiného, než na co se ptáš, ale skutečně netuším na co. :-)

  Kdyby někdo měl účet na Alíkovi a pokládal by tady dotazy, tak… no, asi by dostával odpovědi…? Nejde pokládat dotazy bez účtu.

  Kdyby tady někdo naopak neměl účet a pokládal by dotazy, to by teprve byla záhada. To by musel být kouzelník. O:-)

  Kdyby měl účet a nepokládal by dotazy, tak tady může dělat spoustu jiných věcí – povídat si v klubovně, na nástěnkách, v poště, psát články, soutěžit, šetřit na dárky (třeba na bezdrátová sluchátka)…

  Nejčastější varianta je, že člověk na Alíkovi nemá účet a nepokládá dotazy. Takhle postupuje v tuto chvíli zhruba necelých osm miliard lidí, většina z nich zatím tento web vůbec nezná a ani neví, o co přichází. Ale co se dá dělat, nikdo není dokonalý. :-D

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku.
  Při vytvoření účtu musím napsat svůj mail, díky kterému by jsi ty a ještě někteří správci mohli teoreticky vědět, od koho dotaz je. V popisu poradny ale píšete, že je dotaz anonymní. Jinak si samozřejmě vážím toho, že takovouto poradnu provozujete. :->

  Myslím, že to není potřeba znát., 4. května 2021

  Ahoj,
  e-mail si můžeš po registraci smazat, takže ho skutečně nikdo nebude znát, ani správci. Co se týče anonymity, její rozsah je vysvětlený v pravidlech. Nic není zveřejněno, ale náš systém pochopitelně ví, ke kterému účtu dotaz patří.

  Kdysi dávno pojítko mezi dotazy a účty nebylo a vedlo to jednak k tomu, že tazatelé často nedokázali svůj zodpovězený dotaz najít, jednak k tomu, že na dotazy nešlo odpovědět neveřejně. Myslíme si, že současný stav je mnohem lepší.

  Kdyby ti tato míra anonymity nevyhovovala, můžeš se zeptat jinde – můžeš zavolat Modré lince třeba z telefonní budky, nebo přes v trafice zakoupenou předplacenou SIMku.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku a ostatní. Jen ze zajímavosti, co když se někdo na něco zeptá v poradně a druhý zná odpověď, například ze zkušenosti. Má jak odpovědět?

  kluk 13 let, 7. prosince 2020

  Ahoj,
  nemá. V této poradně odpovídají jen prověření vystudovaní odborníci a virtuální pejsci (a výjimečně i správci). Díky tomu můžeme garantovat dobrou kvalitu odpovědí. Dětem u nás nehrozí, že by je kolemjdoucí internetový trol navedl k nějaké nebezpečné pitomosti.

  K podobné otázce jsem se vyjadřoval i před třemi roky.

  Alík

  P. S.: Ještě upřesním, že touto odpovědí vůbec nechci říct, že ty jsi trol. Jen, že laťka někde být musí a je pro jistotu hodně vysoko. Samozřejmě se nebráníme spolupráci s dalšími odborníky, ale osoby mladší patnácti let obvykle nemají vysokoškolský titul.

  Poradna - dotazy k webu

  Šlo by skrývat mé dotazy?

  Ahoj Alíku,
  Chtěla bych se zeptat, jestli by dotazy v poradně nešly nějak „odstraňovat“. Spoustu lidí sem píše, že se s tím nechtějí svěřovat rodičům. Ale na tvou stránku se přeci děti pod 15 let, musí přihlásit s rodiči a pod jejich souhlasem. Tudíž, když se se mnou mamka bude koukat na Alíka, moc nechci, aby si všimla mého předtím položeného dotazu. S mamkou probírám snad skoro všechno, ale některé věci si chci nechat pro sebe. Nechci, aby se mazaly dotazy v celé poradně, hodně lidem to může pomoci, ale jen třeba, aby nešli vidět v „tvé dotazy“. Opravdu nevím, jestli to půjde, ale i tak děkuji za tvůj čas mi odpovědět. (Omlouvám se jestli to mělo patřit do technické poradny, vůbec jsem nevěděla kam to napsat)

  P.S. Děkuji za tvou předchozí odpověď, kamarádka už s tím přestala.

  Holka, 12 let, 7. prosince 2020

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  myslím, že to je dotaz spíš pro technickou poradnu. Pokud vím, tak podobný požadavek zazněl už víckrát a už se delší dobu chystá nějaký zlepšovák, který by to měl vyřešit. Mělo by to být tlačítko, kterým si skryješ všechny zodpovězené dotazy, u kterých jsi už ohodnotila odpověď. Pořád se k nim půjde dostat, ale už nebudou tak moc na ráně.

  Ale vůbec nevím, kdy to bude hotové, vývojáři tady mají i spoustu jiné práce.

  Jinak bych chtěl upřesnit, že rodič by měl dohlížet hlavně na registraci a na zadávání osobních údajů, zbytek dětského života na Alíkovi už bedlivě sledovat nemusí, záleží, jak si to s potomkem domluví. ;-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Jak pomáhá Modrá linka?

  Ahojte, promiň za asi zbytečný dotaz ale zajímá mně to
  Mám 2 dotazy
  1. Kolik telefonátu do modré linky denně máte ?

  2. Jaké jsou nejčastější problémy ?
  Díky za odpověď budu rád :)

  Zdravíme z Modré linky,
  těší nás tvůj zájem.
  Na první otázku odpovíme, že podle statistik nám vychází, že nás denně zkontaktuje okolo 25 lidí.
  A druhá je trochu složitější. Témata hovorů, e-mailů i chatů jsou opravdu různá, stejně jako tady v Alíkově poradně.
  Dalo by se říct, že hlavně lidé řeší vztahy, děti s rodiči, rodiče s dětmi, manželské či mezigenerační soužití. Hodně trápení souvisí s rozchody či nedorozuměními, ale také s tím, že člověk se necítí psychicky dobře, nevěří si, ve svých očích selhává nebo se třeba cítí sám.

  Přejeme Ti z Modré linky hezké dny.

  Poradna - dotazy k webu

  Nevhodné dotazy pro menší děti

  Dobrý deň,
  chcela by som sa len spýtať, či je tu v Alíkovej poradni nejaká veková hranica na prezeranie si ostatných „dotazov“. Často sa tu totiž objavujú naozaj nechutné a intívne „dotazy“, a mne sa zdá, že je naozaj nevhodné aby ich čítali, dovolím si tvrdiť menšie deti 8 - 11. Nechcem Vás tým nijako napádať, len sa spýtať a ujasniť si fakty :)
  Ďakujem.

  holka, 14 let, 31. července 2020

  Ahoj,
  čtení dotazů není nijak věkově omezeno. Vedení webu Alík.cz se nedomnívá, že přístupnost poradny menší děti nějak reálně ohrožuje, odpovídající jsou vystudovaní odborníci (vyjma mě), kteří vědí, jak správně podávat choulostivější informace nezletilým osobám. Mohou také zasáhnout do dotazu, pokud jim přijde příliš nevhodný.

  Část otázek pokládají děti ve věku 8 až 11 let, takže kdyby se poradna pro ně úplně znepřístupnila pro čtení, pokládaly by opakovaně dotazy, na které už existují odpovědi, a ty si nemůžou přečíst/najít. Kdyby měla mít každá otázka zvlášť nastaveno, od jakého věku má být přístupná, někdo by musel projít desítky tisíc starých dotazů, aby to mělo nějaký efekt.

  Stejně na internetu nejde nijak spolehlivě zjistit, kolik let návštěvníkovi stránky je. Když by na člověka vyskočilo okénko „už ti bylo 12 let?“ a čudlík [ne] by ho odváděl někam pryč, tak i osmileté dítě porozumí, že má kliknout na [ano], aby se dostalo tam, kam chtělo.

  Mimochodem, některé české weby, které se takto důrazně ptají na věk 18 let, mají tlačítko [ne] nasměrované na Alík.cz. Objevujeme je ve statistikách návštěvnosti, párkrát za rok na to totiž nějaký nezletilec poctivě klikne. :-D

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj poradno, proč už Bája neodpovídá, měl jsem jí rád, odpovídala dobře, jsem z toho smutný.

  Adam 9 let /AdAkOsCZ, 29. června 2020

  Ahoj,
  Bája byla blízkou spolupracovnicí bývalého vedení Alíka (ještě za Mafry) a měla na starosti krom poradny i vydávání Alíkovin a vtipů – fungovala tedy i jako redakce. Nové vedení serveru našlo pro správu vtipů a Alíkovin jiné řešení, sestavilo novou redakci, takže Báje zůstala jen poradna. Další pokračování spolupráce prakticky ihned v květnu 2017 stručně odmítla.

  Její odpovědi tu ale zůstávají, takže si je můžeš všechny přečíst. ;-)

  Poradna - dotazy k webu

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč zde do poradny mohou psát jen děti do 15 let. Mně už sice 15 je, takže bych sem psát neměla, za to se předem omlouvám. A když už někdo, komu je 15 let a má nějaký „problém“ tak koho se má zeptat, když už nemůže psát do poradny? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 15 let, 6. června 2020

  Ahoj,
  omluva přijata. ;-)
  Na podobnou otázku párkrátodpovídal ředitel serveru ve zdejší technické poradně.

  Bylo by moc krásné, kdyby svět fungoval tak, že jakmile bys sfoukla dort s patnácti svíčkami, všechna tvá trápení by skončila a po zbytek života bys už všechno věděla a všemu rozuměla. :-3:->
  Ale nedá se nic dělat, i starší lidé jsou občas v koncích…

  Na internetu existují i jiné poradny a jiná místa, kde můžou starší děti a dospělí hledat rady. Žádnou konkrétní zde nezmíním, je mi líto, v této oblasti se moc dobře neorientuji. Člověk může i zatelefonovat přímo Modré lince, nebo na nějakou jinou Linku bezpečí, nebo navštívit psychologa. Pomáháme rádi, ale nechceme nést na našich bedrech všechno trápení světa. O:-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Chci se zeptat, je tohle vážně anonymní poradna? Že nikdo nemůže zjistit, kdo to píše? Děkuji.

  holka, 13 let, 7. října 2019

  Ahoj,
  pravidla této poradny, k jejichž přečtení jsi byla před položením dotazu vyzvána, říkají: „Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.

  Stoprocentní anonymita garantovaná není, z principu ani nemůže být, protože tazatelé mohou v dotazu nenápadně zmínit útržky informací, podle kterých by je někdo s mírnou detektivní snahou vypátrat mohl (třeba křestní jména spolužáků, učitelů, město, školu). Ale pokud si tazatel dá pozor na to, co píše, může být v klidu, před široširým světem zůstane jeho identita utajena.

  Z hlediska odpovídajících odborníků, správců a provozovatele webu je anonymita menší. Jednak se evidují různé technické údaje, jednak je dotaz svázaný s uživatelským účtem. Samotný ten účet ale může být také docela dost anonymní, protože můj web na rozdíl od jiných sociálních sítí nevnímá osobní údaje dětí jako zboží… ;-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj všichni.
  Od jakého roku funguje poradna?
  Ahoj.
  Dík.

  kluk, 11 let, 18. srpna 2019

  Ahoj, v této podobě funguje od roku 2007. Tuším, že před tím občas vycházely odpovědi na některé otázky dětí v podobě článků...

  Znamená to, že ses tady mohl začít ptát hned, jak ses narodil. :-D
  Kde to jsem? Jak jsem se sem dostal? Proč jsem tady jediný nahatý? Proč mi ustřihli pupeční šňůru? Jak teď budu jíst?! :-c Já chci zpátky! ;-(

  Ale zřejmě jsi našel odpovědi na své první otázky jinde. ;-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Čest poradno.
  Zajímalo by mě, jak tahle poradna mohla vzniknout.

  kluk, 14 let, 5. srpna 2019

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Na komunistický pozdrav ti s dovolením neodpovím.
  Ale jak mohla poradna vzniknout...

  1. Někdo měl zvídavé otázky.
  2. Někdo měl správné odpovědi.
  3. Čáry máry fuk.
  4. A najednou tady byla poradna.

  Takhle nějak vzniká většina poraden, které na internetu jsou.

  Zajímalo by mě, jak mohl vzniknout tvůj dotaz. To jsi ho jako normálně napsal, písmenko po písmenku? A pak odeslal? Fíha, ty jsi kumštýř. 8-D

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj, tahle otázka je speciálně pro Alíka, chci se zeptat: jak tě napadlo založit tenhle web? Nechci být ale nějaká vtěrka do soukromí, ale budu rád za odpověď.

  Vojta, 12 let, 11. června 2019

  Ahoj,
  okolnosti vzniku webu Alík.cz jsem zevrubně popsal v článku vydaném při příležitosti osmnáctých narozenin. Stručně shrnuto: tento web byl doplňkem výukových aplikací, které vyvíjela a prodávala firma Silcom. Později web dvakrát změnil majitele, zatímco ty aplikace si Silcom nechal... a postupně je přestal prodávat. Web přežívá úspěšně dodnes. ;-)


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!