Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku.
  Děkuji vám. Už mockrát jste mi pomohli a já mám tak mnohem méně problémů. Jménem mých kamarádů Ti děkujeme.
  Měj se hezky a užívej si prázdniny$>

  Ginny 12 let, 19. srpna

  Ahoj Ginny,
  jménem mých kamarádů a odpovídajících odborníků:
  Rádo se stalo! $>

  Prázdniny se už blíží ke konci, ale nevadí, budu si užívat i školní rok… a tobě to doporučuji též. ;-)

  Poradna - dotazy k webu

  Ktorí poradcovia sú viacerí ľudia?

  Ahoj Alík
  Mám otázku ohľadom ľudí čo píšu odpovede. Ktorí poradcovia sú viacerí ľudia a ktorí sú len jeden človek? Samozrejme viem že všetky dobročinné organizácie (napr. Modrá linka alebo luRe) sú tvorené množstvom ľudí. Přemek Rabas je podľa všetkého iba jeden človek. Alík je podľa mňa viac ľudí, ale čo napríklad taký Yaboiii alebo Pragmatik?

  kluk, 13 let, 13. května

  Ahoj,

  díky za projevený zájem o naše fungování. :-3

  Yaboiii je jeden člověk, přispívá občas i v nástěnkách. Pragmatik je také konkrétní jednotlivec, kterého vedení webu osobně zná, pracuje už spoustu let v novinách, ale nepřeje si tady zveřejnit své jméno. BáraV je psycholožka a spisovatelka a MUDr. Jiří Staněk je jen jeden MUDr. Jiří Staněk. :-> (Zrovna v tuto dobu se pan doktor věnuje lékařské pomoci na Ukrajině, kde nemá internet, proto neodpovídá.)

  I v případě organizací se může stávat, že dlouhodobě odpovídá pořád ten samý člověk, ale reprezentuje celou organizaci a může být občas vyměněn nebo dočasně zastoupen. Myslím, že třeba za Školu Vitae odpovídá celé téměř dva roky tamní paní učitelka Dominika. V případě centra Locika také tuším existuje dlouhodobě jedna kontaktní osoba. Pro menší instituce bývá snazší, když má poradnu na starost jeden člověk (který se případně zeptá svých kolegů, kdyby si něčím nebyl jistý).

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Proč má poradna věkový limit?

  Ahoj, chci se zeptat, proč sem nemohou psát děti starší patnácti let? Až mi bude 15, tak už si nemohu požádat o radu, přijde mi to nefér, omlouvám se a děkuji předem za odpověď.

  holka, 13 let, 9. května

  Ahoj,
  poradna má omezené kapacity, odpovídající odborníci nemají čas řešit všechny starosti všech lidí. Proto, pokud je dotazů hodně, nejde pokládat další.

  Kdyby nebyla nikde stanovená hranice, ubírali by starší náctiletí a dospělí prostor pro dotazy mladších dětí. To rozhodně nechceme. Už jen to, že párkrát do roka uděláme výjimku a odpovíme někomu patnáctiletému, vytváří nepříjemný precedent, že sem pak píše mnohem víc patnáctiletých, kterým už výjimku nedáváme – dostanou jen neveřejnou odpověď se strohou informací, že si měli přečíst pravidla. Takže tu hranici docela přísně vymáháme. Proč ti to přijde nefér?

  Jak jsem nedávno psal ve vedlejší poradně, nejsme jediné místo na světě, kde jde hledat pomoc. Jsme jen zprostředkovatel, kterého člověk starší patnácti let může hravě vynechat a zeptat se třeba přímo Modré linky, nebo jiné instituce, která se věnuje pomoci v nouzi (třeba pokud má problém se zvířátkem, jistě si dokáže sehnat veterináře).

  Pokud člověka staršího patnácti let nějak víc štve, že nemůže napsat dotaz Modré lince zrovna skrz nás, tak… no, jednak je to trochu zvláštní, jednak mi nepřijde fér vinit nás z toho, že na naše psí ramena nejde naložit tíha všech trápení světa. O:-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Jak mohu sama odpovídat na dotazy?

  Ahoj. Ráda bych viedela, jak mohu lidem odpovídat na dotazy pro Alíka.

  holka, 13 let, 30. ledna

  Ahoj,
  zde je stručný návod:

  1. Dostudovat základní školu.
  2. Dostudovat střední školu.
  3. Dostudovat vysokou školu v oboru, na který se děti ptají.
  4. Domluvit se s námi. O:-)

  Hodně štěstí. >X<-
  Budeme se na tebe těšit. Třeba do té doby ožije i slovenská odnož webu. ;-)

  Alík

  P. S.: Pokud jsi dotaz myslela jinak, že bys chtěla nějak navázat komunikaci s lidmi, jejichž dotazy v poradně čteš, tak to bohužel možné není, viz má starší odpověď.

  Poradna - dotazy k webu

  Za kolik dní uběhne 7 pracovních dní?

  Ahoj. Chci se zeptat, před 7 dny jsem napsala otázku a stále jste mi neodpověděli. Vy mi nechcete odpovědět, nebo co se děje?

  holka, 13 let, 15. ledna

  Ahoj,
  četla jsi pravidla? Sedmý pracovní den nastane až pozítří. Různí odpovídající odpovídají různě rychle, snažíme se lhůtu dodržet, ne vždy to vyjde. Podobné předčasné urgence zbytečně zahlcují poradnu. :-|

  Poradna - dotazy k webu

  Odpovídala poradna dříve i starším?

  Ahoj Alíku,
  mám více dotazů na různé věci a nechtělo se mi to psát zvlášť tak to píšu takhle.

  Do kolika let byla poradna dříve? Protože když jsem to tak projížděla tak mi přišlo že byla pro starší.

  (Zbytek otázek oddělen Alíkem…)

  holka, 13 let, 29. prosince 2022

  Ahoj,
  kdysi nebyl žádný věkový limit. Ale dotazů bývalo tolik, že poradna nestíhala na všechny odpovídat, takže některé dotazy od dětí i skoro-dospělých zůstávaly bez odpovědi. Od roku 2018 jsme se s Modrou linkou rozhodli, že chceme garantovat odpovědi na všechny vážně míněné dotazy do sedmi pracovních dní. Ale to znamenalo, že jsme občas museli přerušit příjem dalších dotazů, když bylo otázek mnoho – občas se tedy děti nemohly zeptat kvůli dotazům dospělých (či odrostlejších dětí). To se nám nelíbilo.

  Od léta roku 2018 byl maximální věk tazatelů omezený na 16 let – rozhodující je nastavení osobních údajů (účet je rozdělený na dětský a rodičovský podúčet, pokud dítě samotné nemá právo spravovat údaje). O rok později čeští zákonodárci snížili limit na práci s osobními údaji na 15 let a poradna tuto změnu ráda přijala také.

  Kapacity odpovídajících odborníků jsou omezené, děti starší patnácti let řeší mnohdy víc dospělácké problémy, mohou se obrátit na jiná místa. Mohou třeba zavolat přímo Modré lince. Poradna na tomto webu má sloužit především dětem. ;-)

  Podrobnější příběh historie poradny jsem předloni sepsal v Alíkovině Alík slaví 21. narozeniny! Aneb příběh jedné poradny...

  Alík

  P. S.: Spojením nesouvisejících otázek do jedné riskuješ, že ti neodpoví včas nikdo. Já ti nemůžu odpovídat na menstruační vložky, MUDr. Staněk ti nemůže odpovídat na deprimovanou kamarádku a Modrá linka ti nemůže odpovídat na to, jaká přesně byla historie našich pravidel poradny. Každý dotaz může mít jen jednu odpověď.

  Poradna - dotazy k webu

  Jak dobře řeší policie činy popsané v poradně?

  Ahoj Alíku. Mohu se zeptat, za jak dlouho přijde něco od policie, po tom co nahlásíte trestný čin, a jak to většinou dopadne? Děkuji za odpovědět.

  Vy vite kdo, 18. srpna 2022

  Ahoj Nekdo,
  pokud nahlásíme podezření na trestný čin, tak nám od policie přijde potvrzení (a poděkování za ostražitost) prakticky ihned a tím naše úloha končí. Do policejního spisu nevidíme. Může chvilku trvat, než zjistí totožnost zúčastněných osob, také budou nejspíš vyhodnocovat, jak je popsaný čin závažný a jak moc hrozí, že by pokračoval (nebo se v brzké době opakoval). Myslím, že podobné to je u všech záchranných či bezpečnostních složek státu – dokáží se zmobilizovat během čtvrt hodiny, nebo také můžou bádat měsíce.

  Závěr se dozvídáme jen výjimečně. Bývá různý, někdy policie zjistí, že vyslýchá nepříliš chytrého vtipálka, někdy zjistí něco mnohem horšího… :-(

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Smí poradna zkazit legraci předáním dat policii?

  Ahoj, mám dotaz. Když někdo napíše něco nepatřičného na Alíka a vy to chcete nahlásit policii, jak můžete zjistit, že to napsal ten, kdo vlastní tento e-mail. Děkuji za odpověď a dodržujte „anonymitu“ a ještě se chci zeptat, jestli je vůbec legální takhle stopovat lidi, já mám pocit, že ne, ale nejsem si jistý, děkuji za odpověď.

  Ahoj Nekdo,
  my pochopitelně anonymitu popsanou v pravidle 3 dodržujeme. Nikdy nezveřejňujeme, kdo dotaz psal – copak jsi nečetl pravidla? 8-o

  Propojení mezi dotazem a účtem tady v databázi existuje, díky tomu vidí odpovídající dřívější dotazy stejného autora a tazatelé mají také snadný a rychlý přístup ke svým otázkám a nemusí je složitě hledat. Kdysi dávno toto propojení neexistovalo, hodně dětí odpovědi nenacházelo a ptaly se opakovaně znovu, byl tu ohromný zmatek. Viz loňský článek o historii poradny.

  Rozhodně se musím ohradit, že my tě nijak nestopujeme. Tvůj rodič nám v nastavení osobních údajů tvého účtu povolil uchovávat tvoji e-mailovou adresu i tvé IP adresy a identifikace prohlížečů – copak nečetl, s čím souhlasí? 8-o

  Nic moc navíc nevíme a vědět ani nemůžeme, nejsme policie. Kriminálka na podkladě těchto údajů může pátrat dál, může se zeptat poskytovatele e-mailu, poskytovatele připojení atd. – většinou najdou, koho hledají. I pokud bys dotaz vložený z tvého účtu nepsal přímo ty, tak cesta ke skutečnému autorovi vede pravděpodobně přes tebe.

  Popíšeš-li nám do poradny trestný čin, a my ho chceme nahlásit policii… no, moment, ne, žádné chceme, my ho nahlásit ze zákona přímo musíme, stejně jako každý občan ČR. Všichni mají ohlašovací povinnost, vyjma knězů a advokátů. Neoznámení závažného trestného činu je samo o sobě trestný čin, za který hrozí až tři roky odnětí svobody – viz popis na webu policie. Pokud máme sebemenší podezření, že se čin stát mohl, tak prostě nemáme na výběr. Upozorňuji na to opakovaně. Policie přirozeně požaduje všechny související údaje, které máme k dispozici. :-|

  Ještě bych měl podotknout, že jakýkoliv anatomicky přesný popis sexuálního zážitku od malého dítěte stojí za pozornost úřadů, i kdyby byl smyšlený, protože zjevně muselo dojít k nějakému narušení mravní výchovy. Mohlo se zúčastnit něčeho nevhodného jako pozorovatel… a tomu by měla odpovědná dospělá osoba zabránit. Nemusí to být případ pro policii, ale třeba pro sociálku. :-(

  Rozumím, že je stresující, když na nevkusný pokus o trapný vtip dostaneš takto závažnou reakci. Sklízíš, co jsi zasel… @)->-

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj, mohla bych se jenom zeptat, jestli vidíte, kdo Vám danou otázku píše? Vadí Vám, když někdo píše třeba jednou za týden? Děkuji moooooc. $>:-)

  holka, 13 let, 4. února 2022

  Ahoj,
  běžně si můžeme prohlédnout kontext, tedy ostatní otázky od stejného člověka, včetně zatím nezodpovězených. Mnohdy jdou z kontextu lépe vytušit situace, ve kterých se tazatelé nacházejí. Když nám někdo děkuje, víme za co. Když si z nás někdo střílí a spřádá fiktivní příběhy, které si navzájem odporují, tak si toho také snadno všimneme. Krom toho správci můžou zjišťovat, z jakého účtu byl dotaz položený, aby mohli reagovat na problémy – třeba upozornit úřady na ohrožení života, nahlásit trestnou činnost a tak podobně, ale to jsou spíš krajní případy.

  Nevadí nám, když se někdo ptá víckrát. Ale pokud má skutečně hodně potíží, možná by se měl raději obrátit přímo na odborníky – třeba zavolat Modré lince, nebo vyhledat pomoc psychologa a tak podobně. Nejde jen o to, aby nepřetěžoval poradnu, ale i o rychlost takové konverzace – čekat až sedm pracovních dní na odpověď se v některých případech moc nehodí.

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Aliku a spol.
  Alík garantuje že odpoveď príde do 7 dní je tak? Ako to ze už čakám na odpoveď dlhšie?

  holka, 12 let, 31. července 2021

  Ahoj,
  v pravidlech se píše, že garantuji odpověď do sedmi pracovních dní. Pracovní dny jsou od pondělí do pátku, vyjma státních svátků. Pokud do týdne nezasáhne svátek, trvá sedm pracovních dní obvykle devět nebo jedenáct dní.

  Běhen prázdnin někteří odpovídající mají dovolenou, konkrétně centrum Locika mívá občas zpoždění. Mrzí nás to. Ale odpovědi se dočkáš. ;-)

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku a spol.
  Toto není dotaz, ale spíše poděkování. Chápu, že vaše poradna bývá často přeplněná dotazy, a lidmi, kteří potřebují pomoc, ale já jsem tohle prostě musela napsat. Já sama jsem rok zpátky napsala asi pět dotazů, a i když mi pomohly odpovědi jenom asi u třech, tak jste mi moc pomohli. Připadá mi super, co děláte, a že takhle pomáháte. Dost mi vadí, když na YouTube je hromada videí o tom, co si dělají srandu z Alíka. Sice je váš web trochu zastaralý, a jeho design je tak z roku 2014, tak si stejně myslím, že to co děláte je správné. Na konec bych měla jenom takovou radu/poznámku/nápad? Co kdybyste pod odpověď od vás na poradně dali mezi reakce okko;-) ještě něco ve smyslu: pomohli jste mi, nepomohli jste mi. A pak byste dali nad každou poradnu (technickou a Alík radí dětem) dali číslo, kolika lidem jste už pomohli.

  Vděčná holčička 11, 8 let, 5. června 2021

  Ahoj,
  děkujeme za milá slova. :-3

  Mimochodem, zajímalo by mě, v čem přesně ti přijde tento web trochu zastaralý, ale to je spíš na nějakou debatu s vývojáři v nástěnkách. Zdejší design pochází převážně z roku 2007, viz můj starší narozeninový článek. Tehdy byli weboví grafici trošku výtvarnější než nyní, každá prázdná plocha byla výzva k malování. Dneska frčí extrémní minimalismus a většina úspěšných webů vypadá až na občasné zaoblení a moderní písmo jak z devadesátých let. :-D
  Nicméně chápu, že různí uživatelé mají různý vkus. Je jasné, že když má člověk nějaké trápení, tak je úplně jedno, jak stránka vypadá.

  Děkuji i za návrh ohledně hodnocení odpovědí. Myslím si ale, že by nám to pozitivní hodnocení odklikávali i lidé, kterým odpověď ve skutečnosti nepomohla, ale chtěli by nás jen povzbudit. Část uživatelů by nejspíš také nepochopila, v čem se pomohlo/nepomohlo liší od palců nahoru a dolu – byl by to v některých případech docela jemný rozdíl.

  Poctivě sledujeme, jak odpovědi hodnotí tazatelé, velice výjimečně (v méně jak jednom ze sta případů) dává autor otázky palec dolů (typicky když dostane v odpovědi tak trošku vynadáno :-P), ale jinak dostáváme samé palce nahoru. :-3

  Pomohli jsme desítkám tisíc lidí – v poradně Alík radí dětem je v tuto chvíli zodpovězeno přibližně 28 tisíc dotazů, z toho necelých šest tisíc bylo položeno od roku 2017, kdy web změnil majitele a prošel obnovou. O historickém vývoji poradny mimochodem pojednává letošní narozeninový článek. Hodně dětí pošle na Alíka vyhledávač, nemají třeba ani účet, takže odpovědi nehodnotí, ale stejně jim může nalezená rada pomoct. O:-)

  Jsem si bohužel celkem jistý, že lidem, kteří točí o poradně videa, je naprosto ukradené, kolika dětem ve skutečnosti pomáháme. Oni chtějí pobavit své publikum a na tom žádné omračující číslo u poradny nic nezmění. Věřím, že své počínání většinou ani nemyslí zle, jsme pro ně jen rekvizita, se kterou zacházejí sice trošku nevděčně, ale s tím nic moc nenaděláme. Internet je jako jedna obrovská hospoda, do které chodí zpravidla slušní a milí lidé, ale občas i prospěchářští výrostci bez soucitu. Takoví lidé budou existovat vždycky. Tropí trošku nepořádek, urážejí jemnější povahy, baví své soukmenovce, zvrací židličky… :-D

  Moje tajné řešení:

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku, co by se stalo, kdyby měl účet někdo na Alíkovi a psal by tady dotazy?

  holka, 10 let, 29. května 2021

  Ahoj,
  musím přiznat, že jsem tu viděl už spoustu zvláštních otázek, ale většinou si řeknu „ehm? 8-o“ třeba jen jednou nebo dvakrát. Mám pocit, že ses možná chtěla zeptat na něco jiného, než na co se ptáš, ale skutečně netuším na co. :-)

  Kdyby někdo měl účet na Alíkovi a pokládal by tady dotazy, tak… no, asi by dostával odpovědi…? Nejde pokládat dotazy bez účtu.

  Kdyby tady někdo naopak neměl účet a pokládal by dotazy, to by teprve byla záhada. To by musel být kouzelník. O:-)

  Kdyby měl účet a nepokládal by dotazy, tak tady může dělat spoustu jiných věcí – povídat si v klubovně, na nástěnkách, v poště, psát články, soutěžit, šetřit na dárky (třeba na bezdrátová sluchátka)…

  Nejčastější varianta je, že člověk na Alíkovi nemá účet a nepokládá dotazy. Takhle postupuje v tuto chvíli zhruba necelých osm miliard lidí, většina z nich zatím tento web vůbec nezná a ani neví, o co přichází. Ale co se dá dělat, nikdo není dokonalý. :-D

  Alík

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku.
  Při vytvoření účtu musím napsat svůj mail, díky kterému by jsi ty a ještě někteří správci mohli teoreticky vědět, od koho dotaz je. V popisu poradny ale píšete, že je dotaz anonymní. Jinak si samozřejmě vážím toho, že takovouto poradnu provozujete. :->

  Myslím, že to není potřeba znát., 4. května 2021

  Ahoj,
  e-mail si můžeš po registraci smazat, takže ho skutečně nikdo nebude znát, ani správci. Co se týče anonymity, její rozsah je vysvětlený v pravidlech. Nic není zveřejněno, ale náš systém pochopitelně ví, ke kterému účtu dotaz patří.

  Kdysi dávno pojítko mezi dotazy a účty nebylo a vedlo to jednak k tomu, že tazatelé často nedokázali svůj zodpovězený dotaz najít, jednak k tomu, že na dotazy nešlo odpovědět neveřejně. Myslíme si, že současný stav je mnohem lepší.

  Kdyby ti tato míra anonymity nevyhovovala, můžeš se zeptat jinde – můžeš zavolat Modré lince třeba z telefonní budky, nebo přes v trafice zakoupenou předplacenou SIMku.

  Poradna - dotazy k webu

  Ahoj Alíku a ostatní. Jen ze zajímavosti, co když se někdo na něco zeptá v poradně a druhý zná odpověď, například ze zkušenosti. Má jak odpovědět?

  kluk 13 let, 7. prosince 2020

  Ahoj,
  nemá. V této poradně odpovídají jen prověření vystudovaní odborníci a virtuální pejsci (a výjimečně i správci). Díky tomu můžeme garantovat dobrou kvalitu odpovědí. Dětem u nás nehrozí, že by je kolemjdoucí internetový trol navedl k nějaké nebezpečné pitomosti.

  K podobné otázce jsem se vyjadřoval i před třemi roky.

  Alík

  P. S.: Ještě upřesním, že touto odpovědí vůbec nechci říct, že ty jsi trol. Jen, že laťka někde být musí a je pro jistotu hodně vysoko. Samozřejmě se nebráníme spolupráci s dalšími odborníky, ale osoby mladší patnácti let obvykle nemají vysokoškolský titul.

  Poradna - dotazy k webu

  Šlo by skrývat mé dotazy?

  Ahoj Alíku,
  Chtěla bych se zeptat, jestli by dotazy v poradně nešly nějak „odstraňovat“. Spoustu lidí sem píše, že se s tím nechtějí svěřovat rodičům. Ale na tvou stránku se přeci děti pod 15 let, musí přihlásit s rodiči a pod jejich souhlasem. Tudíž, když se se mnou mamka bude koukat na Alíka, moc nechci, aby si všimla mého předtím položeného dotazu. S mamkou probírám snad skoro všechno, ale některé věci si chci nechat pro sebe. Nechci, aby se mazaly dotazy v celé poradně, hodně lidem to může pomoci, ale jen třeba, aby nešli vidět v „tvé dotazy“. Opravdu nevím, jestli to půjde, ale i tak děkuji za tvůj čas mi odpovědět. (Omlouvám se jestli to mělo patřit do technické poradny, vůbec jsem nevěděla kam to napsat)

  P.S. Děkuji za tvou předchozí odpověď, kamarádka už s tím přestala.

  Holka, 12 let, 7. prosince 2020

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  myslím, že to je dotaz spíš pro technickou poradnu. Pokud vím, tak podobný požadavek zazněl už víckrát a už se delší dobu chystá nějaký zlepšovák, který by to měl vyřešit. Mělo by to být tlačítko, kterým si skryješ všechny zodpovězené dotazy, u kterých jsi už ohodnotila odpověď. Pořád se k nim půjde dostat, ale už nebudou tak moc na ráně.

  Ale vůbec nevím, kdy to bude hotové, vývojáři tady mají i spoustu jiné práce.

  Jinak bych chtěl upřesnit, že rodič by měl dohlížet hlavně na registraci a na zadávání osobních údajů, zbytek dětského života na Alíkovi už bedlivě sledovat nemusí, záleží, jak si to s potomkem domluví. ;-)

  Alík