Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Poradna - dotazy k webu

Chci se zeptat, je tohle vážně anonymní poradna? Že nikdo nemůže zjistit, kdo to píše? Děkuji.

holka, 13 let, 7. října 2019

Ahoj,
pravidla této poradny, k jejichž přečtení jsi byla před položením dotazu vyzvána, říkají: „Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.

Stoprocentní anonymita garantovaná není, z principu ani nemůže být, protože tazatelé mohou v dotazu nenápadně zmínit útržky informací, podle kterých by je někdo s mírnou detektivní snahou vypátrat mohl (třeba křestní jména spolužáků, učitelů, město, školu). Ale pokud si tazatel dá pozor na to, co píše, může být v klidu, před široširým světem zůstane jeho identita utajena.

Z hlediska odpovídajících odborníků, správců a provozovatele webu je anonymita menší. Jednak se evidují různé technické údaje, jednak je dotaz svázaný s uživatelským účtem. Samotný ten účet ale může být také docela dost anonymní, protože můj web na rozdíl od jiných sociálních sítí nevnímá osobní údaje dětí jako zboží… ;-)

Alík

Poradna - dotazy k webu

Ahoj všichni.
Od jakého roku funguje poradna?
Ahoj.
Dík.

kluk, 11 let, 18. srpna 2019

Ahoj, v této podobě funguje od roku 2007. Tuším, že před tím občas vycházely odpovědi na některé otázky dětí v podobě článků...

Znamená to, že ses tady mohl začít ptát hned, jak ses narodil. :-D
Kde to jsem? Jak jsem se sem dostal? Proč jsem tady jediný nahatý? Proč mi ustřihli pupeční šňůru? Jak teď budu jíst?! :-c Já chci zpátky! ;-(

Ale zřejmě jsi našel odpovědi na své první otázky jinde. ;-)

Alík

Poradna - dotazy k webu

Čest poradno.
Zajímalo by mě, jak tahle poradna mohla vzniknout.

kluk, 14 let, 5. srpna 2019

Na komunistický pozdrav ti s dovolením neodpovím.
Ale jak mohla poradna vzniknout...

  1. Někdo měl zvídavé otázky.
  2. Někdo měl správné odpovědi.
  3. Čáry máry fuk.
  4. A najednou tady byla poradna.

Takhle nějak vzniká většina poraden, které na internetu jsou.

Zajímalo by mě, jak mohl vzniknout tvůj dotaz. To jsi ho jako normálně napsal, písmenko po písmenku? A pak odeslal? Fíha, ty jsi kumštýř. 8-D

Poradna - dotazy k webu

Ahoj, tahle otázka je speciálně pro Alíka, chci se zeptat: jak tě napadlo založit tenhle web? Nechci být ale nějaká vtěrka do soukromí, ale budu rád za odpověď.

Vojta, 12 let, 11. června 2019

Ahoj,
okolnosti vzniku webu Alík.cz jsem zevrubně popsal v článku vydaném při příležitosti osmnáctých narozenin. Stručně shrnuto: tento web byl doplňkem výukových aplikací, které vyvíjela a prodávala firma Silcom. Později web dvakrát změnil majitele, zatímco ty aplikace si Silcom nechal... a postupně je přestal prodávat. Web přežívá úspěšně dodnes. ;-)

Poradna - dotazy k webu

Ahoj, proč je tato poradna určená pouze do 16 let? Já si na 16 let vůbec nepřipadám.

kluk, 16, 28. května 2019

Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

Ahoj,
starší uživatelé mají více možností, kam se můžou obrátit pro radu se svými potížemi. Pokud má poradna odpovídat na (skoro) všechno a v rozumném čase, je omezení nezbytné.

Mimochodem, já si také občas vůbec nepřipadám jako pes, ale když je třeba podkrovní apartmá v králíkárně určené jen pro králíky, tak mám stejně smůlu.

Poradna - dotazy k webu

Ahoj.
Čekám na odpověď ohledně váhy už od 8. února a Alík garantuje odpověď do 7 pracovních dnů, co mám dělat?

Ahoj,
neptat se pořád dokola na totéž a nevymýšlet si.

Alík garantuje zpracování, ne odpověď. Během dvaceti dní jsi poslala čtyři dotazy ohledně váhy, na tři z nich jsi dostala velmi kvalitní podrobné odpovědi (přestože v nich byly určité nevěrohodné nekonzistence) a i ten čtvrtý skončil zpracovaný už třetí pracovní den – smazáním. Nejsi tu jediná, kdo potřebuje radu a ostatní tazatelé si odpověď vezmou k srdci, neberou ji jako součást nekonečného dialogu, nebo jako hru.

Děkuji za pochopení.

Poradna - dotazy k webu

Dobrý den, proč už tady na Alíku neodpovídá na zprávy Tamara Cenková z psychologické poradny Sluníčko?

Itsmealien, 26. října 2018

Tamara Cenková bohužel před sedmi lety zemřela. :-(
Viz www.alik.cz/a/rozlouceni-s-tamarou.

Poradna - dotazy k webu

Ahoj Alíku. Když se tě někdo zeptá na masturbaci, tak ty mu jen řekneš, ať si vyhledá masturb. Já jsem si to vyhledal, ale našel jsem jen to, jak jim odpovídáš, ať si vyhledaj masturb. Když jsem si ale vyhledal masturbace vyjeli mi dotazy i odpovědi okolo ní. Takže bys měl odpovídat, ať si najdou masturbace. Doufám že to pochopíš. Hezký den.

kluk, 12 let, 1. října 2018

Ahoj,
díky za tip. Radu, kterou zmiňuješ, jsi našel asi v nějakém hodně starém dotazu. Hledání dříve fungovalo jinak. Nyní umí skloňovat a hledání podle části slova nedopadá tak dobře, jako dřív.

Doplněno o pár měsíců později: vyhledávání bylo vylepšeno, aby si poradilo i s tím zkráceným slovem.

Poradna - dotazy k webu

Ahoj všichni...
Neni možné najít někoho, s kým bych si mohla psát o svých problémech, a nebylo by to veřejné? Něco jako Modrá linka přes e-mail, nebo tak něco.
Zatím dík :)

Modré lince jde i zatelefonovat klasickým telefonem, přes Skype, nebo napsat e-mail, viz jejich web www.modralinka.cz.

Poradna - dotazy k webu

Ahoj, není to problém, nic, ale... strašně mě zajímá, jak to tam u vás chodí. Jste jako zaměstnanci Alíka a nebo jenom dobrovolníci, kdo pomáhají? A jak si ty dotazy rozdělujete? Abych se přiznala, tak si vás tam představuju v místnosti s milionama počítačů, spousta lidí jak se řehtáte našim dotazům a... chci jenom něco vědět, jak to chodí tam u vás za oponou. Nemusíte to psát, ale... je to hustý.

holka, 14 let, 30. ledna 2018

Částečně dobrovolníci, částečně placení odborníci.
Dotazy rozdělují BáraV nebo Mari1, někdy i jiní správci, podle toho, kdo čemu lépe rozumí.
Všichni kromě Modré linky odpovídáme z pohodlí svého domova. Navzájem se spolu moc neradíme, každý odpovídá sám.

Nevím, jakým způsobem přesně pracuje Modrá linka, myslím, že tam nejspíš sedí několik odborníků v kanceláři u počítačů (není jich milion) a hlavně u telefonů, protože tato organizace funguje zejména jako telefonická linka důvěry. Ale možná si je představuji špatně. Dalo by se říct, že také za tuhle druhou oponu nevidím. :-)

Jsme rádi, že systém práce u naší poradny působí profesionálním dojmem. :-D

Poradna - dotazy k webu

Ahoj Alíku,
když si jen tak pročítám poradnu a čtu si odpovědi a dotazy, někdy se stane, že narážím na dotaz s problémem, který jsem měla, ale nakonec jsem přišla na řešení. Moc ráda bych těm lidem pomohla, nebo spíš řekla, jak jsem se s tím poprala já. Je nějaká možnost, když ani nevím, kdo ten dotaz ptal?
Jste moc úžasní, jak tu všem pomáháte.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok přeje Al.

holka, 14 let, 21. prosince 2017

Ahoj Al,
poradna zaručuje určitou míru anonymity kvůli ochraně soukromí tazatelů a ani odpovídající obvykle nepátrají po tom, kdo dotaz psal (výjimkou jsou případy, kdy dotaz pokládá zjevná oběť trestné činnosti, nebo vandal/šprýmař). Anonymita odbourává ostych, člověk nemá obavy, že ho bude okolí soudit, takže se může zeptat na cokoliv. To, že jim pak žádný kolemjdoucí nemůže pomoct (ani ublížit), je nevyhnutelný vedlejší efekt.

Pak také odborníci můžou mít jiný (lepší) názor, než široká veřejnost... mají na to vystudované školy a léta praxe. Kdyby pod každým dotazem probíhala volná diskuse odborníků i kolemjdoucích, nejspíš by docházelo ke sporům, kvůli kterým by odborníci stíhali odpovídat na méně dotazů. Vystudovaný člověk si také mnohem lépe uvědomuje, čemu nerozumí a kdy je lepší dát prostor jinému odborníkovi. Podobná zdrženlivost mnoha laikům chybí, někteří dobří samaritáni jsou schopní poradit úplně se vším – na Facebooku jsou masy lidí, které si navzájem radí, jak se léčit pitím jedovatého bělidla. 8-o

Pokud někomu nezáleží tolik na anonymitě ani na odbornosti poradců a chtěl by si o svých trápeních popovídat s ostatními, může tak učinit třeba na Nástěnkách nebo v Klubovně.

Chceš-li v budoucnu pomáhat v tomto druhu poradny, vrhni se na studium psychologie. ;-)

Také ti přeji Veselé Vánoce.
Alík

Poradna - dotazy k webu

Dobrý den, nevadí, že jsem na této stránce, když mi je 14, když píšete, že je to pro děti od 4 do 12 let? Děkuji.

Kamil, 14 let, 2. prosince 2017

Nevadí, věkové hranice nevymáháme. Můžou sem chodit i dospělí, jen musí brát ohledy na to, že jejich projevy čtou i děti.

Poradna - dotazy k webu

Ahoj, hele vám nepřijde divný, že sem píšou DĚTI?! Jako psala sem i holčička, které bylo 8!!! Jako vážně?! Neměla by se tohle téma poradny nějak zabezpečit, aby sem nemohli děti, kterým nebylo min. 12?! Protože není normální, že sem píše dítě, kterému je 8! Hlavně se tu ptaj, jak mají klukovi (v OSMI letech) říct, že s ním chtějí mít sex! Mně to normální teda nepřijde a myslím, že ani já bych do této poradny neměla mít přístup! Toto nejsou věci pro děti! Ale možná to je jen můj osobní názor, ale mně to opravdu a zcela upřímně normální nepřijde ♥

holka, 11 let PRALINEČKA [$>], 5. prosince 2017

Zkus si položit otázku: Poškodilo tě něco z toho, co jsi tady četla? To, že ti zdejší poradna připadá trošku divná, je pravděpodobně menší problém, než by hrozil, kdyby se některé dotazy nesměly pokládat vůbec – tedy když by si bezradné dítě řeklo „nikde mi neporadí, rozhodnutí je na mně“.

Odpovědi místních odborníků jsou napsané citlivě a i ty ostřejší dotazy mívají správné a neškodné odpovědi. Usoudí-li odpovídající, že otázka skutečně není vhodná pro mladší čtenáře, nebo že není myšlená vážně, může ji smazat. Občas si také tazatelé vymýšlejí a odpovídající to vezmou vážně, protože si nejsou úplně jistí, že to je jen nevhodný vtípek...

Myslím, že v současné době můžou zvídavější děti najít na internetu mnohem horší věci, než dobře míněné rady vystudovaných psychologů. Nemá moc smysl předstírat, že některé věci neexistují.

Poradna - dotazy k webu

Můžu se zeptat, odpovídá jeden nebo více lidí a nebo je to robot?

kluk, 12 let, 10. listopadu 2017

Více lidí.

Sice odpovídající nemusí opisovat ověřovací kód z obrázku, ale jsem si celkem jistý, že nikdo z nich není robot. Já sám také nejsem robot O=... ehm... pardon, chtěl jsem mrknout takhle ;-)

Poradna - dotazy k webu

Ahoj Alíku, mám na tebe velikou stížnost. - otázka upravena poradcem

nikca004, 11. února 2017

Ahoj, odmyslím-li si styl tvého dotazu a naprosto nevhodný výběr slov, na tvé stížnosti něco může být. Žádné dárky sis neobjednávala a ač jsi registrovaná přes 3 roky, máš na účtu jen 1 bodík. Z toho důvodu dotaz prověřujeme. Určitě je možné, že došlo k chybě na naší straně. Systém překlápíme, o tom už jsem psal. Pokud k chybě došlo, bodíky ti budou navráceny a stejně tak i všem, kterým by se mohlo přihodit totéž.


Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Poradna - dotazy k webu

Ahoj alíku,
chtěl bych se zeptat jaktože si už nemůžu objednávat dárky v katalogu dárků. Proč ? Budu si moc ještě někdy objednávat dárečky ? A ještě jedna věc mohl bych mít nástěnku klub kamarádů ve stálých ? Už jsem se na to ptal Pralinky2 a ta mi neodpověděla...
Předem děkuji za tvou hodnotnou odpověd.
S pozdravem
JirkaBobik.
Alíkuá, vše nejlepší do nového roku.
JirkaBobik

JirkaBobik, 26. prosince 2016

Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

Ahoj,

platnost bodíků byla omezena do 14.12.2016. K tomuto datu jsme všechny dárky rozeslali. Jaké novinky vás čekají v Katalogu dárků oznámíme až bude o všem rozhodnuto a jasno. Ohledně nástěnky kontaktuj správce. Správce Pralinka2 se ti ozve, až na tebe dojde řada.
Krásný nový rok ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Poradna - dotazy k webu

jak můžete v klubovně můj stůl zařadit mezi stálé stoly

Pokud máš zájem o zařazení mezi stálé stoly, kontaktuj správce Alíka. Pro zařazení je ale nutné, aby stůl měl pravidelnou a stálou každodenní návštěvnost (alespoň 20 uživatelů denně). Pak je na zvážení správce, zda stůl zařadí.

Alík

Poradna - dotazy k webu

Dobry den chtel bych se zeptat zde se ucer na alikovi smazat ci bodiky predat nekomu jinemu

pancasu5, 8. října 2014

Ahoj, 

tvůj dotaz patří do poradny - Technické dotazy k webu. Ale v rychlosti, účet se zruší sám po 6-ti měsících. Bodíky předávat nelze.

Alíkova kamarádka Bája

Poradna - dotazy k webu

ahoj chci si změnit přezdívku jako mám 1836 tak chci jinou prosím odpověz 2 .9 20 14 díky.

Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

Ahoj,


bohužel, přezdívku změnit nelze, je potřeba založit novou registraci.

Alík

Poradna - dotazy k webu

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli to stojí nějaké peníze když si objednám tu knížku za bodíky a kdy se mi ty bodíky dají pryč? Děkuji za odpověď.

Eliška Wilczková, 3. března 2014

Ahoj, 


podívej se do poradny Dotazy k fungování webu Alík, téma Katalog dárků. Dárky jsou za bodíky, nebudeš za ně platit penězi. Bodíky se ti odečtou při objednání dárku. 

Pěkné dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája