Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Ahoj, myslím, že u té poradny, jak tam zadáte dotaz a pak vám někdo z ověřených lidí odpoví, je super, jenom by mě zajímalo jestli na ten dotaz můžou odpovídat i jiné děti, protože si myslím, že to nejde. A dá se vůbec někde takto odpovídat na Alíkovi?

  Jinak Alík je podle mě strašně super stránka. :-3

  Ahoj,
  děkuji za pochvalu, snažíme se, aby byl Alík ještě víc super! okB-)

  V poradně Alík radí dětem můžou odpovídat jen pověření odborníci… a ještě Alík a správci Alíka. Viz nedávná odpověď od Alíka.

  Děti si spolu můžou podívat (a odpovídat si) na nástěnkách nebo v klubovně. Sice to není tolik anonymní jako v poradně Alík radí dětem a některá témata konverzace jsou poněkud nežádoucí, ale jinak si samozřejmě můžete radit kdo chce s čím chce. ;-)

  Poradna

  Dobrý den, v poradně píšete, že jsou dotazy anonymní, vidíte jaký účet píše?

  Ahoj,
  viz Alíkova starší odpověď a také moje starší odpověď.

  Odpovídající vidí ostatní dotazy poslané ze stejného účtu, pomáhá jim to vyhodnotit lépe kontext otázky. V případě podezření z nevhodného nebo nebezpečného chování můžou dohledat i přezdívku. Když třeba určitá tazatelka tapetuje, zejména poté, co si stěžovala, že poradna odpovídá pomalu, tak to zjistíme a je to smutné, no… :-(

  Poradna

  Ahoj. Chci se zeptat. Psala jsem tady na Alíkovi dotaz a v odpovědi bylo napsáno, že jsem poslala e-mail Modré lince. Jak je to možný? Nepsala jsem žádný e-mail, ale psala jsem tady Alíkovi. Taky jsem se z toho cítila provinile a zmateně. Vy to někomu posíláte? Jsem ráda, že mi odpověděli tak rychle, ale to asi bylo tím, že jim to přišlo na e-mail, jen nevím, jak to? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  chápu, proč je to matoucí, ale není nutné se cítit jakkoliv provinile. Je pravda, že Modré lince chodí každý pracovní den výjezd všech přiřazených dotazů ve formě e-mailu, zasílá jí ho automat. Není to tedy e-mail od tebe a neposílá se okamžitě při položení otázky.

  Může se stát, že si odpovídající osoba občas neuvědomí, odkud vlastně pochází dotaz, na který reaguje. Nebo se třeba jen přeřekne. Nebo ji zkrátka nenapadne, jaký jiný pojem použít pro dotazy vložené přes formulář Alíka.

  Pokud je mi známo, tak interně používá Modrá linka pro zdejší dotazy pojem Alíky. Občas tato zvyklost vykoukne i na veřejnost, třeba v úvodu této odpovědi: „napsala jsi nám 2 Alíky“. Takže by se ti také mohlo přihodit, že se v odpovědi dočteš, že jsi poslala Alíka, přestože víš, že jsi žádného psa nikomu neposílala. :->
  Je to takové lehce úsměvné nakouknutí za oponu, jak poradna funguje. ;-)

  Poradna

  Proč mi nikdo z Alíka neodpoví? Všem tady někdo odpověděl a mně ještě nikdo. Zeptala jsem se špatně? Můžete mi napsat cokoli i vynadat, jestli se zlobíte. Já jsem zvyklá.

  Všechny dotazy zaslané do technické poradny čteme, ale jen na část z nich odpovídáme – to ostatně píšeme i v pravidlech. Na rozdíl od poradny Alík radí dětem tady není žádná garance, že odpovíme v rozumné době.

  Nezlobíme se na tebe. Zeptala ses správně, na tvůj dotaz někdy odpovím, až budu vědět, co přesně odpovědět chci. ;-)

  Poradna

  Chtěla bych se zeptat, jak se u dotazu dávají takové ty nadpisy v tom oranžovém rámečku?

  Ahoj,
  v oranžových rámečcích mají dotazy témata. Do těch je zařazují ti, kteří na ně odpovídají. (Vedle témat mají některé dotazy ještě názvy, ty taktéž mohou doplňovat jen odpovídající.)

  Poradna

  Zdravím všechny, mám jeden takový malý a asi i zbytečný dotaz, ale zdá se mi to, nebo je Alíkova poradna poslední dobou nějaká přetížená?

  Ahoj,
  je přetížená prakticky denně. Když děti nechodí do školy, tak:

  1. Mají častěji potíže s rodiči.
  2. Mají častěji potíže s kamarády.
  3. Mají častěji potíže s učením a učiteli.
  4. Mají častěji jakékoliv chmurné myšlenky, pokud jsou náchylné k depresím a sebepoškozování, případně zmiňují i horší věci. :-(
  5. Víc lidí než běžně se nudí a nechápe, že skupiny 1 až 4 skutečně potřebují pomoc, takže cpou do poradny všelijaké nevydařené pokusy o vtip.
  6. Víc lidí starších 15 let neumí číst, že poradna je pouze do 15 let.

  Kapacity poradny jsou omezené. Vyřizujeme rekordní množství dotazů, ale nemůžeme pomoct úplně každému. Má-li někdo závažný problém, nechť kontaktuje Modrou linku přímo.

  Alík

  Poradna

  Ahoj správci, zvířátka a zvěrolékaři,
  Odpovídá Alík vůbec ještě na dotazy v technické poradně? :-D

  Ahoj Hogo,
  občas odpovídám. Naposledy tuším v květnu. Když se tu řeší technické nebo správcovské věci, tak nechávám odpovědět povolanější kolegy. ;-)

  Poradna

  Ahoj,
  nedávno se na Alíka přihlásil Los Punťa XIV. Mohla bych se prosím zeptat, jak to, že když je tu tak krátkou dobu, už odpovídá na dotazy v poradně?
  Děkuji.
  M

  Poradna

  Dobrý den.
  Kdy nebude Alíkova poradna přetížená?

  Ahoj,
  jak to máme vědět? Záleží jen a pouze na kapacitě odpovídajících.
  Teď tam zase nějaký blbeček poslal svůj neúspěšný pokus o humor, tak až po něm někdo uklidí, bude prostor pro další otázku.

  Pokud potřebuješ radu rychle, máš tam místo formuláře telefonní číslo na Modrou linku. ;-)

  Poradna

  Test odpovídání

  hokus pokus ..... neni to rozbití? )mam prej se zeptat)
  a dat sem hezky obrazek jako test jako

  Ňamka mamut, © Stefan Keller

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Funguje to. ;-)
  Pěkná mňamka.

  Poradna

  Ahoj, mám menší dotaz. Můžu, jako uživatelka smazat nějaký svůj dotaz v poradně? Celkem bych tuto možnost ocenila. Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  v tuto chvíli to nejde.

  Jde o dotaz v technické poradně? Jestli v té druhé, tak tam je zveřejněný anonymně, nikdo tě v něm nepozná (pokud jsi tam nenapsala nějaké stopy). Správci můžou dotazy upravovat, ale k mazání přistupujeme neradi, zveřejněný zodpovězený dotaz může pomáhat dalším lidem. Případně napiš do pošty podrobnosti, co a proč chceš smazat…

  Poradna

  Proč je Alíkova poradna jen do 15 let?

  Proč do Alíkovy poradny můžou jenom děti do 15 let?
  Člověk je přece dospělý až od 18 let.

  Introvertkablbka, 16. listopadu 2020

  Což takhle hledat, než se zeptáš? Našla bys odpověď.

  Dotazů by bylo víc, než na kolik stíhají místní odborníci odpovídat. Někde musí být nastavená hranice a ideálně i jinak, než jen „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ – což bývá případ v okamžicích, kdy poradna nepřijímá dotazy od nikoho, protože je zrovna moc nezodpovězených otázek. Mladší děti by měly menší šanci trefit čas, kdy se můžou zeptat, když by se mohly ptát i starší děti.

  Zhruba rok byla věková hranice 16 let, teď je 15 let.
  Na hranici 18 let nám nezáleží, žádný předpis nám nepřikazuje chovat se ke všem neplnoletým stejně bez ohledu na jejich věk.

  Poradna

  Dobrý den, píše mi to že jsem Voříšek ale nemůžu pokládat dotazy do poradny. (Vyřešeno už můžu)

  Ach jo. :-(
  Ahoj, to je vážně tak těžké číst, co je tam napsané? 8-o

  Podmínek pro vkládání dotazů je několik a musí být splněné všechny. To, že nevidíš formulář a místo něj vidíš nějaký text, znamená, že by sis měl přečíst ten text, abys věděl, proč formulář nevidíš.

  Když ti poradna píše, že je přetížená, tak s tím nic moc nezmůžeš, dočetl by ses tam, že to máš zkusit později. O hle, zkusil jsi to později a už ti to (asi) jde… jaké překvapení. O=:-)

  Přemýšleli jsme, jestli by šlo všechny možné důvody vyjádřit i pomocí obrázků, ale na to asi nemáme dostatečnou fantazii. Jeden obrázek pro štěňata, jeden pro dospěláky, jeden pro zablokované, jeden pro přetížení…

  Poradna

  Dobrý den,
  dnes jsem si všimla u jedné odpovědí v technické poradně, že je tam místo díky moc drsný.
  Jak to že to je jenom u něčeho?

  Děkuji za odpověď, Anežka9.

  Ahoj,
  ten, kdo píše odpověď, může určit, jaká hodnocení pod příspěvkem budou. Krom drsných čertíků můžeš u některých odpovědí vidět také poučné žárovky, milá srdíčka nebo třeba zábavné smíšky.;-)

  Poradna

  Jak vyrobit něco jako poradnu?

  Ahoj,
  chtěla bych založit webové stránky. Jak na to? Dělala jsem stránky přes Google weby, ale není tam nic jako poradna, atd. Dá se to na G weby vůbec udělat? Jdou udělat stránky zdarma? Jde to vůbec? Díky moc

  Ahoj,
  upřímně řečeno netuším, jestli jde poradna vyrobit přes Google. Nikdy jsem weby přes žádná podobná hotová řešení nevyráběl, jsou moc drahá. Nejsou zadarmo, jsou za to, že nad nimi má ta cizí firma absolutní kontrolu – a to je kompromis, na který bych nekývnul.

  Nejprve bych na tvém místě začal tím, že se naučím základy HTML a CSS, pomocí nich jde vyrobit statická stránka, která se nemění a vypadá pro všechny stejně. Potom bych přibral PHP – to je vlastně takový generátor HTML kódů, ve kterém můžeš psát podmínky (aby různí lidé dostávali různý obsah apod.). Pomocí PHP si můžeš ukládat věci do databáze… a to je vlastně všechno, co potřebuješ. Není to úplně jednoduché, ale s trochou zájmu a nadšení se tím dá prokousat. ;-)

  Ručně napsaný web jde hostovat třeba na WebZdarma.cz nebo Endora.cz, případně jde za pár nízkých stovek ročně koupit vlastní doménu s koncovnou CZ a hosting.

  Jinak tedy ale nejnáročnější na provozování poradny je sehnat někoho, kdo bude ochotně, správně a rychle odpovídat. Pokud nepočítáme náklady na vývoj webu (moji programátorskou práci :-)), je poradna nejnákladnější položkou provozu Alíka. Kvalita něco stojí, samotný systém na ukládání otázek a odpovědí není nic bez odborníků, kteří umí otázky skvěle řešit.