Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Ahoj,

  bude u poradny oznámení (jako u pošty), že byl dotaz zodpovězen? Na tuhle otázku bylo zodpovězeno ještě za starého Alíka, možná něco takového už plánujete, protože oni se tehdy o web nestarali tolik jako vy a proto se na to i nejspíš vykašlali úplně ;-)

  Ahoj,
  plánujeme obecnější systém na upozorňování na různé věci. Dokonce na mé vývojové verzi webu na mém počítači na mě už rok každý den jednou vyskakuje upozornění, že jsem dostal kačky za navštívení. Je to docela otravné, proto jsem to zatím nikdy nezapnul v ostrém provozu a neměl jsem chuť to dodělat. :-D

  Upozornění na zodpovězení dotazu, na načasování vydání článku v Alíkovinách, na načasování vydání vtipu, na udělení trofeje/hodnosti, na výhru v soutěži, na vyřízení objednávky, na zamčení nástěnky, přejmenování nástěnky, na nahlášenou neplechu (pro správce)... to všechno je tak nějak v plánu a zatím odložené. Příští rok to snad doděláme, budeme mít víc času... doufám. ;-)

  Poradna

  Ahoj,

  bude někdy možné smazat dotaz před jeho uveřejněním, když si třeba spletu poradnu (možnost přehodit dotaz do správné poradny) nebo najdu dotaz již zodpovězený?

  Děkuji

  Ahoj,
  několik hodin od odeslání máš možnost svůj dotaz upravit. Nemůžeš ho sice úplně smazat, ale můžeš ho velmi výrazně promazat, takovým způsobem, že na něj nejspíš nikdo neodpoví...

  O možnosti přesunout dotaz do druhé poradny jsem zatím neuvažoval. Šlo by to v základu poměrně snadno vyrobit, ale musel bych ošetřit, že tuto vlastnost nepůjde zneužít k tomu, aby dospělák položil dotaz v poradně Alík radí dětem. Také v jedné z poraden může člověk vyplňovat zobrazované jméno a v druhé ne, to bych musel též nějak řešit. Všechno by to nějak šlo udělat, ale myslím, že jsou zajímavější a potřebnější věci, které bych tu měl vyrábět. ;-)

  Poradna

  Ahoj,
  když se chci na něco zeptat, tak proč ten dotaz musí být zobrazen všem?

  Ahoj,

  není to úplně pravidlem, ale všeobecně se to tak nějak předpokládá. Je to z toho důvodu, že je dost pravděpodobné, že stejný dotaz či problém může mít více uživatelů a pokud se odpoví veřejně, může si odpověď v poradně najít i později kdokoli, tedy nejen tazatel, kterému byla původně především určena, ale i ostatní uživatelé. Odpovídajícím to zároveň trochu ušetří práci v tom smyslu, že se mohou zabývat jinými dotazy a nemusejí stále odpovídat na to samé.

  V některých případech je možno odpovědět i neveřejně, tedy tak, že odpověď uvidí pouze tazatel. Ale o tom, zda bude dotaz zařazen mezi veřejné, nebo neveřejné, rozhoduje zpravidla odpovídající. V některých případech se takto odpoví na dotaz, na který už veřejně odpovězeno v nedávné době bylo, nebo v případě, že dotaz obsahuje nějaké citlivé - zejména osobní - údaje, které by nebylo vhodné sdělovat veřejně - to se týká zejména druhé zdravotní poradny.

  Doplněno od –MM–: Odpovídající také může osobní údaje smazat a dotaz stejně zveřejnit. Tazatel tedy nemá žádnou možnost ovlivnit, jestli dotaz bude zveřejněný, nebo nebude. Jinak také viz www.alik.cz/p/250837.

  Poradna

  Ahoj, můžu se zeptat proč se tu smějí ptát uživatelé pouze pod 15 let? Co když potřebuje pomoct i starší uživatel, ale zná třeba pouze tuto cestu? To mu nikdo neporadí?

  Protože je Alík web pro děti.

  Otázky od dětí mají potenciál, že sem přes internetové vyhledávače přilákají další děti, které řeší stejné problémy. Otázky od dospělých by sem pravděpodobně přilákaly další dospělé.

  Čím větší by bylo povolené věkové rozpětí tazatelů, tím víc otázek by chodilo. Tazatelů by mohlo být třeba třikrát tolik… a samozřejmě odpovídání není zadarmo, odbornost a kvalita mají svoji hodnotu. V tuto chvíli jsem de facto jediným sponzorem poradny já, protože Alík nemá příjmy. Takže pokud se mě ptáš „nechtěl bys platit za poradnu trojnásobek?“, no, nevím, asi ani nechtěl. :-D

  Pokud někdo potřebuje radu a nesplňuje podmínky, může se obrátit na spoustu jiných míst, může třeba zavolat přímo Modré lince. Mrzuté podmínky jako „pokud člověk zná jen Alíka“ jdou vymýšlet jakékoliv – co když třeba neumí česky? Měla by poradna fungovat i vícejazyčně a celosvětově? Co si třeba počne důchodkyně z Mongolska, když se nemůže zeptat na Alíkovi? To jí nikdo neporadí? Svět je krutý… :-|

  Poradna

  Ahoj Bando,
  Chtěla jsem se zeptat když chci napsat do poradny ohledně těch dětských lásek apod. tak mi nějak nejde vložit nový dotaz. Když kliknu na "přidat nový" tak mi to tam nenabízí žádné pole na to, kam bych mohla dotaz vložit. Tady na technice je to dobrý to se mi hned objeví pole na "tvůj dotaz". Ale u ostatních témat tomu tak není. Už mám také více než 100 kaček takže by to neměl být problém.

  Prosím pomozte co mám dělat a jak na to?
  Předem děkuji za odpověď

  Ahoj,
  vypadá to, že jsi při registraci zaškrtla, že je ti víc než 15 let, a poradna „Alík radí dětem“ je určena pouze pro děti do 15 let.

  Poradna

  Ahoj, na YouTube jsou videa, která docela sprostě uráží vaší poradnu, co si o tom myslíte, nebo nechcete s tím něco dělat? (Pokud nevíte, o co jde zadejte na YT do vyhledávače Alík.cz a uvidíte.)

  Ahoj,
  víme o nich, nejsme z nich sice nijak zvlášť nadšeni, ale abychom je brali jako urážku a usilovali třeba o jejich smazání... to asi ne. Proč? Co z toho? Jednak to není boj, kterému by se vyplatilo věnovat čas a který by šel jednoznačně vyhrát, jednak do jisté míry respektujeme jejich právo vyjádřit názor. I když je to názor podivný a vyjádřený nepříliš důstojnou formou. :-)

  Někomu přijdou leckteré zdejší dotazy vtipné, což samo o sobě není až tak překvapivé. Docela normální také je, že lidi chtějí sdílet cokoliv, co jim přijde zajímavé, za to se na ně nemůžeme hněvat, ne? V mnoha videích je web Alíka spíš zábavná rekvizita než terč nějakého zlomyslného útoku.

  Když se nějaká youtubová rošťákovina vysmívá určité otázce, tazatel si to nemusí brát osobně jako útok na sebe, protože je poradna anonymní. Nikdo se nedozví, že byl autorem dotazu. Může nad tím mávnout rukou, nebo se třeba také zasmát (pokud je čemu). Samozřejmě, že některé věci jsou hodně vážné a smát bychom se jim neměli... a pokud se jim někdo veřejně vysmívá, ukazuje tím především svoji nevychovanost, nebo svůj pokleslý vkus. Ani jedno z toho vlastně není náš problém... B-)

  Oprávněná obrana z naší strany je, že filtrujeme vtipálky na našem webu – neodpovídáme těm, kdo pokládají dotazy záměrně humorné (většinou spíš docela trapné). Případně občas promažeme staré dotazy, které vypadají až příliš divně. Poradna před rokem 2017 neumožňovala při odpovídání určit, aby odpověď viděl jen sám tazatel, takže pokud chtěl rozčílený Alík náležitě vynadat vtipálkovi, většinou při tom bohužel zveřejnil i ten pokus o vtip. Při převzetí Alíka od Mafry jsme zkrátka zdědili všechno, dobré i špatné kousky, s tím nic moc nenaděláme... je to součást historie.

  Jestli se někomu skutečně nelíbí, že na YT jsou o Alíkovi jen samá nepěkná videa, může to změnit tím, že sám natočí nějaké pěkné. ;-)
  Kdyby třeba vznikla video-podoba stránky www.alik.cz/o/kde-co-je, to by bylo fajn, za to bychom nejspíš dali i nějakou kačkovou odměnu.

  Poradna

  Ahoj, když jsem prohlížela instagram, našla jsem stránku, kde zveřejňují odpovědi z poradny. Je to stránka alíka?

  magdička8, 24. července 2019

  Ahoj,
  Alík Instagram nevyužívá. Ale na sociální síti upozornuje na zajímavosti na svém webu.
  www.facebook.com/webalik/

  Poradna

  Ahoj, čekám na odpověď od 21.6.2019 a je 27.6.2019. Myslela jsem, že by to mělo být do 7 dnů.

  Ahoj,
  pokud jsi položila dotaz 21. června, tak sedm pracovních dnů uplyne 2. července (tedy po jedenácti dnech, z nichž čtyři nejsou pracovní). V pravidlech je tato lhůta i automaticky spočítaná.

  Pokud na odpověď víc pospícháš, můžeš zavolat přímo Modré lince. Pro jistotu upozorňuji, že na dotazy týkající se fyzického zdraví není odborně způsobilá a tazatele většinou odkazuje na lékaře.

  Poradna

  Ahoj Alíku,
  zeptal jsem se na to už před 7 dny a ty jsi mi pořád neodpověděl.
  Prosím odpověz.
  Dík.

  Ne, zeptal ses před pěti dny. Odpověď je v poradně Alík radí dětem garantovaná do sedmi pracovních dní. Sobota a neděle nejsou pracovní dny, takže na dodržení garance teď zbývají ještě čtyři dny.

  Odpověď dostaneš, neboj se...

  Poradna

  Ahoj.
  Jelikož se normálním uživatelům Alíka u dotazů „Alík radí dětem“ většinou nezobrazuje jméno toho, kdo zprávu píše, chtěla bych se zeptat, jestli Alík a ostatní odpovídající vidí, kdo zprávu napsal.

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  vidí ostatní otázky od téhož tazatele, aby znali případný širší kontext.

  Krom toho Alík a správci mohou zjistit, z jakého účtu byl dotaz vložený, aby mohli lépe prověřit, jestli si tazatel z odpovídajících nedělá legraci, a aby mohli lépe informovat úřady v případě, že je v dotazu popsána trestná činnost. Ale jinak všichni, kdo mají k těmto informacím přístup, respektují deklarovanou anonymitu.

  Takhle to platí poslední dva roky, nevím, jak to bylo dříve.

  Poradna

  Ahoj,
  v dotazu: www.alik.cz/p/253405 jsou smajlíci. Jak se tam dostali když v poradně žádné ikonky na vložení smajlíka do textového pole nejsou?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Ahoj,
  převod v textu zapsaných zkratek na smajlíky u dotazů v poradně funguje, i když na jejich vložení nejsou u formuláře čudlíky. Totéž se může přihodit i u vtipů, které ale podléhají schválení, takže se jen tak nestane, aby vyšel vtip s obrázkovým smajlíkem, s odkazem, nebo s youtubovým videem... :->

  Ale moc si na to nezvykejte, nový editůrek bude v tomto ohledu konzistentnější – pokud nějaký čudlík výslovně zakážeme, tak to nepůjde obejít.

  Poradna

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, když třeba napíšu jakýkoliv dotaz a pak třeba po měsíci napíšu ještě nějaký dotaz, tak jestli ten, kdo odpovídá, vidí jen můj poslední dotaz, nebo se může třeba podívat na nějaké dřívější dotazy jakoby do mé „historie dotazů“?

  Vidí i předešlé dotazy (což ostatně zmiňuje i třetí pravidlo poradny).
  Velmi často je historie dotazů nezbytná k lepšímu pochopení situace.

  Poradna

  Podľa mňa by ste nemali všetkým deťom radiť, aby si vyhľadávali niektoré věci sami, môžu tím naraziť na nevhodné obrázky a videá. Keď vyhľadávajú napr. čo je masturbácia, sex alebo iné. Mohli by ste dať deťom link na nejakú vhodnú stránku ktorá im to vysvetlí ako napríklad Wikipédia.
  Radko. :]

  Ahoj Radko,

  rozhodně souhlasím, že citace a/nebo odkaz na konkrétní zdroj je vždy lepší než poslat tazatele na vyhledávač. Když už je u dotazu veřejná odpověď, má to být odpověď k světu! :-)

  Nicméně třeba Google i na potenciálně lechtivé dotazy běžně dává na předních místech spíš odbornější zdroje, velmi často i přímo Wikipedii. Když se podívám na Seznam.cz, ten je na tom hůř, hm... :-|

  I ta Wikipedie může občas obsahovat nevhodný obsah, protože ji může upravovat kdokoliv, ale je pravda, že jakékoliv nevhodné vandalství bývá rychle vyřešené.

  Alík

  Poradna

  Ahoj,
  při kliknutí na tlačítko s odkazem na úpravu dotazu se mi ukáže pata poradny (bez textu, bez ničeho) což většinou znamená že stránka neexistuje. Nešlo mi upravit dotaz ani na jiném zařízení kde se můžu dostat na Alíka. Udělejte s tím něco prosím.

  lékařský

  Mělo by to být opravené.
  Díky za upozornění. R^

  Poradna

  Ahoj,
  u dotazů je nyní hodnocení odpovědi což je super :). Jsou tři možnosti ale na stránce kde jsou moje dotazy vidím jenom dvě možnosti. A ta třetí tam sice je ale není vidět. Dalo by se to opravit?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Ta třetí možnost tam neměla být vůbec. :-D
  Opraveno, díky za upozornění. R^

  Jeden ze stavů hodnotitelnosti, jak může být odpověď nastavena, je, že hodnotit smí jen autor a jen pomocí palců nahoru/dolu. Ještě přesně nevím, jaký stav nastavím historicky u starších dotazů... zatím s tím experimentuji.