Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Povolání

Ahoj, chtěl bych být historikem. Ale nevím jestli je to dobré. Taky uvažuju nad učitelem dějepisu. Co by bylo lepší?

kluk, 14 let, 12. listopadu
Modrá linka 18. listopadu

Ahoj,
je hezké, že si všímáš toho, co Tě baví a zajímá, hledáš nějakou svou profesní cestu do budoucna. Myslím, že je dobré, pokud člověka jeho práce především baví a může v ní uplatnit co, mu jde, k čemu má nadání a předpoklady.
Jak je vidět, jsi zaměřen na historii. Každé povolání má své výhody a nevýhody. Někdy je těžší sehnat uplatnění, některá práce je náročnější, vyžaduje různé dovednosti. Historik bývá více vědecky zaměřený, zkoumá spíše méně témat, ale do hloubky, provádí nějaký výzkum, studuje různé historické zdroje a prameny atd. Učitel dějepisu je z hlediska znalostí zaměřený spíše přehledově, pracuje především s dětmi a mládeží, nejspíš bude více v kontaktu s lidmi, profese bude náročnější na komunikaci, předávání informací, trpělivost, schopnost vysvětlování a podobně. Tahle všechna hlediska můžeš promýšlet v rámci svého rozhodování. Můžeš si je i vypsat na papír, u každého důvody pro a proti, abys měl konkrétnější představu.

Co je dobré, nebo lepší, si musíš časem ujasnit sám. Ty se znáš nejlépe, víš, co Tě baví a v jaké činnosti jsi spokojený. S výběrem povolání a další školy ke studiu Ti může také pomoci někdo blízký, rodiče, kamarádi, nebo i třídní učitelka, se kterými se můžeš podívat i na možnosti studia a uplatnění profese, jak by vypadala Tvoje činnost v praxi.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku uvažuji jít na gympl chci být pilot ve 4. třídě jsem měl samé jedničky 5 třída na 1.čtvrtletí mi vychází samé jsem hodně chytrý jedu na matematickou a asi pojedu i na anglickou olympyádu reprezenoval jsem školu ve florbale budu i ve vibice basketballu možná i volleyballu
ale to je jedno jsem velmi nadaný kluk věřím si strašně moc vím že to tam dotáhnu. ale chci se zeptat kolik let se budu muset učit? děkuji

kluk, 10 let, 10. listopadu
Modrá linka 18. listopadu

Ahoj,
jsi teď v páté třídě a pokud se chceš stát pilotem, tak pak budeš pokračovat na druhý stupeň nebo osmileté gymnázium a potom Tě čeká nějaká technická střední škola s maturitou (střední škola trvá 4 roky). Po maturitě budeš dělat přijímací zkoušky na vysokou školu s oborem pilot, pak člověk zároveň prochází výcvikem. Vysoká škola většinou trvá 5 let. Více informací ohledně vzdělávání na povolání pilota můžeš najít např. tady: www.laazatec.cz/clanek-jak-se-stat-dopravnim-pilotem-faq.html.

Je hezké, že už máš plán do budoucna a věřím, že tohle všechno máš ještě před sebou. Práce pilota vyžaduje fyzickou i psychickou odolnost, bystrost, spolehlivost i vytrvalost v učení, které můžeš dál rozvíjet a tak se připravovat.

Měj se hezky,
Modrá linka

Povolání

Já bych strašně chtěl řídit vlak, od kolika je možné řídit?

nechci uvádět, 7. listopadu
Pralinka2 8. listopadu

Ahoj,
aby člověk mohl řídit vlak, musí získat napřed licenci strojvedoucího a potom osvědčení strojvedoucího.
Licenci strojvedoucího vydává drážní správní úřad, což je státní orgán, a to osobám, které dosáhly věku 20 let a absolvovaly příslušné školení.
Osvědčení strojvedoucího vydává dopravce (což mohou být například České dráhy nebo jiný drážní dopravce), a to osobám, které mají platnou licenci strojvedoucího a prokázaly způsobilost k řízení konkrétních typů vozidel. Pro získání tohoto osvědčení tedy žadatel potřebuje další školení.
Od 20 let může řídit vlak na speciální dráze nebo vlečce. Pro řízení vlaku na celostátní nebo regionální dráze, tedy na veřejné trati, je nutný věk aspoň 21 let.
Všeobecně se dá říct, že získání dokladů pro řízení vlaku je mnohem pracnější i časově náročnější než získání řidičského průkazu na auto, i zdravotní požadavky jsou mnohem přísnější.
Podrobnější informace se dají získat například na internetové stránce Drážního úřadu, Ministerstva dopravy a v zákoně č. 266/1994 Sb. a vyhlášce č. 16/2012 Sb.

Povolání

Ahoj poradno,
momentálně jsem v osmé třídě základní školy. Chci studovat práva a už jsem si říkal, na jakou střední školu mám jít, aby mě na obor práva řádně připravili. Asi 20 metrů od základky, kterou mám od domu asi 50 metrů je Ekonomická střední škola. Rád bych se zeptal: Připraví mě Ekonomická škola dostatečně na práva?

Anonymous, 13 let., 27. září
Modrá linka 30. září

Dobrý den z Modré linky,

je mi velmi sympatické, jak zodpovědně o své budoucnosti přemýšlíš. Přeješ si jednou studovat práva a tak uvažuješ o tom, jaká střední škola by k tomu byla nejvhodnější. Říká se, že pro studium vysoké školy je nejvhodnější studium gymnázia, kde je vzdělání zaměřené na všeobecný přehled, ale znám spoustu lidí, kteří studovali odborné střední školy a pak šli studovat vysokou školu s úplně jiným zaměřením a zvládli to.

Napadá mě, že by bylo asi rozumné poradit se s učiteli u vás na základní škole, určitě je mezi nimi někdo, kdo vás na přijímací zkoušky připravuje a může poradit, třeba výchovný poradce. Na středních školách bývají také dny otevřených dveří, kde si můžeš zjistit podrobnosti a vše co tě zajímá.

Držíme palce,
Modrá linka

Povolání

Ahoj, jelikož jsem v osmé třídě, tak už se musím začít rozhodovat jaký obor bych chtěla studovat. Vždycky jsem chtěla jít na práva a dělat advokátku. Čeština mi jde. Na vysvědčení jsem vždy měla samé jedničky. Jaké další předměty jsou dobré aby mi šly, když chci studovat práva? Občanská výchova? A ještě nějaké?
A mám ještě jednu otázku.. neskutečně moc mě baví chemie, tak by mě zajímalo, jsou povolání v oblasti chemie?
Děkuju vám moc za odpověď!

Niki, 14 let, 15. září
Modrá linka 21. září

Ahoj Niki,

je moc fajn, že se zajímáš o to, co bude dál po základní škole. Zdáš se být chytrá holka a pokládáš nám otázky, na které si odpověď můžeš zjistit i Ty sama, případně s rodiči. Myslím si, že poradny jako Alík by měly spíše, než vyhledávat odpovědi, k nimž mají lidé přístup, podporovat v samostatnosti, v tom, aby se o sebe dokázali mladí lidé postarat. Niki, informace ohledně toho, o čem jsou práva, jaké předměty je třeba znát, můžeš snadno najít na internetu. Stejně tak informaci o tom, kde je možné využít chemii. Pomoci Ti mohou třeba rodiče, starší sourozenci, případně se můžete dohodnout se spolužáky a společně si vyhledávat informace ohledně dalších možností studia, která Vás zajímají. Domnívám se, že byste ve škole měli mít předmět výchova k volbě povolání či člověk a svět práce nebo tak podobně. Právě v tomto předmětu by měl být prostor pro Tvé otázky. Také je na každé škole výchovný poradce/výchovná poradkyně, na nějž/niž je možné se v otázkách volby dalšího studia obrátit.

Přejeme Ti, aby se Ti podařilo naplnit své představy o svém budoucím povolání

Modrá linka

Povolání

Ahoj! Nyní jdu do osmé třídy, takže už přemýšlím o gymplech a středních. Řekla bych o sobě, že jsem celkem chytrá, nikdy jsem na vysvědčení neměla horší známku, než jedničku (kromě tělocviku), ale jsem hrozný stresař. Poradili byste mi, jak se přestat stresovat? Bojím se, že se na školu nedostanu. A ještě druhá otázka: Jak si mám vybrat obor? Rozhoduji se mezi čtyřmi, ale nemohu si vybrat. Mamka mě navíc chce poslat na gympl, i když ví, že mi nejde fyzika a chemie a toho je na gymplu fůra. Předem děkuji za odpovědi. :)

holka, 13 let, 29. srpna
Modrá linka 2. září

Ahoj z Modré linky,

moc oceňuji, že tak zodpovědně přemýšlíš o své budoucnosti. Chápu, že vybrat si obor, který Tě bude bavit není ve třinácti či čtrnácti letech jednoduché. Pro většinu dospívajících nebývá výběr studia lehká věc. Co mi přijde ale fajn, je to, že o tom mluvíš s rodiči. I oni ti mohou poradit a podle svých zkušeností nasměrovat. I na školách fungují pedagogové, kteří s výběrem školy žákům pomáhají a mohou doporučit, co by ze svého pohledu viděli jako nejlepší variantu. Přijde mi dobré, že máš užší výběr, ze čtyř škol se myslím vybírá lépe než když člověk nemá vůbec žádnou představu.
Ze zkušeností ale vím, že někteří lidé objeví svůj potenciál, možnosti uplatnění až v dospělosti. Někdo dokonce ani žádnou školu nevystuduje a přesto je úspěšný a spokojený. Záleží opravdu na spoustě okolností a především na Tobě, jakým směrem se budeš ubírat.

Ohledně stresu bych Tě ráda uklidnila. Se stresem se totiž potýká občas téměř každý z nás. I strach z neúspěchu je přirozený a v některých situacích nám může být dokonce i užitečný. Záleží však na tom, jak s ním zacházíme. Ty píšeš o obavách z toho, že se nedostaneš na školu. K tomu mě napadá, že bys mohla svoji energii věnovat přípravě na přijímací zkoušky a tím udělat maximum proto, se na vybraný obor dostat. Být připravená a vědět, že jsem udělala pro danou věc maximum, je myslím dobrá cesta. Mít ráda sama sebe, věřit si, dělat věci, které Tě naplňují, mít kamarádské vztahy, mít možnost sdílet svoje zkušenosti, myšlenky a představy s druhými, to všechno jsou věci, které nám pomáhají strach a stres překonávat.

Držíme palce,
Modrá linky

Povolání

Dobrý den chtěla by jsem v budoucnu dělat zdravotní sestřičku ale vadí mi krev což myslím že je celkem problém protože ve zdravotnictví je krve hodně. Myslíte že by jsme toto povolání mohjla dělat? Jde se zbavit nechuti ke krvi? Děkuji??.
Raděnka ?

holka, 12 let, 28. srpna
Modrá linka 2. září

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že přemýšlíš o své budoucnosti a povolání, které by Tě bavilo. Být zdravotní sestřičkou je určitě zajímavá a prospěšná práce, pro někoho dokonce poslání a chápu, že Tě to láká.

Napadá mě, že se Tvůj pohled na krev může během času měnit. Dokážu si představit, že i během studia zdravotní školy a získáváním zkušeností v praxi se dá nechuť překonat. A pokud bys při rozhodování jakou školu jít studovat, měla pocit, že je to něco nepřekonatelného, existují i jiné obory, kde bys mohla uplatnit touhu pomáhat druhým.

Držíme palce,
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku, nebo Modrá link, prominte,že zase píšu. Moc děkuji za zodpovězení otázek, u té druhe jsme si asi nerozuměli,já jsem to napsala špatně. Prosím, já totiž nechci jít na střední školu, chci hned zpivat. Ale bojím se že mě rodiče budou nutit ale nechci jim lhat, když budu zpívat. Víte, mám to naplánované a kdyby mě nevyšlo tak nevím, asi bych se zhroutila. Už jsem se rozhodla, že jim to řeknu za rok. Byla jsemštastná, když jste mi napsali, že střední škola není povinná. Ale já se bojím, že i když budou souhlasit, že můžu být zpěvačka a bydlet v Anglií, tak že mi řeknou že střední školu vystudovat musím. Prisím, jak to mám udělat, abych tam nemusela jít? Mám třeba schválně zkzit zkoušky
? Moc děkuji!
DžungaráčekChlupáček

holka, 13 let, DžungaráčekChlupáček, 28. srpna
Modrá linka 1. září

Ahoj,

obracíš se na naši poradnu velmi často, s obdobnými dotazy. Zkus si hledat některé odpovědi sama, hlavně využij dospělých v Tvém okolí, kterým věříš. Na rozdíl od nás Tě dobře znají, a mohou Ti tak i lépe poradit.
Vyhýbat se studiu vůbec není rozumné, mít základní vzdělání je třeba ke každému povolání, člověk pak má větší rozhled. Pouze se základním vzděláním se dnes už téměř nikdo neuplatní jinde, než v manuálním povolání. V patnácti letech stejně nemůžeš odjet sama do Anglie, je třeba vše probírat s rodiči.

Modrá linka

Povolání

Zdravím,mám takové menší trápení, už od mala ráda kreslím a před rokem jsem začala i s focením a grafikou. Dříve bych ani nepomyslela, že by tohle mohlo být moje budoucí povolání, postupem času jsem začala zjišťovat, že by to nemuselo být nemožné, za což jsem byla velmi ráda. Vyhledala jsem si také pár škol, které se zaměřují zejména na tento obor a okoukla jsem také informace o přijímacích zkouškách a na přehled všech vyučovacích hodin.Jelikož mě přijímací zkoušky čekají za necelé dva roky, mám ještě spoustu času na rozmyšlenou, ale myslím, že už mám vybráno.

Moji rodiče mě v tomhle dost podporuji, problém je můj dědeček. Můj dědeček si moc přeje abych šla na nějakou zdravotní školu a vyučila se jako
Doktorka,sestřička nebo lékařka. Kdykoliv se začne mluvit o střední škole, děda vždy vytáhne téma o tom jak je umělecká/grafická škola zbytečná či nepodstatná v životě a jako zaměstnání dost špatně placená. Myslím, že je to tím, že dříve také chtěl být doktorem, ale nějak to nevyšlo a teď by chtěl abych to udělala pro něj já. Pro dědečka bych udělala skoro cokoliv jenže upřímně jít na zdravotní školu opravdu nechci a vím,že jednou přijde ten den,kdy mu to budu muset vysvětlit, čehož se dost bojím jelikož ho nechci zklamat.

Vím,že bych si s tím měla s někým popovídat a už se stalo, řekla jsem to jedné mé dobré kamarádce která řekla, že na tu školu mám jít i přes dědovi řeči.

Moc si cením toho jak pomáháte řešit problémy a trápení ostatních, musím říci, že to od vás opravdu moc milé a děláte to na jedničku.

Proto jsem se také obrátila na vás, jestli máte nějaký nápad jak dědovi to lehce říci či nějak naznačit, budu opravdu moc ráda za váš ohlas.

Děkuji předem, Kyra.

Kyra, 14 let, 27. srpna
Modrá linka 30. srpna

Ahoj Kyro,

moc se mi líbí, jak přemýšlíš o své budoucí škole a svém povolání a také, jak myslíš na dědečka, abys ho nezklamala. Svědčí to o Tvé dobré povaze a zodpovědnosti. Dokonce jsi nezapomněla ocenit ani nás a za to Ti děkujeme.

Myslím, že máš velké štěstí, že víš co Tě baví a kam chceš dál směřovat. Hodně mladých lidí to takto nemá a potom se jim špatně rozhoduje, co dál. Je také moc příjemné, že rodiče Tě podporují. Dovedu si představit, že dědeček by si chtěl splnit svoje přání skrze Tebe, ale pro Tvoji budoucnost je nejspíše mnohem lepší, abys dělala a studovala, co Tě baví, než aby ses trápila na škole, která není pro Tebe a to jen z důvodu dědečkova přání. Možná si sama dovedeš představit, jak je nepříjemné v nemoci potkat lékaře či zdravotní sestru, kteří jsou ze své práce otrávení a vůbec ji nechtějí dělat.

Pokud se na to budeš cítit, mohla by sis s dědečkem o všem promluvit. Můžeš mu říct, že ho máš ráda, ale Tvé sny jsou jiné a přála by sis, aby Tě v nich podpořil. Můžeš se ho také zeptat, co on chtěl v životě studovat, jestli se mu to podařilo, jestli ví, jaké to je dělat něco jen proto, že si to přeje někdo jiný. Uvidíš sama, jestli Tě pochopí, pomoci Ti mohou také rodiče, kteří ví, jak to máš.

Přejeme hezký zbytek léta,
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku, prosím. Jak mám řict rodičům, že bych chtěla bydlet v Anglii a být zpěvačka? Bojím se, že mi to nedovolí. Ale je to můj velký sen. Já už jsem si to naplánovala, a nechci být něco jinýho. Co mám dělat aby to vyšlo, prosim? Děkuji.
Taky se bojím, že budu muset jít na střední şkolu, Le to já nechci.
Moc děkuji a mějte se hezky, DžungaráčekChlupáček

holka, 13 let, DžungaráčekChlupáček, 22. srpna
Modrá linka 25. srpna

Ahoj,

mít svůj sen a jít si za ním, mi přijde moc sympatické. V Tvé situaci záleží na spoustě faktorů, které ji ovlivňují. Důležité ale zřejmě je, zpívat a snažit se být v tom dobrá. Konkurence je veliká a říkám si, že když rodiče uvidí zájem a snahu ve zpěvu něco dokázat, jistě Tě rádi podpoří. Vytrvat a být sama sebou, to je cesta.

Ohledně strachu ze studia na střední škole by bylo dobré, mluvit o něm s rodiči. Společně pak můžete hledat možnosti, jak s obavami naložit a připravit se na změnu.

Držíme palce,
Modrá linka

Povolání

Ahoj,potřebovala bych poradit.. Když jsem byla fakt hodně malá (3roky-8let),tak sem chtěla být policajt nebo voják. Ve třetí třídě sem chtěla být veterynárka nebo voják. Teď bych chtěla být policistka nebo zverolékařka.. Když nad oběma prácemi přemýšlím,tak mi přijdou obě super.. Ve škole se moc dobře neučim,ale přesto vím jak dát první pomoc zvířeti. Máme znamiho veterynáře a já většinou rozumím co dělá a tak.. Na veterině bych se nejvíc bála že by mi umřelo zvíře a u policije že by mi nějaký vrah něco udělal.. Je to u policie hodně náročný? Já sem totiž víc na straně policajt..

holka, 12 let, 9. července
Modrá linka 2. srpna

Ahoj,

je prima, že se už teď zamýšlíš nad tím, čím bys chtěla v dospělosti být. Mnoho Tvých vrstevníků je bezradných. Píšeš, že s prací veterináře už jsi trochu obeznámená a ptáš se, jak náročná je práce policisty.

Velmi záleží na tom, v jaké složce policie daný policista pracuje. Je pravda, že je to práce náročná - kromě velmi dobré fyzické kondice musí být policista schopen správně a rychle reagovat v těžkých situacích, kdy si ostatní neví rady nebo propadají panice. Také se setkává s bolestí a někdy i smrtí (např. u dopravních nehod). Existuje funkce psovoda nebo jízdní policie, tam bys mohla spojit své nadšení pro policii i zvířata. Asi poznáš až časem, jestli máš všechny vlastnosti a schopnosti potřebné pro dobrou policejní práci. Zatím se můžeš o policii zajímat blíž třeba na nějakých dnech pro veřejnost, kde ukazují svou práci.
Stát se veterinářem vyžaduje vystudovat docela těžkou vysokou školu, kde se učí hodně chemie apod. Ale existují i profese jako ošetřovatel zvířat, které na dosažené vzdělání tak náročné nejsou. Nemusíš na sebe spěchat, dál si všímej, co která profese vyžaduje, seznamuj se s lidmi, kteří ji vykonávají, čti si knížky (o práci se zvířaty pravdivě i vesele psali např. James Herriot nebo Gerald Durrell). Videoklipy představujících jednotlivé složky a činnosti policie si můžeš pustit na youtube.com/policiecz. Za čas sama lépe poznáš, co je ve Tvých silách a bude Ti dělat radost.

Držíme Ti palce, ať si nakonec vybereš práci, pro kterou budeš nadšená po celý život.

Modrá linka

Povolání

Ahoj, chodím do šešté třídy a potřebuji poradit. Jde o mou budoucnost hrooozně mooooooc bych chtěla být vědkyní ve výzkumu a chtěla bych pracovat ve výzkumném centru v Paříži. Vím že být vědcem neznamená smíchat dvě tekutiny a vymyslet nový prvek tak jak to ukazují v televizi,chodím do jednoho kroužku na Masarykově univerzitě a tam jsem si vyzkoušela jak občas obtížná může práce v laboratoři být a můj táta je taky vědec takže bych měla i podporu ikdyž jen od jednoho z rodičů protože si máma myslí že být vědcem je práce spíš pro kluky. Chodím na základku kde máme všechny učebnice pro gymnázia. Takže moje otázka zní kam v Brně na střední nebo na gymnázium?
A myslíte že se mi můj sen splní?

holka, 12 let, 16. června
Modrá linka 22. června

Ahoj,

moc se mi líbí, jak přemýšlíš o svém budoucím povolání. Být vědkyní je hezké přání a chci moc ocenit, že už teď pro to hodně děláš - třeba navštěvuješ kroužek na univerzitě a přemýšlíš, jak to nejlépe zařídit. I mezi ženami je už dnes mnoho výzkumnic a tak nevidím důvod, proč bys jí nemohla v budoucnu být i Ty. Myslím, že s výběrem školy by Ti mohl pomoci nejlépe táta, který ví, jak se stát vědcem, nebo vedoucí toho kroužku. Hodně záleží i na tom, jakému oboru se chceš ve vědě věnovat. Pokud jsou to přírodní vědy, bylo by nejspíš vhodné studovat gymnázium, které má přírodovědnou větev. V Brně určitě nějaké existuje a konkrétní gymnázium si můžeš vybrat podle nabídek na internetu, nebo Ti poradí výchovný poradce ve škole. Věda se dá také dělat i v humanitních oborech, je to opravdu různé a záleží na tom, co Tě bude do budoucna nejvíce zajímat.

Držíme palce, aby se Tvůj sen splnil.

Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku jmenuji se Aja a bude mi v lete 14 (chodim do 7.B) ... nevím na jakou střední školu mám jít .... 4 roky se zajímám o zpěv a klavír (hrála jsem ještě 5 let na housle) baví mě zpívat a chtěla bych se tomu věnovat i nadále jen nevím kam mám jít na školu a jak se uplatním v budoucnosti....taky přemýšlím nad hereckou školou..taky nevím na jakou školu jít a kde se uplatnit..předem moc děkuju :)

holka, 13 let, 8. června
BáraV 16. června

Ahoj,
je dobře, že se stavíš odpovědně k výběru svého budoucího povolání. Podle toho, co píšeš, je možné, že by Ti vyhovovala konzervatoř, střední pedagogická, nebo další školy podobného zaměření, kde bys mohla uplatnit své umělecké zaměření.
Vůbec nejlepší by ale bylo, kdyby jsi navštívila pedagogicko-psychologickou poradnu, kde nabízí takzvané testy profesionální orientace. Ty jsou schopné velmi dobře zmapovat Tvé silné i slabé stránky a podle nich Tě nasměrovat na různé typy škol, které by mohly tvému osobnostnímu zaměření vyhovovat.
Přeji Ti hodně štěstí.
Bára

Povolání

Ahoj, mám takový dotaz. Mám sociální fóbii, anxiózně depresivní poruchu a se svou psycholožkou jsem řešila na jakou školu mám jít. Přemýšlela jsem o tom, že bych postupem času mohla být recepční nebo soudní zapisovatelka, protože není moc povolání kde nedochází k velkému kontaktu s lidmi a tohle je v podstatě přijatelné. Jako recepční bych nechodila moc mezi lidi. Jen nevím jakou školu mám vystudovat. Teď studuji číšníka ale bohužel se ukázalo, že mám poruchu a dost se to projevuje když mám obsluhovat. Od začátku jsem byla velmi dobrá a hodně chválena. Posílali mě z hotelu na hotel a už jsem dělala i v pár hospodách. Dokonce mě chtějí na prázdniny na jeden hotel, jednu restauraci a dvě hospody. Vím že budoucnost bych měla. Jen je ten problém že v poslední době to psychicky nezvládám. Vše jsem tedy zrušila. Už pár let trpím depresemi a teď se ukázalo, že mám i sociální fóbii. Můj otec si nechce za těch několik let přiznat, že jsem psychicky narušená. Mám na to i papíry. Byla jsem dvakrát v léčebně. Denně jsem brala až 11 léků, které mi předepsala psychiatrička. Ty jsem ale vysadila asi půl roku zpět. Znovu léky brát nebudu, protože na tom vzniká opravdu závislost a nechci už takto dopadnout. Tím se dostávám zpět k mému otci, který mi ale nechce můj přestup na jinou školu dovolit. Nechce si přiznat že mám poruchu a říká zvládneš to, prostě tu školu nezrušíš. Psycholožka řekla že nejspíš uděláme společně sezení a vše mu vysvětlí. On ale odmítl a nechce se k ní dostavit. Tím se znovu dostávám k tomu, co mám teď dělat s tou školou. Nemůžu tam chodit. Nezvládám praxi a mám strach jak to bude vše dál. Psycholožka mi navrhla Ekonomku abych postupem času mohla dělat někde v kanceláři. Ale pochybuji že bych se někde takto vysoko uplatnila. Přece jen musím přemýšlet trošku "při zemi". Nevím tedy co bych měla vystudovat abych se stala recepční. Taky nevím jak to mám teď vysvětlit otci. Neposlouchá mě. Vše jsem mu vysvětlila. Řekla jsem mu co prožívám a dokonce i mamka s ním o tom mluvila. Vždy se ale nakrkne a začne brblat. Je to takový mrčoun.. mé otázky tedy zní:
Jak se stát recepční?
Jak vysvětlit otci že nemůžu být číšníkem? I přesto že mě to velmi baví a mam budoucnost, moje psychická stránka s mými stavy to nezvládá.
*Co mám udělat proto abych se té poruchy zbavila? Pokud mě totiž otec nenechá přestoupit, musím to respektovat a zvládnout to.. navíc mám ve třídě své lidi, které ztratit nechci a přestup na jinou školu by taky nemusel být pro mě moc příjemný. Znovu poznávat nové lidi. Není ani moc peněz na to, abych dojížděla někam moc daleko. Jsem z vesnice takže tady škola není a dojíždím hodinu do školy. Pokud bych přestoupila tak nechci být v tom městě kde teď školu navštěvuji protože to okolí není pro mě též moc příjemné. Takže tak. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se tomu, kdo tohle čte a bude muset na to odpovědět ale opravdu nevím jak bych to napsala zkráceně.

TaNejlepší, 11. června
Modrá linka 15. června

Dobrý den,

pozorně jsem si přečetla Váš příběh, ve kterém popisujete, jak Vaše psychická nemoc zasahuje do Vašeho studia i do vztahu s otcem. Je moc dobře, že o všem přemýšlíte a hledáte pro sebe nějaké východisko. Moc také oceňuji, že na všem pracujete i se svou psycholožkou, protože osobní kontakt může být mnohem účinnější než internetové poradenství.

Zkusím se postupně věnovat všem Vašim otázkám. Bohužel, nemám žádnou zázračnou radu, jak přesvědčit Vašeho tátu, že povolání číšnice nemůžete vykonávat. Myslím, že hodně by to mohla ovlivnit právě Vaše psycholožka na nějaké společném setkání s rodiči, kde by vysvětlila otci o co jde, a co byste nejvíce potřebovala. Přizvat by mohla i třeba Vaši třídní učitelku. Je ale také možné, že táta názor na vše nezmění, i když se všichni budete co nejvíce snažit. Napadlo mne také, že je to i téma pro pedagogicko - psychologickou poradnu, kde byste mohla s rodiči zkonzultovat, co a jak je pro Vás z hlediska povolání vhodné. Jak si správně uvědomujete i samotný přestup na jinou školu by mohl být hodně náročný a dopředu se nedá určit, co nakonec bude pro Vás vhodnější. Pokud byste se nakonec rozhodla na tomto oboru zůstat, škola by Vám mohla na základě doporučení poradny umožnit individuální plán, abyste studium zvládala lépe.

Myslím, že povolání recepční nevyžaduje nějakou konkrétní speciální školu. Je velmi pravděpodobné, že by Vám stačilo dostudovat obor číšnice, spíš potom záleží na tom, jak jste komunikativní a jak třeba zvládáte jazyky apod. Ekonomický obor se dá později dostudovat na vyšší odborné škole po maturitě nebo v rámci nějakého rekvalifikačního kurzu můžete získat dovednosti pro administrativní práce.

Co se týče Vaší nemoci fobie a deprese, je to léčitelný stav, i když je to běh na dlouhou trať, jak Vám možná říkali už v léčebně. Kombinují se léky a dlouhodobá psychoterapie. O všem opět stojí za to mluvit s Vaší psycholožkou a po domluvě můžete nastavit léčbu tak, aby Vás nemoc zatěžovala co nejméně.

Ještě jednou bych chtěla moc ocenit, jak se vším bojujete a jste vlastně i hodně úspěšná, o čemž svědčí to, že by Vás rádi měli i na různých brigádách. Na druhou stranu si také myslím, že bylo rozumné nyní více odpočívat a přes prázdniny načerpat novou energii.

Přejeme Vám, aby bylo brzy lépe.

Modrá linka

Povolání

Ahoj. Uz od malička jsem se chtela stát policistkou, jako muj taťka. Teď mi je 13, jsem v 8 třídě a začínám nad tim uz vic uvažovat, vlastne uz asi rok. Vybrala jsem si střední policejní školu v Holešově. Ale je tam Matika a telocvik..A musim na to byt chytrá? Z matiky mívám spis 2, ale i 1. A telocvik mi moc problém nedělá, ale neumím například šplhat a neprehodim míč přes půl haly. V běhu nejsem rychla ale dlouho vydrzim. Jinak si myslim ze jsem celkem ohebná a gymnastika nebo atletika mi problémy nedělá. Ale rada bych se nějak zlepšila ale nevím jak????. Jsem dobry plavec. Čistě teoreticky kdybych chtela treba delat někde u tajné policie tak nevim jestli by tam po mě chtěli nějaké fakt extra dobré fyzické výsledky, nebo zdravotní testy ale vim ze inteligentní musim byt na to dost. Můj sen je jít spis ke kriminálce. Myslim ze by me to i bavilo vic. Problém je ale ta moje fyzička, chtela bych si ji totiž zlepšit a taky mam záznamy astmatu. Ale to me v ničem neomezuje, nedělá mi problémy a mam ho hooodne slabé. Pak mam taky alergii kdyz se dlouho mazlim se psem( pšíkám ??). Chtela bych znát tvůj názor, jak na tom jsem a jestli mam na to jít k policii. Dekuju za radu:)

Lucinka, 13 let, 4. června
BáraV 13. června

Ahoj,
z Tvého dopisu je patrná silná vůle a odhodlání. Je naprosto skvělé, že máš tak jasnou představu, čemu by ses chtěla věnovat, co pro to musíš udělat a zároveň jsi ochotná na sobě pracovat, aby ses zlepšila. To je opravdu obdivuhodný postoj, který mezi Tvými vrstevníky (a vlastně i mezi spoustou dospělých) určitě není běžný.
Zkus se pobavit s někým, kdo už onu policejní školu navštěvuje, a zeptej se, jak přijímací testy probíhaly, abys věděla, na co se máš připravit. Pokud nemáš na škole žádného kamaráda, klidně počkej před školou po skončení vyučování a zeptej se nějakého studenta, který bude ze školy vycházet. Všichni Ti určitě rádi odpoví a třeba i poradí.
Z toho, že z matematiky dostáváš spíš dvojky, rozhodně nelze vyvodit, že bys nebyla dostatečně chytrá. Známkování ve škole závisí na mnoha faktorech (učiteli, prostředí, probírané látce, ale i třeba stresu, který při písemkách a zkoušení pociťuješ). Zkus si počítat nějaké příklady i sama doma, aby sis matematiku dál procvičovala. Případně se můžeš domluvit s rodiči, jestli by nestálo za to najmout si někoho na doučování.
Co se týká testů fyzické zdatnosti, v téhle oblasti určitě můžeš udělat velké pokroky sama. Trénovat můžeš každý den. Pokud nemáš žádné zdravotní omezení, zkus třeba začít trénovat běh, kterým zlepšíš svou kondici. Výhodou je, že k němu, kromě dobrých bot, nepotřebuješ vůbec nic a můžeš běhat kdekoli. Stejně tak můžeš trénovat i hod míčem. Pro šplh na tyči zkus zase objevit ve svém okolí nějaké dětské hřiště nebo venkovní posilovnu, ve které by sis ho mohla nacvičit. Snaž se zkrátka využít každé příležitosti k tomu, aby ses při cestě za svým snem o kousek posunula.
Přeji Ti hodně štěstí a věřím, že se svou silnou vůlí uspěješ!
Bára

Povolání

Ahoj,vždy jsem chtěla být voják nebo policajt.. Ale protože jsem holka tak mě to nějak přešlo.. Pak sem chtěla být veterinář a teď nevím co chci být. Ale když jen koukam na ty řidiče jak řídí tak bych jim dala hned pokutu. Oni třeba kouří za volantem nebo mají mobil v ruce. A někdy i přes město jezdí víc jak 50.. Protože máme dům vedle toho co těm řidičům ukazuje kolik jedou tak se na to dívám a málo lidí to dodržuje.. Kdyby lidi nekouřili,neměli mobil v ruce za jizdy a nejezdili rychle tak se omezí bouračky a mnouho smrtí.. Chtěla bych být teda policajt,jaké školy na to musím mít a musím být chytrá??

holka, 12 let, 23. května
Bája 30. května

Ahoj,

jsou střední policejní školy, vyšší policejní školy a je i vysoká policejní škola. Takže spíš záleží na tom, co konkrétně bys u policie chtěla dělat. Pokud bys chtěla být řadový policista a dávat pokuty, stačila by ti střední škola. Samozřejmě se nároky na vzdělání na určité pozice dost často mění. Bude fajn, když si začneš shánět nějaké informace. Určitě máte ve škole nějakou výchovnou poradkyni, která má o středních školách přehled. Jsou dny otevřených dveří na školách a také veletrhy středních škol, např. v Praze a v Brně.
Přeji ti hezké dny. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku,
v budoucnu bych chtěla pracovat u policie, ale mí rodiče a vůbec celá rodina mi říkají, že je to blbost, že mám být veterinářkou, protože mi jde biologie. Já bych ale byla radši policistkou, nevím ale, jak přesvědčit rodiče, aby mě podporovali.
Díky moc za odpověď

Miška, 12 let, 17. května
Bája 23. května

Ahoj,

je pěkné, že máš jasno v tom, co chceš v budoucnu dělat. Jsi ale ve věku, kdy se ještě tvá rozhodnutí mohou často měnit. Doporučovala bych ti tedy zvolit k dalšímu studio gymnázium. Po ukončení pak můžeš studovat veterinu, nebo policejní akademii. Rozhodně pokud se dobře učíš tak volbou gymnázia nic nezkazíš a budeš pak mít větší možnosti výběru, co studovat dál.

Přeji ti úspěch. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj, Alíku .
Prosím o názor : jsem v 7 třídě a chci jit na cukrarku ,ale vsichni mi to rozmlouvaji .Říkají ze by jsem se tím neuživila .a tak bych chtěla slyšet tvůj názor .
Předem děkuji

holka, 13 let, 9. května
Bája 17. května


Ahoj,

nemyslím si, že by ses jako cukrářka neuživila. Pokud je to něco, co by tě bavilo, jsi šikovná a trpělivá, pak není důvod, proč to nezkusit. Šikovné cukrářky mají spoustu zákazníků.
Držím palce a přeji ti, aby se tvé povolání pro tebe stalo i koníčkem. Alíkova kamarádka Bája

Povolání
Ahoj. Je mi 14.let a chodím do 8.A . Nemám vůbec tušení čím bych chtěla být jsem skoro jediná ze třídy a vážně nevím :( a mám ještě jeden problém :( ve škole máme mít knížku a já žádnou nemám.. protože ji máme přečíst a pak prezentovat před celou třídou ale já jsem strašně stydlivá ale hodně :( a když čtu tak nevím o čem a nevím jak se toho zbavit :/ něco prezentovat před třídou nezvládnu a nevím co mám dělat :( dostanu trému a pak nemůžu ani mluvit :/ achjo kdybych nebyla aspoň stydliva :/ .a poslední problém Měla jsem jit s klukem ven už asi měsíc ale vždycky se na něco vymluvím protože se stydím co budu říkat a tak.. Prostě hrozny :( pomooc :(((
natalkaa, 21. dubna
Modrá linka 27. dubna
Ahoj Natálko,

s rozhodováním, čím bys mohla a chtěla být, Ti mohou poradit rodiče, ve škole je výchovná/ý poradkyně/ce, také školní psycholožka či psycholog je již na školách dosti běžně. Případně se s rodiči můžete objednat do pedagogicko-psychologické poradny.

Školní psycholožka či psycholog v poradně Ti může pomoci i s problémy se čtením. V poradně mohou zjistit, zda nemáš takzvanou dyslexii, což je porucha čtení, případně s Tebou mohou hledat důvody, proč nedokážeš číst tak, abys věděla, o čem to je.

Stejně tak Ti tam mohou poradit, co dělat se svou trémou či stydlivostí. Internetové poradenství neposkytuje prostor pro individuální řešení Tvých potíží, je tedy dobré je řešit s odborníkem, jenž se Ti může věnovat, tedy také se školní psycholožkou či v poradně. Co se týká stydlivosti, obecně pomáhá postupně situace, v nichž se stydíme prostě trénovat, neutíkat před nimi, ale vystavovat se jim i přesto, že se stydíme. Je také možné zkrátka přiznat, že se stydíme nebo máme trému - potom alespoň nemusíme věnovat energii tomu, aby to na nás nebylo poznat. Může být také nápomocné vědět, že stydlivost je častá potíž, že rozhodně nejsi sama, koho trápí. Je však dobré nezůstávat se svými pocity sama, mluvit o všem můžeš samozřejmě i s rodiči či jinými příbuznými nebo lidmi, kterým věříš.

Přejeme Ti klidné jarní dny,

Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání
Dobrý den Alíku a všichni,
prosím,
děkuji Vám moc z odpoved'. Víte, jak se chci stát zpěvačkou a založit si kapelu chtěla bych bydlet v Anglií. Problém je ale, e ty domy jsou moc drahé, už jsem kontaktovala tu firmu. Budu to splácet m+síčně. A ted' ta otázka: Prosím, jak mám říct těm lidem, že bych si to chtěla koupit a myslíš že bych si měla půjčit od půjčky?
Děkuji Vám moc!
DžungaráčekChlupáček, 20. března
Bája 3. dubna

Ahoj,

v předešlých dotazech jsi zmiňovala, že chodíš do sedmé třídy. Nevím tedy, jak jsi kontaktovala firmu zabývající se prodejem domů v Anglii. Ke koupi nebo pronájmu domu je zapotřebí podepsat smlouvu, kterou může podepsat plnoletý člověk. Pokud si chceš půjčit v bance, tak opět musíš být plnoletá a ještě musíš doložit výši tvého měsíčního příjmu.

Hezké dny plné slunce ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání
Ahoj všichni moc vám děkuji za minulou odpověď. :) Ano chci být veterinářka ale rozhodla jsem se , že chci mít i záložní plán kdyby to náhodou nevyšlo což doufám, že se nestane. A tak jsem pátrala co by mě ještě bavilo a tak jsem na to přišla: Když chci zachraňovat zvířátka tak proč bych nemohla zachraňovat i lidi. Možná už to někomu dojde. Ano byla by to policajtka, vím že se spousta lidí bude smát protože jsem holka ale to je mi jedno, já si za svým půjdu i kdyby celý svět stál proti mě. Vybrala jsem si už i školu jak veterinu (soš Emila Holuba) tak i tu policejní (soš a voš policejní v Holešovicích). A teď k dotazu zjišťovala jsem si informace na internetu a na jedné stránce jsem vyčetla, že když mám poškození zraku (brýle) tak mě nejspíš nevezmou a tak se chci zeptat tebe jestli je možná abych se přihlásila na policejní školu i přes to že mám brýle. PS: Kontaktní čočky mi lékař nedovolí dřív než v osmnácti.
Kamča 13let, 9. března
Modrá linka 16. března
Ahoj Kamčo,
je moc hezké, jak o své budoucnosti a svém povolání pečlivě uvažuješ. Moc oceňuji, že máš i náhradní plán a víš přesně, na jakou školu by ses hlásila. Policejní škola je, stejně jako veterina, úplně v pořádku a určitě je to obor, který společnost moc potřebuje.

Co se týče Tvého zraku a toho, zda bys ses kvůli brýlím na školu dostala či ne, nedovedu odpovědět přesně. To by se dalo zjistit nejlépe přímo na té škole, kterou jsi zmiňovala. Stačí, aby tam rodiče zavolali nebo napsali e-mail. Můžeš se také zúčastnit Dne otevřených dveří, který každá škola vypisuje a doptat se přímo tam. Osobně si myslím, že brýle nejsou vážnější překážkou, viděla jsem hodně policistů s brýlemi. Dnes je nosí opravdu mnoho lidí.

Přejeme Ti, abys co nejdřív získala všechny informace a aby se Ti na škole dařilo (ať to dopadne jakkoliv). Modrá linka  www.modralinka.cz

Povolání
Dobrý den,
prosím,
moc ráda do školy nechodím.. nudím se tam. jsem v 7. třídě. Za dva roky bych si chtěla založit kapelu, mně to připadá strašně dlouhá doba, co budu čekat. Myslít, že jsou 2 roky dlouhé nebo krátké? A je střední škola povinná? Na tu se mi opravdu nechce jít, chtěla bych si založit kapelu. A jak si mám ty dva roky zkrátit? Děkuji moc! At' Vám všem Bůh žehná
DžungaráčekChlupáček, 14. března
Modrá linka 16. března
Ahoj Medvídku,

dovedu si představit, že Tě škola někdy nudí a nerada tam chodíš. Líbí se mi Tvoje myšlenka na založení kapely, ale nějak nerozumím tomu, proč bys měla čekat dva roky, pokud je to Tvůj sen. Klidně se můžeš pokusit dát kapelu dohromady už teď a naplno se jí věnovat třeba za dva roky. Existují i dětské kapely a věk tu moc nerozhoduje, spíš nadšení, vytrvalost, pravidelné cvičení apod. Zkrátit se dají dva roky i tím, že sama budeš cvičit na nástroj, na který chceš hrát a postupně se zlepšovat.

Střední škola není povinná, povinná je školní docházka, což musí být v naší republice 9 let. Většině dětí končí povinná školní docházka tedy 9. třídou. Chtěla bych Ti ale napsat, že střední školu nebo učiliště si můžeš vybrat podle svého zájmu, můžeš se věnovat tomu, co Tě baví a tak už škola nemusí být nudná, jako třeba základka. Existuje i kariérové poradenství, ve kterém by Ti pomohli správný obor nebo školu vybrat, stejně tak bys mohla zajít do PPP (psychologicko-pedagogické poradny), kde by Ti také poradili, kterým směrem se ubírat dále, které studium je právě pro Tebe vhodné. Pokud bys nestudovala, čekal by Tě nástup do zaměstnání, protože založení kapely ještě neznamená, že Tě kapela také uživí. Proto je vhodné nejprve něčím být, něco vystudovat a mezitím s kapelou zkoušet prorazit, uvidíš sama, jak to všechno půjde.

Držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání
Dobrý den.
Jsem v 8. třídě zš, tzn., že se rozhoduji, čím bych chtěla být. Já miluju první pomoc, úplně tím žiju, ale mám problém. Jo, zní to dost divně, ale já se bojím krve a takových věcí. Ano, zní to divně, a vůbec nechápu, že ve mně obě tyto věci existují. Takže doktor ani záchranář nepřichází v úvahu :'(. Prosím, vyjádřete se i k tomuhle. A tak mě napadlo, že bych byla dispečérka já nevím čeho, izs nebo tak. Pracovala bych s první pomocí a neomdlívala bych u toho (snad). Ale já vůbec netuším, jak se jí stát, tak jsem se na to chtěla zeptat. Dekujuuu Kiki
Kiki, 12. ledna
Bája 17. ledna

Ahoj Kiki,
je moc hezké, že se ti líbí tento druh práce, že bys ráda pomáhala při první pomoci. To, že ti pohled na krev nedělá dobře situaci opravdu velmi komplikuje. Je možné, že se to časem změní a pohled na krev v tobě nebude vyvolávat pocit strachu. Bylo by fajn se o to snažit, promluvit si třeba s psychologem. Domnívám se totiž, že i jako dispečerka, budeš muset projít kurzy první pomoci a s krví nebo zlomeninou či jinými úrazy se setkáš. Často je reakce dispečera velmi důležitá a proto musíš mít určité znalosti.

Zkus si o své touze promluvit s výchovným poradcem, kterého byste měli mít na škole. Pokud tě zná, může ti ohledně výběru školy skvěle poradit. Promluv si o tom i s rodiči, můžou ti v boji s tvým strachem a výběrem školy hodně pomoci.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání
Ahoj milý Alíčku, milá Modrá linko, Bájo a kamarádi z 2. lékařské fakulty. Prosím vás, potřebvala bych poradit. Chtěla bych být zpěvačka.Ostatní mi říkaí že umím hezky zpívat. Chtěla bych si založit kapelu, už mám členy. A za 3 roky bych si tu kapelu chtěla založit, ale nevím jak. Nechci jít na něakou školu atd.Asi musím jít na něaký uřad práce Nemusím se přihlašovat na střední školu? Kam se mám ohlásit? Děkuji moc!
Makynka, 12 let, 3. srpna 2016
Bája 15. srpna 2016

Ahoj,


je pěkné mít sen a ještě lepší je, si ho splnit. K založení kapely toho opravdu moc nepotřebuješ. Inspiraci můžeš najít třeba zde: http://cs.wikihow.com/Jak-zalo%C5%BEit-kapelu.  Na úřad práce jít nemusíš. Hudební vzdělání by se ti hodilo, ale není podmínkou. Někdy stačí poslouchat jen mezi spolužáky, kdo umí hrát a má podobný sen.

Držím ti palce. Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání
Ahoj vsichni.Jsem holka je mi 12let a už od mala se chci stát veterinářkou.Pomáhat zvířátkám by mě bavilo, ale v poslední době když jsem o tom přemýšlela tak mě najednou napadly takové otázky jako:Najdu uplatnění v tomto oboru nebo budu muset podnikat? Uživila bych se jako podnikatelka i bez toho,že mám statisíce korun? Bude stačit když vystuduju střední veterinární školu v Třebíči a pak vysokou školu v Brně nebo budu muset jít na gympl kam se mi vůbec nechce(mám samé 1)? Prosím poraďte.
Kamkaska, 28. července 2016
Bája 4. srpna 2016

Ahoj,

vybrala sis krásné povolání. Zda najdeš uplatnění, ti nikdo neřekne. Je ti 12 a studium pravděpodobně ukončíš někdy kolem 24. roku. Kdo ví, co bude za 12 let? Záleží také na tom, jak budeš dobrá, zda se budeš k lidem chovat mile a trpělivě, pak si určitě klientelu najdeš.

Pokud se na vysokou školu dostaneš, je jedno jestli se střední veterinární nebo z gymplu. Záleží na přijímačkách. Všeobecně se říká, že pro studium na vysoké škole jsou lépe připraveni studenti gymnázia, ale nemusí to tak být ve všech případech. Zkus si o tom promluvit s rodiči, nebo výchovným poradcem u vás na škole. Vyslechni si víc názorů a pak se rozhodni.

Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája


Položit nový dotaz

Zde se můžeš zeptat na cokoliv, co tě trápí a nesouvisí přímo s Alíkem (otázky související s webem řeší druhá poradna). U dotazu nebude veřejně uvedeno tvé jméno ani přezdívka, pokud si je do něj sám nevyplníš.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé (přesto je zachována anonymita), kteří mají alespoň sto kaček (bodíků).

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).